Chefarine 4 VALDA ABDIJSIROOP Wereldnieuws MET NKUCHJE Beverwijk Gnephesirijding met 4 middelen tegelijk! De radio geeft Donderdag Santpoort PANDA'S HEREN-LEVEN WOENSDAG 23 JANUARI 1952 2 Doorgedraaide groente komt wel eens bij de verkeerde terecht Gatmisch onder de sneeuw „Oefening baart kunst" met „De verloren Zoon" 'n doei wonderen Heringa Wathrich Predikant zag Amerika Schaatsenrijden Nederlanders startten in onderlinge wedstrijden Tennis Voetbal Nederlands elftal oefende in het Stadion Lesvliegtuig maakte noodlanding Basketball Verrassende overwinningen voor „Haarlem en H.O.C. Zwaluwen-Luxemburg wordt te Haarlem gespeeld Kegelen Competitiestanden Haarlemse Kegelbond Belangstelling voor wandelsport neemt toe Dinsdagavond heeft de R.K. bond van détailhandelaren in aardappelen, groente en fruit „St. Petrus" een ledenvergadering gehouden in café-Spanjaard aan de Meer straat. De voorzitter de heer J. Baltus heeft in zijn openingswoord enkele mededelingen gedaan: Zo zal de keurmeester, de heer J. de Vries, na 24 jaar „keur" te hebben gegeven op de groente- en fruitmarkt, om gezondhendsredenen deze functie moeten neerleggen. In een binnenkort te houden federatievergadering zal men een nieuwe keurmeester benoemen. De Kring Noordholland van de R.K. Kleinhandelaren zal drie propaganda- avonden houden o.a. één in Beverwijk waar de Amerikaanse fruitfilm wordt ver toond. De heer G. Hoogland werd tot se cretaris benoemd en de heer C. Berkhout tot penningmeester. Het Bondscongres wordt 12 Maart in Leiden gehouden, hier gaat de afdeling een voorstel indienen om de 0.4 aftrek, die het Centraal Bureau voor Veilingen voorstelt, tot 0.2 terug te brengen. Men wil deze 0.2 dan be steden aan sociaal werk, o.a. voor de ouderdomsvoorziening. Tot afgevaardigde werd behalve de bestuursleden de heer A. van Voort benoemd. De heer J. Baltus werd wederom als candidaat voor het hoofdbestuur gesteld. Na nog over een kwestie op de Castricumse veiling te heb ben gesproken, waar een koper geen ge noegen nam met de uitspraak van de keur meester, werden er enige algemene zaken afgehandeld. Zo kon men zich bijvoorbeeld niet ver enigen met de wijze waarop er op de vei lingen met de doorgedraaide groente wordt omgesprongen. Behalve in de handen van enkele ouden van dagen, die men dit voor deeltje niet misgunt, komt de groente ook in handen van mensen die het betalen kunnen en er moet volgens de leden ge tracht worden dit euvel uit de wereld te helpen. In enkele uren tijd was het wintersportcentrum Garmisch Partenkirchen, dat met een pak sneeuw verrast werd, onder de witte wolligheid bedekt. Met het oog op de 8ste Internationale Wintersportweek, die zich in Garmisch afspeelt, kwam dit wel goed van pas. Jongeren uit Iandbouwkringen ter jaarvergadering Na in April 1951 te zijn opgericht heeft de jongeren-afdeling van de afdeling Vel- sen en omstreken der Hollandse Maat schappij voor Landbouw thans haar eerste jaarvergadering gehouden. De voorzitter de heer li Kranendonk zei in zijn openingswoord, dat de jongeren groep nog steeds groeiende is. Het verslag van de secretaris de heer C. G. Schoo maakte melding van het feit, dat de afdeling 35 leden telt en dat men al enige interessante avonden heeft gehouden. De penningmeester de heer Chr. van Weel deren kon een klein voordelig saldo mel den; besloten werd de contributie te ver hogen. Er is een reiscommissie gevormd, die een plan zal uitwerken om in de Maand Mei een dag uit te gaan. Een der adjunct-secretarissen der Maat schappij zal in Februari of Maart een lezing komen houden over emigratieproblemen. Enkele leden zullen de Bondsjongerendag in Leiden bijwonen. Het tweede deel van de avond werd op gezellige wijze gepasseerd. Filmavond met lezing