Restauratie van de oude en bouw van een nieuwe kerk Raad voor de Scheepvaart straft 2 loggerschippers wegens aanvaring „Openbaar onderwijs een psychologisch voordeel" Simon Bobeldijk won nationale „cross country" in de „Heerenduinen" „Bali" en „Nederland VI" liepen op elkaar Goed Autorijden Adrichem van DEM werd een goede tweede Luidsprekers 5 Te veel vaart in de mist DUYN's AUTORIJSCHOOL Kindje geraakt door schommel Herbenoeming van de schoolverzuimcommissies Vaststelling subsidie aan kleuterscholen Schelpjes voor het „vissersmonument" St. Caecilia" concerteert Concordia" in Velsens „Onderwijsforum" voer dringende vragen KZOS gaf een oud blijspel Bobeldijk over de „cross" Athletiekseizoen in sneeuwjacht geopend Hervormd Santpoort koestert verscheidene toekomstplannen Feestvierende zwemmers in Thalia Succes voor IJmuidense gymnasten in Amsterdam Ook lederen kleding naarmaat TARZAN's AVONTUREN! MAANDAG 11 FEBRUARI 1952 De Raad voor de Scheepvaart heeft uit spraak gedaan inzake de aanvaring tijdens mist tussen de loggers „Bali" (KW 129), schipper A. van Beelen, en de „Nederland" VI (KW 37), schipper T. van der Plas, op 6 Mei 1951, ten gevolge waarvan de KW 129 ernstig werd beschadigd. Tevens heeft de Raad zich uitgesproken over de klacht van de inspecteur-generaal voor de scheep vaart tegen A. van Beelen wegens het varen op zee zonder „lucht op de fluit" en het openlaten van twee kranen in het waterdichte schot achter het voorlogies. Op 6 Mei voer de logger „Bali" thuis, komende van de visgronden tussen de 55ste en 60ste breedtegraad. De lucht was be trokken en op gezette tijden verdween de logger in een mistbank. Te 9 uur liep de „Bali" weer in zo'n damplaag. Men hoorde geen seinen van andere schepen, maar eensklaps was dit wel het geval en zelfs van zeer dichtbij. Tegelijkertijd zag men een logger recht op zich afkomen. De wachtsman op de „Bali" gaf volle kracht achteruit en hard stuurboord-roer. Een aanvaring was echter niet meer te vermij den en de KW 129 werd juist op het visserijnummer aangevaren. Het voorlogies liep ogenblikkelijk vol. Omdat er na enkele maatregelen geen direct gevaar voor zin ken bestond, besloot de schipper van de „Bali" de reis naar IJmuiden te vervolgen en verzocht de KW 37 in de buurt te blijven. De inspecteur voor de scheepvaart voer de ter zitting aan, dat men bij het beschou wen van deze aanvaring uit moet gaan van de situatie even voor de botsing. Beide schippers zeggen mistseinen gegeven te hebben, maar uit de journalen blijkt niets over de genomen maatregelen. Het oordeel van de raad luidt: dat zowel de „Bali" als de „Nederland" VI onder de gegeven omstandigheden een veel te grote vaart hebben gehad. Toen de schepen el kaar zagen in een positie, dat er gevaar voor aanvaring bestond, konden ze beide niet de nodige voorzorgen treffen om elkaar te ontwijken. De KW 37 heeft wel zeer riskant gevaren. De schipper ver klaarde dat er om 9 uur nog behoorlijk zicht was, maar zegt tevens, dat geregeld mistsignalen werden gegeven. Dat is geheel in strijd met elkaar. De raad neemt dan ook aan, dat het. omstreeks die tijd al vrij mis tig was. Dientengevolge beslist hij, dat wegens hun schuld aan de aanvaring de schipper van de KW 37 Teun van der Plas, wonende te Katwijk aan Zee, wordt ge straft door hem de bevoegdheid te ont nemen voor de tijd van twee weken en de ADVERTENTIE Kalverstraat 20 - IJmuiden-Oost - Tel. 4806 Zaterdagmiddag is de ruim tweejarige J. V. aan de aandacht van zijn moeder ont snapt en naar de speeltuin van D.S.S. aan de Kanaalstraat gelopen. Het jongetje kreeg daar een schommel tegen het rech teroog, waardoor er boven een diepe wond werd geslagen. De heer A. P. Bakker was spoedig ter plaatse en legde een noodver band aan, waarna hij de peuter naar het Antoniusziekenhuis overbracht. Dr. Hum- feld achtte het nodig er een oogspecialist uit Beverwijk bij te laten komen. Later kon de kleine echter weer naar huis wor den gebracht. Aanbevelingen voor de gemeentedelen Ingevolge een bepaling der Leerplichtwet worden de leden van