Spanje tussen de groten L IN DE WERELDPOLITIEK Vooruitzicht Een Eeuw geleden JEUKT UW HUID RHEUMIN JU&t/ De Twentse Bank in 1951 Netto-winst f3 millioen hoger dan in 1950 ÉBRALINE ^Hoe is het ontstaand Nieuwe uitgaven 3 Brits schip op Noordzee in moeilijkheden Agenda voor Haarlem Bestudering van migratieproblemen Rotterdam geeft plan voor eigen vliegveld niet op Den Haag subsidieert het Holland Festival Wettelijke grondslag voor Voedingsraad Slechte acoustiek in verbouwde Tweede Kamer Het voor-overleg met de West „Lindenheuvel" wordt 1 Maart in gebruik genomen Twee keer brand in sigarenfabriek Dit woord: MET SINT JUTTEMIS kJ ..Verloren" mijn in de Eems nog niet gevonden Ballet in Carré DINSDAG 12 FEBRUARI 1952 De eerste die zijn hloed kwam afstaan in een Zweedse campagne voor bloeddonatie was Prins Bertil. De foto is genomen in het St. Erikshospitaal te Stockholm, terwijl men bezig is de Prins bloed af te tappen. Rechts naast de Prinselijke donor de Zweedse wereldkampioen worstelen, Acke Grönberg, die zich eveneens bij deze gelegenheid als één der eersten meldde. Als tweede der grote banken komt De Twentse Bank met haar jaarverslag over 1951. De resultaten overtreffen opnieuw die van het voorgaande boekjaar. De winst bedraagt 12.754.684 (ƒ9.575.324). Er wordt 9 pet. dividend uitgekeerd (v. j. 8 pet.). De directeur wijst dan ook op het even wichtsherstel dat in de loop van 1951 ge leidelijk plaats vond: verbetering in de handelscijfers, verbetering in de betalings balans, toeneming der centrale goud- en deviezenreserves, daling der vlottende staatsschuld. Maar zij achten uit een wel vaartsoogpunt de symptomen minder op wekkend. De bedrijvigheid loopt terug, de belastingen zijn tot een dusdanige hoogte opgevoerd dat zonder de minste twijfel kan worden gezegd dat zij de ondernemingslust fnuiken, kapitaalvorming in de particuliere sector onmogelijk maken, zelffinanciering belemmeren, een crisis op de kapitaalmarkt veroorzaken en allerlei schadelijke neven verschijnselen oproepen. Ten aanzien van de Marshallhulp maakt het verslag met grote erkentelijkheid ge wag van het feit dat thans rond 1 milliard dollar uit deze bron is ontvangen. Door de toegepaste techniek heeft zij mede geleid tot een monetaire sanèring; op de tegen waarderekening is bijna 1700 millioen aan binnenlandse koopkracht op een zij spoor gezet. Wil men dit gunstige mone taire effect behouden, zo zegt de directeur der Twentse Bank, dan zal het bedrag moe ten worden weggeschrapt tegen de schuld van de Staat aan de Nederlandse Bank. Ieder ander gebruik is inflatoir en brengt de sanering in gevaar welke de Marshall- steun heeft gebracht. Hoe spoediger deze rekening verdwijnt en daardoor niet meer op de fantasie van niet geheel deskundigen werkt, des te beter zal het zijn, aldus de directeur. Het totaal der verstrekte credieten steeg wederom; ook debiteuren en prolongaties en voorschotten tegen effecten vertoonden een hoger bedrag. „Het is interessant hier bij op te merken, zo zegt het verslag, dat de maanden van de hoogste beschikkingen van debiteuren samenvallen met de laag ste cijfers van crediteuren-saldi, dit is in tegenspraak met de theorie, dat banken geld scheppen door credietgeving. De totale bedrijfskosten stegen dit jaar opnieuw. De directie vreest dat aan deze tendenz nog geen einde is gekomen. De ervaring met participaties in jonge onder nemingen zijn over het geheel genomen niet gunstig. Het verslag is verlucht met enkele gra fieken over de groei van de bank sinds 1930, over het achterblijven van het koers- peil van Nederlandse aandelen bij de stij ging van het prijs- en loonpeil en het feit, dat de prijzen waartegen de Nederlandse invoergoedeien vooral grondstoffen worden gekocht, aanzienlijk meer gestegen zijn dan de prijzen welke onze exporten