Elisabeth tot Koningin uitgeroepen Duitse ontheemden bereiden een „grote trek'' voor Regeringsverklaring over de Europese defensie Weerbericht In diepe rouw arriveerde zij gisteravond in Londen Jonge Koningin Menselijke ellende zoekt een uitweg Premier Faure kreeg voldoende Mr. Stikker: Ver-gaande stap op de weg naar Europese federatie Debat in de Duitse Bondsdag over defensie Verzending van zeepost Koningin en Prins bij begrafenis Churchill sprak Griekenland en Turkije en het Atlantisch pact Uitstel Atlantische conferentie van Lissabon Het woord is aan. „Thunderjet" bij gevechts oefening neergestort Piloot omgekomen Zwakke rede van Adenauer Verliezen in Korea Britse protestnota 66e JAARGANG No 180 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tefcf. Acïin 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg47, Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, Directie,Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 8 FEBRUARI 1952 iJmuider Courant velser Haarlems Dagblad OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 296e JAARGANG No 33 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon- en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ELISABETH II, Koningin van Groot- Brittannië en de Dominions overzee, met de Prins-gemaal Philip, hertog van Edinburgh, gisteren per vliegtuig in haar hoofdstad teruggekeerd, moet 't bericht van haar vaders overlijden dat haar eigen verheffing tot het koningschap betekende in heel merkwaardige omgeving ontvan gen hebben. Want Dinsdag, aan de voor avond van 'sKonings dood, toen hij van de jacht terugkeerde in Sandringham, werd aan de Engelse bladen uit Nyeri (Kenya, Afrika) geseind: „Prinses Elisabeth zal de nacht doorbrengen in een boom, twaalf meter boven de begane grond, in Treetops Hotel letterlijk: Boomtoppen Hotel. Het is een bungalow, waaruit de prinses en de hertog wilde dieren zullen kunnen waarnemen. Vanmiddag volgden zij een vierhonderd meter lang pad door de wil dernis, erop verdacht een ladder te be klimmen als plotseling een rhinoceros of een olifant mocht verschijnen. Per vijftig yards zijn ladders op het bospad gezet. Scherpschutters gingen hen voor en Afri kaanse jagers volgden. Deze voorzorg wordt altijd genomen als bezoekers naar Treetops Hotel, hoog in de boomkronen, worden ge leid. Olifanten en rhinocerossen zijn talrijk en zij zijn geneigd al wat beweegt aan te vallen, 's Nachts komen wilde dieren naar een drinkplaats onder de bungalow. De prinses en haar gemaal vertrekken morgen (dat was dus Woensdag) naar Sagana Lodge, waar zij tot Donderdag zullen blijven." Dit vertaal ik uit de Daily Herald. In de loop der eeuwen heeft meer prinsen en prinsessen onverwacht het bericht van hun verheffing tot het koningschap bereikt, maar zelden of nooit zal het ontvangen zijn in de Afrikaanse wildernis. Elisabeth II zal de zesde regerende Ko ningin van Engeland zijn. De eerste was Mary I uit het Huis Tudor. dochter van koning Hendrik VIII en Catherine van Aragon, die van 15531558 regeerde en op 42-jarige leeftijd stierf. De tweede was haai- halfzuster Elisabeth I, dochter van Hendrik VIII en Anne Boleyn, een der merkwaar digste persoonlijkheden die ooit de scepter over Engeland voerden. In den brede aan haar historie te herinneren heeft nu geen zin. Gedurende het lange bewind van die zestiende eeuwse Koningin nam Engeland aanzienlijk in macht en welvaart toe. Zij bleef ongehuwd. Zij was zonder twijfel zeer begaafd en wilskrachtig, waarmee overi gens haar karaktertekening, zoals uit haar daden blijkt, geenszins voltooid is. Als toe vallige overeenkomst met de jonge Elisa beth, die nu Koningin is geworden, valt in haar historie op dat ook zij 25 jaar was toen zij de troon besteeg. Zij stierf in het jaar 1603, na vijfenveertig jaar aan het bewind te zijn geweest: een eenzame oude vrouw. Dat was niet Mary Stuart, de jonge ge malin van de Koning-stadhouder Willem III, die in 1689 weigerde het koningschap alleen te aanvaarden. Het gevolg was dat haar