-Clowntje Rick Lynne Thorn's dilemma Slachtoffers van de orkaan IJmuiden IJmuiden-Oost Castricum „Zwaarste storm sedert mensenheugenis" Kostitch won in IJmuiden 30 van de 34 partij en THALIA Opmerkelijke Amerikaanse film in Thalia „Emigranten" voor Fryske Trou „Wiron V" in de haven aangekomen Organist voor de Zeeweg-kerk Velsense oudjes in het Patronaat Lonen in de textielnijverheid Concert met paedagogische inslag Voor de kinderen Scheepvaart Hoeveel merken cigaretten zijn er? FEUILLETON WOENSDAG 23 JANUARI 1952 Gedurende de vroege ochtenduren van verleden week Dinsdag teisterde een or kaan van ongekende hevigheid, die vier uur aanhield, de Orkney-eilanden. Ook Fair-ei land had hiermee te kampen, even als de Shetlands en een gedeelte van de Schotse Hooglanden. De gehele omvang van de aangerichte verwoesting is nog niet bekend, maar men schat de schade op de Orkney-eilanden alleen al op tien millioen gulden. Tientallen kleine vissersboten liepen schade op en de trawler Loch Laggan uit Aberdeen raakte 200 meter van het kust wachtstation Kirkwall aan de grond. Ook de trawler Cairnburn kreeg het onbarm hartig te verduren. Hij verloor zijn twee visborden en de zware reddingsloep; pa trijspoorten werden ingedrukt, de bak werd beschadigd en het schip kreeg slagzij. De trawler Drumsheugh uit Granbon vocht tegen „berghoge" zeeën, sloeg lek en men moest onafgebroken pompen. Ook te land hield de storm danig huis. Dit zijn slechts enkele incidenten, die een beeld geven van de ergste storm, die sinds mensenheugenis woedde. De sympathie van de gehele bevolking gaat uit naar de mannen en vrouwen in de geteisterde gebieden. In normale tijden moet het merendeel van deze dappere, stoere mensen hard vechten om zich een karig levensbestaan te veroveren. Het is te hopen dat de regering maatregelen zal treffen voor onmiddellijke financiële hulp, benevens het benodigde materiaal om de gedupeerde boeren en vissers in staat te stellen de schade te laten herstellen. Schipper Swallow vertelt Trawlerschippers, die deze week in Grimsby terugkeerden, rappoi-teerden zeer slecht weer op de IJslandse visgronden. „Laat de mensen die mopperen over de prijs van de vis er zelf maar eens op uit gaan", zo merkte schipper Arthur Swallow van de Grimsby trawler Spurs op. „Ik heb nog nooit in mijn hele leven zoiets mee gemaakt en het is de eerste maal in de laatste twintig jaar dat we met beide an kers tegelijk grond hebben moeten zoeken in de zware zeeën", zo voegde hij eraan toe, van de 26 dagen die deze mannen op zee doorbrachten konden zij er slechts vijf vissen. „We lagen acht dagen achtereen ten anker, de laatste vijf dagen in de buurt van IJsland, waren de ergste die ik ooit beleefde. Toen we beschutting zochten in de haven, deden we driemaal een poging om uit te varen en koers te zetten naar Grimsby", eindigde hij zijn relaas. De Joegoslavische schaakmeester Kostitch, deelnemer aan het Hoogoventournooi, was de gast van de IJmuidense schaakclub Kijk Uit, waar hij een simultaan-séance gaf, voor de leden. Na een kort welkomstwoord van de voor zitter, de heer Hendrikse, ving de schaak meester te half acht zijn wandeling langs de n borden aan. Na een half uur viel het eerste slachtoffer, maar daarna boden de Kijk Uiters meer tegenstand en het duurde gerui- men tijd aleer Kostitch zijn score kon opvoe ren. Te ongeveer elf uur hield de schaak meester een geduchte opruiming en sneuvel den er verschillende Kijk Uit-koningen. Voorzitter Hendrikse was de eerste, die een remise wist te behalen, gevolgd door Krab en dr. Peltzer. Tegen het middernachtelijk uur waren nog zes borden, waar de strijd niet beslist was. maar geleidelijk aan wist Kostitch de stellingen in zijn voordeel te krijgen en toen Kistemaker als laatste tegen stander zijn koning omlegde, had Kostitch de prachtige score bereikt van: 34 gespeeld, 30 gewonnen, 4 remise, 0 verloren. Desgevraagd antwoordde Kostitch, dat hij aanvankelijk meende een „zacht eitje" voor gezet te krijgen, maar later moest hij zich geducht inspannen om de zege veilig te stel len. Speciaal Stals en Kistemaker hebben een kolossale partij gespeeld, aldus de schaakmeester. Ring-leden boksten in Haarlem Aan de