„Velser Gemeenschap" wacht op een paar afgevaardigden Op Koninginnedag krijgt Driehuis een uitgebreid feest •Clowntje Riek Lynne Thorn's dilemma Cultureel gebouw dit voorjaar gereed Velsen-Noord Santpoort Beverwijk Castricum Velsen Santpoort 4 Frankrijk importeert geen garnalen meer Nog eens schoolfeest in het Hervormd wijkhuis Partii van de Arbeid en de verkiezingen Het operaconcert van ,,Vox Humana" Agenda voor Beverwijk „Ronde van Driehuis" en een grote avond Driehuis zag een feestdag terug Middenstand houdt winkelsluitingswet in het oog Klokkencomité aan de slag Burgerlijke stand Voor de kinderen Scheepvaart FEUILLETON WOENSDAG 6 FEBRUARI 1952 De voorbereidingen tot de „Velser Ge meenschap", het orgaan, dat op den duur de overkoepeling zal moeten worden van het culturele leven in Vclsen in zijn ruim ste vorm en dat zonodig Velsen als een eenheid kan laten optreden waar dit nodig is zijn thans bijna afgerond. Het wachten is evenwel op twee verte genwoordigers in het werkcomité, dat pas aan de slag kan gaan als dit orgaan vol ledig is. Zeer binnenkort hoopt de ambtenaar voor Culturele Zaken in de gemeente Vel sen dan de mensen bijeen te kunnen roe pen voor een „totale" bespreking van het werkschema, een schema, dat voor Velsens culturele werkzaamheid van het grootste belang zal blijken te zijn. Inmiddels kunnen wij nog meedelen dat de opening van het gebouw van de Stich ting voor Sociaal-Cultureel werk Velsen, Frankrijk zal de invoer van garnalen staken. Dit betekent een zware tegenslag voor de Waddenzeevisserij die de laatste tijd in hoofdzaak op de garnalenvisserij was georiënteerd. In 1951 werd via de Har- linger visafslag voor circa een half millioen geëxporteerd, waarvan 90% naar Frankrijk en de rest naar België. Doordat nagenoeg de gehele Waddenzeevloot is ingericht voor de garnalenvisserij werd voor het komen de jaar een belangrijk hogere besomming verwacht. Gehoopt wordt, dat de regering iets kan doen om deze bestaansbron voor de Waddenzeevisserij te redden. De feestelijkheden ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de school voor Christelijk Volksonderwijs aan de Van Langeveldstraat zijn besloten met een feestavond voor leerlingen en ouders, op nieuw in het Hervormd wijkhuis aan de Dijckmansstraat. Het eerste gedeelte van de avond is gisteravond verzorgd door de leerlingen, die onder leiding van hun on derwij zers(es- sen) verschillende spelletjes opvoerden, met en zonder zang. Aan de uitvoering was veel zorg besteed en dit droeg er ongetwij feld toe bij het geheel tot een succes te maken. Het kabouterspel in één bedrijf van J. Steenhof „De heks in de fles", kreeg bijvoorbeeld een alleraardigste uitvoering. Vooral de mooie costuumpjes deden het uitstekend. Op originele manier verzamel de de heer W. B. Kleijwegt. hoofd van (*5 school, de leerlingen die de school ver lieten, op het toneel en hij spra'k „zijn" meisjes en jongens hartelijk toe. Na de pauze hebben alle aanwezigen zich kostelijk geamuseerd met toeren van de Amsterdamse amateur-goochelaar Ma- verto. Ds. H. P. Huisman, voorzitter van het schoolbestuur, sloot de avond op de ge bruikelijke wijze. De jaarvergadering van de Partij van de Arbeid, afdeling Velsen-Noord, die Dins dagavond in clubgebouw „Kindervreugd" aan de Doodweg is gehouden, werd al ge deeltelijk door de komende Kamerverkie zingen beheerst. Voorzitter K. Marks merkte op. dat de komende maanden veel van de leden zul len verlangen. Hij noemde deze verkiezin gen belangrijk, omdat in ons land een trek naar rechts valt waar te nemen. Het partijbestuur had meegedeeld, dat aan de op Hemelvaartsdag in Amsterdam te houden vei'kiezingsdemonstratie ook mi litairen mogen deelnemen, mits zij niet in groepsverband gaan. Het jaarverslag van de heer M. van Bodegraven herinnerde aan de geslaagde Mei- en jaarwisselingsbijeenkomsten. De ingevoerde huiskamerbijeenkomsten droe gen veel bii tot de ontwikkeling van de leden der afdeling. De heer J. Kraayeveld. penningmeester, kon zijn financieel verslag besluiten met een batig saldo, waarop décharge volgde. Wegens bedanken van de heer Van Bo degraven werd het voltallig aftredende, maar overigens herkozen bestuur aange vuld met de heer H. v. d. Veen. De heer Van Ee werd bereid gevonden het secre tariaat waar te nemen. Het bestuur bestaat nu uit de heren IC. Marks, voorzitter: Van Ee. secretaris: J. K'-aavevpld, penningmees ter: H. Andrea en P. Kentie. De heer K. Marks hield vervolgens een korte inleiding op de verkiezingsactie, waarna nog een korte bespreking werd ge wijd aan het nieuwe Plan van de Partii van de Arbeid. dat aan het eind van de toekomstige groen strook in het „Moerbergplantsoen" verrijst, dit voorjaar in Mei of Juni klaar zal zijn. Wethouder H. de Boer, die de porte feuille van Onderwijs, Sport en Cultuur beheert, is inmiddels als vertegenwoordiger van het gemeentebestuur tot het Stich tingsbestuur toegelaten. In de gezamenlijke doelstelling van de beide organisaties, de gemeenschap en de Stichting, ligt een prachtige basis voor nauwe samenwerking, temeer daar diverse verenigingen zowel lid zijn van de Stich ting als geïnteresseerd bij de gemeenschap. In plaats van de tenor Cor Seymour zal aan het operaconcert van de gemengde zangvereniging „Vox Humana" Wim Borlé als solist meewerken. De uitvoering wordt Dinsdag 26 Februari a.s. in „Zomerlust" gegeven; het solistenkwartet wordt ge vormd door de dames Annie Schoen (so praan), Leni KoningPool (alt) en de heren Wim Borlé (tenor) en Jaap Stroo- menberg (bas-bariton). „De nacht van de 16e Januari" „De nacht van de 16e Januari" zal op Vrijdag 15 Februari in het Kcnnemer Theater in Beverwijk herleven. Dan zal voor de leden van „De Gieteling" het „Hooggerechtshof in Beverwijk" in de ge daante van de toneelvereniging Tavido, de zaak van de moord op Björn Faulkner be rechten. Verdacht van deze moord zal te rechtstaan Karen Andre. De heer A. H. Holtslag zal het spel als regisseur in goede banen leiden. Op Zaterdag 16 Februari wordt een reprise van het stuk gegeven en in tegen stelling met de opvoering van de vorige avond, is er dan gelegenheid de ernst van het gegeven af te schudden door op het rhythme van de band van „The favourites", onder leiding van John Stol te dansen. Oneretteconcert van D.Z.T.V. Het Kennemerstaten gemengd koor „Door zang tot vriendschap", dirigent de heer L. Pielage, zal on Dinsdag 26 Februari in het Kennemer Theater te Beverwijk een operetteconcert geven. Uitgevoerd zullen worden fragmenten uit Rose Marie, de Geisha, de Klokken van Cornevillp, Die Lustige Witwe en Der Vogelhandier. Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Het leven van Emile Zola". Lux or Theater, 7 en 9.15 uur: „Met de kippen op stok". Donderdag 7 Februari. Raadhuis Beverwijk, 10 uur: Spreekuur wethouder Sociale Zaken. Het programma voor de 30ste April in Driehuis, zoals het gisteravond op de le denvergadering van de „Oranjevereniging Driehuis" bekend is gemaakt, ziet er als volgt uit: 8.30 Samenzang van de kinderen op het Kerkplein met medewerking van de muziekvereniging „Soli Deo Gloria". 9.Kinderoptocht, eveneens met mede werking van „Soli Deo Gloria", Het vertrek geschiedt op het Kerkplein en leidt naar de versierde Oranje boom in de Genestetlaan, waar de voorzitter de driekleur zal hijsen. Vervolgens gaat de optocht naar het Missiehuis. 9.45 Openingswoord aldaar door de voor zitter dr. G. A. M. Humfeld. 10-12 Filmvoorstelling voor de kinderen der leden. 14-15 Bij gunstig weer poppenkast op het terrein aan de Driehuizerkerkweg, anders in de grote zaal van het Mis siehuis. Kleurige herinnering aan een dertigste April Zelden zal een jaarvergadering van de Oranjevereniging Driehuis zich in een gro ter belangstelling hebben mogen verheugen dan die van Dinsdagavond in de koffieka mer van „Westerveld". Het feit dat na het huishoudelijk gedeel te de kleurenfilm van de Oranjefeesten in Driehuis 1949 werd vertoond zal hier wel niet vreemd aan zijn, maar niettemin sprak de voorzitter, dokter G. A. M. Humfeld, in het openingswoord zijn tevredenheid uit over deze bijzonder goede opkomst. Het verslag van de secretaris, de heer J. v. d. Linden, over het afgelopen vereni gingsjaar kon de volledige goedkeuring van de vergadering wegdragen en het ver slag van penningmeester P. Rensen sprak van een klein batig saldo, hetgeen evèn later in een nadelig bleek te zijn veran derd door het aankopen van de kleuren film. Dank zij de voortvarendheid van de voorzitter leverde de verkiezing van een kascommissie geen moeilijkheden op. In een even vlot tempo zijn twee aftredende bestuursleden bij acclamatie herkozen en twee leden werden aan het bestuur toege voegd. Vervolgens maakte de voorzitter het programma voor de Oranjedag op 30 