Velsen krijgt de Nederlandse première van een moderne Franse operette Storm belette „Tzonne" krans in zee te leggen Problemen „Ciboulette" binnenkort voor het voetlicht Vandaag misschien wel mogelijk CENTRALE VERWARMING 9 w iü JU iu ^Hoe is het ontstaand Een Eeuw geleden üsl S n Mt üi üsP H urn m S m fjf Ut J§ 1 HP ill w 1 HP =iH sss B H öl Él S Rf B gjj B B Rf B B 8 Rf B B B S B H 11 ÉÜP m H B Hf n jjf JJ B 11 n GROEN Co. m Velsens feestviering op 30 April en 5 Mei Uitgaan in Haarlem op de honderd velden y 3 Agenda voor Haarlem Ver duist er ing van bijna f 25.000 Stormvogels-varia voor Zondag ww, wm m B WM Wk. Stille gang dit jaar op 3 Mei Dit woord: PANTOFFELPARADE (onze wekelijkse damrubriek onder leiding van B. Dukel) VRIJDAG 1 FEBRUARI 1952 (Van onze muziekmedewerker) Nadat de beide Velsenaren drs. J. D. van Dijk en dokter C. van Wielink ten aan- schouwe van meer dan 2100 bezoekers het „Witte Paard" op de planken hadden laten ronddraven, was de oude liefde voor de operette in het algemeen bij deze initiatief nemers weer in zodanige hevigheid ontwaakt, dat men besloot: Hier moet het niet bij blijven. Van vele kanten ontvingen zij adhaesie-betuigingen, vooral van de zijde van autoriteiten, die het opvoeren van een tweede operette zeer zouden toejuichen. Ook uit de kring der medewerkenden gingen stemmen op, die pleitten voor meer stappen op de ingeslagen weg. Daarom zwichtten de heren Van Dijk en Van Wielink des te gemakkelijker. Want wie eenmaal aan een operettevereniging heeft meege werkt, zal voor deze lichte muze steeds een warm plekje in zijn hart bewaren. „In 't Witte Paard" huppelde vijf avon den over de planken, waarvan drie te Haarlem, één te Beverwijk en één in het Rex Theater, dat voor deze gelegenheid stampvol was. Dit laatste was een toets steen voor de uitvoerenden, omdat dit ope rette gezelschap, bestaande uit amateurs, in deze gemeente zijn domicilie heeft. Deze uilvoerenden worden in meerder heid gevormd door leden van de Velser H.B.S. vereniging, aangevuld met gerouti neerde amateurs, die de zwaardere solo partijen kunnen vervullen. In overleg met het gemeentebestuur gaat men het thans eens proberen met een mo derne operette, die door zijn maker „Cibou lette" gedoopt is. Waar „Ciboulette" vandaan komt „Ciboulette" werd in Frankrijk, een dei- landen waar de operettekunst reeds meer dan honderd jaar beoefend wordt, geboren. Z3j is nog geenszins een oude dame, want tij aanschouwde voor het eerst planken- land in 1023. Als rechtgeaarde Franse operette werd zij in de herfst van dat jaar ten doop gehouden in het Théatre des Variétés te Parijs. Het werd voor de geestelijke vaders van „Ciboulette" een verbijsterend succes. Con tracten voor „de provincie" werden aan de lopende band afgesloten en tweemaal, in de jaren 19241926, maakte het gezelschap operettespelers een tournée door geheel Frankrijk. Te Parijs speelde men het be hoorlijke werk, waarvan de bekende Franse auteurs Robert de Fiers en Francis de Croisset de teksten schreven, 62 avon den abhtereen voor volle zalen. Thans heeft het wederom répertoire ge vonden in de „Opéra Comique" te Parijs. Dat het in dit gerenommeerde theater wordt opgevoerd is wel het beste bewijs, dat „Ciboulette" nog niets aan frisheid en charme heeft ingeboet. Een première De componist Reynaltlo Hahn In het algemeen gesproken is de operette een kind der negentiende eeuw, met de opéra comique en de vaudeville als voor ouders. Haar wieg stond in het Frankrijk van Offenbach en Lecocq, hoewel deze componisten de naam „operette" nog niet kenden. Maar de man, die voor „Cibou lette" verantwoordelijk is, kende deze naam wel en verstond daarbij het vak zulke „operettes" te schrijven. Het was