In Maart weer jeugd- verkeersexamens „Leven en werken" op IJsland Dr. D. J. Boosman morgen in het zilver Jeugd van D.C.IJ. doet „de ouderdom" vaak verbaasd staan Amsterdam-Rijnkanaal wordt 21 Mei geopend Castricum 5 Mooie maquette als hulpmiddel voor Velsens jeugd Ouden van dagen stichtten afzonderlijke bonds- afdeling Doopsgezinde wijkavond met belangwekkende causerie KWART EEUW ARTS IN VELSEN Dominerende plaats in de competitie Feest en tentoonstelling in het R.A.I.-gebouw De nieuwe maandtaak voor de „S-ers" Wat zou jij doen? Onze tekenwedstrijd Voor jonge hersens Agenda voor Velsen Aan het jeugdverkeersexamen, dat in Maart in Velsen zal worden gehouden, ne men liefst ruim 200 candidaten meer deel dan verleden jaar. Het aantal inschrij vingen bedraagt nu al 639. Op 16 Januari is er een gedachten wisse ling geweest tussen de commissaris van politie van Velsen en de onderwijskrach ten in die gemeente. Hieruit bleek dat de laatslen veel interesse hebben voor het verkeersonderwijs. In de ochtend van de elfde Maart, nadat een agent van politie de opgaven deftig in een verzegelde enveloppe aan de hoofden van scholen ter hand heeft gesteld, zullen de jongens en meisjes de gestelde vragen schriftelijk beantwoorden. Wanneer en waar het practische gedeel te van het examen wordt afgenomen, zal nader worden bekend gemaakt. Zij die acht of meer fouten in het schriftelijk ge deelte maken, worden van het practische deel uitgesloten. Om aan dit laatste ge deelte mee te mogen doen. moeten de can didaten de schriftelijke toestemming van hun ouders kunnen overleggen. Verkeersmaquette Op het ogenblik is men bezig een ver keersmaquette te vervaardigen van 5,80 bij 2,50 meter, waarop met behulp van mo dellen van alles wat er op de weg rijdt, de voornaamste verkeerssituaties en -rege lingen kunnen worden uitgebeeld. De hoofden van scholen worden hierdoor in de gelegenheid gesteld aanschouwelijk onderwijs te geven, hetzij doordat deze maquette in de verschillende delen van de gemeente in een centraal gelegen school wordt ondergebracht, hetzij door een be- De ouden van dagen in Velsen-Noord, die in georganiseerd verband een afzon derlijk bestuur hadden, dat ondergeschikt was aan de afdeling IJmuiden van de Bond van Ouden van dagen, hebben zich dezer dagen beraden over de stichting van een afzonderlijke afdeling. Dit was een gevolg van de omstandig heid, dat het voor de Noord-Velsener ouden van dagen wel eens moeilijk is de bijeenkomsten in IJmuiden te bezoeken, zoals die trouwens ook het geval is voor de in Santpoort wonende leden. Het besluit is nu gevallen om voor de bijna 170 leden in „Noord" een afzonder lijke afdeling te vormen. In dit aantal zijn ongeveer veertig gezinnen begrepen en het maakt naar schatting tachtig procent uit van de in „Noord" wonende personen boven de vijfenzestig jaar. In de betreffende vergadering werd tevens een nieuw bestuur gekozen, dat nu bestaat uit de heren J. F. Harsveld, voor zitter; L. v. d. Wal, secretaris, Heirweg 7; Y. Luttik, penningmeester; G. van Dijk, Th. Kuypers en mevr. Rol. Nog niet beslist over hinderwet-aanvragen Burgemeester en Wethouders van Velsen maken bekend dat de beslissing op de ver zoeken van J. A. Brasser te Velsen-Noord, om vergunning tot het oprichten van een slachtplaats en inrichting voor het bewer ken van vleeswaren in het perceel S+ra- tingplantsoen 16; van de N.V. Maatschap pij tot Exploitatie van Kooksovengassen (Mekog) te IJmuiden, om vergunning tot het uitbreiden van het bedrijf, door het opstellen van een tijdelijke semi-techni- sche installatie op het fabrieksterrein van de Mekog te IJmuiden, en van de Han delsdrukkerij „Nijko" te IJmuiden, om vergunning tot het wijzigen en uitbreiden van de drukkerij in het perceel Ooster duinweg 29 te IJmuiden, door hen is ver daagd op grond, dat het onderzoek nog niet zover is gevorderd, dat daaromtrent thans reeds een beslissing kan worden genomen. GESLAAGD Voor de te Amsterdam gehouden examens voor het kantoordiploma machineschrijven slaagden de dames J. C. Niessink, J. v. Solke- ma, J. v. Egmond, M. Nierop Groot, I. Broek, B. Klut en I. v. Leeuwen. zoek te brengen met de leerlingen aan het hoofdbureau van politie, als de maquette daar wordt-opgesteld. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: M. SanderHaitsma, d., Eem- straat 21, IJmuiden; C. LubachWilgenhof, z„ Zeeuwstraat 7, Velsen-N.; J. Dik—Wezel man, d., Warmenhovenstraat 7, 67, IJmuiden; J. LangerakBeintema, z„ Geelvinckstraat 7, Velsen-N.; G. M. Warnez—Vooijs, d., Lange Nieuwstraat 656. IJmuiden-O.; H. M. Kui perLoots, d., Lange Nieuwstraat 450, IJmuiden-O.; A. Vrijhof—Smit, z., van Galen straat 13, IJmuiden-O.; W. PronkVrije, d., Warmenhovenstraat 5, IJmuiden; G. B. NoordzijJansanius, z., Lekstraat 64, IJmui den; E. P, Danklofvan der Plas, d., Cypres- senstraat 41, IJmuiden-O.; E. C. Haselager Tanja, d., Hoofdstraat 135, Santpoort; E. G. SponseleeParlevliet, d., Meeuwenlaan 199 I, Amsterdam; K. de Haanvan den Berg, z., Tussenbeeksweg 41,- IJmuiden-O.; J. T. Wig- chert—Rijs, z., Tulpenstraat 20, Santpoort; J. M. E. de Mai.jerWaalberg, z., Wijk aan Zeeërweg 182, IJmuiden; A. M. Braberdë Haan. z.. Burgemeester Rambonnetlaan 10, IJmuiden. OVERLEDEN: C. P. H. van der Wel. 71 j., echtgenote van P. Eriks, Marnixlaan 16. Driehuis; J. Castricum, 90 j., echtgenoot van A. Terluin, Hoflaan 31, Velsen-N.; A. Wij- ker, 49 j., echtgenoot van C. M. S. Lengton, Gerard Doustraat 77, IJmuiden-O. NIET „BLOEI" MAAR „CENTRUM". Per abuis is in ons blad gemeld, dat de vereniging „IJmuidens Bloei" een vergade ring over de kwestie oud-IJmuiden zou be leggen. Dit had moeten zijn de vereniging „IJmuiden Centrum", een fout, die bij het telefonisch doorgeven van het betreffende bericht ontstaan is en waarvoor wij gaarne onze excuses aan de betrokken organisaties aanbieden. SCHEEPVAART IJMUIDEN In de haven van IJmuiden zijn Woensdag binnengekomen: Deo Favente van Gdynia. Patria van Gothenburg, Sunwalt van IJver- pool. Navarsach Kandauriotus v. Monrovia Babit van Parijs. Markelo van Freetown. Aury Barbus van Leningrad. Festan van Liverpool. Vertrokken: Canonus naar Rotterdam. Ma rathon naar Kopenhagen. Parraghia naar Baltimore. Gribo Jetov naar Londen. Norden naar Gefle. Hoop naar Bohus. Een „gouden" dag voor het echtpaar KramerRas Gisteren is het groot feest geweest aan de Wijk aan Zeeërweg. Op nummer 174 heeft het gouden bruidspaar Kramer-Ras zijn vijftigjarig huwelijksfeest gevierd. En het heeft de vitale oudjes niet aan belang stelling ontbroken. Een vracht bloemstuk ken en schriftelijke felicitaties werden aan het huisadres van het jubilerende echtpaar, Waalstraat 43, bezorgd. Eén pro grammapunt is uitgebleven, namelijk een serenade van het muziekcorps „Wilhel- mina". DE „PALMA" AANGEVAREN Het 226 b.r.t. metende tankmotorschip „Palma" van de N.V. Algemeen Vrachtkan toor te Rotterdam is ter hoogte van Zee- brugge in aanvaring geweest met een trawler van nog onbekende nationaliteit. De ..Pal- ma", die van Antwerpen was vertrokken naar Drogheda in Ierland liep een groot gat op en is naar Rotterdam gevaren om te repareren. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De loods van Antwerpen be vond zich tijdens de aanvaring nog aan boord. Op de Doopsgezinde wijkavond, die Woensdag in de Nederlands Hervormde Kapel werd gehouden, sprak dr. J. A. Schreuder over „Leven en werken op IJs land". Spreker zeide naar IJsland gegaan te zijn om de taal te bestuderen, een taal die in duizend jaar geen enkele verande ring heeft ondergaan. Dr. Schreuder schet ste in het kort de geschiedenis van het eiland. Oorspronkelijk onbewoond, werd IJsland in 894 door een aantal Noorse edelen betreden, die door een oorlog uit het eigen land waren gezet. Iedere IJslander is zich