Anton van Duinkerken sprak aan de baar van Lodewijk van Deyssel De burgers uit de achttiende eeuw zouden vreemd hebben opgekeken -Clowntje Riek Lynne Thorn's dilemma Castricum Beverwijk Critiek op Vitesse-terrein in K.V.P.-jaarvergadering IJ muiden Driehuis 4 Pittige „droom" van de Bouwaf deling Agenda voor Beverzvijk Giften voor monument Melkhandel offerde Sneeuwval nog geen invloed op melkprijs Morgen ,,Neeltje Jacoba" weer in dienst Crematie directeur Volks-muziekschool TWEE AMSTERDAMSE EXPOSITIES Als er sneeuw ligt Voor de kmderen Scheepvaart FEUILLETON i DONDERDAG 31 JANUARI 1952 Gistermorgen om tien uur is het stoffe lijk overschot van dr. Karei Joan Lodewijk Alberdingk Thijm, in de litteratuur zich noemende Lodewijk van Deyssel, op Wes- terveld ter aarde besteld. Op verzoek van de nabestaanden was er slechts weinig ruchtbaarheid aan deze plechtigheid ge geven en voerde alleen professor dr. W. Asselbergs, zich als schrijver bedienend van het pseudoniem Anton van Duinker ken, in de aula het woord. Spreker memoreerde Van Deyssel als een mens wiens levenskrachten naar lichaam en ziel onvermoeibaar waren tot het uiterste. Tot aan zijn laatste uur is hij blijven léven: iedereen die met hem in aan raking kwam, hetzij persoonlijk hetzij door middel van zijn werk, werd geboeid en verrijkt. Een gesprek met hem gaf op de een of andere manier altijd weer een nieuwe kleur, een nieuwe gloed aan het bestaan. Van Deyssel, aldus spreker, was een be zonken waarnemer van het leven, die een diep psychische affiniteit met het kind be zat: in het spel van de kunst bereikte het spelenderwijze de diepe ernst van het spe lende kind en evenals het spelende kind wist hij zich door een dergelijke zelfver lorenheid te verwerkelijken. In de glorietijd van de Beweging van Tachtig, zo vervolgde professor Asselbergs, is Van Deyssel de meest glorieuze geweest. Zolang onze taal zal blijven leven en ge lezen worden, zal men hem als de meest strijdbare figuur uit die grootse periode erkennen. Zijn glorie is gefixeerd tot een vast punt in de geschiedenis van de Neder landse litteratuur, welke hij op dit histo rische ogenblik is ingetreden. Aan de groeve dankte de heer J. Al berdingk Thijm, een zoon van de over ledene, mede namens zijn broer, zuster en verdere familieleden, voor de betoonde be langstelling. In een treffend afscheidswoord verklaarde hij de vorige dag te hebben ge lezen in het boek van zijn vader over de dood van diens vader, daaraan toevoegende dat hij, ware hij zelf een letterkundige, thans een dergelijk boek zou kunnen schrijven. Er zouden grote verschillen zijn, want het boek van Van Deyssel over diens vader weerspiegelde een harmonisch leven als een effen meer en het boek over Van Deyssel had meer op een berglandschap met hoge toppen moeten gelijken, maar er zou toch iets gemeenschappelijks zijn in het bestaande en het hypothetische boek, namelijk de diepe genegenheid van kind tot vader. Tussen de ongeveer vijftig personen, grotendeels kunstenaars, die de met prach tige bloemstukken en kransen bedekte kist naar de laatste rustplaats volgden, merkten wij op: mevrouw S. Erens-Bouvy (de we duwe van Van Deyssels vriend mr. Frans Erens), mevrouw Top van Rhijn-Naeff, mevrouw Emmy van Lokhorst en de heren mr. L. Ali Cohen, Mari Andriessen, H. P. Baard, D. A. M. Binnendijk, Godfried Bo- mans, H. F. Boot, Jules Chapon, Jules Cuypers, prof. dr. N. A. Donkersloot, D. J. A. Geluk, Tjebbo Franken, Adam Haag, Otto B. de Kat, Jan Mens, H. L. Prenen, dr. P. H. Ritter, A. Roland Holst, Eduard Verkade, Kees Verwey en een zoon van Frans Mijnssen. „Vriendenkring" won nu op het nippertje De Beverwijksf klaverjasclub „Vrienden kring" heeft Dinsdagavond de al aangekon digde wedstrijd tegen „Allen Present" maar op het nippertje gewonnen. De eerste ronde eindigde zelfs met 134 winstpunten in het voordeel van „Allen Present". De tweede en derde ronde werden echter door de Beverwijkers gewonnen. De uitslag luidde: Vriendenkring 24525 punten, 10 marsen, 10 gewonnen partijen. „Allen Present" 24091 punten, 9 marsen en 8 gewonnen partijen. Hoogovenamateurs in het Kennemer Theater „De man zijn droom" (A man's dream) was de titel van de gisteravond in