KAMGAREN COSTUUMS CyOIFIF 7Akkertje ■Clowntje Riek 3L1ESTÖ0K INSTALLATIES Velsens aandeel in het klokkenspel voor Washington Lynne Thorn's dilemma Jiex JAeatef Santpoort Beverwijk GROEN Co. Velsen-Noord 4 „Ereschuld wordt ingelost" Agenda voor Velsen FEUILLETON "Nare dagen"? De Plankeniers speelden ,,Ik houd van je BURCHT DER HAAT Vredige strijd bij schakend „Sanpoort Het voor en tegen van het huidige Rusland \genda voor Bez^erzvijk Voor de kinderen Strijd om clubkampioen schap bij „Sans Atout" begonnen Wedstriidprogramma van Strawberries VRIJDA.G 8 FEBRUARI 1952 In de grote vergaderzaal van het raad huis in Velsen heeft gisteravond burge meester mr. M. M. Kwint het comité ge ïnstalleerd. dat mede zal werken om gel den in te zamelen voor het carillon dat Nederland aan Amerika ten geschenke zal geven. Burgemeester Kwint dankte de aanwezi gen voor de bereidwilligheid, waarmee zij tot dit comité zijn toegetreden, teneinde Nederland te helpen komen tot de inlossing van een ereschuld. Wij hebben, aldus de burgemeester, zeer grote verplichtingen aan Amerika, dat ons eerst militair en daarna economisch heeft gesteund en de dank van het Nederlandse volk zal resulteren in een zeer bepaald geschenk: een carillon voor Washington. Burgemeester Kwint droeg hierna het presidium van het comité over aan de com missaris van politie de heer J. P. Weyburg. Geheel Velsen actief De tijd van voorbereiding is kort en der halve wordt van het comité een grote acti viteit verlangd. Niet alleen echter van het comité, want wat betekent op een bevol king van ruim 50.000 zielen een groepje van twintig mensen. De gehele bevolking van Velsen dient in deze actief te zijn, zoals het gehele Ame rikaanse volk actief is geweest om Neder land te helpen. De tijd gaat snel en de scherpe kanten van oorlogsgeweld en hon gersnood zijn reeds gesleten, maar dien in het hart van elke Nederlander en zeker van de bewoners van Velsen en IJmuiden zit nog de wnndeplek van het geleden leed. Als Amerika's zonen zich niet hadden in gezet om ons te bevrijden, wat zou er dan van Nederland zijn geworden? Als de Amerikaanse huisvrouwen na de bevrijding zich niet hadden beijverd tex tiel en etenswaren te zenden, zou menig Hollandse huisvrouw het niet hebben ge klaard. Zij deden dit belangeloos, gedreven door mensenliefde en daarom mogen bron zen stemmen uit Nederland, saamgevat tot een carillon dagelijks over Amerika de dank van ons allen vertolken. Huis- en straatcollectc Op 16 Februari zal in geheel het land geld worden ingezameld en zo zullen even eens in Velsen de bussen rammelen. Ieder, die zich de offers van het Amerikaanse volk realiseert en de eigen nood uit die tijd gedenkt, zal ongetwijfeld zich als collec tant voor deze huis- en straatcollecte wil len melden. Dit kan geschieden voor Velsen-Noord bij de heer H. Andrea, Ladderbeekstraat 129. Voor IJmuiden. IJmuiden-Oost, Drie huis en Velsen bij de cultureel ambtenaar de heer G. W. F. de Man, Abelenstraat 1 en voor Santpoort-dorp bij mevrouw J. W. G. Sanders-Minnes, Kerkweg 122. Sant poort-station kan zich opgeven bij mevrouw H. A. Groskamp-Robbé, Harddraverslaan 29. Speciale jeugdoproep In het comité hebben zitting twee leden van de Velsense Jeugdcentrale. Zij richten langs deze weg een speciale oproep tot alle ADVERTENTIE Keurig afgewerkt Prima binnenwerk Prachtige pasvorm Een zeer mooie kwaliteit Wollen Kamgaren slechts Voorradig in alle maten. Zo lang de voorraad strekt. DIT IS GOED - STERK EN. ZEER VOORDELIG OOSTERDUINWEG 26 IJMUIDEN jeugdorganisaties in Velsen om hun leden aan te sporen zich als collectant te melden, hetzij voor de ochtend, voor de middaguren of voor beide. De enige voorwaarde die aan de aanmelding verbonden wordt, is, dat de collectant de leeftijd van 16 jaar moet heb ben bereikt. Het centrale, dus landelijke comité, heeft bekend gemaakt, dat op een nader te be palen datum in alle scholen in Nederland een inzameling voor het carillon zal wor den gehouden. In het comité wordt de eenheid van Vel sens bevolking geaccentueerd. Zoals zij één was in het verzet, in het leed en op de dag der