Rotterdams schip bij Lowestoft in nood, 3 opvarenden vermist Engeland vraagt geen goud maarstaai en wapens" Faure door Franse parlement als premier aanvaard Weerbericht Werkelijkheid Haarlems Dagblad Wilde zee was vele schepen te erg CHURCHILL IN HET CONGRES Britse premier verzoekt legering van troepen in Suez-kanaalzóne Britse lasten Engeland krijgt staal uit de Verenigde Staten Het woord is aan. •i Ruime meerderheid voor zijn programma Nog geen voortgang in Panmoendjom Russisch „vredesplan" gaat een deur verder Van de trawler „Alkmaar" ontbreekt nog elk spoor Dr. Drees ziet Niagara West-Duitse luchtmacht Zware tol aan het verkeer Vergeldingsmaatregelen bij bestandsschending 66e JAARGANG No 162 (Bureaux: Kennemerlaan 154, Telef. Adm. 5437. telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K2560), Terrasweg47, Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, iDirectie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 [(6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 18 JANUARI1952 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 296e JAARGANG Nolo Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE CANADESE autoriteiten toesprekend te Ottawa heeft Winston Churchill ge zegd: „het Atlantisch pact moet zich ver breden tot een Noord-Atlantische gemeen schap van vrije landen, tezamen handelend, niet slechts voor de defensie maar ook voor het welzijn, het geluk en de vooruitgang van alle vrije volken in de wereld". Dit is mooi gezegd. Een aardige phrase. Als een volksredenaar haar met stijgend stemge luid zou uitspreken tegenover een welge zind publiek en haar doen volgen door de bekende afwachtende vijf seconden pauze, geaccentueerd door de niet minder bekende triomfantelijke blik, zou hij op het applaus kunnen rekenen. In dit geval leest ge wel licht haastig zo'n zin, er alleen maar de vage indruk van krijgend dat de grote Win ston het toch maar weer goed met ons alle maal voor heeft. Maar die zin zegt niets. Wie haar aan dachtig leest zal opmerken, dat Churchill het Atlantisch „pact" wil verbreden tot een „gemeenschap". De vraag rest dus: wat bedoelt hij met een gemeenschap? Blijkbaar iets meer, of liever: veel meer dan een pact. Laat ons derhalve zien wat hij er verder over zegt: „Om deze reden dienen de vrije landen alles in het werk te stellen voor de vorming van een Verenigd Europa en de vorming van een Europees leger, waaraan ook Duitsland zal deelnemen. Ik ben reeds lang een openlijk voorstander van beide denkbeelden geweest. Wij zullen alles doen wat in onze macht ligt om de plannen te doen slagen." Op dit punt moet de aandachtige lezer van de krant van Dinsdag verblijd heb ben gedacht: Dit is reusachtig, Engeland verandert plotseling van houding, Churchill keert tot zijn oorspronkelijke aanbevelin gen terug, de Engelsen zijn bereid deel te nemen in een Verenigd Europa. Weineen. De volgende zin slaat immers die hoop al de bodem in. Want de volgende zin behelst: „Dit betekent echter niet dat En geland een deel van een Europese federatie zal worden, noch dat zijn leger, dat reeds op het vasteland paraat staat en nog steeds groeiende is, op een dergelijke wijze zal worden opgenomen dat het zijn identiteit verliest." Ge ziet wat, na het applaus en de blijd schap, ervan overblijft. Alleen maar samen werking onder een pact, een verdrag. Dat is er al. Wat is nu de verbreding tot een ge meenschap? Slechts een phrase, alleen maar betekenend dat de samenwerking zich in die zoals ervaring volop leert: losse band zou kunnen uitbreiden. Hoe weinig kans daarop bestaat kan men afleiden uit de voortdurende mislukkingen die gemeld moeten worden: staten vertrouwen elkaar niet zolang niet de volken in een werkelijke gemeenschap verenigd zijn, zolang zij niet één gezamenlijke politiek kunnen voeren en zich welbewust zijn van het feit dat zij, ieder voor zich, elkaar