Wat in Haarlem voor het fabrieksmeisje gedaan wordt WINTERS WINTERS Levensmiddelen bedrijf N. W. PORTEGIES 33 13. Men wil bereiken dat uit haar een goede echtgenote en een verstandige moeder groeit Santpoort IJmuiden Beverwijk Centra Kledingbedrijf Autoborsteis Een uitkomst voor elke practische en zuinige huisvrouw! BRUINE BONEN CUSTARD 7 Populaire piano-avond Visserij-afdeling op de Jaarbeurs „Gebroeders Kalkoen" Spreekuur van de wethouder van Financiën verschoven De IJmuider Harmonie in uniforme broeken Sleper voor Brazilië Tweeduizend gulden gepasseerd voor „vissersmonument" Agenda voor Beverwijk Scheepvaart Amerikaans - Systeem biedt U aan: 25 ADVERTEERT IN DIT BLAD 500 gram DRAGEE EITJES CARREE KOEKJES ADV. EITJES LEVERPASTEI NESCAFé CREMOLDA CHOC. PASTA CHOCOLAADJES CHOC. WAFELS AQ CHOC. EITJES PINDAKAAS inc. BETUWE JAM -n ERDAL SCHOENCREME DONDERDAG 7 FEBRUARI 1952 In een vorig artikel hebben wij gespro ken over de problemen van het fabrieks meisje. Reeds lang werd gevoeld dat het meisje dat in de nijverheid haar brood ver dient, geen voorbereiding krijgt voor de taak die haar later wacht: een goede vrouw en verstandige moeder te zijn. In lang niet alle gezinnen leert een dochter, die op een fabriek werkt, van moeder vol doende om zich later als zij getrouwd is, door de huiselijke moeilijkheden te kunnen heenslaan. Klein is het aantal meisjes dat, met een huwelijk in het uitzicht, op eigen initiatief naar een Huishoudschool gaat om niet alleen te leren koken, maar ook te naaien, te wassen en te strijken. Meisjes, die een huishoudelijk beroep kozen, hebben in dit opzicht betere kansen.- Het is te verklaren dat maatschappelijke werkers de noodzakelijkheid zien om in die leemte te voorzien, niet alleen in het belang der fabrieksmeisjes, maar ook in maat schappelijk oogpunt. Goede huwelijken zijn immers de bases voor een gezonde samenleving. Het slagen van een huwelijk hangt evenwel voor een groot deel af van de manier waarop een vrouw haar huis houden leidt en dat kan zij niet behoorlijk doen als haar daarvoor de eenvoudigste bekwaamheden ontbreken. Met een sociale werkster in Haarlem, die een belangrijk aandeel heeft in het werk dat hier gedaan wordt om de fabrieks meisjes een opleiding te geven, die haar meer kansen zal bieden om later ook als echtgenote te slagen, vertelde ons, dat het heel goed te zien is of de moeder van een fabrieksmeisje vroeger dienstbode is ge weest. De moeders weten hun kinderen veelal nog wel iets bij te brengen van het huishoudelijk werk. Maar die neiging ont breekt vrijwel geheel als de moeder ook reeds op een fabriek werkte. Voor die ge vallen maken wij ons zo zei deze sociale werkster in het bijzonder ongerust. Nemen die gevallen in de toekomst toe, clan is er inderdaad reden om, en dan vooral, uit maatschappelijke overwegingen de noodklok te luiden. In het najaar van 1950 werd in Haarlem begonnen met het werk van „Mater Ama- bilis" (Rooms-Katholiek) en van „Zonne bloem" (Protestant-Christelijk en Huma- nitas), die in een overkoepelend orgaan samenwerken. Aan de R.K. Huishoud school aan de Voldersgracht en de -Huis houdschool in de Voorhelmstraat, worden op Zaterdagmorgen voor zulke meisjes speciale cursussen gehouden. Tezamen kunnen daar veertig leerlingen, meisjes die op