Critiek van Eerste Kamerleden op de Nederlandse Spoorwegen „Amerikaanse politiek is gericht op vereniging van Europa" Tunesische nationalisten worden steeds driester Weerbericht V r edesstr even Franse politiemannen gedood of ontvoerd, stadje bezet Haarlems Dagblad Oase in Afrika Meest mogelijke spoed gevraagd met tunnelbouw te Velsen Het woord is aan. Acheson spreekt zich duidelijk uit: Bemiddeling tussen West-Europese groten en kleinen Nog meer soberheid voor de Britten Senator Kef au ver wil president worden Ere-doctoraat voor dr Drees Noors officier van Willem Barendsz veroordeeld Over dr. Drees Investerings- en invoerbeperking Koninklijke deelneming bij de ramp met de „Alkmaar" Sneeuwstorm Trurtians eerste rivaal Protestvergadering van bakkers 66e JAARGANG No 167 'Bureaux: Kennemerlaan 154, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terras weg 47, Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 24 JANUARI 1952 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 296e JAARGANG No 20 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman OVER DE VERSCHIJNING van het manifest van de vredesbeweging „De Derde Weg" is op deze plaats reeds vol doening uitgesproken. Het heeft, zoals het secretariaat der beweging mij doet weten, een stroom van blijken-van-instemming aan dat adres uitgelokt. Omdat vele lezers zich blijkbaar daarbij willen aansluiten worde het hier vermeld: Secretariaat Vre desbeweging De Derde Weg: mej. A. M. Schiltmeyer, Schouwweg 18 a, Wassenaar. Er blijkt al een werkgroep Den Haag te zijn, die bondig in druk formuleert, dat de beweging zich ten doel stelt allen tot sa menwerking te brengen: die verontrust zijn door de toestand, waarin de wereld tengevolge van de nood lottige politieke tweedeling verkeert; die inzien dat voor het bereiken van een duurzame vrede de overwinning op de oude machtspolitiek met haar vertrouwen in militaire geweldmiddelen noodzakelijk is; die begrijpen dat het vredesstreven zich dan ook van elke gebondenheid aan deze machtspolitiek vrij moet maken en dat in deze zin de vrede niet slechts als einddoel, maar tevens als uitgangspunt en middel moet worden opgevat; waaruit de eis van een nieuwe politiek op deze nieuwe grondslag voortvloeit. Practisch toegepast betekent dat onder meer: het bevorderen van juiste voorlich ting omtrent de werkelijke wereldsituatie, het vestigen en onderhouden van inter nationale contacten met personen en groe pen van wie verwacht kan worden, dat zij vredeswerk in de geest van „De Derde Weg" zullen steunen en het bekend maken van voorstellen, die op verschillend levens gebied kunnen bijdragen tot een mens waardige wereld-samenleving. Dit is de volledige tekst van deze korte samenvatting. Ge ziet dat zij evenals het manifest zich tot een eerste aanloop be paalt en een vervolg in uitzicht stelt. Im mers spreekt zij van „de eis van een nieuwe politiek op deze nieuwe grondslag" en latei- van het „bekend maken in breder kring van voorstellen". Die nieuwe politiek en die nieuwe voorstellen zijn nog niet ge openbaard. De veelzijdige samenstelling van de groep van éénenvijftig ondertekena ren van het manifest geeft des te meer reden om de verdere ontwikkeling met bij zondere belangstelling tegemoet te zien. Het manifest zegt: „Zonder als groep principieel stelling te nemen in de kwestie van het „anti-militarisme" (radicaal paci fisme) zijn wij ervan overtuigd dat het problematische en demonische van het huidige militaire geweld ons allen blijvend behoort te verontrusten. Het geweten van het Nederlandse volk mag niet worden verdoofd door de systematisch