Mogelijkheid tot klaarheid in het college wordt algemeen toegejuicht Problemen m Stormvogels mag niet met punten verlies aan de eindspurt beginnen Hf H mp Ui m ÜP M H fff S m H up 8 mi nu fl 8 jgj 8 8 8 fj n B DERDE BEGROTINGS AVOND IN VELSEN Voorstel over uitbreiding leeszaal op komst Balspelletje met politieke spelregels Bakkerij MANTEN op de honderd velden J fjg jgj f§j 11 m Éi H SI fj§ B IP up HP PI S jgf jjff ff p jjj j§ ill 11 Vele mogelijkheden in de lagere regionen 5 Coaster achter logger Nog vier jaar ijzeren gordijn GUERILLA OP DE PHILIPPIJNEN WIJLEN EDWINA BLACK Comité werpt zich op voor „Alkmaar"-slachtoffers Bonte avond in Rex Voor een voetbalzondag (onze wekelijkse damrubriek onder leiding van B. Dukel) jj m §j ff fff pp pi ül Uit de DCIJ-competitie Onze wedstrijd ff ff ff ff ff ff ff EHBO voor dieren wordt doorgezet THALM Agenda voor Velsen VRIJDAG 25 JANUARI 1952 DE INTERNE VERHOUDING in het college .van Velsens dagelijks bestuur heeft ook in de derde avondzitting van de raad, die zich moeizaam door de nasleep der algemene beschouwingen worstelde, het hoofd opgestoken: na de zitting van Woensdag heeft een deel van de raad overlegd over een antwoord op de verklaring, welke mr. M. M. Kwint die dag namens het college aflegde. En de heer R. Verbeek, de socialistische fractievoorzitter en vanouds een onvervaard spits-afbijter in deze kwesties, kwam uit naam van de raad tot de overtuiging, dat het voorleggen van deze narigheden aan hogere instanties (de Commissaris van de Koningin en de minister van Binnenlandse Zaken) wellicht klaarheid zou kunnen scheppen in deze onge zonde situatie. Overigens is er gedurende deze lange derde zitting, die aan de begroting werd gewijd, veel en soms luid gesproken. Dr. v. Leus en (Arbeid) vroeg aan het eind een bedrag op de begroting uit te trekken voor de uitbreiding van de Nuts- bibliotheek om te komen tot een Openbare Leeszaal, waarvoor hij een voorstel an nonceerde: het eerste waartoe hij ooit het initiatief nam. Met de replieken begon de heer Van Dongen (C.H.) Donderdagavond en hij bracht onder meer oud-IJmuiden weer op het raad9tapijt, nogmaals betogende dat het oorspronkelijke plan voor dit ge- meentedeel nu maar eens losgelaten moet worden. Velsen dient natuurlijk industrie terrein te reserveren, „maar doe dat dan niet in die Westelijke uithoek van de plaats, waar een drukke passage is tussen sluizen en station". Als alles er zo goed en goedkoop is, naar de wethouder gelooft, waarom is er dan niet meer belangstelling voor? Terugkomend op de kwestie van de toespraak door de wethouder De Boer in Velsen-Noord gehouden, moest hij aller eerst toegeven, dat het college goede din gen tot stand gebracht heeft óók voor het bizonder onderwijs maar toch bleef bij hem een teleurstelling hangen over deze bepaalde manier van partij kiezen. Maar tenslotte nam hij dan toch wel aan, dat de zaak in orde is. Namens de Partij van de Arbeid-fractie nam de heer Verbeek het woord over en hij omlijnde zijn bezwa ren tegen de gang van zaken met de ur gentiecommissie wat scherper: hij wist, welk een voorbereiding een urgentieplan vergt, maar had niettemin ervaren dat een grondplan voor de nieuwe openbare ge bouwen al meermalen node gemist is. „En dat wordt erger naarmate de ontwikkeling ons op de hielen zit." De verklaring van de voorzitter namens B. en W. over de verhouding in het college noemde