„Drama in zakformaat" kreeg geen ontknoping in Beverwijks raad „Migratiewoningen" voor industrieën mede afhankelijk van „burgerzin" ■Clowntje Rick Lynne Thorn's dilemma OLSESTQOK INSTALLATIES Castricum Heemskerk GROEN Oo. 4 WINKELSLUITING GEHANDHAAFD College nam voorstel terug; winkels blijven Dinsdagsmiddags dicht „Halfway House" voor de ABCC Beverwijk voor een belangrijk jaar Nieuwjaarsrede burgemeester mr. H. J. J. Scholtens Feestavond Plan West, Verenigde forensen tevreden maar niet voldaan Voor de kinderen FEUILLETON „Vitesse" gym heeft heel wat in de mars Gevaarlijke overweg thans beveiligd \genda voor Beverwijk VRIJDAG 25 JANUARI 1952 De Beverwijkse raad heeft gisteravond langzaam en zonder veel dynamiek met zestien agendapunten en een reeks van mededelingen en ingekomen stukken geworsteld. Het meeste leven in de brouwerij kwam, toen het voorstel tot vaststelling van een ver ordening op de winkelsluitingswet aan de orde kwam. Wethouder V e s s i e s (KVP) grondde de vele critiek op het feit, dat de tijd van inzage van dit stuk voor vele raadsleden te kort was om zich er nu reeds over uit te spreken, maar de heer D e Weyer (KVP) merkte op, dat deze winkelsluiting „een klein drama in zakformaat" dreigde te worden. De situatie is namelijk zo, dat vele win keliers, die schriftelijk instemming betuig den met de Dinsdagmiddagsluiting, zich plotseling terugtrokken en een Maandag ochtendsluiting animeerden. De personeels verenigingen en een deel van de zaken mensen, gingen hiermede niet accoord en midden in de verwarring, waaraan men nog geen eind ziet, kwam een voorstel tot wijziging hoe-dan-ook derhalve ontijdig de raad binnen vallen. Spreker drong er op aan dat het college nauw contact met de bonafide organisaties zou opnemen en dat dit punt niet steeds op de lange baan zou worden geschoven. Er moet spoedig een definitief einde komen aan deze zaak. Na veel over en weer ge praat, waarbij de heer R o m u n d e (P.v.d. A.) lanceerde dat dit voorstel een ontijdige geboorte genoemd kon worden, gezien de stappen die in Den Haag worden onder nomen, sloot de voorzitter de discussie en werd het voorstel met aantekening van tegenkanting van de heren Van Dorp en Gerritse (beiden P.v.d.A.) gelaten voor wat het was: het bleef in portefeuille van B. en W. De Dinsdagmiddagsluiting bleef gehandhaafd. Burgerzin in Beverwijk Wat de aansluiting van Beverwijk bij de N.V. Bouwkas voor Noord-Nederlandse gemeenten betreft, betuigde de heer D e Weyer (K.V.P.) de instemming van zijn fractie, omdat dit voorstel geheel aansluit bij de suggesties die men van K.V.P.-zijde in deze richting al eerder deed. Spreker verzocht de raad de nodige propaganda voor dit plan te laten maken, desnoods door een daartoe aangesteld persoon, om dat volgens hem de woningnood wordt ge lenigd door deze wijze van bouwen. De heer Swarts (C.P.N.) sprak in schone bewoordingen zijn misnoegen uit over deze instelling, omdat, naar hij zeide, deze bouwkas geen oplossing van het wo ningprobleem brengt. Zijns inziens kan het Rijk beter een gedwongen lening uitschrij ven, waardoor zij, die voordeel hebben van de „oorlogsindustrie" genoodzaakt worden in te schrijven. De heer Gerritse (P.v.d.A.) laakte de houding van Openbare Werken inzake particuliere woningbouw en de heer D e Ruyter (C.H.) zeide het niet eens te zijn met zijn buurman Swarts. Dit bleek eveneens het geval met wethouder V e s- s i e s, die de heer Swarts onder het oog bracht dat ieder mens, of hij arbeider dan wel kapitalist is, graag iets in eigen bezit heeft. Spreker noemde deze bouwkas een gemeenschappelijk belang en daar het merendeel van de raad van hetzelfde ge voelen was, werd besloten dat Beverwijk in dit nationale plan zijn plaats zal in nemen. Brandweer op de Brink Wie zwijgt stemt toe, en aangezien de raad met uitzondering van de heer Swarts (C.P.N.) op het voorstel tot de bouw van een brandweergarage met dienstwoning aan de Brink geen aanmerking maakte, werd dit punt zonder uitvoerig commentaar aangenomen. De fractieleider van de C.P.N. uitte zijn spijt over het feit, dat uit de stukken bleek dat een gedeelte van deze garage voor zes kleine spuiten die slechts ten dienste staan van de