Engeland overweegt nieuwe voorstellen aan Egypte Weerbericht Frankrijk maakt einde aan de vrije invoer Haarlems Dagblad Bewondering Koreaanse onderhandelingen buiten UNO-bemoeiïng gehouden Volksbrood duurder, margarine, braadvet en slaolie goedkoper Beschermende maatregelen om een economische crisis te voorkomen Bespreking van probleem Nieuw-Guinea vlot niet Nieuwe deviezen- regeling in Indonesië Het woord is aan Behandeling pas na sluiting van een wapenstilstand Maatregel werd nodig door de prijs stijging van geïmporteerd voedergraan Ongerust commentaar uit Rusland Enige vooruitgang in Panmoendjom Uitgangspunten van partijen liggen ver uiteen Winkelsluiting in Tunis Bloemengroet met hindernissen Spanning neemt af 66e JAARGANG No 176 [Bureaux: Kennemerlaan 154, Tekf. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg47, Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 j(i6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 4 FEBRUARI 1952 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 296e JAARGANG No 29 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Dr. K. J. L. ALBERDINGK THIJM (Lo- dewijk van Deyssel) herdenkend heeft Godfried Bomans Woensdagavond tot de leden van Teisterbant gezegd: „Had hij niet geleefd, dan zouden wij nu stellig anders schrijven en misschien zelfs anders denken. Over het algemeen wordt de betekenis van dergelijke artistieke arbeid in Neder land niet hoog aangeslagen, maar wij heb ben in Duitsland gezien dat het leven ver schrompelt en verschraalt als de kunste naars het zwijgen wordt opgelegd en de edelste gevoelens, die in een volk leven, niet tot uiting kunnen komen." Diezelfde middag, in de schouwburg voor de jeugdige bezoekers van het Interscholair Tournooi eveneens de grote heraut van de Beweging van Tachtig herdenkend, had Godfried Bomans zich ontroerd gevoeld toen al die jonge mensen uit eigen bewe ging opstonden, nu eens niet voor een voetballer, een wielrenner of iemand an ders die alleen door lichamelijke capacitei ten uitblinkt, maar voor iemand die in de geest groot is geweest. Ik begrijp zijn gevoelens en deel zijn be wondering voor de grote en voorname mens, die is heengegaan. Maar is het wel zo, dat de betekenis van artistieke arbeid als die van Van Deyssel in het algemeen in Nederland niet hoog wordt aangeslagen? Hetgeen immers wil zeggen: minder hoog dan in het buitenland in dergelijk geval pleegt te geschieden? Wij zijn een weinig demonstratief volk. Wij geven moeilijk van geestdrift blijk. In een concertzaal, in een schouwburg gaan wij zelden verder dan applaus. Als wij willen opstaan als uiting van hulde aan een solist kijken wij eerst rond om te zien. of anderen het al gedaan hebben. Wij zouden wel eens een gek figuur kunnen slaan door het alleen te doen. Wij zijn vol valse schaamte. Ook bij sportwedstrijden, waar de jonge mensen, die minder bedachtzaam zijn, de meerder heid vormen, zijn wij kariger in onze bij val dan zelfs een Engels publiek. Wij zijn, tenminste ten Noorden van de Moerdijk, bovendien onbeholpen feestvierders. Iets schijnt ons altijd te weerhouden om ons te laten gaan. hetzij in geestdrift of in vreug de, alsof het iets onbehoorlijks of licht zinnigs zou zijn. Er is steeds die rem. Dit alles geldt ons gedrag in het open baar. Daar blijft het evenwel niet bij. Ook in het gesprek vrezen velen van ons, zich te uitbundig te tonen in hun lof en onbe vangen, zonder voorbehoud, bewondering te uiten. Het schijnt niet te passen in ons burgerlijk volkskarakter, zoals prof. Hui- zinga dat indertijd geschetst heeft in „Ne derlands Geestesmerk" weliswaar na het woord burgerlijk van zijn zwaarste be lastingen te hebben ontdaan, na het te hebben „afgewassen" en te hebben herin nerd aan hetgeen hij het onsterfelijke tus senzinnetje van Jules Renard noemt: „Bur gerlijk is hij, die mijn denkbeelden