Sa ar is een deel van Duitsland Weerbericht Vijftien Oosterse UNO-delegaties in de bres voor Tunesië Eensgezinde Bondsraad waarschuwt Frankrijk Vertrouwen der West-Duitsers in Frankrijks Europese politiek geschokt Tégen opneming van Duitsland Levenslang voor de Belg Rinchard Kwestie Nieuw Guinea voor Internationale Hof? Eisenhower aanvaardt presidents-candidatuur Het woord is aan... Ook invoerbeperking in Frankrijk? Toestand in Egypte verbetert geleidelijk Rusland wil de knoop doorhakken Vliegtuigverliezen in Korea velser Haarlems Dagblad EDITIE 55 Frans-Engels front: Amerikaans sensatie schrijver over Nieuw- Guinea Ook Nederland dingt af op defensie bijdragen Diensttijd in Korea telt dubbel voor pensioen Beroep op voorzitters der Assemhlée en van de Veiligheidsraad Perón dingt naar de gunst der oppositie Agrarisch congres van de Partij van de Arbeid Nieuwe UNO-leden Vastrechttarief wordt niet vrijgesteld Wisselvallig weer 66e JAARGANG No 175 "Bureaux: Kennemerlaan 154, Tekf. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg47, Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, Directie,Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 2 FEBRUARI 1952 IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 296e JAARGANG No 28 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman De Franse Saarpolitiek heeft Vrijdag voor het eerst dr. Adenauer en zijn socialistische tegenstanders tezamen gebracht in een eenparige waarschuwing aan Frankrijk dat het Duitse vertrouwen in Frankrijks Europese plannen ernstig geschokt is. Ondanks de Saarkwestie heeft de West-Duitse Bondsraad Vrijdagavond zonder discussie besloten, zijn sanctie te geven aan het plan-Schuman, waardoor de ratificatie van het plan in West-Duitsland definitief is geworden. Ook de socialistische leden hebben in de Bondsraad geen bezwaren tegen de ratifi catie gemaakt, een houding waartoe zij be sloten nadat in langdurige zitting van de buitenlandse commissie van de Bondsraad het besluit was genomen, de raticifatie ge paard te doen gaan met een krachtig pro test tegen de Franse maatregelen in het Saargebied. Bondskanselier Adenauer heeft voor de Bondsraad een verklaring afgelegd, waarin hij de Franse politiek in het Saargebied in strijd noemde met de in April 1951 door minister Schuman schriftelijk gegeven ver zekeringen. „In brede kringen is het geloof geschokt, dat in Frankrijk een werkelijk bondge nootschap der bondsrepubliek, zoals dit als grondslag voor een verdedigingsgemeen schap nodig is, ernstig gewenst wordt," zo zeide Adenauer. „Men zal ook in Franse kringen niet achteloos mogen voorbij gaan aan deze in brede Duitse kringen heersen de verontrusting". De Bondsraad heeft de regering eenstem mig verzocht „met versterkte nadruk de pogingen voort te zetten om de Duitse rechten met betrekking tot de Saar te ver dedigen en de vrijheidsrechten van de Saarbevolking te herstellen." Volgens het besluit van de Bondsraad zouden de jong ste Franse maatregelen in strijd zijn met de volkenrechtelijke status van het Saar gebied. Dit is volgens de Bondsraad ..nog steeds een deel van Duitsland". De Bonds raad protesteerde ook tegen „de onver draaglijke wijze waarop de politieke vrij heid in het Saargebied is beperkt". Reuter meldt: De Saarlanders verwach ten een nieuwe storm van protest uit West- Duitsland tegen het ondertekenen van een accoord inzake sociale verzekering tussen de Saar en Italië, waarvan Vrijdagavond melding is gemaakt. De premier van Saarland, Hoffmann, heeft met Frankrijks machtiging het ac coord voor