burgerlijke ver dediging, wordt gebruikt en dat deze niet voor vredesdoeleinden worden gebruikt. De voorzitter weerlegde dit door te zeggen dat het bouwen van deze garage uitsluitend de burgerlijke beveiliging be oogde en dat de bouw was ingesteld op de normale brandbestrijding. Vrouwelijk raadslid beëdigd Aan het begin van de raadzitting heeft secretaris Post het nieuw gekozen lid van de V.V.D., mevrouw P. J. A 11 a n-S c h i 1 t- h u i s naar binnen geleid, die. slechts korte tijd nadat zij was beëdigd, zich zag opge nomen in verschillende adviescommissies Wat de overige agendapunten betreft, deze werden voor het merendeel na korte of zonder repliek doorgehamerd. Alleen de benoemingen van onderwijzend personeel aan verschillende onderwijsinrichtingen zijn naar de besloten zitting verhuisd, die eerst om half elf begon. Geen afdoend antwoord „Rode hoofden" en een zeker „om elkaar heendraaien" werden door een opmerking van de heer R o m u n d e bij de behande ling van de mededelingen veroorzaakt. Naar aanleiding van een verslag van de dienst van Sociale Zaken wenste de heer R o- munde specificatie van een post over gemaakte autokosten. Dit werd aanleiding tot een twistgesprek tussen spreker en wet houder Passchier (A.R.). „Ik heb als raadslid hier volkomen recht toe, het gaat om overheidsgeld, waarover de raad ver antwoording heeft af te leggen", aldus de heer Romunde. Wethouder Passchier gaf geen bevredigend antwoord hierop en de voorzitter achtte het moment voor deze aanval niet juist gekozen, en verwees het geval naar de controlerin'g van de gemeen terekening. De heer De Ruyter (C.H.) stelde de vraag of het gehele college „achter deze uitgaven stond", waarop de voerzitter her haalde dat het niet het juiste moment was hier op door te gaan. Tenslotte werd dit punt voor kennis geving aangenomen, echter zonder goed keuring van de C.H.- en van de P.v.d.A.- fracties. Af en toe krijgt een culturele vereniging de kans een film te reserveren, die het in de normale roulatie niet al te best heeft gedaan en toch dermate belangrijk is, dat een reprise haar nut heeft. De Algemene Beverwijkse Culturele Commissie, die ge toond heeft het een en ander aan te dur ven, draaide gisteravond voor haar leden de Cavalcanti-rolprent „The Halfway House", deze meesterschepping van een gevoelig kunstenaar, die veel te weinig be kend is. Het'verhaal, waarin een eenzame herberg in Wales het keerpunt wordt in een aantal Engelse mensenlevens, is in zijn uitwer king een openbaring voor de film-gevoe lige toeschouwer. Haast surrealistisch van strekking weet het de beide benen aan de grond te houden, zelfs als de klok een jaar achteruit wordt gezet en een stuk oorlogs geschiedenis zich gaat herhalen. Deze na vrante verpozing in het verleden doet de personen op dit kleine toneel, allen gevuld van hartstochten, huwelijksproblemen en de honderd andere gevoelens, die de mo derne mens beheersen, inzien, dat de voor heen door hun nagejaagde idealen loos en nietszeggend zijn. Deze „inkeer" brengt diverse wagens weer in het rechte spoor, zjdat de film een zeer positieve inslag tüwnt. Het is een bijna grootse film gewor den dank zij Calvalcanti's geniale camera behandeling en een prachtige humor, die het lichtelijk spookachtige geheel de nodige glinsteringen geeft. De inleiding van dr P. H. Schroder, de algemeen secretaris van ,,'t Nut" was niet overbodig. Het publiek heeft genoten. Gisteren was het de eerste maal dat Be verwijks bestuurderen in 1952 bijeenkwa men en de traditie getrouw heeft burge meester mr. H. J. J. Scholtens in zijn Nieuwjaarsrede een overzicht gegeven van wat naar hij zeide „ons gemeentelijk leven in het verstreken tijdvak voorname lijk heeft beroerd". Uit de rede bleek, dat het aantal inwoners was vermeerder en thans 28663 bedraagt. Overleden zijn 196 inwoners. Niet minder dan 162 personen zijn naar het buitenland vertrokken. Als emigranten gingen er 16 naar Canada, 37. naar Australië en 5 naar Nieuw-Zeeland. De burgemeester sprak de wens uit dat het deze oud-Beverwijkers in hun nieuwe va derland voorspoedig moge gaan. Er zijn 255 huwelijken gesloten, maar spreker achtte het bedenkelijk dat opnieuw 14 gevallen van echtscheiding