r „Havnia" naar de Belgische sloper Kennemer c, Lantaarn Afdeling IJmuiden van de ANMB is een levenslustige veertigjarige Katwijkse logger van Scheveningse afkomst: een wisselende roman sinds de te water lating Croed Autorijden Bekende oude Fin op „doorreis" in IJmuiden Old Clothes New ZAT-ERDAG 9 FEBRUARI 1952 revue van de zuidzij „Henk" en „Onderneming" „samen uit", maar niet „samen thuis" W Looddieven stonden te Haarlem terecht Kunstenaars uit Kennemerland exposeren bij Hoogovens „Varia"-varia DSS-bazar verdient warme belangstelling De elftallen voor „Noord" H eruitzending herdenking Eéndags-bazar van „Sursum Corda" JUBILARESSE OP DE VIJFTIENDE Vlag omhoog en feest CJV „Philadelphia" viert zestigjarig bestaan rn Burgerlijke stand Agenda voor Velsen De „Henk", zoals hij was voor de tweede wereldoorlog. DE „HENK" (KW 56) en de „Onderne ming" (KW 175) behoren aan afzon derlijke rederijen. Toch hebben deze twee schepen vrijwel naast elkaar op de hel ling gestaan, vele jaren gezamenlijk op getrokken om later vaneen te gaan om tot nu toe het bedrijf op eigen houtje voort te zetten. Het was de Scheveningse reder Albertus Pronk, die de schepen op eigen kosten in 1918 liet bouwen. Deze reder hield zich allang bezig met de visserij, om precies te zijn, van 1894 af. Bij de overgang van de 19e naar de 20e eeuw telde de rederij A. Pronk twee loggers en vier sloepen. De twee loggers heetten Dina Cornelia (SCH 149), schipper Leendert Jenezon en Bar- tholomeus (SCH 273), schipper Maarten Mos. De sloepen stonden bekend onder de namen Onderneming (SCH 285), schipper Minnekus Westerduin, de Visscherswoning (SCH 334) onder Jacob Mos, de Water geus (SCH 88), schipper Simon de Jong en de Jan Hofland (SCH 33), waar Gijsbert Overduin mee voer. Nadat er enige mutaties hadden plaats gevonden ging de reder er in 1918 toe over om twee nieuwe schepen te laten bouwen. De eerste werd Clara Maria (SCH 23) ge doopt en de andere gaf men de naam Dina Cornelia (SCH 33). De vorige logger van die naam onder het nummer SCH 149 werd afgevoerd. De sloepen waren intus sen ook verdwenen en nadat de twee nieuwe schepen respectievelijk gevoerd door de schippers Albert Grootveld en Arend Groen in gebruik waren genomen had de heer Pronk de beschikking over vijf zeilloggers, waarvan er drie van hout vervaardigd waren. Na vijf jaren aan de haringvisserij te hebben deelgenomen ging het bezit van de rederij Alb. Pronk uiteen. In 1925 kwa men de SCH 23 en de SCH 47 aan de heer J. C. Pronk. De SCH 23, die van 1918 af Clara Maria had geheten verdoopte men in Albert (SCH 23). Het zusje, de Dina Cornelia (SCH 33) vond voor kort een onderkomen bij J. J. van der Toorn, werd net nog verdoopt in J. Hoogenraad Sr. (SCH 33) toen voor beide schepen een nieuwe verandering in het verschiet lag. Zij waren voor Scheveningen verloren omdat een Katwijkse rederij hen over nam. In 1927 gingen zij voor de Visserij Mij. v.h. C. Ouwehand Sr. voor de eerste maal als Katwijkse schepen ter haringvis serij. De Albert was de Henk (KW 56) geworden, Huig van Beelen was er schip per op. De J. Hoogenraad Sr. kreeg de naam Cornelia en de merken KW 175 en dit schip kwam onder commando van Ja cob Schaap. De firma Ouwehand had te vens de loggers Kees (KW 105), de Tine (KW 153) en de C. Ouwehand Sr. (KW 154) er bij gekregen. In de maand December en Januari heb ben twee Velsenaren drie keer een bezoek gebracht aan het buiten „Beeckestein" in Velsen. Het doel was lood te stelen van het huis. Zij verschaften zich