Baas Teeling door zijn vele vrienden hartelijk gehuldigd MAATKLEDING Zie hoven: nmER<g€ I M. DOÜWMA en ZOON CENTRALE VERWARMING Saturnus op de „terugweg" Een Eeuw geleden Feest in Hoogoven-schaftlokaal Santpoort-dorp WEK DE GAL IN UW LEVER OP Castricum IJmuiden GROEN Co. UtJoe is het ontstaan?^ Uitgaan in Haarlem 3 Land- en Tuinbouwbond vierde feest Agenda voor Haarlem „Elckerlyc" hield „Korea"-avond Begrafenisplechtigheid M. J. N. van den Berg Wisselloper overvallen en van f 6000.- beroofd Anton van Duinkerken over de geest es-crisis Estafette van Delfzijl naar Soestdijk Motorrijder geslipt en daarna aangereden Tonijnjager voor Nieuw Guinea Dit woord: BALIEKLUIVER De reddingboot .President Jan Leis" bracht gistermiddag in Hoek van Holland de 32 opvarenden van het Engelse schip Radmaraan wal. Foto: Twee bemanningsleden van de ..Radmar" hebben ook. de scheepskat Tom mee aan wal genomen. In het feestelijk versierde schaftlokaal van de Hoogovens is baas J. Teeling op hartelijke wijze gehuldigd ter gelegenheid van zijn zilveren ambtsjubileum. De gelukwensen der directie mocht de jubilaris in ontvangst nemen van de voor zitter der directie ir. A. H. Ingen Housz, welke gelukwensen vergezeld waren van de gebruikelijke jubileum-envelop. Ir. F. W. E. Spies vertolkte de gevoelens van de bedrijfsdirectie. Spreker herinnerde er aan, dat de jubilaris en hij dikwijls sa men in de gaswolken hebben gestaan, in een tijd toen de veiligheidsmiddelen nog in het primitieve stadium van ontwikke ling waren. Uitvoerig schetste spreker ver volgens de ontwikkeling hunner samen werking en tot slot van zijn huldigingsrede vereerde hij de jubilaris met het gedenk bord en het getuigschrift der Maatschappij. De chef van de afdeling Hoogovens, ir. A. K. Vroege, begon met te zeggen, dat hij de jubilaris een zeer merkwaardig man vindt. Als stofwerker begonnen, heeft hij een plaats in de afdeling bereikt, waarop hij trots kan zijn, zoals de afdeling weder kerig trots is op haar „baas". Energie, toe wijding en vakkundigheid zijn in deze jubilaris bijzonder te prijzen; hij is een man, die zijn zaakjes uitstekend voor el kaar heeft. De heer J. A. van Eden, kernlid en voor zitter van het jubileumcomité, was de af gevaardigde van de collegas, die de ge- Om de onderlinge saamhorigheid te be vorderen heeft de Land- en Tuinbouw bond afdeling Velsen Donderdagavond in Café Zomerlust een feestavond gehouden. De avond, welke in een puike stemming verliep werd met een kort woord geopend door cle voorzitter de heer F. I-Ieeremans. Hij zei onder meer dat de afdeling Velsen op bijeenkomsten het tot dusver zonder vaandel heeft moeten stellen. Hij pleitte voor het aanschaffen van zo'n vaandel en wekte de aanwezigen op een steentje hier toe bij te dragen. Pastoor Bik uit Driehuis richtte zich vervolgens in een toespraak tot de aanwe zigen. „Het is altijd een grote vreugde", zei hij, „wanneer we ons Katholieke volk op een feestavond bijeen zien." Naast de zware strijd des levens is het goed zich op een feestavond te ontspannen. Wij moeten echter niet alleen van het goede genieten, meende hij. Naast het feestvieren moeten wij samen arbeiden, ook in de organisatie. De grote opkomst van deze avond zag hij gaarne in de toekomst ook op de vergade ringen. Hij richtte zich vervolgens tot de jonge ren-organisatie, die hij opriep hard te wer ken zodat de ouderen later het werk met een gerust hart kunnen overdragen. Het feestelijk gedeelte der avond werd verzorgd door leden van de Land- en Tuin bouw Jongeren Organisatie. Daar waren in de eerste plaats de Inca's, die met waar lijk goede muziek de stemming erin hiel den en de aanwezigen nu en dan tot een dansje nodigden. Een jongenskoortje zong met veel animo een toepasselijk lied op de landarbeiders en enige schetsjes en een tussentijdse tractatie hielden de aanwezi gen de verdere avond in de vereiste stem ming. ADVERTENTIE U ruit 's morgens „kiplekker nit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw Ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. VRIJDAG 18 JANUARI Concerigebouw: Concert HOV, 8 uur. De Leeuwerik: Stichting „Practisch Emigranten Voorbereiding", 8 u. Lange Veerslr. 