DE KONING IS DOOD Koningin Elisabeth de Tweede zal de Engelse troon bestijgen Weerbericht Koning George Het woord is aan. Frankrijk wacht af in Saar-kwestie Italië door Russisch veto niet in de UNO Fransen ontzeggen zich oesters en kreeft In het Lagerhuis ft Vijfenzestigduizend Griekse ambtenaren staken Opperbevel van de UNO laakt correspondenten Debat in West-Duitse Bondsdag begonnen Australië handhaaft mening over Nieuw-Guinea Tunesisch antwoord op Franse nota 66e JAARGANG No 179 (Bureaux: Kennemerlaan 154, Tekf. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K2560), Terrasweg47, Santp. - Haarlem: GriHoutstr.93, Directie,Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. iDirecteur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 7 FEBRUARI 1952 IJmuider Courant velser Haarlems Dagblad EDITIE OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 296e JAARGANG No 32 Uitgave van de Grafische Bedrijven 'Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman De KONING VAN ENGELAND, George VI, is gistermorgen plotseling heenge gaan. De tijding van zijn dood moet als een schok gekomen zijn. Niet alleen in Enge land, zoals wij het plegen te noemen, of schoon het Groot-Brittannië heet en Enge land, Schotland en Wales omvat. Maar ook in de Dominions overzee the British Do minions beyond the seas, zoals de officiële aanduiding luidt wier Koning hij even eens was. Hij was een vorst die de hoogste achting en volstrekt vertrouwen genoot. Geen „populaire" figuur in de goedkope zin van dat begrip: die door een glimlach, een gebaar, door de verbreiding van anecdotes omtrent zijn optreden en uitlatingen succes bij de menigte verwerft. Neen: een ernstig man, zich bewust van de zware taak en verantwoordelijkheid die op hem rustten, toegewijd aan zijn plicht, rustig en vrien delijk in zijn natuurlijke eenvoud. Zijn per soonlijkheid herinnerde in dit alles aan die van zijn vader, Koning George V, een man ongetwijfeld van ouderwetser levensopvat tingen, maar eenvoudig als hij. De Koning die nu is heengegaan scheen als tweede zoon niet voor de troon te zijn voorbestemd. Hij kreeg niettemin een op voeding waarbij niet alleen aan zijn intel ligentie maar ook aan zijn energie en zijn persoonlijke moed zware eisen werden ge steld. In de eerste wereldoorlog was hij jeugdig zeeofficier en nam deel aan de zee slag bij Jutland; bovendien werd hij, na zijn vliegbrevet te hebben gehaald, in Frankrijk piloot. Zijn gezondheid was niet heel sterk; toch moest hij ook in vredestijd zijn aandeel nemen in de reeks represen tatieve plichten, op de leden der Koninklijke Familie gelegd („Het is een hardwerkend bedrijf" heeft zijn vader eens gezegd, over het Koninklijk gezin sprekend) en hij moest als hertog van York reizen naar de Domi nions en koloniën maken. Het optreden in het openbaar viel hem in die jaren onge twijfeld zwaar: hij leed aan een spraak gebrek dat zijn redevoeringen moeizaam, voor de aanwezigen vaak pijnlijk om aan te horen maakte. Van zijn energie en vol harding getuigt het dat hij deze handicap op den duur wist te overwinnen. Zijn huwelijk met Lady Elisabeth Bowes- Lyon, jongste dochter van the Earl and the Countess of Strathmore, werd in 1923 hij was toen 28 jaar met bijval begroet. Dat nu eens niet een buitenlandse prinses, maar een telg van de Britse adel met een der prinsen verenigd werd, vond kenmer- kend-nationale bijval. Zijn gemalin, vijf jaar jonger dan hij, schonk hem twee doch ters. De oudste, prinses Elisabeth, die haar vader nu als