Trein vernielde bestelwagen op onbewaakte overweg De visserij herdacht zeventien doden in een ontroerende plechtigheid Britse beperkingen op groentenimport Autobestuurder zwaar gewond „Tzonne" neemt vandaag een laatste groet mee naar „de zestig" Damkampioenschap van Noord-Kennemerland Vox Humana" zingt volgende maand twee fragmenten uit „Lakmé" Santpoort's Bloei gaat voort 5 ANDERHALF UUR VAN WIJDING IN IJMUIDEN aan van de Tzonne gebracht 150 Dammers „aan start' Nieuw systeem voor scheepsluiken Rembrandt en de bijbel Santpoorts Operaconcert Uitvoering van „Sparta" REGELING NOG NIET VERANDERD Agendo voor Velsen „Scheveningen Radio roept U!" THALIA SAMSON en DELILAH Filmavonden krijgen „vervanging" DINSDAG 29 JANUARI 1952 Door tot nu toe onbekende oorzaak heeft Maandagmiddag; een electrische trein, ko mende uit de richting Alkmaar die om 13 uur 47 minuten in Castricum werd ver wacht, een kleine Fiat-bestelwagen op de onbewaakte overweg aan de Brakcrsweg te Bakkum gegrepen en totaal vernield. De bestuurder van het wagentje, de on geveer 40-jarige C. D. van de Watering uit Heiloo, werd uit zijn auto geslingerd en in zorgwekkende toestand aangetroffen. Pas tweehonderd meter verder, op de onbe waakte overweg Tweede Groenelaan, kwam de trein tot stilstand. In de trein bevond zich de militaire arts overste J. W. Lindenbergh die Van de W. in samenwerking met enkele treinreizigers eerste hulp verleende. Dokter H. J. van Nievelt kwam eveneens spoedig ter plaatse, evenals Pastoor J. de Wit die het slacht offer het H. Oliesel toediende. Van de W. had een gecompliceerde rechterbeenbreuk en een zware hoofdwond opgelopen en is op advies van dokter Van Nievelt met een IJmuidens grootste Godshuis, de Oud-Katholieke Kerk bleek nog te klein om alle belangstellenden te kunnen bergen tijdens het gebedsuur ter herdenking van hen, die de laatste weken op zee het leven verloren. Zestienhonderd mensen hebben gisteravond in de Oud-Katholieke kerk van IJmuiden een sobere dienst bijgewoond ter nagedachtenis van de zeventien zeelieden, die de vis serij sinds de Kerstnacht, waarin de stuurman van de „Tzonne" overboord sloeg, aan de barre elementen offerde. De ruimte in deze kerk, het grootste Godshuis dat IJmui den rijk is, bleek nog te klein om allen te bergen, die in dit wijdingsuur van hun medeleven hadden willen getuigen. Hedenmorgen zijn vijf bloemstukken, afkomstig uit de havenplaatsen Katwijk, Scheveningen en Marken, aan boord van diezelfde „Tzonne" gedragen. Zij zullen op de plaats waar de „Alkmaar" vermoedelijk verging tussen 59 en 60 graden Noorderbreedte, tachtig mijl uit de Noorse kust als laatste groet van de achtergeblevenen aan de golven worden toevertrouwd. De nagedachtenis zal een blijvende vorm vinden in het op te richten Vissersmonument waarvoor bij de uitgang van de kerk de eerste gelden werden ingezameld, welke collecte 960 opbracht. De stuifsneeuw woei langs de Koningin Wilhelminakade, toen zich daar, ver voor zevenen, de eersten naar de Oud-Katho lieke kerk spoedden en onder de lichtkrin gen der straatlantaarns rijen zich de auto's aaneen, zodat om zeven uur de kerk al meer dan vol was en slechts de open plek voorin plaats bleef bieden aan de familie leden en de genodigden, onder wie de Com missaris der Koningin in Noordholland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk en bur gemeester mr. M. M. Kwint van Velsen en drie der wethouders. Te half acht, terwijl de luiklok zijn laat ste klanken over het witte IJmuiden liet versterven en de donkere toon van het or gel wegebde in de kerkruimte, betraden de beide voorgangers in deze dienst, pastoor C. F. Nieuwenhuyzen en