De ANMB in Beverwijk vierde zijn 40-jarig feest met luister Velsens middenstand loopt risico's door te „borgen" en te „poffen" Nccn Akkertje Afbetalingsmagazijnen bloeien op Goed Autorijden „Humanisme tussen ideaal en werkelijkheid" Beverwijk „Actie" voor Alkmaar gaat door Castricum Driehuis Heemskerk Velsen-Noord DSS heeft nieuwe toestellen nodig Lustrumfeest van motorclub Voor hendie niet terugkeerden Causerie over het gasbedrijf Hoofdpijn \gt>nda voor Rezwrivijk MAANDAG 4 SMKI3RUARI 1952 Uit een gesprek met een der functionarissen van de winkeliers- en handelsvereniging „Groot IJmuiden" bleek ons, dat het euvel van op afbetaling en „op de pof" kopen in de gemeente Velsen niet van gevaren voor beide partijen ontbloot is. Het best is dit te merken in die winkel bedrijven, die niet onmiddellijk zijn inge steld op de voorziening van kleding en van huishoudelijke behoeften, aldus onze zegs man. De daaruit voortvloeiende kosten moeten gecompenseerd worden door leve- rancierscrediet op-de-lange-baan. De koopkracht van het publiek is sterk gedaald, mede door de stijging van de goe- derenprijzen, de huurverhogingen en wat daarmee samenhangt. Men heeft behoefte aan geld en een groot deel van het publiek tracht dit op alle mogelijke manieren uit te buiten. Een sprekend bewijs hiervan is de opgave van verstrekte leningen aan particulieren door de Volkscredietbanken, die over 1951 een bedrag'van f 90.000 „leenden"'. Dit tegen een kapitaalbedrag van f 27.000 in 1947. Bovendien werd een algemene run on dernomen op betaalzegel-kantoren. Velsen mee in de stroom Het Velsense publiek holt mee in die stroom. Waren er voor de oorlog slechts vijf winkeliers die betaalzegels in ontvangst namen, dit aantal is thans reeds gestegen tot ongeveer twintig. De zogenaamde afbetalingsmagazijnen, aldus onze zegsman, maken wat aanvragen betreft een bloeitijd mee. De vraag over, treft daar het aanbod en dit bemoeilijkt het werk van deze categorie winkeliers eveneens. Van de goedheid van de winke liers over het algemeen om crediet te ver lenen wordt echter door het zwakkere deel van de bevolking misbruik gemaakt, de onbetaalde nota's zijn vele, speciaal de le- vensmiddelenbedrijven hebben hieronder te lijden. Bij deze categorie „pofklanten" worden uiteraard niet diegenen gerekend, die gedurende een zekere tijd normaal le- verancierscrediet genieten en dus als bona fide klanten te boek staan. Schuld bil de middenstand Een dergelijke wijze van handelen bete kent op de duur de ondergang van Velsens winkelstand. Toch moet men de grote schuld hiervan niet uitsluitend zoeken bij het publiek, dat slechts de geboden kans ADVERTENTIE DUYN's AUTORIJSCHOOL Kalverstraat 20 - ÏJmuiden-Oost - Tel. 4806 Dr. A. Saalborn uit Bussum hield Zon dagmorgen voor de gemeenschap Velsen van het Humanistisch Verbond in de Rijks H.B.S. een lezing over „Humanisme tussen ideaal en werkelijkheid". Via een korte inleiding kwam spreker op de grondslag van het tegenwoordige Humanisme, dat wil, dat alle mensen vervuld mogen zijn van de wijsheid, die ons door grote man nen als een Tolstoï, een Beethoven en een Gandhi is geschonken. Hiertegenover staat de houding van een Napoleon of een Hitier. Verklaarbaar meende dr. Saalborn het feit, dat de Europese mens twijfelt aan de betekenis van zijn toekomst, waar tegen over de Amerikaanse en Russische mens er van overtuigd is. „Het goede en het ver schrikkelijke, het gaat alles voorbij, zoals ook de oude Grieken dit al wisten". Is de angst van Europa niet verklaarbaar? zo vroeg de heer Saalborn om te vervo.lgen: „De enorme kracht van het Rusland van heden ei'kent geen cultuur maar ook dit gaat voorbij". Het technisch zo hoog staande Amerika heeft daarentegen een cultuur van zoals een Amerikaan laatst zei: „Washing-machines", dit als