Een eeuw geleden 2was het onbeleefd brieven te frankeren TRIUMPH Het Hek van de Dam Qrote rol van Haarlems bedrijf Enschedé in postzegelhistorie MAF öOfiAM1 Honderd jaar postzegels in Nederland Feestjaar wint altifd t In de hoofdstad uit le klas merken ZATERDAG 2 FEBRUARI 1952 5 De weg terug Gecompliceerd procédé Standaardwerk Hondenwerk Vakwerk Ernstig ongeluk op de Velserbrug Wanneer men het omtrent 1852 in Nederland over één ding eens was, dan was het dat het gebruik van postzegels een hoogst ongemanierde gewoonte was. En een belediging voor de geadresseerde, die blijkbaar geacht werd de porto niet te kunnen betalen. Men vond het een malle frats en misschien waren er cok wel, die zo eerlijk waren te bekennen, dat het deksels goedkoop was, wanneer de man aan de andere kant de penningskes moest offeren om de brief in ontvangst te mogen nemen. Het had in 1850 op het Binnenhof trouwens al duchtig gestormd bij de debatten over de Postwet, die op 1 September van dat jaar van kracht was geworden. Hoewel bij die wet, die het Rijk het monopolie gaf om „brieven of paketten, papieren bevattende, van de eene naar de andere plaats tegen het genot van vracht te doen overbrengen", geen bepaling was opgenomen over het gebruik van postzegels, zulks gezien de on gelukkige ervaringen, die men er aanvankelijk in Engeland mee had opgedaan. In een gewijzigd ontwerp werd pas bepaald, dat de vooruitbetaling van port zou moeten geschieden door het aanhechten van postzegels. Hoewel een aantal afgevaardigden furieus van leer trok tegen het wetsontwerp er waren die spraken van „ondemo cratisch, ja zelfs onzedelijk" kwam het er in de Tweede en Eerste Kamer door. De dag van invoering van het gebruik van postzegels werd gesteld op 1 Januari 1852. En zo kreeg ook Nederland zijn postzegels, nadat al zoveel andere landen voorgegaan waren. Het geboortejaar van de Nederlandse postzegel wordt dit jaar feestelijk herdacht met een grote tentoonstelling, de „Itep", die van de zomer in Utrecht zal worden gehouden, met een tentoonstelling in Phila delphia die reeds geopend is en met de emissie van een speciale jubileum-zegel, waarnaar philatelisten over de hele wereld reeds reikhalzend uitkijken. Dat dit eeuw feest voor Haarlem nog extra belangrijk is, wie zal het ontkennen, want in Haarlem staat het bedrijf, waar sinds 1866 de Ne derlandse postzegels worden gedrukt: Joh. Enschedé en Zonen, Grafische Inrichting N.V., een bedrijf dat zijn groei en zijn we reldreputatie mede aan de postzegel te danken heeft. Nederland was inderdaad niet vroeg met zijn postzegels. Engeland was in 1840 voor gegaan, maar dat was dan ook het land van Rowland Hill, die het ganse Britse postverkeer moderniseerde en aan wie alle eer voor het uitvinden van de postzegel toekomt, hoewel anderen, zoals de Frans man De Velayer, de Schot Chalmers en de Oostenrijker Kochir, al eerder met soort gelijke ideeën waren gekomen. En na En geland volgden bijvoorbeeld Brazilië, Ame rika, Mauritius, Bermuda, Toscane en Ha waii voor en aleer men in Nederland be sloot, dat het voor ons toch ook wel iets was. Zo kwam de emissie 1852, gedrukt bij 's Rijks Munt in Utrecht. J. W. Kaiser, de latere directeur van het Rijksmuseum, was de graveur van de zegel, die de beeltenis van Willem III droeg en in drie kleuren uitkwam: blauw (5 cent), rood (10 