Dr Rudolf Mengelberg kreeg erepenning van Amsterdam België's economische experts voor moeilijke problemen Nationale inzameling op 16 Februari Mr Oud pleit voor de Derde Macht Drie doden bij auto ongelukken in Utrecht Martin Bormann nog in leven? Ickes, oud-minister der V.S., overleden PANDA'S HEREN-LEVEN MAANDAG 4 FEBRUARI 1952 2 De radio geeft Dinsdag Heringa Wuthrich Televisie Demonstraties Beiaard voor Amerika Mgr. J. v. d. Oord 70 jaar Verkiezingen in India België verzoekt terug roeping van Tsjechisch attaché Agenda voor Haarlem Merkwaardig verhaal van neo-nazi te Berlijn De onkreukbare Grieks-Turks overleg Gerard Temme overleden Dr. Rudolf Mengelberg is Zaterdagavond ter gelegenheid van zijn zestigste verjaar dag na afloop van een feestconcert harte lijk gehuldigd. Veertien sprekers prezen zijn verdienstëh in de loop van 35 jaren aan de N.V. Het Concertgebouw, waarvan hij thans artistiek en zakelijk directeur is, zowel als aan het Concertgebouw-Orkest bewezen. Het jubileumgeschenk, bestaande uit een bedrag van ruim twintigduizend gulden, zal dienen als beginkapitaal van het Rudolf Mengelbergfonds ter ondersteu ning van oud-leden van orkest en perso neel. De jubilaris, die tevens werd onder scheiden met de gouden médaille van het Concertgebouw, werd benoemd tot voor zitter van de raad van toezicht van dit op rijn wens gestichte fonds. Mr. H. J. Reinink, secretaris-generaal van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, opende de rij van spre kers in de ronde zaal door de dank van de regering uit te brengen voor hetgeen dr. Rudolf Mengelberg voor de cultuur in het algemeen en voor Amsterdam in het bij zonder heeft gedaan. Wethouder mr. A. de Roos overhandigde de erepenning van de hoofdstad als blijk van erkentelijkheid voor bijzondere daden. Verder werd het woord gevoerd door jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, voorzitter van het huldigings comité, door mr. Guillaume Landré namens het Genootschap van Nederlandse compo nisten, door prof. dr. Eduard Reeser, alge meen voorzitter van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst en vele ande- ren. Het feestconcert, dat werd gedirigeerd door Rafaël Kubelik, bestond uit de Jubel ouverture van Carl Maria von Weber en verder uit werken van de jubilaris: de Missa Pro Pace, Victimae Paschali Laudes, de Ballade van de boer en een hymne ,.Op Amstelredam". Medewerking werd ver leend door de sopraan Corry Bijster, de bariton Laurens Bogtman, de declamator Johan Schmitz, de organist Albert de Klerk en het Amsterdamse Toonkunstkoor. ADVERTENTIE tfood- N.V. ROWNTREE - AMSTERDAM HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.25 De Groenteman. 9.35 Platen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Voor zieken. 11.30 Alt en piano. 12.00 Piano-trio. 12.30 Weer bericht. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Piano en orgel. 13.00 Nieuws. 13.20 Dansmuziek. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Platen. 15.30 Onze Ameri kaanse Buren. 16.00 Platen. 16.30 Voor kin deren. 16.50 Kinderkoor. 17.15 Platen. 17.25 Cello en piano. 18.00 Nieuws. 18.15 Lichte muziek. 18.55 Voor kinderen. 19.00 Piano. 19.15 Paris vous parle. 19.20 Jazzmuziek. 19.50 Voor a.s. militairen. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Gevarieerd programma. 21.15 Ik weet, ik weet, wat u niet weet. 21.30 Causerie. 21,35 Amusementsmuziek. 22.05 Discogram. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. f.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 9.40 Licht baken. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de huisvrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Orkest en solist. 12.3012.33 Weerbericht. 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 De tragedie van een traditie. 