Goochel - kunst in Jeugdhuis Stormvogels maakt kansen tegen WA Na 26 jaar werken is het boek der boeken „modern" en „bij" Lynne Thorn's dilemma ■Clowntje Riek Ds. F. Visser vertelde in Velsen H. Andrea jubileerde bij Van Gelder Verrassende start van „Santpoorts Bloei' Jiex iheatet T \f\ Contactavond voor dienaren der overheid ZSGODEM vermoedelijk een gelijk spel 4 EEN „NIEUWE" BIJBEL Watervliet I tegen de candidaat-kampioen SVK Dankbare kameraden overstelpten hem met gelukwensen THALIA Agendo voor Veisen Bazar van Hervormde Gemeente geopend FEUILLETON Voor de kinderen N.C.B.V.O. PRESENTEERDE ALS ER ZONDAG GEVOETBALD WORDT VRIJDAG 1 FEBRUARI 1952 Dat Nederland met de onlangs ge reed gekomen nieuwe Bijbelvertaling een werk van grote wetenschappelijke waarde is rijker geworden, heeft de secretaris-binnenland van het Neder landse Bijbelgenootschap, ds. F. Visser, de bezoekers van de wijk-avond in Velsen-Zuid gisteren duidelijk gemaakt. In de koffiekamer van Westerveld heeft spreker, daarbij gesteund door lichtbeelden, een overzicht gegeven van het werk, dat veertig professoren en predikanten gedu rende 26 jaren hebben verricht en dat zijn bekroning vond in het overhandigen van de „nieuwe" Bijbel aan vertegenwoordigers van twintig Protestantse en Oud-Katho lieke kerken in Nederland, aan de voor zitter van de Algemene Synode en aan Hare Majesteit de Koningin. Het is, aldus spre ker, voor de voorzitter van de vertalings commissie, prof. Grosheide, een ontroerend moment geweest, nu hij zijn levenswerk met dit gebaar zag bekroond. Ook profes sor De Zwaan heeft zowel het begin van dit werk als het eindresultaat mede mogen beleven. Op de vraag, die ongetwijfeld velen heeft bezig gehouden, waarom een nieuwe vertaling nodig was, antwoordde spreker, omdat men een Bijbel nodig heeft, die in het Nederlands van de twintigste eeuw is geschreven. Hoezeer men ook met dank mag zijn vervuld voor het werk dat de Statenver talers in 1637 tot een goed einde brachten, toch zijn er voor de mensheid van deze eeuw onbegrijpelijke woorden en uitdruk kingen in verwerkt. En daar men thans beschikt over authen tieke manuscripten, die in vroeger eeuwen onbekend waren en waar men veelal naar moest gissen, was een zuivere vertaling zoals de translateurs nu getracht hebben te bereiken, geen overbodige weelde. Een betere kennis van de grondteksten heeft een massa uitspraken verduidelijkt, zei ds. Visser. Waar de Statenvertaling hoofdza kelijk gebaseerd is op vondsten van om streeks 1250, heeft men in 1857 handschrif ten gevonden uit 350 na Christus. Deze per kamenten, een 40-tal, werden gevonden in een prullemand van een klooster op de Sinaï. Een afzonderlijke tekst van het Johannes-Evangelie, stammende uit 125 na Christus, werd gevonden in het zand van Loodsdiensten gestaakt en hervat De korte, maar hevige storm, die gister avond en vannacht over de Noordzee raas de, dwong om 6,45 de loodsdienst in Hoek van Holland tot binnenblijven. Om 9 uur staakte ook de IJmuidense loodsboot de strijd en een uur later lag ook de Vlissingse loodsboot voor anker op de rede. Voor grote schepen werd de dienst voor Hoek van Holland vanmorgen om 6,25 uur her vat, tegelijk met de Vlissingse loodsdienst; een half uur daarna ook voor kléine sche pen en tenslotte voer de IJmuidense loods boot om 8 uur hedenmorgen weer uit. Egypte en een zeer merkwaardige vondst is gedaan in 1947 door enige Bedouïnen, die in aarden kruiken in een grot perkament en papyrusrollen ontdekten, daterende van 150 voor Christus, waarop het boek Jesaja stond geschreven. In de nieuwe vertaling zijn mede op grond van de in de oudheid geldende ge bruiken en gebruiksvoorwerpen vele tek sten veranderd. Er zijn, aldus ds. Visser, echter nog een aantal tekslen die men on mogelijk letterlijk kan vertalen, omdat men de betekenis van sommige woorden niet kan begrijpen. Spreker wees zijn aandachtig gehoor op het feit dat in deze 26 jaren de vertalers, wier