aangewak kerde oorlogspsychose". Ik zou daar een voudig aan willen toevoegen, dat al die genen die oprecht streven naar betere maatschappelijke verhoudingen, waarin voor ieder een menswaardig bestaan en een zuivere rechtstoestand gewaarborgd zijn, zich noch in materiële, noch in ideële zin het bereiken van zulk doel kunnen voor stellen zolang oorlogsdreiging boven de samenleving hangt. En zolang pogingen tot verbetering en opbouw telkens weer ge fnuikt worden door de enorme uitgaven, die militaire organisatie en bewapening eisen. Het is volkomen juist dat de vrede niet slechts als einddoel, maar tevens als uitgangspunt en middel moet worden op gevat. Iemand van een behoorlijke ontwik keling, een behoorlijk materieel bestaan met kansen op bevordering als bij daartoe de eigenschappen bezit, van goede verzor ging bij ziekte en tenslotte het uitzicht op pensioen te verzekeren is schoon. Maar wat rest van al dit schoons als hij, in zijn jeugd reeds, opgeroepen wordt tot een strijd waarin hij zijn leven verliezen zal, verminkt worden of anderszins blijvend in zijn gezondheid en levensvreugde geschaad óf, als hij hem ongedeerd overleeft, moet ei-varen dat de oorlog de opbouw dei- maatschappij eerst, tot stilstand gebracht en daarna ontwricht heeft? Het is niet moge lijk een gezonde, zich regelmatig ontwik kelende samenleving te bouwen op een reeks van oorlogen. De ondertekenaars van het manifest „De Derde Weg" hebben ver klaard dat zij het bewezen achten dat oor log geen problemen oplost, maar ze slechts verplaatst. Welnu: wie daar nog aan twij felen mocht bezinne zich eens even op de gevolgen van de eerste wereldoorlog en daarna op die van de tweede. Dan moet hij daarbij een beetje verder kijken dan eigen persoonlijke ervaringen. Dan moet hij, ook als hijzelf en zijn gezin er tot dusver goed doorgekomen zijn, eens aan het lot van zoveel medemensen denken zelfs ook buiten de grenzen van het eigen land. Kan hij, die niet verder dan die grens en dan de behartiging van eigenbelangen binnen die grens pleegt te denken, ooit beweren dat hij van zijn medemensen houdt en kan hij ooit ontkennen, dat hij een bekrompen op vatting huldigt die ten nauwste verbonden is aan de gedachte: wat vind ik de voor deligste manier? Hij die hier schrijft beseft dat hij dingen gaat herhalen, die hij op deze plaats in de jaren tussen de twee wereldoorlogen heeft betoogd en ook alweer, opnieuw, na de tweede. In die periode tussen de oorlogen heeft toen de verdoving na de eerste voorbij was de actie voor vrede en ont wapening zich sterk geroerd. Een paar maal scheen zij op weg naar het welslagen te geraken. Het heeft niet zo mogen zijn. Welnu, zij moet met nog groter kracht dan toen worden hervat. Wellicht zal er ditmaal zegen op rusten. Haar drijfveren zijn zui ver; haar inspiratie zal, als zij krachtig ge noeg is, nieuwe wegen vinden. Zij zal nooit opgeven en steeds sterker worden, in de inderdaad juist uitgedrukte overtuiging dat de vrede niet slechts als einddoel (in welke vage toekomst?) maar tevens als uitgangs punt en middel moet worden opgevat. R. P. JAMES WEBB AFGETREDEN WASHINGTON (Reuter). James Webb is afgetreden als Amerikaans onderminis ter van Buitenlandse Zaken. President Truman heeft David Bruce, thans ambassadeur te Parijs, tot zijn op volger benoemd. Webb had verscheidene maanden geleden longontsteking en heeft sindsdien erop aangedrongen van zijn functie te worden ontheven. Hij is 45 jaar. Als de Engelse kroonprinses Elisabeth en haar echtgenoot hun aangekondigde reis naar Australië en Nieuu) Zeeland maken, zullen zij voor hel eerst het huwelijks