niet deelt". Maar Huizinga is onomwonden genoeg geweest in zijn kenschets: „De een heid van het Nederlandse volk is bovenal gelegen in zijn burgerlijk karakter. Of wij hoog of laag springen, wij Nederlanders zijn allen burgerlijk, van de notaris tot de dichter en van de baron tot de proletariër. De burgerlijke levensopvatting heeft zich meegedeeld aan alle groepen of klas sen, die ons volk telt, landelijke en stede lijke, bezittende en niet bezittende. Onze ganse geschiedenis weerspiegelt die bur gerlijke aspiraties. Om burgervrijheid hielden onze voorouders het verzet tegen Spanje vol. In burgerzeden wortelden de politieke eigenschappen der Republiek. TJit een burgerlijke sfeer sproten onze wemig militaire geest, de overwegende handels geest. De burgerlijke samenleving ver klaart de geringe oproerigheid der volks klassen. en in het algemeen die effenheid van het nationale leven, die maar licht rimpelde onder de wind der grote geestes- beroeringen." En Huizinga voegde er even later aan toe: „De burgerlijke levenshouding brengt ook teweeg die lange inzinking van ons volks bestaan in de achttiende eeuw en de lome, langzame ontwaking in de negentiende". Maar stel nu de vraag: bewondei-en wij flit zelf? Ook als wij rekening houden met de zekerheid, dat die Nederlandse burger lijkheid samengaat met sterke eigenschap pen, die ons volk tot zo hechte kracht heb ben doen groeien zouden wij dan toch vaak niet anders willen? Ik geloof het wel. Daarom geloof ik ook dat juist het optre den van een man als Van Deyssel in veel breder kring dan die der kunstenaars, dan die van de erkende dragers onzer cultuur in de ruimste zin des woords, wel zeer hoog aangeslagen is. Hij was de jonge oproerige, die de effenheid van het nationale leven verbrak, dat in die negentiende eeuw maar tot lome. langzame ontwaking had willen komen. Multatuli had het beproefd hij was, moegestreden, naar het buitenland verdwenen. Hij had gestormd en getoornd. Busken Huet had het ondernomen in de critische scherpte van zijn aristocratische pen. Hij wilde, na een verblijf in Indië, niet meer naar Nederland terugkeren en werkte gedurende zijn tien laatste levens jaren in Parijs. De strijd tegen de mufheid, de „saaijheid" welk een tekenend woord, in die oude spelling zag hij niet meer te winnen. En toen verrees, nevens vrienden hem waardig, toch de bestormer die zou zegevieren. Die jonge mensen in de schouwburg, die jongens van het Interscholair Tournooi. zijn van hun plaatsen verrezen toen Godfried Bomans hen ging toespreken over zulk een man, omdat de felle strijd van die man hèn ontroerd heeft. Hen niet alleen. Ergens in datzelfde „Nederland's Geestesmerk zegt Huizinga, sprekend over de achttien de eeuw: „Wie haar wil verstaan moet het gehalte van de tijd een weinig achter de mensen en de woorden kunnen ontdekken Ik zou willen stellen dat dit voor ons volk te allen tijde geldt. Zo vaak spreken wij schamper, afdingend op waarden die in Zuidelijke landen tot warmte en geestdrift zouden vervoeren. En op hetzelfde ogen blik voelen wij innerlijk die warmte, zou den die geestdrift graag willen uiten als wij maar konden, zouden zelfs protesteren als iemand met de woorden instemde. Het is tekenend dat de Franse cultuur, de Franse geest, zélfs het Franse gebaar een zo langdurige invloed op ons volk hebben doen gelden en nog doen gelden en hier zo goed verstaan en zo bewonderd zijn. Men moet, bij ons, waarlijk steeds achter de mensen en woorden kijken. En dat geldt PARIJS (Reuter). Frankrijk heeft be sloten de maatregelen tot vrijmaking van de handel met de landen van de organisa tie voor Europese Economische Samenwer king (O.E.E.S.) ongedaan te maken met uitzondering voor grondstoffen en levens middelen. De 'regering heeft tevens beslo ten de campagne voor de export te inten siveren. De invoer zal bovendien gecontin- gcntcerd