Eiland De Saarkwestie is thans Europa's eerste probleem Nieuwe bezuinigingsmaatregelen moeten Engelands positie redden Plan-Schieveen is van de baan Nieuwe regering brengt ontspanning in Egypte Weerbericht Invoer uit Europa wordt voorlopig nog gehandhaafd Trix" morgen 14 SOMBERE REDE VAN MINISTER BUTLER Duitsers willen het Saargebied een Europees statuut verlenen Regering beslist ten gunste van vliegveld Ypenburg Japan moet zich gaan bewapenen Het woord is aan. Toestand veel rustiger, Engeland schort troepenzendingen op „Amerikaanse hulp wordt in Europa verspild" Winter op terugtocht 66e JAARGANG No 172 (Bureaux: Kennemerlaan 154, Tetel. Adm. 5437. ^Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K2560), Terrasweg47, Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, [Directie,Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 1(6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. 'Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 30 JANUARI 1952 IJmuider Courant velser Haarlems Dagblad EDITIE OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 296e JAARGANG No 25 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behopZon- enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman 99 „NOORDHOLLAND dient uit zijn isole ment verlost te worden; het dreigt zo langzamerhand een eiland te worden", zei burgemeester Thomassen (van Zaandam) verleden week. Hij bedoelde natuurlijk Noordholland benoorden het Kanaal en misschien hebt ge u ietwat verbaasd over het tweede deel van zijn zin. Want eigenlijk is het een eiland, zodat het niet zozeer kan dreigen, dat alsnog te worden. Maar goed, wij beschouwen het niet als zodanig, al wordt menigeen tot de term genoopt als hij natuurlijk haast hebbende, want dat hebben we allemaal overdag drie" kwar tier in zijn auto voor een pontveer heeft staan wachten. Dat burgemeester Thomas sen een algemene aanduiding-als-eiland voorspelt kan zijn nut hebben en dat zijn omschrijving tot critiek aanleiding geeft ook. Als eerste burger van een nijvere stad weet hij hoe men reclame maakt. Intussen sprak hij die woorden als voor zitter ener commissie, die op initiatief van de Kamer van Koophandel voor Zaanland uit vertegenwoordigers van acht Kamers vfm Koophandel is samengesteld en die de tunnelplannen voor het Noordzeekanaal 'ofpèieel aangeduid als de oeververbindin- met frisse moed gaat bestuderen. H*^Oh>dernemende plan-Kaars Sijpesteyn v<#>r een noodtunnel is bij de studie in begrepen en de burgemeester heeft het „zijp sportieve kans" toegezegd, al bestaat de neiging om wijziging te brengen in de plaats, waar deze tunnel gebouwd zou moeten worden. Heeft ooit, bij enig plan om tunnels of bruggen te bouwen, zulke neiging zich niet voorgedaan? E'r is dus weer een commissie. Gij zucht yeh ik zucht met u, al kunnen wij even op klaren bij het herlezen van een ander \^oor<l in 's burgemeesters rede: „Er moet Q&n oplossing gevonden worden, want met hi it toenemende verkeer is het onmogelijk zc ven jaar te wachten, tot de tunnel van V eisen enige verlichting zal brengen". Deze C( immissie stelt zich dus ten doel, korter te ■w achten dan de huidige ontwikkeling van za ken in uitzicht stelt. Als zij dat dan ook •nlaar inderdaad bereikt, zich voor ogen houdend dat het betere de vijand van het gpode is en dat neiging tot perfectionneren -- of in gemoedelijke taal „het al te mooi willen doen" tot de vaderlandse zwak heden behoort. Omtrent de toeneming van het verkeer zijn in die vergadering nogal sprekende gegevens verstrekt. Zij tonen dat in het jaar 1951 door de Velser ponten ruim één- en-een-kwart millioen, door de ponten bij de Hembrug weinig minder dan één-en- een-kwart millioen en door die bij Buiten huizen 345.000 auto's over het Noordzee kanaal zijn