over emigratie Op Maandag 11 Februari zal in het Ken- nemer Theater een filmavond met lezing over emigratie worden gehouden over de vervoersmogelijkheden naar Australië, Canada of Zuid-Afrika. Deze avond is kosteloos toegankelijk, doch kaarten moe ten worden afgehaald bij M. Lindner, Breestraat 145, Beverwijk. Mr. J. H. Penning, die met „De Zondaar" bewees een toneelschrijver van formaat te kunnen zijn, heeft met „De verloren zoon" een minder goede beurt gemaakt, als hij dit toneelspel niet enige tijd in portefeuille heeft gehad en het dus na „De Zondaar" werd geschreven, betekent het zelfs een geduchte achteruitgang. ADVERTENTIE Elk tablet Cbetarine „4" bevat 4 ge neesmiddelen, die in de gehele wereld beroemd zijn geworden en miilioenen mensen al baat brachten. m n ZEVENENVIJFTIG LANDEN VOOR HEL SINKI. Het organisatie-comité van de Olympische Zomerspelen heeft van Tsjecho- slowakije een inschrijving ontvangen. Het aantal inschrijvingen is daardoor thans tot 57 gestegen. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.25 Sport. 9.00 Nieuws. 9.10 Morgenwijding. 9.25 Platen. 9.30 De Groenteman. 9.40 Platerr. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Radioscoop. 11.45 Een henge laar vertelt. 12.00 Zang en orgel. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Weerbericht. 12.33 Pianoduo. 12.50 Financieel overzicht. 13.00 Nieuws. 13.20 Lichte muziek. 13.55 U kunt het geloven of niet. 14.00 Voor de vrouw. 14.45 Platen. 15.00 Voor zieken. 16.05 Hersengymnastiek. 18.00 Nieuws. 18.15 Voor de jeugd. 18.30 Het Ne derlands Olympisch Comité. 18.40 Prome nade-orkest. 18.55 Voor kinderen. 19.00 Ge sproken brief uit Londen. 19.05 Voor burger en militair. 19.15 Sport. 19.25 Promenade orkest. 19.40 Ronde Tafel Parlement. 20.00 Nieuws. 20.05 Philharmonisch orkest en solist. 21.20 Een oud geslacht, hoorspel. 22.45 Groeten van emigranten uit Australië. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.3024.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gebed. 9.00 Nieuws. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Gewijde muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30—12.33 Weerbericht. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 13.35 Piano. 14.00 Metropole-orkest en solist. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 15.30 Strijk kwartet. 16.00 Bijbellezing. 18.00 Nieuws. 18.15 Voor de jeugd. 18.40 Op de stelling. 18.50 Platen. 19.05 Levensvragen. 19.20 Ver zoekprogramma. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.10 Gevarieerd programma. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.35 Platen. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Concert gebouworkest en solist. 23.4524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Voor de landbouwers. 12.42 Platen. 12.50 Koersen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15—14.00 Ka mermuziek. 18.00 Voor kinderen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.40 Causerie over de auto. 19.50 Alleen voor man nen. 20.20 Verzoekprogramma. 20.45 Voor de vrouw. 21.4522.00 Nieuws. De inhoud is al even theatraal als de titel. Op de avond, dat mr. Jacques Canters met een luxueus diner zijn behaalde pro fessoraat heeft gevierd, komt zijn jongere broer Eduard, niet alleen zwaar beschon ken, maar ook in een hevig overspannen toestand thuis om te bekennen dat hij kort geleden na een hevige twist zijn verloofde heeft gewurgd. Jacques is egoïstisch genoeg om het eerst aan zijn eigen carrière te denken en tracht, om een schandaal te voorkomen, Eduard een deugdelijk alibi te verschaffen. Gelukkig blijkt deze leugen niet nodig te zijn, de vermeende dood was slechts een flauwte en de liefde tussen Eduard en Hans is sterk genoeg, om dit