„Neeltje" keerde levenslustig in IJmuidense handen terug Practisph Christendom werd zestig jaar lang uitgedragen Visserij-varia Schipper van de „UK 61" schuldig aan aanvaring met de IJM 239 Overweldigende belangstelling voor het jubileum van dokter Boosman Herinneringen aan de tijd van „zeurdebatten" Wijk aan Zee Goed Autorijden 9 MEES TOXOPEUS ALS „CHAPERONNE" Tweehonderdveertig „paarden" in de machinekamer VSV-elftallen voor morgen IJmond-handballers ontvangen Catchers I Lustrumuitvoeringen van de C.G.IJ Raad voor de Scheepvaart oordeelde Bevoegdheid voor maand kwijt „VNV" houdt eerste culturele avond Herdenking van „Alkmaar" slachtoffers Burgerlijke stand Agenda voor Velsen ZATERDAG 2 FEBRUARI 1952 Het vriendelijke gezicht van schipper Jaap van der Meulen was gistermiddag om streeks het middaguur een en al zonnigheid, toen zijn vernieuwde, ouwe vriendin „Neeltje" haar neus bruisend om de kop van de vissershaven stak. Hij was overigens de enige niet, die glunderde, want de verweerde wangen van zijn vriend Mees Toxopeus op dat ogenblik nog achter het rad vertoonden eveneens een blos van de^bries en het plezier. De reddingboot „Neeltje Jacoba" heeft haar plaatsje in IJmuiden weer ingenomen, en ofschoon haar tijdelijke vervanger „Prins Hendrik" ook welgemoed naar een woedende zee zou zijn gestampt, de „Neel- tpe", en enkel en alleen zij, heeft een dek, waarop de IJmuidense bemanning zich volkomen thuis voelt. Tweehonderdveertig paarden In een uur en een kwartier heeft de pas gepensionneerde Mees Toxopeus de red dingboot van het Y naar de sluizen ge stuurd, wat de voormalige twee Krom houtmotoren nimmer gepresteerd zouden hebben in dezelfde tijd. De twee splinter nieuwe „Glennivers", die in Leeuwarden gemonteerd zijn, gaven de reddingboot met hun tweehonderdveertig paarden voldoen de spoed om het Noordzeekanaal binnen de anderhalf uur op de slofjes te nemen. Ter assistentie van de vele malen gede coreerde Mees waren Wiebe van der Meu len, de zoon van Jaap, en twee machinis ten aan boord om de „Neeltje" naar IJmui den te brengen. Het laatste stukje van de reis van de middensluis naar de „stal" hebben wij de siddering gevoeld van haar hart en het enthousiasme van de Oostmahornse mensenredder, die honderd uit babbelde. „De zeventiende ben ik van Leeuwarden vertrokken om via Harlingen over het IJsselmeer naar Amsterdam te koersen met een gemiddeld vaartje van een mijl of tien. In de Friese hoofdstad is de nieuwe motor geplaatst en in Amsterdam is de laatste hand gelegd om het scheepje weer geheel zeewaardig af te leveren. Onder meer is er een andere mast omhoog ge gaan, aan het stuurhuis is wat veranderd, het grote en onhandige kompas is eruit gehaald en in de kajuit is een kaarten- tafeltje geplaatst. Verleden week Donder dag zijn we met haar al in IJmuiden ge weest, maar hoewel het leek of het roer wat onwillig gehoorzaamde toen we de vissershaven passeerden, zijn we toch door gevaren naar Amsterdam, waar de inven taris nog aan boord moest worden gebracht. Zij moest in Rotterdam ook nog „door de ring". Van de hoofdstad hebben wij haar via het Merwedekanaal naar de Maashaven gevaren en terug langs Hoek van Holland, Scheveningen, IJmuiden, naar de jacht haven op Kattenburg. „Woest maar kalm" Schipper Mees Toxopeus in een duffel- tje en op zijn grijzende haar de pet met liet NZHRM-schildje is 1 October gepen- sionneerd, niet omdat deze „woeste maar kalme" zeerob zijn „vijandelijke vriend" niet meer zou kennen, maar wegens het feit, dat vijfenzestig een leeftijd is, waarop een welverdiende rust noodzakelijk wordt. Dit geldt overigens niet voor Mees, want als hij op een gegeven ogenblik achter de kachel zou blijven, was er gegronde re den voor ongerustheid. Dezelfde routine en liefde is nog aanwezig en dat weet men HFC—VSV. VSV speelt Zondag