fabrieken, ateliers en wasserijen in Haarlem werken. De directies betaalden het loon door en bovendien nog de helft van het (lage) cursusgeld. De meisjes krijgen les in koken, naaien, kinderverzorging en -opvoeding. Er wordt daarbij geen schoolse methode gevolgd. Veel aandacht wordt besteed aan karakter vorming. Van groot belang zijn de „vraag- en praaturen" waarbij veel aan de orde komt: het scheppen van een goede huise lijke sfeer, het nuttig besteden van het huishoudgeld, problemen over godsdienst, het sexuele leven, en ook op medisch ge bied. In de tien maanden, die zo'n cursus duurt, worden de meisjes natuurlijk geen volleerde huishoudster, maar zij staan toch niet meer onvoorbereid voor dit werk. Bovendien en dat is het allerbelang rijkste resultaat dat te bereiken is wordt bij de meisjes liefde voor het huishoude lijke werk gekweekt. Het zegt toch heel wat dat 3/4 van de meisjes, die deze dagcursus gevolgd heb ben, uit eigen beweging en op eigen kosten nu naar een avondcursus gaan om hun ken nis te vermeerderen. In het tweede jaar hebben de organi- seerders van de dagcursus tegenspoed ge had. Dat komt doordat enkele werkgevers uit de textielnijverheid, die al meisjes had den aangewezen voor de nieuwe cursus, hun toezegging moesten intrekken, omdat de slapte in het bedrijf het noodzakelijk maakte dat de werktijd in deze branche werd verkort. Het zou toen „schele" ogen gewekt hebben als de meisjes, die de cur sus bezochten, de niet-gewerkte uren wel doorbetaald kregen en het andere perso neel niet. Er wordt nu één cursus gegeven op. de oude wijze en daarnaast nog een cursus die slechts voor de helft voor rekening van de werkgever komt. In de toekomst meer cursisten De sociale werkster, die ook deel uit maakt van het hierboven beschreven over koepelingsorgaan, erkende dat, wil het werk volledig slagen, er in de toekomst veel meer meisjes aan de cursussen moe ten deelnemen. Maar zo zei zij het werk moet groeien. Er moet vooral belang stelling voor gewekt worden onder de werkgevers. Niet alleen omdat die een groot deel der kosten moeten dragen, maar ook omdat de praktijk heeft aangetoond, dat het gewenst is de cursussen in de werk tijd te geven. De meisjes brengen helaas niet die hoeveelheid energie op welke nodig is om hun avonden te willen geven voor de opleiding. Nu is het aantal cursisten dus voor een groot deel afhankelijk van de medewerking van de werkgevers. Wij zijn overtuigd dat als er meer gelegenheid tot opleiding was, er ook meer meisjes zouden komen, die zich voor de opleiding opgaven. Wij hopen het werk in Haarlem gelei delijk te kunnen uitbreiden. Die gelei delijkheid heeft ook als voordeel dat wij daardoor de gelegenheid krijgen om het onderwijzend personeel, dat er voor nodig is dit speciale onderwijs vraagt lerares sen die bijzondere kwaliteiten daarvoor hebben op te leiden. Er zal binnenkort aan de gemeente Haarlem en ook aan cie .Provinciale Staten van Noordholland het verzoek gedaan wor den om het werk dat ten bate van de fabrieksmeisjes geschiedt, met een subsidie te steunen. In een slotartikel zullen wij nog enige Haarlemse aspecten van dat werk nader belichten. BINNENLAND De rechtbank te 's Gravenhage heeft de voormalige Haagse tandarts W. H. H., die bekend heeft in 1946 een valse opgave aan de