pijnlijke incident weer spoedig te doen vergeten. Dit voorval heeft dan ook alleen maar tot gevolg dat Jacques hevig gebelgd het huis verlaat, waardoor niets het geluk van zijn moeder en het jonge paar meer kan verstoren. Een vrij mager gegeven dus, waarmee de schrijver alle moeite heeft ge had om drie bedrijven geheel te vullen. Na de pauze bood de handeling weinig perspec tief meer, zodat hij zijn toevlucht tot mora liseren nam. Het derde bedrijf kwam daar door als een volgwagen, gevuld met wijze lessen, achteraan en alleen omdat de auteur daarin nog enige scènes a faire wist te verwerken, voorkwam hij dat de aandacht van het publiek verflauwde. „Oefening baart kunst" heeft Dinsdag avond in het Kennemer Theater alle zeilen bijgezet om van dit stuk een nog enigszins acceptabele opvoering te geven. Dat deze vereniging hierin niet steeds is geslaagd, mag voor een groot deel de schuld van de schrijver worden genoemd. Sommige tafe relen waren onbehoorlijk lang uitgespon nen, alleen de dialoog tussen Mary en mevrouw Canters, in het begin van het eerste bedrijf, nam al ongeveer een kwar tier in beslag. De regie van mevrouw Ruth Snel had er weinig toe bijgedragen het te kort van de auteur door enige actie te ca moufleren en in bedoelde scène bleven beide dames al die tijd als in hun stoel vastgeklonken een verstarring van het spelbeeld, die zich in andere taferelen nog al eens herhaalde. Nu geef ik direct toe, dat de regisseuse ernstig werd gehandicapt door het uitvallen van de vrouwelijke hoofdrol, die slechts veertien dagen vóór de opvoering wegens ziekte moest worden vervangen. Deze korte tijd is nauwelijks voldoende om de vele tekst, die de rol be vat, uit het hoofd te leren en misschien kan het hierdoor verklaard worden dat de mise en scène wel eens in het gedrang kwam. In ieder geval heeft de remplagante, me vrouw Toos van der Steen, zich moedig van haar opdracht gekweten. Al was zij voor deze rol stellig te jong, toch slaagde zij er dikwijls in de juiste dramatische spanning te verwekken. De heer P. Bakker speelde de weinig scrupuleuze Jacques Canters enigszins geforceerd. Doordat hij zijn stem menigmaal te veel uitzette, be reikte hij niet altijd de gewenste climax. Maar zijn spelopvatting was uitstekend, waardoor deze karakterloze professor ove rigens een goed omlijnde gestalte verkreeg. W. van Zutfen gaf als Eduard bij zijn op komst in het eerste bedrijf iets te veel, maar later wist hij zich te temperen, waar mee deze moeilijke rol verder het juiste aspect verwierf. Een aardig type maakte J. Dekker van de spontane Berger, waar A. van der Linden een onderdanige bedien de tegenover plaatste. Mevrouw Gré Boer- Koster had in de tamelijk vage rol van Mary Canters weinig gelegenheid tot spel en Joke Kleijn bleek ten slotte als Hans Berger zo'n bekoorlijk figuurtje te zijn, dat Euard de strop zou hebben verdiend, wanneer hij haar werkelijk gewurgd had. Aan het slot waren er bloemen voor de regisseuse en de andere dames, veel applaus en een fruitmand voor mevrouw A. ten Boom-Steegman, die wegens ziekte haar rol heeft moeten afstaan. JAN VAN DAM CONCERT „WILHELMINA" Het fanfarecorps „Wilhelmina" geeft Za terdag 26 Januari onder leiding van zijn dirigent Jan Groot een concert in „De Weyman". Het programma vermeldt onder meer het optreden van enige leerlingen. De eerste hoornist van het corps, de heer F. van der Enden, voert het Vierde Hoornconcert in Es van W. A. Mozart uit. Hij wordt daarbij door Elly Pracht op de piano begeleid. Na de pauze treedt het cabaret-gezel schap „De vrolijke plankenlanders" op, dat onder leiding staat van Gerard Barbiers. ADVERTENTIE Haarlem BLIKSEMAFLEIDERS en zyn geestelijke noden „Mogelijkheden en moeilijkheden in Amerika" was