De eerste brieven der Urkers in Argentinië zijn hoopvol Visserij-varia Tante Els Blijde aankomst na een moeilijke reis Nek-aan-nekrace in het D.C.IJ.-tournooi Proeven met zwevende trawl in Noorse fjorden Kampioenswedstrijd op „Watervliet" Castricum r 5 „KOM OVER, HET IS HIER BEST" Inschrijving voor het jeugdkampioenschap staat open Panamese tanker dokt in Amsterdam Nederlandse kotters als trekkracht Vishal veiliger Nieuw stuk van Abe Brouwer bij „Fryske Trou Gouden huwelijksfeest Het hoekje van j DONDERDAG 17 JANUARI 1952 Van de op Oudejaarsdag in Argentinië aangekomen Urker vissers, is de eerste brief op Urk aangekomen. De heer Sj. Bakker, schipper van de O. 340, was de eerste Urker die aan wal mocht komen. Hij had zioh, zonder dat hij het eigenlijk wist, bijzonder verdienstelijk gemaakt door zonder loods binnen te varen in de haven van Teneriffe, omdat de vrou wen van de Belgen, die bij hem aan boord waren, ernstig ziek waren tengevolge van de zeereis. Een der kinderen, het jongste van vijf maanden, was tijdens de reis over leden en toen Bakker land zag, wilde hij niet wachten tot 's nachts 2 uur, het door de loods aangegeven meest geschikte uur om binnen te varen. Hij voer zonder loods om 4 uur des middags de haven bin nen. In Mar Del Plata aangekomen werd Bak ker het eerst van boord gehaald om te wor den gehuldigd voor zijn manmoedig optre den. Hij was van deze hulde niet zo erg gediend, maar nam vlug de gelegenheid waar om een brief naar huis te schrijven. De Belgische reder, de heer Iseghem, was ter begroeting aanwezig en op de kade stond een muziekcorps opgesteld om de Urkers en Belgen te verwelkomen. De reder deelde allereerst de mannen mede, dat het In het tournooi van de Damclub IJmuiden hebben Dukel, Van Straten en Laros in de achtste ronde opnieuw gewonnen. Maar hun tegenstanders hebben zich niet eerder dan na zware strijd gewonnen gegeven. Het duur de vrij lang voordat Dukel de „Trompstraat man" ergens kon vatten. Maar toen Swier ook nog in tijdnood ging verkeren, verloor deze een stuk en na een lang gerekt eindspel de partij. Van Straten concentreerde zijn stukken in een centrumblok. Toen een voorpost op het middenbord in de vijandelijke linie kon doordringen en goed ondersteund door de hoofdmacht tenslotte de damlijn bereikte, moest de goed spelende Nieuwenhuizen zich ten slotte overgeven. De grootste tegenstand bood Koetsier tegen Laros. Een fel op de aanval spelende Koetsier won langzaam aan terrein. Laros won de strijd na vijf uur. De positie aan de kop der ranglijst is nu: Dukel en Van Straten 8 gesp. 15 pnt.; Laros 7 ge speeld 13 pnt. Vooys en Ott hebben zonder verder spelen de afgebroken partij remise gegeven. Visser versloeg Vooys door een knap gespeeld eindspel. De DCIJ-secretaris sloeg bij de 51e zet een remise-aanbod van Visser af. OttSmit werd remise. Door het bekende oog Leider Van Wort won zijn partij tegen Koppelman op het kantje af. Een knap staaltje van Koppelman gaf de Shamrock- man bij de 34ste zet de gelegenheid een winnende combinatie uit te voeren en Van Wort moest toezien hoe zijn stelling onklaar werd gespeeld. Tot grote verbazing der om standers nam Koppelman op het beslissende ogenblik het verkeerde stuk en Van Wort kon zich hierdoor niet alleen herstellen, doch met drie stukken in het voordeel zijn tegen stander rap tot overgave dwingen. Van Wort, Kaan en Langbroek hebben zich in de eerste klasse als leiders gemeld. Zeeders won van Brouwershaven en Van Ewijk werd het slachtoffer van P. Schadé. Gravemaker versloeg Van Dijk. De stand in de hoofdklasse luidt: Dukel, Van Straten: 15 punten uit 8; Laros: 13 uit 7; J. Smit 5 uit 6; Vooys 5 uit 8; Postma 4 uit 4; Ott 4 uit 4; Swier en De Jong 3 uit 6; Visser 2 uit 2; Postma