Het Studentenparlement in de Tweede Kamer ORGAN! De tram Zandvoort - Haarlem - Amsterdam verdwijnt IN DE WERELDPOLITIEK Nieuw verschiet voor Benelux Een Eeuw geleden „Ministers zouden jaloers zijn" Urioe is het ontstaand Nieuwe uitgaven S J E S Kinder kamer problemen Spreek tijJig met de léf»!» Agendc voor Haarlem Uitwisseling van gegevens over atoom-energie M otorrijtuigenbelasting Gouden ring in vlees met blik K.V.P. gaf teveel toe aan de groep-Steenberghe DOUWE EGBERTS Het blijft nog onzeker of het 1954 of 1958 wordt Burgemeester van Westerbork ontslagen Tegen lichtvaardige echtscheiding Examinator voor auto rijders stond terecht Dit woord: KLAKKELOOS J Zuivelimport in de V.S. LAATSTE DAGEN OPRUIMING-BOEKEN DINSDAG 29 JANUARI 1952 In het gebouw van de Tweede Kamer werd Maandagavond een wetsontwerp ver worpen met 49 tegen 21 stemmen, na een voor dit gebouw zeer ongewone vergade ring. Aan de voorzitter van de Tweede Ka mer, dr. L. G. Kortenhorst, was niets bij zonders te merken, de boden, die alleen bij een staatsgreep de wenkbrauwen zouden optrekken liepen rustig rond en ook de parlementaire redacteuren lazen op hun tribune eikaars dagbladen. Maar in de groene banken was een nieuwe bezetting te zien en toen om zeven minuten over tien 's ochtends het woord was aan de Katho lieke fractie, begon een unieke gebeurtenis in onze parlementaire geschiedenis: de zit ting van het Nederlands Studentenparle ment was geopend Het begon op een weekeind der Leidse Civitas Academica in April van het vorig jaar toen de mogelijkheden tot oprichting van een studentenparlement ter sprake kwamen. Dr. Kortenhorst, die er was uit genodigd, stelde toen de vergaderzaal van de Tweede Kamer voor een experiment ter beschikking, waarna het voorstel in de Leidse Staatkundige Vereniging werd ge bracht. Aan 't einde van het cursusjaar wa ren er niet voldoende tijd en enthousiasme meer om nog naar Den Haag te gaan, maar direct na de grote vacantie werd het plan energiek aangepakt. De juridische student L. C. Gambon en zijn helpers wisten tien tallen mede-studenten voor het parlement te interesseren en een indeling in vijf frac ties kwam tot stand. Eén van de grootste fracties was de Katholieke. De P.v.d.A- fractie bestond voor een deel uit leden van het socialistische gezelschap .,Politeia". Vergeefs hadden de organisatoren echter gezocht naar communistische studenten om aan het parlement deel te nemen, zodat deze fractie tenslotte gevormd werd uit lieden, die weliswaar volgens het patroon van de echte fractie de publieke tribune lieten lachen en de voorzittershamer klop pen, maar in het gewone leven allerminst van hamers en sikkels droomden. Zij dien den op verongelijkte toon een regen van amendementen in, die door niet-fractiege- noten herhaaldelijk in prop-vorm samen gebald naar hun fractiebanken werden ge retourneerd. Hun Christelijke tegenhangers betraden tijdens de voorbereidende zitting op 15 December 1951 in geklede jassen eji vadermoorders de zoal en droegen aldus bij tot een zweem van operette-jool in die zitting. Maandag was het echter ernst bij deze „volksvertegenwoordigers", die kort na de bel hun zetels innamen ter bespreking van een wetsontwerp tot wijziging van de Kieswet. Het is thans mogelijk voor de verkiezingen van de Tweede Kamer, de Provinciale Staten en de raden van ge meenten boven de 20.000 inwoners iemand candidaat te stellen op voordracht van slechts 25 stemgerechtigden. Het wetsont werp strekte er in hoofdzaak toe, deze re geling te vervangen door een, waarbij van regeringswege