vriend schappelijk tegen HFC aan de Spanjaards laan. Zij komt uit met: Broekhuizen C. Schoon, Kunst Hazeveld, Spaans, Stijger v. d. Kuil, Tielrooy, Roos, Belfroid, De Graaf Volendam 3—VSV 2. A. G. Kremer Den Dunnen v. d. Klooster A. d. Gelder, Fortuin, W. v. Gelder J. Bouwens, Hamers, v. d. Sluis. De Vries. Zwanenburg UITGEVAREN VISSERIJVAARTUIGEN Dinsdag 15 Januari: st. Haarlem IJM 9. Maandag 21 Januari: st. Limburgia IJM 54; mt. Maria van Hattem IJM -10. Dinsdag 22 Januari: st. Catharina Duyvis IJm 60; mt. Eveline IJM 116. Woensdag 23 Januari: st. Flamingo IJM 25, Vikingbank IJM 183. Donderdag 24 Januari: st. Tubantia IJM 37, De Hoop IJM 73; mt. Batavia IJM 99. Vrijdag 25 Januari: st. Norma Maria IJM 6, Herman SCH 92; mt. Johannes Polderman IJM 20, Allan Water IJM 34, Antje RO 15; ml. Prinses Marijke SCH 9. Zaterdag 26 Januari: ml. De Vrouw Jacoba KW 122; mk. Wiron V IJM 208. Maandag 28 Januari: mt. Claesje RO 46; ml. Heemstede IJM 53, Martha IJM 74, Ver wachting IJM 204, De Arend KW 7, Hubertha Gerarda KW 9, Rijnmond IV KW 15, Willem Cornelis KW 16, Arie Nico KW 17, Dirk KW 19, Orion KW 22. Cornelis KW 24, Con cordia KW 26, Margrietha Maria KW 29, Nederland VI KW 37, Helena KW 39, Aafke Jacoba KW 41, Neptunus KW 45, Noordzee KW 47. Jan KW 50, Henk KW 56, Floris KW 59, Elizabeth KW 64. Noordster KW 67, Saturnus KW 69. Nelly Maria KW 70, Maria Jacoba KW 73. Excelsior II KW 78, Zeezwa luw KW 83, Jan KW 84. Sumatra 86, Wil- lempje KW 89, Alida KW 91. De Vrouw Dirkje KW 104, Jacoba KW 107, Gebroeders KW 108, Rijnmond V KW 110, Avontuur KW 114, Petronella KW 125, Wilhelmina II KW 138 Wilhelmina III KW 147, Vooruit KW 151, Arie KW 155, Katwijk III KW 161, De Vier Gezusters KW 162, Janna KW 163. Gebroe ders KW 166, Eendracht KW 168. Aleida KW 169, Zeemeeuw KW 170, Vooraan VL 115, Voorwaarts KW 142, Bruinvis RO 1, Dolfijn RO 2, Adjowico RO 9; mk. Nelly v. B. IJM 23, Twee Gebroeders IJM 27. Vios IJM 52, Rex IJM 228, Dageraad IJM 229, De Jonge Willem IJM 230, Magda IJM 272. Haarlem I IJM 276, Nehim I AM 16, Nchim II AM 17, Marianne KW 10. Anne Marie KW 27, Rein KW 30, Prinses Margriet KW 51. Hermina IV KW 53, Jacob KW 92, Koningin Juliana KW 133, Jana KW 210, Clazina Johanna RO 3, Tiny Dieuw WR 33. Dinsdag 29 Januari: st. Tzonne IJM 1. Vios I IJM 24, Zeelandia IJM 38; mt. Elie Chéné- vière IJM 32, Thorina IJM 33, Wiron IV IJM 209; ml. De Verwachting KW 28, Rijn mond III KW 44, Volharding KW 65, Voor waarts KW 140. Hendrik en Jan KW 70, Bertina VL 85; mk. Albatros IJM 277, Samen werking KW 21. Pieter Cornelis KW 31, Ka- rel Doorman KW 227. Woensdag 30 Januari: st. Mary IJM 61; mt. Shamrock IJM 129; ml. Heemstede IJM 53. Excelsior II KW 78, Sumatra KW 86, De Vrouw Dirkje KW 104, Petronella KW 125, Vooruit KW 151; mk. Nelly v. B. IJM 23. Donderdag 31 Januari: ml. Sumatra KW 86. Vrijdag 1 Februari: st. Bergen IJM 16, Bloemendaal IJM 71. bij cle KNZHRM ook, weshalve het kan toor hem een briefje schreef met de vraag of hij bereid was om de „Neeltje" even van Leeuwarden naar IJmuiden te brengen. Mees zei helemaal geen nee, maar haast juichend: „graag". Zijn vriend Jaap van der Meulen kon er met het oog op het ruige weer niet uitbreken om zijn „liefde" te halen. Thuishaven De „Prins Hendrik" heeft inmiddels zijn, wat stuggere motor laten aanslaan, want Mees Toxopeus moest hem meteen naar Muiden loodsen, waar hij wat opgekalefa terd wordt om vervolgens de definitieve thuishaven te bereiken. In Den Helder zal het blauw-witte scheepje ongetwijfeld vlug zijn ingeburgerd. Dinsdag zal Jaap van der Meulen achter het rad van zijn „Neeltje" een proefvaart maken. Waarschijnlijk naar Texel. De enige wedstrijd, die voor de handbal vereniging „IJmond" is vastgesteld, wordt de ontmoeting tussen de heren van IJmond I en Catchers I uit Rotterdam. De IJmonders hebben uit hetzelfde aantal gespeelde wedstrijden 5 punten meer dan de gasten, zodat kan worden verwacht dat de punten op „Watervliet" zullen blijven en IJmond I een trapje hoger in de districts tweede klasse zal komen. IJmond I bindt de strijd aan mei: J. Böhm; W. Reymcr en P. Rens; K. Schik, L. Aptroot en P. de Waal; J. Beunder, H. Garritsen, B. Hofman, H. Wabben en P. Scheerman. Re serves: H. Boon en G. Kramer. R.K. Harmonie „St. Caeeilia" koos nieuw bestuur De R.