Koningin Elisabeth zal opvol gen, werd geboren in 1926 en is dus 25 jaar oud. Dat haar reis met de prins-gemaal, de hertog van Edinburgh, is doorgegaan de Koningin van Engeland vertoefde,-toen de droeve tijding kwam. in Afrika; het paar is haastig de terugreis begonnen bewijst wel dat noch de omgeving des Konings noch zijn medische raadgevers zijn plotseling heengaan ook maar enigermate voorzagen. De jonge Koningin Elisabeth en haar gemaal hebben een dochter en een zoon, prins Charles: deze wordt dus de Britse troonopvolger. Ouderen zullen zich levendig herinneren hoe de hertog van York in December 1936, nu ruim vijftien jaar geleden, plotseling tot het koningschap geroepen werd. De oudere broeder was als Edward VIII nog geen jaar tevoren Koning geworden. Zijn wens om in het huwelijk te treden met een Ame rikaanse. mrs. Wally Simpson, die al twee echtscheidingen achter zich had. ontmoette een verzet dat tot zijn troonsafstand leidde. Plotseling werd de (toen 41-jarige) hertog van York zijn opvolger; binnen vijf maan den werd hij met luisterrijke plechtigheid in Westminster Abbey gekroond. Men ont ving de nieuwe Koning reeds met groot ver trouwen; men zag dat in de loop der jaren volkomen bewaarheid. Moeilijke jaren: al in September 1939 werd Engeland in de grote oorlog betrokken, die snel tot tweede wereldoorlog zou groeien en waarin het gedurende een uiterst zwaar jaar alleen zou staan tegenover machtige vijanden. Dat was die periode 1940—1941, waarin zijn steden door de aanvallen van Goering s Luftwaffe zwaar geteisterd werden maar waarin Engeland ondanks een numerieke minderheid in de lucht, zich toch wist te handhaven en de aanval feitelijk af te slaan. In die critieke tijd en ook later ge durende de oorlogsjaren gaf Koning George VI door zijn zekerheid en vertrouwen het voorbeeld dat zijn volk van hem verwacht te. Zijn warme belangstelling voor de medemens bracht steun aan velen, die door het verlies van hun naasten zwaar getrof fen waren. Hij had in 1940 de vorsten van het vasteland, die hun landen hadden moe ten verlaten bij de Duitse invasie, met grote gastvrijheid, met begrip en waarliike sympathie ontvangen. Men herinnert zich hoe hij in de tragische Meidagen van 1940 Koningin Wilhelmina op Liverpool Street Station in zijn land welkom heette. Vanzelf brengt een gedachtensprong over een tien tal jaren ons tot de herinnering aan het nog zo recente officiële bezoek, dat Ko ningin Juliana en Prins Bernliard aan het Engelse Koningspaar brachten. Na de oorlog deed de grote spanning, waarin hij jaren geleefd had, zijn uitwer king op de Koning van Engeland gelden. In de lente van 1947 bracht hij nog met de Koningin en zijn dochters Elisabeth en Margaret Rose een langdurig officieel be zoek aan Zuid-Afrika. Het jaar daarop, in April 1948, vierde het koninklijk paar de vijfen twintigste verjaardag van een huwelijk, dat immer als zeer gelukkig bekend heeft ge staan. Daarvan getuigde George VI zelf in de woorden: „Het is onvergetelijk voor ons te hebben ervaren hoeveel duizenden men sen er in de wereld zijn, die zich bij ons aansluiten in de dankbaarheid, die wij ge voelen voor de vijfentwintig jaar van innig huwelijksgeluk, die ons zijn geschonken." In datzelfde jaar werd hij ziek. Een voor het jaar '49 voorgenomen reis naar Austra lië en Nieuw-Zeeland moest worden afge last. In Maart van dat jaar noopte een stoornis in de bloedsomloop tot een operatie aan het rechterbeen, die gelukkige gevol gen had. De Koning scheen hersteld en hervatte zijn