Hilversumse constructeur doet gooi naar moeilijk compromis Studiefonds van f250.000 voor kinderen van werknemers WEK DE GAL IN UW LEVER OP De radio geeft Dinsdag Werkspoor bestond 125 jaar Ir. M. H. Damme Sr. benoemd tot Commandeur in de Orde van Oranje Nassau Vier Italianen door lawines gedood PANDA'S HEREN-LEVEN Overeenstemming bij vooroverleg met de West ONHOUDBARE TOESTAND 2 Bromauto-voor-iedereeri Italiaanse opera nu ook in grote steden Tientallen gewonden bij botsing tussen autobussen Twee doden bij verkeers ongeluk in Stolwijk HOOFDPIJN? ONTSPANNING.... ORANJEBOOM BIER! Etage in Den Haag uitgebrand Agenda voor Haarlem S or optimistclubs hielden jaarvergadering 'n TIP VAN BOOTZ Heringa Wuthrich Eind Maart of begin April Ronde Tafel-conferentie Coningin woonde gedeelte der diesviering te Leiden bij MAANDAG 11 FEBRUARI 1952 Niet afgeschrikt door de lange reeks fail lissementen van constructeurs van minia tuur-auto's in het buitenland heeft een Hilversummer het gewaagd om ook met zo'n driewielige hakkepoffer op de prop pen te komen. Hij heeft het geval de Anti- lope-bromauto genoemd. De afkeer van lopen, die de twintigste eeuwer eigen is, heeft tot de constructie aanleiding gegeven, tezamen met de platte portemonnaie, die eveneens een veel voor komend kenmerk van de mens in dit tijds gewicht is. Vandaar de vurig gekoesterde droom van „de goedkope auto voor ieder een", die zich overigens voorshands nog steeds in dat nevelig stadium bevindt. En degenen die haar trachtten te verwezen lijken zijn iedere keer met een ongemeen harde klap in de al even harde werkelijk heid teruggekomen. In werkelijkheid is namelijk steeds ge bleken, dat het niet eenvoudig is een com promis tussen redelijke snelheid, grote so liditeit, veiligheid, behoorlijke beschutting en uiterste lichtheid te bereiken voor een aanschaffingsprijs van zeg duizend gulden en onderhouds- en benzinekosten ten be drage van pak weg: dertig gulden in de maand. Daarom zijn wij Zaterdag zo benieuwd naar Hilversum gegaan om het proto-type van de Antilope te zien, dat daar door zijn constructeurs in het licht van de publici teit werd geplaatst. Het is inderdaad een uiterst eenvoudig wagentje. Het ziet er ongeveer uit als een doormidden gezaagde cylinder met drie dunne wieltjes er onder. Het biedt plaats aan twee personen, die achter elkaar gezeten, ongeveer de ruimte en het comfort genieten dat een flinke Vliegende Hollander biedt met een zeiltje boven het hoofd. En het zal ongeveer veer tienhonderd gulden gaan kosten. De Antilope wordt voortbewogen door een 60 cc J.L.O.-carriermotor, die zich boven het voorwiel bevindt, dat hij met een ketting aandrijft. Een versnellingsbak bezit het wagentje niet. Remmen daaren tegen wel, namelijk twee trommelremmen achter, die op een voetpedaal werken en een torpedonaaf voor, die met de handrem wordt bediend. Het chassis bestaat uit een buizen-frame. Het starten geschiedt door het draaien aan een grote slinger, die de achterwielen aandrijft. Heeft het geval enige vaart, dan laat men de koppeling los ADVERTENTIE D ruit 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uv lever een liter gal ln uw Ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's LeverpiUetjes. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.25 De groenteman. 9.35 Platen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Voor zieken. 11.30 Sopraan en piano. 11.45 Piano. 12.00 Orgel en accordeon. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Pianoduo. 13.00 Nieuws. 13.20 Promenade-orkest. 