opbrengen. Maandagmiddag is het Engelse schip „Baltonia" 70 mijl Noordwest van het licht schip Texel in moeilijkheden geraakt. De sleepboten „Holland 2" en „Oceaan" zijn ter assistentie vertrokken. Het is de bedoe ling het schip naar de rede van Texel te slepen. Het vrachtschip „Baltonia", dat 1944 ton meet, is eigendom van de United Baltic Corporation Ltd. in Londen. ADVERTENTIE Débraline stilt die afschuwelijke kwel ling onmiddellijk en bij voortgezet gebruik wordt Uw huid yA^vveer gaaf en gezond. |c Huid- eneesmiddel met diepte werking DINSDAG 12 FEBRUARI Minerva (Heemstede): Concert van de Hongaarse violiste Johanna Martzy, 8.15 uur. Nassaulaan 8: Soefiebeweging declamatie Pine Beider van een mysteriespel van Inayat Khan. Luxor: „Morgen is te laat", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Trommen des doods", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De fluitende pijl", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Meisje ontvoerd", 18 jaar, 8 uur. Rembrandt: '„Show boat", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „Ivoorjagers", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 13 FEBRUARI Minerva (Heemstede): Filmvoorstelling De„ rode schoentjes", alle leeft., 8.15 uur. Rembrandt. Palace: 2, 4.15, 7 en 9.15 uuur. Luxor: 2, 7 en 9.15 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30, 7 en 9.15 uur. In Den Haag is gesticht de Werkgroep ter bestudering van Europese migratie problemen. Deze internationale stichting stelt zich ten doel de vraagstukken van be volkingsverplaatsing in Europa, hetzij op vrijwillige basis, hetzij door politieke dwang, te bestuderen in internationaal ver band en zo mogelijk oplossingen van deze vraagstukken te helpen voorbereiden. Tot de stichters behoren prof. dr. P. J. Bouman, Groningen; prof. dr. E. J. Hofstee, Wageningen; prof. E. H. L. J. Zeegers, Nij megen; prof. S. Groenman, Utrecht en dr. G. Beijer, Den Haag. ADVERTENTIE Wegens enorm succes geprolongeerd de Hongaarse zangeres EDITH VON LOVASSY (radioscoop 11 Februari) en Orchestrc George Goldy (dagelijks vanaf 5.30 uur) Zondags vanaf 4 uur Thé complet a f 1.50 (met volledig orkest en zangeres) Diner speciaal f 5. Vijzelstraat, Amsterdam, Tel. 33563 Bitter verwijt aan de regering in de Kamer van Koophandel In de vergadering van de Rotterdamse Kamer van Koophandel heeft de voorzit ter, mr. K. P. van der Mandele, gesproken over de vliegveldkwestie. Hij zei dat de beslissing van de regering door de gehele burgerij ontvangen is met een gevoel van bitterheid. Rotterdam meende en meent nog op een eigen vliegveld recht te hebben. Na de bevrijding heeft de regering haar goedkeuring gehecht aan het Rotterdamse plan; op 18 Mei 1948 hees de minister van Wederopbouw de vlag op de plek waar de eerste startbaan zou worden gelegd. Toen zijn plotseling gemeenten, die zich nog nimmer voor het vraagstuk hadden ge ïnteresseerd, een actie begonnen, die de regering er uiteindelijk toe heeft gebracht om het eens genomen besluit te herroepen. Wij weten nog steeds niet, aldus mr. Van der Mandele, hoe het regeringsbesluit pre cies luidt en op welke gronden de afwijzing geschied is. Het zou kunnen zijn om finan ciële redenen en investeringsbezwaren, maar de enkele millioenen, die voor de eerste eenvoudige opzet werden gevraagd en die door stad en burgers tezamen zou den worden opgebracht, kunnen toch nau welijks een beletsel worden geacht. De verplaatsing van de Rijksluchtvaartschool, die nu nodig zal worden, zou reeds het dubbele van de som kosten. Evenmin kan een gemis van enige hectaren weiland als een ernstig bezwaar worden aangevoerd: andere plannen zouden honderdmaal meer en' wellicht kostbaarder cultuurgrond op eisen. Bovendien zou men beginnen met een accomodatie voor een belangrijke in dustrie en die thans, tegen haar