gisteravond het onderwerp, waarover ds. E. Frater Smit een inleiding hield voor de Gemeenschap Velsen van het Humanistisch Verbond. Spreker noemde Amerika een land nog altijd van grenzeloze mogelijkheden maar ook van onbegrensde moeilijkheden. Uitgenodigd door de Un. Church of America had hij een reis door de Verenigde Staten gemaakt, die acht en een halve maand geduurd heeft en waarin hem een beurs werd toegewezen voor de Har vard Universiteit. Ds. Frater Smit vertelde van zijn eerste kennismakingen met Ame rikanen, waarbij hem vooral het ongeloof lijke zelfvertrouwen en een enigszins op vallende spilzucht opvielen. Die houding is individualistisch, (vooral geestelijk) en sterk optimistisch, welk optimisme echter door tegenstand zeer snel in een gevoel van zich bedreigd gevoelen kan omslaan, aldus de spreker. Hij nam uit de aard der zaak meer het geestelijk leven in Amerika in beschouwing, waarbij hij concludeerde dat de tegenwoordig bestaande genootschappen eigenlijk een reactie zijn op de door de pioniers uit de 17e eeuw ingevoerde dog matiek, die fel en vaak dictatoriaal was, als gevolg van een wat onoordeelkundige bijbel interpretatie. Dat door deze tegen kantingen ca. 50 tot 60 van de bevolking niet kerkelijk is (in Nederland ongeveer 17 heeft geleid tot het ontstaan van allerlei misstanden. Zo zijn er dan geiijlc- denkende lieden, die een groep vormen, een voorganger kiezen en dat dan „church" noemen, zo vertelde de heer Frater Smit. Ook kon het voorkomen, dat men zich bij gebrek aan andere bronnen van inkom sten, verhief tot geestelijk leider en een aantal mensen om zich verzamelde, die men, door een kaart in te laten vullen," voor „bekeerd" verklaarde. Reclamestunts met vette krantenkoppen als „gisteren 500 be keerden door Mr. So and So" waren het gevolg; reclamestunts, die de naam van het Christendom niet ten goede komen en door politici gretig uitgebuit worden. Een belangrijke factor voor de Amerikaan is „to belong to the right church" (tot de juiste kerk behoren). Van zichzelf meent de gemiddelde Amerikaan, dat hij een ge lovig iemand is en de zakenlieden in de verschillende kerken doen thans al het mo gelijke hun kerk zo fraai mogelijk in te richten. Als voorbeeld noemde de predi kant de inrichting van het bijbehorende wijklokaal, compleet met electrische keu ken-uitrusting, fauteuils, danszaal enzo voorts. Het geestelijk leven wordt daar door niet meer als hoofdzaak gezien, doch voorbij gestreefd door het tweede doel: sociaal en cultureel centrum, hetgeen onder meer tot uiting komt in het houden van maandelijkse „kérk-diners". Na een zeer korte pauze vulde ds. Frater Smit met lichtbeelden zijn gehouden inlei ding aan en knoopte en passant de onder werpen, die de Amerikanen sterk interes seren, hier nog even aan vast, zoals de negerkwestie, de opvoeding van de kinde ren en de houding van de vrouw. Hij kon hier echter in verband met de omvang dezer onderwerpen niet al te diep op in gaan. Wèl legde hij er speciaal de nadruk op, dat Amerika is en blijft: het land met de onbegrensde mogelijkheden en met grenzeloze moeilijkheden. Ook op geeste lijk gebied. ADVERTENTIE Neem een doos echte P> A STILLES VOORKOMINGVAN GRIEP Verscheidene rijders van de Nederlandse ploeg, die te Hamar trainen, zijn Dinsdag naar Lillehammer gegaan om daar in een onderlinge wedstrijd met een aantal jongens die door de N.V.B.H.S. zijn uitgestuurd, na te gaan, hoe de krachtsverhoudingen liggen. Wim van der Voort, Kees Broekman en An ton Huiskes zouden Dinsdagavond deelnemen aan een wedstrijd te Moss, doch deze wed strijd moest worden afgelast omdat door het springen van een buis de baan onder water kwam te staan en er geen behoorlijk ijs kon worden gegarandeerd. Te Lillehammer