Adenauer „bekeerde zich" tot het Europese leger Plannen tot verhoging der Nederlandse kolenproductie Wereldnieuws PUISTJES Vroegere Oostfront-soldaten hadden zich op een „eigen Wehrmacht" gespitst WEK DE GAL IN UW LEVER OP De radio geeft Woensdag Kwestie-Birma in politieke commissie „Meer huizen, meer mijnwerkers, meer kolen, minder dollar-uitgaven" Tegen verlenging der dividendbeperking PANDA'S HEREN-LEVEN PUROL GENEEST Milazzo versloeg Van Dam op punten 2 Westen waarschuwt Oosten Portret van Rafaël Kubelik in het Concertgebouw Lou Bandy acteur Rusthuis in Bennebroek Bezorging met sneeuw- trekker maakt melk en brood duurder Naturalisatie van Joodse vluchtelingen KOSTEN AUTO OMLAAG! Inlichtingen: GARAGE DEN HOUT Boksen A utomobilisme Disqualificatie in de Rallye de Monte Carlo Voetbal Inhaalprogramma V olleybalcompetitie DINSDAG 29 JANUARI 1952 (Van onze correspondent te Bonn) Van alle Europese regeringen is het, na de Franse, de West-Duitse regering, die het meest heeft gepleit voor de totstand koming van het Europese leger. Het opti misme lag er vaak zo dik op, dat men zich onwillekeurig afvroeg, wat hierachter stak. Het Europese leger is oorspronkelijk, toen men nog van het plan-Pleven sprak, im mers gedacht als een rem op gemeen schappelijke West-Duits-Amerikaanse be doelingen om West-Duitsland met een slag in het bezit van een nieuw nationaal leger te stellen en naar de geest gaat ook nu in het project nog discriminatie voor de West-Duitsers schuil. Maar Adenauer en de zijnen hebben het in principe altijd gebillijkt en lopen er nu bepaald warm voor, afgezien dan van de Saarkwestie. Er kan geen twijfel aan bestaan, dat Adenauer indertijd voor een eigen West- Duits leger is geweest als de beste manier om de bondsrepubliek tot een internatio nale factor te maken en de bezettings toestand te overwinnen. Om de Fransen niet voor het hoofd te stoten, liet hij wel iswaar een West-Duitse delegatie aan de Parijse besprekingen over het plan-Pleven deelnemen, maar zijn hart was meer bij de militaire besprekingen, die in de eerste helft van het vorig jaar op de Petersberg bij Bonn werden gehouden. Dit verander de, toen omstreeks het midden van 1951 Washington zekere politieke voordelen in het Franse plan voor een Europees leger begon te zien voordelen, die vooral op het gebied van de door de Amerikanen ge wenste Europese eenwording lagen. Plot seling verklaarden zich toonaangevende Amerikanen in West-Europa toen voor het Europese leger, zodat Adenauer geen *keus bleef. niet op werkelijk verantwoordelijke posten Maar de oorspronkelijke opzet van de Duitse herbewapening is geweest, profijt te trekken van generaals, officieren en man schappen, die aan het Oostfront een goed figuur hebben geslagen. In het hoofdkwar tier van generaal Eisenhower houdt men zich, volgens berichten uit Parijs, op het ogenblik intensief bezig met conduite lijsten van de oude Duitse Wehrmacht, die de geallieerden in handen zijn gevallen. Of men zulke soldaten echter voor het Euro pese leger krijgt? De meeste soldaten heb ben zich langzamerhand in het burgerlijke leven een positie veroverd. Reeds nu kan men in Bonn vaststellen, dat zij, die bij voorbaat in een Europees leger willen die nen, in het maatschappelijke leven hun plaats nog niet hebben gevonden, of dooi de uiterlijke glans van het officiersberoep worden aangetrokken. Er kwamen andere gezichtpunten bij. De herbewapeningsplannen van de bonds republiek hadden de ex-generaals, die totdantoe teruggetrokken hadden geleefd of in zaken waren gegaan, te voorschijn ge lokt en overal kwamen oud-strijders te zamen om hun rehabilitatie want zo vat ten zij de herbewapeningsplannen op te vieren. Niet alleen de Europese publieke opinie, maar ook* Adenauer was daarop onvoorbereid. De soldatenbonden dreigden