Teleurstelling, doch geen ontmoediging STJGEMAMS Toetreding van Griekenland en Turkije tot het Atlantisch Pact Epiloog der Parijse UNO-Vergadering Tweede Kamer worstelt zich door Kweekschoolwet-amendementen heen De radio geeft Vrijdag De werkloosheid in België en Nederland in 1951 Minister Rutten liet enige keren het „onaanvaardbaar" horen PANDA'S HEREN-LEVEN DONDERDAG 7 FEBRUARI 1952 'n TIP VAN BOOTZ Mevrouw F. S. van Balen- Klaar overleden f èrJja f\ EERSTE KAMER QJee BARTEIJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 KARSOTE RUB Handbal Selectie wedstrij den afdeling Noordholland Wandelsport Opening wandelseizoen Volleybaluitslagen Sport in 't kort Schaatsenrijden Andersen werd eerste in klassement te Drontheim ADVERTENTIE (Van onze correspondent te Parijs) Gedurende zesentachtig: zittingsdagen hebben de 60 delegaties tijdens deze zesde zitting der UNO in Parijs, die zo juist werd afgesloten, 666 vergaderingen gehouden. Naar schatting werden daarbij 584 millioen woorden uitgesproken. Daarvan werden „slechte" 25 millioen vastgelegd in 8000 do cumenten van tezamen 83.000 pagina's, die in 40 millioen exemplaren werden afge- druks. Dat zijn zo enkele cijfers, die het UNO- secretariaat, dat zoveel van cijfers houdt, zo juist heeft meegedeeld. Hebben deze circa 584 m'llioen woorden, die in tiental len talen werden uitgesproken, ons veel nader tot het doel, de vrede en de samen werking tussen de volken, gebracht? De heer Nervo, de Braziliaanse UNO- president, die om zijn algemeen gewaar deerd beleid zijn voorzittershamer van Trygve Lie cadeau kreeg, meende dat het nog te vroeg was om een definitieve uit spraak te wagen. Iets minder voorzichtig Vatte mevrouw Roosevelt uit naam van Amerika haar indrukken aldus samen: „Wij zijn teleurgesteld, maar niet ontmoedigd". Zo voelt men het wel algemeen. De heer Von Ballusek, die met enkele leden van de Nederlandse delegatie, welke hij te Parijs had voorgezeten, gisteren een laatste pers conferentie voor de Nederlandse journa listen hield, zeide: „Er is veel geblaft en gegromd, maar er is niet gebeten". Teleurstelling dus, doch geen ontmoedi ging. De grote controverse Oost-West heeft ook deze zitting weer beheerst. Voor het berei ken van tastbare resultaten op het hoogste politieke niveau vormde die tegenstelling nogmaals een beletsel. De vrede in Korea kwam zo niet tot stand, de hereniging van Duitsland kwam geen stap naderbij, tussen de vredesvoorstellen van Oostelijke en Wes telijke makelij werd geen synthese gevon den. De bewapeningswedloop wox-dt ver der voortgezet. Daarbij wees de heer Von Ballusek op twee nieuwe wrijvingsvlakken. Het ene was veroorzaakt door het Amerikaanse be sluit om 100 millioen dollar uit te trekken ter ondersteuning van de anti-communisti sche actie achter het ijzeren gordijn, het andere geschilpunt, dat op deze zitting heel veel zorgen baarde, hield verband met het streven van Westelijke zijde om het zwaar tepunt der UNO-beslissingen van de Vei ligheidsraad naar de Assemblée te verleg gen ter beteugeling van het veto-recht. Wanneer men in dit verband zelfs van een toetssteen wil spreken, ten aanzien van de waarde, die de Russen hechten aan het instituut der UNO, dan is hier, zo meende de heer Von Ballusek, voor enig optimisme plaats. Want hoezeer de Russen en hun sa tellieten ook tegen dit Westelijke voorne men fulmineerden, nimmer hebben