Eén visserijnummer - 4 schepen De boer hield de visserman spiegel voor Kennemer Lant aarn Old Clothes New Goed Autorijden VISSERIJ EN COÖPERATIE Op Bergens Volkshogeschool wordt wellicht de basis gelegd voor een inkoopcoöperatie 7 REVUE VAN DE ZUIDZU KW 7 stond zelfs voor vier verschillende scheepstypen Leider van Ret Leger des Heils in Nederland Agenda voor Veisen Jubilerende tuinbaas Wedstriidprogramma voor „Stormvogels" V.S.V.-opstellingen Dinsdag openbare les in de Huishoudschool Noren op weg naar record-vangst rN Landbouw en Visserij ZATERDAG 26 JANUARI 1952 DE FOTO hierbij afgedrukt, werd een kleine halve eeuw geleden gemaakt. Het is de houten zeillogger D. Meerburg Sr., gemerkt KW 7, liggende voor de werf van Verwey in Vlaardingen. De laatste hand wordt er aan gelegd om het vaartuig ter visserij uit te zenden. Het was in 1904 dat dit schip aan de vloot werd toegevoegd. De Firma Meerburg kreeg hiermede de beschikking over 16 schepen, waaronder 8 bommen. De nieuwe aanwinst verving ook een bom, doch deze had een andere naam, namelijk I-Iubertha Gerarda (KW 7), welke in 1903 voor het laatsf heeft gevaren onder schipper Cornelis van Duijn, die daarna de KW 65, ook weer een Hubertha Gerarda als schipper toegewezen kreeg. Schipper Cornelis Varkevisser, die gevaren had met de Devotion KW 6, is de eerste geweest die de D. Meerburg Sr. (KW 7), de nieuwe houten logger dus, onder zich kreeg, die er negen jaar mee heeft gevaren. In 1913 nam zijn zoon Bas het commando over, die later weer opgevolgd werd door Jac. van der Bent. Aan het einde der twintiger jaren was het evenwel gedaan met de houten zeillogger. Een dergelijk schip begon zoet jes aan een zeldzaamheid te worden. De meeste loggers waren immers al van ijzer of staal gebouwd en in diezelfde periode deed ook de motor zijn intrede. De Firma Meerburg had in 1928 twee motorloggers, de Mr. Dirk Donker Curtius (KW 2), schip per Bas Varkevisser en de Petronella Fier- man (KW 8), schipper Cornelis Ouwehand. Dit tweetal werd op de voet gevolgd wat de inbouw van een motor .betreft door de Piet en Leendert Huibert (KW 3) en de Toewijding (KW 4). De KW 7 heeft dit niet mogen beleven. In 1928 werd de oude houten logger afgevoerd. De Meerburg- vloot telde daarna zes loggers. Eindelijk een Arend Het nummer KW 7 bleef jaren achtereen ongebruikt. Het zag er naar uit dat er in 1940 weer een KW 7 zou komen. De rederij Meerburg kocht toen in Vlaai-dingen de aan de N.V. Stoomvisserij Flevo IV toebe horende stoomlogger onder die naam en de merken VL 147 aan met de bedoeling er een motor in te plaatsen en het dan onder de naam D. Meerburg Sr. (KW 7) weel een kans in de visserij te geven, want het schip was voordien opgelegd. De oorlog stuurde deze plannen lelijk in de war. Tij dens de verbouwing achtte de bezetter de oorlogvoering ter zee belangrijker dan de beoefening van de visserij en deze KW 7, die nimmer onder dit nummer gevaren De leider van het Leger des Heils in Ne derland, de Deen Ejner Thykjaer, komt Zondagmorgen in het gebouw van het Le ger des Heils aan de Edisonstraat een dienst voorgaan. Ejner Thykjaer werd 13 Juli 1887 te Gen- tofte in Denemarken geboren en kwam op achttienjarige leeftijd in Londen op de kadersehool van Leger des Heils-officieren. Na in Engeland en Denemarken evangeli satie-arbeid verricht te hebben, werd hij overgeplaatst naar Finland, waar hij van 1910 tot 1918 werkte en in zijn kwaliteit als districts-ieugdleicler een begin maakte met de organisatie van de Leger des Heils- padvinderij. Als vervolg daarop kreeg Thykjaer zijn