principes zo sterk uiteen lopen, in zo grote harmonie -en eenheid zich hadden gegeven aan dit gigantische werk: de juiste weergave van 1100 bladzijden geestelijke historie. Na de gedwongen stilstand in de korf bal-competitie komt het eerste twaalftal van de korfbalvereniging „Watervliet" weer in het veld voor de uitwedstrijd in Amsterdam tegen de candidaat-kampioen van de tweede klasse K.N.K.B., S.V.K. en deze club zal er alles op zetten het kam pioenschap te verwerven. Wordt de wed strijd echter uitgesteld dan blijft voor Watervliet de mogelijkheid over aan de Amsterdammers een punt te verdienen. Dit punt is hard nodig daar Watervliet nog maar vier winstpunten heeft en degra datiegevaar dus niet denkbeeldig is. SVK bezit een grintveld, zodat spelen moge lijk is. Watervliet I is samengesteld uit de da mes T. Gieze, W. Jansen, R. Weymar, T. Waagmeester, C. v. Ladesteijn, S. Meyer en de heren W. Berghuis, R. Velthuys, M. Veerbeek, B. de Heer, A. de Vriees en S. Hartman. Voor Watervliet 5 staat de uitwedstrijd tegen Haarlem 3 op het programma. Voor de Watervliet-adspiranten is een druk programma: Watervliet A ontvangt DSV A: Watervliet B speelt tegen Aurora B en Watervliet C bezoekt Haarlem D. ADVERTENTIE (het theater met de beste films) Hedenavond 8 uur, Zaterdag en Zondag 7 en 9.15 uur MYRNA LOY in het boeiende filmwerk DE GEVAARLIJKE LEEFTIJD Zij hield zelf van de man ,die zij voor haar dochter uitgezocht had! Uit de pers: „Een der beste speelfilms, die wij in lange tijd zagen". Toegang 18 jaar Maandag, Dinsdag en Woensdag 8 uur een uitbundige kolderfilm NACHTDIENST IN PARIJS „Lachen, gieren, brullen", zeiden ze vroeger. Bij deze film kunt u het! Toegang 14 jaar Zondagmiddag 3 uur: Nieuwe avon turen van Hopalong CASSIDY in DE STAD DES DOODS Donderdag a.s. 8 uur in onze serie speciale voorstellingen De fascinerende geschiedenis van DE VIER VEREN (The four feathers) in technicolor! VRIJDAG 1 FEBRUARI Raadhuis. - van 10,30 tot 11,30 uur: spreek uur wethouder van Financiën. Nutsbibliotheek. - Geopend van 19 tot 21,30 uur. Thalia. - 20 uur: „De gevaarlijke leeftijd". Rex. - 20 uur: „Vulcano". ZATERDAG 2 FEBRUARI Thalia. - 19 en 21,15 uur: „De gevaarlijke leeftijd". Rex. - 20 uur: „Vulcano". Onder het personeel bij de papierfabriek Van Gelder Zonen is de heer H. Andrea raadslid voor de P. v. d. A. een van de bekende figuren, wat wel gebleken is bij zijn huldiging ter gelegenheid van zijn zilveren arbeidsjubileum, dat hij Donder dag onder grote belangstelling heeft ge vierd. Daar wegens omstandigheden een hul diging door de directie van het bedrijf tot vandaag moest worden uitgesteld, hebben de collega's van de Bouwafdeling, waartoe de heer Andrea behoort, zich Donderdag morgen al vast „niet onbetuigd" gelaten. De grote tekenzaal van deze afdeling was gevuld met afdelingspersoneel en vele an deren, die de jubilaris, zijn echtgenote en kinderen feliciteerden. De afdelingschef, de heer P. J. Elmers, die eerst een kort overzicht gaf van de komst en het werk van de jubilaris aan het bedrijf, noemde de heer Andrea een typische figuur, die zich uitleeft in een bij zondere hobby van goed-doen-aan-ande- ren. In dit verband wees spreker op de voedselverzorging voor het bedrijfsperso- neel en vele anderen tijdens de oorlogsja ren. Hierdoor en ook voor die tijd al wist de jubilaris zich veel vrienden te maken. Het „vak" kwam daardoor wel eens in ge drang, waarvan de vele functies in de af deling getuigen, maar de sociale gevoelens grepen zo hoog dat deze het werk vaak overtroffen. Dit bracht wel eens moeilijk heden mee, doch deze zijn tot tevreden heid opgelost. Sprekende namens het bouwpersoneel karakteriseerde de heer W. van Zalingen de jubilaris als een persoonlijkheid, die zich op vele terreinen in het maatschap pelijk en geestelijk leven beweegt. Met vriendelijke erkentelijkheid van alle collega's kreeg de jubilaris een fraai arm bandhorloge aangeboden en ontving