-K. Harmonie „St. Caeeilia" heeft in haar jaarvergadering een belangrijke bestuursmutatie ondergaan, daar niet min der dan drie nieuwe functionarissen wer den gekozen. Dit zijn de heren L. Bart, A. Duineveld en L. Harsveld. De oud-pen. ningmeester en latere voorzitter de heer J. L. Harsveld, die vele jaren deel heeft gehad in het actieve werk voor „St. Cae eilia" stelde zich niet herkiesbaar, omdat hij de tijd gekomen achtte zijn taak aan jongeren over te dragen. Met grote erken telijkheid en waardering voor hetgeen ,de heer Harsveld voor „zijn" corps heeft ge daan, werd hem door de voorzitter, de heer H. J. Vermey dank gebracht. Voorts konden de leden besluiten om deel te nemen aan een in het voorjaar te Andijk te houden bondsconcours, waar „St. Caeeilia" zal uitkomen in de afdeling uitmuntendheid. Dames- en herenploegen naar de „wimpelwedstrijden" Op 5 November van het vorige jaar be stond de Christelijke Gymnastiekvereni ging „IJmuiden" vijf jaar. Dit feit heeft zij reeds in diezelfde maand in intieme kring herdacht. Haar leden werd een feestavond en haar adspirant-leden werd groepsge wijs een filmuurtje aangeboden. Thans wil zij dit eerste lustrum ook in ruimer kring vieren. Op 27, 28 en 29 Februari komen er uitvoeringen in het Patronaatsgebouw, IJmuiden.Oost. Daar de laatste jaren het ledental sterk is toegenomen, moet de ver eniging thans overgaan tot het geven van drie uitvoering-avonden, om hun die de vereniging en de gymnastiek een warm hart toedragen gelegenheid te geven het speciaal voor dit jubileum samengestelde programma te kunnen zien. Gememoreerd mag verder-worden, dat de vereniging in de afgelopen jaren grote activiteit aan de dag heeft gelegd en zij streeft er verder naar om de gymnastiek op hoger niveau te brengen door intensieve training'en aan schaffingvan de daarvoor benodigde mate rialen. Met andere verenigingen uit de kring Amsterdam- e.o. van het N.C.G.V. zal de C.G.IJ. op 9 Februari haar krachten meten in de „wimpelwedstrijden 1952" door daar twee dames- en twee herenploegen (2e en 3e graad) heen te sturen, zodat zij tracht de vereiste wedstrijdroutine te vergroten, door haar leden ook in br-eder verband te laten uitkomen. Deze wedstrijden worden dit jaar georganiseerd door de Christelijke Gymnastiekvereniging „D.E.V." te Amster dam. Ook het befaamde Vreemdelingenlegioen neemt deel aan de zuiverings- en beveili gingsacties in Noord-Afrika. Een aantal legioensoldaten doorzoekt hier een ver sterking in Bia Drassen, in de omgeving van Kaap Bon. De Raad voor de Scheepvaart heeft uit spraak gedaan inzake de aanvaring van de motorbotter „Maria Catharina" IJM 239 met de motorkotter „Lummetje" UK 61 tijdens slecht zicht in het Zuider Toelei- dingskanaal te IJmuiden op 17 October 1951. Die dag om ongeveer half vijf vertrok de IJM 239 uit de Vissershaven naar de Noordzee. Het was windstil en er hing een lage nevel over het water. Voorop stond de uitkijk. Na het verlaten van de haven stak men over naar de fortoever van het Zuider buitenkanaal om s.b.