Kort en bondig Othello Gem. Concertgebouw-Haarlem GROOT MUZIEKFESTIVAL Voor de boterham! Speciale aanbieding Slagerij „BESSE" enorme voordelen Bomans herdacht Van Deyssel De verkoop van een wolkenkrabber Postzegeltentoonstelling in Philadelphia Belgische radio kort zijn zendtijd in Engelse toeristen moeten zuinig zijn Nieuwe uitgaven Bouhof D. P. Bouhof DONDERDAG 31 JANUARI 1952 Sanatorium Hellendoorn bestaat weldra 50 jaar Geheim spionnageproces in Stockholm Wegens deviezen- overtreding 75.000 boete geëist Minister In 't Veld: Woningtekort met 16 pet. venninderd sinds begin 1950 2000 Handtekeningen onder 600 documenten Oterleek-staf bij Van Gelder-brandweer Indonesische regering waarschuwt opstande lingen in spe Admiraal McCormick benoemd Nederlandse investering in Zuid-Afrika bepleit Ter ere van het eeuwfeest van de Nederlandse postzegel Geschil met Frans bureau voor auteursrechten Veiligheidsraad aanvaardt ontwapeningscommissie Nadeel voor Nederlandse badplaatsen D. J. BOOSMAN Arts SUCCESSCHOTELS f2.50 Lion d'Or VOOR Broodbelegging 37 cent 41 cent 44 cent 40 cent 42 cent 45 cent 33 cent 44 cent 27 cent 94 cent Bij STREEFLAND STADSSCHOUWBURG hedenavond doorgaan 500 gr. bruine bonen 36 ct. 250 gr. gesorteerde koekjes 49 ct. 1 pot jam, diverse smaken 44 ct. 200 gr. Wavy-wafels van Victoria52 ct. ENKABE. winkelier Twee keer heeft de schrijver Godfried Bomans gisteravond de Zaterdag overleden letterkundige dr. K. J. L. Alberdingk Thijm (Lodewijk van Deyssel) herdacht: eerst, op verzoek van wethouder Geluk, in de Haar lemse Schouwburg voor de bezoekers van het daar gehouden Interscholair Tournooi en vervolgings in de sociëteit Teisterbant, welke door dit sterfgeval haar ere-presi- dent verloor. Sprekend in Teisterbant verklaarde Bo mans er verheugd over te zijn dat het ver zoek tot herdenking van de overheid was uitgegaan. Het was ontroerend te zien, zo vertelde hij, hoe al die jonge mensen in de schouwburg spontaan opstonden, nu eens niet voor een voetballer, een wielrenner of iemand anders die alleen door lichamelijke capaciteiten excelleert, maar voor iemand die in de geest groot is geweest. Vervolgens schetste spreker de betekenis van Lodewijk van Deyssel door hem de kunstenaar te noemen, die nieuwe perspectieven voor het Nederlands proza heeft geopend. Had Van Deyssel niet geleefd, dan zouden wij nu stellig anders schrijven en misschien zelfs anders denken. Over het algemeen wordt de betekenis van dergelijke artistieke ar beid in Nederland niet hoog aangeslagen, maar wij hebben in Duitsland gezien dat het leven verschrompelt en versdhraalt als de kunstenaars het zwijgen wordt opgelegd en de edelste gevoelens, die in een volk leven, niet tot uiting kunnen komen. Op artistiek terrein heeft Van Deyssel altijd voor de schoonheid en de zuiverheid van gevoel oP de bres gestaan, zonder ooit af te wijken van de koers die zijn geweten hem voorschreef. Van Deyssel zal blijven leven in zijn werk, maar door de dood van Alberdingk Thijm hebben wij iets onvervangbaars ver loren. Door zijn overlijden, zo besloot Bo mans, moeten wij een zeldzame verschij ning in het geestelijk leven van Haarlem missen: een bedachtzame, hoffelijke, wel levende persoonlijkheid, een niet génoeg te waarderen vriend van talrijke jonge kun stenaars, die een levendig contact met hem onderhielden en steeds een hartelijke gast vrijheid ondervonden. Hij was in ieder op zicht een markante figuur. Waar die boom is omgevallen zal niets meer groeien. Vervolgens las mr. L. Ali Cohen de acht ste zang van de Apocalyps van Lodewijk van Deyssel voor, een ongeveer zestig jaar geleden geschreven prozastuk. Binnenkort zal er in Teisterbant een speciale Thijrn- avond