heden ten dage nog bewust van zijn hoge afstamming en daardoor kent men er dan ook geen standsverschil, aldus spreker. Het land telt 100.000 inwoners en heeft een oppervlakte van drie maal Nederland. Buiten enige grote steden is de eenzaam heid er zo groot dat zich hieruit De bekende Velsense arts D. J. Boosman gaat morgen een zilveren jubileum vieren. „Vieren" is wellicht het juiste woord niet, 'want de dag waarop hij vijfentwintig jaar geneesheer in de gemeente is, schijnt hij zo onopgemerkt mogelijk voorbij te willen laten gaan. Zeer gezien bij zijn patiënten en vrien den heeft dokter Boosman nu reeds een kwart eeuw zijn drukke praktijk uitge oefend zonder zijn vermaarde evenwich tigheid en nauwkeurigheid een ogenblik te verliezen. In 1927 vestigde hij zich aan de Sta tionsweg in Velsen, waar hij ook nu nog woont. Zijn wieg stond in Hilversum, waar hij in 1893 werd geboren. Nadat hij de H. B. S. gevolgd had en staatsexamen deed volgde in 1923 zijn doctoraal medicijnen, waarna hij op „blauwpijpers" een vijftal zeereizen naar Indië maakte als scheeps arts. In 1927 vestigde de jonge arts zich in Velsen, welke gemeente hij van Januari 1943 tot Juli 1945 heeft verlaten om op de Rijksverzekeringsbank te Amsterdam „in de dokterskamer" te werken. Dokter Boosman heeft een merkwaar dige auto-hobby. Niet zelden heeft hij de politie achter de broek, maar in dit speciale Van de 28 spelers, die deelnemen aan de onderlinge DCIJ-competitie, krijgen de jon geren hoe langer hoe meer te vertellen, be halve in de hoofdklasse. Door een fraaie overv/inning op J. de Boer wist Heime Langbroek bijvoorbeeld in de eerste klasse de leiding te veroveren. Maar dit resultaat werd verkregen door de „wel willende medewerking" van H. Leeuw, die een keurige remise afdwong op leider v. Wort. De kansen dat de 17-jarige Langbroek de kampioenstitel in zijn afdeling wint zijn niettemin aanwezig, mits hij de nog resteren de vier partijen tot een goed eind weet te brengen. Dan volgt zijn promotie naar de hoofd klasse en kan het eerste tiental van DCIJ nog veel plezier van Heime beleven. De 17-jarige Leo Binkhorst speelde een juweel van een partij tegen de geroutineerde C. Kaan. Wel werd de partij in een nadelig eindspel voor Leo afgebroken, maar Kaan zal nog wel eens zwaar geschut bijeen moe ten brengen om zijn leiderspositie te hand haven. De onberekenbare Koppelman won in grootse stijl van Meyer. Voor de hoofdklasse was een mager pro gramma vastgesteld wegens de Kennemer kampioenschappen. Dukel wist zijn leiderspositie te versterken door van J. Smit te winnen. In een onregel matige partij kreeg Smit nadeel door de steeds dreigende hekstelling. Met de 26e zet kon Dukel een ruil van vier tegen vier be werkstellen, waarin het overblijvende ma teriaal spelnadeél voor Smit opleverde. Ten slotte moest Smit zich gewonnen geven. Laros moet nu drie en v. Straten één partij winnen om met Dukel gelijk aan de kop dei- hoofdklasse te komen. Voorzitter De Jong kreeg in een opslui tingspartij een pracht van een combinatie tegen G. Post ma te verwerken. De stand is vrij zeker voor de DCIJ-voorzitter gewonnen. De stand van hei tournooi, waaraan 40 spelers deelnemen, is nu: Hoofdklasse: Dukel 19 pnt. uit 10 part.; v. Straten 17 uit 9; Laros 13 uit 7; Ott 5 uit 6; Smit 5 uit 7; De Jong 5 uit 7; Vooys 5 uit 8; G. Postma 4 uit 4; Visser 3 uit 3; T. Post- ma 3 uit 5; Nieuwenhuizen 2 uit 6 en Koetsier 1 uit 4 partijen. Eerste klasse: H. Langbroek 11 uit 7; v. Wort 10 uit 7; „Opa" v. d. Bos 9 uit 9; Kaan 8 uit 6; Meyer 5 uit 6; Leeuw 5 uit 7; K. Meyer 4 uit 2; Leo Binkhorst 4 uit 5; Kop pelman 5 uit 5: De Boer 3 uit 6; Piet Bink horst 2 uit 4: Oldenburg 1 uit 4. Tweede klasse: Zeeders 21 uit 13; Heida 18 uit 10; P. Schadé 16 uit 12; E. Schadé 14 uit 10; v. Dijk 12 uit 12: Gravemaker 10 uit 11; v. d. Ham 9 uit 7; Brouwershaven 8 uit 9; Vermaat 7 uit 7; Huigen 