ds. J. van den Berg, het koor, voorafgegaan door ongeveer twintig geestelijken uit alle religieuze groe peringen van de gemeente Velsen: een prachtig blijk van samenwerking en ver bondenheid in dit droeve uur. In het schip van de kerk blonk het wit van de gesteven Scheveningse kappen en het rouwend grijs der Markense dracht, terwijl de stilte viel over de opeengepakte mensenmenigte: pastoor Nieuwenhuyzen deed haar rijzen voor zijn inleiding. Na een liturgie van gezangen en Schrift lezing, waarin de veelzeggende strophen uit Psalm 107: „Doch roepende tot den Heere in de benauwdheid, die zij hadden, zoo voerde Hij hen uit hunnen angsten" het kernpunt vormde, heeft de Oud-Katho lieke priester een ontroerend woord gewijd aan hen „die op zee het leven lieten". „Wel zwaar getroffen zijn de bewoners dezer lage landen aan de Noordzee in de weken, die achter ons liggen. Want zelden is het voorgekomen in de historie, dat de scheepvaart in het algemeen en in al haar geledingen zo getroffen is.zo begon de pastoor, om daarna te herinneren aan de reeks van rampen, die haar begin vond in de eerste Kerstnacht en culmineerde in de catastrophe met de „Alkmaar". „Wij hebben hierin een aanleiding ge vonden, om de bewogenheid, die ons volk en vooral de burgers van de kustplaatsen heeft getroffen tot uitdrukking te brengen. De vertroosting, althans in zekere mate, de tempering van de droefheid ligt vaak in het-nog-kunnen-gaan naar de laatste rust plaats van hen, die dierbaar waren: een be grafenisplechtigheid is vaak een afsluiting en een vermaan tevens „hoofd omhoog wij moeten voort", maar dat alles missen zij, wier mannen en zonen oo zee gebleven zijn", zo zei de prediker en hii duidde ook dit gemis aan als een aanleiding tot deze gedenkure. Een oud gebedenboek: „De Godvruchtige zeeman" deed zijn gedachten verwijlen bij de mensen, die zo dicht bij de natuur staan, dat ze aan de ene kant in hun hart een natuurlijke vroomheid bezitten en aan de andere kant zonodig de kracht zoeken, waar die te vinden is: bij de Almachtige en Zijn Woord. Hij moest in dat verband denken aan de troost van de zojuist voor gelezen Psalm, waarin God zijn kracht be looft aan hen, die haar nodig hebben. Vanmorgen om half twaalf hebben de Oud-Katholieke pastoor C. F. Nieuwen huyzen en de Hervormde predikant ds. J. van den Berg een grote krans aan boord van de „Tzonne" gebracht, die door schip per Klaas Blok op de vermoedelijke plaats van ondergang van de „Alkmaar" over boord gezet zal worden. Men vermoedt dat het schip Donderdagochtend op de plaats tussen de 59ste en de 60ste breedtegraad, vanwaar de „Alkmaar" op 15 Januari zijn laatste levensteken uitzond, zal kunnen arriveren. De andere bloemstukken, die gisteravond in de Oud-Katholieke kerk werden aangedragen, zouden vanmiddag bij het Velsense monument gelegd worden, terwijl in twee families van de „Alkmaar"- nabestaanden eveneens bloemen worden bezorgd. Pastoor Nieuwenhuyzen gaf de nabe staanden de vertroosting Gods mee, de ver troosting, die kan uitgroeien tot een blijd schap: God heeft hen begraven en God zorgt voor hen. „Wij gedenken biddend niet alleen nu, maar voelen blijvend behoefte aan een gedenkteken", zo zei hij voorts om tenslotte te verkondigen, dat er toch weer uitgevaren moet worden vandaag en morgen. „Het eerste schip echter, dat uit zal varen, de „Tzonne", neemt de kransen en bloemen mee naar de plek, waar de „Alkmaar" bleef, om ze uit te werpen in zee als een stille, laatste groet uit IJmui den." Een gebed om overgave, berusting, geloof en steun sloot dit deel van de dienst af en de verzamelde menigte zong het bekende lied uit het Oud-Katholieke