worden gehouden, waarop de ver schillende facetten van zijn groot kunste naarschap zullen worden besproken en toegelicht. Perzische poëzie In het tweede gedeelte van de avond hield de heer S. Elte een levendige causerie over het onderwerp „Iran, olie en poëzie". De oliekwestie, zo zeide hij, bevat zowel elementen voor een tragedie als voor een avonturenroman. Hoewel er enorme rijk dommen worden verdiend dank zij de ge weldige bodemschatten, heerst er een ont stellende armoede onder de bevolking. Aan deze gegevens knoopte spreker een poli tieke beschouwing vast, om vervolgens over te stappen naar het filosofisch en dichterlijk gebied. Het is moeilijk de ge dachten van de subtiele en intelligente Perzen te doorgronden, daar zij wijsheid noemen het verhelen van gedachten, die er, naar zij menen, niet zuiverder op wor den door ze aan de openbaarheid prijs te geven. Men koestert er zijn gedachten, in de letterlijke zin van het woord. Uitvoerig en met voorlezing van veel treffende citaten besprak de heer Elte ver volgens de belangrijkste voortbrengselen van de Perzische litteratuur: het reusach tige Sjahname of Boek der Koningen uit het begin van de elfde eeuw, de kwatrijnen van Omar Chayyam, die met fatalistische berusting het „carpe diem" predikte, de verzen van dé opportunistische moralist Saadi (die bittere geneesmiddelen ver mengde met de honing der scherts) en ten slotte de g'hazelendichter Hafiz van Sjiraz uit de veertiende eeuw. Op twee kenmer kende eigenschappen vestigde spreker in het bijzonder de aandacht. Ten eerste op de steeds aanwezige mogelijkheid tot dubbele uitleg, mede door het gebruik van de zo geliefde woordspelingen,waarbij men licht zinnige anecdotes gebruikte om diepzin nige waarheden te illustreren. Ten tweede op de mei-kwaardigheid dat het eeuwig- heidsgevoel tot uitdrukking is gebracht door het wijzen op de verbondenheid van mens en natuur, op het voortbestaan der materie. Over het leven van de ziel na de dood wordt nauwelijks gerept, des te meer echter over het tot stof vergaan van het lichaam. Op 30 Mei 1952 zal het vijftig jaar ge leden zijn, dat het volkssanatorium te Hel- lendoorn werd geopend. Men heeft plan nen dit feit op eenvoudige wijze te her denken. Het sanatorium te Hellendoorn is een der oudste van ons land. Het werd op gericht door de Vereniging tot Oprichting en Exploitatie van Volkssanatoria voor Borstlijders in Nederland. De vereniging heeft van het begin af ge staan onder het Beschermvrouwschap van H.M. de Koningin-Moeder Emma, die bij de opening en bij de viering van het 25- jarig bestaan aanwezig was. Dat de belang stelling van de zijde van het Koninklijk Huis nog steeds bestaat, moge blijken uit het feit, dat de eerste gift in geld, die het jubileumcomité ontving, afkomstig was van Prinses Wilhelmina. Het sanatorium is in de afgelopen 50 jaren gestadig uitgebreid. Het is van rust huis tot tuberculose-ziekenhuis geworden. De laatste uitbreiding betreft de nog in aanbouw zijnde afdeling voor operatie- en observatiepatiënten. Het aantal bedden is uitgebreid van 48 tot ruim 300. Zowel van de zijde van oud-patiënten als van oud-personeel bestaat veel belang stelling voor het jubileum. Meer dan 15000 personen zijn in de afgelopen halve eeuw in het sanatorium opgenomen geweest. Wanneer belangstellenden naam en adres aan de geneesheer-directeur opgeven, zul len zij in de gelegenheid worden gesteld aan de feestelijkheden deel te nemen. In Stockholm is officiëel bekend ge maakt, dat drie niet met name te noemen oersonen wegens spionnage veroordeeld zijn tot respectievelijk drie, vier en acht maanden dwangarbeid. Het proces is met inachtneming van de meest strikte geheim houding