de heer Verbeek teleurstellend; juist omdat daarmee de juistheid van zijn diagnose is bewezen. Aan de andere kant vond hij het prijzenswaardig, dat de weg gekozen wordt, die de gemeente Velsen niet opnieuw in opspraak kan brengen: een be spreking met hogere instanties. Hij laakte in dit verband sommige dagbladen, die alléén deze kwestie hebben vermeld zonder de zakelijke besprekingen in de raad te bespreken. Onder die hogere instanties meende hij de Commissaris der Koningin en de minis ter van Binnenlandse Zaken te mogen ver staan en de heer Verbeek zei namens de raad de wens te uiten, dat met dit laatste treffen tussen raad en college Velsen eindelijk eens van de soesah af is, die al zo lang een schaduw legt over de inter ne gemeentelijke samenwerking. Standplaatsen De heer Verbeek wond zich tenslotte enigermate op over het feit, dat de com munisten er voor bleken te zijn te pas en te onpas als commissie van Onderzoek op te treden in de gemeente (zoals in Bos- beek, waar ze destijds enigszins onvrien delijk uitgezet zijn) en hij noemde zoiets ronduit onbetamelijk „temeer daar het de heren er meestal om gaat onrust te zaaien". Van de heer Maas (Kath.) kreeg de heer Scheringa voorts over de schalen en hij 9telde vriendelijk vast, dat deze afge vaardigde bitter weinig schijnt te weten van de vakbeweging, waarna ook de heer Kruisman de wind van voren kreeg, teveel om op te noemen. Hij werd opgevolgd door de heer V i s~ ser (A.R.), die een paar onopgeloste kwesties naar het college doorgaf: onder meer de verpachting van de standplaatsen in de gemeente, in welk verband hij pleit te voor een systeem dat verkeerde naijver tegengaat en de oude standplaatshouders tot zekere hoogte beschermt. De heer Kruisman (C.P.N.) was niet bijster tevreden met de verklaring van de burgemeester over de tegenstellingen in het college, want hij had de zaak liever in 'het openbaar behandeld gezien. Evenmin had deze afgevaardigde veel vertrouwen in de overheid ten opzichte van steun aan de „Alkmaar"-nabestaanden. Hij deelde mee, dat op de „Willemstad" 'al een collecte is georganiseerd. Het debat liep nogal hoog, toen de heer Kruisman een overdruk uit een week blad uit Lyon voordroeg, waarin een katholiek geestelijke de preventieve oor log veroordeelde, waar iedereen het knik kend mee eens was, tot de voorzitter zei dat de heer Kruisman niet lezen kon. En het betoog in een algemene hilariteit ver liep. Beroep tegen plannen De heer Ten Broeke (C.H.) vond ten slotte dat het wel eens pijnlijk is als er geen beroepsinstantie te vinden is bij even tuele bezwaren tegen het plan van de stedebouwkundige supervisoren en hij meende voorts, dat een „gemengd- bebouwd" oud-IJmuiden nu al wat zou hebben opgeleverd althans meer dan de chaos van dit moment. Zeven minuten Mr. T o n i n o (Kath.) roerde moeilijk heden van diverse aard aan en propageerde onder meer een „groot" vervoersplan voor Santpoort en Velsen om terzijde even op te merken dat de spoorbomen in de Duin weg wel eens 7 minuten dicht blijven, zo dat de bus tussen de beide Santpoorten daar alvast moeilijk langs geleid kan worden. En nog was het debat niet ten einde: de voorzitter zette om half elf nog onvermoei baar diverse sprekers op het sprekers lijstje: de heer Diffselköter (Arbeid) en de heer Van Leeuwen (Katholiek), Schouten (A.R.) en Scheringa (Comm.), welke laatste voor de zoveelste keer