aan de achterkant van het lege huis toegang, begaven zich naar het dak en namén daar grote hoe veelheden (meer dan honderd kilogram) tijdens hun bezoeken mee. Half Januari zijn zij aangehouden en aangezien het aan tal diefstallen van metalen toeneemt achtte de officier van justitie te Haarlem het noodzakelijk de verdachten in preventieve hechtenis te houden. Wegens diefstal stonden de Velsenaren (de zesentwintigjarige J. van S. en de twintigjarige M. J. B.) Vrijdagmorgen voor de politierechter te Haarlem terecht. Zij gaven de feiten toe. De officier van justitie herinnerde er in zijn requisitoir aan, dat ei op vele plaatsen lood gestolen wordt. De dieven krijgen er een aardig bedrag voor, doch de eigenaar wordt er de dupe van. Deze moet een aanzienlijke schade betalen, omdat de huizen bij de diefstal meestai vernield worden. Dit is ook op het buiten geschied. Het is de officier van justitie niet bekend of verdachten een misdadige aan leg hebben. Hij achtte het toch gewenst in te grijpen, opdat anderen op de hoogte komen, dat er streng gestraft wordt. De eis luidde een gevangenisstraf van twee maan den met aftrek van voorarrest. Mejuffrouw mr. H. Muller en mr. dr. F. M. J. Minderop bespraken in hun plei dooien het verleden van verdachten. Zij hebben het niet gemakkelijk gehad. In het najaar werden zij werkloos en trachtten aan de kost te komen door lood te stelen. Dit is weliswaar niet de juiste weg. Beiden vroegen een kortere straf dan geëist was op te leggen. De politierechter veroordeelde het twee tal tot een gevangenisstraf van een maand met aftrek van voorarrest. De opkoper J. F. uit Velsen werd ver dacht van opzetheling. Hij had een hoe veelheid van negen kilogram van een dei- verdachten gekocht. De man verklaarde niet begrepen te hebben dat het lood van diefstal afkomstig was. De politierechter was van mening, dat er wel van opzetheling sprake is en legde een straf op van drie weken met aftrek van voorarrest. A. B., die op verzoek van een der ver dachten lood verkocht had, werd wegens heling veroordeeld tot een geldboete van 20, subsidiair twaalf dagen hechtenis. De Henk had voor de overgang naar Katwijk al een motor gekregen, een 120 pk. Bolnes, terwijl de Cornelia in het begin van de Katwijkse periode van een 100 pk. Kromhout werd voorzien. Hut en bak De foto van de Henk KW 56 is hierbij afgedrukt, zoals het schip was voor de tweede wereldoorlog. Lang 29.25, breed 6.67 en diep 2.92 meter, metende 148 bruto- en 75 netto reg. ton voer het vaar tuig in de vijf oorlogsjaren als mijnen veger onder het flottille nummer M 3232. De motor werd vervangen door een 240 pk. Industrie en zoals het thans aan de visserij deelneemt is bij voor de oorlog vergeleken alleen de stuur hut veranderd en heeft men er een bak op geplaatst. Gedurende de laatste jaren is Jac. van der Plas Dzn. schipper op de „Henk" en een bijzonderheid is dat hij de enige Katwijkse schipper is, die in IJmuiden woont. De Cornelia (KW 175), die in 1918 als Dina Cornelia (SCH 33) tegelijk met de „Henk" in dienst werd gesteld bleef ver schoond van vordering door de Kriegs- marine, doch maakte toch een moeilijke periode door. Omstreeks 1932 verkocht de fa. Ouwehand deze logger aan de heren Plokker Van Duijn, die als schipper- eigenaar er de trawlvisserij mede gingen uitoefenen onder de naam Onderneming (KW 175). In de oorlog kwam het vaar tuig terecht bij de nieuw opgerichte rederij Sursum Corda. Het schip nam daarbij een aparte plaats in want voerden de andere