Gezangenboek „Dichter bij U, o God", dat eerder reeds een scheepsramp begeleidde, toen de „Titanic" onderging en het „Nearer to Theeover het water klonk. Met ds. J. van den Berg, de Hervormde predikant uit IJmuiden, besteeg een even zeer getroffen mens de kansel: met bewo gen stem heeft hij de zeventien namen der genen, die omkwamen met. „Gemma", „Tzonne", „Gorredijk" en „Alkmaar" af gelezen en hij bepaalde vervolgens zijn gehoor bij „die achterbleven", zulks voort bouwend op de zinsnede uit Psalm 147: „Hij geneest de gebrokenen van hart en ver bindt hen in hunne smarten". De predikant plaatste allereerst de plek van deze samenkomst in haar betekenis te midden van de toehoorders: „een der ker ken vlak bij de zee," om vervolgens de bedoeling van de avond te omschrijven als een biddend gesprek voor degenen, die zo diep geslagen zijn. „Wij hebben ervaren bij onze bezoeken aan de vrouwen en kinderen, dat elk woord pijn doet en toch geen troost geeft wij staan daarom rondom u: spra keloos en stemmeloos en wij kunnen beter met u zwijgen voor het aangezicht des Heren". Gods boodschap echter, zoals ze onder meer besloten ligt in Psalm 147 zag ds. Van den Berg als de enige troost, zoals dat woord eerder voortkwam uit het volk Is- raëls, dat terugdacht aan de tijd van voor de grote catastrophe der verdrijving. „Gij weet evenals dit volk, wat het is: gebroken te zijn. Maar in de nood van Israël klonk een stem door, die nog hoorbaar is: „Ik ben toch uw God en Vader". Met een aansporing tot gebed om kracht en de hartekreet „O God, erbarm U over hen en neem hen in Uwe handen en laat ook zij eenmaal Uw veilige haven binnen gaan" beëindigde ds. Van den Berg zijn ontroerende toespraak. Met het 189ste gezang uit de Oud-Katho lieke bundel, de prachtige melodie van „Wees trouwe Heer" en een indrukwek kende gezamenlijke apotheose hebben de beide dienaren van het Woord deze wij dingsure besloten. De kerk antwoordde een helder „Amen" op het „Dat zij rusten in vrede". Buiten ruiste de sneeuw neer op de aan wassende witte vacht. In de collecteschaal ritselde het geld. Oosterling (Stabiel): A. Zeeuw (Castri cum)Haver (Beverwiik). Groep b: J. Meyer 'DCIJ) Revnders (St. Thomas): P. Bakker (Sportief)Sprenkeling (St. Thomas). Tweede klasse: groen a. Ruyter (St. Tho mas)—W. Post (Sportief); Velsen (Castri cum)Romein (Beverwijk). Groep b: Opa v. d. Bos (DCIJ)De Ruyter (Sportief): Ory (St. Thomas)D. v. d. As (Beverwijk). Derde klasse: E. Schade (DCIJ)Lute (St. Thomas): Veldman (Sportief)Colet (Castricum) en Westerwal (Sportief)W. v. d. Weg (Beverwijk). Voor de jeugdwedstrijden hebben zich zes DCIJ-leden, twee niet clubleden uit IJmuiden, twee leden van „Sportief" en drie leden van „Beverwijk" gemeld. Tijdens de eerste ronde, op 7 Februari in Beverwijk, ontmoeten elkaar: Groep a: Adrichem (Beverwijk)—Visser (geen clublid); Klaus (Beverwijk)J. de Boer (DCIJ) en Oorthuizen (DCIJ)Men ger (Sportief). Groep b: Koffeman (Sportief)H. Lang broek (DCIJ); Huigen (DCIJ)—Kuyper (niet clublid) en J. Bravenboer (DCIJ)J. v. Dijk (DCIJ). Het BDC-lid is de eerste ronde vrij. De bovenste twee van iedere groep spelen een finale om het jeugdkampioenschap van IJmuiden, Beverwijk en omstreken. Ruim 150 dammers van Castricum tot Hil- legom zullen in de eerste week van Februari, over vijf klassen verdeeld, in „rondtour- nooien" starten voor het Kennemer kam pioenschap. De damkampioen van Haarlem en omstreken krijgt evenals de tweede aan- koben het recht om Kennemerland te ver tegenwoordigen in de strijd om de provin ciale titel. De spelers van Santpoort, Driehuis. IJmui den. Velsen, Beverwijk, Uitgeest, Heemskerk en Castricum