en Koetsier 1 uit 4 en Nieuwenhuizen 2 uit 5. Tweede klasse: Zeeders 19 pnt. uit 12; Heida 18 uit 10; P. Schadé 14 uit 11; E. Schadé 12 uit 9; Van Dijk 12 uit 12; Van der Ham 9 uit 7; Gravemaker 10 uit 11; Brouwershaven 8 uit 11; Vermaat 7 uit 7; Huigen 7 uit 8; J. Oorthuizen 6 uit 6; Bra- veboer 3 uit 7; Van Ewijk 3 uit 9; Van der Horst 2 uit 3; Blok 2 uit 4; B. Oorthuizen 2 uit 9. Het jeugdkampioenschap Damliefhebbers beneden de 21 jaar kun nen zich opgeven voor het damtournooi om het jeugdkampioenschap van Beverwijk, Castricum en IJmuiden. Voor Beverwijk en omstreken kan men zich opgeven bij de secretaris van damclub Beverwijk, de heer Van Hattum. Breestraat 50 te Beverwijk. Voor IJmuiden IJsselstraat 85. bedrag dat aan de respectieve familieleden der Urkers was uitbetaald niet terugbetaald behoefde te worden, maar beschouwd kon worden als blijk van waardering voor de goed geslaagde overtocht, die, dank zij de bekwaamheid der opvarenden, zo vlot was verlopen. Dit betekent een meevallertje van 800 tot 1000 per man. Na gekeurd te zijn mochten allen aan wal en vooraf gegaan door de muziek trokken de Urkers naar hun tijdelijke woonplaats, die alle verwachtingen overtrof. Aan de slag Reeds de volgende dag werd de eerste steen gelegd voor een visconservenfabriek, waar de door de Urkers te vangen vis ver werkt zal worden. Muziek en toespraken wisselden elkaar af. Schipper Bakker had inmiddels contact opgenomen met enkele Belgische vissers, die reeds drie jaar in Mar del Plata ver toeven. Dezen waren best tevreden en zei den goed te verdienen. De vissers hebben een huis van de regering, dat in 30 jaar kan worden opgebracht, of zoveel vroeger als ze zelf willen. Voor de Urkers, die hun gezin willen laten overkomen, wordt direct een huis gebouwd en, zo schrijft de heer Bakker, ,,ik hoef hier geen jaren te blijven kijken of het bevalt.. Kom met de boot die 14 April vertrekt. Verkoop de zaak en neem alleen beddegoed en lijfgoederen mee, want daar hebben ze hier een voor ons eigen aardige opvatting over." De vrouw van Bakker zal, met haar vier kinderen, zo mogelijk 14 April vertrekken. Het is vrijwel zeker dat, wanneer er binnenkort weer gelegenheid is om te mon steren voor Argentinië een groot aantal Urkers zich zullen aanmelden. Intussen worden ook andere emigratie mogelijkheden onderzocht. Een comité be staande uit de heren J. Loosman, J. Oost en A. Koffeman heeft een bezoek gebracht aan de Zuid-Afrikaanse ambassade om de mogelijkheid te onderzoeken van een emi gratie in groot verband naar een kustplaats in Zuid-Afrika. Reeds vertoeft een Urker in Zuid-Afrika. waar hij in de Walvisbaai de visserij uitoefent. Gisteravond omstreeks half acht kwam de Panamese tanker Sovac Radiant, groot 17.597 bruto register ton, die bij Engeland Brouwers'nieüw^'stori.Emi^nten".' op de banken liep, geassisteerd door de sleepboot „Sun" de haven van IJmuiden binnen. Het schip is eigendom van de Standard Vacuum Oil Company. Naar wij vernamen maakte een der achtertanks water. Het schip is opgevaren naar Amsterdam, waar het in dok gaat. Naar wij vernemen, Is aan het Fiskcri- direktoratet te Bergen (Noorwegen) de Ne derlandse motorkotter „Gerdy Mia" ver kocht en daar inmiddels al gearriveerd, teneinde er in de Noorse fjorden experi menten mee uit te voeren met een nieuw soort trawlnet, dat tussen twee kotters wordt voortgetrokken en de bodem niet raakt. Bovendien is dit net verstelbaar, zo dat de op het echolood afgelezen visscholen kunnen worden opgezocht op de diepte, waar zij zich bevinden. Dit bericht sluit aan bij onze publicatie van Dinsdag, waarin wij de komst van de nieuwe kotter „Wiron V" in IJmuiden aankondigden. De naar Noorwegen ver kochte-„Gerdy Mia" is namelijk, evenals de „Wiron