het Ken- nemer Theater opgevoerde revue door de Bouwafdeling van de Hoogovens. Met een gelijkluidende proloog werd de stampvolle zaal midden in het van humor tintelende programma geplaatst en in een vaartje is vervolgens de ene sketch na de andere ten tonele gebracht, onderbroken door de ge zellige kout van een zwerver, die per on geluk altijd tegen een conférencier aanliep, doch steeds de juiste aankondiging te pak ken kreeg. Behalve de medewerking van „The fellah's", een zingend meisje (dat verdacht veel op de ene helft van „de Blondona's" leek) en een spelende en zingende jongeman, werd het programma met eigen werk gevuld, eigen werk van amateurs van de Bouwafdeling. Hoewel er met veel invallers gespeeld is, liet de kwaliteit niets te wensen over, het geen niet zo eenvoudig was, als men be denkt, dat de soms lange gesprekken door spekt waren met bizonder puntige woord spelingen. De regisseur, de heer G. Barbiers, zelf voortdurend actief, had weliswaar een hard hoofd in de uitvoering van de sket ches, maar was uiteindelijk toch wel te vreden over het slagen van de avond, waar zoveel moeilijkheden aan vooraf wa ren gegaan. De décors (wat een ideale huiskamer!) waren goed uitgevallen, zodat met een minimum aan requisieten kon worden gewerkt. De liedjes, door eigen krachten geschreven en gecomponeerd, werden begeleid door een orkest onder lei ding van Johnny Westerman, dat. later ook de dansmuziek verzorgde. Tijdens een en tr'acte werd door Rein van Zaanen' de trompet-solo „Estralita" ten beste gegeven, die het aanhoren dubbel en dwars waard was. De Bouwafdeling zal bij het uitvoeren van een volgende revue, de vierde, moeite hebben om deze „Mannendroom" te ver beteren. Met een gezellig bal onder leiding van Dick Heemskerk werd het al gauw Don derdagmorgen. DONDERDAG 31 JANUARI Kennemer Theater, 8 uur: Arbeiders To neelfonds „De wereld heeft geen wacht kamer". Luxor Theater, 8 uur: Comité Abonnementsvoorstellingen, Beverwijk „Wenn die weisse Flieder wieder blüht". VRIJDAG 1 FEBRUARI Bioscopen: nieuw programma. Ook in Castricum comité „Klokken voor Amerika" Zoals men weet zal Koningin Juliana tijdens haar bezoek aan Amerika het Ame rikaanse volk namens het Nederlandse een carillon aanbieden als uiting van erkente lijkheid jegens Amerika voor al hetgeen door de Verenigde Staten voor ons volk is gedaan. Ter verwerkelijking van dit voornemen is een comité van aanbeveling samenge steld. waarvan mr. J. A. Jonkman, voor zitter der Eerste Kamer der Staten Gene raal, het voorzitterschap op zich heeft ge nomen en waarin de Commissarissen dei- Koningin in de diverse provinciën zitting hebben. Tevens heeft zich een werkcomité gevormd onder de naam ..Klokken voor Amerika" dat onder voorzitterschap staat van mr. L. G. Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer. Dit comité heeft zich met een verzoek tot de burgemeesters dei- gemeenten gewend, om plaatselijk comité's te vormen dat de inzameling van gelden voor dit doel ter hand neemt. Voor Castricum zal de oprichting van het plaatselijk comité geschieden op Dins dag 5 Februari ten gemeentehuize. De af gevaardigden van diverse organisaties zul len door burgemeester C. F. Smeets wor den uitgenodigd in dit comité zitting te willen nemen. Onder voorzitterschap van de heer B. Louwe heeft de Katholieke Volks Partij, afdeling Castricum Dinsdagavond in hotel W de Groot te Bakkum naar jaarvergade ring gehouden. Was er in het jaarverslag van de secretaris de heer A. de Wit van weinig activiteit in het afgelopen jaar sprake, de penningmeester de heer D. de Winter deelde mede dat 1951 financieel gunstig voor de afdeling is verlopen getuige het batig saldo van rond f 400.De aan wezige leden voelden veel voor de oprich ting van een werkgroep die propagandis tisch werk ging verrichten. Reden waartoe men besloot een dergelijke groep op te richten waarvoor zich direct een aantal dames en herenleden opgaven. Voor de ophanden zijnde verkiezingen, besloot de afdeling voor het kringbestuur Den Helder de wethouder van de gemeente Uitgeest, de heer C. van Diemen, candidaat te stellen. De leden, mevrouw J. Praat en de heren J. Dijkman en Th. Berlee werden als afgevaardigden voor de