O.E.E.S. - rapport signaleert verschillende gebreken Europese gedachten over Nederlandse visserij Kleinhandel in het geding Er komt tweede rioolwaterzuivering aan de Amsterdamseweg Veertien visserijen - veertien karakters Eerste hulp voor dieren begon in Velsen met een echte snijtafel Verantwoording „Vissersmonument Samen met de oude berekend op 79.000 Velsenaren Europese reis met rapporteurs Old Clothes New Agoruln voor Velsen Hardlopende Neeltje maakte geslaagde proefvaart De heer Fennell over Oud-IJmuiden THALIA Eerste cursus van Dierenbescherming voorspoedig gestart Experimenteel toneel van „Palvu" „De vier veren" Donderdag in Thalia WOENSDAG 6 FEBRUARI 1952 5 „HET VRAAGSTUK VAN DE VIS", zoals het zich in het ene land heviger, in het ander minder sterk heeft aangediend, is vooral een pro bleem van de afzet en de zo rationeel mogelijke vangst. Als men weet, dat de gezamenlijke visserijen van Europa in 1949 5.9 millioen kubieke meter aan vis uit de zeeën en binnenwateren hebben geput een cijfer dat sinds 1946 gestaag is gestegen van ruim 4.8 via 5.5 in 1947 en dat de hele wereld in de letterlijke zin des woords in 1949 zo'n 25 millioen kubieke meter vis bij elkaar viste, dan zal duidelijk zijn, welk een complex van vraagstukken er ontstaat, als dat vijfde gedeelte van de wereld vis vangst verwerkt en afgezet moet worden. En dan zal het geen verbazing wekken, als het zojuist verschenen rapport van de organisatie voor Europese economische samenwerking (OEES) meermalen tot de conclusie komt, dat er nog wel het een en ander hapert aan vangst en afzet. De ene zin over IJmuiden bijvoorbeeld is duidelijk genoeg: „Deze haven heeft 38 trawlers in de vaart, behorende aan 12 maatschappijen (dit was Novem ber 1951) en haast eenzelfde aantal schepen is opgelegd, daar ze niet rendabel zijn. Om nog even in Nederland te blijven: het rapport vermeldt over de regelmaat der aanvoeren woordelijk het volgende: „Deze wordt aangetast door de concen tratie der aanvoeren in één enkele haven en de weersomstandigheden zijn bovendien verantwoordelijk voor aanzienlijke schok ken in de aanvoer. Er is eveneens weinig spreiding in de haringaanvoeren, daar de gevangen hoeveelheden lang niet altijd weg te werken zijn." Voorts merkt het rapport over de afzet het volgende op: „De activi teit van de exporthandel wordt bemoeilijkt door het feit, dat naburige landen als klant afvielen, naarmate hun eigen productie weer op gang kwam. Het Verenigd Konink rijk is practisch de enige „grijpbare" markt omdat de vraag naar platvis daar nog steeds niet bevredigd is. Sommige hande laren zien de minimum-prijs las een sta-in- de-weg voor de export „maar deze prijs schijnt geen beslissende factor te zijn" (wat het dan wél is, zegt het rapport niet, red.). De kleinhandel kent meer dan 2300 winkels in Nederland, waarvan de meeste direct bevoorraad worden, behalve die in de grote steden, waar meestal een binnen landse groothandelaar een tussenschakel vormt." Over het prijsverloop toont het rapport met cijfers aan, daarbij het jaar 1938 als basis aanhoudend, dat de index voor kabel jauw van 100 op 311 terecht gekomen is, voor wijting op 236. voor tong op 165 en voor makreel op 350. Men heeft verder ook het verschil in prijs tussen de markt en de kleinhande! onderzocht en kwam tot het volgende in teressante staatje: kleinhandel marktprijs werkende gegoede stand 150 110 40 120 stand 200 170 90 250—300 kabeljauw 5580 schelvis 25110 wijting 1065 tong 50220 (in centen per kilo; genoteerd in Den Iiaag; de prijzen zijn uiteraard gemiddelden). De rapporteurs tekenen hierbij aan: „Het lijkt onmogelijk een algemeen beginsel te ontdekken in de manier, waarop de prijzen worden vastgesteld en er komen soms aan zienlijke verschillen voor in de visprijzen op dezelfde dag in dezelfde stad. Er is echter een tendenz