amateur-bokswedstrijden, die in het Concertgebouw te Haarlem zijn gehou den, hebben diverse IJmuidenaren deelge nomen. De zwaarwelter J. Rietdijk, on beslist; J. Smit, vedergewicht, op punten gewonnen; A. Bruins, middengewicht, op punten verloren. ADVERTENTIE (het theater met de beste films) DONDERDAG a.s. 8 uur in slechts één speciale voorstelling het grootse en ontroerende filmwerk Voor MOED, BELEID en TROUW met Dana Andrews, Richard Conté e-a. (THE PURPLE HEART) 8 Amerikaanse piloten zwegen ondanks de ergste martelingen door de Jappen! Sommigen werden krankzinnig, anderen invalide, maar zij bleven zwijgen Vertoond op het Holland-Festival 1950. Alléén toegang boven 18 jaar. VRIJDAG a.s. komt „SIMSON EN DELILA" De Amerikaanse film „Voor moed, beleid en trouw", die morgenavond in Thalia op het witte doek komt, is geen wankel product van propaganda en onwezenlijke verzets- heroïk. in tegenstelling met zovele van de Amerikaanse rolprenten over oorlog, die de laaiste jaren de studio's hebben verlaten. Een rolprent gelijk „De beste jaren van ons leven" en „Mrs Miniver" is „The purple heart", zoals de oorspronkelijke titel luidt, hetgeen wordt bewezen door het feit, dat zij is vertoond op het Holland Festival 1950. Regisseur Lewis Milestone, bekend van films als „A walk in the sun" en ,,Im Westen nichts neues", heeft voor deze film bijna geen andere milieu's gebruikt dan die van een cel en rechtszaal. En hierbij heeft hij zijn meesterschap andermaal getoond. „Voor moed, beleid en trouw" behandelt de strijd en de onverschrokkenheid van de bemanning ener Amerikaanse bommenwer per. die na een ongelukkige vlucht boven Tokio wordt overgeleverd aan de genade van een beestachtige chef der Japanse inlich tingendienst. Op de kaarsrechte ruggen van deze acht jonge knapen woedde een heet gevecht tussen het Japanse leger en vloot. Zij werden gevonnist wegens moord, in schreeuwende tegenspraak met de interna tionale bepalingen, maar gingen met opge heven hoofden een onrechtvaardige dood tegemoet. Geen holle phrasen voor een bekroonde rolprent zoals „The purple heart". Dana Andrews, Richard Conté en Richard Loo geven een weldadige vertolking van de hoofdrollen, die ongetwijfeld enorm veel van hun capaciteiten hebben gevergd. Een vrij simpel gegeven werd uitgewerkt tot een film, die meer dan gewone aandacht verdient. In „Flora" aan de Zeeweg is Dinsdag avond de Fryske Krite „Fryske Trou" ver zameld geweest om te genieten van het toneelstuk „Emigranten" een nieuw pro duct van de bekende Sneker auteur Abe Brouwer, dat een week of drie geleden zijn première beleefde. Dit tendenz-werk is in het Noorden blijkbaar niet zo hartelijk welkom geheten door de recensenten. De critiek betrof in hoofdzaak de dia loog, die inderdaad zo hier en daaT wat overtolligheden en tekortkomingen demon streert, maar de vertolking door de toneel vereniging van de IJmuidense „Fryske Trou" heeft ondanks deze barricaden een opvoering opgeleverd, die de kwalificatie aannemelijk verdiende. Het gegeven de moeilijkheden rond een emigratie is door de auteur uitge werkt zonder veel pretenties, maar toch in een vorm, die aspirant-emigranten in de zaal reden zou kunnen geven tot beden kingen bij het smeden van plannen. De heer J. Ypman, die de rol van Jitse de Graaf vertolkte, de emigrant, die na een aantal, haast niet te omzeilen klippen, ein delijk naar zijn nieuwe vaderland kan ver trekken, beschikt ongetwijfeld over ac teurstalenten. Zijn ongedwongen stijl en duidelijke uitspraak waren een stimulans voor de andere leden van het gezelschap, van wie mevrouw Van der Meulen een grote pluim op de hoed gestoken dient te worden voor haar uitbeelding van Aukje, de schoonzuster van Jitse. Mevrouw Visser als Ytsje, de vrouw van de onfortuinlijke Friese emigrant, verviel zo nu en dan in de fout, die zovele amateurs maken; het zich zo uitsluitend en alleen houden aan de tekst, dat er iets stars over het spel komt. Over de gehele linie evenwel is dit een opvoering geworden, die de volle zaal heeft geboeid van het begin tot het einde en dat moet de de bedoeling zijn geweest. Dat de Friese gemeenschap in deze con treien werkelijk een gemeenschap is, bleek gisteravond weer