inspannende taak. maar ver leden jaar werd hij opnieuw ziek. Onder zoek leidde tot het besluit een longoperatie toe te passen (in September '51) waarvan de ernst niet verheeld kon worden, of- 99 99 LONDEN, (United Press). In een proclamatie, die Vrijdag om 11 uur in geheel Engeland in het openbaar zal worden voorgelezen, zal de troon bestijging van Koningin Elisabeth worden verkondigd. De proclamatie is door de Privy Council opgesteld tijdens een plechtige bijeenkomst in St. James Palace. Zij eindigt met de woorden: „God save the Queen". Het was gisteren een treurige dag in het natte, druilerige Londen. Waar men ook ging, werd men aan de dood van de Koning herinnerd. In deze reusachtige stad vallen vlaggen in het niet. Maar op elke hoek las men op de aankondigingsplakkaten van de krantenverkopers steeds weer de woorden, die zich in ieders gedachten boorden„The King Is Dead". In het Lagerhuis dacht gistermiddag niemand aan politiek, en dat nog wel op een moment, dat een nieuwe politieke cri sis dreigde uit te barsten. De schokkende tijding was als de grootst denk bare anti-climax geko men. Zwijgend namen de Lagerhuisleden, die wegens de te verwach ten critieke stemming over het buitenlands be leid in maximum sterkte naar Londen waren ge komen, om half drie 'hun zetels in. Precies om half drie stond Churchill in dood se stilte op en zeide met krachtig stemgeluid: „Het Huis zal met die pe droefheid hebben ver nomen, dat Zijne Majes teit George de Zesde is overleden. Op dit ogen blik kunnen wij niet meer doen dan spontaan uitdrukking geven aan onze smart. De raad voor de troonsopvolging zal vanmiddag om vijf uur bijeenkomen". Churchill verzocht de Speaker het Huis mede te delen wat het had te doen. De vergadering werd tot 7 uur 's avonds geschorst. Op dat uur kwam de Kamer in volle getale bijeen om de eed van trouw aan het nieuwe staatshoofd, dat voordien in Buckingham Palace was geproclameerd, af te leggen. Deze staatsrechterlijke gebeurtenis zal bijna twee dagen in beslag nemen. De leden stellen zich in een kleine rij op, die steeds van de banken wordt aangevuld, en pas seren de nauwe doorgang tussen de rege ringszetels en de grote rechthoekige tafel, welke de ministers van de tegenover hen zittende oud-ministers scheidt. In handen van de griffier legt ieder de eed af. Churchill was de eerste. Hij las hardop de reeds eerder door de voorzitter voorge lezen eedsformule. Daarop drukte hij zijn lippen op de dicht geslagen Bijbel, zette zijn naam, met daar achter zijn kieskring, in het grote register- boek, dat de onder-griffier gereed hield. Het Lagerhuis, dat tot Vrijdag open blijft, uitsluitend voor de eedsaflegging, zal niet eerder dan 19 Februari weer in open bare zitting bijeen komen. Maandag aanstaande zal het LagexTiuis echter een speciale bijeenkomst houden, waarin de drie partijleiders een rede zullen houden ter ere van de nagedachtenis van de Koning. Zoals het gebruik is, zal het stoffelijk overschot van de Koning van Maandag af gedurende een volle week in statie en door vier reusachtige kaarsen beschenen in de aan het Lagerhuis grenzende historische Westminster Hall worden geplaatst. De naaste familieleden zullen hierbij waar schijnlijk dag en nacht de wacht houden. De laatste dag Het stoffelijk overschot van Koning George zal van het kasteel van de Koning overgebracht worden naar de parochiekerk van St. Mary Magdalene, waar de ko ninklijke familie gewoon was de diensten bij te wonen, wanneer zij in Sandringham verblijft, tot het ogenblik