Weinig animo voor Kennemer groente Predikbeurten Onrust in Noord-Afrika wekt ook in Italië beduchtheid •Clowntje Rick Eerste rabarber aangevoerd Groenten- en fruitmarkt in de afgelopen week Castricum IJmuiden Europese schaats kampioenschappen 4 Beverwijk-reserves verliezen en degraderen Beverwijks aandeel in huldeblijk Agendo voor Beverwijk Van der Voort rü'dt als eerste op de 5 km. Zorg om afbrokkelende Westerse positie is sterker dan het leedvermaak Dieven stalen koper uit opgelegde trawler Twee broertjes door gasverstikking omgekomen Voor de kinderen Provincie zal geldleningen sluiten Scheepvaart ZATERDAG 2 FEBRUARI 1952 Na een slecht begin herstelde de groen- tenmarkt zich in het laatst van deze week enigszins. Het aanbod is echter nog steeds groot en vooral de winterproducten zijn royaal vertegenwoordigd, al werd een der eerste voorjaarsboden gesignaleerd in de vorm van enkele kistjes rabarber, waar voor 50 cent per bos is betaald. Op de markt van Vrijdag liepen de prij zen der spruiten op tot 61 cent per kilo. Prei kwam van de 1520 cent per kilo op de 2228 cent per kilo terecht. Selderij knollen noteerden van 617 cent per stuk. Minder vlot gaat het met de boerenkool, deze echte wintergroente boekt nog steeds de lage prijs van 512 cent per kilo. Groene- en rode kool worden iets duurder en -kwamen nu tot 16 cent per kilo. Het aanbod in witlof is nog altijd be perkt tot een bescheiden hoeveelheid waar voor van 2245 cent per kilo werd be- Het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen in Nederland deelt over het ver loop van de groenten- en fruitmarkt in de week van 25 Januari tot 1 Februari het vol gende mede: Het weerbeeld in het begin van deze ver- slagweek had tot direct gevolg, dat verschei dene winterproducten in prijs stegen. De ruimere vraag naar spruiten en witlof kwam in de noteringen tot uitdrukking. Het eerst genoemde product steeg in prijs tot 52 cent per kg. en witlof werd voor 30—50 cent per kg. aangekocht. Door het sterk wisselende weerbeeld van deze week waren de groente- prijzen vrij onstabiel. De groene savoye kool profiteerde van de korte sneeuw- en vorstperiode. Maandag werd voor deze groente van f7.50 tot f 27,50 per 100 kg. besteed, welke prijs Woensdag weer terugliep tot f 18,40. De noteringen voor de gele savoye kool waren aanzienlijk lager: van f6,50 tot f 10 per 100 kg. Witte kool, die in de laatste weken voor het grootste deel naar de Verenigde Staten werd geëxporteerd, is nu wat de uitvoer aangaat op Oostenrijk, Duitsland en België aangewezen, aangezien Amerika thans zelf dit product aan de markt brengt. Door het uitvallen van deze belang rijke afnemer zakten de prijzen voor de Deense witte tot f6 a f 10 per 100 kg., met uitvoer naar Duitsland. België en Engeland. Bij geringe aanvoer bracht de voor export geschikte breekpeen f 23.60 tot f 27,60 per 100 kg. op. De voor het binnenland bestemde winterpeen noteerde f15 tot f20 de 100 kg. Voor waspeen werd 15 tot 28 cent per kg. betaald. Rode kroten werden tegen f 22.60tot f23,90 per 100 kg. aangekocht, de lange kro ten voor f 18 tot f 18.50. Boerenkool, die in het begin van deze week tot 21 cent per kg. noteerde, zakte na Woensdag terug op 5 tot 13 cent. Prei werd tegen sterk variërende prijzen van 16 tot 27 cent per kg. aangekocht, evenals de knolselderij (5 tot 30 cent per kg.). Uien werden regelmatig voor export naar onze nabuurlanden en ook voor West- Indië op de veilingen opgekocht tegen 30 tot 38 cent per kg. Andijvie voor het binnenland bracht gemiddeld 60 a 70 cent per kg. op Enkele partijtjes sla werden voor 12 tot 17 cent per krop aangeboden en de stoofsla be- somde van fl tot f 1.30 per kg. In de noteringen voor het harde winter- fruit kwam weinig verandering. Wat de export van appelen aangaat is het wachten op de openstelling van de Franse grens. Naar diverse andere landen werd regelmatig ver laden. De belangrijke beslissingswedstrijd van het tweede tiental der damclub Beverwijk, tegen de kampioensploeg DOS. om uit te maken welk tiental volgend jaar in de eerste klasse der Kennemer damcompetitie zal uitko men is met 119 voor de BDC'ers verloren gegaan. Het Haarlemse DOS promoveert nu en de BDC'ers gaan het volgende seizoen in de tweede klasse van de damcompetitie Haar lem en Omstreken proberen. En het dient eerlijkheidshalve gezegd: de promotie van de Haarlemmers is volkomen verdiend. Wel hebben de BDC'ers deze wedstrijd met drie invallers gespeeld, maar ook bij de eerste ontmoeting wisten de Beverwijkers ternau wernood gelijk spel te veroveren. De gedétaiïleerde uitslag was: DOS Beverwijk II 1. H. v. Berk—L. Haver2—0 2. Ch. Schelfoud—F. Bakker 2—0 3. W. Dijkhof—W Hoogeboom 1—1 4. H. Oudhof—W. J. v. Hattum 0—2 5. W. Roest—C. Snel 1—1 6. F. ClaudinsL. Oosterman 02 7. L. HouwelingE. Reinhout Sr20 8 G. v. MarsbergenN. v. d Sluis.. 