blijven dwarszitten en vliegen afvangen. In dezelfde rede heeft Churchill gezegd: Engeland heeft in de laatste oorlog al zijn energie ingezet en wenst thans zijn eigen moeilijkheden op te lossen. Dat is duidelijker. Maar het kan zijn eigen moeilijkheden niet oplossen, zoals uit de feiten blijkt, onder andere uit deze reis van Churchill zelf, die hij (onder andere) ondernomen heeft om Amerika opnieuw om steun te vragen. Het kan zijn eigen moeilijkheden evenmin oplossen als Neder land, Frankrijk, Italië en de andere West- Europese landen dat kunnen. Het heeft ei- even sterk als zijn naburen belang bij, dat het zijn naburen goed gaat. Maar het wil niet werkelijk een gemeenschap met hen aangaan door de verzameling zwakke, el kaar bovendien nog hinderende en tegen strevende krachten tot één grote kracht te verenigen. Het durft het roer niet om te gooien en een nieuwe koers in te slaan. De Engelse journalist McLachlan, ad junct-hoofdredacteur van de Economist en een bekend en in zijn land invloedrijk pu blicist, heeft zich verleden week toen hij in Amsterdam en Den Haag een drietal redevoeringen hield in nog veel scher- per-afwijzende vorm dan Churchill uitge sproken. Hij uitte te Amsterdam zelfs aperte onjuistheden zoals de merkwaar dige opmerking, dat geen enkel parlements lid van het vasteland zich ooit voor federale Unie zou hebben uitgesproken, ofschoon zeer velen dat hebben gedaan die ons noopten het verslag van zijn rede onmid dellijk door een weerleggende commentaar te doen volgen. Deze woordA'oerder ging zelfs zover, zich te keren tegen de mogelijk heid van vorming van een Europese Unie ook zonder Engeland, hetgeen menigeen heeft moeten doen denken: bemoei u daar niet mee, dat is ónze zaak. Overigens beriep hij zich op het Engelse eigenbelang met een zekerheid, een houding van „dat spreekt vanzelf", alsof dat voor iedereen te allen tijde de vaststaande norm zou> moeten zijn en blijven. Alsof de mens eng nationalis tisch eigenbelang steeds zou moeten laten voorgaan. Ik zou hier nog eens een citaat van Ortega y Gasset willen bezigen, een citaat uit zijn essay „Wie oefent de heer schappij uit?", geschreven in 1931 en in deze tijd nog veel scherper tot_ ons besef sprekend dan toen: „Al die nationalismen zijn echter doodlopende stegen. Men pro- bere er slechts een eindweegs in voort te gaan, reeds spoedig zal men tegen de muur oplopen. Er is geen uitweg langs die kant. Het nationalisme werkt steeds in een rich- ling, die tegenovergesteld is aan het natio naliserend beginsel. Het nationalisme sluit uit, het beginsel echter dat de natie heeft gevormd siuit in. Plet nationalisme heeft in. tijden van bestendiging van de natie wèl een 'stellige waarde en is dan een verheven richtsnoer. In Europa is die bestendiging evenwel al overmatig en het nationalisme is nu slechts een manie, een voorwendsel dat men aangrijpt om de plicht, nieuwe nox-men en grootse ondernemingen uit te denken, te ontgaanAlleen het besluit, met de groep der volken van dit continent een grote natie te vormen zal Europa weer nieuw, krachtig leven geven. Europa zou dan weer in zichzelf gaan geloven en daar door zich weer hoge eisen gaan stellen en zich onder tucht brengen. De toestand is echter veel gevaarlijker dan men doorgaans denkt. De jaren gaan voorbij en men loopt gevaar dat de Europeaan gewoon raakt aan dit vervallen bestaan." Welnu? „De jaren gaan voorbij" schreef Ortega in 1931. Wij leven in 1952. Hoeveel meer jaren nog? R. P. Prinses Margriet, die morgen, Zaterdag 10 Januari, haar negende verjaardag viert. (Opname M. Woldringh, N.F.K.) Het 400 ton nietende Nederlandse schip „Sealiam", dat toebehoort aan de Scheep vaart- en Steenkolenmaatschappij in Rot terdam en uit Huil naar de thuishaven op weg was, kwam Donderdagmiddag voor de Britse kust ter hoogte van Lowestoft in ernstige moeilijkheden. Het begon