14.00 Voor de huis vrouw. 14.30 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Platen. 15.30 Onze Amerikaanse buren. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 16.50 Kinderkoor. 17.15 Platen. 17.30 Alt en piano. 18.00 Nieuws. 18.15 Amusementsmuziek. 18.40 Surinaamse volksmuziek. 18.55 Voor kinderen. 19.00 Piano. 19.15 Paris vous parle. 19.20 Fanfare orkest. 19.45 De kunst van het discussiëren. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Ge varieerd programma. 21.15 Vragenbeantwoor- ding. 21.35 Lichte muziek. 22.05 Dit is uw land, uw volk, klankbeeld. 22.45 Buitenlands overzicht 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 9.40 Licht baken, causerie. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.3012.33 Weerbericht. 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Nieuws van de luchtmacht. 13.25 Amusementsmuziek. 14.00 Gevarieerd programma. 14.55 Platen. 15.00 Schoolradio. 15.30 Ben je zestig?. 16.00 Voor zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Banten en zijn bewoners. 18.00 Nieuws. 18.15 Valentijndag in Nederland. 18.20 Sport. 18.30 Platen. 18.45 Cursus voor lekenspelers. 19.00 Hier is vrij Europa, vaudeville-programma. 19.30 Platen. 19.40 Dit is leven. 19.50 Platen. 20.00 Nieuws. 20.08 De gewone man. 20.15 Philharmonisch orkest. 20.40 Actualiteiten. 21.30 Dokter. 21.40 Piano. 22.00 Bariton en piano. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Gezond gezin, causerie. 23.25—24.00 Platen. TELEVISIE (VARA) 20.15—21.15 „Hoe boksen moet zijn"; Weer- overzicht; „Feesten in India" (film); „Klein SDieghdtjens van grote saecken". BRUSSEL, 324 M. 12.00 Verzoekprogramma. 12.30 Weerbe richt. 12.34 Platen. 12.50 Koersen. 12.55 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 14.00 Schoolradio. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor kleuters. 17.30 Platen. 17.50 Boeken- sniegel. 18.00 Jeugd en muziek. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 H spel. 21.10 Orkest. 21.30 Viool en altvioc' 45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 1. n voorstellen.,.. 22.45 Platen. 22.5523.00 Nieuws. en dan slaat de motor aan. Men ziet, brom-auto is een wonder van eenvoud. de Nog niet geprobeerd Ziehier de technische gegevens voorzover deze ons werden verstrekt en voorzover wij ze konden controleren. Een aantal vra gen moest nog onbeantwoord blijven. Zo informeerden wij naar het gewicht, maar het bleek, dat men de wagen nog niet ge wogen had. De topsnelheid werd opgegeven als 55 km per uur en het benzine-verbruik als 1 op 55. Maar bij informatie bleek, dat dit de cijfers waren, waarop de construc teurs hóópten. Zonder het gewicht te ken nen, lijkt ons dit een optimistische reke- narij. Ook de vraag bij welke helling en bij welke windkracht tégen, het wagentje in derdaad anti-loopse neigingen zou verto nen, moest onbeantwoord blijven. Dat was allemaal nog niet uitgeprobeerd. Wat de soliditeit van het wel zéér lichte karretje aangaat, dat kan slechts de tijd Ieren. Te onzer geruststelling zeiden de constructeurs echter, dat alle onderdelen érg goedkoop zijn. Hetgeen het onaangena me van pech onderweg niet uitschakelt, al is het karretje inderdaad niet bedoeld om er even mee naar Parijs te rijden. Wij zijn in de gelegenheid geweest om even in de brom-auto te rijden en inder daad, een kind kan de was doen. Alleen moest onze passagier uitstappen toen wij uit een bocht een heilinkje op wilden. Het afslaan van de motor kan echter ook door de stugheid van het hieuwige veroorzaakt zijn. De