cadeau zien dat zij van de Engelse kolonie Kenya (Afrika) kregen: Een jachthuis van cederhout, prachtig gelegen in de schaduw van de hoge berg Kenya. In het Voorlopig Verslag der Eerste Ka mer over de begroting van Verkeer en Wa terstaat verklaren vele leden dat minister Wemmers hun vertrouwen in hem niet had beschaamd. In de korte periode van zijn ambtsver vulling heeft deze bewindsman op voort varende wijze de tostandkoming bevorderd van een aantal zeer belangrijke wetten als de Wet Autovervoer Goederen, de Wet Goe derenvervoer Binnenscheepvaart en de Wet betreffende de Financiering van de Neder landse Spoorwegen. De basis is thans gelegd voor een be hoorlijke sanering van de bedrijfstakken wegvervoer en binnenscheepvaart en, naar verscheidene leden zeiden te hopen, ook voor een goede coördinatie van de ver schillende vervoerstakken, het railvervoer daaronder begrepen. Enige leden verklaarden weinig bewon dering te hebben voor de wijze, waarop de Nederlandse Spoorwegen soms optreden tegenover autobusdiensten. Zij meenden, dat de economie van het verkeer en de streekbelangen daardoor niet tot hun recht komen. Nietzsche: Wie zichzelf veracht, acht zich nog altijd als verachter. WASHINGTON, (Reuter) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson heeft op zijn wekelijkse persconferentie verklaard, dat Amerika zijn best doet een overeenstemming te bewerkstelligen tussen de opvattingen der West- Europese landen over de vorming van een Europees leger en een defensiegemeenschap. Acheson zeide uitdrukkelijk: „De Amerikaanse politiek is gericht op de vereniging van Europa". De zes ministers, die de vorming van een Europees leger bespreken, zijn het er over eens geworden, dat een te vormen Assem blee de vraag van een West-Europese fede ratie moet bestuderen en in zes maanden tijds rapport hierover moet uitbrengen. Een „constitutionele conventie" zou deze aanbevelingen dan kunnen overwegen". „Er is een duidelijk verschil van mening tussen Frankrijk, West-Duitsland en Italië enerzijds en de landen van de benelux an derzijds. De grotere mogendheden wensen een sterk, centraal gezagsapparaat, doch de kleine landen wensen een losser verband. Amerika is van oordeel, dat het mogelijk is deze standpunten tot elkaar te brengen en het doet zijn best een verzoening tot stand te brengen. Het acht deze belangrijk en zij dient zo spoedig mogelijk te worden bereikt," aldus Acheson, die zeide te hopen, dat spoedig overeenstemming over een Europese defensiegemeenschap bereikt zou worden. De minister gaf uitdrukking aan zijn geestdriftige instemming met Eisenhower's voorstel om een „Europese constitutionele conventie" te vormen, die de vraagstukken van groot-Europese politieke en economi sche eenheid zou behandelen en uiteinde lijk oplossen. Minister Acheson zeide verder, dat hij een zeer interessante bespreking had ge voerd met minister Drees bij diens bezoek op het ministerie van Buitenlandse Zaken en bij de maaltijd op de Nederlandse am bassade. Minister Drees had gezegd zeer tevreden te zijn naar huis te kunnen gaan met een levendige indruk van het Ameri- LONDEN (Reuter). De ministers van het Britse Gemenebest hebben Maandag aangekondigd, dat elk der landen van het Gemenebest voor de verbetering van zijn betalingsbalans er naar zal streven dat vóór het eind van 1952 het gehele sterling- gebied weer een creditsaldo op de beta lingsbalans zal krijgen. Verwacht wordt, dat dc Britse minister van financiën, Richard Butler, dit besluit in drastische maatregelen zal omzetten, waarbij verge leken die, welke Sir Stafford Cripps, zijn voorganger in het