wens en tegen haar belang, elders een heenkomen zal moeten zoeken. Rotterdam heeft altijd gemeend op de regeringstoezegging te moeten en te mogen vertrouwen. Daar het op alle manieren economisch zwaar zal lijden onder de thans genomen beslissing, kan er geen sprake van zijn dat de plannen voor een eigen Rotter dams vliegveld worden opgegeven. Men zal onderzoeken op welke wijze het doel toch kan worden bereikt. De gemeenteraad van Den Haag heeft gisteren zonder hoofdelijke stemming aan het Holland Festival een subsidie verleend van 70.000. Daarmede is het doorgaan van deze manifestaties verzekerd. De heer J. van Zwijndregt heeft zitting in het stichtingsbestuur, echter niet in zijn kwali teit als wethouder van Kunstzaken. Bin nenskamers is er over de gang van zaken nog al wat te doen geweest en met name werd er aanmerking gemaakt op het feit dat er verschil van interpretatie zóu kun nen ontstaan, doordat de wethouder niet officieel het gemeentebestuur in het stich tingsbestuur zou vertegenwoordigen. Hij zal daarom ook in dit bestuur thans als officieel vertegenwoordiger der gemeente optreden. Het volgend jaar zal de heer Van Zwijndregt als zodanig aftreden, waar door de weg voor de raad vrij komt om zelfstandig een vertegenwoordiger aan te wijzen. De Rolterdamse Kolencentrale heeft een contract gesloten voor de levering in het eerste kwartaal van 1952 van 500.000 ton Amerikaanse steenkool aan Nederland. Naar aanleiding van het wetsontwerp tot instelling van een Voedingsraad deelt de minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid aan de Tweede Kamer mee, dat de instelling bij de wet van een Voe dingsraad uitsluitend ten doel heeft een sinds 1940 in voorlopige vorm bestaand orgaan een definitieve status te geven, meer beantwoordende aan de behoefte van de tegenwoordige tijd. Er is dus geen sprake van de vorming van een geheel nieuw or gaan, noch van uitbreiding van het ambte lijk apparaat, noch van het scheppen van een nieuwe taak. De Voedingsraad zal de minister van advies dienen omtrent alle vraagstukken, waarbij de voeding of de voedselvoorziening zijn betrokken. Van de noodzaak zulk een wetenschappelijk ad viescollege ter beschikking te hebben is de minister overtuigd, mede met het oog op de betekenis welke internationaal in toe nemende mate aan de voeding in het ge heel der nationale samenleving wordt toe gekend. In het Voorlopig Verslag der Eerste Ka mer over de begroting van Wederopbouw en Volkshuisvesting merkt een aantal leden op dat het bouwen in de loop der jaren moeilijker en omvattender is geworden ten gevolge van de vorderingen der techniek. Heeft de organisatie van de Rijksgebou wendienst daarmede wel voldoende gelijke tred gehouden? De indruk bestaat dat zulks niet het geval is. Als een voorbeeld noemen zij de ver bouwing van de vergaderzaal van de Tweede Kamer. „Verwacht had mogen worden, dat in een localiteit als deze aan het vraagstuk van de acoustiek vóór alles aandacht zou zijn besteed. Het resultaat van de verbouwing in dit opzicht moet zeer teleurstellend worden geacht. Bij de hui dige stand van de techniek was dit zeker niet nodig geweest", zo zeggen deze Eerste Kamerleden. Mr. dr. J. A. E. Buiskool: „Geven en nemen" „Gezien het feit, dat bij het begin van het voor-overleg te Den Haag over de Ronde Tafel-conferentie tussen Nederland, de Antillen en Suriname de standpunten der aan dat overleg deelnemende partijen nogal ver uiteen schenen te liggen, kan ik niet anders zeggen, dan dat de moeilijk heden op aanvaardbare wijze zijn opgelost. Er moest dan ook over en weer worden ge geven en genomen. Er is bij de bespre kingen naar gestreefd de zelfstandigheid der drie rijksdelen in de op de conferentie vast te stellen definitieve rechtsorde zo sterk mogelijk te verzekeren, zonder dat hierdoor de eenheid