Reynaldo Hahn, eens leerling van de grote Jules Massenet, de toenmalige directeur van het Parijse conservatorium. Reynaldo Hahn werd de 9e Augustus 1875 te Caracas, de hoofdstad van Vene zuela, geboren, maar kwam reeds in 1378 naar Parijs. Dat hij wat in zijn mars had, bewees hij met zij opera „l'Ile de rêve", die hij zelf in de Opéra Comique dirigeerde toen hij nog maar 23 jaar oud was. Hij schreef daarna nog het ballet „La fête chez Thérèse", de opera's „La Carmélite", „Nau- sicaa" en „Le Marchand de Venise", het oratorium „Prométhée triomphant", de lie derenbundels „Chanson grises", „Musique de scène" bij de toneelstukken „Mozart" van Sacha Guitry en „Esther", het Kerst mysteriespel „La Pastorale de Noël" en het ballet „Le Dieu bleu". Op latere leeftijd was hij dirigent van de opera te Cannes en overleed 27 Januari 1947 te Parijs, waar hij in 1945 directeur geworden was van de Parijse Opera. Van deze in Frankrijk welbekende com ponist studeren de operettespelers in deze gemeente thans de geschiedenis van „Ci boulette" in: solisten, koor en orkest.vin den daartoe in de lokalen der Velser H.B.S. een alleszins geschikte gelegenheid. (Van een verslaggever) Op de de wilde deining van de grens tussen Atlantische Oceaan en Noord zee stampte gisteren een van IJmui- dens grootste trawlers de „Tzonne" (IJM 1) van de rederij „Petten" met zijn delicate last in de vorm van een laatste bloemengroet uit IJmuiden. Op 59 graden 15 minuten en ongeveer 60 mijl uit de Noorse kust, waar het water doorzichtig kan zijn in de zomer en lood grauw in de lange winter, heeft schipper Klaas Blok besloten de machine van zijn schip op halve kracht tegen de aanstor mende golven te laten tornen en beter Bij hun onderzoek in de archieven van de Nederlandse vertegenwoordiger van de Internationale organisatie, die de weidse naam draagt van „Société des auteurs et compositeurs de la Musique", kwamen de heren van Dijk en van Wielink tot de ont dekking, dat „Ciboulette", hoe bekend ook in het buitenland nog nimmer in Neder land uitgevoerd werd. Velsen zal dus binnenkort een eerste op voering beleven, die tevens een première voor Nederland zal worden. Ieder, die enigszins bekend is met de voorbereidingen voor een operette-opvoe ring begrijpt wat dit zeggen wil: Er moet voor een pakkende Nederlandse tekst ge zorgd worden en behalve de parlando's moeten ook de liederen in het Nederlands aannemelijk klinken. Een docent in de Franse taal en letterkunde staat echter voor niets en zo zette dus Van Dijk zich aan de arbeid en verzorgde een vlotte vertaling van alle „hulpboeken", zoals regieboek, solistenrollen en koorpartijen. ADVERTENTIE VRIJDAG 1 FEBRUARI Palace: „Tarzan en de slavin", alle leeft., 7 en 9 uur. Luxor: „Morgen is te laat", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Ciiy: „De verloren vul- caan", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarnc: „The Robin Hood van de Pecos", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De vrouw van mr. Graig", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva (Heemstede): „You are in the navy now", alle leeft., 8.15 uur. Rembrandt: „Show Boat", alle leeft., 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 2 FEBRUARI Stadsschouwburg: Volksvoorstelling „Kin deren zijn kinderen" (Comedia). 8 uur. Rem brandt, Luxor, Palace: 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. City: 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva (Heemstede): 2.30. 