zijn land ondertekend, zo is van gewoonlijk betrouwbare Franse zijde meegedeeld. Britse en Amerikaanse functionarissen zijn bang dat het West-Duitse parlement het kanselier Adenauer onmogelijk zal maken voort te gaan met het plan voor een Europees leger, als er niet iets gebeurt dat de spanning over de Saarkwestie ver- PARIJS (Reuter). De Franse regering heeft eenstemmig besloten zich te verzet ten tegen de opneming van West-Duitsland in het Atlantische Pact, zo verneemt Reu ter uit Parijs. De Franse minister van Bui ten landse Zaken, Robert Schuman, heeft zulks in een persoonlijke brief aan zijn Amerikaanse ambtgenoot, Acheson, mede gedeeld. De Britse minister, Eden, heeft bij zijn besprekingen met Schuman bevestigd, dat Engeland in het huidige tijdsgewricht tegen de opneming van Duitsland is. Eden zou ook ten volle er van overtuigd zijn geraakt, dat Frankrijks politiek ten aanzien van het Saargebied niet veranderd is door de benoeming van de ambassadeur in Saarbruecken, zulks ten gevolge van een uiteenzetting van Schuman. Frankrijk, al dus Reuter, heeft zich dus kennelijk van de steun van Engeland verzekerd inzake mogelijke aanspraken van West-Duitsland op een regeling van de Saarkwestie als voorwaarde tot een Duitse deelneming aan een Europees leger. Bij de besprekingen tussen Eden en Schuman waren ook de Franse ambassa deur in Londen, Massigli, en zijn Britse ambtgenoot in Parijs, Harvey, aanwezig. In Franse diplomatieke kringen laat men zich zeer tevreden uit over het resultaat van de besprekingen SchumanEden. Men is van oordeel, dat zij een versterking der Frans-Britse banden ten aanzien van in ternationale zaken ten gevolge hebben gehad. BRUSSEL, (ANP) Het Assisenhof te Brussel heeft Vrijdagavond uitspraak ge daan in de zaak tegen de chirurg Rinchard. Hij werd tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Voordat het Hof zijn uitspraak deed, had de voorzitter van de jury nadat hij met de hand op het hart de geijkte formule had uitgesproken geantwoord op de 135 vragen, die het Hof de gezworenen Donder dag had voorgelegd. Op de vraag of de chirurg schuldig was aan de moord op de oud-burgemeester van La Louvière, aan de poging tot moord op de verpleegster Alice Lebrun, op het plaatsen van een landmijn in de tuin van baron Snoy en aan de poging tot moord op een tweetal leden van de rijkswacht, luidde het antwoord bevesti gend. Lucienne Burion, de leidster van het ondergronds verzet te La Louvière, die na de bevrijding de scherpschutter Wauthier eveneens aanzette tot het neerschieten van Deberghe, de oud-burgemeester, werd door de jury schuldig verklaard aan mede plichtigheid. Genoemde Wauthier werd evenals zijn kameraad Balligand schuldig bevonden aan de moord, na de bevrijding gepleegd op de collaborateurs Vandenborre en Tavernier. Zes andere beklaagden werden niet schuldig bevonden door de jury en on middellijk in vrijheid gesteld. In zijn motivering van het vonnis ver klaarde het Hof verzachtende omstandig heden aanvaard te hebben voor Rinchard op grond van diens zwakke wilskracht. Voor de andere veroordeelden aanvaardt het Hof als verzachtende omstandigheden de diensten die zij in het verzet hebben be wezen. De leden uit het ondergronds ver zet Lucienne Burion, Wauthier en Balli gand werden veroordeeld tot respectieve lijk 10, 8 en 3 jaar gevangenisstraf. Daar laatstgenoemde verzetslieden profiteren van de wet Le Jeun, die erin voorziet dat 2/3 van de straf kan worden kwijtgescholden, en zij reeds drie jaar in voorarrest zitten, betekenen de opgelegde straffen dat