worden. De besluiten zijn bekendgemaakt na een kabinetszitting onder voorzitterschap van premier Faure. Robert Buron, minister van Economische Zaken, maakte na afloop het volgende communiqué bekend: „De ongunstige ontwikkeling van onze overeenkomsten met de leden van de Europese Betalingsunie heeft zich voort gezet en is in de laatste maanden nog scherper uitgekomen. Hieruit komen voor Frankrijk zwaar drukkende verplichtingen tot betaling voort, waartegeix onze uitgeput rakende reserves geen weerstand kunnen bieden, indien de toestand niet spoedig verbeterd wordt. „Om deze vei'betering te bewerkstelligen en vooral om hervatting van onze onmis bare export te stimuleren, heeft de rege ring een reeks maatregelen getroffen. „Hoewel de regering voorstander blijft van de politiek van de vrijmaking van de handel, omschreven door de O.E.E.S., ziet de regering zich voor het ogenblik gedwon gen af te zien van de toepassing van deze politiek. Het besluit der Franse regering zal ter goedkeuring aan de Organisatie voor Euro pese Economische Samenwerking worden voorgelegd. De Franse regering hoopte nieuwe belastingen met een opbrengst van 190.000.000.000 tot 200.000.000.000 fr. in te voeren. Minister Buron herinnerde eraan dat West-Duitsland het vorige jaar een zelfde besluit had genomen en ook Engeland een maand geleden besloten had in twee stadia (via 75 procent tot 50 procent) de libera lisatie van de handel met de landen van de O.E.E.S. te beknotten. Om de uitvoer te bevorderen zal aan exporteurs naar niet-dollargebieden tege moetgekomen worden op het gebied der fiscale en sociale lasten. In regeringskringen verklaart men, dat een tijdelijk invoerverbod zal worden inge voerd op tractoren uit West-Duitsland, katoenproducten uit Italië en papier uit Zweden. Ook Nederland getroffen Onze correspondent in Parijs meldt nader: Met ingang van heden zet Frankrijk vol ledig de invoer van afgewerkte producten en van niet essentiële voedingsmiddelen uit alle Europese landen stop. Hierdoor worden vooral getroffen Italië, Engeland, België, Duitsland, Portugal en Nederland. In het bijzonder zal de import van zuivel producten, eieren en groente worden ge coupeerd, waarmede op geregelde tijden de Franse regering een druk op de prijzen placht uit te oefenen. Om de Amerikaanse invoer niet te tref fen, waarmede de industrie direct tot on- activiteit zou worden gedoemd, wil de re gering zich nu de uitgaven ten bate van de Europese landen besparen. De aangekondigde maatx-egelen worden dan ook in deskundige kx-ingen als lap middelen gekarakteriseerd, die slechts uit lopen op een devaluatie, welke onontkoom baar wordt geacht. De gevolgen van deze jongste beslissing zullen zich tweeledig doen gelden: Ten eerste moet men tegenmaatregelen ver wachten der bexxadeelde landen, die waar schijnlijk in de eerste plaats de Franse export zullen treffen, die men juist hoopte op te kunnen voeren. Ten tweede moet men er op i'ekenen, dat nu er op koi-te ter mijn minder artikelen op de binnenlandse markt verschijnen, de prijzen opnieuw krachtig zullen stijgen, aangezien de bin nenlandse koopkracht niet verminderd is. Het ministerie van Uniezaken en Over zeese Rijksdelen deelt mede: Na het begin der informele Nederlands- Indonesische besprekingen, welke thans te 's-Gravenhage worden gehouden, heeft zich aldra tussen de vertegenwoordigende groepen in commissoriaal verband een in tensief overleg ontwikkeld omtrent ver schillende voor de toekomstige verhouding tussen beide landen gewichtige onder werpen. Er wordt daarbij gestreeft naar een openbax'tige uiteenzetting van elkanders standpunten, waarbij op bepaalde gebie den reeds voorlopige resultaten zijn be reikt, die, naar mag worden verwacht, bin nenkort zullen worden verwezenlijkt. Deze hebben voornamelijk betrekking op de toekomstige regeling van de belangen