Schuman verdedigt Europees leger, doch gelooft er niet meer in Militaire commissie van NAVO accepteert rapport-Hamman Weerbericht Een Prins-Gemaal Duitslands suprematie wordt gevreesd Haarlems Dagblad Belgische Kamer veroordeelt besluit van Koning Boudewijn Emotie in de Franse Kamer Mislukte staking in Frankrijk Het kabinet treedt niet af Regeringscrisis in Egypte bezworen Lawine bedolf een gezin Het woord is aan Tafts idee van „wereldvrede" Defensie-inspanning wordt uitgesmeerd ter bescherming van levensstandaard Janine Andrade verloor twee kostbare violen Regering-Van Houtte verslagen Waf disten blijven Ali Maher Pasja steunen Frankrijk bouwt schepen voor de Sovjet-Unie Laatste eer Prins en twee prinsesjes wellicht naar Helsinki Chinezen tegen elkander opjagen Cijfers van de Europese Betalings Unie Wisselvallig weer duurt voort 66e JAARGANG No 184 [Bureaux: Kennemerlaan 154, Tekf. Adm. 5487. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg-47, Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, Directie,Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 ,(6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 13 FEBRUARI 1952 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 296e JAARGANG No 37 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. opZon- enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman IN ENGELAND komt niet alleen voor de jonge Koningin maar ook voor haar gemaal prins Philip, hertog van Edinburgh, grote belangstelling tot uiting. De deken van Westminster, dr. Alan C. Don, heeft in een preek in Westminster Abbey ver klaard dat men aan Koning George VI en in het algemeen aan de koninklijke familie in de laatste tijd eisen heeft gesteld, die de meeste mensen voor zichzelf ondragelijk zouden hebben gevonden. Laten wij er ons voor hoeden, zei hij, om teveel te vergen van de nieuwe Koningin; laten wij haar de gelegenheid laten om van haar gezinsleven te genieten en voor haar kinderen te zor gen. In The Observer heeft Roger Fulford een dergelijke waarschuwing geuit door een uiteenzetting ie geven van de zware taak, die op het staatshoofd rust. Hij heeft daar aan enige opmerkingen over de hertog van Edinburgh vastgeknoopt. Hier volgen ze: „De hertog heeft er ongetwijfeld genoeg van te worden vergeleken met zijn ver maarde voorganger, de Prins-Gemaal Al- bert, en aangezien die prins gedurende het gr.ootste deel van zijn leven bepaald im populair in dit land was is de vergelijking evenmin toepasselijk als tactvol. Prins Philip is een heel ander soort man dan prins Albert. Hij is in gans andere omstan digheden en in geheel andere trant opge voed. Het contrast tussen een Duitse intel lectueel en een Britse zeeofficier is duide lijk genoeg. Maar niemand die prins Philip gesproken heeft, of zich een indruk heeft trachten te vormen van de positie, in vier jaar tijds door hem in Engeland verwor ven, zal zijn bekwaamheden laag schatten. Hij kenmerkt zich door een scherpe, zeer werkzame geest en door een mate van oor spronkelijkheid en on-conventioneel optre den zoals men niet vaak bij prinsen aan treft. Of hij zich zal ontwikkelen als privé secretaris en raadgever van de Koningin of wel er zich op toeleggen, een deel van haar formele taak, meer in het openbaar, over te nemen zo ongeveer als_ prins Bernhard dat doet in Holland is een vraag, naar welker beantwoording men alleen kan gissen. In elk geval zullen er wel uitgesproken veranderingen komen in het hofleven, dat in menig opzicht nog merkwaardig ouderwets is. Men zal zich herinneren dat de herzieningen, die prins Albert daarin indertijd doorvoerde, van niet geringe betekenis waren." Aldus dit bekende Londense weekblad, uit welks betoog men wel moet afleiden dat het zich verheugen zou als prins Philip niet het voorbeeld van zijn vermaarde voorganger volgde door adviseur der Koningin te zijn. Het is waar dat die voorganger pas na zijn dood geëerd is, toen hij als „Albert de Goe de" werd herdacht en vele monumenten, hem gewijd, verrezen. Dat de twee voor naamste, de Royal Albert Hall en het Al- bert Memorial,zo ontstellend opgesmukt en lelijk zijn