Ernstige toestand in Tunis: Dinsdag 10 doden Gedeeltelijke deblokkering der reserve van het Gemeentefonds „Onvermijdelijke economische eenwording ondenkbaar zonder een politieke unie" Weerbericht Nederlands positie Franse politiek kreeg de steun der Nationale Vergadering Amerikaans vliegtuig op huis neergestort Het woord is aan Winkelsluitingswet aangenomen Eisenhower spoort Europa aan Willem de Zwijger-prijs voor David Perlman Bus-chauffeur reed 24 jongens dood Lening van Herstelbank aan de K.L.M. erOe JAARGANG No 166 [Bureaux: Kennemerlaan 154, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg47, Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, [Directie,Hoofdredactie en alle afdelingen 15293 ■(6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admic. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 23 JANUARI 1952 296e JAARGANG No 19 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Herdenking van 17 vissers in Velsens raadszaal Tenminste drieëntwintig doden Twee beeldlijnsystemen voor televisie in België EERSTE KAMER Voor consolidatie van vlottende schuld der gemeenten en voor financiering van werken waarmee reeds begonnen is yMoedig de Russen niet aan door nalatigheid3 Perzië weigert nieuwe Britse gezant Dr. Drees bij de uitreiking Massamoord, van Dortmund wordt nu berecht IJmuider Courant velser Haarlems Dagblad editie OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Dr. Paul Rijkens, de president van de Unilever, heeft als woordvoerder aan een door de Federatie van Journalisten giste ren in „De Witte" te Den Haag gehouden perslunch vei'scheidene opmerkingen van belang gemaakt. Een verslag in ons vorige nummer gaf er een overzicht van. De in leider verraste ons met zijn mededeling, dat voor een minder afwijzende Nederland se houding ten aanzien van de Belgische waterweg-wensen direct motief bestaat. Want hij heeft in Brussel de indruk opge daan, dat België bereid zou zijn hiervoor een zo hoge prijs te betalen, dat deze zaak voor beide landen van groot belang zou kunnen zijn. Dit schijnt de kans te openen op een betere ontwikkeling van zaken in de Benelux-verhouding, die in de laatste tijd zozeer was vastgelopen dat zich weinig uitzicht meer voordeed. Des inleiders betoog was kenmerkend dat eens zakenmans en zijn opmerkingen in de sociale en economische sectoren bleken van veel meer belang dan een korte com mentaar op de internationale politieke ver houdingen, waarmee hij zijn rede besloot. De zakenman deed zich zeer duidelijk gel den in zijn betoog over Indonesië. Hij legde er de nadruk op dat wij Indonesië als Nederlands koloniaal gebied, maar niet als zeer gewichtige belangensfeer verloren hebben. Ik geloof dat het nuttig en nodig is dat een man van zo grote betekenis in ondernemei'skringen als dr. Paul Rijkens daar eens in het openbaar over gesproken heeft, want menigeen maakt zich van het begrip „Indië verloren" een verkeerde voorstelling. Wij hebben er nog zeer grote belangen, die hun invloed op de welvaart van ons land doen gelden. Wij hebben er, bij verstandig beleid, juist in dat opzicht een toekomst. De inleider sprak het waar schuwende woord, dat het land nu radicaal anders benaderd moet worden dan voor de oorlog. „Wij moeten de werkelijkheid on der ogen zien, dat de Indonesische volken zich politiek onafhankelijk van Nederland hebben gemaakt; geen krampachtig vast houden aan een denkbeeldige staatkundige structuur kan daaraan iets veranderen. Onze positie in Indonesië kan niet meer berusten op macht, traditie of gevestigde rechten. De Nederlanders moeten nu tonen wat zij voor de Indonesische economie waard zijn. Voor een zakenman heeft deze gedachte niets afschrikwekkends. Zijn levenswerk berust niet op gevestigde rech ten, op bescherming of aanhankelijkheid van de zijde der gemeenschap, maar uit sluitend op zijn bekwaamheid om goede producten en diensten tegen aanvaardbare prijzen te leveren aan consumenten, die de kans hebben tussen hem en