van beide landen, ingeval de Nederlands- Indonesische unie zou worden ontbonden. Een in alle opzichten bevredigende op lossing voor dit complex van vx'aagstukken is echter nog niet bereikt, aangezien met name op het gebied der economische en financiële betrekking er nog meningsvex-- schillen van zowel algemene als bijzondere aax*d bestaan, die in de naaste toekomst tot een voor beide partijen bevredigende op lossing moeten worden gebracht. Bij de besprekingen over het Nienw- Guinea-geschil is men in de eerste fase van het overleg gestuit op de moeilijkheid, dat de uitgangspunten van partijen ver uiteen liggen. Hierbij is geblekexx, dat overleg met de regeringen en verantwoordelijke politieke kringen in beide landen nodig is, teneinde het door beide partijen zeer ernstig nage streefde doel: een blijvende verbetering van de verhouding tussen Nederland en In donesië, mede door oplossing van het Nieuw Guinea-probleem te verwezenlijken. De Indonesische missie heeft daarom besloten mr. Mohammed Yamin naar In donesië te zenden, teneinde de Indonesische regering omtrent de stand der besprekin- gen in te lichten. Naar aanleiding van speculaties omtrent voorstellen waarin derde mogendheden worden genoemd, kan nog worden medegedeeld, dat suggesties van die aard niet ter sprake zijn gekomen." TUNIS (Reuter). Zondag bleven de winkels in Tunis voor de dex-de dag ge sloten uit protest tegen de Fx-anse veilig heidsmaatregelen. Volgens de politie wordt er echter veel handel langs de achterdeur gevoerd. De voedselprijzen zijn stei'k ge stegen. De eieren zijn meer dan twee maal zo duur geworden als veertien dagen ge leden. De groente is twee maal zo duur. Volgens de politie is de toestand overigens „vrijwel normaal". DJAKARTA, (Aneta). Met ingang van 4 Februaxi wordt het stelsel der de- viezencertificaten, dat in Indonesië gold, afgeschaft. Aan- en verkoop van deviezen door de banken zal geschieden volgens nieuwe vastgestelde koersen, die vermeld worden in de officiële koerslijst van de Javase bank. De nieuwe koersen zijn voor de Nederlandse gulden 3 rupiah, voor de Amerikaanse dollar 11.40 rupiah, voor het Engelse pond 31.72 rupiah en voor de straits dollar 3.71 rupiah. Tegelijkertijd wordt voor zogenaamde sterke en middelsterke exportproducten een. nieuw uitvoerx-echt geheven, dat naar gelang van het product procentsgewijs wordt vastgesteld. Voor zwakke producten, als bijvoorbeeld thee, geldt dit extra uit- voex-recht niet. Dit zijn enkele belangrijke punten der David Starr Jordan: De gehele wereld gaat opzij om de man te laten passerendie weet waar hij heen wil. nieuwe maatregelen, welke de regering van Indonesië Zaterdagavond door middel van officiële besluiten bekend heeft ge maakt. De financiële redacteur van Aneta schrijft over de nieuwe maatregelen onder andere, dat deze op zichzélf geen wijziging bren gen in het deviëzenstelsel, zoals dat tot nu toe bestond. Het certificatenstelsel, dat zichzelf had overleefd en dat in het bij zonder de expox-t van zwakkere producten te zwaar belastte, is veranderd in een nieuw stelsel, dat aan de noden der zwak kere exportproducten tegenmoet wil ko men. PARIJS (Reuter). Zaterdag hebben de politieke, de economische en de sociale commissie der UNO in gezamenlijke zit ting een Amerikaans-Exxgels-Franse reso lutie goedgekeurd, waarin wordt voorge steld een speciale bijeenkomst van de Al- gemeene Vergaderixig te beleggen, indien een wapenstilstand in Korea wordt geslo ten, en een spoedzitting, indien de oorlog wordt hervat. De Russische afgevaardigde Malik be twistte de bevoegdheid van de huidige ge combineerde vergadering om de Koreaanse kwestie te behandelen. Na een procedure debat besloot de vergadex-ing met veertig tegen vijf stemmen bij twaalf onthoudin gen, dat zij hiertoe wel bevoegd is. Met 51 tegen vijf stemmen en twee ont houdingen