Schade-enquête-commissie te hebeon ge daan, tot drie maanden gevangenisstraf ver oordeeld. Het op 12 Januari op vermoeden van heling gearresteerde Utrechtse gemeente raadslid mr. J. W. A. van E. is in vrijheid gesteld. Het onderzoek in deze zaak wordt nog voortgezet. Het clectrische gemaal van het water schap Het Kamerhop, nabij de Rijp, stond dezer dagen .plotseling stil. Toen de machi nist een onderzoek instelde, bleek een pa ling van ruim drie kilo tussen de schoepen te zitten. De lengte van de paling was ruim 90 centimeter. Twee jaar is geëist tegen de 44-jarige boekhouder van een verzekeringsmaatschap pij "te Leeuwarden, die sinds 1943 50 a 60.000 gulden had verduisterd. Tijdens de maanden met piekuurbeper kingen is in het gehele land ongeveer 10 op het normale verbruik van electriciteit bespaard. De rechtbank te Groningen heeft de oud-gemeente-ontvanger van deze stad. die vroeger in Haren werkzaam was, veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf omdat hij in zijn vroegere standplaats ongeveer f30.000 verduisterd had. De dertigjarige verkoper J. W. uit Eindhoven is door de rechtbank te Den Bosch wegens moord op zijn echtgenote door mid del van vergiftiging veroordeeld tot een ge vangenisstraf van twintig jaar. Van 20 tot 24 Februari wordt in de ge bouwen van de bloembollenveilingvereniging West-Friesland te Bovenkarspel de bloemen tentoonstelling „West-Friese Flora" gehouden. De gemeenteraad van Steenwijk heeft met algemene stemmen besloten aardgas te gaan betrekken. De levering zal in Juli be ginnen. Voor de verandering van gastoestel- len, die de gemeente voor haar rekening neemt, is een bedrag van f50.000 uitgetrok ken, gemiddeld f25 per gezin. Óp de groenteveiling te Loosduinen zijn de eerste kaskomkommers aangevoerd. Vijf komkommers zullen worden aangeboden aan de Koningin en twaalf aan het Olympisch Comité. Het ledental van de bij het N.V.V. aan gesloten organisaties bedroeg op 1 Februari 1952 420.876. Twee veelbelovende jonge pianisten, beiden nog te Amsterdam studerend, gaven Woensdagavond voor een groot aantal be langstellenden in de Nederlands Hervorm de kapel een concert, gewijd aan populair- klassieke werken. Zij openden met Mozart's Sonate in Bes, K.V. 358, vierhandig uitgevoerd. In Mo zart's composities voor piano treft men slechts enkele werken aan, die geschreven zijn voor piano-vierhandig. Drie ervan zijn jeugdwerken, die Mozart componeerde voor zijn zuster Nannerl en zichzelf. Voor zover bekend schreef hij twaalf jaar later nog een dergelijk werk en daar bleef het bij. De sonate, die de heren Johan van der Lichte en Albert de Groot met veel élan voordroegen, dateert kennelijk uit de tijd, dat Mozart te Salzburg verbleef (1779). Beider opvattingen harmonieerden volko men bij de uitvoering van dit interessante werk. Dit harmonieuze musicei-en was niet overal even volmaakt; dat was in Schu bert's Variaties in e-klein merkbaar, waar de fijnere détails nog meer uitgebalan ceerd hadden kunnen zijn. De Noorse Dansen van Grieg deden het beter door de forsere compositie-trant en het vereiste strakkere rhythme. Daarenboven spreekt dit werk van Grieg tot de meer op het po pulaire genre ingestelde toehoorder. Beiden hebben zich echter ook afzon derlijk doen horen: Johan van der Lichte met Chopins