16: Stu diekring „Geestelijk leven", 8 u. Frans Hals- „Samson en Dalilah", 14 j„ 8 uur. Minerva (Heemstede): „Macadam", 18 j.. 8.15 uur. Rembrandt: „De maniak", 18 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Moeder Augustina", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Morgen is te laat", 14 j., 7 en 9.15 uur. City: „Variété", 7 en 9.15 uur. Spaarnc: „Het rimboemeisje", 14 5-, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 19 JANUARI Stadsschouwburg: „De appels van Eva" (Toneelgezelschap Joh. Kaart), 8 uur. Rem brandt, Palace, Luxor: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2 en 8 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. City: 2.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: 2.30, 7 en 9.15 uur. schenken aanbood. Hij deed dit met een hartelijke toespraak, die van grote waar dering getuigde. De poëzie werd door de heer Joh. Been tjes, voorman in het IJzerpark, in de hul diging gebracht met de voordracht van een door hem vervaardigd vers, waarin ver schillende fasen uit de werkgemeenschap, waarbij de jubilaris is betrokken geweest, de revue passeerden en waaraan de humor niet ontbrak. De heer J. Scholting, bankwerker, was de tweede dichter van do afdeling, die het podium betrad. In een uitvoerig gedicht in samenwerking met de heer P. Heij- nis vervaardigd bezong de huldiger de kameraadschappelijke instelling en het opgewekte karakter van de jubilaris, be nevens momenten uit diens leven. Het dichtersbloed bleek bij de afdeling van de heer Vroege sterk te stromen, want ook de volgende spreker, de heer Joh. Baars, kraandrijver, had voor zijn geluk wens de dichterlijke vorm gekozen en eveneens de laatste woordvoerder, de heer S. de Vreeze, die een pittig rijm had gecom poneerd. Daaraan voorafgaande mocht hij de jubilaris een miniatuur model van een „stofwagen" (spoorwagen voor het vervoer van hoogovenstof)' aanbieden, welk ge schenk op hoge prijs werd gesteld en met bewondering door de vele aanwezigen werd bekeken. De gepensionneerde „grootmeesters" van de afdeling, voorgangers van de jubilaris, de heren M. W. Arisz en W. Marius, waren de eerste twee van een lange rij collega's, die de jubilaris hun gelukwensen met een handdruk kwamen aanbieden. De vrouw van de jubilaris werd door alle sprekers in de huldiging betrokken en kreeg kleurige bloemen. ADVERTENTIE M Baoteuk 0 )ri LEDEREN KLEDING Zondagsdienst artsen De Zondagsdienst artsen wordt van Za terdagmiddag 2 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door dokter A. de Jong, Koningin Julianaslraat 1, telefoon 534. Voor deze dagen is de wijk- en kraam- verpleging in handen van zuster A. Bos- driesz, Torenstraat 29, telefoon 401. Laatste „nero"-veiling Donderdag is in Castricum de laatste schorsenerenveiling van uit seizoen gehou den. De aanvoer bedroeg circa 5000 kilo. Voor de eerste soort kregen de tuinders 40 a 53 cent per kilo en de tweede soort ging weg voor 23 a 36 cent. De derde soort bracht 8 cent op. Duurte duurt. De aanvoeren waren Donderdag eigenlijk te klein om prijsvor- mend te werken. Hoewel er iets minder is betaald dan op „dolle" Woensdag, lag de markt nog bijzonder stevig. De grote tong steeg iets ten opzichte van Woensdag van 3,65 tot 3,80 per kilo en de grove slips deden van 1,75 tot f 1,85 per kilo. De schol noteerde nu ƒ61 tot 55 voor de grove en 72 tot 42 voor de twee-soorten. Ook de wijting stond in een goed blaadje en hield dapper stand op ruim 33 per 50 kilo. Totaal zijn