V" afkomstig van de werf „De Dageraad" in Woubrugge. In visserij kringen wordt aangenomen, dat ook het tweede schip, dat de Noren voor deze proe ven gaan gebruiken, er een van Neder lands origine wordt. Het zou met de Wiron V tot dezelfde serie behoren en daarvan is een nog onbe kende en naamloze kotter de sterkste het schip is namelijk uitgerust met een 250 pk Industriediesel. De experimenten met de nieuwe trawl, die zwevend wordt gehouden door aparte borden aan de bovenpees, zijn reeds ge ruime tijd bij het Noorse Visserijdirecto raat in voorbereiding. De directeur van het IJmuidense Staats- vissershavenbedrijf, mr. J. R. van Eerde, heeft gistermiddag in zijn kantoor het di ploma E.H.B.O. uitgereikt aan enige leden van het personeel van het Staatsvissers- havenbedrijf. De chef van de halpolitie, de heer J. G. Kerkhoff werd dit document overhandigd en voorts kregen ook de agen ten J. F. Jacké, R. Blok, C. Wijker, A. Brons en de havenknechts Born en Van den Oever het diploma. Deze zeven E.H.B.O.'ers hebben de cur sus gevolgd op het IJmuidense hoofdbureau van politie, waar hij voor politiepersoneel en andere ambtenaren werd gegeven onder leiding van de IJmuidense arts J. de Vries en de heer A. P. Bakker. 99 De toneelgroep van de IJmuidense Friese vereniging „Fryske Trou" geeft Dinsdagavond 22 Januari in „Flora" een opvoering van Abe ADVERTENTIE Fa. L. H O O G E R S VERLICHTINGSARTIKELEN Trompstraat 30, IJmuiden-O-, Tel. 4516 Ofschoon er nog nauwelijks sneeuw gevallen is in het bekende Italiaanse wintersport centrum Cortina d'Ampezzo heeft men het wielvervoer reeds vervangen door sleeën. In afwachting van een dik pak sneeuw heeft deze jonge moeder haar kinderen vast op het sleetje gezet en ook de in Cortina traditionele paardewagen is vervangen door een met paarden bespannen slee. t - s -**-* mi Vietminh-terroristen hebben in Saigon twee tijdbommen gelegd in auto's die gepar keerd stonden op het plein voor de Schouwburg. Bij ontploffing van deze bommen werden tien personen gedood en 30 ernstig gewond. Vijftien auto's brandden uit. De brandweer in actie. Wegens het terugtrekken van het Haar lemse handbalelftal Bato uit de competitie van de afdeling tweede klasse Noord holland-Noord werden de dames van het eerste Beverwijk-elftal al voor het eerste het beste seizoen waarin ze uitkwamen, kampioen. Doordat de afdeling tweede klasse da mes in tweeën was gesplitst en het tweede IJmond-dameselftal al enige weken ge leden kampioen werd, is een beslissings match noodzakelijk. Deze beslissing valt door twee wedstrijden, waarvan de eerste Zondag om kwart voor elf op „Watervliet" wordt gespeeld. Daar de beide ploegen el kander in kracht niet veel ontlopen, zal er spanning genoeg zijn over de vraag, welke van de twee zal promoveren. Een tweede belangrijke wedstrijd, die te Amsterdam wordt gespeeld, gaat tussen de heren van Turno I en IJmond I in de districts tweede klasse. De returnwedstrijd zal de Velsense handballers niet licht val len, maar desondanks wordt verwacht, dat IJmond tenminste één punt zal veroveren. Een tweede wedstrijd op „Watervliet", waarbij de heren van Beverwijk I (ook kampioenen) zijn betrokken, wordt ge speeld tegen de IJmond 3 heren. Gezien de prestaties van de Beverwij- kers zal de thuisclub wel aan het kortste eind trekken, hoewel een verrassing niet is uitgesloten. Heren: IJmond I: J. Böhm; W. Reymer en P. Rens; K. Schik, L. Aptroot en P. de Waal; J. Beunder, H. Garritsen, B. Hof man, H. Nabben en P. Scheerman. Dames: IJmond 2: T. v. Duyvenbode; A. v. d. Vis en B. Schoon; C. Beers, A. Gra- pendaal en N. v. d. Plas; R. Zuurbier, T. Jak, P. Kruk, T. Zuurbier en N. N. Reserves: T. Groen en J. Hiemstra. Bekerwedstrijden In de komende maanden gaat „IJmond" zich voorbereiden op verschillende wed strijden. Zo zullen in Maart en April voor de af delings-elf tallen bekerwedstrijden worden gehouden, waaraan ook de IJmond- ploegen deelnemen. Op 20 Februari werden door de afdeling Haarlem-Zaanstreek selectiewedstrijden gespeeld. IJmond zal trachten deze wedstrijden op „Watervliet" te krijgen. Zaterdag 9 Februari organiseert de af- delings Technische Commissie in Haarlem een lezing met als sprekers mevrouw Bou- myReis en de heer Enklaar. Voor zover thans kan worden bepaald zal het eerste IJmond-dameselftal in de promotiecompetitie moeten uitkomen tegen A.V.A. uit Alkmaar. BURGERLIJKE STAND W. C. Portegijs—Kruitbosch, z„ Hagelin- gerweg 152, Santpoort: A. MantjeWijker, d„ van Dalenlaan 42, Santpoort; W. A. G. BijlSchouw, d„ Strengholtstraat 14. IJmui- den-O.; L. A. Meerhofde Best, d., Plan- ciusstraat 8. IJmuiden-O.; A. Bouwens—Paar- dekooper. z„ Paulus Potterstraat 16, IJmui- den-O.; E. C. P. Vermeyde Reus. z.. Geel- vinckstraat 77, Velsen-N.; M. Folkerts— Smit, z„ IJsselstraat 25, IJmuiden; M. van VeenKoster, z., IJmuiderstraatweg 106, IJmuiden-O.; J. J. M. Nieuwenhuisen Brantjes, d„ Wijkerstraatweg 209, Velsen-N. OVERLEDEN: D. Groen", 60 j„ echtgenoot van A. Schol, Marconistraat 26, IJmuiden; A. Schuitemaker, 83 j„ weduwe van J. J. Pila- nen. Peperstraat 36, Beverwijk. Kernwerk Tot voorzitter van de beambtenkern, die onlangs bij de N.V. De Plaatwellerij is samengesteld, is gekozen de heer L. Otte. Hij is tevens voorzitter van de conferenties met de arbeiders-bedrijfskern. E.H.B.O. was op haar post Dinsdagavond heeft de afdeling Castri cum van de Ned. Vereniging voor E.H.B.O. „C.I.T.O." in hotel „De Rustende Jager" haar jaarvergadering gehouden. Zoals de secretaris de heer N. van Sta veren in zijn jaarverslag liet horen ver leende de afdeling in 205 gevallen aan het strand haar onmisbare hulp. Het leden aantal bedraagt op het ogenblik 87, waar van er 46 in het bezit zijn van een geldig diploma. Van de 12 hulpposten waar een verbandtrommel aanwezig is heeft men een druk gebruik gemaakt, want er wer den 50 gevallen behandeld waarbij enkele van ernstige aard. De penningmeesteresse mejuffrouw M. Verlaak gaf een uitvoerig verslag van de stand der kasmiddelen en de heer A. Nij megen verklaarde als lid der kascommis- sie de boeken en bescheiden in orde te hebben bevonden. Als nieuw lid der kas- commissie koos men de heer C. Th. van Bovene. De drie periodiek aftredende be stuursleden mevrouw A. Terol en de heren S. Veenstra en N. van Staveren werden opnieuw benoemd. Na uitgebreide discussies werd met alge^ mene stemmen het voorstel van het bestuur om de contributie te verhogen en te bren gen op 2.50 per jaar aangenomen. De vergadering stond onder voorzitter schap van de heer J. van der Meij. „St. Thomas 2" op weg naar het kampioenschap Opnieuw heeft het tweede tiental van de Castricumse R.K. Damclub „St. Tho mas" een overv/inning behaald. Ditmaal ging de strijd tegen „Diagonaal 1", welk team met 12-8 klop kreeg. De gedetail leerde uitslagen zijn: St. Thomas 2-Diagonaal 1, J. Kabel-A. de Vries 0-2; R. Stet-A. de Groot 2-0; C. Ory-J. Smit 0-2; H. Poel-J. van Rijswijk 2-0; C. Juffermans-S. Vlasveld 1-1; P. van der Himst-A. Koster 1-1; S. Groentjes-J. van Wolfezen 2-0; H. Lute-G. van der Steen 0-2; P. Rietveld-J. van der Plas 2-0. Einduitslag: 12-8. De Partij van de Arbeid vergaderde In verband met de verkiezing van af gevaardigden voor de gewestelijke jaar vergadering die Zaterdag 19 Januari te Alkmaar wordt gehouden hield de Partij van de Arbeid, afdeling Castricum, Woens dagavond in hotel Borst een vergadering. De heren G. Meijer, D. van der Horst en K. Th. Wiegert zullen deze vergadering gaan bezoeken. De heer D. van