02 9. G. Ottolini—W. de Graaf 1—1 10. W. Kort—A. Hofland2—0 Totaal voor DOS119 voor Amerika Maandag 4 Februari, des avonds om kwart over acht, wordt in het raadhuis van Beverwijk, onder praesidium van burge meester mr. H. J. J. Scholtens een verga dering gehouden, waarin men komen wil tot de oprichting van een plaatselijk comité, dat zich zal belasten met gelden in te za melen voor het carillon dat Nederland als dank voor verleende hulp van Amerika, (zowel in als na de oorlog), aan het Ameri kaanse volk zal aanbieden. De collecte is in alle Nederlandse ge meenten bepaald op 16 Februari. Hare Majesteit de Koningin zal tijdens haar be zoek aan Amerika in April het geschenk aan de president der Verenigde Staten aan bieden. ZATERDAG 2 FEBRUARI Kennemer Theater. - 7 en 9,15 uur: Pa trouille der verlorenen. Luxor Theater. - 7 en 9,15 uur: Met de kippen op stok. W.B. Theater. - 8 uur: De laatste der pira ten. ZONDAG 3 FEBRUARI Kennemer Theater. - 2,30, 4,30, 7 en 9,15 uur: Patrouille der verlorenen. Luxor Theater. - 2,15 uur: Koningin der bandieten. 4,30, 7 en 9,15 uur: Met de kippen op stok. W.B. Theater. - 2,30 uur: Het teken van de gorilla; 4,30 en 8 uur: De laatste der piraten. MAANDAG 4 FEBRUARI Kennemer Theater. - 7 en 9,15 uur: Pa trouille der verlorenen. Luxor Theater. - 7 en 9,15 uur: Met de kippen op stok. W.B. Theater. - 8 uur: De laatste der pira ten. taald. Waspeen is er weinig, evenals andij vie; hier komt nu toch echt spoedig het einde van de aanvoerperiode. Winter en prijzen Aan het begin der week zag het er naar uit dat de prijzen der bloemen naar bene den zouden gaan. Maar toen Koning Win ter terugtrok, herstelde de markt zich en Vrijdag was het zelfs „duur". De tulpen noteerden van 6590 cent per bos en een enkele partij kwam tot boven de gulden. Narcissen zijn er weinig. Helios en Lau rens Costers noteerden rond de 70 cent per bos. Blauwe druifjes liepen op tot 37 cent per bosje. Er is veel vraag naar fresia en de goede kwaliteiten gingen ver boven de gulden per bosje. Hyacinten en crocussen zijn er weinig. Cyclamenbloemen komen nog regelmatig aan de markt. Wilgenkatjes gingen tot 50 cent per bosje. De aanvoer van potplanten is gering. Dirigent Schilp ontving waardering- Het is de gewoonte geworden op het Provinciaal Ziekenhuis „Duin en Bos" in Castricum dat hij of zij die met pensioen gaat en zich voor de patiënten op cultureel gebied verdienstelijk heeft gemaakt, een blijk van waardering meekrijgt. De heer J. Schilp, dirigent van de „Cas- tricumse Orkest Vereniging" en van het mondaccordéon-orkest „De Wielewaal", is enige tijd geleden na een 30-jarige dienst tijd met pensioen gegaan. Het was de voor zitter van de „O.A.V." het overkoepe lingsorgaan van alle verenigingen op Duin en Bos de heer P. Hourik, die na een hartelijke speech in de toneelzaal de heer Schilp gisteravond een boekwerk „Politiek en dirigeerstok" van dokter Bertha Geiss- ler overhandigde. De echtgenote van de dirigent werd verblijd met een fraai bouquet. Na deze korte plechtigheid, waar bij welhaast alle leden van beide orkesten tegenwoordig waren, bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. Voorlopig kan men de dirigent nog niet missen, reden waarom hij de dirigeerstok zal blijven hanteren. HANDEN ZONDER SCHOEISEL Aan het politiebureau Dorpsstraat 1 zijn inlichtingen te krijgen over de volgende verloren en gevonden voorwerpen: Gevonden: glacé herenhandschoen, rode autoped met luchtbanden, een snelbinder, duimstok, autoped, paarlsnoeren ketting, grijs gebreide herenhandschoen. Verloren: bruin met geel gebreide kin derwantjes, zwarte glacé dameshandschoen. AGENDA VOOR CASTRICUM EN UITGEEST „Corso-Theater", Castricum, Zaterdag 19.15 en 21.30 uur, Zondag 20 uur: „Losprijs". Zondagmiddag 14 en 16.15 uur, Maandag, Dinsdag, Woensdag, iedere avond 20 uur: „De Minivers". Bioscoop „De Ooievaar", Uitgeest, Zater dag 20 uur en Maandag 20 uur: „Ben je vrij vanavond?" Zondag 16 en 20 uur: „De geheimzinnige dr. Satan". Deel 1: „Het graf in de golven". ZONDAGSDIENST ARTSEN De Zondagsdienst wordt van Zaterdag middag 2 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door dokter H. J. van Nie- velt, Burgemeester Lommenstraat 10. Voor dezelfde tijd is de wijk- en kraam- verpleging in handen van zuster M. C Landsman, Torenstraat 29, telefoon 401. KERKDIENSTEN Geref. Kerk, 10 en 17 uur: ds. A. G Kornet. Ned. Herv. Gemeente, 10 uur: ds. L. Can- negieter. Herv. Evang. Ver. 10 uur: ds. J. van der Linde. AANRIJDING OP BERUCHTE VIJFSPRONG Gistermiddag is de 28-jarige los-arbeider J. M. uit IJmuiden Oost op de vijfsprong bij de Julianalaan aangereden door een personenauto, die met een flinke snelheid de achterzijde van het rijwiel „greep". De wielrijder werd tegen de keien geslingerd, waardoor hij enige schaafwondjes aan lip pen, neus en handen en waarschijnlijk een lichte hersenschudding opliep. De fiets was volkomen vernield. In het raadhuis van Oestersund is onder leiding van de heer S. Laftman (voorzitter van de Zweedse Schaatsenrijdersbond en vice-president van de International Skating Union) de loting gehouden van de wedstrij den, welke, heden, Zaterdag en Zondag op de baan zullen plaats vinden. Aanwezig wa ren alle leiders van de verschillende landen, mr. C. P. Eecen. het Nederlandse lid van de ISU-commissie trok voor het hardrijden de nummers uit de bus. Op de eerste plaats vond een groepsinde ling plaats voor de 500 meter. Vrijwillig en in onderling overleg hadden de Nederlandse rijders besloten, Wim van der Voort in de eerste groep te laten uitkomen. Kees Broek man in de tweede, Anton Huiskes in de derde en Gerard Maarse in de vierde groep. Daarna vond de loting in de verschillende groepen plaats. Het resultaat van deze loting was voor de 500 meter dat Van der Voort in de derde rit start tegen Karlsen (Noorwegen), Broekman in de vierde tegen Citterio (Italië), Huiskes in de achtste tegen Caroli (Italië), en Maarse in de dertiende tegen Asplund (Zweden). Vervolgens kwam de groepsindeling voor de 5000 meter aan de orde, gevolgd door de loting in de groepen. De Nederlanders had den wederom in dezelfde volgorde ingeschre ven. Deze indeling was zeer belangrijk voor de paring onderling, mede met het oog op het uur, waarop vanmiddag moet worden gereden, dit in verband met verschil in tem peratuur, de windsterkte en de ijsconditie voor in de middag of later op de dag. Wim van der Voort lootte als eerste tegen de Italiaan Mussolino. Broekman komt in de vijfde rit uit tegen Caroli, Huiskes in de tien de rit tegen Offenberger en Maarse in de twaalfde tegen Martinsen. De weerberichten voor Zaterdag waren verre van gunstig. Men verwachtte een sneeuwval tot diep in de middag. Het ijs was Vrijdagavond al zeer matig en men vreesde dat de lichte sneeuwvlokken zich vast op de baan zouden zetten. Andersen is natuurlijk sterk favoriet voor de titel, met Pajor op de tweede plaats, ver volgens Aas, Ericson en Van der Voort. De gevaarlijke leeftijd is een bijzonder onderhoudende Amerikaanse film, die in het eerste deel van het weekprogramma op het witte doek in Thalia komt. Een rolprent die een aantrekkelijke mixture brengt van alle elementen, die het publiek kan wensen. Goede acteurs en actrices, een voortreffelijk verhaal en een beste verfil ming. Al met al dus een uitstekende speel film. Dat is in de eerste plaats te danken aan de prachtige vertolking, die Myrna Loy geeft van de tussen haar hopeloze liefde voor 'n jongeman en de toewijding tot haar echtgenoot heen en weer geslingerde advo- catenvrouw. Dit soort rollen voert gemak kelijk tot melodramatische accenten, doch Myrna Loy's spel is zo sober, eerlijk en levensecht dat zelfs de ietwat ongemoti veerde dubbele happy ending aan het slot van de film aannemelijk wordt. Dit is stel lig niet alleen haar verdienste, ook het meesterlijke tegenspel van Roger Livesey als de egoïstische echtgenoot-beroemdheid, Richard Greene als de medeminnaar en