Bouwspaarkas ook voor Beverwijk -Clowntje Riek Lynne Thorn's dilemma Theo van der Pas speelde Chopin Hex JAeatef Velsen-Noord 4 Agenda voor Beverwijk Filmavond personeels vereniging „Maters" Streekconferentie van speeltuinorganisaties Bonte schaakavond „Sans Atout" aan de bridgetafel LIEFDE KENT GEEN MUREN DE TWEE WEZEN Voor de kinderen Lezing voor lassers over „krimpen" Scheepvaart FEUILLETON VRIJDAG 18 JANUARI 195 2 Na de oorlog zijn in Beverwijk, met uit zondering van enige middenstandswonin- gen en villa's, door particulieren nog geen woningen gebouwd. Allerlei omstandighe den hebben dit verhinderd. In de eerste plaats vergt de bouw van een woning in deze tijd ondanks de mogelijkheid van hy potheekverstrekking een aanmerkelijk ka pitaal. Het bouwen zelf wordt door vele bepalingen bemoeilijkt. Het bouwen van een geheel op zichzelf staande woning is duur, tevens kleven daaraan stedebouw kundig bezwaren. Het verzorgen van de woningbouw alleen door de overheid heeft echter ook bezwa ren. Vooral indien als men voor een groot deel voor vestiging van elders moet bou wen vergt dit zodanige kapitalen, dat deze niet meer te verkrijgen zijn. Alleen al na de oorlog heeft de gemeente reeds ongeveer f 10.000.000 in woningbouw geïnvesteerd. De kapitaalvoorziening heeft bijna een jaar nieuwe woningbouwprojecten verhin derd. Ook van de zijde van de rijksover heid wordt gerekend op toeneming van de particuliere bouw, omdat het onmogelijk blijkt voor woningwetbouw alleen de no dige bedragen beschikbaar te stellen. Op verschillende manieren is in Bever wijk getracht de particuliere bouw te be vorderen. Daarbij zijn ook de bouwspaar- kassen betrokken geweest. Door het zo no dig garanderen van de onrendabele kosten werd gepoogd de credietverlening door deze kassen te activeren, echter zonder voldoende resultaat. Het bouwsparen op zichzelf is echter een gedachte, die ten volle de aandacht ver dient. Mits goed geleid kan dit sparen een bijdrage leveren tot leniging van de wo ningnood. Door bemiddeling van de parti culiere bouwkassen zijn tot heden echter slechts weinig nieuwe woningen gebouwd. Wel hebben een aanmerkelijk aantal bouw- spaarders bestaande woningen aangekocht. Daardoor is wel in de huisvesting van be trokken spaarders zelf voorzien, maar de woningnood wordt zodoende niet gelenigd. Teneinde aan dit bezwaar tegemoet te komen is opgericht de N.V. Bouwkas van de Noord-Nederlandse gemeenten. De aan deelhouders van deze kas zijn uitsluitend de gemeentebesturen. De N.V.-vorm moest worden gekozen in verband met de eisen van de verzekeringskamer. Het verschil tussen de particuliere bouw kassen en de bovengenoemde publieke bouwkas zijn ongeveer de volgende: 1. De particuliere kassen passen over het algemeen het renteloze systeem toe waar door veelal lange, van tevoren niet te over. ziene wachttijden het gevolg zijn. De pu blieke bouwkas past het renteverrekenende stelsel toe, kan dientengevolge vreemd ka pitaal aantrekken en zodoende als regel het verstrekken van het nodige kapitaal garan deren, zodra het vereiste spaartegoed is be reikt. 2. De publieke bouwkas richt alle aan dacht op nieuw te bouwen woningen. Ten einde de betrokken spaarders bij de bouw behulpzaam te zijn is aan de kas een tech nische afdeling verbonden, die behulpzaam is bij het ontwerpen en ten uitvoer bren gen van bouwplannen. Vaak wordt ge tracht voor een aantal spaarders tezamen een geheel blok te bouwen. De kosten worden daardoor aanmerkelijk beperkt. 3. Door een systeem van maandelijkse inning van de spaargelden en de aflossings bedragen wordt de betaling voor de be trokkenen gemakkelijk gemaakt en wordt het risico van de kas 'en de betrokken ge meente kleiner. 