Wetsontwerp tot regeling van het kweekschoolonderwijs EEN SCHAT SPECIALE VERKOOP GRASLINNEN LAKENS JAKO „De wereld heeft geen wachtkamer" LAKENS f 190.- f 3." p. week 8.90 3.90 4.90 Mr. J. R. H. van Schaik zeventig jaar Luidsprekers UNICUM RUBBER- CORSETTEN „De Vergulde Gaper" Den Boer's Muziek handel 7 90 9 90 YLONDUPONT VRIJDAG 1 FEBRUARI 1952 5 TWEEDE KAMER Debat over herziening der sociale verzekering tot Woensdag uitgesteld Veelzijdige huldiging van Alex Wunnink Steunfonds voor het provinciaal personeel „Practisch Christendom" Een actie om tot beperking- van bewapening te komen Uitkeringen van Duitse sociale verzekeringen Gerepatrieerden gingen in leegstaande villa wonen Promotievreugde eri degradatieleed bij „Sans Atout" Nederlands Volkstoneel in Kennemer Theater Voetbal Oefenwedstrijden spelers Zaterdagmiddag competitie Gebrek aan speelvelden levert moeilijkheden op V ierbondentournooien Biljarten Kampioenschap tweede klasse van Haarlem Scheepvaart Procedure tussen weekbladen B. en W. antwoorden op: Vragen over misstanden in de Dekkerstraat Dokter de Ruiter gispt sleutelgeld en „Vrije keus" Maison Hillege Verzorgt Uw feestdiner J. v. Leeuwen -HEES, Koopt Gr a mo1oonp»aten victoria victoria graslinnen laken 6.69 Garantie raslinnen victoria graslinnen slopen flanellen lakens bij 3 lakens 2.50 reductie Gevr. hulpje ADVERTEERT IN DIT BLAD anegang 22 tel. 19743 haarlem (Van onze parlementaire redacteur) Het amendement-Stapelkamp, door A.R., C.H. en V.V.D. ondersteund, om in het wetsvoorstel betreffende de uitvoering dei- sociale verzekering wijzigingen aan te brengen waardoor de administratie als regel door de bedrijfsverenigingen zelf zou kunnen worden verzorgd en voor zover de bedrijfsverenigingen het niet zelf zouden doen door een door het georgani seerd bedrijfsleven te stichten gemeen schappelijk administratiekantoor, had ver zet bij de heer Van den Bom (Arbeid) en diens geestverwanten ontmoet. Bij wijze van compromis was deze tenslotte met het denkbeeld voor de dag gekomen van een dergelijk gemeenschappelijk administra- tikantoor (niet zoals het ontwerp voorstelt een centraal administratiekantoor gescha pen door de Sociale Verzekeringsraad, maar een lichaam als aangegeven in het amendement-Stapelkamp) met de admini stratie te belasten. Zulks als regel, terwijl dan slechts in uitzonderingsgevallen, in het oorspronkelijke wetsontwerp omschreven, de bedrijfsverenigingen de administratie in eigen hand zouden kunnen houden. Met andere woorden: centrale administratie regel en decentralisatie in dit opzicht alleen bij wijze van uitzondering. Er be staat een kans dat men, dank zij deze brug, die de heer Van den Born trachtte te bouwen, tot elkaar zal komen. In de hoop hierop ging de Kamer er dan ook mee accoord de verdere debatten over dit wetsvoorstel tot Woensdag op te schorten. Er bestaat dan vermoedelijk voldoende tijd om het over een andere redactie eens te kunnen worden. Bij het begin van de vergadering stelde de heer M a e n e n (KVP) vragen over bepaalde leningsfiguren, de laatste tijd door de gemeentebesturen toegepast om in hun behoefte aan geldmiddelen te voor zien. Minister Beel zei, dat hij en zijn ambtgenoot van Financiën tegen bepaalde figuren afwijzend staan. Er zullen mede delingen komen over een lening ten be hoeve van de gemeenten, met het karakter van een nationale lening, verstrekt door middel van de Bank voor Nederlandse Gemeenten. Over de gedeeltelijke deblok kering van de Gemeentefonds-reserves volgen eveneens weldra mededelingen. Kweekschoolwet De Kamer hield zich verder bezig met het ontwerp-Kweekschoolwet. De heren Peters (KVP) en Van Sleen (Arb.) konden beiden wel met het wetsontwerp meegaan, al ontbrak het hun toch ook niet aan critiek. De woordvoerder van de KVP (Van onze parlementaire redacteur) De minister van Staat mr. J. R. H. van Schaik, lid van de Raad van State, heeft gisteren op zijn zeventigste verjaardag er varen, dat velen hem een goed hart toe dragen. De Tweede Kamer, wier bekwame voorzitter hij vijftien jaar lang is geweest eerst van 1929 tot 1933, vervolgens van 1937 tot 1948 zond een prachtig bloem stuk. Bovendien kreeg de jarige van tal van afgevaardigden gelukwenstelegram- men. De tegenwoordigg voorzitter, dr. L. G. Kortenhorst, behoorde tot hen die de jarige in zijn huiselijke kring kwamen fe liciteren. Daar hebben hem onder anderen ook de Kamerleden jkvr. Wttewaal van Stoetwegen (C.