werd een wedstrijd gere den over de 1500 meter en een over de 3000 meter. Om de Davisbeker Nederland komt uit tegen Noorwegen of Frankrijk De te Melbourne gehouden loting voor de Davisbekerwedstrijden 1952 heeft tot resul taat gehad, dat Nederland, in een uitwed strijd, in de tweede ronde zal uitkomen tegen de winnaar van de ontmoeting tussen Noorwegen en Frankrijk. Nederland heeft het vorig jaar het tot de laatste acht ge bracht in de Europese zóne en dit heeft tot gevolg, dat ons land is vrijgesteld van het spelen van een match in de eerste ronde. Dat betekende tevens, dat Nederland in de twee de ronde vrij zeker een uitwedstrijd zou moeten spelen. Alleen in het geval dat een niet-Europees land tegenover Nederland zou komen te staan, zouden onze spelers thuis kunnen blijven. De loting, door Sir John Latham te Melbourne verricht, had tot resultaat, dat Noorwegen Frankrijk krijgt te bekampen. Indien Nederland van Frankrijk of Noor wegen wint dan volgt er vrij zeker een thuiswedstrijd tegen Argentinië voor de kwarteindstrijd. India zal spelen tegen de winnaar van de Europese zóne. Daarna is de interzönefinale aan de beurt, waarvan het land. dat de zege behaalt, het recht krijgt Australië uit te dagen voor de beker. Het Nederlands elftal heeft Dinsdag in het Olympisch. Stadion te Amsterdam een wed strijd gespeeld tijdens de wekelijkse training. De opstelling va'n beide ploegen was als volgt: Nederlands elftal: Doel: Kraak (Stormvogels). Achter: De Jong (ADO) en Odenthal (Haarlem). Midden: Wiertz (DWS), Terlouw (Sparta) en Biesbrouck (RCH). Voor: Van der Bogert (DOS), Lenstra (Heerenveen), Van Melis (Eindhoven), Ben- naars (DOSKO) en Clavan (ADO). B-ploeg: Doel: Landman (Sparta). Achter: Bakers (PSV) en Albers (Vitesse). Midden: Van Schijndel (SVV), Hendriks (Vitesse) en Feldmann (AFC). Voor: Tolmeyer (Blauw Wit), Van der Tuyn (HDVS), Tjepkema (Blauw Wit), Kuneman (HBS) en Groeneveld (Haarlem). Het resultaat was, dat het Nederlands elf tal met 10 verloor. De strijd stond niet op een hoog peil. Oefenmeester Van der Leek stond op de tribune voor de microfoon en gaf aanwijzingen. ADVERTENTIE dat verwaarloosd wordt beginnen soms ernstige aandoeningen der lucht wegen. Bestrijdt het voortwoekeren van de besmetting met de zui verende, slij'moplossen- de en geneeskrachtige AKKER'S -s Werelds beste hoestsiroop - Dinsdagmorgen heeft een eenmotorig les- toestel van de Rijksluchtvaartschool, een Tiger Moth, een noodlanding gemaakt in een weide even buiten Amersfoort. De pi loot, de instructeur Lohuizen, was tot deze landing gedwongen, wegens een motor storing. Van het toestel werd alleen het landingsgestel iets verbogen. De inzittenden kregen geen letsel. De uitslagen van de dezer dagen gespeelde wedstrijden luiden: Dames: P.S.V.H. 1—H.H.C. 1 8—15. Rapi- ditas 3—SC Haarlem 3 4—17. P.S.V.H. 2— H.O.C. 2 1215. Rapiditas 1SC Haarlem 1 2—18. Schoten 1—H.H.C. 3 25—5. Heren: H.H.C. 4—H.O.C. 4 26—12. SC Haar lem 1—R.A.O. 1 31—29. R.A.O. 2—H.H.C. 15—16. Antilopen 3—SCH 4 38—12. II.O.C. 1— H.H.C. 1 25—22. O.K. 3—Res. Politie 1 19—15. I.H.J. 1— H.G.A. 2 19—14. Het programma voor Donderdag en Vrijdag in het Krelagehuis luidt: Donderdag: Dames: H.O.C. 2Antilopen 2 SC Haarlem 4—H.H.C. 3. H-O.C. 3—SC Haar lem 3. Heren: SC Haarlem 4—Schoten 1. H.G.A. 1—P.S.V.H. 1. Antilopen 3—Res. Po litie 1. Vrijdag 25 Jan. Dames Rapiditas 3—H.G.A. 2. H.O.C. 1—O.K. 1. P.S.V.H. 2—Schoten 1. Ra piditas 2—H.G.A. 1. Heren: H.O.C. 4—O.K. 3. H.H.C. 4—H.G.A. 4. H.O.C. 2—SC Haarlem 2. Antilopen 1RAO 1. Dezer dagen zijn er in de eerste klasse heren enige belangrijke wedstrijden gespeeld. Zowel SC Haarlem als H.O.C. veroverden de punten. In de eerste wedstrijd ging de strijd gelijk op. Tenslotte won SC Haarlem. Bij H.O.C.