er Donderdag maar' 300 kisten aangevoerd, als volgt gespecificeerd: 80 kis ten tong, 120 k schol, 23 k schar, 6 k wij ting en 71 k kabeljauw en gullen. Neus in de boter. De vier loggers, die Donderdag aan de markt waren en een verre van onfortuinlijke markt troffen, wisten daardoor goede resultaten te berei ken, gezien de hoeveelheden. De KW 39 bracht het tot 5000, de KW 29 tot 7600, de KW 19 tot 606 en de KW 26 tot 1340. Nog dunnetjes. Vandaag kwamen van de trawlervloot aan de afslag de Batavia met 110 kisten makreel, 130 gestripte wij ting, .75 kabeljauw en koolvis, 80 dichte wijting, 50 stokke'oit en de Tzonne met 900 kisten waarvan ongeveer 100 roodbaars. 200 schelvis en 600 kabeljauw. Verder werd er behoorlijk door de loggers en kotters aangevoerd. Morgen eentje. Als enige binnenkomer van de trawlers wordt Zaterdag de Catha- rina Duyvis verwacht, die een aanvoer heeft van 150 dichte wijting, 150 schelvis, 80 makreel, 80 gestripte wijting, 20 stokke- bit en 70 kisten koolvis. Besommingen. KW 39 5000, 29 7600, 19 6060, 6 1340. Prijzen: gr. tong 3,80-3,45 grm. tong 2,452,25, kim. tong 2,522,30, kl. tong I 2,56—2,35, kl. tong II 1,83—1,68, tarbot I 3,152,70, per 1 kilo; tarbot III 88, id. IV 7666, gr. schol 4846, grm. schol 6156, kim. schol 6665, kl. id. I 63 62, kl. id. II 7242, schar 5641, bot 5245, wijting 3632, kl. gul 5847, per 50 kilo. Aanvoer. 80 kisten tong en tarbot, 120 kisten schol, 23 kisten schar, 9 kisten bot, 46 kisten wijting, 17 kisten kabeljauw en gul, 5 kisten diversen. Totaal 300 kisten. ADVERTENTIE EXTRA AANBIEDING Tot eind Februari bieden wij U aan 2-DELIG COSTUUM van 100 kam- garen stof naar keuze uit onze voor- raad, gemaakt op eigen atelier, met de beste fournituren en schitterend afgewerkt voor ƒ175. Een pak waarvan U plezier zult hebben Gen. Cronjéstraat 42-44 - Haarlem-N. Telefoon 15438 Boekenshow en boekenvoordracht In het Jeugdhuis aan de Overtoom wordt Zaterdag 19 en Zondag 20 Januari een ten toonstelling gehouden van „Het goede boek" uitgaande van de Stichting Boeken- gemeenschap. De schrijver Jan Linssen houdt op ver schillende tijden tijdens deze tentoonstel ling een voordracht over „De wereld van het boek". BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: Franciscus Maria. z. van H. G. Borst: en Johanna R. Zijlstra, Poelven- straat 30; Margaretha Gerarda, d. van H. de Graaf en A. M. de Ruijter. Schoutenbosch 87; Johannes Hendrikus, z. van M. van Leeu wen en A. A. Meijne, Achterlaan 10; Catha- rina Maria Margaretha. d. van H. P. J. West geest en C. C. de Rooij. Dorpsstraat 36; Wil helm Daniël, z. van H. Zweerman en P. C. de Vries. Duinenbosch 11. ONDERTROUWD: Hendrik Albert Haags man te Wageningen en Maria Catharina Elisabeth Oudejans te Castricum. GEHUWD: Willem Korver te Castricum en Adirana Valk, te Zaandam. Opstelling; „Vitesse" Het eerste elftal van „Vitesse" gaat Zon dag op bezoek bij „Always-Forward" in Hoorn, en komt uit met de volgende op stelling: doel: B. van Veen; achter: Been tjes en W. de Wildt; midden: A. Groot, A. Hollenberg en J. Tool; voor: Fl. Twisk, A. van der Valk, H. Eickhof, N. Lute en N. van Weenen. Een gedeelte van deze wedstrijd zal Zondag van 16.15 tot 16.20 uur door de K.R.O. worden uitgezonden. MA1\S en Saturnus zijn op het ogenblik tegelijk zichtbaar: men kan ze aan de nacht hemel gemakkelijk vin den wanneer men de maan als gids gebruikt. Deze staat namelijk in de nacht, van Vrijdag op Zaterdag vrijwel recht ten Zuiden van Saturnus en in de daaropvolgende nacht onder Mars. Tus sen die beide plaatsen in ziet men nog een heldere ster dit is evenwel geen planeet, doch Spica, de helderste ster in het sterrenbeeld Virgo (de Maagd). Late wakers kunnen kort na midder nacht. al terecht: in de nacht van Vrijdag op Zaterdag komt de maan om kwart over twaalf op en de daaropvolgende