-H.), de heer Schilthuis (P. v. d. A.) en mr. Stokvis (C.P.N.) de hand gedrukt; de tegenwoordigheid van laatstgenoemde kan men ongetwijfeld mede als een erkentelijkheids-getuigenis be schouwen voor de strikt objectieve wijze, waarop mr. Van Schaik de voorzittersha mer placht te hanteren. Tot de feliciteren- den behoorden voorts de griffier van de Tweede Kamer, mr. A. F. Schepel, het lid van de Raad van State H. F. M. baron van Voorst tot Voorst, de oud-ministers Sassen en Wijers, de raad-adviseur van het mi nisterie voor Uniezaken en Overzeese Ge biedsdelen mr. M. H. van Helsdingen, de directeur van het Kabinet der Koningin, mej. mr. M. Tellegen en de voorzitter van de Parlementaire Pers. Er heerste in de huiselijke kring van de jarige die gemoedelijke sfeer die hem lief is. Daarin paste zeker ook goed de wijze waarop een veertigtal studenten van de R.-K. Universiteit te Nijmegen, die onder het zingen van het Io Vivat de trap beste gen, de curator van hun universiteit kwa men gelukwensen. vond het bezwaarlijk, dat de opleiding voor onderwijzers en onderwijzeressen na genoeg gelijk is; in het bijzonder moet men zich bezinnen over de nu beneden de maat blijvende aard van het meisjesonderwijs. De verlenging van de opleiding, die van 4 op 5 jaar wordt gebracht, biedt voor delen, maar een ernstig nadeel is het be langrijk hoger worden der studiekosten. De heer Peters was dankbaar voor 's mi nisters poging, in belangrijke mate ook hier het beginsel van de financiële gelijk stelling van het openbaar met het bijzon der onderwijs te verwezenlijken. Toch had hij bezwaar tegen de wijze waarop dit ten dele in het ontwerp gebeurt. Het Kweekschoolonderwijs moet volgens de heer Van Sleen voldoen aan een betere paedagogische en didactische vor ming. Noodzakelijk is dat de leerlingen van de kweekscholen een middelbare voor opleiding hebben gehad. Dat de hoofdakte toch weer langs een achterdeur wordt bin nengelaten vond de heer Van Sleen zeer bezwaarlijk. Inzake de subsidiëring zou hij de voorkeur geven aan objectieve normen in plaats van de nu in het ontwerp vastgelegde subjectieve normen. Daarbij dient dan de voorwaarde gesteld te worden van een rechtmatige verdeling over de verschillende geestesrichtingen. Deze afge vaardigde bepleitte nog Esperanto als facultatief vak op de kweekscholen toe te laten. Vandaag voortzetting van het debat, waaraan nog vrij wat afgevaardigden willen deelnemen. Zaterdag 9 Februari wordt in het Am sterdamse Carré het drievoudig jubileum van de directeur van dit theater gevierd. Op die dag zal Alex Wunnink zijn 75ste verjaardag vieren, gedurende 45 jaren werkzaam zijn in dat bedrijf, waarvan een kwart eeuw als directeur. Tijdens de gala-avond op die dag zullen in een speciaal voor deze gelegenheid ge arrangeerd programma alle genres van de kunst, die in de loop van de laatste 25 jaren in Carré aan bod kwamen, als een cavalcade over de planken door de piste gaan. Uit Italië komen hiervoor naar Am sterdam de operazangers Sara Souderi en Antenore Reali. Spaanse dansen worden uitgevoerd door Susana Audeaud en José Udaeta. Van de medewerkenden noemen wij voorts: Paul Huf, Julius Susan. Gerard Lebon, Henriëtte Davids. John Brookhouse MacCarthy, Lou Bandy, Johan Kaart, bene vens Regina en Carl Strassburger. De baten van deze huldigingsavond, zo mede alle schenkingen die zullen worden gedaan, zijn bestemd voor de Stichting 1940—1945. Bij de provinciale bedrijven van Noord holland bestaat een steunfonds voor het personeel, waarvan de meerderheid lid is. Ook het personeel van de overige takken van dienst voelt er voor (482 leden in totaal) van het steunfonds lid te worden. Het bestuur en de leden van de vereniging „Steunfonds voor personeel der bedrijven van de provincie Noordholland" hebben