Samenwerking in Velsens college van bijna alle kanten in discussie betrokken Nieuwe lijn in visserij-onderwijs gaat zich aftekenen Eerst kern van leerkrachten; daarna de jeugd opleiden Oud-IJmuiden is velen niet naar de zin Vanavond antwoord in Velsens raad C.P.N. heeft motie-regen in petto Old Clothes New 5 Agenda voor Beverzvijk „J anneever" „Stormvogels" gaat trainen bij lichtinstallatie Stormvogels en de ramp met de „Alkmaar" De „Marietje Böhmer" aan Peru verkocht Verplicht Oud plan in nieuw kleed Verzorging van de vangst Agenda voor Velsen WOENSDAG 23 JANUARI 1952 TVTA HET INDRUKWEKKENDE BEGIN van Velsens eerste begrotings- zitting, waarmee de deernis met de nabestaanden der veertien slacht offers van de ramp met de IJmuidense trawler „Alkmaar" onder weinige maar welgekozen woorden is gebracht door voorzitter mr. M. M. Kwint, is de raad begonnen met zijn omvangrijke werk van deze en de komende dagen: het budget voor het al lopends jaar. Niet echter dan nadat de heer A. H. ten Broeke, als nestor van de vroedschap, namens de raad deze korte rede had beantwoord met even welgemeende woorden. De raad nam vervolgens staande een minuut stilte in acht en daarna verliet burgemees ter Kwint tijdelijk de vergadering om de Koninklijke deelneming nog de zelfde middag aan de nabestaanden over to brengen. Van meer dan één kant is uit de raad critiek geoefend op de interne ver houdingen in het college, zulks onder meer naar aanleiding van de wrij ving tussen dit college en de feestcommissie bij IJmuidens recente feest viering. Diverse malen bleek de goede verstandhouding tussen burgemees ter en wethouders in twijfel te worden getrokken. De heer Van Dongen (C.H.) begon als eerste aan de algemene beschouwingen en brak andermaal een lans voor het lot van oud-IJmuiden om vervolgens de wet houder van onderwijs te gispen voor diens uitlatingen in een oudervergadering van een openbare school te Velsen-Noord, waarin hij volgens de heer Van Dongen zich onvoorzichtig uitliet over de positie van het bijzonder onderwijs tegenover het openbaar onderwijs. Als voorzitter van de Arbeidfrac- tie nam de heer R. Verbeek de be groting in beschouwing. Hij waarschuwde vriendelijk voor „zorgeloosheid", nu Vel- sen de beschikking heeft over een reserve van ruim zes millioen dank zij de meevaller uit de ondernemings-belastinguitkering van de regering. „Maar onze oude schulden zijn afgelost en wij zijn een witte raaf ge worden in den lande" zei de heer Ver beek, „waartegenover staat dat de vette jaren voor Nederland ten einde lopen en ook de noodregeling voor de gemeente op haar eind raakt." Volmondige lof had de heer Verbeek voor de culturele inspannin gen, die de gemeente zich getroost en nog gaat getroosten. Hij bleek zich diepgaand bezig te hebben gehouden met de mogelijk heden der reserve-besteding, daarbij reke ning houdend met een eventuele waarde daling van het geld en zag als een der wegen het zwaarder belasten van de be groting om de eisen der Velsense groei op te vangen en zoals hij het zei: „Velsen aan een pak te helpen, dat Velsen past". Een andere oplossing zou het reserveren in werkelijke zin betekenen om er te gelege ner tijd onontkoombare investeringen uit te financieren. Investeringen, waaronder hij voor de vuist weg het nieuwe raadhuis, het abattoir-en-nóem-maar-op, rangschik te. Dit idee leek hem in elk geval beter dan het idee van de heer Van Dongen, die eerder in de middag een burgerzinlening had gepropageerd. Eretaak van ambtenaren Naar zijn overtuiging dienen de ambte naren in overheidsdienst het als een ere taak op te vatten, mee te kunnen werken aan de opbouw van het land, dit als een voorzichtige suggestie in de richting van langere arbeidstijden van deze werknemei-s binnen de grens der redelijkheid en met rechttrekking der onderlinge oneffenheden zulks in het belang van de zozeer be geerde productie verhoging. Over de urgentie der nieuwbouwprojec ten had de heer Verbeek eveneens hét een