moesten worden inge schreven. Verdeling van woonruimte Wat de gemeentelijke zorg voor de ver deling van woonruimte aangaat, was het gemeentebestuur helaas genoopt de zo be perkte woongelegenheid der eigen bevol king te beschermen door het tegengaan van vestigingen van elders, welke voorals nog als niet toelaatbaar moeten worden aangemerkt. Verdere verlichting is ont staan door het streven om de aanwezige woonruimten steeds beter aan te passen aan de grootte der woningzoekende gezin nen. Door tussenkomst van het huisvestings bureau is aan 539 gezinnen woonruimte toegekend. Dit ciifer was in 1950 647, zo dat de steeds stijgende lijn, welke, met 1946 als uitgangspunt, tot en met 1950 kon worden gehandhaafd, voor 1951 een knik vertoont en niet met dezelfde graad van stijging is voortgezet. Niettemin konden er nog tientallen woningen meer worden toe gewezen dan in 1949. Er zijn 371 vergun ningen voor gehele woningen uitgereikt. Daarvan waren 170 voor nieuw gebouwde woningen en hetgeen zeer gunstig was 201 voor andere woningen. Voorts had den 31 uitgereikte vergunningen betrek king op inwoningen en 137 op ruilingen. Aan het eind van 1951 stonden er nog ruim 800 woningzoekenden uit de eigen burgerij ingeschreven. Zou men zijn over gedaan tot revist'-afie van al degenen, die zich in Beverwii-k willen vestigen omdat zii daar of in de onmiddellijke omgeving bliivend werken, dan zou het aantal aan vragers wellicht 3000 a 4000 bedragen, zei spreker. In het geheel zijn 179 woningen oDge- Ieverd. Hiervan ziin er 19 door partculieren geticht. Daarenboven naderden on het eind van het iaar nog 180 woningen haar vol- too'ïne. Een en ander rt ech'°- in» geschied no grond van het voor 19"0 toegekende bouwvolume. G°const^*erd moet derhalve worden, dat h°t in 1951 voor Beverwiik gereserveerde bouwvolume voor 340 wo ningen tengevolge van de algemene kapi- taaUmoeilhkheden tot duiver nagenoeg nog niet kon worden benut. Nieuwe pannen oo dit g°bied zullen aan de raad worden voor gelegd. Mierat'e-woningen Gelet op deze plannen, we'ke zo nauw samenhangen met de nationale economie streeft B^verwük er ernstig naar aan hef tot stand komen van een ruim quantum migratie-woningen medewerking te verle nen, zij het dat slechts met bijzondere steun van de belanghebbende industrieën zelf de bestaande spanningen zullen kunnen wor den verminderd. Oproep aan bedrijven De woningnood van onze eigen levens krachtige bevolking blijve niettemin een voorwerp van onze allereerste zorgen. Om alles in het werk te stellen en daaraan zo ver als mogelijk is tegemoet te komen, zal 'het gemeentebestuur zich binnen enkele weken tot de burgerij wenden met een her haald dringend beroep om een „burgerzin lening" tot dit doel te helpen slagen. In dien dit slaagt zal hier onverwijld nog een extra hoeveelheid woningen kunnen wor den gesticht. Ik moge de verwachting uit spreken, dat onze plaatselijke bedrijven, fondsen en ingezetenen zich in deze niet onbetuigd zullen laten. Ter uitoefening van het bouw- en wo ningtoezicht heeft de dienst van Openbare Wei-ken 92 bouwaanvragen behandeld, waarvan de totale bouwkosten op 1.712.760 waren begroot. Het aantal in gekomen woningklachten bleef een sterk dalende lijn vertonen. Bedroeg dit in 1948 nog ongeveer 850, in 1951 was dit cijfer 160. Burgemeester Scholtens gaf hierna eën overzicht van wat op rioleringsgebied en bestrating was tot stand gekomen en wees op de activiteit in de gemeentelijke bedrij ven van gas en water, van het openbaar slachthuis, van de scheepvaart in de haven en zeide dat de wekelijkse goederenmarkt zich in zeer korte tijd tot een bloeiend en gewaardeerd instituut heeft ontwikkeld. Naarmate de stedebouwkundige ontwik keling van IJmond-Noord voortschrijdt, aldus spreker, zal de functie van het havengebied in belangrijkheid toenemen. Bescherming van bevolking Het aantal verkeersongevallen bedroeg 180 en onverdroten zal worden voortge gaan met propaganda voor en lessen in verkeersdiscipline. Veel belangrijk werk, zei spreker, is in 1951 verricht ter voorbe reiding van een organisatie voor de be scherming der bevolking bij onverhoopt oorlogsgeweld. Wat op het gebied van onderwijs, sociale zaken, wijk- en kraamverpleging