zich accoord verklaard met toetreding van het overige provinciale personeel. Gedeputeerde Staten stellen dat op hoge prijs en stellen de Provinciale Staten voor een kapitaalstorting te doen van ten hoog ste 13.500. De in 1950 te Naarden-Bussum opge richte Bond „Practisch Christendom" heeft onlangs een brief gericht aan president Truman, Koning George van Engeland, Stalin, Pandit Nehroe, Mao Tse Toeng en president Auriol, waarin uitgesproken wordt, dat de bond in de toeneming der bewapening en de toespitsing der verhou dingen onder de volken een gevaar ziet, waardoor de wereldvrede verstoord kan worden. Op dit schrijven mocht de secretaris van „Practisch Christendom" reeds sympathie ke brieven ontvangen van president Auriol van Frankrijk, ds. Niemöller en van de heer D. J. von Balluseck, plaatsvervangend hoofd der Nederlandse delegatie bij de U.N.O. te Lake Success. Bij het verdrag met de bondsrepubliek Duitsland inzake sociale verzekering, be hoort een overeenkomst, welke reeds op 1 April 1951 in werking is getreden. Hier door is het mogelijk, dat rentetrekkers, wier rente tot dusverre niet werd uitbe taald, de hun toekomende uitkeringen van de Duitse sociale verzekeringsorganen ont vangen. Tot 1 Januari 1952 werd reeds een be drag van twee millioen gulden in Neder land betaalbaar gesteld door de Duitse organen. Voor de president van de rechtbank te Amsterdam diende een kort geding, aan hangig gemaakt door een drietal bewoners van een villa aan de 's Gravelandseweg te Hilversum. Zij verzochten de president de burgemeester van Hilversum te gelasten geen uitvoering te geven aan het plan van het gemeentebestuur de villa te doen ont ruimen. De villa was half December door drie families alle uit Indonesië gerepa trieerden, clandestien betrokken. Mr. N. Sluis betoogde namens de eisers, dat de villa, na door de eigenaar verlaten te zijn, reeds acht maanden leeg stond, om dat de huur van f 3.000 per jaar voor vrij wel niemand te betalen is. Voor de nor male woningmarkt is het pand dan ook waardeloos, zodat de ontruiming als een onrechtmatige daad werd gezien. Daaren tegen merkte zijn tegenpleiter, mr. H. Ste- neker, die de burgemeester van Hilversum vertegenwoordigde, op, dat het toch niet aangaat de villa, waarvoor naar hij toegaf verder geen gegadigden zijn te betrek ken zonder dat vergunning is aangevraagd. Mr. Steneker zei, dat het college van B. en W. bereid is een oplossing te bewerk stelligen. In afwachting daarvan schortte de president zijn vonnis op. Voor de promotie- en degradatie-compe titie van de Beverwijkse bridgeclub „Sans Atout", werden Woensdagavond in het Witte Kruisbadhuis aan de Baanstraat weer een aantal wedstrijden gespeeld. De uitslagen luidden: Groep A. Howell-systeem. 1. heren Berlée Hoogeboom 93 m.p.; 2. heren Tabak—Hoo- geboom 88 m.p.; 3. heren GrootPlooy 86I2 m.p.; 4. heren Braam—Stiphout 82li m.p.' 5. mevrouw De Boer—mejuffrouw Hamel 75V2 m.p.; 6. heren SchelvisZoontjes 75 m.p.; 7. heren BosBloemendaal 74Vi m.p.; 8. heren Hamers—Groen 74'/2 m.p.; 9. heren Spruit— Bakker 7114 m.p.; 10. heren Staltz—De La- leyne 69 m.p.; 11. mejuffrouw v. Klaveren heer Oosterveen 67Vi m.p.; 12. heren Kleine— v Groningen Sr. 67 m.p.; 13. heren Krab Tabak 67 m.p. 14. heren Worst—Wegman 64 m.p.; 15. heren v. Balen—Heyne 61 m.p.; 16. heren Boom—v. d. Vlugt 59 m.p. Door dit resultaat degraderen de paren mevrouw De Boermejuffrouw Hamel, he ren SpruitBakker, heren Staltz—De La- leyne en heren Kleinev. Groningen Sr. naar groep B. Groep C. Schevenings-systeem. Noord-Zuid: 1. heren HoenKerkhoff 75 m.p.; 2. heer en mevrouw Winkel 67 m.p.; 3. heren W. en G. de Boer 67 m.p.; 4. heren Klesser—Schaafsma 55 m.p.; 5. dames ReymersSchaafsma 51 m.p.; 6 heren Kuis—Nijman 43 m.p. Oost-West. 1. mevrouw Admiraalheer Groot 71 m.p.; 2. heer en mevrouw Kok 68 m.p.; 3. heren HilbertsSteenbergen 59 m.p.; 4 heer en mevrouw v,,Aalst 57 m.p.; 5. dames Braam—Tabak 56 m.p.; 6. dames Groen— Kamphuis 51 m.p.. Door dit resultaat promoveren de paren: heer en mevrouw Winkel, heren W. en G. de Boer, mevrouw Admiraal, heer Groot en