een politieke factor te worden. De vraag werd gesteld: Zal de republiek van Bonn een herbewapening kunnen verdragen? Het ging met andere woorden om het voortbe staan van de door de geallieerden gebrach te democratie. Het waren deze democra tische overwegingen, die Adenauer van het nut van een Europees leger overtuigden, en het is niet toevallig, dat men minder van de soldatenbonden hoort, naarmate het Europese leger actueler is geworden. Jegens zo'n leger koesteren de ex-generaals nog altijd grote reserves en omdat hun stem onder de oud-strijders nu eenmaal veel gewicht in de schaal legt, is ook de interesse van die oud-strijders voor het Europese leger gering. Komt het Europese leger tot stand, dan zullen daar waarschijnlijk jonge Duitse soldaten, die nog geen oorlogservaring hebben, als dienstplichtigen deel van uit maken, geleid door jonge beroepsofficieren, die misschien al hebben gediend, maar ADVERTENTIE D xult 's morgens „kiplokker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet. het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om d® gal te doen stromen. Eist Carter'sLeverpilletjea. ADVERTENTIE ontsieren Uw gelaat, juist als U er goed wilt uitzien. Ze verdwijnen dikwijls in 24 uur door de ontsmet-1 huid- genezende gencesmjdde| HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 9.00 Nieuws. 9.12 Platen. 9.50 Voor de huisvrouw. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 10.30 Pianoduo. 10.45 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Voordracht. 12.15 Accordeon. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Accordeon. 12.55 Kalender. 13 00 Nieuws. 13.15 Semi-klassieke muziek. 13.40 Orgel. 14.00 Gesproken portret. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Strijkkwartet. 15.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.20 Het brand weercorps van de luchtmacht, causerie. 18.30 RVU: De mens en zijn lot. 19.00 De weg naar vrijheid, causerie. 19.15 Amusementsmuziek. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Poli tiek commentaar. 20.15 Dansmuziek. 20.50 De magische Bruidegom, hoorspel. 22.20 Piano. 22.45 Tussen mens en nevelvlek, causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Metropole-orkest. 23.40 24.00 Orgel. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Woord voor de dag. 9.00 Nieuws. 9.10 Voor zieken. 9.30 Platen. 10.15 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.40 Zeg het met boeken, hoorspel. 12.00 Sopraan en piano. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.37 Kerkdienst. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Banjo-orkest. 13.50 Rege ringsuitzending voor de jeugd: De brieven bus gaat open. 14.00 Platen. 14.45 Voor meis jes. 15.00 Jeugdconcert. 15.45 Gevarieerd programma voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Surinaamse volksmuziek. 18.30 Orgel. 19.00 Christelijk verenigingsleven. 19.15 Boek bespreking. 19.30 Platen. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.10 Commentaar familie-com petitie. 20.20 Orkest en solist. 21.00 Interna tionale samenwerking: Luxe of Noodzaak?, causerie. 21.20 Lichte muziek. 21.50 Zang avond. 22.20 Gedenkdag in Ginniken, repor tage. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. 23.20 Hoe zit dat met mijn kind?, causerie 23.3524.00 Platen. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Orkest. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 12.50 Koersen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.0015.00 Schoolradio. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Causerie. 17.40 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Declama tie, zang en piano. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 en 19.40 Platen. 19.50 Feuille ton. 20.00 Dichter und Bauer, operette. (In de pauze: Actualiteiten). 