(JJit de gemeente Vel sen VARIA -Clowntje Riek Lynne Thorn's dilemma 4 De gemeente koopt stukken straat Meer geld voor kleuterscholen Vergissing van de grond kamer, meevaller voor de pachter Agenda voor Velsen Sleepboten snelden Duitse stomer te hulp Speelveld aan de Strandweg Tweede geneeskundige by Velsens GGD yy Bedrijfskrant „De Grijper" Voor de kinderen Propaganda-avond van de A.N.J.B. FEUILLETON Sportief" en StThomas" speelden gelijk Zaterdagvliegers kozen de naam ,,De IJmonden" Arbeider met de duim bekneld Verhuur van grond aan de HIM Gemeentetournooi in volle gang DINSDAG 12 FEBRUARI 1952 Gedeelten van de Lumeijstraat, Piet Heinstraat, Zoutmanstraat, en de De Ruij- terstraat te IJmuiden-Oost, zijn nog steeds eigendom van de N.V. Amsterdamse Bal last Maatschappij en het komt het college wel gewenst voor, deze straatgedeelten thans in eigendom aan de gemeente te doen overgaan. B. en W. hebben zich daarom tot de eigenaresse gewend met het verzoek, daar toe haar medewerking te verlenen. Deze verklaarde zich tot de bedoelde transactie bereid, mits de gemeente haar een vergoe ding betaalt van 1000, volgens een inder tijd aan haar gedane toezegging, dat de ge meente aan deze N.V. een bedrag zou be talen van 20 voor elke meter grond langs deze straatgedeelten, waarvoor een bouw vergunning zou worden verleend. Aangezien deze toezegging inderdaad is gedaan, zal aan de bedoelde voorwaarde moeten worden voldaan, aldus B. en W., die de raad voorstellen: a. de bedoelde straatgedeelten onder de hiervoor gebrui kelijke voorwaarden, in het belang van de volkshuisvesting in eigendom over te ne men, tegen betaling van een vergoeding van 1000; b. de gemeente-begroting te wijzigen, overeenkomstig het bij de stuk ken gevoegde concept-besluit. Door de recente loonsverhogingen zijn de salarissen en de sociale lasten van de bijzondere kleuterscholen op de door de besturen van deze scholen ingediende be grotingen voor dat jaar te laag geraamd. Het gevolg hiervan is, dat de voorlopige bijdragen uit de gemeentekas en de daarop te verlenen voorschotten voor deze scholen in sommige gevallen onvoldoende zijn. Het bestuur van de Vereniging „Da Costa- school" te Velsen-Noord, en het kerkbe stuur van de R.K. Parochie van St. Engel- mundus te Driehuis, hebben verzocht ze te herzien. B. en W. stellen de raad voor, de bij dragen over het jaar 1951 voor het bestuur van de Vereniging „Da Costa-sehool" te Velsen-Noord, nader vast te stellen op 7110. en voor het kerkbestuur van de R.K. Parochie van St. Engelmundus te Driehuis, op 6300 en de voorschotten daarop onder scheidenlijk op 6400 en 5670. Stuk grond had helemaal geen pachtwaarde In de raad van 4 December is in behan deling geweest een verzoekschrift van J. de Wit te Santpoort tot verlaging van de pachtprijs voor de aan hem verpachte per celen weiland en tuingrond nabij de Uiten- daelstraat te Santpoort. Op voorstel van B. en W., dat gebaseerd was op de verkregen goedkeuring van de grondkamer Noordholland, heeft de raad toen het betrokken verzoek afgewezen. De grondkamer berichtte het college echter dat haar goedkeuring op een ad ministratieve vergissing berust en dat de pachtprijs van de onderhavige percelen maximaal slechts 300 in plaats van 448 mocht bedragen, zulks op grond van de overweging, dat het perceel kadastraal be kend gemeente Velsen sectie F. no. 5403 groot 7400 m2., geen pachtwaarde heeft. In verband hiermede stellen B. en W. de raad thans voor, onder intrekking van het besluit van 4 December 1951, aan J. de Wit, voor het tijdvak van 1 Mei 1951 tot 1 Mei 1952 te verpachten voor een pacht som van 300, het perceel, kadastraal be kend, gemeente Velsen Sectie F. no. 1611, onder de hiervoor gebruikelijke