aanvaardde de vergadering een Amerikaans-Engels-Franse resolutie, waar in voorgesteld wordt de politieke toekomst van Korea te bespreken na het sluiten van een wapenstilstand in Korea. De resolutie heeft ten doel, te voorkomen dat de UNO zich bemoeit met de aan de gang zijnde besprekingen in Korea. Malik (Sovjet- Unie) verklaarde, dat de resolutie slechts ten doel had „Amerika de vrije hand te laten bij het uitvoeren van zijn bloeddor stige plannen". Volgens hem hebben de Amerikanen „vergiftigde, ontplofbare ko gels gebruikt, waardoor Koreaanse bur- „Zo rust dan eindlijk 't ruwe noorden van hageljacht en stormgeloei en rolt de Rijn weer langs zijn boorden ontslagen van de winterboei. En 't landvolk, spelende aan zijn vloed, brengt vader Rijn de lentegroet. (Borgers) Het volkswittebrood en -bruinbrood is met ingang van vandaag 5 cent per 800 gram duurder geworden. De prijzen van margarine, bak- en braadvet en sla-olie zijn daarentegen met 24 cent per kilo verlaagd. De prijs van blank wittebrood blijft gelijk. Geïmporteerde voedergranen worden 7 gulden per 100 kilogram duurder en zemelen 4,75 per 100 kilo. De heffing op eieren van 1 cent per stuk bij export verdwijnt. De gevolgen van deze wijzigingen voor het gemiddelde gezin van 4 per sonen zjjn volgens minister Mansholt een uitgave van 35 tot 40 cent per week meer bij verbruik van 7 tot 8 broden en een uitgaven vermindering van 30 tot 35 cent bij gebruik van 1250 tot 1500 gram margarine per week. Deze prijswijzigingen bleken noodzake lijk, omdat door de stijging van de brood- en voedergraanprijzen op de wex-eldmarkt het gevaar bestond dat broodgraan als veevoeder gebruikt zou worden. Op hun reis door het Britse Gemenebest zijn Prinses Elizabeth en de hertog van Edinburgh thans in Nairobi gearriveerd, waar een neg er jong entje de Prinses een bouquet mocht aanbieden. Groot was de consternatie van de plaatselijke notabelen toen het joch, voor de hoge gasten staan de, niet bereid bleek om zo maar van zijn bloemen afstand te doen en slechts na veel moeite gelukte het de burgemeester van Nairobi, cle knaap tot andere gedachten te brengen. De Prinses en haar gevolg hadden veel schik om het kleine incident. niet alleen een Van Deyssel. Het is een zware taak, die de kunstenaar en de schrij ver in Nederland vervullen voor de muur der koele reserve. Maar zij bestormen hem niet tevei'geefs, want er achter bloeien toch, in zon en warmte, bewondering en erkenning. Het is ook daax-om dat in Haar lem, dat Thijm zelf in een brief, die hij ons kort voor zijn heengaan schreef, de bij uitstek echt-Hci landse stad noemde, een „Teisterbant" h_ jft kunnen, slagen. R. P. CAIRO, (Reuter). In Cairo is een vermindering van de spanning merkbaar welke gepaard gaat met een verminderde militaire bewaking en een verzachting van de avondklok, die van 9 tot 10 uur des avonds is verschoven. Het pas opgerichte „nationale front" ondervindt overigens moeilijkheden met verschillende partijen, die nieuwe waarborgen trachten te ver krijgen van de premier met betx-ekking tot zijn samenstelling en bevoegdheden. Hoes sein Heykal Pasja zou te kennen hebben gegeven, dat zijn libex'ale partij zich niet bij het front zal aansluiten als de WAFD er in is vertegenwoordigd. Op 31 Januari heeft Maher Pasja meegedeeld, dat de Wafd-pax-tij van ex-premier Nahas Pasja de stei'kste partij in het land be sloten had tot het voorgestelde front toe te treden. Volgens het Engelse blad „Sunday Chro nicle" zou Engeland eerstdaags nieuwe voorstellen aan Egypte doen op grond waarvan koning Faroek in aanmex-king zou komen voor de functie van opperbevel hebber van de Suez-kanaalzöne. De militaire redacteur van de „Sunday Express" gewaagt eveneens van nieuwe voorstellen met betx-ekking tot het voor gestelde verdedigingspact voor het Mid den-Oosten, die het bevel over de Suez- kanaalzöne