verkiezingsbij eenkomst gekozen. Op het binnen gekomen schrijven om als lid der in oprichting zijnde Verenigingsraad toe te treden, werd positief beschikt. Doordat de afdracht aan het hoofdbestuur op f 1.50 per lid is gebracht, zag men zich genoodzaakt om de contri butie op f 2.te brengen, waarmede de vergadering zich accoord verklaarde. De nieuwe terreinen van de R.K. Sport Vereniging „Vitesse '22" vormden voorts een punt van bespreking.. Volgens de heer J. Dijkman voldoen de terreinen niet aan de gestelde eisen. Zijns inziens ging het ge meentebestuur in deze niet geheel vrij uit, een mening die ook het lid de heer J. B. Bos deelde. De heer P. de Vries die als K.V.P.-wethouder deel van het college uit maakt, antwoordde op deze aantijging dat het gemeentebestuur aan de slechte toe stand van de terreinen niet debet is, daar het niet met de uitvoering belast is ge weest. Volgens de heer Th. Berlee had men van een door de K.N.V.B. aangeboden ter rein-expert geen gebruik willen maken. Vanwege het vergevorderde uur moest de voorzitter aan deze discusies een einde maken. Het laatste woord zal echter over de kwestie nog wel niet gesproken zijn. Spreekuur burgemeester Burgemeester C. F. Smeets van Castri cum zal op Woensdag 6 Februari geen spreekuur houden. Het spreekuur is thans gesteld op Dinsdag 5 Februari van 14.30 tot 15.30 uur. Eerste verantwoording Toen het eerste totaal van de inzame ling voor het IJmuidense vissersmonument 1000.precies vermeldde en nog enige giften bij de collecte in de Oud Katholieke kerk waren gekomen, zijn de volgende gif ten bij de Twentse Bank ingekomen: A. G. Vlaardingen 50; mej. A. V. IJmuiden 5; G. M. IJmuiden 3. Bovendien schonken de gezamenlijke Velsense melkhandelaren 350,zodat het totaal thans 1408.bedraagt. Op een feestavond die de Verenigde Melk handelaren in de gemeente Velsen in Flora aan de Zeeweg in IJmuiden-Oost hield, werd spontaan een bedrag van f 350 uitgetrokken voor de oprichting van het monument voor op zee gebleven vissers. Hoewel van ministeriële zijde toestem ming is verkregen na sneeuwval de melk prijs te verhogen, hebben de Verenigde Melk handelaren in Velsen besloten hier voorlopig geen gebruik van te zullen maken. Dit be sluit is genomen als uitvloeisel van de sanering ter plaatse. Naar wij vernemen komt de IJmuidense reddingboot morgen in IJmuiden terug en zal de ..Prins Hendrik", die tijdelijk de dienst heeft waargenomen, dan naar zijn basis Den Helder vertrekken. Teraardebestelling G. Meiner Gistermiddag is onder grote belangstel ling het overschot van de plotseling over leden directeur van de „Bercofa"-textiel- onderneming, de heer G. Meiner uit Aer- denhout op Westerveld ter aarde besteld. In de aula werd het woord gevoerd dooi de heren Jac. Jans, medewerker van de overledene in Groningen, door Ernst Friedlander als oudste medewerker en door ds. W. van Limburgh uit Amsterdam. Een groot aantal bloemstukken en kran sen dekte de baar. Aan de groeve werd de plechtigheid besloten met het bidden van het „Onze Vader". Leerlingen en belangstellenden, in grote getale op Westerveld aanwezig, hebben gisteren de overleden directeur van de volksmuziekschool in Amsterdam-Zuid, de heer H. J. van Duuren in het crematorium te Velsen de laatste eer bewezen. Nadat de met bloemen bedekte kist was opgebaard, heeft in de aula het Amsterdamse blok fluitensemble een fantasie van John Hil ton ten gehore gebracht. Daarna voerden achtereenvolgens de heer mr. A. J. Pole naars, voorzitter van de Volksmuziek scholen, A. J. Poulus namens de ouders, L. J. van Mechelen, voorzitter van de Gehrelsvereniging en Willem Gehrels, hoofddirecteur van de Volksmuziekscholen het woord. Nadat het blokfluitensemble zich nog maals had doen horen in een Lento van Hacquart, daalde onder orgelspel de kist. Egbert Veen heeft de aanwezigen dank gezegd voor de betoonde belangstelling. Bij een wandeling langs de Amsterdamse tentoonstellingen wordt van de bezoeker wél gevraagd de nodige contrasten vlak naast elkaar te verwerken. Iedere gedachte aan combinatie en 'vergelijking moet men maar a priori van zich afzetten. Natuurlijk heb ik als ieder ander bepaalde voorkeuren, maar de aardigheid van het schrijven