21.50 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. PARIJS, (Reuter) Bü de bespre kingen in de politieke commissie van de UNO over de klacht van nationalistisch China dat de Sovjet-Unie het Chinees- Russisch vriendschapsverdrag van 1945 heeft geschonden heeft de Birmese afge vaardigde er bij Amerika en Frankrijk op aangedrongen „hun (nationalistische) Chi nese vrienden" over te halen Birma te ver laten. De Westelijke mogendheden waar schuwden het Sovjet-blok, dat iedere nieuwe aanval in Zuid-Oost-Azië met een onmiddellijk verzoek om optreden van de UNO zou worden beantwoord. De Birmese afgevaardigde verklaarde, dat nationalistische troepen in 1949 na de Chinese burgeroorlog zijn land waren bin nengedrongen en dat zij in April de Chinese provincie Joennan waren binnengevallen. Zij waren echter door de Chinese commu nisten teruggedreven. Op het ogenblik trachten Birmese strijdkrachten „enige duizenden Chinese nationalisten" uit Birma te verdrijven, aldus deze afgevaardigde. Volgens hem lijkt het, dat deze troepen slechts door de Chinese nationalistische re gering worden gesteund en Birma heeft verzekeringen van Amerika dat het niets met deze zaak uitstaande heeft, aanvaard. Iedere poging om van Birmees gebied een basis te maken zou worden bestreden en mogelijk zal Birma trachten hulp van de UNO te krijgen, als de toestand slechter zou worden, aldus de Birmese afgevaar digde. Malik (Rusland) verklaarde, dat zes nationalistische divisies 20.00 vierkante km Birmees gebied bezetten en landingsbanen voor vliegtuigen aanleggen. De troepen worden via Thailand bevoorraad en Ame rikanen verschepen nieuwe nationalistische divisies naar Birma aldus Malik. Volgens hem hadden de besprekingen van de staf chefs te Washington na de besprekingen tussen Truman en Churchill als onderwerp het voorbereiden van een nieuwe aggressie tegen de volksrepubliek China uit de lan den van Zuid-Oost-Azië. De Amerikaanse afgevaardigde, Cooper, ontkende, dat Amerika nationalistische troepen naar Birma verscheept. De Britse afgevaardigde, Selwyn Lloyd, zei, dat de beschuldiging tegen Amerika een „onheil spellende klank" heeft, omdat de commu nisten deze beschuldiging zouden kunnen gebruiken als verontschuldiging voor eigen aanvallen op Birma en Indochina. AMERIKAANS VERZOEK AAN TSJANG KAI TSJEK De Amerikaanse zaakgelastigde-ad-inte- rim te Rangoon, Henry Dey, heeft Maandag medegedeeld dat de Amerikaanse regering op verzoek van de Birmese autoriteiten het bewind van Tsjang Kai Tsjek heeft ver- zocht zijn troepen in het Noord-Birmees- Chinese grensgebied terug te trekken. De Chinees-nationalistische regering zegde toe het Amerikaanse verzoek te zullen inwilli gen, doch de troepen van generaal Li Mi zijn niet weg getrokken. De heer en mevrouw F. C. Dupuy-Lich- tenbeld uit Haarlem hebben Zondag aan het bestuur van het Concertgebouw te Am sterdam een door Max Himpe geschilderd portret van Rafaël Kubelik aangeboden. Dit schilderij heeft een plaats gekregen in de rechter-boven-foyer. Na 35 jaar op de planken te hebben ge staan als variété- en revue-artist is de 61- jarige Lou Bandy thans serieus van plan om zoals hij zelf zegt „zijn strooien hoed voorlopig aan de kapstok te gaan hangen". Dat wil echter niet zeggen dat Bandy gaat rentenieren. In Maart gaat hij tezamen met Max Tailleur, Herman Bou- ber en vele anderen op tournée met het toneelstuk „Elias weet het beter". Dezer dagen is men begonnen met de restauratie van Huis „Te Bennebroek", dat zoals gemeld is ingericht zal worden tot rusthuis voor ouden van dagen. Vroeger heeft mejuffrouw A. L. Willink op het buiten gewoond en na haar over lijden is het in het bezit gekomen van de kerkvoogdij der Nederlands Hervormde gemeente van Bennebroek. Verwacht wordt, dat het rusthuis op 1 Mei of 1 Juni