Veertiende Hoogoventournooi met een snertmaaltijd besloten Derdeklassers uit Kennemerland Clowntje Kiek Lynne Thorn's dilemma „De Bonte Duif" pronkte met haar vogels 4 EUWE WON Goede sfeer was de basis voor een succesvolle schaakweek Korfbal Onder Ons heeft de leiding in de H.K.B. Dammen Wordt de meestertitel in ere hersteld? Om de nationale damtitel D.O.Kverloor van „De Halter" IJmuiden versloeg Kennemerland met 2-1 oor Hockey In Zandvoort en Velsen werd er gespeeld Wielrennen Ronde van Nederland FEUILLETON Vriendenkring won weer twee wedstrijden „Suomi" ontmoette „Zaanland" Handbal IJmond (dame»; begon kampioensstrijd goed MAANDAG 21 JANUARI 1952 Het veertiende Hoogovenschaaktournooi, een internationaal festijn van een vermaard heid gelijk het Hastingstoumooi, ligt reeds weer achter deelnemers, organisatoren en belangstellenden. Tijdens een traditionele „snertmaaltijd" in de groote zaal van het Kennemer Theater waar een week-lang slag is geleverd op de 64 velden, zijn talrijke welgemeende woorden van hulde en dank gesproken aan het adres van de tournooi-commissie, die onder leiding van de heer P. A. Veldheer de vredelievende gevechten in voortreffelijke banen heeft gevoerd, zonder één enkele hapering of minder vlotte wedstrijddag. Dr. Max Euwe speelde als in zijn allerbeste jaren. Zijn gedeprimeerdheid heeft hij blijkbaar kunnen overwinnen, hetgeen resulteerde in een vorm, die onze nationale kampioen op de eerste plaats bracht van de sterk bezette hoofdgroep. De laatste zetten in het Hoogoven schaaktournooi zijn gedaan en de laat ste koningen zijn omgelegd: na acht ronden heeft dr. Max Euwe zich on bedreigd aan de kop geplaatst, bewij zende, dat hij een stuk van zijn vroe gere élan herwonnen heeft. Overigens was de laatste ronde niet de aantrek kelijkste: er is in de sfeer van „vlug- gerdjes" gespeeld en er was kennelijk veel bereidheid over en weer om er gauw een eind aan te maken. Rellstab ging in deze laatste ronde reddeloos tegen Euwe ten onder en daarmee had de Nederlandse meester zijn voorsprong op hem, O'Kelly en Yanofski vergroot tot 2Vs punt. De triumfator van 1950, Do'nner, eindigde met een gezicht van: ,,'t kan verkeren" dit tournooi als laatste al won' hij bijzonder mooi van Van Scheltinga. Internationale hoofdgroep: DonnerVan Scheltinga 1-0, KramerYanofsky 0-1. Fu- dererBouwmeester V2-V2, EuweRell stab 1-0, Kostic—O'Kelly /2-V2. De stand na deze 8e ronde luidde in de hoofdgroep: 1. Euwe 7 p. 2, 3 en 4. Rellstab, O'Kelly, Yanofsky 4V2 p. 5. Fuderer 4 p. 6 en 7. Kramer, Van Scheltinga 3!'2 p. 8 en 9. Bouwmeester, Kostic 3 p. 10. Donner 21/2 P. Dameskampioenschap Mevr. Peeningmevr. Van Aalst 0-1, mej. De Klerckmevr. Veis, 1-0, mevr. Hubert v. B.mevr. Van Uden 0-1, mej. Bouwmanmevr. Roodzant 0-1, mevr. v. d. Veenmevr. Kleyn 1-0. Mevrouw Van der VeenBaas heeft zich de gehele week als een Euwe gedragen. Reeds na de 8e ronde heeft zij zich van de eerste plaats verzekerd, met de fraaie score van 71/2 uit 8! Daar kan zelfs Euwe niet tegen op. De stand was: 1. Mevr. v. d. VeenBaas 7Vs> p. 2. mej. De Klerck 5V2 p. 3. mej. Bouwman 5 p. 4. mevr. Roodzant 4'2 p. 5. mevr. Kleyn 4 p. 6. mevr. Peening 3'/2 p. 7. mevr. Hubert v. Beusekom 3 p. 8 en 9. mevr. Veis en mevr. Van Aalst 2Vz p. 10. mevr. Van Uden 2 p. De beste heeft gewonnen Over de gehele linie was men het er over eens, dat de beste gewonnen heeft. „En dat", aldus de heer J. A. van Steenis, voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Schaakbond, in zijn ope ningswoord, „bewijst, dat de populaire Amsterdammer wellicht wederom op weg is naar het wereldkampioenschap". Er waren niet weinig officials en deel nemers, die het bedrijvige getik van lepels op borden, voor enkele ogenblikken lieten stoppen om uiting te geven aan hun respect en bewondering voor al hetgeen was ver bonden aan dit tournooi. Zondagmiddag omstreeks twee uur was de algemene strijd gestreden. De volgende uren vóór de snert werden gevuld met nakaarten, of in dit geval naschuiven. Don ner, als laatste geëindigd in de hoofdgroep, speelde welgemoed tegen een lagere God en