de jeugdige Peggy Cummings als haar stief dochter, draagt daartoe in ruime mate bij. Een bijzondere film, die wij gaarne aanbe velen. Zondagmiddag wordt een Western ge presenteerd in Thalia. „De stad des doods" toont beroemde figuren, Hopalong Cassidy bijvoorbeeld. Staalharde vuisten, rokende revolvers, veedieven en uiteindelijk na tuurlijk het zegevierende recht. Maandag, Dinsdag en Woensdag speelt „Nachtdienst in Parijs" in Thalia. Een geestige Franse rolprent met als onderwerp het Kerstfeest van Parijse politiemannen, die nachtdienst hebben. De agenten Bricard en Pichet zijn het die op hun typische po li tiekarret.i es en met de wijde cape door de Kerstnacht zwerven ter tuchtiging van het kwade en ter bescherming van het goede, hetgeen op dergelijke hoogtijdagen wel wat erg door elkaar loopt. Het feest vieren ze echter allemaal, wat de taak van de beide dienaren van Hermandad uiter aard niet eenvoudiger maakt. De twee kostelijke Parijzenaars, met hun nuchter gezicht en een hart van goud spoeden zich voort door een lawine van de vreemdste gebeurtenissen in deze zo rumoerige Kerst nacht. Regisseur Frangois Campaux, die ook het scenario van dit aardige filmver haal schreef, blijkt flair en een uitstekend gevoel voor humor te bezitten, die sterk aan Clairs oudere films doen denken. In het eerste deel van het R e x - pro gramma draait de beroemde Italiaanse rol prent „Vulcano". Het neo-realisme dat vooral in de Italiaanse filmindustrie veel opgang maakt, is ook het kenmerk van deze door William Dieterle zo knap gere gisseerde rolprent. De cineast filmde een kleine tragedie op een rotsachtig eilandje in de Middellandse Zee. Een aloud verhaaltje met als kern Magdalena, een meisje dat achttien jaar geleden de wereld introk met een man, die haar later bedroog. Zij raakt op het verkeerde pad en wordt door de zedenpolitie naar haar geboorteplaats ver bannen, waar ze niét op kan tegen de pri mitieve stugheid van de bevolking. Haar argeloze zusje Maria wordt verliefd op de duiker Doneto die een handelaar in blanke slavinnen blijkt te zijn en Magdalena tracht zijn sinistere plannen te verijdelen. Als haar dat niet lukt vermoordt ze hem. Dan komt het dramatische einde; de vulkaan barst los en Magdalena wordt bedolven onder gloeiende lava en vallend puin. De actrice Anna Magnani toont in een aantal fascinerende scènes haar talent op overtuigende wijze en de lieftallige Geral- dine Brooks geeft een perfecte vertolking van de rol van Maria. Naast de vele on volkomenheden het zwakke scenario bijvoorbeeld geeft deze film veel te ge nieten aan overtuigend sipel en prachtige natuuropnamen. De film die Woensdag en Donderdag op het witte doek in Rex komt is van een geheel ander karakter. „Gentleman inbre ker" vertelt van twee mannen, gezworen vijanden, rivalen in de liefde, de een is een schavuit, de andere bezeten door één ge dachte: hem te vangen. Het verhaal speelt zich hoofdzakelijk in Parijs af, waar een zekere Philippe, „gentleman inbreker" van beroep, op de meest geraffineerde wijze opereert, zo handig dat hij ongrijpbaar is voor de Franse politie, hoofdzakelijk ver persoonlijkt in de figuur van Maubert, zijn tegenspeler. Het aantal intrigues in deze rolprent is onwaarschijnlijk hoog, hetgeen overigens geen afbreuk doet aan de duide lijk volgbare geschiedenis, die op een an dere wijze eindigt dan men aanvankelijk zou denken. Eric Portman en Guy Rolfe, respectievelijk als Maubert en Philippe, doen het niet slecht, Nadia Gray, als Ma deleine, de oorzaak van veel moeilijkheden evenmin. Een aardige film voor liefhebbers van spannende verwikkelingen. Zondag 3 Februari IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10 uur: ds. J. v. d. Berg, 17 uur: ds. D. C. v. Wijngaarden. Gebouw Chr. Belangen, 10 uur: ds. D. C. van Wijngaarden, jongerendienst (12 18 jaar). Geref. Kerk, Ichthuskerk, 9 en 10.45 uur: ds. J. A. Tiemens., 15 en 17 uur: ds. R. D. Beukema. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 8.30 en 17 uur: ds. J. J. Arnold. Chr. Geref. Kerk, 10 en 16 uur: ds'. J. W. van der Gronden. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, 10.30 uur: ds. W. Veen. Oud-Katholieke Kerk, 8 uur: Vroegmis, 10 uur: Hoogmis (Maria Lichtmis), 19 uur: Vespers. Dinsdag en Donderdag 9 uur: Heilige dienst. Leger des Heils, 10 uur: Heiligingssamen komst, 16.30 uur: Jeugddienst, 19 uur: Openluchtsamenkomst, 20 uur: Verlos singssamenkomst. IJMÜIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10.30 uur: ds. G. Wassenaar, Heilig Avondmaal, 19 uur: ds. G. Wassenaar, dankzegging. Geref. Kerk, Goede Herderkerk, 9 uur: ds. C. W. Thijs, 16.30 uur: ds. J. A. Tie- .mens. Ver. v. Vrijz. Herv., Abelenstraat 1, 10.30 uur: de heer J. B. Assendorp. Evangelisatievereniging „Elon", Casem- broot-zijstraat, 10 uur: de heer P. D. Bardelmeyer van Noordwijk aan Zee. Dinsdag 19.45 uur: ds. J. A. Visser van Anjsterdam. DRIEHUIS: Geref. Kerk, koffiekamer Westerveld, 10.30 uur: ds. C. W. Thijs. Evang. Luth. Gemeente, koffiekamer Westerveld, 9.45 uur: ds. G. Kroes van Beverwijk. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, Zaterdag 19.45 uur: Avondgebed (Wijkgebouw Torenstraat), Zondag 10 uur: ds.( H. P. Huisman, 19 uur: ds. L. Brink. Jeugdkapel (Torenstraat), 10.15 uur: mr. F. L. S. F. baron van Tuyll van Serooskerken. VELSEN-NOORD: Geref. Kerk, 10 en 17 uur: ds. G. L. R. Riphagen van 's Gravenmoer. Ncd. Herv. Kerk, Wijkgebouw Dyck- mansstraal, 10 uur: ds. L. Brink, 19 uur: ds. H. P. Huisman. BEVERWIJK: Ned. Herv. Kerk, Grote Kerk, 10 uur: ds. J. O. Norel, 19 uur: ds. J. Wiersma, Jeugddienst. Ned. Herv. Kerk, Populierenlaan, 10 uur: ds. F. C. Willekes. Maranatha, 10 uur: de heer J. Kits van Doorn, 17 uur: de heer P. D. Bardel meyer van Noordwijk aarUZee. Leger des Heils, Speeltuingebouwtje Kerkstraat, 10 uur: Heiligingsdienst, 19 uur: Verlossingssamenkomst onder lei ding van luitenante W. K. v. d. Veen. Vereniging van Vrijzinnig Hervormden, Princesselaan 10, 10 uur: C. B. Termaat, 11.30 uur: Zondagsschool. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. J. Wiersma, 19 uur: ds. F. C. Willekes. Jeugdkapel, Groenelaan, 10 uur: M. v. d. Windt. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, 10.30 uur: ds. D. ter Steege, 18.45 uur: bizoridere kerkdienst, ds. A. K. Straatsma van Den Haag, 18.45 tot 19 uur: Zangdienst, medewerking Ned. Herv. Kapelkoor. De Toorts, 9 uur: ds. D. ter Steege. Kapel, geen dienst. Jeugdhuis, 10 uur: Jonge jeugdkerk, de heer J. A. Schreuder. Geref. Kerk, 10 en 17 uur: ds. M. W. J. C. de Kluis. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 10 en 15 uur: ds. N. Bruin. HAARLEM: Church of England, Kinderhuissingel, 3 p. m. Evensong, rev. Mossman. De rijkspolitie te water heeft drie jonge mannen aangehouden wegens diefstal van koper uit een opgelegde trawler in de Am sterdamse haven. Zij hadden van de ma chines tal van koperen onderdelen gesloopt en deze verkocht. De waarde van het ge- stolene dat als oud koper werd verkocht, was 500 gulden, maar de sloperij maakt een totale revisie van de machines nodig en dat kost heel wat meer. In Weert zijn de beide zoontjes van de familie G. Jongen, respectievelijk 12 en 6 jaar in de badkamer vermoedelijk door ontsnappend gas uit de geyser bedwelmd geraakt. Hun moeder vond beiden bewuste loos in de met water gevulde badkuip. Doklershulp was spoedig aanwezig, maar beide kinderen bleken reeds te zijn over leden. Ze kregen regenen flink ook! Binnen enkele mimiten kletterde 'n hevige regenbui op hen neer. „Rennen, jongens", riep oom Tripje. „We moeten zien, dat we 'n schuilplaats vinden, anders worden we doornat!" Ze holden allemaal door de regen; de jongens lachten, want zo erg was het nu weer niet; hel was zomer. Maar toch zou het beter zijn als ze ergens konden schuilen. Maar er was niet zo gauw een droog plekje te vindenOnder de bomen was het ook nat, want de bui werd steeds erger. ,,Jawaar moeten we nu eigenlijk heen!", zei oom Tripje. Toen ontdekten ze, een eindje verder tussen de bomen aan de kant van het veld een woonwagen. „Wacht eens, misschien mogen we daarin zo lang schuilen!", zei oom Tripje. Er stond een man in de open deur van de wagen; hij rookte een pijp en keek naar buiten. „Vindt u het goed, dat we even binnenkomen?", riep oom Tripje. De man van de woonwagen knikte. „Komt er maar gauw in!", zei hij. (Van onze correspondent in Rome Italië is het centrum van het Middel landse Zeegebied. Geen wonder dat alles wat de oude wereldzee betreft, hier steeds met aandacht