de commissiën tot wering van schoolverzuim benoemd voor de tijd van drie jaren. De zittingsperiode van de leden der in deze gemeente geves tigde commissies liep op 1 Januari 1952 af, weshalve burgemeester en wethouders de raad de volgende aanbevelingen toestuur den: IJmuiden Oost: P. C. Grimbergen, C. J. J. Brouwer, C. Janus, B. Schipper, J. H. J. Cottaar, J. Mantje, W. Braak, G. P. J. Martineau, G. Schaar. IJmuiden West: J. P. v. d. Does, A. de Waal. S. van Dorp, G. Heijkoop, T. Berg, J. A. Koningstein, P. J. de Korte, mevrouw G. Dammers-van Berkum, mevrouw G. van der Oord-Langen. Velsen: P. C. de Weerdt, Y. Reitsma, D. de Wilde, P. Bosua. P. Krabbendam, G. Duinker, A. J. Allan, G. van IJzendoorn, H. J. Lips, W. J. Willems, C. J. Duineveld, B. Q. Schouten, A. Geerlofs, J. Panis, J. J. Bolland, J. Heidema, H. P. van Roozen- daal, N. van Hesselingen. Santpoort: J. J. van Wort, P. van Meurs, A. J. M. Minderhoud, J. Verkruijssen, D. J. Scholten, J. J. Bonarius, J. F. van Leeuwe, C. Pels, M. Koning. Ingevolge een bepaling waarop ten be hoeve van het bijzonder voorbereidend la ger onderwijs een bijdrage uit de gemeente kas kan worden verleend, wordt de defi nitieve gemeentelijke bijdrage, toe te ken nen aan de bijzondere scholen voor kleuter onderwijs in deze gemeente, door de ge meenteraad vastgesteld. De ingediende be scheiden over het jaar 1950 zijn thans ge controleerd, op die van de R.K. Schoolver eniging St. Laurentius te IJmuiden Oost na, daar dit bestuur de benodigde aanvullende gegevens nog niet heeft verstrekt. Burgemeester en Wethouders stellen voor, tot de definitieve vaststelling van de bijdragen over het jaar 1950 aan de bestu ren van de overige scholen voor bijzonder voorbereidend lager onderwijs over te gaan. BIJBELLEZING In het lokaal Gerard Doustraat 62 te IJmuiden Oost zal de heer H. Wilts uit Apeldoorn Dinsdagavond een lezing hou den over het onderwerp „vrijgemaakt". schipper van de KW 129, Adriaan van Beelen, eveneens uit Katwijk, voor de tijd van een week te varen op vissersvaartui gen. Voor de overtredingen in de klacht genoemd, straft de raad schipper A. van Beelen door het uitspreken van een be risping. Mevrouw S. en haar 14-jarig dochter tje te IJmuiden hebben het plan opge vat om van schelpen poppetjes te gaan maken, zoals men ze ook wel in sou venirwinkels tegenkomt. Het meisje wil de producten in de gemeente pro beren te verkopen en de opbrengst daarvan zal geheel ten bate van het vissersmonument zijn. Een aardig, stre ven, dat wij van harte toejuichen en succes toewensen. tf De R.-K. Harmonie „St. Caecilia", diri gent de heer Lou Tervoort, houdt Zaterdag 16 Februari haar jaarlijkse winterconcert in gebouw „Concordia". Directeur Tervoort heeft het zich niet ge makkelijk gemaakt bij de samenstelling van het programma. Het concert opent met de mars Jubelklange van Ernst Uebel, ge volgd door de ouverture „Die vier Men- schenalter" van E. Méhul. „Foresters, sound the cheerful horn" van H. R. Bishop is een speciaal werk voor koper-kwartet. Het gemengd kwartet voor fluit, hobo, clarinet en tuba van W. A. Mozart is door de heer Tervoort gearrangeerd. Verder voert „St. Caecilia" uit de Fanta sie Pastorale van Gerard H. Boedijn; de ouverture „Die schone Galathea" van Franz von Suppé en Humoresque van M. Poot. Voor ontspanning na de pauze is de me dewerking verkregen van de R.-K. Ge mengde Toneelclub „Opwaarts", die zal opvoeren „De gescheurde broek", klucht in één bedrijf door A. M. Copini. De regie heeft de heer J. W. Schoot. „Schrikkelbal" Voor de leden en oud-leden der Velser H.B.S.