4. De publieke bouwkas richt in het bij zonder ook de aandacht op het bouwen van woningen voor de arbeidersbevolking en heeft daarbij tot heden bevredigende resultaten bereikt. - Naar de mening van burgemeester en wethouders is aansluiting van de gemeente bij deze publieke bouwkas gewenst, om de inwoners van de gemeente in de ge legenheid te stellen door bemiddeling van deze kas voor een eigen woning te sparen. De financiële consequenties van deze aansluiting zijn een entrée-geld van f 450 en het deelnemen in het kapitaal met 45 aandelen, groot f 250. Op deze aandeden moet 20 pet. of in totaal f 2250 worden gestort. Over dit kapitaal wordt 3 pet. rente betaald. Het risico, verbonden aan de kapitaal storting, is te verwaarlozen, aangezien elke gemeente de kapitaalverstrekking aan de spaarders uit eigen gemeente moet garan deren. Ook het risico, verbonden aan het ga randeren van het te verstrekken kapitaal ADVERTENTIE V (Pi ffl Kleine Houtstraat 105 éS. %S Haarlem heeft leuke KLOKKEN en prima HORLOGES Grote sortering. - Volle garantie. Voordelige prijzen. Vrijdag 18 Januari. Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Lul laby of Broadway". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Captain Horatio Hornblower". W. B. Theater, 8 uur: „Hyena's van het rotsgebergte". Zaterdag 19 Januari. Bioscopen: Zie Vrijdag. aan de bouwspaarder, meent men eveneens te kunnen aanvaarden. In de eerste plaats zal omtrent een dergelijke garantie zowel bij toetreding tot de bouwkas als bij het verstrekken van kapitaal een onderzoek worden ingesteld. Voorts is de storting van het eigen kapitaal door de betrokkene een rem tegen lichtvaardigheid. Men is van mening dat het aantal per sonen, dat aan het sparen in Beverwijk kan deelnemen, voldoende is om tot aan sluiting bij de spaarkas over te gaan. De lasten, die een bouwspaarder op zich neemt als de woning is gebouwd, acht men niet onredelijk hoog. Bij een netto stich- tingskosten van f 9000, zullen de wekelijkse kosten, met inbegrip van die van onder houd, belasting, verzekering en waterver bruik, ongeveer f 11 bedragen. Dit is niet onaanvaardbaar. In de bovenzaal van ,,'t Centrum" heeft de personeelsvereniging van de machine fabriek „Maters" Donderdagavond een in teressante lezing- en filmavond belegd, met de bouw van de Willem Ruys en het leven op Bali als onderwerpen. De opening van deze tweede winterle- zing werd verricht door de heer G. Roze- meyer, die de heer M. Boersma van de afdeling Passage der Koninklijke Rotter damse Lloyd N.V. aan het woord liet. Deze ontpopte zich als een geestig causeur en begon met er op te wijzen dat het hart van het hardwerkende Nederlandse volk nog altijd naar het water trekt. Het gevolg hiervan is dat de Nederlanders in het bui tenland als goede zeelieden bekend staan. Over de Willem Ruys deelde hij mede dat het schip in 1939 op stapel werd gezet en daar zowaar de oorlog overleefde. Het schip kwam pas in 1947 in de vaart en voor het bouwen heeft men liefst 6 mil- lioen manuren nodig gehad. Een buitenstaander heeft, aldus de heer Boersma, geen idee wat er bij de bouw van zo'n oceaanreus komt kijken. Men ge bruikte eventjes 125.000 kilo verf, 77 kilo meter pijpleiding, 3000 kubieke meter hout, 1 miUioen klinknagels en liefst 16 millioen schroeven. Het schip is hypermodern en een stad op zichzelf, compleet met winkels. Ook kunnen aan boord diverse sporten als ping pong, zwemmen en tennis beoefend wor den. Hij besloot met er op te wijzen dat het onderhoud en de bijkomende kosten, (zo als vooral de doorvaart door het Suez- kanaal wat per jaar 1.000.000 kost), zeer hoog zijn. Na de pauze werden de films vertoond, welke door de aanwezigen geboeid werden gevolgd. EURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: Cornelis R. J., z. van W. M. Kleine en M. C. Alles; Cornelis H„ z. van C. Winkel en G. v. Wetering; Johannes C., z. van H. C. Sprangers en H. G. de Wit; Leen- dert J., z. van Chr. J. Johansen en J. L. Blanken; Anna M.. d. van Fr. H. J. Bersee en C. L. Vessies: Eva A. M.. d. van Chr. P. de Goede en C. P. van der Klooster; Sijbrigje A., d. van P. J. Schelvis en L. Kamsïra; Cor nelis J. A. M., z. van A. P. v. d. Geest en G. M. Appel. ONDERTROUWD: W. v. Zijl en M. Th Schuitemaker; J. L. Lahaise en R. Feenstra; KI. Rmsma en A. Veenstra; A. Nicolaij en J. C. J. Does; G. Dullemans en A. M. Nanne; W. v. d. Lelv en St. G. Konz. GETROUWD: J. Noë en D. S. Schipper; A. J. Wderings en P. L. Kalkman: C. M. Biermans en A. E. Bruijns; H. J. Raap en R. Markx. OVERLEDEN: M. Jansen, 