wordt gevolgd. Laten wij de oudheid met Cleopatra en Julius Caesar buiten beschouwing, dan nog heeft Italië er het meest toe bijgedragen dat Egypte tot op zekere hoogte deel heeft aan de Wes terse beschaving. In de periode toen het land werkelijk onafhankelijk was (1820 1882), placht de Khédive zich vooral van Italianen te bedienen bij zijn pogingen om zijn rijk een Westers aanzien te geven. Tot 1876 was het Italiaans zelfs de officiële diplomatieke taal in de Nijlvallei. Een Venetiaans koopman, Carlo Rossetti, was de raadgever van Mohammed Ali bij al diens hei-vormingen, vooral op landbouw gebied. Hij liet ook de schepen voor de eerste Egyptische vloot bouwen in het arsenaal van Livorno. Later werd, weder om door Italianen, een Egyptisch arsenaal gebouwd te Alexandrië en tot op deze dag verstaan de meeste Egyptische zeelui Ita liaans. Het kadaster van Egypte werd ge maakt door de Florentijn Lorenzo Masi, de Egyptische posterijen werden georganiseerd door de directeur-generaal der Italiaanse posterijen, Italiaanse medici richtten te Alexandrië het eerste hospitaal in en toen er in 1824 een universiteit werd geopend, werden voor vrijwel alle leerstoelen Italia nen beroepen. Een Italiaans ingenieur uit Triëst, Luigi Negrelli, die in opdracht van Metlernieh (Triëst was destijds Oostenrijks) het Suez- kanaal heeft ontworpen, stierf toen hij op het punt stond met de uitvoering te wor den belast, doch De Lesseps heeft zijn plannen, vrijwel zonder wijzigingen, over genomen. Deze intieme betrekkingen wer den in 1882, toen de Engelsen Egypte be zetten, abrupt onderbroken, doch ieder die Caïro of Alexandrië heeft bezocht, weet hoe talrijk de Italianen daar ook nu nog zijn (ruim 70.000) en welk een belangrijke plaats zij in de Egyptische samenleving in nemen. Aan Britse zijde Tiidens het fascistisch bewind heeft Italië heel wat sympathie in het Nijldal ingeboet, vooral bij de nationalistische groepen, die een Italië leerden kennen, dat geneigd was Engeland in Noord-Afrika te verdringen, met de bedoeling zelf de vrij gekomen plaats in te nemen. Maar ondanks deze verkoeling koos bijvoorbeeld Victor Emanuel III na zijn troonsafstand Egypte tot verblijfplaats, zoals vele jaren geleden de grootvader van Koning Faroek Italië tot zijn tweede vaderland maakte. Geen wonder, dat de Italianen de gebeurtenissen daarginds met grote aandacht volgen. Na tuurlijk staat de pers met uitzondering van de communistische, socialistische en fascistisch-nationalistische bladen min of meer aan de zijde van Engeland, zij het zonder veel overtuiging. Engeland geniet hier nu eenmaal weinig sympathie en het zal wel niemand verwonderen, dat som mige Italianen de hoop koesteren, dat een volkomen onafhankelijk Egypte zich weer meer op Italië zal oriënteren. Geheel anders staan de zaken ten aan zien van Tunis. Frankrijk heeft in Italië een uitstekende pers en men krijgt niet de indruk, dat de gebeurtenissen in Tunis met leedvermaak worden gevolgd, behalve na tuurlijk in uiterst-linkse kringen. Men herinnert zich hier, hoe Frankrijk zich lange tijd heeft verzet tegen de Ameri kaanse aandrang om Libië tot een onaf hankelijke staat te verklaren, omdat de Fransen begrepen, dat wanneer het achter lijke Libië rijp werd geacht voor zelfbe stuur, de bewoners van veel hoger ontwik kelde gebieden als Tunis, Algiers en Ma rokko niet langer vrede zouden hebben met de Franse inmenging in hun zaken. Wat in Noord-Afrika gebeurt, is niet alleen ernstig wegens het bloed, dat daar bij vergoten wordt, wegens de verdere verlaging van het Europese prestige in het enige werelddeel, dat nog enige mogelijk heden scheen te bieden voor ons verarmde, overbevolkte Europa en wegens de schade die de ginds nog nauwelijks ontkiemde Westerse beschaving bij deze conflicten lijdt. Er zijn ook nog geheel andere proble men, die men van Rome uit misschien het best kan zien. Strategisch vacuum, of nog erger? De Afrikaanse troebelen doen een gebied van uiterst geringe weerstand ontstaan vlak achter het strategisch systeem, dat de Westerse wereld met zo grote moeite bezig is in de Middellandse Zee-sector op te bou wen. De Wafd-partij in Egypte, de Neo- Destoer in Tunesië en de Istiq'al in Ma rokko loochenen, dat zij op enigerlei wijze betrekkingen