aanstelling als vertaler en privé-secretaris van de territoriaal leidster aldaar. Later volgde overplaatsing naar Engeland, waar hij andermaal belast werd met de leiding van het jeugdwerk. In 1925 keerde hij terug naar Denemar ken, waar hij onder meer de leiding had van de kweekschool voor Leger des Heils officieren. Elf jaar later wei'd de toenma lige kolonel Thykjaer aangesteld als leider van het werk in Tsjechoslowakije, een moeilijke maar zeer belangrijke taak. Van 19401945 had hij de leiding van het Leger des Heilswerk in Denemarken. Voor de derde maal ging hij naar Finland, waar hij eveneens territoriaal leider werd. In 1950, voordat de commandant uit Fin land naar Nederland vertrok, werd hem de Orde van de Finse Leeuw toegekend. In November 1950 nam de commandant het bevel van het Leger des Heilswerk in Ne derland over. ADVERTENTIE reinigt uw kleding Chemische reiniging Koningsplein 8 - IJmuiden - Tel. 4886 Zaterdag 26 Januari Thalia, 19 en 21.15 uur: „Samson en Delila". Rex, 20 uur: „Guerilla op de Philippijnen". Zondag 27 Januari Thalia, 15 uur: „De lield op sokken", 19 en 21.15 uur: „Samson en Delila". Rex, 15 en 20 uur: „Guerilla op de Phi lippijnen". Maandag 28 Januari Raadhuis, van 10 tot 12 uur: spreekuur burgemeester. Nutsbibliotheck van 19 tot 21.30 uur ge opend. Thalia, 20 uur: „Samson en Delila". Rex, 20 uur: „Guerilla op de Philippijnen". heeft, trad in dienst der Kriegsmarine. Onder de vele schepen die na Mei 1945 in het vaderland terugkeerden, misten we de KW 7, zodat het schip waarschijnlijk ten onder is gegaan. Eerst in 1949 kon er een nieuwe KW 7 worden ingeschreven. De oude namen wer den echter niet opnieuw vernoemd en het nieuwe schip stak wel erg af bij zijn voor gangers. Het is een groot model logger geworden voor de trawl- en haringvisserij, De Arend KW 7 genaamd en gebouwd bij de N.V. Scheepsbouwwerf De Dageraad te Woubrugge. De Arend is de vierde KW 7 en het is wel opmerkelijk dat met dit aan tal vier scheepstypen vertegenwoordigd worden. Eerst een bomschuit, daarna een houten zeillogger, toen een stoomlogger die een motor zou krijgen, doch dit niet be leefde en tenslotte een moderne logger gro ter dan 200 ton met een 375 paards motor. ARIE VAN DER VEER (Nadruk verboden) Op 1 Februari hoopt de heer B. Raven horst' de dag te herdenken, waarop hij 25 jaar geleden als tuinbaas in dienst trad bij de familie Van Hardenbroek op huize „Uyt den Bosch". Hij volgde toen zijn vader op, die voor dien 24 jaar bij de familie als tuinbaas werkzaam was. ADVERTENTIE DUYN's AUTORIJSCHOOL Kalverstraat 20 - IJmuiden-Oost Tel 4806 Het wedstrijdprogramma dat Zondag door de verschillende elftallen van Storm vogels zal worden afgewerkt, luidt: .Stormvogels IOSV I, 2.30 uur; Storm vogels II—Helder II, 12 uur; Stormvogels III—Schoten II, 12 uur; Stormvogels IV— Haarlem 3 a. 9.45 uur; RCH VIIStorm vogels V, 9.45 uur; Kennemers VIStorm vogels VI, 9.45 uur. De opstellingen zien er als volgt uit: Stormvogels I: P. C. Kraak; D. v. d. Oever, Fr. Venus; H. J. Snoeks, A. Snoeks, J. Tol; J. P. Snoeks, J. Luppens, H. Ange- nent, R. de Boer, A. van Onselen. Reserve: D. Smit, B. Freriks, J. Venus. Stormvogels IT: J. Venus; J. van Vliet, J. A. Vendrig; A. Glas, N. Laan, T. .T. de Boer; R. Luitjes, P. Goedhart, Th. Effern, C. Zwemmer (604), M. Broek. Reserve: K. van Es. Stormvogels III: A. Th. Rechsteiner; .Telle Blinkhoff. M. Twisk; E. Gravenmaker, P. Heilig (195), C. Groet: L. van Duyn, H. A. Blok, A. W. Fransen, M. Reker, W. Blink- hof. Reserve: P. A. Stangenberger. Stormvogels IV: H. Keuris; D. Peere