Labour-kabinet, heeft genomen van weinig betekenis zijn. De maatregelen, welke Butler zich voor stelt te nemen, zullen tezamen met de ern stige beperkingen van November er op neerkomen, dat de mensen minder geld in de zak zullen hebben, dat er minder goe deren in de winkels zullen zijn, vooral luxe artikelen en dat honderdduizenden gezin nen hun gewoonten zullen moeten wijzi gen. De door Butler te voeren campagne zal gebaseerd zijn op een plan van vier pun ten. Deze punten zijn: Het zal voor firma's en personen moei lijker worden, om leningen te verkrijgen voor werk, waarvoor geen nationale nood zakelijkheid bestaat. De regeringsuitgaven zullen worden be perkt. De invoer zal in zekere mate, vooral voor de niet noodzakelijke goederen, even eens verder worden beperkt. Grote wijzigingen op het gebied van de industrie. Deze laatste zullen er op neerkomen, dat honderdduizenden arbeiders, die thans minder dringend nodig werk verrichten, zullen gaan werken voor de wapenproduc tie, de uitvoer en de kolenproductie. kaanse volk. Acheson had de hoop uitge sproken, dat minister Drees terug zou keren en dan langer zou kunnen blijven. „Het bezoek van minister Drees heeft ons een diep gevoel van genegenheid voor hem doen opvatten". Acheson had met Drees de kwestie van de Europese defensiegemeen schap besproken. In antwoord op een desbetreffende vraag zei Acheson vast te hopen, dat het bezoek van dr. Drees aan Washington zal hebben bijgedragen tot het overbruggen van de meningsverschillen tussen Frankrijk. Italië en Duitsland enerzijds en de landen van de Benelux anderzijds over de functie van het gezagsorgaan van het Europese leger. Uit naam van de Koningin en Prins Bernhard heeft de burgemeester van den Haag, mr. F. M. A. Schokking, bezoeken van rouwbeklag afgelegd bij de nabestaan den van de vier uit Scheveningen afkom stige opvarenden van de trawler „Alk maar". De burgemeester was daarbij ver gezeld van zijn echtgenote. Het gemeentebestuur van 's-Gravenhage heeft schriftelijk zijn deelneming aan de nagelaten betrekkingen der slachtoffers betuigd. Gisteren heeft een ijskoude sneeuw storm de Amerikaanse staten Noord en Zuid-Dakota en Minnesota geteis terd. waardoor ten minste zes personen om het leven zijn gekomen. Tivee personen, die door de storm wer den overvallen, hebben zich in leven kunnen houden door in hun auto een vuurtje te stoken van de bekleding der zittingen. Een chauffeur van een koel- ivagen, die door benzinegebrek bleef steken, zocht zijn toevlucht in de koel ruimte van de roagen, toen de cabine te veel afkoelde. In de koelruimte, waar een temperatuur van omstreeks nul graden heerste, was het behaaglijk in vergelijking met de vorst van 29 graden buiten de ivagen. WASHINGTON (Reuter). De Ameri kaanse senator Kefauver (Tennessee) het eerste lid van de democratische partij, die zich candidaat wil stellen voor de voor verkiezingen voor het presidentschap. Op een persconferentie verklaarde Kefauver met nadruk, dat hij geen belangstelling heeft voor het vice-presidentschap. „Ik stel mij voor geen andere functie als candidaat beschikbaar", aldus Kefauver. Verleden week verklaarde Kefauver na een onderhoud met Truman: „Ik ben het in de :.,eeste opzichten met Truman eens, in het bijzonder betreffende de buitenlandse politiek". Uit de mededeling van Kefauver blijkt, aldus Reuter, dat de senator niet alleen zich candidaat wil stellen voor de democra tische partij, maar ook bereid is met pre sident Truman de strijd aan te binden, in dien deze zich herkiesbaar zou stellen. Kefauver heeft in het middelpunt van de publieke belangstelling