constructeurs verzekerden ons, dat het ding als de spreekwoordelijke trein op de weg lag, maar wij vonden dat het erg bibberig en zwieperig stuurde. Achteruit duwen Er resten dan tot slot nog enige lastige problemen. Achteruit rijden is onmogelijk en kan ondanks de zeer kleine draaicirkel toch wel eens noodzakelijk zijn. Het enige wat er dan op zit, is uit te stappen en het karretje terug te duwen. En dan is er nog het stallingsprobleem. Men kan de brom mer in portaal of schuur neerzetten, maar dan moet men toch een flinke deur hebben. Wanneer wij nu nog'vermelden, dat op zijn zachtst gezegd, de Antilope niet hele maal het uiterlijk schoon bezit van zijn naamgenoot op vier benen, dan is dat ons onbelangrijkste bezwaar, want het gaat in de eerste plaats om de nuttigheid. Rest de verkeersveiligheid. Wanneer deze of een soortgelijke brom-auto in groten getale op de weg zou verschijnen en daarmee nog weer een andere snelheidsklasse in het ver keer zou brengen, wel dan zouden wij niet gaarne minister van Verkeer en Waterstaat zijn. Het Concertbureau Internationale zal gedurende de maanden April en Mei een Italiaans opera-ensemble (onder de naam Compania d'Opera Italiana) in Nederland doen optreden. Het ministerie van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen heeft toe stemming gegeven in die periode uitvoe ringen te geven niet alleen in de grotere provincieplaatsen doch ook in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht, in welke steden sedert de bevrijding nog geen Ita liaanse operavoorstellingen werden toe gestaan. Te Almelo is Zaterdag in tegenwoordig heid van minister-president dr. W. Drees een op initiatief van de Nederlands Hervorm de Gemeente gebouwd tehuis voor bejaarden De Klokkenbelt" geopend. Het tehuis biedt plaats aan 200 bejaarden. De totale kosten hebben circa f 1.700.000 bedragen. In de heden gehouden trekking der Staatsloterij is op no. 15299 een prijs van f20.000 gevallen. Tengevolge van de gladheid van de weg is Zondagmorgen in een scherpe bocht op een smal weggedeelte tussen Doetinchem en Varsseveld een bus van de Gelderse Tramwegen geslipt en tegen een uit de richting Doetinchem komende bus van de zelfde maatschappij gebotst. Beide bussen werden ernstig beschadigd. Een der chauf feurs raakte bekneld tussen stuur en zit plaats. Zijn beide knieschijven bleken ge broken te zijn. Een conductrice en een 72- jarige dame liepen een hersenschudding op. Twintig passagiers kregen min of meer ernstige kwetsuren. Veertien van hen zijn ter plaatse verbonden en daarna naar het ziekenhuis te Doetinchem overgebracht. De meesten konden in de loop van de dag huis waarts keren. Dame verloor een arm bü auto-ongeluk Zondagmiddag is een met grote snelheid uit de richting Utrecht komende personen auto vermoedelijk doordat de wagen slipte, uit de bocht gevlogen, die de rijksweg tus sen Ede en De Klomp maakt ter hoogte van de boerderij Nieuwe Wetering. De auto. die bestuurd werd door de 44- jarige J. W. L. van H. uit Den Haag, botste tegen een boom. Het rechterportier werd er af gescheurd en de rechterarm van de echtgenote van de bestuurder werd haar van het lichaam gerukt. Na de eerste botsing ramde de wagen nog twee andere bomen, waardoor er van de wagen weinig meer heel bleef. De bestuur der en twee kinderen kregen minder ern stig letsel. Allen werden naar het Juliana- ziekenhuis in Ede vervoerd. Mevrouw Van H. verkeert in zeer zorgwekkende toestand. Vrijdagavond is de 23-jarige motorrijder M. V.' in Stolwijk bij Gouda op een donkere en smalle