-vereniging wordt Zaterdag 1 Maart a.s. in „De Leeuwerik" te Haarlem een dansavond gegeven, die ter gelegenheid van de 29ste Februari van dit jaar met de naam „Schrikkelbal" is gedoopt. „Het gaan op gezonde benen" zo kon digde gisteravond in het gemeentelijk ver gaderlokaal aan de Abelenstraat de heer Jaap Buys de causerie aan, die hij voor de vereniging Volksonderwijs in Velsen hield. Ondanks alle propaganda, die het bestuur had gemaakt, was de opkomst „niet dave rend" zoals voorzitter Y. R. Reitsma zeer terecht opmerkte. Doch degenen die zich langs de besneeuwde straten naar deze bijeenkomst hebben begeven, hebben zeker geen spijt gehad. Ruim tweederde van de bevolking van Nederland, aldus Jaap Buys, kiest de open bare school voor de opvoeding van het kind. Bij sommigen moge dit een kwestie van gemakzucht of bezorgdheid-voor-de-geva- ren-van-het-verkeer zijn, voor anderen een kijken naar het uiterlijk van de school. Er zijn ouders die bewust kiezen en dit zijn degenen, die in de tijd vóór de pacificatie reeds al hun krachten inzetten. Een parallel trekkend tussen het karak ter van de bijzondere en die van de open bare school, merkte spreker op, dat de eerste geeft de vertrouwde beslotenheid en veiligheid die zoveel mogelijk de sfeer van thuis benadert. De openbare school heeft zeer zeker een eigen sfeer, doch een die veel ruimer is. Een goed openbaar onder wijzer, aldus de heer Buys, maakt in zijn klas geen onderscheid in het geloof zijner leerlingen, die vaak zowel uit Humanisten, Joden, Gereformeerden als Rooms-Katho- lieken bestaan. Wat het onderwijs aangaat: de groten van geest en van daden worden op de openbare school gelijkelijk voor de leerlingen geëtaleerd. De christelijke en maatschappelijke deugden worden gelijk gewaardeerd, zei spreker. Men moet voor het kind de luiken openzetten naar alle zij den van de wereld. Het kind dient zelf te leren mogelijke gevaren te onderscheiden. Het volgen van het openbaar onderwijs Interne moeilijkheden in de vereniging zullen er vermoedelijk oorzaak van zijn geweest, dat de R.K. toneelvereniging „Kunst zij ons streven" zich er ditmaal met een ietwat goedkoop succesje van afge maakt heeft, toen zij Zaterdag- en Zondag avond in het Patronaatsgebouw een zeer oud beestje van stal haalde. Want niet alleen, dat K.Z.O.S. het blijspel „Gebroe ders Kalkoen" van Gerard Nielen reeds eerder gespeeld heeft, zij het dat dit reeds vele jaren geleden is, deze Gebroeders zijn letterlijk en figuurlijk reeds zo vergrijsd in dienst van het amateurtoneel, dat wij van een vereniging als deze toch wel iets beters mogen verwachten. Zoals gebruikelijk bij dit soort toneel histories is ook ditmaal de intrige zo door zichtig, dat de uitvoerenden het succes niét in de op te brengen spanning behoeven te zoeken, want die is totaal afwezig. Veeleer komt het er op aan de verschillende karak ters juist te typeren en daar heeft K.Z.O.S. zich, ditmaal onder regie van H. van Kuije- ren, voornamelijk op toegelegd. De heren Jacob en Hendrik Kalkoen zijn twee verstokte vrijgezellen, die in hun op ouderwetse leest geschoeide manufacturen winkel de tijd hebben laten stilstaan. Wan neer hun neef Leo (H. Zwanenburg), te vens eerste bediende, hen beiden over zijn trouwplannen spreekt, krijgt hij te horen, dat zijn beide ooms daar niet van gediend zijn. Wegens de te lage lonen gaat het winkel personeel in staking en nu wordt Leo's uit verkorene Fientje (F. Vermeulen-Van Roo sendaal) incognito als winkeljuffrouw bin nengesmokkeld. Als goed lid der vijfde colonne van plankenland weet zij in geen tijd zowel Jacob (H. van Kuijeren) als Hendrik (C. Jongejans) geheel naar haar hand te zetten en hen zelfs zover te bren gen, dat beiden hun hart aan Fientje ver liezen. De laatste weet haar spel goed te spelen; zij krijgt haar uitverkoren Leo be nevens de zegen van beide ooms, die dank zij haar komst en haar zakelijk inzicht de verlopen winkel hebben zien opleven. De kortaangebonden Hendrik Kalkoen was, wat type-uitbeelding betrof goed, de meer bedachtzame broer Jacob was beter, maar de kroon spande de oude loopknecht Joop. Van dit bijrolletje gaf Willem Vrij hoef een voortreffelijke typering, die het succes, dat het stuk bij het goedlachse pu bliek verwierf, nog meer stimuleerde. Mevrouw Jean van der Kolk-Zwanen- burg zag ik negentien jaar geleden de rol van Fientje spelen; nu was het als de oude, grijze huishoudster Truus, dat zij lauweren oogstte. Behalve deze vlotte vertolking mag er nog een met ere genoemd worden: die