gevoerd en begon Vrijdag. Functionarissen weigerden te bevesti gen dat het hier de in Rusland geboren gravin Tatiana de Trouville en de Polen Doleviczeny en Ryszard betrof. Voor het Amsterdams gerechtshof liet Woensdag de Utrechtse zakenman A. P. S. verstek gaan. omdat hij in Frankrijk afwacht welk vonnis de Nederlandse justitie over hem zal vellen. Deze verdachte was directeur van een bedrijf in Utrecht, dat installaties ver vaardigde voor het te water laten van red dingsboten. In de oorlog had het bedrijf soortgelijke installaties gefabriceerd voor Duitsche schepen. Dit leidde ertoe, dat de directeur na de bevrijding voor een tribunaal terecht moest staan. Na de bevrijding deed hij zaken met België waarbij de deviezenbepalingen werden over treden. In de dagvaarding werd een bedrag van vier millioen Belgische francs genoemd. Ruim twéé jaar geleden legde de bijzon dere politierechter in Utrecht de verdachte een boete op van f 100.000 en zes maanden hechtenis. De procureur-generaal bij het Amsterdams gerechtshof, dat deze deviezenovertreding in hoger beroep behandelde, zei dat de ver dachte een „dynamisch man is. die voor ons land nuttig werk kan verrichten en een bron van deviezen kan zijn". Hij hoopte, dat de verdachte naar Nederland zal terugkeren. Omdat het feit reeds zes a zeven jaar geleden is gepleegd, eiste hij een lichtere bestraffing: zes maanden voorwaardelijke gevangenis straf met een proeftijd van drie jaar, een geldboete van f75.000 en verbeurdverklaring van de in beslag genomen f 20.000. Het hof zal uitspraak doen cp 13 Februari. Minister In 't Veld heeft te Dordrecht de eerste paal geslagen voor een complex van zeshonderd flatwoningen. De minister hield ter gelegenheid daarvan een rede, waarin hij zei, dat in het afgelopen jaar 58.600 woningen zijn voltooid. Dit is 13.000 meer dan de regering in haar programma heeft beloofd. Het is bovendien een record. Tot dusver was 1934 het topjaar. Toen werden er 52.500 woningen gebouwd. Voorts is in deze maand de 200.000ste woning na de bevrijding gereed gekomen. Volgens de berekeningen, die aan het woningbouwprogram van de regering ten grondslag liggen, zouden in 1950 en 1951 74.000 woningen nodig zijn om de groei van het aantal gezinnen bij te houden en de ergste krotten te vervangen. Er zijn in deze beide jaren echter 114.000 woningen tot stand gekomen, waarbij duplexwonin- gen voor twee geteld zijn. Trekt men van deze 114.000 woningen de 74.000 af, die volgens het programma voor de jaarlijkse groei nodig zijn, dan blijven er 40.000 woningen over. De conclusie van de minis ter was dan ook dat het woningtekort sedert 1 Januari 1950 met 40.000, of onge veer 16 procent is verminderd. Over de vooruitzichten voor 1952 en volgende jaren zei de minister: De lucht is nog wel niet geheel opgeklaard, maar er is toch een beter perspectief. In de laatste vier maanden zijn ruim 21.000 woningen goedgekeurd. Niettemin is het aantal, dat in uit voering is, gedaald. Er zijn namelijk ruim 5.000 woningen per maand gereed ge komen terwijl de in die maanden goedge keurde woningen niet alle direct in uit voering kwamen. In de laatste vier maanden werd over eenstemming over de financiering voor 13:551 woningwetwoningen, 2.281 her houw-oorlogsschade- en 8.294 premiewo ningen bereikt. Totaal dus 24.126. Dit is ruim 6.000 per maand. Het aantal in uitvoering zijnde wonin gen zal in April naar de minister verwacht, wel weer op ongeveer 45.000 komen. Om dit aantal aan te houden moet verder voor 4.000 a 4.500 woningen per maand goedkeuring worden verleend. Voorlopig zal dit wel gaan. De gemeenten hebben aardig wat geld bij elkaar ge bracht (naar ruwe schatting 150 millioen). Voorts