weg op drie dames ingereden. De 56-jarige mevrouw Both en de mo torrijder, beiden uit Stolwijk, werden zo ernstig gewond, dat zij na overbrenging naar het ziekenhuis in Gouda zijn over leden. De N.V. Werkspoor te Amsterdam en Utrecht heeft Zaterdag haar 125-jarig be staan gevierd. De president-directeur ir. M H. Damme Sr. hield in de pas geopende ontspanningszaal van het Amsterdamse be drijf een rede, waarin liij hulde bracht aan de stichter van Werkspoor, Paul van Vlis singen. Hij deelde voorts mede dat met goedkeuring van het college van Rijksbe middelaars een bedrag van 250.000 be schikbaar wordt gesteld om de opleiding en studie te bekostigen van kinderen van werknemers van Werkspoor. De minister van Economische Zaken prof. dr. J. R. M. van den Brink, hield hier na een toespraak, waarin hij Werkspoor gelukwenste met het jubileum. De minister deelde mede dat de Koningin ir. M. H Damme had benoemd tot Commandeur in de Orde van Oranje Nassau. In deze onder scheiding moet men tevens de grote waar dering der regering zien voor het gehele bedrijf, aldus de minister. „Wij kunnen uit de geschiedenis van dit bedrijf enige lessen trekken", vervolgde de minister. Hij memoreerde hoe in 1827 Paul van Vlissingen, de stichter van het bedrijf een verzoek voor financiële steun tot de overheid richtte en hoe de toenmalige ad ministrateur van nationale nijverheid een ongunstig rapport uitbracht, waarin hij de Koning adviseerde om geen steun te ver- ADVERTENTIE Mijnhardt's Hoofdpijnpoeder». Doos 47 cent ADVERTENTIE In een huis op de hoek van de Prins Hendrikstraat en de Roggeveenstraat heeft in de afgelopen nacht een felle brand ge woed. De brand ontstond op de eerste etage. In een kwartier tijds werden daar kostbaar meubilair, Perzische tapijten, gordijnen, houtwerk en de inventarissen der slaapkamers vernietigd. De bovenste etage, waar een gezin van vier personen woonde, kreeg aanzienlijke schade. De acht beWohers van het huis hebben zo snel de vlucht moeten nemen, dat zij geen gelegenheid hadden iets mëe te nemen. Daar in een hoek ,waar de brand begon, een radiotoestel stond, vermoedt men dat kortsluiting te oorzaak is geweest. JAGERMEESTER VAN DE KONINGIN Tot jagermeester in buitengewone dienst van H.M. de Koningin is benoemd mr. K. J. G. baron van Hardenbroek van Berg ambacht, burgemeester van Benmebroek. ADVERTENTIE MAANDAG 11 FEBRUARI De Leeuwerik: Partij van de Arbeid, open bare vergadering: onderwerp „De melksane- ring", 8 uur. Concertgebouw: K.R.O.-parade, 8 uur. Luxor: „Morgen is te laat", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: Trommen des doods", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De fluitende pijl", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Meisje ontvoerd", 13 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva (Heemstede): „De man in het zwart", 18 jaar, 8.15 uur. Rembrandt: „Show boat", alle leeft., 7 en 9.15 u. Palace: „Ivoor jagers", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 12 FEBRUARI Minerva (Heemstede): Concert van de Hon gaarse violiste Johanna Martzy, 8.15 uur. Nassauplein 8: Soefiebeweging declamatie Pine Beider van een mysteriespel van Inayat Khan, 8 uur. Rembrandt, Palace: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: 2, 7 en 9-15 uur. City: 2.15, 4.30 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2.30. 