KOUSEN REPARATIE Prima concert van „De Eendracht" Overalls Pantalons Overhemden J.H.MEIJER rz, G. Voorting won weer de cycle-cross Van Hassel Europees kampioen 47/2 De „Piet Hein" weer uit Den Helder vertrokken „Merope" en „Witte Zee" binnengesleept KORTING DE RUYTER'S NU OOK „HOEK EN VAART" Schaa tsen rijden Successen voor Nederlanders bij wedstrijden in Oslo Ruitersport Cancannière wint de Prix d'Amérique Sport in 't kort Biljarten Van de Pol verbetert een record Tennis Racing Club Brussel- I. C. van Nederland Derde lening 1952 van de P.E.GE.M. Film over bestijging van de Annapurna Aannemer lichtte pensionhoudster op O.N.A. trad voor donateurs en Ouden van Dagen op Verdeling 120 millioen voor woningbouw Agenda voor Veisen Nieuw stadhuis in Eindhoven Schrotscheepje in Staalhaven gezonken Scheepvaart Australië - Canada - Kieuw-Zeeland j| en Zuid-Afrika li HALVERHOUT ZWART en ZURMÜHLEN Krijgt U gasten of viert U feest VERHUURINRICHTING OCCASION 2 Volkswagens te koop aangeboden MAANT)AG 21 JANUARI 1952 Gerrit Voorting, winnaar van de cross, Voor de vierde keer werd Zondagmiddag onder leiding van de Haarlemse Sport Ver eniging „De Kampioen" de nationale cycle- cross door de Overveense duinen achter Kraantje Lek verreden. Er namen negentig renners uit ons land aan deel. Kort na tweeën klonk het startschot op de Duinlustweg voor het gebouw van het CIOS en daarna ging het in de richting van Kraantje Lek. Hier gingen de renners het duinpad op om even voor het viaduct van de spoorlijn Over- veen—Zandvoort door het mulle zand van de duinen to gaan en vervolgens weer het verharde gad in de richting van de Zande- rijvaart tf> volgen. Een gedeelte van het par cours ging daarbij over het terrein van „De Nederlandse Padvinders", maar ook hier was het méér lopen dan fietsen, wat de deelne mers deden. Langs de Zanderijvaart kwa men, de renners weer op de Duinlustweg. Di,fc parcours legden zij ruim zeven keer af. De totale afstand lag tussen de 25 en 30 km. én de finish was op de verharde weg vlak "bij eerder genoemd spoorwegviaduct. Langs het parcours hadden zich enige duizenden belangstellenden opgesteld, die de prestaties van de renners met belangstelling gade sloe gen. Politiemannen van de corpsen van Bloemendaal en van Zandvoort zorgden voor de afzetting van de smalle wegen van het parcours en bevorderden het ordelijk ver loop der cross. Gerrit Voorting magkte zich al spoedig uit het. peleton los en had na ongeveer vijf ronden reeds een voorsprong van één ronde op de laatste renner. Hij werd eerste in 1.10.23, op ongeveer 500 meter gevolgd door zijn rivaal A. van der Voort. Dit is de vierde achtereenvolgende maal dat G. Voorting, lid van de organiserende vereniging, de cross won. De drie club- wisselprijzen (bekers) gingen naar de HSV „De Kampioen" uit Haarlem, de „Spartaan" uit Den Haag en naar DTS. De eerste zes aankomende renners waren: G. Voorting, Haarlem; A. van der Voort, 's Gravenzande; P. van Roon, Haarlem; A. de Korver. Rotterdam en A. Voorting, Haarlem en K. Bakker, Halfweg. Op de eerste dag van de internationale wedstrijden in het hardrijden op de schaats, door de Oslo Skoyte Klübb in het uitver- koste Bisletstadion gehouden, waren de uitslagen: 500 meter: 1. Arne Johansen 43.6 sec. 2. Ken Iienry 43.8 sec. 3. Finn Hodt 44.3 sec. 4. Nick Stöne 44.5 sec. 5. Pedersen 44.6 sec. 6. Hjalcnar Andersen ,45.1 sec. 7. Johnny Werksrt 45.2 sec. 8. Gunnar Konsmo 45.2 sec. 9. McDermott 45.3 sec. 10. Ivar Mar tin,sen 45.4 sec. 11 en 12. Hicky en Gunner Nllsen 45.5 sec. 13. v.-d'. Voort 45.7 sec. 14. Vaarvik 45.9 sec. 15. McNamara 46.2 sec. 16. Roald Aas 46.3 sec. 17. Broekman 46.4 sec. 25. Huiskes 47 sec. 5000 meter: 1. Hjalmar Andersen 8.16.5. 2. Huiskes 8.32.3. 3. Broekman 8.32.6. 4. Yngvar Karlsen 8.32.7. 5. Roald Aas 8.32.9. 6. Ivar Martinsen 8.35.7. 