in de wilde zee een zware slagzij te maken en dreigde te zinken. Schepen in de buurt werd gevraagd in de nabijheid te komen. Bij pogingen een reddingboot uit te zetten zijn vier bemanningsleden overboord ge slagen. Een van hen kon worden opgepikt. De drie anderen worden nog vermist. Men vreest dat zij zijn verdronken. Op het vernemen van de noodseinen zet ten verschillende schepen koers naar de „Seaham". Het 7405 ton metende Zweedse schip „Bio-Bio" ging op weg en spoedig kwam het Engelse geleideschip „Warden" langszij. Enkele leden van de bemanning werden door de reddingboot van Lowestoft van boord gehaald. Kapitein De Vries van de „Seaham" en de machinist bleven aan vankelijk aan boord om sleepboothulp af te wachten. Deze werd geboden door de sleepboot „Richard Lee". De kapitein 99 WASHINGTON, (Reuter) Gisteren heeft de Britse premier. Winston Churchill, te Washington een gemeenschappelijke vergadering van het Amerikaanse Congres toegesproken. Na een luidruchtig welkom door senatoren en afgevaardigden begon Churchill met te verklaren, dat hij niet naar Amerika was gekomen om meer geld te vragen, teneinde het leven voor het Britse volk aangenamer of gemakkelijker te maken. Hij voegde er aan toe „onze levensstandaard is onze eigen zaak", Engeland za! zijn zelfvertrouwen en zijn onafhankelijkheid slechts kunnen bewaren, als het zelfs toezicht houdt op zijn eigen levensstandaard. „Denk niet, dat Engeland de huidige donkere jaren van tegenspoed niet te boven zal komen", aldus Churchill. Hij was niet naar de Verenigde Staten gekomen om goud te vragen, doch staal, niet om gunsten te verwerven doch uitrusting. „En dat is de reden, waarom zovele van onze verzoeken zo goed en mild zijn vervuld", zei Churchill. Hij verklaarde, dat Engeland na de oor log, onverstandig en tegen Amerikaans advies in, bijna 4 milliard pond sterling aan aanspraken van landen, die het had geholpen of tegen invasie had beschermd, als normale schulden had aanvaard, in plaats van tegenaanspraken in te dienen, die de last op Engelands schouders zouden hebben verlicht. Bovendien is Engeland begonnen met het terugbetalen van de Amerikaanse lening van 1 milliard dollar (die het volgens Churchill gebruikt heeft om anderen te helpen) en heeft het Euro pese en Aziatische landen 1,3 milliard pond sterling gegeven in „onvergolden" uitvoer. De Britse productie is groeiende en de uitvoer is vergroot met tweederde, aldus de Britse premier. Het herstel, hoewel vertraagd, gaat door en wij zijn vastbeslo ten, dat het door zal blijven gaan". Steun in Suez Churchill zei, dat het Engeland tot steun zou zijn, als zelfs maar symbolische een heden van andere mogendheden van het voorgestelde pact voor het Midden-Oosten in de zóne van het Suez-kanaal zouden worden gelegexxl. Suez was meer een in ternationale, dan een nationale aangele genheid geworden en Engeland handhaafde niet 50.000 Britse soldaten in de zóne ter meerdere glorie van zichzelf, aldus Chur chill. „Wij trachten niet meesters van Egypte te worden, doch zijn daar als dieriatren en beschermers van de wereld handel." Churchills mening over andere belang rijke vraagstukken was: Korea: Engeland en de Verenigde Staten zijn het er over eens, dat als een bestand zóu worden gebroken „het antwoord van Engeland en Amex-ika kortaf, vastberaden en doelmatig" zal zijn. De atoombom: Het doelmatigste wapen tegen een derde wereldoorlog is eerder de dappere vastberadenheid van een goedge wapend internationaal leger dan „het vre selijk geheim, dat aan de natuur ontwor steld was". Churchill voegde hieraan toe: Zorg er echter boven alles voor het atoomwapen niet prijs te geven, voox-dat ge er zeker en meer dan zeker van zijt, dat ge andex-e middelen om de vrede te bewai-en in handen hebt. China: Het is geenszins zekex-, dat China generaties lang in de „communistische greep" zal blijven. Engeland