van het koninkrijk zal worden aangetast", zo heeft mr. dr. J. A. E. Buiskool, de voorzitter van de Suri naamse regeringsraad, verklaard. De belangrijkste punten van het voor overleg waren wel de toekomstige staat kundige opzet van het koninkrijk, verder de vraag, welke aangelegenheden als ge meenschappelijke zaken dienen te worden beschouwd voor de samenstellende delen van het koninkrijk en de wijze waarop deze aangelegenheden dienen te worden behartigd. In de loop van deze week zal in de laatste bijeenkomsten van de gemach tigden der drie regeringen het werkschema voor de conferentie worden vastgesteld. Deze tekst -zal eerst aan de regeringen der drie rijksdelen worden overhandigd die het stuk daarna ter beschikking van de dele gaties naar de Ronde Tafel-conferentie kunnen stellen. De opening van Lindenheuvel te Over- veen zal plaats hebben op Zaterdag 1 Maart. Te drie uur wordt een korte wijdingsdienst gehouden in de kerk te Bloemendaal; waar na om vier uur ongeveer de officiële inge bruikneming op Lindenheuvel zal geschieden. De gemeenteraad van Gouda heeft besloten tot. demping van de grachten in de Naaierstraat, „Achter de Vischmarkt" en van het „Nonnenwater". De Bond voor Heemschut, de oudheidkundige kring „De Goude" en de Historische Vereniging van Zuidholland hebben tegen dit besluit protest aangetekend. Voor het verkeer in de Naaierstrpat (foto) zal de demping een grote vooruitgang betekenen. Nu de structuur van de Atlantische verdragsgemeenschap langzamerhand vaste vormen krijgt, nadat gunstig beschikt is over de kwestie van toelating van Grieken land en Turkije, resten nog de précaire aangelegenheid van het Midden-Oosten en de niet minder délicate zaak der vroegere as-mogendheden, Duitsland en Spanje. Dat Duitsland vooralsnog niet als lid toegelaten zal worden, mag worden aange nomen naar aanleiding van de reacties op Adenauers proefballon, opgelaten tijdens de debatten over Duitslands deelneming aan het Europese leger. Doch wat Spanje aangaat, Is de toestand niet zo duidelijk. Gibraltar is een van de belang rijkste strategische punten in het Middellandse Zeegebied en dit „Engelse slot op de Middellandse Zee" is sinds jaar en dag twistappel tussen Spanje en Engeland. In dit opzicht staan de Amerikaanse militairen lijnrecht tegenover de Engelsen: De strategen in Washington zouden niets liever doen dan Spanje het beheer over Gibraltar geven en het land van Franco onmiddellijk volledig inschakelen bij het Atlantisch pact. Dat Franco in deze positie tracht de Atlantische mogendheden tegen elkander uit te spelen, ligt voor de hand. Men acht het mogelijk dat op de aan staande conferentie der Atlantische mo gendheden te Lissabon, die op 20 Februari begint, de Amerikaanse delegatie het voor stel zal doen om Spanje uit te nodigen tot het Atlantisch pact, zonder de kwestie Gibraltar aan te roeren. De Amerikanen zijn zeer bezorgd over de gapingen die thans in de grenzen van het pact aanwe zig zijn, en zij zijn geneigd het dichten van deze gaten te forceren met voorbijzien van de tegenstellingen tussen de mogend heden onderling, die de bressen continue ren. Zowel in het geval Egypte als in de kwesties Duitsland en Spanje staat Wash ington een onmiddellijk compromis tussen de belanghebbenden voor, doch de voort varende wijze waarop het ministerie van Oorlog deze zaken wil oplossen onder vindt tegenstand bij de diplomaten van het ministerie van Buitenlandse Zaken, dat daarbij op volledige steun van Truman kan rekenen. In dit licht moet men de ontwikkelingen der laatste dagen zien: Het Amerikaanse ministerie van Oorlog maakte het zenden van een nieuwe militaire missie naar Spanje bekend, en Truman verklaarde te gelijkertijd dat hij niet veel van Franco's regiem moest hebben, doch dat het nood zakelijk was voort te gaan met de