de ramp met de „Alkmaar" te berde bracht, om te beweren dat het schip niet zeewaardig was. Wat hem een reprimande van de voorzitter bezorgde, die der gelijke critiek naar de Scheepvaartinspectie verwees. Enigszins korzelig luisterde de raad naar het herkauwen van de Bosbeek-affaire en men was zo tolerant een oude brief van de C.P.N. hierover aan te horen. Enige moties werden aangekondigd, een „mot regentje" dus en niet een regen, zoals wij Woensdag dachten. Het werd elf uur. Hulp en propaganda De heer Boersma verweet de com munisten op felle toon, dat zij de hulp aan de Alkmaar-gezinnen uitbuitten voor mis plaatste propaganda, zeggende, dat zij eerst maar eens moesten onderzoeken wat er „in dit land" voor deze getroffen mensen wordt gedaan. De heer N u y e n s (Kath.) reikte wethouder De Boer loyaal de hand voor zijn oprechtheid en verdraagzaamheid inzake onderwijskwes ties en hij roemde de heer Kruisman voor zijn belangstelling voor geestelijke lectuur. Als hekkensluiter fungeerde dr. v. Leu- sen (Arbeid), die de ziekenhuiskwestie aanvoerde, betreurende dat de voorberei dingen voor het stichten van een tweede ziekenhuis zoveel tijd in beslag nemen. Ook pleitte hij voor een eigen karakter van de volksbadplaats IJmuiden en hij drong aan op een vast-omlijnd plan uit de schoot van B. en W. voor de nabije toekomst. Over oud-IJmuiden had hij andere ideeën dan de heer Tonino; hij zou graag de open plekken voorlopig opgevuld zien met een sobere beplanting („Als het dan maar blijft" zei de heer Tonino; „nee, het moet weer weg" antwoordde de heer Van Leusen). Hij besloot met een belangwekkende en in stilte aangehoorde causerie over zijn reis naar Rusland, waar mee hij de communisten beter bestreden achtte dan met het „negativisme" van de heer Lips. (De kwestie van de Gjertsenstraat-klach- ten blijkt door wethouder Visser niet ge heel duidelijk te zijn uitgelegd: de huizen daar, die het zonder afvoerputjes moesten doen, waren te duur doordat er een groep van aannemers mee belast werd en dientengevolge moesten de putjes achter wege blijven, wilde de gemeente toch „uitkomen"). Kort voor middernacht liet burge meester m r. M. M. Kwint de hamer neerkomen met de mededeling, dat de zitting verdaagd werd tot Dinsdagavond half acht. Een niet alledaac/s transport in het Spaarne. Dezer dagen vertrok deze sleep van Finse boomstammen uit Spaarndam naar Leiden, waar een houtzagerij er materiaal voor de woningbouw van zal maken. Het transport naar Leiden duurt drie dagen. De logger Sch. 9 is vannacht de IJmui- dense haven binnengelopen met de coaster „De Hoop", die motormankementen had, op sleeptouw. Nadat aanvankelijk het plan was, naar Amsterdam door te varen, heeft de Sch. 9 zijn vrachtje later maar in de visershaven afgeleverd. Drie winkels in Kennemerlaan Namens de heer S. van Dorp, boekhan del en drukkerij, is door architect Ant. ten Broeke aan de aannmer P. Zwart te IJmui den, het bouwen van 3 winkelpanden met 3 bovenwoningen en een drukkerij voor de somma van 110.000 opgedragen. De vol tooiing van de Kennemerlaan nadert hier mede haar einde. SCHEEPVAART IJMUIDEN Donderdag 24 Januari kwamen de haven van IJmuiden binnen: Sania Helena van Las Palmas. Molenkerk van Le Havre. Flevo van Rotterdam. Warjo van Rotterdam. Van Toft van Rotterdam. Alberto Dodero van Vigo. Bohus van Otterbacken. Plato van Hamburg. Trompenburg van Stockholm Ma rathon