nacht om ongeveer half twee. Men kan echter evengoed wachten tot Zaterdagmorgen, respec tievelijk Zondagmorgen, voordat de zon op is, want ook dan staan de maan en de genoemde planeten nog hoog aan de hemel. Door zich bij de eerste ■waarneming 't beeld van het driehoekje Mars. Spica-Saturnus goed in het geheugen te prenten kan men de tweede nacht zien dat de maan wel degelijk van het Westen naar het Oosten om onze planeet heen draait. Weliswaarstaan ook de planeten niet stil ten opzichte van de ster ren, maar hun beweging is zoveel langzamer dan die van de maan dat men in één dag. zeker met het blote oog, geen verschil merkt. Meetinstrumenten ver raden echter dat er met Saturnus deze maand iets bijzonders aan de hand is. De planeet met de ringen is 25 Januari „stationnair". Dit wil zeggen dat zij op dat ogenblik van richting gaat veranderen. Meestal zien wij haar in Ooste lijke richting voort schrijden langs de ster renbeelden van de Die renriem, een paar maan den per jaar loopt zij echter terug, Jiaar het Westen. Oorzaak van dit verschijnsel is de bewe ging van onze eigen aar de. Men kan het in zeke re mate vergelijken met het gebeuren op een wie. lerbaan: op een gegeven ogenblik ziet renner A zijn rivaal B vóór zich; langzamerhand haalt hij hem echter in en tijdens het passeren lijkt het voor A, alsof B zich in achterwaartse richting beweegt, doordat A snel ler rijdt dan B. Intussen betekent dit teruglopen van de lang zame Saturnus in het oude India heette deze planeet ,.de langzaam wandelende God"; haar omloop om de zon duurt ruim 29 jaar! dat deze binnenkort ,.in opposi tie" zal zijn met de zon dat wil zeggen: van de aarde af gezien tegen over de zon staat. Tegen die tijd, omstreeks 1 April, zal Saturnus aan de avondhemel zichtbaar zijn. G. v. W. Mac-Arthur-aanhanger aan het woord „De toekomst van de wereldgeschiede nis is in grote mate afhankelijk van de ontwikkeling der politiek in het Verre Oosten. Hiervan zijn de militair-politieke gebeurtenissen in Korea een veelbeteke nend exponent, welker draagwijdte nog niet is te overzien". De achtergrond van dit drama, zijn ont wikkeling en invloed op de wereldpolitiek vormde het thema van de voordracht die luitenant-kolonel B. Koning uit Den Haag voor de Castricumse kunstkring „Elcker lyc" Donderdagavond in het Corso-theater" hield. Op uiterst suggestieve, boeiende en somtijds anecdotische wijze gaf de ter zake kundige spreker zijn visie op dit veelom vattende onderwerp. Hij zei niet naar Castricum gekomen te zijn om propaganda te maken voor het militarisme. Hij wenste echter de tijd van 19401945, waarin het Nederlandse volk onder de moeilijkste om standigheden moest leven, niet meer terug doch hij zag deze tijd weer komen wan neer de Verenigde Naties in Korea geen weerstand zouden bieden. Aan de hand van door spreker aangebrachte tekeningen maakte luitenant-kolonel Koning de tal rijke aanwezigen de positie der Verenigde Natie-troepen duidelijk sinds het begin van de strijd op 24 Juni 1950. Spreker bleek een grote plaats in zijn hart te hebben voor generaal MacArthur „de grootste veldheer uit de tweede wereldoorlog die in Korea zijn reputatie op het spel zette", zei hij. De Amersfoortse voordrachtskunstenares Joop Keesen droeg zorg voor een welkome afwisseling. Van uitstekend gehalte was het door haar voorgedragen stukje kran- tenproza van Anthony van Kampen, en een klein fragment uit de laatste uren van de Franse vrijheidsstrijdster Jeanne d'Arc. De voorzitter van „Elckerlyc" de heer G. W. v. d. Horst had de aanwezigen onder wie zich de R.