onder handelingen met Spanje opdat deze vleu gel van Europa zou kunnen worden be veiligd. Er deed zich duidelijk een tegen stelling voor, wellicht opzettelijk aan de openbaarheid prijsgegeven om zowel de voor- als tegenstanders van Spanje's op neming in het pact tevreden en gerust te stellen. Afgezien van de vraag of Spanje binnen kort deelgenoot van de Atlantische mo gendheden zal worden, staat het wel vast dat Washington een verdrag met Franco zal sluiten dat nagenoeg eensluidend is als de verdragen, die Amerika met de andere pactlanden verbinden. Het verdrag zal be palingen ten aanzien van een gemeenschap pelijke Amerikaans-Spaanse verdediging inhouden, die voorzien in het ter beschik king stellen van Spaanse bases aan Ame rikaanse vliegtuigen en vlooteenheden, en tevens in het leveren van Amerikaanse instructeurs èn wapens aan het Spaanse leger. De belangstelling der Amerikanen lijkt speciaal Cadiz, Cartagena en de Cana- rische eilanden als vlootbases en de vlieg velden van Sevilla, -Madrid en Valencia als luchthavens te gelden. Franco heeft steeds zeer veel moeite ge daan de Amerikanen op zijn hand te krij gen en herhaaldelijk laten blijken dat hij bereid was de Amerikaanse vloot- en lucht strijdkrachten faciliteiten te verlenen. Bo vendien heeft hij enkele malen gezinspeeld op zijn voornemen om de Atlantische strijdkrachten het gebruik over de haven en vliegvelden van Gibraltar toe te staan, wanneer dit weer Spaans gebied zou wor den. De Amerikanen zijn natuurlijk zeer gevoelig voor deze Spaanse toenaderings politiek en trekken zich weinig aan van de gevoelskwestie, die Franco's rol als handlanger van Hitler in de Tweede We reldoorlog bij de Europese mogendheden heeft opgewekt. Zij zien bovendien dat Franco zeer duidelijke pogingen tot toena dering met Engeland doet, voor Washing ton een reden temeer om de Britse politiek ten opzichte van Spanje enigszins te be- invloeden. Ongetwijfeld is het probleem Spanje ter sprake gekomen tijdens het onderhoud van Churchill en Truman te Washington, doch over de resultaten daarvan is aan beide zijden angstvallig gezwegen. Engeland, en niet minder Frankrijk, kunnen op hel ogen blik als heftige tegenstanders van de op neming van Spanje worden beschouwd, en zeker van een eventuele statusverandering van Gibraltar. Zij hebben, sinds het weg vallen van Italië als Middellandse Zeemo gendheid van belang, de allergrootste be langstelling voor het continueren hunner hegemonie in dit gebied. Als men nagaat hoe stijf Engeland vasthoudt aan zijn posi tie in Egypte, ofschoon een snelle oplos sing van deze kwestie voor het Atlantisch pact van levensbelang is, kan men ver onderstellen dat zowel de aangelegenheid- Duitsland als die ten aanzien van Spanje binnen het pact allerlei tegenstellingen tot gevolg heeft en nog zal hebben, die de werkzaamheid van het pact op het gebied van de gezamenlijke defensie zullen ver tragen. Het is in de geschiedenis een gewoon verschijnsel dat eenheden, die in hun sa menstelling te groot en te gevarieerd zijn, spoedig met interne moeilijkheden te kam pen krijgen waaraan het nuttige effect van de eenheid vaak moet worden opgeofferd. Het gebrek aan overeenstemming en gelijk schakeling van belangen in de samenstel lende delen is daar meestal de oorzaak van. Het is de vraag of het overwicht van de Verenigde Staten op de leiding van het Atlantisch pact groot genoeg zal blijken om deze innerlijke splijting te herstellen. Niet minder groot Is immers het ge vaar dat juist dit overwicht al te nadrukkelijk ge demonstreerd de delen afkerig zal maken van het volgen ener eens gezinde koers. Het oeroude euvel, aan ouderwetse pacten eigen, speelt ook in het Atlantisch pact zijn afbrekend spel. Het krijgt er zijn kans voor om- lat het ouder wetse souvereini- itsbegrip zijn ge willige speelka- - aad is. J. L. Brandweerman overleed aan hartaanval Door onbekende oorzaak is Maandag avond brand uitgebroken in de sigaren fabriek „Graaf van Pallandt" van de fa. J. M. Derks in de Lange Meent te Culem- borg. De Culemborgse vrijwillige brand weer wist het vuur spoedig te blussen. Er brandde een gat in een vloer, maar de voorraden tabak en sigaren bleven vrijwel onaangetast. 