Fuderer moest in Eu we zijn meester erkennen Kort en bondig Clowntje Rick Lynne Thorn's dilemma Uitgeest Beverwijk IJ mui den 4 HOOGQVENSCHAAKTOURNOOI Rellstab op de tweede plaats met een punt achterstand FEUILLETON Spelers in Beverwijk „Generaal in spreekt Nmet Veldheer" Opening van K.I.-station Agenda voor Beverwijk Bonte duiven in „Bellevue" Ook de tweede emissie der P.E.G.E.M. geslaagd Rotterdamse Bank N.V. Scheepvaart Voor de kinderen DONDERDAG 17 JANUARI 19 52 ADVERTENTIE Woensdag zaten de Beverwijkse scha kers voor de vijfde maal tegenover elkaar, ditmaal voor het spelen van de vierde ronde. De belangstelling ging uiteraard uit naar de partij Fudererdr. Euwe. De bezoekers moesten evenwel enige tijd wachten want zij begon op verzoek van dr. Euwe eerst om drie uur inplaats van half twee. FudererEuwe 01 De problemen van het Spaanse midden gambiet andermaal te onderzoeken was blijkbaar de taak, welke beide spelers zich hadden gesteld. Fuderer voelde zich hierbij zeer op zijn gemak; over de eerste 14 zetten deed hij precies 2 minuten tegenover Euwe een uur! Hetgeen echter niet wil zeggen, dat het hem voor de wind ging. Integendeel, langzaam nam het voordeel van Euwe dui delijker vorm aan. Beide torens drongen door tot de achtste lijn, dood en verderf dreigend. Wel bereikte Fuderer nog een dame-eindspel, maar toen hij hierin zijn derde pion dreigde te verliezen, staakte hij op de 35e zet de partij. BouwmeesterVan Scheltinga 01 Een zeer goede partij van Van Scheltinga. die in een Konings-Indische verdediging een volledige centrum opbouw van wit toeliet om deze vervolgens met de meest krachtige middelen te ondeïmijnen. Een gecombineer de centrum- en damevleugelaanval werd ingezet, welke eerst een pion opleverde en op de 27e zet Bouwmeester noopte nog een kwaliteit te geven. Vijf zetten later staakte hij de ongelijk geworden strijd. YanofskyRellstab 1414 De tweede Spaanse partij van deze ronde, ditmaal overgaande in de Marshall-aanval, welke Rellstab wel was toevertrouwd. Yanofsky slaagde er niet in het dreigend karakter dezer speelwijze afdoende te be strijden. bleef moeilijk spel behouden, welke hij tenslotte oploste door het offeren van een kwaliteit. In het eindspel, dat vervolgens ontstond, slaagde Rellstab er niet in zijn materieel voordeel tot winst te leiden. Dank zij een vrije c-pion. welke Yanofsky als troef had behouden, kon de veilige remise-haven worden bereikt. DonnerO' Kelly 01 De eerste volle winst voor de Belg! In een Nimzo-Indische verdediging kwam de Hage naar langzaam maar zeker in het nadeel o.m. op grond van zijn zwakke pionnen op de damevleugel. O' Kelly drong langs de d-lijn de witte stelling binnen en Donner, die"het lijdelijk toezien begon te vervelen, offerde een pion om tegenkansen te krijgen. Docht dat genoegen verschafte de Belg hem niet. Het voordeel werd nauwkeurig in winst omgezet. Na de 35e zet van O' Kelly geloofde Donner het wel; hij staakte de strijd. KramerKostic afgebroken Slavische Verdediging door beide spelers zeer omzichtig behandeld. Alhoewel het leek dat Kramer enig initiatief had, wist Kostic alle gevaren afdoende te bezweren. In het vergevorderde middenspel gelukte het de Joegoslaaf in de stelling van Kramer binnen te dringen. Een eindeloze reeks van manoeu vres volgde, zonder dat Kostic erin slaagde tastbaar voordeel te bereiken. De partij werd na ruim 10 uur spelen in een vrij duidelijke remise-stelling afgebroken. De stand in de hoofdgroep is nu: 1. Euwe 414 pnt.; 2. Rellstab 3'4 pnt.; 3. O'Kelly 3 pnt.; 4. en 5. Yanofski en Fuderer 2V4 pnt.; 6. Kostic 2 pnt. en 1 afgebr. partij; 7. v. Scheltinga 114 pnt.; 8. Kramer 1'4 pnt. en 1 afgebr. partij; 9. Bouwmeester 114 pnt.; 10. Donner 1 punt. Uitslagen tienkampen Groep A 1: Biggs—Kroone 0—1; Cieraad— Orbaan 0—1: Gumprich—Mulder v. Leens Dijkstra 1—0; Arne Hansen—Moller 1—0; SpanjaardSandifort afgebr. Groep A 2: Jansen—Bos 1—0: Donk- Suiker 1—0; Conrady—Apking 14—14; Waling Dijkstra—Kleyn 1—0; J. L. Woudstra—Bij kerk 01. Groep B: v. WieringenStaal 01; O'Han- lon—B. T. Andersen 0—J; Herfst—Djie '4—'4; Bos—Bonkenburg Kj—'4; Strengers— Larsen 01. Groep C: Tabe Bas—v. Geet 14—14; Kuts- son—Kruit afgebr.: Camm—Salomons afgebr;. Gigengackde Haas 10; SteemanBlans- jaar 1414. Groep D: Veis—Holtes 1—0; Humer— Meyer 1—0; mej. Bacic—Oosterhuis 0—1; Pool—Broker 1—0; Brugman—Borga 0—1. Groep E: Holthaus—v. 