7 en 9.15 uur. Tegen boekhouder van IJmui- dense zaak twee jaar en zes maanden geëist Voor de Haarlemse rechtbank had zich Donderdagmorgen te verantwoorden de tweeëndertigjarige boekhouder P. W. A. de G. uit Amsterdam, verdacht van valsheid in geschrifte, verduistering in dienstbe trekking en oplichting. Hij was in 1947 als boekhouder-correspondent in dienst ge treden bij een commanditaire vennoot schap te IJmuiden en regelde de financiële aangelegenheden. Hij genoot het volste vertrouwen en er was weinig controle. In de jaren 1950 en 1951 heeft de verdachte kwitanties vervalst. Als er een nota was van f 200 maakte hij er f 2.000 van. Het verschil nam hij uit de kas en gebruikte het ten eigen bate. Ook heeft hij voor f 4900 een auto gekocht op rekening van de zaak. De patroon schatte dat in 1950 een bedrag van f 7.000 was verduisterd en in 1951 f 17.000, totaal bijna f 25.000. De verdachte meende dat het totaalbedrag minder geweest moet zijn. Hij gaf overi gens de feiten toe. Een deel van het verduisterde bedrag heeft hij voor zijn gezin gebruikt; het meeste heeft hij met vrienden in Amsterdam opgemaakt. De officier van justitie, mr. B. van der Burg, zei in zijn requisitoir, dat de ver dachte zeer brutaal te werk is gegaan. Hij wist, dat er weinig controle was en in korte tijd heeft hij talloze keren kasstuk ken vervalst. Aan het werk der Velsense politie is het te danken dat in deze moei lijke zaak klaarheid is gebracht. Tenslotte eiste de officier een gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden, met aftrek van voorarrest. De verdedigster, mejuffrouw mr. S. Boekman, herinnerde er aan, dat de pa troon de verdachte een te groot vertrou wen heeft geschonken. Dat is funest ge worden. Bovendien had de verdachte om gang met verkeerde vrienden. Zij achtte de feiten bewezen, maar de geëiste straf te hoog. Daarom verzocht zij clementie. De rechtbank zal op 14 Februari uit spraak doen. Feestelijke bijeenkomst van de KA\ De afdeling Velsen-Noord van de Ka tholieke Arbeiders Vrouwenbond heeft Donderdagavond in een druk bezochte bij eenkomst in de R.-K. meisjesschool aan de Corverslaan haar eerste jaarvergadering met. een feestelijk tintje gehouden. Met enkele welkomstwoorden, speciaal tot de geestelijk adviseur, pastoor A. M. A. Vollaerts, opende mevr. Wijker-van Batum de vergadering die werd opge luisterd rpet verschillende fris gezongen liedjes en enkele aardige zangvoordrach ten van een meisjeszangklasse onder lei ding van mevr. Veltman-Swets. Mevr. Veltman kon als penningmeeste- resse de leden een mooi saldo voorleggen. Pastoor Vollaerts zag in de K.A.V. een voortzetting van de vroegere vrouwenbe- weging in de parochie. Na de oorlog is er nieuw leven in gekomen, dat culmineerde in de nieuw gestichte afdeling. Volgens de geestelijk adviseur is het nodig, dat ook de vrouw haar schreden in de politiek gaat zetten. Wegens bedanken van de presidente voor haar functie onderging het bestuur een wijziging. Het werd nu samengesteld uit de dames Veltman-Swets, voorzitster; Alles-Duineveld, secretaresse; Van Gelde- ren-Heinzbergen, penningmeesteresse en Wijker-van Batum, tweede penningmees teresse. Na het officiële gedeelte bleven de da mes nog enige tijd gezellig bijeen. ARJOS1 ADERT Zaterdagavond u-dt een vergadering gehouden van de ARJOS. Ook niet-leden zijn welkom in de Ichthusburcht. weer af te wachten: windkracht negen is geen kleinigheid op deze grote vlakte. De krans voor de omgekomenen van de „Alkmaar" ligt nog in de koelte van het visruim. „We kunnen geen voet aan dek zetten", zegt de bemanning en inderdaad komt het ijskoude zeewater bij bakken over het werkdek, terwijl de hoge zee de „Tzonne" in een rusteloze dans houdt. De weerberichten voor de hele Donder dag waren slecht, de zee blijft tot vandaag zeker rauw. De paarse en witte seringen, een stille, geurende groet van IJmuiden, liggen nog in het ruim. Vandaag kan de krans wel licht aan de zee worden toevertrouwd op de plek, waar de 15e Januari een catastro phe plaats had, die IJmuiden tot in het hart schokte. ADVERTENTIE BLOEMENDAAL TELEFOON 22145 In de damcompetitie' voor Haarlem en omstreken speelden de D.C.IJ.