66 j., geh. met J. Duin. Onder auspiciën van „Toonkunst" gaf Theo van der Pas Donderdagavond in het Luxor Theater een piano-voordracht, die geheel aan werken van Chopin gewijd was. Uit diens rijke oeuvre had de solist een zeventiental werken gekozen, die tot de kenmerkendste gerekend mogen worden, welke de Pools-Franse meester geschreven heeft: Etudes met hun boeiende verschei denheid aan muzikale rijkdom, Mazurka's die hoge eisen stellen aan voordracht en aanslag, de beroemde Polonaise in As, de brillante walsen in Es, Des en Cis, de van een ongeëvenaarde verbeeldingskracht ge tuigende Ballade in g met haar groots „Presto con fuoco", het Scherzo in Cis met het boeiende cantilene en nog enkele an dere. Van der Pas behoort reeds lang tot het keurcorps onzer Nederlandse pianisten. Hij is een kunstenaar, wiens spel in de loop der jaren bezonkener geworden is, maar desondanks de kracht en volheid van het temperament behouden heeft, dat zich ge roepen voelt. Zijn grote virtuositeit en de forse aanslag in de boeiende Ballade Opus 23, de tere accenten van een Prélude, de fluisteringen en het verdroomde der Noc turnes, het ligt hem alles uitstekend en bewijst, dat Van der Pas geen klanken- zwelger is, maar een dichter aan het kla vier. De stampvolle zaal heeft ademloos naar de muzikale vertellingen van deze fijn zinnige kunstenaar geluisterd en hem meermalen zeer' nadrukkelijk hulde ge bracht voor zijn meesterlijke spel. A. J. VAN DER WEIJDEN „Vrijdag de dertiende" De toneelvereniging „Kunst na Arbeid" zal de klucht „Vrijdag de dertiende" van J. W. v. d. Heiden en Henk Bakker on Vrij dag 25 Januari in het Kennemer Theater voor het voetlicht brengen. De regie is in handen van de heer P. van'Vleuten. D.O.K. tegen De Halter De Beverwijkse krachtsportvereniging D.O.K. zal op Zaterdag 19 Januari in de bovenzaal van veilinggebouw ,,'t Centrum" voor de competitie worstelen uitkomen tegen „de Halter" uit Zaandam. Opbrengst collecte De onlangs gehouden collecte in de St. Agathakerk, ten bate van de St. Vin- eentiusvereniging, heeft een bedrag van 1186,84 opgebracht. JONGEREN-PARLEMENT BIJEEN. Op Woensdag 23 Januari zal het Bever wijkse Jongerenparlement in het hand werklokaal van de Zeewijkschool aan de Romerkerkweg bijeen komen. De inleiding zal gehouden worden door de heer Th. v. d. Horst (K.V.P.) over het onderwerp „De grondslagen der staatkunde". ADVERTENTIE *'oooooooooonoorxo3cryxxx>fxx)Ooocor In samenwerking met de plaatselijke speeltuinorganisatie zal er op Zaterdag 19 Januari in het speeltuingebouw aan de Kerkstraat een streekconferentie worden belegd met het doel ruimere en dieper- gaande belangstelling te wekken voor de arbeid der speeltuinverenigingen. Door mejuffrouw F. Otter, docente van de stich ting „Sport en Spel" in het jeugdwerk te Amsterdam en de heer P. G. Spronkers, medewerker aan het instituut voor indivi duele ontwikkeling te Amsterdam, zullen achtereenvolgens behandeld worden de onderwerpen: „Sport en Spel" en „Het kind thuis, op school en in de speeltuin". Donderdagavond waren in het Kenne mer Theater de schakers van het Hoog- oventournooi en zij die de schakers onder dak verlenen, aanwezig om de traditionele bonte schaakavond bij te wonen, deze keer verzorgd door het Zaans Cabaretgezel schap onder leiding van Wim Theewis. Dit gezelschap heeft de grote denkfamilie een avond van goede ontspanning geboden, waarvan vooral de verschillende schetsen bijzonder insloegen. Natuurlijk ontbrak een toespeling op de edele Caïssa niet op het répertoire. De conférence was bij de leider van het gezelschap Wim Theewis in goede handen en hij had dan ook van begin tot eind contact met de zaal, speciaal toen hij zich als een goed imitator deed kennen. Vooraf sprak de heer P. A. Veld heer een kort openingswoord, waarin hij vooral dank bracht aan de mensen die de schakers in Beverwijk een zo gastvrij ont haal hebben geboden. De avond is besloten met een gezellig bal dat tot laat in de nacht voortduurde. Rex draagt de kroon voor beeld en tooi$' Vanaf HEDEN t/m MAANDAG Een onbedaarlijk lachsucces. WOENSDAG Op veelvuldig verzoek nog slechts één vertoning