merkbaar tot uniforme prijzen." Men zag de consumptie in Nederland van haring na 1947 teruglopendie van verse vis iets oplopen (van 4.3 kilo per hoofd der bevolking tot 4.7 kilo) en hieruit leidden de rapporteurs af, dat het visverbruik weer ongeveer hetzelfde is als voor de oorlog. Voorkeuren van de klant „De Nederlandse gebruiker", gaat het rapport verder, „heeft een zekere voorkeur voor platvis en kabeljauw. ITet is opvallend dat de verkoop van verse filet verre van algemeen mag worden genoemd: de huis vrouw lijkt de vis liever in haar geheel te zien dan gefileerd. Er is in Nederland een bepaalde liefde voor gerookte of verse paling te onderkennen. Gezouten of ge rookte haring maakt een groot percentage van het totale visverbruik uit en de rap porteurs wijzen nog even on de „maties". waarmee ze dan vermoedelijk de „maatjes" zullen bedoelen. Ook het experiment van de ..Fish and Chips", dat in Den Haag begon, is niet aan de aandacht der rapporteurs ontsnapt en men komt tot de conclusie, dat er ongetwij feld een nieuwe categorie klanten is ge wonnen voor de vis, op deze manier bereid. Over de kwaliteit van de Nederlandse vis is men het wel eens: vooral de platvis en de vangsten uit de Noordelü'ke- en kust wateren worden hoog aangeslagen, maar de rapporteurs hadden meer reserve ge vonden jesens de „verse" vangsten. Ten slotte wordt ook de propaganda voor de vis geprezen: als haar materiële mogeliik- heden wat groter worden, kunnen er on getwijfeld resultaten worden bereikt. Bii ons kwamen de volgende giften binnen: VI. K. te IJmuiden 5.—; P. W. te Edam 5.E. G. te IJmuiden 2.50; v. E. 1. School voor BLO te IJmuiden 2.50: N.V. „C.B." te IJmuiden 25.—; C. Z. te IJmui den 5.-; P. K. 1—; J. K. 2-50. Voorts brachten concierge, personeel en leerlingen van de Emmaschool 37.60 bijeen en de leer lingen van de Julianaschool brachten 17.70 bijeen. Juffr. L. te IJmuiden 3.J. K. te IJmuiden 2.50; P. K. te IJmuiden 1. personeel S.H.M. te IJmuiden 21.55; F. N en C. Z. te IJmuiden 1.—; wed. M. E. te IJmuiden ƒ10.P. R. ƒ5.H. v. L. ƒ5. D. Z. ƒ2.50: H. de J. ƒ1.—; personeel vis- conservenfabriek Vico ƒ80.J. G. ƒ25. allen te IJmuiden. Het totaal-generaal be draagt thans ƒ1758,85. Woensdag 6 Februari 'taadhuis: van 14 tot 15 uur, spreekuur wet houder van Onderwijs. Nutsbibliotheek, van 19 tot 21.30 uur geopend. TheeschenkerU Vclserbeek, 20 uur: Dieren bescherming, lezing commissaris J. P. Wey- burg. Thalia (kleine zaal) 20 uur: Vergadering I.Imui den-Centrum. Thalia, 20 uur: „Nachtdienst in Parijs Kex, 20 uur: „Gentleman-inbreker". Donderdag 7 Februari Thalla, 20 uur: Speciale voorstelling van „De vier veren". Rex, 20 uur: „Gentleman-inbreker Maar de conclusie over Nederland is van groot belang en wij laten haar hier dan ook in de volledige vertaling volgen: „In Nederland, waar de productie van haring, die op zee gezouten wordt, een be langrijke rol spéélt, zijn de aanvoeren te ruggebracht tot het vooroorlogse peil. De haringvisserij wordt uitgeoefend met een vloot van loggers, die vrij modern is, maar die bijzonder-dure materialen gebruikt. De verse vis-producenten in Nederland heb- bij een opmerkelijke en tamelijk ongewone poging gedaan, om een directe verkoop van vis te organiseren. Niettemin moeten de kleinhandelaren, die zeker voldoende in aantal zijn, hun uitrusting en afzet pro beren uit te breiden. De meeste haring is op de buitenlandse markt verkocht en de Duitse is teruggelopen in opnemingscapa citeit tengevolge van politieke en econo mische omstandigheden. Vergelijkt men het relatief geringe be lang van de binnenlandse haringafget met de export en neemt men daarbij de toe nemende moeilijkheden op de buitenlandse markt in ogenschouw dan blijkt de noodzaak van een soliede opbouw van het bedrijf in administratieve zin, die de ver antwoordelijkheid en het initiatief