„Vissersmonument" gaat Jmuidens doden eren C.P.N. - beginselprogramma voor een volksdemocratie De Jong's Speciaal optiek Rubberlaarzen Scboenklompen JAC. v/d NOORD Er zit schot in Jaarlijkse rouwdag op 28 Januari Castricum Beverwijk Santpoort IJmuiden Luidsprekers DE RUYTER'S Baggerwerken te IJmuiden aanbesteed Doorlichting op tbc lijkt acuut te worden „Wilhelmina concerteerde a Agenda voor Velsen Amateurtoneel „Het zout der aarde" Nederlands-Belgisch visserij probleem Scheepvaart „Halsbrekende" toeren van een vluchteling Agenda voor Beverwijk SUCCESSCHOTELS f2.50 Lion d'Or Krijgt IJ gasten of viert U feest f Wij verhuren: VERHUURINRICHTING Adverteert in dit blad MAANDAG 28 JANUARI 1952 Op de dag, dat IJmuiden de vlaggen halfstok heeft gehangen en vanavond gaat optrekken naar de Koningin Wil- helminakade om de vele slachtoffers van de zee der laatste maanden in een korte herdenkingsdienst te eren, heeft een klein werkcomité zijn plannen ont vouwd voor een „Vissersmonument", een gedenkteken dat in eenvoudige vorm dit en de volgende geslachten zal bepalen bij liet lot van hen, die op zee bleven en hen, die hun dierbaren moesten afstaan. Dit monument zal in IJmuiden verrijzen in de nabijheid van de Vissershaven en elk jaar wil men op de 28e Januari al degenen herden ken, voor wie de gedachtenis is opge richt. Speciaal, nu in IJmuiden de wonden van een recent verleden nog vers en open zijn, is het door velen als een gemis gevoeld, dat deze grootste vissershaven van Neder land niet gelijk Egmond, Katwijk, Cal- landsoog en Den Helder een centraal punt bezit ter ere van de vechters tegen de zee, die het gevecht met de dood bekochten. Burgemeester mr. M. M. Kwint van Vel- sen heeft het voorzitterschap van het werk comité op zich genomen, het secretariaat berust bij de heer J. R. v. Eerde, de direc teur van het Staatsvissershavenbedrijf, de heer A. de Boon vertegenwoordigt de „Unieverkeer" als penningmeester en ds. J. v. d. Berg, ds. R. D. Beukema, pastoor W. J. V. Hessing en pastoor C. F. Nieuwen- huizen representeren respectievelijk de Hervormde, Gereformeerde, Katholieke en Oud-Katholieke groeperingen in de ge meente. Voorts namen de voorzitter van de vak groep Groothandel in Vis, de heer C. Kos ter en de heer J. C. Pronk, voorzitter van de redersvereniging zitting in het comité. Een leemte In de families, die na de rampen met de „Alkmaar", de „Gemma", de „Tzonne" en de „Gorredijk" achterbleven, is weinig troost een monument wil trachten in een leemte te voorzien. Maar het is zaak, dat de benodigde gelden binnen een kort tijdsbestek van drie tot vier weken bijeen komen en bovendien dat zij en voorname lijk zowel uit de visserij als uit de hele Nederlandse bevolkig spontaan binnen komen. Een collecte wordt dan ook niet overwogen, evenmin als voor financiële steun aan de nabestaanden, die onder de huidige sociale wetgeving verzekerd kun nen zijn van normale overheidshulp. Ten opzichte van de jaarlijkse rouwdag op de 28e Januari wordt overwogen door De rijkswaterstaat in Noordholland heeft aanbesteed het verrichten van zuig- en baggerwerk voor de mond van en in de buitenhaven, de buitenkanalen, het ver bindingskanaal, de buitentoeleidingskana- len naar de sluizen, het buitenspuikanaal, de haven voor bijleggers en een gedeelte van het hoogovenkanaal te IJmuiden, met bijkomende werken, gedurende de jaren 1952 tot en met 1956. De laagste geldige inschrijving, 1.633.000.— per jaar voor de jaren 1952 en 1953 en voor 1.557.000.