Volksstemming in het Saargebied Brits Lagerhuis aanvaardt bezuinigingsmaatregelen Jacht op bewijsstukken tegen Duitse communisten en nazi's Weerbericht Haarlems Dagblad Bonn hamert op een oud aambeeld: West-Duitse regeringspartijen willen defensiebijdrage duur verkopen Labours afkeurende motie verworpen Jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude overleden Oud-minister van Waterstaat Gaskachel in school lokaal uitgewaaid Grondwetskwestie Twintig-jarenplan van Trygve Lie Voor de oplossing van wereldconflicten Verzending van zeepost Overval op partijbureaux Verbod moet worden geargumenteerd Malversaties hij de luchtmacht Het proces-Rinchard eindigt vandaag Egyptische partijen in e e n front Mossadeq naar Den Haag Het woord is aan. Dollars voor Spanje Burgerzinlening van een nieuw type Het ontslag van de Haagse hoofdcommissaris 66e JAARGANG No 174 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tekf. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K2560), Terras weg 47, Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 1 FEBRUARI 1952 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 296e JAARGANG No 27 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman BONN, (ANP) De mogelijkheid, dat Duitsland zal trachten nog dit jaar een vrije volksstemming in het Saargebied te verkrijgen, wordt in politieke kringen in Bonn besproken. Volgens de persdienst van de liberale partij zal men trachten voor zulk een volksstemming de ondersteuning van de drie Westelijke mogendheden te krijgen. De fractieleider der vrije democratische partij, Euler, heeft in de heden gehouden zitting van het West-Duitse Kabinet de verklaring afgelegd, dat de liberale partij (de tweede partij der regeringscoalitie) haar toestemming aan het Europese leger af hankelijk zal stellen van een voorlopige regeling van de Saarkwestie. Deze regeling zou het volgens de libe ralen mogelijk moeten maken, dat bij de in September in het Saargebied te houden verkiezingen volledige vrijheid zal worden gegarandeerd, die „een keuze voor Duits land" mogelijk zou maken. De enige pro- Duitse partij in de Saar is vorig jaar ver boden en de oprichting van nieuwe partijen is aan vergunning der regering gebonden. De liberale voorwaarden voor verdere steun aan het plan-Pleven omvatten voorts ook de rechtstreekse aansluiting van de Bondsrepubliek bij het Atlantisch pact en de zekerheid, dat de kosten zonder belas tingverhoging zullen kunnen worden ge dekt. Een bericht van de Noord-West-Duitse radio volgens welk minister Stikker, te zamen met zijn Deense collega, Kraft, zijn bemiddeling tussen Parijs en Bonn heeft aangeboden, is niet bevestigd geworden. De afwachtende houding van de Duitse regering wordt begeleid door uiterst scher pe tonen in de Duitse pers jegens Parijs. Vele bladen, die tot dusverre Adenauers politiek van begrip voor de Franse reser ves hebben ondersteund, hebben nu de koers der sociaal democratische oppositie ingeslagen. Zij menen, dat de oppositie in het gelijk gesteld is met haar bewering, dat Adenauers politiek een illusie geweest is, omdat hij op de eerlijkheid der Franse Europese overtuiging heeft vertrouwd. Dr. Adenauer stelt zich voor van Saar- bruecken een „Europese" stad te maken. Het hoofdkwartier van de kolen- en staal- unie zou er gevestigd moeten worden. De op Frans initiatief gestichte Saar-univer- siteit zou tot een werkelijk Europees insti tuut moeten worden gemaakt, waaraan alle landen van het plan-Schuman deel zouden nemen. Politiek zou echter aan de Saar de status van een Duits land moeten worden gegeven, omdat „het Europese engelengeduld der bondsregering" niet meer opnieuw op de proef zou worden gesteld door wisselingen in de Franse poli tiek. Naar in Bonn verluidt worden voorbe reidingen getroffen voor