tegenstel ling tot de musea van Europa. De geestelijke troost, die door de wijs heid der ouden geschonken is, is hard nodig in deze tijd van mechanisatie, waarin de arbeider vaak zijn geestelijke taak verloren heeft. Hen cultuur bij bren gen, is een eerste vereiste, maar dan niet volgens de Amerikaanse methode, waarbij men in een boek voor de jeugd over Vin cent van Gogh schrijft: „Die schilderde zonnetjes". Spreker keerde zich vervolgens tegen sommige opvattingen, alsof de mens als een massa-product moet worden behan deld. Elk individu dient een persoonlijk heid te zijn met eigen verantwoordelijk heidsbesef, zo zei hij om er aan toe te voegen: Vele fabrieksmeisjes kunnen geen goede moeder zijn, omdat zij het verant woordelijkheidsgevoel missen. Recapitulerende stelde hij het Huma nisme tussen het ideaal en de werkelijk heid. Met een kort woord dankte de heer Y. J. Reitsma, de secx-etaris, de spreker voor zijn interessante verhandeling, waarover hij, in vei-band met de uitgebreidheid van het gegeven, geen gelegenheid tot het stellen van vragen kon geven. Afsluiter vergeten Doordat men vergeten had een afsluiter dicht te draaien, die later werd geopend is er Zaterdagmiddag een kleine stagnatie in de gasaanvoer naar de particuliere ver bruikers geweest. Via de radio zijn de bewoners van Velsen-Zuid direct gewaar schuwd voor de eventuele gevolgen bij gasstellen, die dus waren uitgegaan maar even later weer gas doorlieten. Voor zo ver bekend heeft deze stagnatie geen ern stige gevolgen opgeleverd. „Wandelrit" en „bromfietsclub" Om de motorrijders van de Kennemer Motorclub te trainen voor het komende motorseizoen, organiseert deze club een „wandelbetrouwbaarheidstocbt", welke op Zatei-dag 16 Februari zal worden gehou den. De start is 's avonds om 8 uur bij hotel „Parkzicht" aan de Zeestraat in Be verwijk. Van half acht af kan iedereen zich laten inschrijven. De jaarlijks terugkerende „Verkeerscom- petitie" der K.N.M.V. zal op Woensdag 20 Februari a.s. 's avonds 8 uur in Hótel „Parkzicht" worden gehouden. Ook de leden van de Kennemer Motorclub zullen hieraan meedoen. Bromfietsers worden uitgenodigd om op 26 Februari naar hotel „Parkzicht" te ko men, waar des avonds getracht zal worden een „Bromfietsclub" voor Beverwijk op te richten. Het initiatief hiertoe is uitgegaan van de Kennemer Motorclub. benut. De middenstand zelf is mede-de aanleiding tot deze excessen. Wanneer, zo is de opinie van hen, die met inzet van alle krachten willen mede werken om de middenstand van een zeker niet denkbeeldige ondergang te redden, men de geest van concui-rentie wilde laten vai-en en men ging zich ten volle realise ren welke de gevolgen van dit noodlottige „pofsystecm" zijn, dan zou men door mid del van een gezamenlijk offensief dit euvel de kop in kunnen drukken. Een landelijk kwaad De Koninklijke Nederlandse Midden standsbond wordt dagelijks overstelpt met klachten en protesten uit het gehele land en er wordt ijverig naar een algemene op lossing gezocht om aan het systeem dat de liquiditeit van de middenstand ernstig in gevaar brengt een einde te maken. De speeltuin, die onder auspiciën van de vereniging D.S.S. in Oud-IJmuiden enige jaren geledenë verrees, voorziet nog steeds in een behoefte. De vele kinderen, die IJmuiden-West rijk is, vinden er dage lijks een geordende speelgelegenheid. Zijn de groten naar school dan is er altijd nog een handvol kleuters die zich vermaken op de schommel en in de zandbak. Het is voor vele moeders een ware geruststelling te weten, dat waar zij door de huishoudelijke beslommeringen in beslag worden geno men, het kroost veilig is geborgen binnen de omrastering aan het Enschedéplein. De tuin heeft echter dringend nieuwe speel- werktuigen nodig. Om aan de benodigde gelden hiervoor te komen, wordt in het R.