bevrijding, is zij één in deze uiting van dankbaarheid. Zitting hebben genomen vertegenwoor digers van de visserij, van het verzet, van de jeugd, van het onderwijs, van werk gevers, werknemers, middenstand, huis vrouwen en pers. De namen luiden: J. P. Weyburg, voorzitter; H. Hogetoorn, secretaris; J. H. Levenkamp, penningmees ter. Leden: mejuffrouw M. A. Hendriks, M. Schouten en H. Andrea, namens de Chris telijke Vakcentrale; G. W. F. de Man en mejuffrouw K. Brits, Velser Jeugdcentrale; de dames J. W. G. Sanders-Minnes, S. de Vries-Spee, C. M. Anten-Butzelaar, van de U.V.V.; C. Spoor, vertegenwoordigt de B. O.I.W. J. C. Pronk als reder; C. Koster na mens de vakgroep Groothandel Vis; C. J. J. Brouwer, H. P. van Roozendaal en H. Remiëns, onderwijs; G. Kaandorp, Katho lieke Arbeiders Beweging; ir. A. H. Ingen- housz en ir. J. Tromp als vertegenwoordi gers van de grote bedrijven; J. E. van Raal- ten, J. van Leeuwen, T. Winkel, Velser winkeliers- en middenstandscentrale; H. J. Kool-Diederiks en H. W. van Kaam, pers. Vrijdag 8 Februari. Nutsbibliotheek: geopend van 19-21.30 uur. Thalia, 20 uur: „Asfaltjungle". Rex, 20 uur: „Burcht der haat". Zaterdag 9 Februari. Raadhuis, 10.30-11.30 uur: spreekuur wet houder van Financiën. Thalia, 19 en 21.15 uur: „Asfaltjungle". R.K. Clubhuis, Kanaalstraat: bazar ten bate van het jeugdwerk van de speeltuinver eniging D.S.S. Rex. 14 uur: Speciale kindervoorstelling „Bommel en Tom Poes bij de rover hoofdman". door ANNE LÜRAINE Vertaald uit het Engels 53) „Wist je er iets van?", vroeg Lynne, één en al verbazing Helen keek haar aan en lachte. Er was iets zachts in haar ogen. „Arme Lynne", zei ze. „Ik heb soms het gevoel, dat je werkelijk niets, maar dan ook niets, weet van wat er hier in huis omgaat". „Mijn pogingen om van het huishouden iets terecht te brengen waren inderdaad niet erg geslaagd", „bedoel je dat?", zei Lynne dof. „Bovendien dacht ik altijd, dat Millicent een en ander toevertrouwd kon worden, dat ze een volkomen normale ge zonde vrouw was. Helen ging tegenover Lynne zitten. „Ik dacht, dat je 't wel zou merken", zei ze langzaam. „Millicent is niet gek o, verre daarvan maar haar gedrag is toch ook niet normaal. Ze is een verbitterde vrouw, die haar eigen leven als mislukt be schouwt en zich als een bezetene gecon- centreert heeft op haar broer en zijn doch tertje. Preston heeft eigenlijk zijn hele ADVERTENTIE Neem 'n „Adel in livrei" ware wellicht een betere naam voor het stuk, dat „De Plankeniers" gisteravond in de grote zaal van het Pa tronaatsgebouw presenteerden. „Ik houd van je.dat is alles" heette dit blijspel van Jerome K. Jerome en de bedoeling van de auteur was een satire te leveren op het diepgewortelde Engelse conserva tisme. In de oorspronkelijke Engelse taal zal ongetwijfeld van een fijnere humor sprake zijn geweest. De vertaling doet vooral Engelse geestigheden in de meeste gevallen geen goed en ook hier kwam dit duidelijk aan het (voet)licht. Van de pi kanterieën is weinig overgebleven dan wat eigen vondsten van de vertaler, waardoor het geheel iets geforceerds krijgt; maar „De Plankeniers" hebben een opvoering afgeleverd, die volkomen geslaagd mag heten. Ondanks de onvolkomenheden in het stuk heeft het merendeel der spelers kans gezien onder leiding van regisseur F. A. J. Hunsche. uitstekend werk te doen. En dit is in de allereerste plaats te danken aan de hoofdrolvertolkers, mejuffrouw Atie Plug en de heer P. A. Peek. Het stuk speelt in de „fraaie" kamer op Bamtock Hall, een groot landgoed in Enge land. De jonge Vernon Wether ell heeft in Frankrijk een actrice ontmoet, die hij koen ten huwelijk vraagt. Omtrent haar ante cedenten is hem echter weinig 'bekend. Het gelukkige paar keert terug naar Al bion, waar Fanny, de voormalige artiste vreemd genoeg voor het eerst ervaart, dat haar man een rijke lord is met twee lieve oude tantes en een bediendenschaar van drie-en-twintig leden. De subtiele humor heeft de vertaler er helaas niet volkomen uit kunnen halen en daardoor is het Nederlandse extract flauwer dan het Engelse origineel Een bijzondere onderscheiding