zij ge dreigd de UNO te verlaten. Er is niets zo constateerde de leider van de Neder landse delegatie dat thans op een even tueel vertrek der Russen wijzen kan. Daar entegen is het aantal landen, dat tot de UNO toe wil treden, thans tot 15 uitge groeid. Naast de overheersende spanning Oost- West hebben zich..dit jaar ook vrij sterke ondergeschikte spanningen gemanifesteerd. ADVERTENTIE De televisie zal velen lijken, Nu we tegelijk horen en kijken. Waar ik nog op wacht, Of ik ongedacht, Een fles „TIP" op het beeldscherm zie prijken Inz. Hr. C. v. E. Haarlem ontv. 1 fles TIP HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 10.00 Kinderen en mensen, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Schoolradio. 10.50 Bas- bariton en piano. 11.05 Voordracht. 11.25 Orgel. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Sport en prognose. 13.00 Nieuws. 13.20 Orkest. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Platen. (Pl.m. 14.35 Voordracht). 16.00 Lichte mu ziek. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Klein koor. 17.20 Muziekpraatje. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 Denk om de bocht. 19.00 Piano. 19.10 Wat doet uw man?, klankbeeld. 19.40 Feestgetijden, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Voordracht. 20.30 Benelux, causerie. 20.40 Causerie. 21.00 Ge varieerd px-ogramma. 21.30 De Ducdalf. 21.50 Buitenlands weekoverzicht. 22.05 Lichte mu ziek. 22.30 Platen. 22.40 Vandaag", causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. In Huwe lijk en Gezin, causerie. 23.3024.00 Orkest. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor zieken. 9.30 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.15 Sopraan en piano. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Lichte muziek. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Amusementsmuziek. 13.45 Platen. 14.00 De aanleg van een mooi gazon, causerie. 14.15 Philharmonisch sextet. 14.45 Platen. 15.10 Viool, clavecimbel en bassocontinuo. 15.40 Voordracht. 16.00 Vocaal kwartet. 16.25 Voor dracht. 16.45 Surinaamse volksmuziek. 17.00 Verzoekprogramma voor de jeugd. 17.30 De zeebodem in kaart, causerie. 17.40 Platen. 17.45 Friese uitzending.18.00 Nieuws. 18.15 Vocaal ensemble. 18.45 Platen. 18.50 Muziek praatje. 19.15 Regeringsuitzending: Verkla ring en toelichting. 19.35 Platen. 19.40 Radio krant. 20.00 Nieuws. 20.15 Philharmonisch orkest en koor. 21.15 Hereniging der Lu therse kerken in Nederland, causerie. 21.35 Muziek. 22.00 Zwerftocht door het Nabije Oosten, reportage. 22.10 Vocaal dubbelkwar- tet. 22.40 Orgel. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Het Evangelie in Esperanto 23.30—24.00 Platen. TELEVISIE (A.V.RO.) 20.1521.45 uur: Televizier; De Olympische Spelen 1952: Dans-parodiste. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 12.50 Koersen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws 13.15 Orgel. 14.00 Schoolradio. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 18.00 Kamermuziek. 18.10 Cau serie. 18.20 Kamermuziek. 18.30 Voor solda ten. 19.00 Nieuws. 19.30 Actualiteit. 19.50 Feuilleton. 20.00 Symphonie-orkest en solist. 22.00 Nieuws. 22.15 Internationale Radio Universiteit. 22.45 Platen. 