-reserves tegen de kampioensploeg D.O.S. Een niet alledaagse opening ontstond in de partij G. A. Ottolini (D.O.S.) wit en Evert Schade (D.C.IJ.) zwart. De zetten van de aan- vangsstelling waren: 1) 34-30 16-21, 2) 31-26 20-25, 3) 32-28 25x34, 4) 39x30. Zowel voor de beginneling als voor de sterke speler ligt in het openingsspel mooi oefenterrein braak. De liefhebber, die er wat aandacht aan besteedt, zal deze studie beloond zien met dieper inzicht. De D.C.IJ.-er speelde 11-16 en zijn te genstander zal wel vreemd hebben opge keken, als hij bijvoorbeeld eens met 21-27 had vervolgd. Laten we de mogelijkheden dezer voortzetting eens nagaan: Stand dus na 4) 21-27. Zwart: E. Schadé l 2 3 4 5 ÜËP '4m/A mm. üH Wit: G. A. Ottolini' Zwart: 19 st. op: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 17 18 19 en 27. Wit 19 st. op: 26 28 30 33 35 36 37 38 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50. le spelgang: 44-39 en 40-34 wint zwart door: 27-32 38x27 19-24 30x19 14x21 (stuk winst). 2e spelgang: 43-39, 27-31, 36x27, 18-22, 27x18, 12x25 (drie stukken winst). 3e spelgang: 33-29? eenvoudig 19-23, 28x19 en 14x25 (2 stukken winst). 4e spelgang: 30-25, 19-24 en nu is op 44-39 een fraai verborgen kettingslag mo gelijk met: 24-29 33x24 14-20 25x14 10x30 35x24 17-21 26x17 11x35 (met 2 stukken winst). 5e spelgang: Op een tegenactie met 30-24 19x30 35x24 volgt verrassend 11-16. Nu dreigt op geheel andere wijze stukver lies voor wit. Op 44-39 40-35 of 40-34 is 27-31 onafwendbaar en 17-21 levert weer stukwinst op. De aanval afslaan met 37-31? Dan volgt 17-21 en na 26x17 of 31-22 for ceert zwart de formatie 16, 21, 27. In deze stand is wit weliswaar aan zet, maar steeds volgt stukverlies. Het gunstigst komt wit er nog af als hij belangrijk positienadeel riskeert. Van ons uitgangspunt (diagramstand) af moet wit dan direct spelen: 6e spelgang: 37-31 en zwart moet wel 18-23, waarna het gedwongen ruilen een Het wedstrijdprogramma dat is vastgesteld voor de diverse elftallen van Stormvogels, luidt: Stormvogels I—WA I (2.30 uur), ter rein „Schoonenberg"; Beverwijk IIStorm vogels IV (12 uur), terrein Beverwijk; Storm vogels V—HBC IV (12 uur), terrein Schoo nenberg; Stormvogels VIHillegom V (12 uur), terrein Schoonenberg; Stormvogels VII —Hillegom VI (12 uur), terrein Schoonen berg, Kinheim VIStormvogels VIII (9.45 uur), terrein Kinheim. Stormvogels I: P. C. Kraak D. v. d. Oever. Fr. Venus H. J. Snoeks, A. Snoeks, J. Tol J. P. Snoeks. J. Luppens, H. Angenent, R. de Boer. A. v. Onselen Reserves: J. Venus, B. Freriks. D. Smit. Uit het Stormvo.uelsnest Bij een jubileum hoort een feest, dat ge organiseerd wordt door een Stormvogels feestcommissie. Deze is reeds in het leven geroepen en zij heeft de taak gekregen een programma te ontwerpen voor het 40-jarig bestaan in Juni. Er zijn plannen gesmeed en de uitwerking hiervan gaat uiteraard geld kosten. De ware supporters staan voor een groot deel voor de kosten garant. Hier volgt het team. dat zal trachten er iets goeds van te maken: K. de Jong (voor zitter. Ph. v. Opbergen (secretaris), R. Huhl (penningmeester). A. Gomes, K. Jung. J. de Nobel, J. Jonkers. J. Tellier. J. Blinkhof, Plugge, C. v. d. Meer en S. Huhl (commis sarissen). MEDISCHE VERZORGING TIJDENS HET WEEKEINDE IJMUIDEN Dokters Van de groep artsen, aangesloten bij de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot bevordering van de Geneeskunst zijn. uitsluitend in spoedgevallen, van Zaterdag 1 uur tot aan het spreekuur van Maandag morgen te raadplegen de artsen: P. C. de Weerdt. Stationsweg K 5, tel. 4614 en J. J. Wuite, Röntgenstraal 1, tel. 4953. Voor de niet aangesloten doktoren neemt waar de arts W. van Haselen. Leeuwerik laan 52, tel. 4290. Apotheken Zondags- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door: Apotheek Ledeboer. Kennemerlaan 102, tel. 4229. Verloskundigen In spoedgevallen raadplege men tussen Zaterdagmiddag 6 uur en Zondagavond 11 uur: Mej. J. Winter, Evertsenstraat 3, tclef. 