Predikbeurten Velsens oudste actieve onderwijzer gehuldigd Beverwijk Groenten- en fruitmarkt in de afgelopen week Castricum Velsen Ingezonden stukken De heer C. Oderkerk en „zijn" 1600 kinderen Wielrenners kunnen trappen Beverwijk-reserves ontsnappen aan D.O.S. Foto van de pier de beste van een club Zeventig jaren \genda voor Beverwijk Groentemarkt onverschil lig tegenover zomergroente in de winter Huisvrouwen in feeststemming ±J*£ E!EG»^rYKCr Het gas van de mijnen ZATERDAG 26 JANUARI 1952 Het veertigjarig bestaan van de school voor Christelijk Volksonderwijs aan de Van Langeveldstraat, dat op de jubileum- dag16 October 1951 al werd gevierd met een receptie in de school, kreeg Vrijdag avond in het geheel met oud-leerlingen gevulde Wijkhuis aan de Dyckmanstraat een plezierig staartje. Het /eest van gister avond droeg een drieledig karakter, want gelijk met de opening van de school deed de heer C. ODERKERK zijn intrede als onderwijzer, welke taak hij veertig jaren achtereen heeft vervuld. Thans is hij de oudste nog steeds actieve onderwijzer in Velsen. Het derde jubileum betrof het vrij wel gelijktijdige vijftigjarig bestaan van de Schoolvereniging „Üw Koninkrijk kome". Uit de oud-leerlingen was een commissie samengesteld, die het feest voorbereidde en aanbood aan schoolbestuur en belang stellenden onder wie wethouder J. C. Aschoff en de heer J. Veldhuizen, inspec teur van het lager onderwijs in de inspec tie Zaandam. Verder waren aanwezig alle vroegere schoolhoofden. De voorzitter van de commissie, de heer Joh. v. Heyst liet de bijeenkomst openen met het lied „Prijst den Heer met blijde galmen" om vervolgens na gebed zijn be groeting uit te spreken. De heer A. Geerlofs, secretaris, gaf voor de aanwezigen een gedétailleerd overzicht van de veertig schooljaren en de oprich ting van de Schoolvereniging, die daaraan vooraf ging. Herhaaldelijk onderbrak spontaan ap plaus de opsomming van de bekende na men. De heer Geerlofs liet de plannen voor de bouw van een nieuwe school doorschemeren, welke echter mogelijk worden als allen, die de CVO-school „een goed hart toedragen, deze tot groter bloei helpen brengen". Een prachtige electrische klok voor de school werd namens de oud-leerlingen aangeboden. Ds. H. P. Huisman, voorzitter van het schoolbestuur aanvaardde dit ge schenk gaarne. Open oog Namens het Rijksschooltoezicht compli menteerde de heer Veldhuizen, die op merkte, dat het voor het bestuur een vol doening moest zijn zovele oud-leerlingen bijeen te zien. Hij wees hierbij op het feit, dat er heel wat onderwijsuren besteed wa ren voordat de honderden mensen hun weg in de maatschappij hadden gevonden. Zondag 27 Januari IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10 uur: ds. D. C. van Wijngaarden, 19 uur: Jeugd dienst, ds. H. Bartels van Amersfoort. Gebouw Chr. Belangen, 10 uur: ds. J. van den Berg, dienst voor jongeren van 1218 jaar. Geref. Kerk, Ichthuskerk, 9 en 10.45 uur: ds. C. W. Thijs., 15 en 17 uur: ds. J. A. Tiemens. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 8.30 en 17 uur: ds. J. J. Arnold. Chr. Geref. Kerk, 10 en 16 uur: ds. J. W. van der Gronden. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, Jeugddienst. Oud-Katholieke Kerk, 8 uur: Vroegmis, 10 uur: Hoogmis, 19 uur: Vespers. Dins dag en Donderdag 9 uur: Heilige Dienst. Leger des Heils, 10 uur: Heiligingssamen- komst, 16.30 uur: Jeugddienst, 19 uur: Openluchtsamenkomst, 20 uur: Verlos- singssamenkomst. Leider: commandant E. Thijkjear. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10.30 uur: ds. G. Wassenaar, 19 uur: de heer R. Middel, voorbereiding Heilig Avondmaal. Geref. Kerk, Goede Herderkerk, 9 uur: ds. R. D. Beukema, 16.30 uur: ds. C. W. Thijs. Ver. v. Vrijz. Herv., Abelenstraat 1, 10.30 uur: dr. J. de Graaf van Haarlem. Evangelisatievereniging „Elon", Casem- broot-zijstraat, 10 uur: de heer C. van der Vlis, van Vlaardingen. Woensdag 19.45 uur: as. Waardenburg van Gorin- chem. DRIEHUIS: Geref. Kerk, koffiekamer Westerveld, 9 uur: ds. J. A. Tiemens. Evang. Luth. Gemeente, koffiekamer Westerveld, 9.45 uur: ds. J. J. Simon. Doopsgezinde Gemeente, koffiekamer Westerveld, 19.30 uur: ds. W. Veen. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, Zaterdagavond 19.45 uur: Avondgebed, Wijkgebouw Toren- straat. Zondag 10 uur: ds. L. Brink, be diening Heilig Avondmaal. Jeugdkapel, Wijkgebouw Torenstraat, 15.15 uur: de heer A. v. d. Hoeff van Haarlem. VELSEN-NOORD: Geref, Kerk, 10 en 17 uur: ds. A. C. van Nood. Ned. Herv. Kerk, Wijkgebouw Dyck- mansstraat, 10 en 19 uur: ds. H. P. Huis man, bediening Heilig Avondmaal. BEVERWIJK: Ned. Herv. Kerk, Grote Kerk, 10 uur: ds. F. C. Willekes, H. Doop. 19 uur: ds. W. Oorthuys. Ned. Herv. Kerk, Populierenlaan, 10 uur: Vicaris C. D. van Coeverdun. Doopsgezinde Gemeente, 10 uur: ds. A. J. v. d. Sluis van Alkmaar. Marantha, 10 uur: ds. W. Teeuwissen uit Amerika. Vereniging van Vrijzinnig Hervormden, Princesselaan 10, 10 uur: dr. A. van Bie- men van Bentveld, 19 uur: Jeugddienst. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. W. Oort huys, 19 uur: as. J. Wiersma, Jeugd dienst. Jeugdkapel, Groenelaan, H. Wallenburg. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. J. M. de Jong van Amsterdam. De Toorts, 10 uur: prof. dr. G. C. van Niftrik van Amsterdam. Kapel, 17 uur: ds. D. ter Steege. Geref. Kerk, 10 en 17 uur: ds. M. W. J. C. de Kluis. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 10 en 15 uur: ds. N. Bruin. CASTRICUM: Ger. Kerk, 10 uur: ds. A. G. Kornet. Ned. Herv. Gemeente, 10 uur: ds. D. Jansen, emeritus predikant te Wijk aan Zee. Herv. Evang. Ver. Zie Ned. Herv. Ge meente. c. Oderkerk. Over een nieuwe school zei de heer Veld huizen dat het Rijksschooltoezicht een open oog heeft voor de concrete wensen van het bestuur. Hij hoopte echter, dat deze wen sen bij het vijftigjarig bestaan van de school in vervulling zijn gegaan. Gemeentelijke felicitatie De heer Aschoff feliciteerde namens het gemeentebestuur met het jubileum. Hier voor bestond volgens de wethouder alk reden, omdat de school gedurende deze veertig jaar in een belangrijk deel van de gemeente haar dienende taak heeft ver richt. Luide toegejuicht werd de jubilerende heer Oderkerk in het middelpunt van de feestviering geplaatst. Met een hartelijke toespraak van de heer Van Heyst kreeg hij een mooie wandelstok met inscriptie aangeboden. Mevrouw Oderkerk ontving een bloemstuk. Voor vele oud-leerlingen was het een aardig moment toen de drie eerste onder wijskrachten van de school, mej. Liese en de heren Deinum en Oderkerk samen voor het front traden. De jubilaris, die ongeveer 1600 kinderen als leerlingen had gehad, hoopte nog lang te mogen werken, niet voor de school al leen, maar meer nog om voor de huidige en de komende generatie een betere maat schappij op te bouwen, waartoe hij ook de aanwezigen opwekte. Namens het schoolbestuur verraste ds. Huisman de jubilaris met de aanbieding van een fraai armbandhorloge. Na het officiële gedeelte weërd de feest viering verder opgeluisterd met voordrach ten, toneel, volksdans en muziek, dat alles veel bijval oogstte. De mondharmonicaclub „De Monica's" liet zich horen in verschillende bekende liedjes. Ds. Huisman sloot deze jubileum-feest viering. De elftallen voor „Noord" Kinheim—APGS fop ..Tussenwijk"). Kin- heim: H. B. Daniëls; A. Paap en W. Mol; J. v. Hesselingen, W. Groeneveld en S. de Vries; J. Muskee, Th. v. Vuuren. J. H. v. d. Wateren. A. Prinssen en C. Luntz, VVBDRC (op „Watervliet"). VVB: C. v. Veelen; G. v. d. Veldt en K. Kil; A. Both, P. Helder en C. Hoen: H. Souverein, F. Bruin zeel. P. Commandeur, J. v. Loon en W. Zand. IEVSpaarndam (op „Rooswijk"). IEV: L. Harsveld: H. Zonneveld en W. Michel; A. Leering, P. v. d. Berghe en S. Slotemaker; ,T. Schavemaker; J. Duin, W. Castricum, H. Prinsen en J. v. d. Vlies. Lassers op excursie Het bestuur van de Lasclub „Velsen en omstreken" heeft Vrijdagavond voor zijn leden een excursie georganiseerd naar de N.V. Werkspoor te Amsterdam. Dat er voor deze excursie grote belang stelling was bewees wel het aantal van 130 deelnemers. Het vervoer geschiedde met vier autobussen, die op verschillende plaatsen in de gemeente de deelnemers gelegenheid