dat het overge bracht zal worden naar Londen. Ook het stoffelijk overschot van zijn vader Koning George V heeft in deze paro chiekerk opgebaard gestaan. Ook hij is in Sandringham overleden. Lord Fermoy, de eerste buurman van de Koning in Sandringham, die Dinsdag nog met hem op jacht was geweest, vertelde dat de Koning zich uitstekend had gevoeld. Aan een verslaggever vertelde Lord Fer- wijsheid van Koning George, loyaal ge steund door de leden van zijn familie, te danken is dat de Britse troon hechter dan ooit in de moderne geschiedenis gegrond vest staat". De Manchester Guardian constateert dat ernstige politieke gevolgen van de abdi catie van Edward de Achtste voorkomen zijn door de persoonlijke kwaliteiten van George de Zesde. schoon de aard van de ziekte niet bekend werd gemaakt. De gewekte indruk was toen evenwel zo groot, dat ook in Engeland velen voor zijn leven vreesden en het als een verrassing kwam, dat hij nogmaals herstelde en zijn arbeid hervatte. Zelfs werden opnieuw over de uitgestelde reizen plannen gemaakt. En de troonopvolgster en haar gemaal togen onlangs naar Afrika: geen vrees voor enige instorting scheen meer te bestaan. Koning George VI is plotseling, na een zwaar en inspannend maar moedig en blij moedig geleefd leven, heengegaan. Ook in het buitenland zal men hem met eerbied herdenken. En in het Zuiden van ons land zullen velen zich herinneren hoe zij hem gezien hebben in critieke dagen: in het na jaar van 1944, toen alleen dat Zuiden nog van de Duitsers bevrijd was, bracht hij er een bezoek aan, ook aan het toen te Eind hoven gevestigde hoofdkwartier van gene raal Montgomery. R. P. moy: „Norfolk heeft de Koning gisteren een prachtige laatste dag gegeven. Wij waren van tien uur af op jacht. Ik heb de Koning zelden beter in vorm gezien. Hij was goed geluimd en liep uitstekend. Er waren drie drijfjachten gistermorgen en twee na de lunch. Ik zag dat de Koning in een drijfjacht zeven hazen te pakken kreeg. De gehele dag vingen we in totaal 300 hazen. De Koning amuseerde zich kostelijk op deze prachtige winterse dag. Toen we naderhand onze laarzen uittrokken zei hij: „Wie van jullie gaat Donderdag weer met me mee?" Toen tegen half twaalf de eerste middag edities uitkwamen, was het publiek als ver stijfd. Men wilde zijn ogen niet geloven. Iedereen kocht een krant, maar tallozen vouwden haar meteen weer dicht en lie pen met strakke gezichten verder. Kanto ren en andere zaken sloten. De rechtbanken slaakten hun arbeid. Schouwburgen en bioscopen gingen dicht. Het publiek wacht te urenlang bij Buckingham Palace, bij Sint James Palace en ook bij de beurs en enkele andere plaatsen in de oude City, op de ceremoniële proclamatie door herauten van de nieuwe monarch. Die proclamatie komt echter pas als Koningin Elisabeth uit Afrika zal zijn teruggekeerd en de eed zal heooen afgelegd. Doodsoorzaak Naar verluidt is de dood van Koning George de Zesde veroorzaakt door throm bose in de hartslagader. Naar het Franse persbureau meedeelt is officieel verklaard, dat dit de doodsoorzaak was. Persstemmen De Daily Mail noemt de koning „de minst praalzieke der mensen en de meest menselijke der vorsten.... de zware, ein deloze inspanning van de laatste vijftien jaar hebben wrede eisen gesteld aan lichaam en geest en moeten inderdaad zijn einde verhaast hebben". De News Chronicle schrijft: „Het is juist om te zeggen dat het in hoge mate aan de G. Taylor: Wie al zijn tijd aan sport besteedt is als iemand, wiens kleding ge heel uit franje en wiens eten geheel uit saus bestaat. PARIJS (Reuter). Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenland se Zaken heeft Woensdag berichten uit Washington tegengesproken, als zouden de Franse autoriteiten op het punt staan een verklaring over de Saarkwestie af te leg gen. Het is daarentegen aan West-Duits- land om de volgende stap te doen. aldus de woordvoerder, die verder zei, dat er niets was toe te voegen aan de verklaringen, die Frankrijk eerder over deze kwestie heeft afgelegd. Tot dusver zijn uit Bonn geen voorstellen ontvangen. Op een vraag over de mogelijkheid, dat Saarland tot Europees grondgebied zal worden verklaard, antwoordde de woord voerder, dat dergelijke voorstellen zich nog in het beginstadium bevinden. De Franse regering heeft hét parlement in een rapport gewaarschuwd, dat, als het zich niet accoord verklaart met het oprich ten van een Europees leger, het enige alter natief de wedergeboorte van de „Wehr- macht" zal zijn. Indien men om politieke of practische redenen er niet in zou slagen een oplossing voor het vormen van een Europees leger te vinden, zouden de Verenigde Staten wellicht er op staan West-Duitsland in een andere vorm te laten deelnemen, aldus het rapport. Militaire deskundigen zijn het er over eens, dat een doeltreffende verdediging onmogelijk was zonder de steun van de Bondsrepubliek. Bovendien zouden de Wes telijke mogendheden nooit er mee accoord gaan, dat West-Duitsland buiten het West- Europese defensiestelsel zou blijven, aldus het rapport. ATHENE (Reuter). Meer dan 65.000 ambtenaren in geheel Griekenland zijn gisteren in staking gegaan. Zij eisen aan zienlijke loonsverhoging. Men verwacht, dat de regering alle dringend noodzake lijke ambtenaren zal bevelen weer aan het werk te gaan. In Athene, Piraeus en andere steden houdt de politie zich gereed. Minis teries en andere bestuursgebouwen worden bewaakt. De regering heeft 10 procent loonsver hoging voor lagere ambtenaren met ingang van 1 Februari aangeboden. Het vakver bond heeft dit aanbod echter afgeslagen, aanvoerend, dat het „een provocatie is, die verdeeldheid onder de ambtenaren poogt te zaaien". Krachtens de grondwet en het ambtenarenstatuut zijn stakingen verbo den. De economische adviseur van de rege ring, professor Varvaressos, heeft onlangs geadviseerd, 20 procent van de ambtenaren als overtollig te ontslaan. Slechts dan zou een behoorlijke loonsverhoging overwogen kunnen worden. TOKIO (Reuter). Het opperbevel van de UNO heeft een verklaring uitgegeven waarin correspondenten te Panmoendjom beschuldigd worden van „aanpappen en sjacheren met de vijand". Volgens de ver klaring hadden sommige correspondenten „zich op slinkse wijze met de vijand ver staan" en afspraken gemaakt om zich in het bezit te stellen van foto's en stukken. Het opperbevel waarschuwd, dat zulks een ern stig gevaar voor de veiligheid schept. BONN (Reuter). De West-Duitse Bondsdag is vanmorgen begonnen met het debat over het aandeel van West-Duitsland in de Europese defensie met een verklaring van bondskanselier Adenauer. De politie had een cordon getrokken om het parlementsgebouw met het oog op de monstraties tegen toetreding van West- Duitsland tot een Europees leger. Dr. Adenauer verklaarde, dat het debat en net Vrijdag in Parijs beginnende debat niet alleen Frankrijk en Duitsland aangaan doch de rest van de wereld evenzeer. In beide landen, aldus Adenauer, trachtten zekere elementen de volkshartstochten in beweging te brengen teneinde het volk zand in de ogen te strooien en