staat aan de zijde van de Verenigde Staten tegen Chi nese communistische ag'gressie. Europa: Wat er het meest op aankomt is niet de vorm van éénwording, doch zijn aantal divisies en de grootte van zijn lucht macht. Churchill kan „van niemand" het gex-ingste verwijt aanvaarden over wat En geland op dit punt doet, omdat het Britse gemenebest niet bex-eid is een staat, of gx-oep van staten te worden in enig con tinentaal stelsel aan een van beide zijden van de Atlantische Oceaan. Carlsen gepasseerd In geheel Amerika is de x-ede van Chur chill door de televisie en de x-adio uitge- zouden. Het televisie-verslag van de ont vangst van kapitein Carlsen in New York was ten behoeve van de uitzending van Churchills rede komen te vexwallen. Belangrijke bespreking Vandaag zullen Churchill en Truman een bespreking voeren op het Witte Huis. Volgens Britse bronnen heeft Churchill het onderhoud aangevx-aagd. De bespreking zal worden gehouden in het bijzijn van de belangrijkste adviseurs. Men verwacht, dat de laatste hand zal worden gelegd aan een belangrijke formu lering van een gemeenschappelijke Brits- Amerikaanse politiek op drie terreinen: atoomenergie, de Koreaanse oorlog en het Midden-Oosten. LONDEN (Reuter). Het Britse kabinet heeft gistex-en in zijn bijeenkomst de invloed besproken, die de groxxdstoffenovereen- komst, welke minister-president Churchill te Washington heeft gesloten, op het Britse economische leven zal hebben. De overeen komst, die heden te Londexx en te Washing- toxx gepubliceerd zal wordeix, voorziet, naar men gelooft, in de levering van grote hoe veelheden Amerikaans staal aan Engeland, voor dit jaar misschien meer dan een mil- lioen ton. Engeland zal een niet bekende hoeveel heid aluminimum aan Amerika toewijzen, dat ïxaar verluidt er ook in zou hebben toegestemd de aankoop van Malakka-tin te hervatten. Het hervatten vaix Amerikaanse tin-aankopen zal een belangrijke hulp zijn voor het sterlioggebied bij het ovex-bruggen van de dollarkloof, al zal een millioen ton staal Engeland twee keer zo veel dollai-s kosten als de 20.000 ton tin, welke Amex-ika naar men verwacht, zal kopen. Op de lange duur evenwel, wanneer Engeland de pro ducten van zijn staalindustrie kan ver kopen, zal de overeenkomst mogelijk een waardevol wapen in de strijd om het .pond sterling blijken te zijn. Door dit staal zal Engeland de machines kunnen leveren, die zo dringend nodig zijn voor de ontwikke ling in de landen van het gemenebest en elders. Sir Walrond Sinclair van het Londense bankiershuis William Deacon heeft ver klaard, dat devaluatie de crisis van het Britse pond niet zou oplossen. Hij wees er daarbij op, dat door de herbewapening in elk geval de uitvoer van Engeland zou verminderen en de invoer groter zou wor den. „Onze positie is op het ogenblik in sommige opzichten slechter dan zij zelfs in 1947 is geweest," zo zeide hij. NIAGARA FALLS (A.F.P.). Dr. Drees heeft gisteren korte tijd doorgebracht bij de Niagara watervallen alvorens zijn reis naar Pittsburgh voort te zetten. Het gezelschap van de eei-ste minister reist in een viermotorig vliegtuig van het Amerikaanse ministerie van Defensie. In Buffalo werd minister Drees ontvan gen door de Nederlandse consul aldaax*, de heer Visser 't Hooft. Vauvenargues: Niemand wil beklaagd worden om zijn dwalingen. poogde de tros vast te maken. Deze raakte echter verward en brak later. Daarop werd de „Seaham" door de laatste der opvaren den verlaten. De reddingboot van Lowestoft heeft vijf opvarenden van de „Seaham" aan land gebracht, waaronder de kapitein. In de omgeving van de „Seaham", die volgens de laatste berichten elk ogenblik kon zinken, zochten in de afgelopen nacht en vanmorgen vroeg verschillende schepen naar de drie vermisten. Er werd ge bruik gemaakt van zoeklichten. De vermis ten droegen zwemvesten toen zij overboord sloegen. De