Impromptu in As, typerend voor de charmante invallen van een char mant componist. Dit vertolkte hij met mooie aanslag, iets te veel pedaal in het le deel en een ontwikkelde techniek. Albert de Groot kwam met de bekende Nocturne in Es vah dezelfde componist, welk werk hij rustig en gevoelig interpreteerde. Aandachtig heeft men deze avond ge luisterd naar hetgeen deze jonge mensen te zeggen hadden. Zij hebben opzettelijk niet te hoog gegrepen, teneinde hun pu bliek te laten horen, dat ook het onge compliceerde schoon klinken kan. A. J. VAN DER WEIJDEN De Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs heeft besloten aan de van 1 tot 7 Mei te houden beurs voor landbouw, zuivel en techniek een zelfstandige afdeling visserij te verbinden en de organisatie daarvan tot stand te brengen in nieuwe samenwerking met de organisaties op dit terrein werk zaam. De inzending heeft tot doel op de beurs op ruime schaal aandacht te vragen voor de betekenis welke de visserij naast land-, tuinbouw en zuivel heeft voor de voedselvoorziening van Nederland en de mogelijkheden voor de export van vis en de pi-oducten van de visverwerkende in dustrie. Het ligt in de bedoeling, dat in deze zelfstandige afdeling visserij aandacht zal worden geschonken aan de visserij- productiemiddelen, het product en de af zet daarvan en aan de voorlichting. De Rooms-Katholieke toneelvereniging „Kunst zij ons streven", beter bekend als K. Z. O. S., heeft een tweetal uitvoe ringen op Zaterdag 9 en Zondag 10 Fe bruari in het Patronaatsgebouw, van Ge rard Nielen's bekende blijspel „Gebroe ders Kalkoen", dat men zo'n twintig jaar geleden al eens op het répertoire heeft ge had. De gebroeders worden gespeeld door C. Jongejans en H. van Kuijeren, welke laatste eveneens de regie voert. Het K.Z.O.S.-ensemble „De Inca's" on der leiding van H. ter Voort zal de uit voeringen met muziek opluisteren. LEGER DES HEILS ACTIEF Het Leger des Heils in deze contreien gaat zijn werk uitbreiden in de richting van Oud- IJmuiden. Dit gedeelte zal namelijk inten sief bewerkt worden op geestelijk en sociaal gebied. Vanavond, en voortaan iedere Don derdagavond, zal er een bijeenkomst worden gehouden in het gebouw voor Christelijke Belangen. De wethouder van Financiën, de heer J. C. Aschoff, zal inplaats van Vrijdag, Zater dagmorgen van 10.30 tot 11.30 uur zijn spreekuur houden. VISSERIJBERICHT URK Dinsdag werd door 46 vaartuigen aan gevoerd: 3027 p. snoekbaars f 0,56f 0,59 p. p.; 559 p. rode baars f 0,81f 0,95 p. p.; 5630 p. blei f 0,06-f 0,07 p. p.; 62 p. karper f 0,36 p. p. De IJmuider Harmonie heeft Woensdag een druk bezochte ledenvergadering gehou den. In een uitgebreid verslag resumeerde de secretaris met genoegen de uitbreiding en vorderingen der vereniging. De penningmeester sloot zijn rekening af met een verlies van f 500. (De dure reperatie- kosten waren de hoofdschuldige). Vele in strumenten zijn thans weer als nieuw, het geen het musiceren alleen maar ten goede kan komen. Alhoewel bezuiniging moet worden betracht, werd met algemene stem men besloten f 10 uit te trekken voor het op te richten Vissersmonument. De aftredende bestuursleden J. Vissinga en G. v. d. Nulft werden herkozen en P. v. d. Braber, die zich op dokteradvies niet herkies baar stelde, is vervangen door