gaan we opereren met de 120 mil lioen uit de pot van de institutionele be leggers. Dit is evenwel nog niet voldoende om het hele jaar uit te komen. Daarom hebben we de nationale leningen nodig waarvan de aankondiging binnenkort te verwachten is. Tenslotte wordt nog nog bezonnen op andere mogelijkheden, waarover ik thans nog niets kan mededelen, aldus minister In 't Veld, die echter niet kon garanderen, dat er in dit jaar 50.000 woningen gereed zullen komen. In Amerika is onlangs een van de in gewikkeldste zakelijke transacties afgewik keld, die de geschiedenis kent: de verkoop van het Empire State Building, dc hoogste wolkenkrabber in New York (ruim 480 meter). In een reportage, die het blad Life hieover geeft, wordt gezegd, dat 75 zaken lieden: makelaars, bankiers, advocaten, verzekeringsmensen en hypotheekhouders er vijf uur en een kwartier over bezig wa ren, om de verkoop tot stand te brengen. Maar er was heel wat aan voorafgegaan. In Mei van het vorig jaar besloot de 41- jarige makelaar Roger Stevens het gebouw te kopen. Stevens moest daarvoor dik 50 millioen dollar bij elkaar brengen. Hij be sloot de grond onder het gebouw aan de Prudential Verzekeringsmaatschappij te verkopen voor 17 millioen en deze dan terug te pachten voor 99 jaar. Prudential zou dan nog 15,5 millioen op hypotheek willen geven. De rest moest Stevens van andere zijden bij elkaar krijgen. Gedurende de hele zomer werkte Ste vens met zijn advocaten aan de voorberei ding van de transactie. Want Stevens kon de grond onder het gebouw niet verkopen en een hypotheek op het gebouw nemen, eer hij beide bezat. En hij kon ze niet kopen van de erven Raskob, de eigenaren van het gebouw, totdat Prudential en de andere maatschappijen hem het geld gaven- De hele zaak was zo gecompliceerd, dat De Oterleekse brandweer-staf, die door de Sanlpoortse mannen uit Zand voort werd gehaald: is niet lang in het hoofdkwartier van deze veroveraar gebleven: de afgelopen nacht hebben leden van de fabrieksbrand- weer van Van Gelder kans gezien de trophee in handen te krijgen. De staf is nu opgebor gen ten huize van de commandant P. J. Elmens aan de Koningsweg in Velsen-Noord. DJAKARTA (Aneta) In verband met de nog steeds bestaande onzekerheid bij sommige groepen der bevolking over de houding der regering ten aanzien van be paalde bewegingen, welke er duidelijk op zijn gericht, de republiek Indonesië door middel van geweld omver te werpen waartoe ook de Darul Islam behoort wordt in een door de regering uitgegeven communiqué nadrukkelijk vastgesteld dat elke vorm van rustverstoring, welke na delige gevolgen kan hebben voor volk en staat, krachtig de kop zal worden inge drukt. In dit communiqué der regering wordt tevens herinnerd aan de toelichting op het programma van het huidige kabinet-Suki- man, namelijk dat de regering elke poging om een staat te vormen binnen de repu bliek Indonesia, onverschillig of een der gelijke poging van binnen of van buiten komt, beschouwt als opstand tegen het wettige gezag. De Amerikaanse admiraal McCormick is benoemd tot opperbevelhebber van het Atlantisch pact in de Atlantische Oceaan. McCormick die tevens opperbevelhebber van de Amerikaanse vloot in de Atlanti sche Oceaan is, verklaarde dat zijn staf zou worden samengesteld uit officieren uit alle betrokken landen. McCormick stelde in net vooruitzicht, dat, mocht er oorlog komen, de twee com mando's, die hij thans bekleedt, niet in handen van één persoon zouden kunnen zijn. „Zuid-Afrika zou een der gunstigste in vesteringsgebieden voor Nederlands kapi taal kunnen zijn. Voorwaarde daartoe is echter, dat wij ons niet uitsluitend ten doel stellen een sluitende betalingsbalans, maar een