22.55-23.00 Nieuws, De Arabische wereld heeft zich politiek geconsolideerd en nam met haar vijftien leden vaak een eigen standpunt in tussen of afwisselend naast een van de twee grote machtsblokken. De politieke kortsluitingen in Egypte, Perzië, Marokko en Tunis heb ben die consolidatie zeker versneld en zo de positie van het Westen stellig geschaad. Een derde nevenspanning, die dit jaar dui delijker waarneembaar is geworden, werd veroorzaakt door de emancipatiestrijd der koloniale en ex-koloniale volken. Hierbij stond in het bijzonder Afrika in het cen trum, het laatste werelddeel waar nog ko loniale verhoudingen bestaan en dat aldus een groeiende aandacht ging opeisen. Prof. Kernkamp, die ons land in de be heerscommissie vertegenwoordigde, heeft bij zijn werkzaamheden de invloed dezer koloniale spanningen het duidelijkst erva ren. Zij hadden in zijn commissie zo ver klaarde hij een zeldzaam onprettige stemming verwekt. Dr. J. P. Banier, het Nederlandse lid van de economische UNO-commissie, heeft van alle leden der delegatie het opgewektste geluid doen hoi-en. „Wij hebben in onze commissie", aldus vei'klaarde hij, „zeer constructief gewerkt en de politieke tegen stellingen hebben hoegenaamd geen vat op onze beraadslagingen gehad". Te Laagkeppel is in de ouderdom van 90 jaar overleden mevrouw F. S. van Balen- Klaar. Zij is vice-voorzitster geweest van de Nederlandse Vereniging voor Vrouwenkies recht. Later volgde zij dr. Aletta Jacobs op als voorzitster van het hoofdbestuur van deze vereniging, die toen haar naam ver anderd had in die van Nederlandse Vereni ging van Staatsburgei-essen. Zij was lid van het hoofdbestuur der Liberale Unie, later lid van het dagelijks bestuur van de Vrijheids bond en van 1951931 redactrice van het maandblad ,,ln en om de Woning". Ook ver zorgde zij gedurende twaalf jaar de vrouwen rubriek van „Het Vaderland". Met dr. Aletta Jacobs schreef zij een boekje „Vrouwen kiesrecht". Verder leverde zij verscheidene bijdragen aan tijdschriften op het gebied der vrouwenbeweging. de rookworst met de fijne zachte rooksmaakl ADVERTENTIE LEDEREN KLEDING .1 (Van onze parlementaire redacteur) Bij de aanvang der vergadering herdach ten voorzitter mr. Jonkman en namens de regering minister Stikker wijlen koning George VI. Daarna begon de Senaat met de behan deling van het wetsvoorstel tot goedkeu ring 'van het protocol betreffende toetre ding van Griekenland en Turkije tot het Noord-Atlantisch Verdrag. De heer V an Santen (Comm.) trachtte met een motie de beraadslagingen pas de volgende week te laten beginnen. Voorzitter Jonkman stelde voor in ieder geval in eerste termjjn het wetsvoorstel en dan tevens de motie-Van Santen te be spreken. Dit voorstel werd met 29 tegen 3 stemmen (die der Communisten) aange nomen. De heer Van Santen liet vervolgens het gebruikelijke liedje horen: de regering wil in het Amerikaanse kielzog varen; zij be treedt meer en meer het oorlogspad. De vredelievende krachten vormen de Sovjet- Unie met haar bondgenoten. Door Grieken land en Turkije in de Noord-Atlantische samenwerking op te nemen slaat men het voor de vrede gevaarlijke fascistische pad in. Een bewapend West-Duitsland betekent oorlog tegen Frankrijk, Nederland en België. Door Griekenland en Turkije te laten toetreden tot het Noord-Atlantisch Ver drag doet men mee aan de organisatie van een aanval op de Sovjet-Unie, aan wier zelfbeheersing te danken is, dat het nu nog vrede is, betoogde de heer Van Santen. Mr. Wendelaar (V.V.D.) was het in één opzicht met de Communistische woord voerder