en de aanhangige noodwet gemeente-financiën tot stand kwam en zal komen, werd even eens gememoreerd. Burgemeester Scholtens eindigde met te wijzen op de enorme wijziging in de ruim teverdeling als gevolg van de mogelijk heden, die dank zij de „Werkcommissie Westen des Lands" worden geboden. Op basis van deze grondslagen, aldus spreker, zullen thans de eerste grotere partiële uit breidingsplannen kunnen worden ont- wornen, wat met spoed geschiedt. „De raad heeft een uiterst belangrijke taak in dit jaar, die niet mag worden onderschat." Do wereH heeft ?een wachtkamer Het Nederlands Volkstoneel, onder lei ding van Ben Groeneveld en Ferd. Sterne- berg, komt op 31 Januari naar Beverwijk om onder auspiciën van het Arbeiders To neelfonds in het Kennemer Theater een opvoering te geven van het stuk „De we reld heeft geen wachtkamer" van Maurits' Dekker. De regie is in handen van Hans van Meerten. In het K.S.A.-gebouw te Beverwijk heeft de winkelierscombinatie „Plan West" Don- derdagavbnd voor haar cliëntèle een alles zins geslaagde feestavond gegeven, welke werd verzorgd door Cakie's Kleinkunst- ensemble „De Cabolini's". De conférencier Nico Akkerman had al met zijn openings praatje direct contact met de eivolle zaal en de accordéonnist John Davis oogstte vervolgens een welverdiend succes. Een van de hoogtepunten van het pro gramma was het optreden van Kees Stet van Ierswoud, die op zijn onnavolgbare wijze een verhaal uit West-Friesland ver telde. dat vol humor, zelfs de grootste izef,rim, aan het lachen bracht. De goochelaar Cakie bleek een van de weinige vingervlugge artisten te zijn, die zijn vaardigheid met een grote dosis hu mor weet te larderen. Het optreden van Sheila Osaka, een waar slangenmens en diverse geestige schetsen completeerden deze voor „Plan West" bijzonder geslaag de avond. Vooraf sprak voorzitter Jac. Tabak het openingswoord, waarin hij de hoop uitsprak dat deze avond de band tus sen winkelier en verbruiker moge verstevi gen. Promotie- en degradatiewedstrijden van „Sans Atout" In het ..Wil te Kruis" badhuis aan de Baan- straat hebben de groepen B en C van de Beverwijkse bridgeclub „Sans Atout", Woensdagavond weer promotie- en degrada tiewedstrijden gespeeld. De uitslagen luidden: Groep B: 1. heren Luttik—Spanjaard 99 m.p.; 2. heren De Kruyf—Hoogeboom 94 m.p.: 3. heer en mevrouw Tand 82 m.p.; 4. heren v. d. LindenHoogeboom 81 m.p. 5. heer en mevrouw Thomas 81 m.p.; 6. heren Van ZutphenGeldermans 7614 m.p.; 7. da mes FrisStiemer 75 m.p.; 8. heren Van Zon —Admiraal 7414 m.p.; 9. heren BlomNij- man 73 m.p.; 10. heren GroenOosterhout 7214 m.p.: 11. heren v. Eekhout—Haver 7214 m.p.; 12 heer en mevrouw Tabak 6214 m.n.: 13. heren Hendriks—Koopmanschap 59'4 m.p.; 14. mevrouw Tabak—heer Biben 59 m.p 15. heren Hart—Zandbergen 53 m.p.; 16. heren v. d. Walv. Groningen 50 m.p.. Groep C: Schevenings systeem. Noord- Zuid: 1. heren W. en G. de Boer 75 m.p.; 2. heer en mevrouw Winkel 6514 m.n.: 3. heren KlesserSchaafsma 60 m.p.; 4. dames Rey- merSchaafsma 57 m.p.; 5. heren Hoen Kerkhoff 52 m.p.; 6. heren Kuis—Nijman 5014 m.p. Oost-West: 1. heer en mevrouw Kok 6914 m.p.; 2. heren HilbertsSteenbergen 66 m.p.; 3. mevrouw Admiraalheer Groot 6014 m.p.; 4. dames BraamTabak 60 m.p.; 5. heer en mevrouw Van Aalst 52 m.p.; 6. dames GroenKamphuis 5114 m.p. Onderlinge wedstrijd: Noord-Zuid: 1. heren TabakHoogeboom 61 m.p.: 2. heren Braam Stiphout 51 m.p.; 3. mej. v. Klaveren heer Oosterveen 48 m.p.; 4. heren Groot Plooij 45 m.p.; 5. mevrouw v. EssenDe La- leyne 45 m.p. Oost-West: 1. heren Krab Tabak 5914 m.p.; 2. heren Bakkerv. Balen 54 m.p.; 3. mevrouw De Boermej. Hamel 50 m.p.; 4. heren BerléeHoogeboom 4614 m.p.; 5. heren WorstWegman 40 m.p. BURGERLIJKE STAND VAN BEVERWIJK GEBOORTEN: Columba M.. d. en Theodora M„ d. van Th. A. de Wildt en C. M. v. Dui venvoorde: Alida, d. van S. v. d. Kolk en J. v. d. Weide; Hendricus. z. van J. P. v. Zut phen en Tr. Bos: Theodorus M., z. van L. J. Aardenburg en A. M. Th. Wilms Floet: Rosita G„ d. van P. v. Oost veen en Th. G. v. Meegen; Adrianus G z. van H Kuil en A. Fatels; Fernando Th., z. van H. Kleyn en A. Bak ker: Ingrid G., d. van P. N. Baltus en M. v. d. Heuvel: Neeltje J., d. van P. v. Opstal en M. Spiero. OVERLEDEN: M. W. J. van denfcBroek. 