een bijeenkomst in de komende veertien dagen van de West- Duitse kanselier Adenauer en de ministers van Buitenlandse Zaken van Amerika, En geland en Frankrijk, waarop de Saar kwestie zou worden besproken. Deze bij eenkomst zou kort voor de bijeenkomst op 16 Februari te Lissabon van de raad van het Atlantisch pact te Londen of Parijs worden gehouden. Aanvankelijk zou de Duitse bijdrage tot het voorgestelde Euro pese leger alleen het onderwerp der be spreking vormen, doch de Saar-kwestie is nu belangrijker. De volgende week zal de West-Duitse Bondsdag in het debat over de defensie spreken over de benoeming van Grandval tot Franse ambassadeur in het Saargebied. In geallieerde kringen gelooft men, dat hiervan veel zal afhangen. De West-Duitse regering heeft besloten dit weekeinde drie ministers naar Parijs af te vaardigen. In Den Haag is heden overleden jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, die van 1935 tot 1937 minister van Waterstaat is ge weest. Jhr. Van Lidth de Jeude is geboren in Tiel in 1881. Hij doorliep de H.B.S. te Tiel en studeerde daarna aan de technische Hogeschool, waar hij in 1903 het diploma verwieïÈ van civiel ingenieur. Daarna trad hij in dienst bij de rijks waterstaat, tijdens welke dienst-periode hem een tijdlang verlof werd verleend voor het uitbrengen van een belangrijk advies omtrent de havenwerken van Curaqao, waarvoor hij een reis naar West-Indië maakte. Daarna werd hij directeur van de Ne derlandse Maatschappij van Havenwerken. Hij vertoefde geruime tijd in China, waar de Lunghai-spoorweg werd aangelegd. Zijn maatschappij voerde verder belangrijke havenwerken in Hongkong en Portugees Macao en Mandsjoerije uit. De heer Van Lidth de Jeude, die de libe rale beginselen was toegedaan, bewoog zich ook geruime tijd op politiek gebied. Hij was gedurende tien jaren lid van de gemeenteraad van Baarn en enige jaren lid van de Provinciale Staten van Utrecht. In 1935 werd hij minister van Waterstaat. Na zijn aftreden in 1937 is hij lid gewor den van de Tweede Kamer. In 1939 trad hij opnieuw op als minister van Water staat in het vijfde kabinet-Colijn. Dit mi nisterschap duurde slechts enige weken, toen het tweede kabinet-De Geer optrad. Aan dit kabinet wensten de liberalen hun medewerking niet te verlenen. Toen jhr. Van Lidth de Jeude gedurende de oorlogsjaren in Engeland vertoefde, is hij van 1942 tot 1945 minister van Oorlog in de Londense regering geweest. Hij bekleedde ook vele functies in het openbare leven. Hij was voorzitter van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs, van de Nederlands-Chinese Vereniging, van de Zuiderzeeraad en de Raad voor de Wierin- germeer en van de vereniging voor Veilig Verkeer. Ook was hij voorzitter van het Haagse comité Benelux. Volgens Franse politieke kringen zal de toelating van West-Duitsland tot het At lantisch pact het neteligste punt vormen van een eventuele conferentie der ministers van Buitenlandse Zaken der „grote drie" met Adenauer. Eden naar Parijs Vandaag, Vrijdag, zal de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, voor een twee-daags bezoek naar Parijs vliegen, waar hij premier Faure en minister Schu- man op de hoogte zal brengen van de re sultaten der te Washington gevoerde be sprekingen tussen Churchill en Truman. Aangenomen wordt dat Eden Frankrijk krachtige Britse tegenstand zal beloven tegen iedere Amerikaanse poging om in het huidige stadium Duitsland lid van het Atlantisch pact te maken en tegen ieder voorstel, dat de Duitsers een veto recht over besluiten van de Atlantische raad zou geven. De Fransen hopen, dat. Engeland hen zal steunen .iedere Duitse poging om als voorwaarde voor toetreden tot de Weste lijke verdediging verandering in de hui dige status van Saarland te verkrijgen, te weerstaan. Onderwijzeres