7 uit 9: J. Oort- huizen 6 uit 7; Braveboer 5 uit 8: Van Ewijk 3 uit 9; Van d. Horst 2 uit 4; Blok 2 uit 4; E. Oorthuizen 2 uit 10. Volgende week Dinsdag wordt het tournooi in hotel Kennemerhof voortgezet. Teun Hoek leidt in Stabiel tournooi Dertien spelers dammen bovendien in onderling verband om de clubtitel van „Stabiel". De ex-DCIJ-er Teun Hoek. die als IJmui- denaar zijn opleiding kreeg bij DCIJ, heeft de leiding genomen. De stand der kopgroep is: gesp. pnt. T. Hoek 8 12 E. Zuiderduyn 5 8 J. Oosterling 6 9 J. H. Bakhuys 6 9 J. Jansen 5 7 H. Jansen 5 5 F. Bontebal 7 7 J. v. Egmond 6 5 maar één keer per jaar gebeurt, hè? Ge lukkig is die valpartij van jou goed afge lopen deze keer. Wees voortaan maar voor zichtig met omkijken, want daar komt meestal narigheid van. Je hebt gelijk, dat er een foutje in het raadsel school. Inder daad moet ballon met 'n dubbele „1". Van APPELSNOETJE een kort briefje, dus ook een kort antwoord. Fijn, dat het nieuwe plaatje boven ons hoekje zo naar je zin is. Je had één fout in het punten- raadsel gemaakt, zie je wél? EIKEBLAADJE stuurt ook weer een keurige oplossing van de puzzle in. Vol gende ronde nauwkeui-ig werken, dan maak je ook meer punten, meisje! Leuk, dat jul lie zanguitvoering goed geslaagd is. Je hebt natuurlijk allemaal erg goed je best ge daan, want blinde mensen hebben meestal een heel goed ontwikkeld gehoor. ROZEMARIJN wil zo graag meedoen aan een tekenwedstrijd. En je wens gaat al meteen in vei-vulling, zie je wel? Er waren nog veel meer kinderen, die me hierom vroegen, dus heb ik meteen maar een mooi boek uitgezocht om aan de winnaar toe te kennen. Voortaan aardappels met zout koken, hoor! Van POESJE kreeg ik een mooie an sichtkaart. Dank je wel, hoor Poes, ik zal hem zuinig bewaren. Ja, als je steeds in de hoek moet staan, dan komt je schortje nooit af! Doe je best maar eens om niet zo te lachen, al weet ik uit ervaring, dat dat moeilijk zijn zal! Deze keer moet je maar gauw met het nieuwe puntenraadsel meedoen, dan heb je ook kans om het boek te winnen. ELFJE stuurt alleen de oplossing van het raadsel. Met nauwkeurig werken krijg je meer punten, meisje! Dus doe je best, deze tweede ronde. TOM POES is ook weer eens van de partij. Er schieten nog wel een paar win terweken over en in die tijd komt de vorst waarschijnlijk ook nog wel eens bij ons buurten. Met de tekenwedstrijd ben je ze ker wel in je schik, hè? KEESJEKEF heeft ook al veel plezier gehad in de sneeuw. Ja jongen, de winter is nog niet voorbij. STEROOG heeft te gemakkelijk over de geval ziet Hermandad nog wel eens iets door de vingers. Zo knutselde hij in zijn weinige vrije tijd uit twee Fiats een auto en ook aan zijn motorfiets maakt hij graag verbeteringen volgens eigen fantasie. Een inschuifbare tabakspijp, die hij con strueerde, bleek evenwel te zwaar om van practische waarde te zijn. Morgen staat de dokter in het middel punt van de interesse. En aan welgemeen de belangstelling zal het hem zeker niet ontbreken. In zijn huis aan de Stations weg kunnen vrienden, kennissen en patiënten hem 's middags van vier tot zes uur komen feliciteren, van welke gelegen heid ongetwijfeld een druk gebruik gemaakt zal worden. Op 21 Mei zal het Amsterdam-Rijnkanaal voor de scheepvaart worden opengesteld. De plannen voor de tentoonstelling in het R.A.I.-gebouw, die ter gelegenheid van de feestelijke opening van het kanaal zal wor den gehouden, zijn vrijwel gereed. Behalve die van Nederlandse ondernemingen zul len er paviljoens komen van industrieën en handelsfirma's uit Diisseldorf, Duisburg, Keulen, Frankfort, Straatsburg en Bazel. Carel Briels zal deze expositie inrichten. Het R.A.I.-gebouw zal worden gereser veerd voor de buitenlandse firma's, die hun stands kunnen groeperen om de imitatie- Rijn, die gedurende enkele weken door het R.A.I.