gemaal en zij beiden gekroond wer den een uitzonderlijke gebeurtenis. En het geschiedde gedurende een vrij lange afwezigheid des Konings toen hij naar Ierland trok en er in de veldslag aan de Boyne de troepen van zijn schoonvader, de afgezette koning James II, versloeg dat zij alleen het bewind in Londen voerde. Mary II stierf reeds in 1694, tot diepe smart en wanhoop van haar gemaal de Koning stadhouder, zodat men zelfs aanvankelijk vreesde dat hij krankzinnig zou worden. Evenals haar naamgenote, de eerste Mary, was zij maar vijf jaar Koningin geweest; zij was pas 32 jaar oud toen zij stierf. Na de dood van Willem III in 1702 trad wéldra de vierde regerende Koningin van Engeland op: Queen Anne, zuster van Mary II, die twaalf jaar aan het bewind zou blijven en gehuwd was met prins George van Dene- marken. Er werden vele kinderen uit dat huwelijk geboren, die allen jong stierven. In verstandelijke begaafdheid zowel als in wilskracht stond deze Engelse koningin ver bij al haar drie voorgangsters achter. En de vijfde regerende Koningin van Engeland was Victoria, die als achttien jarige tot de troon werd geroepen evenals later onze Koningin Wilhelmina en wier naam wel altijd verbonden zal blijven aan dat negentiende eeuwse Engeland, dat tot zo grote welvaart kwam. Toen zij stierf in 1901, na drie jaar tevoren haar diamanten regeringsjubileum te hebben gevierd, voel den vele Engelsen dat met haar dood een tijdperk werd afgesloten. En dat bleek in derdaad zo te zijn. Vier Koningen volgden haar in een halve eeuw tijds: haar zoon Edward VII, haar kleinzoon George V die van dit viertal het langst regeerde, haar achterkleinzonen Edward VIII en George VI. Na de dood van deze laatste zal nu voor de zesde maal een regerende Koningin van Engeland optreden, voor de vijfde maal een alleen-regerende Koningin. Het volk is haar zeer welgezind: vaak is met de hoog ste lof van haar begaafdheden, haar be minnelijkheid en haar natuurlijke waar digheid getuigd. Het is ongetwijfeld een zeer zware taak die haar wacht. Dat zij niet reeds als achttienjarige zulk een last op zich heeft behoeven te nemen, dat haar huwelijk al met twee kinderen gezegend is, dat zij al veel menselijke levensvervulling heeft mogen ervaren is voor haar zeker grote winst. Ook uit het buitenland zullen oprecht-gemeende hartelijke wensen naar haar uitgaan. H- p- Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de cor respondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staat tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Naar Indone sië: m.s. „Oranje" (23 Febr.); naar Nieuw Guinea m.s. „Kota Baroe" (9 Febr.); naai de Nederlandse Antillen m.s. „Oranjestad" (19 Febr.); naar Suriname m.s. ..Stentor" (11 Febr.); naar Canada s.s. „Mobilian" (11 Febr.) en ms. „Westerdam" (14 Febr.); naar Australië en Nieuw Zeeland via En geland (9 Febr.); naar Zuid-Amerika, Ar gentinië, Uruguay en Bolivia: ms. „Alhe- na" (19 Febr.). Het Arnhemse gerechtshof heeft de 35-jarige geschorste secretaris van de Ar menraad te Apeldoorn veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf waarvan éen maand voorwaardelijk, en ontzetting uit het recm enig ambt in overheidsdienst te bekleden voor vijf jaar. De veroordeelde had zich f6500 toegeëigend uit diverse hem toever trouwde kassen. (Van onze correspondent in Londen) Londen heeft gistermiddag laat Koningin Elizabeth, haastig teruggekeerd uit Afrika, verwelkomd zonder gerucht, doch met innig medeleven. Het was alsof een film werd teruggedraaid. Nog luttele dagen geleden wuifde een stralende prinses een afscheids groet uit de geopende deur van het vliegtuig, dat haar en haar echtgenoot voor de lange tournée zou wegbrengen. Een laatste blik gold toen haar vader, die zij zou vervangen met dezelfde nauwgezette plichtsgetrouwheid, welke zijn optreden steeds had gekenmerkt. Nu waren er geen wuivende mensen op het vliegveld. Dicht opeen gedrongen stond een kleine groep wachtenden, leden van de koninklijke familie, ministers, diplomaten en