overduidelijk. H. J. De nieuw-gebouwde kotter „Wiron V" van de rederij Wiron in IJmuiden-Wie- ringen, is Dinsdagmiddag omstreeks half- vijf in de IJmuidense vissershaven aange komen. De IJM 208 is evenals al haar zuster schepen geconstrueerd op de N.V. Scheeps- bouwwerf „De Dageraad" te Woubrugge. De kotter is gebouwd volgens de modernste principes en biedt de zeskoppige beman ning een comfort, dat bijna op geen enkel ander schip in IJmuiden te vinden is. In de machinekamer staat een 200 pk Industrie Dieselmotor, d'ie het scheepje een kruissnel heid van ongeveer 9 mijl geeft. Eind dezer week zal de „Wiron V" waar schijnlijk voor het eerst ter visserij gaan. De netten moeten namelijk nog aan boord komen en het kompas zal nog worden bij gesteld. De kotter is ruim 25 meter lang, 6 meter breed en heeft radio-telefonie, een rich tingzoeker en echo-lood. Een beste aan winst voor de IJmuidense vissersvloot. Yergunnine verleend ingevolge Hinderwet Burgemeester en wethouders van Velsen maken bekend, dat bij hun besluit van 22 Januari 1952 ingevolge de Hinderwet ver gunning is verleend aan J. de Wit te IJmui den, tot het oprichten van een slachtplaats met inrichting voor bewerking van vlees waren in het perceel Moerbergplantsoen 1 te IJmuiden en aan P. Bart en Zoon te IJmui den, tot het oprichten van een machinale houtbewerkingsinrichting in het perceel Willem Barendszstraat 16 te IJmuiden. Tijdens een vergadering van organisten in de Noord-Schoterkerk te Haarlem be speelde de heer J. Meilof uit IJmuiden het kerkorgel. Ten gehore werden gebracht „Psalme" van J. P. Sweelinck en „Con certo nr. 4 in C" van J. S. Bach. Het eerste werk geeft 5 variaties op het thema van psalm 140. De heer Meilof deed zich als een zeer bekwaam en kundig organist ken nen, die zowel de techniek als registratie voortreffelijk beheerst. Naar wij vernemen wordt de heer Meilof de organist in de nieuwe Gereformeerde Kerk te IJmuiden-Oost aan de Zeeweg. Rouwbetoon bijde ramp van de „Alkmaar" Dat er voor de ouden van dagen op het gebied van ontspanning dikwijls veel goeds valt te genieten in onze gemeente, heeft de ontspanningsavond, welke Dinsdagavond in het Patronaatsgebouw werd gehouden, weer eens te meer bewezen. Het muziek- en toneelgezelschap „Musicorda" uit Haar lem heeft kennelijk bij haar vorige optre den een dusdanig goede indruk bij de com missie voor ontspanning achter gelaten, dat zij dit twintigtal sympathieke jongelui wederom voor een avond heeft uitgeno digd. Een warm woord van hulde aan dit gezelschap dat in zulke gevallen belange loos optreedt, is op zijn plaats. Voor de aanvang werd de aanwezigen door de voorzitter, de heer P. Waarden burg, directeur van Sociale Zaken, die het openingswoord uitsprak, verzocht een minuut stilte in acht te nemen voor de slachtoffers van de ramp met de „Alk maar". Hierna opende „Musicorda" met een aantal vlot gespeelde melodieën het pro gramma, waarbij bleek dat het gezelschap enige goede solisten telt. De zeer jeugdige „Lenie" die voor haar leeftijd verrassend goed accordéon speelde kreeg de oudjes zelfs tot meezingen. De Lianton's, drie char mante meiskes-met-gitaar zongen enige vlotte liedjes, waarbij zij het waar „be roeps" élan tentoonspreidden. Enige schets jes vielen eveneens zeer in de smaak van de oudjes en vooral „blufwater" oogstte veel hilariteit, niet in het minst door het feit, dat de „dochter" waarschijnlijk iets ouder was dan de „vader" in dit malle geval. Al met al hebben de oudjes, die in de pauze nog een consumptie kregen aange boden, een plezierige avond gehad, waar voor de commissie zich niet behoeft te schamen. R.K. Damclub „St. Thomas" Voor de onderlinge competitie van de damclub „St. Thomas" vonden er Maan dagavond in hotel „Sport-Duinzicht" slechts drie wedstrijden plaats. De uitsla gen zijn: afdeling A: G. SprenkelingJ. Vendel 02, A. de ZeeuwB. Beentjes 02, R. StetC. van der Ilimst 02. Op de algemene ranglijst gaat J. Geuke onbedreigd aan de kop met als tweede J. Vendel. Lezing uitgesteld Met het oog op de uitvoering van de gymvereniging „Vitesse" op Donderdag 24 Januari, heeft de K.A.B. haar programma gewijzigd. Oorspronkelijk zou kapelaan P. Heemskerk een lezing houden over „wij