zullen op 7 Februari in het clublokaal van Beverwijk (Statenhuis) bij eenkomen om de eerste ronde te spelen. Deze groep vormt de afdeling Kennemer land Noord en de wedstrijdleiding berust bij de heer v. Hattum, Breestraat 50 in Be verwijk. Uit de stad Haarlem komt de centrale groep en Halfweg, Bennebroek, Bloemendaal, Heemstede, Hillegom, vormen de afdeling Zuid. Voor Noord, Centrum en Zuid plaatsen zich straks twee spelers van iedere klasse in de finale om de damtitel van Kennemerland Deze finales worden in de maand April te Haarlem gespeeld. De indeling in de eerste ronde is als volgt: Hoofdklasse: T. Postma (DCIJ)—De Ruy ter (Beverwijk)L. Vooys (DCIJ)—J. H. Bakhuys (Stabiel); Nieuwenhuizen (DCIJ) v. Straten (DCIJ). Eerste klasse: groep a. W. v. Wort (DCIJ) ziekenauto naar het St. Elisabeth Zieken huis te Alkmaar vervoerd. Zijn toestand is zorgwekkend. Door het gebeurde had de treinenloop haast een uur vertraging daar het eerst na lang werken lukte de motor van de bestel wagen onder de licht-beschadigde trein vandaan te halen. Hoewel het de laatste jaren haast niet meer voor kwam, heeft deze onbewaakte overweg reeds tal van slachtoffers geëist waarvan enkele met dodelijke afloop. Zij nog vermeld dat er, gerekend van de spoorwegovergang in de Rijksstraatweg, over een lengte van een kilometer zes overgangen zijn, waarvan twee geheel onbewaakt. Op het nieuws m.s. „Eos" van de K.N. S.M., dat eind vorige week een geslaagde proeftocht heeft gemaakt, is een demon stratie gegeven met een nieuw systeem voor de luiken, dat op cut schip evenals op het nieuwe m.s. „Argos" is aangebracht. Het luikhoofd is volgens het nieuwe systeem met een stalen luik hermetisch ge sloten. Dit stalen luik bestaat uit zes af delingen. Bij het opengooien wordt een staaldraad in het midden aan een ring ge slagen en met de boordlieren aangetrok ken. Dan rollen de luiken op volgens een bepaald systeem aangebrachte wieltjes naar de smalle kanten van het luikhoofd, naar beide kanten drie delen. Deze worden daar één voor één in daarvoor gereser veerde ruimten verticaal opgeklapt. Dit openen geschiedt binnen enkele seconden en geeft dus een grote tijdsbesparing. Bij het sluiten wordt de staaldraad in tegen gestelde richting aangetrokken en binnen enkele seconden is het ruim dicht en tege lijkertijd zeeklaar. daar afdekken met presenningen overbodig is. Behalve dat dit systeem een grote tijdsbesparing geeft, is het ook een voordeel dat men nergens aan boord luiken of schilden heeft liggen, het geen grotere veiligheid waarborgt. Boven dien kan geen schade aan de luiken door breuk of beschadiging worden toegebracht. De Velsense tekenleraar H. J. Calkoen heeft gisteravond in het gebouwtje van de voormalige Centrale Keuken aan de Abe lenstraat voor de Vereniging van Vrijzin nig Hervormden aan de hand van een aan tal lantaarnplaatjes een belangwekkende causerie gehouden over de schilder Rem brandt en diens verwantschap met de bij bel. „Waar het zijn scheppingen betreft is Rembrandt voor ons niet volkomen denk baar zonder de bijbel en andersom even min", aldus de heer Calkoen. In zijn gehele oeuvre is de bijbel terug te vinden, zij het dikwijls door abstracte figuren, maar niet temin geenszins te miskennen". De heer Calkoen liet verschillende inte ressante bijzonderheden zien over het werk, het kronkelige levenspad en het karakter van Rembrandt van Rijn. „De schoonheid van zijn schilderijen is eigenlijk niet in woorden uit te drukken, men moet deze zelf beoordelen en op zich laten inwerken'.' Rembrandt heeft zich vereenzelvigd met de lamme, de blinde, de goede, de slechte en Christus, Wiens persoon in ieder werk