-gebouw zal stromen. Voor de Ne derlandse firma's zal het bijgebouw wor den ingericht. Hier zal een historisch beeld worden gegeven van de ontwikkeling van de Rijnscheepvaart. De open ruimte vóór dit bijgebouw zal eveneens als tentoonstel lingsruimte worden gebruikt. De Rijn, die door het R.A.I.-gebouw zal stromen, vormt wel een proèleem voor de organisatoren. De Amsterdamse Waterleiding zal 14 uur nodig hebben om de 1.900.000 liter water, die deze stroom zal vormen, te leveren. Men heeft berekend, dat iedere dag 10.000 liter water zal verdampen. Bovendien moet er een reinigirigssysteem worden gemaakt om de sigarettenpeukjes, lucifers en stukjes papier, die door bezoekers van- de tentoon stelling in het water zullen worden ge gooid, te doen verdwijnen. Dit betekent dat iedere dag 300.000 liter water zal moeten worden toegevoegd. Het water zal boven dien voortdurend op een temperatuur van 24 graden worden gehouden, omdat water- spelen zullen worden gehouden en de meisjes, die hieraan deelnemen, niet in ijskoud water kunnen zwemmen. Aan de linkerzijde van het R.A.I.-gebouw komt de ingang van de tentoonstelling met aan weerszijden 22 meter hoge torens. Op het terrein zal een 40-meter hoge vuurtoren komen te staan. In de avonduren wordt de grote tentoon stellingshal veranderd in een schouwburg met 2400 zitplaatsen en met de Rijn als toneel. Waterballetten en balletten op eilanden en Alpenweiden zullen dan de aandacht van de bezoekers trekken. een bijzondere gastvrijheid heeft ontwik keld. Dr. Schreuder, die in de maanden Mei en Juni het land heeft doorgereisd, zei- de oorspronkelijk vreemd gestaan te heb ben tegenover het niet ondergaan van de zon in de korte zomer. Op een vraag die hij in dit verband tegenover een IJslander uitte „wanneer slapen jullie dan eigenlijk?" kreeg hij het antwoord te horen „als we slaap hebben!" De middelen van bestaan zijn visserij en het agrarisch bedrijf. IJsland bezit een moderne vissersvloot die geassisteerd wordt door twee vliegtui gen, welke tot taak hebben visscholen op te sporen. Wanneer de vissersvloot binnen loopt is binnen een half uur de hele bevol king in de weer met lossen en zouten der vis. Op grote velden wordt deze gedroogd en ze is na zes weken keihard. Het „visbeu- ken", hetgeen met een steen geschiedt en de vis iets minder hard maakt, is de taak van één van de jongeren van het gezin. De levensstandaard is erg hoog en volgens spreker kent men er het begrip sparen niet. De boer heeft de grootste moeite met het bewerken van het land, daar het klimaat en bodem niet veel groei toelaten. Spreker, die enige aardige ervaringen over de gast vrijheid verhaalde, zeide tenslotte dat het cultureel peil van de IJslander zeer hoog genoemd kan worden. Medewerking aan deze avond verleenden nog de heer R. R. v. d. Berg met zang en fluit en de heer S. v. d. Wal uit Beverwijk, die het orgel bespeelde. De groente goedkoper Op de Castricumse groenteveiling viel er een daling te bespeuren in de groenteprij- zen. Spruiten A gingen nu van de kar voor 29 a 47 cent per kilo en de grove soorten brachten het tot 15 a 26 cent. Boerekool verging het niet veel beter zodat de prijs tussen de 4 en 9 cent per kilo schommelde. Voor witlof kregen de tuinders 44 cent, en voor witlof II 26 cent per kilo. Prei deed 23%, cent. kroten 16% cent en peen (iets afwijkend) van 6 tot 9%. cent per kilo. Plotseling overleden Toen de ruim 80-jarige heer B. Res zich Woensdagmiddag vlak bij zijn huis in de Burgemeester Mooystraat bevond, werd hij plotseling onwel en zakte ineen. Een ijlings ontboden geneesheer constateerde de dood, waarschijnlijk veroorzaakt door hartver lamming. De heer Res heeft vele jaren zit ting gehad in de gemeenteraad. De C.A.V. gaat nieuw bestuur kiezen De Castricumse Accordéon Vereniging houdt op Vrijdag 8 Februari ten huize van de penningmeester de heer G. Schermer een algemene ledenvergadering. Hoofdpunt van de agenda is de verkie