voorwaar den. De Commissie van bijstand in het be heer van Openbare Werken stemt met het bovenstaande in. Uitvoering van „Varia" verschoven naar 26 Februari De opvoering, die „Varia" oorspronkelijk op Dinsdag 19 Februari van het stuk „Aan de oever van de snelle vliet" zou geven, is verschoven naar Dinsdag 26 Februari. Ook in het Rex Theater. DINSDAG 12 FEBRUARI Oud-Katholiek Verenigingsgebouw: Van 15 tot 23 uur, bazar. Geh. Ger. Doustraat 62, 20 uur: Bijbel lezing. Thalia, 20 uur: „Gevleugelde Kruis vaarders". WOENSDAG 13 FEBRUARI Raadhuis: van 14 tot 15 uur, spreekuur wethouder van Onderwijs. Witte Kruisgebouw, Kennemerlaan 125: Kraamcentrum van 14.30 tot 15 uur spreek uur. Thalia, 20 uur: „Gevleugelde Kruis vaarders". De „Dorthe Oldendorff" met machineschade binnen gehaald Maandagmorgen heeft het Duitse stoom schip „Dorthe Oldendorff" uit Lübeck ter hoogte van Egmond moeilijkheden aan de machine gekregen Het defect betrof waar schijnlijk de krukas. De kapitein, die niets wenste te riskeren, zag geen kans op eigen kracht naar IJmuiden terug te keren en radio-telegrafisch verzocht hij om sleep boothulp. Omstreeks één uur snelden de „Stentor" en „Nestor" van Wijsmuller naar zee. Deze konden omstreeks drie uur een vlotte ver binding tot stand brengen met de 2000- tonner, waarmee zij tegen zes uur in de Noordersluis arriveerden. De slepers brachten de Duitser langs de dijk bij het havenkantoor. De „Dorthe Oldendorff" is van dezelfde rederij als de „Olga Oldendorff", een schip dat op zijn eerste reis bijna gelijktijdig met de „Flying Enterprise" is gezon ken ter hoogte van Borkum. De „Dorthe" is van 1908 en kwam in ballast van Zaan dam, waar zij hout heeft gelost. De reis, die ontijdig moest worden afgebroken, was naar de thuishaven Lübeck. Hier zou de stomer in survey gaan. Het is niet onmogelijk dat de schade in IJmuiden en door een IJmuidense ma chinefabriek hersteld zal worden. Van morgen zijn de experts van de verzekering aan boord geweest en zij zullen beslissen of de „Dorthe" in IJmuiden blijft, dan wel naar Amsterdam gebracht wordt. In de gemeentebegroting voor 1952 is onder hoofdstuk VIII onder meer een be drag van 800 geraamd voor huur van een terrein, gelegen te IJmuiden, tussen de strandweg en de Havenkade, groot onge veer 8466 vierkante meter. B. en W. zijn voornemens het terrein als speelveld ten behoeve van het onderwijs in de lichame lijke oefening, te doen inrichten. De eigenaar, het Staatsvissershavenbe- drijf te IJmuiden, heeft zich bereid ver klaard, meerbedoeld terrein voor onbe paalde tijd aan de gemeente te verhuren, tegen een huursom van ƒ800 per jaar en onder de hiervoor gebruikelijke voorwaar den. Deze huursom komt het college billijk voor. B. en W. stellen de raad dan ook voor tot de boven omschreven huur te besluiten. Verhuur van een woning Wegens het beëindigen van de overeen komst van „voortgezet gebruik" dient door de gemeente te worden overgegaan tot ver huur van de onteigende woning Bloem- straat 30 te IJmuiden, tegen de huursom van 19.55 per maand of 4.50 per week. B. en W. stellen de raad voor, de ge noemde woning gerekend met ingang van 14 Januari 1952 tot wederopzegging te ver huren tegen deze prijs. TEGEMOETKOMING VERVOERS KOSTEN. A. Zwanenburg te IJmuiden-Oost heeft verzocht uit de gemeentekas te ontvangen een tegemoetkoming in de vervoerkosten van zijn zoontje, die een school voor bij zonder buitengewoon lager onderwijs te Haarlem bezoekt, en wel tot het volle be drag van die kosten. B. en W. stellen de raad voor, dit ver zoek in te willigen. De groei van de bevolking van Velsen heeft tot gevolg, dat de werkzaamheden van de G.G.D. toenemen. In het bijzonder geldt dit voor het geneeskundig toezicht, dat over