kan men slechts wijten aan de armelijke periode in het Britse kunstleven, die deze scheppingen voortbracht. (De Hall dateert uit 18C7. het Memorial werd negen jaar later onthuld.) Prins Albert van Saksen-Coburg-Gotha was een volle neef van Koningin Victoria en in hetzelfde jaar (1819) geboren als zij. Hun verloving werd al sterk bevorderd door hun oom, Koning Leopold I van Bel gië, toen de Engelse Koning William IV nog in leven was. Die voelde er niets voor; hij had een voorkeur voor prins Alexander van Oranje, maar de jonge prinses Victoria was door haar neef hekoord en toen zij eenmaal Koningin wa^werd op 10 Februari 1840 het huwelijk voltrokken. Beiden wa ren nog niet 21. Aan de ontwikkeling van prins Albert moet in een verbazingwekkend tempo gewerkt zijn. Hij kwam van de Universiteit te Bonn en van hem staat ver meld dat hij niet alleen natuurlijke histo rie, politiek, economie en philosophie ge studeerd had, maar ook met grote toewij ding de muziek en de schilderkunst had be oefend en bovendien nog uitgeblonken in lichaamsoefeningen, vooral in schermen. Deze buitengewone jonge man bleek niet alleen een zeer harde en nauwkeurige wer ker te zijn, maar bovendien al spoedig als rechterhand van de Koningin in staats zaken te fungeren. Met haar samen bestu deerde hij documenten, in tal van zaken trad hij als haap raadgever op, vele offi ciële brieven van de Koningin ontwierp hij. Er rees verzet tegen zijn invloed en toen hij als initiatiefnemer de wereldtentoon stelling van het jaar 1851 voorbereidde viel men zijn plannen in het Lagerhuis en in het House of Lords aan, terwijl hij boven dien overstelpt werd met verdachtmakin gen. Zij deerden hem schijnbaar niet; hij zette in elk geval door en de wereldten toonstelling werd een groot succes. Latei- verminderde het wantrouwen jegens de prins. Hij stierf evenwel jong: in het jaar 1861, pas 42 jaar oud. Koningin Victoria betreurde hem zo diep, dat zij zich gedu rende lange jaren vrijwel uit het openbare leven terugtrok. Maar toen kwam men ook tot de ontdekking dat hij eigenlijk veel goeds had bewerkt en ging zijn nagedach tenis vereren. Levensbeschrijvers van Koningin Victoria, die ook aan zijn persoon lijkheid volle aandacht hebben geschonken Lytton Strachey heeft wellicht het knap ste en boeiendste boek over hen geschre ven hebben getuigd dat hij zich zijn falen om de sympathie des volks te winnen diep had aangetrokken. liet is typerend-Engels dat The Observer hem als een Duitse intellectueel aanduidt nevens prins Philip als een Brits zeeofficier. R. P. (Ven onze correspondent te Parijs) De Franse violiste Janine Andrade, een bekende verschijning op onze concert podia, heeft een zwaar verlies geleden doordat tijdens relletjes bij een brand in haar hotel in Egypte, behalve andere per soonlijke bezittingen ook haar twee kost bare oude violen een prooi der vlammen werden. Op een van de beide instrumenten die een gezamenlijke waarde van vele dui zenden guldens vertegenwoordigden, speel de de artiste sedert 1937. Ofschoon haar instrumenten verzekerd waren is het nog niet uitgemaakt of de betreffende maat schappij het verlies voor haar rekening zal willen nemen. Met hulp van een advocaat tracht de artiste thans de Egyptische rege ring aansprakelijk te stellen voor het door haar geleden verlies. (Van onze correspondent te Parijs) De debatten over het Europese leger, die in het Franse parlement gisteren vrijwel ononderbroken werden voortgezet, zullen waarschijnlijk vanavond worden besloten met een motie die de Franse ministers op de conferentie te Lissabon als leiddraad bij hun onderhandelingen zal moeten dienen. Ook gisteren heeft in de diverse redevoe ringen een afwijzende critiek op het huidige project van het Europese leger weer de boventoon gevoerd. Slechts een drietal sprekers wierp zich als verdedigers van het Europese leger in zijn nieuwe vorm op. Overigens is-het niemand ontgaan, dat minister Schuman in zijn rede zelf de grootste moeite had om niet door te laten schemeren, dat hij de bezwaren van de Kamer in vele opzichten deelde. Hij ver dedigde hier duidelijk een project, waar