en ander te zeggen: al is er een urgen tie-commissie en al zijn er dikke rapporten: deze hele zaak hult zich zijns inziens nog al te zeer in duisternis, terwijl het college het rapport al vijf maanden „in studie" heeft. Hetzelfde verwijt op kleinere schaal trof de commissie voor de beplanting en derzelver rapporten, die nog niet eens zijn uitgebracht naar de heer Verbeek meende. Het vervoerprobleem in Velsen kreeg eveneens zijn aandacht: hij was het niet eens met de beantwoording door B. en W. op de desbetreffende vragen en meende dat er meer aandacht geschonken dierit te worden aan bijvoorbeeld een vei-binding tussen Santpoort-Zuid en Santpoort-Noord. Als dessert kwam de heer Verbeek met de samenwerking in het college van B. en W. ter tafel, zulks naar aanleiding van de vraag daarover en het „knappe" antwoord in de eerder verschenen memorie. Knap, omdat naar des heren Verbeek's mening, alle partijen in het college met dit niets zeggende antwoord tevreden worden ge steld. Natuurlijk is er wel eens iets. zei de heer Verbeek, en inderdaad werd en wordt er veel constructief werk verricht, maar daar doelde de vraag niet op. Men erkent evenwel, dat de sfeer niet juist is, maar verkondigt min of meer. dat dit de raad „niet aangaat". Zodat de heer Verbeek meende te mogen concluderen, dat er een luchtje aan zit. Is er tussen de wethouders iets? Hij meende van niet en kwam daarmee op de kern: er hapert dus waarschijnlijk iets tussen W. en B. en knoopte hier de vraag aan vast of het schadelijk zou zijn of worden deze zaak in het openbaar te behandelen. Aannemend, dat hij niet ver van de waax-heid af was haalde spreker in dit ver band het oude zeer open van het ontbreken van B. en W. bij de „officieuze" feestvie ring van IJmuidens 75ste verjaardag. Vreemde correspondentie over feest Over de correspondentie hierover had hij zijn ogen uitgewreven: dat er op een gegeven moment, door het feestcomité uit nodigingen aan het college waren gezon den, waarop het college zijn bevreemding uitsprak dat er geen contact was gezochl met B. en W. Uit de correspondentie bliikt evenwel, dal WOENSDAG 23 JANUARI Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: Lullabay of Broadway. Luxor Thealer, 7 en 9.25 uur. Captain Horatio Hornblower DONDERDAG 24 JANUARI Luxor Theater, 8 uur: Filmavond van de A.B.C.C. „The halfway house". Raadhuis, Beverwijk, 10 uur: Spreekuur wethouder van Sociale Zaken. het feestcomité volkomen correct is geweest terwijl het college later moest antwoorden, dat de oorzaak van deze onbekendheid niet bij het comité lag maar „ergens an ders" bij de voorzitter van het college, die naar de mening van de heer Verbeek zijn wethouders buiten deze hele kwestie heeft gelaten. Een situatie, die hij ronduit beschamend noemde en die naar zijn oor deel een vreemd licht werpt op de menta liteit van mr. Kwint. Katholieke steun aan cultureel werk Als derde kwam de heer Maas in zijn functie van Katholieke fractie-voorzitter aan bod, die allex-eerst een compliment af stak over de vox-m en de verschijnings datum van de begroting, daarmee de voet sporen zijner vooi'gangers drukkend. Het sociaal-culturele werk vormde de hoofd schotel zijner rustige rede: er is veel cri tiek op alles wat er op sociaal-cultureel terrein gedaan wordt voor de arbeidende massa. Maar wat diezelfde massa moet opbx-engen voor de krachtsinspanning van het land wordt vaak over het hoofd gezien door de criticasten, die alleen maar natel len wat zij aan Lieftinck moeten afdragen. „Wij zullen", aldus de heer Maas, „onze steun blijven geven aan alles wat Velsen begonnen is en nog zal beginnen in het vlak der sociaal-culturele verheffing zijner bevolking." Hieraan werd een pleidooi ver bonden voor meer leeszaal-mogelijkheid met studieruimte, een betere huisvesting van het visserij-museum, waarnaast hij de behoefte naar voren bracht aan een cen trale recreatiegelegenheid voor de IJmui dense jeugd. In onderwijs-opzicht heeft Velsen alles