13.25 Kamerorkest. 14.00 Ge varieerd programma. 14.55 Platen. 15.00 Schoolradio. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Studerende jeugd in Suriname. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Sport. 18.30 Platen. 18.45 Voor lekenspelers. 19.00 Hier is vrij Europa. 19.30 Platen. 19.40 Dit is leven. 19.50 Platen. 20.00 Nieuws. 20.08 De gewone man. 20.15 Orkest en solist. 21.10 Actualitei ten en De Radiodokter. 22.10 Vocaal ensem ble. 22.45 Herdenking Kardinaal Mindszenty en andere vervolgden. 23.00 Nieuws. 23.15 Gezond gezin. 23.2524.00 Philharmonisch Orkest. TELEVISIE (K.R.O.). 20.15—21.45 Voor oog en oor; Bezoek aan het Zoölogisch Museum te Amsterdam; Film; De Noord- en Zuid-Hollandse Redding Maatschappij; Weeroverzicht; Spaanse danseres. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 12.50 Koersen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 13.30 Platen. 13.45 Lichte muziek. 14.00 Schoolradio. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor kleuters. 17.30 Causerie. 17.40 Platen. 17.50 Boekbespre king. 18.00 Radio-documentaire. 18.23 Pla ten. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Lichte muziek. 19.50 Syudicale kroniek. 20.00 Hoorspel. 21.15 Platen. 21.45 Actualiteit. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.55-23.00 Nieuws. ADVERTENTIE HAARLEM Dinsdags- en Vrijdagsavonds na afspraak. Namens het orkest hood het oudste lid, de bassist H. Stips, de jubilerende directeur van het Concertgebouw een gelukwens aan. Rechts achter de jubilaris mevrouw Mengelberg. Raphael Kubelik is op het concert van Zondagmiddag plotseling onwel geworden en kon het tweede gedeelte niet verder dirigeren. De directie van het Concertge bouw stelde zich ijlings in verbinding met de dirigent Hein Jordans, die bereid werd gevonden om het gedeelte na de pauze te leiden. Kubelik zal op medisch advies enkele dagen volstrekte rust moeten houden. Zijn arts is van mening dat de dirigent overver moeid is. Hij zal Woensdag en Donderdag avond door Hein Jordans worden ver vangen. Zaterdagmiddag weerklonken over het Haagse Buitenhof de klanken van een rij dende beiaard, die er de voorbijgangers op attent maakte, dat de actie voor de tot standkoming van de beiaard voor Amerika begonnen was. Van heden af zullen drie rijdende carillons door Nederland trekken om de bevolking op te wekken haar bij drage te leveren voor het klokkenspel, dat de Koningin namens het Nederlandse volk aan het Amerikaanse zal aanbieden in de vorm van een beiaard. Op het Haagse Buitenhof hield de voor zitter van het comité van actie, dr. L. G. Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer een toespraak waarna hij als start sein de grote luidklok liet klinken. Een klokje, dat de naam Marijke draagt, is reeds gereed gekomen. Dit klokje zal Koningin Juliana in Amerika aan presi dent Truman aanbieden. Voor dit klokje werd een embleem ver vaardigd door de kunstschilder Louis Meys. De beeldhouwer G. van Remmen Jr. zal zorg dragen dat het op de klok wordt aangebracht. Dit embleem toont Amster dam en aan de andei-e zijde Nieuw Am sterdam. Voorts ziet men er de fakkel van het Vrijheidsbeeld op en een oranjetak met appeltjes. Zolang als de beiaard nog niet gereed is, zal in Washington op de plek waar het carillon wordt opgesteld, een model wor den geplaatst. De toren waarin het carillon zal worden opgehangen, komt voor reke ning van de in de Verenigde Staten woon achtige Nedei'landers. De elf grootste klokken zullen een ge schenk van de elf provincies zijn en de twaalf kleinste een cadeau van de jeugd. De gelden voor de andere klokken van de beiaard, die er in totaal 49 zal tellen, zul len door de verschillende groepen van de