van mevrouw C. Vrijhoef-Zwanenburg als zuster Pietje, wier optreden kleur aan het spel gaf. De huisvriend Horstman (G. Zwa nenburg) bleef wat geforceerd-vrolijk, J. Bakkum als de vrijgestelde Reeser van de vakbond speelde fris en aannemelijk zijn rol. A. J. VAN DER WEIJDEN. heeft volgens spreker zowel psychologische als paedagogische voordelen. Een van de meest essentiële voordelen van het open baar onderwijs is volgens de heer Buys de co-educatie, ook waar het middelbaar onderwijs betreft. (Dit in verband met de separatie bij het bijzonder Rooms-Katho- liek onderwijs). Met de woorden van Adema van Scheltema: De wereld is zo groot, zo rijk, zo eindloos wijd. Wees jij ge lukkig kind! besloot de heer Buys zijn vloeiend betoog. Onderwijsforum Na de pauze heeft de heer Buys zich gezet op het podium om de functie van forumpresident te bekleden, een werk dat hem niet vreemd is. Als leden fungeerden mevrouw C. F. G. Winter-de Boer en de heren H. de Boer, wethouder van Onder wijs en G. Brunink en P. Eriks, onderwijs krachten in de gemeente Velsen. Het forum heeft een aantal zeer belangrijke problemen te beantwoorden gekregen en mocht de mening in détails af wijken, over het algemeen was men het in grote trekken eens. Er waren vragen bij, die zeker als onderwerpen voor een ouder avond van groot belang zouden zijn. De kwestie van vrije tijdbesteding der jeugd, het toepassen van „lijfstraffen", het gevev van Godsdienstonderwijs op de openbare school, de vraag of de hedendaagse jeugd niet te veel wordt verwend, al deze urgen te vragen kwamen aan de orde. En de kijk die het forum op al deze zaken had, zal on getwijfeld de gedachten van de aanwezigen nog lange tijd bezig houden. Loodsdiensten gestaakt en hervat Nadat gisteravond bij wind_kracht 8 de I.Jmuidense loodsdienst om 10.50 gestaakt was. legde ook de loodsboot voor Hoek van Holland er te middernacht het bijltje bij neer. De storm was echter van korte duur en om 3.30 uur vanmorgen kon de loods dienst voor Hoek van Holland voor _grote schepen alweer hervat worden; om 5 uur volgde IJmuiden en om 6.25 uur was ook Hoek van Holland weer volledig in touw. De Nederlandse cross-kampioen 1951, de MFC'er Siem Bobeldijk, die vorige week al in België startte voor een „cross" over 10 kilometer en daarbij als eerste Nederlander de finish passeerde, ivas over de „cross" in „De Heerendui nen" vol lof. Volgens hem was niet alleen de organi satie van „Suomi" uitstekend, het par cours vond hij bijzonder mooi. Vooral de afbakening met de 200 rode en witte vlaggetjes, die erg duidelijk waren aan gebracht, was volgens deze kampioen uitstekend, zodat elke misleiding in het traject was uitgesloten. „Ik heb een bijzonder prettige wedstrijd gelopen, die ik nog wel eens wil herha len en met de prachtige cup ben ik al heel tevreden" was de eindconclusie van de winnaar uit Medemblik. De Kennemerstaten Atletiekvereniging „Suomi", die Zondagmiddag in „De Heeren duinen" het athletiekseizoen opende met een prachtige cross-country over ruim zes- en-een-halve kilometer, heeft met deze wedstrijd onder de ruim vijftig deelnemende athleten uit het hele land alle eer ingelegd. Dank zij de landheer, jhr. F. C. H. baron Van Tuyll van Serooskerken, die zijn welwillende medewerking verleende, kon in het winterse duingebied een mooi parcours worden uitgezet, dat met ettelijke vlaggetjes duidelijk was gekenmerkt en ondanks de jachtende sneeuwval en de harde Westen wind was er heel wat belangstelling toen dokter H. Voorzanger, voorzitter van „Ken nemerstaten" even na twee uur bij de boswachterswoning van de heer Jansen het sterke veld van lopers startte. Onder hen bevonden zich de nationale crosskampioen 1951 S. Bobeldijk van M.F.C. uit Medemblik en de Noordhollandse veldloopkampioen 1951 H. Geusebroek uit Haarlem, beiden A-klassers, die ook nu een opmerkelijke prestatie leverden. Op de eerste 800 meter over een ver harde, maar vettige modderweg nam de Hagenaar en D-klasser, F. Nijhuis (L.D.A.) de kop. Aan het begin van de eigenlijke klimpartijen over de lage