wat zijn hart, begeert, zo zei deze spreker, hoewel hij een leemte ont dekte in het zwemonderwijs. Het is de gemeente gelukt, om iets uit „Zegepralent Kennemerlandt" aan te ko pen, vexwolgde de fractieleider tevreden. Voorts drong hij aan op een spoedige realisering van het vèrzorgingscomplex voor ouden van dagen en gaf een hint in de richting van een onmiddellijke afschrij ving van 50 uit de zes millioen reserve, zodat de exploitatie vergemakkelijkt kan woi-den. Ook deze woordvoerder roerde de verhouding in het college aan en hij zou graag een bevredigend antwoord hierop zien: deze situatie kan niet in het belang der gemeente zijn. Namens de A.R.-fractie kwam de heer J. Visser aan het woord, eveneens met een vei-heugde ondertoon over Velsens ste vige financiële basis en een waarschuwing voor de toekomst. Hij drong aan op raad- huisbouw of vergroting van het bestaande gebouw, zulks als onderdeel van het ook zijnerzijds met smart verwachte ui-gentie- plan. Snelvuur Als afgevaardigde van de communisti sche fractie vuurde de heer Den Hol lander een politiek vei'haal af, waarin de derde wereldbrand, het fascisme van de heer Drees en de autonomie der ge meente de hoofdbestanddelen voi-mden. De in de socialistische hoek gesuggereerde lan gere ax-beidstijd voor gemeentepersoneel noemde hij een belediging voor deze men sen. Gasprijs, spanning tussen lonen en px-ijzen, „schanddaden" van B. en W., als het verhuren van bunkers voor oorlogs doeleinden („het buigen in het stof voor enkele zilverlingen") en de nieuwjaax-srede van de burgemeester gaven hem stof te over om drie kwartier te vullen. Op het moment, dat de burgemeester zijn zetel hernam, was de heer Den Hollander bezie met de visserij: hij meende dat het niet bii de herdenking van de „Alkmaar" moet blijven, maar dat de gemeente iets voor de nabestaanden zal moeten doen. Oud-IJmuiden in bescherming Als hekkensluiter fungeerde de heer Ten Broeke (C.H.), die evenals de heer Van Dongen oud-IJmuiden binnen de belang stelling trok. De vestiging van klein-industrie is blijk baar een mislukking geworden en oud- IJinuiden blijft een naargeestige plek in het herrijzende Velsen, dat gediend zou zyn met een nieuw oud-IJmuiden, waar vreem delingen en zeelieden zich thuis voelen en waar niet, zoals nu „misdadige elementen hun prooi grijpen", naar hij somber zei. Hu kondigde een motie aan over het probleem oud-IJmuiden, mochten B. en W. niet deze koers willen gaan varen. Gevaarlijke strandweg De communicatieweg met het strand wordt er ook gevaarlijker op, meende de C.H.-afgevaardigde, terwijl de busverbin ding met Haarlem zijns inziens op de Vel- serduinweg een ongelukkige halteplaats heeft uitgekozen in verkeerstechnisch op zicht. Hij viel de heer Van Dongen bij ten opzichte van diens vex-dediging van de doox-lichting der gehele gemeente 20.000 op de begroting) voor degenen, die daar geen principiële bezwaren tegen hebben. De subsidie aan het Antonius-ziekenhuis 10.000) leek hem veel te laag, zijnde nog niet eens de halve kosten van één bed. Voorts meende hij, dat de werkloosheid onder de bouwvakarbeiders in Velsen wordt aangewakkerd door de uitvoering van Velsense objecten door aannemers bui ten de gemeente, tei-wijl de „eigen" men sen gebrek aan werk hebben. Ook hij stipuleerde de verhoudingen in het college en was het er niet mee eens, de Dat er een bedragje van f 110 op de begroting uitgetrokken was voor het onderhoud van het „Janneeverhuisje" in Velserbeek, vond de socialistische fractiepraeses gisteravond niet zo heel erg, maar hij nam toch aan, dat een iegelijk, die zo'n oud huisje onder zijn beheer had en er 110 per jaar voor zou moeten betalen, genoemd huisje tegen de grond zou gooien. raad kenbaar te maken. De tegenstellingen dienen uitgeroeid te worden, maar de heer TenBroeke wilde toch in tweede ronde wel heel nadrukkelijk de grote lijn aan houden en niet op de kleinigheden vit ten, tenzij het gemeentebelang geweld wordt aangedaan. In