's Nachts tegen drie uur werd opnieuw brand gemeld in dezelfde- sigarenfabriek. Weer rukte de brandweer uit, maar deze keer was er weinig te redden. De fabriek was één vuurzee. De brandweer wist met moeite de belendende huizen te behouden. De sigarenfabriek ging geheel in vlammen op. De schade wordt door verzekering ge dekt. De politie onderzoekt waardoor voor de tweede keer brand in het gebouw is uitgebroken. Toen de brandweer na de eerste brand in de kazerne terugkeerde is een dei- brandweerlieden, de heer A. Bonder, ten gevolge van een hartaanval plotseling overleden. Dikwijls voegt men aan deze uitdruk king toe: als de kalveren op het ijs dansen. De vraag is gesteld of deze toe voeging van later datum is dan de zegs wijze zelf. Dit hangt er van af of men Sint Jutte opvat als een heilige die nooit heeft bestaan, dan wel haar ver eenzelvigt met Sinte Judith wier naam dag op 17 Augustus valt. In het eerste geval betekent: met Sint Juttemis alléén al: nooit, van z'n leven niet. In het Frans zegt men dan ook: a la (foire de) Saint-Jamais, trois jours après ja mais. Wanneer men werkelijk aan de heilige Judith moet denken, is een toe voeging noodzakelijk. IJs op 17 Augus tus is onmogelijk; dat de kalveren daar op zouden dansen, is helemaal niet aan te nemen. De „Kop van Jut" op de kermis heeft met Sint Jut niets te maken. Jut was een beruchte moordenaar. Op zijn „kop" kon zich de volkswoede uitleven. Aan het tafeltje naast mij in het bijzon der goede restaurant zaten twee heren. Er was verder niemand in de hele eetzaal en omdat ik alleen was, is dat het enige ex cuus voor het feit dat ik niet kon nalaten hun gesprek af te luisteren De een, een grote brede man met een gezicht alsof hij 't gewoon vond, dat sinds dertig jaar niemand meer „nee" tegen hem had gezegd, gaf kennelijk nog de laatste instructies aan de ander, die naar een verre buitenplaats zou worden uitgezonden voor de enorme maat schappij, waarin de een sinds jaar en dag het ja-woord van al zijn personeel met een verveelde glimlach in ontvangst nam. Ik weet niet, waar hij naar toe werd ge stuurd, maar het zal wel een heel eind weg zijn geweest. De directeur voerde een vlotte monoloog, die hier en daar werd gelardeerd met het twijfelend „ja, meneer" „neen toch, meneer" en „vindt u", meneer" van zijn onderhorige, die zelfs maar op aarzelende toon durfde mededelen, dat hij tomatensoep prefereerde boven asperge soep. Kortom, het was een gezellige lunch, waar beiden nog lang de herinnering aan zouden bewaren. „Heb je gehoord, dat die man van ons in Rangoon is overleden?" zei de directeur, „hij was net met verlof gekomen en nog geen twee weken weer hier of het was afgelopen. Zijn vrouw is nog bij me ge weest. Een aardige man was het. Tja, een aardige man, ik heb nog eens met 'm ge luncht". En de directeur schudde zijn hoofd in herinnering aan die aardige man. „Hoe heette hij ook weer?" ging hij verder, „ach hij heette.... kom, hoe was het nou weer.... ik heb zo gezellig met hem zit ten lunchen voor hij weg ging...." De directeur gaf nog een minuut aan het pro bleem en zei toen: „Ik weet het werkelijk niet meer, enfin, het doet er ook niet toe". Verder is er niets bijzonders gebeurd tijdens die lunch. Het ging zo voort als het begonnen was. Het zou ook eigenlijk niet de moeite waard zijn geweest om over te schrijven, als het gezicht van de onderge schikte niet een kleine studie waard was