gestaan door het onderzoek, dat een senaatscommissie onder zijn leiding heeft ingesteld inzake corrup tie en georganiseerde misdaad. Hierdoor is Kefauver, volgens Reuter, in de ogen van het volk een symbool van onkreukbaarheid geworden. Een aantal leden vroeg welke de oor zaken zijn van het toenemende aantal spoorwegongevallen en welke instantie het onderzoek naar deze ongevallen verricht. Sommige leden merkten op, dat de ar gumenten, welke tot nu toe van de zijde van de regering en van de Nederlandse Spoorwegen zijn aangevoerd tegen het op nieuw invoeren van 8-daagse abonnemen ten, meerdaagse en avondretours, niet over tuigend zijn. Zulke abonnementen zullen het vreemdelingenverkeer bevorderen; meerdaagse retours zullen eveneens tot vermeerdering van het reizen bijdragen, aangezien het reizen per auto er door zal verminderen; avondretours kunnen er toe bijdragen het vervoer op de spitsuren te ontlasten, hetgeen het mogelijk zal maken met minder rollend materieel te volstaan. Enkele leden bespraken de positie van het spoorwegpersoneel. Naar hun mening zijn het Algemeen Reglement Dienstvoor- waarden van de N.S. en het Tramreglement volkomen verouderd en dienen zij aan de huidige situatie te worden aangepast. Vooral wat het rijdende personeel betreft zijn huns inziens, mede wegens de veiligheid van de reizigers, verbeteringen nodig. Diensten van tien uren en langer, ook in de nachtdienst, komen herhaaldelijk voor. Bij de N.S.- dochteronderneming, de N.Z.H.V.M., ver leent de Rijksverkeersinspectie telkens ont heffing- van de twaalf uren rust, hetgeen het personeel ontstemt en de veiligheid van het personenvervoer in het gedrang brengt. Ook de verlofregeling is onvol doende. Deze leden vroegen wat de plannen der N.S. zijn ten aanzien van de afvloeiing van personeel. De laatste drie jaar is het per soneel met 6000 mar, verminderd. Over het probleem der bromfietsen merkten enkele leden op dat uitsluitend heil te verwachten is van een aan dit nieuwe vervoermiddel aangepaste verbete ring der wegen. Enfge leden, die betreurden dat vele Waterstaatswerken van urgente aard om financiële redenen nog niet voor uitvoering in aanmerking komen, vroegen of er geen aanleiding is te besluiten tot het heffen van rechten voor het gebruik maken van werken als de tunnel te Velsen en belangrijke bruggen. Dit zou alleen dienen te ge schieden in gevallen, waarin anders niet tot uitvoering van de werken kan worden gekomen. De toestand aan het pontveer te Velsen achtten verscheidene leden zo onhoudbaar, dat huns inziens met de bouw van de tunnel aldaar de meest mogelijke spoed moet worden be tracht. Geïnformeerd werd, hoe het staat met de voorgenomen bouw van een waterkracht centrale door de Electro-Chemische In dustrie bij de Maasstuw te Linne en eventueel bij andere Maasstuwen en bij de sluizen in het Julianakanaal. Van verschillende zijden werd de ver- zilting van binnenwateren ter sprake ge bracht. Naar sommige leden opmerkten, behoren tot de van groot belang voor het gehele volk zijnde werken, welke thans moesten worden uitgesteld, in de allereer ste plaats de maatregelen tot verbetering TUNIS (A.F.P.). De spanning in Tunesië is in critieke mate toegenomen. In het plaatsje Moknin in het Zuiden van het land werden bij een treffen tussen politie en bevolking vier politiemannen gedood. Twee anderen zijn door de bevolking ont voerd. Een menigte van naar schatting 500 mensen deed een aanval op het politie bureau. De Franse autoriteiten hebben ver sterkingen naar Moknin gezonden, waar de relletjes voortduren. Ook in twee naburige plaatsen is de toe stand