van Newcastle. Atlas van Vigo. Sobat van Londen. Vliestroom van Huil. Rijnstroom van Londen. Iris van Gothenburg. Eos van Rotterdam. Cormorant van Londen. Diana van Rotterdam. Tyr van Kiel. Ardetta van Rotterdam. Vertrokken zijn: Niobe naar Rotterdam. Bore IV naar Nordingham. Holmside naar Sunderland. Willemstad naar West-Indië. Bosfontein naar Bremen. Paschol naar Bo hus. Strabo naar Rotterdam. Nestor naar Rotterdam. Hornö naar Malmö. occoooccc* Tijdens de duplieken, die de raad wijdde aan de opmerkingen uit het college, kwam ook de heer Lips aan bod en hij wijdde geruime tijd aan de woorden uit het communistische kamp. De A.R.- woordvoerder profeteerde, dat het „IJze ren Gordijn" over een jaar of dertig wel eens zou worden opgetrokken. Maar de heer Kruisman, de fractievoorzitter voor de CPN, was meer hoopvol ge stemd en hij zeide (bij interruptie) aan te nemen, dat dit optrekken binnen vier jaar geschiedt. Waarvan de raad dank baar acte nam. Maar de domper kwam aan het eind van de lange avond, toen de heer Van Leusen herinnerde aan een communistische uitlating in de Apollo- hal, volgens welke „onoverwinnelijke Russische legers de Nederlandse gren zen zouden overtrekken en de Neder landse arbeiders hen als bevrijders zou den begroeten". 3COOOOOOOO Christelijk overheidspersoneel in „Christelijke Belangen" Donderdag 31 Januari wordt in het ge bouw voor Christelijke Belangen te IJmui- den-West een contactavond georganiseerd door de plaatselijke afdeling van de Ne derlandse Christelijke Bond van Over heidspersoneel. Hieraan werken mede mej. Tonny Verschoor (sopraan), de heer J. de Waard (oi-gel), het muziekensemble „The Mosquitos" uit IJmuiden en een toneel groep van de Bloemendaalse CJMV. Door dit groepje wordt René Bosch' stuk „En de boer ploegt voort" opgevoerd. V/V. IJmuiden naar Spakenburg Zaterdag was het een goede dag voor de VVIJ'ers. Door hun overwinning op Kenne- merland en de nederlaag van Zuidvogels tegen SNL zijn zij een plaats gestegen op de ranglijst. Voor Zaterdag staat de zeer zware uitwedstrijd tegen Spakenburg op het pro gramma. Maar dat dit elftal ook een veer kan laten, bleek vorige week, toen Huizen het een gelijk spel afdwong. Spelen de IJmuidenaren zoals in de thuiswedstrijd tegen Spakenburg, dan is de kans op een gelijk spel niet uitgesloten. IJmuiden 2 speelt thuis tegen Tweede Jeugd. Aspiranten: IJmuiden aTerrasvogels a; IJmuiden bKinheim c. ADVERTENTIE noccooccococooonooocooi Jlex Xfieatet „Rex draagt de kroon voor beeld en toon" Vanaf HEDEN t/m MAANDAG met TYRONNE POWER (in technicolor) WOENSDAG en DONDERDAG Het schrikbewind van een dode In dé „Maasland" van de Koninklijke Hollandse Lloyd, welk schip met een lading zonnebloempitten aan de Oostelijke Handelskade in de Amsterdamse haven gemeerd lag, brak Woensdagavond brand uit. Naar verluidt was er reeds tweemaal brand aan boord geweest. De hoofdstedelijke brandweer bezig met de bestrijding van het vuur. Op 23 Januari is in IJmuiden een comité gevormd met als doel om de nabestaanden van de jammerlijk omgekomen opvarenden van de motortrawler „Alkmaar" tijdelijk financieel bij te staan, tot de nodige voor zieningen van de gezinnen zijn getroffen. Teneinde op zeer korte termijn effectief hulp te kunnen verlenen heeft het comité de burgemeester van Velsen verzocht om Zaterdag aanstaande een straatcollecte te mogen houden. In Amsterdam hebben de