liet... Is heffing van luisterbijdrage onrechtmatig? 1 KALODERMA' i iH OR Puistjes Tegenstelling over uitvoering der sociale verzekering niet overbrugd ASPIRIN De radio geeft Vrijdag Wiener Sangerknaben in Minerva-Theater PANDA'S HEREN-LEVEN DONDERDAG 31 JANUARI 1952 2 TWEEDE KAMER Niemand wil echter op zijn verantwoording nemen dat de unificatie op losse schroeven komt te staan laat HEM een SIGAAR opsteken! £e n Stelliger huis aro^ Èlllll^l is toch maar je ware! Kantonrechter te Schiedam zal op 13 Febr. deze vraag beantwoorden Ongeëvenaard in kwaliteit! Beroepsgeheim van bank directeur niet erkend Een dijk uit 1655 voor f 15.000 verkocht Amerikaanse atoombedrijvigheid Deviezenreserve weer gestegen Nederland hielp India Van onze parlementaire redacteur) De standpunten van regering en Kamer zijn gisteren weinig of niets dichter bij elkaar gekomen. De staatssecretaris van Sociale Zaken, mr. dr. A. A. van Rhijn heeft het onaanvaarbaar niet uitgesproken maar uit de wijze, waarop hij de Kamer bezworen heeft het amendement-Stapel kamp niet aan te nemen, mag worden af geleid, dat minister en staatssecretaris niet van plan zijn nog verder aan de verlangens van de Kamer tegemoet te komen. Van hun kant toonden de voorstellers van het amendement zich weinig bereid water in hun wijn te doen. „De weg naar eenheid inzake de uitvoe ring van onze verschillende sociale ver zekeringen is steeds met doornen en distels bezaaid geweest en blijkt dit tot op de huidige dag nog te zijn." Voor deze ver- zuchtig had staatssecretaris Van Rhijn, als men acht slaat zowel op wat het verleden in dat opzicht te zien geeft alsook wat er in het heden te aanschouwen valt, alle aanleiding. Bij stukjes en beetjes is het geheel van de sociale verzekeringen tot stand gekomen. Telkens werd er weer eens aan het huis een kamer bijgebouwd zonder dat men zorgde voor een behoorlijk architec tonisch geheel. Thans tracht de regering, na langdurige voorbereiding en allerlei overleg, waarbij het ook niet aan allerlei verwikkelingen heeft ontbroken, voor een wettelijke rege ling ten opzichte van de uitvoering der sociale verzekeringen zorg te dragen die eenheid zou bezitten. Aan het dualisme, hierin bestaande dat voor sommige ver zekeringen overheidsorganen, voor andere bedrijfsorganen met de uitvoering belast zijn, wil zij een einde maken. Men moet nu komen tot uitvoering door de vakbe drijfsverenigingen, dus een regeling waar aan het beginsel van het zelf doen ten grondslag ligt. Wel, met uitzondering van de heer Gortzak (coramun.), bestaat er omtrent de algemene gedachtengang waar van het wetsontwerp uitgaat overeenstem ming, over de toepassing echter niet, zo zei mr. Van Rhijn. De heren Stapelkamp, Kikkert, Van Thiel en mevrouw Fortanier-De Wit willen bij de uitvoering en dan met name waar het om louter administratieve zaken gaat, de bedrijfsverenigingen alle of vrijwel alle zeggenschap geven. De regering, zo gaf mr. Van Rhijn te kennen, meent dat aldus het bedrijfsleven een te zware taak op zich zou gaan willen nemen als gevolg van een overschatting van eigen betekenis. Bij de ADVERTENTIE Bij rheumaiische pijnen Alléén Aspinp 15 voorzien "van. hol Bayer- Lruis. het symbool van vertrouwen HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 9.00 Nieuws. 9.12 Platen. 9.50 Voor de huisvrouw. 10.00 Thuis, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Schoolradio. 10.50 Voor zieken. 11.20 Voor dracht. 11.40 Jiddische liederen. 12.00 Orkest. 12.30 Weerbericht. 12.33 Sport en prognose. 13.00 Nieuws. 13.20 Dansmuziek. 13.50 Platen. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Platen. Om 14.50 boekbespreking. 16.00 Muziekpraatje met pla ten. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 Denk om de bocht. 19.00 Kinderkoor. 19.15 Prijzenpraatje. 19.40 Feestgetijden, causerie. 20.00 Nieuws. 20,05 Boekbespreking. 20.10 Platen. 20.30 Benelux, causerie. 20.40 Leven op de aarde, causerie. 