April, zoals dit door het bestuur is voor gesteld. bekend. Na de pauze werd een aan trekkelijk filmprogramma vertoond, met als hoofdschotel de kleurenfilm van de Oranjefeesten 1949 in Driehuis. Afgezien van de betrekkelijk geringe artistieke waarde van deze documentaire, die een ver- toningsduur van ongeveer een kwartier heeft, is de vervaardiger, de heer Chr. Pointl. er volkomen in geslaagd de uitbun dige vrolijkheid die er tijdens het feest heerste, weer te geven. De bizonder goed geslaagde kleurenweergave maakte het ge heel zeer aantrekkelijk en het feit dat de meeste aanwezigen op het scherm versche nen lokte de nodige luidruchtige commen taren uit. De animo was zo groot dat tot hervertoning werd overgegaan. 15.30 Zesde ronde van Driehuis. Hard loopwedstrijden onder auspiciën van de K.N.A.U. met medewerking van D.E.M. 17-18 Spelen voor volwassenen, waarbij voor de heren vertraagde fietsenrace met verkleedpartij. 20-24 Grote feestavond in het Rex-theater, waar enige films zullen worden ver toond en voorts een volksdansgroep en cabaret-artisten zullen optreden. 24-2 Oranjebal in de foyer van Rex. Op de jaarvergadering van de Nederlandse R.K. Middenstandsbond, afdeling Castricum, die Dinsdagavond in hotel Roozendaal is ge houden, heeft men de nieuwe winkelsluitings wet, welke dit jaar in werking treedt, nader bekeken. Met het oog op het feit, dat de gemeente raad in deze grote bevoegdheden krijgt, be sloot men zo spoedig mogelijk met de vroede vaderen contact op te nemen om tot de beste regeling te komen. Was de animo voor voorgaande vergade ringen van de zijde der leden gering, dit keer was de belangstelling bepaald beneden peil. De voorzitter, de heer J. Kraakman, trok hieruit de conclusie dat lang niet alle mid denstanders het grote belang van hun orga nisatie inzien. Natuurlijk kwam ook de markt ter sprake en de markt-adviescommissie. Vooral dit or gaan bracht de tongen in beroering, daar men de mening toegedaan was de commissie ADVERTENTIE t&peM. £aLep ett Verkoudheid Mei vitamine-C. hel Iruilvllamine. waar aan hel lichaam nu exlra behoefte heelt nie als een vereniging, maar als een contact orgaan tussen marktkooplieden en midden standers te moeten zien. Aan de heer S. Portegies, die ruim 20 jaren lang in de afdeling alle voorkomende be stuursfuncties had bekleed en die nu aftreedt, bracht de voorzitter de dank der leden over. De bestuursverkiezing leverde het volgen de resultaat op: voorzitter J. Kraakman; secretaris L. Kroon, penningmeester P. de Nijs en leden de heren P. Stuifbergen, F. Glorie, G. Kaandorp, J. Mul, G. Borst en J. Stengs. De heer N. Steeman benoemde men als penningmeester van de onderafde ling Santos, in de plaats van de heer C. Lute. Na ampele discussie besloot de vergade ring om toe te treden tot de in oprichting zijnde verenigingsraad. Een gezellig samenzijn, waarvoor de kaar ten ter tafel kwamen, besloot deze bijeen komst. Dinsdagavond heeft Castricum zijn comité „Klokken voor Amerika" gekregen. Alle af gevaardigden van verenigingen en stands organisaties, die Castricum rijk is. hadden aan de oproep van burgemeester C. F. Smeets om in het plaatselijk comité zitting te nemen, gehoor gegeven. Het stemde burgemeester Smeets tot ver heugenis, zoals hij in zijn openingswoord zei, dat de oproep tot medewerking in alle lagen van de bevolking weerklank had gevonden. De eerste burger las vervolgens de brief van het landelijk werkcomité voor, waarin de gehele actie wordt uiteengezet. Het Castricumse comité ziet er als volgt uit: voorzitter burgemeester C. F. Smeets; secretaris N. de Nijs; leden de dames: mej. M. Vos, directrice „Duinenbos"; A. F. Ooster manBoersma; M. L. KattestaartKroes; M. van Wijngaarden, A. Freitag, A. H. Seulijn De Kruijff, C. VerbaanDe Kool; voorts de heren Th. Berlee, W. E. van Koeken, P. A. van Westen, O. Sixma, C. Jansen, P. Ruiter, B. Dingerciis, G. Veldt, P. L. Duinker, P. Heida, J. Pols, C. Bodcwes, J. Kraakman en M. Markx. Voor de te houden collecte die op 16 Fe bruari 's middags om 3 uur een aanvang neemt, werd Castricum in 27 wijken verdeeld. Tijdens de collecte zullen de klokken luiden. Tevens besloot men geen lijsten te gebruiken doch de bekende bussen. In zijn slotwoord dankte burgemeester Smeets voor de spontaan aangeboden mede werking en hij hoopte tevens dat Castricum zijn steentje aan de klokkenactie zou bij dragen. GEBOREN: J. H. BolHergarden, z.. Kruid- bergerweg 31. Santpoort; E. van Batum Strik, d., Bornstraat 12. Velsen-N.M. de GeusPost, z., Meerweidenlaan 4, Velsen-N.; A. van VondelenGroen. d„ Willemsbeek- weg 42, IJmuiden-O.: C. J. Gjaltema—Kohl- schein. z.. Trompstraat 102, IJmuiden-O.; W. W. VoorzangerKrijn, z., Wenckebachstraat 56. Velsen-N.; M. L. B. PoulusEiman, z., Hagelingerweg 177. Santpoort; D. A. van Egmond—Gorter, d., Zeeweg 307, Driehuis. OVERLEDEN: J. Spaans, 5 mnd., d. van M. L. Spaans en N. P. Struys, Reggestraat 47, IJmuiden. BEKROOND De heer J. Cley te Santpoort heeft met een conté-tekening bij de 24ste studieprijsvraag van de uitgeverij Arti te Alkmaar een eerste prijs behaald.' De man ging even naar het achterste gedeelte van z'n wagen en kwam toen terug met vier parapluies. „Kijk," zei hij. Hier zijn ze. U kunt ze alle vier voor een koopje overnemen. Eigenlijk is er één te weinig, maar er gaan gemakkelijk twee jongens onder één parapluie!" Oom Tripje lachte. „Dat is helemaal geen kwaad idee!", zei hij. „Ik wil die dingen graag van u kopen; dan komen we tenminste droog bij de bushalte!" Dat had ik ook gedacht", zei de vriendelijke man. „Weet u wat, geeft u me maar twee gulden, dan hebt u alle vier de parapluies." „Dat is een koopje!", vond oom Tripje. „Alstublieft!" Hij gaf de man twee gulden en kreeg de parapluies. „Ze zijn wel niet zo erg mooi meer," zei de man. „Maar ze zijn allemaal heel en je zult er heus droog onder blijven." De jongens lachten. Ze vonden het wel leuk in die erge regenbui onder een parapluie te lopen; dal was weer eens wat anders! „Dan zullen we nu maar meteen vertrekken", stelde oom Tripje voor. door ANNE LORAINE Vertaald uit het Engels 51) Wat er echter in werkelijkhetd ge beurde, was het volgende: je vriend stierf enige tijd na de operatie, omdat hij niet sterk genoeg was om de gevolgen ervan te boven te komen, óf de operatie niet het resultaat opleverde, dat ervan verwacht werd. Dit is het risico dat je moet nemen, Jimmie, je moet feitelijk bij iedere opera tie een zeker risico nemen. De schuld van een ongunstig resultaat op de schouders van de man, die de operatie verricht, te schuiven, is unfair en bovendien kinder lijk. Je zoudt toch ook niet de individuele soldaat er een verwijt van willen maken, dat een oorlog verloren werd? Of om 't anders te zeggen, je wilt het offer, dat je vriend bracht, toch niet verkleinen?" „Offpr"?, herhaalde Jimmie toonloos. „Wélk offer?" Ze keek hem doordringend aan. Hij leek op een kind en ze behandelde hem op dit moment als zodanig. Ze liet niets mer ken van haar ongeduld en sprak zacht en vriendelijk tot hem. „Je vriend's dood ge lijkt op het offer, dat een soldaat met zijn leven voor zijn land brengt", zei ze lang zaam. „Hij is er zich misschien niet van bewust geweest, maar door zijn dood kun nen thans duizenden andere mensen wél gered worden. De chirurgie gaat langzaam van geval tot ge. al vooruit. Wat zou er gebeuren, wanneer een chirurg, na het mislukken van een nieuw soort operatie, de zaak verder opgaf? Hij gaat vastbera den door met zijn werk, Jimmie, om door experimenten en studie tot perfectie te komen. Preston heeft altijd een zeer spe ciale belangstelling voor dit soort gevallen gehad. Jaren geleden verrichtte hij die operatie op je vriend, en het resultaat was helaas ongunstig. Natuurlijk was mijn man teleurgesteld en deed 't hem verdriet een chirurg is werkelijk niet ongevoelig voor het verlies van een mensenleven evenmin als een soldaat verliest hij graag een veldslag, maar door één verloren slag laat hij zich niet van de wijs brengen, Jimmie. Daarmee is alles nog niet verlo ren! Hij moet als een soldaat verder vech ten, nota nemend van de verliezen, maar vastbesloten in 't vervolg te winnen. En de mogelijkheid van een uiteindelijke over winning is er!" Hij staarde haar als gefascineerd aan met angstige kinderogen. Op dit moment besefte Lynnne 't opeens heel duidelijk, wat haar gevoelens voor Jimmie eigenlijk inhielden. Jean had 't bij het rechte eind; de oppervlakkige Jean had 't intuïtief heel juist aangevoeld, dat haar gevoelens voor Aagtekerk, 4 van Port Swettenham n. Colombo Alwaki, 4 v. Rio cle Janeiro te Santos. Amstelland, pass. 4 Fernando Noronha. Aardijk, 5 te R'dam. Averdljk, 4 van Bremen n. R'dam. Annenkerk, 5 van R'dam naar Bremen. Arendskerk, pass. 5 Gibraltar. Albireo, 5 van Hamburg te Antwerpen. Alehiba, 4 Aden verwacht. Aldegonda 4 van Singapore naar Bangkok. Alnati, 4 bij Recife naar Las Palmas. Ampenan, 4 500 m. ZW. Flores naar Djeddah. Amsteldiep, 4 00 m. NO. Ouessant. Amstelkevk, 4 nog rede Lob ito. Amstelpark, 4 520 m. NW. Flores. Arkeldijk, G bij Vlissingen verw. n. Antw. Armilla, 4 bij Tourane. Arundo, 4 430 m. N. ten O. I-Torta. Aalsdijk. 