zeelieden van het op vertrek liggende motorschip „Wil lemstad" reeds het initiatief genomen om geld in te zamelen, dat aan het comité ter hand wordt gesteld. Dit prachtige gebaar verdient navolging. De initiatiefnemers van het comité zijn: Engel Wijker, arbeider vishal, IJmuiden (O.), Van Wassenaarstraat 21; D. den Hol lander, bestuurder IJmuiden Alg. Nederl. Bond v. Zeevarenden, Kortenaerstraat 26; J. F. Blankenzee, secretaris Alg. Ned. Bond v. Zeevarenden, Amsterdam, Heemstede straat 37. (Met waardering voor de goede bedoe-- ling, menen wij te mogen opmerken, dat deze wijze van openbare liefdadigheid in het onderhavige geval niet juist is. Wij ver wijzen voorts naar de discussie in de ge meenteraad. Red. IJ.C.). ADVERTENTIE Zaterdags warme croquetten en saucijzenbroodjes Driehuizerkerkweg 72 - Tel. 4128 Het beroepsgezelschap, dat gisteravond in Rex een bont programma presenteerde, heeft evenals het publiek in de zaal te klagen gehad over de koude. Wreef confé rencier Kees Pruis zich herhaaldelijk de monstratief de handen; de musici hadden kennelijk moeite hun vingers soepel over toetsen en langs snaren te laten glijden. Dat deze artisten op hun tournée door het land geringe variatie in hun optreden brengen is uiteraard te verklaren, maar de kwaliteit van de nummers, die zij brengen heeft daar blijkbaar onder te lijden. Tij dens de activiteiten van Kees Pruis bij voorbeeld toch wel een oude rot in het vak was dit soms haast pijnlijk. Hij zelf had af en toe moeite het publiek te boeien. Dat deze conférencier edhter over capaci teiten beschikt moet hebben hetgeen vooral in zijn répertoire van liedjes sterk opviel willen wij gaarne op de voor grond stellen. Nochtans heeft de niet geheel uitver kochte zaal wel plezier gehad. Ted Valerio, de bekende accordéonnist, heeft geen reden tot klagen gehad over de bijval na zijn optreden. Populaire liedjes golfden in een vlotte stroom uit zijn spierwit instrument en dat een van Neêrlands beste accordéon- nisten gisteravond op het podium van Rex heeft vertoefd, moge zonder voorbehoud geschreven worden. Ook Maria Zamora, aan de vleugel begeleid door Tony Schif- ferstein, had succes met haar Spaanse en Zuid-Amerikaanse songs. Dat zij in dit genre een geheel aparte plaats inneemt iè genoegzaam bekend. De melodieën die zij gisteravond bracht heeft radio-minnend Nederland al twee jaar geleden gehoord. Hetzelfde was het geval met de Kilitna Hawaiian®. Een voortreffelijk ensemble, graag beluisterd, maar met een répertoire, dat geen enkele wijziging ondergaan schijnt te hebben sedert 1948. In dezelfde bezetting kwamen de vier uitstekende instrumenta listen terug, nu echter gekleed als dure Amerikanen uit Texas. Bill Kilima and his singing cowboys. Zij zorgden voor een veel-goedmakend-slot van het programma. Dat de V.S.V.'ers voor Achilles uit Assen welkome leveranciers van punten zouden worden, was allerminst verwacht. De situa tie is nu wel zo, dat zulk een onverwachte nederlaag V.S.V. niet deert, omdat zijn voorsprong op de Assenaren te groot is, doch het had maar eens anders moeten zijn.... Dan had V.S.V. wellicht uit een ander vaatje getapt, maar deze wedstrijd hebben de V.S.V.'ers toch ook wel gegeven, wat ze konden, maar dit was vooral dan uit een oogpunt van productiviteit te weinig. Met dit presentje aan Achilles zal vooral Sneek, dat nu de onderste plaats bezet, wel niet erg in haar