bevolking bijeengebracht worden. De grootste klok kost f 55.000 en het zal een wedstrijd tussen de provincies worden, wie dit bedrag zal opbrengen. De nationale collecte voor dit geschenk aan Amerika zal 16 Februari worden ge houden. De Holland-Amerika Lijn zal de beiaard kosteloos vervoeren. Mr. P. J. Oud, voorzitter van de WD heeft te Naaldwijk een rede gehouden over het verkiezingsprogramma van de WD. Hij zeide onder meer: „Wij willen nu reeds zeggen met wie wij willen samenwerken aan de hand van ervaringen in de afge lopen jaren. De Katholieken kunnen sa mengaan met de P.v.d.A. en hebben dan een meerderheid in de Kamer. Zij kunnen echter ook samengaan met AR, CH en VVD en hebben dan eveneens een meer derheid. De Katholieken kunnen echter ook een nationaal kabinet vormen met medewerking van alle politieke partijen, met uitzondering van de Communisten. Het huidige kabinet heeft geen brede basis; de P.v.d.A. en de KVP delen er de lakens uit. Men kijkt niet naar CH en VVD. Als prof. Lieftinck de RK collegas tegemoet komt zonder de P.v.d.A. te krenken, dan is hij er. Dat zagen wij bij de wet Toezicht Cre- dietwezen en bij de verhoogde belastin gen". Mr. Oud zei voorts dat men het werk van minister Lieftinck niet als al te moeilijk moet zien. „Het valt vaak mee, want de belastingen komen in de afgelopen jaren steeds ver boven de raming. Zij zijn een goudmijn, echter met een groot gevaar, want overschotten op de begrotingen zijn altijd begeerd door de andere ministers die een uitgavendepartement hebben. Met een tekort kan men druk uitoefenen op de staatsuitgaven. Steeds hogere staatsuitga ven gaan echter altijd ten koste van een veel te hoge belastingdruk op het particu liere bedrijfsleven en remmen dus de pro ductie". Mr. Oud kantte zich scherp tegen wat hij noemde het staatssocialisme. „De taak van de KVP is bepaald, maar er is een te genhanger in de AR, CH en WD. Zij heb ben elk hun eigen principes en kunnen ten aanzien van het staatssocialisme een zelfde houding aannemen. Dat moeten zij doen als derde macht. Deze derde macht zal zo sterk mogelijk uit de verkiezingen te voorschijn moeten komen". Mgr. J. van der Oord, bisschop van Haar lem van de Oud-Katholieke Kerk van Ne derland, hoopt op 11 Februari zijn zeven tigste verjaardag te vieren. Mgr. Van der Oord werd 11 Februari 1882 te Hoogwoud geboren en ontving zijn priesterwijding 28 Mei 1908. Vele jaren diende hij de Oud-Katholieke gemeente van de H. Agnes te Egmond aan Zee als pastoor, welk herderlijk ambt eveneens vele jaren webd bekleed te Amsterdam in de Gemeente van de H.H. Johannes en Willibrordus. Wegens emeritaat van de thans bijna 82-jarige oud-bisschop van Haarlem, mgr. H. T. J. van Vlijmen, werd mgr. Van der Oord op 13 November 1945 tot bisschop verkozen. Tot 1 Juni 1946 nam de toen nieuwe bisschop nog zijn pas toraat te Amsterdam waar. Hoewel de zeer vitale primaat wars is van enige huldiging, zal het hem op 11 Februari zeker niet aan belangstelling ont breken. Zaterdagavond zijn in Utrecht twee auto-ongevallen gebeurd, waarbij drie per- sonen om het leven"zijn gekomen. Om on geveer half acht reed' een personenauto met een vaart van 80 kilometer op het viaduct bij de Lunetten tegen de afschei ding tussen de rijweg en het voetpad. De wagen ramde de brugleuning waarvan een balk in de auto drong. De 26-jarige mej. G. M. uit Amersfoort werd uit de wagen geslingerd en overleed ter plaatse. De 57- jarige bestuurder H. G., een bedrijfsleider uit Baarn, zat zodanig beklemd dat de brandweer hem uit de wrakstukken van de geheel vernielde auto moest bevrijden. Toen dit gelukt was bleek ook hij te zijn overleden. Aan de andere kant van de stad, op de Amsterdamsestraatweg, werd een 73-jarige voetganger door een auto