controle zou worden uitge oefend op de candidaatsstelling ,om erop toe te zien dat candidaten wel degelijk een partij achter zich zouden hebben. In de afgelopen maanden is er op studenten kamers in Leiden hard gewerkt door de fracties; de leden bestudeerden de Kies wet en de literatuur hierover en kwamen geregeld bijeen om hun te volgen partij politiek vast te stellen. Dat het formule ren van zulke standpunten voor onge- oefenden een zeer moeilijke taak is laat zich horen en zo gebeurde het dan dat de fracties éen voor éen dankbaar ingingen op het aanbod van de grote partijen, om „eens te komen praten". Het eerst waren het de Katholieken, die met een autobus naar het scholingscentrum van de K.V.P. in Baarn reden en daar verschillende le zingen hoorden. De P.v.d.A.-fractie liet zich voorlichten door de Wiardi-Beckman- stichting en burgemeester Oud reed naar Leiden voor een informele bespreking met de V.V.D.-fractie. Bij deze besprekingen werd echter door de studenten onder streept dat zij slechts ingelicht wilden worden eh niet wensten te vernemen wat zij moesten zeggen. Dat zij dit ook inderdaad zelf wel wis ten, bleek in de acht uren die het Stu dentenparlement in de Tweede Kamer doorbracht. De afgevaardigden wisten waarover zij spraken en zelfs de Leidse hoogleraar in het Staatsrecht mr. J. V. Rijpperda Wierdsma, die de voorberei dingen van het begin af meegemaakt had, vond de debatten minder dilettanterig dan hij had verwacht. Wel was de rustige hou- ADVERTENTIE WIEGEN iDIKANTJcS KIN0ÖWA6ES. BOXEN STOELEN LURMANDEN 9 WIUJGEN -JIDEROUKSIRAAI 7M7 AMSTERDAM. W. DIN,DAG 29 JANUARI Concertgebouv: Concert HOV, 8 u. Frans Halsmuseum: Pp.noconcert Ria Groot, 8 uur. Rembrandt: „V-s draait om Eva", 18 jaar, 6.45 en 9.15 lu Palace: „De muurbloem var. het leger" alle leeft.. 7. en 9.15 uur. JUuxor: ..Morgei is te laat!", 14 jaar, 7 en ».lj> uur. Cityi^ouise-Lotte", 14 jaar, 7 en ,,UUr. SptuiKu „Het legioen der dappe ren 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „oamson en Ddüah", 14 jaar, 8 uur. WOENSDAG 30 JANUARI Minerva (t'eemstede): Wiener Sanger- knaben concert 8.15 uur. Rembrandt: 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Palace: 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Luxor: 2, 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2.30, i en 9.1.7 Uur. Frans Hals: 2.30 en 8 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. ding van vele leden, die voor het micro foontje van de katheder traden, maar schijn cn trilden de amendementen soms zichtbaar in hun gebarende hand, wel be gon minister-president P. J. H. Jonkman, (zoon van de voorzitter der Eerste Ka mer), een keer met „meneer de praeses", hetgeen een daverend gelach deed opstij gen, maar het Studentenparlement bleek toch geen spel. Dit was ook de mening van dr. Kortenhorst, die in zijn slotbetoog verklaarde, „dat veel ministers jaloers zou den zijn op de ongedwongen sfeer van dit parlement", biet zal niet bij dit ene expe riment blijven; aan de Nederlandse Stu dentenraad is de taak toevertrouwd op breder basis dit experiment voort te zet ten. Dr. Kortenhorst zei zich reeds moeite te geven om van het ministerie van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen sub sidies ter bestrijding van reiskosten van studenten-parlementsleden te krijgen. Niet alleen in Nederland, maar ook in Frankrijk stelt men belang in deze proef neming, blijkens een verzoek om inlich tingen dat „van officiële Franse zijde" was ontvangen. Na afloop van de debatten bood de heer L. C. Gambon