-K. geestelijkheid en burge meester C. F. Smeets bevonden, van harte welkom geheten. Agenda voor Castricum en Uitgeest „Corso-Theater", Castricum. Zondagmid dag 14 en 16.15 uur: „Grof geschut". Za terdag 19.15 en 21.30. Zondag, Maandag, Dinsdag en Woensdag iedere avond 20 uur: „Aan de Rivièra". De elf van C.S.V. „C.S.V." krijgt het tegen een zware te genstander op te nemen en wel „Q.S.C." Deze wedstrijd wordt te Castricum ge speeld. De opstelling is: doel: J. Edam; achter: C. Blei en C. Boot; midden: J. Docter, H. Veldhuizen en H. Hartog; voor: E. Riethorst, J. Schenk, H. Jacobs, A. Docter en J. Kimmelaar. Naar wij verne men krijgt deze Castricumse club binnen zeer korte tijd de beschikking over een bondstrainer. Met verschillende daartoe bevoegde personen voert men nog be sprekingen. Het stoffelijk overschot van de plotseling overleden bureauchef van „Scheveningen- Radio", de heer M. J. N. van den Berg, is gisteren op de begraafplaats „De Biezen" ter aarde besteld, nadat eerst in de Neder lands Hervormde kerk in Santpoort een rouwdienst was gehouden. De plaatselijke predikant ds. D. ter Steege leidde deze dienst. Nadat de aanwezigen Gezang 180 vers 1 en 7 hadden gezongen heeft de pre dikant Psalm 103 voorgelezen. Zijn toe spraak was naar aanleiding van Genesis 1 12. De predikant trok een parallel tus sen het in deze tekst vermelde bevel aan Abraham om alles achter te laten en te gaan naar een door God gewezen oord en het bevel van de Allerhoogste aan de heer Van den Berg' om tot Hem te komen. Bei den moesten zonder nadere uitleg alles los laten. De dienst eindigde met het zingen van Gezang 232, waarna ds. Ter Steege de zegenbede over de dode uitsprak. Waardering van velen Zij, die zich geroepen voelden woorden van afscheid te spreken, waren hiertoe in de gelegenheid op de begraafplaats „De Biezen", waar de stoet zich onder klokgelui heen begaf. „Wanneer ik een kort ogenblik uw aan dacht vraag, is het om even het licht te laten vallen op het feit van het veel te vroeg heengaan van Van den Berg". Dit zeide de heer C. van Geel, directeur IJmui den Radio, die als eerste spreker naar voren trad. De heer Van Geel voegde eraan toe: „Aan het staatsbedrijf der P.T.T. is hierdoor een zware slag toegebracht. De overledene was een voorbeeldig ambtenaar, wiens bekwaamheid en toewijding ver boven de middelmaat uitstaken. Het kust- station ontbeert een stoer werker, wie nim mer iets te veel was. Persoonlijk zal ik zijn waardevolle adviezen missen. Een prettig, sympathiek collega, een oprecht en trouw vriend is heengegaan." „Sprakeloos van ontzetting en verwar ring staan -we aan deze groeve," zo sprak de heer G. K. C. Schipper, die de over ledene namens de employés dank zegde voor de oprechte collegialiteit en voor zijn trouwe vriendschap. Uit naam van de Amsterdamse collega's uitte de heer J. C. Hopman woorden van waardering. Ds. Ter Steege besloot de plechtigheid met het uitspreken van het Onze Vader, waarna de heer J. van den Berg, oudste zoon van de overledene, de vele aanwezi gen dank zei voor de betoonde belangstel ling. De heer J. Kuvper, inspecteur en hoofd van de dienst „mobiele radiotelegrafie en telefonie" woonde als vertegenwoordiger van de directeur-generaal de plechtigheid bij. De P.T.T. in IJmuiden was officieel tegenwoordig in de persoon van de waar nemend-directeur, de heer J. Wiersma. Donderdagavond omstreeks kwart over zes is te Ruinerwöld een overval gepleegd op de wisselloper van de Coöperatieve Landbouwbank te Meppel. de 35-jarige H. Koster. K. was per rijwiel op weg naar zijn woning en had ruim f 6.000 bij zich, dat hij te Havelte voor de Landbouwbank had geïnd. Op het donkerste gedeelte van de Havelter weg werd hij aangevallen door twee mannen. Zij duwden hem van zijn fiets en slaagden er in zijn portefeuille te bemachtigen. Hierna vluchtten zij per rijwiel. De politie is er tot nu toe niet in ge slaagd de daders te vinden. Hoopgevende slotconclusie In de tentoonstellingszaal van het Frans Halsmuseum heeft Anton van Duinkerken (prof. dr. W. Asselbergs) gisteravond op uitnodiging van de Haarlemse