van de handel een ruggesteun zullen geven. Zulk een opbouw is dringend noodzakelijk voor de behoefte aan meer visafzet in het bin nenland om de visserij-activiteit te stimu leren en in die zin kan zij grote propagan distische waarde hebben." Vincent Massey, eerder hoge commissaris van Canada in Londen, is benoemd tot gouverneur-generaal van Canada. Hij is de eerste Canadees die dit hoge ambt bekleedt. GESLAAGD Mej. J. J. Hillebrink, ex-inwoonster van IJmuiden. is geslaagd voor het Staatsdiplo- ma A Kinderbescherming. Mej. Hillebrink is op het ogenblik werkzaam in de Berg stichting te Laren. Jaarvergadering „Oud-Katholiek Ondersteuningsfonds" De jaarvergadering van de afdeling IJmui den der Vereniging „Oud-Katholiek Onder steuningsfonds", welke Dinsdagavond in het Oud-Katholiek verenigingsgebouw is gehou den, werd ten dele reeds beheerst door het 60-jarig bestaan, dat volgend jaar zal wor den gevierd. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter, de heer W. D. Wiljouw de leden, die het afgelopen jaar de afdeling ontvielen. Uit het jaarverslag van de heer P. Ham, secretaris, viel af te leiden, dat de afdeling haar gewone gang was gegaan. Het totaal aantal leden is nu 125. Hoewel dezelfde activiteit als voorgaande jaren werd ontwik keld moest de penningmeester, de heer J. Zwart een veer laten. De voorzitter, die reglementair aftrad, is bij acclamatie herkozen. Het bestuur kreeg machtiging om een pro- paganda-avond voor te bereiden. Met het oog op het 60-jarig bestaaan van de afdeling in 1953. wil men dan de algemene vergadering in IJmuiden ontvangen. Een vis-markt-onderzoek van het sub comité „visserijen" der OEES, zoals het uitgevoerd werd door een groep Euro pese experts in samenwerking met de FAO (Food and Agriculture Organi sation) der Verenigde Naties heeft een aantal belangwekkende resultaten op geleverd, die op diverse punten zeer diep ingaan op de afzetgebieden en de afzetmogelijkheden voor vis in de ver schillende West-Europese landen. Het rapport, dat thans over dit omvangrijke werk is verschenen, werd opgesteld door zeven vooraanstaande experts en het bevat niet alleen een schat aan cij fers over de visserij-omstandigheden in Europa, maar ook veel wetenswaardigs over de organisatie van productie en iistrïbutie, het consumentenpeil en het transport, de prijspolitiek der diverse landen en de gewoonten der visgebrui- kers in de bezochte landen. Het werd uitgegeven door de OEES-ateliers, 2 rue André-Pascal, Paris 16e in Frankrijk. ff ff Dinsdagmorgen heeft de „Neeltje Jacoba" haar maandelijkse proefvaart gemaakt onder commando van schipper Jaap van der Meu- len. Dit tochtje buiten de pieren droeg een enigszins bijzonder karakter, omdat het de eerste keer was, dat de „Neeltje" na haar afwezigheid van bijna een jaar in de ver trouwde handen van schipper Van der Meu ten en zijn zoon, Floor Varkenvisser en Cor Koper, met spiksplinternieuwe motoren de pieren uitvoer. Ongeveer twintig pas sagiers hebben meegenoten van de kracht waarmee de IJmuider redding boot de tamelijk woelige zee doorkliefde. De directeur van het Staalsvissershavenbedrijf en lid van de plaatselijke commissie der KNZHRM, mr. J. R. van Eerde, heeft de tocht, waarbij tevens radio en kompas ge test werden, meegemaakt. SCHEEPVAART IJMUIDEN Dinsdag 5 Februari kwamen de haven van IJmuiden binnen: Santa Isabel van Bremen. Texelstroom van Liverpool. Egret van Liver pool. Walroud Berghmann van Gothenburg. Engano van Rotterdam. Theseus van Kopen hagen. Wota van Halmstadt. Hyssos van Oran. Wegro van Gotenburg. Saga City van Londen. Virgo van Rotterdam. Augustine B. M. C. Manus van Hampton Roads. Cor nelia B. van Lille Hampton. Vertrokken zijn: Navachos K. del Riotis naar Hampton Roads. Buenos Aires naar Hamburg. Roebiah naar Djakarta. Isac Maijer Wisse naar Hampton Roads. Rosa