Schik geweest zijn. Uit deze Achilles-zege zullen de Friezen mogelijk de conclusie getrokken hebben, dat ook zij V.S.V. kunnen „hebben", zodat de roodwHten Zondag waarschijnlijk in Sneek wel een warme ontvangst zal te beurt vallen. Toch keren zij niet met lege handen naar huis, dachten wij. Stormvogels krijgt O.S.V. op bezoek. De blauw-witten hebben we wezen er reeds eerder op een fraaie kans op de boven ste plaats, maar ze hebben aan Z.F.C. en II.V.C. geduchte concurrenten. Deze clubs hebben uit de twee wedstrijden, die zij méér gespeeld hebben, het volle pond aan punten gehaald, zodat de Stormvogels voor de zware taak staat er voor te zorgen voorh al toch geen punten te verspelen, daar het voor de goede gang van zaken gewenst is, dat de Vogels niet met een achterstand aan de eindspurt beginnen. O.S.V. bezet de tiende plaats, verkeert wel niet in direct degradatiegevaar, maar moet toch op zijn tellen passen. Daarom kan gevoegelijk gezegd worden, dat de blauw-witten de punten niet cadeau zullen krijgen. Maar „krijgen" doen ze ze! En in Zaandam vallen bij Z.F.C.H.V.C. spaanders! ■In de middenmoot In Beverwijk wordt een wedstrijd ge speeld tussen twee clubs, die zich stevig in Dammers komen wel eens onder de in druk, als een ervaren speler een goed-ver- borgen combinatie uit een stelling tovert van zeg maar 15 zetten „diep" en als hij bovendien de overblijvende stelling nog goed blijkt te hebben doorrekend en ver kend ook. Een eenvoudig rekensommetje toont aan, dat in een eindspel van bijvoorbeeld 5 stukken wederzijds tien maal het verloop van elke schijf moet worden berekend. Aangenomen, dat elke schijf vier zetten heeft, dan wil dat dus zeggen, dat er veer tig zetten moeten worden „vooruitbere- kend". Daarom is het eindspel verreweg het moeilijkste deel van liet dammen. In „Het Damspel", officieel orgaan van de Dam- bond, is in het Decembernummer een prijs vraag verschenen met zestien eindspelen. Even vooruitlopend op de oplossingen, die de heer J. F. Moser in één der volgende nummers zal geven, trof ons één der vari anten van no. 1403, welke van bijzondere schoonheid is en bovendien voor het prac- tische- spel van grote waarde. De stand in deze compositie (van de heer A. Dijkstra uit Den Haag) luidt: Wit 3 stukken op: 13, 14 en 25. Zwart 3 stukken op: 15, 21 en 24. Het spelverloop is: 1) 13-8, 21-27; 2) 8-3. 27-32; 3) 3-26, 32-38; 4) 26-48, 24-29 (nu zou 15-20 verlies betekenen door 14-9, 24-29, 25x14, 29-34, 48x30, 38-42 en wit wint met 9-3); 5) 14-9, 29-34; 6) 48x30, 38-42. Stand na de zesde zet van zwart is: 1 V/////6 Hl //MM mat, m m wrn 'W/WW. ww. Wz wm. '/M'v. wit Zwart: 2 st. op 15 en 42. Wit: 1 dam op 30; 2 stukken op 9 en 25. (De winst met 9-3 is van ondergeschikt belang). Wit forceert nu winst met: 7) 30-24, 42-48 (gedwongen); 8) 25-20. Zwart kan op de velden 43, 39 en 34 niet' los staan wegens 24-2 en 15x24; wit slaat stuk en dam. Op los staan 48-37 volgt 24-35. Er rest dus nog 48-26 waarna 9-3 wint als in de hoofdvariant. Als enige rest dus nog 8) 48-31; 9) 9-4. Nu komt wel uit, dat 31-26 de beste oplossing is. 931-26; 10) 4-9, 26-3; 11) 9-14, 3-26 is weer de enige ruit. 12) 14-3, 26-48; 13. 3-25 en nu rest er nog één ruit 48-25 waarna 26-3 wint. Om te onthouden! Een juweel van een eindspelcompositie heeft de D.C.IJ.-kampioen H. Laros ver werkt in de volgende stelling: Zwart: drie stukken op 5. 