in gebruik genomen zal kunnen worden. Het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening deelt mede dat het wegens de sneeuwval tot nader aankondi ging toegestaan is voor de bij de consu ment bezorgde consumptiemelk, respec tievelijk voor het bezorgde brood een prijs te berekenen welke 1 cent per liter melk, respectievelijk 1 cent per brood van 800 gram meer bedraagt dan de vastgestelde maximumprijs. Deze tijdelijke prijsverho ging dient als tegemoetkoming in de kos ten voor extra hulp bij bezorging van melk en brood (sneeuwtrekkers) en mag dan ook alleen worden berekend in die geval len, waarin van deze extra hulp van sneeuwtrekkers gebruik wordt gemaakt en indien de bezorging op normale wijze voortgang vindt. Tweeduizend arbeiders meer naar het kolenfront, uitbreiding van de mechanisatie, woningbouw in de mijnstreek met geld, dat op kolenimport uit Amerika wordt be spaard, dat zijn enige punten uit het plan om de kolenproductie in ons land te ver hogen. De minister van Economische Zaken, prof. dr. J. R. M. van den Brink, besprak dit plan heden in een vergadering van de Mijn-industrieraad te Heerlen. Hij zei de indruk te hebben, dat de productie hierdoor met 400.000 ton per jaar zal kunnen worden verhoogd, waardoor dertig millioen gulden aan dollardcviczen zal kunnen worden bespaard. ADVERTENTIE j bloemencorso i bloembollenstreek Dit jaar op 19 April? Ofschoon nog weinig van de naderende lente te bespeuren valt, maakt het Cen traal Comité Bloemencorso toch reeds plannen om dit jaar wederom een groots bloemencorso te organiseren in de Bollen streek. Reeds nu wordt een oproep gedaan tot deelneming. Een definitieve datum kan nog niet wor den vastgesteld. Bij een normaal verloop van de bloeitijd mag echter verwacht wor den dat het corso op 19 April gehouden zal kunnen worden. Het ligt in het voornemen om dit jaar wederom vanwege het Comité een nog nader vast. te stellen idee dat het corso zal beheersen uit te werken. Het volgen van dit idee zal niet verplicht zijn, zodat de gelegenheid bestaat een eigen idee te ver- ezenlijken, bij voorkeur echter passend in het geheel. Het comité roept vooral de plaatselijke organisaties en verenigingen, zowel in als buiten het vak, op, om het corso in hun vergaderingen een onderwerp van be spreking te doen uitmaken, teneinde te komen tot deelneming. Speciaal Hillegom zal dit jaar in verband met de opening van de bloembollenbeurs in het corso moeten uitblinken. Het Tweede Kamerlid de heer F. Goed hart (P.v.d.A.) heeft aan de minister van Justitie gevraagd of het de minister bekend is dat een aantal Joodse vluchtelingen, die tussen 1933 en 1939 in Nederland een tweede vaderland hebben gevonden en die zich sindsdien als goede burgers hebben gedragen, nog steeds moet wachten op het reeds vele jaren geleden door hen aange vraagde Nederlanderschap. Velen van hen zouden zelfs nog steeds beschouwd worden als vijandelijke onderdanen. De heer Goed hart vraagt om hoeveel van dergelijke ge vallen het hier gaat en wat hij bereid is te doen om de naturalisatie van de betrokke nen te bespoedigen. Het blijkt mogelijk, aldus de minister, door de gewijzigde omstandigheden op de Nederlandse arbeidsmarkt duizend onder grondse en duizend bovengrondse arbeiders aan te werven. Buitenlanders zullen niet nodig zijn. De moeilijkheid is de huisves ting. Indien echter de kolenproductie stijgt, zal het Brandstoffen-Egalisatiefonds meer inkomsten hebben, omdat de invoer zal dalen. Uit deze inkomsten zal, zonder be zwaar voor de schatkist, woningbouw ge financierd kunnen worden. De bereidheid in de mijnen te werken hangt nauw samen met huisvesting van arbeidersgezinnen bin nen redelijke termijn. Voor ongehuwden geldt hetzelfde ten aanzien van gezellen- huizen. Meer huizen, aldus de minister, betekent