zij binnenkort op vrije voeten gesteld zullen .worden. Nieuwe richtlijnen voor Nederlandse onderhandelaars In de ministerraad zijn de herziening van het unie-statuut en de kwestie Nieuw Guinea aan de orde geweest. Aanleiding daartoe was de noodzakelijkheid om voor de Nederlandse vertegenwoordigers in de sub-commissie-Nieuw Guinea nieuwe richtlijnen vast te stellen. De besprekingen zijn op een dood punt gekomen omdat men van Indonesische zijde het overleg uitslui tend wenst te baseren op de overdracht van de souvereiniteit over Nieuw Guinea. Nederland stelt zich op het standpunt, dat de status quo dient te worden gehand haafd. Van welke aax-d de nieuwe richt lijnen zijn, is niet bekend, ook niet of er ten aanzien hiervan eenstemmigheid in net kabinet heeft bestaan. Wel schijnt men een toeschietelijker houding van Nederlandse zijde te verwachten, welke evenwel de goedkeuring van het parlement zou ver eisen. Ook zou er sprake van zijn de kwes tie Nieuw Guinea door het Internationale Gerechtsof in Den Haag te doen behande len. Voorts zou gedacht worden over de vorming van een beheerschap. NEW YORK, (Reuter). „Het Ame rikaanse departement van Buitenlandse Zaken doet wanhopige pogingen om een nieuwe strijd als gevolg van het geschil tussen Indonesië en Nederland inzake Westelijk Nieuw-Guinea af te wenden", zo schrijft de correspondent van de „New York Evening Post" in Washington. „De toestand is uiterst gevaarlijk, elke dag kan de strijd ontbranden", schrijft hij verder. „De Nedex-landers zeggen dat zij zullen vechten, zij dreigen er in particu liere gesprekken mee oorlogsschepen te zullen gebruiken om wapens en munitie in Nieuw-Guinea aan land te zetten". Naar aanleiding van dit bei-icht werd aan het ANP van zeer bevoegde Neder landse zijde het volgende commentaar ge geven: „De verondei-stelling, dat er een gewapend conflict zou dreigen tussen Ne derland en Indonesië, is onzinnig. Het be richt bevat een hoogst sensationele en on verantwoordelijke voorstelling van zaken, die op geen enkele wijze door de feiten wordt gedekt. De besprekingen in Den Haag omtrent de unie en Nieuw-Guinea vinden normaal voortgang en van een „dreigende situatie" is daarbij geen sprake". mindert voordat Donderdag in de Bondsdag het debat over de defensie begint. De Duitse regering heeft meegedeeld dat zij steeds bereid is met Frankrijk de Saar kwestie te bespreken, maar dat het initia tief daartoe van Frankrijk moet komen. OTTAWA, (Reuter). Generaal Eisen hower heeft te kennen gegeven, dat hij een republikeinse candidatuur voor het presidentschap van de V. S. op de conven tie in Juli zal aanvaarden. Lester Pearson, de Canadese minister van Buitenlandse Zaken en voorzitter van de ministerraad van het Atlantisch pact heeft Vrijdag te Ottawa verklaard, dat het pact op de diensten van generaal Eisen hower als militair opperbevelhebber tot tenminste Juni rekent. Pearson verklaarde verder, dat niet ver wacht werd, dat generaal Eisenhower de bijeenkomst van de Atlantische raad te Lissabon zou bijwonen. Het was echter waarschijnlijk, dat Eisenhower tenminste nog tot Juni op zijn hoofdkwartier te Pa rijs zou blijven. De tijdelijke commissie van de Raad van het Atlantische verdrag komt volgende week te Parijs voor de laatste maal voltal lig bijeen voor de vergadering te Lissabon van de ministeriële raad. Voor het laatst zal de commissie dan trachten de moeilijkheden uit de weg te ruimen die zijn gerezen naar aanleiding van de aanbevelingen van haar uitvoerend bureau tot verhoging van de defensie-uit gaven van een aantal