gespannen. In de havenplaats Sfax is voor de troepen de alarmtoestand afge kondigd. Er is daar een algemene staking uitgeroepen. Te Menzel Boe Zelfa, 45 kilometer ten Oosten van Tunis, werd een Franse politie beambte gedood. Zeven personen werden gearresteerd. De ongeregeldheden, die ontstonden na de verwijdering van nationalistische en communistische leiders uit Tunis, schijnen zich vooral voor te doen in het gebied Sousse-Sfax. Politie en militairen staan in dit gebied gereed voor optreden. Te Teboelba, een kleine plaats op enige kilometers afstand van Moknin, zijn zeven personen gedood en talrijke gewond bij ge vechten tussen gendarmerie en Tunesische betogers, die een Franse kolonel gevangen hadden genomen. De gendarmerie kwam tussenbeide om de kolonel te ontzetten. Teboelba wordt volgens latere berichten door „opstandige elementen" beheerst. Tijdens zijn niet-officieel bezoek aan de Verenigde Staten is eerste minister Drees ontvangen door president Truman. Bij zijn aankomst in Blair House, waar te zijner ere een lunch werd gegeven, wordt dr. Drees begroet door de Amerikaanse president. De Fransen bereiden een operatie voor om de plaats weer in handen te krijgen. Er worden aanzienlijke versterkingen naar Sousse overgebracht. De Franse bladen van Woensdag zijn het er over eens, dat de gebeurtenissen in Tunesië ernstig zijn en dat de regering maatregelen moet nemen om de spanning te verminderen. Actie bij de UNO Naar verluidt zullen te Parijs vertegen- woordigers van veertien Arabische en Aziatische delegaties bij de UNO een be zoek brengen aan de voorzitter van de Assemblée, Padilla Nervo, om de toestand in Tunesië te bespreken. Zij zullen vol gens Arabische kringen trachten hem over te halen tot het verlenen van goede dien sten om een beëindiging van de wanorde lijkheden te bewerkstelligen. De Tunesische minister van Justitie, Ben Yoessef, die op het ogenblik in Parijs J verblijft om te trachten de kwestie-Tunesië I voor de UNO te brengen, zeide, dat de ver klaring van de Franse premier, Faure, over Tunesië in de Nationale Vergadering „niets nieuws" bevatte. Faure's verklaring om trent souvereiniteit voor Tunesië „wordt vrijwel een hersenschim door zijn mede deling, dat de Fransen in Tunesië deel moeten nemen aan de openbare instellingen van het Koninkrijk". van benedenrivieren en tot bestrijding van de steeds verder gaande verzilting van vele binnenwateren. Zij achtten de stop zetting niet verantwoord, zelfs niet, wan neer deze een gevolg mocht zijn van de eisen, welke de ongetwijfeld zeer noodza kelijke woningbouw stelt. Indien deze maatregelen geen voortgang hebben, dreigt een ernstig gebrek aan zoet water in een belangrijk deel van het land en een sterke vermindering van de productiviteit van de bodem. De bewoonbaarheid van ver schillende landsdelen en het bestaan van een groot deel van de bevolking hangen van de uitvoering van dergelijke maatre gelen af. De uitgaven daarvoor moeten, evenals die voor de defensie, als primair worden beschouwd. MARYLAND (Reuter) Dr. W. Drees heeft gisteren het eredoctoraat in de rech ten van de Maryland-universiteit ont vangen. Bij deze gelegenheid legde de Ne derlandse premier in een rede de nadruk op de noodzakelijkheid van het verlenen van technische steun aan onvoldoende ont wikkelde gebieden. „Geen enkele taak", aldus dr. Dreetf, „zal te groot zijn voor onze gezamenlijke hulpbronnen, indien de V.S. en West-Europa bereid zijn samen te werken met de onvoldoende ontwikkelde landen in deze onderneming". Nederland wil aan de grote taak van het tot ontwik keling brengen van de wereld deelnemen. In