zee is echter zeer ruw, zodat men vreest, dat zij zich niet drijvende hebben kunnen houden. Behalve kapiteiix Chr. de. Vlies uit Har- lingen en matroos E. Roos uit Schevenin- gen zijn van de „Seaham" gered de eerste stuurman R. Martens uit Groningen, de eerste machinist A. Zoetelies uit Doetin- chem en matx-oos A. Kraan uit Den Haag. Vermist worden de kok M. van der Ende uit Den Haag, 43 jaar, gehuwd; de tweede machinist J. Breedex-veld uit Vlaardingen, 19 jaax-, en de lichtmati-oos Carolus Sarton uit Rotterdam, 21 jaar. Nader vex-nemen wij dat de sleepboot „Richai'd Lee" er vanmorgen in geslaagd is, de „Seaham" op sleeptouw te nemen en er mee naar Lowestoft koerst. Het noodvex-keer tussen de schepen, die de „Seaham" hulp boden, werd in de afge lopen nacht opnieuw gestoord door groten deels onnodige gesprekken op de noodgolf van een Poolse trawler. Het zoeken naar de duurt voort. „Alkmaar' De „Alkmaax-" van de Visserij Mij. „Petten" N.V. te IJmuiden, bemand door 14 koppen, wordt nog steeds vermist, hoe wel bijna alle schepen in de omgeving waar men deze tx-awler zou kunnen ver moeden, oplettend zijn. Drie andere IJmui- dense trawlers, de „Bergen" van de „Pet ten", de „Vikingbank" van de N.V. Stoom- visserij Mij. „Mercurius" en de „Eli Ché- névière" van de „Marezaten" hebben de visserij gestaakt om naar het vex-miste vaartuig te gaan zoeken. Alle Noorse, Deense en Duitse kuststations staan in ver binding met de drie speurende trawlers. De x-ederij van de „Alkmaar" heeft de ra dio-stations in een wijde straal om de laatst bekende positie verzocht loggers en trawlers op de visgronden attent te maken op de vermissing. Reddingboten nemen deel aan het zoeken. De „Alkmaar" is in 1933 gebouwd op de N.V. Scheepswex-f P. Smit Jr. te Rotter dam. De trawler ging naar Frankrijk, waar hij de naam „Tarascon" kreeg. In 1938 wex-d het schip verkocht aan de Engelse rederij C. H. Baily Ltd. te New port en op de brug kwam nu te staan „Miss Claine NT 2". Zes jaar later ver- trok het naar Noox*wegen, waar de rederij A./S. Nox-dhavet te Kristiansund eigena resse werd. De naam luidde daar „Nord- havet I M". In December 1948 keerde de De torpedobootjager „Piet Hein" onder bevel van kapitein-luitenant ter zee A. H. W. von Freitag Drabbe gaat de Van Galen" aflossen in de Koreaanse wateren. Voor het vertrek, dat vandaag plaats vindt, wordt danig „schoon schip" gemaakt. (Van onze correspondent te Parijs) De Franse Nationale Vergadering heeft vannacht om half één na een zitting, die al des middags om vier uur was be gonnen, Edgar Faure, de zesde kabinets formateur, die aan 3e jongste ci-isis heeft gedoktex-d, een meerderheid van 401 stem men voor zijn programma gegeven. Alleen de 101 communisten stemden tegen. De Gaullisten onthielden zich en de rest van het parlement, de zogenaamde derde macht, sprak zich voor de Faure's programma uit. De socialisten hielden niettemin, hun ge woonte getx-ouw, een slag om de arm. Zij wensen, zo verklaax-de hun woordvoei-der, hun vrijheid van beslissingen voor de toe komst voor te behouden op economisch terrein. In politieke kringen acht men dat een tamelijk kwaad vooiieken wat de vol gende étappe van Faux-e's opdx-acht be treft. Het is voor hem namelijk nu zaak mannen te kiezen, die zijn programma zullen moeten, willen en kunnen uitvoeren. Waai'schijnlijk zal Dinsdag de formateur met zijn ministers voor de Kamer ver schijnen, die dan dus volgens de constitu tionele ritus een tweede uitspraak zal .moeten doen. Mochten de socialisten dan terugkomen op hun steun van gisteren, dan hebben Faure's moeite en inspanning tot niets ge leid. Concessies Wat zijn px-ogramma betreft, bleek Faure vooral de socialisten een tweetal royale concessies te hebben gedaan, concessies, waai'toe zijn voox-ganger Pleven niét bereid was geweest. Ze betroffen in het bijzonder de sanexing van het