aan niets was te merken, dat de student zich teleurgesteld voelde over het eind resultaat. „De ware geest en sfeer heersten zeven dagen achtereen in het Kennemer Theater", zo stelde de heer P. A. Veldheer vast, alvorens hij mevrouw A. van der Veen-Baas de eerste prijs ter hand stelde voor haai' opmerkelijke prestaties in de damesgroep. Een glazen vaas in de vorm van een „dame", geblazen door een glas blazer van de Mekog. Mrs. Yanofski en miss Bacic, als deelnemende buitenlandse dames, ontvingen een fraaie anjervaas. Vervolgens was dr. Max Euwe het on- uerwerp: na de achtste ronde was reeds bekend, dat de Nederlandse grootmeester als eerste zou eindigen, hetgeen de kracht van de Amsterdammer volkomen bewees. Een zeer fraai Arabisch tafeltje, donker rood met goudbewerking, was de prijs, die de directie van de Hoogovens beschikbaar had gesteld voor de winnaar van de in ternationale tienkamp. Het waarlijk kostbare sieraad is ver vaardigd door de Bevenvijkse mejuffrouw J. C. M. L. Amist en de Arabische letter tekens, die aan de zes zijden van het tafel tje waren aangebracht vormen tezamen het begin van de eerste Soeka der Koran: „Roem van Allah, de heer der werelden. De barmhartige ontfermer". Deze prach tige prijs ging vergezeld van een „wissel- paard", een zilveren trophée voor die scha ker, die het hoogste aantal punten behaald had in de hoofdgroep. Henk Bouwmeester speelde tijdens de maaltijd enkele klassieke werken op de piano, waarop dr. Max Euwe opstond om ook het een en ander te zeggen over het veertiende Hoogoven-schaaktournooi. „Ik heb de leden van de tournooi-com missie deze zeven dagen geen ogenblik met ernstige gezichten rond zien lopen, hoewel er toch redenen genoeg waren om het te gendeel te vei-wachten. Als de deelnemers soms te snel remise hebben aangeboden of geaccepteerd, is dat volgens mij uitsluitend te wijten aan het feit dat zij graag schaken, maar daarnaast ook wel eens iets van Be verwijk wilden zien. Dit festijn is weer ten einde, maar allen hier aanwezig zullen nog lang nagenieten van de voortreffelijke sfeer van kameraadschap en sportieve vechtlust, die de bases vormden van dit succesvolle tournooi", zo meende dr. Euwe. De heren Kostic, met zijn kostelijk Weens accent, Yanofski, de remise koning, en Rellstab waren eveneens vol lof. De West- Duitser dankte vooral voor de hartelijke wijze waarop hij in Beverwijk was ont vangen. Origineel was de Deense bijdrage. Een van het achttal las van een Spiekpapiertje een, in het Nederlands, speechje, hetgeen door de Deense tongval een bijzonder tin tje kreeg. Drie hoeraatjes voor de organi satoren besloten deze aardige Scandinavi sche geste. Tot slot van de' gezellige bijeenkomst vestigde de heer Veldheer nog even de aandacht op het derde lustrum in 1953. „Dit tournooi zal heel veel geld kosten en het is mede hierdoor moeilijk te zeggen of de plannen uitgewerkt kunnen worden. Wij moeten dan ook een beroep doen op alle schakers", aldus de actieve voorzitter van de tournooi-commissie. „De KNSB zal niet achterblijven, noch de directie van de Hoogovens, maar dan hébben we toch nog de hulp nodig van allen, die dit tournooi een goed hart toe dragen". Met een hartelijk „Tot volgend jaar", be hoorde het veertiende Hoogoventournooi tot het verleden. Alle voor Zondag j.l. vastgestelde wedstrij den van de K.N.K.B. werden wegens terrein afkeuring niet gespeeld. Alleen in de H.K.B. werden Zaterdag twee wedstrijden gespeeld: Onder Ons won met 6—1 van Watervliet 3, waardoor Onder Ons zich aandiende voor de kampioenstitel. De stand in de eerste klasse is nu gesp. pt. gesp. pt. Onder Ons 8 12 Nieuw Flora 8 7 Sp. Vereent 2 9 10 Haarlem 2 8 7 Oosthoek 9 10 Watervliet 3 10 6 Met 1438 stemmen voor is op de jaarver gadering van het district Noordholland van de Koninklijke Ned. Dambond besloten het voorstel van D. C. IJ., om de meestertitel in ere te herstellen, aanvaard. Namens Noord holland zal het dit op de jaarvergadering van de Dambond aan de orde stellen. Mocht met Hemelvaartsdag de Dambond het voorstel aanvaarden, dan kan weer iedere Neder landse dammer, zoals