4 1170 m. W.ZW. Flores. Abbekerk. 4 180 m. O.t.Z. Diego Garcia. Alderamin, 5 30 m. ZO. Vivtorla. Amstelvaart, 4 330 m. NO. t. O, Bermudas. Argos, 4 van Tunis naar Tel Aviv. Arnedijk, 4 640 m.t.Z. Bermudas. Amstelstad pass. 4 Masira eil. Bennekom, 4 van Amsterdam n. Port of Spain Breda, 4 te Antwerpen. Boskoop, 5 te Pisco verwacht. Beverwijk, 4 te Savona van R'dam. Bawean, 4 v. Pontianak naar Singapore. Blitar, pass. 4 eil. Minicoy n. Djibouti. Bonaire, 4 1400 m. Z.ZW. Flores. Callisto, 4 420 m. ZO. Bermudas. Castor, 3 260 m. N.NW. Kp. San Antonio. Camphuys. 4 van Soerabaja naar Bali. Clavella, 4 350 m. ZW. Fayal. Castor, pass. 4 Kp. San Antonio. Delft, 5 van Trinidad te Curagao. Drente, 5 te Port Said. Dalerdijk, 5 te R'dam v. Antwerpen. Delfshaven, 2 te Montevideo v. Santos. Diemerdijk, 4 770 m. W. Scilly's n. New York. Ena, 5 te Curagao van Kingston. Esso Amsterdam, 4 v. R'dam naar Aruba. Enggano, 5 van R'dam naar Amsterdam. Eos, pass. 4 18 u. Ouessant. Edam, 4 630 m. W. Scilly's naar Halifax. Erinna, 4 dwars Luzon. Etrema, 4 740 m. ZW. San Miguel. Esso Den Haag, 4 630 m. N.t.O. Antigua. Esso Roterdam, 1 390 m. N.t.O. Antigua. Farmsum, 4 180 m. N. ten W. Flores. Gooiland, 4 nog te Rio de Janeiro. Gaasterland, 4 420 m. ZW. Dakar. Gordia, 4 dwars Dover naar Gibraltar. Gouwe, pass. 4 6 u. Lizard. Hector, 4 van Amsterdam naar Hamburg. Haarlem, 5 te Callao van Balboa. Haulerwijk, 4 480 m. ZW. San Miguel. Heelsum, 4 van Bremen naar Hamburg. Hersilia, 4 370 m. NO. Martinique n. Antw. I-Ielder, 4 210 m. Z.t.W. Flores. Indrapoera, 4 van Belawan n. Singapore. Ilos, pas. 4 Kp. Hatteras. Iris, 4 van Gothenburg naar Amsterdam. Jagersfontein, 5 te Kaapstad. Japara (KRL), 5 v. R'dam te Houston verw. Joh. v. Oldenbarnevelt, pass. 4 Daedalus. Jupiter, 5 te R'dam van Limasol. Kota Baroe, 5 3.20 u. Vlissingen n. Antwerpen Kota Agoeng, '4 te New Orleans v. Houston. Kertosonó, 4 van Hamburg te Bremen. Luna, 4 v. Malta naar Patras. Leerdam, 4 op Delaware. Lindekerk, 4 in Golf v. Oman n. Damman. Lombok, 4 690 m. NO. Wake n. Singapore. Maas, 7 v. Valencia te R'dam verwacht. Madoera, 5 van Pac.kust te Kaapstad. Marpessa, 4 van Suez. Malvina, 4 van Amsterdam naar Curagao. Mentor, 4 van Gibraltar naar Ipswich. Mariekerk, pas. 4 Ouessant. Melampus, 1 van Penang n. Port Swettenham. Maetsuycker. 5 van Soerabaja te Fremantle. Marken, 4 260 m. ZW. Lands End. Murena, 4 dwars Ras Far.tak. Mauba, 4 160 m. W.ZW. Miri. Nieuw Amsterdam, 4 150 m. Z.ZO. Kp. Race. Nieuw Holland, 6 van Melbourne te Sydney verwacht. Noordam. 4 300 m. W. Scilly's. Noordwijk. 4 120 m. O. Kp. de Gata. Oranjefontein, 4 350 m. W. Walvisbay. Oranjestad, 4 840 m. ZW. S. Miguel. Orestes, 4 v. Port of Spain n. Paramairibo. Polydorus. 5 van New Orleans te Newport News Prins Willem III, 5 te Londen v. Valencia. Prins Alexander, 4 170 m. O. Kp. Sable naar Le Havre. Prins Joh. Willem Friso, 4 330 m. ZW. Scilly's. Prins Willem v. Oranie, 5 bij Kp. St. Vincent. Poseidon, 5 te Porto Cabello verwacht. Pygmalion, pass. 5 Cayman eil. Ridderkerk. 4 te Lorenzo Marques. Rondo, pass. 4 Bermudas. Rossum. 4 v. Vlissingen te Setubal. Rodas, 8 te Trinidad verwacht. Roepat. 2 van Soerabaja naar Semarang. Rijnkerk, 4 van Marseille. Radja, pas. 4 Kp. Comorien n. Djibouti. Salaiga, 4 te Suez. Schiedijk, 4 van Singapore n. Port Swettenham Slamat, pas. 5 Ouessant. Stad Arnhem, 4 te Freetown. Straat Makassar, 6 Kaapstad verwacht. Skaubryn, 7 te Melbourne verwacht. Slamat. 6 16 u. Hoek vap Holland verwacht. Sarangan, 1 v Port Swettenham n. Los Angeles Stad Dordrecht, 4 van Port Empedock n. Casa blanca. Sambas, 5 van Bangkok te Singapore. Scherpcndrecht, pass. 4 ten Z. Guatemala. Sloterdijk. 4 v. Cheribon ten anker Semarang. Sommelsdijk, 4 380 m. O. ten N. Abaco. Stad Haarlem, 4 60 m. W. Kp. de Gata. Stad Schiedam, 4 360 m. Z. Palma. Straat Soenda, 4 130 m. Z. Diego Garcia. Sliedrecht, 4 220 m. N.NO. Inhambane. Sunetta, 4 te Montevideo verwacht. Tabian, 4 van Caen naar Colombo. Tomini, 4 22.30 u. v. Port Said. Trompenberg, 6 te Savanna verwacht. Tiba. 4 240 m. Z. St. Paulsrock, Tiberius, 4 380 m. NW. Curagïo. Tongkol, 4 bij Ouessant verwacht. Tiberius. 