moeten wij geven aan mejuffrouw Plug en de heer Peek die een voortreffelijke en zeer reële creatie lieten zien van lord en lady Ban- tock. Zonder veel pretenties en met een lofwaardige flair heeft dit duo de lang niet makkelijke rollen uitgebeeld. Atie Plug als lady Bantock bewoog zich over het toneel met een houding en een gemak, die veel beloven voor de toekomst, temeer waar zij pas negentien elntes telt en ook in het ver leden reeds bewezen heeft over de nodige aanleg te beschikken. Waarlijk een waar dig „plankenierster". De heer Peek is een benijdenswaardig amateurtonelist, die zich volkomen kan vereenzelvigen met de uit te beelden figuur: ongecompliceerd en improviserend waar zulks vereist is. Van de overige rollen noemen wij die van mejuffrouw A. Prins als een der tantes, van de heer J. Wijker als dokter Freemantle, van de heer H. Gravemaker als Fanny's vroegere manager en van me juffrouw A. Tol als Honoria, de kamenier ster. Zonder haperen en met veel gevoel voor de juiste houding bepaalden zij zich tot de tekst. De butler Martin Bennet was een figuur, die enigszins té geforceerd door de heer W. Bunte werd gespeeld. Desal niettemin is er geen reden om deze zonder twijfel moeilijke creatie beneden het ge middelde te klassificeren. Al met al dus een uitvoering, die de talrijke bezoekers niet teleur heeft gesteld. H. J. leven onder haar invloed gestaan. Mijn familie kende de zijne, jaren geleden, en derhalve weet ik er een en ander van. Preston verloor zijn ouders, toen hij nog heel jong was. en Millicent voedde hem min of meer op. Ze was veel ouder dan hij, en daar in zat, geloof ik, de oorzaak van de moeilijkheden Ze gaf werkelijk alles op voor het jongere broertje ze zou trouwen, maar liet het huwelijk niet doorgaan, omdat ze Preston niet in de steek wilde laten. Haar aanstaande man moest naar het buitenland en zij vond dat niet geschikt voor Preston's opvoeding. Daarom gaf ze de arme man de bons. Ik denk soms wel eens, dat het voor iedereen veel beter geweest zou zijn, als ze Freston bij iemand in huis had gedaan en zelf ge trouwd was. Ze verstikte het jongere broertje met haar liefde en de hemel weet, wat er van hem terecht gekomen zou zijn, als mijn vader zich niet met hem be moeid had. Mijn vader was dokter en werd door Millicent geroepen, toen Preston weer eens aan een van zijn wonderlijke kwalen leed. Weet je, wat mijn vader deed, Lynne? Hij gaf Preston een draai om z'n oren, beval hem op te staan en onmid dellijk aan zijn werk te gaan. Millicent was natuurlijk woedend en smeet mijn vader de deur uit, maar Preston aanbad hem van die dag af, 'n Wonderlijke reac tie, nietwaar? Er ontstond één warme vriendschap tussen mijn vader en de on gelukkige jongen. Millicent, die hem met argusogen bewaakte, mocht niets merken Zo vaak als hij kon, ontsnapte Preston ADVERTENTIE orooco:»ryyxnoooooooooooooc rxxx»noooooocoa»oaooof> „Rex draagt de kroon voor beeld en toon' Vanaf HEDEN t/m MAANDAG naar het boek van Lorna Doone in technicolor. „DGS" houdt haar jaarvergadering- De Oud-Katholieke Jeugdvereniging D. G. S. houdt Woensdag 13 Februari haar jaarvergadering in het Oud-Katholiek ver enigingsgebouw. Behalve de gebruikelijke verslagen is er een bestuursverkiezing wegens aftreden van de heren T. Vis, tweede voorzitter, J. van Riessen en A. Visser. De laatste stelt zich niet herkiesbaar. Voorts wordt de agenda voor de bonds vergadering behandeld. yy Voor het eerst na vele weken konden de leden van de schaakclub „Santpoort" zich weer rustig en geheel aan de onderlinge competitie wijden; ook nu weer waren er enkele verrassende uitslagen. In groep I verloor G. Schuurman van Brugman, die zijn slechte start goed wil ma ken. Pels en Sterk deelden de punten. De pluspion van Sterk bleek niet tot winst te voeren. In groep II won v. d. Broek van v. Zeg- geren. De laatste stond aanvankelijk twee pionnen voor. Hij speelde echter te bedeesd, verloor een stuk en toen was het uit. Homan versloeg Vosman en betert dus zijn leven ook. Houterman deed Oosterling in het „zand" bijten. In groep III versloeg Spook met zwart zijn concurrent