75 j., wed. van W. Louridtz: A. R. Vlegels, 75 j„ weduwnaar van A. M. Kerkhof: Fr. A. Mensing. 77 j., wed. van C. Blom; G. Kok. 72 j., geh. met E. Lubbers; A. J. v. Stralen, 4 j.. overleden te Haarlem, z. van C. J. v. Stralen en C. Stet; A. Schuitemaker, 83 j., Velsen. ONDERTROUWD: N. H. Peelen en J. P. L. Rut ten. GETROUWD: W. D. Grapendaal en J. C. v. Dorp: D. J. IJpma en E. M. Schellevis; A. J. Schelvis en M. A. Brasser. HOSC achter de borden Nu het Hoogovenschaaktournooi weer ten einde is, heeft de Hoogovenschaakclub Woensdagavond in het Statenhuis weer een aantal wedstrijden gespeeld voor de Winter competitie. Tevens was op deze avond de Joegoslavische schaakmeester B. Kulitsch aanwezig die een simultaanwedstrijd speel de. Hij speelde aan 24 borden, waarvan hij er slechts 3 verloor en 3 remise speelde. Van de HOSC leden werd gewonnen door B. Wulms. M. P. Suiker en A. de Vries, en remise gespeeld door J. Jansen, G. Schouten en ir. F. Peltzer. De uitslagen voor de onderlinge competitie luidden: Afdeling I: P. Zwart—ir. E. F. Peltzer '.4—'4; M. P Suiker—ir. D. G. Huygen 0—1; A. F. de Bruin—ir. D. G. Huygen afge broken. Afdeling II: H. de Vries—H. van Laaren 10; H. van LaarenJ. A. Rodenburg 01. Afdeling III: P. ZeilstraG. Schouten '.4—14. Afdeling IV: J. Uittenbogaard—B. v. d. Laan 1—0; C. Comis—M. de Wolf 1—0; C. D. AffourtitC. J. Wissel 0—1; P. Stil—J. Ben- nink 1—0; J. Uittenbogaard—Ger Laverman 1414. De „Nederlandse Vereniging van Foren sen" te Castricum, die op 1 Januari 1939 werd opgericht, bleek in die tijd in een grote behoefte te voorzien. Niettemin bleef het ledenaantal beneden peil en 1951 bracht weinig verbetering, zoals op de jaarvergadering die Donderdagavond in hotel „De Harmonie" is gehouden, naar voren kwam. De secretaris de heer W. Husman gaf in zijn jaarverslag een over zicht van de stand van zaken en deelde mede dat het ledenaantal circa 160 be droeg. Financieel staat de vereniging nog sterk: met een batig saldo van f 64.49 sloot de penningmeesteresse mej. IJ. Losekoot het jaar 1951 af. Daar er geen tegencan- didaten waren gesteld, herkoos men de penningmeesteresse en de voorzitter de heer A. H. Beijersbergen van Henegouwen die periodiek moesten aftreden. Met betrekking tot de contributie besloot men het bedrag van f 3.per jaar te handhaven. Voor de leden die buiten de gemeente wonen ongeveer 30 in getal werd de contributie verlaagd en op f 1.50 vastgesteld. De vereniging beijvert zich ook op het gebied van diverse treinverbeteringen, waardoor men met de leiding van de N. S. een nauw contact onderhoudt. Bij de rondvraag kwamen enige trein- kwesties naar voren, waarvoor het bestuur zal trachten een oplossing te vinden. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: Johannes Antonius, z. van E. van de Velde en C. E. Engeringh; Theo dorus Petrus Maria, z. van L. de Winter en A. A. Liefting; Theodorus Cornelis, z. van Th. Grandiek en G. Vrouwe: Simon Joannes Maria, z. van A. Zijlstra en A. A. C. Brasser; Henricus Odulphus. z. van W. H. Revers en J. Bleijendaal; Antonius Mattheus, z. van J. A. Middelhoff en B. A. E. de Wit; Christiaan Johannes Gerardus. z. van Oh. J. G. Pieterse en R. Möhrs; Gerardus Petrus Theresia, z. van P. Schouten en C. Reijnder. ONDERTROUWD: Reinier Adrianus Stet, oud 26 j. te Castricum en Berendina Adria- na Thoen te Castricum; Wilhelmus Johannes Wulp te Castricum en Elisabeth Duin te Castricum. GEHUWD: Bartholomeus Keues, wonende te Alkmaar en Gerarda Maria Baltus, wo nende te Castricum. OVERLEDEN: Albert Herman Hunnekink, oud 58 j„ geh. met M. H. van Gorkom, wo nende te Castricum; Pieter Lubberden, oud 78 j., geh. met D. Leegwater, wonende te Aalsmeer; Anne Minnema, oud 77 j., geh. met H. C. Mulder, wonende te Castricum; Maria Hmdrika Elisabeth de Groot, 69 j., geh. met J. Vlaar, wonende te Castricum. Terwijl de jongens zich daar vermaakten, zaten oom Tripje en tante Liezebertha rustig aan hun tafeltje, bij 'n kopje koffie. „Die jongens hebben het best naar hun zin", lachte Tripje. „Je hebt er helemaal geen last mee, nu ze bezig zijn!" „Ja, ze hebben hier ook allerlei leuke dingen", zei