4 450 m. W.NW. La Guaira. Winsum, 4 van Catania naar Sfax. Waterman, 5 te Amsterdam v. R'dam. Waibalong, 5 v. Timor te Singapore verwacht. Willemstad, 4 760 m. NO. Martinique. Westerdam, 4 190 m. ZO. Sable eil. Willemstad. 5 300 m. NO.t.N. Barbados. IJsel, 4 200 m. O. Sicilië. Zaan, pass. 4 11 u. Ouessant. Zuiderkruis, 4 160 h. N. ten O. Flores. Zonnewijk, pas. 4 ten NW. Flores. KLEINE VAART Admiraal de Ruyter, 3 van Torbay te Swansea. Aries, 3 van Cardiff te Greenock. Aruba, 1 van Galway naar Sligo. Algarve, 5 v. Oporto n. Guernsey. Audacia, 5 te Leixo'es v. Santander. Bestevaer, 2 van Liverpool naar Glasgow. Bounty, 2 te Gravesend. Barendsz, 4 v. Working naar Duinkerken. Bernina, 4 v. Malmö naar Falkenburg. Bill III, 4 van Yersey te Swansea. Brem, 5 van Lissabon te Antwerpen. Coen, 1 van Arbouth naar Belfast. Cornell's, 2 te Hull van Esbjerg. Cornells Houtman, 3 te Gravesend. Casana, 2 te Aarhuus terug. Cornelia, 6 te Amsterdam verwacht. Duurswold, pass. 2 Spurnhead. De Ruyter, 4 van Newcastle n. Duinkerken. Dora, 4 te Kopenhagen v. Vlissingen. Erebus, 1 te Bothenburg van Aarhuus. Fedala, 5 te Boulogne v. R'dam. Fedocia, 5 van Treport n. Weston Point. Geert, Bodewes. 4 v. IJmuiden te Sventsborg. Hast IV, pass. 3 Flamboroughhead. I-Ioogeland, 2 te Leith. Hondsrug, naar Humber. Jason, 1 te Casablanca v. R'dam. Josef Swenden, 4 te Dublin v. R'dam. Massaal. De hevige aanvoer van Dinsdag en de te verwachten nog ruimere markt voor Woensdag deden gisteren de noteringen, vooral van de koolvis en de makreel dalen. Hoewel er nog vrij veel belangstelling be stond voor koolvis, zakte deze tot f50 per kist en de makreel kwam op f 18 en lager terecht. Van laatstgenoemd „artikel" wa ren de rokerijen de beste afnemers, hoewel ook de conservcnindustrieën zich niet on betuigd lieten. De schelvis kon door het ge ringe aanbod aardig prijs houden. Als ge middelde werd f 55 geboekt voor de grote soorten en f30 per kist voor de braat. De noteringen van de kleine schol en tong onder gingen geen veranderingen, zodat de grote tong kon blijven gehandhaafd op rond f3 per kilo en de grove slips schommelden van f 1.10 tot f 0,95 per kilo. Niet genoeg. De trawler „Vikingbank" werd Dinsdag de hoogste besommer van de drie, die aan de afslag kwamen. Voor ruim 1000 kisten werd f 19.780 gemaakt, waaruit wel duidelijk de sterk teruggelopen prijzen der rondvis naar voren komen. Verder be- somde de „Batavia" f 18.600, die het er naar verhouding tot zijn hoeveelheid goed af bracht en de Tubantia deed f 15.500. Al deze schepen maakten hiervoor 14 daagse reizen. In en uit. Dinsdag kwamen binnen: de IJM 230. 99. 73, TEX 37, 11, SCH 233, IJM 34 en de KW 21. Naar zee vertrokken de UK 72, 76, 87, 52, SW 1. LO 2, UK 161, IJM 10, KW 128. IJM 25, KW 39 en de IJM 231. Pechvogels. De SCH 233, die Maandag pas naar zee was vertrokken, meldde latei- op de dag een belangrijk defect aan de olie- pompen. In de avond, toen bleek dat het euvel op zee niet verholpen kon worden, heeft de kotter Nehim (AM 17) het schip naar de haven van IJmuiden teruggebracht. Import. Evenals Maandag werd er ook gisteren .weer haring ingevoerd. Dinsdag kwam binnen de Duitse coaster „Bohman". Nog een sleep. De kotter „Wiron 4" heeft Dinsdag zijn broer Wiron 3 met averij aan de motor binnengesleept. Nog maar één. Als enige binnenkomer voor de Donderdagmarkt was tot Dinsdag avond bekend de „Johannes Polderman". De vangst bedraagt 150 kisten en piepers, 100 makreel, 40 kabeljauw en gullen, 70 koolvis, 20 stokkebit, 100 wijting, 40 haring en 30 stijve kabeljauwen. Omtrent de „Norma", die aanvankelijk voor de Woensdagmarkt werd verwacht, kon nog geen definitieve mede deling worden verkregen. De verwachting was echter dat dit schip eerst Vrijdag of Zaterdag zal binnenkomen. En de rest? Behalve de al vermelde schepen staan voor het verdere weekgedeelte en voor het begin van de nieuwe week op het programma de: „Claesje" (vertrokken 28 Januari), de „Tzonne", „Vios", „Zeelan- dia", „Eli Chénévière" en „Thorina" (ver trokken 29 Janauri), de "Haarlem", „Mary", „Shamrock" en „Sumatra" (welke de 30ste Januari zijn vertrokken). Vandaag. Daar de „Norma" nog niets van zich liet horen werd de aanvoer voor