schepen namen als Sursum Corda I t.m. IV, de KW 175 hield de oude naam en ook het nummer. Dit overgaan was van korte duur en tenslotte zagen we het schip terecht komen bij de rederij Joh. Parle- vliet Lz., die het thans nog in bezit heeft en van plan is het te moderniseren. Zo zijn beide schepen elk een kant op gegaan, maar zij hebben één doel, de be oefening van de visserij. ARIE VAN DER VEER (Nadruk verboden). In de schaftlokalen van Hoogovens en Mekog is thans een tentoonstelling inge richt van schilderijen, aquarellen, tekenin gen en plastiek, vervaardigd door kunste naars uit Velsen en omgeving. Deze ten toonstelling die tot stand is gekomen met de daadwerkelijke medewerking van de Vereniging tot bevordering van beeldende kunsten in de gemeente Velsen „Felison" bevat werk van: C. Bartels (Driehuis), A. Berhouwer (Beverwijk), A. F. Blok (Vel- sen-N.), P. Brantjes (Uitgeest), J. v. d. Borden (Haarlem), H. J Calkoen (Drie huis), M. de Crasto-Heijnen (Driehuis), G. M. Ettema (Beverwijk), J. W. den Har- tog (Uitgeest); B. Kamp (Driehuis), H. F. Lit (Haarlem), D. v. d. Molen (Santpoort), J. Mul (Uitgeest), W. A. Oepts Wzn. (IJmuiden-O.), M. Schouten (Beverwijk), G. Vis-Visser (Beverwijk). Deze tentoonstelling in het restaurant van Walserij-Oost van de Hoogovens is morgen. Zondag tussen 25 uur voor iedere belangstellende kosteloos toegan kelijk. De toneelvereniging „Varia" speelt op Dinsdag 19 Februari in het Rex Theater het stuk „Aan de oever van de snelle vliet". Een Parijzenaar, de heer H. E. M. Souget, zal de bouwvallige molen bij Abcoude la ten restaureren. De molen had twee eeu wen lang de taak, het waterschap Baam- brugge-Oostzijde te bemalen, maar is thans vervangen door een electrische installatie. Aan de heer Souget is reeds toestemming verleend om van de molen een vacantie- verblijf te maken, onder voorwaarde dat hij tevens de bemalingsinstallatie weer be drijfsklaar zal laten maken, zodat de molen in geval van nood nog dienst kan doen Het bestuur van de buurt- en speeltuin vereniging „D.S.S." in IJmuiden-West wil in de tuin aan de Kanaalstraat graag een glijbaan laten bouwen. De kinderen kun nen in deze tijd nu eemaal niet „met de wind spelen", weshalve het bestuur een bazar projecteerde in het clubhuis van de R.-K. Jeugdbeweging aan de Ka naalstraat. Tweeëntwintighonderd gulden zal het toestel ongeveer gaan kosten, welk bedrag misschien wel voor een derde be taalt kan worden van de baten dezer bazar, die Zaterdagavond om half twaalf zijn poorten zal sluiten. De traditionele attracties, zoals het rad van avontuur, schiettent, grabbelton en een voetbalspel ontbreken natuurlijk niet, nachtmuziek en ra, ra, hoeveel" evenmin. Dit laatste is een kansspel dat ongetwijfeld oortjes op tafel zal brengen. Men kan namelijk raden hoeveel de opbrengst van de bazar is, waar men uiteraard het bedrag van de eigen inzet moet bijtellen. Overigens heeft het bestuur gisteren niet over gebrek aan belangstelling te klagen gehad. „Wel enigszins waar het morele steun van de instanties betreft", aldus de voorzitter M. Broek in zijn openingswoord. De vereniging hoeft echter niet alleen van morele steun te bestaan, want de vierhon derd leden betalen uiteraard hun contri butie en op de feestavonden de enlrée- bewijzen en lootjes. Alles komt ten goede aan de ruim duizend kinderen, die regel matig in de tuin genieten, krieuwen en ADVERTENTIE DUYN's AUTORIJSCHOOL Kalvcrstraat 20 - IJmuidcn-Oost - Tel. 4806 goed opgeborgen zijn. Voor 80 procent is de