eens, namelijk dat de volksver tegenwoordiging, en in het bijzonder de Eerste Kamer zich de laatste tijd herhaal delijk tot „verschrikkelijk jachtwerk" ge noopt ziet. Maar al betreft dit ontwerp een belangrijk punt, het is op zichzelf eenvou dig en dus vond mr. Wendelaar de grief aangaande ongepaste overhaasting niet ge rechtvaardigd. Ti-ouwens, internationale omstandigheden eisen veelal spoedbehan- deling, waarvoor dus de regering geen blaam treft. Fout was geweest, dat de mi nister van Uniezaken en Overzeese Rijks delen verzuimd had tijdig het oordeel van Suriname en de Antillen te doen inwinnen. Het voorstel betekent versterking van ge meenschappelijke afweer tegen een zelfs zeer ernstige bedreiging, aldus mr. Wen delaar. Het gaat om de opbouw van een interna tionale rechtsgemeenschap als afweer tegen een mogelijke aggressie, merkte de heer Van de Kieft (Arb.) op. De heer Van de Kieft zette uiteen waar om een samengaan van de Westelijke machten noodzakelijk is. Er blijft ons niets anders over dan te zorgen, dat wij niet weer onbewaakt en onbewapend door een dictatoriaal régime w.orden overvallen, zo concludeerde de heer Van de Kieft. De heer Algra (A.R.) meende het een ouderwetse en niet meer geldende ziens wijze, dat er zich belangenconflicten zou den voordoen welke ons als onderdeel van de internationale gemeenschap niet zouden aangaan. Mr. Kropman (K.V.P.) vroeg waarom aanvankelijk overwogen schijnt te zijn althans Turkije niet helemaal aan militaire N.A.T.O.-samenwerking te doen deelnemen. Deze senator zei zich soms te voelen als de oude Saomes uit Galsworthy's „Forsyte-saga". Zij vertellen mij nooit iets" is diens klacht. Mr. Algra had name lijk wel eens de indruk dat de Kamer, mo gelijk doordat zij te weinig het genoegen smaakt de minister van Buitenlandse Za ken in haar midden te zien en wellicht tevens door het te zeldzaam contact met de leden van de delegaties, omtrent allerlei dat bij internationale besprekingen voor valt onvoldoende op de hoogte is. Minister Stikker, erkentelijk voor het snelle tempo der behandeling, hoopte dat het mogelijk zou zijn dat Turkije en Grie kenland op 16 Februari te Lissabon aan de bijeenkomst van de Noord-Atlantische or ganisatie zullen kunnen deelnemen. Mede werking aan de opbouw van de internatio nale rechtsgemeenschap ter afwering van aggressiegevaar noemde hij de diepere ach tergrond van het verdrag. Men kan moei lijk volhouden, aldus de minister, dat zij die over 25 divisies beschikken tegenover Rusland dat alleen reeds in de centrale sector 100 divisies onder de wapenen heeft, aggressieve voornemens hebben. Griekenland en Turkije worden volledig N.A.T.O.-leden, zo kreeg de heer Van de Kieft te horen. Waarom de gi'ote mogend heden aanvankelijk aan een andere (neven-)organisatie de vooi-keur zouden hebben gegeven wist de minister niet. Tenslotte kreeg mr. Kropman te horen, dat de minister steeds gaarne bereid is tot contact met de Kamercommissie voor Bui tenlandse Zaken. De juristen op 's minis ters departement hadden betwijfeld of dit tractaat wel verbindend was voor de An tillen en daardoSr hadden zij voorlegging aan de West achterwege gelaten. Aange zien minister Stikker dit als een beleids kwestie beschouwt heeft hij opdracht ge geven hem daarin tijdig te kennen. Stilzwijgend ging de Kamer daarna met voorzitter Jonkmans voorstel mee de uit stel-motie van de heer