boom, J. de Vries; J. Lampers, A. Rijke, J. F. Servaas: .T. v. d. Steen, P. M. Heilig, K. Sffern, C. Batenburg, A. M. op 't Rood. Reserve: A. E. Leyenaar. De training voor de spelers der lagere elftallen is vastgesteld op Donderdag 8 uur in het gymnastieklokaal van de R. H.B.S. SneekV.S.V.: In deze wedstrijd is Tiel- rooy verhinderd wegens militaire dienst en Kunst wegens een blessure, v. d. Wint; C. Schoon, J. Schoon; Hazeveld, Spaans, Stijger; Thoolen. v. d. Kuil, J. Bouwens, De Vries, De Graaf. Gooi IIV.S.V. II: Broekhuizen; W. van Gelder, v. d. Klooster; A. de Gelder, For tuin, Veldman: N. N., Hamers, v. d. Sluis, Zwanenburg, Dekker. H.F.C. III—V.S.V. III: Serné; Van Don gen, Gerrits; Jan Son, Kloosterman, Zeuw; Buding, Warmenhoven, Zeuw, v. d. Wiele, P. de Graaf. ..Karaktervormend onderwijs" Naar wij reeds publiceerden gaal het al gemeen bestuur van de Stichting Karakter vormend Onderwijs voor jonge meisjes in Middcn-Kennemcrland als besluit van het eerste cursusjaar een openbare les arran- geren TT Op Dinsdag 29 Januari wordt in de Huis houdschool aan de Casembrootstraat te IJmuiden-Oost een les gegeven van de cursus der Vrijzinnig Humanistische groep. Niet in de Mater Amabilisschool te Beverwijk, zoals ons aanvankelijk werd medegedeeld. BIJBELLEZING In het lokaal Ger. Doustraat 62 te I.Tmuiden-Oost zal de heer J. M. Visser uit Voorburg op Dinsdagavond 29 Januari een lezing houden over het onderwerp „Een tegen allen". AALESUND (NTB) De haringvangst in de Noorse wateren is in volle gang. Vorige week was het „vlaggetjesdag" in de vissershavens langs de Noorse kust. De vloot die ter haringvangst is, is groter dan in voorgaande jaren, meer dan 30.000 man neemt aan de haringvangst deel. Na vier 5 vijf dagen werden de eerste vangsten reeds op de markten aangevoerd. De eer ste resultaten zijn zeer gunstig. De geza menlijke vangst bedroeg gedurende de eer ste vijf dagen een millioen hectoliter. De opbrengst was bijna het dubbele van vorig jaar, namelijk 20 millioen kronen. Men verwacht dat de Noorse vissers, die deelnemen aan de haringvangst, dit jaar een nieuw record zullen vestigen. De grootste vangst werd vorig jaar (900.000 ton) gedaan. Een aantal vissers heeft vorige week nogal last gehad van het ruwe weer. En kele scheepjes liepen averij op en zeven vissersvaartuigen moesten zelfs naar de thuishavens worden gesleept. Het weer is tijdens het afgelopen weekeinde opgeklaard en is thans zelfs zeer gunstig voor de ha ringvisserij. Aanhangers van de Perzische premier Mossadeq (het Nationale Front) demon streren in de straten van Teheran op de dag van de stemming voor de Nationale Vergadering. De stoet voertuigen bestond uit drie honderd en vijftig autobussen. De mogelijkheden tot een inniger samengaan in de Nederlandse visserij om de behoeften aan materiaal op voordeliger manier dan thans te dekken, zijn gisteren en vandaag evenzovele onderwerpen van een openhartige discussie gewordenhet woord „inkoopcoöperatie" is meer dan eens ge vallen in eere gezelschap reders, vissers, handelaren en overheidsvertegen woordigers, dat een weekeinde op de Bergense Volkshogeschool doorbracht. Ir. G. J. Lienesch, de directeur der afdeling „Visserijen" van het ministe rie hielp met een inleiding de besprekingen op gang. Drs. A. G. V. Hilde- brandt zei onder meer dat er zeker 10 °/o of misschien.' meer te bezuinigen is met een inkoopcoöperatie en drukte zijn auditorium van zo'n zeventig man daarmee onmiddelijk met de neus op het onderwerp. Hij had als econoom uitgerekend, dat er in totaal voor 20,5 millioen geconsumeerd