heer en mevrouw Kok naar groep B. Enige geanimeerde onderlinge wedstrijden hadden tot resultaat: Noord-Zuid. 1. heren De Kruif—Hoogeboom 51Vi m.p.; 2. heren Hendriks—Koopmanschap 40Ü m.p.; 3. heren Luttik—Spanjaard 37,/i m.p.; 4. heren Blom—Nijman 36 m.p.; 5. heer en mevrouw Thomas 34Vi m.p. Oost-West. 1. heren Eekhout—Haver 47 m.p.; 2. heer en mevrouw Tabak 42 m.p.; 3. heren Groen—Oosterhout 4014 m.p.; 4. heren v. ZutphenGeldermans 3914 m.p.; 5. dames StiemerFris 31 m.p. Viertallen-wedstrijden voor de N.B.B. Voor de Nederlandse Bridgebond werden nog de volgende wedstrijden gespeeld: Sans Atout 6 met de heren Groen—Ooster hout en Boomv. d. Vlugt spelen gelijk met 43—48 m.p. tegen Jump 3. Sans Atout 1 heren BosBloemendaal en SpruitBakker winnen met 6143 m.p. van 1940 1. Saps Atout 10. heer en mevrouw Tand en heren HoenTabak verliezen met 2843 m.p. ,van 1950 3. Sans Atout 9. mejuffrouw v. Klaveren en heer Oosterveen en heer en mevrouw Kok winnen met 4839 m.p. van Jump 4. Sans Atout 8. mevrouw Admiraal—heer Groot en heren v. Zon—De Boer winnen met 42—28 m.p. van 1951 4. Sans Atout 5. heren Krab—Tabak en Gel dermansv. Zutphen winnen met 6851 m.p. van Sans Atout 4. Sans Atout 3. heren BerléeHoogeboom en ZoontjesSchelvis winnen met 5137 m.p. van Jump 2. Toen in October 1949 het stuk „De we reld heeft geen wachtkamer" van Maurits Dekker bij het Amsterdams Toneelgezel schap zijn première beleefde, schreef de auteur in het programma, dat de atoombom hem sedert Hiroshima reeds had bezig ge houden. Even verder waarschuwde hij voor de wanverhouding tussen de technische vooruitgang onzer maatschappij en de geestelijke ontwikkeling van de mens, waardoor een hachelijk spel gespeeld wordt met krachten, waarvan de noodlottige ge volgen slechts ten dele kunnen worden voorzien Doordat hij ten slotte te kennen gaf zich door middel van het toneel recht streeks en levend tot de mensheid te willen richten, zou men van dit resultaat dus een hartstochtelijke aanklacht van de geladen kunstenaar mogen verwachten, een pen dant van „De wapens neer!" of van „De negerhut van Oom Tom" een litteraire hartekreet, die de toeschouwers niet alleen aan het nadenken brengt, maar vooral tot daden zou aansporen. Zeer waarschijnlijk is Maurits Dekker oorspronkelijk van deze grondgedachte uitgegaan. Maar in het tweede bedrijf krijgt het dramatisch con flict plotseling een individueel karakter, waardoor het primaire probleem van de mensheid niet weinig op de achtergrond £f0I'33lvt Prof.Thomson is met zijn onderzoe kingen naar een vernietigende atoomstof zover gevorderd, dat hij het eindrapport binnen afzienbare tijd aan de regeringsver tegenwoordiger, generaal Greenway, zal kunnen overhandigen. Zijn zoon James heeft al sinds lang met een hevig gewetens conflict te kampen en zegt zijn medewer king op, omdat hij niet meer wil assisteren bij proefnemingen, die uiteindelijk tot de vernietiging der mensheid zullen worden aangewend. Op dezelfde avond, dat hij zijn vader van dit besluit in kennis stelt, dreigt het in het laboratorium verzamelde pyra- dium tot ontploffing te geraken, een ramp, die aan tienduizenden mensen in de nabij gelegen stad het leven zou kosten James bedenkt zich geen ogenblik en snelt naar beneden om de cadiumplaten in te druk ken, waardoor het onheil voorkomen wordt. Het onvermijdelijke gevolg van deze heldendaad is, dat hij zich moest blootstel len aan de fatale inwerking der gamma- stralen, waardoor hij gedoemd is langzaam te sterven. Dan neemt het stuk de wending, waar door het probleem van de gehele mensheid tot dat van James en zijn naaste omgeving wordt teruggebracht. Hij heeft zich reeds met zijn lot verzoend en bezit zelfs de koel bloedigheid zijn eigen afnemende lichaams krachten in het belang der wetenschap te controleren. Maar dan wordt hij zich van zijn liefde voor Mary Holmes bewust en hierdoor krijgt zijn naderend afscheid van het leven een dubbel tragisch karakter. En op dit moment sloeg de auteur de verkeer de richting in, want hoe dramatisch deze situatie dan ook mag zijn, met de atoom kwestie als zodanig heeft de intrige