en tien kinderen bewusteloos Door de harde Zuidenwind is Donderdag in een klasselokaal van de openbare school te Koedijk de gaskachel uitgewaaid. De onderwijzeres had wel een geringe gaslucht bespeurd, maar daar verder geen aandacht aan geschonken. Zij en tien van de 28 leerlingen werden door het uitstro mende gas bedwelmd. De plaatselijke arts en uit Alkmaar opgeroepen artsen en ver pleegsters hebben met zuurstofapparaten bij de kinderen het bewustzijn doen terug keren. De voorraad zuurstof was niet toe reikend om de onderwijzeres te helpen. Zij werd naar een ziekenhuis te Alkmaar overgebracht. In de loop van de middag kon zij het ziekenhuis reeds verlaten. 3C*X>OCCCXXX»X>COC<X5COCCCOC<X>CCCCOC>OOOaOCOOCXX>CCCCOOCCCOC<X De West-Duitse sociaal-democratische partij heeft Donderdag in samenwerking met de federalistische unie. waarin het katholieke centrum en de Beierse partij zijn verenigd, bij de constitutionele recht bank van de Bondsrepubliek een klacht ingediend tegen een eventuele deelne ming van Duitsland aan het Europese leger. De Bondsdagfracties der genoemde par tijen, die samen meer dan een derde van de Bondsdag uitmaken, hebben het ge recht verzocht uit te maken of zulk een militaire bijdrage met de Duitse grond wet in overeenstemming is. Indien dit niet het geval zou zijn. is tweederde meer- dex-heid in de Bondsdag nodig om de grondwet zodanig te wijzigen, dat de bij drage mogelijk wordt Daarmee zouden de tegen het huidige plan voor een Euro pees leger zijnde socialisten de ratificatie in de Bondsdag onmogelijk kunnen maken. Het vierde deel der Duitse bevolking is tegen de invoering van een algemene dienstplicht gekant, aldus het resultaat van Gallup-onderzoekingen van het Duitse instituut voor meningsonderzoek. Vooral onder de jonge mannen, die wer den ondervraagd, overheerst in sterke mate de wens om, indien er Duitse sol daten moeten komen, deze uit vrijwilli gers te laten kiezen. PARIJS, 31 Januari. (Reuter). Ti-ygve Lie, secretaris-generaal der UNO, heeft een rapport opgesteld over zijn twintig jarenplan voor de vrede, dat vooral drie problemen wil aangrijpen: Het conflict tussen de grote mogendheden, het vraag stuk der conflicten tussen oude belangen en nieuwe nationalistische gevoelens in Azië en Afrika en financiële en economi sche ontwikkeling. De Veiligheidsraad dient in besloten zitting te vergaderen om te pogen de mogelijkheden voor oplossin gen te vergroten, aldus Lie's plan. Ook drong hij aan op meer overleg in het al gemeen. Trygve Lie zeide te hopen, dat in de vol gende bijeenkomst van de Algemene Ver gadering nieuwe leden zouden worden toegelaten. Hij constateerde een groeiend streven naar verwezenlijking van het „universele lidmaatschap". De Nederlandse afgevaardigde, Von Balluseck, zeide, dat Lie's rapport de afge vaardigden herinnerde aan de punten waar men voortgang had geboekt zowel als aan die, waar men gefaald had. De Russische gedelegeerde noemde Lie een „gehoorzaam dienaar van Amerika", die in zijn rapport een juist beeld had gegeven van de „An- glo-Amerikaanse bewapeningswedloop en de kwestie van controle op atoomwapens". De Noorse gedelegeerde riep de afgevaar digden op tot een „ontwapening in het woordgebruik." LONDEN (Reuter). Met een meerder heid van 31 stemmen heeft het Britse Lagerhuis zich geschaard achter de rege ringsmaatregelen die de economische crisis moeten bestrijden. Een motie van afkeuring van Labour werd met 309 tegen 278 stemmen verwor pen. Tevoren had de oppositieleider, Attlee, verklaard dat, tenzij maatregelen worden genomen voor een wereldomvattende rege ling der reserves, crises zich zouden blij ven voordoen. „De ontzettende hoeveelheid goud in Amerikaanse kluizen behoort te worden gebruikt voor het dekken van valuta's in de gehele wereld," aldus