cent) en oranje (15 cent). Het uitdrukkelijke voorschrift was, dat men de brief in de linkerbovenhoek moest frankeren. Bijster veel belangstelling voor die eerste postzegels bestond er niet. Pas in 1864 bij de tweede emissie kreeg men meer vertrou wen en kwam er een sterke stijging van het gebruik. Dat hield prompt in, dat de Munt het niet meer bij kon benen en bo vendien waren haar druk-methodes te kostbaar. Zodat men om ging zien naar een ander bedrijf met grotere capaciteit. Er is in Den Haag toen bijzonder lang gedeli bereerd over de vraag of dat een Staats- of een particulier bedrijf moest zijn. Ten slotte viel de keus op Enschedé waar toen ook al munt- en bankbiljetten werden ge drukt. Van welk een groot belang de post- zegel-fabricage voor Enschedé is. blijkt wel uit de enorme stijging van het gebruik. Werden er in 1865 8 millioen per jaar afge leverd, op het ogenblik komen er jaarlijks 700 millioen voor Nederland bestemde zegels van de persen. In 1866 kwam een groot deel van de ma chines en de drukplaten van de Munt naar Haarlem en voorts kwam mee de PTT- controleur mr. I. C. B. baron van Heecke- ren van Brandsenburg. Later heeft de staat er over gedacht de aanmaak in Den Haag te doen geschieden om zo fabricage, opslag en expeditie in één plaats te hebben, maar per slot vond men het in 1893 toch maar practischer om de magazijnen naar Haar lem te brengen en daar zijn ze ten huidigen dage nog. Mét een PTT-staf, die voor con trole en verzending zorg draagt. Een van de grappigste ontwikkelingen is dat men althans ten dele tot het oude druksysteem dat van plaat- of diepdruk, dat in 1867 werd verlaten, is teruggekeerd. Het bewerkelijke en kostbare systeem van de plaatdruk kwam namelijk in conflict met de eis tot steeds groeiende oplagen en daarom ging men reeds in 1867 bij de derde emissie tot boek- of hoogdruk over, een systeem dat in 1924 weer werd ver laten, toen men overging tot offset-druk en roto-gravure. Het zij toegegeven, dat op het ogenblik bijna alle Nederlandse ze- Transfereur J. van der Vecht aan de staal pers waarmee de in een stalen rol aange brachte gravure op de drukplaten wordt overgebracht. gels met roto-gravure worden gedrukt. Maar voor bijzondere zegels wordt weer dankbaar gebruik gemaakt van dat hele ouderwetse, maar inmiddels sterk gemo derniseerde systeem van de plaat-druk, dat zijn charme vooral ontleent aan het indivi duele vakman- en kunstenaarschap van de graveur. Het systeem, dat in Nederland geheel teloor was gegaan, werd in de der tiger jaren weer uit Amerika geïmporteerd. En nadat men eerst weer met koperen pla ten had gewerkt, keerde men voor de post zegels weer terug naar de stalen platen, waarin ook in 1852 de graveur Kaiser zijn „burin" had gezet, de scherpe stalen stift waarmee de graveur in de plaat tekent. Wij willen wel zeggen, dat wij gefasci neerd hebben toegekeken hoe de graveur W. Z. van Dijk met eindeloos geduld, niet af te leiden zorg en muurvaste hand zo'n minuscule postzegel-gravure maakte daar bij Enschedé. Heel, heel langzaam gleed de „burin" door het staal, sierlijke krulle tjes draaiend, de fijnste onderdelen van de gecompliceerde tekening feilloos in het harde materiaal zettend. Ge moet daar niet min over denken om een grote ontwerp tekening zo uit de vrije hand op twee vier kante centimeter over te brengen. U en