-wal houdende, naar buiten te varen. Toen het schip ter hoogte van de semaphoor voer, kreeg men recht vooruit een topvuur en beide zijlich ten van een tegenkomer in zicht. De lich ten van de IJmuidense botter brandden helder, de vuren van de binnenpieren wa ren goed te zien. Men nam waar, dat de tegenligger in plaats van naar stuurbooid nog iets naar bakboord ging en tussen de wal en de IJM 239 wilde passeren. De bot ter kon niet meer stuurboord uit; de schip per, die zag, dat een aanvaring onvermij delijk was, zette de motor volle kracht achteruit en gaf hard bakboord om de ste ven naar het gevaar te keren. De „Maria Catharina" raakte de kotter aan stuur boordzij vóór de motorkamer. De steven van de'IJM 239 was zwaar beschadigd en het schip maakte water. De schipper besloot terug te keren naar de vissershaven en rapporteerde aldaar het voorgevallene aan havenmeester en scheepvaartinspectie. Schipper T. de Koker van de IJM 239 heeft verklaard dat geen enkel geluidssig naal is gegeven of gehoord. De UK 61 voer terstond door naar de haven en keek niet om naar het andere schip. Van de zijde van de Urker kotter is ver klaard, dat voorop twee matrozen stonden als uitkijk. Men voer halve kracht. Vlak voor de aanvaring werden twee korte sto ten gegeven om te trachten voor het schip langs te komen. Toen de schepen na de schok vrij kwamen, is de motor gestopt en gevraagd' of er hulp nodig was. Schipper J van den Berg van de UK 61 heeft nog medegedeeld, dat af en toe mistseinen wer den gegeven; de uitkijkt ontkent dit echtei. De inspecteur voor de scheepvaart heeft SCHEEPVAART IJMUIDEN In de haven van IJmuiden zijn Vrijdag binnengekomen: Holdernook van Goole. Ber- kelstroom van Hull. Falcon van Londen. Gordias van Rotterdam. Maaskerk v. Dakar. Bolbck van Londen. Maashaven van Manilla. Tartu van Kalmengrad. Totlerel van Rotter dam. Maraat van Huil. Geert Bodewes van Den Helder. Prior van Newport News. Dag- mar Bratt van Antwerpen. Isac Mayer Wie- ser van Baltimore. Vecht van Boston. Libelle van Rotterdam. Vertrokken: Lingestroom naar Liverpool. Henrica naar Rotterdam. Norma naar Abö. Patria naar Antwerpen. Henry Barbro naar Riga. Razerö naar Stockholm. Fiolette Erica naar Antwerpen. Fairwood Elus naar Swan sea. Flevo naar Rotterdam. Marken naar Gaïvestonen. Rapid naar Parijs. David S. Terry naar Hampton Roads. Shamrock naar Rostock Atlantic Captain naar Antwerpen. Amstelstroom naar Bristol. Roelf naar Bor deaux. Sigvard naar Helsingborg. Bomma naar Oslo. Douro naar Aarhus. aangevoerd,, dat de verklaringen van beide partijen elkaar tegenspreken en dat daaruit geen duidelijk beeld van het gebeurde is te verkrijgen. Een neutrale derde, ambtenaar op de semaphoor, deelde evenwel mee, dat de IJmuidense botter stuurboord-wal hield bij het fort, maar dat de UK 61 aan haar bakboordkant voer. De Urker heeft artikel 35 B.A.R. overtreden door niet s.b.-zijde van het vaarwater te houden. Ook is arti kel 25 B.A.R. overtreden doordat beide schepen geen geluidsseinen hebben gege ven. De inspecteur is van mening, dat de aanvaring veroorzaakt is door de UK 61 en stelde de Raad voor, de schipper L. van den Berg de bevoegdheid te ontnemen om als schipper op vissersvaartuigen te varen voor de tijd van drie maanden. De Raad is van oordeel dat de navigatie van de UK 61 geheel beheerst werd door de haast de vangst te lossen en daarna weet niet spoed naar zee te vertrekken. Daarom liep zij bij de heersende mist met te grote vaart naar binnen, liet zij na om te onder zoeken of het aangevaren schip hulp nodig had en verzuimde de botsing bij de Scheep vaartinspectie te melden. De Raad acht het nodig, dat de schipper van de UK 61 voor zijn roekeloos varen gestraft dient te worden en beslist, dat schipper Lubbert van den Berg, geboren 8 Augustus 1918, wonende te Urk, de be voegdheid wordt ontnomen om als schipper op vaartuigen te varen voor de tijd van écn maand. De Raad spreekt de schipper van de IJM 239, Izaak de Koker, geboren 18 Augustus 1908, vrij. De vereniging „Velsen-Noord Vooruit", die onder het nieuw gekozen bestuur uit vertegenwoordigers van de vier buurtver enigingen