bestaat voor een niet gering deel in de behendigheid deze op listige wijze juist nét niet zö zorgvuldig te verbergen dat de aandachtige lezer ze toch weet te vinden. De zalen van het Museum Fodor zijn deftige zalen, waar nog iets hangt van de statigheid van onze achttiende eeuw. De burgers uit die eeuw zouden raar opkijken als ze aan de wan den van deze woning de grote construc tieve schilderingen van de Franse schil der Fernand Léger zagen hangenDat zijn tableaux die men in een fabriekshal moet zien en daar voor heeft de thans 70-jarige kunstenaar ze dan ook gemaakt. Wat u hier ziet is de geschiedenis van één schilderij en Léger heeft er een jaar aan gewerkt. Ik weet niet of men dat lang moet noemen; naar ik meen was Maillol twaalf jaar bezig aan het monument voor Cézanne en ik ken een Haarlemse schilder die al jaren werkt aan één groot stilleven. Fernand Léger behoort tot de grote fi guren van de moderne Franse schilder kunst. Geen boek over deze materie of u vindt er de reproducties van zijn werken naast die van Picasso, Braque, Matisse, Gromaire enzovoorts.Hij is onmiddellijk herkenbaar. Dat hij begon als architect en later met Le Corbusier in contact kwam laat zich horen. Geen schilder werd als hij door de steeds verdergaande mechanisatie van deze eeuw gefascineerd. Zijn schilde- Melk en brood een cent duurder als er sneeuwt rekkers gebruikt worden. In ons vorig nummer is medegedeeld dat de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft goedgekeurd dat de bakkers en melkhandelaren tijdelijk 1 cent meer berekenen voor het thuisbezor gen. Maar er is bij vermeld dat die ver hoging alleen mag worden berekend als er extra onkosten gemaakt worden voor sneeuwtrekkers. Nu zijn er enkele lezers die ons mede delen dat er" Dinsdag melkhandelaren waren die de extra cent per liter ook ge vraagd hebben terwijl zij geen sneeuw trekkers gebruikten. Zij vonden dat on juist en hebben de betaling van die extra cent geweigerd. De Vereniging van Melkhandelaren te Haarlem deelt ons bij informatie mede dat zij aanvankelijk verkeerd was ingelicht door het Bedrijfschap voor Zuivel, dat Maandag telefonisch had medegedeeld, dat zo lang er sneeuw was, de melkprijs met 1 cent per liter verhoogd mocht worden. Pas Dinsdagmorgen kwam de mededeling dat dit alleen is toegestaan als er sneeuw trekkers gebruikt worden. Door deze sa menloop van omstandigheden hebben en kele melkhandelaars Dinsdag een cent te veel aan hun klanten gevraagd, maar die vergissing is heden ongedaan gemaakt. Constructief schilderij van Léger. „Ik zal de jongens eens roepen," zei oom Tripje. „We moesten maar eens wat eten!" Hij klapte in de handen en floot. En daar kwam het stel al aan. „Ziezo, kom nou maar eens wat uitrusten!", zei oomTripje. „Maar we zijn heris nog niet moe!", stelde Bunkie vast. „Ga toch maar eens rustig aan het tafeltje zitten", zei oom Tripje. „Straks moeten we nog wat lopen, en jullie hebt toch zeker wel trek. in 'n broodje?" Ja, dat hadden ze zeker wel. Oom Tripje wenkte een bediende en bestelde wat. En toen die even later met een groot blad vol lekkere broodjes met kaas en worst naar hun tafeltje kwam, juichten ze. En ze smulden van de heerlijke broodjes, want van het spelen en ravotten hadden ze trek gekregen! „Zie je wel", lachte oom Tripje. „Ik dacht wel, dat het er goed in zou gaan!" rijen zijn constructies. Altijd zijn er cy linders, schroeven, schoefgaten, handles en daartussen geworpen een los slingerend touw. Ook de mens wordt bij hem tot een onderdeel of verlengstuk van de machine. De grote compositie, die hij nu in Am sterdam ten toon s'-elt, is een ode aan de arbeid. Tegen een blauwe lucht., waarin witte wolkgestalten drijven, torent een hoge staalconstructie omhoog en als kleine nietigheden bewegen zich tussen deze sta ketsels de mensen: de bouwers! Vele voorstudies in olieverf en tekening, waaronder zeef vernuftige, tonen aan hoe Léger tot deze synthese tracht te komen. Men zou kunnen opmerken dat er meer aanleiding is te spreken van varianten op een bepaald thema, want de gelijkwaar digheid der verschillende proeven is in het oog lopend. Zou het voor het Nederlandse publiek niet meer instructief zijn geweest als men