zing van het bestuur dat periodiek aftre dend is. Gevoelig. Helemaal onverwacht traden, er Woensdag voor diverse soorten vis een verlaging in de noteringen op. Voornamelijk d" zwarte koolvis en de scholsoorten kregen het te kwaad: zwarte schol, die regelmatig op de f 60 per kist bleef, zakte tot f 47. De grote schol kreeg de gevoeligste klap. De laatste partijen brachten niet meer dan f27 per kist op en kisten schol 2 moesten met een fooitje van f9 genoegen nemen. De schelvis bleef door het geringe aanbod hoog in de markt; de meeste gangbare soorten (groot en middel) varieerden van f70 tot f 66. De braat boekte „aan de onderkant" f 48. De tongprijzen bleven constant. Lappen werden gewaardeerd op f3,15 per kilo en voor de grove slips werd f 1,07 per kilo be taald. Totaal werden aangevoerd 3080 kisten waarvan 245 fijnvis, 690 schol, 225 schelvis, 560 wijting en 175 schelvis. „Abraham" haalde de mosterd. De hoe veelheid moest Woensdag de besommingen der trawlers goedmaken. Dé „Abraham", die voor ruim 1100 kisten zorgde, werd de hoogste besommer met f 42.300 voor een 14- daagse reis. De „Bloemendaal", die ditmaal slecht geboerd heeft, kon niet hoger komen dan tot f 8660 en de „Shamrock" bracht het tot f 5520. De loggers haalden gemiddeld f 4000 per schip, waar de KW 76 met f 6250 uitsprong. Twee kotters, de IJM 221 en de IJM 210 maakten goed geld, resp. f4070 en f 4210, waarmee ze de hoogste werden van de soortgenoten. Schaarste. Tot en met Woensdagavond waren nog geen trawlers voor de Donder dag- of Vrijdagmarkt bekend. Aan de hal lagen alleen de loggers. KW 16 met 15 man den diversen en de VL 71 met 700 kg. tong, 70 stijve dikkoppen en 60 manden schol. In en uit. Woensdag kwamen binnen tot 18 uur: VL 70 KW 140, TX 33. TX 49, KW 78, KW 104, TX '39, TX 11, KW 151, IJM 53, KW 22, IJM 210, UK 172, VL 71, KW 16, CG I, IJM 249, IJM 227, IJM 202, IJM 215, IJM 262. Naar zee vertrokken de UK 172, UK 19, UK 18 UK 4, IJM 202, IJM 226, IJM 227, IJM 249. IJM 215, IJM 262, VD 9, VD 68, UK 90. UK 194, UK 86, UK 85, UK 75, UK 120, UK 80, UK 36, UK 86„ UK 85, CG I, IJM 23, TX 14, TX 39, TX 11, TX 33, TX 49, KW 104, KW 22, KW 78 en KW 125. Marktberichten. Prijzen: heilbot 2,55 2.25; gr. long 3,15—2,95; grm. tong 1,77—1,62; kl.m tong 1,67—1,33; kl. tong I 1,42—1,25; kl. tong II 1,07—0,93; tarbot I 2,15—1,70, per kg. Tarbot III 70; tarbot IV 64—42; schartong 4037; gr schol 3227; gr.m. schol 4632; kl.m. schol 58—36; kl. schol I 48—36; kl. schol II 26.50—9; schar 21—14; bot 12—8,50; verse haring 1812; makreel 31,5020,55; gr. schel- ivs 70—64; gr.m. schelvis 6866; kl.m. schel vis 68—65; kl. schelvis I 65—62; kl. schelvis II 56—47; wijting 28—11; gr. gul 40—36; midd. gul 39—37; 'kl. gul 37—34; kl. haai 16; ham 67; poontjes 30; kl. koolvis zw. 24,50—22.50; kl. koolvis wit 36—34. per 50 kg. Gr. kabel jauw 148—76; gr. koolvis zw. 5447; gr. kool vis wit 76; gra leng 84—82. Aanvoer: 245 kisten tong en tarbot, 5 kisten heilbot, 2 kisten tongschar en schartong, 690 kisten schol, 100 kisten schar, 85 kisten bot, 275 kisten haring. 410 kisten makreel, 225 kis ten schelvis, 560 kisten wijting, 250 kisten kabeljauw en gul, 10 kisten leng, 3 kisten kl. haai. 5 kisten poon. 175 kisten koolvis. 40 kisten diversen. Totaal 3080 kisten. Besom mingen: IJM 129 Shamrock f 5520; IJM 71 Bloemendaal f 8660; VL 97 Abraham f 42.300; KW 76 f 6230; KW 78 f 4360: KW 104 f 2470; KW 22 f4800: KW 151 f2100; TX 33 f2130; IJM 214 f2430; IJM 221 f4070; IJM 210 f4210; IJM 53 f 380. De wrakstukken van een C 82 (Flying Boxcar) van de Amerikaanse Luchtmacht, die neerstortte in het dorpje Raunheim hij Frankfort. De vijf bemanningsleden sprongen uit het vliegtuig, kort nadat de stuurboordmotor in brand, geraakte, waarna het toestel neerstortte op een woonhuis, waarbij drie der bewoners omkwamen. DONDERDAG, 31 Januari 1952. Beste kinderen, Zoals jullie ziet, is