Liezebertha. En de drie jongens schommelden maar. dat het 'n lieve lust was. Van alle speeldingen vonden ze die schommels toch eigenlijk wel het aardigst. Maar toen kwam er opeens een ongelukje Bunkie wou stoppen, maar toen hij van de schommel wou springen, had die nog te veel vaart. En Bunkie plofte met 'n smak voorover op de grond. „Au!", riep hij. En daar stond hij, terwijl het bloed uit z'n neus druppelde; hij had 'n bloedneus! Rick en Oepoetie kwamen gauw van hun schommels af en liepen verschrikt op Bunkie toe. „Doet het pijn Bunkie?", vroeg Rick bezorgd. door ANNE LORAINE Vertaald uit het Engels 41) „Het lijkt me, dat er betere plaatsen zijn, om notities uit te werken, dan een stikdonker park", merkte Nan scherp op. En met een diepe zucht vervolgde ze: „O, Lynne, alsjeblieft, vindt 't een beetje erg! Ik zou het zo vreselijk vinden, als 't je werkelijk geen zier kon schelen, of je man bekletst werd Ik ken je niet meer, Lynne, je bent anders geworden, je lijkt koud en dood van binnen. Ik weet, dat je nooit echt van Preston hebt gehouden, maar ik dacht, dat hij toch wel zóveel voor je betekende, dat je zo iets erg zoudt vinden. Waar is de werkelijke Lynne ge bleven, die ik zo goed kende „Er bestaat geen werkelijke Lynne meer", antwoordde Lynne met een vreem de stem „er bestaat alleen 'n zeer capabele vrouwelijke dokter, meer niet. De rest ging kapot enige maanden geleden in deze kamer of soms denk ik, dat 't gebeurde in een ordinaire garderobe, vlak na de huwelijksceremonie. Maar in ieder geval is de rest van me kapot gegaan. Dat wat jij bedoelt, Nan, bestaat niet meer. En in zekere zin ben ik er blij om. Blij, versta je me? Ik moet er nu vandoor. Hartelijk bedankt voor je thee". „Je kunt er nu niet vandoor gaan, we zijn nog helemaal niet uitgepraat, Lynne!" „Ik moet werkelijk weg, maar ik kom binnenkort je weer eens opzoeken, Nan. Ik heb helemaal niet naar jou geïnfor meerd. Schandelijk, en dat voor een dok ter!" „Lynne...." smeekte Nan, maar Lynne was vastbesloten zo spoedig mogelijk te vertrekken. „Schei uit met je dramatische gedoe", zei ze luchtig. „Preston en ik be grijpen elkaar volkomen. Zuster James vormt waarschijnlijk een welkome aflei ding voor hem. Ik ben geen gemakkelijk persoontje om mee samen te leven, weet je. Goedendag Nan, hartelijk bedankt voor alles!" Ze liep langzaam de trappen af en stak de straat over, die ze zo goed kende. Met inspanning van al haar krachten trachtte ze de storm, die ze in zich voelde, te be zweren. Op de hoek van de straat gekomen, liep ze als 't ware instinctief het kleine, weinig aantrekkelijke park in, waar ze vroeger op zomeravonden wel eens had zitten lezen. Er woei een stevige bries en de lanen waren verlaten. Het begon zacht jes te regenen. Hier waren ze dus samen gezien, Preston en Helen James.... Hier, in de onmiddellijke nabijheid van de kli niek. hadden ze 't gewaagd samen te wan delen, zonder te denken aan het geroddel, waartoe zo iets aanleiding zou geven. Hier ontsnapte Preston, terwijl, zij dacht, dat hij werkte, aan de dodelijk monotone sfeer van zijn eigen huis, hier wandelde hij en onderhield hij zich met het aardige ver pleegstertje, dat van het ogenblik, dat ze in de kliniek was komen werken, verliefd op hem geweest was. Lynne ging op een van de verveloze banken zitten. Ze trachtte zich Preston en zuster James in deze omgeving voor te stellen. Ze vroeg zich vaag af, waarover ze praatten en of ze veel samen lachten. Ze had Helen, voordat ze die wonderlijk afwijzende houding had aangenomen, al tijd een aantrekkelijk jong meisje gevon den, en ze trachtte haar thans door de ogen van een man te bekijken. Ze kon zich voor stellen, hoe groot het contrast moest zijn tussen het vrolijke piquante gezichtje van de verpleegster en haar eigen ernstige, sobere uiterlijk. Maar zij was zijn vrouw en hij had niet het recht haar bloot te stellen aan dergelijke roddelpraatjes. Ook al was hun huwelijk dan een hopeloze zaak geworden, dan nog had hij niet het recht een dergelijke goedkope flirtation te be ginnen onder de ogen van iedereen! Een jongen met een hoepel kwam langs- rennen. Ze sloeg hem peinzend gade. Auto matisch constateerde ze, dat de jongen slecht liep, en