voor de oorlog, de meestertitel winnen. Dit voorstel van D.C.IJ. luidt: „Elke dam speler die zich via districten en provinciale wedstrijden in het kampioenschap van Neder land plaats, krijgt een puntenwaardering voor het verkrijgen van de meestertitel, als hij tot de eerste zes aankomende hoort. Ver zamelt hij binnen vijf jaar 10 punten, dan krijgt deze speler de onderscheiding van meester." Het voorstel van Gezellig Samenzijn om de gedegradeerde spelers van het landskam pioenschap die in deze provincie wonen direct in de finale van het kampioenschap van Noordholland te plaatsen werd eveneens aangenomen. De voorzitter de heer O. J. B. v. d. Sleen en de competitieleider de heer H. C. van Utteren, werden herkozen. De financiën van de penningmeester de heer Beers, toonden een nadelig saldo. De belangstelling om dit jaar aan de wed strijd om het persoonlijk damkampioenschap van Nederland deel te nemen is bijzonder groot. In het najaar organiseert de Koninklijke Nederlandse Dambond de strijd om de we reldtitel in een rondtournooi. 12 landen zul len vertegenwoordigers naar Nederland zenden. Nederland zal drie spelers naar deze wed strijd afvaardigen. Daardoor is de belang stelling voor de nationale strijd te verklaren. In totaal waren 24 spelers gerechtigd om aan het landskampioenschap deel te nemen. De wereldkampioen P. Roozenburg heeft we gens studieredenen niet ingeschreven. De 23 spelers worden verdeeld in twee groepen. De A-groep van 12 deelnemers speelt om de eerste zes plaatsen. De B-groep van 11 spelers om vijf plaatsen. Dit tournooi vangt op 15 Februari aan. Er wordt in Amsterdam, Rotterdam en Utrecht gespeeld. Als de elf finalisten bekend zijn volgt in de maand Mei de finale. Voor Noordholland komen uit: R. C. Kei ler, Herm. de Jongh, J. Metz allen te Am sterdam, B. Dukel en H. Laros te IJmuiden, Yihe de Jong te Velsen, W. de Jong te Haar lem, P. Beers te Noord-Scharwoude, Bizot te Zwaag. De Bevenvijkse krachtsportvereniging DOK heeft Zaterdagavond in de.bovenzaal van veilinggebouw ,,'t Centrum" een com petitiewedstrijd geworsteld tegen „De Hal ter" uit Zaandam. De avond is met enkele ongevallen ge paard gegaan, waardoor D. Kuil een arm brak en M. Arenthals lichte kwetsuren op liep en de strijd voorlopig moest staken. De Beverwijkers verloren tenslotte met 11—10 strafpunten. Aangezien beide partijen geen worstelaar in licht- en vedergewicht hadden begon de wedstrijd met. 3—3 strafpunten. De uitslagen luiden: D. Kuil moest de strijd na 5 min. 58 seconden staken wegens armbreuk tegen J. Seefat 20; J. Pesch won in 9 min. 5 sec. van J. Boom 03; R. Been tjes won in 1 min. 34 sec. van A. Gawehn 0—3; M. Arenthals moest na 10 sec. de strijd staken wegens een blessure. Later is de partij voortgezet en na 15 min. won zijn tegenstander J. Snijder op punten 3—1. H. Duim verloor in 5 min. van W. Hagen 3—0. Tevens werden er nog enkele bijpartijen ge worsteld. Hierbij won A. de Bot in 7 min. 15 sec. van A. Teer. R. Beentjes verloor op punten van J. Boom. W. v. d. Winden won in 3'4 min. van J. Seefat. Tenslotte verloor H. Rutten in 4 min. 50 sec. van A. Teer. De voorzitter van DOK, de heer, J. P. Schelvis, sprak het openingswoord. Eindelijk, sinds 29 September, is het WIJ gelukt weer eens een overwinning te be halen, waardoor de onderste plaats, voor lopig althans, is verlaten. Voor Kennemer land is de situatie minder gunstig gewor den. De WIJ'ers hebben hard gewerkt. Het eerste doelpunt van Wielenga uit een fraaie pass van Luppens was verdiend. Kennemerland zag het gevaar in en pro beerde het spel te verplaatsen, maar het uitstekende werk van de beide kanthalves Van der Plas en Van der Scheur voorkwam doelpunten. Met 1-0 brak de rust aan. Na de hervatting speelden de WIJ'ers met meer zelfvertrouwen, hetgeen zeker ten goede kwam aan de voorhoede. Er werd soms fraai gecombineerd en uit één dei- aanvallen bracht Wielinga met een mooie kopbal de stand op 2-0. Kennemerland gooide nu alles op de aanval. Als de IJmuidenaren in die periode beter geschoten hadden, was de score zeker hoger geworden. Toch maakte Kennemer