Roos, terwijl een andere gega digde, Schweitzer, onverwacht van De Boer verloor. De laatste werkt zich langzaam maar zeker omhoog. Nederlof won in een kwartier van Pieterse, die zich door dit staal van snelschaak liet overbluffen. In groep IV verloor Leysma in een wilde partij van Baljet. Van Duyn kwam tegen Winters zeer slecht te staan. Hij verloor een stuk en verdedigde zich wanhopig. Om onbe grijpelijke redenen ruilde Winters niet af, maar combineerde net zo lang, tot hij zelf niet meer wist hoe het nu veraer moest en pardoes de dame verloor.. Een dramatisch einde. Hoogovenschaakclub achter de borden In het Statenhuis aan de Velserweg heeft de Hoogovenschaakclub Woensdagavond weer een aantal wedstrijden gespeeld voor de winter-competitie. Zowel Zoontjes als Suiker wonnen in de hoofdgroep. De uit slagen luidden: Afdeling I: M. P. Suiker—ir. E. F. Pelt- zer 1-0; A. SpijkerA. P. de Bruin afge broken; P. ZwartJ. Zoontjes 0-1; ir. D. G. HuygenTh. Spijker l-Ó. Afdeling II: H. de VriesM. Soeteman afgebroken; A. SlingsB. Wulms V2-V2; J. BeentjesP. Hart Afdeling III: P. H. Jansen,T. 'Schmits 0-1; P. SiebersP. Bos 0-1; P. BosP. Siebers V2-V2. Afdeling IV: C. ZoonK. Comis afge broken; G. TuinmanJ. Uittenbogaard 0-1; Gos La vermanB. A. v. d. Slikke 0-1; H. J. JengerinkJ. A. Rodenberg 0-1. Ouden van Dagen gaan feestvieren Op de Zaterdagen 9 en 16 Februari zal de afdeling Beverwijk van de Algemene Bond van Ouden van Dagen in het speel tuingebouw aan de Kerkstraat twee feest avonden organiseren. Weenink III won van HOSC IV In het „Witte Kruis" badhuis aan de Baanstraat heeft het derde tiental van de Beverwijkse schaakclub „Weenink", Dins dagavond zijn gasten, het vierde tiental van de Hoogovenschaakclub met een 5%- 41/2 nederlaag naar huis gestuurd. De uitslagen luidden: Weenink III H.O.S.C. IV 5V2-4U. C. Verduit—J. Ben- nink 0-1; H. NijmanB. v. d. Laan 1-0; J. v. VerseveldC. Oudendijk 1-0; A. de Wijs—v. d. Schuit 1-0; G. H. de Korte— K. Comis 1-0; J. DuinmeyerC. D. Af four th V2~xkA. PriesterJ. van Dijk 0-1; R. MeyerA. J. Boomhouwer 1-0; J. Meyer sr.J. Uittenbogaard 0-1; J. v. d. Steen P. Stil 0-1. Voor het Beverwijks instituut voor Ar beidersontwikkeling hield de heer Arie Pieysier uit Rotterdam Donderdagavond in de bendenzaal van dansschool Dors een lezing over de Sovjet-Unie. Spreker, die zeer objectief zijn visie gaf, wees in de eerste plaats op de bekende omstandigheid, dat de ontwikkeling van Oost-Europa enkele eeuwen ten achter ligt bij het Westen, waardoor er een groot verschil is ontstaan in geaardheid tussen de Oostelijke en Westelijke bewoners van het Europese contingent. Op de puinhopen van de revolutie is een nieuwe slaat gevestigd en om het spoor weg- en wegennet, de transportmiddelen, industrie en energiebronnen tot ontwikke ling te brengen werd een 5-jax-enplan ont worpen. Hierbij kwam de zware industrie op de eerste en de consumptie-industrie op de tweede plaats. In de jaren voor de tweede wereldoorlog werd de zware in dustrie overgeplaatst achter de Oeral, waar ze veilig zou zijn voor invallen uit het „derde rijk". Het tweede 5-jarenplan, dat zich meer op de consumptie-industrie zou toeleggen, bleef achterwege. Daar het Russische volk jarenlang door een corrupt en achterlijk ambtenarenappa raat geregeerd is en een gering organisa torisch vermogen heeft, ontwikkelde zich als tegenhanger een sterk totalitair staats gezag, een pai-tij-apparaat dat de contro- leur is van al wat in het pax-ticuliex-e leven gebeurt, zo vervolgde de heer Pleysieiv Over de Russische buitenlandse politiek begon spx-eker met te constateren, dat zo wel Oost als West geducht en gevaax-lijk wantrouwen koesteren tegenover de ander, maar hij meende, dat beide partijen niet vrij uit gaan: aan de ene kant zijn ex- punten te noemen waax-bij het Westen ac ties tegen Rusland trachtte te ondernemen, aan de andere kant wekt de Sovjet hevig wantrouwen door zich af te sluiten van de ovex-ige werelddelen. Een lichtpuntje is het, dat er over en kele weken in Moskou een economisch congx-es zal zijn tot vergroting van de wederzijdse handel. De heer Pieysier eindigde met er op te wijzen dat men niets onbeproefd mag la ten om het wantrouwen te overwinnen en te stx-ijden voor' economische samenwer king. Zolang dit nog niet verwezenlijkt is, kan er van algehele ontwapening nog geen sprake zijn. De heer F. Bruyn dankte de heer A. Pieysier voor zijn interessante vex-hande- ling. VRIJDAG 8 FEBRUARI Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: Misdaad op bestelling. Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: Het complot van het houten paard. WB Theater, 8 uur: Silver river. ZATERDAG 9 FEBRUARI Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: Misdaad op bestelling. Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: Het complot van het houten paard. Daar kwam de bus. Oom Tripje stak z'n hand op; de bus stopte. Instappenjongens", zei hij. „Maar doet eerst je parapluie dicht!" Ze deden dat en met de dichtgeklapte parapluies, die nog dropen van de regen, stapten ze naar binnen. „Slecht weer!", lachte de chauffeur. „Ja, maar we konden er tegen!", vond Bunkie. „Dat geloof ik wel, met zulke stevige paraploxen!"zei de man. De jongens lachten om dat gekke woord en ze zochten een goed plaatsje bij het raam. De bus reed door. En het regende maar! De ruiten waren nat van de regen, maar ze konden toch nog wel erdoor zien. „Kijk die koeien", zei Bunkie. „Die staan maar in de regen en hebben geen parapluie." „Ja, maar die dragen een waterdichte jas!", lachte oom Tripje. Weldra reed de bus de poort van Speelgoedstad in en nu waren ze gauw thuis. Nu de promotie- en degradatiewedstrijden bij de Beverwijkse bridgeclub „Sans AtouL" achter de rug zijn en de indeling van de ver schillende groepen bekend is. is Woensdag avond in het Witte Kruisbadhuis de eerste van een serie van vijf wedstrijden om het clubkampioenschap gespeeld. De uitslagen luidden: 1. heren BosBloemendaal 119'/-• m.p.; 2. heren Tabak—Hoogeboom 105 m.p.. 3. heren BraamStiphout 98 m.p.; 4. heren De Kruif—Hoogeboom 97 m.p.; 5. heren v. BalenHeyne 95 m.p.; 6. heren Berlée Hoogeboom 89'4 m.p.; 7. hei-en Boomv. d. Vlugt 85 m.p.; 8. heren LuttikSpanjaard 83 m.p.; 9. heren HamersGroen 80Vj m.p.; 10. heren GrootPlooy 74'A m.p.; 11. heren Krab —Tabak 74 m.p.; 12. reer en mevrouw Tho mas 73 m.p.; 13. mevrouw De Boer—mejuf frouw Hamel 71 V; m.p.; 14. mejuffrouw v. Klaveren—heer Oosterveen 68' 1- m.p.; 15. heren Geldermans—v. Zutphen 66 m.p.; he ren SchelvisZoontjes 65 m.p. De wedstrijd in groep C van het afdelings kampioenschap had tot resultaat: 1. heren Hilberts—Steenbergen 70 m.p.: 2. heren v. d. Wal—v. Groningen 69'4 m.p.; 3. heer en me vrouw v. Aalst 62Vn m.p.; 4. dames Gris Stiemer 62 m.p.; 5. heren Hendriks—Koop manschap 62 m.p.; 6. heren Hoen—Kerkhoff 61 m.p.; 7. heren Klesser—Schaafsma 61 m.p.; 8. heren Hart—Zandbergen 60 m.p.; 9. dames GroenKamphuis 56V4 m.p.: 10. heren Kuis —Nijman 54'A m.p.; 11. dames Braam—Tabak 52 m.p.; 12. dames Schaafsma—Reymer 49 m.p. In een onderlinge viertallen-wedstrijd wonnen de heren GroenOostei-hout en me vrouw v. Essenheer de Laleyne met 4025 m.p. van de heer en mevrouw Winkel en heren Admiraalv. Zon. Heren WorstWegman en EekhoutHaven wonnen tenslotte met 46—32 m.p. van de heren Groen en mevrouw Admiraalheer Groot. Na enige weken van gedwongen rust zal Zondag de hockeycompetitie werden voort gezet. Het eerste dameselftal ontvangt Am sterdam en het belooft een spannende strijd te worden waarbij de thuisclub alle kans op een overwinning heeft. Dames II is vrij en dames III ontvangt een ploeg van BDHC; dit wordt een zware wedstrijd waarbij eèn gelijk spel reeds een eervol resultaat be tekent. Meisjes a speelt tegen het sterke Amster dam a; de elftallen zijn tegen elkaar op gewassen. Jeugd b ontvangt AMVJ en ook hier moet hard voor een overwinning gevochten worden. Tegen Hurley kan Jeugd c het waarschijnlijk niet bolwerken. Heren I is vrij en heren II gaat op bezoek bij Amsterdam. Een overwinning kan, in dien de vorm van voor de vorstperiode wordt weergevonden, zeker behaald worden Heren III speelt uit in Den Heldei\ Op het zware terrein zal ook door hen voor