wij zouden er eerder in slagen de graveerstift in onze vingers dan in het staal te prikken, maar de graveur dwingt haar te gaan waar hij wil. Hij heeft er door de bank dan ook tien jaar voor nodig om het vak geheel onder de knie te krijgen. En over één post zegel graveren doet hij ongeveer vier weken. Is de gravure eenmaal gereed dan moet zij vermenigvuldigd worden op drukplaten van bijvoorbeeld honderd stuks. Het plaatje van „zacht" staal gaat dan in een bad van gloeiende cyaankali (ca. 750 en wordt vervolgens ineens gekoeld in een waterbad. Het staal „schrikt" en wordt bikkelhard. In de hierbij afgebeelde machine wordt dan een zachte stalen rol op het harde plaatje gedrukt. Die zachte rol neemt de gravure in reliëf over, wordt vervolgens gehard en drukt daarna de afbeelding in de drukplaten. Op de bijgaande afbeelding ziet ge zo'n plaat onder de rol. Ook deze bewerking vraagt ondanks haar mechani sche verfijning het allerhoogste vakman schap van de „transfereur" aan deze staal- Graveur W. Z. van Dijk graveert met muurvaste hand en eindeloos geduld een postzegel-reliëf in het staal. ADVERTENTIE De eerste Nederland se postzegels droegen de beeltenis van ko ning Willem III. Zij verschenen in drie kleuren: blauw (5 cent), rood (10 cent) en oranje (15 cent). Hier ziet men een 5 cents-exemplaar. pers, vooral als hij een afdruk op een druk plaat nog een tikje moet bijwerken. De drukplaat is dan na enige bewerkingen ge schikt voor de pers. Het principe van de roto-gravure, waar mee dus het grootste deel van de Neder landse zegels wordt vervaardigd, berust op een te gecompliceerd fotografisch, chemisch en druktechnisch procédé om het zelfs maar in principe hier uiteen te zetten. Genoeg zij, dat men uit kan gaan van een gewone fotografie, een schilderij of een tekening en dat er geen graveur aan te pas komt. Het kenmerkende verschil tussen roto en plaat-druk is, dat de roto in het raster de zogenaamde „halftonen" kan geven, einde loos verschillende kleur-nuanceringen, ter wijl de graveur (plaat-druk) uiteraard met lijntjes moet werken, waarbij hij de kleur verschillen krijgt door dieper of ondieper te steken. Wij zijn hiermee wat de postzegeldruk techniek aangaat nog lang niet aan het einde, want daar zijn nog het gommen en het perforeren, ogenschijnlijk eenvoudige procédé's, die echter met de grootste nauw keurigheid moeten worden uitgevoerd, om de hoogste graad van uniformiteit in het afgewerkte product te krijgen. Om die te bereiken, fabriceert Enschedé zelf trou wens ten dele ook zijn eigen inkten. Misschien vinden de philatelisten die uniformiteit wel te betreuren, want afwij kingen in tanding en kleur worden nu een maal op hoge prijs gesteld. Zij hebben daar jaren op gestudeerd en Enschedé wil gaar ne toegeven, dat het bedrijf van die studies óók heeft geprofiteerd. Die philatelisten zullen trouwens de heer A. D. Huysman, oud-directeur en ge delegeerd commissaris van Enschedé, wel benijden, want hij beheert de kostbare en vrijwel unieke verzameling van Enschedé. Zonder overigens zelf philatelist te zijn, al zal men hem weinig nieuws over de phila- telie kunnen vertellen. Hij is voorts secre taris-penningmeester van het Nederlands Postmuseum en daarmee wordt de nauwe samenwerking tussen P.T.T. en Enschedé alweer gedemonstreerd. Hij verleent ook zijn medewerking aan de I.T.E.P., de Internationale Tentoonstel ling Eeuwfeest Postzegel, die van 28 Juni tot 6 Juli in de Utrechtse Jaarbeurs zal Horizontaal. 