me vrouw Andrea een mooie plant. De naaste medewerker van het Centraal Sociaal Fonds, de heer J. Buntsma, deed Voor een orgel Het plan dat vorig jaar Juni bij enkele gemeenteleden uit de Nederlands Her vormde gemeente in Velsen ontstond om een bazar te houden voor het orgelfonds ten behoeve van het nieuwe wijkhuis in Velsen-Noord, heeft Donderdagmiddag zijn beslag gekregen. Ondanks het slechte weer waren zeer velen in het wijkhuis aan de Dijckmans- straat bijeen om het resultaat van de ba- zarcommissie in ogenschouw te nemen. De voorzitter van deze commissie, de heer H. J. Fiege vertelde hoe het initiatief tot de bazar annex oud-papier-actie ontstond. Deze laatste actie bracht tot nu toe meer dan f 1000 op en nog elke maand wordt dit bedrag opgevoerd. Dat de bazar ook bui ten de gemeente steun vond, bieek uit de talrijke geschenken, die uit geheel Neder land waren binnengekomen. Op verzoek van de voorzitter opende ds. H. P. Huisman de bazar door als eerste een greep in de grabbelton te doen. Van de grote, ruime zaal is uitstekend gebruik ge maakt. Er zijn uiteraard de bekende bazar- stands en spelen. De mooiste uitstalling is die van borduur- en fijne handwerken, maar ook die van levensmiddelen, huis houdelijke artikelen en gebruiksvoorwer pen, boekwerken en speelgoederen mogen er zijn. Een rad van avontuur ontbreekt natuurlijk niet. De grote toneelruimte is verbouwd tot een prettige theetent. Van daag en morgen wordt de bazar voortge zet; Zaterdagavond om tien uur wordt hij gesloten. door ANNE LORAINE Vertaald uit het Engels 47) Millicent staarde haar aan en Preston voelde zich kennelijk niet op zijn gemak, terwijl de oude dokter niet wist, hoe hij reageren moest en van de een naar de ander keek. „Ja, heb ik je dat niet verteld?", begon Preston enigszins verlegen. „Ik dacht, dat ik 't met je besproken had. Zuster James zal mij overdag als secretaresse behulp zaam zijn en daar ze ook 's avonds voor me zal werken, leek 't me de beste oplossing, dat ze voorlopig hier komt wonen. Je hebt toch geen bezwaren?" „Meen je 't Preston, dat je hierover zelfs nog niet met Lynne hebt gesproken?", vroeg zijn zuster ongelovig. „Dat gaat toch werkelijk te ver! Ik vond het dadelijk al bespottelijk, dat je 't haar gevraagd had, maar ik verkeerde in de waan, dat 't Lynne's instemming had....". „Ik keur 't goed," merkte Lynne op. „Waarom niet? Het zal meer werk voor jou betekenen, Millicent, we zullen echter allemaal een handje meehelpen. Preston heeft iemand nodig, die altijd bij de hand is. en het lijkt me een uitstekende oplos sing. Dr. Blankard, wil u nog een kopje koffie Toen de oude dokter vertrokken was en Millicent naar boven was verdwenen, wil de Preston op de zaak terugkomen. „Het was zeer sportief van je, deze re geling zo op te vatten", begon hij schuch ter, „ik heb verschillende keren getracht een gelegenheid te vinden om er met je over te praten, maar. wel, Lynne, je bent de laatste tijd niet gemakkelijk te benaderen, en ik wilde je niet met mijn zaken lastig vallen. Bovendien ben je niet erg enthousiast over Helen....". „Hoe zou ik dat kunnen zijn?", zei ze rustig. „Het meisje heeft me de laatste tijd heel duidelijk laten merken, dat ze me niet mag lijden. Ik zie géén reden, waarom ik me wél tot sympathie voor haar op moet werken „Maar je hebt 't bij het verkeerde eind, Lynne", antwoordde hij nadrukkelijk. „He len vindt je heel aardig, daarom wilde ze je vertellen, dat....". „Ik wil niets horen, Preston", zei ze abrupt. „Ik ben doodmoe, ik heb een zware dag achter de rug en ik moet morgen weer fit zijn....". Zijn gezicht stond effen, en op vlakke toon antwoordde hij: „Natuurlijk, ik ver gat 't bijna. Je werk komt op de eerste plaats. Het spijt me, dat ik je ophield". uitkomen, dat de jubilaris niet 25 jaar bij één baas werkte, maar meer dan 25 bazen in één jaar heeft, die echter niet betalen voor gedane arbeid. De heer Andrea, die aan het bedrijf be kend