een gelijk spel hard gewerkt moeten worden. Ever Swift ontvangt het vierde elftal. Een kleine overwinning voor de gasten is het meest waarschijnlijk. Jongens b spelen tegen Eechtrop b. Hier heeft ongetwijfeld Eechtrop de beste kansen. Jong kerkewerk In het Ned. Hei-vormd Verenigingsge bouw aan de Populierenlaan hield dr. H. Bartels uit Amersfoort voor de Bever wijkse Jonge Kerk een lezing over het „Jonge kerk-werk". Hij wees er op, dat iedere lidmaat moet beseffen dat hij in de tegenwoordige wereld is geplaatst en dat hij zich ook als een normaal mens heeft, te gedragen. Hij dient er echter wel op te letten, aldus spreker, dat er door iedei's leven een draad loopt, een gouden draad die in Bethlehem begint en in Get- semanéh eindigt. Vervolgens merkte hij op dat voor iedere gemeente vex-schillende richtlijnen gelden voor het opzetten van het kerke werk, maar dat de voornaamste taak van de Jonge Kex-ker toch als arbeider Gods in de kerkelijke gemeente is. Deze avond werd door ds. J. Wiersma gesloten met gebed. Culturele bijeenkomst van P. v. d. A.-vrouwen De vrouwenbond Partij van de Ai-beid, afdeling Velsen-Noord houdt Dinsdag avond in het clubgebouw „Kindervreugd" aan de Doodweg een openbax-e bijeenkomst met het kax-akter van een culturele avond. De medewei-king hiervoor is verkregen van mevrouw Kerkhoff-Pet uit Haarlem, die zal spreken en declameren. Voorts is er een filmvertoning van de „Zwitserse Alpen" door de heer Essel uit aHax-lem. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: Lummechien, d. van D. Meeuens en W. H. Trip: Petrus J. M z. van J. M. v. d. Elzen en M. J. A. D. v. d. Linden Jacobus J. J., z. van J. v. Duivenvoorde en Chr. Beentjes; Johanna M., d. van J. Th. Hilbers en M. A. Bart; Machiela C. Chr., d. van C A. M. Huijzendveld en C. A. Lagrand; Cornelis A., z van C. A. Nunnink en H. Ab- bink: Janke M. A., d. van A. A. M. Schelvis en W. v. Seijen- Caroline B. M„ d van G. J. Vos en P. M. Th. C. M. Wijers. ONDERTROUWD: A. H. Nordholt en H. M. Post; .T. IC. G. Stals en J. G. C. Staring; J. D. v. Weelderen en M. S. Re'tig: Fr. Bek- ker en M. J. de Ruijter; R. P. Hoffmanns en M. E. Hommes. OVERLEDEN: M C. M. Wullings 1 j„ d. van A. M. Wullings en E. C. M. Vendel: H. M. J. Scheffers. 77 j„ ongeh.; KI. van 't Loo, 61 j., gescheiden echtgen. van G. Vink. GETROUWD: E. J. A. Oosterman en F. Drent; N. H. Peelen en J. P. L. Rutter. Grote oorzaak - klein gevolg. Het ging Donderdag met de grote schol hard bergafwaarts: ze was door het uitvallen van de export naar Engeland bijna onver koopbaar, temeer daar door het overlij den van de Engelse Koning de belang stelling in de restaurants uitennate ge ring was. Als gevolg hiervan bleef de gro te schol gemiddeld genoteerd op slechts f 28 per kist. Net andersom was het met de kleine schol II, die vlot kopers vond en noteringen boekte, welke in verhouding tot de grote soorten abnormaal hoog wa ren: f 40 per kist. Zelfs de dx-ietjes maak ten nog f 30 tot f 28 als tenminste de kwa liteit behoorlijk was. De grote schelvis bleef hoog genoteerd met f 51 tot f 48 en ook de braat was duur voor f 45 tot f 40. De tongpriizen, die in de afgelopen afsla gen aanmerkelijk zijn gestegen, bereikten Donderdag f 3,20 per kilo voor de lappen en f 2,34 voor de tongen 1. De regels stij ve „dikkoppen" werden verhandeld voor f 78 tot f 55 per kist. Bij de wijting kon alleen de gestripte nog een prijsje halen van f 13 tot f 15 per kist; de dichte soor ten moesten aan de vismeelfabrieken wor den toegewezen omdat ze de minimumprijs niet meer konden halen. Niet zo dik. De Norma Maria werd Donderdag de hoogste besommer met f 19670 voor ruim 900 kisten, die in een- 13-daagse reis wei-den gevangen. De Jo hannes Polderman bracht het met 600 kis ten tot f 17200 vooi een 13-daagse reis. Van de overige aanvoerdei-s werd de IJM 11 de hoogste met f 2330. Eén grote broer. Voor vandaag was de Claesje als enige trawler aan de markt; de vangst was schraal en bedroeg maar 25 kisten schelvis en piepers, 40 ma kreel, 40 wijting, 150 koolvis, 10 hai'ing, 10 stokkebit en 100 stuks stijve kabel