1. bo- terschep; 5. lucht sprong; 10. wat ge sproken wordt; 12. Spaans Muzelman; 13. woonschip; 14. grap penmaker; 16. vod; 17. lidwoord; 18. zui velproduct; 20. zang- noot; 21. niet vroeg; 23. Europeaan; 26. toespijs; 27. achting; 29. omroepvereniging; 30. vervoermiddel; 31. proper; 34. lofzang; 36. bloedvat; 37. mor genwijn; 39. slede; 40. dagtekening; 42. deel v. d. mast; 44. ver laagde noot; 46. spore plantje; 47. deel v. h. hoofd; 48. tegen; 50. struisachtige vogel; 51. gebak; 52. omgang v. e. toren. Verticaal. 1. plaats; 2. kleinood; 3. rijn schip; 4. reeds; 6. in het jaar der wereld; 7. loterijbriefje; 8. woede; 9. regel; 11. schaakterm; 14. reke ning; 15. toespraak; 18. speelgoed; 19. hert; 22. deel v. d. dag; 24. uitbouw; 25. zware bijl; 28. vlaktemaat; 32. gelofte; 33. open baar vervoermiddel; 34. werk v. e. toon dichter; 35. onnozel; 36. strijdperk; 38. zetel; 39. gewoonterecht; 41. hoogste deel; 43. oorlogsgod; 45. halt; 47. bloedverwante; 49. titel; 50. bijwoord van plaats. Oplossingen moeten ingezonden worden worden gehouden. Philatelisten uit alle landen zullen die dagen zonder twijfel naar Nederland komen. En postzegels uit alle landen eveneens. De klassen waarin de inzendingen zullen worden verdeeld zijn ruwweg: Nederland en zijn Overzeese Gebiedsdelen, Japanse bezetting van Ne derlands Oost-Indië, Europese landen, alle onafhankelijke niet-Europese landen, kolo niën, dominions, protectoraten en mandaat gebieden, collecties van zegels van vóór de eerste wereldoorlog, luchtpost en genre- vei-zamelingen (kunst, architectuur, fauna, flora, enz.) De philatelisten zullen er likke baardend' vandaan komen. Wij voor ons zullen er voornamelijk naar de strafportzegels kijken, die er ons aan zullen herinneren hoeveel er op dit gebied in honderd jaar is veranderd. Zoals gij met de u eigen scherpzinnig heid wellicht bemerkt zult hebben, wordt er thans onder het motto „alles moet weg" opruiming gehouden van de restanten aan donkere dagen, die 1952 uit de failliete boedel van het vorige jaar heeft overgenomen. Wij vonden hierin aanleiding ons te gaan verdie pen in enige van de het meest op de voorgrond tredende meteorologische verschijnselen. Wist u bijvoorbeeld dat sneeuw is: neerslag van in de damp kring beneden het vriespunt afgekoelde, gekristalliseerde waterdeeltjes, die in vlokken op de aarde vallen? Deze be dwelmende definitie is door ons aan het Nieuw Groot Woordenboek der Neder landse Taal ontleend En het mag en passant wel eens gezegd worden dat dit standaardwerk boeiender en rijker aan afwisseling is dan menige avonturen roman. Het moet echter met onderschei dingsvermogen geraadpleegd worden en is alleen geschikt voor meerderjarigen, want het bevat zoveel vieze termen dat men er desgewenst een schutting of een moderne roman totaal mee vol zou kun nen kladden. Hoe dan ook, wij zijn er door aan het peinzen geslagen. Dat mogen wij altijd graag doen in sombere ogenblikken. Gesteld nu eens dat er geen zand maar cacaopoeder op de bodem van de zee lag, dan zou het voortaan chocolade vlokken sneeuwen. Zo gek is dat niet eens, want er valt toch ook bij tijden hagelslag? En wie weet berust onze ver onderstelling op waarheid. Laat