-K. Jeugdgebouw, het houten gebouwtje aan de Kanaalstraat een bazar gehouden. Vrijdag 8 en Zaterdag 9 Februari zal men daar gelegenheid krijgen de kas van D.S.S. op peil te brengen en het jeugdwerk in Oud-IJmuiden te steunen. Vrijdagmiddag om drie uur zal de bazar door een van de heren die het jeugdwerk in Velsen van gemeentewege stimuleren officieel worden geopend. Naast nuttige en sierlijke luxe gebruiks voorwerpen zullen de nodige attracties worden ingelast om het de bezoekers zo aangenaam mogelijk te maken. In het baanvak ArnhemEistNijmegen van de Nederlandse Spoorwegen is Zondag ochtend een nieuwe spoorbrug ingerold. Ondanks de slechte weersomstandigheden mist en neerslag verliepen de werkzaamheden vlot. klonk als een knalpot Een enthousiast gezelschap motorrijders, compleet met -engelen, vulde Zaterdag avond de bovenzaal van „Centrum" aan de Koningstraat om het vierde lustrum van de Kennemer Motorclub te vieren. Lawoe's Cabaret-Variété uit Haarlem vergastte met Jo van Leeuwen, Herman Kristel, Frans Eijkhof en „Mr." Lawoe de aanwezigen op diverse krachtige gerechten: conférence, muziek (ook op allerlei tinkel- en rinkel instrumenten), schetsen, goochelen en snel- tekenen volgden elkaar in een bonte rij op, zodat haast geen tijd tot applaudiseren over bleef. Community-singing met onder meer „Kleine Greetje uit de polder" en „De speeltuin" voerde de stemming op. Twintig jaar in vogelvlucht De Kennemer Motorclub, die 15 Sep tember 1931 werd opgericht zou haar ju bileum vorig jaar dus reeds hebben moe ten viei-en, maar door enkele droevige om standigheden kon dit geen doorgang vin den. Leden en bestuur mogen op een vooruit gang in ledental bogen en er wordt thans hard geploeterd om de Kennemer Motor club een paar prijzen te bezorgen in de volgende te houden betrouwbaai'heidsrit- ten. Weliswaar hebben bij de onderlinge wedstrijden vaak vinnige gevechten plaats gevonden, maar een prijs in de districts wedstrijden kon de K.M.C. nog niet ver overen, hetgeen ook niet verwonderlijk is, daar men pas in 1951 voor de eerste maal meegereden heeft, althans in clubverband. De voorzitter, de heer B. N. C. Mol, die sinds 1946 de heer P. Okkesse (die 15 jaar de hamer hanteerde) vervangt, opende met een kort woord de avond en dankte de milde gevers voor hun bloemen. Een loterij en een bal onder leiding van de heer R. Martens completeerden het ge heel en maakten dit feest tot een mijlpaal in de geschiedenis van de Kennemer Mo torclub. Algemene vergadering „Jonge Kerk" De „Jonge Kex-k" van de Nederlands Hervormde gemeente zal op Donderdag 7 Febi-uari in het verenigingsgebouw aan de Populierenlaan een algemene vergadering beleggen. Dr. Bartels uit Amersfoort zal op deze avond spx-eken over het „Jonge kerke- werk in het algemeen". Nadat zowel in de gemeenteraad als door burgemeester mr. M. M. Kwint persoonlijk bezwaren zijn gemaakt tegen de manier van liefdadigheid, welke door een „initia tiefcomité IJmuiden Zeeramp 1952" ten bate van de nabestaanden van de catastro phe met de Alkmaar wordt gepropageerd, zet dit comité zijn werkzaamheden niette min voort. In een pamflet wordt aangedrongen op een collecte voor de achtergeblevenen. Wij menen te mogen opmerken, dat de bezoe kende geestelijken meermalen is gebleken, dat de vrouwen van de „Alkmaar"-beman- ning niet gesteld zijn op deze „oplossing". Ditzelfde comité, bestaande uit de heren A. Akkex-man, J. F. Blankenzee, P. de Dood, P. F. Gemst, D. den Hollander (raadslid voor de C.P.N.), Chr. Prins, J. J. Rosier, C. Scheringa (raadslid C.P.N.), A. v. d. Steen en E. Wijker stelt zich even eens voor de namen van trawlers te pu bliceren, die volgens dit comité „eenzelfde lot als dat van de „Alkmaar" dreigen te on dergaan", om voorts een protest te richten aan de