onderhouden met Sovjet- Rusland en telkens weer wijst men er daarbij op, dat de zedeleer van de Islam en de instellingen der Mohammedaanse wereld niet kunnen samengaan met het communisme. Of dit juist is of niet, heeft echter weinig belang, want al zou het com munisme in de Mohammedaanse wereld geen enkele aanhanger vinden, toch gaat thans in grote gebieden de invloed van het Gedeputeerde Staten van Noordholland vragen de Provinciale Staten machtiging ten laste van de provincie de volgende geldleningen aan te gaan: f 630.000 wegens kapitaalverstrekking aan het Provinciaal Waterleidingbedrijf ten behoeve van uit breidingswerken; f 383.350 wegens kapi taalverstrekking aan het Provinciaal Zie kenhuis nabij Santpoort voor buitengewone wei-ken; f 85.872 wegens kapitaalverstrek king aan het Provinciaal Ziekenhuis „Duin- enbos" te Bakkum voor buitengewone wer ken en f 74.000 wegens kapitaalverstrek king aan het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort voor het financieren van de hogere kosten van aanbouw van een ver bindingsvleugel tussen de nieuwe zuster huizen en het aanbrengen van verbete ringen in het oude zusterhuis. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Westen verloren en in die gebieden be vinden zich de strategische bases, die voor Europa bij een onverhoopte nieuwe oorlog van levensbelang zijn.In de tweede wereld oorlog werd Noord-Al'rika de springplank voor de bevrijding van Europa. Dit zou nooit mogelijk zijn geweest indien de ge allieerde troepen zich daar in feite in een vijandelijk land hadden bevonden en zich behalve tegen de legers van Hitler en Mus solini ook nog hadden moeten verweren tegen een vijandige plaatselijke bevolking met derde colonnes en wat dies meer zij. Ampenan, 30 van Philadelphia n. Djeddali. Amsteldijk, 31 van R'dam te New York. Averdijk, 31 van R'dam naar Hamburg. Agamemnon, 1 Paramaribo verwacht. Arendsdijk, 1 van New York te Buenos Aires. Amsteldiep, 1 van Philadelphia te R'dam. Annenlcerk. is 1 v. Antw. vertr. en 1 te R dam. Alchiba, 31 720 m. ZO. Kp. Guardafui n. Aden Alcyone, 31 bij Kp. Leeuwin. Alhena, 31 100 m. Z. Ouessant. Alpherat, pass. 31 Lands End. Amstelkerk, 31 geankerd Lobito. Amstelpark, 31 320 m. Z. ten W. Sable eil. Amstelvaart, pass. 30 Bahemas. Argos, 31 van Oran. Abbekerk, 31 650 m. Z. ten O. Cocos eil. Alnati, 31 bij Brolhos eil. naar Bahia. Beverwijk, pas. 30 Gibraltar. Blitar, 30 bi) Sabang naar Colombo. Breda, 30 200 m. W. Flores n. Antw. Bali, verm. 31 v. Singapore n. Pangkal Pinang Bantam, 27 v. Madras naar Palembang. Bintang, 5 Honoloeloc verwacht. Bandjermasin, 1 v. Balikpapan te Tj. Pnok verwacht. Blitar. 31 540 m. O. Ccylon n. Colombo. Blijdendijk, 31 185 m. NO. Bermudas n. Antw. Boschfontein, 31 van Hambiirg naar Antwerpen Britsum, 31 340 m. NO. Azoren. Callisto, 31 420 m. ZW. Fayal. Caltex Leiden, pas. 31 Beachyhead. Caltex Pernis, pass. 31 Algiers. Caltex Ulrecht, 31 bij Kp. St. Vincent. Celebes, 31 150 m. O. ten Z. Anderhalfgraads- kanaal naar Tj. Priok. Cottica, 31 Madeira verwacht. Cleodora, 30 130 m. NO. Pitcaim eil. Corilla, 31 180 m. ZO. Balabak straat Corvda, 30 800 m. ZW. Rapa eil. Diemerdijk, 31 v. R'dam via New York naar Pac.kust. Drente, 1 te Alexandrië. Danae, pas. 31 Ouessant naar R'dam. Edam, pass. 31 Dungcness naar Halifax. Elmina, 31 nog rede Lagos. Erinna, 31 180 m. W. ten Z. Miri. Etrema, 31 420 m. NO. St. Maria. Friesland (SSM),1 van Huelva te Vlaardingen. Farmsum. 31 930 m. W.ZW. Flores. Gaasterland, 1 te Las Palmsa. Garoet, pass. 31 Ceylon naar Belawan. Gouwe, 31 van Jarrow Tyne n. Casablanca. Gordias, 1 van Levant te Amsterdam. Helena, 1 te Port au Prince. Hoogkerk, 1 Singapore verwacht. Haarlem, 31 van Balboa. Hersilia, 31 van Curasao n. Amsterdam via Antwerpen. Hector, 31 te Rotterdam. Hestia. 