haar taak breder is gaan opvat ten, zal de leden van de aangesloten buurt verenigingen voor de eerste maal een cul turele avond aanbieden. Het Hervormde Wijkhuis aan de Dijck- mansstraat is daar thans een mooie gele genheid voor. Het onderwerp van deze avond „Landen en volken, die men ontmoet op de weg naar Indonesië", wordt toegelicht door de heer A. Langkemper. Deze avond is vast gesteld op Maandag 18 Februari. Jaarvergadering- van Oud-Katholiek Ondersteuningsfonds De afdeling IJmuiden van de vereniging „Oud-Katholiek Ondersteuningsfonds" zal Dinsdagavond in het Oud-Katholiek ver enigingsgebouw haar jaarvergadering hou den. Behalve de gebruikelijke punten ver meldt de agenda de benoeming van can- didaten voor het hoofdbestuur, de uitvoe ring van een propaganda-actie en voor stellen voor de algemene vergadering der vereniging. Voor de bestuursverkiezing is aftredend en herkiesbaar de voorzitter. Wegens het in 1953 te vieren 60-jarig bestaan van de afdeling zullen hieraan be sprekingen worden gewijd, die tevens ten doel hebben zo mogelijk de algemene ver gadering in IJmuiden te ontvangen. In- en uit. Vrijdag kwamen binnen tot 16 uur: de KW 10 34 6, IJM 52, KW 53 122. Naar zee vertrokken de UK 53, WR 67, UK 120; IJM 71 16 318. Het is niet slechts een experiment van de laatste tijd om de jeugd in clubverband haar vrije tijd nuttig en aangenaam te laten bestedén. Daarvan kan ieder rechtgeaard IJmuidenaar op leeftijd al getuigen. De vloer van het oude en helaas in slopershanden gevallen „Koning Willemshuis" aan de Kanaalstraat hoek Amstelstraat in IJmuiden- West heeft vaak gebogen onder de last van de vele jonigenslaarzen en de oude pot kachel in de benedenzaal zou heel wat hebben kunnen vertellen. In dit „Koning Wil lemshuis" hebben op 22 Februari 1892 de bekende jeugdleiders Tj. Doevendans en L. P. Tismeer het initiatief genomen tot de oprichting van de afdeling IJmuiden van dé „Christelijke Jonge Mannen Vereniging". Deze afdeling droeg de naam „Het Mosterdzaadje" en dit zaadkorreltje heeft zodanig wortel geschoten, dat zeer vele thans in de gemeente wonende ouderen nog steeds met vreugde en dankbaarheid terug denken aan wat zij in dit clubverband hebben geleerd. De eerste voor-zitter in de nieuwe ver eniging werd ds. L. W. Erdman en na hem hebben nog vele anderen de praeses-ha- mer gehanteerd. Zeker mag de naam van I. Sliggers in dit verband niet vergeten worden. Het driemanschap dat echter de vereniging tot de grootste bloei bracht be stond uit de heren W. Doevendans, K. Spijker en H. Vos. Deze mannen, die vol komen met hun tijd meeleefden, hebben de eerste stoot gegeven tot de oprichting van een toneelclub en wat het resultaat hiervan was bleek uit de bijzondere op voering van „L'Avare" (de Vrek) van Molière ter gelegenheid van het gouden jubileum der vereniging. De öudb toneelclub trad voor het eerst op" in Januari 1927 met een stuk van de predikant A. K. Straatsma „Het geweten". .Trouw wordt het verslag van deze gebeur tenis in het archief bewaard, hoewel de critiek noch wat stuk, noch wat spel be treft zo bijster hooggestemd was. Diepzinnig De eerste tijd, zo zegt de tegenwoordige voorzitter Th. Mooy en zijn medebestuurs lid en onafscheidelijke kameraad Jac. de Koning beaamt het, waren de wekelijkse bijeenkomsten wel erg gewichtig en wer den. diepzinnige inleidingen gehouden, vaak ook door sprekers van buiten. De anecdotes uit die tijd, die nu nog de ron de doen, zijn legio. Langzamerhand echter verloren die verenigingsavonden veel van hun deftigheid en mede door het ontstaan van een damclub, een biljartclub, een „strijkje" en een voetbalvereniging kreeg het geheel een ander aspect. Die voetbalclub is de tegenwoordige V.V.IJ., die in Februari het zilveren jubi leum viert en die nu geheel op eigen be nen staat. Ook hier