Scheepvaartinspectie. Wij willen over deze schrijnende aange legenheid niet te veel zeggen zeker is echter, dat de Scheepvaartinspectie in Nederland een instelling is, die als ver trouwenwekkend beschouwd kan worden. De Inspecteur-generaal voor de Scheep vaart heeft thans de ramp met de „Alk maar" in onderzoek en de raad voor de Scheepvaart zal mettertijd een oordeel moeten vellen over de „Alkmaar" en de vermoedelijke oorzaak van de ramp. Het is hoogst-pijnlijk, vooral voor de nabestaanden, dat niet-deskundigen zich een oordeel blijven aanmatigen en zelfs politieke doeleinden trachten na te jagen bij een actie voor de nabestaanden. De ge troffen gezinnen kan moeilijk meer pijn gedaan worden dan met dit soort rumoe rige charitas. Vóór de bal in de ontmoeting Storm vogelsWA aan het rollen werd ge bracht, vex-toefden allen, die in het gemeentelijk sportpai-k aanwezig waren, ingedachten één minuut bij hen, die in de achter ons liggende weken van het grote water niet aan hun haardsteden terugkeerden En, oiigezegd, beluisterden we uit die stilte de bede: „Zij rusten in vrede!" „Sportief'-dammers aan de slag In de onderlinge competitie van de dam club „Sportief" groep A wist J. Jonker zijn plaats aan de kop te behouden, ondanks het feit dat zijn rivaal J. de Boer, zijn partij tegen J. Lichtendahl wist te winnen. De uitslagen in deze groep zijn als volgt: J. JonkerC. Buys 11, J. de Ruiter Wim Hoefakker 11, E. RasA. Ras 20. In groep B gaat H. Veldman nog onge slagen aan de kop, gevolgd door W. Post met 5 punten achterstand. De uitslagen waren: P. SchaapH. Veld man 02, W. PostM. Menger 11; A. v. d. Harst—C. v. Os 2—0; H. Out—E. Wijker 1—1, K. LichtendahlP. Wester- wal 20; R. KoffemanH. Dijkhuizen 20, P. WesterwalA. Out 20. INDONESISCH KUSTVAARTUIG GEREPAREERD. Het 423 br.t. metende Indonesische kust vaartuig „Tongkol", toebehox-end aan de „Pepuska" in Indonesië, dat ruim een week geleden ter hoogte van het Galloper Vuur schip motorschr.de opliep, is in Viissingen gerepareerd. Toneelclub „Watervliet" speelt „Van ander ras" De toneelclub van de buurtvereniging „Watervliet" heeft voor de laatste uitvoe ring in dit seizoen haar keus laten vallen op het toneelspel „Van ander ras". Dit spel van Arnoud d'Usseau en James Goro, werd voor het Nederlands Amateurtoneel be werkt door Ab vsi de Ltnden. De regie berust bij mevrouw Hoefman. Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de afdeling Bevei-wijk van de Algemene Nederlandse Metaal- bedrijfs Bond is er om te beginnen Zaterdagmiddag in „Terpsichore" aan de Zeestraat een receptie gehouden, welke druk bezocht werd door de ver schillende bestuursleden van zuster organisaties en vertegenwoordigers uit de bedrijven, onder andere de president-directeur der K.N.H.S., ir. A. H. Ingen Housz. Ook burgemeester mr. H. J. J. Scholtens bevond zich on der de velen, die kwamen gelukwensen. De voorzitter van de A.N.M.B. afdeling Beverwijk, de heer G. van Leyden, nam hier als eerste het woord om het ontstaan en de groei van de bond te schetsen. Men richtte de bond in 1912 met negen leden op. aldus spreker; het ledental bedroeg in 1920 vijfenveertig. Deze cijfers tonen de beschei den groei van de eerste jaren aan, maar men moet hierbij bedenken dat Beverwijk in die dagen nog in hoofdzaak van de tuin bouw afhankelijk was en dat van in dustriële ontwikkeling nog maar weinig merkbaar was. Met de komst van de Hoog ovens, machinefabriek Witkamp en andere metaalbedrijven steeg ook het aantal leden geleidelijk en zo was het aantal A.N.M.B.