Kunstge meenschap voor een vrij talrijk gehoor een belangwekkend referaat gehouden over „het levensgevoel van cle moderne mens". Hij gaf daartoe eerst een bsschrijving van het denk-,.klimaat" van vroegere generaties, dat tot in de vorige eeuw beheerst werd door de drievoudige onaantastbaarheid van de historie, de causaliteit en de identiteit der dingen. Het hedendaagse denken heeft deze drie grondstellingen echter goeddeels overboord gezet, omdat men inmiddels tot het inzicht gekomen is, dat: a) de historie tenslotte niets meereis dan een verzameling van zeer persoonlijke (en dus feilbare) interpretaties van het gebeur (en) de door de geschied schrijvers; b) „causaal denken" zelfs in de exacte wetenschappen al evenzeer een il lusie kan blijken, en c) tenslotte ook cle laatste strohalm, de identiteit der dingen, geen veilig houvast meer biedt, hetgeen spreker met vele voorbeelden toelichtte. Heeft het opgeven van deze drie axioma's de ganse bodem uit ons „moderne denken" geslagen, ook ten aanzien van de schoon heidsleer waren de eeuwenoude pijlers der waarheid aan het wankelen geslagen en ten slotte ingestort. Hier heerste immers sinds de klassieke tijden nog altijd het dogma van Aristoteles dat „kunst is nabootsing der natuur", met andere woorden: de schoon heidsgraad van een kunstwerk wordt uit sluitend bepaald door zijn meerdere of min dere congruentie met het origineel, de na tuur. Met dit naïeve realisme stond men reeds in de Middeleeuwen op gespannen voet, maar pas na Kant rekende men radi caal af met de wet van Aristoteles en met haar fundament: het axioma van „Wat ik zie, is er". Van toen af leerde men denken in de termen als: „De samenhang dei- dingen, zoals mijn zintuigen deze ervaart, doet mij die dingen zien, z o a 1 s ik ze zie". Die nieuwe inzichten, later geamendeerd door o.m. Tolstoi en Huizinga („Kunst is de nabootsing van de oorspronkelijkheid in de natuur"), gaven niet slechts het aanzijn aan een ganse reeks -ismen (en excessen!) in cle kunst, maar vormden tevens de inlei ding tot een volledige omwenteling in hot denken en het „levensgevoel" van de mens, die zich hot dualisme tussen wil en geweten, tussen zelf-expressie en verantwoordelijk heidsbesef nu schorper bewust begon te worden, zonder daar nochtans goed raad mee te weten. Ook en vooral in cle heden daagse romankunst (speciaal bij de Ame rikaanse auteurs) vindt men dit machte loos besef der menselijke gespletenheid te rug: de „eerlijkheid" der zelf-belïjdenis en de moed om zich „uit te leven" in de ban cirkel van het Niets worden verheerlijkt, zonder dat men een ethische rechtvaardi ging tracht te vinden, laat staan een uit weg te suggereren. De mensheid verkeert kennelijk in een diepe geestes-crisis nu de oude waarden haar ontvallen zijn en nieuwe haar ontbreken, maar in tegenstelling tot vele cultuur-pessimisten was de heer Van Duinkerken niet van oordeel, dat de huidige chaos noodzakelijk een finale zal worden, want in het chaotische openbaart zich steeds weer de geest der revolte die, „hoe wel nu nog richtingloos, straks misschien de ethiek en de aesthetica nieuwe wegen zal opsturen, waar die beiden best een bood schap kunnen hebben", aldus de. troostrijke slotconclusie, die de spreker zijn toehoor ders meegaf. ADVERTENTIE BLOEMENDAAL - TELEFOON 22143 Oorkonde voor prinses Margriet, die morgen jarig is Donderdagavond om acht uur vertrok de eerste loper van de estafette welke ter gelegenheid van de verjaardag van prinses Margriet, het petekind der Nederlandse koopvaardij, door de leerlingen der zee vaartschool „Abel Tasman" te Delfzijl naar Soestdijk wordt gehouden. De directeur der zeevaartschool overhandigde een oor konde bestemd voor prinses Margriet aan de eerste loper. De afstand bedraagt 212 km. en wordt gelopen door 21 adspirant- zeeliedcn. Hedenmiddag