is aan visserij materialen hoofdzakelijk zogenaamde „sterke artikelen", waar een moeizame afzet van „zwakke producten" tegenover staat: de vis ligt nu eenmaal ongelukkiger in de markt dan smeerolie of netwerk. En aan het einde der besprekingen zal blijken of het mogelijk is een com missie samen te stellen, die een inkoopcoöperatie voor de visserij nader gaat bekijken om aan deze drukkende last wellicht een wat minder dodelijk karakter te geven. Tot welk een omvang een aankoopcoöpe ratie kan uitdijen, was een onderwerp van dr. J. H. van Stuyvenberg, die aan Am sterdams gemeenteuniversitoit de leer der coöperatie doceert en bovendien de af deling Tuinbouw van het Landbouw-eco- nomisch instituut onder zijn beheer heeft. In de gouden gloria In de Meidagen van 1879 kwam op het goede eiland Urk, in de schaduw van het kerkje dat staat aan het tegenwoordige Koningin Wilhelminaplein, een stevige jongen ter wereld. En ze noemden hem Jan Kramer. Twee jaar nadien aanschouw de een meisje Ras het levens licht en zij kenden elkaar lang daarna slechts van het school tje op Urk en de knikkerpot. Maar op de 30e Januari van het jaar 1902 leerden zij elkaar voor het leven waarderen. Zodat volgende week Woens dag de vlag uit kan voor het gouden bruidspaar Kramer Ras, dat sinds jaar en dag de Urker contreien heeft verwis seld voor de IJmuider straten. Die Woensdag wordt het zon der twijfel een groot feest in de Waalstraat, nummer 13. De bruigom sleet een deel van zijn leven op zee; als kleine broekeman ging hij al met de oude Kramer mee op de bottel en later, in 1893 leed hij als jongeling schipbreuk voor Wijk aan Zee, waarbij de botter naai de kelder ging, maar Jan be houden bleef. Rederij P. de Raad, rederij Planteijdt, de trawlers „Mies" en „Truus", reizen naar de Marokkaanse kust met schip per Cronenberg, met schipper Drijver naar de IJslandse on stuimigheid dat is in het kort een snede uit dit werk zame leven. Tenslotte was het niet gewoon Kramer meer. maar „schipper Kramer"; op de zeillogger van Bakker en Maas, later op de sneesboten „Concordia" en „Geertruida". In 1921 werd de zeerob een landrot. Havenarbeider in IJmuiden in alle barre hard heid en alle moeite. Tot hij zeventig werd en er eindelijk een punt, nee een uitroepteken gezet werd achter deze bewo gen loopbaan. En nog. Nog zit' hij niet stil. De Gereformeerde Kerk heeft aan hem een verstandig ouderling en het kerkelijk leven een naarstig vriend. Moge de bruidsdag een gouden dag worden! Proficiat, mensen. Zanclruitertjc Het was een fraai paard, Woensdagmiddag op de Lange Nieuwstraat en het jongslee, dat er op troonde was een fraai jongslee. Recht in de zadel, voeten in de stijgbeugels als een pronte propaganda voor de paardensport. Zo deinde dat van de Willemsbeekweg naar het eind van de Lange Nieuwstraat, waar een wals walste. Nu moet een goed paard principieel- minder van een wals dan van walsen hebben, zodat deze klepper onmiddel lijk de nek in de achterhand boog, zijn koen ruitertje in het zand deponeerde en eigenlijk wel weg had willen lopen. Ge woon naar huis en dan maar weer eens zien. Op het mo ment, dat de knaap zijn ros bij de teugel vatte, om wederom op te stijgen, voegde het edele dier dan ook de daad bij het gehinnik om met forse tred naar de stal te galopperen. Met een somber kind in de achter hoede. Men zegt, dat de wals glimlachte. Open-bunker-politiek In vroeger dagen, toen de IJmuidense duinen nog propvol munitie lagen en de Hulpverleningsdienst door Bin nenlandse Zaker) werd aange steld als bewaker van alle mo gelijke springerige