te misleiden om trent de werkelijke bedoelingen van de regeringen. „Ik kan dergelijke pogingen niet anders dan onverantwoordelijk noe men. Hitler deed dit ook. En met verschrik kelijke gevolgen". Dr. Adenauer werd herhaaldelijk in de rede gevallen door de communisten, die scherp tot de orde werden geroepen door voorzitter Ehlers. CANBERRA, (Reuter) De Austra lische minister van Buitenlandse Zaken, Richard G. Casey, heeft te Canberra medegedeeld, dat de kwestie van het be heer over Nedei'lands Nieuw-Guinea in de „ijskast" moet worden bewaard, totdat dringender vraagstukken in het gebied in beschouwing zouden worden genomen. Hij had de Indonesiërs doen weten, dat dit de PARIJS (A.F.P.). De Sovjet-Unie heeft in de Veiligheidsraad haar veto uit gesproken tegen het Franse voorstel om Italië afzonderlijk tot de UNO toe te laten. Het voorstel kreeg tien stemmen voor en één tegen, die van de Sovjet-Russische af gevaardigde Malik. Het is de vijfde maal, dat de Sovjet-Unie over deze kwestie een veto heeft uitge bracht. Het Franse voorstel was in de algemene vex-gadering van de UNO met grote meex'- dei'heid van stemmen aangenomen. Hierna werd een Russische resolutie be handeld, waax-in er bij de algemene ver gadering op wordt aangedrongen de vol gende dertien staten tegelijk toe te laten: Albanië, Buiten-Mongolië, Bulgarije. Roe menië, Hongax'ije, Finland, Italië, Portu gal, Eire, Jordanië. Oostenrijk, Ceylon en Nepal. De Russische afgevaardigde Malik voegde later Libië nog toe aan deze lijst. De Britse afgevaardigde Sir Gladwyn Jebb verklaarde, dat het merendeel van genoemde landen aan de gestelde eisen vol doen, maar dat over enige van de andere twijfel bestond. Hij zou zich daarom van stemmen onthouden. De Russische resolutie werd tenslotte verworpen- met zes tegen twee stemmen (Sovjet-Unie en Pakistan) bij dx'ie ont houdingen (Engeland, Fi-anki-ijk en Chili). vaste mening van de Australische rege ring was. „Wij kunnen de herhaalde aan spraken van Indonesië op de souvereini- teit over Nieuw-Guinea moeilijk begrijpen, vooral omdat duidelijk is, dat de Indone sische regering een grote reeks ernstige vraagstukken op het terrein van de econo mie en de veiligheid heeft op te lossen in zijn huidige grondgebied", aldus de mi nister. Vele Londenaars stroomden gistermorgen samen voor Buckingham Palace nadat het plotselinge overlijden van de Koning door de radio bekend gemaakt was. Officiële bulletins bevestigden daar, dat de droevige tijding, die velen toen nog slechts bij geruchte vernomen hadden, juist was. Hel bericht van een Berlijns bind als zou Martin Bormann, eens Hitler's plaatsver vanger' verblijf houden in een Italiaans klooster, blijkt na onderzoek onhoudbaar te zijn. Eberhard Stern, een vroegere nazi leider, beweerde in het St. Antoniuskloos- ter te Padua een monnik van Duitse af komst, broeder Martin Bodewig, te hebben ontmoet, die toegaf Martin Bormann te zijn. Broeder Bodewig verklaarde evenwel aan anderen, Stern nog nooit ontmoet te hebben. Alleen had hij een brief van Stern ontvangen waarin hij zeide te weten dat Bodewig eigenlijk Bormann xoas. De brief is onmiddellijk in handen van de politie gegeven. Toen bovendien nog bleek dat het portret dat Stern ter illustratie van zijn onthullingen had laten afdrukken, een foto was van een andere monnik, pater Romual- do Antonuzi (foto rechts), bleef er van het verhaal heel weinig over. De 77-jarige pater Antonuzi van het klooster San Bona- ventura geeft ivekelijks lezingen in het St. Antoniusklooster, waar