is onder vele namen onder meer als „broeder", moest horen dat deze be naming een ware ere-titel is. Voor alles wat de heer Andrea voor de mensen aan het bedrijf heeft gedaan kreeg hij een fraai bloemstuk. Een geestige rijm van de heer N. Hazen berg nam de levensloop van de jubilaris als onderwerp. Voor de Unie van de samenwerkende vakorganisaties sprak de heer A. Boon over de menselijke verhoudingen en begrippen in de bedrijven, waarnaar steeds verder moet worden gestreefd en waarin ook de heer Andrea zijn aandeel heeft. Een prach tige vulpen gaf ook hier gestalte aan de grote waardering voor de jubilaris. Met een kort dankwoord voor de ge brachte hulde hoopte de jubilaris nog lang te mogen meewerken aan sociale verbete ringen. Onder de velen, die de heer Andrea in zijn woning aan de Ladderbeekstraat com plimenteerden, waren de wethouders W. F. Visser en H. de Boer, die namens de raads fractie van de Partij van de Arbeid hun gelukwensen aanboden. Van de Partij afdeling Velsen-Noord ontving de heer Andrea een mooie mand met fruit. ADVERTENTIE ,Rex draagt de kroon voor beeld en toon" Vanaf HEDEN t/m MAANDAG VULCANO Een nieuwe triomf der Italiaanse film. 18 j. WOENSDAG en DONDERDAG GENTLEMAN INBREKER Een waar verhaal uit de Parijse onderwereld De niet al te talrijke aanhangers van de vereniging „Santpoorts Bloei", die gister avond het Jeugdhuis bevolkten, hebben hun stoutste verwachtingen vervuld gezien: een groepje goochelaars en manipulators, dat zich als de „Magische Kring Amster dam" presenteert, heeft ruim drie uur het kleine toneel gevuld met een reeks trucs, waarvan ettelijke op een bijzonder hoog peil stonden. De oud-Santpoorter Jo Nas, die als im presario van deze amateurs optreedt, heeft waarlijk eer ingelegd met zijn discipelen, wier liefhebberij een hoge graad van per fectie bleek te hebben bereikt. Daar was in eerste plaats Tonny van Dommelen, een rappe tovenaar met mun ten en een meester over zijn tien vingers, die teredht een eerste prijs uit het vuur van een Frans goochelaarsconcours sleepte. Zijn beheerste en glad-lopende toeren kre gen de bijval, die ze verdienden. Niet min der succes oogstte La Moré met zijn char mante assistente, wiens zilverpapier-dieet een van de aardigste trucs was, die op dit gebied den volke ooit in verbazing hebben gebracht. Voorts kwam Ted Biet aan bod met een serie geraffineerde vingervlug heden, waarvan vooral de kleurige waaier formaties uit 52 kaarten de bewondering gaande maakten en niet te vergeten Nas zelf een komiek mensje met een heerlijk babbeltje en een roffel toeren, waarvan de brandende melk het pittige sluitstuk vorm de. Zijn imitatie van een marktkoopman als toegift werd een verantwoord stukje voor drachtkunst. Het slot was voor rekening van de pro fessionele goochelaar Martin Tonelli en de vergelijking met zijn liefhebberende col lega's viel waarlijk niet in hun nadeel uit. al werd de traditionele truc met de „Chi nese ringen" aantrekkelijk en met gevoel voor humor gebracht. Deze toch al incomplete opsomming Eric Padt zorgde immers voor een geheu- genproef, die het praedicaat „sterk" toe komt en Hans Trixer speelde alweer geraf fineerd met kaarten zou haar bekroning missen, als Ad Engel er in ontbrak. Deze conférencier met goochelallures heeft het uitgebreide maar geen moment langdradige programma zo goed aan elkaar gepraat, dat hij vele beroepsmensen even aarde. Al was zijn uitspraak niet altijd vlekkeloos, zijn vindingrijkheid maakte alles goed en de paraphrase op het „och tend-toilet van juffrouw Pietersen" was grandioos. Haast even goed als Red Skel- Nieuwe nederlaag voor Santpoort II Het tweede team van de schaakclub Sant poort ontving het sterke ..De Uil" uit Hille- gom. Helaas voor Santpoort volgden de spelers niet het goede voorbeeld van het eerste team en zij leden hun derde achter eenvolgende nederlaag. Het gaat er nu wel donker uitzien voor het tweede. De persoonlijke resultaten waren: Santpoort II De Uil I. 1. Homan (wit)v. d. Berg I 01 2. OosterlingBax 10 3. SteynLieverse 1—0 4. Enklaar—Offringa 0—1 5. v. d. Bronkv. d. Berg II 01 6. RoosDuwel 01 7. SoookHofkes 1—0 8. De BoerBrauckmann 01 9. Schweitzerv. d. Zwet Vt 10. Van DuynVerhoef 0—1 ICOCOOOOOCOOOOOOOOOCOOOOOOOtJOrXXXXX^OOOOOOOCOOOOOC Totaal 3!