partijleiders in de frisse wind. Even voor half vijf stond het grote zilveren toestel op dezelfde plaats als de vorige week. Het duurde slechts enkele ogenblikken, en weer stond Elizabeth in de deuropening Nu niet de onbezorgde prinses, in een licht kleurig reiscostuum, maar een door smart getroffen, bleke Koningin in een lange donkere mantel, zwarte handschoenen en zwarte hoed. Het was koud, maar zeker moet zij de warmte hebben gevoeld en de sympathie, die op haar toestroomde van iedereen, die iets op de luchthaven te maken had. Toen het vliegtuig stil hield, ging de Hertog van Gloucester naar binnen om het Koninklijk paar te begroeten. Koningin Elizabeth kwam een ogenblik later naar buiten. Met gebogen hoofd liep zij snel de trap af. Maar haar jeugdige veerkracht had haar niet verlaten. Want recht en fier stapte zij op Winston Churchill af en drukte zijn hand. Daarna begroette zij de leider der oppositie, Clement Attlee, Lord Woolton, Anthony Eden, Sir David Maxwell Fyfe, Clement Davies en de anderen. Tenslotte nam zij met een even doorbrekende glimlach afscheid van de bemanning van het vliegtuig. Elizabeth II is vanochtend met alle pracht en praal van de Britse traditie op het plein van het paleis van St. James tot Koningin uitgeroepen. Manschappen van de „Horse Guards" en de „Royal Trum peters" in goudbeslikte uniformen en herauten in hun traditionele kledij zetten de plechtigheid luister bij. De kleurige stoet ging vervolgens Londen in, waar nog drie maal de proclamatie van de troonsbe stijging werd voorgelezen. Het luchtte iedereen op, Koningin Eliza beth zo beheerst weer in aller midden te weten, want het Engelse volk is in deze dagen van gemeenschappelijk leed inder daad een grote familie. Trieste thuiskomst In een paar minuten was de ceremonie op de vlieghaven voorbij en reden de Ko ningin en de hertog naar hun woning, waar grootmoeder Mary, kranig als steeds, op haar kleindochter wachtte. Churchill had een beroep op iedereen ge daan weg te blijven van het vliegveld en daaraan was goeddeels gevolg gegeven, al hadden vooral nogal wat vrouwen de koude getrotseerd om de aankomst af te wachten. De gordijnen der kantoorgebouwen in de stad waren neergelaten en de deuren ge sloten. En alleen zij waren te zien, die bui ten onmisbaar waren. Bij Clarence House aan de Mali, waar voor het eerst de Koninklijke standaard werd gehesen op het moment, dat de Ko ningin door de voordeur binnentrad, had zich een stille menigte verzameld. Zij ston den daar niet uit nieuwsgierigheid, maar uit diep medeleven. De Koningin wuifde naar hen en zij wuifden terug of ontbloot ten het hoofd. In het paleis van Sint James heeft Konin gin Elizabeth heden voor de Kroonraad de aloude eedsformule uitgesproken en met haar handtekening op het historisch docu ment bekrachtigd, waarbij zij tot souve- rein werd uitgeroepen. Zo spoedig mogelijk zijn Koningin Eliza beth en haar echtgenoot daarop naar San- dringham vertrokken. Daar had men gisteren voor het eerst de Koningin-Moeder en Prinses Margaret gezien, beiden zeer bleek, toen zij per auto naar het dorpskerkje gingen. Eenvoudige wacht Timmerlieden hadden de gehele nacht doorgewerkt om een doodskist te vervaar digen van een op het landgoed gevelde eik. Het stoffelijk overschot van de koning zou vandaag voor het altaar worden neergezet in het kleine parochiekerkje. Houtvesters, jachtopzieners en ander personeel van San- dringham zullen er om beurten de wacht bij houden. Waarschijnlijk zou de Koninklijke fami lie vandaag een speciale dienst in de kerk bijwonen. De koningin-moeder zal de psal men voor deze dienst aanwijzen. Op een affuit; van de Koninklijke marine, welke sinds de dood van Koningin Victoria uitsluitend voor koninklijke begrafenissen is gebruikt, zal de kist naar het op 5 km afstand gelegen stationnetje van Wolferton worden gebracht voor de reis naar Londen. In de Westminster Hall is reeds de kata falk opgericht en daar waar zijn vader 16 jaar geleden lag, zal dan de Koning liggen, de kist gedekt