jauwen. Verder waren er weer veel kot ters en enkele kustloggers present. Nog hoop. Tot en met Donderdag avond kwam er nog geen melding van de tiawlervloot voor de Zaterdagmarkt bin nen. Er wordt echter nog wel een trawler verwacht. In en uit. Donderdag kwamen bin nen de KW 65 9 en de RO 46. Naar zee vertrokken de UK 114 28 52 87 15 7 120 80 243, TEX 51, HD 37. IJM 37 372 99 34 SCH 92 en de IJM 73. Opgave tot 16 uur. Weer weg. De Duitse vrachtvaarder „Bohrman". die een lading Noorse haring bracht, is Donderdag weer vei-lrokken.Ook de Hollandse coastei-, die eveneens haring aanvoex-de, vertrok Donderdag weer naar Rotterdam. Marktnieuws. Prijzen: heilbot 2,55- 2.15, gr. tong 3,35-3.20, gr.m. tong 2,41- 2,07, kl.m. tong 2.36-2,03, kl. tong I 2,37- 1,95, kl. tong II 1,82-150, tabot I 2,10- 1,55 per 1 kg. Schartong 31-25, gr.m. schol 37, kl.m. schol 46-42, kl. schol I 43, kl. schol II 48-32, schar 46-31, bot 36-26, v. haring 15,50-10,50. makreel 16-11,50, gr. schelvis 51-47, gr.m. schelvis 59-56 kl.m. schelvis 59-56, kl. schelvis I 59-51, kl. schelvis II 43-38, wijting 16,50-8, gr. gul 38-33, midd. gul 36-33, kl. gul 31-28, kl. haai 17-11, ham 65, poontjes 24-12, kl. koolvis zw. 17,50-14,50, kl. koolvis wit 27-23 per 50 kg. Gr. kabeljauw 148-78, gr. koolvis zw. 38-35, gr. koolvis wit 75-66, gr. leng 78-77 per 125 kg. Aanvoer: 43 kisten ton en tarbot, 6 heilbot, 12 tong schar en schartong, 150 schol, 43 schai-, 33 bot, 255 haring, 470 makreel, 190 schel vis, 965 wijting, 125 kabeljauw en gul, 5 leng, 13 kl. haai, 2 ham, 38 poon, 310 koolvis. 20 diversen totaal 2680 kisten. Besommingen: IJM6 Norma f 19670, IJM20 Polderman f 17200, IJM 23 f 590, I.JM230 f 400, IJM11 f 2330, KW189 f 235, KW35 f 650. ADVERTENTIE BLOEMENDAAL TELEFOON 22145 Ledenvergadering K.V.P. De afdeling Beverwijk van de K.V.P. zal hedenavond in het K.S.A.-gebouw een le denvergadering beleggen. Op deze vergadering kunnen onder meer candidaten voor de komende Tweede Ka- mervei-kiezingen wox-den gesteld. Nieuwe postduivenvereniging stelde vergadering uit De eerste ledenvergadering van de op 24 Januari opgerichte nieuwe postduiven vereniging van de Bond van Zaterdagvlie gers, die Donderdag zou worden gehouden, is uitgesteld. Mede wegens de verhindering van een hoofdbestuurslid zal deze bijeenkomst, waarin ook de naamgeving wordt bespro ken, nu wox-den gehouden Maandagavond in de Da Costa-school. haar echter en kwam bij mijn vader in diens medische boeken neuzen. Tenslotte stemde Millicent er in toe, dat hij medi cijnen zou gaan studeren en hierdoor trachtte ze hem nog meer aan zich te bin den. De dure studie kostte offers en ze liet geen gelegenheid voorbij gaan om hem duidelijk te doen uitkomen, wat hij haar verschuldigd was. Preston, die een gevoe lige jongen was, geloofde werkelijk, dat hij alles in z'n leven aan zijn zuster te danken had". Lynne zat doodstil en staarde Helen aan. „Dat bedoelde hij dus, toen hij zei, dat mijn ouders egoïstisch waren mompelde ze. „Nu begrijp ik 't....". Helen glimlachte. „Millicent liet hem nooit helemaal los", vervolgde ze haar verhaal. „Zelfs niet toen hij een px-aklijk begon en tx-ouwde. Ze had een jongei-e dierbare vriendin misschien de enige vx-iendin, die ze ooit gehad heeft haar naam was Rachel. Samen maakten ze het plan, dat Rachel met Preston zou trouwen en op die manier zou Millicent altijd bij Preston en zijn gezin kunnen blijven. Preston was zo groen als gras en Rachel was ik moet 't toegeven adem benemend mooi. Ze kon ook zeer chai-mant zijn. Preston werd halsovex-kop verliefd op haar en trouwde met de volle instemming van Millicent. De x~est weet je....". „Geloof je dat?", vroeg Lynne zacht. Helen keek haar verwonderd aan. „Weet je 't niét?", vx-oeg ze ernstig. „Maar je hebt toch zeker wel over zijn eei'ste huwelijk gehoord? Rachel maakte zijn leven tot een hel, ze liet hem duidelijk mei-ken, dat hij niets voor haar betekende, en toen er een kind was, was ze buiten zichzelf van woede. Ze liet Millicent, zodra dit mogelijk was, alle zox-g voor Jessica over en zette zelf haar onbezonnen vrolijke leventje