zijn rede zeide dr. Drees verder: „Wij wensen onze ervaring op het gebied van technische hulp aan onvoldoend ontwik kelde landen beschikbaar te stellen aan de wereld als geheel, tezelfdertijd trachtend gelijke tred te houden met de ontwikkeling in andere delen van de wereld door de academische banden te verstex-ken". De „Washington Post" heeft minister president dr. Drees geprezen wegens zijn bezoeken aan arbeiderswoningen en zijn besprekingen met arbeidersleiders en za kenlieden. „Al te veel staatslieden beginnen met het bezoeken van hoge Pieten in New York en gaan dan door naar Washington om daar nog hogere Pieten te ontmoeten. Dikwijls gaan zij dan naar huis met het gevoel, dat zij de sfeer van de Verenigde Staten heb ben geproefd. Dr. Drees heeft de moeite genomen de waarheid omtrent de V.S. te zoeken en hij heeft hierdoor de bewondering, die het Amerikaanse volk voor zijn vrienden en bondgenoten in Nederland voelt, vergroot", aldus de „Washington Post". Dr. Drees vertrekt heden naar Nederland. OSLO (ANP). De Noor Ludvig Lar- sen uit Andebu, die van 1946 tot 1951 of ficier is geweest op de „Willem Barendsz", is veroordeeld tot een boete van 1500 kronen wegens het deelnemen aan Neder landse walvisexpedities. Het hof verklaarde een voorbeeld te willen stellen en daarom een betrekkelijk zware straf op te leggen. Het vergrijp van Larsen is, dat hij gehandeld heeft in strijd met de Noorse wet op de walvisvaart. Deze in December 1945 uitgevaardigde wet ver biedt aan Noorse ingezetenen deel te ne men aan buitenlandse walvisexpedities, direct of indirect. Indirect wil zeggen, dat zij ook geen leveranties aan buitenlandse walvismaatschappijen mogen verrichten. Wel mogen zij deelnemen aan buiten landse expedities, die reeds vóór 1900 zich op de walvisvangst in de wateren van de Zuidpool toelegden. Deze wet was speciaal gericht tegen de Nederlandse maatschappij voor de walvisvaart. Noorwegen zag met lede ogen aan, dat na de oorlog andere landen walvissen gingen vangen, en bo vendien de Noorse deskundigen weghaal den. De Nederlandse maatschappij voorde walvisvaart te Amsterdam merkt nog op, dat Larsen als officier op de Willem Ba rendsz al geëngageerd was voordat deze Noorse wet werd uitgevaardigd. Zij heeft met enige verbazing van het zware vonnis kennis genomen. Opnieuw is in Alkmaar een protestver gadering van bakkers gehouden. Besloten werd de aanvankelijk gewestelijk opgezette actie, die de instemming had van bakkers uit andei-e delen van het land, van een Noordhollandse actie tot een landelijke actie te maken. Op de Alkmaarse vergadering kwam weer de prijs van het volksbrood ter sprake die te laag wordt geacht en vervol gens het compensatiestelsel, dat door de regering zou worden voorgestaan en waar bij men uitgaat van het denkbeeld, dat de verkoop van bepaalde luxe artikelen als luxe broodjes en gebak de verkoop van volksbrood wel goed zou maken. De ver gadering veroordeelde deze zienswijze. RUSTIG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, ge.'dig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt te 10 uur: Overwegend zwaar bewolkt met hier en daar nevel of mist. Geen neerslag van betekenis. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Dezelfde of iets hogere temperaturen. 25 Januari Zon op 8.31 uur, onder 17.14 uur. Maan op 8.00 uur, onder 14.56 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 24 Januari Hoog water: 0.47 en 13.17 uur. Laag water: 8.43 en 21.16 uur. Vrijdag 25 Januari Hoog water: 1.55 en 14.19 uur. Laag water: 9.55 en 22.25 uur.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1