geldt het gevleugelde woord: kleine kinderen worden groot. Zwervend door IJmuiden Met weemoed denken velen terug aan de dag dat de vereniging het Koning Wil lemshuis de rug toe moest keren (omdat de schulden te groot werden). Aflossing kon op het pand niet worden betaald èn het eind van het lied was zoeken naar een ander onderkomen. Die vergadergelegen heid werd gevonden in de consistorie van de Nieuwe Kerk. Maar men voelde zich hier tóch niet geheel thuis. Toen kwam voorzitter J. Kramer op een lumineus idée. Het grote winkelpand van Van Het was maar goed, dat dokter D. J, Boosman gisteren geen spreekuur heeft ge houden, want het aantal belangstellenden onder wie de burgemeester, mr. M. M. Kwint en zijn echtgenote dat de zeer geliefde Velsense geneesheer in de loop van de dag kwam gelukwensen met zijn „zilve ren verblijf" in de gemeente, overtrof de honderd ver. Collega's, tientallen patiënten, besturen van ziekenfondsen, verpleegsters en een deputatie van oud-Velsen hebben in het huis aan de Sta tionsweg dokter Boosman de hand gedrukt en allen op hun manier ge zegd hoe zij over hem denken. En dat bleek wel zeer gunstig, getuige bijvoorbeeld de oud-Velsenaren, die in een aardig gedicht hun waar dering voor zijn persoon en capaci teiten niet onder wachtkamerstoe- len of -banken staken. Zij illustreerden deze treffende geste met een prachtige instrumententas. Mevrouw Boosman werd evenmin vergeten, want voor haar hadden De geliefde arts. de dorpsgenoten een fraaie theemuts mee gebracht. Zeker wel zestig bloemstukken gaven de grote kamers het beste accent en bewezen ten overvloede, dat hier een Velsenaar ju bileerde, die niet alleen wegens zijn prak tijk de nodige hoogachting geniet. Hon derden brieven en telegrammen zijn be zorgd en ook een paar taarten, die onge twijfeld van pas zijn gekomen. Deze dag droeg evenwel geen officieel karakter, waardoor de sfeer en gezellig heid uiteraard gestimuleerd werden. Mevrouw Boosman deelde ons na de grootste toeloop in vertrouwen mede, dat haar man deze enorme belangstelling in zijn hart toch wel erg op prijs heeft ge steld, ondanks het feit, dat hij er zelf „niets aan had willen doen". bij Stormvogels Daar de voorgenomen herdenking van de doden van de trawler „Alkmaar" vorige week door „Stormvogels" niet door kon gaan wegens het afgelasten van de wed strijd, stelt het' bestuur zich thans voor haar vóór de wedstrijd „Stormvogels" V.V.A. te houden. Praag -in de Prins Hendrikstraat stond leeg en de ruimte op de bovenverdieping was enorm. Zo goed en zo kwaad als het kon werd er daar- een zaal ingericht. Het zag er met de financien allertreurigst uit, maar wat maalde het bestuur daarom, het licht van een petroleumvergasser was wel zo romantisch als de dure electrische ver lichting. Zwarte bladzijde De oorlog bracht de zwarte bladzijde in het boek. Oud-IJmuiden ontruimd: terug naar de consistorie, daarna naar het ver- nigingsgeb.ouw--aan de Kalverstraat in IJmuiden'-Oost. - Toen -verschillende leden naar Duitsland w.erden gedeporteerd viel, ondanks de pogingen van voorzitter Jac. de Koning, de zaak uiteen. Bij de wederoprichting van de afdeling, enige ti!d na de bevrijding, moest de naam van Daan Deelder van de lijst worden ge schrapt, Hij was in Duitsland om het leven gekomen. Later ontviel nog een trouw lid: Eddv Servaas, die niet uit Indonesië weerkeerde. Andere inslag, hetzelfde doel De oorlogstijd heeft de jonge mannen doen zien, dat er in het leven meer nodig is dan een verenigings- of clubavond per week. En de leden en vooral het bestuur van het herboren „Mosterdzaadje" hebben zich met vreugde gegeven aan hun nieuwe taak van sociaal werk. Helpen anderer nood te lenigen, reclasseringswerk, het sa menwerken met plaatselijke officiële in stanties, kortom liet practisch Christen dom is in de plaats