der Horst die als afgevaardigde van de afdeling het jongste congres der partij had bezocht, bracht verslag uit van zijn indrukken tij dens dit congres opgedaan. Na de pauze leidde de voorzitter de heer G. Meijer de discussies in over de komende verkiezing en de viering van de 1 Mei dag. Arme handel. De Woensdagmarkt sloeg alle records, althans wat de prijzen betreft: de hoge koersen van de afgelopen weken werden royaal gepasseerd. De hoog ste top bereikte de kabeljauw, die met 404 per kist ofwel 3.90 per kilo werd betaald, op de voet gevolgd door de schel vissoorten, die het tot niet minder dan 114 per kist ofwel ruim 2.10 per kilo bracht. En er werd nog gekocht ookOok de andere prijzen waren niet voor de poes: grote schol boekte losweg 75 tot 70 per 50 kilo en de kleine schol 2 ging grif weg voor 68. De goedkoopste en kleinste schol (zeg maar pufschol) kon 55 per kist op brengen. De tong deed 3.60 per-kilo (voor de lappen) en 1.75 per kilo voor de grove slips. De animo voor de weegtarbot was ook al groot, waardoor deze 3.20 per kilo op bracht. Totaal zijn er 1000 kisten aange voerd, waarvan 20 fijnvis, 33 schol, 380 schelvis en piepers, 380 wijting en 28 kool- vis, die gemiddeld 110 per 125 kilo no teerde. Gelukkige vissers. De geringe aanvoe ren van de trawlers in aanmerking geno men, werden er Woensdag mooie besom mingen gemaakt. De gelukkigen waren ditmaal de Limburgia en de Maria, die beide voor een veertiendaagse reis 20.500 besomden. Verder haalde de logger VL 115 3800 binnen en de kotters WR 67 en WR 7 deden respectievelijk 1910 en 1830. Misrekening. Het was voor de handel Donderdag een kleine ontgoocheling, dat de Catharina Duyvis niet aan de afslag ver scheen, daar er al zo half en half op was gerekend. De Catharina Duyvis die Dinsdag al op de thuisstoom was, maar moest blij ven steken in het slechte weer, is later verder naar het Zuiden gestoomd om daar en waarom ook eigenlijk niet een paar trekjes te wagen op de „dikkoppen". Het zal wel Vrijdag of Zaterdag worden, wat ook v/eer niet geheel bevestigd kon worden. Maar al met al was er vandaag dus weer zo goed als niets. Van verre. Volgens de laatste berich ten kan de Tzonne,welke van de Barendtsz- zee komt, Vrijdag binnen zijn. In en uit. Woensdag kwamen binnen de KW 127 en de Sch 36. Naar zee vertrok ken de IJM 11, KW 56, 155, 17, 107, IJM 71, KW 166, 108, 221 en de 24. Proefvaren. De in Spaarndam zo keu rig verbouwde kotter IJM 53 „Heemstede" heeft Woensdagmiddag zijn proefvaart op de Noordzee gemaakt. Nieuwe kotter. De nieuwe „Wiron V" kan Woensdag in IJmuiden worden ver wacht, aldus deelde men ons op de werf De Dageraad te Woubrugge mede. Marktbericht. Noteringen: Heilbot 3.10-2.90, gr. tong 3.50-3.35. grm. tong 2.40- 2.35, kim. tong 2.40-2.35. kl. tong I 2.40- 2.30, kl. tong II 1.76-1.63, tarbot I 3.20-3; alles per kilo. Schartong 62-54, gr. schol 48-42, grm. schol 65-62, kim. schol 73-72, kl. schol I 67-66, kl. schol II 68-51, schar 52, bot 40, makreel 39.50-27. gr. schelvis 114-100. grm. schelvis 104-80, kim. schel vis 80-63. kl. schelvis I 70-60, kl. schelvis II 55-25.50, wijting 36-21, gr. gul 77, mid. gul 64-62, kl. gul 45-40, kl. haai 40-35. ham 77, poontjes 34-27, kl. koolvis zw. 47, kl. koolvis wit 60-5"?; alles per 50 kilo. Gr. kabeljauw 404-206, gr. koolvis zw. 130-110, gr. koolvis wit 180; alles per 125 kilo. Aan voer: 20 kisten tong en tarbot, 3 heilbot, 10 tongschar en schartong, 47 schol. 7 schar, 3 bot, 33 makreel, 380 schelvis, 380 wijting, 65 kabeljauw en gul. 3 kl. haai, 6 poon. 28 koolvis. 