de voorzitter een gravure van de Leidse Academie aan. WASHINGTON (Reuter). De voor zitter van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie, Gordon Dean, heeft ver klaard, dat hij met Lord Cherwell, hoofd van het Britse programma voor atoom energie, informatieve besprekingen heeft gevoerd over een mogelijke uitwisseling van gegevens. Voorts deelde Dean mede, dat de afgelopen drie weken gegevens over onderzoekingen op atoomgebied met Ca nada waren uitgewisseld. Kwart van de opbrengst voor defensie De opbrengst van de Motorrijtuigenbe lasting in 1952 wordt geraamd op 70 mil- lioen. Hiervan is 18 millioen een gevolg van de verhoging op 1 September 1951. Er is nu een wetsontwerp ingediend waarin de ministers van Financiën en van Verkeer en Waterstaat voorstellen drie kwart van de opbrengst in het Verkeersfonds te stor ten en één kwart te bestemmen tot dekking van de bijzondere defensie-uitgaven. Op 8 Januari vond een dame in Liverpool in een blik met vleesconserven, afkomstig uit Nederland, een gouden ring. De eige naar van de ring is opgespoord: hij is een slagersknecht te Vorden die enige maanden geleden, toen hij werkzaam was in een vleesconservenfabriek te Deventer, bij het inpakken van vlees in bussen de ring had verloren. De man had aan het verlies van de ring niet veel ruchtbaarheid gegeven, daar aan het personeel der fabriek het dragen van ringen tijdens het werk verbo den was. Hij zal de verloren ring terug krijgen. In een bijeenkomst van de K.A.B. te Til burg heeft de heer A. C. de Bruyn, ver bondsvoorzitter van de K.A.B.zich nader verklaard over zijn rede, welke hij op de algemene vergadering van het verbond uit gesproken had. „Men vindt het niet gepast, zo zei hij, dat de K.A.B. opkomt voor haar rechten ook in de politiek als mensen als prof. Duynstee en mr. Steenberghe gespro ken hebben. Maar zij zullen zich ermee moeten verenigen dat de arbeider van thans zijn stem zal laten horen als het hem nuttig en verantwoord voorkomt." Over het compromis tussen de groep- Steenberghe en het bestuur van de K.V.P. zeide de heer De Bruyn dat het partij- Dean verklaarde, dat voor een uitwisse- bestuur te veel had toegegeven aan de ling van gegevens aan twee voorwaarden moest zijn voldaan: de Verenigde Staten moeten overtuigd zijn van de deugdelijk heid. van de veiligheidsmaatregelen van de andere partij en de uitwisseling van ge gevens moet een tastbaar voordeel voor de V.S. opleveren. oppositionele groep-Steenberghe. „Maar wij hebben er bezwaar tegen geregeerd te worden door topconservatieven van het type Duynstee", zo zei hij. De verklaring van de heer Andriessen dat de K.V.P. geen andere politieke koers zou gaan varen, vond hij geruststellend. ADVERTENTIE De heer J. J. Jurrissen, directeur der N.Z.H.V.M., bevestigde, in een onderhoud dat wij met hem hadden, de mededeling die hij ons reeds enige maanden geleden gedaan had, dat de electrische tram Zand voortHaarlemAmsterdam gaat ver dwijnen, om plaats te maken voor auto bussen. Alleen blijft het nog onzeker wan neer. De concessie van Amsterdam eindigt in 1954. De N.Z.H.V.M. heeft (ook dit is onze lezers bekend) uitstel gevraagd tot 1960. Nu blijkt dat het gemeentebestuur van Amsterdam daartegen bezwaar heeft en hoogstens een uitstel wil toestaan tot 1958. Maar ook die datum is nog onzeker. De beslissing daarover hangt af van ver schillende factoren, o.a. het standpunt van de gemeenteraad van Amsterdam en van de verkeersexperts die advies moeten uit brengen. Het wachten is thans op de beslissing van de gemeente