heuvels namen de cracks spoedig de leiding over, vooral toen de sneeuwjacht inzette en de lopers met afgewend gezicht tegen de scherpe, harde wind moesten optornen. Er werd onder deze omstandigheden veel van hen gevergd, doch het uithoudingsvermogen bleek groot, wat vooral duidelijk merk baar was bij de klim rond het hoge duin, dat tweemaal moest worden „genomen". Voorsprong Na ongeveer 3000 meter en de eerste ronde had cross-kampioen Bobeldijk al een voorsprong van 60 meter op de uitstekend volgende Beverwijker Adrichem (D.E.M.), die hier onder meer de D-klasser Nijhuis, de Haarlem-athleten Geusebroek en Koop man, de Trekvogels-mannen v. d. Wijden en v. d. Voort al achter zich had. Smit van „Suomi" deed het kennelijk kalm aan op deze voor hem en zijn clubgenoten vreemde afstand. In de tweede „heuveltrek" na ongeveer 5000 meter lag het veld van lopers nog verder uiteen en tekenden de sollicitanten zich al af voor de volgorde van binnen komst. Desondanks werd er een vinnige strijd geleverd, waardoor op "de laatste kilome ters de Haarlemmer Geusebroek van de zevende naar de negende plaats werd ver wezen en zijn clubgenoot Koopman van nummer 5 achtste werd. De Hagenaar v. d. Voort schoof op fraaie wijze in een felle sprint van no. 8 naar no. 5. Het moedig volhouden van de D-klasser Nijhuis (L.D.A.) deed hem zijn zesde plaats be houden. De Suomi-athleet Smit wist zich op te werken van de veertiende naar de zevende plaats. De krachtige, in mooie stijl lopende en nog frisse Bobeldijk kwam als eerste bin nen met ruim 100 meter verschil op II. Adrichem van D.E.M., die onverwacht, maar verdiend de tweede plaats bezette. Deze jonge athleet kan nog voor vele ver rassingen zorgen. Met felle eindsprinten op de laatste 300 meter kwamen de lopers achtereenvolgens binnen. Slechts drie athleten waren uit gevallen. De volledige uitslagen waren: Algemeen klassement: 1. S. Bobeldijk, M.F.C.Me demblik, 21 min. 6 sec.; 2. H. Adrichem, D.E.M.. Beverwijk, 21 min. 29 sec.: 3. H. v. d. Wijden. Trekvogels. Den Haag. 21 min. 44 sec.; 4. J. Cijs, L.A.T., Amsterdam, 21 min. 51 sec. (C-klasse); 5. J. v. d. Voort, Trekvogels, 21 min. 58 sec.; 6. F. Nivhuis, L.D.A.. Den Haag, (D-klasse); 7. J. F. Smit. Suomi. Velsen; 8. J. Koopman. Haar lem; 9. H. Geusebroek, -Haarlem: 10. F. de Vries. Blaüw Wit, Amsterdam (D-klasse); 11. W. v. Deursen, Haarlem; 12. J. Ates, Volewijckers, Amsterdam (B-klasse). Alle overigen zijn A-klassers. Voor de verschillende klassen waren de uitslagen en de prijzen, bekers en mé dailles, voor: A-klasse: 1. S. Bobeldiik, M.F.C. (1); 2. H. Adrichem. D.E.M. (2); 3. H. v. d. Wijden, Trekvogels (3). (12) 3. J 2. F B-klasse: 1. J. Ates, Volewijckers 2. S. de Vries, Volewijckers (15); Maaskant, Trekvogels (21). C-klasse: 1. J. Cijs, L.A.T. (4); Lebrun, Meteoor, Amsterdam (14); Schol, Suomi (16). D-klasse: F. Nijhuis, L.D.A. (6); de Vries, Blauw Wit (10); 3. P. Bleeker. Olympus, Amsterdam (17); 4. G. v. Schot, Olympus (19); 5. IJ. Bogaars, L.D.A (22); 6. L. Lievers, Suomi. De tussen haakjes geplaatste cijfers zijn die van volgorde in het algemeen klasse ment. Van D.E.M.Beverwijk, kwamen bin Veel en veel teveel. Er waren vandaag niet minder dan vier trawlers thuis plus een vloot van 40 loggers en kotters. Voor de vroege losbeurten waren ingedeeld de Eli Cliénévière met 60 kisten wijting, 50 stijve kabeljauwen, 280 kisten koolvis, 150 makreel, 45 haring en 40 schelvis en pie- de Vios met 250 wijting, 50 kabel jauw en gullen, 325 makreel, 350 haring, 70 schelvis en piepers en 25 diversen; de Thorina met 60 wijting, 120 stuks stijve kabeljauwen, 170 koolvis, 230 makreel, 200 haring en 25 diversen en de Claesje met 170 wijting, 40 stuks stijve kabeljauwen, 230 kisten koolvis, 70 makreel, 50 haring en 25 diversen. Verder losten vroeg de Sch 140, de KW 7, KW 15, RO 1 en KW 110, die voor 285 kisten grote en kleine schol, 145 wijting, 4700 kg tong en tarbot en 375 stuks stijve kabeljauwen zorgden. In de late beurt waren 35 kotters en loggers pre sent, die 1200 kisten grote en kleine schol, 