31 van Pto Cortes naar Cienfuegos. Heemskerk, 31 360 m. O. ten Z. Diego Garcia. Helder, 31 320 m. W. Kp. Finisterre. Hermes, 31 240 m. ZO. Cp. Hatteras. Hydra, 31 470 m. N.NO. Barbados. Helicon, 1 van Curasao te Martinique. Iris, 31 van Amsterdam te Gothenburg. Indrapoera, 31 150 m. O. Dondrahead. Ilos, 1 aank. Baai v. Caracol. Joh. v.. Oldenbarnevelt, 31 200 m. W. ten Z. Kreta, Jagersfontein, 31 350 m. NO. St. Helena. Japara (KRL), 31 180 m. ZO. Bermudas. Japara (KPM), 31 van Unauna n. Gorontalo. Jupiter, 31 bij Oporto naar R'dam. Kieldrecht, 31 van Marseille n. Antwerpen. Klipfontein, 31 van Amsterdam naar Hamburg. Kaloekoe, 1 van Tj. Priok te Benkulen. Kota Inten, 31 van Riouw Archipel. Langkoeas, 1 van Belawan te Singapore verw. Laurenskerk, 31 van Muscat n. Bahrein. Lutterkerk, 31 bij Daedalus verw. Maas, pass. 31 Gibraltar naar R'dam. Manoeran, 31 van Djeddah naar Aden. Maaskerk, 1 van W. Afrika te Amsterdam. Marken, 31 van Amsterdam naar Galveston. Maashaven, pass. 31 Dover. Madoera, 31 600 m. Z.ZO. St. Helena. Malea, 31 bij Rasfartak. Mariekerk, pass. 31 Balearen n. Antw. Mentor, 31 v. Sfax naar Gibraltar. Murena,31 180 m. N. Massawa. Noordwijk, 31 van Napels naar Hiielva. Nestor, pass. 31 Gibraltar. Ootmarsum, 31 van Le Havre naar Antwerpen Oranje, 31 Minicoy gepass. Overijsel, 31 van Yokohama naar Nagoya. Oberon, 31 dwars Kp. Finisterre. Ophir, 31 v. Belawan naar Singapore. Ondina, 31 110 m. O. Kp. de Gata. Orestes, 1 van Ciudad Trujillo le Guanta. Prins Willem V, 1 van Dakar te Huil. Parkhaven, 31 bij Kaap Verd. eil. Plancius, 31 v. Makassar naar Buleleng. Prins Willem III, 31 bij Kp. Vincent verwacht. Prins Willem IV, 31 van Sfax naar Granton. Radja, 31 van Belawan naar Colombo. Rondo, pass. 30 Azoren. Rotula, pass. 31 Key West. Ruys, 1 Mombassa verwacht. Rijnland, 2 voor IJmuiden verwacht. Rempang, 31 bij Socotra verwacht. Riouw, 31 120 m. NO. Massawa. Rodas, 1 van Trinidad te Jamaica. Sarangan, 31 van Pcnang n. Port Swettenham Scherpendrecht, 31 aank. Panamakanaal. Skaubryn, 31 960 m. NW. Fremantle. Stentor, pass. 31 Azoren naar Antwerpen. Sumatra, 31 van Amsterdam naar Antwerpen. Stad Alkmaar, 31 17.30 u. van Bermudas. Stad Breda, 31 van R'dam te New Orleans. Saroena, 31 van Miri naar Hongkong. Sibigo, 31 van Belawan naar Rangoon. Sigli, 1 van Cheribon tc Tj. Priok verw. Sliedrecht, 31 :#0 m. ZO. Mogdishu. Sommelsdijk, 31 1000 m. O. Bermudas. Stad Schiedam, 1 300 m. Z.ZO. Dakar. Straat Makassar, 31 940 m. O.ZO. Kp. Frio. Swartenhondt, 31 van Gorontalo naar Makassar Teiresias, 1 te Port Said. Tarakan, 1 v. New York te Galveston. Trompenberg, 31 van New Orleans n. Mobile. Tero, 1 van Antwerpen te R'dam. Tawali, 31 dwars Oporto. Tiba, 31 400 m. NO. Kp. Frio. Tjikampek, 31 van Balikpapan naar Zamboanga Tomini, 31 dwars Massawa. Tomori, 31 Aden verwacht. Trajanus, pass. 31 Jamaica. Triton, 31 van Bachaqucro te Ciudad Trujillo. Tegelberg, 31 1440 m. O. ten N. La Platarivier. Tiberius, 30 120 m. W. Grand Cayman. Utrecht, 31 v. Mauban naar Los Angeles. Wieldrecht, 31 ten anker Hooglyriver. Woensdrecht, pass. 31 Startpoint. Weltevreden, 31 760 m. ZW. San Francisco. Zuiderkruis, 31 van Halifax naar R'dam. Zaan, 1 van R'dam naar Aviles. Zonnewijk, 31 380 m. NW. Finisterre. KLEINE VAART Actinia, 31 van Par te Irvine. Ali, pass. 1 Cromer. Arak, 2 R'dam verwacht. Bernina, pass. 31 Kiel. Barendsz, 31 van Zaandam te St. Anslow. Brinda, 31 v. Rouaan te Parijs. Claes Compacn, verm. 1 v. Drogheda n. Cardiff Crescendo, 31 van Guernsey te Houthampton. Ellewoutsdijk, 1 van Portsmouth n. Falmouth. Fiducia, 2 van Oston te Maassluis verwacht. Frederik, 31 van Pcnryn n. Charleston. Frejo, 31 v. Rodwig naar Wismar. Holland, 2 Amsterdam verwacht. Hagno, 31 van Dublin naar R'dam. Ibis, 30 van Odense naar Parijs. Kortenaer, 1 v. Sheerncss naar Newcastle. Lies. 31 van R'dam te Huil. Maartje, 31 van Cherbourg n. Le Havre. Marcella, pass. 31 Dieppe. Marne, 2 van Hamburg te R'dam verw. Mary Ward, 1 Beachyhead. Merel, verm. 1 van Plymouth n. Eling. Michel Swenden, 29 van Cork naar Swansea. Mizar, 2 v. d. Tyne te R'dam verwacht. Mulan, 31 van Uddevalla te Frederikstad. Maria Theresia, 2 R'dam verwacht. Poortvliet, 31 v. W. Hartlepool te Middlesbro. Prior, 1 van Newport Mon le A'dam verw. Rema, 1 van Gothenburg te Stockholm. Vera, 31 bij Texel. Venus, 31 van R'dam te Grangemouth. Westlaan, pass. 31 Borkum. Westland, 31 schuilend in Duins. Westkust, 1 van Avonmouth te Barry. Westropa, 1 van R'dam naar Lemvig. Wim, 31 v. Plymouth naar Lubeck. IJsel, pass.3 1 St. Abb's head. Atlantis, 30 150 m. Z. Lissabon. SLEEPVAARa? Oceaan, 31 met ss. Eckridge te Glasgow. Schelde, 1 R'dam verwacht.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 6