aan een Egyptenaar zouden toevertrouwen. De Britse ambassadeur in Egypte, Sir Ralph Stevenson, heeft een bezoek ge bracht aan Hafez Afifi Pasja, chef van het kabinet van koning Faroek. Een woord voerder van het paleis wenste zich niet uit te laten over de aard van het bespro kene. Het officiële blad van de Russische com munistische partij, de „Prawda" schrijft, dat de nieuwe Egyptische regering aan stalten maakt om toe te treden tot het door Engeland, Frankrijk, Turkije en de Ver enigde Staten voorgestelde commando voor het Midden-Oosten. Volgens het blad wa ren de ongeregeldheden in Caïro „geïnspi reerd door Brits-Amerikaanse kringen met het doel een toestand te scheppen, welke het de hofkringen gemakkelijker zou n\a- ken de regering van Nahas Pasja te ver wijderen". Arrestaties De Egyptische regering heeft medege deeld, dat 800 personen gearresteerd zijn in verband met de onlusten in Cairo van het vorige weekeinde. Hiertoe behoort ook Ahmed Hoessein, leider van de Egyptische socialisten. Hoessein heeft sinds 1936, onder meer in felle redevoeringen, geijverd voor de op zegging van het Brits-Egyptisch verdrag en het uitwijzen der Britse troepen uit de kanaalzone. Hij was een van de bevelheb bers der Egyptische „bevx'ijdingsbataljons". Het bureau van de px'emier heeft een verklaring uitgegeveix, waarin verzekerd wordt, dat alles in het werk gesteld wordt voor de bescherming van „de gasten van Egypte en hen, die belangen in het land hebben. Vex-laging van de prijs van vet en olie bleek mogelijk omdat de wereldmarkt prijzen van copra en andere plantaardige vetten zijn gedaald. Het voordeel van deze maatregelen voor het Landbouw-Egalisa- tiefonds wordt op 40 a 45 millioen gulden geschat. Het besluit om deze prijzenveranderin- gen vandaag te doen ingaan is tot Zater dagmiddag geheim gehouden om geknoei tegen te gaan. Minister Mansholt, die de wijzigingen Zaterdagmiddag tijdens een persconferen tie mededeelde, zei dat wegens de eis tot geheimhouding geen overleg met de des betreffende organisaties kon worden ge pleegd. Minister Mansholt zei, dat de schaarste aan voedergranen op de wereldmarkt de prijzen in het laatste jaar omhoog dreef. Door het verlenen van steeds hogere sub sidies was de regering in staat een betrek kelijk laag prijspeil voor geïmporteerd veevoeder te handhaven. Deze last werd echter zo hoog, dat men gedwongen werd de prijzen van dit veevoeder aanzienlijk te verhogen. Zou men niet tegelijk de prijzen van volkswittebrood en -bruinbrood vei-hogen, dan zouden de gesubsidieerde broodgranen als goedkoper veevoeder kunnen worden gebruikt. Een ernstig bezwaar was ook het te grote verschil in prijs tussen volksbrood en blank wittebrood, dus het prijsverschil tussen gesubsidieerde bloem en de niet- gesubsidieerde bloem voor luxe-brood. De prijs van gesubsidieerde bloem is met 8.50 per 100 kg verhoogd, waardoor de prijs van het volksbrood met 5 cent per 800 gram is gestegen. Het prijsverschil tussen volksbrood en blank brood wordt gexinger. De minister verwachtte dat het verbruik van blank wittebrood zal toene men, zodat de inkomsten der bakkei-s kun nen stijgen. De prijsverlaging van margarine, bak en bx-aadvet en van slaolie met 24 cent per kilogram of 6 cent per pakje margarine, mag de kleinhandel niet benaderen. Daax-- om is Zaterdag aan een groot aantal ambtenaren opdracht gegeven om voor raden en afleveringen te controleren. Aan bereiders van margarine, vet en slaolie wordt restitutie vex-leend over af leveringen in de week van 28 Januari tot en met 2 Februari. De regering zal hierop scherpe controle doen houden. gers hoofdpijn hadden gekx*egen en aan slapeloosheid en gebrek aan eetlust gingen lijden. Velen waren begonnen bloed te spu wen." Een Russische resolutie, volgens welke de politieke toekomst van Korea on middellijk door de Algemene Vergadering