aangesloten landen. Het grootste probleem voor de tijdelijke commissie is de afwijzing door België van het verzoek om de bewapeningsuitgaven met 50 procent te verhogen. Aan de Nederlandse regering werd ver zocht haar defensie-uitgaven met 40 pro cent te verhogen. Naar vernomen wordt, heeft Nederland in antwoord daarop een verhoging van 20 procent aangeboden. De Franse resident-generaal in Tunis, graaf De Hauteclocaue, is er na enige dagen in geslaagd een onderhoud te hebben met de Bey van Tunis, in diens paleis Hammam- lif. Tijdens dit onderhoud heeft de resident-generaal de Bey een boodschap van de Franse regering ter hand gesteld. De Bey zeide dat de vorige verzoeken tot een onderhoud waren afgewezen wegens ziekte van zijn zoon. De Hauteclocque (met bril) verlaat het paleis en stapt in zijn wagen. Bij Koninklijk Besluit is bepaald, dat de diensttijd van militairen, die in Korea en andere gebieden in het Verre Oosten dienst hebben gedaan bij de ter beschikking van de U.N.Ó. gestelde strijdkrachten, dubbel telt bij de voor de pensioenberekening geldige diensttijd. Onder Verre Oosten wordt in dit besluit verstaan China, Japan en Korea met aangrenzende zeegebieden. De militairen worden geacht te hebben deelgenomen aan krijgsverrichtingen ge durende de tijd, dat zij na 25 Juni 1950 in werkelijke dienst zijn geweest bij de UNO- strijdkrachten en niet in krijgsgevangen schap hebben vertoefd. Te Parijs is officieel medegedeeld, dat vijftien UNO-gedelegeerden uit Azië en Afrika hun regeringen verzocht hebben, de Tunesische klacht tegen Frankrijk in de U.N.O. te brengen, indien bemiddelings pogingen van de voorzitters van de Alge mene Vergadering en de Veiligheidsraad mislukken. Genoemde delegaties komen van Afghanistan, Birma, Egypte, Ethiopië, India, Indonesië, Perzië, Irak, Libanon, Pakistan, de Philippijnen, Saoedi-Arabië, Syrië, Jemen en Liberia. Een woordvoerder van de delegaties, Ahmed Sjoekeiri (Syrië) zeide een bezoek te hebben gebracht aan de voorzitter dei- Algemene Vergadering, Nervo, en zijn col lega van de Veiligheidsraad, Kijoe (Grie kenland). Hij had hun verzocht namens genoemde delegaties een document uit te geven, waaruit blijkt, dat de vijftien dele gaties de toestand in Tunis als een gevaar voor de vrede beschouwen. Sjoekeiri is plaatsvervangend secretaris-generaal van de Arabische Liga. In de brief werd gezegd, dat met het oog op de vrede, de veiligheid en de rech ten van de mens de kwestie-Tunis onder aandacht van de U.N.O. gebracht dient te worden. Sjoekeiri sprak echter de hoop uit, dat Frankrijk het voordien tot een accoord met de Tunesische regering zou brengen. De gezamenlijke leger-luchtmachtmanoeuvre „Snowfall' in Camp Drum (staat New York) deed haar naam eer aan. In een dichte sneeuwjacht bedienen besneeuwde paratroopers van het 188ste Regiment Infanterie een SI mm. mortier tijdens de oefeningen. Enkele landen hadden van hun regering reeds de toestemming ontvangen een be roep in deze op de Veiligheidsraad te doen. Mogelijk zou de Veiligheidsraad een be middelingscommissie kunnen instellen naar het Palestijnse voorbeeld. De Tunesische minister van Justitie en zijn ambtgenoot van Sociale Zaken (beiden leden der Neo-Destoer) hebben zich tegen over ..Le Monde" ontevreden uitgelaten over de Franse nota aan de Bey, „welke voor de Tunesische eisen niet bevredigend geacht kan worden". Volgens de politie zijn tot nu ongeveer 200 personen gearresteerd. In de buiten wijken van Tunis werd een gering aantal pistolen en dolken in beslag genomen A.F.P. meldt uit Algiers, dat