en het communisme". Deze avond is nu uitgesteld tot Donderdag 13 Maart tijdens de jaarvergadering. De Koninklijke Mannenzangvereniging Maastrichter Staar" heeft tijdens haar bezoek aan Parijs een krans gelegd op het Graf van de Onbekende Soldaat. Na de krans- legging hief het uit tweehonderd leden bestaande mannenkoor de „Marseillaise" aan. „Met het overschot van arbeidskrachten dat tegenwoordig en vooral in de textiel branche weer aan de orde van de dag is, stellen sommige werkgevers pogingen in het werk om de lonen te drukken. Geluk kig vinden zij, die een dergelijke handels wijze proberen toe te passen, het C.A.O. en de Uniebonden op hun weg." Aldus de heer J. Smits uit Amsterdam in een rede die hij Maandagavond voor de Castricumse werk neemsters en werknemers in de textiel branche hield. In een gloedvol betoog wees de bondsbestuurder op de belangrijke plaats die de vakbeweging in de tegen woordige maatschappij inneemt, en hij wierp vervolgens een terugblik op de sociale verhoudingen in vroeger dagen. Met grote aandacht volgden de leden van de Katholieke kleding- en textielarbeiders- bond, afdeling Castricum, in het Jeugdhuis deze voor hen belangwekkende rede. De bijeenkomst, die tevens als jaarvergadering gold, droeg een feestelijk karakter wegens het tweejarig bestaan der afdeling. Het af gelopen jaar was financieel niet slecht ver lopen, zo kon de penningmeesteresse mej. R. Dijkman verheugd mededelen. De secre taris, de heer J. van der Hoeff, memoreer de de grote activiteit die de afdeling in het afgelopen jaar ontplooide. Van het bestuur waren de dames J. van Welsenes-Beentjes (tweede voorzitster), mej. R. Dijkman (penningmeesteresse) en de heer J. van der Hoeff aftredend. De laatste functionaris werd herbenoemd, tot tweede voorzitter is de heer A. Toepoel gekozen en als penning meesteresse mej. A. Hijman. Voor de mu zikale noot zorgde de pianist C. Beentjes uit Heemskerk. Castricum zal op 26 Februari de beken de violiste Louise van Wijngaarden weer in een populair concert kunnen horen. Dit concert vindt op haar eigen initiatief en in samenwerking met de koorvereniging „Castricum" onder leiding van de heer H. Duinker in hötel Borst plaats. De violiste zal onder meer werken van Mozart, Le- clair, Beethoven, Mendelssohn, de Sarasate en van Bartok ten gehore brengen. In de laatste tijd haalt Castricum iets van zijn achterstand op cultureel gebied in door de grote activiteit van de Kunstkring „Elcker- lyc" en niet in de laatste plaats door de Koorvereniging. Door het feit dat de diri- Noudat lieten ze zich geen twee keer zeggen! Ze stonden op en renden de thee tuin in. Eerst op de wip!", vond Bunlde. Hij zette zich op het ene eind van de lange plank, en Rick nam plaats op het andere eind. Ze zetten zich af, en toen wipten ze naar hartelust. „Wacht even!", zei Oepoetie. „Dan ga ik er midden op staan, ik zal je helpen." Hij klom ook op de wip en stond precies op het midden. Toen drukte hij om beurten het ene en het andere einde van de wip naar beneden en dat ging prachtig. Nu eens ging Bunkie de hoogte in, dan weer zat Rick bovenaan Maar na 'n poosje wilden ze weer wat anders. Ze keken eens rond en Rick's oog viel op een draaimolen. „Jongens, zullen we nou daar eens ingaan?" Het was 'n stevige paal met een kruis er bovenop; aan dat kruis hingen stoeltjes aan kettingen. „Vooruit maar!", zei Oepoetie, en ze klommen ieder in zo'n stoeltje. En even later draaiden en zwierden ze door de lucht gent van „Castricum" een korte monde linge toelichting op de te spelen werken zal geven, wordt de uitvoering des te aantrek kelijker en krijgt zij mede het karakter van eèn paedagogisch concert. De toe gangsprijs wordt zo laag mogelijk gesteld en voor jeugdige pei'sonen past men een speciale reductie toe. Dit prachtig initiatief van Louise van Wijngaarden zullen de Castricummers naar waarde weten te schatten. Amsteldijk, 21 van Antwerpen. Amstelveen, pass. 21 Azoren. Annekerk, 21 van Genua naar Marseille. Algenib, 21 van Recife naar Bahla. Alnati, 21 v. Buenos Aires n. Montevideo. Altair, 21 van Santos n. Las Palmas. Akkrumdijk, 21 van R'dam naar Hamburg. Almkerk, 21 te Melbourne. Agamemnon, 21 250 m. NW. Kp. Finisterre. Alhena, 