omstreeks vijf uur zal de laatste loper op Soestdijk arriveren en de oorkonde aan prinses Margriet aan bieden. De motorrijder A. B. C. B. uit Badhoeve dorp is Donderdagavond nabij zijn woon plaats op de rijksweg Amsterdam-Den Haag geslipt doordat het wegdek door sneeuw en hagel glad was geworden. Toen hij probeerde op te staan werd hij door een personenauto aangereden. Hij liep ern stige kwetsuren op en is naar een der Am sterdamse ziekenhuizen vervoerd. ADVERTENTIE Bij guur weer en huishoudelijk werk voor Uw handen Op een scheepsbouwwerf te Hardinx- veld is een tonijnjager te water gelaten. Dit vaartuig is gebouwd in opdracht van het Nederlandse gouvernement in Nieuw Guinea. Ilet schip is voorzien van een reservoir voor aasvis. De lengte over alles is 25 me ter, de breedte 5.50 meter en de holte 2.75 meter, Het vaartuig wordt naar Singapore verscheept en gaat vandaar op eigen kracht verder naar Nieuw Guinea. Dezelfde werf heeft voor Nieuw Guinea nog een opdracht voor vier lichters en vijf sleepboten. Ver der zal dezer dagen een dubbelschroefs sleepboot van 200 pk., de „Eduard Fou- quet" naar Afrika worden verscheept. Dit schip is bestemd voor een houthandel in de Franse Congo. Verder heeft de werf een 500 pk. sleep boot voor Tanger in aanbouw en zijn er orders voor een dubbelschroefs sleepboot met twee lichters voor Nigeria en veertien lichters voor Colombo. Balie is: slagboom, hekwerk. Wie voor de balie moet komen, is voor het gerecht gedaagd dat achter een balustrade zetelt. Vandaar dat de rechtbank zelf ook balie heet. Ook de orde van advocaten wordt met hetzelfde woord aangeduid. Men zegt: hij is een sieraad van de balie. Een kluiver is: een prater, een kletskous, eigenlijk: iemand die lang op iets kluift. Een baliekluiver is iemand die over brugleuningen hangt te praten, een leeg loper. In het Vlaams betekent aan de balie hangen: geen werk hebben, in ar moede leven. Dit is een toestand waarin leden van de balie niet plegen te ver- keren. TONEEL EN CABARET Vrijdag 18 Januari, Stadsschouwburg, 8 uur: Voor de vereniging „Geloof en Weten schap" geeft de Nederlandse Comedie de première van „De Cocktailparty" van T. S. Eliot in de vertaling van M. Nijhoff onder regie van Johan de Meester. De belang rijkste medewerkenden zijn: Ank van der Moer. Mien Duvmaer van Twist, Ellen Vogel, Ton Lutz en Han Bentz van den Berg. Zaterdag 19 Januari, Stadsschouwburg, 8 uur: Het gezelschap van Johan Kaart met de thriller „De appels van Eva", waarin Enny Mols de Leeuwe zeven rollen vervult, bijgestaan door Leo de Hartogh en anderen. Zondag 20 Januari, Stadsschouwburg, 8 uur: Comedia geeft een volksvoorstelling van „Vader thuis" naar het gelijknamige boek van Clarence Day, onder regie van Joan Remmelts. die tevens de titelrol vervult. Verder: Rie Gilhuys en vele anderen. Maandag 21 Januari, tuinzaal Concertgebouw, 8 uur: Programma van Spaanse en Mexi caanse dans door Steffa Wine onder auspiciën van de stichting „DuinreH". Aan de vleugel: Paul Niessing. Dinsdag 22 Januari, Stadsschouwburg, 8 uur: De Haagse Comedie voert het blijspel over hekserij „Vriendinnen" van de Engels- Amerikaanse auteur John van Druten op. De hoofdrollen worden vervuld door regis seur Paul Steenbergen en Myra Ward. Woensdag 23 Januari, Stadsschouwburg, 8 uur: „Gysbreght van Aemslel" van Joost van den Vondel door het Amsterdams Toneelgezelschap onder regie van Albert van Dalsum, met Johan Schmitz in de titel rol van Elise Hoomans als Badeloch. Ver der: Louis Saalborn. Ben Groenier, Rob de Vries, respectievelijk als de bode. Vos meer de spie en Arent van Aemstel. MUZIEK Vrijdag 18 Januari, Concertgebouw, 8 uur: De pianist Henk Lagendaal is solist bij de H. O. V. onder leiding van Marinus Adam. Het programma bestaat uit de ouverture „Carnaval Romain" van Berlioz, het Piano concert van Tsjaikofski