anderen. Hij moet als het ware zijn bestaan van dag tot dag rechtvaardigen. Men zal ons in Indone sië niet uit liefde of loyaliteit aanvaarden, maar alleen voorzover wij ons nuttig ma ken voor de nationale economie. Op die basis zijn er grote mogelijkheden voor handel en industrie en ook voor onze jonge mensen,, die bereid zijn in de gewijzigde situatie door hard werken een toekomst op te bouwen." Deze passage uit ons verslag breng ik nog eens onder uw aandacht, omdat zij het zakelijke standpunt niet alleen „keihard", maar ook energisch weergeeft. Met de bijvoeging dat niemand, die aan dacht heeft voor de houding van on ze huidige jonge generatie, zal ont kennen dat daar veel energieke jongens in zitten, die bereid zijn hard aan te pakken en een scherpe belangstelling voor de ont wikkeling van zaken tonen. Misschien heeft dr. Rijkens zich wat te eenzijdig-zakelijk uitgedrukt bij het opzijschuiven van tra ditie. Ongetwijfeld geldt nog steeds de mening, dat men aan Indonesische zijde gemakkelijker tot samenwerking met Ne derlanders komt dan met andere buiten landers, omdat men hen beter kent en bij traditie weet, tot welke prestaties zij in staat zijn. Ook trouwens omdat men onze taal spreekt en omdat toch in een groot aantal gevallen persoonlijke vriendschap pelijke betrekkingen bestaan. Dr. Rijkens aanhorend heb ik de indruk behouden dat hij vooral wilde zeggen: verlaat u daar niet op, ontleen er geen recht en geen zekerheid aan; stel uzelf als voorwaarde te bewijzen, hoe grote waarde gij voor de Indonesische economie hebt. Wordt dit bewezen het geen vooral jonge mensen, die de oude verhoudingen niet gekend hebben, onbe vangen kunnen doen, dan zal ongetwijfeld het feit, dat men elkaar als volken vanouds kent en heeft samengewerkt, een belang rijke bijdragende factor zijn. De inleider, ons beschouwend uit de ge zichtshoek van een Nederlander-in-het- buitenland, heeft dus zowel ten aanzien van Indonesië als van de Belgische water- wegen-kwestie meer ruimheid van blik aanbevolen. Nevens deze opbouwende cri- tiek stelde hij een lofspraak vooral op sociaal gebied, maar ook aan het adres van de scheepvaart en onze internationale tus senhandel. Hij prees nadrukkelijk de Stich ting van de Arbeid en vermeldde met ere haar scheppers: mr. Dirk Stikker en Evert Kupers. Hij verbond daar een waarschu wing aan: verzwak haar niet terwille van een organisatie van bedrijfschappen, waar van gij nog niet weet hoe zij zal werken. Als buitenstaander was hij geneigd te zeg gen: laat iedere partij beseffen hoe goed zij het met de andere heeft getroffen; laat men ondanks voorkomende geschillen aan de gekozen vorm van samenwerking blij ven vasthouden. Een waarschuwing die zeker aandacht zal vinden, die in zekere zin ook de Nederlandse neiging geldt om steeds maar door te blijven organiseren ook als men reeds een vorm bereikt heeft, die in de practijk in het algemeen goed blijkt te voldoen voor het tijdvak, waar in zij tot stand is gekomen. En waarin wij onmiskenbaar nog verkeren. Dr. Paul Rijkens is geen voorstander van medezeggenschap der arbeiders in het be drijfsbeleid en evenmin van opneming in de winstdeling. Ten aanzien van dit laatste punt schenkt hij de voorkeur aan goede lonen en salarissen. Hij is overigens op de zelfde gronden tegenstander van tantièmes voor directies en commissarissen en staafde dit tijdens de discussie door op te merken, dat die bij de Unilever niet bestaan. Ook laat zijn grote onderneming haar vertegen woordigers niet op provisie, maar op vast salaris werken. Zijn opmerking dat men de directies in het algemeen niet meer als kapitalisten moet zien, maar in de moderne bedrijfsverhoudingen kapitaal, arbeid en TUNIS (Reuter). Bij de bestorming van de „Bank van Algiers" te Soesse, ongeveer 100 kilometer ten Zuiden van Tunis, zijn Dinsdag tien doden gevallen. Een rumoe rige menigte had zich voor het gebouw verzameld. De plaatselijke bevelhebber, kolonel Durand, poogde de mensen tot