oven-eden. Twee auto's reden daar achter elkaar. De voet ganger J. B. die de drukke weg overstak, liet de eerste auto voorbij gaan maar lette niet op de tweede. De bestuurder reed met een zeer matige snelheid maar kon de bejaarde man niet meer ontwijken. Bij de aanrijding kwam de voetganger om het leven. (Van onze correspondent in Brussel) De nieuwe Belgische x-egering heeft in de wereldpers een gemengd onthaal genoten. Terwijl de Parijse „Monde" vaststelt, dat België's moeilijkheden niet onoverkomelijk zijn en dat een volk, dat veel produceert, er slechts voor te zorgen heeft, dat zijn financiën in evenwicht blijven, heeft de „Times" vastgesteld dat de Belgische „schijnwelvaart" aan het tanen is. In België zelf zijn velen van oordeel, dat het i-esullaai van de wijziging beneden de vei-wachting is gebleven. Zij zeggen dat er slechts twee positieve winstpunten zijn geboekt, namelijk Duvieusart aan Econo mische Zaken, en A. E. Janssen aan Finan ciën. Men vergeet misschien echter, dat de sociaal-economische hefbomen, op een voor België moeilijk ogenblik, in handen worden gegeven van een ervaren viermanschap: prof. Van Houtte, Van Zeeland, Duvieusart en Janssen. Wat aan de afgetreden rege ring ontbrak, was juist die noodzakelijke coördinatie. Men merkte zulks, toen inder tijd de minister van Landbouw op eigen initiatief een „landbouwkalender" instelde om de invoer van groenten en fruit uit de Zuidelijke landen streng te reglementeren, zodat de prijs van de binnenlandse groen ten catastrophaal hoog bleef. De minister van Economische Zaken ageerde hiertegen, maar de zaak bleef zoals ze was. In dei-ge lijke gevallen moet een premier de knoop kunnen doorhakken, met name moet het belang van de boerenstand soms kunnen wijken voor het algemeen belang. Tweesprong Welke economische politiek zal de nieu we regering volgen? Het is een moeilijk en NEW DELHI (Reuter). De werkcom- missie van de Indische Congrespartij is onder voorzitterschap van premier Nehroe bijeengekomen om de tot nu toe bekend geworden uitslagen der verkiezingen te be spreken. In 14 staten heeft de Congrespartij een meerderheid, met inbegrip van Bombay, Assam en West-Bengalen. In Madras en Ti-avancore-Cochin echter, waar de Congrespartij weliswaar de groot ste partij is gebleken, is de gecombineerde oppositie verreweg sterker. De communis tische partij bleek hier de op twee na sterkste partij. Van de 359 gekozen zetels (totaal aantal 375) van de nationale ver gadering van Madras kregen de Congres partij 145 zetels, de onafhankelijken 60 en de communisten 59. België heeft Tsjecho-Slowakije vei-zocht de militaire- en luchtvaartattaché te Brus sel, Miroslav Hoppe, terug te roepen, aldus is officieel bekend gemaakt. In een com muniqué van het Belgische ministerie van Buitenlandse Zaken wordt verklaard, dat commandant Hoppe sinds zijn komst in België drie jaar geleden militaire en econo mische gegevens heeft vergaard „op een wijze, die door de diplomatieke practijk veroordeeld wordt". De Tsjechoslowaakse regering heeft 7 Januari de Belgische militaire attaché te Praag, kolonel Vanderwelle, van spionnage beschuldigd en uitgewezen. ADVERTENTIE MAANDAG 4 FEBRUARI Palace: „Tarzan en de slavin" 18 j., 7 en 9 uur. Luxor: „Morgen is te laat", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „De verloren vulkaan", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De Robin Hood van de Pecos", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De vrouw van mr. Graig", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Show Boat", alle leeft., 7 en 9.15 uur. DINSDAG 5 FEBRUARI Concertgebouw: Piano-recital Clara Has- kil, 8 uur. Rembrandt, Palace: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30 en 8 