21.00 Platen. 21.45 Bui tenlands weekoverzicht. 22.00 Theaterorkest, -koor en solisten. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 In huwelijk en gezin, causerie. 23.3024.00 Amusementsmuziek. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gebed. 9.00 Nieuws. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.35 Schoolradio. 10.05 Kamerorkest. 10.50 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.40 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Amuse mentsmuziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Piano. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Nieuws van de Luchtmacht. 13.25 Metropole orkest. 13.45 Voor de huisvrouw. 14.00 School radio. 14.20 Platen. 14.45 Cello en piano. 15.15 Platen. 15.30 Franse chansons. 16.00 Voor zie ken. 18.00 Nieuws. 18.15 Platen. 13.35 Rege ringsuitzending: Cultureel leven in de Ne derlandse Antillen. 18.45 De Uitkijkpost. 18.55 Platen. 19.05 Marinenieuws. 19.15 Re geringsuitzending: Verklaring en toelich ting. 19.35 Pianoduo. 19.52 Actualiteiten. 20.00 Nieuws. 20.08 De gewone man. 20.15 Strijk orkest en solist. 21.00 Opbouw in Liefde, cau serie. 21.15 Piano. 21.40 Om de toekomst van Nederland, klankbeeld. 22.00 Amusements muziek. 22.25 Platen. 22.45 Ik geloof in ene, heilige Katholieke Kerk, causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Lichte muziek 23.4024.00 Amusementsmuziek. TELEVISIE (zender Lopik) Experimenteel programma. 20.1521.45: Journaal; „Dertigduizend"; Film; Hongaars programma: Dagsluiting. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 12.50 Koersen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. (In de pauze: platen). 14.00 15.00 Schoolradio. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 18.10 Voordracht, 18.20 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Causerie. 19.45 Kroniek. 20.00 Symphonie-orkest. (Om 21.00 Kunstoverzicht). 22.00 Nieuws. 22.15 Inter nationale Radio-Universiteit. 22.45 Platen. 22.5523.00 Nieuws. uitvoering moet de overheid ter dege een vinger in de pap hebben. De staatssecretaris achtte het noodzake lijk er de aandacht op te vestigen, dat de Sociale Verzekeringsraad, waaraan het wetsontwerp een centrale bevoegdheid met betrekking tot de administratie van de uitvoering der sociale verzekeringen wil toekennen, geen overheidsorgaan maar een zuiver bedrijfsorgaan zou zijn. Voor 2/3 toch zal het vertegenwoordigers van werk nemers en werkgevers in zijn midden tellen elk dezer twee groepen in gelijke getalsterkte daarin opgenomen voorts een aantal door de Kroon benoemde des kundigen en ook nog enige ambtenaren. Wie zich hiervan rekenschap geeft, kan kwalijk van een ambtelijk orgaan spreken. Degenen die, buiten de Kamer, voor een grotere bevoegdheid nog van het bedrijfs leven geageerd hebben, overdreven schro melijk, toen zij gewaagden van een „amb- tenaarswet, die in heel haar opzet zou neerkomen op een poging tot vernietiging van alle zelfwerkzaamheid" op het gebied van de sociale verzekering. Te weinig hadden ook verschillende afgevaardigden zich er rekenschap van gegeven, dat vol gens de wet op de Ongevallen- en die op de Invaliditeitsverzekering, het rijk zonder enig voorbehoud aansprakelijk voor de uitkering is. Dit rechtvaardigt, aldus de staatssecretaris, dat het rijk een bepaalde zeggenschap bij de uitvoering zal hebben. Wat nu de strijd over de centrale admi nistratie betreft, men dient toch goed uit elkaar te houden de beslissingen over be leidszaken (over de uitkering, vragen om trent de premievaststelling e.d.), waarbij inderdaad gesproken kan worden van zelf doen, en daarnaast het louter administra tieve werk. Als dat geschiedt door een dooi de Sociale Verzekeringsraad in het leven geroepen en gecontroleerd Centraal Admi nistratiekantoor, dan geeft daarmee het bedrijfsleven toch werkelijk geen zelfstan digheid op. Dat kantoor zal niets anders zijn als het dienend orgaan van de be