een soort arbitrage commissie zag hij geen enkel heil. Filiaal leeszaal Na de avondpauze propageerde de heer Groot (Arbeid) een filiaal van de lees zaal in Velsen Noord en stelde vervolgens de voorzitter de vraag, hoeveel ongelukken in de gemeente te wijten zijn aan het ge- bruik van sterke drank. Vandaar stapte hij over op oud-IJmuiden en toonde zich voorstander van een gezellige sociëteit voor zeelieden in dat deel der gemeente om te besluiten met een warm woord over socialistische idealen. Mr. Tonino (Katholiek) zette een tirade op over de IJmuidense fabriekshal len, waar geen interesse voor is, evenmin als voor de eerder aangepakte industrieflat. Hij was er blij om, dat de strijd voor oud- IJmuiden nu ook door andere fracties wordt overgenomen, hopende, dat de heer Dudok eindelijk inziet, dat hij voor oud- IJmuiden een vergissing heeft gemaakt met zijn wederopbouwplan. Hij vertrouw de er inmiddels op, dat deze kwestie voor B. en W. geen prestige zaak wordt. Ook de festiviteiten bij IJmuidens verjaardag kre gen zijnerzijds een opmerking: hij bejam merde de gang van zaken, die blijkbaar te wijten is aan de intexme verhoudingen in het college, waardoor het dagelijks be stuur aanvankelijk niet vei'tegenwoordigd was. Tenslotte nam hij het vervoer onder de loupe: als er een betere dus de bus tussen Santpoort Zuid en Noord com municatie met IJmuiden kwam, zouden velen ontdekken, welk een prachtige winkelstand dit centrum der gemeente bij voorbeeld bezit. Zoiets kan lonend worden, als het maar tijd van groeien heeft. Het kruispunt Wenckebachstraat-Koningsweg werd door de heer Lips (A.R.) op hét ta pijt gebracht met de opmerking er bij, dat het daar nu toch wel wat lang gaat duren, zo goed als hij wees op de droevige staat van de Staalhavenweg, die „volkomen naar de barrebiesjes gaat", zoals de heer Lips voor spelde. Ook hem kwam het voor, dat de koers ten opzichte van oud-IJmuiden, des gewenst na overleg met IJmuidens Bloei vex-legd moet worden. „Noords" winkelstand Een ongehinderde verbinding met het Gildencomplex, dus buiten de spoorweg overgangen in de Koningsweg en de Wij- kersti-aatweg om bleek eveneens op zijn verlanglijstje te staan, meer speciaal ten behoeve van de winkelstand in Velsen Noord zelf. Verwonderd was de heer Lips enigszins over de aangekondigde „even tuele" exploitatie door de gemeente van het strand; beter leek hem voorlopig de ver lenging van de duur der pacht aan de parti culiere ondernemers. Het aangekondigde houten noodgebouw in Noord voor verga derruimte en een kleuterschool had des heren Lips' volledige instemming, als het tenminste maar enigszins in de omgeving past. Waarom er overigens een kleuter school in ondex-gebracht moet worden, was deze afgevaardigde niet geheel duidelijk. Ook hij viel over de uitlatingen van wet houder De Boer in de befaamde ouder vergadering van de Ir. Krijgerschool en tenslotte kx~eeg de samenwerking in het college voor de zoveelste maal een opmer king: is er bij een onjuiste sfeer wel eens moeite gedaan om een einde te maken aan deze toestand? Als dat gebeurd zou zijn, was Velsen bewaard voor een sneeuwbal, die nu allengs verder rolt, aldus de heer Lips, zodat de gemeente naar buiten in op spraak woi-dt gebracht. Verder vond hij het maar vervelend, om de moeilijkheden tijdens de IJmuidense feesten in verband te brengen met deze narigheid. Nadat mevr. L a g e r w e ij-B i 1 j a r d t de communistische ideologie naast de Vel sense realiteit had gelegd en onder meer het uitblijven van een ziekenhuis gecriti- seerd had, temeer daar Velsen volgens haar er nu wel geld voor heeft, zag ze het poli tiebureau niet als de juiste plaats voor een stoute-kindercrêche op vrije middagen. Uitzetting van zakenlieden De middenstanders, die geen herbouw- plicht bezitten, werden door de heer Van Leeuwen (Katholiek) in de derde ronde in bescherming genomen temeer daar diverse mensen, die in particuliere huizen een zaak drijven met uitzetting