Attlee. Hij diende een amendement van „geen vertrouwen" in op een regeringsmotie, die vraagt de goedkeuring van de door de mi nister van Financiën Butler, Dinsdag aan gekondigde maatregelen. Butler stelde voor de invoer met 150 millioen pond sterling Met honderden Baarnse schoolkinderen heeft Prinses Beatrix in ..Musis Sacrum" te Baarn haar veertiende verjaardag gevierd. Daar werd door de jeugd van de lagere scholen in vier voorstellingen een programma uitgevoerd dat klonk als een klok. Er werd een potpourri van volksliedjes gezongen en een verhaal over de befaamde „tien kleine negertjes" uitgebeeld; er trad een heuse bandop met allerlei populaire nummers en dat was wel het hoogtepunt er kwam een ..symphonie-orkest" op de planken, waar ook Prinses Irene in mee-,.streek". De zelf-vervaardigde instru menten van de 55 muzikantjes gaven wel geen geluid, maar de. bewegingen waren uitstekend aangepast aan de muziek van gramofoonplatèn. Ook Koningin Juliana ivas onder de toehoorders. te verminderen en 20 millioen pond te be zuinigen op sociale diensten. Het amendement van labour erkent de noodzaak om het evenwicht van de beta lingsbalans te herstellen, doch levert cri- tiek op de „aanvallen op de sociale dien sten", die het „ontoepasselijk, niet nood zakelijk en oneerlijk" noemt. Tevens wordt in het amendement gezegd dat de rege- ringspolitiek in „sterke tegenstelling staat tot de optimistische verklaringen, waarop de regering aan de macht is gebracht." Bevan, die uit de Labourregering trad omdat hij het bewapeningsprogram te om vangrijk achtte, beschuldigde Churchill er van het in hem gestelde vertrouwen te be schamen door in te stemmen met interen van voorraden grondstoffen om op de in voer te bezuinigen. Volgens verklaringen zou Rusland 400 a 500 duikboten hebben, aldus Bevan, en toch stelt Churchill voor in te teren op voor raden aan het begin van een jaar, dat Eisenhower een jaar van gevaar heeft ge noemd. „Zo is de utopistische politiek van de premier", aldus Bevan. Churchill voor kruisverhoor Churchill ziet zich de volgende week ge plaatst voor een debat in het Lagerhuis, dat een eind dreigt te maken aan een lange wapenstilstand tussen de grote politieke partijen in Engeland ten aanzien van de buitenlandse politiek. De Labour-oppositie heeft Donderdag besloten een motie van wantrouwen in te dienen als Churchills verslag van zijn besprekingen te Wash ington voor haar niet bevredigend blijkt te zijn. De Labour-partij wil de verzeke ring, dat er geen poging gedaan zal wor den om Engeland een lijn te laten trek ken met rechtse elementen in de V.S., die voorslandei-s zijn van een krachtiger hou ding ten aanzien van communistisch China. Churchill zal het woord voeren in het debat over de buitenlandse politiek, dat Dinsdag begint en twee dagen zal duren. De rege ring zal ook de critiek van Labour moeten geruststellen, dat het niet in de bedoeling ligt een onafhankelijke Duitse strijdmacht in het leven te roepen. Met de volgende schepen kan zeepost wor den verzonden. De data. waarop de corres pondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Naar Indonesië: m.s. „Sumatra" <7 Febr.); naar Nieuw Guinea: m.s. „Kota Baroe" (8 Febr.); naar de Nederlandse Antillen: m.s. „Oberon" (4 Febr.)naar Suriname: m.s. „Stentor" (11 Febr.); naar Australië en Nieuw Guinea: m.s. ..Strathaird" (9 Febr.); naar Canada: m.s. „Tentoo" (4 Febr.) en m.s. „Dalerdijk" (7 Febr.); naar Argentinië. Chili. Uruguay en Bolivia: m.s. „Albireo" (5 Febr.); naar Brazilië: m.s. „Alhena" (19 Februari). (Va?i onze correspondent te Bonn Om in het bezit van stukken te komen, waaruit de tegen de grondwet gerichte activiteit van de West-Duitse communisti sche partij en de nationaal-socialistische rijkspartij moet blijken, heeft het West- Duitse constitutionele