be daren te brengen doch er werd op hem geschoten. Hij werd gewond en tenslotte doodgeslagen. Politie en troepen openden het vuur en doodden negen demonstranten. Velen werden gewond. Tussen Soesse en Sfax werd een trein tot ontsporing gebracht door het losschroe ven van de rails. Niemand liep letsel op. De lijn SoesseTunis werd door een ont ploffing beschadigd doch het verkeer kon doorgaan. Ten Zuiden van Soesse bij Monastir werden telegraafpalen omgehakt. Te Porto Farina is een gendarme doodge schoten. De algemene staking in Tunis had weinig effect. De markt werd normaal ge houden en ook de trams reden. De winkels in de Arabische wijk bleven echter geslo ten. Sala Ferhat, leider van de nationa listische oude „Destour", is naar Parijs ver trokken „om de belangen van zijn land bij de delagaties naar de U.N.O. te verdedi gen". Een Tunesische delegatie te Parijs heeft de tekst uitgegeven van een verkla ring, welke zij noemt „een beroep van de Bey van Tunis op president Auriol, gezon den in April 1950". In dit schrijven wordt gezegd, dat twee verzoeken aan de Fransen zijn gericht om hervormingen in te voeren, beide echter zonder resultaat „en vrezende, dat het ge voel van ongeduld bij het volk kan ont aarden in een gevoel van wanhoop, dat gevolgen zou kunnen hebben, welke wij wensen te voorkomen, richtten wij ons rechtstreeks tot uwe excellentie". Verklaring Franse premier De Franse Nationale Vergadering heeft met 396 tegen 280 stemmen besloten het debat over de interpellatie aangaande de toestand in Tunesië tot onbepaalde datum uit te stellen. Het uitstel was verzocht door de nieuwe premier, Edgar Faure. Tevoren had de premier de maatregelen om de na tionalistische en communistische leiders uit Tunis naar afgelegen plaatsen over te brengen, verdedigd. Hij zeide echter, dat de Franse regering gaarne een spoedige hervatting van de Frans-Tunesische be sprekingen over hervormingen zou zien. „De Tunesische ministers maakten een fout door te pogen de zaak voor de U.N.O. te brengen. Hun beroep kan niet in overwe ging genomen worden. De huidige maat regelen in Tunesië, bedoeld om de orde te handhaven, zijn slechts tijdelijk en dooi de omstandigheden gerechtvaardigd. De Franse president-generaal, graaf De Haute- cloque, geniet met zijn staf het volledige vertrouwen der regering met betrekking tot de taak om de Frans-Tunesische be sprekingen te hervatten. Faure gaf een overzicht van de reeds ingevoerde hervormingen, zoals de instel ling van een kabinet, waarvan de helft van het aantal leden Frans en de andere helft Tunesisch is en het opnemen van meer Tunesische ambtenaren. Frankrijk is nog steeds voorstander van hervormin- „De schaduw van de dood ligt over IJmuiden", aldus begon mr. M. M. Kwint gisteren in de Velsense raads vergadering zijn toespraak. „Op 5 Ja nuari dezes jaars verliet de trawler „de Alkmaar" onder commando van schipper Koeman onze haven. De orkaan, die in de eerste weken van dit nieuwe jaar reeds zovele scheepsrampen heeft veroorzaakt heeft ook onze vissersvloot zwaar getroffen", zo zei hij verder. „Na dagen van vrijwel ondrage lijke spanning moeten wij thans wel alle hoop laten varen en met aan zekerheid grenzende waarschijnlijk heid aannemen dat „de Alkmaar" met man en muis is vergaan; het hoe en het wanneer zal voor eeuwig een geheim van de zeeën blijven. Met grote deernis gaan mijn ge dachten uit naar de talrijke nabe staanden, zowel alhier als elders woonachtig; moge Hij die een Man der weduwen en een Vader der we zen is hen sterken en troosten. Mede verwijlen wij op dit ogen blik bij de nagedachtenis van die drie andere plaatsgenoten die in de eerste drie weken van dit jaar bij de rampen van de „Gemma", de ,,Tzon- ne" en de „Gorredijk" hun zeemans graf hebben gevonden. De vis wordt nog steeds duur be taald en wij zijn er opnieuw bij be paald, dat ons kortstondig leven is gelijk het gras dat eensklaps wordt afgesneden. Hare Majesteit de Koningin en Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins der Nederlanden hebben mij verzocht aan de nabestaanden Hoogstderzelver oprechte en innige deelneming te be tuigen; ik moge voor de aanvang van de behandeling van onze gemeentebe groting verklaren hoe ook in Velsens Gemeenteraad diepe verslagenheid heerst en hoezeer ons aller mede leven uitgaat naar hen d'ie achter zijn gebleven". (Deze Koninklijke deelneming kon den wij nog in onze vorige editie mededelen). ondernemings-leiding als drie verschillen de sferen moet aanmerken vooral in de industrie geeft des te meer aanleiding om op deze punten nog eens terug te komen. R. P. gen in stadia. Op het ogenblik dat de in cidenten begonnen stond men op het punt nieuwe hervormingen in te voeren, zoals in het gemeentelijke bestuur en de samen stelling van een kamer van vertegenwoor digers. Volgens Faure zijn de beginselen van de Franse politiek gebaseerd op de volgende punten: Geen terugtrekken der Fransen uit Tu nesië en voortgaan met de politiek van hervormingen in stadia. Het doel der Fransen is Tunesië interne autonomie te verlenen binnen het kader van de bestaande verdragen. Voor de stemming over het al of niet voortzetten van het debat verklaarde Faure, de stem ming te zullen beschouwen als stemming over de regeringspolitiek ten aanzien van Tunesië. ELIZABETH (Reuter). Gisteravond is in dichte mist een Amerikaans lijnvlieg- tuig, een tweemotorige „Convair", in Eli zabeth (New Jersey) op een houten huis neergestort en in brand gevlogen. Alle 23 inzittenden van de machine, 18 passagiers, 2 functionarissen van de luchtvaartmaat schappij en 3 bemanningsleden, zijn om het leven gekomen. Onder de passagiers bevond zich Robert Patterson, voormalig Amerikaans minister van Oorlog. Het vliegtuig kwam dicht bij het eigen huis van de piloot neer. Korte tijd na het neerstorten stond een blok huizen in brand op 15 meter van de plaats, waar 16 Decem ber een ander lijnvliegtuig neerstortte, waardoor 56 personen om het leven kwa men. Uren na de brand was het nog niet be kend, of behalve de inzittenden van het vliegtuig ook nog andere personen om het leven zijn gekomen. Volgens eetn niet- officieel onderzoek worden tenminste zeven personen vermist. De hitte was zo intens, dat de brand weerlieden de eerste tijd de vuurhaard niet dicht konden naderen. Tenminste acht personen zijn gewond geraakt. Later slaag de de brandweer er in het vuur meester te worden en de ergste schade te beperken tot twee vernielde huizen en een grote garage. Het vliegtuig, op weg van Buffalo naar New York, was wegens de mist naar het vliegveld van Newark gedirigeerd. Elizabeth is een stad met ongeveer 100.000 inwoners op 20 km. ten Zuid- Westen van de stad New York. Een tweemotorig Amerikaans vliegtuig is bij het opstijgen van het vliegveld van Miami, in de Amerikaanse staat Florida, omlaag gestort en in brand gevlogen. Er zouden zich vijf personen aan boord van het toestel hebben bevonden. In hot Belgische Staatsblad is thans een besluit verschenen, waarbij de normen voor de televisie-uitzendingen worden bepaald. Het getal der lijnen per beeld zal 625 be dragen voor de uitzendingen in de Neder landse taal en 819 voor de uitzendingen in de Franse taal. Voor de heruitzending van in het buitenland uitgezonden programma's of voor het uitzenden van programma's, die tegelijkertijd voor beide taaistreken van België dienen, zal het getal der lijnen per beeld voor uitzendingen in de Franse taal evenwel 625 mogen bedragen, voor uitzen dingen in de Nederlandse taal 819. E t v s Wij kunnen zonder enige vreugde leven maar niet zonder enige hoop Koningin Juliana, en Prins Bernhard hebben gisteren in het paleis op de Dam te Amsterdam de Nieuwjaarsreceptie voor leden van het Corps diplomatique gehouden. De Koningin en de Prins inspecteren de erewacht in ceremonieel tenue van het garderegiment Prinses Irene" uit Assen. (Van onze parlementaire redacteur) Voor meer dan één gemeente was het gisteren een prettige dag. Bij