7. Johnney Cron- shey 8.41.8. De uitslagen van Zondag luiden: 1500 meter: 1. Roald Aas 2 min. 19.8 sec.; 2. Wim van der Voort; 2 min. 21.2 sec.; 3. Hjalmar Andersen 2 min. 22.4 sec.; 4. Ivar Martinsen 2 min. 23.3 sec.; 5. Johnny Werket 2 min. 24.6 sec.; 6. Gunnar Nilscn 2 min. 24.7 sec.; 7. Gunnar Konsmo 2 min. 24.7 sec.; 8. Finn Hodt 2 min. 24.8 sec.; 9. Nice Stene 2 min. 24.8 sec.; 10. Yngvar Karlsen 2 min. 24.9 sec. 11. Viggo Hansen 2 min. 26.1 sec.; 12. Anton Huiskes 2 min. 26.3 sec.; 13. Arne Johansen 2 min. 26.4 sec.; 14. Ken Henry zelfde tijd; 15. Kees Broekman 2 min. 26.5 sec.; 16. Svendsen 2 min. 26.6 sec. 10.000 meter: 1. Hjalmar Andersen 17 min. 0.1 sec. (nieuw Noors record)2. Kees Broek man 17 min. 25 sec.; 3. Karlsen 17 min. 26.7 sec.; 4. Anton Huiskes 17 min. 36.7 sec.; 5. Ivar Martinsen 17 min. 37.8 sec.; 6. Roald Aas 17 min. 40.7 sec.; 7. Johnny Cronshey 17 min. 46.8 sec.; 8. Viggo Hansen 17 min. 56.4 seconde. Het eindklassement was: 1. Hjalmar An dersen 193.222; 2. Roald Aas 197.225 3. Ivar Martinsen 197.627; 4. Yngvar Karlsen 198.660; 5. Kees Broekman 198.743; 6. Anton Huiskes 199.165; 7. Nic. Stene 199.977; 8. Finn Hodt 200.377. De Franse draver Cancannière, toebeho rend aan mevrouw Bancilhon, en gereden door de pikeur J. Chyriaces, heeft te Vin- cennis de Prix d' Amérique over 2600 meter gewonnen. Deze belangrijkste draverij van Europa was begiftigd met een prijs van 10 millioen francs. Reeds dadelijk na de start nam het Duitse paard Permit de leiding voor Tompkins Hanover, Egan Hanover en Chambon. Voor de Tribunes had Permit nog steeds de leiding voor Egan Hanover, Banco III, Tompkins Hanover, Des Rigolades, Chambon, Cancan nière, Cyrano II, Dumbea II en Scotch Thistle. Enige tijd daarna lagen Permit, Banco III en Chambon naast elkaar. Zij werden ge- volgt door Cyrano II, Egan Hanover, die een fout maakte, Cancannière en Tompkins Hanover. In de laatste bocht was de positie: Permit, Chambon, Banco III, Cyrano II, Can cannière en Scotch Thistle. Op het laatste rechte stuk zakte Permit af. Het werd een spannende eindstrijd, welke door Cancannière gewonnen werd voor Cyrano II (Frankrijk), Chambon (Frankrijk), Tompkins Hanover (Duitsland), Mighty Ned (Italië), Dumbea II (Frankrijk) en Egan Hanover (Italië). 12 dra vers namen aan de course deel. DRIE NEDERLANDERS NAAR MOSS. Wim van der Voort, Kees Broekman en An ton Huiskes zullen Dinsdag deelnemen aan internationale wedstrijden, welke in de avonduren te Moss, ten Zuiden van Oslo worden gehouden. Er staan wedstrijden over 500 en 3000 meter op het programma. Tijdens het tournooi om het Europees kam pioenschap 47/2, dat te Brussel wordt ge speeld, heeft onze landgenoot Van de Pol zijn partij tegen de Duitser Lütgehetmann in twee beurten uitgemaakt, zodoende een gemiddelde noterend van 200. Hij verbeterde hiermede het Europees en het Nederlands record particulier gemiddelde. Het Europese record stond sedert Januari 1951 (Europees kampioenschap te Waalwijk) op naam van Gabriëls (België) met 133.33. Ook het Neder lands record stond op 133.33 en wel op naam van De Ruyter sedert December 1950, de Nederlandse kampioenchappen te Leeu warden. De uitslag van de partij luidde: Van de Pol 400 2 256 200.— Lütgehetmann 2 2 2 1. Piet. van de Pol heeft zijn Europese titel niet kunnen behouden. Hij verloor de be slissende partij tegen de Belg Van Hassel, die het eerst zijn zelfbeheersing vond, nadat ook hem aanvankelijk de zenuwen parten hadden gespeeld. Van de Pol had zichzelf te overwinnen voor dat hij met de Belg kon afrekenen. Dit lukte niet, hij bleef door in nerlijke onzekerheid ver beneden zijn nor male vorm, en dit kostte hem de partij en de titel. Men mag hieruit natuurlijk niet con cluderen dat Van Hassel sterker is dan de Rotterdammer. In feite is het krachtsverschil zo gering dat elke match tussen de twee een dubbeltje op zijn kant is. Van Hassel was ongetwijfeld sterker in deze partij welke de doorslag moest geven en daar had men voor dit tournooi alleen mee te maken. Van Hassel 400 14 127 28.57 Van de Pol 208 14 176 14.85 De verdere uitslagen van Zaterdag waren: Teegelaar 400 18 85 22.22 Tiedtke 18 59 11.94 400 11 143 36.35 11 59 15.90 Tiedtke 400 15 63 26.66 15 31 11.06 8 267 50.00 Teegelaar 8 40 14.00 7 122 57.14 Lütgehetmann 7 28 6.00 Van de Pol 400 5 250 80.00 Chassereau 87 5 41 17.40 De resultaten van Zondag luiden: Tiedtke 400 25 108 16.00 Wafflard 208 25 87 8.32 16 101 25.00 16 82 18.56 31 128 12.90 Chassereau 227 31 49 7.32 De 'eindstand werd: pnt. car. brt. a.gem.. h.s. Van Hassel 14 2800 134 20.74 155 Van de Pol 11 2608 83 31.30 256 Lütgehetmann 8 2024 77 26.23 130 Wafflard 8 2376 90 23.93 267 Chassereau 6 2161 131 16.49 118 Tiedtke 5 2153 151 14.23 108 Teegelaar 2 1431 88 16.25 154 Alhinho. 