gerechtshof te Karls ruhe politie-overvallen op de bureaux van de partijen en ook op de woningen harer leiders laten uitvoeren in geheel West- Duitsland. De resultaten van deze actie dienen nog te worden afgewacht. Op ziohzelf is zij echter een bevestiging van de opvatting, dat de oogst aan compromitterende bewijs stukken, waarop het gerechtshof zich nu eenmaal moet baseren, tot nu toe niet zeer rijk is geweest. Dal was voor vele politieke waarnemers een reden te meer om de wijsheid van een verbod van de bovenge noemde partijen, waarom de regering het constitutionele gerechtshof heeft verzocht, in twijfel te trekken. Reeds twee maal is de communistische partij in Duitsland verboden geweest, in 1919 en in 1923. Een verzwakking van deze partij is daarvan toen niet het gevolg ge weest. Eerder het tegendeel. Ook nu ver wacht men van een verbod van de com munisten meer na- dan voordeel. Als legale partij zijn zij zwak, al hebben zij op het ogenblik op grond van de verkiezingen van 1949 nog 14 leden in de Bondsdag. Hoe zal dat echter worden, wanneer de communis ten in de illegaliteit worden gedrongen? Daar hebben zij zich altijd als een vis in het water gevoeld. Vooral in de vakver enigingen kunnen crypto-communisten veel kwaad uitrichten. Een andere over weging is, dat door een verbod van de communisten de betrekkingen met de Rus sische zóne nog slechter worden dan zij nu al zijn. Met de socialistische rijkspartij, die geen buitenlandse achtergronden heeft, hoeft men dergelijke factoren niet in aanmerking te nemen. Men kan haar verbieden, zonder daarmee al te grote complicaties te schep pen. Velen zijn van mening, dat de socia listische rijkspartij gevaarlijker is dan de communistische partij. De West-Duitse minister van Binnenlandse Zaken, Lehr, deelt die mening niet. Hij wil het buiten land echter niet voor het hoofd stoten en heeft daarom ook voor de nieuwe nazi's een verbod gevraagd. Bij de razzia's zijn onder meer documen ten meegenomen, waarin personen ge noemd worden, die giften aan de commu nistische partij hebben geschonken. Ook propagandamateriaal is in beslag genomen. In Düsseldorf is volgens een communisti sche zegsman onder meer huiszoeking ge daan in drie kamers, die gereserveerd wa ren voor communistische afgevaardigden in de Bondsdag. De woordvoerder zeide, dat hiermede de parlementaire onschend baarheid was genegeerd. Het onderzoek was echter niet verhinderd, „omdat wij niets te verbergen hebben." Arrestaties op Soesterberg Vier onderofficieren en zes burgers van de Luchtmacht zijn in het Huis van Bewa ring te Utrecht opgesloten op grond van de verdenking, dat zij zich hebben schuldig gemaakt aan malversaties bij de dienst der magazijnen op het vliegveld Soesterberg. Het is niet onmogelijk, dat nog meer aanhoudingen zullen volgen. Van zeer be voegde zijde woi-dt medegedeeld, dat er geen enkel verband bestaat tussen de mal versaties op Soesterberg en die, welke enige tijd geleden bij de aanschaffings diensten van de Luchtmacht in Schevenin- gen zijn geconstateerd. Prinses Elizabeth van Engeland en de hertog van Edinburgh zijn hun reis van vijf maanden door het Britse Gemenebest begonnen. Zij vertrokken van London Airport, waar deze foto gemaakt werd, per vliegtuig naar Nairobi in Afrika. BRUSSEL (ANP) De pleidooien in het proces Rinchard zijn geëindigd en ver wacht wordt, dat het hof Vrijdagavond uitspraak zal doen in deze zaak, die zoveel stof heeft doen opwaaien in België. De affaire Rinchard betekent een record in de annalen van het Belgische gerecht, want als Vrijdagavond de uitspraak bekend zal worden gemaakt, heeft het proces juist elf weken geduurd. Meer dan 500 getuigen werden gehoord. De advocaat Collignon uit Luik, die als de beste strafpleiter van Bel gië wordt beschouwd, legde er de