15 diversen, totaal 1000 kisten. Be sommingen: IJM 10 Hattem 20.220, IJM 54 Limburgia 20.200. VL 115 3360, WR 67 1910, WR 7 1830. Onder grote belangstelling heeft het echtpaar J. Greuter-A. Greuter-Palmboom Woensdag in Castricum de gouden bruiloft gevierd. Door de evacuatie wonen de oud jes niet meer in Castricum maar in Am sterdam, maar ze moesten en zouden de bruiloft in de oude woonstede vieren. Voor de laatste oorlog is de bruidegom directeur geweest van het plaatselijk post kantoor en hij heeft zich in die functie vele kennissen en vrienden verworven. Rijkelijk had men hötel Meijer, waar het feest plaats vond, met bloemen versierd en vele vooraanstaande personen waaronder pastoor G. Goes, gemeente secretaris N. A. van Lunen en het voltallige P.T.T.-per soneel kwamen in de loop van de dag hun gelukwensen aanbieden. In de avonduren bracht het R.K. Fanfarecorps „St. Aloy- sius" een serenade. Beste kinderen, DE MAAND JANUARI schiet alweer aardig op en toch laat Koning Winter deze keer op zich wachten met de sneeuw en ijspret. Sommige kinderen hebben bij het vorige kleine vriesstootje al gauw hun schaatsen laten slijpen, maar van echt rijden is niet veel gekomen. Voor de grote mensen en de dieren is het zachte weer van tegenwoordig juist fijn, want de eersten denken aan hun portemonnaie wegens de duurte van de kolen en de vogels zijn maar wat in hun schik, dat de grond niet zo hard bevroren is. Soms, als ik buiten loop, denk ik dat ik de lente al kan ruiken, zo zacht is de lucht, maar dat is natuurlijk verbeelding: er kan nog genoeg komen. Vooral in de maanden Februari en Maart kan het nog knap vrie zen. Dus daar kijken jullie dan natuurlijk maar naar'uit! En nu gauw onze correspondentie. Allereerst is hier een nieuwelinge, die graag TIJGERVINKJE wil heten. Dat kan meisje, want zo'n vink hadden we hier nog niet. Je schrijft een erg gezellige brief, maar vertel je mij de volgende keer ook eens wanneer je jarig bent? Inderdaad zag je Kerstrapport er heel aardig uit, met wat stevig aanpakken voor Frans en Duits krijg je die met Pasen ook wel op een vol doende. Maar dan geen ander vak verwaar lozen, hoor! Wat leuk dat je met de pad vinderij al op zoveel plaatsen geweest bent. Juist als je enkele dagen op één plek verblijf houdt, leer je de omgeving zo goed kennen. Waar gaat de volgende reis heen, of is dat nog niet bekend? UKKEBUMPIE was vorige keer te laat met zijn briefje en moest, daarom een beurt overslaan. Maar je antwoord krijg je toch, manneke, al is het dan een weekje later. Je boek heb je zeker al ontvangen. Is het naar je zin? Voortaan de gehele oplossing van het weekraadsel geven, hoor! Ook FLUITEKRUID behoorde tot de laatkomers. Ja meisje, daar moet je. dan met een week wachten voor boeten. Als ik je briefje Woensdag pas in mijn bezit krijg, komt er geen antwoord meer in de Don derdag-krant. Voortaan uiterlijk Maandag avond op de Kennemerlaan brengen, hoor! Je schrijft over „de ronde" in jullie pad vinderij. Als ik het goed begrepen heb. een soort „praathoek" dus. Vertel je me dat nog eens wat uitvoeriger? Wat is dat liedje van de speeltuin leuk hè, met dat heldere stemmetje van Heleentje er bij. Wist je, dat zij zeven jaar is? Fijn, dat jullie zo'n leuke dag gehad hebben in Bakkum. Ik vond het echt leuk dat je alles zo uit gebreid schreef. LEESGRAAG is van harte welkom in ons midden. Inderdaad was je briefkaart te laat om verleden week nog beantwoord te kunnen worden. Maar nu ben je dan toch aan de beurt. Je schuilnaam vind ik erg aardig en je mag hem behouden ook. Het is te hopen dat je nog eens een prijs wint met onze wedstrijden, dan kun je je lees lust botvieren, want er zijn prachtige boe ken onder. Met de weekraadsels kun je na tuurlijk meteen meedoen en met de maand- wedstrijd moet je wachten tot jouw letter, de „L" aan de beurt is. Je rapport zag er keurig uit, zeg! Schrijf je me de volgende keer wan--.eer je jarig bent? STEROOGJE