meer mijnwerkers. Meer mijnwerkers be tekent meer kolen. Meer kolen betekent sanering van de dollarbalans. Voor de uitvoering van andere maatrege len, die de kolenproductie kunnen stimu leren: verdere mechanisatie en de versnelde afbouw van gunstige lagen zonder roof bouw te plegen, is eveneens extra geld no dig om de hogere kosten en de grotere risico's, die daaraan verbonden zijn, te kunnen dekken. Het vraagstuk van de stimulering van de kolenproductie op korte termijn kan gro tendeels herleid worden tot een woning bouw- en financieringsvraagstuk. Verlichting van de betalingsbalans De heffing op elke ton steenkool, die boven de thans als normaal geldende wordt geproduceerd en de besparing op het sub sidie, dat op iedere ton geïmporteerde steenkool wordt gegeven door het Brand stoffen-Egalisatiefonds zullen worden ge- „Vereeniging voor den Effecten handel" richt zich tot de Tweede Kamer De „Vereeniging voor den Effectenhandel" te Amsterdam heeft een adres gericht tot de leden van de Tweede Kamer, waarin de vereniging adviseert het wetsontwerp tot verlenging van de dividendbeperking niet te aanvaarden „noch daarin nieuwe en in gewikkelde wijzigingen of verfijningen aan te brengen, welke automatisch tot nieuwe discriminaties moeten leiden opdat het Nederlandse bedrijfsleven de bevoegdheid herkrijge ten aanzien van de dividenduitkeringen voortaan weer in vrij heid te handelen volgens de in het ver leden beproefde conservatieve gedragslijn, waarop ieder waarachtig Nederlander te recht trots kan zijn". De vereniging zegt dat een verlenging van de dividendbeperking geenszins urgent is. Een beslissing zou kunnen worden aan gehouden tot het tweede halfjaar 1952, wanneer een nieuwe regering haar verant woordelijkheid zal hebben aanvaard. Voorts zegt de vereniging, dat de ver lenging van de bestaande dividendbeper king thans op geheel andere gronden gemo tiveerd wordt dan in de jaren 19411947 en 1950. Thans wordt een nauw verband tussen de loonstop en de dividendstop ge legd. Een dergelijke samenhang tussen uit gekeerde lonen en gedeclareerde dividen den acht de vereniging niet aanwezig. De vereniging is ervan overtuigd dat het Nederlandse bedrijfsleven stellig niet tot ongemotiveerde dividendverhogingen zal overgaan, indien een normale situatie op het terrein van de dividendpolitiek zou worden hersteld. Voor het aantrekken van risicodragend kapitaal ook uit het buitenland ten behoeve van de industrialisatie en de werkgelegenheid vormt de te voeren divi dendpolitiek een factor van grote beteke nis, aldus het adres. Elke vennootschap zal in staat moeten ziin een eigen beslissing te nemen. Uniformiteit kan slechts schade toebrengen aan het algemene economische belang. Een wet die hiertoe leidt acht de vereniging economisch ongezond en voor het algemeen belang van Nederland in elk opzicht schadelijk. bruikt om kosten en risico's van de aange kondigde maatregelen te bestrijden. De binnenlandse kolenprijzen worden hier door niet belast, zomin als de schatkist Daarentegen leidt deze regeling tot een directe besparing op de dollaruitgaven en derhalve tot een verlichting van de beta lingsbalans. Door de bouw van woningen zal grotere werkgelegenheid ontstaan in de bouw- en in de mijnindustrie. Het geld, dat thans met handenvol wordt uitgegeven voor de invoer van dure kolen, zal ten dele worden gebruikt om een zodanige situatie te scheppen, dat de productie van de veel goedkopere Nederlandse kolen kan worden uitgebreid, aldus de minister. Uit Amerika werd in 1951 ruim 2 mil lioen ton ingevoerd voor ongeveer 150 mil lioen gulden. Een deel der beschikbaar komende gel den zal ten goede komen aan een bij elke mijnonderneming op te richten stichting ter bevordering van de huisvesting van het personeel. De rest zal ter compensatie van