- aanhangex-s in 1940 tot driehonderdvijfen zestig leden gestegen. In de bezettings jaren wenste men echter niet onder de laars verder te werken en zo gebeurde het dat bijna alle leden werden afgeschreven wegens „contributieschuld". Direct na de bevrijding wex-d er echter weer begonnen en thans is het ledental de vijfhonderd ge passeerd. „Wanneer men de arbeider van vroeger vergelijkt met die van nu wat zijn kleding en bijvoorbeeld de inrichting van zijn huxs en zijn woning betreft, dan is deze bond in die veertig jaar zijn bestaan zonder twijfel waard", aldus beëindigde hij zijn betoog. Hierna nam burgemeester mr. H. J. J. Scholtens het woord en hij memoreerde hoe met het toenemen van Beverwijks aantal bestaansbronnen ook de strijd zich toe spitste voor het verkrijgen van betere sociale omstandigheden voor de arbeiders. Ook de metaalbedrijfsbond mag er trots on zijn dat hij hieraan meewerkte. Namens het gemeentebestuur bracht hij zijn geluk wensen over. De heer J. van Wingex-den. bondsvoor zitter van de A.N.M.B. sprak hierna het jubilerende bestuur toe. Spreker wees er ADVERTENTIE de beste bril komt van DE BOER Wij handhaven onze kox-tingen voor Ziekenfondsleden Trompstraat 1618 - IJmuiden-Oost Telefoon 4938 SCHEEPVAART IJMUIDEN Zondag 3 Februari kwamen de haven van IJmuiden binnen: Anna Sylvia v. Dordrecht. Alphard van Le Havre. Swift van Londen. Grebbestroom van Londen. Rubicon van Vestanvik. Tony van Delfzijl. Vechtstroom van Hull. Alesund van Maloy. Sumatra van Antwerpen. Rosa Fria van Wismar. Regero van Necochea. Dorthe Oldendorf van Norr- r.öping. Argo van Hornio. Jans van Londen. Oberon van Paramaribo. Kaap Falga van Stroöt. Frisian Coast van Newcastle. Jelö van Drammen. Tyro van Fowey. IJstroom van Fowey. Hector van Rotterdam. Vertrokken zijn: Bolbec naar Swansea. Rijnstroom naar Londen. Orion naar Ham burg. Kuki Neass naar Haite. Gordias naar Gibi-altar. Hera naar Curasao. op dat van de strijd, zoals die vroeger werd en thans wordt gevoerd, het accent toch wel anders is komen te liggen. Ging het in de jaren van vóór de oorlog om de „boter ham en iets er op", nu gaat het om gi-otere zaken. De doelstelling is echter dezelfde gebleven: gelijke rechten voor de arbeiders in het sociale zowel als in het economische leven. De heer Van Leyden heeft daarnet wel enige cijfers genoemd, zo vervolgde hij zijn speech, maar die zinken "toch wel in het niét" wanneer ik een cijfer noem. De me taalbedrijfsbond telt momenteel bijna 75.000 leden, waarbij nog niet gerekend zijn die van „Mercurius". De bondsvoorzitter sprak hierna nog enige waarderende woor den over de heer C. v. d. Winden, die dit jubileum helaas niet meer heeft mogen beleven, maar wiens echtgenote wel aan wezig was. Gift uit IJmuiden Namens de afdeling IJmuiden overhan digde de heer Dekker een geldkistje, waar bij hij opmexdete dat de oude kous nu tot het verleden kon behoren. Namens de IJ muider afdeling van de Alge mene Nederlandse Metaalbewerkersbond bood de heer Dekker (links) de voorzitter van de jubilerende afdeling Beverwijk, de heer G. van Leijden, een geschenk aan. De voorzitter van de Chi-istelijke Metaal bewerkers Bond overhandigde hierna een bloemstuk en sprak de wens uit, dat de bestuursleden de bloemstukken na afloop van de receptie een plaatsje thuis zouden geven. Want, aldus spreker, indien onze echtgenoten niets van onze strijd begrepen zouden hebben en ons niet zouden hebben gesteund door hun liefde, dan zou er van al dit werk niets terechtgekomen zijn. Vervolgens sprak r nog vertegenwoordi gers van de Katholieke Metaalbedrijfsbond, sigarenmakersbond, bouwvakafdeling en de Partij van de Arbëld. Tenslotte bood de heer P. Rijken het bestuur namens de Beverwijkse Bestuur- dersbond een fraaie vooi-zittershamer aan. De heer G. van Leyden dankte hierna allen voor hun gelukwensen en vriende lijke wooi'den en maakte voor het eei'st gebx-uik van zijn nieuwe vooi'zittei-shamer door de receptie voor gesloten te verklaren. De feestavond In het geheel gevulde en met bloemen versierde Kennemer Theater hebben