spoorwegbedrijf en de sociale verzekering, waarover niet per re- geringsdeci'eet, maar door het paxiement zelf zal mogen worden beslist, en ten tweede de bewegende loonschaal, ook een socialistische eis, die de premier licht ge- con-igeei-d in gx-ote lijnen aanvaard heeft. Ofschoon hij er tamelijk vaag over bleef, zou de nieuwe pi-emier in de toekomst, zo méént men. geneigd zijn bij elke globale prijsverhoging van 5 pet., die officieel wordt geconstateerd, binnen een maand de salarissen te herzien, indien een druk op de prijzen deze niet op het vroegere peil zou hebben teruggebracht. De nieuwe be- lasting-vex'hogingen van 10 pet., die Pleven al had aangekondigd, heeft Faure in zijn regeringsverklaring overgenomen Over buitenlandse problemen, het Europese leger en de oorlog in Indochina liet Faure zich slechts sober uit. Hij zou zich, zo zei hij, aan de traditionele lijn van de vorige ka binetten houden. Moeilijke opgave Na deze eex'ste overwinning wacht Faure volgende dagen een veel delicater opgave, namelijk hoe hij de portefeuilles over de verschillende partijen vex'delen moet. Dat de socialisten, die Faure hun steun ver leenden, ook in de nieuwe regering zitting zouden willen nemen, moet gezien hun uit latingen uitgesloten worden geacht. De concessies, die Faure hen echter deed, ver- gx-oten niettemin niet weinig de moeilijk heden, die Fauro met zijn eigen paxdijge- noten en onafhankelijken wachten. Die moeilijkheden zijn oveiigens stellig door de nieuwe premier voorzien, want men schrijft hem het voornemen toe de meerderheids partijen een soort driemaandelijks contract ter tekening voor te leggen, welke even tueel zou kunnen worden verlengd, indien de samenwerking een niet al te onbevre digend veiioop gehad zou mogen hebben. NEW YORK (Reuter). De Ameri kaanse x-egering heeft met Engeland en Frankrijk er mee ingestemd, dat West- Duitsland in de zomer van 1954 een tac tische luchtmacht van meer dan duizend vliegtuigen zal mogen hebben, aldus een bex-icht van de „New York Times" uit het geallieerde hoofdkwartier te Parijs. Het blad zegt, dat het beginsel, gesteund door België, Italië, Luxemburg en Neder land, „tot in bijzonderheden volledig goed gekeurd" is. Naar aanleiding van dit bex-icht merkt men van bevoegde zijde in Den Haag op, dat de besprekingen over een Europees legex-, welke te Parijs worden gehouden, nog niet geschieden op een niveau waarop van.enige beslissing sprake kan zijn. Alleen de herbewapening van Duitsland is in be ginsel aanvaard. Vex-onderstellenderwijs is gesproken over een aantal van duizend vliegtuigen. In Amstex-dam zijn in 1951 12.344 ver keersongevallen geteld. In 1950 bedroeg dit aantal 11.624. Het aantal ernstige ongeluk ken in 1951 was 12.2 pet. van het totaal, in 1950 12 pet. Het aantal doden en ernstig gewonden was in 1951 32.8 pet. van het totaal aantal slachtoffers; in 1950 was dit pex-centage 33.8. Het aantal doden als ge volg van verkeersongelukken was in 1951 70, in 1950 47. trawler terug naar Nederland, waar de N.V. Visserij Mij. „Petten" het schip van IJmuiden uit naar de visgronden liet va ren. De „Alkmaar" heeft een „Maier- vorm", hetgeen inhoudt, dat de steven schuin achterwaarts gebogen is. Tengevolge van de ruwe zee kwamen ook nog vex-scheidene andere schepen in moeilijkheden, waaronder het 47 jaar oude Duitse zeilschip „Pamix-", dat met 49 zee cadetten een oefenreis om de wereld zou maken en halverwege Ostende en Fore land zijn anker verloor en het Liberiaanse schip „Liberty", dat bij Landsend strand de. De 37 opvax-enden van laatstgenoemd schip werden door een Brits schip overge nomen. De „Pamir", die aanvankelijk werd bijgestaan door de „Empire Wansbeck" met 1000 passagiers aan boord nam een reserve-anker in gebruik en zette van- mox'gen, nadat het weer was gekalmeerd, de reis voort. (Reuter) Van tie zijde van de UNO is