't Hoff 1—0; Ploe ger— L. J. Woudstra 14—14; Andersen N. K.— Pranger 1—0; Jacobson—Molin 1—0; Trom- pertSchreuder 10. Dames. Voorwedstrijden kampioenschap Nederland: mej. Bouman—mevr. v. Aals 1—0; mevr. v, d. Veen—mevr. Hubert van Beusekom 1—0; mevr. Kleyn—mej. de Klerck 10; mevr. Roodzantmevr. Peening 10; mevr. v. Udenmevr. Veis afgebr. Negenkamp: GroosAkkerman afgebr.; v. d. Steegv. d. Linden 10; NijkampVis- scher 01; Gorisdr. v. Dorp afgebr. ADVERTENTIE 1 WINTERSPORTKLEDING door ANNE LORAINE Vertaald uit het Engels 34) Preston's gezicht nam een harde uit drukking aan. „We hebben 't te druk", antwoordde hij rustig. „Het spijt me heel erg, Jessica, misschien gaan we een andere keer. Om de teleurstelling goed te maken, stel ik een bezoek aan de schouwburg voor. Wat zeg je daar van?" Hij keek even in de richting van Lynne. Deze kreeg een kleur. Ze voelde er niets voor, maar ze kon er zich onmogelijk aan onttrekken, vooral omdat Jessica al vol enthousiasme het voorstel geaccepteerd had. „Geloof je, dat het verstandig is begon ze aarzelend. „Het wordt natuurlijk laat. „Jessica maakt niet iedere dag een bruiloft mee", zei hij kortaf. „Evenmin als wij. Je wilt toch zeker vanavond niet thuisblijven en de laatste ziekenhuisgeval- len met mij bespreken, naar ik aanneem?" En zo gingen ze die avond naar de Avonclzeskampen Groep A: W. Uhl—P. Hart '4—>4; Th. Spij kerA. Sling afgebr.; A. SpijkerC. Koo- men afgebr. Groep B: Geerttsde Koter 10; Bakker v. d. Heyden 01; de WijsSalet 01. Dagzeskampen Groep A: Fernhout—Zadek 1—0; v. Bom mel—Melchior 1—0; W. Vlasbloem—J. C. de Haas 14—'4. Groep B: v. Onsenoord—Rietman afgebr.; Soetemanv. d. Berg afgebr.; ir. CoolC. Vlasbloem 01. Groep C: Schaaps—v. Oppen 1—0; Been tjes—de Lange V4—'4; Uittenbogaart—v. d. Geer 1414. Groep D: OortJanssen 1414; Zoonv. Raap 14—14; Claassen—v. Verseveld 1—0. Een der deelnemers aan het Hoogoven- schaaktournooi, een halfwas- of aankomend meester, sergeant-vlieger J. P. Bos van de L.S.K., kreeg eergisteren een berichtje uit Den Haag. dat zijn verlof met drie dagen was verkort, hetgeen betekende, dat hij halverwege de tienkamp naar Nijmegen moest terugkeren. Kennelijk ontdaan ver scheen hij bij de voorzitter van de tournooi- commissie, de heer P. A. Veldheer, die be sloot met dit probleem maar direct „van de hoogste toren te blazen". In de telefoon cel van het Kennemer Theater draaide hij het nummer van generaal T. A. Aler in Nijmegen. „Met generaal....!" „Ja, gene raal, met Veldheer....!!" Niets dan stilte aan de andere kant. Plotseling een schater lach van de tournooileider en direct daarop een aan de Nijmeegse kant: Sergeant vlieger Bos mag nog enkele dagen aan het „geruite slagveld" in Beverwijk blijven. De tournooicommissie heeft inmiddels namens alle deelnemers een telegram met onomwonden dankbetuigingen aan de hoge, maar niettemin inschikkelijke instantie gezonden. Gisteravond is een groot aantal tournooi- schakers naar het Luxor Theater getogen om daar Danny Kaye aan de Rivièra remise tegen zichzelf te zien spelen. Van het bord naar de planken is voor artisten in het vak maar een kleine stap. Vandaag wordt zoals we al voorspelden „de meest gekke avond" van het tournooi gepresenteerd. Als attractie zullen op het toneel verschijnen de vocalist Tabe Bas met aan de vleugel Hans Bouwmeester: en de 20-jarige Andrva Fuderer, de Joegosla vische student, die op de piano enkele klas sieke werken, onder meer van Chopin en Liszt, zal vertolken. Wat nog zo gek niet is. De belangstelling voor de grote partij FudererEuwe was Woensdagmiddag niet overweldigend. Er scharrelden onder an deren wat schooljongens lang het lijntje, waarachter de „grootmeesters" alle tijd hadden. Een van deze jeugdigen hield een plakboek met bekende sportfiguren stevig onder de arm gedrukt, maar liet zo r.u en dan gaskeurend zijn blikken gaan over de pagina waarop dr. Max Euwe zijn hand tekening onder een slecht gelijkende cari- catuur had gezet. De tournooi-commissie heeft gisteren nog