A. Dijkhuis. De inzameling bleek netto f 2200 te hebben opgebracht, een resultaat dat de verwach tingen overtrof en er werd besloten hiervoor uniforme broeken van blauw laken aan te schaffen. Dank werd gebracht aan degenen, die aan het slagen van de actie hadden medegewerkt. Om de burgerij het costuum te tonen en mede als dankbetuiging zullen twee concer ten worden gegeven op 26 en 27 April. Ook het jeugdcorps werkt aan deze concerten mede en de uit het corps gevormde „bóeren- kapel" hoopt in de omlijsting van een be kend conférencier furore te maken. De entréeprijs zal zo laag mogelijk worden gehouden. De IJmuider Harmonie wacht een druk zomerseizoen. Ook van buiten de gemeente kwamen verzoeken binnen om te komen spelen. Er werd tevens meegedeeld dat enkele ziekenhuizen en inrichtingen in de omgeving niet zullen worden vergeten. passeerde „onaf" IJmuiden Vanmorgen is het casco „Tupinamba", van ongeveer honderd ton gesleept door de sleep boot „Ebro" van de firma Smit en Co. de haven van TJmuiden binnengekomen. Het casco, dat eigendom is van een Bra ziliaanse reder, wordt voorlopig onderge bracht op de scheepswerf van de firma De Vries—Lentsch in Amsterdam. De romp werd vervaardigd in Portsmouth. Er bestaan plannen er in Amsterdam een riviersl^per van te maken, die zijn bestem ming vindt in Brazilië. De onderhandelingen hierover zijn nog met de firma De Vries— Lentsch gaande. Verantwoording N. N. f 1,„IJmuiden" f 156,77; J. J. Vis- haandel te Breda f 10; C. J. V. te Drienuis f 2,50; personeel visserijmij. Marezaten f 25,—; T. S. te IJmuiden f25,— „Vreemdel, Ver keer" IJM Bloei f25,—; f 235.27. Totaal be drag inzameling thans f2004,12. „Karaktervormend onderwys" ook voor Beverwijk afgesloten De eerste cursus „Karaktervormend on derwijs" is ook in de Gemeentelijke Huis houdschool aan de Moensstraat te Bever wijk afgesloten. Dr. H. Voorzanger opende het gezellige onder-onsje met een inleidend woord, waarna de deken van het Dekenaat Bever wijk, de heer B. G. Hosman en de voorzit ter van de R.K. „zuil", de heer J. Rijker een uiteenzetting gaven over doel en mid del van de cursus. Wij verwijzen hiervoor naar het artikel in ons blad van 30 Ja nuari j.l. Vervolgens werden symbolisch de di ploma's uitgereikt door het opnoemen van de namen van de geslaagden. „Het zout der aarde" Ten bate van het missiewerk op Ambon zal het toneelensemble „Het Masker" op Dinsdag 12 Februari in het K.S.A.-gebouw te Beverwijk opvoeren „Het zout der aarde" van Jan Naaykens. Donderdag 7 Februari Bioscopen: geen voorstelling. Vrijdag 8 Februari Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: Misdaad op bestelling. Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: Het complot van het houten paard. W.B. Theater, 8 uur: Silver river. Abbedijk, 5 van New Orleans naar Houston. Alhena, 6 te R'dam van Buenos Aires. Alkaid, 5 van Buenos Aires naar R'dam. Alphacca, 6 te Rio de Janeiro. Averdijk, 6 te R'dam van Bremen. Agamemnon, 5 Terara van Paramaribo. Andijk, 6 te Antwerpen. Aalsum, 5 980 m. W.ZW. Flores. Alcyone, 5 van R'dam op rede Adelaide. Aletta, 5 van 'Pladju naar Port Swettenham. Amsteldiep, 5 200 m. ZW. Scilly's. Amstelland, 5 dw. St. Paulsrocks n. Las Palmas Amstelpark, 5 400 m. NW. Flores. Arundo, 5 600 m. W.ZW. Scilly's. Abbekerk, 5 225 