van de schilder veel groter en imponeren- der op het doek is gebracht dan de andere types. Dit is een van de manieren om een figur een bijzondere karakter te geven". De heer Calkoen stelde vervolgens vast, dat Rembrandt sommige taferelen uit de bijbel wel drie of vier keer heeft geschil derd. Aan het begin van zijn carrière de monstreerde zich speciaal een grote be weeglijkheid in zijn werk. Later werd deze Barok gewijzigd in een rustiger stijl, het geen samenhangt met de moeilijkheden en teleurstelingen, die hij in de loop van de jaren moest incasseren. „Met Christus is Rembrandt door het leven geworsteld. Een groot deel van zijn oeuvre is onmiskenbaar een soort geïllu streerde bijbel". Als laatste lantaarnplaatje werd het schilderij „De thuiskomst van de verloren zoon" geprojecteerd. Dit werk is een van de mooiste scheppingen van Rembrandt", aldus besloot de heer Calkoen zijn causerie. Het is geen toeval, dat in zijn werken zonder uitzondering de gemoedstoestand van de schilder is terug te vinden. Het kernpunt is echter het evangelie, waaruit Rembrandt het belangrijkste facet belicht te: „de liefde". De voorzitter van de gemeente, de heer J. P. van Megchelen, die de bijeenkomst met een korte dodenherdenking aan de slachtoffers der zeeën had geopend, dankte de heer Calkoen tot slot voor de buitenge woon heldere en leerzame explicaties bij de lantaarnplaatjes. Operaconcerten zijn altijd bizonder in trek geweest, zowel bij het publiek als bij de uitvoerenden. Vooral als die uitvoeren den behoorden tot het grote leger der le den van zangverenigingen. Mocht de ani mo in de periode die de jaren 19401945 vooraf ging, wat verflauwd zijn, de laatste tijd heeft men een hernieuwe belangstel ling voor alles wat met het veel geroemde „bel canto" samenhangt, kunnen waarne men. In Kennemerland is het eigenlijk het Vierentwintig jongelui werden gedood en achttien gewond, toen een autobus op 4 December te Chatham inreed op een marcherende marine-colonne, die de be stuurder van de bus tengevolge van de dïiistemis niet had opgemerkt. De marine autoriteiten in Engeland hebben thans maatregelen genomen om herhaling van dergelijke rampen te voorkomen. Tijdens de daguren lopen vóór en achter de colon nes „waarschuwers" met een bord met: „Caution-Marching men" (Waarschuwing- marcherende troepen). Na het invallen der duisternis draagt de waarschuwer vóór de troep een lantaarn met wit licht en de hekkesluiter een lantaarn met rood licht. De gymnastiekvex-eniging „Spai-ta" der Koninklijke Papierfabrieken Van Gelder geeft Zaterdag 9 Februari in gebouw „Con cordia" een uitvoeidng met medewerking van Roemers Band. Plet progi-amma ver meldt een vijftiental nummers. Na afloop is er bal onder leiding van de heer J. Bolhoven. Contactavond van I.E.V. De R.K. sportvereniging IEV heeft Zon dag 3 Februari haar contactavond in het gymnastieklokaal van de R.K. Meisjes school aan de Coi-verslaan. Het programma van deze avond wox-dt door eigen leden verzorgd en bestaat uit vei-schillende attracties. Te vroeg gejuicht Het transformatorhuisje in het plantsoen aan de Van Rijswijkstraat, dat vorige week Vrijdag werd verwijderd, wat voor de om wonenden reden tot voldoening gaf, kreeg een remplagant. Maandagmiddag is een nieuwe „peper bus" op dezelfde plek geplaatst. Alleen de afmeting van de nieuwe aanwinst is klei ner. De Britse ministers van Landbouw en Voedselvooi'ziening hebben kortelings in een gezamenlijke bekendmaking het vol gende medegedeeld. De laatste jaren werd de invoer van een gx-oot aantal belangrijke soorten groenten en fruit beperkt gedu rende het hoofdseizoen voor de afzet van de overeenkomstige