in behandeling genomen diende te worden, werd met 52 tegen vijf en één onthouding verworpen. Tegen het einde der vergadering zeide Malik, dat concrete bewijzen geleverd zijn, dat het Anglo-Amerikaanse blok een oox-- log voorbereidt. „Deze derde wereldoorlog is in feite reeds begonnen. Hij wordt ge voerd in Korea, tegen China, in Malakka, Egypte, Tunis en Marokko". De Algemene Vergadering der UNO heeft met 38 tegen 5 stemmen bij 8 onthoudingen haar goedkeuring gehecht aan een aanbe veling van de sociale commissie, volgens welke aan de hoge commissax-is voor de vluchtelingen, dr. G. J. van Heuven Goed hart, de bevoegdheid wordt verleend, voor de dringendste gevallen een internationaal beroep te doen op spoedhulp. Dr. van Heuven Goedhart schat, dat hij drie mil lioen dollar nodig zal hebben voor zijn fonds. Een resolutie van Wit-Rusland, waarin de gedragslijn van de vluchtelingenorgani saties der UNO wordt vex'oox'deeld en wordt voorgesteld, dat alle regeringen ge gevens verstrekken over de vluchtelingen in hun landen, werd met 34 tegen 5 stem men bij 15 onthoudingen verworpen. Met 28 tegen 5 stemmen bij 21 onthou dingen werd een resolutie van de sociale commissie goedgekeurd, waarin alle rege ringen worden uitgenodigd zich aan te slui ten bij de internationale conventie over de status van vluchtelingen, die verleden zo mer te Genève werd opgesteld. Met 51 tegen nul stemmen bij vijf ont houdingen werd een resolutie van de spe ciale politieke commissie (de commissie ad hoe) aangenomen, waarin een beroep wordt gedaan op de landen van de Comin- form, de Griekse kinderen te repatriëren, die zich als vluchtelingen in deze landen bevinden sinds de Griekse burgeroorlog. TOKIO (Reuter). Een geallieerde woordvoeder heeft medegedeeld dat Zon dag, voor het eerst sinds 52 dagen, enige vox-dex-ingen zijn gemaakt bij de door de sub-commissie voor de krijgsgevangenen gevoei'de besprekingen. De Noox-delijken hebben een nieuw voox-stel voor de uitwis seling van krijgsgevangenen gedaan, waar in wordt ingestemd met het voorstel der verbondenen dat aan op vrije voeten ge stelde krijgsgevangenen niet zal worden toegestaan de wapens weer te vatten. De Noordelijken verwerpen echter nog steeds het voornaamste punt van het geallieex-de voorstel, waarin wordt bepaald dat de kxljgsgevangenen zelf zullen mogen uit maken of zij al dan niet naar het leger, waarin zij dienst deden, zullen worden teruggezonden. Tijdens de Zondag door de sub-commis sie voor de tenuitvoerlegging van een be stand in Kox-ea gehouden besprekingen zijn „goede vorderingen" gemaakt, nadat de Noordelijken hun eis, dat zij na het tot stand komen van een wapenstilstand bepaalde, ter hoogte van de Koreaanse Westkust ge legen eilanden, die thans in geallieerde handen zijn, onder hun beheer zouden kx-ijgen, hebben laten varen. De Nooxvlelijke onderhandelaars hebben er Zondag mee ingestemd Woensdag be sprekingen te openen over het vijfde en laatste punt van de voor de wapenstil stands-besprekingen opgestelde agenda, dat handelt over: „aanbevelingen voor de we derzijdse regeringen". MORGEN DROOG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opgemaakt te 10 uur: Wisselende bewolking met- vanavond in de kustgebieden mogelijk nog een exxkele bui. maar morgen droog weer. Langs de kust tijdelijk vrij krachtige, overigens matige wind tussen Noord- West en Noord-Oost. Vannacht exx morgenochtend op de meeste plaatsen lichte vorst, morgen overdag tempera tuur oplopend tot enkele graden boven het vriespunt. 5 Februari Zon op 8.15 uur, onder 17.34 uur. Maan op 11.47 uur, onder 5.06 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 4 Februari Hoog water: 10.05 en 22.43 uur. Laag water: 5.22 en 17.59 uur. Dinsdag 5 Februari Hoog water: 11.20 uur. Laag water: 6.30 en 19.16 uur.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1