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. BERLIJN (Reuter). Eberhard Stern, voormalig vooi-zitter van de afdeling West- B er lijn der „socialistische rijkspartij", die als een herleving der vroegere nazi-partij wordt beschouwd, heeft Zondag te Berlijn meegedeeld dat „Martin Bormann, Hitler's plaatsvervanger en gewezen hoofd van diens kanselarij, nog in leven is." Hij zou monnik geworden zijn en zich te Rome be vinden. Bormann zou thans „vader Mar- tino" heten; hij zou vei-blijf houden in het klooster der Franciscanen „San Antonio", dat in de Viale Manzoni, in Rome, is ge legen. Stern zou met „Bormann" hebben gesproken en deze zou hebben gezegd: „U ziet dat ik leef en ik wens met rust te worden gelaten". Bormann werd in April-Mei 1945, bij de ineenstorting van Hitler's rijk, te Berlijn vermist. Hij is in 1946 door het internatio nale gerechtshof voor de berechting van Duitse oorlogsmisdadigers te Neurenberg bij verstek ter dood veroordeeld. „Bormann" zou Stern hebben meege deeld dat hij thans achttien maanden in Italië is. Hij zou in 1945 uit Duitsland naar Spanje zijn gevlucht. Zoals bekend, werd aangenomen dat Bormann bij de laatste gevechten, die de Duitsers te Berlijn tegen de binnenrukken de Russen leverden, om het leven is ge komen. De persoon, waarmee Stern verklaarde te hebben gesproken en die Martin Bor mann zou zijn, zou hebben bevestigd dat Hitier en zijn echtgenote Eva Braun in de bunker van het gebouw der rijkskanselarij zelfmoord hebben gepleegd. Stern nam een foto van „Bormann", die Zondag in het te West-Berliin verschijnen de socialistische dagblad „Telegraf" is ge publiceerd. Stern verklaarde door bemiddeling van gewezen functionarissen der vroegere N.S. D.A.P.. die thans in Italië verblijf houden, met „Bormann" in aanraking te zijn ge komen. Van de ziide van het klooster waar Bor mann verblijf zou houden is de mededeling van Stern gelogenstraft en naar het rijk der fabelen verwezen. In het klooster San Antonio bevindt zich een zekere nater Martino, een Duits kenner van Middeleeuwse philosofische stromin gen. Deze verklaarde echter reeds in 1938 in het klooster te zijn gekomen. Reuter tekent hierbij aan dat deze geen gelijkenis vertoont met foto's van Boimann. In Januari was er een brief bii het kloos ter bezorgd, geadresseerd aan „Pater Mar tino Bormagione". De vroegere naam van de kloosterling was „Bodewig". Men had gemeend, dat de combinatie „Mai-tino" en ..Bormagione" wellicht op hem duidde. Bii het lezen van de brief had hij echter niets van de inhoud begrepen. In de brief was gezegd, dat Stern, wiens naam onder de brief stond, gelukkig was hem te hebben ontmoet en hem dankte voor het onderhoud. Pater Martino had niets meer van de zaak gehoord totdat enkele dagen later een correspondent van „Münchner Illustrierte" hem had mede gedeeld, dat Stern in hem Boimann meen de te hebben ontdekt. zeer samengesteld probleem. Er is geen keuze tussen liberalisme en dirigisme. Elk land, elke regering is liberaal of dirigist naar gelang van zijn belang in elk dei- afzonderlijke kwesties. In het algemeen volgt België een orthodoxe monetaire po litiek. Maar bepaalde industrieën, alsmede de landbouw en de visserij, worden tradi tioneel beschermd. Het zijn constante structuur-problemen, waarmede elke Bel gische regering rekening houdt. De huidige conjunctuur is daarom ingewikkeld, omdat enerzijds de basis-industrieën: staal, ce ment en machines niet aan de wereldvraag kunnen voldoen, terwijl anderzijds in de meeste industrieën van verbruiksgoederen de zaken veel minder goed gaan. Toch loopt de export nog zeer goed, want exportbedragen van 11 12 milliard francs per maand zijn voor België records. Daar de invoercijfers beneden de uitvoercijfers blijven, en aldus