stoffen in en op het zand, is er rond het kampement „De Olmen" goed werk verzet door een handje vol pover-betaalde maar opge wekte lieden, die desnoods midden in de nacht naar onze zolders wilden klimmen om een vondst van zoonlief, af komstig van een vrije Woens dagmiddag, te halen, te be kijken en onvervaard te de monteren. Binnenlandse Zaken zette later de tering echter naar de nering, denkende, dat die dui nen van IJmuiden nu wel zo wat „schoon" zouden zijn. De jpugd wist wel beter. Wij ook wel. Maar goed: de H.V.D. pakte zijn biezen en de „Olmen" brandden uit pure gramschap over zoveel verwaarlozing tot grote vreugde van vele kijkers helemaal af. Daarnevens ech ter sloeg de H.V.D. in een oude kazemat van Duitsen bloede in cle loop der jaren zijn lugu bere vondsten op en het was maar gelukkig, dat de vlam men, die de „Olmen" verteer den niet met de bunkervoor- raad gingen stoeien. Al ben ik in mijn hart dol op vuurwerk, dit ware te luidruchtig gewor den vanwege de vele „enkele stuks uit oude voorraden". Die bunker zou, volgens welingelichte opruimingskrin gen in de residentie, leegge haald worden en de inhoud zou naar een centraal dépöt in Hilversum worden gekruid. Met het onvermijdelijke en zeer logische gevolg, dat het aardige voorraadje voetzoekers en gillende keukenprinsessen nu nóg naast de Olmen ligt t.e roesten. En dat zou zo heel- bar-erg nog niet zijn, want alles went per saldo en onze politie gaat tóch trouw elke dag een duintje om, teneinde haar schatten in het duin te bewonderen ik zeg, dat zou nog zo boos niet zijn, wanneer die bunker met zeven zegelen gesloten ware. Maar neen: als Binnenlandse Zaken het doet, dan doet Binnenlandse Zaken het grondig. Dan is Binnen landse Zaken in het geheel niet kinderachtig. Dan zegt Binnenlandse Zaken gastvrij: „Kom der in, jongens en moet je kijken wat een grappig speelgoed we nu weer voor jullie hebben." Nou ja, er zijn thans wat lichtkogels verdwenen en de ga uwe vingers, waarmee ze ge pikt werden, hebben kennelijk niet verder durven tasten. Bij zoveel gastvrijheid past nu eenmaal een zekere beschei denheid. Inmiddels zou er wat voor te zeggen zijn, de munitiebun ker van de „Olmen" op de een of andere manier uit de wereld te helpen, Binnenlandse Za ken. Komt u eens bij ons kij ken, al is het een heel eind? We zouden het zo echt aardig vinden. We zien elkaar véél te weinig de laatste tijd. Geen onderkomen Er zijn zonniger onderwer pen dan een begraafplaats, maar dat de IJmuidense Wes terbegraafplaats en het Sant- poortse „de Biezen" onder het licht van de Lantaarn terecht komen, ligt niet aan mijn som berheid. Veeleer aan de toe stand voor het publiek op de beide dodenakkers, die daar volgens een begrafenisonder nemer niet zo best is. Er is geen wacht- of schuilgelegen- heid en de bedienaren van de beide kerkhoven hebben dien tengevolge ook geen onder komen, terwijl die van de Wes terbegraafplaats hun boekhou ding moeten zien bij te houden in een ruimte, waar geen ruim te is, omdat het materiaal er al haast niet in kan. De onder nemer vraagt of dat niet een beetje vriendelijker kan. Wie weet. Te hoog Er zijn mensenkinderen, die het een iegelijk altoos naar de zin hebben gemaakt, nooit een bekeuring of een pak slaag kregen, maar dan plotseling in de hoek verzeilden, waar de klappen vallen. Onder deze categorie kwam Dinsdagmiddag een IJmuiden se vrachtrijder terecht, die nimmer zondigde of overtrad, maar toen toch ineens klem raakte. Op de overweg in de Ver Loren van Themaatlaan. Hij passeerde daar met op zijn vrachtauto een 4.20 meter hoog