— per jaar voor de jaren 1954 tot en met 1956 was van de N.V. Amsterdamse Ballast Maatschappij te Amsterdam. Stakende spoorbomen Doordat de spoorbomen in de Rijks straatweg te Castricum weigerden omhoog te gaan ondervond het verkeer Zaterdag morgen enige vertraging. De politie zag zich genoodzaakt het verkeer om te leiden via de langs de spoorbaan liggende weg. Naar wij vernemen zijn er in Castricum enkele nieuwe gevallen van T.B.C. gecon stateerd. Dit werpt de vraag op of de tijd nu aangebroken schijnt om de bevolking te laten doorlichten. Het raadslid mevrouw J. Verhoef—Dufourny (K.V.P.) brak in de laatste raadsvergadering een lans voor deze doorlichting, maar toen achtte het college aan de hand van binnengekomen medische rapporten een doorlichting niet noodzakelijk. Nochtans is het niet on waarschijnlijk dat op de eerstvolgende raadsvergadering dit punt opnieuw ter sprake komt. kerkdiensten, een minuut stilte aan het begin van de afslag en uiteraard een her denking bij het „Vissersmonument" diepte te geven aan cle gedachten van deernis bij de rampen ter zee. De giften voor het monument worden gaarne ingewacht bij: de Nederlandse Han del Maatschappij, Kon. Wilhelminakade 77a, postgiro 292425; Rotterdamse Bank N.V., Kerkstraat 7, postgiro 215069 en Twentse Bank N.V., Kerkstraat 5, postgiro 9011. Op het kantoor van ons blad, Kennemer- laan 154 te IJmuiden zal een lijst worden gedeponeerd ter intekening. Wij zullen de totale ontvangsten zo mogelijk van dag tot dag in ons blad verantwoorden. Wellicht omdat ditmaal de concertavond van het fanfarecorps „Wilhelmina" met een bal besloten zou worden, was „De Weijman" Zaterdagavond geheel bezet. Achter in de zaal was het dikwijls zo ru moerig, dat men van het podium af om stilte moest verzoeken. Het corps leidde het programma in met een vrij mat geblazen Luremanmars. Ge leidelijk werd het gehalte van het musi ceren echter beter. Weliswaar waren ditmaal eenvoudige werken gekozen wegens de uitbreiding van het corps met enkele jonge leden, maar niettemin viel mij de uitvoering van het zeker geen hoge eisen stellende werk van S. P. van Leeu wen, dat Ouverture Bonne Fortune heette, niet mee. De stemming was nog niet zoals deze zijn mocht; de weergave was zonder enige nuance, hoewel het samenspel aan nemelijk klonk. Hetgeen „Wilhelmina" in Martin's fan tasie „Franche Amitié" te horen gaf, was veel beter van afwerking. De saxen ver richtten er goed werk in en het solistische element van de verschillende registers was mooi van klank. De ouverture „Esperia" boeide door het knappe passagespel der lage instrumenten, de afwerking van de rhythmiek en de sluitende fanfares van het hoge koper. Het pistonduet mag daarbij niet onvermeld blijven. Ook de vertolking der Ouverture Ita- lienne getuigde van studie: samenspel, klankontwikkeling, stemming en techniek vielen te waarderen. De sopraansaxo- phoons maakten er een goede beurt in. De jeugdige leden van het corps bewezen, dat zij met vrucht de repetities bezocht hebben. Allen bliezen zij op hun beurt een étude op hun instrumenten. Het corps tam boers en hoornblazers, dat onder leiding van de heren C. Niesten en F. van dei- Enden oefent, heeft het concert „ingeluid". Streng rhythmisch hebben de jongelui hun nummers uitgevoerd. Het publiek heeft dit eerste optreden van het corps met hartelijk applaus beloond, hetgeen een aanmoedi ging voor verdere studie moge zijn. Begeleid aan de piano door Elli Pracht, heeft de heer F. van der Enden enkele delen uit Mozart's Hoornconcert nr. 4 in Es-groot ten gehore gebracht. Er kon ech ter geen harmonie tussen beide instrumen ten bereikt worden; daar beide belangrijk in stemming verschilden, staakte de solist eigener beweging terecht zijn musiceren. Na een uitgebreide pauze kwam daarna „De vrolijke plankenlanders" aan het woord. Dit cabaretgezelschap, dat onder leiding van Gerard Barbiers staat, heeft met zijn optreden veel bijval geoogst. Een gebaar, dat door het bestuur van „Wilhelmina" zeer op prijs gesteld werd, was het aanbieden van een cadeau onder couvert door de damesclub van het corps, welk cadeau bedoeld was een bijdrage te zijn in de kosten van het concert. A. J. VAN DER WEIJDEN PIANO-AVOND Woensdag 6 Februari zullen Albert de Groot en Johan van der Lichte een popu laire piano-avond geven in de Nederlands Hervormde Kapel aan de Pastorieweg. Het programma vermeldt werken van Mozart, Schubert en Chopin. Weer omhoog. De laatste marktdag was de vorige week verre van de slechtste: diverse soorten liepen op, ondanks het feit dat er voor vandaag overvloedige aanvoe ren werden verwacht. De tong, die goed vertegenwoordigd was, steeg van 3.40 tot 3.75 per kilo voor