vervoerd. Vergeleken bij het jaar daaiwoor, 1950 dus, toonde Buitenhui zen maar een bescheiden toeneming (met duizend) maar Velsen was met zeventig duizend en de Hembrug zelfs met honderd vijfenzeventigduizend auto's gestegen.Voor- waar: men schudt het hoofd als men aan de verdere stijgingen denkt, die zich kunnen voordoen als zeven jaar op de opening van de Velser tunnel gewacht moet worden. Pessimisten zullen weliswaar grommen, dat de economische gang van zaken ons anders zal leren, maar wie zich op pessi misme baseert komt niet verder en bouwt niets. Zo is het dan ook (vroeger) wel eens gegaan. Ik wil het nu niet hebben over het Hildebrand-monument, op welks plaatsing en onthulling de Haarlemmers nog een poosje schijnen te moeten wachten zij zijn op dit punt trouwens getraind en zelfs niet over de Amsterdamse Stadhuis plannen. Maar wel over een aardig Am sterdams bericht in het vorige nummer van dit blad. opgehaald uit de Opregte van een eeiuw geleden en betreffende de overbrug- gihg van het IJ. Daar had een aannemer van publieke wer ken, geheten J. Galman, toen een plan voor gemaakt. Het was niet het eerste; het volg- dé op vele andere. Hij wilde een brug bouwen ter lengte van bijna zevenhonderd ipeter en ter breedte van vierentwintig ellen (16»/2 meter), dewelke van ene zo gunstige en kunstmatige bouworde zou zijn dat zij hoogst gemakkelijk zou zijn voor rijtuigen en voetgangers en zelfs de groot ste schepen er met volle zeilen onder zou den kunnen doorvaren. Ja. Met volle zei len. Ge weet dat Amsterdam zijn verlan gen naar een vaste verbinding met de over kant van het IJ nimmer heeft losgelaten, dat het later de brug heeft opgegeven en zijn zinnen ook al op een tunnel heeft ge zet, maar dat het nog immer vergeefs ver langt, ofschoon in de loop van die eeuw zich wel enige perioden van hoogconjunc tuur hebben voorgedaan. Maar het is waar: in hoogconjunctuur-tijd is de mens veelal niet op zijn ondernemendst. Op de eerste September, nu vijf maan den geleden, is met geestdrift de opening van het Noordzeekanaal herdacht alsmede de geboorte van IJmuiden, vijfenzeventig jaar geleden. Wij hebben toen historie op gehaald. Ik citeer uit ons nummer van die dag: „De roepstem, in den jare 1634 al ge heven door eene Jan Dou, in 1772 door eene Chr. Brunings, in 1824 door eene Goudriaan en eene Mentz aangemoedigd als zij waren door de gelijke strevingen van de Oranjevorst Willem I door eene Fadde- gon en eene van Kloppenburg in 1848, door een drietal als Jager, Hartsen en Van Len- nep met achter dezelven de twee Engelse - ingenieurs Croker en Burn deze tot een- 'onig-wordens toe herhaalde roepstem dan vond hare repliek in de fiere woorden van minister Thorbecke, die zeide: „Zoekende, tastende, de zaak op 't papier beziende, blijft men steeds voor groote moeilijkheden staan. Begin met handelen, stel in de plaats van het gepeins de daad". Nu hoop ik maar, gezien de tunnelplan nen en gehoord hare eveneens reeds eex-- biedwaardige historie, dat geen lange jaren meer nodig zullen zijn om de vaste oever verbindingen tot stand te brengen in dat zelfde Kanaal, dat na de roepstem van Jan Dou nog 243 jaar op verwezenlijking moest wachten. Ik hoop het ondanks alle plan nen en commissies. Laat men het eiland te hulp komen! R. P. De nieuwe zware kruisers „Zeven Pro vinciën" en „De Ruyter" zullen niet dit jaar, maar in de zomer van 1953 in dienst worden gesteld. Een zonnig plaatje van ons oudste Prin sesje, Beatrix, die morgen haar veertiende verjaardag gaat vieren. „Trix" is een toe gewijde dier en-vriendin en als het even kan, komt een van haar beschermelingen, en bij voorkeur haar lievelingshond, mee op de foto. BONN (ANP). Het West-Duitse kabi net heeft Dinsdagmiddag beraadslaagd over de moeilijkheden, waarvoor dr. Adenauer