in allerijl een tweekamp georganiseerd voor de dames Van der Linde en Yanofski, de echtgenote van de Canadese meester. Zij spelen vier partijen tegen elkaar, waarvan de eerste is gewonnen door de Nederlandse. In 1942 vond te Uitgeest de oprrichting plaats van de stierenvereniging „Assum- burg". De moeilijkheden die zich in 1947 bij de natuurlijke dekking voordeden wa ren oorzaak dat men op 24 December van dat jaar overging tot oprichting van de Coöperatieve Vereniging voor Kunstmatige inseminatie „Assumburg". Naarmate de jonge vereniging zich ontwikkelde kwam de wenselijkheid naar voren om de aan de vereniging toebehorende stamboekstie ren in een speciaal gebouw onder te bren gen. Verleden jaar begon men aan de bouw van een groot K.I.-station dat in Novem ber gereed kwam, en onder architectuur stond van de heer J. Bleeker uit Bever wijk. Voor de twee inseminators der ver eniging de heren A. Eriks en J. Kramer heeft men nabij het station twee huizen gebouwd zodat nu de gehele inrichting compleet is. De officiële opening zal plaats hebben op Donderdag 7 Februari en geschieden door burgemeester P. van de Ven. Tal van pro minenten uit veeteelt en landbouwkringen zullen bij deze opening tegenwoordig zijn. schouwburg. Preston koos een eenvoudige grappige operette uit, die een zeer goede pers had en bij de opgewonden Jessica bijzonder in de smaak viel. Tegen elven keerden ze naar Hampstead terug en Lyn ne bracht zelf het slaperig geworden kind 1 naar bed. Tot haar verwondering barstte Jessica, toen ze goed en wel in bed lag opeens in tranen uit en greep Lynne's hand vast. „Ik houd van je", snikte ze onsamen hangend, „ik houd erg veel van je, Lynne. Lynne hield haar adem in. Ze merkte niet, dat Preston ook naar boven was ge komen en hen in de deur van de kinder kamer gadesloeg. Ze knielde naast het kinderbed en sloeg een arm om het kleine snikkende figuurtje. Het gevoel van het warme kinderlichaam in haar armen troost te haar op wonderbaarlijke wijze in haar eigen verdriet. „Trek je nooit iets aan van wat de men sen zeggen, liefje", zei ze zachtjes. „Maar doe wat volgens je eigen geweten goed is, en spreek altijd de waarheid, dan kan nooit iemand je kwaad doen. Geloof je me?" „Ik beloofdebegon het kind aar zelend. „Ik beloofde, Lynne, dat „Wilde je me vertellen wat je beloofd had?", vroeg Lynne voorzichtig. Jessica schudde haar hoofd en begon weer te hui len. „Ik mag er niet over praten met Pappie of jou, Lynne". snikte ze. „Als ik 't wel deed. Fakir bij A.B.V.A. Het eerste lustrum van de Algemene Bond van Ambtenaren is gisteravond door de afdeling Beverwijk met een enigszins feestelijk tintje gevierd in de achterazal van café Timmer aan de Meerstraat. Na de gebruikelijke jaarverslagen door secre taris en penningmeester werd het bestuur dat aftredend was, in zijn geheel herkozen, met dien verstande echter, dat het aantal bestuursleden van negen tot zeven geredu ceerd werd. Het feestelijke gedeelte van de avond werd door Mac Vawin, de „blanke fakir", verzorgd die in de plaats van Willem van Iependaal optrad en een causerie hield over de uitbuiting door lieden, die zich clairvoyants, psycho-metristen of iets anders noemen. Mac Vawin, bekend van het V.A.R.A.-programma, oorspronkelijk variété-artist, later in aanraking gekomen met Van Iependaal, tracht thans op een hem uitstekend liggende humoristische wijze, de geraffineerde bedriegersprak tijken van deze zwendelaars aan de kaak te stellen. Dat dit niet zo eenvoudig was, bleek uit diverse voorbeelden uit zijn on uitputtelijke voorraad, waarbij mensen, die hij aan het verstand had proberen te bren gen, psycho-metristen enzovoort te mijden, toch geloof hechtten aan de onzin, door deze dames en heren uitgekraamd. Met een zeldzame demonstratie van zijn „fakir-schap" waarbij hij de gewaar schuwde ambtenaren met hun aanwezige familie om de tuin leidde en de gehele zaal onder een bepaalde suggestie bracht, kwam het einde van deze gezellige avond, waar voor de voorzitter, de heer J. B. Hutten, hem dan ook namens alle aanwezigen hartelijk dankte. Filmmiddag: en -avond voor het Leger des Heils In het speeltuingebouwtje aan de Kerk straat organiseert het Leger des Heils op Vrijdag 18 Januari een tweetal filmvoor stellingen. 