N.t.W. Diego Carcia. Ampenan, 5 200 m. W.ZW. St. Maria. Amstelvaart, 5 540 m. O.NO. Bermudas. Arncdijk, 5 290 m. W.ZW. Bermudas. Baarn, 5 van San Antonio n. Valparaiso. Bonaire, 5 1220 m. Z.ZW. Flores. Boschfontein, 5 van Antwerpen naar A'dam. Blitar, 5 370 m. W.t.N. Minicoy n. Djibouti. Bloemfontein, 5 160 m. Z.t.W. Ras Hafun. Blommersdijk, 5 te Philadelphia. Caltex Nederland, paas. 5 Kp. Bon. Celebes, 6 te Tj. Priok. Clavella, pass. 6 Azoren. Caltex Utrecht, 5 van R'dam naar Sldon. Callisto, 5 250 m. Z.ZO. Bermudas. Camphuys, 6 van Bali te Makassar verwacht. Cottica, 5 930 m. W.ZW. Palma. Castor, 5 240 m. W.NW. Jamaica. Cronenburgh, 6 te Bilbao verwacht. Delfland, 5 van Rio de Janeiro n. Rio Grande. Drente, 5 12.50 u. van Port Said. Duivendijk, 5 te San Francisco. Dlemerdijk, 5 750 m. O. Cp. Race n. N. York. Eemdijk, 2 van Havanna naar Vera Cruz. Eendracht, 5 van Izmir naar Piraeus. Edam, 5 700 m. N. Azoren n. Halifax. Esso Rotterdam, 5 760 m. NO. Sombrero. Etrema, 5 980 m. ZW. San Miguel. Erinna, 5 in Str. Luzon. Farmsum,, 5 300 m. N.NO. Flores. Friesland (SSM), 5 van Huil n. Antwerpen. Gaasterland, 5 350 m. N.NO. St. Paulsrock. Ganymedes, 5 van Barahona n. New York. Hoogkerk, 5 van Singapore naar Hongkong. Hydra, 5 van Port of Spain naar Guanta. Hector, 5 te Hamburg naar Bremen. Hecuba, 6 van Lakeports n. Pta Cardon. Haulerwijk, 5 650 m. ZW. San Miguel. Helder, 5 360 m. ZW. Flores. Hersilia, 5 580 m. NO. Martinique n. Antw. Heemskerk, 5 840 m. ZW. Kp. Leeuwin. Hestia, 5 220 m. NW. Kingston. Ino, 3 te Antigua van Curasao. Jupiter, 6 van R'dam naar Bremen. Japara (KPM), 5 van Moetoeng n. Pagiman. Joh. v. Oldenbarnevelt, 5 dwars Port Sudan. Kaimana, 5 van Penang naar Singapore. Kakap, 5 dwars Kp. Bon Tunis. Kertosono, 5 van Bremen naar R'dam. Lindekerk, 6 van R'dam te Bahrein vertl Laurenskerk, 5 nog te Bahrein. Leerdam, 5 680 m. W.ZW. Azoren. Lissekcrk, 5 van Antw. naar Kopenhagen. Leopoldskerk, 5 135 m. W.NW. Westp. Kreta. Langkoeas, 3 te Singapore. Mariekerk, 5 te Duinkerken. Mcliskerk, 5 van Amsterdam n. Hamburg Mitra, 5 van Balikpapan naar Singapore. Maas, 6 te R'dam van Valencia. Maashaven, nog 6 te IJmuiden. Maaskerk, 5 van Amsterdam naar Hamburg. Maasland, van Amsterdam naar Hamburg. Markelo, 6 van Amsterdam naar W. Afrika. Malea, pass. 5 Port Sudan. Malvina, 5 bij eil. Wight. Marken, 5 680 m. NW. Finisterre. Mentor. 5 bij Kp. St. Vincent n. Ipswich. Mirza, 5 bij Kp. Finisterre. Muiderkerk, 5 buiten Beira. Macoma, 6 Balikpapan verwacht. Marpessa, 5 80 m. NW. Brothers. Mclampus, 3 te Port Swettenham. Nigerstroom, 6 v. Accra tc Lagos verwacht. Noordam, 5 750 m. W. Scilly's. Oranje, 6 te Suez. Orion, 5 van Hamburg naar Bremen. Oranjefontein, 5 600 m. O. ten Z. St. Helena. Prins Willem II, 5 van R'dam naar Baltimore. Parkhaven, 5 bij Kanarische eil. Prins Alexander, 5 580 m. W.NW. Flores. Prins Joh. Willem Friso, 5 580 m. NO. Flores. Prins Willem v. Oranje, 5 dwars Burlings. Poseidon, 5 v. Pto. Cabello n. Maracaïbo. Rijnkerk, 6 van Barcelona. Reyniers, 5 van Gorontalo naar Menado. Ridderkerk, 5 te Lorenzo Marques. Riouw, pass. 5 Westp. Kreta. Schiedijk, 5 v. Port Swettenham n. Penang. Salland, 5 v. Montevideo n. SL Vincent. Salatiga, 5 8.45u van Suez. Sibajak, 7 21 u. van Wellington naar Soerabaja. Sloterdijk, 