geplaatst is door de beroering, die in Duits land opnieuw is ontstaan over het pro bleem van de toekomst van de Saar. Naar professor Hallstein, die het kabinet be richtte over zijn onderhoud met minister Schuman, verklaard heeft, waren de van Franse zijde verstrekte inlichtingen nog te onvolledig om tot besluiten te komen. Met name kon hij nog niet zeggen of de bondsrepubliek officieel protest zal aan tekenen. In regex-ingskringen neigt men vooreerst naar een afwachtende houding, om het woord aan Parijs te laten. Naar verluidt heeft echter de bondsregering ei gen voorstellen met betrekking tot het Saargebied in petto. Men zou een soort Europees statuut voor het gebied willen ontwerpen, dat tevens zou inhouden dat Saarbriicken tot zetel van Europese orga nen zoals het plan-Schuman zou worden. In politieke kringen in Bonn overheerst de mening, dat door de jongste ontwikke ling de regering Adenauer in de critiekste fase is komen te verkeren, die zij tot nog toe heeft doorgemaakt. Professor Hallstein heeft Dinsdag te Bonn verklaai'd, dat „Saarland langzamer hand gemaakt wordt tot een onafhanke lijke staat, in strijd met de in het voorjaar van 1951 tussen Frankrijk en West-Duits- land gesloten overeenkomst." De West-Duitse regering zag de benoe ming van een Franse ambassadeur in Saar- brücken niet als een op zichzelf staand feit, maar als een ondei"deel van een reeks gebeurtenissen, waarin Wcst-Duitsland redenen zag om te klagen, aldus prof. Hall stein op een index-haast bijeengeroepen persconferentie, nadat hij aan Bondskan selier Adenauer en het kabinet verslag had uitgebx-acht over zijn besprekingen met de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Schuman. In' politieke kringen te Bonn is men van mening, dat de West-Duitse regering vast houdt aan de opvatting, dat de Saarkwes tie tot haar tevredenheid moet worden ge regeld, voordat West-Duitsland verder deel kan nemen aan de plannen voor Europese eenheid. Een woordvoerder van het Fx-anse minis terie van Buitenlandse Zaken heeft geen commentaar willen leveren op de uitla ting van Dinsdag van prof. Hallstein, dat de Franse politiek in het Saarland inbreuk maakt op de Frans-Duitse overeenkomst over dit gebied. Wel zei de woordvoex-der, dat de strekking van de verklaring in kringen van het Franse ministerie geen verbazing heeft gewekt. LONDEN. (Reuter). De Britse minister van Financiën, Richard Butler, heeft Dinsdagmiddag in het Lagerhuis medegedeeld, dat Engeland zijn invoer met nog eens 150 millioen pond sterling per .jaar zal moéten be perken en tot een totale besparing op de invoer van 500 millioen pond ster ling per jaar zal moeten komen. Hij deelde echter mede, dat hij niet voor nemens was de invoer uit Europa nog verder te beperken, daar hij het handelsverkeer tussen Engeland en het Europese vasteland wenst te handhaven. Dinsdagmiddag was het Engelse Lager huis overvol' toen de minister van Finan ciën zijn sombex-e rede hield. Ook de diplo matieke loge was sterk bezet met leden der diplomatieke missies. Minister Butler deelde mede dat Enge land, na in November x-eeds tot bepex'king van de invoer te zijn overgegaan, de in voer met nog omstreeks 150 millioen pond sterling per jaar zal moeten bepex-ken. Hierdoor zal een totale besparing van om streeks 500 millioen pond sterling per jaar worden bereikt. Verder kondigde de minis ter de volgende maatregelen aan: Tot No vember 1952 zal voor reizen naar het bui tenland het toegestane bedrag vex-minderd worden van 50 tot 25 pond sterling; de aan kopen van Amerikaanse kolen zullen rnet een bedrag van 2.5 millioen pond sterling worden vex-minderd. Besparing op de in voer van Amerikaanse films zal in over weging worden genomen. Volgens Butler is de toestand zo ernstig, dat Engeland een deel