7 en 9.15 u. Frans Hals: 2.30 en 8 uur. Koningin woonde bijeenkomst in Utrecht bij De jaarvergadering van de Nationale Unie der Nederlandse Soroptimistclubs, die Zaterdag in Utrecht werd gehouden, werd bijgewoond door Koningin Juliana. Prof. dr. F. J. J. Buytendijk, hoogleraar in de algemene psychologie te Utrecht, sprak over „Het vrijetijdsprobleem voor de werkende vrouw". Hij zei onder meer dat de vrouw van heden zich in alle richtingen en op elk gebied kan ontplooien. Zij is een rad in de maatschappelijke machine ge worden en vindt daarin bevrediging. Geluk ligt echter elders en wordt door het werk om den brode vaak bedreigd. Het geldt hier echter niet zozeer een vrouwelijk als wel een algemeen menselijk probleem: na het ingespannen werken is ontspanning nodig, zowel lichamelijk als geestelijk. De vrouw moet niet slechts kunnen beschik ken over eigen levensruimte, maar ook de vrije beschikking hebben over tijd. Dan pas zal in onze gemeenschap ook de wer kende vrouw de volwaardige menselijk heid vertegenwoordigen en gelukkig kun nen zijn, als zij het geluk in persoonlijke vrijheid en in haar persoonlijke wereld ontdekt. Hierna werd een door de UNAC beschik baar gestelde film vertoond, die een beeld gaf van het troosteloze bestaan der „ver plaatste personen". Na een gezamenlijke maaltijd werd het nieuwe bestuur geïnstalleerd. De nieuwe presidente is mej. M. C. Corbeau uit Arn hem. Het veer VlissingenBreskens vaart weer volgens de dienstregeling. De veerboot „Prins Bernhard" die-,in reparatie is geweest, is weer in de vaart gekomen. ADVERTENTIE Wat zal er 't noodlot ons geven, Een moeilijk of 'n zorgeloos leven? Dat weten we niet. Maar bij vreugd en verdriet, Zal Tip van Bootz uitkomst ons geven. Inz. Hr. A. M. Eindhoven ontv. 1 fles TIP lenen. „Men kan hieruit zien, dat een on gunstig rapport aan de wieg van een bedrijf als dit blijkbaar niet behoeft te betekenen dat het geen voorspoedige toekomst zal hebben", zei de minister. Een tweede be roep op de regering in 1836 had meer succes. De minister sprak verder over het bij zonder moeilijke jaar 1934, toen Werkspoor zich aan de rand van de afgrond bevond. Slechts dank zij de vasthoudendheid en het goede initiatief van de leiding heeft het bedrijf zich toen staande weten te houden. Er volgde nog een rij sprekers, van wie de meesten werkzaam zijn bij het bedrijf. Mr. J. J. van der Velde, wethouder van Amsterdam, dankte namens het gemeente bestuur ir. Damme voor alles wat Werk spoor in de afgelopen 125 jaar voor de hoofdstad heeft gedaan. Hierna bezichtigden de 600 genodigden de jubileumtentoonstelling, ,die Werkspoor heeft ingericht. Des middags werd een zeer druk bezochte receptie gehouden. Door lawines zijn Zondag in de Vallei Alpicella San Giacomo bij de Italiaans Zwitserse grens vier personen om het leven gekomen. Door een lawine werden drie arbeiders bedolven. Italiaanse grens wachten snelden naar de plaats waar de lawine was neergekomen. Drie van hen werden door een tweede lawine bedolven en slechts twee van hen konden worden gered. De bewoners van Campotosto. een dorp in de Abruzzen (Midden-Italië), hebben verzocht voedsel en geneesmiddelen te zenden, daar zij reeds drie weken tenge volge van zware sneeuwval van de buiten wereld zijn afgesneden. In Noord-Italië is het dorp St. Anna Dalfaedo sinds enige dagen door sneeuw geïsoleerd. Vele dorpen in het Zwarte Woud en het gebied van de Eifel (Duitsland) zijn door de sneeuw van de buitenwereld afgesloten Op sommige plaatsen ligt de sneeuw drie meter hoog. Zware sneeuwval heeft in de afgelopen 48 uur een reeks lawines in Zwitserland veroorzaakt. Er zijn evenwel geen slacht offers te betreuren. Het dorpje Schwanden in het Berner Oberland