inrichting van de bazar geschonken door neringdoenden in IJmuiden-West. Zo is de prijs voor de winnaar van „Ra, ra, hoeveel?" een fraaie grote wollen trawler, de „IJM I", natuur getrouw gewikkeld en geborduurd door een manufaclurier in Oucl-IJmuiden. Al met al verdient de bazar een druk bezoek, niet alleen wegens de gezelligheid, maar eens te meer voor het goede doel, dat het bestuur ermee voorstaat. KinheimA.P.G.S. (op „Tussenwijk"): Kinheim: H. B. Daniëls; A. Paap en W. Groeneveld; J. van Iiesselingen, W. Mol en S. de Vries: J. Muskee, Th. van Vuuren, J. H. v. d. Wateren, A. Prinssen en C. Luntz. V.V.B.—D.R.C. (op „Watervliet"): V.V.B.: C. van Veelen; G. v. d. Veldt en K. Kil; A. Both, P. Helder en C. Hoen; H. Souverein, F. Bruinzeel, P. Commandeur, J. van Loon en W. Zand. I.E.V.Spaarndam (op „Rooswijk"): I.E.V.: L. Harsveld; H. Zonneveld en J. v. d. Vlies; A. Leering, W. Michel en S. Slote- maker; J. Schavemaker, J. Duin, W. Castri- cum, N. N. en F. van Aalst. Gistermiddag heeft IJmuiden de Finse stomer „Havnia" teruggezien in IJmuiden. Echter niet zoals verwacht was in haar oorspronkelijke staat, zonder slagzij en met een gerepareerde huid. De Fin, die op 11 December met zware slagzij door de storm de haven werd binnengesleept, keert als dezelfde vleugellamme vogel terug naar zee, nu evenwel achter de sleepboot „Ebro" van L. Smit en Co. te Rotterdam aan, naar de sloper. Het is dus de laatste gang van de 1571 ton metende oude tramp, die in 1888 in Glasgow van stapel liep. Op vierenzestig- jarige leeftijd wordt hij naar de sloper in Brugge getrokken, want de hoge schroot prijzen in België hebben ongetwijfeld de doorslag gegeven tot deze beslissing van de rederij Algot Johanson in Mariënhamm. Waarschijnlijk zullen ook de uit de averij voortkomende reparatiekosten een reden te meer zijn geweest, om het schip nu maar geheel af te schrijven. Men zal zich wellicht herinneren, dat de „Havnia" door de „Holland I" en „II door de sluizen wex-d gesleept naar de papier fabriek, waar de versohoven lading hout, een der oorzaken van de vervroegde „dood" is gelost. Vervolgens ging de Fin op de hel ling van de Amsterdamse Droogdokmaat schappij en het bleek, dat de schade van dien aard was, dat de kosten niet zouden kunnen opwegen tegen een rendabele vaart, per inhoudston voor het schroot betaald door de sloper. Dat het schip niet in Ne- Maandagavond 11 Februari wordt de herdenkingsdienst voor de slaohtoffers der zee, die op 28 Januari in de Oud-Katho lieke Kerk door de samenwerkende reli gieuze groeperingen van Velsen is georga niseerd, in de Hervormde kerk aan de Kanaalstraat her-uitgezonden. Door bij zondere omstandigheden is de oorspronke lijke dienst namelijk per wire-recorder op genomen en op deze manier zullen de velen, die de 28e Januari geen plaats konden vin den in het overvolle kerkgebouw, alsnog de dienst kunnen horen. derland onder de snijbrander is gekomen, is een gevolg van het feit, dat er hier nog geen 100 per inhoudston wordt gegeven. De Oud-Katholieke Vrouwenvereniging „Sursum Corda", welke zich bezig houdt met het vervaardigen van nuttige hand- en naaiwerken om daarmede in vele gevallen de nood van behoeftigen te lenigen, houdt Dinsdag in het Oud-Katholiek verenigings gebouw een ééndagsbazar. Aan deze bazar zijn verschillende attrac ties verbonden, 's Avonds wordt bovendien een „rad van avontuur" ingeschakeld. De bazar wordt 's middags om drie uur officieel geopend en duurt tot 's avonds elf uur. Kort na haar Beverwijkse