van de voor strate gische voorraadvorming bedoelde voorra den zal moeten aanspreken. Tot de goederen, waaxwari de invoer uit andere gebieden dan Europa beperkt zal worden, behoren kleding, schoenen, speel goederen, fruit en voedsel. De invoer van tabak zal zodanig worden beperkt, dat een bedx-ag van 22 millioen pond stex-ling be- spaax-d zal worden. Butler kondigde verder aan, dat het per soneel in dienst van de x-egering met 10.000 man vermindex-d zal worden, hetgeen een besparing van 5 millioen pond sterling per jaar zou opleveren. De uitgaven voor de regeringsinlichtin gendiensten zullen verminderd worden met 700.000 pond sterling in Engeland en met 500.000 pond sterling in het buitenland. Voor elke fles medicijnen verstrekt op grond van de nationale gezondheidsdienst, zal voortaan een shilling in rekening wor den gebracht. Totdusvex're was deze vex-- strekking gratis. Butler kondigde vex-der aan. dat het staal, dat beschikbaar gesteld wordt voor de fa bricage van machines en voertuigen, met een zesde zal worden venninderd en dat het aantal automobielen.dat voor de binnen landse markt beschikbaar komt, overeen komstig beperkt zal worden. Ook zal de Britse vexbruiker minder rijwielen, motor rijwielen, radiotoestellen, televisietoestel len en andei-e artikelen, waarvoor metalen nodig zijn, kunnen krijgen. Minister Butler waarschuwde, dat „wan neer de dingen ex-ger zouden worden, dit nieuwe vei-minderingen van de uitgaven in het buitenland van het land zou betekenen en waarschijnlijk ook vermindering dei- rantsoenen met zich zou brengen." Vervolgens liet de minister nog een ern stige waarschuwing voor het. gehele volk horen. „Het geld verdwijnt in snel tempo en dat moeten wij tegen iedere prijs tegen gaan", zo zeide hij. „Het dagelijkse leven van het volk zal geleidelijk in vele opzich ten geti'offen woi-den door de beperkingen op het gebied van voedsel en producten. Ook vei-wachten wij belangrijke verminde ringen van de invoer van goederen, die niet aan bepei-kingen ondei'hevig zijn", zo voeg de hij daaraan nog toe. De Britse minister van Financiën kondig de tevens aan, dat hij in verband met de buitengewone economische omstandigheden zijn begroting op 4 Maart zou indienen, in piaats van in April, de maand, waarin dat gewoonlijk geschiedt. De Labourfractie heeft besloten een mo tie van afkeuring in te dienen tegen het beleid der regering, omdat de maatregelen die Butler aankondigde, de sociale voor zieningen in gevaar brengen. De financiële redacteur van Reuter zegt, dat volgens Londense financiële kringen de zeer schex-pe maatregelen van minister But ler voldoende zullen zijn om het vertrou wen in het pond sterling te herstellen en de betalingsbalans te verbeteren. De an- dex-e stexdinglanden streven er naar een overschot te verkrijgen van 100 millioen pond sterling. Wanneer zij daarin slagen zal het nadelige saldo van het sterlingge- bied met de wereld volkomen verdwenen zijn. De vervroeging van de indiening der begroting, aldus Reuters financiële redac teur, heeft verscheidene voox-delen. Zij zal dan geschieden voor de bekendmaking van de goudresexwes op 31 Maai't. Huisvrouwen uit Dartfoi'd, een Zuid- Oostelijke voox'stad van Londen, hebben buiten het paxiementsgebouw geprotesteerd tegen de stijgende kosten van levensondei-- houd. De betogers, georganiseerd door de plaat selijke afdeling van de Labourpartij, droe gen spandoeken met leuzen, waarin maat regelen tegen de stijgingen worden geëist De vrouwen gingen rustig weg, toen haar verteld werd, dat het verboden is voor het gebouw te demonstreren, wanneer het par lement bijeen is. TOKIO (Reuter). Te Tokio wordt thans onderhandeld over het sluiten van een Amerikaans-Japans veiligheidsverdrag. Van Amerikaanse zijde worden de onder handelingen