reservoir, bestemd voor een Zuid-Nederlands oord en kun dig gefabriceerd door de Plaat- wellerij. Van de minister zélf bezat hij een grote papieren brief, goud op snee en in Buckram gebonden, waarin te lezen stond, dat de minister hem onthief van de bepalingen die voor dit uitstekende ver voer gelden. Maar eilacie: de bordjes boven de spoorwegovergang, waarmee gewaarschuwd wordt vooral de draden niet aan te raken (wist ge, dat zulks helaas nog 328 keer per jaar ge beurt?) zaten zijn blanco zon- denregister dwars en de lading liep vast. Schade was er wei nig, maar consternatie des te meer, want allerlei overheids diensten rukten ijlings der- waarts om rapporten te schrij ven. De vrachtvexwoerder stond er maar wat verslagen bij. Dat dat nu net hèm moest over komen In elk geval heeft de goed en zeer welmenende mens voorzichtig rechtsomkeert ge maakt met zijn resexwoir, om er nog eens over te denken hoe het wel kan. Vaix cle wal op de zee De Zuidzij viert Vrijdag de eerste Februari een jubileum, dat het feest rond een bemin nelijk mens gaat worden: de VEM-walschipper Gerrit Nieu- wenhuizen is op die dag veer tigjarig jubilaris. Dat hij zich daarbij tot de tuinbouw be paalde, deed aan de tendentie van zijn be toog weinig af: de visserij kreeg duidelijk voor ogen, welk een voordelen samenwer king op dit stuk van zaken afwerpt. Met een historisch overzicht toonde hij aan, hoe in het verleden prijsopdrijving het ge volg was van de monopolistische positie der leveranciers, hoe er aan de andere kant van alles mankeerde aan de afzet der productie en hoe tenslotte het Credietwezen in de vorm van de coöperatieve boerenleenban ken tot gunstige resultaten voor het be drijf luidde. Directe greep De directe greep naar de groothandel en het systeem van inschrijvingen hebben de land- en tuinbouw in het verleden geleerd welk een voordelen er voortkomen uit een gezamenlijke inkooppolitiek op velerlei ge bied. De individuele boer ging vóór die tijd op'zijn eigen „instinct" bij de aankoop van mest af, waar de handel nog al eens mis bruik van maakte. Een Zeeuwse landbou wer kocht eens in 1895 „Chilisalpeter waar 95V» pi-ocent keukenzout in voor kwam; volstrekt waardeloze partijen voe- dermeel werden grif gesleten aan goed gelovige veehouders. Zelfs de regering greep in, toen het te bar werd: de openbare controle is ingesteld en de toen groeiende aankoopcoöperaties maakten gretig gebruik van de openbare keuringsrapporten over aan te schaffen partijen. Die eerste coöpe raties waren uitermate simpel van opzet: de boeren haalden hun partijen uit een ge zamenlijk ingekochte vooi'raad, wat heel goed ging bij mest maar niet bij zaken, waarvan meer ingeslagen moet worden, dan onmiddellijk nodig was. Later vloeiden vele coöperaties aan de top ineen tot de twee grote Nederlandse groothandelscoöpei'aties: het Centraal Bureau en de C.I.F., met om zetten van respectievelijk 213 millioen en 160 millioen gulden. De oprichting van het Centraal Bureau vond haar oorzaak in een tegenzet van de Groothandel, die slim sa men ging do enen daardoor op de inschrij vingen maar met één prijs verscheen, waar op het jonge Centx-aal Bureau over de groothandel heen zijn behoeften direct in het buitenland bij de producent dekte. Zuinigste manier Niettemin is de aankoopcoöperatie niet alleen-heersend op de markt: de, particu- liere-handel ziet van tijd tot tijd kans lager aan te bieden dan de coöperatie, aldus de heer Van Ctuvvenbei'g, die het aantal mis lukkingen op coöperatief gebied echter ge ring noemde. Hij legde zijn gehoor echter de conclusie