hij met zijn hart en overtuiging niet meer ach ter stond. Men heeft dan ook algemeen zeer sterk de indruk, dat de regering deze debatten, waartoe zij constitutioneel niet vei-plicht was, vooral heeft uitgelokt om een rugge steun te hebben bij haar verzet in Lissa bon tegen de pretenties van Duitsland en eventuele druk der Amerikanen. Van de sprekers, die gisteren aan de beurt zijn geweest, heeft in het bijzonder de socialistische woordvoerder Jules Moc'n sterk de aandacht getrokken. Moch was minister van Oorlog, toen het plan-Pleven werd gelanceerd en hij was het, die het in zijn oorspronkelijke versie in October 1950 te Washington voor het eerst tegen alle overige leden van het At lantisch pact moest verdedigen. Moch ver klaarde gisteren, dat het oorspronkelijke plan intussen zo sterk van karakter was ge wijzigd, dat hij zich aan het gedeeltelijke vaderschap erover wel moest onttrekken. Zonder Engelands actieve medewerking was zijn partij onder de huidige verhou dingen niet meer bereid met Duitsland een militair verbond op basis van het nieuwe Europese legerplan aan te gaan. Want dat zou spoedig leiden, zo voorspelde Moch, tot Duitslands militaire suprematie in Europa. Zo lang de Britse medewerking niet be dongen was, wenste hij, dat Frankrijk een afwachtende houding zou aannemen. Te meer, waar hij als lid van de UNO-commis- sie over de ontwapeningsplannen, optimis tisch was gestemd omtrent de mogelijkheid van een accoord met de Russen. Zo'n even tuele overeenkomst zou echter op voorhand worden gecompromitteerd, indien Frankrijk verder nog op enige wijze mede zou werken aan de remilitarisatie van Duitsland. Ook wees de ex-minister van Oorlog reeds de verlenging van de diensttijd tot twee jaar van de hand, een maatregel, waartoe Frankrijk, zo zei hij, onvermijde lijk binnenkort zou worden gedwongen, als het lid werd van de Europese defensie gemeenschap. Na Moch's met koele logica voorgedragen rede, zorgde de radicale afgevaardigde Heuillard voor het emotionele accent. Heuillard, die als vooraanstaand verzets man jaren waren opgesloten in nazi-kam pen. welke hij als menselijk wrak had ver laten, moest door Kamerboden worden on dersteund, toen hij het spreekgestoelte be klimmen wilde. Wat hij, eenmaal boven, te PARIJS (Reuter) Het onder commu nistische leiding staande Franse vakver bond der C.G.T. had voor Dinsdag een 24 uurs-proteststaking uitgeschreven, om dat de regering een politieke demonstratie verboden had, waarmee de communisten relletjes, die op 12 Februari 1934 plaats vonden, wilden herdenken. Verreweg het grootste gedeelte der Franse arbeiders staakten Dinsdag evenwel niet. Volgens de niet-communistische vakverenigingen, was de staking „een algehele mislukking". In de omgeving van de reusachtige Re- nault-fabrieken te Parijs wierpen de sta kers barricaden op. Politie en republikeinse garde werden bij het slechten hiervan met zware voorwerpen bekogeld, die van het dak en uit de ramen van de fabriek werden geworpen. Twaalf politie-mannen en gar deleden werden hierbij ernstig gewond. Het aantal gewonde stakers is onbekend. 54 personen werden gearresteerd. zeggen had, was even kort als aangrijpend. „Onder alle omstandigheden", riep de zwaar verminkte gedeputeerde met een stem, die stokte van emotie, uit, „zal ik mij verzetten blijven tegen een herstel van Duitslands militaire macht. Ik wil het mijn zonen niet aandoen, dat zij ooit zullen moe ten vechten naast de zonen van de tyran- nen en beulen van hun vader". Als één man rees toen de hele Kamer overeind, terwijl de voorzitter Herriot de diepe gevoelens voor hun collega in enkele bewogen woorden tot uitdrukking bracht. Toen Heuillard weer terugstrompelde naar zijn plaats, kwam minister Schuman hem tegemoet om hem de hand te drukken. Heuillard's pathetisch aandeel in het debat ofschoon uitsluitend, zoals dat heet, op persoonlijke gevoelsoverwegingen gegrond zal zeker een voornaam gewicht in de schaal werpen, wanneer vandaag de conclusie uit de discussies getrokken moet worden. Socialistische motie Er is een socialistische motie ingediend, die opschorting van de voorgenomen