men de bruine brei, die men bij dooiweer op de straten aantreft, maar eens goed op een chemisch laboratorium onderzoeken. Het zal wat geld en moeite kosten, maar baat het niet dan schaadt het niet. Trouwens, de mensen gaan tegen woordig veel te verkwistend om met de rijke gaven der natuur. Zo zagen wij laatst weer een paar opgeschoten lum mels van kwajongens die elkaar moed willig met sneeuwballen bekogelden. Ieder die weet (en die ieder die het woordenboek raadpleegt kan het weten) dat een sneeuwbal een fijne in boter of vet gebakken bol is, dik met poeder suiker bestrooid, zal hiervan schande spreken. Hebben wij dan niets uit de oorlog geleerd? Wij zochten troost voor ons verdriet door zelf maar snel een sneeuwballetje tot ons te nemen, er daarbij wel voor zorgend dat het precies in ons keelgat terecht kwam. Gij zult zich dat wel kunnen voorstellen, want dat een echt sneeuwballetje uit brande wijn met suiker bestaat wist u natuur lijk allang. Uw vader dronk het reeds. Men noemt dit een hemels vocht in streken waar nog een levendige folklore heerst en men de sneeuw met open mond in het achterwaarts geheven hoofd regelrecht uit de lucht hapt. Men ziet daarmee ook wel eens kinderen be zig, maar wij veronderstellen dat u dit voortaan wel verbieden zult, gelet op het alcoholgehalte. Want het sprookje van die chocolademelk gelooft u natuur lijk niet. Laten ze dat de kat maar wijs maken. Amsterdam mag dan een paar eeuwen geleden heel mooi zijn aangelegd, bij zonder schilderachtig en zo, met veel aantrekkelijkheden voor vreemdelingen, maar geen van de stadsarchitecten schijnt ook maar enigszins rekening te hebben gehouden met de wensen van het tegenwoordige verkeer. Vooral in het ijstijdperk, dat wij thans beleven, bieden de onwaarschijnlijk gekromde bruggen over de binnengrachten en de pittoreske singels ongehoorde moeilijk heden voor de chauffeurs van handkar ren en bakfietsen, zoals daar zijn bij voorbeeld bakkers en melkboeren. Te gen iedere stap die zij voorwaarts zet ten, sullen zij er twee achterwaarts als het maar even glibberig is. Dit zijn dan ook de gouden dagen voor de zogenaam de kargadoors of touwtrekkers, lieden die daaraan behoefte gevoelenden over de brug helpen, in tegenstelling tot de cargadoors of bevrachters van vervoers middelen die ónder de brug door moe ten. Er zijn beroepskargadoors, maar ook talrijke onderkruipers: mensen die met alle geweld een goede daad willen ver richten en die anderen het brood uit de mond nemen als er toevallig geer: oude dametjes met angst voor de glad heid in de buurt zijn. De bijgaande gra vure brengt de onbeholpen pogingen van enkele dezer losse scharrelaax-s in beeld. Zij menen het wel goed, maar hun handen staan verkeerd. Zij hebben er geen vat op, behalve dan die paar melkbussen, maar die mag men niet meerekenen, want die vormen geen on derdeel van de beeldspraak. De kinderen laten duidelijk hun superioriteit blijken door zich, met treiterende onverschillig heid op hun sleetjes te werpen. Die sneeuw zal hun een zorg zijn. Dit is wintersport. In het Centraal Theater geeft de Ne derlandse Comedie twee weken lang dagelijks een voorstelling van het om een niet nader aangeduide reden blij spel genoemde toneelstuk „De Cocktail party" van Eliot, welke door Johan de Meester is geregisseerd. Het vorige stuk dat aan het