-26U Voor de onderlinge competitie werden nog de volgende partijen gespeeld: Groep I: SterkG. Schuurman 1—0; dr. D. GrootBlansjaar 10. Groep II: Vosmanv. Zeggeren 01. Groep IV: Hoogzaad—Baljet 1—0; Leysma —Vos 10 0Ë5ËI - 115 9 J Nu werd het tijd om op te stappen. Ze hadden al de hele middag in de theetuin door gebracht. „We kunnen weer ineens op de bus stappen", zei oom Tripje. Maar misschien is het aardiger, als we eerst een eind gaan wandelen. Wat zullen we doen?" Ze wilden allemaal liever nog ivat lopen. Vooruit dan maar", zei oom Tripje. Hij betaalde de limonade en de broodjes en ze verlieten de theetuin. En toen wan delden ze gezellig met z'n allen over de weg met hoge bomen. De jongens hadden het nog druk over al het prettigs, dat ze in de tuin hadden ge vonden. „Wordt u niet moe als we nog zo ver lopen, tante Liezebertha?"vroeg Oepoetie. „O nee!", lachte tante Liezebertha. „Ik kan best lopen, hoor!" En zo stapten ze weer verder. Maar opeens keek oom Tripje bedenkelijk naar de lucht. Daar waren opeens wolken gekomen „Ik voel druppels!", zei hij. „Ik ben bang, dat we regen krijgen!" ton's meesterlijke creatie op dit stuk van zaken in de film „Bathing beauty". „Santpoorts Bloei" heeft ongetwijfeld de pijnlijke leemte van haar stopgezette twee wekelijkse filmavonden opgevuld en als het zo doorgaat, zal het gezonde amusement aan zijn trek komen in Santpoort. Al is het deze eerste avond dan even anders ge worden dan het bestuur zich had voorge steld. Paul Julien, Piet Bakker en dr. Por- tielje komen in de naaste toekomst echter weer in het oude, echt-culturele spoor te recht. Mr. L. Vorstman, de voorzitter, heeft de avond ingeleid en besloten en de heer J. van Ginkel komt tenslotte de eer toe als „invallend" pianist voor een verdienste lijke muzikale illustratie te hebben gezorgd. J. F. Ambtenaren van onder meer Rijkswater staat, Gemeente en Belastingen, aangeslo ten bij de Nederlandse Christelijke Bond van Overheidspersoneel, hebben gister avond in het tamelijk frisse gebouw van Christelijke Belangen te IJmuiden niet te klagen gehad over het programma, dat hun door het bestuur van de afdeling Velsen is aangeboden. Op deze contactavond is tevens het eerste lustrum van de afdeling gevierd. En goed, want de stampvolle zaal heeft genoten van de programma-onder delen: lichte en klassieke muziek, de tra ditionele verloting en tot slot een uitste kend toneelstuk, opgevoerd door de toneel groep van de C.J.M.V. „Bloemendaal". Alvorens het doek na enkele mislukte pogingen week, sprak de heer G. Veldman, afdelingsvoorzitter, een openingswoord. Vóórdien hadden de ambtenaren en hun dames gezamenlijk twee verzen van psalm 146 gezongen. Hoewel de viering van het eerste lustrum eigenlijk in December reeds had moeten geschieden, mocht het volgens de heer Veldman toch geen bezwaar heten zulks alsnog te proberen. De dienaren van de overheid hebben ook de verjaardag van kroonprinses Bea trix niet vergeten: twee coupletten van het volkslied werden uit volle borst meege zongen. Het muziekgezelschap „de Mosquito's" uit IJmuiden was het eerst aan de beurt. Door middel van twee gitaren, twee banjos, een accordéon en een viool hebben deze in het wit geklede jongelui wat luchtige en populaire melodietjes gebracht en twee lieftallige vocalistes lieten hun enigszins weke stemmetjes horen bij Zuid-Afri kaanse en Krontjong-liedjes. Vervolgens kwam de sopraan Tonny Verschoor uit Haarlem voor het voetlicht. Deze zangeres beschikt over een voortref felijke stem en zij had over het algemeen weinig moeite met de toch niet eenvoudige composities. De begeleiding was echter minder