2 1610 121 13.30 120 Te Leuven is de wedstrijd Racing Club Brussel—I. C. van Nederland gespeeld en door de Nederlanders met 43 gewonnen. De uitslagen waren Enkelspel: Mezzi. sl. Ager 46, 61, 86 Moreau .sl, Dehnert 6—2, 63. Dubbelspel: Van Swol en Ager sl. Moreau en Mezzi 7—5, 7—9, 6—3. De resultaten van de tweede dag luiden: Enkelspel: Dehnert sl. Mezzi 64, 26, 60. Wilton sl. Brichant 63, 46, 62. Dubbelspel: Brichant en Moreau sl. Wilton en Dehnert 64, 57, 75. Dehnert en Van Swol sl. Froment en Samar 63, 62. De torpedoboot jager „Piet Hein" is he denmorgen uit de haven van Den Helder naar de Koreaanse wateren vertrokken. Vrijdagmorgen had de „Piet Hein" de Helderse haven verlaten. De oorlogsbodem kreeg toen kort na het vertrek door de hevige Noord-Westerstorm moeilijkheden. Omstreeks twaalf uur Vrijdagmiddag sloeg de kwartiermeester F. van der Horst uit Voorschoten door een hoge overslaande golf over boord. Hem werd een reddings boei nageworpen. De „Piet Hein" stopte terstond en zocht nog geruime tijd naar de drenkeling, echter zonder resultaat. Door de zware stortzeeën werden drie sloepen vernield. Bovendeks en in de ma chinekamer werd schade aangericht. De commandant besloot daarom naar Den Helder terug te keren. Bij aankomst al daar is personeel van de rijkswerf terstond aan het werk gegaan om de beschadigin gen te herstellen. Het Panamese vrachtschip „Merope" is Zaterdag door de sleepboot „Holland II" van Doekse op Terschelling in Waalhaven binnengesleept. De sleepboot „Hudson" van Smit en Co. in Rotterdam verleende hierbij assistentie alsmede de bergingsvaartuigen „Zeeleeuw", „Schollevaar" en „Meermin" van Van der Tate. De sleepboot „Blanken berg" bracht de Vrijdag in nood geraakte zeesleper „Witte Zee", waarop zich nog zeven opvarenden bevonden, in veilige ha ven. Schipper Weltevreden en machinist 't Hart, die nog aan boord van de „Ganges" waren, werden Zaterdagmorgen reeds dooi de reddingboot „President J. V. Wierdsma" van boord gehaald en aan land gezet. De „Radmar" en de „Ganges" zitten nog vast op de Maasvlakte voor Hoek van Holland. Koningin Juliana en Prins Beimhard hebben een telegram van medeleven gezon den naar de echtgenote van de Vrijdag middag omgekomen schipper van de red dingboot „President Jan Leis", Arie Brink man. Ook de Nederlandse vereniging van gedecoreerde redders stuurde een telegram van deelneming. De coaster „Globe" raakte Zondagmid dag voor Hoek van Holland in moeilijk heden door de zware deining. De beman ning zette een deel van de lading over boord daar deze was gaan verschuiven. Een loodsboot bleef in de nabijheid en voor alle zekerheid voeren de sleepboot „Hudson" en de reddingboot „President Jan Leis" uit. Later is het schip op eigen kracht de Nieuwe Waterweg binnen gevax-en. Bij Westkapelle strandde Zatex'dag de Griekse vrachtvaai'der „Thomas Nepipha- nianes". Drie sleepboten, een uit Vlissingen en twee uit Antwerpen, spoedden zich naar dit schip toe maar hun hulp bleek niet no dig. Zondagmoi-gen kwam het vrachtschip op eigen ki;acht vlot en hét stoomde door naar Antwerpen. Wedei-om komt de N.V. Provinciale en. Gemeentelijke Electriciteits-Maatschappij (P.E.G.E.M-.) te Haarlem met een 4 14 pet. 20-jarige obligatie-uitgifte, de derde lening 1952. Ook deze lening moet. dienen om de noodzakelijke vei-groting van de capaciteit van productie- en disti-ibutiemiddelen aan de eisen aan te passen wegens de gestadige ontplooiing van de elecji-iciteitsvoorziening in Noordholland en in Amsterdam en Haai-lem. Deze derde lening is groot f5 millioen, evenals de tweede lening. De eei-ste was f 10 millioen groot. Het Franse Instituut te Amsterdam heeft in Den Haag de film „l'Ascension de l'Annapui-na" vei-toond, die gemaakt werd door de Fx-anse expeditie onder leiding van Maurice Hex'zog. Deze expeditie