kosten en risico's der interne bedrijfsmaat- regelen ter beschikking van de onderne mingen komen. De minister zei voorts dat het recht om van Nederland uit onder Duits gebied te delven, na een zekere aanlooptijd twee tot driehonderdduizend ton per jaar kan opleveren. De minister verwachtte dat de betalingsbalans en ook de huisbrandpositie hierdoor niet onbelangrijk zullen verbeteren Berekend is, dat tien percent op de tegen woordige totale koleninvoer kan worden bespaard. De Nederlandse productie kan met vijf percent stijgen. De minister achtte deze Nederlandse inspanning in Europees verband belangrijk, maar niet voldoende. De industriële productie van Europa steeg in vergelijking met die van voor de oorlog met veertig percent. De kolenpro ductie is thans nog zeven percent lager dan voor de oorlog. Over een tijdvak van vijf jaar zal de industriële productie nog 25 percent omhoog moeten om het Europese welvaartspeil te doen stijgen, ondanks de bewapeningslasten. Dit alles zou betekenen, dat Europa in 1956 nog een kolentekort van 35 millioen ton zou hebben, ongeacht de uitvoering der plannen tot productie-ver hoging. In de Organisatie der Eurooese Econo mische Samenwerking is duidelijk gemaakt, dat Amerika deze kolentekorten niet wil blijven financieren. Wel is men bereid technische en financiële hulp bij de op voering van de Europese productie te ver lenen. ADVERTENTIE ADVERTENTIE RENAULT VIER, 1 op 17 4975.— SIMCA ARONDE, 1 op 12 6950.— HENRY J. (6 pers.), 1 op 12 8475 "Wagenweg 166—168 - Tel. 12138 - Haarlem ruwe huid, ruwe handen, ruwe lippen In een partij over <icn ronden heeft de Franse middengewicht Claude Milazzo te Parijs op punten gewonnen van de Neder landse kampioen Luc van Dam. ADVERTENTIE 28. Terwijl Panda in schier ondraaglijke spanning de wacht hield over zijn juwelen, en Graaf Gaston zijn verveelde dutjes deed, maakte Jolliepop enige kopjes koffie voor de heren gereed, maar intussen wa ren zijn gedachten, zoals we gezien hebben, vervuld van troebele voornemens „Nog immer geen tekenen van de Vleermuis rover, mijnheer Panda?", zo informeerde hij zoetsappig. Panda schudde het hoofd, zonder dat zijn gelaat echter verhelderde. „Ik vraag me af wanneer de schurk komt....", mompelde hij. „Ik vrees, nim mer!", merkte Graaf Gaston op. „Traegisch, nietwaerGeef me wat koffie, beste man! Waerlijk, ik heb nog even een vertwijfel de hoop gekoesterd ik meende waer- achtig dat de bandiet zou verschijnen. maer neen, zag! Neen! Hij komt niet! Ik had het kunnen weten Geen opwinding! Geen vreugde! Niets dan verveling! Zelfs die aerdige weddenschap gae ik nog win nen. duizend ducaeten omdat dit wezen niet is gekomen, hah.leg je geld maer vast klaer, Pandae, zag!" En toen Jollie pop nu een blik op de klok wierp zag hij, dat de opmerkingen van de Graaf maar al te juist bleken. Het was vijf minuten voor twaalf! Nog maar even, en Panda zou al weer een weddenschap verloren hebben. Toevallig wilde Panda deze weddenschap graag verliezen als die afschuwelijke Vleermuis maar weg bleef; maar Jolliepop had, zoals we gezien hebben, daar een heel andere opvatting van, en hij repte zich dan ook naar de keuken om een ge heimzinnig plan uit te gaan voeren. De strijd was aantrekkelijk. Milazzo kwam tegen het einde sterk opzetten en dankte daaraan de uitspraak in zijn voordeel. Beiden hebben uitstekend gebokst. Gezien de nog altijd grote reputatie van de Nederlandse kampioen waren de supporters van de jonge en eerzuchtige Tunesiër lang niet zeker van de uitslag van de strijd. Over het algemeen verwachtte men een Neder landse zege. Van Dam heeft ook bewezen dat hij nog steeds een bokser van klasse is. Jammer genoeg toonde hij dit echter slechts bij vla gen, zonder dat hij ook maar een ogenblik de indruk maakte dat hij zich geheel en al