schrijft me wanneer ze jarig is en vertelt er dan meteen bij, dat ze een erge leuke dag heeft gehad. Jam mer, dat ik je toen nog niet kon feliciteren in de krant. Maar dat wordt dit jaar beter. Je Kerstrapport zag er, wat de talen betreft, heel aardig uit, maar op de wiskundevak ken moet je toch nog eens extra blokken. Zo moeilijk is de Algebra heus niet, hoor, als je maar netjes werkt, dat is de hoofd zaak. Je vroeg me hoeveel kinderen er aan ons hoekje meedoen. Nu als ik je vertel, dat jij nummer tweehonderdzestig bent, dan vraag je je natuurlijk meteen af waarom die kin deren niet allemaal tegelijk schrijven. Maar dit grote getal leden is gegroeid in de tijd van jaren en daarom zijn er steeds kinde ren, die er niet meer toe komen of zich te oud voelen om mij te schrijven. Zie je, zo zit dat in elkaar, Steroogje. Van WATERFEE kwam ook een uitge breide brief. Leuk dat jullie zo'n keurige grote vogelkooi hebben. Een volière noem je dat, als je deftig wil zijn, Waterfee! Kunnen er nog meer bij, of is de kooi maar voor drie vogels groot genoeg? Als er ruim te genoeg is moet je beslist nog eens aan je vader om een paar parkietjes bedelen, die zijn ook zo snoezig, vind ik. Met Fluite- kruid is alles in orde gekomen, zoals je ziet. Ze had haar briefje alleen maar te laat in gestuurd. Je hebt zeker wel een prettige dag gehad in Bakkum. Het was Zondag zulk mooi weer. Ik heb nog aan je gedacht. Ben je op de fiets gegaan? Ook MEIZOENTJE stuurt gauw haar weekraadsel in. Je hebt gelijk, meisje, want hoe meer punten, des te meer kans op het boek.'Jij bent wel ijverig geweest in de vacantie, hoor! Heb je geen broer of zusje waar je mee spelen kon in de tijd dat je je verveelde? BRUINVIS is de volgende briefschrijf ster, die mij een aantal schuilnamen ter keuze stuurde. Deze grappige vis heb ik maar genomen, Annie, want die was er nog niet. Dus jij kookt al hele menu's, als ik dat zo lees. Als het kon, zou ik beslist eens bij je komen proeven. Mag je al dat lekkers ook zelf opeten? Je raadsel was niet hele maal goed, maar doe op dit maar eens je uiterste best, dan haal je je puntenlijst weer op. VOETBALKONING stuurt alleen zijn weekraadsel in. Dus jij moet straks toe latingsexamen doen voor de H.B.S. Ja, dan kan ik me voorstellen, dat je weinig tijd hebt om te schrijven. Leuk, dat je toch nog aan de raadsels meedoet! B&n is hier nog een nieuwelingetje, die door mijn schuld een beetje in de achter hoede is geraakt. APPELSNOETJE, ik heet je hierbij welkom in ons hoekje. Je schuil naam mag je houden. Fijn, dat je meteen je verjaardag in de brief schreef. Natuur lijk kun je nu al met de raadsels meedoen, maar je haalt niet zoveel punten meer. Je naam komt echter wel bij de goede oplos sers te staan en dat vind je misschien ook al leuk. De volgende nieuweling is KABOUTER SNELVOET. Je bent hartelijk welkom Kaboutertje, en je schuilnaam is ook prima in orde. Je hebt je er meteen maar een met een „K" uitgezocht, dan kun je ook aan het maandraadsel meedoen. Stuur de oplossing maar gauw in. Daar komt warempel mijn oude vriendje KINKHOORN aan de beurt. Dus jij bent Tante Els nog niet vergeten. Dat doet me plezier! Fijn, dat je meteen de oplossing van de maand-taak hebt ingestuurd. Het hindert helemaal niet of je nu broertjes hebt of niet. Je kunt je toch wel een der gelijke toestand indenken? Jij hebt het beter begrepen dan je vader, hoor! Bij het puntenraadsel had je gewoon moeten doen alsof die letters er niet stonden en die hokjes ook gebruiken. Begrepen? En weer een nieuwe! PINOKKIO zal het moeten worden, Barend, want Tarzan was er al. Je rapport kon ik heus zo slecht niet vinden, hoor. Als je cijfers maar niet be neden de zes komen, dan gaat het nog wel. Jij wil zeker alleen