drijfsverenigingen voor administratieve beslommeringen Bovendien laat het ont werp ook nog onder bepaalde voorwaarden vrijheid aan bedrijfsverenigingen om zelf de administratie te verrichten. Met klem ging mr. Van Rhijn vervolgens in' tegen het door de heer Stapelkamp in een uitge breid amendement voorgestane stelsel, dat als regel de bedrijfsverenigingen vrijheid zouden hebben om zelf ook te administre ren. Daaruit zouden niet minder dan wel licht 26 administraties van de 26 bedrijfs verenigingen voortvloeien. Als een bij komstig iets zou er dan ook nog mogen komen een Gemeenschappelijk Administra tie Kantoor, door de bedrijfsverenigingen in het leven te roepen. De staatssecretaris noemde het onjuist het wetsontwerp zo te gaan veranderen, dat het ons nageslacht met de hypotheek van een nieuw unificatieprobleem zo.u be lasten. Daarom moest hij de wijzigings plannen ernstig ontraden. De heer Stapelkamp (A.R.) leek aanvankelijk niet te vermurwen te zijn en deed het voorkomen alsof het verschil met het regeringsstandpunt heel gering was. De heer Van d e n B o r n (P. v. d. A.) vond dat de regering eigenlijk al te ver was gegaan in haar toegevingen aan het bedrijfsleven. De staatssecretaris wierp zijnerzijds de woordvoerder van de P. v. d. A. voor de voeten, het uiterste te willen. De heer Van den Born wenste de ganse huidige apparatuur (Raden van Ar beid) in stand te houden, totdat men weet hoe de ouderdomsverzekering en de kin derbijslagverzekering er tenslotte zullen uitzien. Hij toonde echter toch toenade ringsgezindheid. Aan de heer Stapelkamp verzekerde hij, dat er met hem en zijn geestverwanten te praten zou zijn, als er één Centraal Administratie Bureau zou komen, opgericht door de bedrijfsvereni gingen, onder toezicht van de Sociale Ver zekeringsraad, en alleen in de uitzonde ringsgevallen, die in het oorspronkelijke wetsontwerp waren aangegeven, de be drijfsverenigingen zelf de administratie zouden kunnen verzorgen. Nadat dit denk beeld was geopperd, gingen de dames en heren in de middagpauze, die deze keer ongebruikelijk lang duurde, met elkaar overleggen. Ook toen minister Joekes en de staatssecretar>c nog dupliceerden, waar bij niets nieuws gezegd werd, bleef men nog „dokteren Nu Heemstede een mooie schouwburg rijk geworden is, begint er als bij toverslag een concertleven te bloeien. En het lijkt wel of het een wedloop gaat worden tussen de voorstad en Haarlem, om elkaar voor te zijn met de grote attracties. Woensdag avond traden de Wiener Sangerknaben in Minerva op, dat is twee weken vroeger dan zij in de hoofdstad van Noordholland te horen zullen zijn. Daarna gaat het om de vermaarde violiste Johanna Martzy en wellicht ook nog wel om andere sterren, die in beide plaatsen de kans krijgen te schitteren. Met dat al is er wat gaande in Heemstede en al zegt een uitverkocht huis voor de populaire Weense zangertjes nog niet alles voor een echt muziekleven, het legt toch gewicht in de schaal, want deze bijzondere attractie deed gewis aan velen de weg vinden naar dit theater, waar de levende kunst gediend wil worden op avonden dat er geen film wordt vertoond. Het aloude instituut van het Weense knapenkoor (het werd gesticht door keizer Maximiliaan I in 1498) handhaaft onder de tegenwoordige dirigent Peter Lacovich, zijn verdiende reputatie. Lacovich stelt een artistiek verantwoord programma sa men en bewijst als koorleider dat met het soberste gebaar, mits er een sterke span ning aanwezig is, de prachtigste resultaten te bereiken zijn. Weliswaar moet hij wer ken met voor het merendeel nog onvol groeide altstemmen (die vleugel van het koor heeft wel eens voller geklonken), maar daarentegen heeft hij voortreffelijke sopranen. Het geheel klinkt glaszuiver en de knapen reageren uitermate muzikaal- disciplinair op de geringste aanduiding of wenk van de dirigent. Der traditie getrouw begon men met een reeks geestelijke werken. Van deze maak te een motet van