land uit een hard ingeschoten bal, waarbij deze iets van richting veranderde, er 2-1 van. Verder liet WIJ het niet komen. D.E.M. wint van K.V.V. DEM is op het goede pad voortgegaan en klopte KW na een vrij aardige en span nende wedstrijd. Het DEM-terrein was goed bespeelbaar en beide partijen speel den enthousiast en vrij goed. DEM was over het algemeen een tikje sterker en reeds in de eerste helft behaalde de thuis club een verdiende voorsprong, al kwam deze wel een tikje eigenaardig tot stand. KW kreeg namelijk een vrije schop te nemen en doelman Groenland stopte de bal slechts met moeite. Uit zijn doelschop be landde de bal bij Van Lieshout die het leder fraai doorgaf aan Zonneveld en deze scoorde het eerste doelpunt (1-0). KW trachtte het getij te doen keren maar de Bevenvijkse achterhoede was goed op dreef en handhaafde zich tot aan de rust. In de tweede helft was KW aanvanke lijk sterker en moest de verdediging van DEM alle zeilen bij zetten om erger te voorkomen. Spoedig herstelde DEM het evenwicht weer en er volgde een gelijk- Jongen, wat was het 'n mooi weer! De zon scheen zo heerlijk en de lucht was helemaal blauw. Oom Tripje had een leuk idee. „Weet je watJullie hebt vanmiddag vrij. Als we eens met z'n allen naar de thee tuin gingen De jongens dansten uitgelaten in het rond. „Ha!Fijn!Naar de theetuin!" „Kalm, kalm wat.!", lachte oom Tripje. Kleed je maar liever aan en zorg, dat je klaar bent om mee te gaan!" Het duurde even, voor ze wat gekalmeerd waren. Ja, het was dan ook een fijn pretje, zo met z'n allen onverwacht er op uit. Eindelijk stonden ze allen gereed. Tante Liezebertha ging ook mee; ze had haar leuke hoedje opgezet. „Alles klaar? Dan gaan we!", zei oom Tripje. Ze stapten de deur uit. Oom Tripje sloot die af en ze konden gaan. „We nemen de autobus", zei oom Tripje. ,,Dat gaat vlugger." En even later zaten ze in de bus, die met een lekker gangetje de stad uit snorde opgaande strijd met DEM uiteindelijk toch iets gevaarlijker dan KW. Zonneveld pas seerde wederom de KW-doelman en met een voorsprong van 2-0 kon DEM niets meer gebeuren. Zelfs kreeg de thuisclub nog een goede kans om de stand op 3-0 te brengen maar de toegewezen strafschop werd door De Boer niet benut. De doel man van KW stopte het harde schot. BeverwijkGVO 0-1 Het op zandgrond gelegen terrein van Beverwijk was Zondag uitstekend bespeel baar. De thuisclub heeft GVO dus wel voor de returnmatch kunnen ontvangen, maar in tegenstelling met de eerste keer in dit seizoen, toen de Beverwijkers in Kromme nie vijf keer scoorden, zijn zij er ditmaal niet in geslaagd de uitstekend spelende doelman van Krommenie te passeren. GVO dat enthousiaster speelde, doelpuntte in de eerste helft. Dit gebeurde na een 25-tal minuten. Beverwijk, dat door afwezigheid van Ketting en Van der Wel niet op volle sterkte was verschenen, heeft vooral in de tweede helft menige aanval op het GVO- doel ondernomen. De Krommenieërs waren echter zo dicht voor hun doel samenge drongen, dat er voor de thuisclub geen doorkomen aan was. Verder dan een schot van Van Steenvoorden tegen de lat, een groot aantal corners en vrije schoppen kwamen zij echter niet. C.S.V.—Q.S.C. 0-3 De Castricummers hadden een vijftal jongere krachten opgesteld. Twee van hen, J. Duinker en B. Keesen die in de voor hoede opereerden, waren in staat de achter hoede der bezoekers voor een aantal pro blemen te stellen die uiteindelijk door de laatstgenoemden zijn overwonnen. Het be gin gaf een pittig spelend CSV te zien met daartegenover de technisch betere bezoe kers. Naarmate de eerste helft ten einde liep werd het een vraag welk elftal er in zou slagen de score te openen, zo waren de clubs aan elkaar gewaagd. Na de thee verminderde de strijd in geen enkel opzicht. Invaller doelman B. de Vries kreeg het zwaar te verduren. Ondanks het feit dat de 18-jarige doelman der thuisclub op goede wijze zijn doel verdedigde, moest hij toch na tien minuten spelen zwichten (0-1). Wat CSV ook probeerde, het wilde voorlopig niet lukken. Bij een schermut seling voor het doel van de thuisclub ge lukte het QSC