daarna nog weinig gemeen. Het ongeluk in het la boratorium had ook een onderzoeker naar een nieuw geneesmiddel kunnen overko men. Slechts het slot is dan weer een. po ging tot een beroep op de atoomgeleerden, wanneer prof. Thomson, door het lot van zijn zoon getroffen, weigert het eindrapport aan de regering te overhandigen. Het tweede bedrijf is dan ook het best geslaagd, omdat de acteurs alleen hierin de gelegen heid wordt geboden tot een zekere climax. Behalve het slot van het eerste bedrijf valt er verder weinig actie te bekennen. Het is dan ook zeer de vraag of het stuk zoveel opgang zou hebben gemaakt als de atoombom hierin niet ter sprake was ge bracht. Want Maurits Dekker heeft met dit toneelspel zoveel succes behaald, dat het voor een Nederlands auteur bijna beang stigend moet zijn. Het is reeds opgevoerd in België, Duitsland, de Scandinavische landen en ook in Engeland, naar ik meen. Nadat in ons land het A.T.G. er een 'in drukwekkende serie voorstellingen van gegeven heeft, werd het daarna nog eens door het Nederlands Volkstoneel op het répertoire genomen. Dank zij de bemoeiingen van het Arbei ders Toneelfonds kon Donderdag ook het publiek in Beverwijk in het Kennemer Theater van dit toch wel belangwekkende 9tuk kennis nemen. En dat deze opvoering niet veel voor die van het A.T.G. onder deed, is voor een groot deel te danken aan Jan Hundling, die zich klaarblijkelijk ge heel in de rol van James had ingeleefd, zodat hij het tragische lot van deze jonge man boeiend en expressief tot uitdrukking bracht. Annie Verhulst bewees met de raak getypeerde huishoudster opnieuw een ras actrice te zijn en Bé Schenk gaf een over tuigende vertolking van Mary Holmes. De overigen konden, door de geringe moge lijkheden, die de auteur hun bood, geen aanspraak maken op bijzondere prestaties. Het publiek was merkbaar onder de in druk van deze opvoering. Jan Hundling bleef, dank zij een sympathiek gebaar van zijn collega's, ten slotte alleen op het to neel achter om een verdiende ovatie in ontvangst te nemen. JAN VAN DAM Op 2 en 9 Februari worden oefenwedstrij den gespeeld van spelers, die in de Zaterdag- middagcompetitie uitkomen. Binnenkort zul len wedstrijden gespeeld worden tegen an dere afdelingen en steden en daarom is het nodig de spelers aan het werk te zien. Mor genmiddag om drie uur zijn de voetballers uit de afdeling Haarlem aan de beurt. Ge speeld wordt op het terrein van Haarlem. Een week later is er op het terrein van Bloemendaal een selectiewedstrijd voor spe lers, die in de Zaterdagmiddagcompetitie van de KNVB spelen. Op een bijeenkomst van jeugdleiders van verenigingen, aangesloten bij de afdeling Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond, heeft de afdelingsvoorzitter, de heer A. van der Aart, Donderdagavond ge sproken over de organisatie van de KNVB in de afdelingen. Daarbij herinnerde hij aan de moeilijkheden welke ontstaan door gebrek aan een voldoende aantal speelvelden. Et- zijn verschillende mogelijkheden, zoals selec tie van leden, bepalingen te maken om oudere spelers niet langer in competitie verband te laten voetballen, de veteranen op Zaterdagmiddag te laten spelen enzovoort. Bij de hierna gevolgde gedachtenwisseling werd in het bijzonder over het vraagstuk gesproken. Men was het er over eens, dat er wat gebeuren moet. Ook werd in overweging gegeven de wedstrijden der junioren op een zodanig uur te bepalen, dat meer ontmoetin gen op een Zondag vastgesteld kunnen worden. De heer Van der Aart deelde tenslotte mee, dat het bondsbestuur zich reeds geruime tijd met het vraagstuk bezig houdt en in de komende vergaderingen zal het weer aan de orde komen. Het jaarlijkse vierbondentournooi van de afdelingen Haarlem, Leiden, Amsterdam en Noordholland van de KNVB zal dit jaar op Zondag 11 Mei in Alkmaar worden gehouden. De organisatie berust bij' de afdeling Noord holland. Deze afdeling zal ook de leiding hebben bij het vierbondentournooi voor de junioren. De wedstrijden worden op Zondag 4 Mei te Bergen gespeeld. Onder leiding van de biljartvereniging „Frans Hals" zijn de wedstrijden