Fred naar Gothenburg. Tony naar Randers. Meliskerk naar Bremen. Alesund naar Ko- pervick. Risar N. naar Abanra. Marga Het is nodig dat, waar de bevolking van Velsen steeds groeiende is, de uitvoering van werken daarmee gelijke tred houdt. Sedert enige jaren zijn er plannen In wor ding bij het bedrijf van Openbare Werken om het rioolwaterzuiveringsapparaat uit te breiden en het vermogen te vergroten zo danig, dat het gebaseerd wordt op een aan tal inwoners van 79.000. Het thans bestaande bedrijf aan de Am sterdamse weg is berekend op 46.000 inwo ners, een aantal dat inmiddels al ver is overschreden. Oorspronkelijk was het plan een nieuwe installatie te doen verrijzen op een terrein in de Heerenduinen, doch dit is thans definitief van de baan. Men heeft nu besloten, zo vernemen wij, een terrein te gebruiken naast het reeds Op de openbare vergadering, die „IJmui- den-centrum" vanavond in' de kleine zaal van Thalia belegt over het wederopbouwplan Oud-IJmuiden, zal de heer G. Fennell een causerie houden over het onderwerp Oud- IJmuiden en de werkzaamheden van de ver eniging „IJmuiden-Centrum". - De korte samenvattingen in het O.E.E.S.-rapport over de visserij der verschillende Europese landen laten enigszins zien, met welk een nauwge zetheid er door de rapporteurs gewerkt is. Wij kunnen ons helaas niet veroor loven het 250 bladzijden tellende boek werk in zijn geheel te publiceren, maar de volgende conclusies over diverse landen zijn in velerlei opzicht dermate interessant, dat zij gaarne aan de openbaarheid worden prijsgegeven: Oostenrijk: honger Een land met permanente voedsel schaarste, dat elke kans aangrijpt om de eigen productie van vis uit te breiden. Wenen, voorheen een brandpunt in het Europese treinverkeer, is gedeeltelijk ge- isoleerd en dit heeft geheel het land een „kunstmatige" economie gegeven, die nog altijd van vreemde hulp afhangt. Het lijkt gemakkelijk grotere hoeveelheden vis dan thans in dit land af te zetten. Belgiëterugslag België's productie ligt 50% boven de vooroorlogse. De vloot is geheel uit traw lers opgebouwd, die tot aan IJsland vissen. De verhoogde productie heeft de impor ten gedrukt maar evenzeer verkoop problemen opgeworpen, die onder meer door de variërende kwaliteit worden ver oorzaakt. De klant verliest hierdoor inte resse voor de vis en de consumptie loopt terug. Noch de regering, die weinig gecen traliseerd is, noch de handelsorganisaties, die mank gaan aan eenheid in dit opzicht, kunnen de wijd-verspreide kleinhandel activeren, om het verdwijnende debiet terug te winnen. Export-stimulansen lijken weinig kans op succes te hebben. Denemarken: begenadigd De begenadigde ligging heeft een bloei end bedrijf doen ontstaan en alle indivi duele inspanningen zijn gebundeld om de visserij op te werken tot een nationale kracht van belang, terwijl bovendien de perfectionering van de kwaliteit met kracht wordt voortgezet. Er is geen nationale prijs-afspraak. Frankrijk: modern Het bedrijf wordt door twee vloten uit geoefend: de diep-zee en de kleine vloot, die elk ongeveer de helft van de totale aanvoer voor hun rekening nemen. De Franse trawlers bevissen voor de verse vis slechts een klein deel der gronden in het Noordelijk deel van de Noordzee. De kos ten zijn hoog, maar de vloot is de modern ste van Europa en als de sanering gereed is zal 2/3 van de vloot jonger zijn dan 10 jaar. Het consumptiepeil is laag en de vloot is daar juist op afgestemd dit schijnt ook de bedoeling van de overheid te zijn. De Franse visserij politiek wordt be heerst door de wens, om een prijspeil te handhaven, dat de eigen vloot op de been kan houden en de eigen productie wordt beschermd door invoerrechten en con tingenten. De handel komt in deze politiek pas op de tweede plaats waardoor nieuwe wegen vaak bij voorbaat geblokkeerd wor den. De