de leden van de jubilerende afdeling 's avonds genoten van een non-stop cabaretprogi-am- ma, dat onder de titel „Een avond, die ie niet vergeet", werd verzorgd door „Het Kleinkunst-ensemble Kees Stet". Ook deze maal was de jolige Kees Stet weer het hoogtepunt van de avond: zijn met veel verve gebrachte grapjes en be- levenissen uit West-Friesland vonden een lachlustig publiek, dat hem aan het einde van de avond een davei'end applaus be zorgde. Ook de rest van het programma was. zoals wij al eens over dit gezelschap hebben mogen opmei-ken, „af". Voordat de feestavond een aanvang nam werd het welkomstwoord sesnroken door de voorzitter van het jubiloum-oom-'té, de heer J. Honig. Ook de bondsvoorzitter, de heer J. van Wingerden, voerde nog eens het woord. Hij vertelde, hoe door het toe treden van de vooi-malige B.W.T.O. op 1 In het zaaltjo van de dansschool Dors zal de heer W. Alberda, wethouder van Beverwijk, op Dinsdag 5 Februari voor de vrouwengroep van de Partij van de Ar beid, afdeling Beverwijk, een verhande ling houden over „Het gasbedrijf". Tweerle VAR A-tournee-avond Op Donderdag 21 Februari zal voor de tweede maal een tournéegezelschap van de VARA in het Luxor-theater te Beverwijk een gevarieerd programma verzorgen. Medewerking verlenen: Henn.v Fontaine, Albert de Booy, Tonny Schifferstein, Ted Valerio en Han Verne Nieuwe woningen in gebruik genomen In de afgelopen week is het eerste blok, bestaande uit tien woningen van de 80 blokbouwhuizen ten Noorden van de Laan van Kanaan voor bewoning vrijgegeven. Men hoopt in staat te zijn elke veertien dagen een blok af te leveren, zodat het gehele complex eind April, begin Mei be woond zal zijn. Mede omdat het eerste blok van de 96 étagewoningen ten Westen van de Laan van Kanaan spoedig gei'eed zal zijn, betekent een en ander een be langrijke uitbreiding van het aantal Be verwijkse woningen, waardoor weer vele woningzoekenden geholpen kunnen wor den. „Hoera we hebben een huis" De toneelvereniging „Kunst Door Oefe ning" zal op Dinsdag 12 Februari in het Kennemer Theater te Beverwijk het to neelstuk „Hoera, we hebben een huis" van Pieters en Schuunnan voor het voetlicht brengen. Sluitingsavond van Hoogoventournooi Tot besluit van het tweede Hoogoven- schaak-, klaverjas- en bridgetournooi zal onder auspiciën van de commissie voor Bedrijfsontspanning op Donderdag 14 Fe bruari in het Luxor-theater te Beverwijk een feestelijke „Sluitingsavond" worden gehouden. Wie mist een trouwring? Op het politiebureau te Beverwijk kan men inlichtingen ki'ijgen over de volgende gevonden voorwerpen: Zwart tasje, pad- vindersriem, kinderzakdoek, oorbel, bijl, bos sleutels, damesschoen, portefeuille, pox-temonnaie met inhoud, handdoek, ax*m- band, doosje met inhoud, kinderarmband, kindermuts, twee Lipssleutels, geblokte shawl, halssnoer, parapluie, trouwring, zakdoek, wanten en handschoenen, auto ped, kindervest, shawl, nylonkousen in zakje, groene speelbal, plastic tasje met inhoud, muntbiljetten, damespolshorloge. ADVERTENTIE Feestavond van de K.A.B. De Katholieke Arbeiders Bond, afdeling Castricum biedt zijn leden op .Woensdag 20 Februari een bonte avond aan, die wordt verzorgd door het cabaretgezelschap John Pander. „Gooi de tros los" is de naam van de cabaret-revue die in Hotel Borst te Bakkum vertoond zal worden. Hetzelfde gezelschap geeft 's middags om drie uur voor de kinderen der leden een opvoering van het toneelstuk in drie be drijven „Bulletje en Boonestaak", even eens in hótel Borst. Filmavond voor Huisvrouwen en C.S.V.