het alweer de laatste Donderdag van Januari en daarom zullen we maar meteen beginnen met te vertellen, wie de gelukkige prijswinnaars zijn van de maandwedstrijd en de puntenraadsels. Jullie zijn natuurlijk allemaal erg benieuwd, maar ik was niet minder nieuwsgierig toen ik alle briefjes van deze week binnen had. En na rijp beraad is het KRULLENKOPJE. die het boek wint, dat voor de maandtaak is uitgeloofd, omdat ze het beste antivoord wist op de vraag: „wat zou jij doen in dit geval?" Zij denkt namelijk, als ze naar haar ondeugende broertjes toegaat, in de eerste plaats aan haar moeder en zegt daarom tegen de kwajongens: „Toe, doe Moeder nu eens een plezier, want ze is nooit weg en ze zou ook nooit meer gerust gaan als ze wist wat jullie uitvoerden achter haar rug!" Bravo kleine krullebol, dat heb je netjes gezegd. Je krijgt het boek gauw, hoor! Er waren nog andere oplossingen: velen dreigden ermee, dat moeder niets voor hen mee zou brengen of vonden het de hoogste prestatie om kalm de ondeugden toe te spreken, inplaats van „ruzie te zoeken". Maar volgens mij, had Krullenkopje toch de juiste toon te pakken. En nu onze eerste puntenraadsel-ronde. Winnares hiervan werd FLUITEKRU1D, die de enige was. die dertig punten be haalde. De laatste ronde was wel span nend, want er vielen nog verschillende kinderen af, die bij het vorige raadsel toch nog een beste kans gemaakt hadden. Maar ja, één klein foutje en er gaat een punt af. dus oppassen is de boodschap! Je krijgt je boek spoedig thuis FLUITE- K RIJ ID; ik hoop, dal het naar je zin zal zijn! En nu gauw naar onze briefjes. Er zijn weer een paar nieuwelingen. De eerste is MANESTRAALTJE, die van harte welkom is bij. ons. Ik heb deze schuilnaam maar gekozen uit het rijtje, meisje, want ik vond het de aardigste en hij was er nog niet. De tweede nieuweling is JAN S., die jammer genoeg een andere schuilnaam moet bedenken. Panda is er al lang, al staat hij niet elke week in ons hoekje. Stuur de oplossing van het puntenraadsel maar gauw in Jan, en vergeet dan niet, je nieuwe schuilnaam te vermelden. Het bevalt je zeker best op de Ambachtschool. Het is een mooi vak dat je gaat leren, vind ik, aan goede vakmensen is altijd gebrek. MEIZOENTJE had de oplossing van het laatste puntenraadsel op één woordje na goed. Jammer van die wezel, meisje! Maak maar dat je deze nieuwe ronde geen week overslaat, dan maak jij vast ook een goede kans op het boek. Heb je een gezellige ver jaardag gehad en is Tante nog geweest? De winnares FRUITEKIND komt ook met een gezellige brief. Als Waterfee deze keer haar oplossing had ingezonden en ook nog zonder fouten, dan hadden we moeten loten, want jullie stonden gelijk. Ik heb nog zo lang mogelijk op haar brief gewacht, maar ze is nu toch te laat dus viel de beslissing meteen op jou. Uit je brief kan ik wel lezen, dat je verjaardag heel prettig geweest is. Jammer dat zoiets TANTE ELS FELICITEERT: MEIZOENTJE, die vandaag jarig is en BROMELIA, die Zaterdag feest gaat vieren. Veel plezier, hoor nichten! raadsels gedacht, want in dit laatste maak te ze maar liefst twee fouten. Heb je wel eens een rode druif gezien, Steroogje? Voortaan precieser werken, hoor! Als je dit raadsel goed gemaakt had, hadden we moeten loten tussen Fluitekind en jou. Jammer hè? Misschien is de tekenwed strijd ook nog iets voor je? Dan is hier nog mijn oude vriendje STORMVOGEL, die ook zijn Tante Els niet is vergeten. Dus jij speeit nog steeds in Stormvogels. Als je eenmaal van voetballen houdt, gaat die liefde er nooit uit ook. Dat kan ik wel merken. Leuk, dat jullie het hondje nog hebben. Hoe heette dat beestje ook" al weer? Ja, honden rollen zich dolgraag in allerlei vuil en ze vinden dat ze dan nog lekker ruiken ook, geloof ik. Gaat het goed met je moeder? Je klei- jie zusje wordt nu zeker oók al flink? Van BRUINVIS ook al een late juich kreet over de sneeuw. Je