maandelijks een export overschot dient gefinancierd te worden, zit de regering met het probleem van de cre- dieten aan het buitenland. Het merendeel van de Belgische export (71 pet.) gaat naar de landen, die aangesloten zijn bij de Europese Betalingsunie. Een land als Bel gië kan niet onbeperkt doorgaan met het verlenen van exportcredieten. Het gevaar van inflatie is er. De Belgen, die meer dan andere volken het inflatieverschijnsel van de zwarte markt hebben ondergaan, vrezen de inflatie in hoge mate. Dat de orthodoxe monetaire politiek van de regering tot ge volg heeft, dat er momenteel 300.000 werk lozen zijn, spreekt minder tot hun verbeel ding dan dat de boterprijs tot boven de 100 frs. per kilo is gestegen. Kortom, de Belgische regering zal ener zijds moeten vasthouden aan de politiek dat de Belgische franc de „dollar van Europa" is en anderzijds moeten beletten, dat de werkloosheid nog toeneemt. Het ziet er naar uit, dat de export in de eerstkomende maanden zal afnemen. De regering zal ge leidelijk weer meer openbare werken en investeringen in bedrijf nemen, zodat de economische activiteit op peil blijft. WASHINGTON, (Reuter). Harold Ickes, van 1933 tot 1946 Amerikaans mi nister van Binnenlandse Zaken, is Zondag avond overleden op de leeftijd van bijna 78 jaar. Ickes was in zijn ambtsperiode bekend als „eerlijke Harold" en werd als onom koopbaar beschouwd. In de crisisjaren was hij hoofd van de dienst voor openbare werken. Hij streefde naar behoud van nationale eigendommen en verwierf zich daarbij de vijandschap van grote financiële belangenkringen. Ickes had vele vijanden. „Ik geloof", zei hij, „dat, zelfs indien iemand er een be roep van maakte hij er niet in zou slagen zich zoveel vijanden te verwerven als ik Ickes trad in 1946 uit Trumans kabinet, omdat hij bezwaar had tegen de benoe ming van Edwin Pauley tot onderminister voor de Marine. Hij achtte Pauley's be noeming in strijd met zijn opvattingen om trent het behoud van de nationale olie bronnen. Hij vond Pauley een speculant. Na zijn aftreden nam Ickes weinig deel aan het politieke leven. ANKARA (A.F.P.). De Griekse vice- premier, Venizelos, heeft te Ankara op een persconferentie verklaard, dat Griekenland en Turkije het eens zijn geworden over een plan tot gezamenlijke actie, zodra beide lan den definitief tot het Atlantische pact toe gelaten zijn. Venizelos bevindt zich in Turkije voor besprekingen met de Turkse regering. Naar A.F.P. meldt, valt uit inlich tingen, verkregen uit kringen, die in con tact staan met de Griekse delegatie, op te maken, dat militaire samenwerking wordt beoogd met Italië en mogelijk ook met Joegoslavië. Venizelos had duidelijk te verstaan ge geven, dat lidmaatschap van het Atlantisch pact voor Italië, Turkije en Griekenland voldoende is met betrekking tot de politie ke zaken. Op militair gebied dienen de banden tussen deze landen echter versterkt te worden. Dit zou hij voor ogen houden bij zijn bezoek aan Rome, midden Februari. Gevraagd naar de positie van Joego slavië antwoordde de minister, dat de toe stand van dit land moeilijk is. Hij wenste deze niet te verergeren door een verklaring hieromtrent af te leggen. Te Arnhem is op een leeftijd van 48 jaar de glazenier Gerard Temme overleden. Temme heeft zich op velerlei gebied bewo gen. Het meest bekend werd hij door de organisatie manifestaties van beginnende kunstenaars en door zijn werkzaamheden als secretaris van de Werkgemeenschap Arnhemse Kunstenaars. Hij had een groot aandeel in de artistieke organisatie van de beeldhouwtentoonstelling in Sonsbeek in 1949. 