door het tevens tonen van vroeger werk van Léger een inzicht had gegeven in zijn ontwikkeling? Toevallig zag ik enige maanden geleden zo'n vroeg schilderij van hem in het museum te Grenoble. Dit stuk, waarin de schilder blijk geeft ook een zeer rijk geschakeerd patroon van vorm en kleur te kunnen componeren, doet de be schouwer beter verstaan welke ver sobering de schilder zich vrijwillig heeft opgelegd. Aantrekkelijk liet is nauwelijks te geloven, maar af en toe is er nog een schilder (en dan nog wel een jonge schilder) die er zo maar zonder meer plezier in heeft om leukweg, zonder diepzinnige of navrante bijbedoelingen, een vriendelijk landschap, een dorpsstraat met sneeuw, of een paardenmarkt te schilde ren. Als u daar van houdt moet u naar de Kunsthandel Santee Landweer op de Kei zersgracht gaan, waar tot 14 Februari werken van M. E. L. Westenburg geëxpo seerd worden. Het bijzondere is niet zo zeer dat Westenburg deze aantrekkelijke onderwerpen schildert, maar dat hij, hoe wel zeker een persoonlijkheid, dit niet in de eerste plaats wil doen gelden. Enkele landschapjes zijn op het randje van het banale, ook in de kleur. Vooral het ga-oen is hier en daar wel wat erg wei nig genuanceerd. Maar daartegenover staat dat Westenburg in de meeste stukjes heel fijntjes weet te schakeren. Het schil derijtje van de paardenmarkt is wel bij zonder geestig, zo pittig als daar. de fi guurtjes in staan en de dravers binnen de met touwen afgezette omheining bewegen. Mooi is ook een landschap met een rood zonnetje dat onder een blauwe avond wolk uitzinkt. Er zijn tafrelen van een heiwerk, van een rivier met een snel bootje, allemaal aardig en plezierig ge daan. OTTO B. DE KAT Algenib, 29 van Victoria naar Santos. Amstelland, 30 v. Rio de Janeiro te Bahia. Annenkerk, 29 van Duinkerken n. Antwerpen Arendskerk, 30 van Santos te Montevideo. Arnedijk, 29 van Galveston te New Orleans Axeldijk, 20 van Tampa naar Houston. Alblasserdijk, 29 van R'dam te Houston. Almdi.ik, 29 te Antwerpen. Argos, pas. 29 Kp. St. Vincent. Aalsum, pass. 29 Key West. Alamak, 29 te Genua. Alpherat, 1 Fcbr. v. Galveston te R'dam verw. Alnati, 29 te Rio de Janeiro. Alioth, 30 Bahia. Aardijk, 29 540 m. W.ZW. Ouessant. Alderamin, 30 bij St. Paulsrock verw. Almdijk, 29 op Schelde naar Antwerpen. Altair, 29 330 m. N.NO. St. Paulsrock. Amsteldiep, 29 290 m. W.ZW. Lands End. Arkeldijk, 29 550 m. ZW. Cp. Race n. Antw. Armilla, 29 ter hoogte Tourane. Amstelpark, 29 190 m. O. ten N. Cp. Henry. Amslelvaart, 28 350 m. W. ten N. Key West. Blitar, 29 van Penang n. Colombo. Borneo. 29 van Makassar. Boissevain, 26 van Kobe naar Hongkong. Bloemfontein, 29 te Mombassa. Bandjermasin, 29 bij Poelau Laut. Beverwijk, pass. 29 Kp.. St. Vincent. Britsum, 29 240 m. NW. Kp. Finisterre. Breda, 29 340 m. W. ten Z. Flores n. Antw. Caltex The Hague, 29 van R'dam naar Sidon. Congostroom, verm. 31 v. Lagos naar Duala. Callisto, 29 bij Azoren. Caltex Nederland, pass. 29 Cyprus. Ceronia, 29 725 m. NO. Sombrero. Cottica, pass. 29 Kp. Finisterre. Delft, 30 te La Guaira verwacht. Drente, 1 Febr. te Alexandrië verwacht Duivendijk, 29 te Los Angeles. Erinna, 29 van Singapore naar Kobe. Esso Amsterdam, 29 360 m. NO. Fayal. Etrema, 29 100 m. W. ten Z. Ouessant. Friesland (SSM), 29 200 m. ZW. Ouessant. Gaasterland, 29 dwars Vigo Portugal. Garoet, 29 260 m. W. ten N. Minlcoy. Hcelsum, 31 v. R'dam vla Bremen en Hamburg naar Houston. Helena. 1 Febr. Port au Prince verwacht. Hera, 29 van Antwerpen naar Amsterdam. Hector, 29 Golf van Biscaye. Heemskerk, 29 280 m. W. ten Z. Anderhalfgraads kanaal. Helder, 28 160 m. W.ZW. Ouessant. Hydra, 29 930 m. N.NO. Barbados. Helicon, 30 v. Maracaïbo te Curasao. IndrapoeVa, pass. 29 Minicoy n. Belawan. Jagersfontein, pass. 29 Evenaar n. Kaapstad. Jupiter, 29 van Gibraltar naar R'dam Johan van Oldenbarnevelt, pass. 29 Kp. Bou- garoni naar Port Said. Japara (KRL), 29 850 m. O. ten N. Bermudas. Kedoe, 29 520 m. W.ZW. Siberoet eil. Lemsterkerk, 29 van Port Said n. La Goulette. Luna, 30 te Algiers. Leersum, 15 Febr. v. R'dam te Houston verw. Lutterkerk, 29 dwars Massawa n. Alexandrië. Mentor, 29 v. Carloforte naar Sfax. Maas, 30 van Valencia naar R'dam. Markelo, 30 v. Afrika te Amsterdam. Macoma, 29 dwars Billiton. Madeira, 29 500 m. ZW. St. Helena. Malea, pass. 29 Ras al Hadd. Mirza, 29 van Mena el Ahmadi ten anker East Ham. Myonia, 29 van Singapore te Pladju. Metula, 29 in Flores Zee. Nieuw Amsterdam, 29 van R'dam naar N. York. Oberon, pass. 29 te Le Havre. Ootmarsum, 29 te Le Havre. Orion, 29 te Antwerpen. Oranje, 30 Colombo verwacht. Oranjestad, 30 te Barbados. Ovula, 29 van Salt End naar Shellhaven. Orestes, 29 v. Ciudad Truijillo n. Guanta. Prins Joh. Willem Friso, 31 v. Antwerpen te Hamburg verwacht. Polyphemus, 30 te Rotterdam. Parkhaven. 