Amsterdam, verzekerde ons de heer Jurrissen en deze beslissing is voor ons zéér urgent. Het materieel kan nog makkelijk mee, daar gaat het niet om en óók de baan en de leidingen zijn nog perfect in orde. maar hoofdzaak is voor ons de moeilijkheid met het personeel. Wan neer we in '58 zouden moeten opheffen, zouden we ruim tijd hebben voor om schakeling van het personeel van tram naar bus, de opleiding zou zonder moeilijk heden kunnen verlopen, doch wanneer we in 1954 moeten stoppen, dan veroorzaakt dit besluit het nemen van ingrijpende maatregelen op korte termijn. De moeilijkheden van de standplaats Leidende figuren van .Rotary International", die in Chicago vergaderen, tekenen hier de fraai-versierde vriendschapsboodschap die de 70 Rotary-clubs in Japan tot de Rotarians van 7400 clubs in 82 landen richtten. Van links naar rechts ziet men de Amerikaan Frank E. Spain, president van Rotary International, en de vice-presi- denten Harold Thomas (Nieuw Zeeland), mr. A. C. E. de Groot van Embden (Haar lem) en Ray E. Collett (Verenigde Staten). De burgemeester van Westerbork, de heer F. J. van der W., is met ingang van 27 Januari ontslagen. Op 1 September van het vorige jaar werd hem op vermoeden van gepleegde onregelmatigheden verlof verleend en dit verlof is later veranderd in een schorsing. Het ingestelde onderzoek heeft er thans toe geleid, dat burgemeester Van der W. is ontslagen. Burgemeester J. Tjalma van Hoogeveen fungeert reeds sedert September van het vorige jaar als zijn plaatsvervanger. De totstandkoming van een Europese defensiegemeenschap is tot nu toe vertraagd door de weigering van Engeland om een boven-nationaal gezag over deze gemeen schap te aanvaarden, en daarna door de terughoudendheid der Benelux-landen, die bij hét wegvallen van de Engelse ruggesteun de vrees gingen koesteren, dat de andere continentale mogendheden een eventuele defensiegemeenschap zouden gaan overheersen. Deze andere mogendheden, Italië, Frankrijk en West-Duitsland, hadden enkele zeer duidelijk-omschreven wensen ten aanzien van het gezag dat boven het komende Europese leger zou moeten worden gesteld wensen, die, wanneer zij verwezenlijkt zouden worden, deze drie landen een machtige positie zouden hebben verschaft in de continentale defensie-aangelegenheden. Tenminste, dat betoogden de regeringen der Benelux-landen. In dit opzicht spreidden deze kleine landen een eensgezindheid ten toon die de onderlinge saamhorigheid, welke de Benelux pleegt te kenmerken, verre overschreed. Daaruit zou men kunnen con cluderen dat door de ontwikkelingen op^het Europese vasteland tengevolge van de pogingen om Schuman-plan en Europees leger in kannen en kruiken te krijgen, de Benelux een nieuwe stimulans heeft ontvangen om eindelijk eens één front te vormen. De dingen gaan snel in de Europese ont wikkeling. Nog kortgeleden leek het alsof het continent in roerende eenheid van mening tegenover Engeland stond met een verwijtend gelaat. Thans is die fase reeds voorbij en wordt de afzijdigheid van En geland zonder meer geaccepteerd, terwijl het aan zijn lot overgelaten continent nu in twee partijen is verdeeld, die elkander verwijten dat men te vèr. respectievelijk niet ver genoeg wenst te gaan inzake de continentale samenwerking. Wanneer men de continentale situatie bekijkt, valt het op dat inderdaad van ge heel nieuwe belangenverhoudingen kan worden gesproken, die hun stempel druk ken op alles wat ten aanzien van de Euro pese eenwording gebeurt. De Beneluxlan- den, eigenlijk in geen enkel opzicht een eenheid