21 300 m. N. Fernando Noronha. Amstelpark, 21 450 m. NO. Bermudas. Andijk, 22 van R'dam te Londen. Aagtedijk, 21 dwars Recife. Aardijk, 21 330 m. W.ZW. Bahamas. Alchiba, 21 520 m. Z.ZW. Cocos eil. n. Aden. Alkaid, 21 100 m. O. St. Amata Grande. Alphard, 22 bij Kp. Blanco. Amstelvaart, pass. 21 Key West. Antonia, 17 te Penang. Baarn, 21 van Callao naar Arica. Bantam, 21 van Bombay naar Madras. Bali, 26 Penang verwacht. Bonaire, 21 te Paramaribo. Blitar, 21 bij Billiton n. Singapore. Blijdendijk, 21 van Baltimore n. Norfolk. Celebes, 21 van Suez naar Aden. Caltes, pass. 21 Kp. Bon. Caltex Pernis, pass. 21 Lissabon. Ceram, pass. 21 Kp. St. Vincent. Ceronia, 24 220 m. ZW. Kp. Finisterre. Chama, 22 van R'dam te Liverpool. Duivendijk, 20 van Balboa. Duivendrecht, 21 300 m. N. George Town. Diemerdijk, 22 van Bremen naar R'dam. Esso Amsterdam, pass. 21 eil. Sombrero. Eemdijk, 21 330 m. ZW. Flores. Ena, 21 van Curacao n. Meer v. Maracaïbo. Erinna, 21 ten anker Mulberry Pierhead. F.sso Rotterdam, 21 180 m. NW. Finisterre. Etrema, 21 v. Thameshaven naar Yarrow. Enggano, 23 van Hamburg te Antwerpen verw. Felipes, 21 van Singapore n. Haiphong. Friesland (KRL), 22 van Aarhus te Kopenhagen Friesland (SSM), 21 100 m. N.NW. Lissabon. Garoet, 22 van Suez naar Aden. Grootekerk, pass. 21 Kp. de Goede Hoop. Ganymedes. 22 te Ciudad Bolivar verwacht. Hoogkerk, 21 Van Aden naar Singapore. Hecuba, 22 van Ciudad Trujillo n. Port au Prince. Hercules, pass. 21 Kp. Bon Piraeus. Hydra, 21 340 m. ZW. Lands End. Heemskerk, pass. 21 Daedalus naar Aden. Hersilia, 21 v. Esmeraldes n. Buenaventura. Hestia, 21 van Maracaïbo te Man O'Warcas. Helicon, 21 240 m. N.NW. Mona Passage. Ittersum, 21 420 m. NO. Bermudas. Indrapoera, pass. 21 Daedalus. Ino, 19 te Kingston Jamaica. Java, 20 te Belawan. Jupiter, 21 van Messina n. Algiers. Klipfontein, pass. 22 Vlissingen n. Antwerpen. Kota Agoeng, 21 v. Philadelphia n. Galveslon. Kota Baroe, 21 van Makassar te R'dam. Kaloekoe, 22 van Penang te Singapore verw. Loosdrecht, 21 van Calcutta naar Madras. Lutterkerk, 22 van Bahrein n. Alexandrië. Leersum, 22 van New Orleans te R'dam. Larenberg, 21 van Huelva naar Sluiskil. Luna, 22 van R'dam naar Algiers. Langkoeas, 21 180 m. W.ZW. Minicoy. Lekkerkerk, 22 v. Bremen 23 Antw. verw. Maaskerk, 22 Dakar verwacht. Merwede, 24 Charleston verwacht. Modjokerta, vertr. 22 Soerabaja n. Makassar. Murena, 21 van Livorno naar Port Said. Maasland, 23 van Buenos Aires voor IJmuiden verwacht. Markelo, 21 115 m. NO. Tenerife. Marken, 21 360 m. NO. Flores. Minjak, 21 van Pamangkat n. Pangkalpinang. Mirza, pass. 21 Kp. St. Vincent. Malea, 21 270 m. O. Ras al Hadd. Marin, 18 van New Orleans te Port au Prince. Nigerstroom, 21 te Freetown. Notos, 18 v. Port au Prince te New York. Overijsel, 22 van Manilla. Orestes, pass. 21 San Salvador. Oberon, 21 270 m. NO. Paramaribo. Prins Willem IV, 22 te Gibraltar. Prins Willem V, 22 van Dakar naar Engeland. Polyphemus, pass. 21 ten N. Alexandrië. Poseidon, 21 te Philadelphia. Prins Philips Willem 21 430 m. ZW. Lands End. Prins Willem II, 21 710 m. W. ten Z. Flores. Prins Willem v. Oranje, 21 van Tanger. Parkhaven, 21 dwars Bahia. Paula, pass. 21 Anamba eil. Rempang, 21 van Belawan naar Colombo. Ridderkerk, 22 van Pto Amelia te Beira. Rotula, pass. 21 Azoren. Rijnland, 21 v. St. Vincent Kaap Verd. n. A'dam Raki, 25 Belawan verwacht. Rossum, pass. 22 Dungeness. Roebiah, 22 van Antwerpen te Londen. Roepat, 22 v. Padang te Tjilatjap verwacht. Rossum, 21 dwars Cherbourg. Rijnkerk, pass. 22 Aden naar Suez. Riouw, 21 in Str. Malakka naar Aden. Ruys, 21 220 m. ZW. Sabang n. Mauritius. Soestdijk, pass. 21 Flores. Scherpendrecht, 22 v. Philadelphia ten anker baai Galveston. Sunetta, 22 van Punta Cardon te Santos. Waarschijnlijk weet niemand het juiste aantal. Maar veel kunt U er zo op noemen. Waarom Omdat er regelmatig voor wordt ge adverteerd. Hebt U daar wel eens over nagedacht? Doe dat eens. Het zal U overtuigen, dat met dagbladadvertenties uitsteken de resultaten worden bereikt. Bedenk, wat dagbladreclame vermag Dit blad brengt de naam c r IN! Sibajak, 21 780 m. NO. Tahiti. Skaubryn, 24 Colombo verwacht. Stentor, 21 v. Ciudad Trujillo n. Pto