zuster gaat de afdeling IJmuiden van de Algemene Neder landse Metaalbedrijfsbond haar veertigste verjaardag vieren. Op 15 Febr. 1912 besloot een groepje metaalbewerkers een IJmuidense afdeling van de A.N.M.B. op te richten, „omdat de lonen te laag waren, de werktijden te lang en omdat de sociale voorzie ningen van dien aard waren, dat een organisatie bijna onontbeerlijk begon te worden". Het is niet mogelijk alle ups en downs in al die veertig jaren de revue te laten pas seren. De gegevens en détails van voor de laatste wereldoorlog zijn namelijk alle verloren gegaan, toen de secretaris J. van Leeuwen vlak voor de bevrijding is gefusilleerd. Uit overleveringen" is echter wel het een en ander te destilleren. De oprichters begrepen indertijd heel goed dat voor het stichten van een organisatie veel moed nodig was. De werkgevers wilden in die dagen namelijk nog helemaal niets weten van een bond. Dit weerhield de pioniers zoals het goede pioniers uiteraard be taamt niet om met volle kracht door te zetten. En naarmate de metaalindustrie zich in deze contreien gmg uitbreiden, nam De Christelijke Jongemannen Vereniging „Philadelphia" in Velsen, die vorig jaar Juni haar zestigjarig bestaan zonder feest viering passeerde, heeft hiertoe, wegens het tot stand komen van het Hervormd wijkgebouw aan de Dijckmansstraat, nu wel een mogelijkheid gevonden. De viering van het jubileum wordt Woensdagavond in het wijkhuis gehouden met een bijeenkomst tijdens welke een feestrede zal worden uitgesproken en af gevaardigden van andere verenigingen ge legenheid krijgen hun gelukwensen aan te bieden. Daarna volgt de opvoering van een toneel stuk door krachten uit eigen kring, gere gisseerd door de heer J. Wormsbecher. Stormloodsdiensten gestaakt De heftige windstoten, die vooral in de buien grote snelheid bereikten, dwongen gistermiddag om 16,35 uur de IJmuidense loodsboot tot binnenkomen. Om 17,15 uur staakte ook de loodsdienst van Hoek van Holland de dienst. -,f X''\4w-XX1 De Koninklijke Nederlandse Vereniging „Onze Vloot", laat ter herdenking van de Slag op de Javdzee een gedenkpenning slaan. Op 27 Februari zal het juist tien jaar geleden zijn dat de Nederlandse vloot met de „De Ruytcr" aan de kop, na de heldhaftige strijd tegen de Japanse overmacht ten onderging. Het ontwerp van de gedenkpenning is van Berna Lieftinck, Marva-officier bij de historische sectie van het Ministerie van Marine. Stormvogels in chocolade De naderende feestelijkheden van „Stormvogels", dat evenals V.S.V. dit jaar veertig keer de 31e December heeft beleefd en daarvan deze zomer den volke grootscheeps kond gaat doen, zijn bereids in zwakke afspie gelingen terug te vinden in de étalages onzer versnaperings zaken. Daar is namelijk een in blauwe drukletters gewikkelde chocoladereep verkrijgbaar, waarvan een deel van de op brengst dienen zal om het ju bileumfestijn zo krachtig mo gelijk te doen zijn. Hartelijke mensen, die vo gels. Eerst laten ze je lekker eten om straks des te lekkerder te kunnen feesten. Ondergronds gewroet Er wordt in deze gemeente Velsen, goede lieden, hevig on dergronds gewroet. Ge behoeft er even\Vel uwe evennaaste noch uwe buurman op aan te zien, want het vurig gedoe onder uw en onze voeten wordt niet bedreven door lieden met maskers voor hun bedruppelde neuzen en loerende blikken in hun slinkse ogen, niet door ge spierde kaerels met vlijmende dolken in de okselholte bijlo, neen! Ondergronds wordt Velsen veeleer geteisterd door de heer en mevrouw M. 01 