nadruk op dat zijn cliënt als ontoerekenbaar moet worden beschouwd, waarbij hij vooral steunde op het getuigenis van een vijftal psychiaters die de dokter aan een nauw keurig onderzoek hebben onderworpen. Met betrekking tot de moord op de oud burgemeester van La Louvière, Deberghe, meende Collignon dat het overtuigend be wijs, dat Rinchard deze zou hebben ge pleegd, geenszins is geleverd. Vrijdagmorgen zal de jury bijeenkomen om te beraadslagen over het antwoord op de 144 vragen, die de president van het Hof haar heeft overgemaakt. De beraad slaging geschiedt in het geheim en de ge zworenen mogen hun vergaderlokaal niet verlaten alvorens zij hun oordeel over de acte van beschuldiging tegen Rinchard hebben gegeven. CAIRO (Reuter) Donderdagavond heeft de Egyptische premier, Maher Pasja, meegedeeld, dat de „Wafdistische partij", die de vorige Egyptische regering leidde, zal deelnemen aan een „Nationaal Front". Verwacht wordt, dat het front, met Maher Pasja als voorzitter, in de komende 48 uur bij koninklijk decreet zal worden gevormd. Aangenomen wordt, dat alle voornaam ste partijen behalve de fanatieke natio nalistische en uiterst linkse hebben toegestemd van het nationaal front deel uit te maken. Op een persconferentie is aan de Egyp tische minister-president Maher Pasja de vraag gesteld, wat zijn mening is over hetgeen de Britse minister van Buiten landse Zaken, Eden, in het Lagerhuis heeft gezegd over een eventueel deelnemen van Egypte aan het commando van het Midden-Oosten. Maher Pasja bracht in herinnering, dat hij ten tijde van de onder handelingen tussen Engeland en Egypte in 1946 zich tegen een tweezijdig verdrag en voor een regionaal verdrag heeft ver klaard. Aan een regionaal verdrag zouden alle landen van de Arabische Liga moeten deelnemen Aan een dergelijk verdrag zou ook Engeland kunnen deelnemen, daar het als Middellandse-zeemogendheid kan wor den beschouwd. Maher Pasja wil op grond van deze in 1946 afgelegde verklaring een nieuwe politiek voeren, die een ontspan ning in de betrekkingen tussen Engeland en Egypte teweeg zou kunnen brengen. Een woordvoerder van de Perzische regering heeft meegedeeld, dat premier Mossadeq persoonlijk het Perzische stand punt in het Brits-Perzische oliegeschil voor het internationale gerechtshof in Den Haag zal verdedigen. De Perzische regering blijft echter van mening, dat het hof in deze kwestie niet bevoegd is. Zij zou voorts weigeren een rechter te benoemen. Het hof neemt de Britse klacht in zake de nationalisatie van de Brits-Perzische oliemaatschappij in de tweede week van Februari weer in behandeling. Cornwall: De helft van het leed,,dat wij in onze harten bewaren, is leed om dat wij het bewaren. WASHINGTON (AFP) Uit goede bron is vernomen, dat Spanje Amerikaan se hulp zal ontvangen ter waarde van 300 millioen dollar volgens een nieuw ontwerp ter verdeling van de credieten voor econo mische en militaire hulp voor het tijdvak 1951—1952, dat op het ogenblik door de MSA (het orgaan dat in de plaats is ge komen van de ECA) wordt opgesteld. Het besluit hiertoe zou genomen zijn door de diensten van Harriman, de directeur van de MSA, na bestudering van het rapport van de Amerikaanse militaire missie, die onlangs uit Spanje is teruggekeerd. Op militair gebied zouden de credieten in het bijzonder bestemd zijn voor de mo dernisering van het Spaanse leger, met uit zondering van de luchtmacht, en voor het inrichten van Amerikaanse lucht- en vlootbases in Spanje. Een en ander zou in een tweezijdige overeenkomst geregeld worden. Van welingelichte zijde is ver klaard, dat een dergelijke overeenkomst niet zal raken aan de kwestie van het be trekken van Spanje bij het Atlantisch pact. In Goes bestaan plannen tot het uit schrijven van een burgerzinlening in een vorm die nog niet