répertoire van dit gezel schap werd toegevoegd, was getiteld „De bruiloft van Figaro" en onder de zelfde leiding ingestudeerd. Nu heeft een grapjas dezer dagen in de buurt van de ingang van deze schouwburg in de Amstelstraat een kaartje geprikt met het opschrift: Beleefd aanbevelend Joh. de Meester regisseur voor bruiloften en partijen. En nu wij het toch over toneelspelers hebben mogen wij ook de volgende anecdote niet verzwijgen. Die gaat na melijk over een schilder. Deze kwam eens bij een bekende Amsterdamse kap per, die hem lettende op 's mans coiffure met waarderende achteloos heid vroeg: „Meneer is zeker acteur?" De schilder zette het misverstand on middellijk recht en verklaarde dat hij zo goed en zo kwaad als het ging voor vrouw en kind met palet en penseel het dagelijks brood verdiende. Nu speel de deze geschiedenis zich enige tijd ge leden af en daarom vroeg de kapper vervolgens: „Vertelt u mij dan eens hoe u nu eigenlijk over Van Meegeren denkt?" Kalm nam de schilder in de scheerstoel plaats en sprak de onver getelijke woorden: „Ik heb me vergist, ik ben toch acteur!" BOEDA Zondagavond en (voor de Kunst kring) Woensdagavond vertoont de Nederlandse Comedie het toneelstuk .Groen koren" van Emlyn Williams in de Stadsschouwburg. De hoofdrol ivordt gespeeld door Mary Dressel- huys en verder treedt de jonge Maxim Hamel hierin op de voor grond. De regie is van Jan Teulings. De agenda van de Stadsschouwburg vermeldt verder: Zaterdagavond „Carmen" en Zondagmiddag Hoff mann's Vertellingen" door de Neder landse Opera, die Dinsdagavond „De Troubadour" van Verdi ten tonele voert. Maandagavond speelt Comedia Kinderen zijn kinderen" met Mag- da Janssens en John Gobau. In het Centraal Theater worden da gelijks voorstellingen van ,.De Cock tailparty" gegeven door de Neder landse Comedie (met Ank van der Moer en vele anderen) onder regie van Johan de Meester. In het Leid- seplein Theater behandelen Wim Kan, Corry Vonk en talrijke mede werkers iedere avond „De moord zaak A.B.C.". In de Kleine Komedie kan men lachen om de „harten- dwaas" Toon Hermans. Van Zaterdag 2 tot Maandag 11 Fe bruari geeft de Amsterdamse Stu denten-Toneelvereniging een reeks voorstellingen in het theater Hypo- kriterion van „Aanklacht tegen een onbekende" van George Neveux on der regie van Elise Hoomans. Zaterdagavond heeft in het Concert gebouw een feestconcert ter ere van Rudolf Mengelberg plaats, waaraan vocale medewerking wordt verleend door Jo Vincent, Corry Bijster, Lau rens Bogtman en de acteur Johan Schmitz. Verder: het Toonkunstkoor Amsterdam en het Concertgebouw Orkest onder leiding van Rafaël Ku- belik. Na afloop is er receptie in de ronde zaal. Het abonnementsconcert door het Concertgebouw Orkest onder leiding van Kubelik op Zondagmiddag heeft het volgende programma: de ouver ture Iphigenia in Aulis" van Gluck, de Linzer-Symphonie van Mozart, Vlctimae Paschali Laudes" van Ru- dolf Mengelberg en „Taras Bulba" van Janatsjek. Soliste is Corry Bij ster. In de kleine zaal van het Concertge bouw speelt de pianiste Toos Onder- dcnwijngaard (draagster van de Vriendenkrans 1951) op Zondag avond werken van Beethoven, Ba- dings, Schumann, Schubert en Ravel. De tentoonstelling van etsen van Hercules Seghers in het Rijksmu seum is met enkele dagen verlengd. Zondagmiddag kan men er voor het laatst