en hun uit gebreid na- en voorgeslacht, die nijver ondergraven wat de mensheid schiep. Nu is een mol een nuttig dier, dat ritnaalden en emelten eet, zoals onze goede „Natte His"-boeken ons reeds in de lagere schoolbanken plachten te vertellen, maar als er dus danige uitbreiding komt van de familie als na dit zachte najaar, dan dalen de verdiensten van de heer en mevrouw met sprongen. Want dan worden ze onrustbarend. Dan worden ze een regelrechte plaag. Een veehouder aan de Hage- lingerweg heeft de molshopen bij dozijnen in zijn kostbaar land geteld en aanpalende tuinbouwers niet minder. Des kundigen zeggen, dat er met HCH iets aan te doen is, wal dat dan ook mag zijn, maar. merken zij er schelms bij op: je jaagt ze dan wel naar je buurman. Wie daarop let is echter een ondemocratische kniesoor. Pas op was, want was was weg. Sluipende onverlaten loeren op de propere Velsense was, als de bolle wind des Maandags zoveel Hollandse degelijkheid aan de drooglijnen laat zien. Méér dan één keer al moesten huisvrouwen gewaar worden, dat lakens en slopen, tedere camisoles en andere kostbare textilia uit de knijpers ge rukt waren. En zulks zelfs in de schemer tussen zes en zeven uur, toen een Santpoorlse huis moeder moest missen, wat haar linnenkast zo node ontberen kan. Later aan de Zeeweg in IJmuiden nog eens. Zodat het raadzaam lijkt, de vlugvinge- rige heren, die de was terloops komen keuren, voor te zijn en de drooglijn tijdig te „rissen" voor het blanke resultaat van een dag hard werken in gore vuisten verdwijnt. Ogen open De dier-minnende Velsena ren, die de pijn aan het beest aangedaan een werkelijke gru wel is, zouden samen een hele boel kunnen doen aan de ver mindering van die pijn. Alleen maar door hun ogen open te houden, als onbezoldigde privé- inspecteurtjes langs 's Heeren wegen te gaan en hun oren te spitsen bij misstanden. Welke er nog genoeg zijn, elke dag weer. Elke dag blaft een ketting hond zijn keel rauw op een of ander boerenerf („en dat kreng is zo vals als de nacht, meneer". „Maar geen enkele hond is van natui-e vals, maar wordt vals gemaakt". „Moejedr maari'is te dicht bijkomme". „U zou ook vals worden aan zo'n zware ketting") en elke dag wordt er wel een paard af getuigd als er net geen politie ;n de buurt is. Een overredend, vriendelijk gesprek met de hondenhouder of de paarden „slager" kan wonderen doen. En als dat niet helpt is het telefoonnummer van de politie nog altijd 4745. Let er eens op, als u helpen wilt. In de gouden gloria Dinsdag staat de huiskamer van de bloemenman Martinus Jonker aan de Bloemendaalse- sti-aatweg 135 nog voller met Flora's kinderen dan de winkel gewoonlijk. Want dan is deze populaire figuur vijftig jaar in de gelukkige echt verbonden met Josina Jonkex-Roeland. De echtelieden vieren hel feest vanavond al in „Rosen- haghe" te Haarlem en zullen dan nog wel eens terugdenken aaix de eerste moeilijke jaren, toen de tuinmansknecht Mar tinus door een Santpoortse grondbezitter met vijf kinde- x-en „achter zich" boudweg op straat werd gezet omdat er geen werk meer was en hij ziek werd. Maar het jonge echtpaar liet zich niet voor één gat vangen zoals het later in de bezetting uit den treure bewe zen heeft en begon een bloe- menhandeltje. In de hal van het Provinciaal Ziekenhuis ging de affaix-e van start en later werd Jonker een bekende figuur op de IJmuidense bloe menmarkt, die op het toen malige Willemsplein resideer- de. En tenslotte, nu 27 jaar ge leden, begon in Santpooi't de winkel op