positieve betalingsbalans". Tot deze uitspraak kwam prof. dr. ir. J. Goudriaan, oud-directeur van de Nederlandse Spoor wegen, thans hoogleraar aan de universi teit van Pretoria, in een causerie voor Amsterdamse leden van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Aan deze uitspraak verbond hij de wens, dat Nederland niet alleen arbeid, maar eens ook kapitaal naar Zuid-Afrika zal gaan uitvoeren. De Nederlandse sector in het economische leven van.de Unie is nog zeer klein. De industrie is er gegroeid en thans sterker dan landbouw en goudmij nen samen. Deze ontwikkeling is gestimu leerd door de rijkdom van steenkool, ijzer cn staal. Nooit is men toegekomen aan ontginning van de beschikbare water kracht, aangezien steenkool overvloedig aanwezig is. De prijs van steenkool is dien tengevolge slechts een fractie van die in Europa. Het Zuid-Afrikaanse hoogovens- en staalbedrijf pi'oduceert thans jaarlijks 600.000 ton walsproducten. Het wil de pro ductie tot 1 millioen ton vei'hogen. Voorshands moet echter ook nog het duurdere buitenlandse staal geïmporteerd worden, aangezièn de ijzer- en staalcorpo- ratie nog niet voldoende voor binnenlands verbruik produceert. De unie is er ook in geslaagd een groot electriciteitsnet op te bouwen. In het cen trale gebied (Johannesburg) is de prijs van electrisehe stroom zeer laag. Zuid- Afrika heeft ook een olie-industrie met steenkool als grondstof. Deze onderneming wordt door de overheid gefinancierd. De loonstandaard voor de blanke werk lieden is ongeveer het dubbele van arbei ders in Nederland of Engeland. Prof. Goudriaan merkte op, dat er veel al een misverstand heerst ten aanzien van de „kleurslagboom", die bepaalde beroe pen niet voor kleurlingen toegankelijk maakt. Deze „colour bar" berust echter, zo zeide hij, op de economische omstan digheden en is afkomstig van de op Engel se leest geschoeide vakverenigingen. Men mag er zijns inziens nooit toe over gaan de naturellen zeggenschap te geven over zaken van de blanken. Naar de mening van de blanke bevolking moet men de na turellen onder alle omstandigheden ont wapend houden en hun geen kiesrecht toe kennen Wat de taal betreft, het Afrikaans wint langzaam veld. Het streven is erop gericht de gehele bevolking tweetalig te maken. Voor overheidsbetrekkingen wordt reeds tweetaligheid vereist. In het bedrijfsleven heerst hierover niet de minste animositeit. WASHINGTON (ANP). De grootste en volledigste verzameling postzegels van Nederland en overzeese rijksdelen, die ooit buiten Nederland is tentoongesteld, is bij eengebracht in het „National Philatelic Museum" te Philadelphia voor de tentoon stelling „Eeuwfeest van de Nederlandse postzegel", die door onze ambassadeur dr. J. H. van Royen in tegenwoordigheid van vele hooggeplaatste Nederlanders en Ame rikanen is geopend. De collectie, bestaande uit bijdragen van het Nederlandse post- museum, leden der Amerikaanse vereni ging „Netherlands and Colonial Philately" en een aantal particuliere inzenders, om vat naast vrijwel elke in Nederland, Oost en West-Indië uitgegeven postzegel, een interessante verzameling gestempelde en veloppen uit de voor-postzegeltijd van bodenpost èn schipperspost. Een der inzen ders had cJe originele gedachte om post zegels met portretten van leden van het oranjehuis te arrangeren in de vorm van de stamboom van het vorstelijk geslacht. De afdeling Oost-Indië respectievelijk In donesië bevat een speciale sectie zegels met Japanse overstempeling uit de bezettings tijd. Elk stadium in het ontwerpen, grave ren en drukken van Nederlandse postze gels is in beeld gebracht door middel van een fraaie collectie foto's, tekeningen en drukproeven. Deze collectie is