Plata. Stad Haarlem, 21 dwars Oporto. Stad Schiedam, 21 250 m. N. ten W. Dakar. Stad Vlaardingen, 21 330 m. ZW. Florea. Straat Malakka, 21 nog te Mombassa. Tawali, 22 te Suez. Ternate, 21 v. Philadelphia n. R dam. Tjipanas, 22 Manilla verwacht. Tomori, 22 Colombo verwacht. Tosari, 21 te Basrah. Tabian, 21 te Genua. Talisse, verm. 23 v. Hollandia n. Amsterdam via Makassar. Trompenberg, 22 van Houston te Bolivar. Themisto, 21 65 m. W. ten Ouessant. Tjibesar, 21 1600 m. O. Buenos Aires. Tjiluwah, 22 van Semarang te Soerabaja. Tankhaven II, pass. 21 Anamba eil. Telamon, 21 v. Jeremie naar Jacmel. Tomini, 21 330 m. O.ZO. Ceylon n. Aden. Utrecht, 22 van Singapore te Manilla. Veendam, 21 150 m. O.NO. Kp. Sable. Weltevreden, 18 te Los Angeles. Waterman, 22 ca. 11 voor Hoek van Holland verwacht van Sydney. Westerdam, 21 180 m. W. Scilly's. Winsum, pass. 21 Ouessant. Winterswijk, 21 120 m. O.NO. Algiers. Wieldrecht, pass. 21 ten O. Minicoy. IJsel, 21 v. Piraeus naar Limasol. Zuiderkruis, vertr. 22 van R'dam n. Halifax. Zijpenberg, 21 100 m. NO. Algiers. KLEINE VAAR® Ary Scheffer. 22 nog te Liverpool. Att, verm. 22 \#m R'dam n. Antw. en Garston Appingedam, 22 van Casablanca n. Agadir. Blue Boy, 21 v. Middlesbro te Cork. Brouwergracht, pass. 22 Texel. Barracuds 21 van Hamburg te Londen. Claes Compaen, verm. 24 van R'dam n. Antw. Carpo, 20 v. R'dam te Drogheda. Cateli, 21 v. Le Treport n. Weston Point. Caland, verm. 25 v. Casablanca n. Rouan. Coolhven, 21 v. Duinkerken n. Casablanca. De Ruyter, 21 v. Newcastle n. Duinkerken. Doklaan, verm. 22 v. Ajaccio n. Falmouth. Dora, 21 v. Kopenhagen te Rouaan. Deo Duce, 23 v. Goole te Delfzijl verw. Deni, 22 van Lubeck naar R'dam. Depa, 21 nog te Dover. Dorinda, pass. 21 Holtenau. Elsenburgh, pass. 22 Oporto. Express, 21 v. R'dam te Kingslynn. Frederik, 21 van Londen naar Middlesbro. Frejo, 21 van Grangemouth te Porsgrunn. Franka, pass. 21 Goeree. Frisia, 22 van Ardrossan te Stanlow. Fiducia, 21 v. Middelharnis n. Boston. Glashaven, 22 v. Kolding n. R'dam. Hebe Nobel, 21 v. Alphen aan de Rijn ta Londen. Hada, 21 v. Safi te Agadir. Holendrecht, 21 van Krageroe te Par. Hondsrug, 22 v. Cuxhaven n. Antwerpen. Java, 21 van R'dam te Glassondock. Jozef Swenden. 20 v. Torbay te Avonmouth. Jutland, 23 v. Goole te Delfzijl verw. Jo, 21 v. Boston n. Hansweert. Kemphaan, 21 v. Liverpool n. Dublin. Kortenaer, 21 v. Avonmouth naar Barry. Kenitra, 22 v. R'dam te Drogheda. Lucas Bols I, 21 van Hoek van Holland. Larix, 20 te Zaandam van Hargshamn. Leuvehaven, 22 v. R'dam te Gothenburg verw. Maartje, 21 van Londen naar Gent. Merel, 21 te Den Helder. Moby Dick, 19 van Vera Cruz te Houston. Merak, 20 van Las Palmas n. Montevideo. Mizar, 22 te Rostock verw. Marcella, verm. 22 v. Caen naar Port Jerome verwacht. Markab, 22 van Bordeaux n. Port Lyautey. Mirzam, verm. 24 v. Casablanca naar Nantes. Monica, 22 van Dublin te Irvine. Markab, 20 v. Boston op de Tees. Norma, 22 v. Vlissingen naar Londen. Nieuwehaven, pass. 21 Great Yarmouth. Noord, verm. 22 v. Billingham naar Stanlow. Oleum, 20 v. Newcastle naar Middlesbro. Pavo, 2). v. Corcubion n. Antwerpen. Poortvliet, 21 van Kolding te Krageroe. Palma, 21 van Modewheel naar Dundalk. Prima, 21 v. Goole te St. Nazaire. Prior, 24 v. Lissabon te Belfast verw. Pavo, 21 v. Antwerpen n. Corcubion. Ponto, 21 te Bayonne v. R'dam. Ponza, 20 te Leer van Walkom. R. P. S„ 25 v. Swansea te R'dam verw. Remmert, pass. 22 Burling. Rapid, 21 van Rouaan. Rema, 22 v. Trelleboi-g te Gothenburg verw. Saba, 21 van Gothenburg te Londen. Strijpe, verm. 22 v. Hamburg n. Antwerpen. Sporota, 20 v. Wismar te Ayr. Silvretta, 21 van La Pallice naar Bordeaux. Shamrock, 22 vyn Warnemunde n. Stromstad. Spes, 21 v. d. Tees te Nykobing Falster. Ton, 21 v. Vlissingen te Manchester. Tilly, 20 te R'dam v. Stocka. Vlier, 17 v. Houston te Vera Cruz. Vecht, verm. 22 van Boston naar Maassluis. Vrij burgh, pass. 21 Finisterre. Westkust, 20 v. Newcastle te Leith. Westlaan, 21 van Bremen naar R'dam. Westpolder, 25 v. Oporto via Antw. te R'dam verwacht. Zwerver, 22 nog te Harlingen. Westropa, 22 v. Galway te Bordeaux. SLEEPVAAR® Elis, pass. 21 eil Wight 22 Southampton verw. Noordholland, 21 v. Melbourne