door zijn paarsfluwelen sta tiemantel en zijn kroon. De Koninklijke familie en de leden van de beide huizen van het parlement zullen Maandag in de Westminster Hall het stof felijk overschot in ontvangst nemen, welke plechtigheid door een korte godsdienst oefening ter plaatse zal worden gevolgd. De Hall zal dan worden gesloten. Gedurende drie dagen zal het publiek worden toegelaten om een laatste hulde aan de Koninklijke dode te brengen. Het is mogelijk, dat de Hall ook des 's nachts ge opend blijft. Leden van de Koninklijke garderegimenten zullen de wacht bij de kist betrekken. De stoffelijke resten van de Koning zul len Vrijdag 15 Februari in de Koninklijke kapel van het kasteel te Windsor worden bijgezet. Van het Paddington Station te Londen zal de kist per trein naar Windsor worden overgebracht. Staatshoofden naar Londen Honderdduizenden zullen zeker het schouwspel gadeslaan, wanneer de affuit, begeleid door cavalerie in ceremonieel uni form naar en van Westminster door de Londense straten zal trekken. De bijzetting zelf zal in intieme kring, doch in aanwezig heid van talrijke buitenlandse staatshoof den geschieden. Verwacht worden de Koningen van Bel gië. Griekenland, Zweden en Denemarken. President Truman stuurt minister Ache- son naar Londen. President Auriol van Frankrijk, president Einaudi van Italië en generaal Eisenhower worden eveneens ver- DEN HAAG (A.N.P.) Naar wij ver nemen zullen Koningin Juliana en Prins Bernhard beide aanwezig zijn bij de be grafenis van de Engelse Koning. Zij zullen daartoe Donderdag 14 Februari naar Engeland vertrekken. Bleek en vermoeid zag de jonge Koningin van Engeland er uit toen zij gisteravond om halfzes uit het vliegtuig stapte dat haar in allerijl uit Afrika naar Londen terug gevoerd had. Minister-president Churchill, Clement Attlee als leider der oppositie, minister Eden en Lord Woolton, leider der Conservatieve partij (van rechts naar links) waren te harer verwelkoming aanioezig. wacht. Trygve Lie zal de UNO vertegen woordigen. De Hertog van Windsor is gisteravond met de Queen Mary" uit New York naar Engeland vertrokken om de teraardebestel ling van zijn broer bij te wonen. De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Andrei Wysjinski heeft aan de Brit se ambassadeur in Moskou een brief doen toekomen, waarin de president van de op perste Sovjet, Nicolai Sjwernik, uitdruk king geeft aan zijn medeleven bij het overlijden van Koning George. De Sjah van Perzië en premier Mossadeq hebben telegrammen van rouwbeklag ge zonden. Koning Faroek van Egypte heeft meegedeeld een delegatie naar de begra fenis te Zullen zenden. Hiertoe zal ook behoren de Egyptische ambassadeur in Londen, Fattan Amr Pasja. Deze zal na de plechtigheid echter weer naar Caïro terug keren. De Britse premier Winston Churchill heeft gisteravond in een radiotoespraak tot het Britse volk eer bewezen aan wijlen Koning George die in de afgelopen maan den „met de dood wandelde alsof de dood een metgezel was, een kennis, die hij niet vreesde". „Tenslotte kwam de dood als een vriend en na een gelukkige dag van zonneschijn en sport, nadat hij degenen, die hem het meest lief hadden, goeden nacht had ge zegd, viel hij in slaap zoals iedere man of vrouw er naar streeft God en niets anders te vrezen, mag hopen te kunnen doen". Hij prees de Koning als vorst, mens, vader en echtgenoot en zijn moed in oor- logs- en vredestijd. Hij bracht hulde aan Koningin-moeder Elizabeth, die haar echt genoot steunde in al zijn moeilijkheden en problemen. Churchill, die met warm menselijk ge voel sprak, besloot: „Nu wij de tweede Koningin Elizabeth hebben, worden onze gedachten bijna vier honderd jaar terug gevoerd naar de schitterende figuur, die dezelfde naam droeg en de grootheid van haar tijdperk in vele opzichten be lichaamde". BONN (A.N.P.)Drie millioen der vluchtelingen, waarmede Wcst-Duitsland in 1945 en daarna is overstroomd, leven nog steeds in zo armelijke omstandigheden, dat zij een haard van sociale onrust vormen in enkele