de behande ling van de voorzieningen ten aanzien van de financiële verhoudingen tussen het rijk en de gemeenten, waarover de heren Tjalma (A.R.), Reijers (C.H.), Ber ger (K.V.P.), Wendelaar (V.V.D.) en Van Tilburg (P.v.d.A.) het woord vom-den, kwam minister Lieftinck, wiens ambtgenoot van Binnenlandse Zaken, prof. Beel, zich tot een zwijgende rol bepaalde, met twee belangrijke mededelingen. Hij kondigde namelijk aan, dat het in het voor nemen van de regering ligt onmiddellijk na het tot stand komen van deze wet van de 280 millioen, die van het Gemeentefonds over 19481950 geblokkeerd zijn gebleven, een gedeelte te deblokkeren ten behoeve van consolidatie van vlottende gemeente lijke schuld en ten behoeve van kapitaals uitgaven voor de uitvoering van werken waarmee reeds begonnen is en die wegens liquiditeitsmoeilijkheden gevaar loopt stop gezet te worden. Hierbij zal evenwel reke ning gehouden moeten worden met het mo netair beleid dat de regering het laatste jaar gevoerd heeft. De belangrijke mede deling die minister Lieftinck deed was, dat in die gevallen waarin de in November 1945 opgestelde herziene raming van de op brengst van de Ondernemingsbelasting lager uitkomt dan aanvankelijk het geval was, voor de gemeenten die er daardoor op achteruit zouden gaan over 1951 en 1952 is de uitkering uit hoofde van de Onder nemingsbelasting op een vast bedrag ge steld gelegenheid zal bestaan een bij zondere uitkering te krijgen. De Senaat keurde het wetsontwerp zon der hoofdelijke stemming goed. Winkelsluiting Tevoren had zij zich met de nieuwe win kelsluitingswet bezig gehouden. Evenmin als de heer K a p t e ij n (Ar beid), die zulks aanvoerde ten aanzien van de koopavond, waartoe dit ontwerp de ge legenheid opent en waarvoor hij niets voel de, bleek minister A 1 b r e g t s het een ge noegen te vinden met zijn vrouw te gaan winkelen. Maar er zijn ook mannen, die dat wel gaarne doen. Hoe het zij, de koop avond is in elk geval niet verplicht voor geschreven. Eveneens is de regeling om trent de halve dag-sluiting facultatief ge houden. Zowel de heer Steinkühler (K.V.P.) als mr. baron De Vos van Steen wijk (V.V.D.die trouwens ook overigens met het ontwerp accoord gingen, stemden met dat facultatief laten in. De heer Kapteyn, bij deze gelegenheid de woordvoerder van de fractie van de P.v.d. A„ die bijkans een kwart eeuw ervaring op middenstandgebied heeft, bleek in deze materie terdege thuis te zijn. De vacantie- regeling achtte hij niet gelukkig, evenmin de koopavond en het bepaalde inzake de halve dag-sluiting. Die had hij imperatief voorgeschreven willen zien. Hij vond trou wens in het algemeen het wetsvoorstel te leurstellend en wilde, alvorens zijn stem te kunnen bepalen het antwoord van de mi nister afwachten. Van minister Albregts kreeg hij eigenlijk niets nieuws te horen; alleen de aankondiging dat het Winkel- werktijdenbesluit in zijn geheel herzien zal worden. De heer Van Santen (Comm.), op alle punten tegenstander van het ontwerp trachtte de heer Kapteyn er nog toe te bewegen, nu deze eigenlijk niets bevredigends van de minister had gehoord, te verleiden om tegen te stemmen. Maar zonder succes, want tenslotte liet ook de fractie van de P.v.d.A. met de andere groe pen, de Communisten uitgezonderd, een stemmig het „voor" horen, zodat het ont werp met 31 tegen 3 stemmen werd goed gekeurd. PARIJS, (United Press) Generaal Eisenhower heeft op het geallieerde hoofd kwartier tijdens een persconferentie ver klaard dat Rusland zeer dwaas zou zijn als het een derde wereldoorlog zou beginnen. „En ik geloof dat de Russen dat ook inzien", voegde de generaal hier aan toe. Ilij verklaarde echter dat West-Europa er voor moet zorgen dat de Russen niet mogen worden aangemoedigd door nalatig heid van de West-Europeanen om zich aan een te sluiten. De generaal wekte er met klem toe op een nieuw tijdperk van poli tieke en economische eenwording in Europa in te luiden. De geallieerde opperbevelhebber