van OOOOCOOCXXXXX* JOT Hahaha!, juichten de kinderen., want ze waren het met Jan Klaassen eens. Hij hoefde toch zeker zijn eigen geld niet af te geven. Jan Klaassen liep weer verder. Hij floot 'n vrolijk liedje. „Jan Klaassen!.... Pas op", schreeuwden de kinderen. Want daar was opeens 'n rare gedaante verscheneneen mannetje met een vreemd hoofd en wapperende haren. „Helawat zullen we nou weer hebben?", vroeg Jan Klaassen. „Wie ben jij, rare meneer „Ik ben Pierlala!", zei het mannetje. „En wat wil je van me?", zei Jan. „Ik wil die zak met geld hebben", zei Pierlala. „Wat? Jij ook al? Ik denk er niet over!", zei Jan Klaassen boos. „Je moet niet denken dat ik bang voor je ben. hoor, al kijk je me nog zo lelijk aan!" „Wacht maar", zei Pierlala. Dadelijk zul je wel anders piepen!" „Ik piep niet. pas maar op, dat ik jou niet laat piepen!", zei Jan kwaad. „Brrrrwwwwrrr!bromde Pierlala. En toen werd-ie opeens heel, heel groot! Hij begon te groeien, al maar langer en lan ger. z'n kop kwam al helemaal boven het toneel van de poppenkast uit. De Beverwijkse bridgeclub „Sans Atout" heeft Woensdagavond weer een aantal promotie- en degradatie-wedstrijden ge speeld. De uitslagen luiden: Groep A. 1 heren Krab-Tabak 94'4 mp. 2. heren Bos-Bloemendaal 87 mp., 3. he ren v. Balen-Heine 82% mp., 4. heren Ha mers-Groen 81 mp., 5. here^ Schelvis- Zoontjes 81 mp., 6. heren Braam-Stiphout 80!^ mp., 7. heren Boom-v.d. Vlugt 78 mp., 8. heren Groot-Plooii 18% mp., 9. heren Tabak-Hoogeboom 12% mp., 10. heren Worst-Wegman 72mp., 11. heren Berlei- Hoogeboom 72 mp., 12. mejuffr. v. Klave ren-heer Oostervéën 71 mp., 13. mevrouw v. Essen-heer de la Leijne 61 mp.. 14. me vrouw de Boer-mejuffr. Hamel 61 mp., 15. heren Spruit-Bakker 59% mp., 16. heren v. Groningen-Kleine 46 mp. Groep B: 1. heren Luttik-Spanjaard 100 mp., 2. heren de Kruif-Hoogeboom 96 mo., 3. heren v. d. Linden-Hoogeboom 81% mp., 4. heer en mevrouw Thomas 81% mp. 5. heer en mevrouw Tand 80% mp., 6. he ren v. Zon-Admiraal 801^ mp., 7. heren v. Zutphen-Geldermans 77 mp., 8. dames Fris-Stiemer 75 mp., 9. heren Eeckhout- Hamer 72^ mp., io. heren Blom-Nijman 72 mo., 11. heren Groen-Oosterhout 71 mp., 12. heren Hendriks-Koopmanschap 64 mp., 13. heer en mevrouw Tabak 62% mp., 14. mevrouw Tabak-heer Biben 59 mp., 15. heren Hart-Zandbergen 53 mp., 16. heren v. d. Wal-v. Groningen 50 mp. MEDISCHE VERZORGING TIJDENS HET WEEKEINDE IJMUIDEN Dokters Van de groep artsen, aangesloten bij de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot bevordering van de Geneeskunst zijn, uitsluitend in spoedgevallen, van Zaterdag 1 uur tot aan het spreekuur van Maandag morgen te raadplegen de artsen: P. J. W. van der Toorn, Fr. Naereboutstraat 70, tel. 4084, Ch. de Jonge, M. K. Hofstedestraat 48, tel. 5652. Voor de niet aangesloten doktoren neemt waar de arts: W. van Haselen, Leeuwerik laan 52, tel. 4290. Apotheken Zondags- en nachtdienst wordt deze week week waargenomen door Apotheek Lede- boer, Kennemerlaan 102, tel. 4229. Verloskundigen In spoedgevallen raadplege men tussen Zaterdagmiddag 6 uur en Zondagavond 11 uur: mej. J. Winter, Evertsenstraat 3, tel. 5259. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK Dokters De dienst van Zaterdagmiddag 12 uur tot Zondagmorgen 9 uur wordt deze week waargenomen door de arts L. J. Vreeburg, Vondellaan 32, tel. 3364 en van Zondagmor gen 9 tot Maandagmorgen aan het spreek uur, M H. A. Melchior, Noordwijkweg 1, tel. 3340. Verloskundigen Mejuffrouw A. Zandvoort, Bornstraat 43. Apotheken Apotheek Reindersma, telefoon 3883 door lopende nachtdienst. Tijdens het week einde neemt waar: Apotheek Van der Kolk, Zeestraat 27, tel. 3820, SANTPOORT Dokters In spoedgevallen is de arts: J. J. Hekman, Hoofdstraat 236, tel. 8510 te raadplegen. Apotheken Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaalse- weg 85, tel. 22181 (K 2500) en Apotheek De Wilde, Broekbergerlaan 42, tel. 8284. In het Noorse plaatsje Hamar traint de Nederlandse schaatsenrijdersploeg ijverig voor de Olympische Winterspelen in Oslo. Door onderlinge en internationale ivedstrijden in het Hamarstadion trachten zij hun tijden