bedreigd worden en hij zou hiervoor graag een oplossing zien. Er werden voorts door de heer Sche ring a (C.P.N.) enkele moties en voorstel len ingediend, die voorts in een lange rede het ganse beleid van Velsens college in felle bewoordingen aanviel. Hij meende aan het eind, dat de reserve van ruim zes millioen genoeg is om de progressieve plannen van zijn fractie te verwezenlijken inplaats van om er een derde wereldoorlog mee voor te bereiden. Critiek over de „Alkmaar" Inmiddels was het kwart voor tien ge worden. De heer Scheringa achtte het nodig dat het gemeentebestuur ingrijpt ten opzichte van de oorzaak der Alkmaar- catastrophe, al zei hij geen expert op het gebied van schepen te zijn. Niettemin dui-fde hij het aan de verantwoordelijkheid voor de ramp (in voorzichtige bewoor dingen) te stellen, zulks op grond van di verse „verhalen" er over. In afwachting van de tunnel achtte de heer Boersma het noodzakelijk de toe gangswegen tot IJmuiden te verbeteren en de positie van de PEN-centrale in het oog te houden die vermoedelijk in de weg staat bij het verwezenlijken van de tun nelplannen en de aansluiting er op in Noord. Aanval on mr. Kwint De heer Kruisman pakte de samen werking in het college maar weer eens aan: hij zei als oud-wethouder de methoden van de voox-zitter te kennen om zijn vijanden een trap te geven en in dit verband bracht hij de hex-benoeming van Velsens burge meester, welke dit jaar aan de orde komt, in het geding. Het zei hem niet te kunnen schelen, of deze bux-gemeester blijft zitten, of dat er een andere reactionnair komt (wat de burgemeester zelf alsmede de raad een fikse lach ontlokte). De heer v. Leusen (Arbeid) viel on middellijk de communistische woorden over de ondergang van de „Alkmaar" aan: deze zaak moet door deskundigen worden bekeken en de raad is daar de plaats niet voor. Voorts trok hij fel van leer tegen een eventuele bedelarij voor de nabestaanden: liever een millioen uit de gemeentefondsen dan een fooi uit een collecte. Leeszaal nodig Terugkerende tot het begrotingsdispuut bleek hij pal voor het behoud van een stuk natuur bij de uitgang naar zee en hij vroeg dus dringend om plannen. Uit de „meeval ler" voor de gemeentefinanciën zou hij graag een werkelijke openbare leeszaal zien verwezenlijkt, een leeszaal dan met een plaatsje voor populair-wetenschappe- lijke lectuur voor de jeugd, die daar be hoefte aan heeft. Tenslotte peuterde hij de voorgaande communistische redenering uiteen. Vanavond zal het college antwoor den. Wij vernemen inmiddels, dat de „ont dooiing" van het gemeentefonds Velsen een bedrag van 1,3 millioen zal opleve ren. Dit bedrag is echter reeds geteld in het totale reservebedrag, waar de raad zich in alle toonaarden verheugd over toonde. J. H. A. K. Gualthérie van Weezei bedankt als raadslid Wegens drukke werkzaamheden heeft de enige vertegenwoordiger van de V.V.D. in Velsens raad, de heer J. H. A. K. Gual thérie van Weezei, naar wij vernemen zijn ontslagaanvrage ingediend. De heer Van Weezel, geboi-en 5 Maax-t 1905, die sedex*t 1 October 1945 het com mando van de „Stormschool" in de „Wild hoef" in Bloemendaal op zich had geno men, werd op 15 April 1947 als lid van Velsens gemeentei-aad geïnstalleerd, in de plaats van de heer W. A. Potjer. Sedert die datum maakt de heer Van Weezel deel uit van de commissie van bij stand in economische zaken. Van 15 April. 