bereikte op 3 Juni van het vorig jaar de Annapura, een der bergtoppen van het Himalayage- bergte. Van deze expeditie werd een kleu renfilm gemaakt. Een van de deelnemers, Francis' de Noyelle, vex-telde iets over de voorberei dingen voor de beklimming van de Anna purna, die een hoogte heeft van 8078 metex-. Lichtbeelden en de film geven daar na een indx-uk van wat de expeditie van Herzog te doorstaan had gekx-egen voor het einddoel bex-eikt was. De film zal ook in Utrecht, Rotterdam en Amsterdam wor den vertoond. „Een landgoed in Heem stede voor F 6000. Een 60-jarige aannemer uit Den Haag, die in Juni uit de Groningse gevangenis was ontslagen, waar hij een half jaar we gens oplichting had doox-gebracht, is in Amsterdam aangehouden, xxadat hij een Rotterdamse pensionhoudster voor f 7000 had opgelicht. Toen men hem in zijn oude pension in Den Haag niet wilde hebben, ging hij naar de Maasstad, werd daar voor een poosje metselaar en vond er een pension met een goedgelovige pensionhoudster. Hij diste haar eexx verhaal op over een man, die zijn landerijen in Heemstede voor het fantas tisch lage bedx-ag van f 6000 wilde verko pen, „omdat hij op de rand van een fail lissement stond". „Als u daar een volks tuincomplex sticht met tuinhuisjes er op, vex-dient u er f 400 per maand aan" had hij gezegd. De pensionhoudster geloofde dit vex-haal, leende links en rechts geld om de f 6000 bij elkaar te krijgen en gaf later, nog f 650 zogenaamd voor ovex'drachts- kosten en f 400 voor bouwmatex-ialen, waarvoor zij een piano van de hand moest doen. „Nu wil ik mijn landgoed wel eens zien", had de vx-ouw op zekere dag gezegd. „Dat kan", zei de metselaar. Maar toen beiden op een Zondag per huux-auto naar Zandvoox-t reden, vond hij het weer te slecht om ook nog naar het landgoed te gaan kijken. Enkele dageix bleef hij uit het pension weg. De pensionhoudster stapte naar de politie, die de oplichter in Am sterdam ax-resteerde. Amateurtoneel De samenstelling van het progx-amma, dat Zaterdagavond in gebouw St. Bavo bij de opvoex-ing van „Intermezzo" door de Hoogovens-personeelsvereniging „Ont spanning Na Arbeid" werd uitgereikt, had verzuimd daai-in de naam van de auteur te vermelden. Nadat mijn belangstelling voor het stuk reeds na tien minuten geheel was vex-flauwd, trachtte ik de nog reste rende tijd te korten met het gissen van zijn identiteit. De uiterst zwakke constructie van het stuk ixx aanmerking genomen kon hij onmogelijk hoog gerubriceerd worden en na het eerste bedrijf werd hij in ge dachten in gedeeld bij de auteurs, die zich op een gegeven moment weer eens dwin gen een toneelstuk te schrijven, zonder dat zij over enige inspiratie of een ox-igineel denkbeeld beschikken. Uiteindelijk bewij zen zij daai'mee zichzelf noch het amateur toneel een dienst. Mijn verwondering was dan ook groot, toen ik tijdens de pauze op mijn infoi-maties vernam dat de heer C. J. Pieters dit stuk op zijn geweten had, want door zijn publicaties onder meer in „Ons Toneel", geeft deze steeds blijk van een gezonde kijk op het theater, zodat wij dit bijzonder zwakke stuk van hem allerminst hadden verwacht. De technische bouw is zelfs vrij stuntelig en ook de intrige is weinig interessant. Ter wille van het geld moet de charmante Betty Vos aan de zoon van een compagnon gekoppeld worden, die natuurlijk een onverbeterlijke raddraaier is en zelfs op de dag van zijn vex-loving het dienstmeisje nog met oneerbare voorstellen lastig valt Maar gelukkig voor Dolf, een soort van mannelijke Assepoester, wordt dit gesprek door een ridderlijke oom afge luisterd, die bij wijze van intex-mezzo tussen zijn vele x-eizen niet alleen een paar schurken hun verdiende loon uitbetaalt, maar tevens Betty aan een waardige echt genoot helpt. Aan het slot mag hij als belo ning zowaar zelf het voorwerp van zijn sedert tien jaar gekoesterde liefde in zijn armen drukken. Onder de niet altijd even vlekkeloze regie van S. Sibx-andi (voox-al de tekst werd over het algemeen vrij monotoon en met weinig nuancering uitgesproken) deden de spelers van O.N.A. op dit stuk hun uiterste best. Zij slaagden er zelfs in de volle