n. Albany. SCHEEPVAART IJMUIDEN Dinsdag 22 Januari kwamen de haven van IJmuiden binnen: Heliam van Dordrecht. Texelstroom van Liverpool. Methan van Dordrecht. IJstroom van Fowey. Vilstream van Thameshaven. Bucklaw van Leith. Stra- bo van Oporto. Egret van Liverpool. Vertrokken zijn: Java naar Londen. Lille- borg naar Rotterdam. Kilvenora naar Em- den. Vido naar Goole. Prinses Wilhelmina naar Goole. Mariane naar Rotterdam. Alstern naar Nordin. Spaarnestroom naar Fowey. Swift naar Londen. Antilope naar Londen. Larix naar Rotterdam. Rota naar Malmö. Tyro naar Rotterdam. Vechtstroom naar Huil. Cimbria naar Gothenburg. Jans naar Londen. Katwijk naar Delfzijl. Grebbestroom naar Londen. Arthur Stove naar Antwerpen. Cape Breton naar Emden. door ANNE LORAINE Vertaald uit het Engels 39) „O, Preston", drong ze aan terwijl ze een stap in zijn richting deed, „Preston, je kunt 't toch niet menen, wat je me vroeg. Geen enkele man kan dat van een vrouw vragen. Ik leef toch niet alleen voor me zelf of voor jou, maar ik behoor toch ook al deze mensen hier toe, die me nodig hebben. Jij, die zelf dokter bent, moet dat toch beseffen! Toen je me ten huwelijk vroeg, heb je me niet gevraagd mijn werk op te geven; vind je het fair, daar nu mee aan te komen?" Hij nam haar handen in de zijne en keek haar doordringend aan. „Fair of niet, Lynne, ik vraag 't je, zei hij zacht. „Denk er goed over na, voordat je antwoordt. Je weet niet, wat dit voor mij betekent. Zeg me, dat je dit voor mij doen wilt, als er nog enig gevoel in je hart is....". Ze staarde hem aan. Ze was van haar stuk gebracht door de intensiteit, waar mee hij tot haar sprak. Ze vroeg zich af, hoe hij zou reageren, als ze aan zijn waan zinnig verzoek gevolg gaf. De woorden, die zuster James gesproken had, kwamen weer in haar gedachten terug. Moest zij alles, haar levenswerk, opgeven voor deze man, die haar niets te geven had? Opdat ze zich volledig aan zijn moederloze kind zou kunnen wijden, dat hij, zoals hij zelf toegaf, boven alles aanbad. Daarvoor was hij dus met haar getrouwd, om haar na verloop van enige tijd te overreden haar werk op te geven en al haar energie en kundigheid te wijden aan één volkomen normaal en gezond kind. Het was natuur lijk uitgesloten, maar wat haar 't meest trof, was de wreedheid, die zijn verzoek inhield. Hij die zonder liefde met haar een huwelijk, dat niets betekende, had ge sloten, wilde haar thans het enige, wat haar leven inhoud gaf, ontnemen: haar werk. „Ik begrijp niet, hoe je me deze vraag kunt stellen", zei ze langzaam. „Ik ben met veel moeite zover gekomen en je weet, wat mijn werk voor me be tekent. Mocht je dadelijk bij ons huwe lijk dit plan al gekoesterd hebben, Pres ton, dan vrees ik, dat je ernstig teleurge steld zult worden. Ik zal mijn werk nóóit opgeven!" Hij haalde diep adem. „Teleurgesteld!", zei hij bitter. „Ik ben in mijn leven méér teleurgesteld. Dacht je, dat ik me daar nog iets van aantrok? Eén teleurstelling meer of minder komt er voor mij niet op aan. Maar ik heb één ding gezworen, dat mijn dochtertje nooit de ellende mee zal maken, die ik heb mee gemaakt. Jessica is alles voor me, en nie mand zal de plannen, die ik voor haar heb, bederven. Als dit je laatste woord is, Lynne, zal ik er nooit op terugkomen". Gedurende een ogenblik, dat eindeloos leek, keken ze elkaar recht in de ogen. In zijn ogen las ze bitterheid èn een plei dooi, en even voelde ze een waanzinnige impuls in zich om toe te geven, het offer voor hem te brengen en hem te vragen haar in ruil hiervoor iets van liefde en begrip te geven. Maar terwijl ze aarzelde, besefte ze, dat dit een dwaze zwakheid was. en kalm bleef ze hem aankijken. „Dit is mijn laatste woord", zei ze langzaam. „Het spijt me Preston, geloof me....". Hij liet haar handen met een abrupt gebaar los en wreef even langs zijn ge zicht. „Ik schijn 't maar niet te kunnen leren", mompelde hij. „De waarheid wordt me telkens weer in 't gezicht gesmeten en toch probeer ik 't steeds opnieuw.... Hel spijt me, Lynne, ik heb me dwaas gedra gen". Hij keek haar met een trieste glimlach aan. „Jij voelt je helemaal safe, hè? Er kan jou niets overkomen met je werk en je geloof in je zelf. Je bent als