om het kampioenschap tweede klasse, libre van het district Haarlem van de KNBB voortgezet. De stand na de vierde ronde is: C. Schermerhorn 600 128 4,69 8 G. v. Velsen 571 117 4,88 6 T. Copini 568 110 5.16 4 P. M. v. d. Berg494 102 4,84 4 J. Handgraaf 540 121 4,46 4 H. Sengers 554 126 4,42 2 N. Broers 509 134 3,70 2 T. Kroon 457 112 4,08 0 Het Amsterdams gerechtshof heeft gis teren arrest gewezen in een civiele proce dure van de „geïlustreerde pers" tegen de Naamloze Vennootschap tot Exploitatie van Spaarnestad-uitgaven te Haarlem. In eerste aanleg was hierover een kort geding gevoerd voor de Haarlemse rechtbank. De geïllustreerde pers, die onder andere het dagblad „Margriet" uitgeeft, had gevor derd, dat de N.V. tot Exploitatie van Spaarnestad-uitgaven, die onder meer het damesblad „Goed Nieuws" exploiteert, zal staken met toepassing van het cadeaustel sel. Laatstgenoemde N.V. voerde ter ver dediging aan, dat zij slechts tot het cadeau stelsel was overgegaan om het eerder door eiseres toegepaste systeem van cadeaux, verstrek aan abonné's, met gelijke wape nen te bestrijden. Nadat de president van de Haarlemse rechtbank de eis had toe gewezen, heeft nu het Amsterdams ge rechtshof het vonnis vernietigd, overwe gende, dat het in folders van „Goed Nieuws" tot uiting komende cadeaustel sel niet onrechtmatig was en geen onoir- bare concurrentie betekende. Het Beverwijkse gemeenteraadslid de heer M. A. de Ruiter heeft het college van Burgemeester en Wethouders de volgende vragen gesteld: Is het u bekend, dat gedu rende ongeveer twee jaar bij het vrijgeven van een geheel complex woningen aan de Dekkerstraat, toestanden hebben geheerst, die wel zeer in strijd zijn met de sociale nood die er ten opzichte van sommige wo ningtoestanden in Beverwijk nog steeds bestaat? Is het college niet van mening dat, zo de eerste vraag ontkennend beantwoord moet worden, deze gevallen niet aan de aan dacht van het Huisvestingsbureau hadden' mogen ontsnappen en geen vestigingsver gunningen hadden mogen worden afgege- gen? Dokter De Ruiter omschrijft dit als volgt: De in de eerste vraag bedoelde gevallen zijn met naam en adres bekend; het betreft hier gevallen van sleutelgeld, groot bedrag aan stoffering enzovoorts, door tegenwoor dige huurders gegeven aan de huiseigenaar terwijl de noodzaak hier in Beverwijk te wonen niet dringend was. Het antwoord van burgemeester en wet houders luidt: Tot het vrijgeven van de woningen aan de Dekkerstraat is destijds besloten, omdat de toenmalige bewoners de vastgestelde huren niet konden en ook niet wilden betalen. Dientengevolge dreig de een uitzetting bij rechterlijk vonnis voor vele bewoners. Een geregelde toestand kon alleen verkregen worden door aan de eige naar bij het vrijkomen van de woningen de vrije keus van de bewoners te laten. De praktijk heeft uitgewezen, dat dit stand punt juist is geweest. Van het vorderen en verstrekken van sleutelgeld is aan ons geen mededeling gedaan. Slechts één klacht is daaromtrent bij de prijzencommissie inge diend. Deze klacht is afgehandeld. Bij de politie zijn terzake geen klachten ingeko men. Ook indien de eerste vraag ontken nend moet worden beantwoord, zijn de daar bedoelde praktijken indien deze voorkomen af te keuren. Het tegengaan en bestraffen daarvan is slechts mogelijk, als deze praktijken bekend worden. Deze taak behoort niet tot de competentie van het gemeentelijk huisvestingsbureau maar van de politie, aldus B. en W. tenslotte. Aardijk, pass. 30 Ouessant n. Le Havre, ca. 5 Febr. R'dam verwacht via Antw. Alcyone, 30 v. Fremantle. Alnati, 30 v. Rio de Janeiro n. Bahla. Annekerk, 30 te Antwerpen. Argos, pass. 30 Gibraltar naar Oran. Alphard 4 van W. Afrika te Amsterdam verw Aagtedijk, 30 180 m. N.ZW. Bermudas. Aalsdijk, 30 330 m. W. Finisterre 9 New Orleans verwacht. Alchiba, 30 1000 m. ZO. Kp. Guardafui. Aldegonda, 30 van Bangkok n. Pladju. Alhena, 30 130 m. ZW. Kp Finisterre. Altair, 30 430 m. Z, St. Vincent. Amsteldiep, pass. 30 ten Z. Scilly's. Amsteldijk, 30 530 m. O. New York. Amstelstad, 30 dwars Massawa 6 Rastanura verwacht. Andijk, 30 