's Middags worden er een aantal kinder films voor de jongeren vertoond. Voor de volwassenen staal er voor de avond onder anderen een film-strip over de melaatsen kolonie te Pelantungan op het programma. LEZING VOOR HET HUMANISTISCH VERBOND Het Humanistisch Verbond, gemeenschap Beverwijk, heeft voor Zondag een bijeen komst georganiseerd, waarop ir. Ch. J. J. Stamm'ler over „Humanisme en Religie" zal spreken. De samenkomst wordt gehouden in het benedenzaaltje van veilinggebouw üHet Centrum". EMIGRATIE FILMAVOND Woensdagavond heeft de L.T.B. een filmavond gehouden met de emigratie als hoofdonderwerp. Hiervoor bestond onder de leden uiteraard grote interesse; nauwe lijks allen konden een plaatsje in het K.S.A.-gebouw krijgen. De voorzitter, de heer A. Aardenburg toonde zich er in zijn openingswoord verheugd over. Een ver tegenwoordiger van de firma Ruis uit Haarlem heeft allerlei bijzonderheden ver teld over de adspirant-emigranten. Er werden voort kleurenfilms vertoond over een reis met de „Sibajak" naar Australië. Ook werd op het doek een reis ondernomen met de K.L.M. naar Canada, waar de kijkers een indruk kregen van de snel groeiende stad Ottawa, die het cen trum is in één der snel uitbreidende emi- gratiegebieden. Donderdag 17 Januari Kennemer Theater, 8 uur: Feestavond Hoogovenschaaktournooi. Vrijdag 18 Januari: Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: Lullaby of Broadway. Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: Captain Horatio Hornblower. W.B.-Theater. 8 uur: Hyena's van het Rots gebergte. Lynne trachtte haar te kalmeren. Ze vroeg zich af, waarom het kind zo volko men overstuur was. Na enkele ogenblik ken hield echter opeens het snikken op. Op de plotselinge manier, kinderen eigen, was Jessica ingeslapen. Met een teder ge baar dekte Lynne het kind toe en draaide zich om. „O, ik wist niet, dat jij er was Preston keek haar zwijgend aan. „Ze is overstuur om het een of het an der", legde ze uit om iets te zeggen. „Heeft ze meer last van dergelijke buien? Mis schien is het nodig „Ze heeft alleen goed voedsel en veel buitenlucht nodig", onderbrak hij haar. „Probeer in hemelsnaam geen patiënt in Jessica te zien. Ze is een volkomen gezond en normaal kind". „Het kwam niet in me op het tegendeel te beweren", zei ze pijnlijk getroffen. „Ik zocht alleen naar een verklaring voor haar huilbui „Het is alles bij elkaar een opwindende dag voor haar geweest", zei hij, terwijl ze de kinderkamer verlieten, „het is voor ons allemaal trouwens een dag vol emoties geweest. Lynneik Ze stond stil met een hand op de trap leuning en keek hem aan. Ze had het ge voel, dat ze op dat moment, als ze 't "wilde, iets van hetgeen voorgoed verdwenen scheen te zijn, terug zou kunnen winnen, dat ze opnieuw de rust en veiligheid, die het nabijzijn van deze man haar kortge leden nog gegeven had, zou kunnen onder- Bestuursmutaties bij de B.D.C. Door de overgang van „Hoogovenstaten" naar „Kennemerstaten" heeft de Bever wijkse damclub „B.D.C." haar jaarverga dering van Augustus naar Januari verscho ven. Het Statenhuis aan de Velserweg was gisteravond getuige van dit feit en er zijn vele agendapunten plus bijbehorende dis cussies afgewerkt. De jaarverslagen van secretaris en penningmeester oogstten warme instemming. De vergadering werd vervolgd met de bestuursverkiezing; de waarschijnlijke va cature van de penningmeester is tot een latere bestuursvergadering verschoven. De voorzitter, de heer P. C. Bais, moest wegens tijdgebrek de hamer neerleggen en droeg hem onder betuigingen van spijt voorlopig over aan de tweede voorzitter, de heer C. Hagenaar. Met algemene stemmen werd besloten om het volgende seizoen met drie tiental len voor de bond te spelen en niet met vier, zoals in het afgelopen jaar. De onderlinge competitie, die soms enige meningsverschil len met zich bracht zal in het vervolg aan het eind van het seizoen door de leden be sproken worden. Het idee van een tien- tallencommissie werd na lange bespreking verworpen; een kascommissie werd samen gesteld, waarmee na de rondvraag clé avond op een nachtelijk uur werd gesloten. De postduivenvereniging „De