10 en 23. Wit: drie stukken op 7, 24 en 25. Zwart aan zet kan niet 10-14 of 10-15 spelen wegens het terugbrengen van stuk 23 op 14, waarna door dam halen op ruit 1 de drie stukken niet meer over de lijn 1-45 komen en zwart dus verliest. De eerste zet is voor zwart derhalve ge dwongen met 1) 23-28; 2) 7-1. Nu zijn twee voortzettingen mogelijk met 28- 32 en 28-33. le spelgang: 28-32; 1-29, 32-37; 29-47, 10-15; (op 10-14; 24-20, 14-19; 20-lT 19x10; 25-20, 10-15; 47-24 en wint door 24-35). De stand van de le spelgang na 10-15 is: zwart 3 st. op 5, 15 en 37; wit een dam op 47 en 2 stukken op 24 en 25. Nu kan wit wel bijzonder fraai winnen door 24-19, 5-10; 47-36 (doorlopen met 37- 42 gaat niet wegens 25-20; 15x13 en wit slaat drie stukken weg). In de overige varianten schuilt ook winst maar ze spelen toch een ondergeschikte rol. 2e spelgang: 28-33; 1-34, 33-38; 34-48. 10-15; 24-19, 5-10; 19-13 en winst na 13-8 enz., enz. Dat deze composities zich eveneens in het partijspel voordoen en daarom als studie zo leerzaam zijn, zullen wij met enige eind spelen uit het tournooispel in de volgende rubrieken aantonen. Onderstaand partijfragment kwam voor in de onderlinge eerste klasse strijd van D.C.IJ. tussen Koppelman (zwart) en v. Wort (wit). Het is geen geheim, dat Kop pelman in sommige partijen opzienbarende hoogtes kan bereiken. Zwart Wit Zwart: 12 st. op 3, 6, 8, 9, 12, 13, 15, 16, 18, 20, 21 en 24. Wit: 12 st. op 28,33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 43, 44, 45 en 47. Zwart, aan zet, speelde 21-27. Nu wordt 28-22 door 18-23 en 24-29 belet. Toen wit echter 34-29 speelde, won zwart volgens plan. 1) 21-27, 34-29? 2) 27-32, 38x27; 3) 24-30, 35x24; 4) 18-23, 29x7; 5. 20x44, 45x34; 6) 8-12, 7x18 en wint met 13x44. Jammer, dat Koppelman wel alles zo goed had doorzien, doch in de afwerking dezer combinatie een fout maak te en dus toch nog verloor. Wie kan in de volgende stelling winst forceren? Zwart: 9 st. op 3, 11, 12, 13, 16 19, 21, 23 en 24. Wit: 9 st. op 25, 28, 32, 33, 34, 38, 39, 42 en 48. Wit speelt en wint. Eindspel 2 om 1 stuk is voor wit gewonnen. In de rubriek van 18 Januari hebben wij twee problemen ter oplossing aangeboden. Daar tot Zaterdagavond 26 januari de op lossingen aan ons adres worden ingewacht, plaatsen wij hieronder nog eens de cijfer- standen: No. 1. Zwart: 8 st. op 7, 14, 15, 17, 18, 22, 23 en 36. Wit: 8 st. op 24, 26, 29, 32, 33, 34, 41 en 43. Wit begint en wint. No. 2. Zwart: 6 st. op 5, 12, 13, 14, 17 en 22. Wit: 7 st. op 23, 26, 28. 29, 31, 40 en 41. Wit begint en wint. Er zijn voor de goede oplossers enige prijsjes beschikbaar. Correspondentie. J. de B. te IJmuiden-O. De opmerking is juist. J. J. W. te Driehuis. Wij zijn blij u ook weer bij de 'oplossers terug te zien. Dank voor uw briefje. N. te Velsen. Ook met het inzenden van de oplossing van één der vraagstukken dingt u mee naar de beschikbaar gestelde prijzen. s Oplossingen en correspondentie te rich ten aan de damredacteur B. Dukel, Wijk aan, Zeeërweg 121, IJmuiden. m //S/S/W. wt. Kim m§ m mm éw/, WB. iü o 'r mm m mm 0m. wm m de middenmoot genesteld hebben, doch weinig kans hebben op de onderste of bo venste plaats. Het kan dus een wedstrijd worden, waarin voor zenuwen geen plaats is en men zich kan toeleggen op goed spel. Wij vermoeden, dat de punten zullen ver deeld worden. In 3 A ging alleen de wedstrijd R.K. A.V.I.C.T.O.G. door, welke