Van Santen als ver worpen te beschouwen. Het wetsontwerp werd daarna met 292 stemmen aange nomen. Ruim drie uren heeft de Tweede Kamer zich gistei-en nog bezig gehouden met de behandeling van het ontwex-p-Kweek- schoolwet. Er was een gx-oot aantal amen dementen ingediend en de minister kwam met een nota van wijziging. Niet ten on rechte werd op voorstel van de voorzitter besloten, het ontwei-p Dinsdag in tweede lezing nog eens door te nemen en dan de laatste gebreken te verhelpen. Toen de Kamer van plan scheen te zijn wat al te krasse wijzigingen aan te brengen liet de minister tot twee keer toe het „onaan vaardbaar" horen. Hij voegde er aan toe: „Indien de Kamer desondanks het amen dement aanvaardt, kan ik de vei'dediging van het ontwerp niet langer voor mijn rekening nemen en zal ik schorsing der beraadslagingen vi-agen". Dit betrof het amendement-Peters, dat beoogde het aan tal uren per week voor het godsdienston derwijs van 2 op 3 te brengen. De minister had niets tegen uitbreiding van het godsdienstonderwijs, maar her innerde aan minister Lieftincks waarschu wing: geen exti-a uitgaven. Prof. Rutten had becijferd, dat deze uitbreiding twee ton zou moeten kosten. Hij zou bij aanvaar ding van het amendement zeker op de Kneuterdijk het een en ander te horen krijgen en daarom was net: neen en het bleef: neen. Toen trok de heer Peters zijn amendement in. Tevoren had minister Rutten echter een amendemenit-De Loor aangenomen om de godsdienstleraren aan de openbare school op gelijke voet te sala riëren als die aan de bijzondere. Een langdurig debat heeft zich ontspon nen over de vraag of in de wet het aantal openbare en bijzondere gesubsidieerde scho len krachtens behoeftespreiding moet wor den vastgelegd. Een dergelijk plan opge steld in overleg met de Onderwijsraad, zou iedere tien jaar de goedkeuring van de Staten-Generaal moeten verwerven. Minister Rutten was van het denkbeeld niet afkerig, maar hij had toch wel be zwaar, het in de wet Vast te leggen. Ten slotte trokken de voorstellers het amende ment in. De gelijkstelling van rijks- en bijzonder onderwijs is door de aanvaarding van een amendement-Roosjen (A.R.) in de nieuwe Kweekschool wet vastgelegd. De strekking ervan is, dat de norm, welke voor de sub- ADVERTENT1E werkt v*» twee kanten teye/yk De afdeling Noordholland houdt Zondag voor het rayon Zuid selectiewedstrijden om tot een vertegenwoordigend elftal te komen. Voor rayon Noord staat eveneens een derge lijke selectie op het programma. Later zullen het Noordelijk en het Zuidelijk elftal tegen elkaar spelen. Uit deze teams wordt het definitieve Noordhollandse dameselftal ge kozen. De selectiewedstrijden voor Zuid worden gespeeld op de velden van Rooswijk te Velsen-Noord. Voor de afdeling Noordholland van het Nederlands Handbal Verbond spreken mevrouw Ankie Reys, bondsbestuurslid en de heer Enklaar lid van de technische com missie over „Risico en veiligheid in het handbalspel op Zaterdagavond in het gebouw der H.J.M.V. aan de Lange Margarethastraat. sidiëring van bijzondere scholen is vast gelegd, nu ook voor de rijksscholen zal gelden. Wel werd hiertegen van de kant van de V.V.D. en de P.v.d.A. bezwaar ge maakt, maar toen het op stemmen aan kwam behaalde de rechterzijde de over winning-Een tweede succes boekte de heer Roosjen met zijn amendement om de kop peling met de subsidie-aanwijzipg te schrappen. Maar