bonte duif" houdt op 19 en 20 Januari een tentoonstelling in het clubhuis „Bellevue" aan de Wijk aan Zeeërweg. De expositie wordt geopend Za terdagavond om acht uur, Zondag op het zelfde uur is de sluiting. „De bonte duif" is in de afdeling Haarlem wat men noemt een der sterkste verenigingen en ieder jaar worden prompt enige kampioenen naar voren gebracht. De duivenhouders besteden alle tijd aan hun vogels en geven hun de best mogelijke verzorging. Dit had tot resultaat dat ver scheidene leden met hun duiven en doffers het zelfs tot kampioen-generaal brachten. Op de beroemde St. Vincentvlucht, een af stand van 1100 km. kwam de duif van een der leden zelfs als eerste a,an. Dit week-eind worden een tweehonderdtal vogels voor het publiek tentoongesteld. Keurmeester van deze schare is de heer F. Neuman. IJmuidens kans tegen Kennemerland Zaterdag ontvangt WIJ de oude tegen stander Kennemerland die evenals de IJmui- denaren gevaarlijk onderaan op de ranglijst bengelt. In dé uitwedstrijd leed WIJ een gevoelige nederlaag van 52. Men neemt aan dat het nu zo ver niet zal komen, al zal Kennemerland een overwinning niet cadeau geven. Wint IJmuiden deze wedstrijd dan is er grote kans dat het uit de gevaarlijke zóne raakt. IJmuiden komt in het veld met: Doel: W. Koster; achter: R. de Boer en W. Rem; midden: A. v. d. Scheur, C. Post en T. v. d. Plas: voor: J. Luppens, J. Guijt, gaan. Ze voelde zich doodmoe en heel een zaam en meer dan ooit te voren had ze iemand nodig, die haar tot diep in haar ziel kon begrijpen. Eén woord van hem zou voldoende zijn om haar alle twijfel en enllende van de afgelopen dag te doen ver geten. Ze wachtte erop en haar hart bons de. Ze voelde haar hele wezen naar hem uitgaan.Maar opeens klonk in de doodse stilte van het huis de telefoon en ze zag, hoe er een harde trek op zijn gezicht kwam. „Misschien hebben ze je nodig", merkte hij vol ironie op. Ze deinsde even terug, als had hij haar geslagen. Hij lachte bitter. „Ik zal de telefoon wel aannemen, Lynne. Je bent doodmoe. Je moet naar bed. Milli- cent heeft je kamer in orde gemaakt en ik mag aannemen, dat er niets ontbreekt. Ik moet nog wat werk afmaken en het zal voor mij wel laat worden. Twee dok ters in het zelfde huis is eigenlijk wel te veel, Maar als we het handig indelen, zal het geen moeilijkheden opleveren. Eén van de eerste dingen, waaraan we ons moeten houden, is elkaar niet in de weg te lopen. Goedennacht, Lynne, slaap lekker!" Hij liep vlug de trap af en ze staarde hem na. Na enkele ogenblikken hoorde ze hem de telefoon beantwoorden met een kort „ja" en „nee". Ze kon niet opmaken, met wie hij sprak. Ze draaide zich om en liep naar haar kamer. Toen ze de deur achter zich gesloten had, voelde ze pas duidelijk, hoe uitgeput ze was. Met inspan ning van al haar krachten wist ze een hysterische huilbui te onderdrukken en KI. Wielinga. G. v. d. Vlies en A. Wapenaar. Het programma voor de lagere elftallen is: IJmuiden 2—Nieuw Vennep; Tweede JeugdIJmuiden 3; IJmuiden 4VVRA. Junioren: IJmuiden aHalfweg b; IJmui den bETO a. Aspiranten: IJmuiden b—Beverwijk b. Naar wij vernemen is op de emissie van 5.000.000 4'/2 20-jarige obligatiën ten laste van de N.V. Provinciale en Gemeen telijke Electriciteits-Maalschappij (tweede lening 1952) te Haarlem voor een zodanig bedrag ingeschi'even, dat op de inschrij vingen een zeer belangrijke reductie zal moeten worden toegepast. Evenals de gelden vei'kregen uit de eerste lening 10.000.000.dienen de aangetrokken middelen voor de financiering van een deel der vergroting van de capaciteit van productie- en distributiemiddelen. De heer B. D. Proos Hoogendijk, thans directeur der Rotterdamse Bank te Haar lem is per 1 Maart benoemd tot directeur van het kantoor Utrecht dezer instelling. Hij zal opgevolgd worden door de heer mr. R. F. A. Laane, die, gezamenlijk met de heer jhr. J. Th. van Spengler, tevens districts-directeur voor Noordholland, de directie van het kantoor Haarlem van de Rotterdamse Bank zal vormen. Aalsdijk, 16 te Antwerpen. Alhena, 16 te Bahia v. Victoria. Ampenan, 15 v. New Orleans te Philadelphia. Amstelpark, pass. 15 Terceira Azoren. Arkeldijk. 