de „schoolbevolking" moet wor den uitgeoefend. Dit toezicht vergt thans zoveel tijd, dat het niet mogelijk is het onderzoek in zijn volle omvang over alle daarvoor in aanmerking komende scholen uit te strekken. Aan het- toezicht op de leerlingen van de kleuterscholen bijvoorbeeld kan bij de huidige personeelsbezetting van de dienst niet dezelfde aandacht worden geschonken als aan de contróle op de leerlingen van het gewoon lager onderwijs. Deze toestand achten B. en W. vooral met het oog op de onvoldoende huisvesting van sommige kleuterscholen, ongewenst. Voorts menen zij, dat ook de leerlingen van het gymna sium, de ULO-scholen, de visserij school, de nijverheidsschool en de huishoudschool in het toezicht moeten worden betrokken. Indien tot aanstelling van een tweede ge neeskundige bij de dienst wordt overge gaan, zal het geneeskundig schooltoezicht volledig tot zijn recht kunnen komen. B. en W. stellen de raad daarom voor, een crediet te verlenen voor het in dienst nemen van een tweede geneeskundige en daartoe vast te stellen de bij de stukken gevoegde suppletoire begroting voor de dienst 1952. Tweede ronde Kennemer damkampioenschappen in IJmuiden De tweede ronde van het damtournooi om het kampioenschap van Kennemerland wordt Dinsdag in het clublokaal van DCIJ, hótel Kennemerhof gespeeld en voor de hoofd klasse ontmoeten elkaar daar: H. Nieuwen- huizenW. de Ruyter; J. v. StratenH. Bakhuys en L. VooysT. Postma. In de eerste klasse komen in het club lokaal van damclub Sportief op 15 Februari uit: Groep A: A. de ZeeuwW. v. Wort en L. Haver—J. Oosterling. Groep B: J. Meyer—P. Bakker en C. Reyn- dersG. Sprenkeling. In de tweede klasse worden op 12 Februari bij DCIJ de volgende partijen gespeeld: Groep A: W. Post—J. v. Velsen en A. Romien—R. Ruiter. Groep B: J. de Ruyter—D, v. As en Opa v. d. Bos—C. Ory. De derde klasse heeft het volgende rooster: Groep A bij DCIJ op 12 Februari: H. Lute W. v. d. Weg; A. ColetP. Westerwal en E. Schadé—H. Veldman. Tweede ronde van Jeugdtournool by DCIJ. Dinsdag 12 Februari speelt de jeugd de tweede ronde bij DCIJ. Voor deze ronde is vastgesteld: Groep A: J. de BoerHeida; VisserOort- huizen; v. d. SteenMenger en Adrichem— Klaus. Groep B: Ruyter—Braveboer; H. Lang broekHuygen en C. Roos—R. Kofferman. De 3e ronde van dit jeugdtournooi wordt Vrijdag bij Sportief gespeeld. ADVERTENTIE Voorstelling ff V jL JL.JL ^JLJL. JL IJMUIDEN „AAN DE OEVER VAN EEN SNELLE VLIET" niet op 19 Februari doch 26 FEBRUARI a.s. De Hoogovens, die hun enorme schare personeel reeds vele jaren lang uitstekend voorlichtten over de interne bijzonderhe den en problemen van het bedrijf in het maandblad „Samen", hebben thans'een be- drijfscourant het licht doen zien onder de naam „De Grijper". Het verschijnen van de „Hoogovenkoerier" is met deze nieuwe uitgave gestaakt. Ouderavond in de „Jan Ligthartschool" De oudercommissie van de „Jan Ligt- hartschool" heeft voor Donderdagavond aanstaande een ouderavond georganiseerd in de gymnastiekzaal. Onder meer zal een film worden vertoond. SCHEEPVAART IJMUIDEN In de haven van IJmuiden zijn Maandag binnengekomen: Bomma van Christiansen. Karshar van Helsing'borg. Betty van Sorento. Holdernook van Goole. Doklaan van Cardiff. Tawali van Braki. Nimmadan van Calais. Hector van Bremen. Brouwersgracht van Abö. Bittery van Liverpool. Warmö van Stockholm. Dauro van Kopenhagen. Asta Siemering van Nantes. Stalma van Kalium- grad. Radmansö van Olson. Lingestroom v. Liverpool. Ruban van Mindocg. Strabo van Lissabon. Ashgade van Bilbao. Wibold Böhmér van Livorno. American Lawayer v. Antwerpen, Dorthe Oldendorff, terug uit zee met machineschade. Deo Favente v. Gdynia. Midas van Rotterdam. Vertrokken: Spika naar Odense. Karbo