zit zonder water daar de watervoorziening door een lawine onklaar geraakt is. ADVERTENTIE HAARLEM Electrische installaties Luidsprekende telefoon-installaties 39. Toen de regenpijp het nu uiteindelijk begaf, gebeurde er van alles tegelijk. Pan da stootte een aantal gillen rat terwijl hij door de lucht suisde; Graaf Gaston echter sprak, al vallend, onverstoorbaar: „Ik zie veuralsnog geen reden tot opwinding, he ides.' Bovendien wilde je toch zo graeg die Vleermuis vangen, hall? Wel dit schijnt je kans te worden!" En daarin had de edel man gelijk, want per regenpijp bewogen zij zich toevallig met een geweldige snel heid naar het platte dak, waarover juist de Vleermuis-rover zich uit de voeten maakte! HohohohoHaha! Ho-jol", aldus de onverlaat: „Vallen! Ha! Ik weg! Ho- ho!" Voor Jolliepop, die beneden stond, ivas een enkele seconde voldoende om dit afgrijselijk toneel te overzien. „Wij vallen", mompelde hij, „en wanneer ik mij niet vergis vallen wij regelrecht in de afgrij selijke klauwen van de Vleermuis! Ik moet ons onmiddellijk gaan assisteren! Ik kan hier niet werkeloos blijven staan!" En zo mompelend rende de onverschrokken be diende een deur binnen, waarvan verwacht kon worden dat deze toegang gaf tot 't dak waarop zich het drama afspeelde. Maar hij was te laat. De tot het uiterste beproefde regenpijp viel met ontzaglijke kracht neer, brak tegen de rand van het dak en wierp zodoende Panda en de Graaf met een schok van zich af.... en deze twee smakten nu bovenop de vluchtende Vleermuis-rover. We mogen wel zeggendat het lachen deze schurk voor een ogenblik verging; Graaf Gaston mompelde nog: „Hoe eenvoudig gaet dit, zag! Weinig opwindend...." en daarna werd alles een ogenblikje donker om hem heen; en Panda was voor het mo ment geheel versuft. We zullen moeten zien, of de Vleermuis-Rover nog in slaat is, gebruik te maken van deze tijdelijke verdoving onzer vrienden. Het vooroverleg tussen de gemachtigden van de regeringen der drie rijksdelen, Ne derland, de Nederlandse Antillen en Suri name, loopt thans ten einde. Vandaag en Dinsdag zullen er nog enkele besprekingen worden gehouden. De gemachtigden van de regering der drie rijksdelen zijn voldaan over de tijdens het vooroverleg bereikte resultaten. Hoe wel het overleg op bepaalde punten moei lijk was geweest, is men ten slotte tot een algehele overeenstemming gekomen. Het overleg liep over de staatsrechtelijke be trekkingen tussen de drie rijksdelen in de definitieve rechtsorde en het vaststellen van wat daarin onder gemeenschappelijke belangen dient te worden verstaan. Verder is het werkschema voor de komende Ronde Tafel-conferentie behandeld. Dit werk schema is thans in ontwerp vrijwel gereed. De bijeenkomst zal vermoedelijk eind Maart of begin April kunnen worden ge opend. Koningin Juliana heeft als oud-studente der Leidse universiteit Zondag enige plech tigheden bijgewoond ter gelegenheid van de viering van de 377ste dies natalis van deze academie. Zondag omstreeks het middaguur arri veerde de Koningin per auto bij de Zuider- kerk te Leiden, waar zij temidden van haar jaargenoten de bijeenkomst bijwoonde van de Christen Studentenraad,welks voor zitter, pater P. Gussen Ó.F.M. een inleidend woord sprak over de civitas-gedachte. Prof. dr. E. A. D. E. Carp enprof. dr. A. J. M. Holmer hielden voordrachten over het onderwerp „Geloof en mensbeschouwing". Nadien begaf de Koningin zich met haar studievriendinnen te voet naar „De Doelen" waar zij aan een reiinistenlunch aanzat. In de middaguren woonde de vorstin in