16 van R'dam te New York verwacht Akkrumdijk, 15 Perzische Golf te Rotterdam. Alamak, 16 van Antwerpen te R'dam. Alblasserdijk, 16 te Mobile. Aldabi, pass. 16 Madeira n. Las Palmas. Amsteldijk, 16 te Hamburg. Argos, 15 van R'dam te Amsterdam. Arnedijk, 14 v. R'dam te New Orleans. Averdijk, 15 van Norfolk te New York. Andijk, 16 van Houston te Rotterdam. Albireo, 15 dwars Lissabon n. Antwerpen. Aletta, 15 v. Telokanson te Pladju. Algenib, 15 500 m. N.NO. St. Paulsrock. Almkerk, 15 600 m. NW. Fremantle. Aludra, 15 120 m. Z. ten W. St. Vincent. Amstelvaart, 15 650 m. O. Bermudas. Axeldijk, 15 100 m. Z. Horta Azoren. Alioth, pass. 16 Finisterre naar Las Palmas. Amstelstad, pass. 15 Golf v. Bougie. Armilla, 13 te Pulubukom. Bantam, 15 van Bahrein naar Bombay. Blitar, 16 te Soerabaja. Boschfontein, 17 Antwerpen verwacht. Blommersdijk. pass. 15 Scilly's. Bawean, 15 te Bandpermasln. Bonaire, 15 350 m. N.NO. Barbados. Britsum, 15 540 m. W.ZW. Flores. Caltex Leiden. 17 te Sidon verwacht. Celebes, 15 te Algiers. Callisto, 15 250 m. W.ZW. Flores. Cottica, 15 350 m. ZWZ. Plymouth. Dongedijk, 15 van proeftocht terug te R'dam. Duivendrecht, pass. 15 Sombrero eil. Delfshaven, 15 dwars Kp. Blanco. Delft, pass. 15 Dungeness n. Madeira. Esso Amsterdam, 17 v. R'dam te Aruba verw. Esso Rotterdam, 16 van Aruba te R'dam. Edam, 15 500 m. N.NW. Azoren. Eemdijk, pass. 15 Vlissingen naar Havanna. Elina, 17 van Monrovia te Takoradl verwacht. Ena, 15 van Meer Maracaïbo n. Curacao. Erinna, pass. 15 Singapore. Ena. 16 te Curacao v. Meer v, Maracaïbo. Farmsum, 14 670 m. ZW. Flores. Gaasterland, 15 van Amsterdam te Hamburg. Ganymedes. 15 v. Cumana naar Pampatar. Gooiland, 15 bij Madeira n. Rio de Janeiro. Grootekerk, 15 600 m. O.NO. Ascencion eil. Helder, 15 van R'dam te Bremen. Hector, 15 van Messina naar Palermo. Heelsum. 15 700 m. ZW. Lands End n. Le Havre Hoogkerk, pass. 15 Kreta. Haarlem, 15 te Bachaquero. Hersilia, 15 dwars Lima. Ilos, 14 van New York n. Cp. Haitien. Jagersfontein, 15 v. Antw. te Amsterdam. Jupiter, 15 v. Amsterdam te Izmir. Java. 15 bij Minicoy n. Belawan. Japara (KPM), pass. 15 Buton eil. Kota Inten, 15 van Singapore n. Tj. Priok. Kedoe. pass. 15 bij Kp. Blanco v. Tcneriffe. Katwijk, 16 140 m. N. Finisterre. Laagkerk, 15 van Colombo. Leersum, pass. 16 West Kapelle n. Bremen. Leopoldskérk, 15 van Londen te R'dam. Langlee Scott, 16 van Bcira te Amsterdam. Leerdam, 15 van R'dam te New York. Lindekerk, 15 te Genua. Langkoeas, 15 dwars Port Soedan n. Aden. Larcnberg, 15 dwars Kp. Tenez. Madoera. pass. 14 Curacao 16 te Trinidad. Meliskerk. 16 te Genua. Mataram, pass. 15 Gibraltar. Maasland, 16 van Las Palmas. Maas. 15 ten anker Mersin. Macuba, 15 115 m. NW. Bombay. Mapia, 15 in Java Zee n. Kidjang Riouw. Markelo, 15 60 m. Z. Dakar. Marken, 15 600 m. O. ten N. Bermudas. Merwede, 15 bij Flores. Mentor, 15 70 m. NO. Derna. Metula, 13 te Newcastle van Sydney. Mirza, 15 bij Malta. Nigerstroom, 15 dwars Madeira n. Dakar. Oranje, 15 van rede Belawan n. Singapore. langzaam begon ze zich uit te kleden. Zon der een oog dicht te doen, lag ze op haar bed. Het was doodstil in huis. Ze was er van overtuigd, dat Preston nog steeds niet boven was gekomen, toen ze om circa drie uur haar bedlampje even aanknipte. Ze stapte uit haar bed en in haar kimono sloop ze de gang op. Ze keek over de trap leuning in de hal en zag onder de deur van de bibliotheek een streep licht door schijnen. Ze rilde en met een snik keerde ze tei-ug naar bed en verborg haar hoofd in de kussens. Rita, het dienstmeisje, stond altijd vroeg op om thee te zetten. Samen met het keu kenmeisje dronk ze een eerste kopje thee. „Dit is het vreemdste wat ik in m'n leven nog meegemaakt heb," merkte ze op. „Stel je even voor: die aardige juffrouw Thorn ligt boven in haar eigen bed te slapen en dr. Mannei-ley vond ik in de bibliotheek op de divan met het poiiret van zijn eei'ste vrouw in zijn handen. Noem je dat een huwelijksnacht? 