ingezonden door Johan Enschedé en Zonen, Grafische Inrichting N.V. te Haarlem. Terwijl de hoofdzalen van het museum door de ten toonstelling zelf gevuld zijn, zijn bijzaal tjes gewijd aan Nederlandse affichekunst, litteratuur over Nederland en foto's van land en volk. Een speciaal, tweehonderd bladzijden tellend nummer van het orgaan van het museum is gewijd aan de tentoon stelling en bevat naast een opdracht van dr. Drees en artikelen van vele andere Nederlandse autoriteiten de volgende woorden van Koningin Juliana: „Postze gels spreken op hun eigen wijze. Onder meer spreken zij van brieven, geschreven tussen vrienden uit vele naties. Postzegel vrienden worden als leden van een inter nationale broederschap". van de transactie eerst een generale repe titie werd gehouden, zo dat iedereen zijn rol zou kennen. Iedereen kreeg een hand leiding van 19 bladzijden, waarin de 104 étappes van de verkoop werden omschre ven. In de 5 1/4 uur, dat de werkelijke zitting duurde, werden 2000 handtekenin gen onder 600 documenten gezet. Daartoe behoorden ook een aantal chèques met lange series nullen. BRUSSEL, (ANP) Als gevolg van een geschil met enkele buitenlandse vereni gingen voor auteurs- en reproductierech ten heeft de Belgische radio-omroep zich genoodzaakt gezien haar uitzendingen met 2Yz uur per dag in te krimpen. Het B.I.E.M. Bureau International des Editions Mécaniques) te Parijs had door zijn vertegenwoordiging te Brussel de Bel gische omroep een proces aangedaan met het doel buiten de gewone auteursrechten om in de vorm van zogenaamde rechten voor mechanische reproductie een extra toeslag te verkrijgen. De Belgische radio- omroep, die thans per jaar ongeveer 10 millioen francs uitgeeft aan auteursrechten voor het ten gehore brengen van Franse gramofoonplaten, zou bij inwilliging van deze eis van het B.I.E.M. verplicht zijn ge weest nog eens extra 20 millioen francs aan reproductierechten te betalen. Dit bedrag zou dan niet ten goede gekomen zijn aan de Franse kunstenaars zelf. doch a^jx de commerciële instellingen, die zich met de vervaardiging en verkoop der platen bezig houden. De civiele rechtbank te Brussel heeft in eerste instantie de Belgische radio-omroep in het gelijk gesteld, doch de B.I.E.M is tegen de uitspraak in hoger beroep ge gaan. Binnenkort zal het hof van beroep zich over deze zaak moeten uitspreken. Inmiddels werd het contract tussen de om roep en de B.I.E.M. verbroken en moest de Belgische radio-omroep een groot ge deelte van haar Franstalig programma schrappen. Hierdoor zag de omroep zich verplicht, haar uitzendingen zowel over de Vlaamse als de Waalse zender in te korten. Zonder debat heeft de Veiligheidsraad zijn goedkeuring gehecht aan de resolutie, die de Algemene Vergadering der UNO deze maand aannam en waarbij de com missie voor conventionele bewapening ont bonden en vervangen wordt door een nieuwe ontwapeningscommissie. De commissie bestaat uit de leden van de Veiligheidsraad en Canada en zal voor 10 Februari voor het eerst bijeenkomen. De maatregel van de Engelse regering, die de deviezentoewijzing voor de Engelse toeristen van 50 op 25 pond per jaar terug brengt, zal voor ons land niet zulke ernsti ge gevolgen hebben, althans niet wat de grote steden betreft. De directeur van de V. V. V. Amsterdam meent zelfs dat deze Engelse maatregel op den duur een voor deel voor ons land zal kunnen blijken te zijn. De Engelse toerist is gewend in de va- cantie lange reizen te maken, bij voorkeur op het continent. Door de halvering van zijn budget zal hij nu aangewezen zijn op het dichtstbij zijnde land. Van de West- Europese landen is Nederland het goed koopst. Wel zullen de Engelse toeristen de luxe