Gallus, door menig ge raffineerd détail, een bijzonder sterke in druk. Een vierstemmig Ave Maria van Bruckner, een stuk met lastige harmoni sche wendingen, klonk ontroerend mooi. Een opmerkelijke prestatie werd ook ge leverd met Psalm 13 van Brahms. Het eveneens gebruikelijke zangspel nummer was dit keer zeer belangwekkend. Men gaf „De gans van de Kalief", een voor de Wiener Sangerknaben vervaardigd komisch zangspel, waarin de muziek ver werkt is die Mozart schreef, of eigenlijk maar schetste, voor een opera buffa „l'Oca del Cairo" (De gans van Cairo), welk werk hij niet voltooide, daar hij het met de librettist niet eens kon worden. Door deze recente bewerking werden wij dus in staat gesteld iets van dit operaproject te horen en er de Mozart in te herkennen van de Figaro en zelfs van de Toverfluit en dit was op zichzelf reeds de moeite waard. Maar de vertolking, zowel vocaal als scenisch, was een niet minder aange name tractatie. De knapen leken wel stuk voor stuk rasartisten. Tenslotte kreeg men van het jongens koor profane koormuziek te horen: een heerlijke Schubert vol fijne nuances, het beroemde Echolied van Roland de Lassus (achtstemmig), een zeer treffend volks lied (lm Himmelreich) en de rest, waar onder natuurlijk de Donauwals van Jo- hann Strauss, zeer delicaat uitgevoerd! De Wiener Sangerknaben zijn op hun wereldreizen wel wat gewend wat succes betreft, maar het zal toch niet vaak voor komen dat, zoals, hier te Heemstede, de burgemeester van de plaats na afloop het podium betreedt om namens alle aanwezi gen te komen danken voor het verschafte genot en bij die woorden van lof hun ook nog een versnapering aanbiedt. Was het daarom, dat het afgebedelde „Schlafe, mein Prinzchen" zo extra-mooi klonk? JOS. DE KLERK ADVERTENTIE Is Uw goede man in de laatste tijd opvlie gend? Valt hij uit tegen de kinderen, de hond, de kat, de regering? Dan zal hij wel het slachtoffer zijn van INHALOSE, - gevolg van inhaleren en kettingroken. Verlies Uw hoofd niet, Mevrouw, maar zet sigaren voor hem neer. Die worden niet geïnhaleerd, of kettingsgewijs verslonden. U zult zien, hoe bedaard en hoe intens hij van zijn sigaartje geniet, als U hem er maar aan went! Het 'gaarma^hethele k'are»S6vande vrouwe». 100 Vv.. Voor de Schiedamse kantonrechter is Woensdag de zaak voortgezet tegen de secretarie-ambtenaar W. H. uit Vlaardin- gen, die een radiotoestel had gebruikt zon der in het bezit te zijn van een luisterver gunning. Bij de eerste behandeling had de verdediger, mr. T. G. Scheer uit 's Graven- hage, het verbindend zijn van het besluit op het betalen van een luisterbijdrage be twist. Als getuigerdeskundige werd.de heer W. G. F. van Heiningen, ambtenaar van het hoofdbestuur van de P.T.T., afdeling radio, gehoord. Deze had bemoeiïenisf gehad met de verandering van de uitvoeringsbeschik king van de minister van Algemene Zaken in Londen in 1944. Bij deze beschikking was bepaald dat ieder verplicht was een luisterbijdrage te betalen „bij aanbren ging of gebruik van een radiotoestel". De ADVERTENTIE Gelee: tubes -.85,1.25 en 1.85 Dagcrèmetube 1.65 en pot 3.50 Actiefcrème: tube 1.65 en pot 3.50 Scheercrème: grote tube 1.95 Het gerechtshof te Amsterdam heeft het vonnis bevestigd van de economische poli tierechter, die de directeur van een bank in Amsterdam 100,boete oplegde, om dat hij een ambtenaar der invoerrechten inzage van de bankrekening van een zijner cliënten had geweigerd. Het hof is van mening dat de directie van een bank de plicht heeft met de haar bekende gegevens vertrouwelijkheid en dis- Vandaag zal blijken, of cretie te betrachten. Onvoorwaardelijke ge- men hierdoor toch nog een compromis weet te bereiken en de P. v. d. A. bereid zal zijn haar stem aan het wetsontwerp te geven. De heer Stapelkamp (A.R.) kreeg toestemming over het werkloosheidsvraag stuk te interpelleren, evenals de heer Neder horst (P. v. d. A.). Dinsdag wordt de interpellatie-Wagenaar (comm.) over