zeide voorts dat de Verenigede Staten bereid williger zouden zijn geld in Europa te blijven steken, indien de Europese leiders onmiddellijk een constitutionele conventie zouden samenroepen. Hij liet Engeland buiten zijn definitie van West-Europa. „De verantwoordelijkheden die Engeland in de gehele wereld heeft zouden zijn onmiddellijke opneming in het Europese leger eerder tot een struikelblok dan een hulp maken", zeide de generaal. Hij geloofde dat nadat een evenwicht tussen Rusland en het Westen bereikt zou zijn de vrije wereld uiteindelijk een vreed zame. democratische overwinning zou be halen. Betreffende de eenwording van Europa had Eisenhower het volgende te zeggen: In het licht van de koude, harde feiten kan ik eenvoudig geen aanvaardbaar alterna tief voor een unie een economische unie tussen de staten van West-Europa zien. En ik kan niet zien hoe een economische unie succes kan hebben zonder politieke samenwerking. Wanneer men tenslotte er kent dat iets gedaan moet worden, ver dwijnen onmogelijkheden en worden zij al leen maar obstakels. Washington accoord Te Washington hebben regeringsfunctio narissen verklaard, dat zij de suggestie van generaal Eisenhower voor bijeenroeping van een Europese grondwetgevende verga dering beschouwen als een poging om nieuwe drijfkracht te geven aan de Euro pese eenheid. Men deed verstaan, dat Eisenhowers opmerkingen hieromtrent de steun van de Amerikaanse regering heb ben. Op hun bijeenkomst van 27 December te Parijs bevalen de ministers van Buiten landse Zaken van Frankrijk, West-Duits- land, Italië en de Benelux de benoeming van plaatsvervangers aan voor het bestu deren van middelen om tot politieke een heid te komen. Deze studiegroep zou bin nen zes maanden x-apport moeten uitbren gen aan de betrokken regeringen die op haar beurt drie maanden de tijd zouden hebben om antwoord te geven. Wysjinski ontevreden De Russische minister van Buitenlandse Zaken Wysjinski is Dinsdagavond naar Moskou vertrokken, zeggend dat de we reld niet dichter bij de vrede is dan toen hij hier tien weken geleden arriveerde. „De besluiten, die door de UNO-assem- blée genomen zijn, zijn eenvoudig voorbe reidingen tot een nieuwe oorlog. De As- semblée ging de weg van het Amerikaans- Britse blok", vreklaarde hij. Toen hem gevraagd werd of hij dacht dat de vergadering der Assemblée nuttig was geweest, antwoordde hij „neen". Een verslaggever vroeg hem of het waar was dat hij van plan is af te treden. Wy sjinski antwoordde: „Neen. Bent het van plan?". TEHERAN, (Reuter) Volgens een mededeling van het secretariaat van de Perzische premier heeft de Perzische mi nisterraad Dinsdagavond twee nieuwe be ginselen vastgelegd betreffende het aan vaarden van nieuwe Britse diplomaten in het land. Ten eerste zullen zij niet tevoren in Perzië werkzaam mogen zijn geweest en ten tweede mogen zij geen functie in enige Brtise kolonie hebben vervuld. De Britse ambassadeur te Teheran, Sir Francis Shepherd, is door de Perzische mi nister van Buitenlandse Zaken, Bagher Kazem, op de hoogte gesteld van deze voorwaarden. Waarnemers in de Perzische hoofdstad zijn van oordeel, dat door deze mededeling verklaard wordt, waarom de Perzische re gering haar agrément heeft geweigerd aan de benoeming van Robert Hankey tot op volger van Sir Francis Shepherd, aangezien Hankey enige jaren geleden reeds deel heeft uitgemaakt van het personeel der Britse Ambassade te Teheran. WASHINGTON (ANP). Dinsdagavond is te Washington op een diner, georgani seerd door de Willem de Zwijger-stichting, in aanwezigheid van dr. Drees voor de tweede maal de Willem de Zwijgerprijs uitgereikt. Deze prijs, die ingesteld is ter nagedach tenis van de veertien Amerikaanse jour nalisten, die in 1947 na een bezoek aan Indonesië bij een vliegtuigongeluk bij Bombay om het leven kwamen, wordt ieder jaar toegekend aan de Amerikaanse journalist, die het beste artikel over Ne derland heeft geschreven in een Ameri kaans dagblad of tijdschrift. Ditmaal