toeren te komen. Het gezüx met de zes zoons heeft bewogen oorlogsjaren ge kend: de N.S.B. zocht de baas en pikte de vrouw in, toen de baas net op tijd maakte, dat hij onderdook wegens het verdon keremanen van een Joods kindje en andere goede wer ken. Josina wérd via het Vel sense politiebureau, dat in die dagen nog een zeer wrede naam had, naar de Rotterdam se vrouwengevangenis ge bracht, waar ze haar opboi'gen. Ze hield zich uitnemend van de domme en op een vx-aag dat herinnex-t de bruid zich nog heel scherp of ze dan nooit kranten las, kwam het puntige antwoord: „Alleen stichtelijke blaadjes en die komen tegen woordig niet meer uit." De N.S.B. boos. En toen ze eenmaal weer vrij was, kwam de evacuatie er nog eens over heen, zodat de zaak met kunst en vliegwerk en de steun van een Santpoortse boer in stand kon worden gehouden. De be vrijding bracht de vermoeide moeder van zes zonen in het getuigenbankje voor de zaak- Oldeman, maar tenslotte kwam alles op zijn normale pootjes terecht, want de oud-illegalen bezorgden haar een welver diende rustkuur op het paleis ,,'t Loo". Vader Jonker, vitaal ondanks vele operaties, onder meer be stuurder van Santpoorts Bloei, de winkeliersvereniging en de oud-illegalen, 71 jaar, moe der Jonkex-, levendig, bij-de- pinken en twee jaar jonger: een gemeend „proficiat" voor vanavond en Dinsdag en dat ge in de kx-ing der kindex-en, 14 kleinkinderen en de verwar- mend-grote vx-iendschapski-ing nog maar vele, vele jaren moogt doorbrengen. LAMPENIER ook de afdeling IJmuiden in betekenis toe. In 1932 bijvoorbeeld stonden vijfhonderd leden ingeschreven, welk aantal in de hier op volgende crisisjaren terugliep tot onge veer 360. De afdeling verloor haar basis evenwel niet en een gestadige groei had tot gevolg dat in 1939 621 arbeiders lid waren van dit onderdeel van het N.V.V. De oorlog was ook voor de afd. IJmui den van de A.N.M.B. een barricade die met de grootste moeite genomen kon wor den. In 1942 legde het bestuur de touwtjes naast zich neer doch direct na de bevrij ding besloot een driemanschap de taak weer op de schouders te nemen. De heren Rijk de Waal, Geert Dekker en Henk Veen- stx-a vormden het voorlopig bestuur. Het aantal leden bestond toen uit zestig, dat langzaam maar zeker ging stijgen. Bij de afdeling sloten zich ongeveer vijf tig leden aan van „Mercurius", de organi satie voor het handels- en kantoorperso neel, uitsluitend evenwel degenen, die werkzaam zijn in de metaalbranche. In 1951 kwam de bedrijfstaksgewijze organisatie en deze omschakeling voltrok zich glad. Een jaar van vriendschappelijke arbeid met de voormalige B.W.T.O. ligt achter het bestuur van de afdeling IJmuiden. Zevenhonderd Op het ogenblik zijn zevenhonderd werkers als lid ingeschreven en het getal is nog steeds wassende. Het gi'ootste deel is in dienst bij de Hoogovens, maar ook uit andere bedrijven zijn metaalbewerkers zich komen aanmelden. Twee bestuurders zullen niet licht ver geten worden; Piet Schaar en Rijk de Waal. Beiden hebben de afdeling IJmuiden in de moeilijkste periode vorm en inhoud ge geven. Maar ook in het huidige bestuur hebben mannen zitting, die weten welke normen in deze tijd moeten worden aange legd om een sterke organisatie te kunnen bouwen. Voorzitter Geert Dekker, secre taris B. Stenneken penningmeester J. Stol en de andere roergangers hebben hart voor de zaak en zijn zich bewust van de verant- wooi-delijkheid. De samenwerking met de andere organisaties is voortreffelijk. In het verleden kwam het