door de hek kensluiters werd verloren, wat de positie van Kinheim en Velsen ten goede kwam. Politie-bezoek De Kinheimers krijgen de Amsterdamse politie op bezoek. Het zal hun niet mee vallen op beide punten beslag te leggen, doch één puntje blijft toch „over de pont". Velsen ontvangt Always Forward. De Hoornse club staat er beter voor, maar nu Velsen, getuige de 6-1 overwinning op R.K. A.V.I.C., de smaak van doelpunten maken weer te pakken heeft, zou ons een gelijk spel niet verwonderen. Verder waren voor deze klasse nog vast gesteld RivalenVitesse en D.C.G.Ter rasvogels, doch deze ontmoetingen zijn uit gesteld; eenzelfde lot onderging in 3 C G.V.O.Wijk aan Zee. In 3 B boekte D.E.M. Zondag een aardig succesje door K.V.V. met 2-0 te kloppen. Zondag echter zullen de Beverwijkers het tegen Z.S.G.O., dat nog een kleine kans op de bovenste plaats heeft, zwaarder te ver antwoorden krijgen. Toch komt ons een ge lijk spel niet zo onwaarschijnlijk voor. Beverwijk zorgde voor een verrassing door te verliezen van het toch niet al te sterke G.V.O. Door deze nederlaag staat het nu zes punten op Hollandia ten achter-, terwijl jiet vier verliespunten meer heeft dan Zaandijk, aan welke club Zondag a.s. een bezoek wordt gebracht. Wij houden het op de Zaandijkers. C.S.V. kon het het werd verwacht niet tegen Q.S.C. bolwerken. Tegen Ripper- da hebben we hoop, dat de Castricummers het althans tot een gelijk spel brengen. In 4 C willen de andere clubs blijkbaar per se A.D.O. kampioen zien worden, want Zondag verloor nu ook Zilvermeeuwen. De A.D.O.'ers trekken nu naar L.O.C., welk tochtje hun wel weer twee punten rijker zal maken. Op Watervliet vindt het treffen plaats tussen V.V.B. en D.R.C. De Breesapers zul len flink moeten aanpakken om het tot een gelijk spel te brengen. Het ligt in de bedoeling van de Velsense afdeling van „Dierenbescherming" een cursus E.H.B.O. voor dieren te organiseren, welke cursus door dr. J. Jongkind (dieren arts) geleid zal worden. Elk lid wordt thans in de gelegenheid gesteld zich voor het volgen van deze cur sus op te geven. De mogelijkheid bestaat dat bij zeer grote belangstelling een selectie moet worden toegepast. De eerstvolgende ledenvergadering wordt gehouden op 6 Februari in de Theeschen- kerjj Velserbeek. Veel, maar goedkoper. De UK 1 „Al- bert", die voor de Belgische kust vist op haring, was Donderdagavond om 8 uur te Breskens aan de afslag met ruim 15 ton haring. Volgens berichten van de kleine Breskense vismijn waren de noteringen Woensdag gedaald tot 29 en 30 ct per kilo. ADVERTENTIE (het theater met de beste films) Van HEDENAVOND t/m WOENSDAG dus 6 dagen Cecil B. de Mille's meesterwerk SIMSON en DELILA in technicolor met Hedy Lamarr - Victor Mature en duizenden anderen! EEN MACHTIG HELDEN-EPOS In verband met de grote lengte van het programma de volgende aan vangstijden: Zaterdag en Zondag 6.45 en 9.30 uur, overige dagen aanv. 8 uur. Voorverkoop op de dag der voorstel ling van 11—12 uur. ZONDAGMIDDAG 3 uur: Bop Hope in „DE HELD OP SOKKEN" Vrijdag 25 Januari. Raadhuis, 10.30-11.30 uur: Spreekuur wet houder van Financiën. Nutsbibliotheek: 19-21.30 uur geopend. Thalia, 20 uur: „Samson en Delila". Rex, 20 uur: „Guerilla op de Philippijnen": Zaterdag 26 Januari. Thalia, 19 en 21.15 uur: „Samson en Delila". Rex, 20 uur: „Guerilla op de Philippijnen",'

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 7