5259. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK Dokters Zondagsdienst van Zaterdagmiddag 12 uur tot Zondagmorgen 9 uur wordt deze week waargenomen door de arts: C. Versélewel de Witt Hamer, Vondellaan 60, tel. 3969. Van Zondagmorgen 9 uur tot Maandag aan het spreekuur, K. K. Visser. Zeestraat 96. telefoon 3450. Verloskundigen Mejuffrouw A. Zandvoort, Bornstraat 43. Apotheken Apotheek Reindersma, telefoon 3883 door lopende nachtdienst. Tijdens het week einde neemt waar: Duinwijk-Apotheek, Populierenlaan 44, tel. 3388. SANTPOORT Dokters In spoedgevallen is de arts: A. de Groot, Hoofdstraat 165, tel. 8310 te raadplegen. Apotheken Bloemendaalse Aptheek. Bloemendaalse- weg 85. tel. 22181 (K 2500>; Apotheek De Wilde, Broekbergerlaan 42, tel. 8284. betere stelling voor zwart teweegbrengt. Interessant is nog te vermelden, dat met de volgende speelwijze een „familie-lid" van het Roozenburg-systeem ontstaat: 7e spelgang: 37-31 18-22 30-25 en 13-18 met voor zwart gunstige perspectieven. De moeilijkheden in dit openingsspel ontstaan door het gelijktijdig bezetten van de vel den 28 en 30, zonder dat wit de ruggesteun van de formatie 28, 33 en 39 bezit. Een ander leerzaam voorbeeld is onder de ster kere dammers wel bekend: 1) 34-30 20-25, 2) 40-34 15-20, 3) 33-28 17-24, 4) 39-33???? Indien zwart nu met 21-27 vervolgt, blijft in de dan bezette stel ling stukverlies voor wit niet uit, omdat veld 39 onbezet is. Uit de promotie- en degradatie-competitie Beverwijk II en D.O.S. I als kampioen 2e klasse) vechten om een plaats in de eerste klasse van de damcompetitie Haar lem en omstreken. Uit de eerste ontmoeting op 24 Januari te Beverwijk gespeeld, werd ons door de wedstrijdleider, de heer A. Douma, het eindspel uit de partij Schelfhout (D.O.S. zwart) en Kikke (Beverwijk wit) ge stuurd. Toen de spelers dit eindspel voor de neus hadden was de stand 9-9, en dus werd van elke zet het verlies of het gelijke spel voor het tiental afhankelijk. Het spel werd afgebroken in een remisestand, doch alsvolgt waren winst voor de D.O.S.-speler en een overwinning voor het Haarlems tiental zeker mogelijk geweest: Zwart: Kikke (Beverwijk) Zwart 1 2 3 4 5 JjjJ wm i§ V-' fff É8 m Wm mm m ii HP v/W/y//. mm. ■mm ÜP mé. www wm. HS§ ut Wit: Schelfhout (D.O.S.) Zwart 4 stukken op: 12 29 34 35. Wit 4 stukken op: 6 11 43 44. De D.O.S.-speler (aan zet) speelde 44-39 waarna zwart antwoordde met 34-40 en eenvoudig remise forceerde. Uit de cijfer- stand toonde onze correspondent direct winst aan met: 6-1 (nu is 12-18 wel ge dwongen, daar de overige voortzettingen verliezen). Wit moet 1x23 en 29x18 11-6 spelen. Nu is het doorbreken met 34-40 verhinderd door 6-1 40x38 en 1x42 35-40 42-33 45-45 en wit wint door 33-50. Nog slechts enkele maanden scheiden ons van de achtste bevrijdingsdag. Dit is voor de leden van het Overkoepelend co mité, het lichaam dat tracht eenheid te sti muleren in de wijze van feestvieren in Velsen op nationale gedenkdagen, aanlei ding geweest om de hoofden bij elkaar te steken. In een geanimeerde bijeenkomst zijn enige suggesties uit de bus gekomen, die het welslagen van de feesten op 30 April en 5 Mei 1952 ten dele reeds waar borgen. Het plan, een groots