gaven de reis te beginnen. De lassers werden ontvangen door vertegen woordigers van de Werkspoor-personeels vereniging, die na de aankomst aan het interessante bedrijf om acht uur ook de rondleiding in diverse ploegen door de verschillende afdelingen verzorgden. De rondleiding nam enkele uren in be slag. De Velsense lassers die over deze excursie bijzonder goed te spreken waren, kwamen omsrteeks middernacht weer thuis Transformatorhuisje verwijderd In het plantsoen aan de Van Rijswijk- straat deed het transformatorhuisje 'van het PEN wat onaesthetisch aan. De bewo ners van de nieuwe woningen hadden van deze „peperbus" wel geen last, maar von den het voor hun uitzicht minder prettig. De veranderingen aan de ondergrondse electrische kabels hebben dit transforma torhuisje blijkbaar overbodig gemaakt, want Vrijdagmorgen is het verwijderd. Zeer ten gerieve van de omwonenden. De rennersclub „Kennemerland" heeft in een ledenvergadering het komende wed strijdseizoen besproken. De voorzitter de heer F. Groot wees er op dat men dè eerstkomende maanden vele wed strijden op het programma heeft staan en deed een beroep op de leden om niet alleen voor zich persoonlijk te rijden maar ook „voor de vereniging". De volgende wedstrijden staan reeds vast: 3 Februari cycle-cross te Egmond aan Zee. Op 10 Februari wordt de wintercompetitie hervat, waarmede zes Zondagen zijn gemoeid. De „Suik"-wisselbeker wordt op 23 Maart verreden; 30 Maart gaan de leden naar de ronde van Noordholland. Op 6 April worden de onderlinge lange afstandskampioenschap pen verreden en op tweede Paasdag wordt deelgenomen aan peletonwedstrijden in de Haarlemmermeer. Er volgde een prijsuitreiking van de tro feeën uit gehouden wedstrijden op de home trainers. De winnaars waren: A-klasse: 1. H. Kuitwaard 50 p.; 2. D. v. d. Acker 44 p.; 3. J. Zoutman 42 p. B-klasse: 1. L. Koops 47 p.; 2. C. de Nijs 43 p.; 3. P. Lieshout 28 p. C-klassc: 1. J. Groot 50 p.; 2. M. Ruiter 46 p.; 3. E. Vunderink 43 p.; 4. I. Pelle 27 p. Toen de stand 9-9 was in de eerste de gradatie wedstrijd der Beverwijk-reserves tegen het Haarlemse DOS, was het aan het knappe spel van de BDC-er Kikke te danken, dat deze in zijn partij en voor zijn club gelijk spel uit het vuur wist te slepen. Wel zal de DOS-speler in het afge broken eindspel nog pogingen ondernemen een winstvariant te ontdekken, doch Kikke kan (aan zet) direct remise forceren. Hierdoor wordt de uitslag van Bever wijk II-DOS voor de promotie en degra datie competitie 10-10. De tweede ont moeting tussen beide ploegen is vastge steld op Donderdagavond te Haarlem in het clublokaal van DOS. De winnaar dezer ontmoeting zal het volgend seizoen in de eerste klasse van de damcompetitie Haar lem en omstreken uitkomen. De gedetailleerde uitslag luidt: HaverBerk 02 KikkeScheLhout afgebr. HoogeboomDijkhof 02 Van HattumOudhof 02 SnelRoest 11 OostermanJansen 20 Reinhout sr.Houweling 11 SluisKort 11 De GraafOttelinie 20 HoflandVinken 20 Voorlopig 99 Einduitslag 1010. Koude handen Op het politiebureau te Beverwijk zijn des Zaterdags tussen 15 en 17 uur en des Maandags tussen 17 en 19 uur inlichtingen te krijgen omtrent de volgende gevonden voorwerpen: Een gevlochten riem, nylonkous, zilveren rozenkrans, zilverbon, bankbiljet, twee portemonnaies met inhoud, verschillende wanten en handschoenen. Speeltuincentrale kreeg- een nieuw bestuur Vrijdagavond heeft de Beverwijkse speeltuincentrale haar jaarvergadering ge houden in het gebouw aan de Kerkstraat. De heer E. van Rookhuizen nam de plaats van de voorzitter in, die door om standigheden verhinderd was. Op deze bijeenkomst heeft de heer J. van Ooslerom, Bondsbesluurslid uit Amster dam, een toelichting gegeven op de ont- werp-statuten die belangrijk gewijzigd waren in verband met een hernieuwe aan vraag der Koninklijke goedkeuring. De diverse jaarverslagen werden door de ver- gadering goedgekeurd. In het bestuur kwam een belangrijke wijziging, daar door het nieuwe reglement de leden van het dagelijks bestuur der Centrale geen bestuursfunctie meer in een afdelingsbestuur mogen vervullen. Het da gelijks