33. Na het korte, doch stormachtige be zoek van de Vleermuis-rover was er niet één van Panda's juwelen meer te vinden, en onze vriend was dan ook buiten zich zelf van verontwaardiging. „Maak me los!", voegde hij Graaf Gaston op ruwe toon toe. „Hij heeft alles gestolen.en intussen lag u maar te slapen!" „Ongeheurd, onge keurd!", mompelde de edelman terneer geslagen, terwijl hij de lasso verwijderde. „Zeer teleurstellend, zag! Je had me wel eens mogen wekken! Het moet een aerdig momentje geweest zijn, en dat heb ik nu alweer gemist! Hoe vervelend tochWe zullen de guit achtervolgen, hah mis schien brengt me dat wat afleiding Inmiddels ontwaakte in de keuken de goede bediende Jeremias Jolliepop uit de bezwij ming, waarin het aanschouwen van de rover hem gebracht had. „Waar... wat... hoeprevelde hij. „Mijn ledematen schijnen nog compleet te zijnlaat eens kijken hoe koin ik mij in deze zonder linge kledij te bevinden? Wacht. Ik had een gordijn genomen om me als Vleermuis rover te verkledenja, juistik wil de mijn meester en zijn gast aangenaam verrassen, en toenMaar verder den ken kon hij niet, want op dat ogenblik stoven Panda en de graaf de keuken bin nen, zwaar gewapend en druk bezig aan de achtervolging. „Daar is hij!", riep Pan da uit. „We hebben hem! De Vleermuis rover!" „Aha!", sprak nu Graaf Gaston verheugd. „Mijn waerde Vleermuis! Wilt ge uw handen opsteken veurdat ik u tot fricandel schiet, of daernae, hah?" Jollie pop slaakte een ijselijke kreet en zou stel lig weer bezwijmd zijn, wanneer zijn toe stand niet zo hachelijk was geweest. Oproep. De Oost-Duitse eerste minister Otto Grotewohl heeft in een openlucht vergadering in Oost-Berlijn de West- Duitsers opgeroepen hun parlement niet te erkennen. De West-Duitsers zouden zelf een overeenkomst met Oost-Duitse afgevaardigden moeten trachten te be reiken over een kieswet voor geheel Duitsland. Grotewohl achtte alle door de West-Duitse Bondsdag geratificeerde of gesloten overeenkomsten waardeloos. „Onze hechte vriendschap met de Sovjet-Unie zal onze strijd voor natio nale onafhankelijkheid tot een zegevie rend einde voeren", aldus Grotewohl. Diep. Professor Piccard is te Triëst aan gekomen met nieuwe jplannen voor een duikerklok, die het mogelijk zal maken tot 3000 meter diepte in de zee af te dalen. Hij zal technische en financiële bijzonderheden bespreken met de ma rinewerven in Triëst. De ontwerpen voor de „duikerbol", die een diameter van twee meter zal hebben, worden reeds verscheidene weken in Triëst be studeerd. Naar gemeld zou de professor pogen bij Napels tot 3000 meter diepte af te dalen. Censuur. In Thionville (Frankrijk) heeft een 13-jarige jongen bekend twee post zakken gestolen te hebben. Zijn groot moeder, bij wie hij logeerde, had gezegd, dat zij een brief aan zijn ouders had gezonden, waarin zij verteld had hoe ondeugend hij was geweest. Op weg naar huis zag de jongen in de autobus twee postzakken, die bestemd waren voor zijn woonplaats. Hij had de zakken meegenomen, om te verhinderen, dat genoemde brief aan zijn ouderlijke woning bezorgd zou worden. Plastic. In Engeland worden op het ogen blik experimenten gehouden voor de vervaardiging van vliegtuigen van plastic wegens het metaaltekort, dat thans in het land heerst. Men hoopt de eerste „vliegende driehoek" van plastic binnen twee jaar te kunnen produceren. Vliegtuigen van dit materiaal zouden gemakkelijker gebouwd kunnen worden en vijftig tot tachtig procent goedkopei zijn. Men is reeds begonnen met de bouw van plastic zweefvliegtuigen. Oordeel. De republikeinse senator Everett Sallhonstall en diens democratische col lega Allen Ellender hebben verklaard, dat de Amerikaanse hulp aan West- Europa, inzonderheid de economische hulp, dient te worden beperkt. Ellender, die vorig jaar een reis door West- Europa heeft gemaakt, stipte aan, dat „de Europeanen zich bij lange na niet zo inspannen als de Verenigde Staten