29 390 m. Z. ten W. St. Vincent. Prins Frederik Willem. 29 in Golf v. Biscaye. Prins Willem III, 30 50 m. ZO. Valencia. Prins Willem V, 29 in Golf van Biscaye. Pygmalion, pass. 29 Trinidad. Riouw, 29 te Aden. Ruys, 29 van Mauritius naar Mombassa. Rijnkerk, 30 te Genua. Rundo, 29 550 m. NO. Flores. Rijnland, 29 dwars Vigo. Salatiga, 30 van Aden te Djibouti. Socstdijk, 29 van Tj. Priok te New York. Stad Haarlem, 29 van Savona naar Bona. Stad Vlaardingen, 29 v. Vlaardingen te Phila delphia. Skaubryn, 29 150 m. W. ten Z. Cocos eil. Saidja, 29 langszij Mulberry Harbour bij Muntok Sibigo, 29 dwars Singkep. Slicdrecht. 29 200 m. Z. ten W. Socotra. Slad Arnhem, 29 Las Palmas verwacht. Stanvac Benakat, 29 v. Bangkok n. Sungeigerong Saroena, 29 bij Palawan eil. verwacht. Slamat, 29 50 m. N. ten O. Derna. Stad Leiden, 29 400 m. O.NO. Bahamas. Straat Soenda, 29 240 m. ZW. Zuidpunt Madagas car naar Singapore. Teucer, 29 van Aden naar Penang. Tomini, 29 te Aden. Tjibesar, 27 v, Yokohama te Buenos Aires. Titus, 2.9 van Tstanboul te Izmir. Themisto, 29 860 m. O. ten N. Bermudas. Tibia, pass. 29 Brothers. Tjikampek, 29 v. Makassar naar Balikpapan. Tomori, 29 bij Socotra naar Aden. Triton, 29 van Maracaïbo n. Bachaquero. Tawali, 29 bij Kp. de Gata. Tiipondok, 25 v. Isabella te Shimizu. Tjitjalengka, 26 v. Nagoya te Osaka. Winsum, 30 van R'dam te Catania verwacht. Weltevreden, 29 van San Francisco n. Manilla. Winterswijk, 30 v. Sfax te Vlaardingen. Waal. 29 v. Port au Prince te Petit Goave. Zuiderkruis. 30 van R'dam te Halifax. Zaan. 31 middernacht v Setubal te R'dam verw. Zonnewijk, 29 150 m. ZW. Lands End. Zijpenberg, 29 dwars Burlings. KLEINE VAART Actinia, 29 van Par naar Irvine. Badzo, 29 v. Drammen naar Flensburg. Batavier II. pass. 30 Casquets. Bill, 29 van Leixoes te Yersey. Breezand, 30 v. d. Mersey naar Sligo. Betly, 29 v. Bordeaux naar Casablanca. Blue Boy, 29 van Belfast n. Shoreham. Brem. 30 v. Lissabon naar Antwerpen. Citadel. 29 van Adm te Bremen. Casablanca, 29 v. Casablanca n. Port Lyautey. Deni, 30 v. Gent te Gothenburg. Domburgh, 30 van Bordeaux te Casablanca. Davina Goekoop, 29 v. Galway Londonderry. Doklaan, pass. 29 Kp. Finisterre. Elsenburgh, 30 v. Londen n. Bordeaux. Express, 29 v. Kingslynn te Aberdeen. Fiducia. 30 van Boston te Maassluis. Frisia, 31 van Heysham n. Arrossan. Hast IV, 30 v. R'dam n. Antwerpen. Henrica, 31 v. Swansea te A'dam verwacht. Holendrecht, 30 van Par naar Gent. Hondsrug, 28 v. Terneuzen te Odense. Java, 29 van Birkenhead naar Brest. Jokurna, 29 v. Middlesbro te Avonmouth. Jutland, pass. 30 Humber. Kortenaer, 29 van Honfleur naar Rldham. Lenv, 29 v. Dungarvan naar Newport. Marcella, 30 van R'dam n. Port Jerome. Marne, 30 van R'dam te Hamburg. May Mere, 29 le Gibraltar noar Palma. May Star, 30 te Goole verwacht v. Drammen. Markab, 28 van Port Lyautey te Casablanca. Mirzam, 30 v. Casablanca te Nantes. Maartje, 30 van Londen te Cherbourg. Marabu, 29 v. Villareal naar R'dam. Michel Swenden, 26 v. Antw. te Cork. Noord, 30 van Stanlow te Belfast. Prior, 29 van Newport Mon naar A'dam. Prinses Wilhelmina, 29 v. Goole te Aviles. Rapid, 30 te Amsterdam. Remmert, 30 van Antwerpen naar R'dam. R. P. S., 30 van R'dam te Queensboro verwacht. Roelf 31 te Amsterdam verwacht. Sandenburgh, pass. 29 Kp. St. Vincent. Spes, 29 v. Horsens naar Brugge. Spurt, 30 v. Birkenhead te Genua verwacht. Silvrelta, 28 van Bordeaux te Fedalah. Spolanda, 29 v. Nantes te Bordeaux. Swallow. 