heeft de 33-jarige David Perl man van de „San Francisco Chronicle" de prijs gewonnen voor zijn verhaal over de drooglegging van de Zuiderzee en de hier voor ontvangen steun van het plan-Mars hall. De hoofdredacteur van „Knicker bocker Magazine", Albert Balink, reikte bij afwezigheid van Perlman de prijs uit aan het hoofd van het kantoor van „Colliers Magazine" te Washington, in welk blad het bekroonde artikel was verschenen. Bij het diner, waaraan ook de Neder landse ambassadeur te Washington, dr. Van Royen, leden van de Amerikaanse re gering, rechters van het hooggerechtshof, leden van het Congres en vele Nederland se en Amerikaanse joux-nalisten aanzaten, werden de veertien omgekomen Ameri kaanse journalisten herdacht. Dr. Drees hield een rede over persvrij heid, waarin hij er op wees, dat de wereld behoefte heeft aan feiten. Hij bracht hulde aan de corx-espondent van Associated Press in Praag, William Oatis, die in Tsjecho- slowakije gevangen wox'dt gehouden. „Wij in Nederland hopen, evenals de geliele vrije wereld, dat Oatis spoedig mag terug keren naar zijn gezin, zijn vrienden en zijn beroep, dat hij zo trouw diende". LONDEN (United Press). De 57- jarige buschauffeur John William Sam son, die op 4 December van verleden jaar in Chatham op een groep marcherende cadetten inreed, waarbij 24 jongens werden gedood, is in Londen tot een boete van 20 pond veroordeeld en zijn rijbewijs werd voor de tijd van drie jaar ingetrokken. Het proces tegen de bestuurder heeft twee dagen geduurd en heeft in geheel Engeland veel aandacht getrokken. Bij de motivering van zijn vonnis zei de rechter: „Dit hof kan u geen straf opleg gen die vergeleken zou kunnen worden met de straf welke gij x-eeds ondergaat." Samson heeft van het gebeux-en een zware morele klap gekregen. Vertegenwoordigers van de KLM voeren op het ogenblik te Washington bespre kingen met de Intei-nationale Herstelbank over een mogelijke lening voor de finan ciering in dollars van een deel der in be stelling zijnde nieuwe KLM-vliegtuigen. De grootte van de lening staat op dit ogen blik nog niet vast. Volgens een Reuterbericht uit Washing ton zou het gaan om een lening ten be drage van vijf millioen dollar. Men wilde dit echter van de zijde der "Herstelbank niet bevestigen. DORTMUND (Reuter). Het gerechts hof te Dortmund heeft 28 vroegere func tionarissen van de Gestapo gedaagd in ver band met een massamoord, gepleegd kort voor de capitulatie in de nabijheid van Dortmund. De massagraven, ondiepe bom- kraters, werden zes jaar geleden ontdekt. Men vond de lijken van 270 gevangenen van de nazi's, geïdentificeerd als Neder landse, Belgische en Oost-Europese slaven arbeiders, Joden en Duitsers, gearresteerd wegens verzet tegen het naziregiem en voorts Frdnse, Russische en Poolse krijgs gevangenen. Allen waren gedood door schoten in de rug en in de nek en velen waren gebonden met prikkeldraad. Onder de vermoorden bevonden zich vrouwen en kinderen. Tweehonderd getuigen zullen gehoord worden. De hoofdbeklaagde is de 47-jarige Hein- rich Muth, stoffeerder van beroep en een vroegere communistische partijfunctiona ris, die eveneens in het kamp terechtge komen was. Hij wordt er van beschuldigd de meesten der vermoorden aan de Gesta po verraden en uitgeleverd te hebben in de laatste twee maanden van de oorlog. nnOf^^ltGCOOO«DCCOOOCOOO^rv-y-^Y>'VXyx?r<*VYV-v^orr00rOOOOC009, WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt te 10 uur: Half tot zwaar bewolkt maar over wegend droog weer. Zwakke tot ma tige Zuid-Oostelijke wind. Vannacht plaatselijk lichte vorst, morgen over dag temperaturen om het vriespunt. 24 Januari Zon op 8.32 uur, onder 17.12 uur. Maan op 7.04 uur, onder 13.33 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 23 Januari Hoog water: 12.00 uur. Laag water: 7.18 en 19.58 uur. Donderdag 24 Januari Hoog water: 0.47 en 13.17 uur. Laag water: 8.43 en 21.16 uur. I'.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1