gevoerd door een delegatie onder leiding van Trumans speciale am bassadeur Dean Rusk. Katsuo Okazaki, minister van Staat, is het hoofd der Japan se delegatie. De delegaties hebben Dinsdag de eerste voltallige zitting gehouden. Dean Rusk zeide hier onder meer dat van Japan wordt verwacht dat het „in toenemende mate zelf de verantwoordelijkheid voor zijn ver dediging zal dragen". „Het verdrag tot wederzijdse beveiliging, waarnaar wij streven, zal vooi'lopige voorzieningen be vatten voor de Japanse verdediging. Ex- zullen nog Amerikaanse eeixheden in Japan gelegerd blijven, om mogelijke aanvallers af te schrikken", verklaai-de hij. Rusk en Okazaki verklaarden beiden nadrukkelijk dat onderhandeld wordt tus sen twee gelijkwaardige en souvereine sta ten. Zij zeiden ook dat het te sluiten ver drag geen geheime bepalingen zal bevat ten. Rusk deelde nog mede dat de bevoegd heden van de bevelhebbers der bezettende Anonymus: Mensen die te scherp zijn snijden zichzelf. In de vliegveld-controverse tussen Den Haag en Rotterdam is gisteren, zoals hieronder wordt meegedeeld, door de regering ten gunste van Ypenburg beslist. Onmiddellijk na het bekend worden van dit besluit hees de heer Frits Diepen op het Haagse vliegveld de vreugde-vlag (zie foto), doch in Rotterdam is men zeer teleur gesteld over deze beslissing van de ministerraad. De regering heeft besloten op de aan vraag vaxx de gemeente Rotterdam om machtiging te verlenen voor het aanleggen vaxx de vex-harde startbaan in de Zestien- hovense polder het plan-Schieveen afwijzend te beschikken. De overwegingen, die hiex-toe hebben geleid, wax-en dat het gemeentebestuur van Rottex-dam de aanleg van bedoelde startbaan niet alleen ziet als noodzakelijk voor de vestiging van het be drijf van Aviolanda te Rotterdam, maar ook als het begin van een commercieel vliegveld. Thans zal op korte termijn worden bevorderd de totstandkoming van een verharde startbaan op Ypenbux-g, waar naast het noodzakelijke militair luchtverkeer vooxiopig ook ongeregeld commercieel verkeer kan wox-den toege laten. Dat de beslissing ten gunste van Ypen burg, gelegen in de gemeente Rijswijk, is uitgevallen, is volgens het Algemeen Han delsblad wel in de eerste plaats het gevolg geweest van de overweging, dat dit vlieg veld bestaat, dat het noodzakelijk is voor de ox-ganisatie van de militaire luchtvaart en dat het met een vex-harde startbaan ge schikt zal zijn voor ongeregeld commer cieel vex-keer. Het Rotterdamse ax-gument, dat Schie- veen van bijzonder nut zou zijn voor het commerciële luchtvex-keer van de grootste haven des lands, is door de regering te licht bevonden. Schieveen zou naar het oox-deel van de regering niet alleen gx-ote investeringen en verlies van cultuux-grond eisen, maar het aanleggen van de door Rotterdam gewenste startbaan in de Zestienhovense polder zou strijdkrachten onaangetast zullen blijven, zolang het verdrag nog niet is gesloten. Een vertegenwoordiger van de Russische missie in Japan heeft op een bijeenkomst van Japanse industriëlen verklaard, dat de Sovjet-Unie een handelsovereenkomst met Japan wenst. De Russische vertegenwoor diger Domnitzky verklaarde op een bijeen komst van vooraanstaande Japanse zaken lieden, dat de Sovjet-Unie wex-kt op basis van het px-incipe, dat de handel tussen beide landen gelijk en onbeperkt moet zijn. Hij zeide, dat de Sovjet-Unie goede con tacten hoopt te ontwikkelen met Japanse particuliere firma's en dat dit zal leiden tot het sluiten van een handelsovereen komst. Het invloedrijke Japanse weekblad „Ox-iental Economist", herinnert er aan, dat van 1948 tot 1950 de Japanse handel met de Sovjet-Unie een waarde had van 24 millioen dollars en de handel met com munistisch China van 73 millioen dollars. CAïRO (Reuter). Egypte's