het ambtenarenverbod gehouden. Op 12 Februari zal de Kamer waar schijnlijk de voorstellen tot Grondwets herziening in het openbaar gaan behan delen. heimhouding tegenover politie en justitie achtte het hof zeker niet gewenst. ADVERTENTIE kent de perzen als geen ander Amsterdam, Rokln 116 Den Haag, Arnhem, Utrecht, Hilversum In een vergadering van heemraden en hoofdingelanden van het waterschap ,,Lun- terse Beek" is besloten geen uitvoering te geven aan het plan tot egalisatie van de slaperdijk door de Gelderse Vallei, maar deze dijk met het oog op zijn betekenis als landschapsmonument en het voorkomen van bijzondere planten- en vogelsoorten in zijn onmiddellijke omgeving, te ver kopen aan de stichting Het Utrechts Land schap. Het waterschap wilde aanvankelijk de uti 1655 daterende dijk laten afgraven en met de vrij komende grond aanliggende terreinen verbeteren. Hiertegen kwamen onmiddellijk verschillende instanties op het gebied der natuurbescherming alsmede enkele particulieren op. Het waterschapsbestuur verklaarde zich tenslotte bereid de dijk te verkopen voor 15.000. ADVERTENTIE )RISS LEDEREN KLEDING 30. „V/el," prevelde Jolliepop, „ik zie er verschrikkelijk uit.' Ik zou schrikken wan neer ik mijzelf ontmoette! Ik lijk genoeg op de Vleermuis-rover om Graaf Gaston een ogenblik afleiding te bezorgen, en dan heeft hij tenminste zijn weddenschap ver loren. Ja, ja het is een moeilijke taak om eeh goed persoonlijk bediende te zijn, maar wanneer men er het talent voor heeft, steekt er veel moois in! Vooruit dus, naar....". Maar op dat ogenblik klonk er een duivels gelach door de keuken, en de woorden verstierven op Jollicpop's lip pen. Verstijfd van schrik zag hij, hoe het keuken-raam van buiten-af geopend werd en daar keek hij in de loop van een re volver, die op hem gericht werd door een persoon, die niemand minder kon zijn dan de échte Vleermuis! „Oe... ah... hoe...", zei Jolliepop, en met die duidelijke woor den viel hij flauw. Dat was een vreselijke toestand! Jolliepop flauw gevallen, het keukenraam open, de Vleermuis al zo goed als binnen. en dat alles, terwijl Paiida's waakzaamheid verslapt was! Ja, dat was zij; want de minuten verstreken zonder dat er iets gebeurde, en dus begon onze vriend zich weer tamelijk veilig te voelen. „Alles is vredig", dacht hij, met opkomen de zorgeloosheid. „Wat een rust! Misschien had Graaf Gaston tóch gelijk en vindt die Vleermuis mijn juwelen eigenlijk niet de moeite waard„Oeahwat een verveling-prevelde de Graaf van Gaep tot Gaep, tussen twee dutjes door. Ze hadden de waarheid eens moeten we ten. datum van ingang van dit besluit werd bij Koninklijk Besluit van diezelfde tijd be paald op de eerste dag van de tweede maand na afkondiging van de staat van beleg in een bevrij ïe Nederlandse ge meente. De controle op dit besluit bleek door zijn redactie grote moeilijkheden op te leveren, vandaar dat het spoedig na de algehele bevrijding van Nederland werd gewijzigd in die zin, dat „aanbrenging en gebruik" vervangen werd door „het aan wezig hebben van". Bovendien werden andere artikelen van dit besluit veranderd en uitgebreid. De getuige-deskundige zeide, dat voor dit wijzigingsbesluit de datum van het oude Koninklijk Besluit gold, ook al stond er in de aanhef „met ingang van een nader te bepalen datum". Men had volgens hem ook een nieuwe-datum van inwerking treding kunnen vaststellen, maar noch de juridische adviseur van het hoofdbestuur van de P.T.T., noch die van het ministerie hebben dit nodig geacht. De ambtenaar van het Openbaar Ministe rie was van oordeel dat slechts sprake is van een wijziging van het oorspronkelijke besluit, zodat geen nieuw Koninklijk Be sluit nodig was om de datum van inwer kingtreding vast te stellen. De ambtenaar eiste 6.boete. „Ook een minister kan iets vergeten" Mr. T. G. Scheer meende dat er sprake is van vervanging en niet van wijziging van het besluit. De gewijzigde redactie maakt