gekomen van de „zeur-debatten" van vroeger, zoals voor zitter Th. Mooy het noemt. En in de bestaande clubs van nu, te weten: twee. jongensclubs, een toneelclub, het muziekensemble „Die Rooiroks" en zijn onderafdeling de mondharmonica club „Die Ossewa", zijn velen opgenomen, die enige tijd geleden nog tot de riiet- gegrepen jeugd behoorden. De strenge grens, die er voorheen liep tussen jongens- en meisjesvereniging is opgeheven. In de gecombineerde bijeenkomsten, die Maan dagavond worden gehouden, komt de jeugd van IJmuiden jn clubverband bij een, jongens zowel als meisjes. De wijze van werken is dynamischer geworden, het doel van de vereniging on derging geen verandering. „Wij schamen ons het evangelie van Jezus Christus niet", zo zegt de voorzitter. „En daarom trach ten wij de jongeren geestelijk weerbaar te maken in het leven", voegt hij eraan toe. Het is te wensen dat de C. J. M. V. in IJmuiden nog vele jaren het goede zaad in vruchtbare bodem zal kunnen strooien. Kinheim speelt vriendschappelijk in nieuwe formatie In onderling overleg hebben de voetbal verenigingen Kinheim en Wijk aan Zee be sloten de competitie-rustdag te gebruiken voor een vriendschappelijke wedstrijd, die Zondagmiddag in Wijk aan Zee wordt ge speeld. Deze gelegenheid neemt Kinheim te baat om enige, van andere verenigin gen overgeschreven nieuwe krachten op te stellen en te „beproeven". Opmerkelijk is, dat niet minder dan drie gebroeders het Kinheim-elftal deze keer aanvullen. Kinheim komt uit met: M. Lants; A. Paap en' B. Dekker; W. Groeneveld, W. Mol en C. Luntz; S. Dekker, Th. v. Vuu- ren, J. H. v. d. Wateren, A. Prinsen en A. Dekker. Slipjacht gaat vanmiddag door De slipjacht door de Kennemer duinen tussen Wijk aan Zee en de Egmonden, die vorige week Zaterdagmiddag wegens de sneeuw niet doorging, zal vanmiddag om kwart voor twee aan de Van Oldenborgh- weg starten. Het parcours voor deze jacht van de K.N.J.V. is uitgezet door burgemeester mr. M. M. Kwint, van Velsen. Langs het kantje. Het was gisteren met de kleine schoi helemaal mis. Het grotere aanbod bracht een daling van de noteringen, die nog juist stand konden houden vóór de opvangprijzen. De gemid delde prijs voor de schol 2 lag op onge veer f 10 per kist. Uitgezochte kwalitei ten, die clan ook wat grover moesten zijn, noteerden f 25 tot f 15. De grote schol gaf evenmin veel reden tot vreugde: deze va rieerde van f 32 tot f 25 per kist naar ge lang de kwaliteiten. De tong bleef onver anderd, met uitzondering van de grove slips, die langzaam daalden op f 0,85 per kilo. De grote tong noteerde gemiddeld f 3,35 tot f 3,10 per kilo. Enkele kisten wijting vonden kopers voor f 22 tot f 18 per kist. Geen loon naar werken. Vele loggers en kotters, die tengevolge van het storm weer eerder binnen kwamen en Vrijdag al markten, maakten door de lage markt geen beste besommingen. Enkele redden zich nog enigszins door de kwantiteit, zo als de KW 6, die f 5470 haalde, de KW 10 met f 1820 en de AM 17 met f 2920. De overige besommingen lagen rond de f 1500 per schip. Weinig belovend. Vandaag kwamen er nog twee trawlers: de Catharina Duy vis had 30 kisten schelvis en piepers, 300 makreel, 150 wijting, 220 koolvis, 150 ha ring en 25 diversen en de Limburgia bracht 50 schelvis en piepers, 200 wijting, 130 makreel, 200 gul en koolvis, 50 haring en 20 kisten diversen aan. Van de Noord- loggers was Vrijdagmiddag al binnen de KW 122 met 800 kilo tong, 4 tarbot, 50 schol en 16 diversen. Sterker. De Katwijkse vloot onder gaat een verjonging. In IJmuiden liggen in reparatie de Katwijk 127, welke een nieuwe motor krijgt, de KW 20 die, zoals we al meldden, een nieuwe motor en een nieuwe brug wordt aangepast en de KW 49, die zijn oude brug gaat verwisselen voor de gi-otere, oude brug van de KW 20. Verder ligt de KW 175 nog in