bestuur bestaat nu uit E. van Rook huizen, voorzitter, mevr. Van Oostveen, secretaresse, L. K. Bruins, penningmeester. Vijf leden zullen worden aangewezen dooi de vijf speeltuinverenigingen. In de commissie voor het beheer van het gebouw werden gekozen de heer E. van Rookhuizen, Donders en L. K. Bruins. Vrijdagavond kwamen de leden der Be- vei-wijkse Amateurfotografen Vereniging aan de Schans bijeen. De voorzitter, de heer G. Broertjes, heeft op deze vei-gadering de uitslagen be kend gemaakt van de onderlinge foto wedstrijd om de wisselplaquettes 1952. De heer D. I-Iellferich te Doetinchem had de 15 foto's beoox-deeld en gaf de volgende uitslagen: M-klasse. L. C. J. van Hattum (gezicht op de pier te IJmuiden met binnenkomen de Katwijker trawler). A-klasse: W. Natte, portretstudie. B-klasse: G. Lub. Snapshot van een café-terras in Amsterdam. De winnaar ontving de wisselplaquettes voor 1952. Ondanks het feit dat ook de maand Januari bijna ten einde is komt er nu nog regelmatig koude gi-ond andijvie aan de markt. Tot de winter werkelijk doorzet. Voor de tijd van het jaar bestaat hiervoor slechts matige belangstelling. Vrijdag be taalde men van 2542 cent per kilo. In het begin der week werd nog tot 65 cent per kilo betaalde. Spruiten van prima kwaliteit kwamen tot de 70 cent per kilo, maar zeker 95% van de aanvoervarieerde van 2540 cent per kilo. De koolsoorten, zoals boeren-, rode- en groenekool bx~achten van 714 cent per kilo op. Iets beter ging het met de prei; deze handhaafde zich op een prijs van 15-25 cent per kilo. Selderijknollen liepen in prijs op tot 21 cent per stuk. Het aanbod in waspeen wordt nu min der; de prijs draait rond de 25 cent per kilo. Voor uien en winterpeen bestaat veel vraag: eerstgenoemde soort kwam tot 25 cent per kilo, terwijl voor de winterpeen tot 17 cent per kilo betaald werd. Witlof was heel goed te verkopen en liep op tot 45 cent per kilo. Flora duurder De tulpen maken wel het grootste cleel van de aanvoer op de bloemenveiling uit, maar komen toch in minder hoeveelheden dan de vorige weken. Hierdoor liepen de prijzen op tot een gulden per bos. De soorten Wm. Pit, Golden Harvest en v. d. Eex-den brachten het nog tot 125 cent per bos. Er zijn weinig narcissen: Helios en Lau rens Kosters brachten van 55-73 cent per bos op. Blauwe druifjes werden verkocht voor 32 cent per bosje. Het aanbod va7i hyacinten bepei'kte zich tot een enkel kistje (meestal witte), waarvoor 18 cent per stuk werd betaald. Crocussen ziet men nog maar sporadisch. Daai-entegen komen er grote parijen wil genkatjes, die vlot weg gaan tot zelfs voor 10 cent per bos. Het aanbod van potplanten is gering; de pi-ijzen zijn matig. Spruiten in dit seizoen Ongekend groot is de aanvoer van sprui ten geweest aan de Castricumse groenten- veiling. Er kwamen 415 kisten van dit pro duct op de markt, zodat de gezamenlijke aanvoer bedroeg 8300 kilo, waarmede alle voorgaande records gebroken werden. Kwaliteit A bracht 2959 cent per kilo op en kwaliteit B 1228 cent, wat nog niet zo slecht is. De andere producten gingen voor de volgende prijzen van de kar: andijvie 49, boerekool 4'A8. witlof I 3744. 2 1725. Rodekool 15. soep 9'/s, knolselderie 15, sla 34. waspeen 22'/2, sjalotten 32, peen 6—20. De 91-jarige I. Flipse en zijn 89-jarige echtgenote te Middelburg vieren r„. hun 70-jarig huwelijk. Het edelste metaal schiet tekort om dit zeldzame jubileum te symboliseren. Zaterdag 26 Januari Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: De zoon van de kalief. Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: Vrouwen zonder naam. W.B. Theater, 8 uur: De geheimzinnige duikboot. Zondag 27 Januari Kennemer Theater, 2.30, 4.30, 7 en 9.15 uur: De zoon van de kalief. Luxor Theater, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur: Vrouwen zonder naam. W.B. Theater, 2.30 uur: Allemaal onzin; 4.30 en 8 uur: De geheimzinnige duik boot. Maandag 28 Januari: Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: De zoon van de kalief. Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: Vi-ouwen zonder naam. W.B. Theater, 8 uur: De geheimzinnige duikboot. In Thalia komen deze week „Samson en Delila" op het witte doek. Te begrijpen is, dat er wel even een groot verschil be staat tussen de geschiedenis uit de Bijbel (Richteren 1316) over de sterke Simson en het verhaal, dat in elkaar gespijkerd werd voor de film „Samson en Delila". Ce cil B. de Mille heeft de film geregisseerd en daai-mee ongetwijfeld opnieuw zijn mees terschap over massale scènes bewezen. Hij laat de toeschouwer meeleven met de Is raëlieten, die door de Filistijnen overheerst worden. Ze kunnen niet op tegen de sterke Samson en moeten een list gebruiken om hem in handen te krijgen. Met behulp van de Filistijnse vrouw Delila wordt Samson van zijn haardos en daardoor van zijn kracht beroofd: enfin, ge kent de historie. De tegenstand lijkt gebroken. De Filistijnen steken hem de ogen uit, laten hem slaven diensten verrichten en tenslotte nodigen zij hem uit in de tempel, te spelen, als velen daar bijeen zijn om aan hun god Dagon te offeren. Samson komt te staan tussen twee pilai-en en de scène waarin hij deze pilaren omvèrdrukt, zodat de tempel instort, is het spectaculairste hoogtepunt van de film. dat De Mille alle gelegenheid bood, zijn stout ste dromen op het stuk van grootse scènes te realiseren. Victor Mature als de ruige Samson,'ver dient een groot compliment voor zijn uit beelding. Hedy Lamai-r als Delila, de doch ter van een rijke Filistijn, is een figuur, die het naast de voortreffelijke Samson uit stekend doet. Deze lange film is uitermate boeiend en wie van grote mensenmassa's, romantiek en fraaie kleuren houdt, heeft in Thalia de gelegenheid zich enkele uren aangenaam te verpozen. Veel pretenties kleven er dan ook verder niet aan. Zondagmiddag wordt in Thalia „De held op sokken" gepresenteerd, een vrolijke Western in technicolor. Een doodsbenauw de Bob Hope in de rol var. ..Pijnloze Peter Potter", bedreigd door moordlustige In dianen. heeft een lieftallige en tempex-a- mentvolle partner in Jane Russell (in elke hand een geweldig schietijzer). In Rex wordt in het eerste deel van het werkprogramma „Guerilla op de Phi- lippijnen" vertoond. Een Amerikaanse rol prent over de strijd, de moeilijkheden en de bevrijding van een tweetal mai'ineklan- ten, die in een zeeslag van hun brandend schip moeten vluchten naar het eiland Ley te. De Philippijnen waartoe Leyte behoort zijn op dat ogenblik (lente 1942) bezet door de Jappen. Met nog enkele Amerikanen en talrijke Philippino's bouwt luitenant Chuck Palmer (een voortreffe lijke creatie van Tyrone Power), een gue- rilla-bende op, die het de Jappen erg las tig maakt. Lijnrecht tegenover deze hier en daar redelijk-harde realiteit staat een sym pathieke romance tussen Palmer en een Amerikaanse weduwe. Filmtechnisch zijn er weliswaar enkele onbevredigende stukjes aan te wijzen. Maar ondanks deze geringe feilen is „Guerilla op de Philippijnen" een product, dat in de i-eeks oorlogsfilms geen „rode lantaarn" draagt. Liefhebbers van dit genre zullen niet teleurgesteld hu-iswaax-ts keren. „Wijlen Etlwina Black" is een thriller, die Woensdag en Donderdag op het witte scherm in Rex geprojecteerd wordt. De spanning is niet geschapen door revolver duels, maar door een beklemmende sfeer in een huis, een week-lang vol verdenking en onuitgesproken gedachten is. David Far- rar en Geraldine Fitzgerald vertolken de hoodfi-ollen in deze knap-gei-egisseerde rolprent. De dood van een heei-szuchtige dame geeft aanleiding tot twijfel en intriges in het huis, waarin soms de indruk wordt gevestigd of de grimmige Edwina nog steeds iedere handeling van de bewoners gadeslaat. Enerzijds door een romance, anderzijds wegens het testament, mengt de politie zich in de zaak en het blijkt dat mevrouw Black geen natuurlijke dood is gestoiwen. De ver denkingen stapelen zich op, maar uiteinde lijk volgt een ontknoping, die volkomen verrassend is. Het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen in Nederland deelt ons over het verloop van de groenten- en fruitmarkten in de periode van 18 tot 25 Januari het volgende mede: „Het iets koudere winterweer van deze week had