geslaagd en voor de zangeres eigen lijk het tegendeel van een stimulans. Het bekende Berceuse en Largo werden door de sopraan ongeforceerd en met veel gevoel vertolkt, evenals het „Care Selve" van Handel, Madonna-kindje en het Zon nelied van Catharina van Renesse. De begeleiding was bii de twee laatste liederen aanmerkelijk beter. Een fraaie ruiker vormde, behalve een daverend ap plaus, de waardering voor haar voortreffe lijk optreden. Na de pauze waren woord en daad aan de toneelgroep van de C.J.M.V. uit Bloe mendaal met het stuk „En de boer ploegt voort. van René Bosch. De nog jeugdige amateurs, die geen vast gezelschap vormen, hebben hun dikwijls moeilijke rollen naar beste kunnen ver- Lusteloos. De totale aanvoer voor de Donderdagmarkt van slechts 800 kisten uitsluitend plat- en fijnvis deed het niets beter dan Woensdag. De schol bleef goed koop voor f 32 voor de grote soorten, die in de laatste afslagen zelfs nog neiging vertoonden tot zakken. De tong nestelde zich op het oude peil en kon het niet ho ger brengen dan tot f 3,35 per kilo voor de lappen en f 1,10 per kilo voor de gro ve slips. Al met al was er heel wat min der animo dan gewoonlijk en werd er wat men noemt „gereserveerd" gekocht, wat vooral in de grote schol mei'kbaar was, die ook al door ongunstige prijzen in Engeland lelijk op de achtergrond raakte. Totaal werden er Donderdag 800 kisten aangevoerd, waarvan 127 fijnvis, 330 schol, 148 wijting en 44 kabeljauw en gul. Slot troef. De kotter HD 79 van de ï-ederij Slot, die strijk en zet de hoogste besomming in de wacht weet te slepen, was ook Dondei'dag weer de beste met f 5500. Van de kottei-s uit de kleinere klasse werd de RO 6 de hoogste met f 1150. Voller. Onvoorziene omstandigheden vooi-behouden komen er Zatei'dag twee trawlers aan de afslag, n.l. de „Limbur- gia" en de „Duyvis". Van eerstgenoemd schip kwam nog geen vangstmelding bin nen. De Duyvis die Woensdagavond een vangst meldde van 30 kisten schelvis, 300 makreel, 150 wijting, 10 stokkebit, 200 koolvis en 150 haring, zou op de thuis reis van de 50 graden NB nog wat Zuide lijker op komen om een paar trekjes op de „dikkoppen" te proberen. Huistoe. Het ligt. in de verwachting, nu het weer op de 59 graden weer niet veel goeds belooft, dat de trawlers, welke langzamerhand rijp zijn voor binnen komst, Maandag zullen markten, omdat er anders toch moet worden gestoken we gens het slechte weer. Op de nominatie staan de Maria van Ha H um, Eveline, Fla mingo en de Vikingbank. Marktnieuws. Prijzen: Gr. tong 3,35- 2,95, gr.m. tong 1,74-168, kl.m. tong 1.57- 147, kl. tong I 1,54-1,44, kl. tong II 1,12- 0,94, tarbot I 2,10-1,80 per 1 kg. Gr. schol 32-28, gr.m. schol 35-30,50, kl.m. schol 45- 40, kl. schol I 37-34. kl. schol II 36,50- 13,50, schar 25-12,50, bot 22-17, wijting 23-16 per 50 kg. Gr. kabeljauw 94 per 125 kg. Aanvoer: 127 kisten tong en tai^bot, 330 schol, 71 schar, 75 bot., 148 wijting, 44 kabeljauw en gul, 5 divei-sen, totaal 800 kisten. Besommingen: HD 79 f 5500, KW 16 f 700, VL 71 f 3290, HD 87 f 4360, IJM 230 RO 29 f 420, RO 3 f 1150, KW 21 f 490, KW 35 f 120, KW 189 f 95, KW 31 f 315, KW 128 f 145. tolkt en het resultaat moge ongetwijfeld ten voorbeeld gesteld aan talrijke amateur toneelverenigingen, die het er met heel wat eenvoudiger stukken, niet zelden aanmer kelijk minder goed afbrengen. De schrijver heeft het verschil in karak ter tussen een boer en een stadsmens als onderwerp gekozen voor dit spel in drie bedrijven. Tegenover de man van het platteland met zijn zin voor vrijheid en taaie vasthoudendheid staat de fabrieks arbeider als een nummer in een tijd van mechanisatie en industrialisatie. Ondanks de enorme tegenslagen en de lokroep van de sociaal „veilige" werkkring in de stad, blijft de boer waar hij is. Het stuk heeft geen „happy ending", maar ademt misschien daai-door wel een sfeer van realiteit en gevoel voor soberheid. Een pluim op de hoed van regisseur-souffleur