vormend behalve waar het econo mische détailkwesties betreft (en dan nog vaak meer verdeeld dan één), zijn plotse ling in een politieke dwangpositie geko men, die hen er toe brengt zich gezamen lijk te verzetten tegen reële dan wel vermeende machtsstrevingen van de drie andere continentale partners. Deze dwangpositie, die verdere conse quenties zal hebben naarmate de plannen tot samensmelting der kolen- en staal- productie en de oprichting van een Euro pees leger tot uitvoering komen, doet de nuchtere beschouwer onmiddellijk critisch zien naar de mate van samenwerking welke de Benelux-landen tot nu toe hebben we ten te bereiken. Critisch, omdat die mate geheel en al tekort schiet in de huidige situatie. België, Nederland en Luxemburg zijn er niet in geslaagd een economisch geheel te vormen, omdat zij stuitten op de moeilijkheden der nationale belangen in gcdétailleerde kwesties, die niet met elkan der in overeenstemming te brengen waren tengevolge van het ontbreken van een bovennationaal gezag. Zij zijn er evenmin in geslaagd een bepaalde geregelde eenheid in hun buitenlandse politiek te brengen, al trokken zij vaak één lijn om dat hun belangen dezelfde bleken. Dat vaak-één-lijn.trekken is nu tegen wil en dank der regeringen tot een per manente noodzaak geworden, omdat het plan-Schuman en het Europese leger per manente situaties scheppen. De Eiu-opese defensie-gemeenschap, die binnenkort een feit zal zijn, zal onderworpen zijn. aan een bovennationaal gezag, waarin de Benelux- landen afzonderlijk een ondergeschikte po sitie innemen, doch gezamenlijk eon macht zouden kunnen vormen die tenminste gelijk en in vele opzichten groter zou zijn dan die der drie andere landen afzonderlijk. Met één slag Wanneer men nu de „tegenpartij" be kijkt, dan valt het op dat noch Duitsland en Frankrijk, noch Frankrijk en Italië ge acht kunnen worden zoveel voor elkander te voelen dat zij een eenheid-a la-Benelux zouden wensen te vormen. Hun belangen stroken niet met elkaar en hun enige basis van samenwerking is het verlangen naar beveiliging van Europa's continent. Als de Benelux dus een werkelijke politieke en economische eenheid zou vormen, zou deze nieuwe federatie-van-kleinen met één slag het politieke aangezicht van Europa kun nen wijzigen. Zij zou een mogendheid zijn, die niet alleen de vroegere kleine partners in veilig verband zou hebben opgenomen, doch van vérstrekkende stabiliserende in vloed zou zijn in Europa als geheel, om dat zij de overheersing van dit werelddeel door een der andere drie mogendheden zou kunnen voorkomen en tegelijk de wegbe reider zou kunnen zijn tot een nog nau were samenwerking, een samenwerking die haar bekroning zou vinden in een grote continentale Europese federatie. Het lijkt niet onrealistisch, wanneer de voorstanders van een Europese federatie die door de ontwikkelingen in het At lantisch pact meer dan ooit een levens belang voor Europa betekent zich met volle kracht gaan werpen op een verwe zenlijking van de Benelux-federatie als eerste effectieve stap naar eenwording van het continent. Deze mogelijkheid is in al de jaren van Benelux-praktijk altijd angst vallig buiten discussie gehouden, doch nu de i-ealisatie van een economische Belgisch- Nederlands-Luxemburgse unie nagenoeg onmogelijk is gebleken en de hele Benelux- gedachte is gestrand op de klip der natio nale souvereiniteit, zou het een verlossende daad betekenen wanneer de kleine landen hun eigen belangen-grens vrijwillig verleg den naar het punt, waarop zij door de Europese ontwikkelingen in