hebt je slee zeker nog niet opgeborgen? Ja. van karnemelkse pap met bloem Zou. ik, geloof ik, ook niet houden. Maar met gort vind ik het toch erg lekker. Jij ook? De volgende ronde van de puntenraadsels ben je to(ch ook weer van de partij, hè? LATHYRUS korfbalt liever, dan dat ze in de sneeuw stoeit. Maar ik lees hier, dat je wel van schaatsen houdt. Ik heb je begrepen, hoor, jij wil de koek van twee kanten eten! Je mag met alle raadsels uit ons hoekje meedoen. Al zouden het er drie tegelijk zijn. Is de meester van school alweer wat beter? Als laatste is hier PINOKKIO, die in tegenstelling met zijn zusje, de sneeuw nog wel wat langer had willen houden. Je wens is vervuld, Pinokkio! En dit was weer mijn laatste klantje. Tot volgende week! TANTE ELS. (Briefjes vóór Dinsdag Kennemerlaan 154, IJmuiden of aan de bezorger meegeven). 1 De taak voor Februari is deze keer alleen bestemd voor kinderen, wier schuilnaam met de letter „S" begint. Dit zijn: Salomonszegel, Sperwer, Stella Mario, Sering, Ster van Bethlehem, Slaap mutsje, Simba, Sneeuwklokje, Sneeuw vlokje, Stormvogel, Springertje, Sluwe Vos, Spineuza, Spriet, Sproetje, Sneeuwwitje, de Stoere, Susan Hay- ward, Sparappeltje, Sjors van de Re bellenclub, Steroogje en Sprinkhaan. Stel je voor, dat je een mooi boek had geleend van een vriend of vriendinnetje en je hebt het met veel spanning gelezen. Een ander kennisje van je is ziek en omdat je medelijden hebt, leen je hem of haar het boek, dat niet van jou is. Als je het na een tijdje terug krijgt, blijkt het, dat je zieke kennis er niet goed op gepast heeft. Er zit een scheur in de papieren kaft en sommige bladzijden zien er beduimeld en -vies uit. Zo kun je het niet zonder meer aan je vriend of vriendinnetje teruggeven. Wat zou je nu doen? Denk goed na voordat je wat schrijft. Natuurlijk ligt op de schrijver of schrijfster van het beste antwoord weer een mooi boek te wachten. Omdat er zoveel kinderen zijn, die graag tekenen, is ej- ook een Februari-tekenwed- strijd uitgeschreven. Hieraan mogen alle nichten en neven meedoen, ook zij dus, wier schuilnaam met een „S" begint èn degenen, die in de puntenraadsel-ronde meelopen. Opgaaf: Teken een echt wintertafereeltje naar eigen keuze. Als ik aan de afbeelding maar zien kan, dat het winter is. Teken het zo mogelijk met Oost-Indische inkt over, want. dan kan het jn de krant afgedrukt worden. Doe allemaal je best. ook hiervoor ligt een mooi boek als priis in het vooruitzicht. De oplossing van het vierde puntenraad sel van de eerste ronde was: PUZZELAARS (koper, pruim, mazen, bazin, breed, balon, Maart, kraam, toren, vosje). De eind-puntenstand was: Fluitekruid 30, Steroogje 28, Eikeblaadje en Elfje 27, Mei zoentje en Bruinvis 24, Waterfee 20, Lathy rus 19, Voetbalkoning, Tijgefvinkje en Ro zemarijn 15, Appelsnoetje 14, Pinokkio 10, Ukkebumpie en Beukeblad 5. Het eerste Puntenraadsel van de tweede ronde: a bekend figuurtje uit kinderverhaal, a zeer hard ijzer, a plotselinge, heftige pijn, a koel, helder vocht, a klein soort slang, 0 niet boven, 0 nimmer, o niet nat, 0 dagelijks voedsel, o werptouw met lus. Zoals jullie ziet, moet je bovenstaande woorden goed invullen en om je te helpen is van elk woord al één letter bekend. Om dat het niet zo moeilijk is, geldt dit raadsel voor 5 punten. Voor elke fout wordt één punt afgetrokken. Doe allen mee aan de nieuwe ronde. Mis je dit raadsel, dan ben je meteen dus vijf punten achter. Ik ben nieuwsgierig wie de winnaar wordt van deze ronde! T. E. Donderdag 31 Januari Thalia, 20 uur: speciale voorstelling van „Levenstormen". Rex, 20 uur: „Wijlen Adwina Black". Vrijdag 1 Februari Raadhuis: van 10.30 tot 11.30 uur, spreek uur wethouder van Financiën. Nutsbibliotheek: geopend van 19 tot 21.30 uur. Thalia: 20 uur, „De gevaarlijke leeftijd". Rex 20 uur, „Vulcano".

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 7