v. Hamburg n. R'dam verm. 5 van R'dam naar Golf van Mexico. Arkeklijk, 30 340 m. Z.ZW. Kp. Race n. Antw. Arundo, 30 660 m. O.NO. Bermudas. Akkrumdijk, 30 van Hamburg te Antw. verm. 6 van R'dam naar Sydney. Albireo, verm. 7 van R'dam naar Buenos Aires Alderamin, 30 265 m. N.NO. Fernando Noronha Alkaid, verm. 5 van Buenos Aires n. R'dam. Almdijk, 1 van Golf van Mexico te R'dam verw. Alphard, 31 rede Le Havre. Amstelkexk, 30 geankerd Lobito. Beverwijk, pas. 30 Gibraltar. Bennekom, 30 van Antwerpen naar Amsterdam Bandjermasin, 30 dwars Bawean eil. Blitar, 30 bij Sabang naar Colombo. Breda, 30 200 m. W. Flores n. Antw. Bali, verm. 31 v. Singapore n. Pangkal Pinang Bantam, 27 v. Madras naar Palembang. Bintang, 5 Honoloeloe verwacht. Caltex Leiden, 30 van R'dam naar Sidon. Corilla, 30 van Tarakan naar Singapore. Caltex Nederland 30 v. R'dam te Sidon. Ceram, 31 van Calcutta te R'dam. Callisto, 30 Azoren gepass. Caltex The Hague, pass. 30 Casquets. Chama, 30 van Antwerpen naar Swansea. Castor, 28 van Mobile te Houston. Celebes, 5 Tj. Priok verwacht. Delft, 31 van La Guaira naar Trinidad. Dalerdijk, 30 van Bremen naar Antwerpen. Danae 30 Golf van Biscaye n. R'dam. Drente, 30 150 m. W.ZW. Kreta n. Alexandrië. Diemerdijk, vertr. 31 v. R'dam n. New York. Edam, 30 van Antwerpen naar Halifax. Eendracht, 30 van Istanboul naar Izmir. Egos, 31 van A'dam te Rotterdam. Ena, 30 van Port au Prince naar Kingston. Erinna, 30 bij Natuna eil. Esso Amsterdam, 30 500 m. ZWZ. Lands End. Farmsum, 30 560 m. NO. Bermudas. Felipes, 30 van Haiphong naar Pladju. Gaasterland, 30 330 m. NO. Madeira. Garoet, 30 Minicoy gepass. Gadila, 30 Abrolhos eil. gepass. Ganymedes, 30 van George Town n. Trinidad. Hecuba, 30 van Kingston naar Curacao. Hector, 1 te R'dam verwacht. Hera, 31 van Antwerpen te Amsterdam. Heemskerk, 30 240 m. N. ten O. Diego Garcia. Helder, 30 200 m. NW. Finisterre. Hoogkerk, pass. 30 Sabang n. Singapore. Hydra, 30 700 m. N.NO. Barbados. Haarlem, 30 van Cartagena te Colon. Helicon, 30 van Curacao naar Martinique.. Indrapoera, 30 bij Dondrahead verwacht. Ittersum, 30 290 m. W. ten Z. Lands End. Ilos, 30 van Port Liberte naar Port de Baix. Ino, 35 van Kingston te Curacao. Jagersfontein, 30 450 m. N. St. Helena. Japara (KPM), 30 rede Unanna. Kakap, 30 8.30 u te Gibraltar verm. 31 van Gibraltar. Kieldrecht, 30 te Marseille. Kedoe, 2 Tj. Priok verwacht. Lindekerk, 30 Aden naar Damman. Loosdrecht, 30 van Colombo naar Bombay. Laagkerk, 28 te Chittagong. Limburg verm. 2 v. R'dam naar Soerabaja. Maashaven, pas. 30 Ouessant. Modjokerto, 31 te Makassar verwacht Mariekerk, 30 v. Marseille n. Duinkerken. Meliskerk, 31 van Beira te Amsterdam. Maetsuycker, 28 van Tj. Priok naar Soerabaja. Metula, 30 bij Makassar. Nieuw Amsterdam, 31 te Southampton. Oranjefontein, 1 Kaapstad verwacht. Orion, 21 te R'dam. Oranjestad, 30 van Mombassa naar Azoren. Ootmarsum, 30 van Le Havre naar Antw. Prins Willem II, 30 van Norfolk te R'dam. Prins Joh. W. Frlso, 31 v. Antw. n. Hamburg. Prins Philips Willem, 31 v. St. John te R'dam. Perna, 27 van Tarakan, naar Yokohama. Poseidon, 1 van New York te Curacao. Pygmalion, 30 van Paramaribo te Curacao. Rijndam, 30 v. Havanna naar Nassau. Roebiah, 4 van Amsterdam naar Soerabaja. Ruys, 30 150 m. ZO. Noordpunt Madagascar. Stad Arnhem, 30 van Las Palmas. Stad Maastricht, 30 v. R'dam te Piombino. Singkep, 25 v. Honoloeloe n. Los Angeles. Sarpedon, 31 v. Maracaibo n. Santiago de Cuba Schie, 31 van Amsterdam te Alexandrië. Stad Alkmaar, 31 op Bermudas. Stad Schiedam, 31 v. Pepel n. Dakar (bunkeren) daarna IJ muiden. Samarinda, 30 Los Angeles verwacht. Scherpendrecht, 30 480 m. N.NW. Panamaka naal. Stad Haiirlem, 30 dwars Sardinië. Stentor, 30 400 m. ZW. Flores naar Antw. Straal Soenda, pass. 30 ZZuidpunt Madagascar Tabian, pass. 30 Suez naar Aden. 