binnenlandse distributie heeft be hoefte aan verbeteringen: er is meer be langstelling voor de onmiddellijke winst dan voor de ontwikkeling op lange termijn. Over de kwaliteit van de vis op de binnen landse markt kan het rapport niet juichen als direct gevolg van de slechte behande ling der vis tijdens de distributieketting. In de Amerikaanse slaat West-Virginia heeft de buiten haar oeve-,s getreden Ohio-rivier deze auto's, die geparkeerd stonden in de stad Wheeling, meegesleurd. Tien personen vonden bij deze watersnood de dood en 10.000 werden dakloos. De schade beloopt mïllioenen. Duitsland: gevaarlijk De West-Duitse republiek met 49 mil lioen inwoners wordt weer als Europa's tweede „viseter" beschouwd (645.000 ton consumptie in 1950). Dat dit cijfer terug liep van 760.000 ton in 1949 wordt direct gemerkt door de omringende „leveranciers" en als de eigen productie, die de oorzaak ervan is, zo doorgaat, zal Duitsland bin nenkort weer gaan uitzien naar een export veiligheidsklep. De capaciteit van de vloot is wellicht groter per hoofd van de be volking dan voor de oorlog ondanks de sterke veroudering van de schepen, waar nu echter hard aan gewerkt wordt. Over de hele linie wordt er trouwens vernieuwd en Duitsland wordt weer een „visserman" van importantie. Duitsland) is een van de weinige Europese landen, waar de afzet van filet geslaagd is, dank zij een juiste manier van „brengen". De rapporteurs hebbep in Duitsland een sterke tendenz gevonden naar de „lange duur" een politiek, die in economisch opzicht meestal bizonder doeltreffend is. Griekenland: lui Sinds de tweede wereldoorlog is de pro ductie verdubbeld de haveninstallaties blijven echter nog enigszins ten achter. De resultaten zijn evenwel niet geheel in overeenstemming met de verwoede pogin gen om het land zichzelf te laten bedrui pen; onder meer als gevolg van gebrek aan initiatief bij de handel. Het transport systeem en de distributieketting kunnen nog wel degelijk verbeterd worden: het zomerseizoen bijvoorbeeld doet onmiddel lijk onoverkomelijke moeilijkheden rijzen. IJsland: eenzijdig De economie van het eiland is hoofd zakelijk op de visserij gebaseerd; de pro ductie-capaciteit is nu het dubbele van 1939 en het land ondervindt de terugslag van het streven naar zelfvoorziening van de oude klanten. De witvis wordt steeds in gezouten vorm geëxporteerd en de vries-industrie, die op dit moment enigs zins topzwaar is, zal haar verkoop-metho den moeten herzien om weer op volle toeren te kunnen werken. Amerika schijnt een markt te kunnen worden voor rooa- baars in gefileerde vorm. De hoge kwali teitstandaard is IJslands sterkste punt, maar de onzekere opbrengst der haring visserij blijft een onstabiele factor in het bedrijf. Een ander „sterk" product is ha- ringolie als gevolg van het hoge vetgehalte van de IJsland-haring, waarnaast ook vis meel een stevige post op de handelsbalans vormt. De sociale voorzieningen in het be drijf kennen hun weerga niet maar leggen aan de andere kant zware lasten op de IJslandse visserij. Ierland: duur Lage consumptie, dus een evenwicht tussen aanvoer en consumptie met een ge ringe export als onmiddellijke consequen tie. De visprijs is hoog. Italië: onwelriekend Weinig inlandse consumptie, behalve gedroogde vis, maar dit kan verbeterd worden als handel en distributie moder niseren. De kwaliteit van de aangevoerde verse vis is niet altijd prima als gevolg van de geringe aandacht gedurende het vervoer naar het binnenland; de ingevoer de zoute vis zou heel wat beter bij de klant komen, als er voldoende opslagruim te voor zou zijn. De prijs, die de visser voor zijn product krijgt, wordt als te laag beschouwd en de klanten moeten er te duur „aan"; waar nog bij komt, dat de consumentenprijs enorm kan fluctueren. Propaganda voor visverbruik zou onge twijfeld goed kunnen