zeven en achten zien, maar dan zul je beter je best moeten doen, Pinokkio! Ook LATHYRUS is weer eens van de partij. Gezellig hoor, die oude klantjes! Prettig, dat ook jouw rapport ermee door kon. Je bent geloof ik een hele ster in het korfballen. Het is dan ook een leuke sport. Dus het puntenstelsel bevalt jou wel. Jam mer dat je één foutje in je oplossing had. Volgende keer beter, hè? Van EIKEBLAADJE deze keer een kort briefje. Fijn, dat je het zo prettig vindt op school. Heb je al vriendschap gesloten met het nieuwe meisje? Zijn de sokjes al af? ELFJE heeft niet veel tijd, schrijft ze, maar haar brief ziet er toch heel gezellig uit. Ja meisje, meetkunde valt niet mee, maar als je iemand kunt vinden, die je even helpt bij het uitleggen van de proble men, dan zul je er wel komen, hoor. Dat vriendinnetje van jou moet maar gauw schrijven onder de schuilnaam POESJE, want alle andere waren er al. Maar laat ze niet vergeten haar eigen naam en adres te vermelden en haar ge boortedatum! De allerlaatste van onze lange rij is SPRINKHAAN, die terugziet op een ple zierige vacantie in Rotterdam. Ja hoor, ik kom er ook meermalen, maar de stad is er sinds de oorlogsellende niet gezelliger op geworden. Kan jij je nog herinneren, hoe het vroeger was? De oorzaak van jouw minder-mooi rapport is niet zo ernstig, vind ik. Maar ik hoop toch nog eens een echte, net-geschreven brief te krijgen! Af gesproken? En dit was weer onze laatste brief. Tot volgende week! TANTE ELS Briefjes vóór Dinsdag op Kennemerlaan 154 IJmuiden of aan de bezorger meegeven. VOOR JONGE HERSENS De oplossing van het vorige puntenraad sel is: „kinderen van Tante Els" (k, tin, konijn, ada of ida, beneden, lorre, ver velend, tante, lente, zomer, veroveren, na jaar, winter, Els). Hieronder volgt het lijstje van de goede oplossers met er achter het totaal aantal punten, dat zij met de twee raadsels be haald hebben. Voor iedere fout wordt een punt afgetrokken zoals je weet. WATERFEE 15, VOETBALKONING 15, EIKEBLAADJE 13. ELFJE 12, STEROOGJE 15, BRUINVIS 12. UK KEBUMPIE 5, FLUITEKRUID 15, MEIZOENTJE 10, TIJGERVINKJE 10, LATHYRUS 9. ONS NIEUWE PUNTENRAADSEL A. Vorm van onderstaande lettergrepen drie plaatsnamen: ter - har - ner - beek - den - oos - en - pan - ling. B. Eveneens drie dierennamen van: ge - me - roe - ha - her - kan - lijn - dis - ge. a - pri - chi - dah - dee - mu - li - C. En ook drie bloemennamen van; or - la. Dit raadsel geldt voor vijf punten. Doe allemaal je best. Hierna nog één ronde en het boek wordt verloot onder degenen, die het hoogste aantal punten behaald hebben! T. E. TANTE ELS FELICITEERT: LANGBAARD en KABOUTER SNEL VOET, die allebei morgen jarig zijn, OEHOE, die Zaterdag zijn verjaardag viert, FLUITEKRUID, die Zondag een fijne dag kiest om jarig te zijn. Van harte nichten en neven, en pret tige dagen! DE JANUARI-TAAK Om jullie geheugen nog even op te fris sen, volgt hieronder voor de laatste keer de taak voor deze maand. Deze taak is dus alleen bestemd voor de kinderen, van wie de schuilnaam begint met een „K" en luidt als volgt: TAAK: Wat zou jij doen in dit geval? Op een avond zijn moeder en vader op visite, wat anders zelden of nooit gebeurt. Zij hebben jou als oudste ver teld, dat ze even weg moesten en je bent je natuurlijk bewust, dat je nu een belangrük persoon bent in huis. Moeder heeft je vooral op het hart ge drukt rustig1 naar bed te gaan en juist terwijl je je om wil draaien om te gaan slapen, hoor je rumoer in de andere kamer, waar je jongere broertjes sla pen. Voor je goed weet, wat er gebeurt, is er een verwoed kussengevecht aan de gang. De rest wordt ook wakker en er is geen sprake meer van rust. Wat zou je nu doen?

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 7