5 nog ten anker Semarang. Stad Schiedam, 5 bij Kanarische eil verw. Stad Vlaardingen, 5 260 m. Z. Halifax. Schcrpendrecht, pass. 5 ten Z. Tehuantepec. Silidoeng, 5 170 m. ZW. Ambon. Sliedrecht, pass. 5 Lorenzo Marques. Stanvac Pendopo, 5 v. Tj. Uban n. Sungeigerong Straat Sonda, 5 280 m. O.ZO. Diego Garcia. Sunetta, 5 van Montevideo naar Curacao. Sarangan, 4 te Singapore. Talisse, 5 v. Makassar naar Tj. Priok. Tjisadane, 6 Singapore verwacht. Tero, pass 6 3 u. Ouessant. Titus, 5 van Volos naar Mogara. Tripang verm. 6 v. Vigo. Tankhaven II, 5 van Saigon naar Haiphong. Tasman, 5 van Singapore naar Hongkong. Tabian, 5 110 m. W.t.N. Kp. Guardafui. Tamo, 6 te Rosario. Tiberius, 6 te La Guaira v. New Orleans. Triton, 6 te Philadelphia verwacht. Tibia, 4 van Aden naar Umm Said. Tjibodak, 3 van Singapore n. Adelaide. Veendam. 6 van New York naar Port au Prince Weltevreden, pass. 4 5 uur Honolocloe. Westerdam, 5 300 m. ZO. Cp. Race. Zeeland (KRL). 5 v. Makfssar naar Soerabaja. Zuiderkruis, 5 750 m. ZW. Lands End. Zonnewijk, 5 270 m. W. ten N. Flores. Zwartenhondt, 7 van Makassar te Soerabaja verwacht. 9 uur gehaald! 6 uur weer thuis! UW MATRASSEN BIJVULLEN (Javakapok) overtrokken vóór de schoonmaak in orde Maakloon: 1 pers. 12,50; 2 pers. 15, Belt u even 1-1-4-8-5. Prijsopgaaf aan huls HAARLEMS MATRASSENHUIS H. DE GRAAFF GR. HOUTSTRAAT 103, TEL. 11485, HAARLEM ZONDER VOORUITBETALING De zo gevraagde groene officiersjassen 3,p. w Dames en Heren regenjassen 2,50 p. w. Costuums, bestaande uit de fijnste kamgarens en tropicals 4,p. w. Keuze uit 250 stuks Door onze grote inkopen concurrerende prijzen 1 Geen bank - Geheimhouding verzekerd Levering binnen 2 dagen HET GESLOTEN HUIS, Kennemerplein 1, Haarlem Telef. 19373 BEVERWIJK: de heer Hoitinga, Munnikenweg 53 Reclame Is de motor voor uw bedrijf Adverteren is de beste reclame Adverteer in de beste courant: □muider Courant. Handige gasaanstekers 0,65 Vuursteentjes, 10 voor 0,25 Viscose sponsen 0.42 0,48 Grote Viscose spons 0,60 Flinke cocosstoffer 0,55 PRACHT ZEEMLAPPEN IN ALLE PRIJZEN Wij hebben handige sproeiende in een oogwenk aan de tuinslang te bevestigen. Altoos een schone wagen voor slechts Het voordelige en goed gesorteerde adres voor: Borstelwerk/ mandenwerk, Huis houdelijke artikelen, schoonmaak artikelen, Chemische artikelen KENNEMERLAAN 1 (bjj de brug) IJMUIDEN TEL. 5853 WIJK AAN ZEEëRWEG - HOEK RUIJTERSTRAAT IJMUIDEN MARGARINE 250 gram 0.40, 0.42, 0.46 ROOMBOTER 250 gram 1.10, 1.20 GELDERSE WORST 180 gram 0.79 BRUINE BONEN 500 gram 0-38 GRAUWE ERWTEN 500 gram 0.50 CAPUCIJNERS 500 gram 0.45 SPECULAAS, BISCUITS 250 gram 0.30 RECLAME BISCUITS 250 gram 0.35 ZANDKOEKJES, iets fijns 250 gram. 0.63 - SPRITSEN 3 stuks 0.25 PEPERMUNT-WAFELS 150 gram 0.25 DROP, HARTJES 150 gram 0.25 APPELMOES per pot 0.35 «""SMTTi DOOSJES DROP p. st. 0.10 IJMUIDER HARMONIE vraagt plaatselijke firma's offerte: 15 j'ongens- en 65 herenpantalons in blauw laken met bies. Le vertijd voor Pasen. Elzenstr. 25, IJmuiden-Oost. De CENTRA-kruidenier biedt U werkelijk voordeel! 200 gram 250 gram 200 gram p. blik 200 gr per blik per pot 150 gram 200 gram 200 gram Hr JL per pot JL V Z) per pot v.a. O V per doos per pak van 200 gram per pak van 400 gram A

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 3