gaf, hoewel de slagwisselingen talrijk en vaak verwoed waren. Milazzo, een zeer strijdlustig bokser, heeft voortdurend getracht de strijd te forceren. Luc van Dam verklaarde later dat hij in de derde ronde een beentje gebroken had in zijn rechter polsgewricht. Dit was de reden dat hij zijn tempo moest verminderen, nadat hij eerst op punten had voor gestaan. Bij de controle van de wagens der deel nemers is gebleken, dat de cylinderinhoud van de Renault van de Fransman J. Sandt niet klopte met het cijfer, vermeld op het inschrijvingsbiljet. Sandt, die 45ste was ge plaatst in het algemeen klassement en eerste in_het klassement van de derde categorie (7501100 cc.) werd door de wedstrijdcom missarissen gedisqualificeerd. Als gevolg van deze beslissing is de Duitse ploeg Nathan-Scheelhaas met Volkswagen winnaar geworden in deze categorie. Behalve de gisteren vermelde inhaalwed strijden voor Zondag 3 Februari zijn volgens de Sportkroniek nog de volgende wedstrij den van clubs uit Haarlem en omgeving vastgesteld: Tweede klasse: Stormvogels—AFC; UW— Schoten; VolendamDe Kennemers. Derde Klasse: ZSGO—DEM: TYBB—RKAVV; Laakkwartier—HBC. Vierde klasse: ADO '20 TDO; EHSDSS; THBLugdunum. Het programma van Woensdag 30 Januari in het Krelagehuis luidt: Dames, eerste klas A: PWN—IHJ- Die Raeckse—VCK; PSVH—VCR. Dames, eerste klas B: BGV 2—VCR 2; HaarlemOVRA; Rapiditas 2Ramplaan. Heren, eerste klas: IHJ—Die Raeckse; HVSCIOS; VeloxVCR. Heren, tweede klas A: Brandweer 2— PSVH; MSO—BGV: VCR 2—HBC. Heren, tweede klas B: PSVH 2—KI. Hout straat; Velox.2—Radiditas 2; MSO 2-HVS 3b. Heren, tweede klas C: PWN 2—HVS 3a; VCR 3Groentjes; Brandweer 3Haarlem. Ontluizing. Luizen hebben gisteren de dienst op een Kopenhaagse politiepost totaal in de war geschopt. Een arrestant had ontelbare van die diertjes naar bin nen gesmokkeld en het gevolg was dat de hele op wacht zittende politiemacht naar het ziekenhuis moest ter ontluizing. Een politieman, die na verrichte dagtaak al naar huis was gegaan, werd zelfs nog eventjes opgehaald. De arrestant werd zelf in een ambulance-auto van de brandweer naar het ziekenhuis gebracht en de auto en de bemanning van dat voertuig kregen daar ook een grote beurt. Uitwisseling. Door de afdeling Nordrhein- Westfalen van de Europa-Union is een plan opgesteld om dit jaar een uitwis seling tot stand te brengen tussen Duit se en Nederlandse scholen. De uitwis seling zou gelden voor hele klassen. Het ligt in de bedoeling van de Duitse Europa-Union, dat het contact lot stand wordt gebracht tussen klassen van ge lijke leeftijdsgroepen. De onderwijzers zouden de reis, die 14 dagen zal duren, met hun klassen meemaken. Voor deze uitwisseling komen in Duitsland de vol gende steden in aanmerking: Diissel- dorf, Duisburg, Gelsenkirchen en Keve laar. Orkaan. Het hoofdeiland van de Fidjigroep Viti Levu, is door een orkaan met een windsnelheid van 240 kilometer per uur geteisterd. Uitgestrekte gebieden wer den verwoest. In de hoofdstad Suva werd een groot blok kantoren en win kels vernield. Een groot gebouw stortte in zee. De stad ziet er uit alsof zij een bombardement heeft doorstaan. Volgens de eerste berichten is een Chinees om het leven gekomen. Bereid. De Tsjechoslowaakse gedelegeerde Frantisek Vavricka heeft voor de per manente commissie van de UNO-voor de repatriëring van Griekse kinderen verklaard, dat zijn land bereid is in Praag onderhandelingen met het inter nationale Rode Kruis over deze kwestie te voeren. De onderhandelingen werden in 1950 afgebroken. De commissie van de UNO had Hongarije. Roemenië, Bul garije en Tsjechoslowakije tot drie be sloten vergaderingen uitgenodigd. Slechts Tsjechoslowakije heeft een af gevaardigde gezonden. Ordeverstoring. De Japanse premier, Josji- da, heeft in het Japanse parlement ver klaard, dat