doen. Noorwegen: moeilijk Veel, kleine bedrijven langs de kust; slechts de helft van de enorme productie wordt voor directe consumptie gebruikt; de andere helft verdwijnt naar de vismeel- en oliefabrieken. De binnenlandse con- sumptie is groot, zodat de thuismarkt voor het bedrijf zeer belangrijk is. Mocht de visprijs in West-Europa ineenzakken, dan zou Noorwegen zich waarschijnlijk maar moeilijk kunnen aanpassen. Portugal: historisch Visserij is prachtig afgestemd op de binnenlandse behoefte, het ganse bedrijf is gebaseerd op een langdurige historische ontwikkeling. Zweden: zichzelf De import vult alleen de leemte op, die ontstaat door het ontbreken van vissoor ten, die de eigen vloot niet machtig kan worden. Zwitserland: verleidelijk Gewilde importmarkt, echter zonder veel „muziek": het binnenlands gebruik is niet hoog. De distributie is bizonder goed geregeld, maar zou nog meer aan dacht kunnen besteden aan de afzet van verse en bevroren vis. Engeland: groo! Jaarlijkse consumptie van 1 millioen ton vis en dus de grootste Europese markt; na Noorwegen eveneens de grootste produ cent. De visserij is gebouwd op een in dustriële basis wat de vloot en de econo mische structuur betreft. Steeds grotere schepen zoeken de nog onontgonnen gron den in het verste Noorden op en de Engel se visserij is daardoor zeer kapitaal-inten sief geworden. De dichter-bij-zijnde gron den worden evenwel door een verouderde en dus dure vloot geëxploiteerd. De han del is redelijk goed georganiseerd; het distributiesysteem kon beter. Maar, zegt het rapport, als de voedselsituatie van Groot Brittannië beter wordt, zal de vis een flinke duw krijgen en zal er hoogst waarschijnlijk een ingrijpende structurele verandering van de visserij nodig blijken. bestaande aan de Amsterdamse weg. De in stallatie, die daar zal worden gebouwd, zal in principe dezelfde zijn als de reeds be staande, maar van kleiner formaat. Het zal echter nog wel enige tijd duren voor de eerste spade in de grond wordt ge stoken, aangezien de definitieve plannen, nog aan de goedkeuring van diverse offi ciële instanties moeten worden onderwor pen. Populaire piano-avond De heren Albert de Groot en Johan van der Lichte geven heden (Woensdag) een populaire piano-avond in de Nederlands Hervormde kapel aan de Pastorieweg. Albert de Groot voert Chopins Nocturne in Es en de Noorse dansen nrs. 2 en 4 van Grieg uit; Johan van der Lichte speelt de Mozartsonate in Bes K.V. 358 en Cho pins Impromptu in As opus 29. Van Schu bert worden gespeeld de Variaties in e- klein (Opus 10) en Drie militaire marsen, opus 51. DRIJVENDE MIJN. Dinsdagmiddag is een drijvende mijn waargenomen een halve mijl ten Oosten van de boei HK 11 bij Voorne-Putten. ADVERTENTIE (het theater met de beste films) Donderdag a.s. 8 uur in slechts één speciale voorstelling de boeiende en fascinerende geschiedenis van DE VIER VEREN in Technicolor! (The four feathers) met John Clements - June Duprez - Ralph Richardson. Een grandioze film over een - onvergetelijk gebeuren- Toegang 14 jaar Vijftien mensen hebben in een gezellige voorkamer aan de Jacob Catslaan in Driehuis gisteravond geluisterd naar de Haarlemse dierenarts J. Jongkind, die onder het gast vrije dak van mejuffrouw A. Rosendahl, een der bestuursleden der Velsense afdeling van „Dierenbescherming" bijeen waren om de grondbeginselen van „eerste hulp" aan gewonde of zieke dieren aan te horen. En het is al direct ernst geworden deze eerste avond, want na de theepauze kwam wijlen een poedel op tafel, die door de welwillende „leraar" zodanig geprepareerd was, dat spieren en gewrichten ter lering van de wat huiverige cursisten goed zichtbaar waren. Dierenarts Jongkind uit Haarlem met zijn groepje cursisten bij de behandelftig van een „honds"-moeilijk E.H.B.O.