zaal nog bijna enthousiast te maken. Dit succes mag voornamelijk worden toegeschreven aan Herman Souvex-ein, die zich als Aerend Vos, in dit stuk de wandelende voox-zienig- heid, een speler van klasse toonde. Hij be weegt zich gemakkelijk over het toneel en beschikt daarbij over een goed gemodu leerde stem, die hij uitstekend weet-te ge bruiken, zodat hij zich langzamerhand tot een bijzonder te waarderen kracht heeft ontwikkeld. Naast hem speelde René Vee- nendaal met verdienstelijk aplomb de wei nig scrupuleuze fabriekseigenaar. Vaal Smit nam opnieuw de charmeur voor zijn rekening, al kreeg hij ditmaal de kous op de kop. Van de dames ondex-scheidde zich vooi-al Gré Haasbeek als Nelly, die over haar debuut bijzonder tevreden mag zijn. Het bestuur heeft de sympathieke ge dachte gehad op de 's middags gehouden generale een gi-oot aantal Ouden van.Dagen te inviteren, die dank zij de medewerking van drie Haax-lemse bedrijven tijdens de pauze op chocolademelk, gebak en flikken konden worden getracteerd. Een erkenté- 1 ijker publiek was moeilijk denkbaar,., z.ö- dat deze geste misschien ook .door andere verenigxngen eens hx overweging kan.wor den genomen. D-m.. Van de door de levensvei-zekeringmaat- schappijen en pensioenfondsen aan de Bank voor Nederlandse Gemeenten voor woningbouw verstrekte geldleningen zal tot eind 1952 een bedrag van honderdtwin tig millioen gulden beschikbaar zijn. Van dit bedrag zal zeven millioen gulden ge bruikt worden voor de bouw van wonin gen, die reeds in 1951 werden toegewezen. Het restex'ende bedrag zal voor een deel worden gebruikt voor woningen voor bij zondere doeleinden, zoals voor gemeenten die gerepatrieerden hebben opgenomen en voor gemeenten, waar zich een bijzondere economische ontwikkeling voordoet. Het overblijvende deel, ongeveer zesenvijftig millioen gulden, zal door de minister van Wederopboxiw en Volkshuisvesting ovex-- eenkomstig adviezen van de colleges van Gedeputeerde Staten over de gemeenten worden verdeeld. De minister heeft aan deze colleges vex-zocht bij hun adviezen met het belang van de industrialisatie reke ning-te houden. De resultaten van het studeren onder Henri Arends' inspirerende leiding worden bij de harmoniekapel „De Eendracht" steeds duidelijker mex-kbaar. Bovendien begint deze directeur, net als vóór 1940, de vx-oegere dirigenten van dit corps, een eigen publiek te vormen, dat in steeds grotere getale komt luisteren naar de win- terconcerten. Zatei'dagavond werd daai-toé wederom in „Concordia" de gelegenheid geboden. Het was ook nu weer een belangwekkend programma, dat „De Eendracht" een uit verkocht huis bezorgd heeft. Acht Russi sche volksliederen van Liadow, een suite uit "de „Sea Pictures van Elgar, die een eerste uitvoering in Nederland genoot en Ravel's grillige „Pavane pour une infante défunte" wax~en voor vele bezoekers nieuw. De suite „Sigurd Jorsalfar" van Grieg daarentegen was iedere liefhebber van hax-morxiemuziek welbekend. Liadow, wiens spreekwooi'delijke luiheid hem eenvoudigweg verhindex-de veel te componeren, wist in al zijn werk helder en duidelijk te blijven; hij was met een 'fijn gevoel voor stijl begaafd. Behalve zijn „Kikimox-a", waaruit de kapel jaren geleden een di'ietal delen gespeeld heeft, vex-wierf hij bekendheid met deze suite van volks- liedei-en. Het coi-ps voerde deze uit met een muzikale vaax't, gaaf van toon en voor treffelijk van samenspel. Het was daarbij grotendeels aan de sobere maar kex-nach- lige interpx-etatie van Arends te danken, dat de verklanking van het dëx-de en het viex-de deel zoveel te genieten gaf. „Com- plainte" werd vooral door de saxen boeiend voox-gedragen. Deze solisten wisten de sfeer van verstilling goed te benaderen. Het geestige viex-de deel („Ik heb met het mug je gedanst') zou qua compositie in het Petrousj ka-ballet een uitstekend figuur slaan. Liadow en Stravinsky waren trou wens geen onbekenden voor elkander, want beiden wai'en bij Rimski Korsakoff „kind aan huis". De suite van Elgar leidt de luistex-aars naar Capri en deze componist zou zichzelf 'niet. zijn geweest als hij niet met ware meesterhand de sfeer van de