29 v. Casablanca naar Granville. Saba, 29 v. Grangemouth naar Blyth. Servus, 29 van Bristol naar Barry. Strijpe, 31 van Antw. te Hamburg verwacht. Timor, 29 v. Pnlnackie naar Kilkeel. Tromp, 30 van Duinkerken te Antwerpen. Valbella, 29 v. Pta. Lyautey te Saffi. Van Gelder, 29 v. R'dam te Boness. Walenburgh, 30 v. Le Havre n. Bordeaux. Westpolder, 1 Febr. v. Antw. te Lissabon verw. Westlaan, 30 van Hamburg naar Zaandam. Wickenburgh, 29 v. Casablanca te Londen. Westkust, 29 v. Middlesbro te Avonmouth. SLEEPVAART Ebro, zonder sleep 29 v. Gibraltar n. R'dam. Ells, 29 dwars Startpoint. Humber. 29 van Gibraltar naar Nantes. Noordholalnd, n. Albany 29 200 m. ZO. Esperance bay. Oceaan, met s.s. Eskridge n. Glasgow 29 bij Skerries verwacht. Thames, naar Bangkok met zuiger 29 170 m. ZW. Cambodiapoint. door ANNE LORAINE Vertaald uit het Engels 46) Ik weet, dat het meisje zich jouw veranderde houding zeer aangetrokken heeft, maar ze is zo vriendelijk en ver standig dit geen beletsel te laten zijn voor haar belangstelling in mijn werk. Mag ik aannemen, dat je dus met mijn plannen instemt, wat die werkkamer etc. betreft?" „Heb je mijn instemming nodig?", ant woordde ze bitter. Ze voelde, hoe ze hem afstootte door haar houding, maar het was haar onmogelijk anders te reageren. „Ga rustig je gang, Preston. Sinds wan neer heb ik enige invloed op jouw leven of werk uitgeoefend?" Bij de ingang van de kliniek zeiden ze elkaar goedendag. Ze verdwenen ieder in hun eigen spreekkamer. Ze had al eerder het gevoel gehad, dat de maat nu eindelijk vol was, maar dit leek haar de druppel, die de emmer over deed lopen. De roddel praatjes over Preston en Helen James kwamen in haar gedachten terug. Allerlei gedachten bestoi-mden haar. Ze had 't niet willen geloven, maar wanneer Preston en Helen avond aan avond samen zouden wei-ken, zou er geen eind aan het gepi-aat komen en zou ze weinig verweer hebben. Ze stortte zich op haar wei-k, maar voor de eerste maal in haar leven moest ze ervaren, dat 't haar gedachten niet vol doende afleidde. Ze dwong zich kalm naar haar patiënten te luisteren, ze stelde als gewoonlijk accui-aat haar diagnoses, maar ze voelde, dat ze automatisch werkte. Moeder Dent, die laat op de middag bij haar kwam, keek haar argwanend aan, en lachte dan. „Ruzie met uw man gehad, dokter?", vi-oeg ze plagend. „Laat u er niet door van de wijs brengen? Misschien maakt u zich zorgen, over dat verhaal dat de ronde doet.... kijkt u me niet zo aan, dokter! We zijn niet blind of doof hier in deze buurt, en we weten, wat er al zo in de kliniek omgaat, 'n Soort grote familie, als u begrijpt wat ik bedoel. Ik wil geen namen noemen, maar er wordt gekletst over uw man en een aardig ver- pleegstertje, maar weest u vooral niet ja- loei-s „Moeder Dent", begon Lynne hulpeloos en met vuurrode wangen", alstublieft, ge looft u me, er is van dat hele verhaal niet dat waar, en natuui-lijk ben ik niet jaloers. „Nee, natuurlijk niet", onderbrak moe der Dent haar met goedmoedige brutali teit, „dat zeggen we allemaal! Maar ik vond 't in m'n hart wel degelijk erg, toen mijn man jaren geleden met dat meisje uit de melkwinkel uitging. Ik deed wel alsof 't me niet kon schelen, maar des alniettemin heb ik dat kind in die winkel goed de waarheid gezegd. Ze is kort daarna uit de buurt vertrokken en mijn man was woest. Maar hij kwam erover heen en sindsdien heb ik geen klagen. U hebt 't te druk, u hebt geen tijd om op uw man te letten, dokter. Maar 't komt wel in orde. U moet vooral niet jaloers zijn. „Ik ben niet jaloers en ik ben niet ge ïnteresseerd in uw theorieën", zei Lynne koel. „Wat uw behandeling betreft, zou ik....". „Goed, goed. zei Moeder Dent luch tig. „Neem 't me niet kwalijk ik moest 't u zeggen, omdat ik zo goed weet, hoe een vrouw zich onder dergelijke omstandig heden voelt. Zelfs nü, na zes kinderen, maakt 't me nóg nijdig, als m'n man al leen maar naar een andere vrouw kijkt. Zo zijn we nou allemaal....!" In de volgende dagen deed Lynne wan hopig haar best, haar noi-male evenwicht terug te vinden, alsook haar belangstelling in haar werk. Op een middag, toen het juist bijzonder druk was, belde Jimmie op. Hij vi-oeg haar of ze 's avonds met hem naar een concert wilde gaan. Ze wei gerde zonder aarzeling en di-ong er op aan, dat hij haar voortaan niet in de kliniek zou opbellen. Chai-les May