te verbeteren. Van links naar rechts: Huiskes, Langedijk en Kees Broekman. Het pleit ongetwijfeld voor de samen stelling van het winterprogramma van de lasclub „Velsen en omstreken", dat Don derdag in de ontspanningszaal van „De Plaatwellerij" weer een zeer groot aantal leden aanwezig was voor de lezingavond over het onderwerp „Krimpen en krimp- verschijnselen". Dit onderwerp werd, na een korte begroeting door de voorzitter, de heer J. J. Zonjee, ingeleid door ir. W. Ger ritsen van een bekende transformatoren- fabriek. De inleider was verheugd over de grote belangstelling, d'ie aantoonde, dat men de vakkennis en ervaringen graag wil de vermeerderen. Over krimpen is heel veel te zeggen. Het krimooroces veroor zaakt spanningen, daar bij uitzetten en vervolgens krimnen de buitenzijde van een stuk metaal eerder afkoelt dan de kern. Aan de hand van duidelijke grafische voor beelden liet spreker zien hoe bij het lassen het ingesmolten materiaal zich precies ge draagt. als het metaal zelf. Bij het lassen ontstaan lengte-, breedte- en dwars-krimn- verschiinselen, wat de schematische af beeldingen op het doek duidelijk weer gaven. Ten aanzien van de grootte van krimpsnanningen nam de heer Gerritsen als voorbeeld een metalen ring, die door gezaagd op zeker ogenblik knant tijdens het zagen en daarna slechts met. grote moeite en onder hoge druk weer kan wor den gelast. Vervolgens behandelde de inleider de invloed van de electrodesoorten bij het las sen, waarb'i veelal schaarwerk'ng optreedt als het grotere objecten betreft. De spre ker had de overtuiging dat snel lassen van grote objecten krimpsnanningen en daar door breuken of scheuren kan voorkomen. De heer Gerritsen verklaarde, dat na on derzoek is gebleken, dat krimpsnanningen on den duur vrijwel geheel worden op geheven. ADVERTENTIE CARBOVIT (Actieve Kool-Dragées) maag en ingewanden van kwade reinigt stoffen Per doos 41 cent. Flacon f 1.03. door ANNE LORAINE Vertaald uit het Engels 35) „Ik vind het nu niet erg meer", zei ze vertrouwelijk. „Wij getrouwde vrouwen onderling moeten elkaar helpen, vindt u niet? Voordat u getrouwd was, voelde ik me niet zo op m'n gemak, maar nu is dat allemaal anders. U begrijpt alles nu na tuurlijk beter. Ik heb m'n man gezegd. Lynne onderbrak het verhaal en vulde een kaart in voor moeder Dent. Ze wilde het ijzer smeden, terwijl het heet was. Zuster James op de achtergrond sloeg Lynne gade met een onaangename uit drukking op haar anders zo vriendelijk gezichtje. Ze volhardde nog steeds in haar zonderlinge houding ten opzichte van Lynne. De beide vrouwen hadden met geen woord over de receptie gesproken en Lynne wist zeker, dat het verpleegstertje er onkundig van was, dat ze het commen taar op haar huwelijk gehoord had. De overplaatsing, waarom ze gevraagd had, had nog- niet plaats gevonden ep Lynne had dagelijks de onaangename gewaarwor ding, dat het meisje het afschuwelijk vond voor haar te werken. Ze begreep niets van de veranderde houding van deze verpleeg ster, die vroeger prettig met haar samen werkte en zelfs tekenen van affectie voor haar had getoond. Ze had vroeger altijd het liefst voor dr. Thorn gewerkt, dat wist de hele kliniek. Slechts dr. Mannerley stond in nog hoger aanzien bij haar. Aan het eind van een drukke middag, toen zuster James bezig was instrumenten schoon te maken, besloot Lynne om het meisje om een verklaring van haar zon derling gedrag te vragen. „Ik merk hoe langer hoe meer, dat u niet graag voo~ mij werkt, zuster", begon ze rustig. „Wilt u, dat ik met de directrice hierover spreek? U kunt naar het zieken huis overgeplaatst worden als u dat zoudt willen". Het meisje keek niet op. „Doet u geen moeite, dokter", antwoordde ze koeltjes. „Ik heb al iets anders op het oog. Het zal nog niet dadelijk zijn, maar ik wil er op wachten. In de tussentijd blijf ik hier en ik hoop, dat u over mijn werk tevreden bent". „U bent een uitstekende verpleegster", gaf Lynne toe. „Maar vroeger was u méér dan dat. Er was een tijd, dat ik U ook als een kameraad beschouwde. Maar dat schijnt nu niet langer mogelijk te zijn". De verpleegster keek haar doordringend