—H.H.C. had het laatste team eerst een voorsprong. Bij het ingaan van de laatste drie minuten was de stand nog 20—22, doch ook deze achterstand liep H-O.C. in en behaalde in de laatste seconden door een strafworp de overwinning. Bij de dames bleef SC Haarlem door een overwinning op Rapiditas deze club goed volgen. Het programma voor deze week is ook weer zeer interessant. Donderdag spelen de teams van HGA en PSVH voor de bezetting van de onderste plaats. Vrijdag komen Anti lopen en RAO in het veld, waarbij het laat- s.e team zal proberen de ongeslagen leidende ploeg de eerste nederlaag te bezorgen. Voor de komende maanden is voor de af deling Haarlem nog een groot aantal bijzon dere wedstrijden vastgesteld. Behalve het feit dat er stedenwedstrijden gespeeld moe ten worden, is ook voor de eerste keer te Haarlem een internationale ontmoeting vast gesteld. Het programma luidt: 22 Maart: ZwaluwenLuxemburg (heren) met als voorwedstrijd: HaarlemNederl. Jeugdteam (heren). 26 Maart: Rotterdam Haarlem (dames en heren). 12 April: Den Hel derHaarlem (dames, jeugdteam tot 17 jaar, heren A.; heren B-) De competitie welke enige weken heeft stilgestaan, trekt nog steeds de algemene aandacht. Het blijkt meer en meer dat de ruimte in het gebouw van de HKB voor de toeschouwers te klein wordt. De kegelaars vinden het een verheugend feit dat de oudste vaderlandse sport zo'n grote belangstelling trekt. De standen luiden: Klasse A: 1. ODO 2971 houten, 16 pnt.; 2. Volharding 3232 houten, 14 pnt.; 3. De Prins 2721 houten, 14 pnt.; 4. DW 3182 houten, 8 pnt.; 5. HBS 2675 houten, 8 pnt.; 6. LUMG 3126 houten. 6 pnt.; 7. HVK 2683 houten, 6 pnt.; 8. Richten-Rollen 3151 houten, 4 pnt.; 9. Zet 'm op 2503 houten, 4 pnt. ODO, De Prins, HBS, HVK en Zet 'm op hebben twee wedstrijden minder gespeeld dan de andere tloegen. Afdeling. B: 1. PAX 3285 houten, 18 pnt.; 2. NRV 2554 houten, 13 pnt.; 3. N. de Plank 2615 houten, 12 pnt.; 4. EVA 2544 houten, 12 pnt.; 5. Haarlem 2444 houten. 9 pnt.; 6. Tiga- troes 3001 houten. 6 pnt.; 7. BI. Sportief 2422 houten, 6 pnt.; 8. Fr. Hals 2861 houten, 2 pnt.; 9. HHC 1945 2542 houten, 2 pnt. NRV, N. de Plank, EVA, Haarlem en Blijf Sportief hebben twee wedstrijden minder gespeeld. Afdeling C: 1. HFC Haarlem 2340 houten, 16 pnt.; 2. Com. Post 14 2233 houten, 8 pnt.; 3. Aan de Rol 2200 houten, 8 pnt.; 4. Enthou siasten 1998 houten, 0 pnt. De Nederlandse Wandelsport Bond, afde ling Noordholland, die op Zaterdag 26 Januari te Beverwijk een jaarvergadering zal houden, kan volgens het jaarverslag 1951 op een zeer gunstig seizoen terugzien. Het aantal georganiseerde wandelaars in de provincie bedroeg verleden jaar 3048, waarvan 2047 senior- en 667 jeugdige per sonen alsmede 334 persoonlijke leden. Het aantal aangesloten verenigingen is opge lopen tot 89, hetgeen op een grote vooruit gang wijst. De voorjaarstoohten in Maart, waarmede deze bond steeds het seizoen opent, noteer de bijna 2400 deelnemers. De Avondvierdaagse leverde een nog groter aantal deelnemers op en wel 6400, waarvan 1350 jeugdige personen. Deze aan tallen bewijzen dat de Avondvierdaagse elk jaar meer in trek komt, vooral als men be denkt dat over het gehele land 22.000 per sonen aan de Avondvierdaagse hebben deelgenomen. Aan de wandeltochten die in Noordhol land werden georganiseerd hebben in totaal deelgenomen 21.800 personen, dit is 6 meer dan in 1950. Aan de school-wandeltochten werd deel genomen door 1200 scholieren, waarvan alleen al te Amsterdam 700. De afstand welke bij de wandelaars het meest in trek is blijkt de 25 km te zijn, te weten 43 hierna volgt de 20 km met 34 23. De auto was nog maar nauwelijks tot stilstand gekomen voor de versterkte deu ren van de N.V. Schokbetonnen