vandaag iets veranderd. Aan de afslag kwa men de „Hopp" met 13Ó0 stuks ijskabeljauw, 800 stijve kabeljauwen en 150 kisten diversen, de „Herman" met 60 kisten schelvis en pie pers, 70 blanke koolvis en gul, 200 wijting, 500 makreel, 350 haring, 210 koolvis en 25 diversen en de „Allen Water" met 70 schel vis en piepers, 230 koolvis, 200 wijting, 340 makreel, 210 haring, 10 diversen en 190 stuks stijve dikkoppen. Verder kwamen.de Wirons en verscheidene Noordloggers binnen, als mede enkele kustvissers, die ondanks de korte visperiode vrij grote aanvoeren brachten. Marktberichten. Prijzen. Heilbot 2,80 2,15; gr. tong 3,15—3,10; grm. tong 1,92—1,82; kim. tong 1,84—1,74; kl. tong I 1,86—1,74; ld. tong II 1.20—1,22: tarbot I 2,35—1,95. per kg. Schartong 2922; gr. schol 20; gr.m. schol 3633; kim. schol 57—35; kl. schol I 37—30; kl. schol II 33—20.50: schar 32—24; bot 19—12; v. haring 15,50—10.30; makreel 17,50—12; gr. schelvis 6438; grm. schelvis 62—54; kim. schelvis 6356; kl. schelvis 5948; kl. schel vis II 4739: wijting 188,50; gr. gul 3934; midd. gul 36—32: kl. gul 32—27,50; kl. haai 18—16; ham 72—57: poontjes 28—18; kl. kool vis zw. 1814,50; kl. koolvis wit 27, per 50 kg. Gr. kabeljauw 16069: gr. koolvis zw. 38 35,50: gr. koolvis wit 7268; gr. leng 6764, per 125 kg. Aanvoer. 38 kisten tong en tarbot, 7 kisten heilbot, 13 kisten tongschar en schar tong, 105 kisten schol, 19 kisten schar, 30 kisten bot, 355 kisten haring. 830 kisten ma kreel, 170 kisten schelvis, 685 kisten wijting, 180 kisten kabeljauw en gul, 13 kisten leng, 15 kisten kl. haai, 5 kisten ham. 10 kisten poon, 525 kisten koolvis, 60 kisten diversen. Totaal 3060 kisten. Besommingen: IJM 183 Vikingbank f 19780; IJM 99 Batavia f 18.600: IJM 37 Tubantia f 15.300; IJM 74 f 2060; KW 45 f 3070. Jakob Oorbuvg, 5 Teignmouth verwacht. Jokurna, 4 van Barry naar Southampton. Johnny, 3 van Gravesend. Kortenaer, 4 van Newcastle naar Cork. Lingestroom. pass. 3 Lizard. Lies, 4 van Huil naar Middlesbrough. Lugano, 5 R'dam verwacht. Maartje, 1 van New Orleans n. Tampico. Mary Ward pass 2 Lizard. Michel Swenden, 3 te Gent. Moby Dick, 3 van Vera Cruz naar Houston. May Star, 5 van de Tyne naar Cork. Mies, 4 van Barry naar Southampton. Nato, 2 van de Tyne naar Esbjerg. Neptunus, 2 te Goole. Niagara, 5 Rotterdam verwacht. Noordholland, 3 van R'dam te Middlesbrough. Nettie, 3 van R'dam te Drogheda. Oleum, 2 op de Tyne naar Aberdeen. Peter Swenden, 3 te Dublin. Prins Bernhard, 3 te Londen. Prinses Margriet, 3 v. East Ham n. Rochefort. Palma, 6 van R'dam te Drogheda verwacht. Shamrock, 4 v. Amsterdam te Rostick verw. Sian, pass. 5 Brunsbüttel. Spes, 5 nog te Brugge. Ton, 5 reae Leixoes. Tromp, 3 te Aberdeen van Antwerpen. Van Gelder, 4 te Blyth v. Boness. Vlier, 31 te New Orleans. Wegro, 5 voor IJrquiden verwacht. Westward, 1 te Cówes. Westkust, 4 van Southampton n. Honfleur. Wota, 6 te Amsterdam verwacht n. Zaandam. Zwaluw, 2 te Middlesbrough. hem berustten op een gemeenschappelijke jeugdherinnering. Jimmie was de enige, die haar deze zonnige, zorgeloze jeugdja ren weer duidelijk voor de geest bracht. Jimmie vertegenwoordigde voor haar iets, dat ze verloren had gewaand. Maar méér niet! Ze had geen bewondering voor hem of eerbied, doch slechts een zachte teder heid zoals misschien een moeder heeft voor een teleurgesteld kind.... Ze wist ook, dat Jean gelijk had, toen ze sprak over Jimmie's gebrek aan verantwoorde lijkheidsgevoel. Ze merkte 't op dit mo ment heel duidelijk, hoe hij zich aan zijn verantwoordelijkheid trachtte te onttrek ken, hoe hij met tegenzin de zorgeloosheid van de jeugd opgaf om de lasten van een volwassen mens op zich te nemen. „Als het iemand ènders dan Mannerley kon zijnbegon hij aarzelend. „Er moeten toch wel anderen zijn?" „Er zijn inderdaad anderen", gaf ze toe, „Maar Mannerley is de bekwaamste. En je wilt voor Jean toch zeker het beste, nietwaar? Dat verdient ze. Ze is deze laat ste uren door een hel gegaan. Jimmie, helemaal alleen in dit eenzame huis met al het verdriet, dat ze te verwerken had. O Jimmie, denk eens aan dit huis in de zomer, hoe mooi 't was.voegde ze er zacht aan toe. „Ze maakte er inderdaad alles van", gaf hij toe en er was een vreemde klank in zijn stem. „Ze had een passie voor een „thuis", 't arme kind. Ze beweerde altijd, dat haar moeder alles zo ingericht had, maar dat was niet waar. Haar