aan. „Waarom zegt u dat?", vroeg ze na enige aarzeling. „Als u niet tevreden over me bent, kunt u me natuurlijk wegzenden". Amsteldiep, 16 v. Philadelphia n. Holland. Alkaid, 16 v. Bahia te Ilheus. Aldabi, 17 v. Las Palmas n. Rio de Janeiro. Aardijk, 16 v. New Orleans n. Havanna. Aalsum, 18 van R'dam te New Orleans verw. Aalsdijk, 17 v New Orleans te R'dam. Arkeldijk, 16 van R'dam te New York. Alwaki, 17 te Trinidad. Almdijk, 15 van Galveston naar Antwerpen. Aagtedijk, 15 v. Montevideo naar New York. Amstelland, 16 van Buenos Aires n. Montevideo Abbedijk, 16 van Vera Cruz n. Coatza Coalcos. Albireo, 16 bij Kp. Finisterre naar Antwerpen. Alchiba, 16 400 m. NW. Kp. Leeuwin n. Aden. Aldegonda, 16 van Bangkok naar Pladju. Alderamin, 16 bii Ouessant.. Algenib, 16 230 m. N.NO. St. Paulsrock. Alioth, pass. 17 Lissabon naar Las Palmas. Aludra, 16 640 m. N. ten O. St. Paulsrock. Amstelpark. pass. 16 ten Z. Flores. Axeldijk, 16 460 m. ZW. Fayal. Aitair, 17 te Santos. Amstelvaart, 16 420 m. O.ZO. Bermudas. Boskoop, 17 v. Pla Cardon n. Aruba. Blijdendijk, 15 van R'dam te Philadelphia. Boschfontein, 17 te Antwerpen. Baarn, 16 v. Buena Ventura n. Guayaquil. Barendrecht, 16 v. Kaapstad n. vanggebied Zui delijke IJszee. Breda, 16 in Golf v. Panama n. Cristobal. Britsum, 16 300 m. W. Flores 23 R'dam verw. Caltex Nederland, 16 v. Sidon te R'dam. Callisto, pass. 16 ten N. Flores. Camphuys. 17 v. Gorontalo te Menado verw. Cascade, 13 v. New Orleans n. Pto Cabezas. Castor, 16 240 m. O.ZO. Trinidad. Clavella, pass. 16 ten N. Jamaica. Delfshaven, 16 270 m. O.NO. St. Vincent. Delft. 16 100 m. W.ZW. Scilly's n. Antw. Diemerdijk, 16 van R'dam naar Hamburg. Duivendrecht, 17 van R'dam te Curagao. Eendracht, 15 van Bremen te Darika. Erinna, 16 420 m. W.ZW. Miri. Farmsum, 16 820 m. O.NO. Bermudas. Gordias, 16 van Algiers te Burriana. Gaasterkerk, 16 v. Aden naar Mombassa. Gooiland, pass. 16 Kanarische eil n. Rio de Janeiro. Grootekerk, 16 460 m. NO. St. Helena. Hoogkerk, 16 te Port Said. Hera, 16 van Ecuador te Amsterdam. Hercules, 16 van Gibraltar naar Oran. niet gemakkelijk, zuster", zei ze ongedul dig. „U weet heel goed, dat ik over uw werk tevreden ben, en dat het er alleen om gaat, dat ik het hoe langer hoe moei lijker vind samen te werken met iemand, die zo overduidelijk laat blijken, dat ze een hekel aan mij heeft. Sinds mijn huwe lijk bent u anders tegenover mij gewor den. Heeft het daarmee iets te maken?" Het meisje keek haar aan. Haar gezicht was bleek en haar ogen leken enorm. Ze zei geen woord en na enkele ogenblikken draaide ze zich om en verliet het vertrek. De deur werd met een slag dichtgetrokken. Lynne slaakte een uitroep van protest. Even later kwam Preston binnenlopen en keek haar vragend aan. „Ben je al klaar?", vroeg hij. „Zuster James kwam net de gang door met een woedend ge zicht. Is er iets gebeurd?" En haar hoog rode kleur ziende, voegde hij er aan toe: „Hebben jullie samen ruzie gehad? Maak in hemelsnaam James niet van streek, Lynne, ze is meer waard dan tien andere verpleegsters tezamen. Ik vind Helen 'n aardig meisje „Dat vond ik ook", gaf Lynne toe. „Maar ze schijnt om de een of andere reden op eens een hevige antipathie tegen mij op gevat te hebben. Ik kan 't niet verklaren, tenzijze een heimelijke passie voor jou koestert, Preston." Hij keek haar strak aan en er was geen lach op zijn gezicht. „Kun je je werkelijk een vrouw voorstel len, die een heimelijke passie voor mij meeste vrouwen die ik ken, vermijden het zelfs om met mij alleen te zijn". Ze keek hem ernstig aan. „Ik heb zo'n antwoord verdiend Preston. Het spijt me. Ik hoopte, dat je mijn gedrag van destijds vergeten wilde. Ik zou je kunnen bewij zen Hij kwam op haar toe en nam haar handen in de zijne. Ze was verrast door zijn glimlach en een ongewoon vriende lijke blik in zijn ogen. „Misschien heb je 't in zekere zin al bewezen", onderbrak hij haar. „Je zult er misschien verwonderd over zijn, als ik je vertel, dat ik me ge lukkig heb gevoeld, sinds jij in mijn huis bent gekomen. Het zou me moeilijk val len, je precies uit te leggen, wat het voor me betekent, jou 's avonds laat