toen het ging om de vraag: één bevoegdheid of tweeërlei be voegdheid hield minister Rutten het been stijf. Weer klonk zijn „onaanvaardbaar" en toen haalden de voorstellers bakzeil. Mevrouw Fortanier-De Wit (V.V.D.) boekte voorts succes met een amendement waai-door degene die voor lichamelijke op voeding bij zijn examen onvoldoende haalt, geen bevoegdheid tot lesgeven in dit vak krijgt. Tenslotte zag de heer Tilanus (C.H.) de naam bewaarschool door kleuterschool ver vangen. Dinsdag volgt eindstemming over het ontwerp. In zeventien plaatsen van Noordholland houdt de Nederlandse Wandelsport Bond, afdeling Noordholland, propaganda-wandel- tochten van 10 en 20 km. op Zaterdag 1 en Zondag 2 Maart. Deze wandeltochten zijn voor hen, die nog nimmer gewandeld hebben, een gunstige ge legenheid om met de wandelsport kennis te maken. Geroutineerden kunnen deze tochten aangrijpen om de spieren los te maken voor het komende seizoen. De afstanden zijn 10 of 20 km. (kinderen van 10 en 11 jaar alleen 10 km.). Te Haarlem wordt gestart bij gebouw „Rosehaghe", Hoofmanstraat 12 op Zaterdag van 2 tot 3 uur en op Zondag van 10 uur tot half één. De resultaten van de Woensdag gespeelde wedstrijden in de competitie der afdeling Haarlem van de Nederlandse Volleybal Bond luiden: Dames, eerste klas A: BGVVelox 22; PWN—VCK 0—4; IHJ—HVS 0—4. Dames, eerste klas B: BGV 2Haarlem 22; KI. Houtstraat—Velox 2 3—1; OSS— VCR 2 4—0. Heren, eerste klas: BrandweerPSCB 3—1; CIOS—Velox 4—0; IHJ—VCR 0-4 regl. Heren, tweede klas A: HVS 2HBC 31; OVRA—VCR 2 3—1; CIOS 2—BGV 4—0. Heren, tweede klas B: PWNMSO 2 04; DamiateRamplaan 40; Boru--HVS 3 b 1—3. Heren, tweede klas C: OVRA 2Brand weer 2 13; VCR 3Haarlem 04; Rapidi- tas 3Groentjes 22. ENGELSE VOETBALBEKER. Twee wedstrijden voor de vierde ronde van de Engelse voetbalbeker, welke Zaterdag niet zijn gespeeld, wegens de onbespeelbaarheid der terreinen, hadden het volgende resul taat: Gateshead—West Bromwich Albion 02; MiddlesbroughDoncaster Rovers 14. De uitslagen van de overgespeelde wedstrij den uit dezelfde ronde luiden: Brentford Luton Town 00 na verlenging; Sheffield UnitedWest Ham United 42. DERDE WEDSTRIJD ROBINSON—RAN DOLPH TURPIN. De Engelse promotor Jack Solomons is voornemens' 'een derde wedstrijd RobinsonRandolph Turpin te or ganiseren met Robinsons wereldtitel in het middengewicht als inzet. Robinson gaat ac- coord met deze plannen en de ontmoeting zal in de loop van deze zomer in Londen plaats vinden. SCHERMVERENIGING OPGERICHT. In het Hervox-mde Jeugdhuis te Heemstede is de schermvereniging „Witte van Haem- stede" opgericht. Voorzitter is de heer J. van Koppenhagen, secretaris-penningmeester de heer A. la Comblé, Middenlaan 18 te Haar lem en instr-ucteur de heer W. Verzijlbergen De vereniging zal zich aansluiten bij de Koninklijke Nederlandse Amateurs Scherm- bond en aan de competitie deelnemen. 36. Het zal wel altijd een raadsel blijven, waarom de Vleermuis-rover zich op dit spannende moment in ons verhaal nu juist op het dak ophield. Men zou geneigd zijn aan te nemen, dat de schurk gemakkelijker een goed heenkomen had kunnen zoeken wanneer hij zich op de begane grond uit de voeten had gemaakt; maar dit allerge meenste individu deed nu eenmaal steeds vreeswekkende en onverwachte dingen, waarmee het zich terecht een afschuwe lijke reputatie had verworven. Na het neer storten van de dakpan hadden onze