haven van dit veelbezongen „blauwe eiland" kleur rijk had weten te schildex-en. De kapel gaf deze muzikale impi'essie plastisch weer en speciaal de blazex-s, die de golfslag knap imiteerden, vex-dienen hulde voor dit feest van klank en rhythme, dat culmineerde in het zangx-ijke thema van een Napolitaanse melodie. De meditatie over het werk der kox-aalvissex-s kreeg door het meestex-lijke spel dezer geroutineerde blazers, waax-bij klax-inetten, pistons en bassen uitblonken, een boeiende schoonheid. Henri Arends heeft terecht de gelegen heid van dit winterconcert aangegrepen om de muziekliefhebbers de smaak voor minder bekende composities bij te brengen. Hiertoe mag eveneens gerekend worden de „Pavane" van Ravel, die door de kleurverfijning aan de mineurstemmingen van vele werken van Grieg herinnert. Weliswaar doet het gebruik der none- accooi'dopvolgingen Debussy-achtig aan, maar Ravel speelt meer met de klank en vindt er vaak een veel scherpzinniger, in- tellectueler genoegen in, dat kenmérkend voor al zijn werk is. De vertolking van deze Pavane was nog niet verfijnd ge noeg, al kon het samenspel bevredigen. We zullen deze dodendans zeer zeker nog wel eens te horen krijgen, want het werk is het ten volle waard. In een volkomen afgewerkte harmonie uitvoering sloot de suite „Sigurd Jorsal far" met zijn meeslepende slotmars dit zeer muzikale blazersfeest. Niet minder gewaardeerd werd het op- tx'eden van twee vooraanstaande solisten uit omx-oepkringen: de violist Harry Wig- gelaar en de pianist Piex~re Palla. Zij heb- 'ben zich beijverd gezamenlijk een ware notenregen uit te storten, die ontsproot uit Ernest von Dohnanyi's suite „Ruzalia Hungarica" en andere, populairdere wer ken voor viool en piano. Wiggelaar is een knap violist en weet hoe hij zijn spel moet „bi-engen". Palla liet natuurlijk het Warschau-concex-t niet ontbreken, maar het meest heeft zijn gex-affineerd en uit gebalanceerd spel ons echter getroffen in Von Dohnanyi's bewex'king van de Blae- menwals uit het Naïla-ballet van Delibes voor piano-solo en „Allegro de Concierto" van Gx-anados, geschreven voor de prix d'excellence van het Madrileense conser vatorium. Men mag hem gemist een dui velskunstenaar op de piano noemen, die echter de animo voor het meer bezonken musiceren helaas verloren schijnt te heb ben. A. J. VAN DER WEIJDEN Blinden in de Goede Herderkerk Aan de propaganda-avond van de Neder landse Blindenbond, die Woensdag in de Goede Herderkerk wordt gehouden, werken mede.de organist Joop Huizinga en het kin derkoor „De Goede Herder". MAANDAG 21 JANUARI Raadhuis, van 10 tot 12 uur Spreekuur Burgemeester. Nutsbibliotheek, van 1921.30 uur geopend. Thalia, 20 uur: „Duistere wegen". Rex, 20 uur: „Liefde kent geen grenzen". DINSDAG 22 JANUARI Huishoudschool, Casembrootstraat: Lezing over ..Hooglied van Salomo", door ds. J. A. Visser van Amsterdam. Thaiia, 20 uur: „Duistere wegen". Rex:- geen voorstelling. Zaterdagmiddag is in Eindhoven, in te genwoordigheid van de minister van Bin nenlandse Zaken, prof. dr. L. J. M. Beel, de gereedgekomen vleugel van het nieuwe stadhuis in gebruik genomen. Door het ge reedkomen van dit gedeelte is een begin gemaakt met een betere behuizing van Eindhovens gemeentebestuur. Zoixdagmiddag omstreeks 2.15 uur is de 45 ton metende „Vesting Naarden" in de Staalhaven van de Hoogovens gezonken, waarschijnlijk als gevolg van lekkage door eexx losse nagel ouder de waterlijn. Het scheepje, dat tussen twee andere boten gemeerd lag, had al geruime tijd tegen de achterkant van een dezer boten geschuurd en het is niet onmogelijk dat dit zijn ondex-gang is geworden. Het is met de lading schrot gezonken en de plaats is reeds afgebakend voor de an dere schepen. Er zullen bergingspogingen ondernomen worden. Aan boord van de „Vesting Naarden", die uit Naax-den afkomstig was, bevond zich ten tijde van het ongeluk niemand. Alblasserdijk, 18 v R'dam te New Orleans. Alhena, 18 van Bahia naar Las Palmas. Alioth, 18 te Las Palmas. Alpherat, 17 van Galveston n. Nederland. Alwaki, 18 van Trinidad n. Rio de Janeiro. Algenib 18 te Recife. Ampenan, 17 van New Orleans te New York. Agamemnon, 18 van IJmuiden naar Barbados. Amsteldijk, 19 van Bremen naar Antwerpen. Almkerk, 18 150 m. ZO. Esperancebay. Amstelstad, 18 bij Kreta verwacht. Annenkerk, pass. 18 Str. Messina n. Genua. Arkeldijk, 18 van New York te Baltimore. Armilla, 19 van Haiphong te Saigon. Axeldijk, 13 730 m. O. Bermudas. Alchiba, 18 780 m. NW. Fremantle Aldabi, 18 170 m. N. Kaap Verd. eil. Alderamin, 13 bij Finisterre. Alkaid, 18 80 m. N.NO. Victoria. Aludra. 