de grote lappen en van 1.40 tot 1.75 voor de tweede soorten. De schol hield prima stand:, grote- en groot middel vonden klanten voor 70 en 65 per kist. Het grote verschil in kwaliteit in de schol 2 en kleiner bezorgde deze klein tjes nogal wat variatie: van 33 tot 11 per kist. Enkele kisten haring werden ver kocht voor 26 tot 20. Grote schelvis was ook weer wat stijver aan de prijs. Goede kwaliteit kon 62 tot 55 maken. De braat kreeg het bij de laatste afslagen wat harder te verduren en kon geen hogere prijs meer halen dan 25. De zwarte kool- vis deed het nog puik met 75, hoewel ze later iets daalde tot 70 per kist. Totaal zijn er Zaterdag 3400 kisten aangevoerd, waarvan 350 fijnvis, 655 schol, 150 schar, 170 bot, 340 haring, 125 makreel, 735 wij ting, 230 kabeljauw en gullen en 345 kisten koolvis. Trawlers „krap-an". De trawlers „Zeelandia" en „Thorina", die Zaterdag marktten, besomden voor dertiendaagse rei zen respectievelijk 14.380 en 18.900. Er kwamen vele loggers binnen, die over het algemeen mooie weekreizen maakten met gemiddeld 4000 per schip. De hoogste aanvoerders werden de KW 110 met 7050 en de KW 65 met 6420. Teveel van het goede. Er was vandaag een ware vis-invasie. Vooral van koolvis was er overvloed: 1000 kisten en ook de wijting was met 1500 kisten zwaar ver tegenwoordigd. In de vroege losbeurt lagen de Mary (met 190 kisten wijting, 40 ma kreel, 75 schelvis en piepers, 130 koolvis, 90 stuks stijve kabeljauwen en 15 rog), de Eli Chénévière (150 wijting, 10 makreel, 30 schelvis en piepers, 80 koolvis, 380 stuks stijve kabeljauwen en 10 diversen), de Vios (met 320 wijting, 60 kabeljauw en gullen. 25 makreel, 50 schelvis en piepers, 600 koolvis, 30 haring en 50 diversen) en de Bergen (met 235 wijting. 100 kabeljauw en gullen. 150 makreel, 140 schelvis en oie- ners. 120 koolvis, 135 stuks stijve kabel jauwen en 50 kisten diversen) aan de markt. Verder losten vroeg zeven loggers, die een gezamenlijke aanvoer brachten van 5500 kilo tong en tarbot, 350 kisten schol, 260 wijting, 100 stuks stijve kabeljauwen en 40 kisten diversen. Voor de late losbeurt, kwamen acht kotters aan de merkt met totaal 900 manden diversen en 28 logger* met totaal 20.540 kilo tong en tarbot, 1130 kisten schol. 275 wijting, 13 kabeljauw en gullen. 500 stuks stijve kabeljauwen en 200 kisten diversen. Morgen minder. Voor de morgenmarkt waren er Zondagavond nog geen trawlers bekend. Wel lag reeds de Java (KW 159) aan de Zuidzijde voor lossing. Het séhin heeft bii Duinkerken on de haring gevist en daar 200 kisten verschalkt. In en uit. Zaterdag kwamen binnen: UK 104 en UK 35. De UK 104 bracht 220 kisten haring, die in prijs varieerden van f 23 tot 15 per kist. Verder kwamen binnen de KW 65. 110. 35. 12. 163. 17. 92. 28. 34. 31. 10. HD 25. RO 3. 2. 1. 29. T.TM 229. 74. 53. 230 204. 227. 52. 32, 376. 21. 272. KW 155. 64. 30. 227, 133. 94, 107. 27. 51; 125. 24, 53. 169. 162, 69. 108. 210. 73. 169. WR 33. KW 77, 104. 16. 19. 50. 114. AM 16. KW 170, RO 9. KW 29. 47. 22, 37. 39. IJM 27, KW 41. 67. 59, 83, 86, 26, 70, 138, IJM 61 en de IJM 16. Maandag 28 Januari Raadhuis, van 10 tot 12 uur: spreekuur burgemeester. Nutsbibliotheek van 19 tot 21.30 uur ge opend. Thalia, 20 uur: „Samsori en Deliia"'. Rex, 20 uur: „Guerilla bp de Philippijnen". Dinsdag 29 Januari Ger. Doustraat 62, 20 uur: bijbellezing dooi de heer J. M. Visser uit Voorburg. Thalia, 20 uur: „Samson en Delila". Rex: geen voorstelling. Het gezelschap Haarlemse amateurs, dat zich onder leiding van Bob Jansen tot de toneelgroep „Het Masker" verenigd heeft, om tijdens een tournée door Kennemerland gelden te verzamelen voor de bouw van een R.K. kerk op Ambon, maakte Zondag avond in het Patronaatsgebouw te IJmui den hiermede een begin. De keuze was gevallen op „Het zout der aarde", door de Brabantse auteur Jan Naaykens, die voor zijn stuk een episode uit de laatste wereld oorlog tot onderwerp nam. Tijdens de Japanse bezetting op de Philip pijnen heeft een Hollandse missionaris zich in een eenzame berghut verborgen, waar hij met een tweetal inheemse catechisten een