geweest toen hij dit kleine voorproefje kreeg van wat wellicht ook zijn voorland zou zijn: „Het was zo'n gezellige lunch. enfin, het doet er ook niet toe". E. P. De slapte in het bouwbedrijf doet zijn invloed gelden bij de steen- en pannenfabrie- ken bij Nijmegen. Millioenen stenen en pan nen staan opgetast op de fabrieksterreinen. Vele arbeiders in de steenindustrie langs de Waal krijgen ontslag of wachtgeld. Bij een steenfabriek in Heteren zijn honderd arbei ders ontslagen. Homeros. Odyssee Vertaald door M. A. Schwartz H. D. Tjeenk Wil link en Zoon N.V., Haarlem. Dr. Schwartz heeft, blijkens zijn voor woord, deze vertaling van de Odyssee ge maakt zowel voor hen die het werk in hun schooltijd hebben „gelezen", als voor dege nen die het nog in het geheel niet kennen. Het is ongetwijfeld moeilijker de tweede groep tevreden te stellen dan de eerste, en waarschijnlijk zullen ook aan deze vertaling alleen oud-Gymnasiasten het ware genoegen beleven. Zij zijn vertrouwd met het vreemde soort Nederlands waartoe de consciëntieuze Homerus-vertaler zijn toevlucht moet nemen, en al is dr. Schwartz' werk vrijwat zuiverder van taal dan de gebruikelijke gymnasiale preparatie, het is toch zo consciëntieus dat een verwijzing naar het origineel, al rest daar nog maar een vage herinnering van. de verstaanbaarheid ten goede komt. Anders gezegd, er is voor de buitenstaander geen reden waarom de zwerftochten van Odysseus juist in deze bewoordingen verhaald zouden moeten worden; deze vertaling heeft zijn stylistische rechtvaardiging niet in zichzelf. De avonturen zelf en vele van de beschrij vingen moeten iedere lezer toch wel in de verbeelding treffen, dat zij er bij gezegd. Maar vooral verhoudingen tussen mensen en nog meer die tussen mensen en goden en de woorden waarin zij gepresenteerd worden (het ..verstandige" van Telemachus). liggen buiten het bereik van de ongeoefende mo derne verbeelding. Onontkoombaar, mis schien, maar een flinke inleiding had zeker veel kunnen verhelpen. S. M. Drie dagen lang maakten weersomstan digheden het voor de mijnenveger „Mars diep" onmogelijk om uit te varen en in de Eems een mijn op te sporen. Tot Maan dagmorgen lag dit schip in de haven van Delfzijl op beter weer te wachten. Zoals eerder is gemeld, moet de duikersploeg, die zich aan boord van de „Marsdiep" be vindt, een mijn demonteren, die een Duitse visser de vorige week Maandag in zijn net op haalde en daarna in de Eems kwijtraakte. Men heeft Maandag de plek rondom de door de Duitsers aangebrachte wrakboeien afgezocht, maar het weer maakte ontijdig een eind aan dit werk. Hedenmorgen zou de „Marsdiep" opnieuw de Eems opvaren om het zoeken naar de mijn voort te zetten. In de week van 12 tot 19 Maart geeft het Ballet van de markies de Cuevas een serie voorstellingen in Carré te Amsterdam. De solisten zijn Rosella Hightower, Marjorie Tallchief, Harriet Tobi, Jacqueline Moreau, Serge Golovine, George Skibine en George Zoritch. ADVERTENTIE Uit de Opiew e Haailemsche Courant van \l Februarij 1852 UTRECHT In het gehucht Koud- hoorn binnen de gemeente Soest is de hoeve van jonkheer Bosch van Drake- stein geheel afgebrand. De bewoner van de hoeve, met zijne vrouw naar de Amersfoortsche weekmarkt gaande, had de zorg voor zijne have opgedragen aan een veertienjarigen knaap en een twaalf jarig meisje. Deze kinderen heibben een vuur aangelegd van hetwelk een vonik overgesprongen is op eene kat, welk dier, zich bezeerd gevoelende, naar het achterhuis vlugte Weinige oogenblik- ken daarna barstte in het achterhuis brand uit De hoeve, met den geheelen inboedel en vijf koeijen. is verbrand. De gemelde kinderen hebben nog een tweejarig kind, hetwelk in eene wieg lag, opgenomen en alzoo aan eenen anders gewissen dood ontrukt.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 5