avondfeest te orga niseren op de bevrijdingsdag op een cen traal punt in de gemeente, waaraan de verstverwijderde delen als Santpoort-sta tion en Velsen-Noord eveneens kunnen deelnemen, moest, daar de voorbereidingen hiervoor veel tijd eisen, voor ditmaal van de hand worden gewezen. Men heeft ech ter besloten voor 1953 dit plan reeds in October van dit jaar onder de ogen te zien. De heer G. W. F. de Man, cultureel ambtenaar, die deze avond als gast aan wezig was en wie men spontaan een advi serende stem in het Overkoepelend comité toekende, wees op het belang van het sa menbrengen van de delen dezer uitge strekte gemeente, waar het gaat om de gedachte van nationale saamhorigheid: een in verzet, een in bevrijding. Deze ge dachte zal in het vervolg de basis van Vel sens herdenkingsfeesten blijven. In de middag van de 5e Mei zal de schoolkinderen uit de gehele gemeente, zo als ook verleden jaar geschiedde, een ge zamenlijke feestmiddag worden bereid, hetzij in het Sportpark, hetzij in het Rex- theater of een andere centraal gelegen zaal. In de morgenuren heeft wederom een kranslegging door de jeugd bij het ver- zetsmonument op het Plein '40'45 plaats. Het avondfeest brengt de bewoners van IJmuiden-West, IJmuiden-Oost, Oud-Vel- sen en Driehuis tezamen. Dodenherdenking op 3 Mei De „stille gang" zal ditmaal worden ge houden op Zaterdag 3 Mei, dit in verband met het feit dat de vierde Mei op Zondag valt. Waar de herdenking wordt gehouden zal nader onder het oog worden gezien. Uniform programmaboekje Het Overkoepelend comité heeft besloten een uniform-programmaboekje voor de ge hele gemeente uit te geven, waarin zowel de verschillende festiviteiten in de onder scheidene delen van de gemeente op Ko ninginnedag worden opgesomd, als de ge beurtenissen op 4 en 5 Mei. SCHEEPVAART IJMUIDEN In de haven van IJmuiden zijn Donderdag binnengekomen: Shamrock van Rotterdam. Flevo van Hamburg. Hera van Antwerpen. Meliskerk van Antwerpen. Bennekom van Antwerpen. Buenos Aires van Las Palmas. Henrica van Swansea. Rijnstroom van Lon den. Thisbe van Caen. Vertrokken: Echo naar Rotterdam. Oceaan naar Gothenburg. Laren naar Rotterdam. Sumatra naar Antwerpen. Klipfontein naar Hamburg. Clothilda H. naar Karlskrona. Deo Favente naar Hamburg. In vroeger tijd, tot in de 19e eeuw, bestond het werkwoord pantoffelen, dat natuurlijk betekende: op pantoffels lo pen en vandaar: kuieren, wandelen. In Klaasje Zevenster, het indertijd beruchte boek van Van Lennep, staat ergens: ,,'t Is mooi weer, er zijn stellig een massa mensen aan 't pantoffelen." Het woord parade, eigenlijk: wapenschouw, mili tair défilé, betekent in algemener zin: optocht. Een pantoffelparade is dus het wandelen van een groot aantal personen op een bepaalde plaats en op vaste tij den. Zij doen dat om dezelfde reden waarom, volgens Ovidius, de dames naar de schouwburg plegen te gaan: niet alleen om te zien, maar ook om gezien te worden. V____J TONEEL EN CABARET Zaterdag 2 Februari, Stadsschouwburg. 8 uur: Volksvoorstelling door Comedia van het Napolitaanse spel „Kinderen zijn kinde ren" van Eduardo di Filippo met Magda Janssens. John Gobau en vele anderen. Zondag 3 Februari, Stadsschouwburg, 8 uur: Volksvoorstelling van „Kinderen zijn kin deren" door Comedia (zie Zaterdag). Woensdag 6 Februari. Stadsschouwburg, 8 uur: The London Studio Company met „A Man of Destiny" van Shaw en „A Phoenix too frequent" van Christopher Fry, met Jean Wilson, Walter Hudd en anderen (onder auspiciën van de Haar lemse Kunstgemeenschap). Donderdag 7 Februari, Stadsschouwburg, 8 uur: Comedia speelt „De dood van een handelsreiziger" van Arthur Miller met John Gobau in de titelrol. Verder werken onder anderen mede: Magda Janssens, Guus Hermus en Steye van Brandenberg. MUZIEK Vrijdag 1 Februari, Stadsschouwburg, 8 uur: De Nederlandse Opera met „La Bohème" van Puccini voor de vereniging Geloof en Wetenschap. Muzikale leiding: Mario Cordone. Dinsdag 5 Februari. Concertgebouw. 