sober en gevaarlijk leven leidt. Hun eenzaamheid wordt verbroken door de komst van vier Amerikaanse guerilla-strij ders, die hier als enige overlevenden van een legergroep de komst der bevrijders willen afwachten. Het ziet er evenwel voorlopig niet naar uit, dat de vurig be geerde verlossing spoedig zal zijn aange broken en na enige weken wordt het mo reel der in de strijd geharde soldaten door de monotone afzondering en de verveling danig aangetast. Pater Joseph weet dit al les beter te verdragen, want zijn moeizame arbeid als missionaris heeft hem hiervoor reeds lang de nodige berusting bijgebracht. Toch heeft ook hij tenslotte moeite zich staande te houden, vooral wanneer zijn catechist Alfonso eveneens het slachtoffer der Japanners wordt. Als dan eindelijk Amerikaanse stoottroepen de bevrijding tot een feit maken, draagt deze voor pater Joseph een geheel ander karakter. Hij sterft door algehele uitputting. Met dit onderwerp heeft de schrijver het zich zelf evenmin gemakkelijk gemaakt als de spelers, die zijn figuren gestalte moeten geven. Eigenlijk blijft de handeling slechts beperkt tot een beschrijving van de om standigheden, waarin de mannen tijdens hun verblijf in de berghut verkeren en doordat goed beschouwd de steeds drei gende aanwezigheid der Japanners maar heel sporadisch is aangegeven, moeten de dramatische spanningen voor de pauze worden opgewekt in de taferelen, waar elke soldaat het op zijn beurt met de zenuwen te kwaad krijgt. En deze periodieke uit barstingen verlenen het stuk juist door hun regelmaat het tegengestelde effect. Ook het conglomeraat van nationaliteiten, waar uit de dramatis personae werden samenge steld (een Hollander, een Ier, twee Ameri kanen, een neger en twee Philippino's) stelt onze amateurs voor hogere eisen dan hun typeringskunst gewoonlijk kan opbren gen. Vandaar dat de missionaris van Theo Bronstring ook de beste statuur verkreeg. Hij werd zonder opzettelijke bigotterie met een warm menselijk inzicht gespeeld, waar door deze centrale figuur met de juiste ver houdingen in dit milieu werd opgenomen. Een levendig contrast met hem was Ansel van Melis als de stoere militair, die zijn emoties overtuigend wist uit te drukken. Ook Theo Buys gaf een aannemelijke ty pering van de negersoldaat, waarbij Harry van Gogh verder nog een behendige Phi lippine liet zien. Zoals te begrijpen is, had Bob Jansen aan de regie een allesbehalve eenvoudige opdracht. Over het algemeen wist hij de spelers een goed inzicht op hun uiteen lopende karakters bii te brengen en bereik te hij met de verschillende dialecten een bevredigend effect. Het geheel maakte op het publiek mede dank zij het suggestie ve décor de gewenste indruk, zodat het de spelers ook bij de volgende toneelavon den niet aan succes ontbreken zal. Donder dag 31 Januari komt het gezelschap in ee- bouw St. Bavo te Haarlem, Dinsdag 5 Fe bruari in het Heemsteedse Minerva Thea ter en Dinsdag 12 Februari in het K.S.A.- gebouw te Beverwijk. Nog" g-een beslissing omtrent verzoek van Hoogovens Burgemeester en Wethouders van Velsen maken bekend, dat Gedeputeerde Staten van Noordholland bij hun besluit van 16 Januari 1952 de beslissing op het verzoek van de Koninklijke Nederlandse Hoog ovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden, om vergunning tot het uitbreiden van het bedrijf, door het oprichten van een blok- walserij met toebehoren hebben verdaagd op grond, dat het onderzoek nog niet zover is gevorderd, dat daaromtrent thans reeds een beslissing kan worden genomen. België wil visinvoer binden aan minimumprijzen Minister Mansholt heeft zijn Belgische collega voorgesteld een bijeenkomst te hou den om het visserij vraagstuk op te lossen. De onderhandelingen, welke in de desbe treffende Benelux-commissies worden ge voerd, zijn thans zo ver gevorderd dat een overeenkomst mogelijk mag worden ge acht. In elk geval zal een beperkte over eenkomst tot stand kunnen komen. Het is namelijk zo, dat de grote Belgische IJsland- vloot de Nederlandse concurrentie niet be hoeft te vrezen daar bij de IJslandvaarders het overwicht