thuis te vinden, als ik van mijn werk terug kom, jou aan tafel te zien en je met Jessica gade te slaan, kortom samen met jou ons leven in te richten. Ik hoop altijd, dat je je niet té ongelukkig voelt. We kunnen toch op z'n minst goede vrienden zijn Lynne!" „Goede vriendenherhaalde ze zacht. „Is dat alles, wat je van het leven verlangt, Preston?" Hij drukte haar handen vaster in de zijne. „Ik heb 't al heel lang geleden op gegeven om dingen van het leven te ver langen, Lynne", zei hij met nadruk. „Het leven heeft de onaangename gewoonte je een flinke duw te geven, wanneer je je zinnen op bepaalde dingen zet. Heb je dat zelf ook niet ervaren, Lynne?" „Is het Haulerwijk, 16 220 m. NW. Finisterre. Hector, i6 van Palermo naar Tunis. Heelsum, 16 420 m. ZW. Lands End n. Le Havre. I-Ieemskerlc, pas. 16 Str. Messina n. Port Said. Helder, 16 van Bremen naar Hamburg. Hermes, 14 te Demerara van Paramaribo. Indrapoera, 16 bij Str. Messina naar Port Said. Ino, 12 van Santagio naar Cp. Haitien. Japara (KPM), 17 te Makassar van Sanana. Java, 17 bij Ceylon verwcht. Klipfontein, 17 te Teneriffe. Kota In ten, 16 te Tj. Priok. ICedoe, 16 van Aden. Kaloekoe, 17 le Beiawan. Langkoeas, 17 te Aden. Lombok, 18 te Vancouver verwacht. Larenberg, pass. 16 Gibraltar. La wak, 16 te Madras. Lieve Vrouwekerk, 16 te Cochin. Lutterkerk, 17 van Korramshar n. Le Havre. Mariekerk, pass. 17 Guardafui naar Aden. Modjokerto, 16 van Tj. Priok n. Semarang. Mentor, 17 van Amsterdam te Alexandrië. Merwede, 24 v. R'dam te Charleston verw. Maas, 16 nog ten anker Mersin. Maasland, 16 200 m. Z.ZO. Madeira. Marken, 16 940 m. ZZW. ten W. Flores. Mataram, 16 bii Finisterre. Marin, 12 van New Orleans n. Port au Prince. Metula, 15 v. Newcastle n. Brisbane. Nigerstroom, 16 Kanarische eil. gepass. Ondina, pass. 16 Perim. Ootmarsum, 16 v. Charleston n. Le Havre. Oberon, 16 van Demerara te Paramaribo. Orestes, 12 van Baltimore naar Guanta. Prins Fred. Hendrik, 16 v. Valencia te R'dam. Prins Willem IV, 16 v. R'dam n. Gibraltar. Paula, 16 180 m. NW. Cambodiapoint. Prins Alexander, 16 400 m. NW. ten W. Flores. Prins Philips Willem, 16 480 m. W.NW. Flores. Prins Willem II, 16 160 m. O. Kp. Henry. Prins Willem V, 16 te Bathurst verwacht. Pygmalion, 17 v. New Orleans te La Guaira. Poseidon, 17 v. Ciudad Trujillo te Pto Plata verw. Raki, 16 v. Aden naar Beiawan. Rijnkerk, 16 van Karachi. Rempnng, 15 te Singapore. Ridderkerk, 16 van Dar es Salaam te Pto Amelia. Roepat, 16 van Tj. Priok naar Padang. Rodas, 16 140 m. N. Curagao. Stad Schiedam, pass. 16 Finisterre. Scherpendrccht. 16 v. Philadelphia n. Houston Straat Makassar 17 te Montevideo. Sibajak, 16 960 m. W. Galapagos n. Papeete. Stad Maastricht, 17 v. Sas van Gent n. R'dam Stentor, 16 van Jacmel n. Port au Prince. Schie verm. 18 v. R'dam n. Gibraltar. Sltedrecht, 16 360 m. Z. Socotra. Stad Breda, 16 290 m. NW. Finisterre. Stad Vlaardingen, 16 250 m. NW. Finisterre. Swartenhondt, 17 van Soerabaja te Makassar. Sunela, pass. 16 Kp. Rocas. Tawali, 16 v. Makalla n. Port Soedan. Tiba, 16 15 u. v. Diamante te Buenos Aires. Taria, 16 250 m. ZO. Hainan. Tasman, 15 te Penang. Tibia, 16 520 m. ZW. Madeira. Veendam, 16 780 m. W. ten N. Scilly's. Winterswijk, 17 v. Venetië te Sfax. Woehsdrecht, 16 v. Zahrani n. Lands End. Waterland, 18 te Rio de Janeiro verwacht. Willemstad, 17 v. Cristobal te Amsterdam. IJsel, 17 v. Algiers te Tunis. Zonnewijk, 16 van Amsterdam te R'dam. KLEINE VAART Algarve, 17 van Cuxhaven naar Billingham. Att. 18 van Swansea te R'dam verwacht. Audacia, pass. 17 Haisborough. Casablanca, 17 van Nantes te Bordeaux. Cateli, 16 van Duinkerken naar Le Treport. Cornelia. 16 te Kallundborg verw. Cornelis Houtman, 15 v. Gibraltar naar Palma Majorca. Corona, 17 van Koge te Kopenhagen. Crescendo, 17 terug naar Delfzijl schuilen. Doklaan, 16 van Genua naar Bastia Corsica. Dollard, pass. 17 Brunsbüttel. Elisa, 15 v. Agadir naar Saffi. Erna, 17 20 u. van Swansea te R'dam verwacht. Frisia, 17 van Ardrossan naar Stanlow. Haskerland, 17 van Goole te Harlingen. Hast I, 16 van Southampton te Gent. Henrica, 16 van Lissabon naar Viana. Holendrecht, 16 van Kragero van Par. Hoflaan, 16 van Swansea naar Honfleur. Kondsrug, 16 van Larvik naar Antwerpen. Keizersgracht, 19 v. Mantyluoto te R'dam verw. Larix, 15 van Hargshamn naar Zaandam. Leuvehaven, vertr. 