18 bij St. Paulsrock n. Recife. Amstelveen, 18 530 m NO. Fayal. Amstelvaart, 18 280 m. Z.ZW. Bermudas. Amstelland, 18 bij Rio Grande n. Santos. Amstelpark, 18 480 m. W. ten Z. Flores. Baam, 18 te Guayaquil. Bengkalis, 18 van Tj. Priok n. Singapore. Bonaire, 18 te Trinidad. Boschfontein, 18 van Antwerpen. Beverwijk, 18 van Casablanca te Amsterdam. Boskoop, 18 van Aruba naar Limon. Bali, pass 18 ten Z. Socotra. Britsum. 18 270 m. NO. Flores. Caltex Utrecht, pass. 18 Gibraltar. Caltex Leiden, 18 bij Kreta verwacht. Caltex Pernis, pass. 19 Algiers. Caltex The Hague, pass. 18 Kp. Bon. Campluiys, 19 van Gorotalo te Dongala. Celebes, 18 180 m. W.ZWZ. Kreta. Ceram, 19 bij Kp. San Antonio. Callisto, 18 660 m. ZW Lands End. Castor, 19 v. Paramaribo te Curacao verwacht. Duivendijk, 19 Cristobal verwacht Duivendrecht, 19 v. Curasao n. Willem Ba- rendsz vangstgebied Danae, 19 van Livorno te Napels Delfshaven, 18 330 m. Z.ZO. St. Vincent.. Delft, 18 dwars Vigo n. Madeira. Edam, 18 220 m. W.ZW. Scilly's n. Antw. Eemdijk, 18 240 m'. W. Finisterre. Elmina, 19 rede Takoradi Farmsum, 18 550 m. O.NO. Bermudas. Friesland (SSM), 18 dwars Wight. Gooiland, pass. 18 Kaap Verd. eil. Gordias. 17 van Burrina te Valencia. Ganymedes, 18 v. Trinidad naar Paramaribo. Graveland. 18 240 m. Z. ten O. St. Vincent. Grootekerk. 18 500 m. W.NW Walvisbaay. Hera, 19 van IJmuiden. Hercules, 18 van Oran naar Piraeus. Hector, 18 dwars Bone. Helder, 17 v. Hamburg naar Antwerpen. Hoogkerk, pass. 18 Daedalus. Helena. 18 500 m. ZW. Lands End. Haarlem, 18 v. Bachaquero n. Las Alinas. Haulerwijk, 18 200 m. NO. San Miguel. Helicon, 18 160 m. N.NO. Kp. Hatteras. Indrapoera, 18 200 m NW. Alexandrië. lagersfontein 19 van Amsterdam naar Beira- Kedoe, pass. 18 Kp. Guardafui n. Tj. Prlok. Kieldrecht, 19 te Suez. Kota Gede, 19 van Hamburg te R'dam. Kaloekoe, 19 v. Belawan te Penang. Kota. Agoeng, 18 van New York n. Philadelphia Klipfonlein, 18 220 m. ZW Kp. Vincent. Kota Baroe. 18 in Golf v. Biscaye. Laurenskerk, 19 te Port Said. Langkoeas, pass. 18 Guardafui n. Penang. Lawak. 18 100 m. ZO. Vizagapatam. Madoera, 17 pass. Paramaribo. Mariekerk, 18 van Aden naar Suez. Muiderkerk, 17 van Kaapstad n. Port Elizabeth Maas, 18 dwars Heraklion n. Algiers. Maasland, 18 dwars Lissabon. Macoma, 18 180 m. W Kangoeroe eil. Meerkerk, 18 bij Kreta. Mirza, 18 dwars Algiers. Maaskcrk, 18 Kp. Palmas gepass. Maetsuycker, 18 240 m. ZO. Christmas eil. Manoeran, 18 dwars Lissabon. Markelo, 18 380 m. Z. Palma. Marken. 18 430 m. W.ZW Flores Mataram, 13 in Golf van Biscaye. Merwede, 18 710 m. ZW. Flores. Metula, 17 v. Newcastle te Brisbane Nestor, 19 van Bremen t'. Amsterdam. Nieuw Holalnd, 19 v. Sydney te Melbourne. Nigerstroom, 18 Dakar verwacht. Oranjestad, 18 van Port Limon. Orion, 18 bij Panellaria naar Gibraltar. Oberon, 18 te Paramaribo? Orestes, 18 dwars Delawarebaai. Prins Willem III, 18 v Gibraltar. Polydorus, 16 van Philadelphia te Houston. Prins Willem IV, pass. 18 Ouessant. Plancius, 18 van Buleleng naar Soerabaja. Prins Alexander, 18 620 m. O. Kp. Sable. Poseidon, 18 dwars Crooked eil. Prins Philips Willem, 18 270 m. N. Flores. Prins Willem II, 18 330 m N.NO. Bermudas. Pygmalion, 19 v. Pto. Cabello te Guanta verw. Rijndam, 18 v. Cruise Cristobal te Norfolk. Rempang, 18 in Straat Malakka n Belawan. Riouw. 18 180 m. NO. Soerabaja n. Singapore. Rijnkerk, pass. 18 Golf van Marisah. Rodas, 19 te Trinidad verwacht. Rijnland. 18 380 m. N. ten O. St. Paulsrock Sloterdijk, 19 te Belawan. Stad Leiden, pass. 18 Lizard. Slamat, pass. 19 Kp. Guardafui n. Dpeddah. Sommelsdijk, 19 van Hamburg te R dam. Stad Maassluis. 18 van Safi te Vlaardingen Straat Makassar, 19 v. Montevideo. 