J. Vis, die het gegeven goed heeft aange voeld en ook in zijn kleine hokje van veel steun bleek voor enkele van de spelers. Al met al een uitvoering, die alle lof verdient. De contactavond werd met gebed be sloten. H. J. Voor de komende Zondag is een inhaal programma vast gesteld, zodat uiteraard lang niet alle clubs in actie komen, hetgeen be tekent, dat na de gedwongen rust over de gehele linie van de vorige week vele clubs nog een tweede (competitie-) vacantie-dag toebedeeld krygen. Tot deze clubs behoort ook VSV. Voor „Stormvogels" daarentegen is in het Velser Sportpark wel een wedstryd ingelast en dit was te verwachten, omdat de blauw- witien twee wedstrijden bij ZFC en HVC ten achter zyn. De Vogels krygen WA op bezoek en daar er in de omtrek vrijwel geen competitie-voetbal is, zal voor deze ontmoeting wel grote belangstelling bestaan. Er kan een spannende ontmoeting ver wacht worden. Wel bewegen de prestaties van de Amsterdammers zich de laatste tijd in dalende lijn, maar met vrij grote zekerheid kan gezegd worden, dat de hoofdstedelijken, evenals in het vorige seizoen, toen zij, hoewel zelf kansloos zich tegen Stormvogels met succes tot het uiterste inspanden, ditmaal hetzelfde willen doen. De „Stormvogels" die nen dan ook op hun tellen te passen. De „Kennemers" speelt een uitwedstrijd „Ja, Preston," zei ze fel, „inderdaad komt mijn werk op de eerste plaats. Het is het enige in m'n leven, dat me nooit in de steek heeft gelaten, begrijp je dat? Ik wil verder niets horen over zuster James, of jou, of wat ook, ik wil alleen gelaten worden. Helen James kwam en ondanks haar ontstemming moest Lynne toegeven, dat het meisje zich onberispelijk gedroeg. Ze schikte zich volkomen naar de regels van het huis, was zeer bescheiden, als er gas ten wai-en, en wanneer het woord tot haar gericht werd tijdens een maaltijd of een gesprek, reageerde ze op rustige en be schaafde wijze. Lynne merkte, dat er tus sen Millicent en Helen een stille strijd ge voerd werd, terwijl Jessica iedere toenade ring tot de nieuwe huisgenote weigerde. Na enkele vergeefse pogingen om het kind nader te komen, gaf Helen het wijselijk op en accepteerde de situatie, zoals zij was. Ze ging op in haar nieuwe werk. 's Avonds werkte ze met Px*eston in zijn nieuwe werkkamer, en Lynne zag haar man slechts weinig. Haar eigen werk nam haar iets minder dan anders in beslag, tengevolge van het mooie weer, waardoor er minder zieken waren, en ze vond de avonden alleen of in Millicent's gezelschap, die nog steeds het slachtoffer speelde, weinig opwindend. Op een avond belde Jimmie onverwachts op en met een zekere gretigheid accep teerde ze zijn uitnodiging. Binnen een half uur was ze onderweg naar de Glaxa Club tegen Volendam. Deze ontmoeting tot een goede einde waaronder we tevens een gelijk spel verstaan te brengen, za! de Beverwij- kers niet meevallen, want de „Wijdbroe- ken" bezetten met 22 punten uit 15 wed strijden de bovenste plaats. Volendam zal elke wedstrijd uiteraard serieus aanpakken. Er moet dan ook ernstig rekening worden gehouden met een Beverwijker nedei'laag. Hoewel ZSGO en het straks jubilerende DEM n;et met hun px'ogramma ten achter zijn, is toch in Amsterdam voor deze clubs een wedstrijd vastgesteld. DEM doet het de laatste tijd lang niet slecht, en ZSGO heeft nog altijd een kans op de bovenste plaats. Een spannende wedstrijd kan tegemoet wor den gezien, met als resultaat waarschijnlijk een gelijk spel. «Dat voor ADO een wedstrijd zou worden ingelast, lag voor de hand, want de Heems kerkers hebben 3 wedstrijden minder ge speeld dan OFC en Zilvermeeuwen. Voor hen staat de thuiswedstrijd tegen TDO op het programma. TDO bezet met 8 punten uit 14 wedstrijden de op één na ondex-ste plaats. Deze ontmoeting moet de thuisclub de twee punten wel bijna zeker opleveren. om hem te ontmoeten. Hij zat met onge duld op haar te wachten, en toen hij haar met grote warmte begroette, viel het haar