ze vi-oeg zich af, of hij mis schien nog een patiëntje van haar was geweestToen de jongen uit het ge zicht verdwenen was, trachtte ze moed te verzamelen om op te staan en naar huis te gaan. Wat kon ze anders doen? Wat moest ze doen inzake die geschiedenis Preston-Helen James? Stel dat ze er Preston op de man af naar vroeg, zou hij haar dan een eerlijk antwoord geven, of zou hij haar alleen maar uitlachen? Ze stond langzaam op en wandelde in de richting van de uitgang. Ze voelde zich dodelijk vermoeid en oud. Enigszins tot haar verwondering besefte ze, dat ze hele maal niéts wilde doen, dat ze niet de moed zou kunnen opbrengen om er hetzij Pres ton, hetzij Helen, naar te vragen. Ze wilde 't zichzelf niet toegeven, dat ze bang was voor hun medelijden. Wat viel er tenslotte Preston te verwijten?, dacht ze vol bit terheid. Hij was jong genoeg om nog iets méér van t' leven te verlangen dan hetgeen zij hem gaf. Ook al haatte hij diep in zijn hart alle vrouwen, daarom was hij nog wel gevoelig voor een aardig gezichtje en vrolijk vrouwelijk gezelschap! Als zijn vrouw thuis hem niet boeide, was het dan niet zeer natuurlijk, dat hij afleiding en vermaak zocht in Helen's gezelschap? Haar handen knelde ze diep in haar zakken tot vuisten en zonder het te merken, kwam ze in Hugh Street. „Ik zal me niet laten ken nen", mompelde ze zachtjes voor zich heeiï, „ik zal me niet laten kennen....". Sommige mensen keken haar aan. „Zit je in moeilijkheden, kind?", vroeg een vrouw haar medelevend. „Allemensen, bent u 't, dokter Thorn", vervolgde ze ontsteld, toen ze Lynne herkende. „U jaagt me de schrik op 't lijf door zo in u zelf te lopen praten. Voelt u zich niet goed?" Lynne herstelde zich snel en keek de vrouw, die ze als één van haar patiënten herkende, glimlachend aan. 't Is inderdaad een vreselijke gewoonte van me, bekende ze, „als ik erg in een geval verdiept ben, loop ik altijd in mezelf te praten. Ze zullen me er nog eens voor oppakken!" Met een lach zei ze de goedmoedige volksvrouw goedendag. Het incident had Lynne tot de werkelijkheid teruggebracht en snel aanvaardde ze thans de terugtocht naar Hampstead. Ze trof Preston op het punt van vertrek aan. Toen hij haar zag, liep hij met haar terug naar de hal. Ze constateerde, dat er een vrolijke en opge wonden uitdrukking op zijn gezicht was. „Kom even mee naar de bibliotheek, Lynne", zei hij met meer warmte en har telijkheid dan ze de laatste tijd van hem gewend was, „ik moet je iets vertellen. Millicent en Jessica zijn uit en Rita heeft nog eten voor je bewaard. Je bent laat". Ze deelde hem mee, dat ze Nan opge zocht had, en zonder veel belangstelling hoorde hij haar aan. Hij sloot de deur van de bibliotheek achter zich en keek haar met stralende blik aan. „Ik heb een wonderbaarlijk geluk ge had, Lynne", begon hij enthousiast. „De laatste tijd ben ik, zoals je weet, bezig met een nieuw onderzoek. Een week of twee geleden liep ik tegen een oude vriend van me aan, je hebt waarschijnlijk wel van Opnieuw heeft de R.-K. Gymnastiekver eniging „Vitesse" laten zien, waartoe haar honderden leden in staat zijn. Een flink gevuld hotel Roozendaal is Donderdag avond getuige geweest van de eerste der drie gymnastiekuitvoeringen, die de ver eniging voor haar leden en donateurs orga. niseert. De uitvoering droeg, evenals ver leden jaar, het karakter van een revue die buitengewoon goed ten tonele is gebracht en haar titel „Daar zit schot in" eer aan deed. Kracht en souplesse aan de rek en op de brug van de heren, tegenover ryth- mische en gracieuse dansen der dames en meisjes, wisselden elkaar in snel tempo af. Het voor de dames moeilijke werk aan de evenwichtsbalk werd zonder een hapering gedemonstreerd, waar de heren een onbe rispelijk stuk rekwerk tegenover stelden. Inmiddels is de goede i-oep van deze 520 leden tellende vereniging ook tot het hoofdbestuur der R.