binnenlandse produc ten. In andere perioden werden deze soor ten uit bepaalde landen vrij toegelaten on der een algemene vergunning. De regering heeft besloten dat soortgelijke regelingen voor 1952 zullen gelden, in afwachting van een beslissing over de herziening van de invoerrechten op tuinbouwproducten welke door de National Fanner's Union aanhangig is gemaakt en thans behandeld wordt. Op 7 November van het vorig jaar heeft de Kanselier van de schatkist in het Lager huis medegedeeld dat het, met het oog op de slechte betalingspositie van het Verenigd Koninkrijk, nodig zou zijn de invoer van een aantal producten te beperken, met in begrip van komkommers en alle fruit dat onderhevig was aan de genoemde seizoen beperking van de invoer. De algemene ver gunning voor deze groentesooi'ten is inge trokken ten aanzien van de invoer uit be paalde landen en reeds zijn contingenten voor de invoer uit deze landen tot 1 Juni 1952 aangekondigd. De impoii uit het ster- linggebied wordt door deze beperkingen niet getroffen. De omvang van de invoer na 1 Juni 1952 is nog niet vastgesteld, maar de contingenten zullen voor de perioden waarvoor vi-oeger de algemene vei-gunning niet gold, in geen geval groter zijn dan voor 1951. De importinkrimpingen zijn niet van toe passing op verse groenten (met uitzonde ring van komkommers). Aldus meldt het ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening in haar officiële publicatie „Landbouw We reldnieuws". Dinsdag 29 Januari Ger. Doustraat 62, 20 uur: bijbellezing door de heer J. M. Visser uit Voorburg. Thalia, 20 uur: „Samson en Delilah". Rex: geen vooi'stelling. Woensdag 30 Januari Thalia, 20 uur: „Samson en Delilah". Rex, 20 uur: „Wijlen Edwina Black". Beverwijkse koor „Zang en Vriendschap" geweest, dat met een groots opgezette uit voering van die aard de stoot daartoe heeft gegeven. Thans zal de bekende zangvereniging „Vox Humana", die reeds eerder een aan operafragmenten gewijd concert ten beste gaf, de liefhebbers van dit genre muziek onthalen op een keur van meeslepende melodieën, die ontleend zijn aan minder bekende operawërkén. Op 14 April 1883 ging te Pax-ijs de pre mière van een nieuwe opera van de hand van een veelbelovend musicus. Het was „Lakmé" en de man, die het werk schreef, was Leo Delibes, de componist van de on sterflijk geworden balletten „Coppélia" en „Sylvia". Delibes is het gelukt de balletmuziek, die ten opzichte van de choreografie zo zeer in de verdx-ukking was geraakt, haar oor spronkelijke waarde terug te geven. Zijn opera „Lakmé" was van de premièi-e af een succes. De Franse critici uit die jaren schrijven over „deze algemeen gekende en beminde opera en haar componist" in zulke enthousiaste bewoordingen, dat wij er nu genoeglijk om kunnen glimlachen. De intrige van het werk loopt enigszins parallel met het Butterfly-verhaal: Een in Voor-Indië gedetacheei'd Engels officier, Gerald, ontmoet de (natuurlijk) beeld schone Lakmé, dochter van een Brahmaans priester en wordt prompt op haar verliefd. Bij een ontmoeting met de jongedame be treedt hij gewijde grond en daarna moet hij vluchten voor de wraak der priesters. Na enkele dramatische gebeurtenissen val len de gelieven elkaar in de ax-men. Maar als Gérald de trompetsignalen van zijn vertrekkend regiment hoort, „roept zijn plicht", zoals dat heet: hij verlaat Lak mé, die daarop in haar mateloos vex-driet een einde aan haar leven maakt. Delibes heeft het vocale gedeelte goed bedacht en een uiteraard exotische parti- tuxxr geschreven, die vele boeiende gedeel ten rijk is. „Vox Humana" zingt er het klankvolle marktkoor uit, waarmee de tweede acte begint, en het