gedeelten der Bondsrepubliek. Sleeswi.jk-Holstein in het Noorden en Beie ren in het Zuiden zijn nog altijd de vluch- telingengebieden bij uitstek. Een paar maanden geleden is ergens in een voor vijftig procent door werkloze vluchtelingen bewoond dorp in Sleeswijk-IIolstein de ge- dahete geopperd in groepen van twee tot driehonderd personen opnieuw te gaan trekken op zoek naar een land met betere levenskansen dan een houten barak of een De Belgische Kamer heeft Donderdag middag de toetreding van Griekenland en Turkije tot het Atlantisch pact met 163 te gen 9 stemmen bij 6 onthoudingen goed gekeurd, evenals de Franse Raad van de Republiek (Eerste Kamer), de Ameri kaanse Senaat en de Italiaanse Kamer van Afgevaardigden. De Atlantische raad van plaatsvei-van- gers te Londen heeft vandaag aanbevolen dat de bijeenkomst van de raad van het Atlantisch pact te Lissabon tot 20 Fe bruari wordt uitgesteld. Engeland had uitstel van de bijeenkomst van de raad verzocht wegens de begrafenis van Koning George. zolderkamer. Het is tekenend voor de ge moedsgesteldheid van velen der vluchtelin gen, dat deze gedachte in korte tijd opgang heeft gemaakt. In de dorpen van Sleeswijk en in het Beierse woud kan men thans aan de cafés aankondigingen vinden, dat de „Irekvereni- ging" op een bepaald uur zitting zal hou den. Dan komen er honderden ongelukki- gen, die zich aan willen melden voor een wilde trek in het voorjaar. Het aantal ge gadigden is in korte tijd tot in de tiendui zenden gestegen. De trekkers willen er te- zijnertijd met boerenwagens en met vrou wen en kinderen op uit gaan en allereerst een aanval doen op de landen, die tot dus verre niet veel lust hebben getoond om vluchtelingen op te nemen. Dit zijn vooral de gebieden der voormalige Franse zóne. Men verheelt zich niet de moeilijkheden, die zich bij een trek van duizenden have lozen zouden voordoen. Maar men rekent er op, dat de massale aanval op het gewe ten der medeburgers succes zal hebben. Vooreerst gebruiken de trekkers hun plan nen als een drukmiddel jegens de regering te Bonn. De West-Duitse minister voor de vluchtelingen, Lukaschek, verkeert sedert geruime tijd in een moeilijke positie omdat hij naar de mening der vluchtelingenleiders zich niet krachtig genoeg heeft doen gel den jegens de „onwillige landen". Het grote programma der van staatswege georgani seerde landverhuizing is sedert November 1949 in gang, maar het is grotendeels in het water gevallen door de tegenstand van de landen, die bestemd zijn om nieuwe be volking op te nemen. Er zouden volgens het plan 300.000 man verhuisd moeten zijn. In werkelijkheid is men slechts tot de helft gekomen en sedert geruime tijd maakt het plan helemaal geen voortgang meer. PARIJS (A.F.P.) De Franse regering heeft omstreeks middernacht met 292 tegen 275 stemmen het vertrouwen van de Natio nale Vergadering gekregen met een meerderheid van slechts zeventien stem men. Premier Faure had aan de kwestie van voorrangsbehandeling van een wetsontwerp inzake hervormingen op het gebied der lonen een vertrouwensvotum gekoppeld. De Franse minister-president had tevoren in de Nationale Vergadering medegedeeld, dat de plannen der Franse regering tot sta bilisatie van de economische en financiële situatie behalve de reeds aangekondigde maatregelen tot bevordering van de export en beperking van de import ook vermin derde verstrekking van reisdeviezen en stappen tot beheersing van het binnen landse prijspeil inhouden. De Franse toeristen zullen in het buiten land voortaan slechts voor 30.000 francs aan deviezen mogen besteden, inplaats van 50.000 francs. Josh Billings Het beste ogenblik om niets te zeggen is het moment waarop ge voelt, dat ge iets moet zeggen of uit elkaar springen. Een straaljager van het „Thunderjet"- type, die deel uitmaakte van de tactische luchtstrijdkrachten, is Donderdagmiddag bij een gevechtsoefening, waaraan ook drie „Meteors" deelnamen, aan de rand van het vliegveld Leeuwarden neergestort. De pi loot, de 26-jarige reserve