't Stemt niet overeen met mijn voorstelling ervan....". „Je hebt slechte thee gezet", mopperde de oude keukenmeid. „Het wordt tijd, dat je eens behoorlijk thee leert zetten. En als ik je een raad mag geven, bemoei je dan alleen met je eigen zaken en niet met die van je superieuren. Niet dat 't niet vreemd is, wat je me vertelt", voegde ze er aan toe, „maar dr. Mannerley is <nu eenmaal altijd enigszins zonderling ge weest. Ik zou niet graag in haar schoenen staan. Ik had dadelijk met haar te doen, BINNENLAND Aan de universiteit van Amsterdam is bevorderd tot arts mej. J. Lansdorp te Bloe- mendaal. Voor het artsexamen lst.e gedcelie slaagde de heer V. M. Schrijnemakcrs te Overveen. Minister Albregts heeft de commissie bedrijfsregelingen advies gevraagd omtrent de door de Vereniging van Handelaren in Bouwmaterialen in Nederland getroffen rege lingen betreffende de erkenning als hande laar in bouwmaterialen, zulks met het oog op de consequenties hiervan voor de moge lijkheid van uitoefening van deze handel. HAARLEM EN OMGEVING De toneelvereniging O. N. A. van de personeelsvereniging van de Hoogovens die Zaterdagavond in gebouw St. Bavo te Haar lem een uitvoering geeft, heeft voor de generale repetitie op Zaterdagmiddag de ouden van dagen van de tehuizen aan de Schotersingel en de Jansweg en het St. Ja cobs Godshuis uitgenodigd. Zij worden be halve op een toneelstuk onthaald op choco lade. chocolademelk en gebak, door drie Haarlemse firma's beschikbaar gesteld. Tot secretaris van de Christelijke Mid denstandsbond te Haarlem is benoemd de heef J. M. Visser Anegang 44 a. Zaterdag 19 en Zondag 20 Januari houdt de postduivenvereniging „Columba" de jaarlijkse clubtentoonstelling in café „Du Nord", Rijksstraatweg. Oranjestad, 15 van Aruba naar Pto Limon. Orion, 15 van Candia Kreta naar Gibrltar. Poseidon. 16 te Ciudad Trujillo. Prins Fred. Hendrik, 16 ca. 16 u. R dam verw. Paula, 15 van Bangkok naar Singapore. Prins Alexander, 15 180 m. N. Flores. Prins Willem V, 15 dwars Siera Leone. Prins Willem v Oranje, 15 dwars Casquets. Parkhaven, 15 390 m. Z.ZW. Kp. Frio. Pygmalion, 15 100 m. N. Curacao. Raki, 15 te Aden. Rijnland, pass. 15 Fernando Noronha. Rijndam, 16 van Havanna te Nassau verwacht. Ridderkerk, 15 v. Dar es Salaam n. Pla Amelia Reyniersz, 16 v. Makassar te Soerabaja verw. Rotula, pass. 15 Beach.vhead. Sarpedon, pass. 15 Azoren naar Cufagao. Schiedijk, 16 v. Makassar te Soerabaja verw. Sibajak. 15 600 m. W. ten Z. Galapagos. Skaubrvn, 14 van Port Said. Stad Haarlem, vertr. 16 v. R'dam naar Savona. Stad Leiden, vertr. 16 v. R'dam naar Galveston Stad Maassluis, 18 6 u. voor Hock van Holland verwacht. Sambas, 16 van Singapore te Bangkok. Sloterdijk, pass. 15 Ceylon naar Belawan. Sliedrecht. 15 600 m. Z. Kp. Guardafui. Sommelsdijk, 16 van Bremen te Hamburg. Stad Breda, 15 100 m. ZW. Lands End. Stad Schiedam, 15 bij Finisterre. Stanvac Benakat, 16 te Belawan verwacht. Sunetta. 15 270 m. N.NW. Cp. Rocas. Tarakan, 14 v. Halifax. Tomini, 15 van Tj. Priok naar Aden. Tosari, 15 v. Mena el Ahmadi n. Bandarshapur Themisto, 15 van IJmuiden te Amsterdam. Trompenberg, 17 New Orleans verwacht. Titus, 15 van Piraeus naar Thessaloniki. Tamo, 16 van R'dam te Buenos Aires. Tero, 19 v. Santiago de Cuba te R'dam verw. Taria, pass. 15 ten O. Kp. Paderan. Tawali, 15 240 m. O.ZO. Makalla. Tero, 15 1140 m. W.ZW. Lands End. Tiibesar, 15 630 m. NO. Tristan da Cunha. Tjikampek, 15 v. Ti. Priok n. Cheribon. Tjiluwah, 16 van Hongkong tc Singapore. Tasman, 13 v. Singapore naar Belawan. Tjibodas, 13 v. Nago.va naar Kobe. Van Riebeeck, 16 te Tj. Priok. Veendam, 15 500 m. W. Scilly's. Waterman, pass. 16 Malta. Willemstad, 15 te Antwerpen. Woensdrecht, 15 van Port de Bouc tc Zahrani. Winsum, 16 v. Vlaardingen te R'dam. Waterland, 15 180 m. NO. Bahia n. Rio de Janeiro. Waal. 14 bij Jamaica. Winterswijk, pass. 15 Spartivento Italië. IJsel, 15 van Algiers. Zijpenberg, 15 van R'dam te Civita Vecchia. Zaan, 15 van R'dam te Leixoes. Zonnewijk, 16 van Amsterdam naar R'dam. KLEINE VAART Ary Scheffer, 15 nog te Liverpool. Ali, pass. 16 Great Yarmouth. Arnoudspolder. 15 van R'dam te Lissabon. Birmingham, 15 van Harlingen te Leith. Barracuda, 16 v. Lysekil te Lubeck. Batavier III, pass. 15 Finisterre. Cateli, 15 nog te Duinkerken. Cornelia, verm. 16 v. Nakskov n. Kallandborg Cornelia IT, 15 van Swansea te Montevideo. Corona, 15 van Koge naar Kiel. Casablanca, vertr. 16 v. Nantes naar Bordeaux De Ruyter, 15 van R'dam te Boness. Duiveland. 