n. Drogheda. Niagara naar Rostock. Palma n. Hamburg. Aghina naar Aarhus. Havnia met Ebro naar Brugge. Frisian Coast naar Rot terdam. Garnet Hulins naar Perzische Golf. De jongens lachten. Ja, ze wisten wel, dat hun rapport goed was. „We hebben ook erg ons best gedaan op school, oom Tripje!", zei Bunkie trots. „Dat zie ik", zei oom Tripje. „En omdat jullie zo goed je best gedaan hebt.... heb ik een verrassing voor jullie." „Haaaü", juichten ze alle drie. „Wat is het, oom Tripje?" Oom Tripje keek geheimzinnig en lachte maar eens wat. „Hè, vertelt u het nou!", riepen ze door elkaar. „Jullie bent veel te nieuwsgierig!", lachte oom Tripje. „Nou, zal ik het dan maar ver tellen?" „Ja!.Ja, oom Tripje!", riepen ze. „Nou dan. omdat jullie zulke goede cijfers op je rapporten hebt, gaan we de hele maand de stad uit. Hoe vind je dat?" De jongens dansten van plezier in het rond. Dat ivas ook een vraag! En nu was er eerst nog heel wal te doen. De koffers werden van de zolder gehaald. Voor het eerst heeft de Algemene Neder landse Invaliden Bond in Velsen een pro paganda-avond belegdhetgeen is geschied met volledige medewerking van de dienst voor Sociale Zaken, die vertegenwoordigd was in de persoon van wethouder F. J. A. Strijbosch. Ook de cultureel ambtenaar, de heer G. W. F. de Man was aanwezig in het zaaltje van het voormalig gebouw der centrale keuken aan de Abelenstraat, dat- door de gemeente voor deze gelegenheid belangeloos beschikbaar was gesteld. Dat de bond op de bres staat voor de belangen van de mindervalide in Neder land is zo langzamerhand wel doorgedron gen, maar door middel van dergelijke pro- paganda-avonden krijgt de burger eigen lijk pas een positief omlijnd beeld van de activiteiten, die een instelling als deze ten toon spreidt. De taak van de Bond en de algemeen secretaris, de heer A. J. van der Knaap, onderstreepte dit nog eens extra in zijn openingswoord is in de eerste plaats het bevorderen van de me dische, sociale en culturele belangen der minder-validen. „Zulks is uiteraard onmogelijk zonder de directe hulp van gezonden", aldus de heèr Van der Knaap. „Wij steunen en ad viseren waar nodig is en bovenal trachten we de minder-valide te doen herplaatsen in de maatschappij". Uit de keuken van de bond haalde hij vervolgens enkele voorbeelden aan, die bewijzen, dat er, waar het de doeltreffende medewerking betreft, nog veel te wensen is ondanks de uitstekende sociale voor zieningen in Nederland. Het „waarom" bleef vooralsnog onbeantwoord. Juist om begrip te kweken vooral geen medelijden medeleven en mede werking zijn deze avonden georganiseerd, waarop enkele geluidsfilms worden ver toond, die duidelijk laten zien dat het door een speciale training mogelijk is voor min der-validen weer volwaardig in het ar beidsproces te worden ingeschakeld. Op deze films \vas een toelichting over bodig, want de voorbeelden waren tref fend genoeg om een inzicht te krijgen van het prachtige werk, niet alleen uit zuiver medisch oogpunt, maar meer nog wat de menslievendheid en toewijding aangaat, van degenen, die. zich het lot van de licha melijk gebrekkigen aantrekken. Als bijzondere toegift kwam als laatste rolprent, een documentaire over Koningin Elizabeth op het witte doek. Mede door dit sympathieke idee, is deze avond onge twijfeld op prijs gesteld door het gezel schap genodigden, dat zeker niet zal na laten de doelstellingen van de bond uit te dragen en de propageren. Grondstoffenaanvoer Maandagmiddag is voor de papierfabriek Van Gelder Zonen aangekomen het Zweedse s.s. „Wormo", dat van Stockholm een lading van 625 ton cellulose aanvoerde, bestemd voor zusterfabrieken. door ANNE LÜRAINE Vertaald uit het Engels 56) O Lynne, ze mag niet van me