ten tweede male te doel punten (0-2). Tien minuten voor het einde maakte de linksbuiten de overwinning een voldongen feit met een onhoudbaar doel punt (0-3). Als één der sterkste postduivenver enigingen van de afdeling Haarlem een tentoonstelling organiseert, zoals „De Bonte Duif" dit weekeinde in IJmui den, kan men er van verzekerd zijn dat er prachtige vogels te bewonderen zijn. De vereniging die Zaterdagavond in het clubgebouw „Bellevue" haar dui ven voor het eerst aan het publiek liet zien, mag dan in verhouding weinig leden tellen, maar in de afdeling Haar lem speelt zij een grote, misschien zelfs wel dé grote rol. De voorzitter, de heer A. F. Belfroid, gewaagde er dan ook Zaterdagavond bij de opening, waar een talrijk publiek aan wezig was, van, dat de vereniging zeer hoog staat aangeschreven. Wanneer er bijvoor beeld bij de afdeling Haarlem 25 kampioe nen worden aangewezen, zijn er zeker een vijf a zes voor „De Bonte Duif". Hij beval dan ook de prachtige vogels in de aandacht van de aanwezigen aan. De keurmeester, de heer F. Neuman, heeft het overigens bij het aanwijzen van de winnaars verre van gemakkelijk gehad. De mooiste vogel van de tentoonstelling bleek tenslotte de oude doffer van de heer J. W. Minneboo, die met 91 punten als hoogste werd geklassificeerd. Dit lag overi gens in de lijn der verwachting, want de zelfde vogel werd onlangs kampioen-gene raal van Haarlem. De schoonste oude duif was die van de heer G. W. van Zutphen. De schoonste De hevige regen der laatste dagen heeft niet nagelaten ook de hockeyspelers parten te spelen. In de naaste omgeving werden allle hockeyterreinen Alliance. Ever Swift, HBS. BDHC en BMHC afgekeurd. In Zandvoort speelden het eerste en twee de herenelftal een vriendschappelijke wed strijd tegen elkaar. De (bijna) kampioen van de tweede klasse moest in het tweede elftal de meerdere erkennen (02). In Velsen speelden het eerste en het tweede elftal van Strawberries eveneens een vriendschappelijke partij. Het eerste elftal won met 31. In de damescompetitie vierde klasse D werd gespeeld Strawberries IIIDEM II 1—1. Westelijke promotieklasse In de afdeling B speelt uit deze omgeving alleen BMHC III, dat op de vierde plaats staat. De stand in deze afdeling is: Groen Geel I 10 8 1 1 17 33— 8 Victoria 10 7 2 1 16 25— 6 TOGO II 11 6 1 4 13 21—15 BMHC. III 11 4 3 4 11 18—20 HGC III 10 4 1 5 9 15—22 Asvion I 8 2 1 5 5 13—17 Rijswijk I 10 1 2 7 4 10—36 Aeolus 8 - 3 5 3 7—18 Drie van de clubs uit Kennemerland spe len in de promotieklasse D. Hilversum, BMHC II en HBS houden er hier iedere week de spanning in, door elkaar in de kop groep niets toe te geven. Hilversum heeft zich in de laatste weken evenwel weer naar de bovenste plaats opgewerkt. Strawberries, dat het vorige jaar promotieklasse-kampioen werd, staat 'nu bijna onderaan, maar degra datiegevaar bestaat er niet voor deze ploeg. In de afdeling D is de stand: Hilversum 12 9 1 2 19 46— 9 HBS I 12 7 3 2 17 30—20 BMHC II 12 7 3 2 17 21—20 Schaerweijde 12 5 3 4 13 24—20 Alkmaar I 13 3 4 6 10 10—28 Strawberries I 13 2 4 7 8 17—29 Amsterdam III 9 2 3 4 7 17—22 Gooi II 11 1 1 9 3 14—31 De tweede klasse Zandvoort gaat in de tweede klasse onge slagen aan de kop en zal zeer waarschijnlijk aanstaande Zondag bij HBS wel de punten behalen en daarmede automatisch naar de promotieklasse promoveren. Leiden II en Strawberries II maken nog kans op de twee de plaats. Daardoor hebben zij door het spe len van promotiewedstrijden eveneens een kans in de promotieklasse te komen. HBS II en BMHC IV staan halverwege op de rang lijst, die er als volgt uitziet: Zandvoort I 11 10 1 20 33- 8 Leiden II 11 7 1 3 15 27- -28 Strawberries II 12 6 1 5 13 17- -16 BMHC IV 11 4 2 5 10 21- -21 HBS II 12 4 2 6 10 18—28 Eechtrop I 11 4 - 7 8 23- -31 VVV I 8 2 3 3 7 9— 8 Amsterdam IV 10 1 1 8 3 20—36 Het comité van uitvoering voor de Ronde van Nederland, welke eind Mei begin Juni wordt gehouden, is als volgt samengesteld: Voorzitter: Th. Obers (Sevenum), vice- voorzitter: mr. J. Buter (Amsterdam), secretaris: mr. J. Veenhoven (Amsterdam), technisch directeur