aan de Belgische kant is. De moeilijkheden betreffen voornamelijk de kleine Belgische kustvissers, die niet opge wassen zijn tegen hun Nederlandse colle ga's. De Belgische garnalenvissers bevinden zich eveneens in een minder gunstige con currentiepositie. Van Belgische zijde wordt voorgesteld, dat de invoer van Nederlandse vis in België geregeld zal worden volgens het systeem van minimumprijzen, zoals dat met de land- en tuinbouw het geval is. Mits de dagelijks te bepalen minimum prijzen zouden worden gerespecteerd zou de invoer volledig worden vrijgegeven. Het is echter een buitengewoon ingewikkeld systeem en deskundigen twijfelen eraan, of het in de dagelijkse praktijk kan wor den toegepast. Een Beverwijken belde gisteren de po litie op met de mededeling dat voor zijn huis een dronken man verregaande balda digheid bedreef in de sneeuw. Toen enkele agenten arriveerden sloeg hij op de vlucht, het terrein van de gasfabriek op. Met geenszins wankele schreden snelde hij een ijzeren trapje van een gashouder op. Via een smalle loopbrug tussen de gashouders rende de man over het tweede gasreservoir. Eensklaps gleed hij uit met het gevolg, dat hij met de benen omhoog op een tien meter lager gelegen platform tuimelde. Wonder boven wonder mankeerde de vluchteling niets en de achtervolgers konden hem ver volgens zonder veel moeite inrekenen. Militaire onderscheidingen uitgereikt Op het Beverwijkse gemeentehuis is het ereteken voor Orde en Vrede door burge meester H. J. J. Scholtens uitgereikt aan N. Duin, J. Edel en L. Vos te Beverwijk. MAANDAG 28 JANUARI Kennemer Theater. 7 en 9,15 uur: De zoon van de Kalief. Luxor Theater. 7 en 9,15 uur: Vrouwen zonder naam. W.B. Theater. 8 uur: De geheimzinnige duikboot. DINSDAG 29 JANUARI Kennemer Theater. 7 en 9,15 uur: De zoon van de Kalief. Luxor Theater. 7 en 9,15 uur: Vrouwen zonder naam. Wat hebben wij van de communistische partij te verwachten, wanneer zij aan de macht zou zijn? Het antwoord op deze vraag wordt ge geven in het thans gepubliceerde beginsel programma van de Communistische Partij Nederland. Ter inleiding wordt in het beginselpro gramma opgemerkt, dat de communisten het socialisme niet beschouwen als eeh exportartikel. Vandaar dat de Sovjet-Unie, zo wordt gezegd, ook nooit een aanvals- politiek gevoerd heeft, doch de vrede voor staat. Geboden is voor alles de strijd voor de nationale onafhankelijkheid, hetgeen betekent strijd tegen de Amerikaanse over heersing. Vrede en nationale zelfstandig heid zijn het naastbijgelegen doel van de C. P. N. De Nederlandse en Indonesische bewegingen voor vrede en nationale zelf standigheid worden in het programma ge koppeld. Over. de werking der parlementaire de mocratie wordt opgemerkt dat de kern punten van de regeringspolitiek en de wet geving thans door Amerika worden voor geschreven. Het beginselprogramma ont kent dat er in Nederland democratie be staat. Grondrechten De democratische volksstaat zal als nieu we grondrechten aan de grondwet toevoe gen: het recht op productieve arbeid tegen normaal loon, het recht op bestaanszeker heid, het recht op onderwijs van laag tot hoog en het recht tot ontspanning en kunst genot. De hoogste macht zal worden uit geoefend door de Staten-Generaal zonder enige beperkende bevoegdheid van de Kroon. De ministers worden door de Sta ten-Generaal benoemd. De uitoefening van het ambt van staatshoofd 'door een lid van het Vorstenhuis wordt beschouwd als een vraagstuk van formele aard, zolang het Vorstenhuis de grondwet en de besluiten van de Staten-Generaal eerbiedigt. De leden van de Staten-Generaal zullen, indien 'hun beleid door de kiezers wordt afgekeurd, teruggeroepen en vervangen kunnen worden. Burgemeester en commis sarissen zullen door gemeenteraden en Pro vinciale Staten worden benoemd. De grondslag voor de socialistische op bouw zal gelegd worden door de nationali satie van de grote ondernemingen, banken en handelsmaatschappijen, welke in het programma ten dele met name worden genoemd. Het bezit van de kleine boeren en mid denstanders zal niet onteigend worden. De gehele