in ons land is toegepast. Men wil de bevolking animeren tot het verstrekken van bedragen van f 1000 zon der vergoeding van rente. Degene, die dui zend gulden beschikbaar stelt, verkrijgt daarmee het bewoningsrecht van een der te bouwen huizen. De Stichting Burgerzin gaat met de ont vangen bedragen, bijvoorbeeld f 50.000, naar een geldgever en verzoekt om een lening aan de gemeente Goes tot een be drag van f 450.000 tegen het voorgeschre ven rentepercentage van 4. Aangezien de geldgever dan maar 4 ton beschikbaar be hoeft te stellen en f 450.000 uitzet, waar over hij 4 procent rente ontvangt, ligt in feite voor hem het rentepercentage hoger. Als hij 4i/2 procent van zijn geld wil heb ben krijgt hij dat nu ook namelijk 4 pro cent van f 450.000 of f 18.000 hetgeen de gemeente hem moet betalen. Dit bedrag is gelijk aan 4y2 procent van f 400.000. De f 50.000 die de bevolking renteloos ver strekt is geen eigen geld van de geldgever en daarvan ontvangt hij dus ook geen rente. Deze bijzondere vorm van lenen is door bankierskringen zeer acceptabel geacht. Collega's hebben een protest ingediend „De wijze, waarop u uw ontslag hebt ge ïncasseerd, moet wel het schaamrood bren gen op de kaken van degenen, die u dit ontslag hebben aangezegd", aldus zei Don derdagmiddag de hoofdcommissaris van politie van Amsterdam tot de Haagse hoofdcommissaris, de heer Valken, op diens afscheidsreceptie. „Alle hoofdcommissarissen in Nederland wisten van uw moeilijkheden met de bur gemeester," zo vervolgde de heer Kaas jager, „maar niemand had deze ontwikke ling verwacht". Hij bracht in herinnering, dat in de ver gaderingen van hoofdcommissarissen en commissarissen iedereen aan de kant van de heer Valken stond. „Wij hebben ge zamenlijk een protest gericht tot de minis ters van Binnenlandse Zaken en Justitie tegen uw ongevraagd ontslag". In zijn dankwoord verklaarde de heer Valken, dat deze dag van afscheid geen donkei-e maar een gelukkige dag voor hem is geworden. „Ik heb thans meer dan ooit kunnen constateren." zo zei hij, „dat de morele zege aan mijn kant is". De afscheidsreceptie van de heer Val ken werd onder anderen bezocht door de gezant van Chili, de procureur-generaal bij de Hoge Raad, prof. mr. Langemeyer. de advocaten-generaal mr. Römer en mr. Zaayer, de officier van Justitie en alle sub stituut-officieren bij de Haagse rechtbank, vertegenwoordigers van nagenoeg alle politiekorpsen in Nederland, mr. Goossen, kabinetschef van de Directeur-generaal van Politie, vele hoge officieren van de rijkspolitie en de Haagse wethouder van Sociale Zaken. ^een ziekenfondsiiitl-^nng meer bij overlijden De Tweede Kamer heeft gisteren na een korte discussie een uit de bezettingstijd stammende maatregel afgeschaft. In 1941 werd op aandrang van de Duitsers een uitkering van 50 bij overlijden ingevoerd. De heer Van Lien den (P.v.d.A.) be toogde dat een zodanige uitkering in het ziekenfondswezen niet thuis hoort. Van communistische zijde werd dit be streden, maar minister Joekes had niet veel moeite om de Kamer te overtuigen. Het besluit om deze uitkering te laten vervallen werd zonder hoofdelijke stem ming. met aantekening van het „tegen" der Communisten, aangenomen. BUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt te 10 uur: Wisselende bewolking met regen-, natte sneeuw- of hagelbuien. Matige tot krachtige en vooral aan de kust nu en dan harde Westelijke wind. On geveer dezelfde temperaturen als van daag. 2 Februari Zon op 8.20 uur, onder 17.28 uur. Maan op 10.27 uur, onder 1.20 uur. (Eerste kwartier) Hoog en laag water in IJmuiden Vrydag 1 Februari Hoog water: 7.36 en 19.55 uur. Laag water: 3.10 en 15-37 uur. Zaterdag 2 Februari Hoog water: 8.20 en 20.40 uur. Laag water: 3.53 en 16.22 uur.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1