Stadsbank, of Panda sprong er al uit en rende het gebouw binnen. Alle klerken en kassiers begonnen gedienstig te buigen, want men kende Panda hier als een der beste klan ten; en een gezette directeur trad hem op gewekt-lachend en met uitgestoken hand tegemoet. „Aha! Aha!", riep hij. „Daar is de heer Panda, de juwelen-bezitter! Onze dag is alweer goed! Hoe maakt :u het, mijn heer Panda? Is er iets van uw dienst? Kunnen wij iets voor u doen?" „Ja!", riep Panda krachtig uit. „Neem onmiddellijk veiligheidsmaatregelen. De Vleermuis rover heeft gedreigd, mijn juwelen te ste len!" Het effect van deze woorden was be treurenswaardig. De bloeddruk van de bank-directeur steeg van de schrik tot dui zelingwekkende hoogten; hij maakte in zijn paniek zo'n luchtsprong, dat hij er nog da gen later pijn van had in de gewrichten, en bovendien raakte zijn spijsvertering in de war. „Dd-d-d-de V-v-v-v-vleermuis hakkelde hij. „Ontzettend! Vreselijk! Dd- d-d-die staat voor niets! D-d-d-die blaast de muren op met dynamiet! D-d-d-die ver jaagt de bewakers met traangas! Die laat geen steen op de andere! Verschrikkelijk!" „Ja maar.... u zult er toch wel iets tegen doen?", vroeg Pmida. „Natuurlijk natuurlijk!", riep de directeur uit. Hij scheen zich enigermate van de schok te herstellen, en begon Panda nu beleefd doch haastig naar buiten te duwen. Jazeker We zullen doen wat wij kunnen! Wij zullen de bank beveiligen! Die afbrekende ban diet zal hier niet binnen komen, daar zul len wij voor zorgen" „Nou het is heel flink dat u zo doortastend optreedt! Fijn!", zei Panda, en toen kreeg hij een laatste be leefde duw tegen zijn schouder en stond weer buiten. Wij zullen nu moeten afwach ten, wat de energieke directeur gaat doen. Rapport, Een woordvoerder van de Britse regering heeft verklaard, dat de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, binnenkort naar Parijs gaat om de Franse regering in te lichten over het verloop en het resultaat van de door premier Churchill te Washington ge voerde besprekingen met de Ameri kaanse regering. AI te bont. Het Britse ministerie van Fi nanciën heeft bepaald, dat alle expor teurs van bont met ingang van 1 Fe bruari zullen moeten bewijzen, dat het uitgevoerde bont blijft in het land waar heen het gestuurd wordt. Tot dusver kwam het voor, dat bont zogenaamd voor de Amerikaanse markt werd ge kocht. De zendingen gingen daarentegen naar het vasteland hoofdzakelijk naar Frankrijk en Nederland waar het bont in ponden werd betaald en ver volgens tegen dollars naar de Verenigde Staten doorverkocht. Deze handelwijze heeft Engeland miilioenen dollars ge kost. Staking. Hedenmorgen verschenen onge veer negenhonderd buschauffeurs in Londen niet op het werk uit protest tegen een nieuwe Zondagsdienstrege ling. Zes lijnen zijn bij de staking be trokken. Dinsdag lag het werk stil in een kolenmijn bij Brodsworth, in York shire, omdat volgens de mijnwerkers hun eis voor een gegarandeerd loon ter compensatie van gederfde inkomsten ingevolge moeilijke arbeidsvoorwaar den, was afgewezen. In de mijn werken 3000 personen. Reis. Dinsdagavond is te Londen officieel medegedeeld, dat koning George en koningin Elizabeth van Engeland in de ochtend van de 10e Maart per trein naar Portsmouth zullen vertrekken, waar zij zich zullen inschepen aan boord van het Britse slagschip „Vanguard". De „Van guard" vertrekt 11 Maart naar Kaap stad. Men neemt aan, dat Prinses Mar garet haar ouders zal vergezellen. Oversoannen. De Oost-Duitse minister president Grotewohl is overspannen en met ziekteverlof gegaan, aldus meldt het West-Duitse nieuwsbureau D.P.A. Zijn plaatsvervanger Ulbricht vervangt hem. Men verwacht, dat Grotewohl binnen enkele dagen zij.n werkzaamheden kan hervatten, aldus