volkshuishouding zal beheerst wor den door een socialistische plan-economie, welke met medewerking van alle lagen der bevolking zal worden opgesteld. De C.P.N. streeft naar de vereniging van alle vakorganisaties tot één democratische vakcentrale, berustend op vrijwillig lid maatschap. Het Noord-Atlantische pact en alle der gelijke slavenpacten, zoals het beginsel programma het uitdrukt, zullen worden op gezegd. Op basis van de eerbiediging van de nationale zelfstandigheid zal de buiten landse politiek gegrondvest worden op samenwerking en wederzijdse hulp met de Sovjet-Unie. Het vervullen van ambten zonder bezol diging zal als een eer worden beschouwd. De rechters zullen hetzij door het volk, hetzij door gemeenteraden, Provinciale Sta ten of Staten-Generaal gekozen worden. Zij kunnen door de kiezers van hun ambt worden onthoven. De politie zal deel uitmaken van de uit voerende macht van de volksvertegenwoor diging en zal daaraan verantwoordelijk- zijn. Niemand zal vervolgd kunnen worden dan op grond van bewezen wetsovertreding. Voorlopige hechtenis zal slechts bij uitzon dering voorkomen. Wetsovertreders zullen door arbeid heropgevoed worden. De communisten verklaren nadrukkelijk dat alle beweringen volgens welke zij de godsdienst en haar beoefenaren zouden wil len vervolgen, leugens zijn. Landhervorming In de agrarische paragraaf wordt demo cratische landhervorming in het vooruit zicht gesteld. Alle grootgrondbezit zal wor den onteigend en onder het beheer van een nationaal bodemfonds gesteld worden. De grond van boeren en tuinders zal niet ont eigend worden, voor zover zij die zelf met hun gezin bewerken. Boeren en tuinders wier bedrijf te klein is zullen vanwege het bodemfonds grond in vruchtgebruik ont vangen. Elders verklaart het beginsel programma evenwel, dat de toekomst be hoort aan de gemeenschappelijke bebou wing van het land in grote socialistisch ge leide bedrijven. De vakverenigingen zullen tot de voor naamste organen van de socialistische maatschappij behoren. Zij zullen de arbei ders mobiliseren voor het vervullen en overtreffen van de productieplannen. De arbeiders zullen het recht hebben tot sta king, doch hieraan zal in de genationali seerde bedrijven, die hun eigendom zijn, geen behoefte bestaan. Tot de taak van de vakverenigingen zal behoren de uitvoering van alle verzekerin gen en sociale wetten. De democratische volksstaat zal een ge heel nieuw belastingstelsel invoeren, in hoofdzaak gebaseerd op directe belastin gen en de winsten, van de genationaliseer de bedrijven. Daarnaast zal de staat inkom sten putten uit vrijwillige volksleningen. Het leger en de vloot zullen opgeheven worden, zodra de macht van het socialisme In de wereld zo groot zal zijn, dat elke ge welddadige overval zal zijn uitgesloten. Intussen zullen leger en vloot opleidings scholen worden om de zonen en dochters van het volk met de krijgskunst bekend te maken en hun politieke en algemene ont wikkeling en vakbekwaamheid te ver hogen. Het openbaar onderwijs zal met alle kracht bevorderd worden met het doel de onverdeelde openbare school te verwezen lijken. Dit zal echter niet worden nage streefd door wettelijke dwang, doch door het bevoorrechten van het openbaar onder wijs. De uitgeverij zal worden ter hand geno men door staatsbedrijven en officieel er kende culturele en andere organisaties. Over jeugd- en gezinszorg zegt het be ginselprogramma, dat het beginsel zal wor den gehuldigd van de opvoeding van de jeugd in het gezin. Daarnaast zal staan de opvoeding door de jeugdorganisaties. Alderamin, 25 te St. Vincent. Alnati, 25 van Montevideo naar Santos. Amstelland, 26 te Rio de Janeiro. Arkeldijk, 26 te New York. Averdijk, 25 te Antwerpen. Aigenib, 25 van Bahia naar Victoria. Alioth, pass. 25 Fernando Noronha n. Recife. Almdijk, 25 180 m. N. Flores n. Antwerpen. Amsteldijk, 25 60 m. NO. Flores. Andijk, 25 van Londen naar Bremen. Aagtedijk, 25 300 m. NO. Demerara. Aardijk, 25 720 m W.ZW. Flores. Aldabi, pass. 25 Abrolhos n. Rio de Janeiro. Alphard. 