feit reeds is gelegd. Het punt waar Benelux ophoudt en de rest van Europa begint. Een snelle, uit breder dan nationale visie geboren Benelux-federatie op de gebieden van buitenlandse politiek, munt, defensie, economie cn verkeer, overkoepeld door een federatief parlement en een federatief ge zagsorgaan, zou wellicht in staat zijn het enorme vraagstuk van Europa's moderne emancipatie in het kader van de interna tionale machtsverhoudingen te versnellen. Het zou in ieder geval de kleine landen redden uit de machteloosheid, waarin zij in tweeërlei opzicht geraakt zijn: Ten eer ste uit de machteloosheid die een politiek verdeeld werelddeel hun oplegt en ten tweede uit de machteloosheid die het ge volg is van de volkomen gereduceerde in vloed van Europa op de gang der inter nationale gebeurtenissen. J. L. der bussen in Amsterdam zijn reeds zo goed als geheel opgelost. Wij stelden aanvan kelijk aan de gemeente Amsterdam vóór, de bussen van het Museumplein af te laten vertrekken. Dit kon niet, in verband met andere gemeentelijke plannen. Ook tegen het in de nabijheid gelegen Hobbe- maplein had de gemeente overwegende be zwaren. Omdat wij de bussen zoveel mo gelijk voor iedere Amsterdammer makke lijk bereikbaar wilden houden, hebben wij tenslotte voorgesteld een terrein bij de oude Markthallen. Dit was de beste plaats, die te verkrijgen was en daarmede heeft Amsterdam zich in principe accoord ver klaard. Het seizoenvervoer naar Zandvoort Zandvoort heeft steeds veel belang ge had bij de tramverbinding met Haarlem en Amsterdam. Hoevelen zouden via de tram naar Zand voort zijn vervoerd, sinds in 1899 de E.N. E.T. (Eerste Ned. electrische trammaat schappij) van Haarlem af ging rijden, om daarna op 3 October 1904 te worden door getrokken naar Amsterdam, onder de nieuwe maatschappij de E.S.M.? (Electri sche Spoorweg Maatschappij). De opening der tramlijnen heeft zeer veel bijgedragen tot de opkomst van Zandvoort als badplaats. Is er eenmaal een datum voor de ophef fing der tram vastgesteld, dan komen de moeilijkheden van de omschakeling. Het was natuurlijk voor óns zo vertelde de heer Jurrissen een héél probleem, om dusdanige voorzieningen voor té béreiden, dat het seizoenvervoer zonder moeilijk heden met bussen zou kunnen worden op gevangen. Om daarvan een inzicht te geven, zij vermeld, dat in 1946 per tram naar Zandvoort werden vervoerd 2.827.000 personen. Hierbij dient vermeld, dat in 1946 de trein in Juni pas weer ging rijden. Maar in de abnormaal mooie zomer van 1947 bedroeg het aantal 2.679.000 personen, in 1948 2.194.000, in 1949 2.097.000, en in 1950, toen het weer over het algemeen slecht was, nog altijd 1.861.000 personen. Wat dit laatste jaar betreft, moet tevens worden vermeld, dat in Mei 1950 onze bus lijn via de Zeeweg naar Zandvoort in dienst kwam. die dat eerste jaar 102.000 reizigers vervoerde. Over 1951 zijn de cijfers nog niet bekend, doch verwacht mag worden, dat deze ongeveer gelijk zullen zijn aan die van 1950, hoewel het laatste jaar abnormaal slecht weer bracht. Op grond van dit alles hebben wij be rekend, dat wij met een wagenpark van 60 bussen het meest intense reizigersver- voer zelfs op hoogtijdagen zullen kunnen opvangen. In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over het wetsontwerp dat beoogt lichtvaardige echtscheiding tegen te gaan door verbetering van de verzoe ningsprocedure, zegt de minister van Justi tie onder meer dat het aantal echtscheidin gen van 7006 in 1949 is gedaald tot 6352 in 1950. Dit is echter nog belangrijk hoger dan vóór