22 Santos verwacht. Stad Dordrecht, 19 van R'dam n. Pt. Empedocle Stad Maastricht, vertr 19 v. R'dam naar Genua. Saidja, 18 van Singapore naar Bombay. Salatiga, 13 bij Sabang n. Colombo. Sliedrecht, 18 dwars Khorya Morya. Stanvac Benakat, 18 van Belawan n. Sung- eigerong. Stanvac Djirak, 18 van Singapore te Bangkok Stad Breda, 18 280 m. NO. FloreS. Stad Schiedam, 18 220 m. O. ten Z. Madeira Sunetta, 18 dwars. Eahia. Tawali, 19 te Port Soedan. Teucer, pass. 18 Gibraltar, n. Algiers. Tjimenteng, 19 v. Adelaide te Melbourne verw. Tjipanas, 18 van Singapore n. Manilla. Tomori, 18 van Belawan naar Colombo Tibia, 18 125 m. O. Madeira. Tjikampek, 18 rede Semarang. Tjiwangi, 19 van Singapore te Hongkong. Tomlni, 18 200 m. ZW. Siberoet eil. Tjibadak, 17 v. Hongkong naar Singapore. Tjitjalengka, 17 v. Hongkong n. Yokohama. Utrecht, 18 v. Singapore naar Iloilo. Veendam, 17 780 m. NO. ten O. Kp. Race. Van Heutz, 17 te Kobe v. Hongkong. Wieldrecht, 18 180 m. O.NO. Ras al Hadd. Winterswijk. 17 van Sfax naar R'dam. Waterman, 13 Gibraltar. Zeeland (KRL), 18 te Pelamgang. Zuiderkruis, 18 van Amsterdam te R'dam. Schepen met passagiers, emlgrerenden en repatriërenden Aldabi, 26 Rio de Janeiro verwacht Alhena, 18 van Bahia naar Las Palmas. Bonaire, 18 te Trinidad. Boskoop, 18 v. Aruba naar Limon. Cottica, vertr. 25 van Amsterdam n. George Town. Groote Beer, nog Amsterdam survey. Indrapoera, 10 Port Said verwacht. Joh. v. Oldenbarnevelt, vertr. 23 v. Amsterdam naar Sydney. Nieuw Amsterdam, vertr 29 v. R'dam naar New York. Noordam. vertr. 19 ca. 12 u. van New York n. Rotterdam. Oranje, verm. 24 v. Tj. Priok naar Amsterdam Oranjestad, 19 Plo. Limon verwacht. Rijndam, 18 te Norfolk verm. 6 Febr. v. New York naar R'dam Sibajak, 24 Papeete en 1 Febr. Wellington verwacht. Skaubryn, 23 Colombo verwacht. Veendam, 22 New York verwacht. Waterman, 23 R'dam verwacht. Westerdam, vertr. 19 ca. 14 u. v. R'dam naar New York. Willem Ruys, 22 v R'dam n. Tj. Priok. Willemstad, verm. 24 v. Amsterdam n. Cristobal Zuiderkruis, 18 te R'dam verm. 22 v. R'dam n. Halifax. KLEINE VAART Att, 19 van Swansea te R'dam. Arnoudspolder, verm. 18 v. d. Algarvekust. Blue Boy, pass.' 17 Lizard. Bree Helle, 19 van Londen naar R'dam. Carpo, pass. 18 Lizard Duiveland, 18 v. Swansea naar R'dam. Deneb, 19 van R'dam naar Londen. Evertsen, 18 van Par naar R'dam. Frejo, 18 van Grangemouth n. Borgestadt. Glashaven, vertr. 19 v. Abenraa n. Kolding. Harte, verm. 19 vanHamburg naar R'dam. Kemphaan, 18 v. Waterford te Liverpool. Lucas, Bols n. pass. 16 Gibraltar. Midsland, 18 van Grangemouth n. R'dam. Mies, 18 van Boness te Grangemouth. Maartje, 15 v. Kingston naar Tampa. Michel Swenden, 17 van Dublin te Port Talbot Moby Dick, 15 v. Vera Cruz naar Houston. Peter, 19 van Avonmouth naar Swansea. Palma, 18 bij eiland Man. Pon to; pass. 18 Dover. Prima, pass. 18 Dover. R. P. S., 16 van Londonderry n. Cardiff. Sandcnburgh, 18 van Londen n R'dam. Spolanda. 18 geankerd bij Margate. Strijpe, 18 rede Vlissingen. Tyro, 19 van Drogheda te Amsterdam. Timor, 19 v. Antw. te Palnacki. Trompenberg. 19 van Stockholm n. Faskalavik Urmajo, 18 van Grangemouth te Blyth. Viking, pass 19 Brunsbtittel. Vrouwepolder, 18 55 m. Z. Finisterre. Walenburgh, 18 van Bordeaux naar R'dam. P. C. DE GEUS oud-belast.ambt. te IJmuiden Belastingconsulent BREDEROODSEWEG 5 5 Santpoort (Stat.) Spreekuur v. 19-20 uur Tel.21133 'el. 12196 KENNEMERLAAN Op vertoon van deze advertentie op al onze Alle Inlichtingen voor Uw Passages naar N.V. VERENIGDE SCHEEPSAGENTUREN VAN PASSAGE-AGENTEN Kanaalstraat 69-71 - IJmuiden - Telefoon 4941 en IJMUIDEN TEL. 4826 ""^'NEMERT.11 N' Wij verhuren: Tafels, stoelen, serviesgoed, glaswerk, lepels, vorken en messen. Electrische gramofoon met platen. Een- en twee-persoons ledikanten, kapokbedden en dekens. Verder steeds te huur: Naaimachines en schrijfmachines. Trompstraat 35 - Tel. 4273 IJmuiden. geheel in prima staat. Direct van part. Automobielbedrijf KOKS en DE JONG, Wagenweg 132, Haarlem. Degelijk - keurig in één dag klaar! bij KRUISWEG 23 - HAARLEM - TEL. 20173

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 3