26 270 m. ZW. Kp. St. Vincent. Altair, 25 200 m. Z. Recife n. Las Palmas. Alwaki, 25 125 m. O. Bahia. Bali, pass. 25 Sabang naar Penang. Borneo, 26 van Semarang te Soerabaja verw. Baarn, 25 van Antofagasta n. Coquimbo. Bubara, 26 van Hamburg te R'dam. Bantam, 25 te Madras. Bandjermasin, 26 v. Samarinda te Semarang verwacht. Bawean, 24 van Tj. Priok naar Soerabaja. Celebes. 25 van Aden naar Tj. Priok. Caltex The Hague, 25 v. Sidon te R'dam. Cirrus, weerschip, 28 te R'dam verwacht. Caltex Leiden, pass. 25 Kp. Finisterre. Ceram, pass. 26 v. Viissingen n. Antwerpen. Ceronia, 25 300 m. ZW. Flores. Delfshaven, 25 dwars Bahia. Delft, 25 1080 m. NO. Barbados. Drente, pass. 25 Finisterre. Duivendrecht, 25 480 m. O. Rio Amazone. Dalerdijk, verm. 26 v. R'dam n. Hamburg, Breinen en Antwerpen. Edam, vertr. 26 v. R'dam n. New York via Antwerpen naar Halifax. Eemdijk, 25 220 m. Z.ZW. Bermudas. Erinna, 26 v. Pladju naar Singapore. Esso Amsterdam, 25 870 m. ZW. Flores. Etrema, 25 van de Tyne te Salt End. Eldina, 25 te Cape Coast. Enggano, 26 op Theems. Friesland (SSM), 26 v. Huelva n. Amsterdam. Felipes, 25 130 m. N. ten O. Kp. Padaran. Garoet, 25 van Aden naar Belawan. Grootekerk, 26 Durban verwacht. Graveland, pass. 25 Finisterre. Gadila, 23 v. Buenos Aires naar Montevideo. Hector, pass. 25 Kp. St. Vincent, naar Lissabon. Heemskerk, 25 bij Kp. Guardafui n. Melbourne Hera, 25 v. Hamburg naar Bremen. Hestia, 25 v. Maracaïbo te Man O War Cays. Hydra, pass. 25 ten ZW. Flores. Hector, 25 te Lissabon. Helicon, 25 v. Laguaira te Pto. Cabello. Ilos, 25 van Kingston naar Miragona Haitien. Indrapoera, 25 bij Guardafui n. Belawan. Joh. v. Oldenbarnevelt, 25 v. Golf v. Biscay® naar Algiers. Jagersfontein, 25 100 m. NW. Kp. Blanco. Japara (KRL), 25 480 m. NO. Fayal. Java, 22 te Belawan. Klipfontein, 26 v. Beira te Amsterdam. Kota Inten, 24 van R'dam te Soerabaja. Kaloekoe, 26 van Singapore naar Tj. Priok. Kasimbar, 25 te Ambon. Kota Agoeng, 25 in Straat Florida. Langkoeas, 26 Penang verwacht. Leopoldskerk, pass. 25 Gibraltar n. Marseille. Leuvekerk, 25 te Kuwait. Lemsterkerk, pass. 25 Elba Cp. Maaskerk, pass. 25 Las Palmas n. Antwerpen. Mapia, 25 van Semarang naar Belawn. Meliskerk, pss. 25 Kp. St. Vincent n. Antw. Maas, 25 v. Algiers te Burriana. Madoera, 25 380 m. ZO. Recife. Maetsuycker, 25 van Singapore n. Tj. Priok. Markelo, 25 150 m. Z.ZW. Finisterre. Marpessa, 25 bij Lissabon. Myonia, 25 te Singapore. Macoma, 25 250 m. N.NW. Onslaw. Mentor. 25 180 m. W. Kreta naar Messina. Noordam, 25 520 m. W. ten Z. Scilly's. Noordwijk, 25 dwars Algiers. Oranje, 25 te Singapore. Oberon, 25 1300 m. ZW. ten W. Palmas. Omala, 25 dwars Cochin. Ootmarsum, 25 260 m. N.NO. Flores. Ondina, 25 100 m. ZW. Kreta. Prins Philips Willem, 26 te Antwerpen. Fhrontis, 25 v. Indonesië te Amsterdam. Parkhaven, 25 bij St. Paulsrock verwacht. Prins Willem II, 25 290 m. NO. Flores. Pygmalion. 25 v. Georgetown n. Paramaribo. Radja, 25 van Penang naar Belawan. Rijndam, 25 van Cartagena. Rijnkerk, 25 van Port Said naar Genua. Reyniersz, 25 van Makassar naar Pare. Riouw, 25 bij Minicoy verwacht n. Aden. Roepat, 25 v. Tjilatjap n. Banjuwangi. Rijnland, 25 200 m. NW. Kanarisch eil. Ruys, 25 150 m. Z. ten W. Diego Garcia. Rodas, 27 v. Guadeloupe te Trinidad verwacht. Schiedijk, 26 te Singapore. Sibajak, 24 v. Papeete. Singkep, 25 te Honoloeloe. Skaubryn, 25 van Colombo. Soestdijk, 25 te Halifax. Stad Dordrecht 25 van Gibraltar. Stad Maastricht, 26 te Gibraltar. Straat Makassar, 26 v. Kobe te Rio de Janeiro Straat Soenda, 23 v. East London n. Durban. Slamat, 25 7.25 u. v. Suez n. Alexandrië. Stad Maassluis, 25 v. Vlaardingen n. Livorno. Sambas, 25 v. Singapore naar Bangkok. Saroena, 25 v. Hongkong naar Mirl. Silindoeng, 25 dwars Billiton. Sliedrecht, pass. 25 Runsal Jebel. Sommelsdijk, pass. 25 Wight naar Havanna. Stanvac Djirak, 25 van Sungeigerong n. Singap. Samarinda, 24 500 m. N. Honoloeloe. Straat Malakka, 25 dwars Zanzibar. Sunetta, 26 te Rio Grande Tabinta, 25 te Savanna. Tegelberg, 25 v. Kaapstad n. Buenos Aires. Teucer. 