-ers In samenwerking met de plaatselijke af deling van de Nederlandse Vex-eniging van Huisvrouwen, geeft de voetbalvereniging C.S.V. Maandag 18 Februari een filmavond in hótel Borst. Vertoond zal worden de kleurenfilm over het leven der bijen, van de Vereniging tot Bevordering van Bijenteelt in Neder land. De O.V.A. „treedt aan" Traditie getrouw gaat de O.V.A.het overkoepelingsorgaan van alle verenigin gen op het Provinciaal Ziekenhuis „Duin en Bos", ook dit jaar weer een bonte avond verzorgen waarop de O.V.A. laat zien wat haar leden presteren. Het non-stop pro gramma dat door patiënten der inrichting wordt uitgevoerd, zal op Donderdag 6 Maart voor verpleegden, Vrijdag 7 Maart voor personeel en genodigden, en Zater dagmiddag 8 Maart voor ouders en andere familieleden van de verpleegden op de planken gebracht worden. „Oranjefilm" in Driehuis Hoe Driehuis op 30 April 1949 feest viex-de zullen de leden van de Oranjevere niging Driehuis Dinsdagavond in de kof fiekamer van Westexweld kunnen zien. Deze Oranjefilm, waarop de feesten die dag in Driehuis gehouden, in kleuren zijn op genomen, zal ongetwijfeld met gejuich worden begi-oet. Het bestuur heeft voor deze filmavond ook nog enige andere in teressante werken in petto. Vooraf wordt een korte ledenvergade ring gehouden in verband met de komende Koninginnefeesten. Januari 1951 en het inschakelen van de verenigde handels- en kantoorbedienden, voorheen geox-ganiseerd in „Mercurius" op 1 Januari 1952, thans werkelijk gesproken kan worden van een „Metaalbedrijfsbond", aangezien thans de handarbeider tezamen met de hoofdarbeider in één bond is ver enigd. Hij besloot zijn gloedvolle rede met er op te wijzen, dat de grote taak voor de leden moet zijn. de ongeorganiseerde werk nemers te wijzen op de noodzaak van het lidmaatschap van de vakbond. De avond werd besloten met een gezel lig bal onder leiding van de heer A. Dors. WEEKABONNEMENTEN .lenen uiterlijk op Woensdag te wordei. betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Zo week, zo slot. De week eindigde Zaterdag, zoals ze geweest was. De kleinere schol zakte tot 9 per kist in de laatste markt er. wat grovere soorten of iets „le- vendigere" kwaliteiten noteerden tot 22 per 50 kilo. De grote schol ondervond ook een terugslag wegens de geringe belang stelling var. de zijde der export, zodat er geen hogere noteringen dan 30 per 50 kilo gehaald werd. De notering van de tong bleef met uitzondering van de kleine tong II, die terugliep tot 0,85 per kilo, gehand haafd. Grote tong varieerde van f 3,30 tot 3. De animo voor de wijting was lichtelijk beter, waardoor er wat hogere prijzen kon den worden betaald: 22 tot f 13 per 50 kilo. In doorsnede kocht de groothandel nog gereserveerd en bleven de noteringen aan de lage kant. met uitzondering van die voor de schelvis Schraal voor de trawlers. De trawlers „Limburgia" en „Catharina Duyvis", die Zateraag aan de markt kwamen, besomden respectievelijk 16700 en 20500, beide voor een 13-daagse reis. Van de talrijke logger's en kotters, die vervroegd binnen waren, werden de KW 48 en de KW 85 de hoogste met 7920 en 6770. De „uitvlie- ger" onder de kottervloot werd de WR 33, die het tot f 2270 wist te brengen. Hoorn des overvloeds. Voor vandaag kwamen drie trawlei-s binnen, die in de vroege beurt losten. Het waren de „Eveli ne" met 320 kisten wijting, 50 schelvis en piepers, 100 stijve kabeljauwen, 230 kool- vis, 280 makreel, 50 haring en 100 diversen, de „Flamingo" met 200 wijting, 30 schelvis en piepers, 220 koolvis, 35Ö makreel en 100 haring, en de „Maria van Hattum" met 180 wijting, 125 schelvis en piepers, 280 stuks stijve kabeljauwen, 135 kisten koolvis, 110 makreel, 30 haring en 25 diversen. Verder losten vroeg zes loggers, die een gezamen lijke aanvoer brachten van 515 kisten schol, 7500 kilo tong en tarbot. 