op, dat hij er bijzonder slecht uitzag. Ge durende de maaltijd was hij echter zo vro lijk en spraakzaam, dat ze zich afvroeg, of ze zich misschien vergist had. Zijn op vallende bleekheid had misschien niets te betekenen. Na het eten gingen ze naar een concert in de Albert Hall en met glanzende ogen en gi-ote aandacht luisterden ze naar diverse geliefde werken. Toen ze weer buiten kwamen, voelde ze zich wonderlijk tevreden en rustig. „Ik vond het volmaakt", zei ze zacht, „en wat vond jij ervan, Jimmie?" „Voor mij was het de hemel", antwoord de hij langzaam, „samen met jou naar die goddelijke muziek te luisteren.... Lynne, ze is weg, voegde hij er onsamenhangend aan toe. „Weg?", herhaalde Lynne, tot de wer kelijkheid terugkomend. „Wie is weg?" „Jean". Zijn stem klonk hard. „Twee dagen geleden is ze verti-okken. Ze had niet eens 't fatsoen mij tevoren te waar schuwen, ze liet alleen een briefje achter, dat ze niet terug zou komen". „Het spijt mebegon Lynne, maar ze hield op, toen ze hem spottend hoorde lachen. „Wat spijt je? Dat ze weg is?", vroeg hij. „Ik ben dolblij, Lynne, hoor je dat? Hel leven met haar was een verschrikking! Nu ze vertrokken is, krijg ik misschien weer enige rust en vrede. Je weet niet, wat ik de laatste maanden doorgemaakt heb. Niemand zou dat kunnen begrijpen. Ik hoop. dat ze werkelijk nooit terug komt". „Het komt toch niet door mij?", vroeg ze voorzichtig. „Ze had er toch geen ver moeden van, dat je mij weergezien had, is 't wel?" ,,'t Zou haar geen zier kunnen schelen. Ze wierp 't me de laatste tijd nogal eens voor de voeten: ga naar je dierbare Lyn ne, zei ze vaak met een ironisch lachje. Ga naar haar toe om over je vei-heven muziek te praten. Ze haatte mijn échte muziek, Lynne. Ze spotte met alles, wat werkelijk iets voor me betekende. Maar nu is ze weg en ik ben blij Ze zei niets, ze wist niet wat ze moest zeggen. Er was iets, wat ze niet begreep en wat haar in de nacht, toen ze wakker lag, bezig hield. „Ga naar je dierbare Lynne" zou Jean tot Jimmie gezegd heb ben. Wai-en dat echter de woorden van een vrouw, die niets meer om een man gaf? Waar was Jean heen gegaan? Ze was zeer impulsief en had vaak zonderlinge ideeën, haar eigen vader was bezoi'gd over haar; wat was ze van plan te doen? Heel vroeg de volgende morgen ging de telefoon en ze ging zelf naar beneden om deze te beantwooi'den. In zekere zin was ze niet verbaasd, dr. Harris' stem te horen. „Lynne, wat is er met Jean gebeurd?", hoorde ze hem op zijn bekende ietwat brute manier vragen. „Ik ben weggeweest voor een ernstig geval en bij thuiskomst vind ik een telegram van Jean, waarin ze me vx-aagt de meiden te sturen naar het buitenhuis, omdat ze daar een poosje wil gaan wonen. Waai'om moet ze daar opeens naar toe trekken, zonder bijtijds te waar schuwen om alles in orde te maken. Heb je haar de laatste tijd nog gezien?" „Neebegon ze aarzelend, „dr. Harris, zoudt u het prettig vinden, als ik Jean ginds ging opzoeken?" „Waartoe?, Lynne, je verzwijgt iets voor me. Als dat waar is, vergeef ik 't je nooit. Je kent die echtgenoot van haar, nietwaar? Ik vertrouw die vent niet, 't is natuurlijk zo'n onvei-ant woordelijke, luchthartige kerel, zoals al die artisten zijn. Waarom wil je haar gaan opzoeken, Lynne? Als iémand er heen gaat, ben ik 't „Waarom gaan we niet samen?", stelde ze rustig voor. „Luistert u eens, dr. Harris. Ik geloof, dat 't beter is, dat u de waar heid weet: Jean heeft Jimmie verlaten. Verder weet ik er ook nog niets van, Jim mie wist zelf ook niet, waar ze heen was". „Heb je hem gesproken?" Ze klemde de hooxm in haar handen. „Ja, we hebben samen in de slad gegeten en daarna gingen we naar een conceid in de Albert Hall. Jimmie was erg ontsteld over het gebeurde „Dat lijkt me indei-daad", merkte hij droogjes op. „Als hij prompt met een an dere vrouw uit eten gaat en naar een con cert!" (Wordt vervolgd). 9

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 6