het com munistische weekblad „Liberté" en het or gaan van de „beweging voor de overwin ning van de democratische vrijheid" „l'Al- gérie Libre" door de prefect in beslag zijn genomen, „wegens aanvallen op de Franse souvereiniteit". Over het algemeen was de toestand in de stad Tunis rustig. Er deden zich geen ern stige incidenten voor. (Van onze correspondent te Parijs) Op een lunch van de buitenlandse pers heeft de Franse premier Edgar Faure, die ook de portefeuille van Financiën beheert, gisteren verklaard dat zijn regering bin nenkort zou zijn genoodzaakt een aantal zeer ernstige maatregelen te nemen. De minister-president doelde op de politiek van versobering, die door de vorige rege ring, en met name door minister René Mayer, al op papier was gezet. Men verwacht, dat Faure genoodzaakt zou kunnen worden, binnenkort de invoer, vooral uit Amerika, maar ook uit verschil lende Europese landen, nogal drastisch te beperken. BUENOS AIRES (Reuter). De 78- jarige leider der socialisten in Argentinië, Enrique Dickman, heeft een onderhoud met president Perón gehad. Er is daarna een officieel communiqué uitgegeven, waarin wordt gezegd dat het socialistische partijorgaan, La Vanguardia, dat in Augus tus 1947 verboden werd, weer mag ver schijnen en dat de socialisten die om poli tieke redenen gevangen zitten naar ver luidt minstens 20 in vrijheid zullen wor den gesteld. Bij de vorig jaar November gehouden algemene verkiezingen waarvan de eind uitslag nog bekend moet worden gemaakt, wei'den de socialisten de vierde partij, na Peronisten, radicalen en conservatieven. Zij hebben de meeste aanhang in de stad Buenos Aires. De waarnemende secretaris van de so cialistische partij, Ramon Muniz, heeft later in een brief aan de partijleden ge zegd, dat de houding van de partij ten op zichte van het „totalitaire regiem" onver anderd is. De partij, aldus de brief, is pas verscheidene uren nadat het had plaats gehad op de hoogte gesteld van het onder houd tussen de president en dr. Dickman. Muniz waarschuwt voor „misleidende manoeuvres". E t v s Geen glans zonder licht: dat is de eerste stelregel, die een schrij ver zich voor ogen moet houden. De toestand in Egypte verbetert gelei delijk. Met uitzondering van Cairo, Alexan- drië en de kanaalzone worden Zaterdag de lagere scholen in het gehele land her opend. Te Cairo, waar verscheidene hon derden personen zijn aangehouden wegens deelneming aan de relletjes van het vorige weekeinde, hoopt men dat het uitgaans verbod voor de nachtelijke uren spoedig zal worden opgeheven. De telefoonverbin ding tussen Cairo en het Britse hoofd kwartier in de kanaalzone is Vrijdag her steld na drie weken verbroken te zijn ge weest. De ontwikkeling van de Brits-Egypti sche betrekkingen zal waarschijnlijk af hangen van de antwoorden, die het natio nale front het raadgevende orgaan van premier Maher de premier zal geven op de volgende drie vragen: Moet het contact met Engeland worden hervat teneinde tot een oplossing der me ningsverschillen te geraken? Moet de Egyptische ambassadeur naar Londen terugkeren? Moet Egypte het Westelijke plan voor de verdediging van het Midden-Oosten, dat de regering-Nahas in October verwierp, op nieuw in overweging worden genomen? In aanwezigheid van ongeveer 250 afge-* vaardigden uit het gehele land is Vrijdag te Apeldoorn het tweedaags agrarisch con gres van de Partij van de Arbeid geopend. Met een rede van de partijvoorzitter, de heer J. J. Vorrink. Na dit openingswoord werd een inleiding gehouden door het Tweede Kamerlid ir. A. Vondeling, over