230 kisten wijting, 20 kabelauw en gul, 130 stuk stijve kabel jauwen en 80 kisten diversen. In de late lossing wai-en 9 kotters met 350 kisten di versen en 32 loggex-s met totaal 607 kisten schol en schar, 13000 kg tong en tabot, 95 kisten wijting, 10 kabeljauw en gul, 474 stuks stijve kabeljauwen en 245 Kisten di versen present. De rest van de week. Tot en met Zon dag waren voor de Dinsdagmarkt in IJmui den nog geen binnenkomende trawlers be kend. Volgens de vertrekdata kunnen ech ter het eerst binnen worden verwacht de volgende schepen: .Vikingbank" (verti'ok- ken 23 Jan.), de „Tubantia", „Hoop", „Ba tavia" en „Norma Maria", die de 14ste Ja nuari zijn vertrokken en de „Herman", „Jo hannes Polderman", „Allan Water", die de 25ste Januari naar zee vertrokken. In en uit. Zaterdag kwamen van de vissersvloot te IJmuiden binnen de KW 114 124 85 155 166 64 169 86 17 24 104 59 108 51 107 91 69 28 26 98 125 40 84 89 170 50 70 151 168 -37 141 83 162, WR 33. YE 93. RO 2, AM 16, IJM 204 272 116 25 10. Naar zee ver trokken de IJM 221, HD 79 en de KW 140. Zondag 3 Februari kwamen nog binnen de KW 9. IJM 74. VL 78 en de IJM 208. Marktnieuws. Prijzen: Heilbot 2,35- 2.25, gr. tong 3,30-3,05. gr.m. tong 1,82-1,60, kl.m. tong 1,60-1,40. kl. tong I 1,76-1,55, kl. tong II 1,15-1,01, tarbot I 2.35-1,45 per 1 kg. Tarbot III 67 tarbot IV 58-45 kl. griet 31, schartong 32-25, gr. schol 27.50-23, gr. m. schol 31-27,50, kl.m. schol 45-30. kl. schol I 34-26. kl. schol II 29-15. schar 31- 20, bot 17.50-12 v. haring 16-12.50. makreel 21-17, gr. schelvis 69-68, gr.m. schelvis 73- 59, kl.m. schelvis 66-54, kl. schelvis I 60-47, kl. schelvis II 46-15.50. wijting 24-18, gr. gul 46-38, midd. gul 37-35, kl gul 35-31, kl. haai 18-17, ham 65-58, poontjes 32-30, kl. koolvis zw. 22,50-20, kl. koolvis wit 30,50— 26 per 50 kg. Gr. kabeljauw 156-74, gr. koolvis zw. 52-46, gr. koolvis wit 78-75, gr. leng 74. Aanvoer: 247 kisten tong en tar bot, 8 kisten heilbot, 9 tongschar en schar tong, 570 schol, 112 schar, 149 bot, 235 ha ring, 440 makreel, 97 schelvis, 495 wijting, 126 kabeljauw en gul, 5 leng. 10 kl. haai, 2 ham. 10 poon, 240 koolvis. 30 diversen, to taal 2785 kisten. Besommingen: IJM54 Limburgia 16700, KW114 2100. KW 155 f 2450. KW166 1970, KW64 1960, KW 124 f 7140. KW122 3360, KW 85 f 6770, KW48 7920, KW147 830, WR33 2270, KW53 910, BU33 1960. IJM229 880, IJM52 640, 1 trawler met 20.100. Een woord van man lot man Hedenavond zal de oud-aalmoezenier Voortwist, in de Gezel! enzaal te Heems kerk het woord voeren tot de gedemobili- seerden. Het onderwerp is „Een woord van man tot man". Feestavond R.K. Vrouwenbond Onder het motto „Van Hilversum naar Heemskei'k" zal het gezelschap van Roland Wachter op Maandag 11 en Dinsdag Ï2 Februari voor de R.K. Vrouwenbond te Heemskerk een cabaretpi-ogramma voor het voetlicht brengen, waarmede tevens vastenavond gevierd wordt. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Agatha Gemma Maria, d. van Th. Kos en M. Boersma; Theodorus Joannes Maria, z. van C Nijssen en E. P. F. van Bugnum; Joannes Engelmundus Th. M., z. van Th. Koelman en A. M. v. d. Winkel. Jaarvergadering Partij van de Arbeid Voor de afdeling Velsen-Noord van de Partij van de Arbeid wordt Dinsdagavond 5 Februari in het clubgebouw „Kinder vreugd" aan de Doodweg de jaax-vergade- ring gehouden. Behalve de gebruikelijke verslagen ver meldt de agenda een ingekomen motie, verkiezingsactie en bespi-eking van het nieuwe plan. Hoewel het bestuur reglementair in zijn geheel aftreedt, is het hex-kiesbaar. De heer M. v. Bodegraven,- secretax-is, stelt zijn mandaat ter beschikking. MAANDAG 4 FEBRUARI Kennemer Theater, 1 en 9.15 uur: Pa trouille der verlorenen. Luxor-Theater, 7 en 9.15 uur: Met de kippen op stok. W. B-Theater, 8 uur: De laatste der Pi raten. DINSDAG 5 FEBRUARI Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: Het leven van Emile Zola. Luxor-Theater, 7 en 9.15 uur: Met de kippen op stok.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 3