voort. Pi-eston's huis was het centrum van par tijen en Millicent had het heft in handen. Ze had door Preston's mislukte huwelijk bex-eikt, wat ze boven alles wilde: ze had een thuis en Preston met zijn kind waren aan haar zorgen overgeleverd. Haar bezits instinct was bevredigd. Rachel's dood maakte, dat haar positie nog verstevigd werd... Heeft Px-eston je hierover wer kelijk nooit iets verteld?" „Nee.maar via jou wist ik er toch wel iéts van. antwoordde Lyne kalm. „Ik heb er nog nooit eerder met je over gesproken", zei Helen ietwat vex-schrikt. „Toch ben ik er door jou iets over te weten gekomen", zei Lynne met een glim lachje. „Ik hoorde je op een keer iets ver tellen aan iemand anders. Hex-inner je je niet, dat je iemand vertelde, waarom Pres ton met mij getx-ouwd was? Het was op mijn trouwdag en ik haatte je om wat je zei, maar dat is nu voorbij. Je vertelde de waarheid, en ik wilde die waarheid niet weten. Helen staarde haar aan. „Hoorde je, wat ik zeifluisterde ze. „O, Lynne, dan begrijp ik 't maar al te goed, dat je me daarna niet meer kon vex-dragen. Wat ik zei, was echter helemaal niet juist. Ik ver telde dat nieuwe verpleegstex-tje over Preston's wraakgevoelens ten opzichte van vrouwen, nietwaar? Inderdaad heeft hij in zijn ellende wel eens dergelijke dingen gezegd, maar hij meende het niet. Preston is er niet de man naar om zich op iemand te wreken.... Jij moet dat weten, Lynne! Wat ik verder zei, kwam vooi*t uit jalou- zie. Ik was jaloers op je, Lynne, en wilde je pijn doen. „Ik begrijp 't", zei Lynne zacht. „Houd je erg veel van hem, Helen?" „Ja", zei ze, „ja Lynne hij betekent alles voor me. Het is al zo, sinds ik een klein meisje was. Ik kende hem zo goed en ik had een diep medelijden met hem, toen ik zag, hoe Rachel zijn leven ondx-agelijk maakte. Ik wilde hem helpen en nam mezelf voor, iedex-e gelegenheid om hem iets van geluk te geven, aan te grijpen. Het was een beetje Jeanne d'Arc-achtig, maar je weet. hoe jonge meisjes zijn, Lynne. Toen Rachel stierf, dacht ik dat mijn kans gekomen was. Preston had een uit stekende reputatie als medicus en dat ver hoogde zijn aanzien in mijn ogen nog meer. Ik was vast van plan hem voor mij te win nen en gelukkig met hem te worden, toen opeens dr. Lynne Thoi-n alles voor me bedierf". Ze hield even op en glimlachte enigs zins triest. „De duivel voer in me", ging ze voort, „en ik begrijp niet, hoe je me nog om je heen verdragen kon, Lynne. Ik deed alles wat ik kon om hem tegen je op te zetten, om zijn aandacht voor mezelf te winnen, maar het was tevergeefs. Er was een aar dige student verliefd op me, maar ik wees zijn attenties ai, omdat ik hem niets vond vergeleken met Px-eston. Op je tx-ouwdag had ik je kunnen vermoorden, en ik deed iels, wat misschien even erg was, ik begon praatjes rond te stx-ooien over Px-eston's haatgevoelens ten opzichte van vrouwen in het algemeen en over zijn gevoelens ten opzichte van jou, die niets met liefde te maken zouden hebbenIk had er later spijt van, Lynne". „Natuurlijk", antwooxxlde Pielen lang zaam. „Meer dan ooit. Hij is altijd zo aar dig voor me en zo geduldig. Hij is nooit boos op me en vindt altijd tijd om naar mijn moeilijkheden te luisteren. Als Pres ton er niet met me over gepx-aat had, zou ik Bill waarschijnlijk nooit ernstig hebben genomen, terwijl ik nuwel, Lynne, ik zal je een geheim vertellen, Bill en ik gaan ons verloven. Ik vind het prettig, dat jij een van de eersten bent, die het weet." Lynne keek haar verwonderd aan. „Ik begrijp 't niet helemaal", zei ze mat, „je gaat je met Bill verloven enje houdt nog van Px-eston?" Helen lachle. „Je moét 't begrijpen", zei ze. „Natuurlijk houd ik van Preston, dat heb ik je al gezegd, maareen meisje kan toch niet eeuwig een man lastig blij ven vallen, als ze niet de minste aanmoe diging krijgt! Preston is niet voor mij be stemd, Lynne, en jij moet dat beter dan wie ook weten! Bill en ik zullen een uit stekend paar worden, Preston gaf me dit baantje speciaal, omdat ik Bill later bij zijn werk zal kunnen helpen, begrijp je. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 6