het agrarisch programma van de Partij van de Arbeid. De medezeggenschap is naar hij zeide in de landbouw nog lang niet bereikt. Het landbouwonderwijs is niet meegegroeid met de zich wijzigende landbouw en de cre- dietvoorziening van grote invloed op de productiemogelijkheden is onvoldoende en dient een vorm te krijgen als die voor de middenstand. Gezien de prestaties die de landbouw de laatste jaren heeft wordt het volgens deze inleider tijd dat hij „nu eens zwart op wit verklaart, wat hij een rede lijke beloning acht. Tot nu toe is hij daarin niet geslaagd en* toch is dit dringend nood zakelijk. Mag enerzijds het totaal van het agrarisch inkomen hier te landen redelijk worden geacht, de verdeling van de koek laat nog veel te wensen over", aldus ir. Vondeling. Des middags werd het congres voortge zet met een rede van de heer J. Lageveen, voorzitter van de Algemene Nederlandse Landarbeidersbond, die sprak over de landarbeiders en de kleine boeren. Hij be handelde onder meer de huidige prijspoli tiek, die zich baseert op het stelsel van de zogenaamde „kale kostprijs-plus-20 per cent". In die kostprijs is niet alleen het loon van de landarbeider, doch zijn ook zijn sociale en andere lasten verdiscon teerd. De kleine boer wordt dus onder meer betaald voor de sociale lasten, maar geeft die niet uit. Daarom zou het volgens de heer Lageveen aanbeveling verdienen de bedrijfspensioenverzeköMng ook voor zelf standigen in de landbouw verplicht te stel len. Tegen de „automatiek" van de 20 per cent had de inleider grote bezwaren. Als de lonen van de landarbeider worden ver hoogd en als de pensioenpremie moet wor den betaald, ontvangt de boer die niet al leen vergoed, maar hij krijgt steeds nog 20 percent bij. Aan het onderwijs voor de jonge land arbeider ontbreekt naar hij zeide, nog veel. De opleiding is veel te technisch, de scho len zijn in handen van de drie boeren. ox-ganisaties en de landarbeidersbonden staan er buiten. Een leerlingenstelsel als in de industrie en het ambacht ontbreekt. Werken voor muziekfestival van Salzburg- gekozen De Intexmationale vereniging voor he dendaagse muziek heeft werken van com ponisten uit veertien Eux-opese landen ge kozen voor het muziekfestival van Salz- bui-g, dat van 21 tot 29 Juni wox-dt ge houden. Marius Flothuis en Lex van Del den zullen Nederland met hun wex-k ver- tegenwoordigen. In de jury had van Ne derlandse zijde de pianist-componist Hans Henkemans zitting. De algemene vergadex-ing der U.N.O. verwierp Vrijdag een Russisch voorstel om veertien van de zestien landen, die om lidmaatschap der U.N.O. hebben verzocht tegelijk toe te laten. De stemverhouding was: 22 voox-, 21 tegen en zestien onthou dingen. De twee niet door de Sovjet-Unie ge noemde landen zijn Vietnam en Zuid- Korea. De resolutie behoefde een meerder heid van twee dex-den. Tevoren was er discussie geweest over de vraag of het Russische voox-stel een eenvoudige of tweederdenmeerdei'heid no dig had. De politieke commissie had haar met eenvoudige meerderheid aanvaard. De Algemene Vergadering bepaalde daarop met 29 tegen 21 stemmen en vijf onthoudingen dat een twee-derdenmeer- dex-heid nodig was. De veertien op de Russische lijst ge noemde landen zijn: Albanië, Bulgarije, Hongarije, Buiten-Mongolië, Roemenië, Finlaxid, Italië, Portugal, lei-land, Jorda nië, Oostenrijk, Ceylon, Nepal en Libië. De Amerikaanse afgevaardigde zeide zich tegeix de Sovjet-lijst te vex'zetten, „omdat zij leden opsomt, die volgens een eerlijke beooi'deling door deze oi-ganisatie, niet aan de gestelde