-Kath. Gymnastiek- bond doorgedrongen. De hoofdbestuursle den de dames J. van Schaick en A. Jansen gaven van deze belangstelling blijk. Even eens gaven burgemeester C. F. Smeets en pastoor G. Goes acte de presence. Voor de komische noot zorgde de heer S. Groentjes met enige eenmans sketches en de entre-acte muziek was bij de „Cas- tricumse Orkestvereniging" onder leiding van de heer J. Schilp in goede handen. Naar wij van de voorzitter van „Vitesse" de heer P. Bouwen vernamen, gaat de ver eniging de komende zomer in het kader van een sportuitwisseling, op bezoek bij een Gelderse vereniging. Verleden jaar maakte men een driedaagse trip naar Voe- rendaal in Limburg. „Bricas" schudde de kaarten weer In hötel Meijer zette de Castricumse Bridgeclub „Bricas" haar wedstrijden voor de onderlinge competitie voort. Het echt paar Schutter slaagde er in als eerste in afdeling A te eindigen met 44 punten. Als tweede in deze derde drive der vierde serie kwam het koppel J. van Kleef-Kos- sen uit de bus met 39'/» pnt. Met een ver schil van 1 punt eindigde het duo Toepoel- Tiemstra als derde. De heren Lagrand en Ivangean waren buitengewoon opdreef, want zij haalden in de B afdeling 68'/2 pnt. bijeen. Met 57 punten sloot het koppel M. Nol-Fr. Peys de avond af en met 56 punten het paar N. Bakker-J. Tromp. De strijd in afdeling C was ook uiter mate spannend. Hier konden de heer en mevrouw Van der Brink met 45 punten de eerste plaats bezetten en de familie Keet baas de tweede met 43'/2 pnt. Eveneens met 43 y, pnt. gingen de heren C. en P. Nuijens huis toe. Flikkerlichten aangebracht Lange tijd heeft de A.N.W.B. geijverd voor het aanbrengen van flikkerlichten bij de beruchte bewaakte overweg te Castri cum in de rijksweg Haarlem-Alkmaar, waarvan de bomen bij avond zeer vaak worden aangereden. Nog in 1950 stelden de Nederlandse Spoorwegen zich op het standpunt, dat uitbreiding van de verlich ting van deze overweg niet noodzakelijk was. De A.N.W.B. heeft zich daarop tot het ministerie van Verkeer en Waterstaat gewend, hetgeen thans tot gevolg heeft gehad, dat de overweg beveiligd is met rode flikkerlichten. De installatie is dezer dagen aangebracht. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: Bernardus Derk Gerardus, z. van G. Hillen en J. L. v. d. Velden; Petrus Wilhelmus Maria, z. van W. Vrenegoor en A. v. d. Lem; Jacobus Cornelis, z. van J. C. Koper en H. G. Bakkum; Maria Clasina, d., van A. Butter en A. M. M. Smit; Maria Theo dora, d. van J. Pekel en C. M. Bakker; Joan nes Henricus Adrianus, z. van A. Zonneveld en A. A. Bekker. OVERLEDEN: M. J. Verdonk, oud 63 jaar, weduwe van P. Voormeer. GEHUWD: P. M. Voormeer en G. A. Beentjes. ADVERTENTIE BLOEMENDAAL - TELEFOON 22143 Vrijdag 25 Januari. Kennemfer Theater, 7 en 9.15 uur: „De zoon van de Kalief". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Vrouwen zonder naam". W. B. Theater, 8 uur: „De geheimzinnige duikboot". Zaterdag 26 Januari. Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „De zoon van de Kalief". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Vrouwen zonder naam". W. B. Theater, 8 uur: „De geheimzinnige duikboot". hem gehoord, Henry Dickson. Hij is een specialist in hersen-chirurgie. Ik heb met hem gedineerd en hij vertelde me over een groot nieuw ziekenhuis, dat binnenkort aan de rand van Londen geopend zal wor den, waar ze zich speciaal zullen gaan wij den aan de onderzoekingen, waarin ik zo geïnteresseerd ben. Hij moet beseft heb ben, dat ik aan zijn lippen hing, hoewel hij niets liet merken van wat zijn plannen waren. Hoe 't ook zij, vandaag liet hij van zich horen en om 't verhaal kort te maken, deel ik je nu meteen mee, dat hij mij een fantastische positie in zijn nieuwe zieken huis heeft aangeboden. Ik zal de gelegen heid krijgen alle onderzoekingen te doen, die ik op 't oog heb en dat onder de meest ideale omstandigheden. Bovendien zal ik de gelegenheid krijgen me te specialiseren in oor-neus-en-keel, zoals ik altijd gewild heb. Dickson zegt, dat er geen twijfel be staat, dat ze me zullen aanstellen, ze schij nen niets dan goede inlichtingen over me gekregen te hebben. De volgende week is cr een vergadering van de directie. Felici teer me, Lynne, en wens me veel geluk!" „Maar dat is heerlijk, Preston, en ik feliciteer je van ganser harte!", antwoord de ze met grote warmte, haar eigen pro blemen vergetend. „Dit is precies, wat je al zo lang gewild hebt. Waar is dat nieu we ziekenhuis?" (Wordt vervolgd t

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 6