moeder kocht inderdaad de meubels, voordat ze stierf, maar het huis leek op een museum en alléén Jean maakte er het heerlijke huis van, dat we beiden kennen.... Tus sen haakjes, waar zijn de dienstmeisjes?" „Ik weet 't niet. Jimmie. Er schijnt iets niet geklopt te hebben, misschien waren ze met vacantie en hebben ze het telegram niet gekregen. Jean was te ziek om er verder naar te informeren, toen ze hier aankwam. We moeten iemand in het dorp zien te vinden, die hier kan komen, totdat Jean weer zover beter is, dat ze naar de stad terug kan. Binnen enkele dagen zal ze wel kunnen reizen, en hoe eerder ze daarna in een ziekenhuis wordt opgeno men, hoe beter! Wil jij met haar praten, Jimmie?" „Zou 't haar niet erger ziek maken?", vroeg hij mat. „Ze haat me, weet je. Ze heeft me dat diverse keren heel duidelijk gezegd". „Misschien legde ze er wel wat al te veel de nadruk op", merkte Lynne zacht op. „Ik geloof, dat Jean bewijzen genoeg geleverd heeft, dat ze zielsveel van je houdt. Je maakt 't nu zelf mee, dat ze een leven zonder jou niets waard vindt.... heb je nog méér bewijzen nodig?" De volgende morgen, in alle vroegte, vertrok Lynne, in de hoop dat ze tijdig in de kli niek zou zijn. Ze belde haar huis in Hampstead op en verzocht Rita aan dr. Mannerley mee te delen, dat hij niet op haar moest wachten, omdat ze regelrecht naar de kliniek zou gaan. Ze deed geen poging om nog® eens met Jean te praten, overtuigd als ze was, dat een nieuw on derhoud haar verder van streek zou bren gen. Bovendien wilde ze verder alles aan Jimmie overlaten. Ze wist, dat hij in de eerstkomende dagen diverse dingen als een man onder ogen zou moeten zien, iets wat hij tot dusverre vermeden had. Hij was 's morgens al vroeg naar het dorp gegaan en had een vrouw gevon den, die kon komen helpen, terwijl hij een collega van de band opgebeld had, om hem enkele dagen te vervangen. Toen Lynne vertrok was hij bezig met het klaar maken van het ontbijt voor Jean. Deze wist nog niets van'zijn aanwezigheid. On danks haar dodelijke vermoeidheid, moest Lynne glimlachen, toen ze zich het beeld voor ogen riep van Jimmie met een ont- bijtblad naast Jean's bed. Even fluisterde ze een smeekbede, dat het tussen deze jonge mensen weer goed mocht worden... En pas toen ze bijna in de stad terug was, drong het besef tot haar door, dat ze deze smeekbede ernstig meende, dat ze 't werkelijk wenste, dat Jean en Jimmie ge lukkig samen zouden zijn. Een gevoel van zelfmedelijden kwam niet in haar op. Dat iets tussen haar en Jimmie hierdoor ver der volkomen onmogelijk zou worden, deerde haar niet. Gedurende de lange nacht was het duidelijk tot haar doorge drongen, dat hetgeen er tussen deze twee jonge mensen bestond, ondanks hun ruzies en plagerijen, veel dieper was dan de ge voelens, die er tussen haar en Jimmie ge weest waren. Deze twee konden zeggen, dat ze elkaar haatten, ze konden ruzie hebben en elkaar pijn doen, maar moest ze spijtig toegeven bewees dat niet juist, dat ze elkaar eigenlijk hartstochtelijk lief hadden? Waar geen liefde is, is ook geen jalouzie, geen vrees of wantrouwen, geen verlangen om de ander pijn te doen. Mis schien bestond er tussen Jimmie en Jean ondanks hun jeugdige oppervlakkigheid, iets, dat ze zelf niet kende.... Ze zag de werkelijkheid moedig onder ogen, ook al betekende dit het besef, dat haar „grote" liefde, waarin ze geloofd had, in feite nooit bestaan had. Ze kon zichzelf nu scherp analyseren: in de tijd van die korte va cantie buiten was ze wanhopig verlangend gèweest naar liefde en op de eerste de beste mogelijkheid van een romance was ze ingegaan, haar ogen sluitend voor het feit, dat deze romance eigenlijk meer in haar verbeelding leefde dan in de nuch tere werkelijkheid. Toen ze de buitenwijken van Londen bereikte, voelde ze zich dodelijk vermoeid van de doorgestane spanningen. Ze ver langde naar een uitgebreid ontbijt en een warm bed, en het idee nu onmiddellijk in de kliniek aan het werk te gaan, ver vulde haar op dit moment bijna met af schuw. Impulsief sloeg ze de weg naar Hampstead in. Ze wilde toch nog even naar huis gaan, voordat ze doorreed naar haar werk. Preston zou waarschijnlijk net vertrokken zijn, als zij aankwam, maar dat hinderde niet. Meestal ontbeten Mil- licent en Jessica iets later en ze zou dus met hen mee kunnen eten. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 6