sergeant-vlieger L. W. Kohier uit Naarden, kwam om het leven. Hij had een vliegeropleiding van 13 maanden in Arizona en Texas gehad. K. was op 2 Januari van dit jaar in het hu welijk getreden. De minister van Buitenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker, heeft in de Tweede Kamer een regeringsverklaring over de onderhan delingen met betrekking tot de oprichting van een Europese Defensiegemeenschap afgelegd. De minister zei dat de Nederlandse re- ring de N.A.T.O. niet ziet als een organi satie, die uitsluitend gekeerd is tegen aggressie, maar ook als basis voor econo mische, sociale en culturele samenwerking in Atlantisch verband. De regering zal haar volle medewerking geven om de samen werking te verdiepen. Zij is er zich echter terdege van bewust, dat de practische uit werking in verband met de talrijke hin dernissen die overwonnen dienen te wor- dene niet op korte termijn mogelijk zal blijken. Daarom mag niet worden gewacht totdat deze Atlantische gemeenschap in meer concrete zin haar beslag krijgt, maar de regering zal nu reeds alles dienen te doen, wat in haar vermogen ligt om de Europese Defensie Gemeenschap tot stand te brengen. Een drietal moeilijke vraagstukken zijn nog niet tot een oplossing gebracht: Het Saargebied, het feit, dat Duitsland geen lid is van de N.A.V.O. en de vast stelling van de hoogte van de contributie van Duitsland. y BONN (A.N.P.). De West-Duitse bondskanselier dr. Adenauer heeft de Duitse Bondsdag aangekondigd, dat Duitse divisies vooreerst uit vrijwilligers zullen worden gevormd en dat pas op een latei- tijdstip de instelling van dienstplicht nood zakelijk zal worden. Dr. Adenauer deed deze mededeling in zijn inleiding tot het debat over de Duitse militaire bijdrage, dat de Bondsdag Donderdag begon. Adenauer sprak twee uren tegen voortdurende ob structies van de communisten, die her haaldelijk tot de orde moesten worden ge roepen. Dr. Adenauer gebruikte meer dan de helft van zijn rede voor scherpe aanval len op de Sovjet-Unie en een schildering van de gevaren, die Europa van die zijde bedreigen. Zijn rede bevatte echter hoege naamd geen mededelingen over de stand der onderhandelingen omtrent de Duitse bijdrage en over de vervanging van het bezettingsstatuut. Naar aanleiding van een der commu nistische interrupties riep Adenauer uit: „Ik vermoed dat achter de plotselinge wij ziging der Franse houding de Sovjet-Unie staat". Adenauer heeft opnieuw met na druk verzekerd, dat alle persberichten vol gens welke hij de oplossing van het Saar- conflict en de toelating van Duitsland tot het Atlantisch pact als voorwaarden zou stellen voor de Duitse bijdrage, onjuist zijn. Tegelijkertijd zeide de kanselier ech ter, dat een direct verband tussen Duits land en het Atlantisch pact diende te wor den gelegd. „Het is begrijpelijk, dat wij onder geen omstandigheden jonge Duitsers zullen onderwerpen aan organen, op wel ker functies wij generlei invloed kunnen uitoefenen. Dit is zo logisch, dat ik niet begrijp, waarom men zich er zo over kan opwinden", aldus Adenauer. Wat het conflict over de Saar aangaat, herhaalde Adenauer zijn eerder uitgespro ken overtuiging, dat de overeenkomst tus sen Parijs en Bonn over de Saar geschon den is. Er ontstond groot tumult onder de so cialisten toen Adenauer hun klacht bij de constitutionele rechtbank, als zou dienst plicht niet in overeenstemming zijn met de grondwet, overbodig en kansloos noem de. Adenauers rede had slechts weinig bij val. zelfs van zijn eigen coalitie. Zij werd in het algemeen de zwakste genoemd, die de Kanselier in de Bondsdag gehouden heeft. De plaatsvervangende leider van de so ciaal-democratische oppositie Ollenhauer, die met een strak en doelbewust betoog op de uiteenzettingen van Adenauer ant woordde. had het heel wat gemakkelijker. Hij ging uit van de stemmingen en ressen timenten, die op het ogenblik nog tegen militair samengaan met het Westen bij het merendeel der Duitsers bestaan, en con cludeerde op die basis tot afwijzing van de