het groot-auditorium het studium generale bij. ADVERTENTIE Kinderrijke gezinnen zijn de dupe Hoeveel jonge gezinnen zijn al niet de koning te rijk als het hun lukt een tweekamer woning te bemachtigen. Het is geen schande klein behuisd te zijn, maar het is toch wel erg lastig zo lang de lieve jeugd niet „droog" :s. Dan vormt frisse lucht, vooral 's win ters, een netelig probleem. Voor de slacht offers van de woningnood is Air-Wiek een ware uitkomst, want deze nieuwe Ameri kaanse vinding verlost u van de onvermijde lijke huisluchtjes, keukengeuren en tabaks walm. Air-Wiek camoufleert de geuren niet, het vernietigt ze, want het bevat 125 reuk- dodende bestanddelen en chlorophyl, het bladgroen dat de buitenlucht zo zuiver en fris maakt. Open de flacon, trek de wiek omhoog en Air-Wiek doet de rest. Geen enkel geurtje weerstaat Air-Wiek een ware uitkomst, niet alleen voor uw woning, maar ook voor kantoor en winkel. Een flacon Air-Wick a 2.40 verschaft u op elk uur van de dag een behagelijke omgeving en het is te merken als u vergeet de Air-Wiek open te zetten! Nieuw geld. De in de Sovjet-zóne in om loop zijnde bankbiljetten zullen door nieuwe worden vervangen. Dit werd gisteren in Oosl-Berlijn medegedeeld door de staatssecretaris van de regering der Sovjet-zóne, Willi Rumpf. Volgens Rumpf heeft de regering van de Sovjet- zóne niet het voornemen tot valutaher vorming over te gaan. De omwisseling van bankbiljetten zal het vervalsen van geld moeilijker maken. Bovendien zijn de in omloop zijnde bankbiljetten sterk versleten. Overbrenging. Een functionaris van de Amerikaanse Hoge Commissie in West- Duitsland heeft meegedeeld, dat alle wegens spionnage veroordeelde Euro peanen in de Amerikaanse zóne van Duitsland van staats- en stadsgevange nissen zijn overgebracht naar de gevan genis voor oorlogsmisdadigers te Lands berg en wel om veiligheidsredenen. De Amerikaanse Hoge Commissaris McCloy had dit in November reeds bevolen na de ontsnapping in Mei van het vorig jaar-van Louise Rauscher, een Duitse die voor de Tsjechische geheime dienst had gewerkt, uit de stadsgevangenis van Regensburg in Beieren. Louise Rauscher werd vijf dagen na haar ontsnapping weer gepakt aan de Duits-Tsjechische grens. Botsing. In een hagelstorm zijn twee Bel gische militaire vliegtuigen boven Bou- vray-les-Orchies tegen elkaar gevlogen. De ontploffing, die op de botsing volgde, was zo hevig dat de bewoners van de plaats verschrikt uit hun woningen vluchtten. Beide vliegtuigen stortten brandend neer en de piloten kwamen om het leven. Telefoon. Volgens de „American Telephone and Telegraph Co." waren er in 1951 in de gehele wereld meer dan 75.000.000 telefoontoestellen in gebruik. Hieruit blijkt wel dat het telefoonverkeer in de 75 jaar, die er, sedert Alexander Gra ham Bell de telefoon uitvond, verstre ken zijn, een enorme vlucht genomen heeft. In de laatste vijftig jaar is het aantal telefoontoestellen meer dan zes tig maal zo groot geworden, terwijl de wereldbevolking met 50 toenam. De meeste telefoontoestellen bevinden zich in de Verenigde Staten, namelijk 43 millioen, 11 millioen meer dan alle overige landen tezamen. Engeland komt op de tweede plaats met öVz millioen toestellen. Aaneensluiting. Afgevaardigden van de parlementen van Denemarken, Nooi'we- gen, Zweden en IJsland hebben Zater dag in Kopenhagen een voorstel aan genomen tot vorming van een' Scandi navisch parlement. Slechts één afge vaardigde, een Noor, stemde tegen. Aan de regeringen van de betrokken landen zou verzocht moeten worden