ontroerende Brahmaans Ge bed, dat voor de tempel van Nilakantha opstijgt als Gérald door de wraak van de hogepriester getroffen is. Deze twee uit gebreide fragmenten uit „Lakmé", die door de medewerking van solisten meer dere glans verkrijgen zullen, worden voor afgegaan door het Inleidingskoor uit de eerste acte van de opex-a „Willem Teil"; het is het koor der landlieden „Quel jour serein", dat rustig en sierlijk in een An dante gx-azioso in drie achtste maat de se rene sfeer van het Zwitserse landschap be zingt. De solisten Bij een opera-uitvoering behoi'en onaf scheidelijk enkele solisten. Het Santpoort- se koor heeft er een viertal geëngageerd: de bekende sopraanzangeres Annie Schoen, de bariton Jaap Stroomenberg, Leni Ko ning-Pool (alt) en Cor Seymour (tenor). Albert de Groot zal, waar dit nodig is, de pianobegeleiding voor zijn rekening nemen. Behalve het medewerken aan de koren, die „Vox Humana" zal zingen, zullen deze solisten optreden met duetten, kwartetten en alles wat deze beoefenaars van het „bel canto" nog meer in portefeuille mogen hebben. Het programma Het Dinsdag 26 Februari in „Zomerlust" te geven concert vermeldt, voordat de ei genlijke operafx-agmenten worden uitge voerd, enkele klassieke koorwerken. Daar bij treft men twee koren aan uit het prach tige Requiem van Johannes Brahms, („Ein Deutsches Requiem nach Worten der Hei ligen Schrift", 1868), namelijk het lieflijke vierde deel en het milde vijfde voor so praansolo, dat de voltooiing van het werk opnam. Na de paxxze zullen de solisten een keuze uit hun repertoire maken, waarbij Albert de Groot hen begeleiden zal. De leiding van het concert berust bij de dirigent van Vox Humana", Henk J. Arisz. Een meisje uit Sommelsdjjk: In onze contreien is een hechte band ge groeid tussen de zeevarenden, de belang hebbenden op de wal enerzijds en „PCH" aan de andere kant. Scheveningen-Radio, en meer in het bijzonder „de meisjes" aan de ontvangers in het moderne gebouw op het Sluiseiland, vormt een niet weg te den ken schakel tussen deze twee groepen. Carla Groenendijk, een 26-jarige Som- melsdijkse, was in September 1951 drie jaar P.T.T.-ambtenares in IJmuiden. Nau welijks bevroedend hoe het; binnenste van een huis-tuin-en-keukentelefoon er uit zou kunnen zien, verliet Carla haar geboorte grond op Goeree-Overflakkee om in een wel even andere omgeving vijf ux-en treinen van „huis" te gaan ervaren welke mogelij khheden de voortdravende ontwikkeling der techniek wel biedt op het terrein van communicatie tussen schip en wal. En ze heeft nooit spijt gehad van haar besluit om kennis te gaan maken met die wonderlijk goede sfeer in het lichte en luchtige P.C.H.-hoofdkwartier. „De eerste natuurlijk ietwat nerveus- makende— maanden dat ik als radio-telefo niste met de schepen in contact stond, heb ik in mijn slaap dikwijls door het pension laten schallen: „Hallo, hallo! Schevenin gen-Radio luistex-t naar u op de 166 meter! Over!" Langzamerhand werd het aanroepen en antwoorden routinewerk, zonder veel hin derlijke reacties voor de rustende huis genoten". Carla en haar ongeveer veertien vrou welijke collega's hebben geen nachtdienst. Eén deel vertoeft van acht tot vier uur op het Sluiseiland en het tweede van vier tot 's avonds elf uur. De taak is veelomvat tend, want de koptelefoon zit niet perma nent om hun permanent; de meisjes zijn ook gex-egeld achter telex en type-machine te vinden. Carla en geen harer collegas is zonder „slag of stoot" met de apparatuur en de gang van zaken vex-trouwd geraakt, want een wel heel intensieve spoed-opleiding gaat aan de verantwoordelijke praktijk- arbeid voox-af. „Als er een noodsein wordt