nieuwe premier, Ali Maher Pasja, heeft gisteren een vertrouwelijk ondex-houd van veertig minuten gehad met zijn voorganger Nahas Pasja. Men gelooft, dat gesproken is over de betrekkingen met Engeland. In Egyp tische kringen is verklaard, dat ook ge sproken is over de binnenlandse rust en de kwestie van het uitbreiden van de re gering tot een „nationaal front" van zo veel mogelijk partijen, waaroxider ook die vaxt de Wafdistisclxe nationalisten. De nieuwe premier heeft Diixsdag persoonlijk de vernielingen te Cairo in ogenschouw genomen, die door de ongeregeldheden van het afgelopen weekeinde zijn aan gericht. Saleh el Din Pasja, minister van Bui tenlandse Zaken in de vorige regering, is uit Parijs per vliegtuig in Caxro aange komen. Hij was leider van de Egyptische delegatie bij de UNO. Ali Maher Pasja, die thans ook de portefeuille van buiten landse zaken beheert, had een vertegen woordiger gezonden ter verwelkoming van Saleh el Din. Volgenis de laatste berichten, die in het Britse hoofdkwartier te Ismaila zijn ont vangen, zijn bij de ongex-egeldheden te Caïro negen Engelsen om het leven ge komen en vier gewond. Dx-ie worden er nog vermist. Op de vraag welke uitwerking de vor ming van de huidige Egyptische regering op de militaire situatie zal hebben, ant woordde een Britse woordvoei'der, dat de Britse autoriteiten voor het ogenblik geen vex-zachting van de getroffen militaire voor- zorgsmaatx-egelen overwegen. Dit zou wel het geval kunnen zijn als de nieuwe rege ring de rust en de orde zou herstellen en een einde zou maken aan de activiteit van verzetslieden. De woordvoerder zeide ver der, dat de situatie op het ogenblik „zeer verbeterd" is. De Egyptische gouverneurs van Port Said en Suez hadden de gelegen heid. die hun door de uitroeping van de staat van beleg was geboden, aangegrepen om een aantal „kwade elementen" in hun gebied te laten arresteren. In gezaghebbende kringen te Washington heeft men een bericht tegengesproken, vol gens hetwelk het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zijn bemiddeling zou aanbieden in het Brits-Egyptische ge schil. Men gelooft, dat men bereid zou zijn in deze richting te denken alleen wanneer een concx-ete suggestie door de Egyptische regering zou worden gedaan. De regering der V. S. is nog steeds de mening toege daan, dat de voox*stellen voor een com- mando voor het Midden-Oosten, waaraan Egypte zou deelnemen, de beste basis voor een oplossing zijn. Terugkeer In diplomatieke kringen te Cai'ro ver wacht men een spoedige terugkeer van de Egyptische ambassadeur, Abdel Fattah amr Pasja, naar Londen. Dit wordt gezien als een aanwijzing, dat de nieuwe Egyptische regering wil aandringen op een beter be grip van de nationale verlangens. Amr Pasja is in December door de vorige regering teruggeroepen als protest tegen een incident te Suez. Het zenden van Britse troepen, die op Cyprus gestationneerd zijn, naar de Suez- kanaalzone, is opgeschort als gevolg van de wijziging van de toestand in Egypte. Verklaring van Eden De Britse minister van Buitenlandse Za ken. Anthony Eden, heeft Dinsdag in het LageiTiuis het aanbod aan de Egyptische regex-ing, om de onderhandelingen over herziening van het Brits-Egyptische ver- drag van 1936 te hervatten, hernieuwd. Eden verklaarde in een verslag over de jongste incidenten in Egypte: „Ik heb al- voor de militaire luchtvaart geen aantrek kelijkheden bieden. Op de overweging, dat de aanleg van Schieveen een belangrijke industrie, name lijk Aviolanda te Papendrecht, naar het Rotterdamse havengebied zou trekken, heeft de regering geantwoord, dat Avio landa zich ook op de bestaande vliegvelden kan vestigen. Of hierbij ook is gedacht aan een vestigingsmogelijkheid op Ypenburg, blijkt uit het officiële communiqué niet. De