1947 tot September 1949 was hij lid van de reclame-commissie in zake de vergunningswet op de drankwet. Op 6 April 1949 nam hij zitting in de commissie van bijstand op de financiën, 6 September van dat jaar aanvaardde hij het lidmaatschap in de commissie van bij stand voor onderwijs en culturele zaken. Ook van de commissie van voorbereiding voor de plaatselijke strafwetgeving maakt hij sinds 6 September 1949 deel uit. Op 1 Mei 1949 werd de „Stormschool" als zodanig opgeheven en kwam het corps commandotroepen ervoor in de plaats. De heer Gualthérie van Weezel bleef ook hier over het bevel voeren. Daar echter zijn werkzaamheden sedert 1 Juli 1950 zijn doorlopende aanwezigheid in Roosendaal eisen, is het niet doenlijk hierbij ook nog het raadslidmaatschap in zijn woonplaats waar te nemen. Wie zijn zetel in de raad zal innemen, is nog niet bekend. Het Stormvogels-bestuur heeft naar wij vernemen, besloten de Stormvogels-ploeg met het oog op de komende zware wed strijden extra voor te bereiden. De tot heden gevolgde zaal-training zonder meer kon de spelers geen volledige voldoening schenken. Dank zij de medewerking van de vereni ging V.V.B. en Kennemerstaten mogen de Stormvogels-spelers op Woensdagavond ge bruik maken van het terrein met de licht installatie van eerstgenoemde vereniging te Velsen-Noord. Per bus zullen de spelers naar het trainings-tex-rein wox-den vervoex-d. Een prima veld-training is op deze wijze vei'zekerd. Het bestuur sprak de hoop uit, dat de Stormvogels-spelers door een trouwe op komst zullen tonen, dat deze niet-geringe kans op prijs wordt gesteld. De ramp met de IJmuidense trawler „Alkmaar" heeft ook in de Stormvogels- kringen diepe verslagenheid teweeg ge bracht. Schipper Koeman was een trouw aanhanger van de blauw-witte kleuren en over de „visserij-golf" kon men hem dik wijls horen informeren naar de uitslag van door Stormvogels gespeelde wedsti-ijden. Op Tweede Kerstdag was hij nog aanwezig bij de wedstrijd StormvogelsAlcmaria- Victrix. Voor de aanvang van de Zondag te spe len wedstrijd StormvogelsO.S.V. zal een minuut stilte in acht worden genomen ter herdenking van het tragisch verscheiden van zeven IJmuidenaren, waaronder de trouwe Stormvogel Koeman. Het 761 b.r.t. metende kustvaartuig „Marietje Böhmer" van de N.V. Rederij „Nautiek" te Rotterdam is verkocht aan de Corporation Peruana de Vapores in Peru, die het schip in de vaart zal brengen onder de naam Salumilla. ADVERTENTIE reinigt uw kleding Chemische reiniging Koningsplein 8 - IJmuiden - Tel. 4886 Een nieuw Visserijlaboratorium in IJmuiden, een grote uitbreiding van de gemeentelijke visser ij school: twee dingen, die verheugende symptomen zijn van de overheidsbemoeiingen met de Nederlandse visserij. Maar die ook laten zien, dat er een nieuwe koers gevaren gaat worden in die visserij en dat de achterstand, die Nederland in velerlei opzicht heeft in verge lijking met ander „visserij mogendheden" een kans maakt in de loop der volgende jaren gereduceerd te worden. Het onderwijs aan de visserij scholen van Nederland, waar het „jonge bloed" voor dit bedrijf vandaan moet komen en waar gaat de slagzin meer op dan hier, dat wie de jeugd heeft, de toekomst bezit zal in deze zelfde richting worden omgebogen. Of eigenlijk liever „aangevuld", want het huidige onderwijs besteedt nog te weinig aandacht aan de biologie,, de viskunde, de visgronden, het materiaal. Er is een staatscommissie geweest, waar- er natuurlijk rekening^ moet worden ge in ook het bedrijf zelf was vertegenwoor digd, welke commissie een rapport opstel de over deze aangelegenheid. Een rapport dat met een volmondig „ja" antwoordde op de vraag of er leerstof behandeld moest worden die buiten de problemen over veilige vaart voor schip en bemanning om gingen. De „visdeskundige" leden van de commissie brachten duidelijk naar voren, dat het een brandende noodzaak is gewor den op de visserij scholen aandacht te be steden aan de methode van de opsporing van de vis, de levensomstandigheden van de oogst der zeeën, de wijze van vangen en last but not least de behandeling van de vangst aan boord. De ganse com missie was het met deze opmei'kingen van „deskundige" zijde volkomen eens, omdat zij ten volle begreep, dat Nederland op dat punt een gevaarlijke achterstand dreigt te krijgen. Ten aanzien van de verplichting voor de cursisten om deze nieuwe vakken te vol- eventuele verschillen in dat college aan de gen kwam de commissie tot de slotsom, dat houden met de oudere, krachten in het vis serijbedrijf, de „x-otten" van de