opgevangen" vex-telde onze charmante gaste, „wordt eerst de chef-seinzaal gewaarschuwd. Is het ernstig dan belt hij de dichtstbijzijnde post van de K.N.Z.H.R.M. op om vervol gens de vex-schillende sleepdiensten en andere eventueel belangrijke contactpun ten te waarschuwen". Vorige week, tijdens het ruige weer, is er extra-goed uitgeluisterd, waarmee geenszins gezegd wil zijn, dat de koptele foons een snipperdag genieten als de ele menten na streng regiem een van harte gegunde rust hebben genomen. Vier-en- twintig uren van de dag is men op Scheve ningen-Radio één en al oor. „Het is wel een hemelsbreed verschil met vroeger" meende Carla. „Toen ver trokken de vaders en zoons naar zee en er werd niet eerder wat van hen vernomen voor zij in de haven waren teruggekeerd. De coasters en vissersschepen worden door middel van de radio-telefonie. „op de streek" gevolgd, hetgeen opnieuw laat zien welk een belangwekkende positie en scha kel P.C.H. vormt tussen „uit en thuis"." H. J. ADVERTENTIE (het theater met de beste films) Heden- (Dinsdag) en morgenavond (Woensdag) 8 uur, beslist laatste voorstellingen van het overweldigende filmwerk Het bestuur van de vereniging „Sant poorts Bloei" heeft zeer tegen zijn zin en kele maanden geleden moeten besluiten de filmvoorstellingen te staken. De belangstel ling bij het publiek bleek zo gering te zijn, dat een verdere exploitatie financieel on verantwoord werd. Velen in Santpoort voelen echter het ge mis van de twee-wekelijkse filmvoorstel lingen echter als een ernstig verlies, temeer daar inplaats daai-van niets anders is ge boden. Dientengevolge heeft het bestuur gezocht naar een compensatie, waardoor zonder al te grote financiële risico's, tegemoet ge komen zou kunnen worden aan het alge meen verlangen naar ontspanningsavonden van het goede soort. Er is 'een oplossing gevonden in de vorm van een reeks voordrachten. Op 22 Februari zal worden, gestart en wel door de ver maarde vogelkenner en cineast Jan Strij- bos, die ervaringen zal vertellen van zijn reis door Spanje in de afgelopen zomer maanden. Zijn causerie zal, zoals gebruike lijk, geïllustreerd worden met een kleuren film, die hij tijdens zijn reis gemaakt heeft. Voorts zijn in beginsel reeds bereid ge vonden dr. A. F. J. Portielje, inspecteur van de levende have in Artis, Piet Bakker en dr. Paul Julien uit Wassenaar. Dr. Por tielje zal waarschijnlijk spreken over het onderwerp „Verhouding van mensen en dieren". Piet Bakker heeft voorgesteld te komen praten over zijn laatste boek „De Slag" en dr. Julien zal vertellen over de wildernis, die hij zo treffend heeft beschre ven en ontleed in zijn befaamde werken „Kampvuren langs de Evenaar" en „De eeuwige wildernis". De juiste data zullen nog nader worden bekend gemaakt. „Magische avond" Dit wat betreft de plannen voor de komende maanden. Voor de allernaaste toekomst is echter ook reeds een ontspan ningsavond vastgesteld.Op 31 Januari komt een „magisch gezelschap" in het jeugdhuis aan de Burgemeester Enschedéweg. De heer J. B. Nas, oud-Santpoorter, zal met enkele medewerkers een goochel-demonstratie ge ven. Tot de leden van deze groep behoren goochelaars van internationale bekendheid, die op buitenlandse concoursen de eerste prijs wisten te behalen. Het programma voor deze avond luidt: Coi*vélo met kleurige mysteries; Tonny van Dommelen (geld uit het niet): Erik Padt, de man met het won- dergeheugen; La Moré en nartner; Hans E. Trixer en zijn 52 kaarten: Ted Biet, „Magie galore"; Jo Nas, „serieuze kolder". De ver schillende nummers worden aaneengelijmd met conférences van Ad Engel.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 3