het directe gevolg dat de handel meer interesse toonde voor de producten witlof en spruiten. Vooral het witlof profi teerde van de temperatuui'dalingen en werd voor 30 tot 48 cent per kg. aangekocht. De spruiten, die de vorige week niet boven de 30 cent per kg. uitkwamen, noteerden Woens dag gemiddeld 35 tot 43 cent per kg. Boeren kool bleef laag geprijsd en schommelde tus sen de 6 en 15 cent per kg. De handel in de sluitkoolsoorten vei'liep over de gehele linie vrij onzeker. De noteringen voor rode kool lagen tussen de f 9 en f 15,50 de 100 kg. De expoi't richtte zich op Duitsland, België, Oosteni'ijk. Engeland en thans, evenals voor de witte kool, ook op Noord-Amerika. De prijzen van de vorige week konden zich voor de Deense witte niet handhaven en liepen terug tot maximaal f 11.30 de 100 kg. Behalve naar Amerika werd dit product, ook naar Oostenrijk, België en Duitsland verladen. Gele savoyekool noteerde tot f 9,50 en groene savoyekool tot f 14,50 de 100 kg. De prijzen voor kroten lagen vrij stabiel op f22.60 tot f24,40 de 100 kg. met uitvoer naar Zweden en Engeland. Hoewel de noteringen voor uien iets gezakt zijn (30 tot 36 cent per kg.), is er voor de export van dit product veel belangstelling. De breekpeen werd voor uitvoer naar België, Zwitserland en Engeland aangekocht tegen 19 tot 23 cent per kg. en de fijne waspeen noteerde van 21 tot 26 cent per kg. Enkele partijtjes bloemkool werden voor 35 tot 40 cent per stuk aangeboden. De aanvoer van schorseneren neemt af en de prijs is gestegen tot 56 cent per kg. bij uit voer naar België, Duitsland en Zwitserland. Andijvie uit de kassen bracht al naar gelang van de kwaliteit van 55 tot 76 cent per kg. op. Prei deed 17 tot 21 cent per kg., bos- selderij 3 tot 6 cent per bos, knolselderij al naar gelang van grootte 16 tot 30 cent per kg. In het midden van deze week werd voor appelen door de vraag uit het buitenland van 3 tot 5 cent per kg. meer betaald. Voor de huishoud 1-kwaliteit noteerde de Cox's Orange gemiddeld tot 65 cent per kg.; goudreinet tot 50 cent; Jonathan tot 45 cent: Brabantse bellefleur tot 30 cent; Present of England tot 46 cent." Ieder jaar organiseert de Ned. Vereni ging van Huisvrouwen, afdeling Castricum, een feestelijke bijeenkomst, waarvan het programma geheel door eigen leden wordt verzorgd. Een dergelijke avond had Vrij dag in hótel „De rustende jager" plaats en dit keer waren ook de echtgenoten dei- dames eens present. Deze bijeenkomst kende vele hoogtepunten, waarvan het op treden van de violiste mevrouw J. Wij- benga<rIiofman. dochter van het vroeger bekende duo Hofman. Onder meer bracht zij ten gehore de Czardas van Monti en deed dit op zo een gave wijze, dat het publiek haar met een daverend applaus beloonde. Een applaus, waarin de begelei dend pianist, de heer G. Schaap, ten volle deelde. Zorgden enige andere damesleden voor de declamatie, waarin mevrouw J. Keizer-Bernhard grote capaciteiten bleek te bezitten, na de pauze was het program ma luchtiger. Er verscheen een complete diligence op het toneel, bemand met een negental personen in ouderwetse kledij, die ieder hun mening over het weer te berde brachten. Tenslotte zij nog vermeld, dat de 17-jarige pianiste, mejuffrouw I. van Exter, een regen van populaix-e melo dieën over de aanwezigen uitstrooide. Tot besluit bracht de presidente, me vrouw J. Seulijn-de Kruijff aan alle mede werkenden haar hartelijke dank uit. Zondagsdienst artsen De Zondagsdienst wordt van Zaterdag middag 2 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door dokter H. Wieringa, Schelgeeststraat 31, telefoon 289. De wijk- en kraamverpleging is in han den van zuster A. de Reus, Jacob Cats- straat 19. Geslaagd De heer G. Eikelenboom uit Castricum behaalde op een gehouden examen te Alk maar het diploma moderne bedrijfs-admi- nistratie. De elf van C.S.V. Voor det huiswedstrijd tegen Ripperda verschijnt CSV mei de volgende opstelling in het veld: doel: B. de Vries; achter: J. de Beurs en C. Boot; midden: B. Icke, C. Blei en J. Dokter; voor: E. Riethorst, H. Jacobs, H. Veldhuizen, H. Hartog en H. Stolk. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: O. M. van der LindeMüller, 7... Bornstraat 34. Velsen-N.; J. A. M. Bun schoten—van Paradijs, z., Reigerstraat 56. Haarlem: B. Effernvan Leeuwen, z.. Es doornstraat 16. IJmuiden-O.: M. E. Huijbens Steenmeijer. d., van Nieuwkoopstraat 12, IJmuiden-O.; E. de JagerHamers. z„ Ka naalstraat 238. IJmuiden; M. C. van der Wel Olckers, d„ Berkenstraat 22. IJmuiden-O.; E. J. BoontjesSchade, z„ Piet Heinstraat 36, IJmuiden-O.; J. Poolvan Duijn, z.. War- denaerstraat 23, Velsen-N.; J. van Tunen Wijker, d., van Saelenplantsoen 38, Velsen-N ONDERTROUWD: T. W. G. Rijkers, van der Helststraat 20, IJmuiden-O. en G. A. Faas. Kompasstraat 74. IJmuiden; A. A. van den Berghe, IJmuiderstraatweg 10 b, IJmui den-O. en P. G. C. Harsveld, Walravenstraat 26, Velsen-N.; J. F. E. de Kraker. Soaarn- dammerweg 12. Santpoort en Th. Ph. de Brouwer. Hoofdstraat 63, Santpoort; W. Blinkhof, Sirenestraat 6, IJmuiden en E. Handgraaf, Siriusstraat 27, Haarlem; C. W. van der Zee, Pres. Krugerstraat 67. IJmuiden en F. van der Leek. Dirk Hartoghstraat 18, IJmuiden; T. Brandjes, Rijvordtlaan 59, Be verwijk en C. J. Stam, Alexander Bellstraat 5r9, IJmuiden; T. Vis, Tuindersstraat 53, IJmuiden-O. en A. Lover, Tuindersstraat 53, IJmuiden-O.; P. van Schooten, Stationsweg 76, Velsen en J. A. IJ. Smakman. P. C. Hooft- laan 20. Driehuis: W. G. Dukel. Meidoorn straat 11, TJmuiden-O. en M. Lute, Born straat 40. Velsen-N.; A. R. Bos, Nicolaas Maesstraat 95. Amsterdam en M. van der Hoeden, Spieghellaan 17. Driehuis; J. Evers, Zandersstraat 18. IJmuiden-O. en T. Piso, Leeuweriklaan 50. I.Tmuiden-O.; O. de Vries, Narcissenstraat 7, Santpooi-t en K. Kars, Narcissenstraat 7, Santpoort. GEHUWD: C. Zwart en J. Zeeuw, War- menhovenstraat 59, IJmuiden; J. Zaagstra en N. van Duijn, Velserduinweg 137, IJmuiden- 0.; J. F. van Rumpt en A. M. Elias. Hoofd straat 13. Santpoort; A. J. Bax en J.'Stil; N. van der Laan en C. W. Hopman; J. Korf en 1. Kuthan; A. G. Bergman en M. Bakker, Kleine Meerstraat 18. Hoogezand-Sappemeer. OVERLEDEN: P. C. Kil, 82 j., weduwe van J. M. Hugens, D. Hartoghstraat 33, IJmuiden; C. P. H. van der Wel, 71 j., echtgenote van P. Eriks, Berkenstraat 22, IJmuiden-O.; E. C. Koek. 76 j., echtgenote van G. J. T. van Roden, Lceuweriklaan 1 a, IJmuiden-O. Eigenlijk zou de landelijke WERKLOOSHEIDS- EN WACHT GELDVERZEKERING op de le Juli van dit jaar in werking moeten treden, maar de visserij houdt zich nü al het hart vast. Niet over de datum, maar over de verzekering een verzekex-ing, die te weinig op het seizoenbedrijf is afgestemd om voor de visserij aanvaardbaar te lijken. En dus ook niet voor de bouw, de landbouw en al die andei'e bedrijfstakken welke i-egelmalig met hun gewone wei'kloosheid te kampen hebben. Het criterium voor de wachtgeld verzekering is 156 dagen. Het vreemde wordt, dat de visserij daar meestal net even bovenuit komt in het stille seizoen. Volgens de „technici", die de premie vooruit heb ben berekend, moeten voor de wachtgeld regeling 8,8 procent opgebracht worden; 8,8 procent builen de premie voor de lan delijke wei'kloosheidsverzekering. Denk u dat even in: acht komma acht procent. Ware de visserij een gezonde zaak, dan zou er misschien niet zo heel veel te vrezen zijn. De enorme stijging der onkosten (in 1951 gaf de visserij 20.5 millioen aan materialen uit!) heeft echter zulk eeax ge vaarlijke piek bereikt, dat er een even ge vaarlijke discrepantie is ontstaan tussen bedrijfskosten en opbrengsten.. En als daar nu nog eens 8,8 bijkomt voor een wacht geldregeling en de i-est voor de wei'kloos- heidsfondsen, dan moet de overheid maar eens vertellen, waar dat zo gauw allemaal vandaan moet komen. Noch de „Noord", noch de „Zuid" heb ben zich sinds de bevrijding de weelde kunnen vex-oorloven hun vloot effectief te vernieuwen. Op deze manier komt deze vernieuwing, ondanks een saneringsplan, nog meer in de knel. Wij hebben redenen te over, om aan te nemen, dat de werkloosheids- en wacht- geldverzckei'ing nog niet in het vat zit, waarin zij voor de seizoenbedrijven gegoten dient te worden. In zijn ingezonden