de oorlog. Wanneer men het cijfer van het begin dezer eeuw legt naast dat van het laatste na-oorlogse cijfer, blijkt, dat het cijfer tot het vier- of vijfvoud is opgelopen. De hier in tot uiting komende stijging van het aan tal echtscheidingen moet verontrustend worden genoemd. Wanneer daartegen niet wordt opgetreden zal het euvel verder om zich heen grijpen. Tegen deze langzame ondermijning van gezin en maatschappij past hel op te treden, aldus de minister. Wegens dronkenschap achter het stuur Maandag heeft de politie-rechter te 's Hertogenbosch de adviseur van het bureau Rijvaardigheidsbewijzen te Vught wegens het onder invloed van sterke drank besturen van een auto veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van een maand, met een proeftijd van twee jaar, intrekking van het rijbewijs voor een maand eveneens voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en een geldboete van 150. De eis was onvoorwaardelijke gevange nisstraf van twee weken en intrekking van het rijbewijs voor de tijd van zes maanden. Hij werd in de nacht van 5 Decem ber door de gemeentepolitie van 's Herto genbosch in het centrum van de stad ver- baliseerd. De raadsman, mr. Swane uit 's Hertogen bosch, meende dat het wettig en overtui gend bewijs niet geleverd was en vroeg derhalve vrijspraak. De rij-examinator kreeg veertien dagen tijd om in hoger beroep bij het hof te voorzien. Het woord klak heeft drie betekenis sen of liever: er zijn drie woorden klak. Het eerste is: pet, het tweede: vlek, smet en het derde: klap. Het laatste ken nen wij nog in: hij klakte met de tong. Nu waren er vroeger twee woorden klakkeloos, afgeleid van klak: vlek en van klak: klap. Het eerste betekende dus: smetteloos, onschuldig, zonder hin der te veroorzaken. In die zin zeggen wij bijvoorbeeld: hij heeft die woorden klakkeloos overgenomen. Het tweede klakkeloos wil zeggen: zonder klap, zonder geraas, onverwacht, zonder reden. Zo kunnen wij zeggen: hij gaf de jongen klakkeloos eendraai om z'n oren. Beide betekenissen komen naast elkaar voor. Jan Romein: In de hof der hisiorie Querido's Uitgeversmaatschappij, Amsterdam. Professor Romein's nieuwe boek heeft waarschijnlijk niet veel te bieden voor vol slagen leken in de historie; niet dat het zo onverteerbaar geleerd is, integendeel, maar de werkzaamheid, die professor Romein het bedrijven van theoretische geschiedenis noemt, wordt nu eenmaal geïnspireerd door problemen, die voor de niet-historicus wei nig realiteit hebben. Het eerste deel van het boek bevat een ant woord op bezwaren, die verscheidene histo rici tegen de theoretische geschiedenis heb ben ingebracht: tegen de naam, tegen de inhoud ervan, en tegen de noodzaak haar te gebruiken bij het geschiedschrijven; en vier voorbeelden van historici, die zich te mak kelijk van de theoretische problemen van het vak hebben afgemaakt. Het grootste struikelblok, zoals misschien bekend, is de afzwering door professor Ro mein van de oude objectiviteit, de geestes houding die voor de historicus de waarheid van zijn verkregen voorstelling van histo rische zaken placht te waarborgen. De objec tiviteit is in discrediet geraakt, en nu is de vraag: blijft deze zelfde geesteshouding niet temin het meest verkieslijk voor de histori cus. niet meer als garantie, maar als het beste wat hij krijgen kan. of moet het hele begrip hetzij herzien worden of door een ander vervangen? Professor Romein zegt: wij zijn op drie manieren onvermijdelijk subjectief gebonden, namelijk aan onze eigen tijd, aan de groep waartoe wij