voor, dat de aankoopcoöpe ratie de makkelijkste weg is voor een be drijf, dat zuinig op z'n uitgaven wil zijn. Een kleine interpellatie bracht de bijeen komst voor een kort moment in de Bene- lux-sfeer: de secretaris van het Verbond der Belgische Zeevisserij, de heer F. Clau sing, bleek onder de aanwezigen te zijn en hy verklaarde desgevraagd, dat België met veel belangstelling de coöperatieve tendenzen in het Nedexdandse bedrijf volgt, om te zijner tijd zelf een analoge weg te zoeken. Dat dit tuinbouw-onderwerp de visserij wel degelijk interesseerde, bleek uit de dis cussie, waaraan dr. van Stuivenberg een algemeen antwoord wijdde: Het risico, dat het particuliere bedrijfs leven onder de coöperatieve prijs „dooi'" gaat, (een punt waar onder meer ook uit IJmuidense rederskringen op geattendeerd werd) is een x'eden te meer om de coöpe- Veertig jaar loopt hij al hard mee in IJmuidens visserij, sinds hij als dertienjarige blaag de weduwe S. I. Groen be groette met een los: „gedag baas daar was ik dan". Ver volgens ging Gerrit over naar Perquin en De Vries, vandaar naar de „IJsland" en de „Shamrock", om tenslotte bij zijn gi'ote liefde de VEM te be landen. De zee trok hem niet. Of eigenlijk ook weer wel, want er zijn weinig mensen, wier hdrt zo durend op zee leeft als dat van de wal-ai'end Gerx-it Nieuwenhuizen. Als ge hem Zondagochtend om half vier uit het bed zoudt telefo neren om te vragen, wat het laatste boksje van de „Haar lem" inhoudt (wat ik nu ook weer niet wil aanraden, want hij heeft zijn geringe rust hard nodig), dan antwooi-dt Nieuwenhuizen zeer nauwkeu rig en niet eens zo slaperig tot in drie decimalen nauwkeurig. Toen de VEM 70 schepen op zee had, liep Nieuwenhuizen zich de benen aan rafels, maar thans, nu het er nog maar negen zijn, is dat vooral niet ra 'e te propageren: de coöperatie heeft in minder, want hij is een van die 5ulk een geval pnjsdrukkend gewerkt en dat kan voor de consument alleen maar gunstig zijn. Wie het meest rationeel werkt, zal het op den duur winnen. nijvere natui'en, die zelfs de hele dag met één vlet bezig kunnen zijn. In elk geval wordt het de eerste van de nieuwe maand een geducht feest voor de ju bilerende walschipper. 's Och tends een huldiging, daarna om 11 uur een receptie. Iedereen komt, zegt iedei'een. LAMPENIER Strijd tegen monopolie Standaardisatie zou inderdaad gunstig kunnen werken in de visserij, meende dr. v. Stuyvenberg desgevraagd en hij vertelde voorts, dat er ongeveer 10 van de land bouwwerktuigen coöperatief wordt aange kocht, waarbij gespecialiseei-d wordt op één bepaald merk tractor. Niet de tegenstellingen tussen Land bouw en Visserij, niet het ene ministerie voor de twee bedrijfstakken, zonder staatssecretaris voor de visserij niet al de kleine geschilpuntjes, die al zo lang tussen deze beide onderdelen van één ministerie hangen, maar hun punten van overeenkomst zijn gisteren op de Bergense Volkshogeschool „De Zand hoeve" in gesprek gebracht. Boeren hielden vissers de spiegel der coöperatie voor en het was een aantrekkelijk beeld, dat de vissers ontwaarden. Mogelijk is .er een f undering gelegd voor een interne verbetering in de kostenfactor der Ne derlandse visserij. De stemming was er ivel naar, gisteren en vanmorgen in het besneeuwde Bergen. O^COOOOOOOCOCOODCOCOOOCCOOOOCOOCOCOOOOCOOOCIOCCOCXXJCOXi Als op bepaalde punten de fabrieken het met elkaar eens zijn (gas- en smeerolie en netten) en een uniforme prijsvorming op treedt, (wat later werd bestreden) heeft de coöperatie zeker zin, betoogde de inleider, hoewel het lastig wordt, als