17 v. R'dam n. Gothenburg. Marathon, pass. 17 Schiermonnikoog. Marcella, 17 van R'dam te Gonfreville. Matar, 16 van Newcastle te Dunston. May Mere, 17 nog te Greenock. May Star, 17 van Par naar Portugal. Markab, 1? van Boston naar Tees. Netta, 17 van Fedalah naar Port Lyautey. Noord, pass. 16 Small's. Nassauhaven, 16 van Korsor n. Gothenburg. Ponto, 17 van R'dam naar Bayonne. Palma, 16 v. Modewheelz naar Dundalk. Prinsengracht, 17 schuilend op de Weser. PontoPonto. 17 van R'dam naar Bayonne. Prinses Wilhelmina, 16 van Stettin n. A'dam. R. P. S., 15 van Belfast te Londonderry. Seaham, 16 van Huil naar R'dam. Swallow, 16 van Bordeaux naar Port Lyautey. Strjjpe, 17 van Antw. naar Hamburg." Ton, 17 van Vlissingen te Glasgow verwacht. Tyro, pass. 17 Lizard. Valbella, pass. 17 Haisborough. Vivo, 17 van Goole te Southampton. Westpolder, 16 100 m. NO. Kp. Vilano. Wilpo, 16 nog rede Norresundet. SLEEPVAART Humber, met Irania op sleep 16 45 m. Z.ZW. Westpunt Kreta. Oceaan, 16 van Startpoint naar Gibraltar. Poolzee, nr. Alexandrië met ss. Aldinga 16 bij Timore. Schelde, 16 van Startpoint n. Duinkerken. alles zette om een bepaalde wens vervuld te zien worden, om dan te ei-varen, dat er op het laatste moment een kink in de kabel komt?" „Ja....", fluisterde zij, „o ja, Preston, dat heb ik ook meegemaakt. „Loop dat risico dan vooral geen twee de keer, Lynne", zei hij dringend. „Neem mijn raad aan en wees tevreden met wat je hebt. Hunker niet naar dingen, die waarschijnlijk, als je ze zou krijgen, je hart zouden breken. Maar" hij hield op en liet met een lach haar handen los „waar hebben we 't eigenlijk over? Je bent klaar om weg te gaan geloof ik. Vind je 't erg, dat ik de oude Blankard gevraagd heb om vanavond bij ons te komen? Hij is met een buitengewoon interessant ge val bezig, iets wat ook jouw belangstelling heeft en ik zou het prettig vinden, als hij ons hierover nader vertelt. Als je het ge zellig vindt, vraag dan Charles'May ook, dan zijn we met z'n vieren. Hij is in de kliniek op het moment....". Ze verbleekte. De naam van deze tand arts was niet meer tussen hen genoemd sinds het ongelukkige voorval op hun huwelijksdag. Waarom wilde hij hem nu in zijn huis uitnodigen? Ze schudde haar hoofd. „Ik vind het helemaal niet erg om met z'n drieën te zijn", antwoordde ze. „Rijdt Blankard met ons in de auto mee?" Terwijl ze nog even een en ander af spraken, ging de telefoon, en Preston nam deze voor haar aan. Het bleek Rita te zijn. „Jessica is niet helemaal in orde", ceelde Lynne speelde met haar vulpen. „U bent zou koesteren?», vroeg hij sarcastisch. „De jou ook nooit overkomen, dat je alles op hij Lj-nne na afloopVan he" g^ri mede! „ze schijnt koortsachtig te zijn en moei lijk te hanteren. Zou het misschien beter zijn, dat één van ons vooruit gaat? Kith- ness moet dezelfde kant uit en zal je graag meenemen, Lynne. „Maar Preston, ik ben nog niet hele maal klaar hier. Lynne trachtte 'n zeker ongeduld uit haar stem te weren. „Ik moet nog enkele rapporten schrijven en boven dien komt moeder Clenson nog met haar kind bij me. De vrouw is de hele dag uit werken en kan hier niet voor half zes zijn". „Een van de anderen zou dat kind Clen son kunnen helpen", merkte hij op. „Jes sica heeft je misschien nodig....". „Moeder Clenson heeft me ook nodig", stribbelde ze tegen. ..Ik kan werkelijk nog niet weg. Rita schijnt op de een of andere manier in de waan gebracht te zijn, dat Jessica een speciale behandeling nodig heeft. Het is bespottelijk. Je hebt me zelf nog verzekerd, dat ze een kerngezond kind is. Zijn stem klonk boos, toen hij haar on derbrak: „Noem jij jezelf een dokter? Je weet even goed als ik, dat een kind het ene ogenblik gezond als een vis kan zijn en het volgende ogenblik koortsachtig en ziek. Heb je dit niet voor Jessica over? Je bent verantwoordelijk voor haar, zo voel je het zelf toch ook?" (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 6