gelegenheden vermijden. De situatie voor de Nederlandse bad plaatsen is echter ongunstig. De directeur van enige hotels in Noordwijk heeft reeds van een van de grote Engelse reisbureaux mededeling ontvangen dat de grote reser veringen voor Engelse toeristen in de hui dige vorm niet zouden doorgaan. Jhr. Dr. W. H. Alting van Gcusau Leer goed zingen. (Uitgeverij Born N.V. te Assen). Van de inmiddels overleden auteur jhr. dr. W. H. Alting van Geusau verscheen, als nummer 4 van „De px-actische Bibliotheek" van de uitgeverij Born N.V. te Assen, onder de titel „Leer goed zingen" een eenvoudige gids voor ieder die zijn stem wil ontwik kelen. Het wex-kje geeft veel practische wen ken, doch de bijzondere verdienste is dat het belangstelling wekt voor de zangkunst. Zin gen leert men tenslotte niet uit een boekje, maar onder contróle en op aanwijzing van een ervaren paedagoog. Doch eer men er toe besluit met die studie te beginnen kan het geen kwaad zich enigszins op de hoogte te stellen van wat er zo al bij komt kijken en daartoe lijkt ons het boekje „Leer goed zin gen" wel geschikt. Het handelt over adem haling, loonvorming, dictie en articulatie, resonans, stemsoorten en registers. De zanglerares Ida van der GroepVan Goor heeft het boekje persklaar gemaakt; het manuscript was namelijk onvoltooid toen auteur plotseling uit het leven weggerukt werd. Dit wettigt het vermoeden dat het slothoofdstuk „Stemoefeningen" van hare hand is. Wij kunnen het werkje aanbevelen, ook voor koorzangers. Jac. Kort, Bach's Weihnachts Oratorium. (Uitgeversmaat schappij „Holland", Amster dam). Wat wijlen prof. dr. G. van der Leeuw ten opzichte van de Passies en de Hoogmis van Bach aan practisch vulgarisatiewerk tot stand bracht met zijn bekende boekjes, gepubli ceerd door de Uitgeversmaatschappij „Hol lend" te Amsterdam, is door Jac. Kort voort gezet met een werkje, waarin Bach's Weihnachts-Oratorium ontleed en besproken wordt. Het is een degelijke studie, die niet zal nalaten de belangstelling, die reeds voor de reeks Kerstcantates van Bach bestaat, te vergroten. De duidelijke uiteenzetting en de bevattelijke toon waarop het werkje ge schreven is, maken het geschikt voor de ge middelde concertbezoeker. Wie Jac. Kort's brochure vooraf leest zal van het oratorium dubbel genieten. Toch zou het aanbeveling verdienen de studie met muziekvoorbeelden te illustreren, zoals dit in de analyses van Kretzschmar van de Breitkopf-editie het ge val is. JOS. DE KDERK BINNENLAND Bij de collecte op Klaproosdag van het Nederlands Oorlogsgraven Comité werd be kend gemaakt dat acht collectanten gele genheid zouden krijgen een vierdaagse reis te maken hetzij naar Londen hetzij naar Brussel. Woensdag is in Amsterdam de trek king geschied, waardoor acht prijswinnares- sen werden aangewezen. Het zijn dames uit Bergen op Zoom, Oegstgeest, Woubi-ugge, Oostzaan, Montfoort, Grouw, Budel en Prinsenbeek. In Venlo is 's nachts ingebroken in een café. De indringers vonden de geldla leeg; zij namen daarom maar een hoeveelheid ge kookte eieren mee, die zij onderweg naar huis oppeuzelden. De eierschalen lieten zij op de weg achter, zo dat de politie hen de volgende morgen gemakkelijk kon vinden. In Vroomshoop kwamen in Juli twee auto's met elkaar in botsing. Een 29-jarige voetgangster, die tussen een der auto's en een brugleuning bekneld geraakte, werd zo ernstig aan beide benen gewond dat deze geamputeerd moesten worden. Tegen beide automobilisten is thans een maand hechtenis geëist en een half jaar intrekking van hun rijbewijzen. Schiphol is Woensdag van vier uur tot halfelf „dicht" geweest door mist. Het toestel uit Djakarta landde op het Brusselse vlieg veld. De passagiers