eisen voldoen". Met 36 tegen vijf stemmen en 14 onthou dingen werd een vijfmogendhedenresolu- tie (Costa Rica, San Salvador, Guatemala, Honduras en Nicaragua) aangenomen, waarin de vergadering verzocht wordt bij haar volgende zitting de kwestie der toe lating wederom te bespreken en het inter nationaal gerechtshof om advies te vragen. TOKIO, (AFP). In een communiqué van de Amerikaanse luchtmacht wordt verklaard, dat de luchtmacht der verbon denen deze week boven Noox-d-Korea veertien vliegtuigen heeft vei'loren. In Januari vei-loor zij vijftig vliegtuigen. Eén vliegtuig der Noox-delijken is in de afgelopen week neergeschoten exx twee zijn beschadigd. Verhoging- stroom prijzen De heer De Loor (P. v. d. A.) heeft gis teren in de Tweede Kamer aan minister Van den Brink gevi-aagd, of hij het in de geest van de electriciteitsnota acht, dat volgens de richtlijnen voor de vaststelling der nieuwe electriciteitstarieven wel het gewone tarief tot 240 kw wordt vrijgesteld van vex-hoging met 25 pet., maar niet het vastrechttarief. De minister heeft geantwoord, dat het oorspronkelijk in de bedoeling heeft ge legen het vastrechttarief (75 percent der kleinverbruiker-s heeft vastrecht) niet te verhogen. Dan zou echter het gewone ta rief met ongeveer 60 percent moeten wor den vex-hoogd. Hierin schuilt een onbillijk heid en op grond van sociale ovex-wegin- gen wil men daartoe niet overgaan. De definitieve beslissing over de vei-ho- gingen, althans wat betreft de uitwerking ex-van, is nog steeds niet genomen. Het ovex-leg met de electx-iciteitsbedrijven heeft gex-uime tijd in beslag genomen en de voorstellen zijn nu in studie bij het Direc- toraat-genex-aal voor de Pi-ijzen. Het K.N.M.I. deelt mede: In de hogere luchtlagen was het de laatste dagen koud en als gevolg daarvan kwamen er behalve regen af en toe ook sneeuwbuien voor. Toch is op vele plaatsen in ons land het sneeuw dek geheel verdwenen. De winter trekt zich op het ogenblik maar heel langzaam verder naar het Oos ten terug. In Duitsland trad gistex-en lichte dooi in maar in Oost-Europa en in Rusland vriest het nog licht tot matig. Ook in Scandinavië handhaaft zich de vorst. In Noord-Zweden vroor het vanmorgen plaat selijk meer dan 10 graden. Een vrij actieve storing veroorzaakte gistex-en in Zuid-Fx-ankrijk en in de afge lopen nacht in het Middellandse Zeegebied plaatselijk zwax-e regen. In de Alpen en ook in cie Ardennen viel daarentegen veel sneeuw. Tijdens het weekend zullen de temperaturen overwegend boven het vries punt blijven. De kans op enige neex-slag, waarschijnlijk in de vorm van buien, is voor Zondag tamelijk groot. rcxxxxcccooccccocccoc»ococc:xcocccoccoc>occccccococcc PLAATSELIJK BUIEN Verwachting, medegedeeld door het' K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opge maakt te 10 uur: Vanavond en vannacht opklaringen en temperaturen om het vriespunt. Morgen overdag half tot zwaar be wolkt en plaatselijk regen- ot' sneeuw buien en over het algemeen iets lagere temperaturen dan vandaag. Zwakke tot matige wind tussen West en Zuid. 3 Februari Zon op 8.19 uur, onder 17.30 uur. Maan op 10.46 uur, onder 2.40 uur.* 4 Februari Zon op 8.17 uur, onder 17.32 uur. Maan op 11.12 uur, onder 3.56 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 2 Februari Hoog water: 8.20 en 20.40 uur. Laag water: 3.53 en 16-22 uur. Zondag 3 Februari Hoog water: 9.07 en 21.36 uur. Laag water: 4.36 en 17.05 uur. Maandag 4 Februari Hoog water: 10.05 en 22.43 uur. Laag water: 5.22 en 17.59 uur.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1