visserij, die men moeilijk tot een examen en de daar aan voorafgaande schoolbanken zal kun nen dwingen. Hiervoor wordt dan ook naar een bevredigende regeling gezocht. De jongelui echter zullen onder de leerplicht vallen. Zover is het voorlopig echter nog niet om de eenvoudige reden, dat de leraren voor de diverse nieuwe cursussen er nog niet zijn: Zaterdag begint in de Scheve- ningse visserijschool een cursus voor deze mensen, waarvoor er zich acht hebben aan gemeld en die in de tijd van anderhalf jaar zullen worden klaargemaakt voor hun taak. Dat zal een veelomvattende taak wor den: de invloed van de wetenschap op de visserij wordt naarmate de kennis van de zee en haar bewoners dieper graaft, ster ker. Er is in de eerste plaats wat wij zou den willen noemen een biologische sector of, om haar te omschrijven: de leerstof die de rationele bevissing en de doeltreffende opsporing van de vis nastreeft en daarbij in nauw contact komt met de techniek van De hervorming van het visserijonder- wijs is al sinds 1905 in besprek: toen reeds merkte men, dat Nederland op den duur terrein zou verliezen, als er niet gereorganiseerd werd. De plannen zijn echter door verschillende omstan digheden steeds vastgelopen. Tot nu. De betrokken ministeries die de grote promotoren waren daargelaten dan nog even de stimulans uit het bedrijf zelf, die wel degelijk merkbaar is ge weest, al stijgt de belangstelling voor wetenschap en onderwijs pas de laatste jaren met sprongen zijn warme voor standers gebleven. Die in wezen dezelf de zijn als die van 1905, maar aange past werden aan de tred der wetenschap en techniek. In bijgaand artikel wordt de hervorming van het visserijonderwijs, dat van zulk onberekenbaar groot nut zal blijken te zijn voor de toekomst van het ganse bedrijf, aan een beschouwing onderworpen. oooooocooooooooooooooooooooooooooocoocoooooooooooooooooo echolood, Decca-plaatsbepaling en wat er meer aan hulpmiddelen voor de zeevisvaart te koop is. De kennis van de vismethoden en van het vistuig en de vex-zorging van de vangst aan boord zijn drie andere belangrijke les- vakken, die de volle aandacht van de Staatscommissie haddeix, terwijl voorts ook de modei-ne conserveringsmethoden onder haar belangstelling vielen. Dit hele geval staat voorlopig alleen nog maar op papier en hier en daar zijn enkele voortekenen van de realisering te merken: de Velsense gemeenteraad stelde onlangs bijvoorbeeld reeds het vak „viskunde" voor de IJmuidense school in. Dat wil echter geenszins zeggen, dat deze zaak daarmee nu ook onmiddellijk in wei'king treedt en ef fect aflevert: dit wordt een kwestie van jaren en men heeft vooral gedacht aan het opvangen van de jeugd, waaruit de beman ningen van straks moeten worden gerecru- teerd. zen, waarmee de week inzette hielden zich Dinsdag staande. Enkele soorten, zoals de grote kabeljauw, die schaarser wordt, kwam zelfs op hoger niveau en promo veerde tot f 336 per 125 kilo. De zwarte koolvis profiteerde mee van deze dikkop- prijzen en kreeg f 124 toebedeeld. Met de schelvis was het weer het zelfde liedje als Maandag: weinig aanbod en grote vraag, zodat er weer niet op een paar gulden werd gekeken door de liefhebbers en de prijzen voor de grote soorten de f 95 kon den halen en voor de braat van f 51 tot f 40 per 50 kilo liepen. Enkele kisten schol waren slechts een druppel op de gloeiende plaat en mochten zich dus in een levendige belangstelling verheugen: ze werden gewaardeerd op f 90 tot f 75 per kist. Zoals gewoonlijk deden de tongsoor ten het wat kalmer aan en dus bleven de noteringen gelijk aan die van Maandag en de vorige week (f 3,60 voor de lappen en f 2,50 voor de tong II). De verse Kanaal haring van de Java bracht nog f 29 tot f 20 per kist op. Totaal werden aange voerd 870 kisten, waarvan 78 fijnvis, 130 schol, 130 haring, 49 schelvis, 285 wijting en 15 koolvis. Hoop voor Hoop. Na de mooie reis, die „de Hoop" in het oude jaar maakte, werd er ook Dinsdag weer een pracht