8 uur: Recital door de Roemeense pianiste Clara Haskil. die composities van Bach, Haydn, Schubert en Brahms ten gehore brengt. Donderdag 7 Februari, Frans Halsmuseum. 8 uur: Kamermuziek onder auspiciën van het Comité voor jonge Toonkunstenaars door Pie en Christ van der Glas. piano en viool. Zij spelen werken van Somer. Or- thel. Albert de Klerk. Mozart en Brahms. Donderdag 7 Februari. Concertgebouw, 8 uur: Die Haerlemsche Musvckcamer speelt on der leiding van André Kaart werken uit de zeventiende en achttiende eeuw. met medewerking van Jo Vincent, sopraan. Het programma vermeldt onder meer het Salve Regina van Pergolesi en de Italiaanse can tate van Bach, de Trauersymphonie van Locatelli en het Concerto grosso van Pie- ter Hellendaal. Vrijdag 8 Februari. Concertgebouw, 8 uur: Concertmeester Jan Hesmerg. is solist op het H.O.V.-concrt onder leiding van Toon Verhe.v. Het nrogramma bestaat uit de ouverture „De bruiloft van Figaro" en het vioolconcert in D grote terts van Mo zart en de Symphonie in d kleine terts van César Franck. DIVERSEN De zet 18-22 is dus noodzakelijk, waarna met 6-1 het spel direct is gewonnen. Uitslag wedstrijd In de rubriek van 18 Januari plaatsten wij twee problemen van H. Laros, waar voor wij enige prijzen voor de goede op lossers hebben beschikbaar gesteld. Hoe wel de vraagstukken verre van gemakke lijk waren kregen wij zoveel goede oplos singen binnen, dat het lot moest beslissen wie de gelukkige prijswinnaars waren. Allereerst nog even de cijferstanden van de twee composities. Zwart 8 stukken op: 7 14 15 17 18 22, 23 en 36. Wit 8 stukken op: 24 26 29 32 33 34 41 en 43. Oplossing: 34-30 23x25 32-28 36-47 26-21 47x20 21x1 22x33 1x47 14-19 of 25-30 43-38 20x42 47x2 of 35 wint. Zwart 6 stukken op: 5 12 13 14 17 en 22. Wit 7 stukken op: 23 26 28 29 31 40 41. Oplossing: 26-21 17x46 28x10 46x19 of 5x14 40-35 nu 46x19 of 5x14 en 29-24 wint door oppositie. Het aantrekkelijke van de problemen van deze IJmuidense ontwerper is de slot- stand. In totaal kregen wij 33 oplossingen bin nen, waarvan er 10 fout of half waren. Goede oplossingen kregen wij van: G. M. Ploeg, Platanenstraat; J. de Boer, Rem brandlaan; Ph. Souer. Gjertsenstraat; C. E. Abspoel, Kievitlaan; W. 't Hart, Tuinder straat; J. .Meyer, Fazantenlaan; H. Lang broek, Dennenstraat, L. Vooys, IJsselstraat, P. A. Broeks, IJsselstraat; J. v. Straten, J. P. Coenstraat; J. A. Koppelman, Warmer- hovenstraat; E. Schadé, Nobelstraat, J. Jochems, Marconistraat en L. v. Croone- borg. Evertsenstraat, allen te IJmuiden; J. J. Wesselius, Zeeweg; D. H. Eynthoven sr. en D. H. Eynthoven jr., Hofdijklaan; H. Lichtendahl, Driehuizerkerkweg, G. Eek- hard, Zeeweg (Driehuis); J. H. Bakhuys, Gladiolenstraat en C. Kok, Hyacinthen- straat (Santpoort); W. J. v. Tuner, Saelen- plantsoen en B. Lute, Bornstraat (Velsen- Noord). Na loting in het clublokaal van D.C.IJ. kwamen de volgende prijswinnaars uit de bus: 1. W. J. Tuner, Saelenplantsoen 38, Velsen- Noord. 2. J. van Straten, J. P. Coenstraat 137, IJmuiden. 3. B. Lute, Bornstraat 40, Velsen. 4. D. H. Eynthoven sr., Hofdijklaan 33, Driehuis. 