weggenomen worden, terwijl ik zoveel goed te maken heb Ze legde even een arm om zijn schou ders, als wilde ze hem door dit gebaar moed geven. Ze vroeg zich verwonderd af, hoe het mogelijk was dat ze eens gemeend had voor deze man anders te voelen dan ze nu deed: een moeder, die een verdrietig kind troost.... Ze was er dankbaar voor, dat Jimmie zijn vergissing had ingezien en Jean haar geloof in hem terug had kunnen geven. Wat er ook gebeurde, tus sen die twee was het tenminste tot vol maakt begrip gekomen. Er was geen twij fel meer tussen Jean en Jimmie over hun gevoelens ten opzichte van elkaar. In zekere zin benijdde ze hen hierom.... „Het enige, waaraan ik niet moet den ken", zei Jimmie langzaam, „is het moment van die operatie, Lynne. Als ik daar wer kelijk ernstig aan denk, heb ik 't gevoel, dat ik gek wordt „Denk er niet aan, Jimmie", drong ze aan. „Ga naar een concert, of de schouw burg, of iets anders, dat je afleidt. Jean zal dat zeker niet anders willen. Ze zou het vreselijk vinden, als je zat te piekeren. Ze houdt te veel van jeO, daar is Preston. Wanneer zal de operatie plaats vinden?" Preston, die binnenkwam, antwoordde kalm: „We hebben afgesproken, dat ik Vrijdag zal opereren. Misschien kun je Mathers er toe krijgen, dat hij tot dan hier blijft logeren." „Nee, hartelijk dank", onderbrak Jim mie hem. „Dat kan ik werkelijk niet doen, Mannerley. Ik heb verschillende dingen te regelen. Maak je niet bezorgd over mij. Ik dank jullie voor alles", Hij drukte Lynne's hand en zich tot Preston richten de, voegde hij eraan toe. „Doe je best voor Jean en vergeet alles wat ik gezegd heb. Ik heb me als een dwaas gedragen, maar dat is voorbij Ik zie de dingen nu anders". „Wat bedoelde hij?", vroeg Lynne, toen Jimmie vertrokken was. „Ik weet 't niet precies", antwoordde hij geruststellend, „maar in ieder geval ben ik ervan overtuigd, dat hij de zaak thans aan kan. Hij is door deze geschiedenis ver anderd, als 't ware volwassen geworden. Jean zal hem thans werkelijk als een man ici ugvinuen In de hierop volgende dagen liet Jim mie niets van zich horen. De bewuste Vrijdag brak aan en nóg was erg een en kel levensteken van hem. Lynne voelde zich bezorgd en belde zijn flat op, doch kreeg geen antwoord. Ze belde hierna zijn plaatsvervanger bij de band op, die haar echter evenmin gerust kon stellen, daar hij zich even bezorgd maakte als zij zelf. De morgenuren kropen voorbij. Het vast gestelde uur van de operatie naderde Lynne had zich nog nooit in haar praktijk zo opgewonden gevoeld over een operatie. Preston leek doodkalm, en vlak voordat hij moest beginnen, trachtte hij nog enkele kalmerende woorden tot haar te spreken. „Je moet je niet zo bezorgd maken, Lynne," zei hij zacht. „Het is niets voor jou, om zo de kluts kwijt te raken. Met God's wil zal Jean 't heus wel halen. Wat Jimmie betreft, die moet op het ogenblik alleen zijn problemen uitvechten. Dat is iets, wat misschien het allermoeilijkste in het leven is: de mensen, van wie we houden, hun eigen weg te laten vinden. We moeten dat echter leren, Lynne....". Er kwamen tranen in haar ogen. „O, Preston, ik ben zo blij, dat jij degene bent, die haar opereert. Alles schijnt daardoor gemakkelijker te aanvaarden te worden". Hij raakte even haar wang aan. „Alles is heel eenvoudig, als je de feiten onder ogen wilt zien", merkte hij op en er was een vreemde klank in zijn stem. „Alleen als je de waarheid tracht te ontlopen, wordt het leven moeilijk en verward. Al les zal heus goed komen, Lynne. Wens me sterkte!" Na zijn vertrek naar het ziekenhuis schenen de uren voorbij te kruipen. Jim mie liet niets van zich horen. Toen Pres ton tegen de avond terugkwam, zag hij er vermoeid uit, maar er was een rustige