14.000 kg tong en tarbot, 280 kisten wijting 160 schar, 250 stuks stijve kabeljauwen en 150 kisten varia voor hun rekening namen. Zieke man. De trawler De Hoop, die de 7e Januari naar de visserij vertrok, meldde Zaterdagmiddag, dat de reis moest worden afgebroken wegens ziekte van de stoker. Zondagmiddag kwam het schip weer in IJmuiden binnen, waarop de stoker onder dokters behandeling werd gesteld. Rauw weer. Het is de laatste dagen weer raak geweest met de wind rond de 59 gr. N.Br. Van vissen kwam zo goed als niets en bijna alle schepen lagen te steken. De Catharina Duyvis, die de 4e Februari naar zee was vertrokken, had Vrijdag nog geen net over boord gehad. Andere schepen, die de.reis bijna vol hadden, kwamen door het slechte weer iets eerder naar huis. Succes voor Java. Als van ouds stak de Java Zaterdag de overige de loef af. Voor ruim 500 kisten werd vlot 9300 be- somd. De opbrengsten van de overige log gers varieerden van 3000 tot 4500 per schip en ook onder de kotters kwamen en kele uitblinkers voor, zoals de WR 7 met 3250 en de KW 133 met 2030. Binnenkomers. Volgens de vertrek data kunnen in. de eerste helft van deze week van de trawlers binnen worden ver wacht de Tzonne (vertr. 29 Jan.), Zeelan- dia (vertr. 29 Jan.), Mary, Shamrock, Haarlem en Sumatra (vertr. 30 Jan.) en de Bergen, Bloemendaal en de Abraham, die de le Februari naar zee vertrokken. Tot en met Zondagavond hadden zich geen trawlers voor de Dinsdagmarkt ge meld. In en uit. Zaterdag kwamen binnen: KW 24, 98, 7, 59, 151, 140, 70, 168, 45, 114, De plannen tot inwendige restauratie van de oude Hervormde Kerk in Santpoort dorp en tot bouw van een nieuw Hervormd Godshuis in Santpoort Station, waarvoor het terrein op de hoek van de Duinweg en de Willem de Zwijgerlaan inmiddels al in eigendom van de kerkelijke overheden is gekomen, verkeren in een vergevorderd stadium. Dit wordt onder meer meegedeeld in het zojuist verschenen jaarboekje voor 1952 van de Nederlands Hervormde Ge meente te Santpoort. De Nederlands Hervormde Gemeente van Santpoort heeft dit goed-verzorgde jaarboekje doen uitgeven, waarin voor het eerst een overzicht wordt gegeven van wat de gemeenteleden over de kerkelijke ge meenschap interesseert. De nieuwe predi kant van de Hervormden in Santpoort, ds. D. ter Steege, heeft in een pastoraal woord het boekje ingeleid en hij gewaagt onder meer van de onderhandelingen met de kerkelijke gemeente van Bloemendaal om tot een belangrijke grenswijziging te komen. Het boekje vermeldt voorts diverse kerkelijke gegevens, de samenstelling van de besturende organen en commissies en een overzicht van de Scriba van de kerke- raad, de heer P. J. Rullmann. Hij vertelt, dat de N.H. Kerk in Santpoort ongeveer 600 belijdende en 700 doopleden telt. Na mens de kerkvoogdij wordt vervolgens meegedeeld, dat op de door de erven van mejuffrouw Enschedé geschonken strook grond naast het Jeugdhuis een huisje staat, waarin wellicht op den duur een jeugdhonk gevestigd zal worden. Bovendien zal het misschien mogelijk zijn de kerk mettertijd op eigen grond uit te bouwen. Het dorpskerkje zelf zal voorts gerestau reerd worden. Door gebrek aan geld moes ten de plannen daartoe steeds worden uit gesteld, maar thans denkt de kerkvoogdij ernstig over dit project. Het plafond moet worden opgeknapt (de verf van 35 jaar geleden is nog steeds niet droog!) en men heeft zich tot de geluidstechnicus gewend om advies inzake de bekleding van het pla fond met hout of board. Verder zullen de muren waterdicht gemaakt moeten worden, de galerijen en de banken onder het orgel vragen voorzieningen en men wil de ver lichting van het gebouw meer in overeen stemming met zijn totale stijl brengen. Tenslotte zijn er plannen om boven de kan sel een kruis aan te brengen. De begroting voor het jaar 1952 vertoont echter een tekort van rond 1500, zodat men zal proberen langs andere wegen gel den bijeen te brengen. Eén daarvan is een grote bazar in het Jeugdhuis, die van acht tot en met tien Mei wordt gehouden. De opbrengst hiervan zal mede ten