beslissing van de kabinetsraad is in overeenstemming met de conclusies van de meerderheid van de commissie-Ringers, die over deze kwestie op 13 Juli 1950 rap port heeft uitgebracht. tijd geloofd, dat het mogelijk moet zijn een oplossing voor de geschillen tussen dit land en Egypte te vinden, welke de wet tige nationale verlangens van het Egypti sche volk bevredigt en tezelfdertijd de veiligheid van de vrije wereld niet in ge vaar brengt". In een verslag van de recente gebeurte nissen in Egypte verklaarde Eden, dat de Britse troepen gedrongen waren op te tre den door de toegenomen activiteit van verzetslieden, die in vele gevallen door hulppolitie werden gesteund. De Egyp tische regering had geen aandacht ge schonken aan Britse stappen, in de vorm van vier nota's en vier mondelinge me dedelingen. Zij had de hulppolitie niet ontwapend. De Britse bevelhebber had derhalve geen andere keus, dan de hulp politie te ontwapenen. Voor zijn kracht dadig optreden had hij de volledige goed keuring en steun van de Britse regering gekregen. Desgevi-aagd vei-klaarde Eden, dat, indien lichte wapens bij de operatie te Ismailia waren gebruikt, deze operatie niet zo snel uitgevoerd had kunnen wor den en zij bovendien meer mensenlevens gekost zou hebben. „Een van de ergste kenmex-ken van de jongste gebeurtenissen in de kanaalzone is, dat gewetenloze mannen hebben ge tracht wat in sommige gevallen ongetwij feld wai'e nationale gevoelens waren, te veranderen in terroristische activiteit", al dus Eden. Hij voegde er aan toe: „Wij blijven ho pen, dat de hartstochten zullen afkoelen en dat het dan mogelijk zal zijn een i-e- geling te bereiken, waarbij beide partijen de oprechtheid van het standpunt van de ander zullen eerbiedigen". De democratische senator Allen Ellender heeft in een interview te New Orleans in Louisiana verklaard, dat hij van plan is het Congres te vx-agen om vexanindering van de Amerikaanse hulp aan Europa, daar hij tijdens zijn jongste bezoek aan Europa „met eigen ogen" gezien had hoe geld er van werd „verspild". „Het doel van het plan is in de eerste plaats de loontrekkers te helpen, maar dit gebeurt niet. De hulp komt niet de mensen in het algemeen ten goede", aldus de senator. De winter trekt zich nog verder terug. Kx-achtige tot stormachtige Westelijke winden boven de Duitse Bocht stuwden gister avond de zachtere oceaanlucht nu ook het Oostzeegebied binnen. Het sneeuwdek boven het vasteland dooit echter langzaam weg en als gevolg daarvan vroor het de afgelopen nacht plaatselijk. Intussen is de luchtdruk boven Engeland gestegen, terwijl daarentegen boven de Golf van Biscaye de barometer iets daalde. In ons land neemt de wind daardoor af, zodat de aanvoer van de zachtex-e oceaanlucht tijdelijk wordt onderbx-oken. De afkoeling gedurende de nacht krijgt dan weer tijdelijk de overhand waarbij lichte vorst en ook mist optreden. Op de oceaan hëudt de de pressie-activiteit aan. Een nieuwe actieve depressie deed vanmorgen de luchtdruk in Ierland en Schotland weer dalen. De kans bestaat dat de neex-slagzóne van deze storing morgen ons land zal bereiken. cooocoooce TOENEMENDE DOOI Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt te 10 uur: Vanavond en vannacht weinig wind en op vele plaatsen mist bij temperaturen om het vriespunt. Morgen overdag zwaar bewolkt met enige regen en toenemende dooi. Matige en later in de kustprovincies krachtige wind tus sen Zuid-West en Zuid. 31 Januari Zon op 8.23 uur, onder 17.24 uur. Maan op 9-59 uur, onder 23.59 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 30 Januari Hoog water: 6.10 en 18.24 uur. Laag water: 1.53 en 14.14 uur. Donderdag 31 Januari Hoog water: 6.51 en 19.10 uur. Daag water: 2.30 en 14.53 uur.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1