bestuur eens in de twee maanden bijeen om met de leiders van de katholieke en christelijke bonden overleg' te plegen. Dit is kortelings echter niet meer mogeliik gebleken wegens de ploegendiensten. Het merendeel van de be stuursleden van de drie bonden werkt na melijk bij de Hoogovens. De zestiende recipiëert het bestuur in de foyer van het Rex.Theater en de negen tiende komen de leden met hun introducés naar hetzelfde gebouw, waar op het toneel een vrolijke x-evue gepresenteerd zal wor den onder de titel „In de stemming". Mede werkenden zijn onder anderen, Peter Pech, Willy Nus. Cas Rus. de twee Corita's, Willy Rex. Nol van Dijk en Willy Alberti. De heer H. J. van der Bom, oud-bonds voorzitter, zal aan het begin van deze avond een feestrede uitspreken. GEBOREN: E. Wilderom—Brandjes, d. Kennemerlaan 114. IJmuiden; A. Ackermans Braber, d., Bornstraat 13. Velsen-N.; D. H. Laurent—van Balen. d.. Schaepmanlaan 5, Driehuis: C. Langbroek—Uiterwijk Winkel, d.. Kortenaerstraat 12, IJmuiden-O.: K. Web- bevan der Steen. z.. van Broekhuijsenstraat 21. IJmuiden-O.: A. M. F. van den Heuvel Uijtenbroek, z.. Eemstraat 26. IJmuiden: E. de Pagter—Wouda. z„ Schulpweg 139, Velsen- Noord: A. de Vriesvan Gelder, z.. Neptu- nusstraat 44. IJmuiden: L. Buut kampKluin, d.. Platvoetstraat 13. Santpoort. OVERLEDEN: A. G. van Driel, 66 j.. echt genoot van E. M. Wirsing, Olga von Götsch- laan 3, SantDOort. ONDERTROUWD: Th. Oostervcer. Jan Evertsenstraa't 18, Haarlem en H. C. Eekcn, Kennemerlaan 15, IJmuiden; W. Viskil, Lange Nieuwstraat 498, IJmuiden-O. en M. Slings, Middendorpstraat 1 rd, Velsen: P. J. van Roon. van Diepenstraat 44. Velsen-N. en A. T. Spring in 't Veld. Ogelwightstraat 30. Vel sen-N.; C. Klaver, Cvpressenstraat 35. IJmui- den-O. en H. J. Goedhart, J. P. Coenstraat 69. IJmuiden, toek. adres: J. P. Coenstraat 69. IJmuiden; G. Jongejan, Planciusstraat 8, TJmuiden-O. en L. Harms, President Steyn- straat 3 rd. IJmuiden: toek. adres: Pres. Steynstraat 3 rd. IJmuiden: E. A. de Jager, Bestevaersti-aat 39 I. Amsterdam en H. Ro- meijn, IJmuiderstraatweg 61, IJmuiden; T. Spinder, Bloemendaalseweg 165, Blocmen- daal en L. Po9t, Oosterduinplein 78. IJmui- den-O.. toek. adres: Distellaan 4 II, Bloemen- daal; P. M. de Ruijter. Trompstraat 35. IJmui- den-O. en A. Redelijkheid, Daltonstraat 6, IJmuiden; A. J. D. Schul. Hagelingerweg 347, Driehuis en W. A. Oepts. Zeeweg 295, IJrnui- den-O.: K. D. Henstra. Spaarnrijkstraat 63, Haarlem en II. H. Rollfs of Roelofs, Rem- brandtlaan 13, IJmuiden-O. GEHUWD: G. C. Duin en E. C. Welp; J. C. Timmermans en M. J. Webbe; J. H. Martens en G. LutkeSchipholt; D.. van Heijst en G. A. Wenning, Schoutenstraat 14, IJmuiden; P. van Schooten en J. H. A. Smakman. ADVERTENTIE reinigt uw kleding Chemische reiniging Koningsplein 8 - IJmuiden - Tel. 4886 Zatei'dag 9 Februari. Raadhuis, 10.30-11.30 uur: spreekuur wet houder van Financiën. Thalia, 19 en 21.15 uur: „Asfalt.iungle". R.K. Clubhuis, Kanaalstraat: bazar ten bate van het jeugdwerk van de speeltuinver eniging D.S.S. Rex, 14 uur: Speciale kindervoorstelling „Bommel en Tom Poes bij de rover hoofdman". Zondag 10 Februari. Thalia, 15 uur: „De wens, die waarheid werd"; 19 en 21.15 uur: „Asfaltjungle". Rex, 15 en 20 uur: „Burcht der haat" Maandag 11 Februari. Raadhuis, 10-12 uur: spreekuur burge meester. Nutsbibliotheek: geopend van 19-21.30 uur. Thalia, 20 u.: „Gevleugelde Kruisvaax'ders" Rex, 20 uur: „Burcht der haat".

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 9