goede komen aan de nieuwbouw van een kerk in Santpoort Station, die allang op het ver langlijstje van de Santpoortse Hervormden staat. Zoals wij al eerder hebben meegedeeld ligt het in de bedoeling deze kerk te zetten op het terrein, waar Willem de Zwijgerlaan en Duinweg elkaar ontmoeten. Als het zo ver is zullen de godsdienstoefeningen en cathechisaties, die tot nu toe in „De Toorts" worden gehouden, naar de nieuwe kerk verhuizen. „We hebben goede hoop dat het Velser- bad nog deze zomer heropend zal worden", sprak Zaterdagavond de voorzitter van de Velser Zwemvereniging. De heer P. Borst voegde er in zijn feestrede in Thalia" nog aan toe, dat trainen een eerste vereiste was, daar V.Z.V. niet meer bovenaan staat en binnenkort de selectie voor Edmonton volgt, waaraan 15 a 16 leden deel zouden kunnen nemen. In principe was het ge meentebestuur voorgesteld een regeling te treffen om de leden van V.Z.V. op kosten van de gemeente in het Haarlemse Sport- fondsenbad te laten oefenen. De voorzitter vertrouwde dat iedereen van deze gelegen heid gebruik zou maken. De feestavond zelf begon met het optre den van de V.Z.V.-Showband, een Hawaiian-ensemble onder leiding van C. Steenkist-Theel en een estafette „zakken blazen", een amusant gezelschapsspel, onder leiding van de conférencier M. Vla ming met medewerking van de V.Z.V.-band en E. Krab als leidsman werd de avond verder in gepaste vreugde doorgebracht, afgewisseld door voordrachten door de heer Bonman en door „Jansen en Tilanus". Een Amerikaanse verloting van een grote fruit mand verstevigde de kas van het Trainings fonds. Met een gezellig dansje werd de avond besloten. HERDENKINGSDIENST De herhaling van de herdenkingsdienst in de Hervormde Kerk aan de Kanaalstraat begint vanavond om acht uur. nen als no 25G.V. 't Hof: 26. J. Post; 38. 98_ 104<' 84; 186i 91i 107) 16_ 50) 160, 44, 83, P. Smit, 44. K. Molenaar en van „Suomi TT.. 100 ,9 4R 9 WR 23 AM 32. G. Oudendijk en 50. E. Schik. Prijsuitreiking Wegens ziekte van voorzitter IJ. J. Klaver reikte de heer P. Grüteke in de bovenzaal van hötel „Kennemerhof" na mens de organiserende vereniging „Suomi" de prijzen uit. Voordat hij hiertoe over ging bracht hij dank aan allen, die tot hel slagen van de eerste Suomi-cross hebben medegewerkt. Dit betrof speciaal baron Van Tuyll van Serooskerken, die het mogelijk maakte de prachtige loop-door-het-duin te kunnen houden, maar niet minder de familie Kos ter, die niet alleen haar hötel als kleedge- legewheid openstelde, maar bovendien spontaan de zeer fraaie wisselcup voor deze cross schonk. Ook de „IJmuider Courant" kreeg voor haar mooie wisselprijs voor de eerstaan- komenae Suomi-athleet een hartelijk be dankje, evenals de Algemene Handels Centrale en anderen voor hun geschonken prijzen. De heer Grüteke merkte hierbij nog op, dat alleen goede wil van vele mensen niet voldoende is om iets te organiseren als daarbij de medewerking van anderen ont breekt. Daarom hoopte hij, dat deze wed strijd voor allen naar genoegen was ver lopen. waartoe ook de Velsense mannen- in-uniform het hunne hebben bijgedragen. Voor elk van de prijswinnaars had de heer Grüteke een woord van lof. De M.F.C.'er Bobeldijk, die tevens een persoonlijke beker ontving, was bijzonder trots op zijn fraaie cup, met inscriptie „Kennemerhof'-wisselbeker Cross-country „Suomi". aangeboden door W. Koster. Joop Smit van Suomi verwierf de wis selprijs van ons blad. Kennemer dammers huldigden de kampioenen van DOS Zestien vertegenwoordigers uit Kennemer- land, de afgevaardigde van de Koninklijke Nederlandse Dambond en een provinciale vertegenwoordiger, hebben de naar de eerste klasse gepromoveerde damclub DOS uit Haarlem Zaterdagavond in het gebouw „De Appelaar" alle lof toegezwaaid, met de wens. dat dit: ploegje enthousiaste dammers spoedig in de hoofdklasse van de Dambond mag uitkomen. Voorzitter H. Berk bracht dank voor de cadeaux, die DOS ter gelegenheid van de kampioenstitel in de tweede klasse van de Kennemer damcompetitie en de overgang naar de eerste klasse in ontvangst mocht nemen. Deze „regen" van geschenken werd veroorzaakt door de clubs: VKD, Het Noor den, St. Bavo. IJmuiden, Beverwijk, Stabiel. Sportief. Hoofddorp, Cruquius, St. Thomas (Castricum), Kijk Uit, Haarlemse Damclub, Halfweg, Oosterkwartier en dan was er nog een surprise van het districtsbestuur Haar lem en Omstreken. Na het officiële gedeelte hebben de dam mers met cabaret en dans de avond in opper beste stemming verder doorgebracht. 