het voor stel aan de respectieve parlementen voor te leggen. Het Scandinavische par lement, dat „Noordse raad" zou heten, zou één keer per jaar bijeen moeten komen voor een bespreking van ge meenschappelijke vraagstukken op het gebied van de wetgeving. Meerderheid. De Indiasche Congrespartij van premier Nehroe heeft zich verze kerd van een absolute meerderheid in de Tweede Kamer van het nieuwe par lement van India. Zij veroverde Zater dag twaalf zetels en heeft er thans 249 van de 356, waarvan de verdediging thans bekend is. De Tweede Kamer telt 489 gekozen leden. 8 afgevaardigden worden door de president aangewezen, zodat het zetelaantal in totaal 497 be draagt. De communisten en hun bond genoten hebben tot dusver 26 zetels be haald. Lawines. De hevige sneeuwval van de laatste dagen heeft in Noorwegen veel last veroorzaakt. Tengevolge van lawi nes zijn grote sneeuwmassa's en door de sneeuw meegesleurde bomen terecht gekomen op een van de spoorlijnen, dia Oslo met de Westkust verbinden. Toen men met een sneeuwploeg bezig was, de baan weer vrij te maken, kwam er een nieuwe lawine, zodat men nog eens moest beginnen. Men hoopt, dat er mor gen weer verkeer mogelijk is. Ook het verkeer op een autoweg in dezelfde streek ondervindt moeilijkheden door lawines. Swastika. De Amerikaanse recherche is verzocht een onderzoek in te stellen naar de activiteit van jeugdgroepen te Philadelphia, die een rode Swastika als embleem hebben. Het democratische Congreslid Barrett, dat het verzoek heeft gericht, noemt deze groepen „Hitle- riaans". Hij zei dat brandbommen door haar zijn neergelegd in een synagoge, een theater en een school. Vertraging. De Amerikaanse onderminis ter voor de luchtmacht, Roswell Gilpa- trick, heeft voor een subcommissie voor de strijdkrachten uit het Huis van Af gevaardigden verklaard, dat de lucht macht haar uitgaven met vijf milliard dollar moet beknotten en het gestelde doel om tegen het einde van 1953 1250 toestellen pert maand te laten bouwen, moet laten varen. Dit aantal zal moeten worden verminderd tot 950 vliegtuigen per maand. Deze maatregelen zouden een gevolg zijn van een vertraging in de uitvoering van het herbewapenings program. Uitlevering. De Nepalese regering heeft Tibet verzocht dr. K. I. Singh, de Nepa lese verzetsleider die onlangs naar Tibet is gevlucht, gevangen te nemen en uit te leveren. Singh heeft de vorige maand een opstand in Nepal geleid, die onder drukt werd. Ontploffing. Volgens het West-Berlijnse blad „Telegraf" heeft zich Woensdag in een mijn in het uraniumgebied in Sak sen een hevige ontploffing voorgedaan, waarbij 162 mijnwerkers om het leven zijn gekomen en 70 gewond. Regen. Ernstige overstromingen bedreigen de streek van Manissa Balikesir nabij Smyrna. Talrijke wegen en verbindin gen zijn afgesneden. Verscheidene dor pen staan onder water. Men vreest, dat er vele slachtoffers zijn. Reeds zes dagen valt er onafgebroken regen. Opmerking. Naar het Amerikaanse mini sterie van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld, heeft Spanje een memo randum aan de Verenigde Staten doen toekomen naar aanleiding van de op merking, die president Truman dezer dagen over het regiem in Spanje heeft gemaakt. Op zijn wekelijkse perscon ferentie zei de president, „niet erg ge steld te zijn" op het regiem van Franco. President Truman had met name ge doeld op „de onduldbare traagheid van de Spaanse regering ir. het nakomen van haar belofte ever vrijheid van godsdienst in Spanje".

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 2