horen, en aan ons zelf. De laat ste subjectiviteit is nog het makkelijkst te overwinnen; aan de middelste is ook wel iets te doen, maar van de eerste komen wij niet los, tenzij wij het dialectische redmiddel toepassen, en ons vrij maken van onze eigen tijd door te erkennen dat wij er in vast zitten. Öm dat te kunnen doen moeten wij natuur lijk weten wat dan wel de ware kenmerken van onze eigen tijd zijn, en nu komt het ergste: dat wil professor Romein uitmaken op grond van innerlijke zekerheid. Het is duidelijk dat de wetenschappelijke geest daartegen in opstand moet komen: hoe kan men de volslagen subjectiviteit gebrui ken om de objectiviteit te bereiken? Dat doet de dialecticus nu juist toch; hij neemt voort durend meer in zijn eigen geest op (ook de resultaten van zijn historisch onderzoek), en terwijl hij daardoor steeds meer tot zijn eigen tijd gaat behoren, wordt hij er ook steeds vrijer van: de subjectiviteit wordt steeds algemener. En de oude objectiviteit? Die steekt hierbij af als alleen maar een excuus, om van het onderzoek van de eigen subjectiviteit met fatsoen af te kunnen komen. Men kan hierover uit allerlei richting dis cussiëren: er zijn onweerstaanbare verleidin gen voor wie iets te maken heeft met deze onderwerpen. Makkelijk, ze in bedwang te houden is het zeker niet; professor Ro mein's meesterschap toont zich in de be heersing ervan en dat in een stijl, die on vermoeibaar direct is. Het tweede deel van het boek is een korte uiteenzetting van de beginselen van de historische systematiek: zelf ook systema tisch. en straf van betoogtrant, is het een uit stekend middel om het bezwaar te versterken dat men, met enige reden, wel tegen de theoretische geschiedenis aanvoert: dat zij aankomende studenten in de geschiedenis het hoofd op hol brengt. Werkelijk, als dit zo door moet gaan, wordt de geschiedschrijving voorlopig het privilege van zeer brillante lieden S. M. WASHINGTON (Reuter). De leider der republikeinen in de Senaat, Styles Bridges, heeft bekendgemaakt, dat hij niet accoord zou gaan met een stemming vóór Woensdag over het wetsontwerp tot in trekking van de beperkingen op de invoer van zuivelproducten. Hij zeide, dat een aantal republikeinen, die belangstelling voor de wet hebben, niet eerder zouden kunnen stemmen. De republikeinse senator Cain, die het debat opende, deelde mede, dat hij zou stemmen voor verwijzing van het wets ontwerp naar de commissie. Cain verklaar de, dat het er om ging, of de Amerikaanse zuivelindustrie in het internationale be lang getroffen moet worden. ADVERTENTIE Gr. Houtstraat 100 Rijksstraatweg 125 Uit de Opiegte Haarlemsche Courant van 29 Januari j 1852 AMSTERDAM. Van de vele plan nen in den loop der laatste jaren opge maakt voor eene overbrugging van liet IJ, is e. geen tot uitvoering gebracht, eenerzijds omdat de kosten zeer hoog wonden geacht, anderzijds omdat men een ernstige belemmering vreest van de scheepvaart. Thans is opnieuw een plan aangeboden aan den minister van Bin- nenlandsche Zaken door den heer J. Galnian, aannemer van 'publieke wer ken. De kosten van do door dezen ont worpen brug over het IJ worden ge schat op 2.700.000 gulden. De brug zou eene lengte krijgen van duizend ellen en eene breedte van vierentwintig ellen. Tugevolge het ontwerp zal deze brug van eene zoo gunstige en kunstmatige !»ouworde zijn, dat zij hoogst gemakke lijk zal zijn voor rijtuigen en voet gangers. Zelfs zullen de grootste sche pen met volle zeilen daaronder kunnen doorvaren

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 5