van hen verwachten." Hij is van oor deel dat de militaire hulp aan de West- Europese landen aanzienlijk kan worden verminderd en in sommige gevallen zelfs afgeschaft. Verplichting. Senator Estes Kefauver, de mocratisch candidaat voor het Ameri kaanse presidentschap, heeft verklaard, dat het „ontzagwekkende onzin" is een scherpe vermindering te eisen van de Amerikaanse economische hulp aan Europa. Het is onmogelijk voor Amerika om in politiek opzicht inter nationaal te zijn, doch in economisch opzicht isolationistisch. Hij sprak zich uit tegen een beperking van invoer in Amerika van zuivelproducten. Men dient de Europese landen de kans te geven zaken met Amerika te doen. An ders moet men West-Europa dollars geven of het toestaan handel te drijven met de Sovjet-Unie, zei hij. Verdrag. Japanse diplomaten zullen bin nen een week naar Formosa gaan om te onderhandelen over een vredesverdrag met de Chinese nationalistische rege ring, aldus heeft een woordvoerder van het Japanse ministerie van Buitenland se Zaken medegedeeld. De Japanse re gering had reeds het ontwerp van het verdrag gereed en verwachtte de onder handelingen tegen het einde van Fe bruari te voltooien. Het ontwerp is op gesteld in de geest van de verklaring van premier Yosjida, dat de Chinese nationalistische regering alleen kan worden erkend als de regering van For mosa en niet van geheel China. Hoofdkwartier. Auguste Lecoeur, secretaris van de Franse communistische partij, heeft na zijn terugkeer uit de Sovjet Unie in „PHumanité" meegedeeld, dat Mau rice Thorez nog enige tijd in de Sovjet- Unie zal blijven. Thorez is geheel her steld van zijn verlamming, maar heeft nog verdere medische bijstand nodig om het volledig gebruik van zijn rechter arm en -been te herkrijgen. Thorez is in staat weer effectief deel te nemen aan de leiding van de partij. Franse commu nistische leiders zullen op geregelde tij den naar de Sovjet-Unie reizen om Tho rez op de hoogte te houden van het par tij werk, aldus Lecoeur. Gesneuveld. Volgens de persdienst van de West-Duitse socialistische partij zijn tot nu toe 13,520 Duitsers, die in het Franse vreemdelingenlegioen in Indo-China hebben gestreden, gesneuveld. Volgens bekendgemaakte cijfers zouden tot nu toe 86.600 Duitsers in Indo-China strij den of gestreden hebben. Het vreemde lingenlegioen daar zou voor 80 procent uit' Duitsers bestaan. Kyffhauscr". Te Wiesbaden is met grote meerderheid op een bijeenkomst van oud-strijdersverenigingen gestemd voor de wederoprichting van de „Kyffhauser- bund", waartoe alle oud-strijdersver- enigingen uit het Bondsgebied zouden toetreden. De bond had, toen hij op be vel van Hitler in 1943 ontbonden werd, drie millioen leden. Schade. De Evangelische bisschop Otto Di- belius heeft zich in de Oost-Berlijnse Mariënkirche uitgesproken tegen het vrijwillige puinruimen op Zondag. „Wat baat het, zo men deze stad opbouwt en de inwoners lijden schade aan hun ziel?" zo zeide hij. De Oost-Berlijnse autoriteiten verklaren, dat de stad niet zonder deze hulp herbouwd kan wor den. Poging. John Foster Dulles, de geestelijke vader van het Japanse vredesverdrag, heeft verklaard, dat de Sovjet-Unie poogt het ontstaan van geschillen tus sen niet communistische landen te sti muleren, waar het een regeling voor Japan betreft. De Sovjet-Unie poogt de vrede tegen te gaan, omdat dit het ver lengen der Amerikaanse bezetting van Japan zou betekenen, waardoor het Japanse volk verbitterd zou raken. Uit eindelijk zou in Japan een „vacuum" ontstaan. Op dat moment zou de Sovjet- Unie ingrijpen teneinde een verbond met Japan tot stand te brengen, dat vol gens de woorden van Stalin, de Sovjet- Unie onoverwinnelijk zou maken.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 2