de producent niet coöperatief kan importeren. Zodra dat lukt, zal een coöperatie in staat zijn een monopolie te breken, zoals het verleden bewezen heeft. Een grondig onderzoek hiervan zou bij zonder interessant zijn voor het bedrijf hetzij in de richting van een „eigen" net- tenfabriek, of via de import van Japanse netten of desnoods met het opkopen van een bestaand bedrijf, zei de heer v. Stuy venberg. Hij poneerde voorts de stelling, dat de overheid meestentijds alleen een coöperatie wil stimuleren als er in het be- dri.ifsle.ven een geest tot samenwerking is gebleken. Prijsdrukkende gevolgen Een vraag uit IJmuiden over het ï-isico van een coöperatie, die al bij haar voorbe reiding tot prijsverlaging leidt, daardoor op een gegeven moment bo\jen de (gedaalde) particuliere prijs terecht'komt en dan met de voorraad en de gebakken peren blijft zitten, kreeg ten antwoord, dat het de moeite waard blijft te bestuderen, of er tot coöpereren kan worden overgegaan. De landbouw-coöperatie is overigens zelden met voorraden blijven zitten, naar de heer v. Stu.vvenbei-g vertelde, omdat zij. geen risi co neemt en niet al te grote stocks vast houdt. Ms de landbouw nu eens, net als de visserij De avond is besteed aan een causerie van de heer I-I. D. Louwes, die de Stichting van de Landbouw vexdegenwoordigde en uit dien hoofde het onderwerp „Coöperatie als bestaanszekerheid" aansneed, uiteraard be zien uit een boeren-en-tuinders-standpunt. Hij verwelkomde alvast de eventuele vis serij-coöperatie in de „Nationale Coöpera tieve Raad" en schildex-de het beeld van de kleine boer, zoals hij zich dank zij zijn coöperaties omhoogwerkte uit de haif- feodale, afhankelijke situatie van het begin dezer eeuw tot de agrarische ..machtheb ber" van nu. Als sprekend voorbeeld van de greep, die de coöpererende landbouwer np de markt heeft gekregen, noemde de heer Louwes de lage prijs, waarvoor land en tuinbouw in Nederland hun stikstof meststoffen van Staatsmijnen en MEKOG kunnen kopen: de coöperatie is een prijs- stabiliserende en wat meer zegt: prijs drukkende factor geworden. Als de vee houderij zoals de visserij aan de andere kant afhankelijk zou zijn van particu liere verwerkende industrieën, zou het er slecht voorstaan. Aan het einde van zijn opmerkingen stel de de inleider vast, dat vooral in de keten tussen producent en consument de coöpe ratie sanerend kan werken de boeren stand heeft in dit opzicht een prachtig voorbeeld in de melkafzet voorhanden. „In veilige haven" actief De speeltuinvereniging „In veilige haven" te IJmuiden-Oost is de laatste maanden bijzonder actief. Het bestuur heeft nu het plan opgevat een schaakclub op te richten. Ook niet-leden van de speeltuinvereniging kunnen zich laten inschrijven. SCHEEPVAART IJMUIDEN Vrijdag 25 Januari kwamen de haven van T.Tmuiden binnen: Ardetta van Rotterdam. Hoop van Alta. Barend van Rotterdam. Victor van Ostende. Friesland van Skara- hage. Arnö van Swansea. Atlantic Captain van Bona. Valdernook van Goole. Phrontus van Southampton. Vertrokken zijn: Texelstroom naar Man chester. Trompenburg naar Rotterdam. Bo- hus naar Gent. Cottica naar Dover. Charles O. Houghton naar Hampton Roads. Gemma naar Norfolk. Virgilia naar Geffle. Jelö naar Kristiansand. Ardette naar Manchester. Atlas naar Rotterdam. Agenda voor Castricum Corso-Theater, Dorpsstraat: Zaterdag 19.15 en 21.30 uur. Zondag 20 uur. „Strijd zonder genade". Zondagmiddag 14 en 16.15 uur Maandag, Dinsdag en Woensdag iedere avond 20 uur: „Een nacht van roem".

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 9