verdedigingsbijdrage onder de gegeven omstandigheden. Er kan geen twijfel aan bestaan, dat zijn argumenten de Duitse bevolking, die aan de radio kon luisteren, best bevallen. Voorts maakte de minister enkele op merkingen over de federatieve gedachte. De regering is er zich van bewust, dat de Europese Defensie Gemeenschap een ver gaande stap betekent op de weg, die uit eindelijk zal moeten leiden tot een Euro pese federatie. In geval van verwezenlijking van een Europese Defensie Gemeenschap zou de functionele integratie een zeer grote stap verder zijn gebracht. Over de wijze waarop Duitsland op enigerlei wijze bij de N.A.V.O. kan wor den betrokken bestaat nog verschil van inzicht. Over de financiering van de defensie inspanning door middel van de gemeen schappelijke begroting is reeds een grote mate van overeenstemming bereikt. Er bestaat overeenstemming over de vorm van de eenheden, waaruit het Euro pese leger zal worden opgebouwd. Deze organisatie zal in grote trekken overeen komen met de bestaande Amerikaanse organisatie. De divisies en lagere eenheden zullen nationaal homogeen blijven. Dit be tekent derhalve, dat een Europees leger korps zal zijn samengesteld uit nationaal homogene divisies, die ieder voor zich van verschillende nationaliteit kunnen zijn, waarboven een geïntegreerde korpsstaf met geïntegreerde korpstroepen. Met betrekking tot de economische as pecten, die zijn verbonden aan een Euro pese Defensie Gemeenschap, deelt de rege ring de opvatting, dat naast een gemeen schappelijke begroting ook een gemeen schappelijk programma noodzakelijk is, dat de voorziening van de Europese strijd krachten verzekert. Het betreft hier de totale behoefte, zowel dus het oorlogsma teriaal als al die goederen, die voor de uit rusting en instandhouding van de Euro pese strijdkrachten nodig zijn. De minister gaf tenslotte nog uitdruk king aan zijn persoonlijke zienswijze ten aanzien van de Europese Defensie Ge meenschap. Hij had het vaste vertrouwen en het geloof dat de Europese Defensie Gemeenschap spoedig werkelijkheid zal kunnen worden. Het is duidelijk, dat deze weg misschien de enig overgeblevene is, die naar een betere toekomst voor Europa wijst. Voor de toekomst van Nederland is de Defensie Gemeenschap van zeer grote be tekenis. „Op de weg die wij thans inslaan kan men niet meer terugkeren, maar slechts doelbewust verder voortgaan", zo besloot minister Stikker. De verliezen van de Nederlandse militaire eenheden die in Korea strijden bedragen tot dusverre 71 gesneuvelden, 269 gewonden en 3 vermisten, aldus blijkt uit de cijfers, die de secretaris-generaal der UNO Trygve Lie te Parijs heeft bekend gemaakt. Tot en met 31 December 1951 hebben de strijdkrachten der UNO in totaal 306.070 man verloren aan gewonden, vermisten en ge sneuvelden. De vijandelijke verliezen op Korea werden onlangs te Washington od 1.601.350 man geschat. De Britse regering heeft Egypte een protestnota doen toekomen, waarin de on geregeldheden van 26 Januari te Caïro ten sterkste worden veroordeeld. Volgens deze nota heeft de Egyptische politie „weinig of niets" gedaan om te voorkomen, dat Britse onderdanen „op de meest barbaarse wijze" werden gedood en Britse eigendommen vernield en bescha digd werden. Scoooo:>0:x»occooco3ocoocococo<xoxoooo30oosooo ccoc NATTE SNEEUWBUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt te 10 uur: Veranderlijke bewolking met regen-, hagel- en natte sneeuwbuien. Matige tot krachtige en langs de kust nu en dan harde wind, hoofdzakelijk tussen Noord en Noord-West. Vannacht in het binnenland temperaturen om het vries punt. Morgen overdag ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. 9 Februari Zon op 8.08 uur, onder 17.41 uur. Maan op 15.57 uur, onder 7.49 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrydag 8 Februari: Hoog water: 2.26 en 14.43 uur. Laag water: 10.15 en 22.41 uur. Zaterdag 9 Februari Hoog water: 3.13 en 15.25 uur. Laag water: 11.04 en 23.22 uur.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1