zelfverzekerdheid over hem gekomen. Zijn eerste vraag betrof Jimmie en hij scheen enigszins van zijn stuk gebracht te zijn, toen ze hem vertelde, dat deze nog steeds niets van zich had laten horen. „Jean wacht op hem", zei hij met enige bezorgdheid. „Ik hoopte hem hier aan te treffen, zodat ik hem dadelijk naar haar toe kan sturen. Ze heeft de operatie prach tig doorstaan, maar ze heeft nu de aan moediging nodig, die alléén Jimmie haar kan geven. Ze mag zich op dit moment zeker geen zorgen maken over Jimmie's afwezigheid. Tegen negen uur 's avonds werd er uit het ziekenhuis opgebeld. Lynne nam de telefoon aan en schrok bijna, toen ze Jim mie's stem, hees van opwinding, hoorde. „Je spreekt met mij, Jimmie!", zei hij. „Hoor je me? Alles is prachtig verlopen, Lynne. Ik heb gedaan wat ik mezelf be loofd had te doen, het is voor Jean Kun je me volgen? O, Lynne, ik ben zo gelukkig. Jean wordt weer beter, ik ben zo juist bij haar geweest, en ze gelooft weer in me! Ik heb 't haar bewezen, dat ik van haar houd „Natuurlijk heb je dat bewezen", zei ze zacht, hoewel ze zijn ietwat onsamenhan gend relaas niet helemaal kon volgen. „O, Lynne, het was helemaal niet moeilijk", vervolgde hij, „toen ik onlangs bij jullie was, wist ik opeens wat me te doen stond. Ik ben naar ens buitenhuis gegaan en heb een stuk muziek geschreven, dat goed is. Gedurende deze afschuwelijke dagen van Wederom is bij Hoek van Holland een schip aan de grond gelopen. Het is het 2323 ton metende Panamese schip „Marjorie", dat tussen de pier en de Ragmar omhoog zit. De reddingboot van Hoek van Holland., de „President Jan Leis" haalde Maandag morgen de bemanning van boord. De vrouw van de stuurman, mevrouw Alma Potamianos met haar twee kinderen, Theodore, negen jaar, en Angela, 11 jaar, werden het eerst in veiligheid gebracht. *t Tweede klasse-competitie beslist De stand was 99 toen de dammers van de IJmuidense club „Sportief" het club lokaal van St. Thomas te Castricum verlieten. Het eindspel met voor Castricum 5 en IJmui den 4 stukken moest uitmaken wat de uit slag van deze laatste competitiewedstrijd in de tweede klasse zou worden. Zaterdagavond is zonder dit eindspel verder te spelen re mise gegeven, zodat de uitslag 1010 werd. De stand der clubs luidt D.O.S. 10 0 1 20 151—69 V.K.D. II 7 1 2 15 114—84 't Noorden 7 1 3 15 120—100 St. Bavo 6 0 3 12 99—79 D.C.IJ. II 5 1 5 11 101—119 H.D.C. III 4 1 6 9 94—126 Sportief 5 1 4 9 106—94 Hoofddorp 3 1 6 7 90—110 St. Thomas 2 3 5 7 98—102 Cruquius 2 2 6 6 89—111 Beverwijk III 2 2 6 6 81—111 Halfweg II 1 3 7 5 95—125 D.O.S. is kampioen. De Halfweg-reserves moeten degradatiewedstrijden spelen. De gf- gebroken partijen geven alleen nog de kans om een plaatsje te stijgen. Sportief zal bij voorbeeld nog boven D.C.IJ. II kunnen ko men, door van St. Bavo II de afgebroken 8—8 stand om te zetten in 12—8. Beverwijk III verliest de laatste ontmoeting met St. Bavo met 119 of 128; de ontmoe ting Cruquius—St. Thomas zal 10—10 of 12—8 voor de dammers uit Castricum worden. „Onderlinge" van „Sportief" In de onderlinge competitie van „Sportief" is in beide groepen geen verandering geko men in de kop. In groep A wist J. Lichten- dahl door een klein slagzetje zijn partij tegen P. Bakker in zijn voordeel te beslissen. J. Slager ondervond in zijn partij tegen J. de Ruiter zoveel tegenstand dat hij met remise genoegen moest nemen. Wil hij met de leider gelijk komen, dan zal hij zijn nog in te halen partijen in winst om moeten zetten. In groep B. won H. Veldman zijn partij tegen A. v. d. Harst en hij handhaafde zich daardoor ongeslagen aan de kop. De verdere uitslagen in deze groepen wa ren als volgt: Groep A: C. Buys—W. 