Kees Pellenaers (Bre da), assistenten van de technische direc teur Piet van Ierlant (Tilburg) en Jos Meys (Valkenburg), commissaris W. van Steenbergen (Amsterdam), jurysecretaris D. Zijp (Purmerend), perschef J. Cottaar (Amsterdam) en voor aangelegenheden betreffende het buitenland: R. de Grood (Rotterdam). door ANNE LORAINE Vertaald uit het Engels 37) Dan deed hij een stap naar voren. „Het spijt me als ik stoor", merkte hij stijfjes op, „maar het is over zeven, Lynne. Goe denavond, May, het is bijzonder vriende lijk van je, mijn vrouw met je goede zor gen te omringen. In uren van nood heeft ze altijd een goede vriend in jou gevon den". Het sarcasme in zijn stem was bij tend en Charles' jongensachtige gezicht werd vuurrood. „Prestonmompelde Lynne, „Pres ton, Charles komt bij ons eten. Het spijt me, dat het zo laat werd, maar Preston boog en zijn gezicht had een spottende uitdrukking. „Het is allemaal in orde", zei hij kalm. Blankard en ik wach ten buiten in de auto op jullie. Het doet me genoegen, dat je May tóch uitgenodigd hebt". En zich tot May wendend, voegde hij er aan toe: „Een uur geleden wees m'n vrouw mijn suggestie om jou ook ten eten te vragen, af, maar ze schijnt van gedach ten veranderd te zijn. Niets veranderlijker dan de vrouw, nietwaar? Maak voort, lief ste, ons diner wacht. De keukenmeid is woedend, als we haar prestaties, door te laat te komen, bederven." De rit naar Hampstead was allesbehalve pleizierig. De oude dokter deed wanhopige pogingen om de conversatie gaande te houden. Lynne was er zich van bewust, dat het Preston geschokt had, haar min of meer in Charles' armen aan te treffen. De schijn was inderdaad tegen haar en een gelegenheid om hem alles uit te leg gen, zou hij haar wel niet geven, dacht ze spijtig. Charles, die ook wel vloeide, wat er in Preston om moest gaan, gedroeg zich onhandig en maakte de sfeer zeker niet aangenamer. Hij mocht Preston niet lijden en had er geen zin in hem tegemoet te komen. Als Preston onmiddellijk het ergste wilde denken, zonder gelegenheid voor een uitleg te geven, dan moest hij maar zo dwaas zijn. Het was dom van Lynne geweest met deze zelf-ingenomen, autoritaire man te trouwen. Iedereen wist, dat hij enigszins wonderlijk was met be trekking tot vrouwen, sinds hij zijn eerste mooie vrouw verloren had Toen ze in Hampstead aankwamen, ren de Preston, met een woord van veront schuldiging, onmiddellijk de trap op naar de kinderkamer, terwijl Lynne haar gasten van een drankje voorzag. Ze voelde, hoe op de achtergrond in de keuken, een ge laden stemming heerste en vaag had ze jonge doffer en de schoonste oude duif bleken in het bezit te zijn van de heer Pieterman. Vele liefhebbers zullen dit weekeinde hun hart hebben opgehaald aan deze fraaie tentoonstelling, die een bijzonder goede reclame voor „De Blauwe Duif" betekende. In het kader van het Wijkertoren tournooi doet de klaverjasclub „Vriendenkring" het wel bijzonder goed: elf gespeeld, elf gewon nen. zodat de club als maar ongeslagen aan de kop blijft staan. Zaterdagavond speelde Vriendenkring tgen de klaverjassers van ,,'t Klavertje" uit Alkmaar en ze won weer met 755 winst punten. Zondagavond werd er gekaart tegen „Het Westen" uit Amsterdam. Ook deze partij wonnen de Beverwijkers met 4663 winstpunten. De stand na deze wedstrijden luidt: „Vriendenkring" 25480 punten, 10 marsen en 9 gewonnen, winstpunten 755. ,,'t Klavertje" 24725 punten, 10 marsen en 9 gewonnen. „Vriendenkring" 26972 punten. 13 marsen en 12 gewonnen, winstpunten 4663. „Het Westen" 22309 punten, 7 marsen en 6 gewonnen, verliespunten 4663. De Kennemer Staten Atletiekvereniging „Suomi" heeft Zaterdag een ontmoeting gehad met de athletiekvereniging „Zaan land" Daarvoor waren zij des middags met een veertigtal leden per bus gestart van het Statenhuis. De bedoeling was dat de athletiekverenigingen voor de dames een handbal wedstrijd en voor de heren een voetbalwedstrijd zouden spelen. Helaas was het terrein vanwege de vele regen af gekeurd. Men besloot in de Openbare Lagere school aan de Parklaan te Zaandam een volleybalwedstrijd te