de categorie die onder het besluit valt niet alleen veel groter, maar boven dien wordt in dit gewijzigde besluit een straf genoemd. Men kan moeilijk zeggen, aldus mr. Scheer, dat men verplicht is met ingang van een nader te bepalen datum een luisterbijdrage te betalen, als deze nader te bepalen datum elf maanden in het verleden blijkt te liggen. „Waarom zegt men niet meteen, dat de minister vergeten heeft de vervanging van het besluit bij Koninklijk Besluit alsnog te doen ingaan? Ook een minister kan iets vergeten. Nie mand durft dat echter te zeggen, omdat het zulke belangrijke gevolgen heeft." Mr. Scheer zei vervolgens dat een van de eerste vereisten voor het verbindend zijn van eeh wet of een besluit een behoor lijke afkondiging is. Het Koninklijk Besluit dat op deze zaak betrekking heeft is alleen in de Staatscourant afgekondigd en niet in het Staatsblad. De Staatscourant is nooit het middel voor afkondiging van een Ko ninklijk Besluit geweest en zo het daarin al is gebeurd, dan altijd ook in het Staats blad. Bovendien zijn de Londense Staats couranten nooit in Nederland te koop of gepubliceerd geweest. Zij zijn nooit her drukt, wat met alle Staatsbladen uit de Londense periode wel het geval was. Daar om alleen al moet men volgens mr. Scheer aannemen, dat het Koninklijk Besluit van 1944 onverbindend is. De kantonrechter zal op 13 Februari uit spraak doen. WASHINGTON (Reuter). In het Woensdag door de Amerikaanse commissie voor de atoomkracht gepubliceerde half jaarlijkse rapport wordt onder meer mede gedeeld, dat alle onder toezicht van de com missie staande fabrieken, waaronder die, waar atoomprojectielen worden vervaar digd, ten volle in bedrijf zijn. Drie procent van het Amerikaanse bouwvermogen wordt gebruikt voor de constructie van fabrieken, waarin van atoomkracht gebruik wordt ge maakt. Er zijn „aanzienlijke vorderingen" gemaakt met het wetenschappelijke onder zoek omtrent en de vervaardiging van atoomwapens. De kosten, verbonden aan het in bedrijf brengen van de reusachtige fabriek voor de vervaardiging van de waterstofbom, zijn meer dan verdubbeld en bedragen thans 1250 millioen dollar. In het rapport wordt onder meer mede gedeeld dat de Amerikaanse productie van uranium toeneemt en dat het wetenschap pelijke onderzoek naar de aanwendings mogelijkheden der atoomkracht mogelijk zal leiden tot betere werkwijzen voor de landbouw en het op goedkopere wijze ver krijgen van levensmiddelen en vezelstoffen. Moskouse ondergrondse. Woensdag is te Moskou een nieuwe, acht kilometer lange uitbreiding van de ondergrondse van Moskou geopend. Hierdoor kunnen per dag circa een kwart millioen reizi gers meer worden vervoerd. De Mos kouse ondergrondse kan nu per dag twee millioen reizigers tweevijfde van het aantal inwoners vervoeren. Kolen. Volgens een besluit van de raad van de Organisatie voor Europese Eco nomische Samenwerking is een commis sie ingesteld, welke de middelen zal moeten bestuderen, die verbetering kunnen brengen in de kolenschaarste in Europa. Deze commissie staat onder leiding van minister Stikker, terwijl er ook de ministers voor de productie van Frankrijk, Engeland en West-Duitsland zitting in hebben. Ook zal een commissie van plaatsvervangers worden gevormd. Mening. Michael Desalle, hoofd van het regeringsbureau voor prijsstabilisatie, heeft verklaard dat Truman niet gelooft dat generaal Eisenhower als candiidaat voor het presidentschap moeilijk te ver slaan is. De president is van mening, dat het land nog niet klaar is om een militair als president te aanvaarden. Desalle wist niet of Truman zich weer candidaat zou stellen. Vals. In samenwerking met de Franse recherche stelt de Italiaanse politie op het ogenblik een onderzoek in naar een uitgebreide smokkelhandel in schilde rijen en kunstvoorwerpen tussen beide landen. Naar verluidt, zouden voor namelijk valse meesterwerken uit Italië naar Frankrijk gesmokkeld worden. Jagers. Naar