zijn met auto's naar Amsterdam vervoerd. Door de aanleg van een Schelde-Rijn- kanaal zou tegemoet gekomen worden aan belangrijke Noord-Brabantse wensen, zo heeft de Commissaris der Koningin in die provincie, prof. dr. J. E. de Quay, in de ver gadering der Provinciale Staten verklaard. HAARLEM EN OMGEVING Tot leraar Engels aan het Groen van Prinsterer-lyceum te Vlaardingen is benoemd de heer J. Schaap te Bloemendaal. Veertig leerlingen van de N.V. Holland Nautic te Haarlem hebben Woensdagmiddag een bezoek gebracht aan de papierfabrieken Van Gelder en Zonen N.V. te Velsen. De be- zoekei-s werd o.a. getoond hoe in drie uur tijds een boomstam tot een bierviltje wordt gemaakt. Bij de door het gemeentebestuur van Landsmeer gehouden aanbesteding voor het maken van de riolering op planken of beton en het leggen van een trottoir in het eerste complex van het uitbreidingsplan was het laagst ingeschreven door de fa. J. Dienaar en Zn. te Santpoort met f 144.400, f 150,000 en f 9300. DE „EBAN" HEEFT EEN GEBROKEN KRUKAS Het 228 b.r.t. metende motorkustvaartuig „Eban" van de N.V. Carebeka te Groningen heeft op dc Theems bij Gravesend de krukas gebroken. Het schip was onderweg van Lon den naar Rotterdam. De Nederlandse motor coaster „Bonaire" nam de „Eban" op sleep touw en bracht haar in Southend binnen. Met de eigenaars van het m.s. „Fiat" is ge contracteerd voor het verder slepen naar Rotterdam. Zondag 3 Februari hopen onze geliefde oudex-s en grootouders A. v. d. PAARD S. v. d. PAARD- KAMMENGA hun 30 jarige echtvereniging te herdenken. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wens van hun dankbare kinderen en kleinkinderen T. Otto-v. d. Paard O. Otto Jos en Bertje Z. van Schooten- v. d. Paard J. J. van Schooten Kees, Max-yke, Bertje Mie v. d. Paard. Berkenstraat 1, IJm.-Oost. Vrijdagmiddag GEEN SPREEKUUR. Morgen: Tarbot met worteltjes. I. 50 gr. Gekookte Worst 50 gr. Leverworst. II. 50 gr. Grove Worst 50 gr. Bloedworst. III. 50 gr. Nierworst. 50 gr. Ontbijtspek IV. 50 gr. Boterhamworst 50 gr. Rookvlees V. 50 gr. Rolspek 50 gr. Leverworst VI. 50 gr. Ontbijtspek 50 gr. Rookvlees VII. 50 gr. Boterhamworst 50 gr. Leverworst VIII. 50 gr. Kinnebakspek 50 gr. Botcrhapiworst IX. 50 gr. Leverworst 50 gr. Bloedworst X. 200 gr. Gelderse Worst le kwaliteit. TUINDERSSTRAAT 45 iJmuidcn-Oost. Tel. 4918. Wegens ziekte van Frits van Dijk kan de voorstelling Zondag 3 Februari - 8 uur - De Melodisten Orkesten - bands - ensembles - solisten Een programma voor oud en jong. Prijzen 1.35, 1.85, 2.35 (alles inbegr.). Vooi-verk. dag. 10—3 ur. tel. 123 u. nr. 13466 en voor zover voorradig des avonds aan de zaal. Geldig van 31 3an. t/m 9 Februari Zo iets is natuurlijk alleen verkrijgbaar bij uw 1 pond leverworst 75 cent 2 ons boterhamworst 56 2 hamworst 60 2 pekelvlees 60 2 ontbijtspek 80 2 bloedworst 45 2 leverworst met spek 45 Frans Naereboutstraat 11 - Tel. 5762 - IJmuïden voor LEVENSMIDDELEN VERKADE ARTIKELEN en FIJNE VLEESWAREN Verkade's koeken en beschuit? Bij Bouhof komt die wens altijd uit. Vooral komt Bouhof U te stade Voor brosse koekjes van Verkade! Alle soorten biscuit en wafels steeds weer vers voorradig. Vraagt onze gratis prijscourant van alle Verkade artikelen. Verder nog voor U: Erwtensoep met vleesbouillon en worst van de „Bever" 1.05 Bruine bonensoep en saucijsjes van de „Bever" 1.05 Tomatensoep van de „Bever" 0.85 Heeft U al eens kennis gemaakt met onze „Nibb-it"? Iets buitengewoons voor Uw avondjes. Vraagt gratis monster. Verder: 2 ons zure zult voor 0-45 en 250 gram prima allerhande voor slechts 0.49 LEVENSMIDDELENBEDRIJF ESDOORNSTRAAT 22, IJMUIDEN-OOST, TEL. 4109

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 3