spelen. Hoewel de leden van Suomi in deze tak van sport weinig ervaring hebben, sloegen zij een be hoorlijk figuur. De dames wonnen met 21, de heren verloren met dezelfde cijfers. Voor de avond stond er in de recreatie zaal van de firma Verkade een feestavond op het programma. Het openingswoord werd hierbij gesproken door de voorzitter van de A.V. „Zaanland", de heer J. Schoen maker, die het jammer vond dat de voet bal- en handbalwedstrijd vervallen moes ten, doch hij constateerde dat de volleybal wedstrijden uitstekend geslaagd waren. De voorzitter van de feestcommissie de heer J. Hof had de leiding bij verschillende aardige gezelschapspelen welke werden af gewisseld met een dansje. De muziek werd door twee orkesten verzorgd en wel door „The Troubadours" en „The Riverboat Jazzmen". Tevens speelden de 12-jarige Leni en de 13-jarige Peter van Kemppn enige vlotte melodieën op de accordeon. De voorzitter van „Suomi", de heer H. Klaver, lankte de Zaanlanders voor het gastvrije onthaal. Tot besluit sprak hij de hoop uit dat volgend jaar Suomi de Zaankanters mocht begroeten in eigen omgeving. Van de weinige handbalwedstrijden ging voor IJmond de belangrijkste door. De met veel spanning tegemoet geziene wedstrijd om het kampioenschap van de tweede af delingsklasse dames tussen IJmond 2 en Beverwijk 1 leverde IJmond op „Water vliet" een ruime 5-1 overwinning op. IJmond verkoos met wind mee te spelen. Direct ontwikkelde zich een vlot, snel spel, waarbij de thuisclub betere kansen kreeg. IJmond wist de Beverwijk-achterhoede vele malen te verschalken en met een viertal strakke schoten met de rust een veilige 4-0 voorsprong te behalen. Een om zetting in het Bevenvijkse elftal na de hervatting betekende een verbetering en mede geholpen door het windvoordeel wo gen de beide ploegen nu beter tegen elkan der op. Beverwijk had het eerst succes toen na 10 minuten de linksbuiten een hard diagonaal schot loste, waarna de be zoeksters even in het offensief kwamen. Toen IJmond opnieuw scoorde en in de aanval bleef was het pleit voor deze wed strijd beslecht (5-1). Volgende week wordt de returnmatch gespeeld op het Beverwijk-terrein. Beverwijk I leed eerste nederlaag Het herenteam van Beverwijk I, dat op fraaie wijze in het eerste seizoen ongesla gen kampioen werd, leed op „Waterviiet" tegen IJmond 3 zijn eerste nederlaag; een onverwachte verrassing. Weliswaar was Beverwijk wat verzwakt en kwam IJmond enigszins versterkt uit, maar het resultaat was er niet minder om. In de eerste helft had IJmond het beste van het spel en nam spoedig een 4-0 voor sprong, welke tot de rust behouden bleef toen de stand 7-3 was. Na de hervatting liep Beverwijk geleidelijk in. Vooral toen IJmond enige tijd met tien man verder speelde, werd het voor de thuisclub even critiek. Later was de IJmond-ploeg weer compleet en hierdoor konden de gastheren de stand op 9-7 brengen. Een misverstand in de verdediging van IJmond liet Bever wijk nog een doelpunt inlopen (9-8). in de hal een lucht van aangebrand eten geroken. De situatie was te veel voor haar. „Wilt u mij een ogenblik excuseren, ik moet boven Jessica nog goedennacht zeggen, voordat ze inslaapt", zei ze op eens, verlangend zich even terug te kun nen trekken. Ze liep snel de trap op. Toen ze de deur van de kinderkamer wilde ope nen, hoorde ze een bekende stem zeggen: „Rita zat zo in angst, je moet 't het meisje niet kwalijk nemen, dat zij mij opbelde. Ik wil me natuurlijk niet opdringen, maar ik ken Jessica en haar buien zo goed, Preston. Je bent toch niet boos, dat ik ge komen ben?" Lynne ging de kamer binnen. Millicent stond naast Jessica's bed. Ze had een schort aan en haar haar glansde opvallend als altijd. Ze keek Lynne verontschuldigend aan, maar toch was er ook een blik van triomf in haar ogen. „Je bent dus teruggekomen". Even keek Millicent in de richting van haar broer, en met een hulpeloos gebaar beduidde ze hem, voor haar te antwoorden. „Rita maakte zich zorgen over Jessica", verklaarde Preston. „Ze deed heel verstan dig met Millicent op te bellen. Mijn zuster kwam natuurlijk onmiddellijk. Zij