vrien den de geduchte rover al spoedig in de gaten, en Panda kreet: „Achter hem aan! Vlug!" „Hum dat gaet allemael zo ge makkelijk, zag!", klaagde de Graaf, terwijl hij de regenpijp greep en naar boven begon te klimmen. „Alles volgens de regel! Wei nig interessant, hah? Nogal vervelend!" „Vlug! Vlug", drong Panda aan, terwijl hij de edelman langs de zinken leiding volg de. „We moeten hem vangen.... ik wil mijn juwelen terug!" „Dat komt in orde, heur!", beloofde Graaf. Gaston. „Alles zal al heel spoedig, weer gewoon zijn. Er is nooit iets dat aerdig blijft! Ik hoop alleen dat deze achtervolging enige tijd in beslag zal nemen, zag, want ik bevind mij maer zo zelden in een boeiende situatie....". Nu, we mogen gerust zeggen dat deze si tuatie boeiend was. De Vleermuis-rover, zijn vervolgers ontwarend, liet zich name lijk met grote behendigheid langs de dak pannen sullen tot hij de goot bereikte, waar hij vervolgens bedenkelijke handgrepen ging verrichten met de regenpijp, waaraan Panda en de graaf hun levens hadden toe vertrouwd. Inmiddels uitte de snoodaard weer zijn stotend gelach. Eva schaken. De Ax-gentijnse politie heeft ruim hondei-d personen gearresteerd, die betrokken waren bij een „complot om Eva Perón te schaken". Deze ar restaties zijn in de afgelopen drie dagen verricht. Een officiële bevestiging is hiervan nog niet gegeven, doch men verwacht, dat de federale rechter bin nen 24 uur een verklaring zal afleggen. Bij het complot zou een aantal leger- en vlootofficieren zijn betrokken, onder wie de voormalige chef van de generale staf, luitenant-kolonel Francisco Suarez. Uitgestoten. De nestor van de Argentijnse socialistische partij, de 78-jarige En rique Dickman, is uit het dagelijkse be stuur der partij gestoten, omdat hij zon der machtiging van de partij ondex-han. delingen met president Perón zou heb ben geopend. Het partijbestuur beval voorts aan Dickman als lid der partij te royeren. Dickman heeft dertig dagen de tijd gekregen om zijn verdediging voor te bereiden. Dickman had op 1 Februari een onderhoud met president Perón, waarna een communiqué werd uitge geven, volgens hetwelk een „wapenstil stand" tussen de socialisten en het re giem van Perón zou zijn gesloten. Geen zuivere koffie. Sinds het opheffen van de koffie-rantsoener-ing in Neder land is het smokkelen van koffie naar West-Duitsland via de Rijn sterk toe genomen. Volgens de douanepost te Duisburg werden tot voor kort hoofd zakelijk thee en sigaretten uit Neder land gesmokkeld. Thans houden de smokkelaars zich hoofdzakelijk met koffie bezig. Staking. Negen zeelieden uit Cuba, Neder land, Noorwegen, Finland en Denemar ken zijn een hongerstaking begonnen uit protest tegen hun detinering op een eiland in de buurt van Manilla in af wachting van hun repatriëring. De zee lieden, die door hun respectieve schepen achtergelaten zijn, hebben de Philip- pijnse immigratie-autoriteiten medege deeld, dat zij geen voedsel tot zich zul- len nemen als zij niet vrijgelaten wor den. Volgens Reuter is er één Neder lander bij de kwestie betrokken, een zekere J. van Zyp uit Rotterdam. Hongerdood. De zeventigduizend rendieren in Noord-Noorwegen worden door de hongerdood bedreigd, als het weer niet binnen enkele dagen zachter wordt. De sneeuwlaag is zo vast, dat de dieren slechts met de grootste moeite voedsel kunnen vinden. Vele jonge dieren zijn reeds omgekomen. Protest. Van