't Hart 0—2. W. M. Hoefakker—A. Ras 0—2. Groep B: R. KoffemanH. Out 0—2. K. Lichtendahl—E. Ras Sr. 2—0. H. Dijkhuizen P. Westerwal 1—1. E. Wijker—W. Post 0—2. De postduivenvereniging van de Bond van Zaterdagvliegers, die op 24 Januari met elf leden en enige juniorleden haar op richting in de Da Costaschool beleefde, hield Maandagavond voor de leden en be langstellenden haar tweede vergadering in hetzelfde gebouw voor de verdere consoli datie. Na een korte inleiding van de heer J. Suurmond gaf de voorzitter van de bond, de heer A. J. Oosterbeek, uit Amsterdam, op de hem gestelde vragen aan de aanwezi gen de gewenste inlichtingen. Daar voor de jonge vereniging nog geen naam was vastgesteld werd besloten haar te noemen „De IJmonden", waar het hier betreft een vereniging die de hele gemeente Velsen wil omspannen. De samenstelling van het bestuur had tot gevolg dat de heer J. Suurmond te Velsen- Noord tot voorzitter werd benoemd. De heer P. Hoekstra, Van Galenstraat 7, IJmuiden-Oost zal het secretariaat behar tigen en de heer W. Koole de financiën. Vervolgens werden de africhtingsvluchten besproken en geregeld. Het officiële bonds-verenigingsreglement werfl aanvaard en de statuten vastgesteld. In een volgende vergadering zal tot ver deling van de overige bestuursfuncties wor- den overgegaan. Het doel van de nieuwe vereniging, om de duivensportliefhebbers met principiële bezwaren tegen de „Zondagvliegerij" te verzamelen, kan als „bereikt" worden be schouwd. wachten heb ik me hierop geconcentreerd en ik weet, dat het werkelijk de moeite waard is geworden. Ik heb het „Jean" ge noemd en ik heb het mee naar het zieken huis genomen. Ze huilde, toen ik 't haar liet zien". „Ik begrijp, dat ze ontroerd was, Jim mie", zei Lynne met warme sympathie in haar stem, „het was werkelijk het aller beste wat je kon doen, om haar je gevoe lens te bewijzen. Ik ben zo blij Na dit gesprek voegde ze zich weer bij Preston, die haar vragend aankeek. Ze vertelde hem Jimmie's verhaal. Hij schonk twee kopjes koffie in en ze gingen in diepe stoelen tegenover elkaar zitten. „Deze hele geschiedenis heeft je natuur lijk aangegrepen, Lynne", zij hij langzaam. „Het spijt me allemaal «heel erg voor je. Ze keek hem aan en onderbrak hem op rustige toon. „Zal ik je eens iets ver tellen, Preston? Ik sprak destijds met Jim mie over zijn échte muziek en hij had het plan als huwelijksgeschenk iets goeds voor mij te componeren. Toen hij me daarnet vertelde, dat hij Jean gegeven had, wat hij mij eens had willen geven, voelde ik me niet verdrietig, maar blij". Hij keek haar vragend aan. „Ik begrijp 't niet, Lynne", zei hij langzaam. „Wat wil je me daarmee vertellen?" Ze sloeg haar ogen neer. „Ik wil je daar mee duidelijk maken, dat ik niet meer van Jimmie houd", zei ze. „Misschien heb ik nooit van hem gehouden, ik weet 't niet. Het is vaak zo moeilijk de gevoelens van je hart precies te analyseren. Ik heb eens Maandagmiddag ongeveer half twee ge raakte de 32-jarige fabrieksarbeider W. Nanne uit Castricum op de terreinen van de papierfabriek Van Gelder met de linkerhand bekneld tussen een paal en de grijper van een hijskraan. Tengevolge hiervan werd de duim grotendeels versplinterd. Na door de portier voorlopig te zijn verbonden, is N. naar het Rode Kruis ziekenhuis te Beverwijk vervoerd, waar operatief ingrijpen noodza kelijk bleek. Later op de dag is het slacht offer naar zijn woning in de Poelvenstraat gebracht. De N.V. Handel- en Industriemaatschap pij H.I.M. te Haarlem heeft de gemeente verzocht de gedeelten grond liggende ten Zuiden en ten Oosten van haar fabrieks terrein aan de Wijkermeerweg te Velsen- Noord van de gemeente te huren, groot respectievelijk ongeveer 595 en 810 m2. B. en W. hebben tegen inwilliging van het verzoek