Katwijk, die een nieuwe motor krijgt. Marktnieuws. Prijzen: Gr. tong 3,35- 3,10, gr.m. tong 1,85-1,75, kl.m. tong 1,60- 1,47, kl. tong I 1,56-1.48, kl. tong II 1,02- 0,94, tarbot I 2,15-1,90 per 1 kg. Gr. schol 32-30 gr.m. schol 37-31, kl.m. schol 57-42, kl. schol I 36-30, kl. schol II 30-16, schar 28-18, bot 14-9, wijting 23-22,50 per 50 kg. Gr. kabeljauw 132-84 per 125 kg. Aanvoer: 147 kisten tong en tarbot, 349 schol, 44 schar, 127 bot, 38 wijting, 93 kabeljauw en gul, 12 diversen, totaal 800 kisten. Besommingen: KW6 f 5470, AM 17 f 2920, WR67 f 2460, I.IM276 f 730, IJM 277 f 570, IJM11 f 1090, IJM228 f 750, KW 27 f 1250, KW21 KW92 f 670, KW10 f 1820, KW227 f 310, KW77 f 180, KW133 f 1550. KW34 f 1850, KW12 f 410, KW210 f 780, KW30 f 1080, KW94 f 900, IJM230 f 240, IJM23 f 100. ADVERTENTIE Zeer binnenkort verschijnt M. K. HANSEN KAPITEIN CARLSEN De ondergang van de Flying Enterprise. Geb. ƒ5.90 U kunt nu reeds intekenen op dit verhaal, uit de mond van Capt. Carlsen zelf opgetekend, bij AB. DE JONG KLAVERS BOEKHANDEL Edisonstr. 7 IJmuiden, fel. 5326 K2550 GEBOREN: J. C. van Honkvan Gelder, z.. Hoofdbuurtstraat 6, Velsen; J. C. Stoop Balm, d.. Hoofdstraat 107, Santpoort; H. A. Vlotman—van Beek, z., Geelvinckstraat 21, Velsen-N.; A. de GraafHornstra, d., Kost- verlorenstraat 12, Zandvoort; H. de Haan Guikema, d., Parallelstraat 8, Velsen-N.; A. van der MolenStreefland, d., Kanaalstraat 54, IJmuiden; J. J. Kunstvan Kroonenburg, z., Willemsbeekweg 34, IJmuiden-O.; H. Fre- nay—Kwaak, d.. Ladderbeekstraat 121, Vel sen-N.; A. J. cle VosBakkum, z., Reinier Claeszenstraat 7, IJmuiden-O.; A. Otto— Wonink, d., Schoonoortstraat 38, Velsen-N.; A. M. ZonneveldWeterings, z„ Geelvinck straat 1. Velsen-N. OVERLEDEN: J. W. de Wringer, 70 j., echtgenote van D. J. Tebrunsvelt, Broekber- genlaan 8, Santpoort; D. J. Grossenbag, 63 j., ongehuwd, Duin en Kruidbergerweg 60, Santpoort; A. Vuil, 53 j.. echtgenoot van M. Boes. Kompasstraat 7, IJmuiden. ONDERTROUWD: N. Swaab, Gerrit van der Veenstraat 85, Amsterdam en J. W. van Vlissingen, Gladiolenstraat 27, Santpoort; H. P. Lamers. Heirweg 9, Velsen-N. en C. W, Schoorl. Willemsbeekweg 8, IJmuiden-O.; L. Bieze, Iepenstraat 26, IJmuiden-O. en A. Mooibroek. Iepenstraat 26, IJmuiden-O.; W. 't Hart, van Leeuwenstraat 11, IJmuiden en J. Nat, van Leeuwenstraat 52, IJmuiden; P. van Til, Clink Sterkstraat 33, Beverwijk en J. W. Rosier, Vareniusstraat 2, IJmuiden-O.; P. A. C. Donker. Frans Naereboutstraat 34, IJmuiden-O. en M. J. van Kaam. Groene- weg 7, IJmuiden-O.; P. Kops, Voorplaats 4, Santpoort en E. M. de Haan, Reinier Claes zenstraat 22, IJmuiden-O. GEHUWD: J. H. Pabbruwee en C. L. den Haan, Duin en Kruidbergerweg 61, Sant poort; C. P. Selderijk en D. Kint, Fazanten- laan 37, IJmuiden-O.; J. W. A. Joosten en S. A. de Kraker, Prinses Marijkestraat 7a, Eist; J. G. Kramer en M. M. Mol, de Ruyter- straat 98, IJmuiden-O.; R. Mors en R. M. Folieer, Acaciastraat 15, IJmuiden-O.; P. W. de Boer en E. Huijsing; C. Bos en R. Geus, Scheldestraat 28, IJmuiden; J. de Groot en J. van Oldenmark, Oranjestraat 41 rd, IJmuiden; F, Reker en H. Veldman, IJssel- straat 35, IJmuiden. ADVERTENTIE DUYN's AUTORIJSCHOOL Kalverstraat 20 - IJmuiden-Oost - Tel. 4806 ZATERDAG 2 FEBRUARI Thalia. - 19 en 21,15 uur; „De gevaarlijke leeftijd". Rex. - 20 uur: „Vulcano". ZONDAG 3 FEBRUARI Rijks II.B.S., Tiberiusplein. - 10,15 uur: Humanistisch Verbond, lezing door dr. A. Saalborn, uit Bussum. Thalia. - 15 uur: „De stad des doods", 19 en 21,15 uur: „De gevaarlijke leeftijd". Rex. - 15 en 20 uur: „Vulcano". MAANDAG 4 FEBRUARI Raadhuis. - van 10 tot 12 uur: Spreekuur Burgemeester. Nutsbibliotheek. - Van 19 tot 21,30 uur geopend. Thalia. - 20 uur: „Nachtdienst in Parijs". Rex. - 20 uur: „Vulcano",

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 3