Stern hem klaar blijkelijk heeft aangezien en gefotografeerd voor de 40-jarige Bodewig (links), die hij slechts uit beschrijvingen kende TUNIS, 6 Febr. (Reuter). In de Ara bische wijk in Tunis waren de winkels gisteren weer geopend en in Tunesië was het over het algemeen rustig. Noor verluidt wordt in het Tunesische antwoord op de nota, welke de Franse regering vorige week de Bey heeft doen toekomen, niet ingegaan op de Franse voorstellen. Er zou daarentegen teleurstel ling wox-den uitgesproken over de nota van 15 December, waarin minister Schuman de Tunesische voox'stellen voor grotere auto nomie vei'wierp. Men vermoedt, dat in de jongste Franse nota gevraagd is de Tunesische klacht bij de Veiligheidsraad in te trekken. Voorts zou de Fx-anse regering hebben verzocht de twee Tunesische ministers, die zich in Parijs bevinden, terug te roepen en een gemengde commissie in te stellen om de oorzaken van de huidige spanning te onder zoeken. De Franse resident-generaal, De Haute- cloque, is Woensdag naar Parijs vertrok ken om de Tunesische kwestie met minis ter Schuman te bespreken. Op de vraag of het antwoord van de Bey zou leiden tot het herstel van de goede betrekkingen tussen Frankrijk en Tunesië antwoordde de Hautecloque: „Ja, alles gaat goed". Hij weigerde hier iets aan toe te voegen. Frankrijk heeft met ingang van gisteren. 6 Febr. onder meer de volgende producten van de liberalisatielijsten geschrapt: vis serijproducten (vis, mosselen, oesters, kreeften), bloembollen, vlaslint, zaailijn- zaad, ex-wten en bonen. Aan de Franse gr.ens zijn reeds Nederlandse goedex-en, die gisteren verzonden waren, teruggestuurd. Reeds voor gisteren uit Nedexdand verzon den goederen werden nog toegelaten. PARIJS (Reuter). Frankrijk heeft de Ox-ganisatie voor Europese economische samenwex-king er van verwittigd, dat het om zijn monetaire reserves te beschermen versoberingsmaati-egelen zal nemen, die on der meer beperking van de invoer uit de landen der Europese betalingsunie inhou den. Bij deze gelegenheid heeft de Franse minister van Economische Zaken, Buron, verklaax-d, dat de jongste invoerbepei'kin- gen geen betrekking hebben op 40 °/o van de goederen, die Frankrijk uit West-Europa importeert. De invoercontingenten voor de overi\'e goederen zullen zo groot zijn als de Franse positie in de Europese betalingsunie maar toelaat. Naar minister Buron zeide, hoopt Frankrijk, dat de nieuwe maati'ege- len van korte duur zullen zijn. Hij deelde mede, dat de Franse regering belooft de handel zo spoedig mogelijk weer vrij te maken. De politiek tot liberalisatie van de Europese handel is volgens de Franse mi nister van Economische Zaken niet geheel bevredigend. Te Rotterdam is een 4-jarig jongetje in de ouderlijke woning aan de Adrianalaan door gasverstikking om het leven gekomen doordat in de kamer naast het vertrek waar het knaapje sliep, een gasslang lek was ge worden. GUUR WEER Verwachting medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt te 10 uur: Half tot zwaar bewolkt met enkele regen- of hagelbuien. Matige tot krachtige, langs de Waddenkust moge lijk tot stormachtig toenemende Noord- Westelijke wind. Iets kouder. 8 Februari Zon op 8.10 uur, onder 17.39 uur. Maan op 14.44 uur, onder 7.25 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 7 Februari: noog water: 1.28 en 13.55 uur. Laag water: 9.14 en 21.46 uur. Vrydag 8 Februari: Hoog water: 2.26 en 14.43 uur. Laag water: 10.15 en 22.41 uur. e

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1