15 v. La Roebelle naar Swansea. Davina Goekoop, 15 v. Graasten naar Wismar. Ellcwoutsdijk 15 vanBarry dock St. Servan. Elisa, 12 v. Tanger naar Agadi. Gaasterland, 15 v. Kingslynn naar R'dam. Hoflaan, 14 van Duinkerken te Swansea. I-Ioutman. 15 van Par naar Kopenhagen. Haskerland. 15 v. Goole naar Harlingen. Jozef Swenden, 14 Middlesbro n. Avonmouth. Kortenaer, 15 van Hull naar Middlesbro. Lies, 15 van Hamburg te Grangemouth. Leny, 15 v. Le Treport naar Irvine. Marabu, 15 v. Lissabon te Antwerpen. Michel Swenden, 14 v. Antw. te Dublin. Marcella, 16 v. Vlaardingen n. Gonfreville. Marietje Bohmer. 15 van Stralsund naar Kiel. Markab, verm. 16 v. R'dam n. Bordeaux. Merak, pass. 16 Finisterre 20 Las Palmas verw. Nettie, 16 te Garston. Nieuwland, 15 v. Grangemouth naar R'dam. Nelly, verm. 15 v, Hamburg n. Avonmouth. Nijenburgh, 17 v. Oskarshamn te A'dam verw. Pavo, 15 van Antwerpen naar Concubion. Ponto, 15 van Zaandam naar Rotterdam. Ponza, 15 Kiel Holtenau gepass. naar Leer. Prima, 16 v. Londen te Goole. Palma, 16 v. Drogheda te Modewheel. Rapid, 16 van Rouaan te Amsterdam. Remmert, pass. 16 Kp. Vilano. Seaham, 15 van Antwerpen te Hull. Strijpe, 16 van Antwerpen naar Hamburg. Spes, 15 van de Tyne naar Tees. Tilly, 15 van Stocka naar Rotterdam. Tromp, 15 Reridham van Ilonfleur. Toos, 15 v. Methil te Porsgrun. Texel, verm. 16 v. Bremen naar R'dam. Trianca, vertr. 16 v. Rostock naar Delfzijl. Van Brakel, 15 van Southampton te Ealing. Vecht, 16 te Terneuzen. Veenenburgh, 15 v. Aberdeen naar Middlesbro. Wim, 15 van Grangemouth n. Middlesbro. Walenburgh, 14 v. Le Havre naar Bordeaux. Westlaan, vertr. 16 v. R'dam n. Hamburg. Westpolder, 15 v. Oporto n. Antw. en R'dam. SLEEPVAART Atlantis, pass. 14 met sleep Lizard. Humber, van positie in Griekse Archipel nabij eil. Andros n. tanker Irania ter hoogte v. Kreta de eerste keer dat ze hier kwam. Maar ze zal het niet lang uithouden". Een week later keerden Pi-eslon en Lynne terug naar hun dagelijks werk in de kliniek. De collega's ontvingen hen met grote hartelijkheid en vele plagerijen, maar toen ze mci'kten, dat nog Lynne, nog Pi-es- ton hierop ingingen, verandei-den ze hun houding en behandelden hen als vooi'heen met respect en collegiale vriendelijkheid zonder meer. Lynne vond het prettig weer aan het werk te zijn. Ze voelde zich hier op haar plaats en geamuseei-d bemerkte ze, hoe haar vrouwelijke patiënten, die haar tot dusvei-re met argwaan behandeld had den thans uitgebreide confidenties aan haar begonnen te doen. Ze beschouwden haar nu als één der hunnen, één uit de grote schare van getrouwde vrouwen. Vroe ger had ze vaak geduldig moeten wachten op vertrouwelijke uitlatingen, maar nu kwamen ze als vanzelf. Ze vx'oeg zich wel eens af, hoe ze zouden reageren, als ze de waarheid omti-ent haar huwelijk wis ten. Als ze wisten, hoe weinig er eigen lijk voor haar veranderd was. Natuurlijk was het huis in Hampstead met zijn luxe en comfort ten opzichte van haar eenvou dige kamers een verandering ten goede, en ze genoot van Jessica's gezelschap, maar afgescheiden daarvan, was ze nog steeds Lynne Thorn gebleven en nog even een zaam. Moeder Dent veri-aste Lynne op een middag met de mededeling, dat ze zich thans door haar wilde laten behandelen. (Wordt vervolgd). Rick en Bunkie lachten al net zo hard als de andere kinderen. Het was ook prachtig, dat Jan Klaassen die lelijke rover zo op z'n kop gaf. Toen de rover verdwenen was, lachte Jan Klaassen en hij wandelde verder. „Ziezonou ga ik gauw naar de huisbaas, want die zit op de huur te wachten," zei hij. Maar daar stond opeens een grimmige agent voor hem. „Zo mannetje", zei die. „Wat heb je daar in je armen?" „Dat„Dat is 'n zak met geld, agent, daarmee ga ik de huur betalen." „O, zo!", zei de agent. „Dat geld heb je natuurlijk gestolen! Ik neem jou mee naar 't bureau!Kom mee!" Maar Jan Klaassen werd kwaad. „Gestolen? Ik heb het niet gestolen! Het is mijn eigen geld!", riep hij nijdig. „Daar geloof ik niets vanKom mee, je bent gevangen!", zei de agent. Toen werd Jan Klaassen zó boosEn pats!daar gaf hij de agent 'n harde klap met de geldzak op z'n hoofd

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 6