en de Vierde Sym- phonie van de Belgische componist Jef van Hoof. Zondag 20 Januari, Concertgebouw, 8 uur: Uitvoering van de opera „Der Frcischütz" door Carl Maria von Weber in concert- vorm. Medewerkenden zijn de solisten Corry Bijster, Erna Spoorenberg, Leo L'arsen, Emile Linssen, Herman Schey, Erich Schönlank, Ar ié - Rijk en Henk Weimar de koren ..Kunst en strijd" uit Amsterdam en de afdeling Haarlem van ..De stem des volks", benevens het orkest van de H. O. V. Het geheel staat onder leiding van Hans Lichtenstein. Donderdag 24 Januari, Kon. Emmaschool, 8 uur: Optreden van leerlingen van de Volksmuziekschool voor de afdeling Haar lem-Noord van de Volksuniversiteit (Roer dompplein). Donderdag 24 Januari, Frans Halsmuseum, 8 uur: Haarlems Trio speelt in de Renais- sancezaal composities van Dresden en Go- dron (eerste uitvoeringen) en het kwintet van Franck, het laatste met medewerking van de violist Lorenzo Pappolo en de alt violist Louis Delachaux. DIVERSEN Zondag 22 Januari, Frans Halst heat er, 10.30 uur: Vertoning van de film „Mira" over de fascinerende schoonheid van de onge schonden cultuur in India. (Onder auspi ciën van de'Volksuniversiteit). Dinsdag 22 Januari, Frans Halsmuseum, 8 uur: Lezing met lichtbeelden door de schrijver A. den Doolaard over „Amerika nu" voor de V. U. Woensdag 23 Januari, Frans Halsmuseum, 8 uur: Eerste lezing in de V. U.-cyclus over „De crisis der cultuur", De spreker is ir. L. M. van Dis en het bijzondere onderwerp: letterkunde. Donderdag 24 Januari, gebouw St. Bavo. 8.15 uur: De film „Les gueux au paradis" (Twee schelmen voor de hemelpoort) van Rcné le Hénaff. met Fernandel en Raimu, voor de Haarlemse Kunstgemeenschap. In het voorprogramma „Het evangelie in steen" met een toelichting van Daniel Rops: het leven van Christus, weergege ven door beeldhouwers in de Franse kathedralen. Verder: „Pacific 231" met de gelijknamige muziek van Honegger. TENTOONSTELINGEN Museum Enschedé, Klokhuisplein: Typogra fisch werk van Jan van Krimpen ter ge legenheid van diens zestigste verjaardag, op werkdagen van 1017 uur, tot 26 Januari. Op Dinsdagavond 22 Januari, be ginnende om 8 uur, rondleiding door S. L. Ilartz. Huis Van Looy: Kersttentoonstelling van werk van Haarlemse schilders en beeld houwers. dagelijks van 1012.30 en van 13.3016.30 uur, des Zondags van 1417 uur, tot 28 Januari, ingang Kamperlaan. Kunsf handel Leffelaar, Grote Markt: Schil derijen en aquarellen van Bob Buys uit Amsterdam. Tot 9 Februari, op werkdagen van 105 uur. Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 17 Januarij 1852 PARIJS De regering heeft drie belangrijke besluiten genomen ten aan zien van alle leden \ler voormalige Wetgevende Vergadering, die zich door hunnen meer of minder heftlgen tegen stand tegen het gezag van den Voor zitter Bodewijk Napoleon hebben onder scheiden. Die gewezene volksvertegen woordigers worden verdeeld in drie katiheigoriën. De eerste kathegorie,die der Ultra-Republikeinen, wordt uit Frankrijk en zijne koloniën verwijderd, naar luid van het besluit des Voorzitters bij wijze wan eenen maatregel van alge- in eójte veiligheid. In geval zij, zonder daartoe magtiging te hebben bekomen, in Frankrijk terugkomen, zullen zij naar eene der strafkoloniën worden ge deporteerd. Tot hen behoort de beroem de schrijver en redenaar Victor Hugo. In de tweede kathegorie vallen die genen, aan wie tijdelijk het Fransche grondgebied wordt ontzegd. Zij kunnen slechts terugkeeren dan na daartoe ver lof te hebben erlangd van den Voor zitter Deze maatregel treft voorname lijk de aanhangers van het Huis Orleans. De derde kathegorie omvat al die lieden, die hebben deelgenomen aan de oproe rige bewegingen na de jongste staats greep. Zij worden naar Algerië en Fransch-Guyana gedeporteerd.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 5