Japan met de Sovjet-Unie geen vredesverdrag zou kunnen sluiten, zolang zij bijdroeg aan „verstoring van orde en vrede in Japan". Voorts zei de premier, dat meer dan 300.000 Japan ners nog in Rusland worden vastgehou den en dat Moskou met Peking een vriendschapsvei-drag heeft getekend, dat tegen Japan gericht is. Macht der gewoonte. Maandagmiddag heeft de sociale commissie van de UNO met 28 stemmen tegen 22 onthoudingen een ontwerp-resolutie aangen-ömen, die de kwestie van maatregelen voor het in werkingstellen van het internationaal verdrag over de rechten van de mens met enige aangehechte amendementen terugstuurt naar de speciale commissie. In de loop van het voorafgaande debat deed zich bij stemming over een Chi- leenö voorstel een incidentjei vooi'. De Sovjet-Russische afgevaardigde stemde voor, die van de Oekraine tegen. Zijn Sovjet-Russische collega maakte een afkeurend gebaar en temidden van de algemene hilariteit trachtte de Oekrainse afgevaardigde zijn stem terug te nemen. Dit werd echter door dè voorzitter ge weigerd. Afgeschreven. Generaal Douglas McAr- thur heeft de gouverneur van de Ame rikaanse staat New Hampshire verzocht zijn naajn af te voeren van de lijst van republikeinse candidaten voor het pre sidentschap. De generaal was ingeschre ven door vrienden. Zelf heeft hij her haalde malen verklaard zich geen can- didaat te zullen stellen. Uitnodiging. De Canadese minister van Financiën, Douglas Abbott, heeft Maan- dat te Hannover medegedeeld, dat hij bondskanselier dr. Adenauer tot een be zoek aan Canada heeft uitgenodigd. De minister, die op het ogenblik de in Han nover gestationneerde Canadese troepen bezoekt, heeft in het afgelopen week einde te Bonn een onderhoud met dr. Adenauer gehpd. Op een vraag van een journalist, of de uitnodiging officieel is, antwoordde de minister, dat de bonds kanselier haar als zodanig kan opvatten. Pech voor Marokko. In Marokko zijn uraniumhoudende mineralen ontdekt. Voorts is ontdekt, dat de phosphaten van Tunis eveneens uranium bevatten, zo heeft kolonel Pommerie, directeur voor de industriële productie in Marok ko, medegedeeld. Hij zeide, dat uranium voor Frankrijk meer van industrieel dan van defensief belang is. Het feit, dat de Marokkaanse phosphaatlagen vrijwel onuitputtelijk zijn, verleent de ontdek king grote belangrijkheid, zelfs al zou het gehalte minimaal zijn. Men bestu deert thans de mogelijkheid om het uranium langs chemische weg af te scheiden. Deze zaak werd ook met Amerika besproken. Overstroming. De Ohio en haar zijrivieren zijn buiten haar oevers getreden en be dreigen steden in de Amerikaanse sta ten Ohio en West-Virginia. Duizenden mensen proberen hoger gelegen terrein te bereiken. Tenminste drie personen zijn om het leven gekomen. Het Whee- ling-eiland, een deel van de stad van dezelfde naam in West-Virginia, is het ergste getroffen. Men heeft een begin gemaakt met de gedeeltelijke evacuatie van de tienduizend inwoners. Vele plaatsen in het betrokken gebied zijn reeds geïsoleerd. Zaterdagavond. De Zweedse radio huldigt de opvatting dat op Zaterdagavond de mensen geamuseerd moeten worden. En ze doet dat blijkbaar zo goed dat vrij wel het hele Zweedse volk op Zaterdag avond bij „de huiselijke haard en de radio zit om te luisteren naar De Ca- roussel", zoals het programma daar heet. Een daling van het bioscoopbezoek op Zaterdagavond met bijna zeventig pro cent is voor de bioscoopbond dan ook een reden tot protest geweest. De Zweedse Rijksdag heeft tot nu toe ook des Zaterdagavonds vergaderd, maar door „De Caroussel" is dat voorlopig afgelopen. Van de driehonderd Rijks dagleden kwamen vorige Zaterdag er maar achttien opdagen en die klaagden ook nog steen en been dat ze nu de radio niet konden horen.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 2