25 van Suez naar Aden. Tiba, 25 17 u. v. Buenos Aires naar R'dam alwaar 19 Femr. verwacht. Taria, 25 100 m. N. Banka. Ternate, 25 450 m. Z.ZO. Kp. Race. Themisto, 25 225 m. O.NO. Flores. Tjibesar, 25 240 m. NO. Buenos Aires. Tomori, pass. 25 Minicoy naar Aden. Tawali, 25 90 m. O.NO. Derna. Telamon, 25 bij Crooked eil. Tiberius, 23 v. Houston naar Kustrels. Triton, 25 v. Pto. Cabello n. Maracaibo. Tjibadak, 23 v Singapore naar Penang. Utrecht, 25 van Manilla naar Mauban. Uni, 23 te New Orleans. Veendam, 30 te Havanna verwacht. Van Heutz, 24 v. Nagoya te Osaka. Winsum, pass. 25 Gibraltar. Willemstad, pass. 26 Ouessant naar Madeira. Weltevreden, 22 te San Francisco. Willem Ruys, pass. 25 22 u. Gibraltar. Waikelo, 25 te Tegal. Waal, 26 te St. Marc. Westerdam, 25 bij cp. Race. Westland, 25 220 m. NO. Rio Grande. Zuiderkruis, 25 500 m. NO. Flores. Zijpenberg. 25 v. Civita Vecchia ten anker rede Casablanca. Zaan, 25 bij Oporto. Schepen met passagiers, repatrlërenden en emigrerenden. Aldabi, 26 Rio de Janeiro verwacht. Alhena, 1 Febr. Antw. 3 Febr. R'dam verwacht Alnati, 25 van Montevideo naar Santos. Boskoop, 24 te Cristobal. Cottica, 1 Febr. Madeira verwacht. Groote Beer, Amsterdam verbouwen. Indrapoera, 2 Fevr. Belawan verwacht. Joh. v. Oldenbarnevelt. 28 Algiers verw. Nieuw Amsterdam, vertr. 29 v. R'dam n. New York via Le Havre en Southampton. Noordam, 28 R'dam verwacht. Met grote droefheid is tot ons doorgedrongen, dat bij de ramp van „de Alk maar" van ons is wegge nomen, onze geliefde en zorgzame man, vader, zoon, behuwdzoon, broe der, zwager en oom JACOB MAAGDELIJK in de leeftijd van 36 jaar. Namens de familie: KI. Maagdelijn-Prins Robie Tieni IJmuiden, 26 Jan. 1952 Bloemstraat 133. Enige en algemene kennisgeving. Enige en algemene kennisgeving. Tot onze diepe droefheid moeten wjj met zekerheid aannemen, dat onze ge liefde man en vader, broeder, schoonzoon en zwager LEONARDUS BEUSENBERG in de leeftijd van 36 jaar, bij de ramp met de „Alk maar" (IJm. 31) geble ven is. Uit aller naam: Mevr. M. Beusenberg- De Vries André Carla Marjo v. Leeuwenstraat 62. IJmuiden. Morgen: Boerenkool met worst. U SLAAGT bij ons altijd, want wij hebben lage condi ties en een grote sortering in: Winterjassen, Regenjas sen, Costuums, Clubstellen, Dressoirs, Kinderwagens. Stofzuigers, Rijwielen. Alles zonder vooruitbetaling!! VAN VEEN, Zijlweg 26—28, H'lem Gevraagd: net KOSTHUIS geen beroeps voor eenvou dige jongeman. Br. L 3846. WONINGRUIL. Benedenhuis IJm.-W (bij de sluis) voor groter huis in IJm.-W. of IJm.-O. Adres te bevragen bur. van dit blad. WONINGRUIL. Agb. mooie bovenwoning bev k. kk. hall. d.cel, b 2 sl. kamers, omg. Kennemerlaan. Gevr. vrij huisje. Brieven L 3848 Mee grote verslagenheid is tot ons doorgedrongen dat bij de ramp van de trawler „Alkmaar" bij het ver vullen van zijn plicht als matroos van ons is wegge nomen onze innig geliefde zoon. broer, zwager en oom JACOB MAAGDELIJN in de leeftijd van 36 jaar. D. W. MAAGDELIJN D. A. MAAGDELIJN A. MAAGDELIJN—v. DUIN B. MAAGDELIJN A. MAAGDELIJN—SCHAAP W. MAAGDELIJN C. MAAGDELIJN—KUIJT D. DOLMAN—MAAGDELIJN. J. DOLMAN I. K. PRINS—MAAGDELIJN PH. PRINS Neefjes en nichtjes. IJmuiden, 28 Januari 1952. Bik en Arnoldkade 39 Tafels, stoelen, serviesgoed, glaswerk, lepels, vorken en messen. Electrische gramofoon met platen. Een- en twee-persoons ledikanten, kapokbedden en dekens. Verder steeds te huur: Naaimachines en schrijfmachines. Trompstraat 35 Tel. 4273 IJmuiden Het „Grootboek" wis ten wij. Lieftinck maakte zijn bijdrage bekend. De aannemer De Ko ning sleepte „het blok" in de wacht En nu maar wachten op „de eerste paal" enmaar brillen verkopen. U laat ons deze korte periode toch niet in de steek staat voor U klaar Dinsdags 10—6 uur: KENNEMERLAAN 42 TAPIJTEN - LOPERS Deze week verkoop toon- kamermonsters: Holtaps 29.50 Wiltons 200 x 300 f 62.50 Wiltons 225 x 325 125.— M. Smyrna's f 125.— en 179.— Lopercoup. p. m. 1.95 Vitragecoupons p. m. 1.25 Gordijnstoffen f 2.75, 3.95 Dekens f 8.95, 13.85 Verkoop in onze toonza len. TAPIJTHANDEL „MARO" N.V., Jansstraat 85 bü Gr. Markt. H'lem. SPAARNE 60, HAARLEM.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 3