meegedeeld, dat de wapenstilstandsonder- handelingren van heden geen resultaten hebben opgeleverd. In de subcommissie voor het toezicht op de naleving vaix een bestand is men het nog steeds niet eens kunnen worden over de kwestie betreffende de aanleg van vlieg velden. j Ook in de subcommissie voor het krijgs- gevangenenvraagstuk zijn geen vorde ringen gemaakt. Volgens officiële kringen in Washington zijn, zo verklaart de corx-espondent van Reuter, Amerika en Engeland het eens ge worden over „krachtige vergeldingsmaas- regelen" voor het geval de Noordelijken een eventueel bestand in Korea zouden schenden. Men meent, dat de territoriale beper kingen voor de strijdkrachten van de UNO dan opgeheven zouden worden en dat op dracht gegeven zou kunnen worden om de Chinese bases in Mandsjoerije te bombar deren en de blokkade langs de gehele Chi nese kust uit te strekken. Benevens zou men andere maatregelen ixx de zin hebben om het militaire potentieel van het com munistische China slagen toe te brengen. Men zou het voorts eens zijn geworden over maatregelen, welke Frankrijk, Ame rika en Engeland zouden treffen voor het geval de Chinese communisten een be stand in Korea zouden gebruiken „om hun aggressie tegen Zuid-Oost-Azië te richten". In officiële kringen liet men zich niet uit over de aard der maatregelen doch men gaf te verstaan, dat iedere communistische in terventie in dit gebied beschouwd zou wor den als het optreden van China in Korea, dat door de UNO veroordeeld is. De geallieerde verliezen in Korea bedra gen momenteel niet minder dan 414.000 man. Het Nederlandse dêtachement verloor 71 man aan doden. 269 Nederlanders werden gewond, 1 is er gevangen genomen en twee worden vermist. PARIJS (Reuter) De politieke com missie van de UNO heeft gisteren het Sovjet-Russische voorstel tot verbod van de atoombom en de controle daarop ter verdere bestudering naar de ontwape ningscommissie verwezen. Met 53 tegen 5 stemmen bij twee ont houdingen werd besloten vijf punten van het Russische „vredesplan" ter behande ling naar de pasgevormde ontwapenings commissie, die voor 10 Februari haar eer ste bijeenkomst moet houden, te zenden. De overige drie punten van het Sovjet- Russische plan, welke het Noord-Atlan tisch verdrag als aggressief brandmerken, aandringen op ontruiming van Korea door buitenlandse strijdkrachten binnen drie maanden en aansporen tot het tekenen van een vx-edespact door de grote vijf, werden echter met zeer grote meerder heid verworpen. India en Argentinië ont hielden zich. Hondux-as was afwezig. In zijn laatste pleidooi voor aanvaarding van het plan vex'zocht de Russische mi nister van Buitenlandse Zaken Wysjinski nogmaals met klem om een onmiddellijke verklaring van de algemene vergadering, strekkende tot het verbod van de atoom bom, daar zulks, aldus Wysjinski, op zich zelf reeds veel zou bijdrageix tot het ver minderen van de oorlogsdreiging. Hij noemde „het gepraat" over een Russische aanval tegen de Atlantische landen „leeg en gekunsteld". De „onredelijke eisen" van de Amerikanen in Korea lieten wei nig hoop op een wapenstilstandsovereen komst. Het is ongefundeerd te zeggen, dat de Sovjet-Unie een wapenstilstand in Ko rea tot staixd zou kunnen brengen. ',cocoocr»coooococooccoocoococ>cocc<xw:x-o^rcco^cccccc*~v, WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt te 10 uur: Guur weer met wisselende bewolking en sneeuw-, hagel- of regenbuien. Dangs de kust nu en dan stormach tige, overigens krachtige tot matige wind tussen West en Noord. 19 Januari Zon op 8.38 uur, onder 17.03 uur. Maan op 0.15 uur, onder 10.54 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrydag 18 Januari Hoog water: 7.23 en 19.38 uur. Laag water: 2.58 en 15.18 uur. Zaterdag 19 Januari Hoog water: 8.02 en 20.22 uur. Laag water: 3.32 en 15.55 uur.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1