5. J. J. Wesselius, Zeeweg 364, IJmuiden- Oost. Willen deze prijswinnaars even laten we ten of een damboek of bonds-insigne wordt verlangd als prijs? Correspondentie Enige oplossers: Porto in lokaalverkeer voor Santpoort, Driebuis of Beverwijk naar het adres van de dammedewerker: brief kaart 5 cent, brief 6 cent (20 gram). K. V. te IJmuiden O. Elke avond kunt u in de omtrek een damclub bezoeken: Maandag: Stabiel, Badhuis, Wüstelaan 70, Santpoort; Dinsdag: D.C.IJ., hótel Kenne- merhof, IJmuiden; Woensdag: de Diago naal, Kapel Nederlands Hervormde Pasto rie, Santpoort; Donderdag: Beverwijk, Sta- tenhuis, Beverwijk; Vrijdag: Sportief, café v. d. Lem, IJmuiden-Oost. Oplossingen en correspondentie te rich ten aan het adres van de damredacteur B. Dukel, Wijk aan Zeeërweg 121. IJmui den. Vrijdag 1 Februari. De Leeuwerik. 8 uur: dr. D J. Goslinsa spreekt over „De Neder landse Antillen". Met films, onder meer van het bezoek van Prins Bernhard. Voor de vereniging „Oost en West". Zaterdag 2 Februari. Stadsschouwburg. 1.45 uur: Voordrachtmiddag door leerlingen der elementaire afdeling van de Muziek school van Toonkunst. Zaterdag 2 Februari. Lunchroom de Graaf, Grote Markt, 8 uur: Lezing met lichtbeel den door Theo van Reijn over beeldhouw kunst voor het .Tongeren Gesprekcentrum. Zondag 3 Februari. Concertgebouw. 8 uur: Muziekfestival 1952 van de Haarlemse amusementsvereniging „De Melodisten" met optreden van vele ensembles en solisten. Zondag 3 Februari. Stadsschouwburg. 2 uur: „Assepoester" door Aerdenhouts Kinder toneel onder leiding van mevrouw J. van Kampenvan den Brink. Maandag 4 Februari. Frans Halsmuseum. 8 uur: prof. dr. G. L. Smit Sibinga besluit zijn serie lezingen voor de Volksuniversi teit over „De evolutie van het leven op aarde". Woensdag 6 Februari, Frans Halsmuseum, 8 uur: In de reeks voordrachten over de crisis der cultuur spreekt Wouter Paap met muzikale illustratie) over het gebied der toonkunst. (Volksuniversiteit). Woensdag 6 Februari, Minerva-Thcater, Heemstede, 8 uur: Sprookjes-operette „Diana's toverij" van Bob Jansen met mu ziek van Evert Haak door de kinderafde ling van Katholiek Gemengd Kor- Donderdag 7 Februari. Kon. Emmaschool, 8 uur: dr. A. Melchior over „Schoonheid en bijgeloof in Oost-Afrika" voor de V. U. fHaarlem-Noord. Roerdompplein 19). Donderdag 7 Februari, Dreefzicht. 7.45 uur: Cabaretgroep Mascotte ten bate van „Den nenheuvel". Bal na. TENTOONSTELLINGEN Kunsthandel Leffelaar, Grote Markt: Tot 10 Februari schilderijen en aquarellen van Bob Buys, dagelijks van 10—17 uur. Huis Van Looy: Het voormalig woonhuis ,ran de schrijver-schildei Jacobus van Looy is te bezichtigen op Donderdagen van 1012 en van 1417 uur. des Zondags alleen van 1417 uur Uil de Opregte Haailemsche Courant van 31 Januarij 1832 's-GRAVENHAGE De Minister van Financiën, handelende uit krachte van hem door den Koning verleende magtiging, brengt bij deze ter kennis van het algemeen, dat naar luid van een door G. G. en N. C. van Andel te Vreeland ingediend request, welks in houd door ingewonnen berigten is be vestigd. op den 13d>en Februari 1S34 met de Yreelandsche Schuit van Am sterdam aan hun adres is afgezonden een Certificaat 2V* Nationale Schuld, groot f 800.voorzien van de nog onverschenen coupons. Deze papieren, besloten in een ver zegeld pakje, zijn gedurende het vervoer met de Schuit bema.gtigd door eenen Aap. die gelijktijdig werd vervoerd en die dat pakje en den inhoud dermate heeft gehavend en verscheurd, dat de overgeblevene Stukken, door de Per sonen aan wi de Aap bezorgd werd uit zijn hok genomen, als onkenbaar en van geene beteekenis in het vuur zijn geworpen. Requestranten verlangen voor het alzoo vernietigd Certificaat eene tege moetkoming. Ieder die beweren mogt eenig met de inwilliging van dit verzoek strijdig belang te hebben, wordt hierbij opgeroepen zijne regten te doen gelden op de daartoe bij de Wet aangewezene wijze. 's-Gravenhage 28 Januarij 1852. De Minister voornoemd, (advertentie) VAN BOSSE.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 5