stuk over „Het gas en de gladiolen", merkte de heer P. S. Nijdam te Haaxdem op, dat de cokesfabrie- ken bij de mijnen geen raad weten met het gas en het daax'om in de lucht laten ontsnappen. Ik heb 30 jaren in een vooraanstaande functie bij de cokesfabrieken gewerkt, waardoor ik meen gerechtigd te zijn tot oordelen. De heer Nijdam is er vlak naast. Wij waren zuinig met het gas en bliezen het niet nutteloos weg. Van het geprodu ceerde gas wox-dt plm. 50 procent gebruikt voor vei-hitling van de gasovens; de andere 50 procent woi'dt gedeeltelijk geleverd aan diverse gemeenten en het overschot gaat naar het ketelhuis voor verbranding in de stoomketels van de electrische centrales. En die kunnen heel wat gebi-uiken! Dat gas opzettelijk wordt weggeblazen is onjuist; als het wel eens gebeurt, is het nodig door het uitvallen van de electrische stroom door storing, waardoor het bedrijf stilstaat, maar dit gebeux-t gelukkig slechts spoi-adisch. G. C. J. Minder maar goedkoper. Er was Vrij dag opvallend minder aanvoer van de kustvaai-tuigen dan er verwacht werd. Dit feit kon echter niet voorkomen, dat de prijzen voor de platvis zakten en de klei ne schol zo langzamerhand op een beden kelijk laag prijspeil terecht kwam, name lijk f 15 per kist. De grote scholsoorten gingen op zijn hoogs!- voor f 39 van de hand. De wijting hield de middenprijs en noteerde f 29 tot f 25. De noteringen van de tong liepen ook iets terug. De lappen variëerden van f 3,45 tot f 3,25 per kilo en de grove slips van f 1,40 tot f 1,25. De Claesje, die ruim 100 kisten kleine haring bracht, noteerde hiervoor f 15 tot f 8 per kist. Totaal werden er Vrijdag 735 kisten aaix de markt gebracht, waax-van 75 kisten fijnvis, 261 schol, 44 schar, 154 haring, 110 wijting en 3 kisten divex'sen. Jammer. De „Claesje", die Vrijdag als enige trawler aan de afslag was, boekte voor een mislukte Kanaal- en Nooi'di'eis f 5950. Een mooi resultaat be haalde de KW 7, die ruim f 9400 wist te besommen. Ruime markt. Behalve het grote aan tal kottex-s en loggers, dat vandaag flink wat platvis aanvoerde, kwamen van de trawlex-vloot nog aan de afslag: ,de „Tho- rina" met 220 kisten gestripte wijting, 20 kisten dichte wijting, 50 kisten schelvis en piepers, 15 kisten heek, 270 koolvis, 50 makx-eel, 30 haring en ,10 diversen en de „Zeelandia" met 130 schelvis en piepers, 110 makreel, 120 wijting, 50 kabeljauw en gullen, 60 diversen en 70 stuks stijve ka beljauwen. Maandag idem. Voor de Maandag- max-kt zullen er al drie trawlers zeker binnenkomen. Eén hiexwan, met name de „Vios", komt met een aanvoer van niet minder dan 1100 kisten totaal, waax-van 600 kisten koolvis, 60 kabeljauw en gul, 25 makreel, 10 haring, 50 schelvis en pie pers en 20 stokkebit. Verder komen nog de „Mary" met 60 kisten dichte wijting, 50 schelvis en piepers, 5 heek, 110 gestripte wijting, 70 makx-eel, 20 stokkebit en 150 kisten koolvis, en de „Eli Chénévière" met 20 schelvis en piepers, 80 koolvis, 100 gestripte wijting, 50 dichte wijting, 10 makreel, 10 stokkebit en 300 stuks stijve kabeljauwen. In en uit. Vrijdag kwamen binnen: de SCI-I9, EH20, UK126, HD37, UK75, YE93, VD68, IJM38, tonnenlegger Greve- lingen, CGI, HD135, UK64, ÏJM226 242 250 202 227, UK69, WR7, KW128, UK18 en 19. Naar zee vertx-okken: de VD68, YE 93, UK18 19 4, IJM226 227, CGI, IJM 242. UK75 IJM202 UK172 126, VD34 SCH 9, UK53 79, IJM20 34, ROlS, SCII92, IJM6 en de I-ID135 welke naar binnen is ver trokken. Marktnieuws. Prijzen: Gr. tong 3,45- 3,25, gr.m. tong 1,96-1,91, ld. tong 1,95- 1,85, kl. tong I 1,93-1,83, ld. tong'II 1.43- 1.07, tarbot I 2.60-2.35 per 1 kg. Tarbot IV 58, gr. schol 39-32, gr.m. schol 55-48, kl.m. schol 67-57, kl. schol I 52-40, kl. schol II 38-15, schar 30-15, bot 18,50-13, v. haring kleine 15.50-8, wijting 29-20 per 50 kg. Gr. kabeljauw 178-140 per 125 kg. Aanvoer: 76 kisten tong en tarbot, 261 schol, 44 schar, 35 bot, 154 haring, 110 wijting, 52 kabeljauw en gul, 3 diversen, totaal 735 kisten. Besommingen: RO 46 Claesje f 5950, IJM 228 f 1100, KW 7 f 9370, SCH 9 f 840.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 8