onder bepaalde voorwaarden geen bezwaar. De huurprijs dient naar de me ning van het college te worden gesteld op 340 per jaar. Vakonderwijs op openbare scholen Voor 1 Maart van elk jaar moet de ge meenteraad voor elke daarvoor in aanmer king komende soort van openbare scholen vaststellen het getal wekelijkse lesuren voor vakonderwijs. Aan de VGLO-school zijn verbonden een vakonderwijzeres in de vrouwelijke hand werken, die vier lesuren en een vakonder wijzeres in het vak huishoudkunde, die 3«/2 lesuren per week les geven. Aan de ULO zijn verbonden een vakonderwijzer in de lichamelijke oefening, die 30 lesuren van 45 minuten, een vakonderwijzeres in het vak vrouwelijke handwerken, die 10 lesuren van 45 minuten en een vakonder wijzeres in het vak huishoudkunde, die 10 lesuren van 50 minuten per week les geeft. Het aantal verplichte onderwijzers aan deze scholen, de hoofden daaronder be grepen, bedraagt onderscheidenlijk 3 en 10. De uitslagen van de wedstrijden, die ge speeld zijn in het gemeentetournooi 1951- 1952 luiden: Tafeltennis: Reinigingsdienst 1Sociale Zaken 2 3-0: R.D. 1Openbare Werken 3 3-0; R.D. 1—Raadhuis 3 1-2; R.D. 1—Plant- soenbedr. 3 3-0; Openb. Wei-ken 3Raad huis 3 1-2; Plantsoenbedr. 1Soc. Zaken 2 0-3; P.B. 1—Openb. Werken 3 0-3; P.B. 1— Raadhuis 3 0-3; Soc. Zaken 2Openb. W. 3 1-2; Soc. Zaken 2Raadhuis 3 0-3. Politie 1—Openb. W. 2 3-0; Politie 1—O. W. 3 2-1; Politie 1Raadhuis 2 2-1; Politie 1Raadhuis 4 3-0; Raadhuis 2Raadhuis 4 3-0; Openb. W. 2—Openb. W. 3 2-1; O.W. 2 —Raadhuis 2 2-1; O. W. 2—R.H. 4 3-0; O. W. 3—R.H. 2 1-2; O.W. 3—R.H. 4 2-1. Schaken: Openbare WerkenRaadhuis 1 2-1 (voorlopig); Sociale ZakenPlants, en Reinigingsdienst 5-0; Raadhuis IIPolitie 4-1. Dammen: Sociale ZakenPolitie 6-0; Plantsoend.Gas en Water 4-0 (voorlopig). Het programma voor de rest van Februari ziet er als volgt uit: Woensdag 13 Februari: Schaken: alle deelnemers. Dinsdag 19 Februari: Tafeltennis: Raad huis 1, Politie 2, Reinigingsdienst 1, Plant- soenbedrijf 1, Raadhuis 2, Sociale Zaken 1. Woensdag 20 Februari: Dammen: alle deelnemers. Dinsdag 26 Februari: Tafeltennis: Politie 1, Openbare Werken 2, Politie 2, Reini gingsdienst 1, Sociale Zaken 2, Raadhuis 4. Woensdag 27 Februari: Schaken: alle deelnemers. Zaterdag 1 Maart: Voetballen: om 3 uur: Gas 'en WaterOpenbare Werken. in de waan verkeerd, dat hij alles voor me betekende, maar ik weet nu beter. Ik heb me schromelijk vergist, Preston". De telefoon ging en Preston beantwoord de deze. Het bleek Nan Henway te zijn, die naar Lynne vroeg. „Nan vraagt, of je bij haar kunt komen", ze hij, terwijl hij haar de telefoon overgaf, „is dat absoluut nodig? Ik wil graag met je verder praten". „Misschien is het niets belangrijks", ant woordde ze, „ik zal zien Nan's stem klonk opgewonden. „Lynne, je moét dadelijk hier komen", drong ze aan. „Ik heb je zo iets bijzonders te ver tellen! Ik ga trouwen „Maar lieve Nan", protesteerde Lynne verrast. „Hoe is dat mogelijk? Je kent toch helemaal geen Amerikanen, voor zover ik weet. Hoe kom je tot zo'n plotseling be sluit?" „Dat is juist de reden, waarom ik met jou wil praten", antwoordde Nan. „Kan Preston je niet even brengen, of kom zelf. Het is allemaal zo plotseling gegaan, dat ik 't zelf nog niet kan geloven. Alsjeblieft Lynne, kom!" Tegen haar zin, stemde Lynne toe om in de loop van de avond even langs te komen. Toen ze in de bibliotheek terug kwam, was Preston verdwenen. Ze keek even rond en zag Helen het vertrek binnen komen. „O, daar ben je", zei deze vriende lijk. „Preston vroeg me, jou te zeggen, dat hij naar zijn werkkamer moest en dat het wel laat zou worden. Ga je zelf ook uit". (Wordt vervolgd

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 6