Woensdag in Hanoi is ver nomen zijn op 23 Januari vier jagers van de Franse strijdkrachten in Indo- China verloren gegaan. Een piloot is om het leven gekomen, twee andere piloten worden vermist en de vierde is ongedeerd gebleven. Verder is in de nacht van 25 op 26 Januari een vlieg tuig, dat op zoek was naar een gewonde in de buurt van Sontay een vijftigtal km ten Noord-Westen van Hanoi neergestort. Professor. Prof. dr. Leopold Schoenbauer, de bekendste Weense hersëhchirurg van deze ti'| heeft in een lezing verklaard, dat 2000 tot 2500 jaar geleden in Wenen twee hersenoperaties zijn verricht- Schedels, die te Guntramsdorf en Poys- dorf bij Wenen waren gevonden, ver toonden duidelijke tekenen van geslaag de schedeloperaties, die meer dan 2000 jaar geleden werden verricht. Volgens professor Schoenbauer hébben de pa tiënten de operaties nog jaren overleefd. Voetbal. Zes jaar lang hebben de toeschou wers van voetbalwedstrijden op een terrein te Heilbronn (Württemberg) letterlijk op een „kruitvat" gestaan. On middellijk na de oorlog is namelijk een bomtreehter op het terrein, waarin zich verscheidene tonnen scherpe munitie, bommen en andere springstoffen be vonden, dichtgegooid. Iedere Zondag hebben voetbalénthousiasten van Heil bronn op de gevaarlijke plaats gestaan. De mijnopruimingsdienst heeft twee dagen nodig gehad om de springstoffen te bergen. Namen. De Duitse spoorwegen zullen ne gentien van hun modernste en snelste treinen namen gaan geven. Zij hebben daartoe een prijsvraag uitgeschreven, waarbij het publiek wordt uitgenodigd passende namen te bedenken. Voor de winnaars zijn prijzen beschikbaar tot een totaal bedrag van 30.000 mark. Tot op heden zijn reeds 20.000 namen inge zonden, waaronder er vele van reizigers uit het buitenland afkomstig zijn. Lastige baby. In een groot gebied in West- Mexico is de laatste 48 uur grote onge rustheid veroorzaakt door heftige wer king van de Paricutin, de jongste vul kaan ter wereld. In 1943 ontstond de Paricutin in een korenveld bij San Juan de Las Colchas en in acht jaar is hij tot een hoogte van 2500 meter opgegroeid. Ontploffingen in de krater van de vul kaan en aardbevingen hebben reeds in een uitgestrekt gebied muren doen in storten en ramen in verscheidene steden, en dorpen vernield. Vleesloos. Argentinië, eens een van de grootste vleesexporteurs in de wereld, heeft Woensdag voor het eerst een rant soenering van vlees ingevoerd. Krach tens een besluit van het ministerie van Handel en Industrie zullen hotels en restaurants in het gehele land een vlees loze dag in de week instellen. De vee stapel heeft grote verliezen geleden door de droogte. ADVERTENTIE Zuiver en ontsmet uw huid l met de helder vloeibare i D.D.D. De jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN. Uit de weekstaat van de Nederlandse Bank blijkt dat de Nederlandse goud- en deviezenvoorraad langzamerhand de 2 milliard begint te naderen. De deviezen reserve steeg deze week met 52 millioen tot 686 millioen. Met het goud 1195 millioen) is deze voorraad thans ruim twee keer zo hoog als op 23 Juli van het vorig jaar, toen hij slechts 911 millioen be droeg, de laagste stand die ooit bereikt werd. De bijzondere rekening, waarop de Mar shall-hulp wordt geboekt, is gestegen met 38 millioen tot de recordhoogte van 1730 millioen. De bankbiljettenomloop steeg met bijna 30 millioen tot 2867 millioen. Het saldo van 's rijks schatkist verminderde van 167 millioen tot 142 millioen. De Nederlandse ambassadeur in India, de heer A. M. L. Winkelman, heeft meer 'dan tweehonderd ton levensmiddelen, in Neder land bijeengebracht door de actie „Nederland helpt India", overgedragen aan de minister van volksgezondeid van India. De minister verzocht de ambassadeur aan de organisatie en de personen, die tof dit geschenk hebben bijgedragen, de diep gevoelde dankbaarheid van het volk van India over te brengen.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 2