een pa tiënt, die nog in verdoving is en er zit even weinig leven in je. Ik heriner me, dat je ééns werkelijk geleefd hebt, Lynne. Dat is nu al diverse maanden geleden, niet waar? Er voltrok zich toen een wonder, ik zag de grote knappe dr. Lynne Thorn ver anderen in een zachte, warme jonge vrouw. Je was verliefd voor de eerste en mis schien voor de laatste keer in je leven". „Schei uit, Preston", fluisterde ze, ter wijl ze een afwerend gebaar maakte. „Waarom moet je me opzettelijk pijn doen?" „Waarom zou ik je sparen, Lynne? Waar om zou ik medelijden met je hebben? Je bent te benijden. Éénmaal heb je al was het dan misschien maar kort het wonder van de liefde beleefd. Je bent te benijden boven al die mensen, die zo iets nooit meegemaakt hebben. Hield je erg veel van hem, Lynne? Als hij je gevraagd had, je werk op te geven. zou je 't dan ook dwaas gevonden hebben?" Ze voelde zich ongelukkig en keek hem smekend aan. „Dat was natuurlijk iets geheel anders, nietwaar, Lynne", vervolgde hij meedo genloos. „Je hield toen van iemand en zo'n offer zou verrukkelijk zijn geweest. Als hij ie ten huwelijk gevraagd had, je kin deren had gegeven, en jij je werk had moeten opgeven, zou je dan ook tegenge stribbeld hebben, dr. Lynne Thorn?" Ze verborg haar gezicht in haar handen. „Je hebt 't recht niet, dergelijke dingen tegen me te zeggen", fluisterde ze hulpe loos, „je hebt 't recht niet „Ik heb 't recht niet", herhaalde hij spottend, „dat is inderdaad waar. Hoe amusant eigenlijk! Hier staat dr. Manner- ley tegenover zijn vrouw dr. Lynne Thorn en hij heeft geen enkel recht. Hij mag je zelfs niet vragen naar je grote liefde...". „Nu is 't genoeg", onderbrak ze hem, tenslotte haar emoties beheersend. „Moet ik jou zeggen, wat ik van je denk? Zal ik je zeggen, wat ik vind van de manier, waarop je mij tot ons huwelijk hebt ge bracht? Wil je, dat ik je vertel, waarom ik graag alles opgegeven had voor de man, die je „m'n grote liefde" noemt? Wil je precies weten, waarom ik eigenlijk met jou getrouwd ben, Preston Mannerley?" Ze hield op, onthutst over de doodsbleke kleur van zijn gezicht. Hij keek haar aan en op dat moment deed hij haar aan Jes sica denken, hij scheen even zwak en hul peloos te zijn.... Ze had spijt van haar scherpe boze woorden. Zwijgend liep hij naar de deur en verliet het vertrek. De deur viel zachtjes dicht. Ze spraken er verder met geen woord over, ook niet toen ze enige ogenblikken later samen de tocht naar Hampstead ondernamen. Millicent had enige vrienden gevraagd voor het eten en om naderhand te bridgen, en zo verliep de avond zonder moeilijkheden. Lynne voelde even een steek in haar hart, dat ze het, na nog maar zo kort getrouwd te ztfn, al prettig vonden, als er 's avonds mensen kwamen, waardoor ze niet alleen met elkaar behoefden te zijn. Millicent was nog charmanter dan anders, en in de loop van de avond werd Lynne er zich van bewust, dat de oudere vrouw haar iets prettigs te zeggen had. Toen ze tenslotte allen naar boven gingen, kwam Millicent met haar verrassing voor de dag. „Ik geloof, dat je 't wat Jessica betreft, volkomen aan het rechte eind hebt, Lyn ne", zei ze. „Ik zal Preston zeggen, dat ik ook vind, dat ze naar de St. Helena's school moet, zoals jij voorstelt. Ik geloof inder daad, dat het beter voor het kind is, als er niet constant zoveel speciale aandacht aan haar wordt besteed". Lynne hoorde haar rustig aan, hoewel ze stom verbaasd was over deze plotse ling veranderde houding van Millicent. In haar eigen kamer trachtte ze zichzelf voor te houden dat ze eigenlijk nooit helemaal fair tegenover Millicent had gestaan. Als ze werkelijk eens ti-achtten samen te wer ken, zouden ze misschien getweeën de taak van het huishouden en de opvoeding van het kind op bevredigende wijze kunnen volbrengen. „Ik begrijp niets van haar", zei ze tot zichzelf, terwijl ze in bed kroop, „ik kan de dingen niet volgen. Op het moment, dal ik definitief het gevoel heb, dat ze mijn tegenstandster is, verandert ze van houding en wordt mijn beste medespeel ster. Ik wou dat ze maar wegging en ons met rust lietdan zou ik tenminste weten, waar ik aan toe was....". (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 6