'Iabinta, 30 te Newport News. Tomini, 30 van Aden. Tomori, pass. 30 Kp. Guardafui naar Aden. Tosari, 29 v. Basrah naar Bahrein. Tasman, 26 van Tj. Priok naar Singapore. Telamon, 29 van Pto. Plata te New York. Tiberius, 27 van New Orleans naar L. Guaira. Tjipondok, 28 van Yokohama naar Kobe. Tjitjalengka, 28 van Osaka te Kobe. Veendam, pass. 30 Key West. Willem Ruys, 30 v. Suez naar Aden. Woensdrecht, 1 van Swansea te R'dam verw. Waal, pas. 30 ten N. Jamaica naar Houston. Zijpenberg, pass. 30 Kp. Finisterre. Zaan, 30 van Setubal te R'dam. KLEINE VAART De Ruyter, 30 van Antwerpen te Grangemouth Deneb, 31 van Grangemouth n. Inverkeiting. Ellewoutsdijk, 30 van Roscoff n. Portsmouth. Express, 30 van Aberdeen n. Middlesbro. Frederik, 30 van Blyth te Penryn. Hebe Nobel, 29 van Londen te Grangemouth. Heemskerk, 30 van Goole te Truro. Import, 26 van New Orleans n. Vera Cruz Kortenaer, 30 van Honfleur te Ridham. Leny, 30 van Newport naar R'dam. Mies, 30 van Antwerpen te Belfast. Moby Dick, 27 van Houston te Vera Cruz. Nigeria, 26 te Lagos. Okko Bosker, 26 te New Orleans. Ponza. 30 te Leith van Hamburg. Peer, 29 van Fowey naar Leit. Peter Swenden, 29 v. Middlesbro n. Dublin. Prior, 1 van Newport te Amsterdam verwacht. Spaarnestroom, 31 geankerd Wight. Sambre, 30 van R'dam te Parijs. Sirius, 30 van Londen naar Duinkerken. Spora, 30 van Londen naar Goole. Tromp, 31 van Antwerpen naar Aberdeen. Twee Gebroeders, ca. 10 v. Valencia te R'dam verwacht. Tilly, 30 van Huil naar Goole. Timor, 30 van Kilkeel n. Bristolkanaal. Trompenburgh, 30 van R'dam te Stockholm. Vrijburgh, 30 van Casablanca naar Londen. SLEEPVAART Elis. naar Bordeaux 30 dwars St. Nazaire. Hudson, n. Port Said met 2 bakken 30 dwars Vigo. Noordholland, 31 van Melbourne te Albany verwacht Noordzee, n. Singapore met ss. Skillful 31 110 m. Z.ZO. Brisbane. Schelde, 30 van Delfzijl naar R'dam. DA COSTALAAN 1, Driehuis. Opgemaakte Schotels en Puddingen. Wegens teleurstelling MEIS JE gevr. 15 a 16 j. voor de morgenuren. Kambonnetlaan 49, IJmuiden. Heer, b.b.h.h. zoekt SLAAP KAMER met voll. pension, m. huiselijk verkeer. Brie ven L 3862. Komt u eens informeren. Wij tonen en passen u vrijblijvend. Alleenverkoop voor IJmuiden: Drogisterij KENNEMERLAAN 90 Telef. 4677 Vrouwelijke bediening aanwezig. van een radiotoestel is het nieuwe Philips- type BX 210 U. In bruine of donker rode uitvoering met een klankregelaar in 2 standen. Drie golfbe- reiken, ingebouwde raam- en plaatantenne Geschikt voor 110 en 220 Volt. Prijs slechts a contant. Desgewenst te betalen met zonder vooruitbetaling Wij hebben een pracht sortering Platenspeel- apparaten (ook voor inbouw). Alle merken Gramofoonplaten KRUISSTRAAT 33 Haarlem. Er zijn nog een paar pracht VULPENNEN 14 krt. goud, 1 j. garantie, vanaf f 5.75. Da Costalaan 36, Driehuis. Ook voor VULPENREPA- RATIES uw adres. Vakkun dig en billijk. Da Costalaan 36, Driehuis. Voor 45 ct. vullen wij weer uw BALPOINT, klaar terwijl u wacht, ook 's avonds. Da Costalaan 36, Driehuis. WANDELNYLONS zeer sterk met zwarte of andere naad extra lang f 3.95. Het echte A A B E flanel gekleurd f 1.65 per m. Beusekom, K. Wilhelmstraat 16, IJm. LUXE AUTO's te huur zon der chauffeur. Zeeweg 219. De koop D. HERDER, 5 mnd. oud. IJselstraat 45, IJm. Te koop: KINDERBOX. Pr. Krugerstraat 54, IJmuiden. TE KOOP: babycommode f 30, ledik. m. matras f 12, zw. bontjas f 40, voetbalsch. m. 38 f 5, Kerkweg 138, Sant poort. in de van ouds bekende speciaalzaak voor: L. Veerstraat 1, hoek Damstr, Tel. 14663. Filiaal Schoterweg 32 Tel. 19717. Piek Ups, Cassettes, Albums, Naalden, Radio, enz. Accordeons, guitaren, Banjo's Violen, Onderdelen, snaren en reparatiën. Ook op termijnbetaling. ZATERDAG BEGINT ONZE VAN le KWALITEIT NEDERLANDS FABRIKAAT graslinnen Lakens E QQ 1 persoons van 7.90 nu w. 2 persoons 150 cm brd van 8.90 nu 160 cm brd van 10.90 7 90 nu I b 180 cm brd van 11.50 nu 8.90 150 cm brd van 11.50 a rijk geborduurd 160 cm brd van 12.50 180 cm brd van 13.50 D extra groot rijk geborduurd van 2.90 van 4.25 1 95 nu A 2 oo nu anti rheuma 2 persoons van 9.90 nu 6.00 (mnl. of vrl.) ter assisten tie van de laborant. Goede gelegenheid de fotohandel te leren kennen. Aanmelding: Van Vliet's Ciné- en Foto- ïandel, Wagenweg 86. 15 denier le kwaliteit van 6.90 nu 30 denier le kwaliteit met naad en mind, van 7.90 nu

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 7