terecht. De tioee tuinzalen van het Stedelijk Museum bevatten een overzichtstentoonstelling van gra fisch werk van de onlangs overleden drukker en uitgever Charles Nypels^j aan onze bureaux HAARLEM, Grote Hout straat 93 en Soendaplein 37; IJMUIDEN, Kennemerlaan 154. Oplossingen moeten uiterlijk Woensdagavond in ons bezit zijn. Wij verzoeken op de enveloppe te schrij ven: „Oplossing Puzzle". S.v.p. geen mededelingen voor redactie of administratie bij de oplossingen in sluiten. De oplossingen moeten worden ingevuld op het gedrukte diagram dat hierboven staat. De oplossing van de vorige puzzle is: Horizontaal. 1. Maart; 6. kreek; 11. aria; 12. rum; 13. elan; 14. rap; 16. tik; 17. T.T.; 19. karnton; 22. M.O.; 23. aar; 25. demon; 26. tap; 27. keg; 29. kap; 30. hal; 32. Lap; 34. dam; 36. etalon; 37. sambal; 38. tor; 40. Leo; 41. kip; 42. dek; 44. rei; 46. roe; 47. manie; 49. rok; 51. Em.; 52. le gende; 54. n.l.; 55. rit; 56. Eva; 58. edel; 60. Mei; 61. Edom; 63. liman; 64. knaap. Verticaal. 1. Malta; 2. ar; 3. air; 4. raak; 5. tuinman; 7. rein; 8. elk; 9. e.a.; 10. knoop; 15. pad; 16. ton; 18. tak; 20. rek; 21. top; 22. mal; 24. relatie; 26. tamboer; 28. galop; 30. hamer; 31. ven; 33. por; 34. dal; 35. sla; 39. genegen; 41. kom; 42. dag; 43. kin; 45. ion; 46. regel; 47. met; 48. Ede; 50. klamp; 52. lila; 53. even; 55. rem; 57. Ada; 59. d.i.; 62. o.a. De prijzen werden als volgt toegekend: ƒ7,50: mej. A. Hubach, Populierstraat 17, Haarlem; 5,J. Bijlsma, Sanatorium „Eyken- gaercie", Aerdenhout; ƒ2,50: A. Looyen, Bornstraat 41, Velsen Noord. ADVERTENTIE i'a FlorGsstr.i5 Haarlem iei.i6548 Van bovenstaande artikelen Betaling in overleg Vrijdagmiddag omstreeks twee uur is de 52-jarige scheepvaartregelaar H. Bax uit Santpoort op de Velserbrug door een hem achterop komende locomotor van de Neder landse Spoorwegen aangereden, waardoor hij zodanig aan het rechteronderbeen ge kwetst werd, dat dit volkomen verbrijzeld lichaamsdeel in het Antonius-ziekenhuis geamputeerd moest worden. Spoorwegbeambten hebben direct na het ongeval uitstekend en zelfs reddend werk verricht door het been af te binden, het geen ongetwijfeld de oorzaak is dat het slachtoffer op het ogenblik buiten levens gevaar is. De Rijkswaterstaatambtenaar was na het beëindigen van zijn dienst de trap af ge klommen van het waarnemershuisje en ging vervolgens aan de linkerkant van de spoorbaan richting Velsen-IJmuiden-Oost lopen, juist aan de linkerkant om het hem tegemoetkomende treinverkeer in het oog te houden. Eensklaps de heer Bax be vond zich nog op de brug hoorde hij een locomotor achter zich. Met de mogelijk heid, dat er ook wel eens een trein op het linkerspoor in „negatieve" richting rijdt, heeft hij wellicht geen rekening gehouden. Op het gerucht sprong hij ijlings zijwaarts, niet voldoende om veilig te zijn echter, want zijn been kwam onder het linker voorwiel van de Diesel-loco, die door de bestuurder onmiddellijk werd gestopt. Met een ziekenauto is de scheepswaar nemer naar het Antonius-ziekenhuis ver voerd, waar zijn toestand gisteravond ge lukkig niet levensgevaarlijk was. Winkelsluitingswet 1951 op 1 October in werking In het Staatsblad van Vrijdag is afgekon digd de Winkelsluitingswet 1951. Bepaald is dat zij in werking zal treden op 1 Octo ber 1952.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 7