kwam bij haar binnenlopen en vroeg, of ze ei-voor voelde mee te gaan naar een belangrijke lezing, maar ook zijn uitnodiging wees ze af. Vaag vroeg ze zich af, waarom noch Jimmie, noch Charles zich in 't begin haar huwelijk veel aan haar gelegen hadden laten liggen, maar haar thans blijkbaar de moeite waai-d vonden. Jimmie belde nog één of twee maal op. Ze weigerde echter steeds op zijn verzoe ken in te gaan. Wanneer ze éénmaal toe gaf aan het verlangen in haar hart om Jimmie te zien, dan kon ze niet instaan voor de gevolgen, en ze wilde niet, dat er over haar geroddeld zou worden. De doktoren van de kliniek mochten niet het onderwerp van roddelpi-aatjes zijn, zo iets moesten ze vermijden. Zë vei-baasde zich erover, dat Preston het zover had laten komen. Bovendien was ze dol op de oude dokter Harris en hem zou ze 't ook niet aan willen doen, dat er pi-aatjes over Jim mie en Jean en haar in omloop zouden komen. Over Jean's onstuimige levens wandel had de oude man toch al genoeg verdriet. Drie weken later installeerde Preston zich in zijn nieuwe werkkring en betrok tevens de gehuurde werkkamer. Toen He len James afscheid van Lynne kwam ne men, werd deze getroffen door het stra lende uiterlijk van het jonge meisje. Ze voelde een hulpeloze woede in zich opko men, welke er niet beter op wei'd, toen Helen een duidelijke poging deed om een vriendelijke houding jegens haar aan te nemen „Ik hoop, dat u 't niet vervelend vindt, dat ik deze baan aangenomen heb, dok ter", zei Helen. „Zoals uw man u waar schijnlijk wel verteld heeft, ben ik zeer geïnteresseerd in het werk, dat hij gaat doen, en hij is altijd zo goed voor mij. „Dokter Manncrley is goed voor ieder een", onderbi-ak Lynne haar, „en waarom zou ik er iets op tegen hebben? Ik zou 't werk heel graag zelf gedaan hebben, maar ik heb er geen tijd voor. Ik zou geen ge schiktere medewerkster voor hem kunnen bedenken dan jij! Wordt het een volledige baan, of neemt 't niet al je tijd in beslag?" Helen keek haar verwonderd aan en er kwam een vage blos op haar wangen. „O het zal zeker al mijn tijd in beslag nemen", antwoordde ze, „ik dacht, dat u dat wist. Dr. Mannei-ley wil namelijk, dat ik overdag zijn correspondentie behandel, en zijn i-appoi-ten en administratieve werk, terwijl ik dan 's avonds met hem in zijn speciale werkkamer wei-k. Hij stelde vooi-, dat ik een klein kamex'tje in uw huis zou krij gen.... Natuui-lijk dacht ik, dat hij het met u overlegd had Lynne lachte vrolijk. Dat is waar ook, wat dom van me! We hebben 't er inder daad over gehad, maar dat is al weer even geleden, en ik heb het zó druk, dat deze zaak me door 't hoofd is gegaan. We zullen 't erg prettig vinden, je dagelijks bij ons te zien „Meent u dat?" Er was iets dringends in Helen's stem. „Meent u dat wei-kelijk? Ik zou zo gi-aag goede vi-ienden met je zijn, LynneZe bloosde. „Het spijt me, 't was niet mijn bedoeling u bij de naam te noemen, doktei-, het slipte eruit. Het komt, omdat ik eigenlijk altijd zó aan u denkIk zou u graag iets vertellen, als u even tijd hebt....". „Op dit moment heb ik helaas geen se conde over", antwooi-dde Lynne, die een paniekstemming in zich voelde opkomen en in elk geval een biecht op dit ogenblik wilde vermijden, „ik zit met een dringend geval. Maar hoe dan ook, we zullen elkaar voortaan veel zien. Tot ziens dus, Helen". In de dagen, die op dit gesprek volg den, wachtte ze ei-op, dat Pi-eston met haar zou spreken over Helen James' komst in hun huis. Millicent gedroeg zich als een gelaten slachtoffer en hieruit trok Lynne ai-gwanend de conclusie, dat haar schoon zuster al iets wist van Helen's komst en er allesbehalve mee ingenomen was. Op een avond, na een partijtje bridge, waarbij de oude dr. Blankai-d als vici-de man fun geerde, bracht Millicent de kwestie ter sprake. „Moet ik aannemen, dat juffrouw James de volgende week hier komt?", vroeg ze enigszins kortaf, terwijl ze enige verver singen ronddiende. „Ik heb het blauwe kamertje voor haar laten inrichten en de lange smalle kamer, die aan jouw stu- deei-kamer gi-enst. Is dat naar wens?" „Juffrouw James?", herhaalde Lynne vragend. „Komt die hier logeren?" (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 6