-geval. Toch is het niet de bedoeling en de voorzitter van de Velsense afdeling, de arts P. C. de Weerdt zei het in zijn inleiding meteen maar duidelijk vijftien volleerde medici te kweken; zelfs niet om een com plete EHBO-voor-dieren op touw te zet ten: het is al mooi, als de mensen bij een ongeluk waar een dier bij betrokken is, weten, wat ze moeten doen en vooral wat ze dienen te laten. De heer Jongkind knoopte daar gretig bij aan door te vertellen, dat deze korte cursus bovendien bedoeld is om de mens wat meer begrip voor de grondbeginselen van de „dierenhygiëne", zoals voeding en ligging, huiskwaaltjes en ongelukjes, bij te brengen. Zodra het ernstiger wordt, zal er toch een dierenarts bij moeten komen, die zelf bij inwendige wonden wel eens moeite heeft met de diagnose. ADVERTENTIE reinigt uw kleding Chemische reiniging Koningsplein 8 - IJmuiden Tel. 4886 Een aantal leden van de arbeiders toneelvereniging „Palvu" zal Donderdag 7 Februari a.s. in het gebouw aan de Abelenstraat voor de plaatselijke afdeling van de Maatschappij tot Nut van het Al gemeen een opvoering geven van het ex perimentele toneelspel in één bedrijf „Het lange Kerstdiner" van de hand van de bekende toneelschrijver Thornton Wilder. De regisseur van „Palvu", Jan Velzeboer, zal het werk, waarin décors noch gi-ime toegepast worden, bij het publiek inleiden en een toelichting geven op de inhoud van het stuk, dat veel van het voorstellings vermogen van de toeschouwers zal vergen. Na afloop van het spel zal men door middel van „een forum" een algemene ge- dachtenwisseling trachten uit te lokken met het publiek, dat daarin dan zijn oor deel zal kunnen uitspreken over het door de schrijver behandelde gegeven. Niettemin is de opzet van de cursus de moeite waard, vond de arts: er is al heel veel uit te leren over de omgang met die ren en het geleerde uitdragen in een wij dere kring kan voor beide partijen uiterst nuttig zijn. Natuurlijk zal de eenvoudige Eerste Hulp niet vergeten worden in de korte serie lessen, maar een werkelijke EHBO is maar niet zo een-twee-drie bij te brengen. Zoals later ook wel bleek, toen de poedel als lijdend voorwerp ging dienen bij het aanleggen van eenvoudige verbanden. Met een vleugje anatomie en zo nu en dan een uitstapje in de physiologie heeft de dierenarts zijn aandachtige schare laten zien, hoe gemakkelijk sommige en hoe bar- moeilijk andere dierenkwalen te behande len zijn. Hij beloofde interessante gevallen uit zijn praktijk zo mogelijk de volgende keren mee te zullen nemen en verzekerde zich daarmee bij voorbaat van de belangstel ling der cursisten, wie dit novum op ini tiatief van Velsens Dierenbescherming kennelijk best bevallen is. In de speciale voorstelling, welke Thalia Donderdagavond presenteert, wordt de technicolor „De vier veren" vertoond, een film van Sir Alexander Korda. De familie Korda zette hiermee haar traditie van grootse filmwerken voort. Hoewel mis schien iets minder bont dan de „Dief van Bagdad" helt „De vier veren" toch weer over naar het massale en het duur-kleurige. Een boeiend verhaal, dat door deze rol prent loopt, geeft de regisseur gelegenheid te over zijn vaardigheid in het leiden van mensenmenigten te tonen. Bovendien is deze Zoltan Korda een meester in het sug gereren, een eigenschap die we bij Sir Alexander moeten inruilen voor meer ge voel voor donkerrood en purper-blauw. Zie zijn woestijnopnamen, de tocht van de twee dorstigen en de schaduw van de aas gieren over het versmachtend gezicht; dat is werkelijk film. De droevige kant van dit voortreffelijke product, dat een episode uit de koloniale oorlog van Engeland in de Soedan behandelt, is het uitbuiten van ver schrikkelijke strijdtonelen. Verder is het een „schilderij" van een film met hier en daar zeer sterk spel en een overvloed aan prachtige natuuropnamen.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 3