147, IJM 129, 24, 32, RO 46, 2, WR 33, AM 17 en de 16. Naar zee vertrokken de Tex 32, IJM 214, 206, WR 7, RO 15 en de Tex 11. Rustige markt. De tong was Zaterdag redelijk, zodat de lappen de vroegere 3 per kilo konden handhaven. De animo voor de grote schol was wegens de beperkte uit voer naar Engeland gering en de prijzen haalden maar net de 25 en de 20 per kist, naar gelang de aangeboden kwalitei ten. Wijting kreeg voor de extra kwali teiten 14 tot 13 per kist, maar het me rendeel moest toch aan de visfabrieken worden toegewezen, omdat de minimum prijzen niet meer konden worden gemaakt. Marktberichten. Noteringen: Gr. tong 3.25-3.05, grm. tong 1.70-1.55, kim. tong 1.72-1.57, kl. tong I 2.11-1.84, kl. tong II 1.68-1.43. tarbot I 1.95-1.65, alles per kilo; tarbot III 67, tarbot IV 57-42, gr. schol 25- 18.50, grm. schol 30-22, kim. schol 41-30, kl. schol I 30-26, kl. schol II 26-15, schar 26-18, bot 15-11, verse haring kleine 8.20-8, wijting 18-10, gr. gul 31, kl. gul 22-20, alles per 50 kilo; gr. kabeljauw 154-71 per 125 kilo. Aanvoer: 405 kisten tong en tarbot, 830 schol, 140 schar, 115 bot, 195 haring, 225 wijting, 285 kabeljauw en gul, 25 diver sen; totaal 2140 kisten. Besommingen: Sch 107 4390, IJM 129 4290, VL 142 3990, VL 85 5890. KW 73 4150, KW 47 3380, KW 161 f 4110, KW 19 4990, KW 159 9270, KW 65 4850. KW 22 4550, KW 163 4690. IJM 229 2080, WR 7 3250, IJM 67 650, IJM 33 2030, KW 133 2460 HD 125 1830. Bij de Zaterdag 9 Februari 1952 te Am sterdam gehouden Wimpelwedstrijden van de Kring Amsterdam en omstreken van het N.C.G.V., waaraan ook door de christelijke gymnastiekvereniging IJmuiden werd deel genomen, gelukte het de herenploeg, be staande uit K. Kalkman, E. Rill, M. Velt huis, H. Zwaan en L. Zwier beslag te leg gen op de eerste prijs in de tweede graad. Bij monde van de kringvoorzitter de heer Joh. van Egmond werden de heer D. Schmid, directeur van de vereniging en zijn ploeg van harte gelukgewenst met dit fraaie resultaat voor de nog zo jonge ver eniging, welke gelukwens gepaard ging met de uitreiking van een médaille. Ledenvergadering vereniging „Koninginnedag"' In hotel „Parkzicht" aan de Groenelaan zal de vereniging „Koninginnedag" te Be verwijk op Donderdag 14 Februari een ledenvergadering houden. Op deze verga dering zullen onder meer de komende feestelijkheden worden besproken. In Beverwijk of omgeving WINKELHUIS met zo moge lijk woning te huur gevr. Brieven L 3906 Weg. vertrek: pr. TANDEM met hulpmotor f 225, pr. wit emaille gasfornuis f 100, drie z'its bank f 50. Brieven L 3905 TE KOOP 9 jonge Rhode Is landers met gr. hok en ren. Volop aan de leg. Ook wel apart. Wijk aan Zeeërweg 176, IJmuiden. TeL2U33 5 boeken met Tarzan-span- ning, alle gebonden in keurige banden en voorzien van om slagen in kleurendruk! TARZAN EN HET MIERENVOLKf 3.75 TARZAN DE ONOVERWINNELIJKE f 3,75 TARZAN EN DE JUWELEN VAN OPAR f 3.75 TARZAN TRIOMPHATORf3.75 DE ZOON VAN TARZANf 3.75 W\j bieden hierbij als attractie aan: de roman: Williamson, ,,De Kleine Kameraad" S03 bis. druks; geb. f -.50 Deze serie van 5 boeken met de roman kost in totaal f 19.25, betaalbaar in maandelijkse ter mijnen van 2.— of meer. Toezending direct na ontvangst van onderstaand bestelbiljet door: GEBR. GRAAUW'S UITGEVERIJ EN BOEKHANDEL, te Amsterdam, Singel 80 BESTELBILJET Ondergetekende verzoekt Gebr. Graauw's Uitgeverij, Singel 80, te Amster dam, te zenden: de 5 TARZAN-delen (serie B) met de roman, totaal zes gebonden boeken voor f 19.25, te betalen in maand.-termijnen van f Naam en volledig adres:HP

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 3