ként Jessica. Lynne antwoordde niet dadelijk. Ze keek naar het slapende meisje in het bed. Het kind zag doodsbleek en scheen volkomen uitgeput te zijn. Ze legde een hand op haar voorhoofd en voelde even de smalle pols. Millicent sloeg haar gade en lachte een vreemd lachje. „Je kunt die wonderlijke driftbuien van haar niet begrijpen", begon ze, maar Lyn ne keek haar koel aan. „Dat heb je me al meer gezegd', merkte ze rustig op. „Jessica was vanmorgen nog volkomen normaal. Ik krijg de indruk, dat Rita zich onnodig verontrust heeft...". „Ik kan 't niet met je eens zijn", onder brak Preston haar. „Rita is een eenvoudig meisje en ze durft natuurlijk geen verant woordelijkheid op zich te nemen. Het is jammer, dat je zelf zo weinig tijd voor Jessica hebt, Lynne, anders waren we minder op meisjes als Rita aangewezen.. „Dat mag je niet zeggen, Preston," kwam Millicent verwijtend tussenbeide, „Lynne heeft het zo druk! Het is nu eenmaal zo, dat niet iedereen Lynne's werk kan doen, terwijl iedere gewone vrouw op kinderen kan passen, zelfs een nietsnut als ik kan dat. Ik wil het zelf niet voorstellen, maar als jij me vraagt, terug te komen om voor Jessica te zorgen, Preston, dan kom ik onmiddellijk, weet dat". „Maar dat is helemaal niet nodig", be gon Lynne opnieuw, terwijl ze haar han den om den rand van het bed klemde. „Jessica is prima in orde en wordt uit stekend verzorgd, Preston, geloof me! Rita is jong en ze is gauw de kluts kwijt, maar ze is een goed kind en ze leert zienderogen. We hebben niemand verder voor Jessica nodig. Laat Millicent toch niet haar eigen leven opgeven, alleen omdat Rita van middag even de situatie niet aankon". „Arme Rita", zei Millicent op zachte toon. „Het is niet fair om haar een ver wijt te maken, Lynne, evenmin als jou een verwijt te maken is. Jij bent nu een maal anders dan andere vrouwen, je moet aan je werk denken en Preston is egoïs tisch, als hij van je verlangt, dat je je kostbare tijd geeft voor de grillen van een klein meisje. Hij moest 't begrijpen, maar zie je, hij was eraan gewend, dat ik altijd thuis was en voor mij was erZe hield op en aarzelde. hoe dan ook, hij begrijpt zo iets niet. Ik weet, dat je mij een dwaas vindt wat Jessica betreft, maar ik houd nu eenmaal zoveel van haar, ik heb het gevoel, dat ze mijn eigen kind is. Gedurende enkele ogenblikken was het doodstil in het vertrek. Lynne keek op en zag Preston's ogen op zich gericht. Zijn blik ging van haar naar het slapende kinderfiguurtje. „Blijf hier, Millicent", zei hij op zachte toon. „Als je 't werkelijk wilt, blijf dan hier. Ik geloof, dat we je nodig hebben allemaal HOOFDSTUK VII. Na Millicent's terugkomst begon het huishouden weer normaal en goed te func- tionneren en Lynne moest tot haar spijt toegeven, dat haar eigen huishoudelijke pogingen niet erg geslaagd waren geweest. De maaltijden werden weer geruisloos en stipt op tijd geserveerd. Rita deed haar werk voorbeeldig en Jessica was steeds op het juiste moment op de juiste plaats te vinden, terwijl ze rustiger was dan tijdens Millicent's afwezigheid. Hoewel Lynne deze verbeteringen moest erkennen, voelde ze zich toch vernederd. Preston had zelfs niet de minste waardering getoond voor haar pogingen op huishoudelijk gebied, ook al waren deze dan niet helemaal ge slaagd. Ze wilde echter over deze aange legenheid niet met hem praten en tegen over Millicent' namen ze beiden de hou ding aan, alsof hun huwelijk volkomen goed was. Des avonds konden ze nu niet meer eindeloos discussiëren over medische gevallen daar ze Millicent niet buiten het gesprek wilden sluiten, en Lynne had hierdoor het gevoel, dat zelfs hun enige punt van werkelijk contact thans wegviel. Millicent deed, vlak na haar terugkeer, nog een poging om Lynne een en ander uit te leggen. „Ik hoop, dat je 't niet al te vervelend vindt, dat Preston me ge vraagd heeft terug te komen", zei ze. „Es wil echter alleen maar behulpzaam zijn. Geen enkele vrouw is in staat zowel haar werk honderd procent te doen als een huishouding te leiden". (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 6