het bericht, dat niet officieel is bevestigd. Zuivel. De Amerikaanse Senaat zal heden een voorstel tot herroeping -van de wet telijke bepalingen inzake beperking van de Amerikaanse invoer van zuivelpro ducten behandelen. Men vertrouwt, dat de Senaat dit voorstel, dat reeds door haar commissie voor valuta- en bank zaken is goedgekeurd, zal aannemen. Het voorstel moet ook nog door het Huis van Afgevaardigden worden goed gekeurd. Aanvallen. De Jordaanse regering heeft de Veiligheidsraad een memorandum doen toekomen, waarin een opsomming wordt gegeven van Israëlische aanvallen tegen Jordaans grondgebied. De houding van Israel vormt een ernstige bedreiging van de vrede in het Midden-Oosten, aldus de Jordaanse regering. Afschriften van het memorandum zijn gezonden aan de drie landen, die indertijd de status-quo in het Midden-Oosten hebben gegaran deerd, te weten Frankrijk, Engeland en de Verenigde Staten. Hoop. De Britse eerste minister, Winston Churchill, is vanmorgen na een verblijf van twee weken in de Verenigde Staten en Canada met de „Queen Mary" naar Engeland vertrokken. Hij werd uitge leide gedaan door Bernard Baruch, die de laatste dagen zijn gastheer was, de chef van het protocol van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, die hem groette namens presi dent Truman en minister Aoheson, en zijn dochter, de actrice Sarah Churchill. In zijn afscheidsboodschap tot de bur gemeester van New Yoitk, Impelliteri, had Churchill tevoren gezegd: „Als Amerika en Engeland samenwerken, bestaat er nog hoop op wereldvrede". Représaille. Naar men verwacht zal de Amerikaanse regering binnenkort be slissen of zij een order zal uitvaardigen om de bewegingsvrijheid van de Russi sche ambassadeur en andere Russische functionarissen in de Verenigde Staten te beperken. Functionarissen te Washington deelden Dinsdag mee, dat het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken een dergelijke maatregel overweegt. Dit zou dan een représaille zijn op het besluit van de Sovjet-Unie om de bewegingsvrijheid van buiten landse diplomaten te beperken tot een gebied van veertig kilometer rondom de Russische hoofdstad. Benoeming. Officieel is meegedeeld dat Lord Alexander, gouverneur-generaal van Canada, inderdaad Brits minister van Defensie zal worden. (Premier Churchill is thans tevens minister van Defensie.) Alexander zou in Canada worden opgevolgd door Vincent Massey, vroeger Canadees hoge commissaris te Londen. Herdenking. Op 5 Februari zal in Surabaja de muiterij op „De Zeven Provinciën" worden herdacht. Op initiatief van de vakverenigingen, het ministerie van Defensie en scheepvaart- en haven arbeiders is daartoe een vereniging ge vormd. Op 4 Februari 1933 brak muiterij uit op het pantserschip „De Zeven Pro vinciën", dat toen op de rede van Oleh- Leh lag. De commandant en een deel van de officieren, onderofficieren en bemanning waren aan land, toen de schepelingen, die aan boord waren ach tergebleven, bezit namen van de gewe ren, zich voorzagen van munitie en de officieren en onderofficieren overwel digden. De muiterij kwam na een zwerf tocht langs de kust van Sumatra ten einde, toen een Nederlands vliegtuig een bom op het schip wierp. 1 nVF.PTF.NTlE GABARDINE REGFNJASSEW Op de „Willem Ruys", die Dinsdagmid dag naar Indonesië is vertrokken hebben zich verscheidene Nederlandse, Deense. Duitse en Oostenrijkse artsen ingescheept, die een over eenkomst met de Indonesische regering heb- nen aangegaan. Op deze reis vervoert het schip een groot aantal zendingsarbeiders, onder wie de heer en mevrouw J. Berger— Westéndorp, die door het Zendingsbureau te Oegstgeest werden uitgezonden naar Tentana op Midden-Celebes.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 2