resultaat door dit scheepje geboekt. Niet minder dan f 18.500 is er boven water gebracht na een korte 13-daagse reis. Enkele log gers, die Maandag verstek hadden laten gaan tot Dinsdag, besomden gemiddeld f 3000, met uitzondering van de KW 48 en de KW 43, die respectievelijk de f 4460 en de f 4380 haalden. Tot Dinsdagavond zag het er met de aanvoer voor Woensdag nog niet erg roos kleurig uit. Officieel was alleen de Allan Water bekend, die een aanvoer meldde van 110 kisten schelvis en piepers, 160 gul en koolvis, 180 wijting, 60 dichte wij ting, 150 makreel, 25 radio, 15 stokkebit en 130 stijve kabeljauwen. Niet officieel (maar toch in stilte verwacht) werd nog de Norma, die van dezelfde vertrekdatum is, maar nog geen seintje over de binnen komst losliet. Mooi vangstje. Voor de Donderdag- markt staat de Johannes Polderman al ge boekt. Deze trawler heeft een mooie trek schelvis gemaakt, want van de totale aan voel-, die ongeveer 500 kisten bedraagt, heeft hij 350 kisten schelvis onder dek. De rest van de aanvoer bestaat uit 40 kisten makreel, 25 koolvis, 30 rog en 140 wijting. Wat er meer komen kan. De al ver melde trawlers buiten beschouwing gela ten, kunnen voor de rest van de week voor binnenkomst wox-den verwacht, vol gens de vei-trekdata, de volgende trawlers: Eli Chénévière (vertrokken 12 Jan.), Claesje (vertr. 13 Jan.), Thorina (vertr. 13 Jan.), Limburgia (vertr. 14 Jan.), Ma ry (vertr. 14 Jan.) en de Haax-lem en de Bergen, welke beide de 15e Januari naar zee zijn vertrokken. Dokbeurt. De trawler „Post Boy", die Zondag te IJmuiden binnen liep na een onfortuinlijke Kanaalx-eis, heeft Dins dag een dokbeurt ondergaan. Kat uit boom. Tot Dinsdag waren er nog geen loggers of trawlers bekend, die er iets voor voelden om bij Breskens op haring te gaan vissen. Hoewel er nog ge noeg schijnt te zitten, is het wachten op wat standvastiger weer, opdat de haring wat dieper zal zakken en daardoor wat makkelijker voor de trawl komt. Dit neemt echter niet weg dat de visserij dei- kotters met de nodige belangstelling wordt gevolgd door verschillende loggereigena- ren, die bij gunstige vangstberichten onge twijfeld nog een schot gaan wagen. Voor de Kanaalvisserij gold hetzelfde. Momen teel is er geen animo van Hollandse zijde, maar mochten betere vangstmeldingen van de Duitse vloot binnenkomen, die daar nog is blijven vissen, dan zullen de Hol landers ook wel weer van zich laten horen. Marktnieuws. Prijzen: Heilbot 3,20- 2,75, gr. tong 3,60-3,40, gr.m. tong 2,65- 2.45, kl.m. tong 2.65-2.50, kl. tong I 2.55- 2.50, kl. tong II 1.82-1.67, tarbot I 3-2,90 per 1 kg. Tarbot IV 55, schartong 27-25, gr. schol 50-45, gr.m. schol 70-66, kl.m. schol 90-84, kl schol I 75-67, kl. schol II 48-19, schar 30-17, bot 24-23, v. haring 29.50-18, makreel 31-27, gr.m. schelvis 96, kl.m. schelvis 80, kl. schelvis I 68-49, kl. schelvis II 51-39, wijting 31-12, gr. gul 70- 61, midd. gul 51-49, kl. gul 42-38, kl. haai 37, ham 14, poontjes 30, kl. koolvis zw. 40-32 per 50 kg. Gr. kabeljauw 336-197, gr. koolvis zw. 124-94 per 125 kg. Aan voer: 78 kisten tong en tai'bot, 1 heilbot, 5 tongschar en schartong, 130 schol, 14 schar, 5 bot, 130 haring, 71 makx-eel, 44 schelvis, 205 wijting, 43 kabeljauw en gul, 4 ham, 10 poon, 15 koolvis, 20 diversen, totaal 870 kisten. Besommingen: IJM 73 Hoop f 18.500, KW 44 f 2220, KW 124 f 1630, KW 147 f 2100, KW 48 f 4460, KW 6 f 3000, KW 38 f 4310. Verse haring: KW 157 f 3160. WOENSDAG 23 JANUARI Raadhuis, van 14 lot 15 uur: Spreekuur wethouder van Onderwijs. Kraamcentrum, Kennemerlaan 125: Van 14.30 tot 15 uur, spreekuur. Thalia, 20 uur: „Duistere wegen". Rex, 20 uur: „De twee wezen". DONDERDAG 24 JANUARI V.m. gebouw Centrale Keuken, Abelen- straat 1. 20 uur: Filmvoorstelling voor het Instituut voor Arbeidersontwikkeling. Rex, 20 uur: Amusementsprogramma. Thalia, 20 uur: Speciale filmvoorstelling van „Voor moed, beleid en trouw"

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 3