het Noorse ministerie van Buitenlandse Zaken wordt vernomen, dat vertegenwoordigers van Engeland, België. Frankrijk, Italië, Nederland, Zwitserland en Duitsland in de com missie voor houtpulpproducten van de Organisatie voor Europese economische samenwei-king hebben geprotesteerd tegen de Noorse en Zweedse prijzen voor houtpulp, cellulose en papier. Het protest heeft ook betrekking op de uit voerrechten, die de beide landen op deze producten heffen. Getroffen. Naar de Franse minister van Economische Zaken, Buron, heeft méde- gedeeld zullen Italië, Duitsland en Bel gië het zwaai'st getroffen worden door de invoerbeperkingen, waartoe Frank rijk deze week heeft besloten. De be perkingen hebben betrekking op een goedereninvoer ter waarde van ruim 10 milliard francs per maand. Volgens Buron koesteren de West-Europese lan den echter meer vrees voor de export- campagne, die Frankrijk zal beginnen, dan voor de gevolgen van de invoer beperkingen. Verkiezing. Voor het eerst sinds de alge mene verkiezingen in October is in En geland een tussentijdse verkiezing ge houden en wel in Southport. De Conser vatieven behielden hun zetel, zij het met geringere meerderheid dan zij voor heen bezaten. De conservatief Roger Fleetwood-Hesket kreeg 24.589 stem men, de Labour-candidaat Tillotsen 11.310 en de liberaal Bentliff 3776 stem men. Deze tussentijdse verkiezing was noodzakelijk gewofden, omdat de con servatief Hudson lid was geworden van het Hogerhuis. Terechtstelling. Tass meldt uit Praag dat vijf „Amerikaanse agenten", die 12 Januari wegens „het bedrijven van spionnage" ter dood zijn veroordeeld, thans zijn terechtgesteld. De voor hen ingediende gx-atieverzoeken waren ver worpen. Vergissing. Het Nederlandse schip „Coro na" (372 ton) uit Groningen is gisteren op het gevaarlijke rif de „Paardenhoef" tussen Als en Helnaes aan de kust van Noord-Sleeswijk in Zuid-Denemarken gestrand. Het Duitse schip „Astrate" uit Hamburg was even tevoren vastgelo pen. De kapitein van de „Corona" dacht, dat het Duitse schip daar voor anker lag en voer regelrecht op het rif. Een reddingsvaartuig slaagde er echter in de „Corona" vlot te slepen en naar de haven van Assens te bréngen. Verdronken. Een Philippijns vaartuig, aan boord waarvan zich tachtig athleten bevonden, die terugkeerden van een bijeenkomst van sportslieden, is bij Ma nilla vergaan. Zeventig athleten zijn verdronken. Te Dx-ontheim werden de internationale wedstrijden op de schaats voortgezet. Wegens het zeer zachte ijs het dooide enkele gra den besloten de organisatoren de 5000 meter te laten vervallen en in de plaats daarvan een afstand van 2500 meter te laten rijden. De uitslagen luiden: 1500 meter: 1. Karlsen 2.24.6; 2. en 3. An dersen en Wahl 2.25; 4. Broekman 2.26.5; 5. Van der Voort 2.26.8; 6. Pajor 2.27.4; 7. en 8. Stene en Vaarvik 2.29. Maarse noteerde een tijd van 2.31.6 en Huiskes een van 2.35.8. 2500 meter: 1. Andersen 4.13; 2. Broekman 4.14; 3. Huiskes 4.14.7; 4. Wahl 4.16.3; 5. Van der Voort 4.19.5; 6. Pajor 4.21.5. De tijd van Maarse bedroeg 4.25.6. Het eindklassement over de vier afstanden ziet er als volgt uit: 1. Andersen 194.116 pnt.; 2. Broekman 195.916 pnt.; 3. Wahl 197.292 pnt.; 4. Van der Voort 197.783 pnt.; 5. Pajor 199.350 pnt.; 6. Maarse 201.386 pnt.; 7. Huiskes 201.523 pnt.; 8. Vaarvik 203.784 pnt. i

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 2