West-Duitse herbewapening eist. In de motie wordt erkend, dat „de ver sterking van de vrije volken waarschijn lijk, onder het voorbehoud van noodzake lijke garanties, een Duits deelnemen aan de Europese verdedigingsgemeenschap met zich mee zal brengen". De motie spreekt zich uit voor een ver enigd Europa en een Europees leger. Be halve opschorting van een besluit ten opzichte van de West-Duitse herbewape ning, vraagt de motie in de tussentijd bespoediging van de herbewapening der andere Westelijke landen. West-Duitsland zou niet kunnen worden toegelaten tot het Atlantisch pact, „daar het pact alleen die landen verenigt, die geen andere aanspraken of doel hebben dan de verdediging van hun vrijheid". Nederlaag De Franse regering heeft Dinsdagavond in de Nationale Vergadering een nederlaag geleden bij de stemming over een proce durekwestie. Er werden 324 stemmen tegen de regering uitgebracht en 294 voor. De stemming ging over een verzoek van de premier om tijdens het weekeinde Kamer vergaderingen te houden ter bespreking van dc begroting. (Van onze correspondent in Brussel) De beslissing van Koning Boudewijn om de begrafenisplechtigheden van Koning George VI niet bij te wonen, was gisteren aanleiding tol een politiek incident. Daar dc Katholieke Tweede Kamerleden niet in voldoende aantal aanwezig waren, werd de regering in de minderheid gesteld. Met 91 84 stemmen aanvaardde de Tweede Kamer aldus een motie van Camille Huysmans, welke de samenstelling van de Belgische delegatie bij de begrafenisplechtigheden van de Engelse Koning betreurt. Deze dele gatie wordt geleid door de 17-jarige broe der van Koning Boudewijn, prins Albert van Luik. Premier Van Houtte verklaarde dat hij dc politieke consequenties van dit incident, namelijk het ontslag van zijn ka binet, niet aanvaardde. Ten eerste zo zeide hij gaat het om een stemming bij verrassing, en ten tweede is er een precedent. Want de regering van Camille Huysmans ging in 1947 niet heen toen haar begroting van Landbouw ver worpen werd. Spaak wees er echter direct op dat Huysmans indertijd zijn verworpen begroting de volgende dag wederom in diende en dat zij toen goedgekeurd werd. Toen Huysmans merkte dat er niet vol doende Katholieke Kamerleden aanwezig waren, veranderde hij onmiddellijk van tactiek. Hij wijzigde zijn gewone motie in een dringende interpellatie, waarover bij naam-afroeping zou worden gestemd. Op dat ogenblik had premier Van Houtte de zaak nog kunnen redden. Hij had name lijk kunnen verklaren dat hij het dringend karakter van de interpellatie niet erkende en aldus de stemming met één dag kunnen doen verdagen. Maar Van Houtte aan vaardde de interpellatie, ofschoon de voor zitter van de Tweede Kamer, Van Cauwe- laert, hem nog duidelijk wees op het feit dat na Huysmans' interpellatie gestemd zou dienen tc worden. Van Cauwelaert was overigens boos op zijn partijgenoten en wierp hen toe: „Wie het land wil regeren, moet tonen dat hij het kan!" De Katholieke C.V.P. leed gisteren dus een smadelijke nederlaag en de affaire is van dien aard dat het Belgische prestige in het buitenland er niet door gewonnen heeft. CAIRO (Reuter). Premier Maher Pasja van Egypte heeft zijn kabinet Dins dag voor een buitengewone vergadering bijeengeroepen. De parlementsfractie van de Wafdistische partij was intussen bijeen gekomen om te overwegen, of zij haar steun aan de regering zou intrekken. Politieke commentators geloofden, dat de premier overwoog de Kamer van Afge vaardigden, waarin de Wafdisten de meer derheid hebben, te ontbinden. Na lange beraadslaging achter gesloten deuren heeft de parlementsfractie der Waf distische partij besloten, haar steun aan de regering van Ali Maher Pasja te blijven geven. De crisis was veroorzaakt door tijdens het weekeinde gedane onthullingen over de ongeregeldheden van 26 Januari. De pers heeft zich bezig gehouden met de vraag, of de toenmalige minister van Binnen landse Zaken, Serag el Din Pasja, verant woordelijk voor de relletjes moest worden geacht. De Britse militaire autoriteiten hebben gisteren 50 man Egyptische hulppolitie in vrijheid gesteld. Eenheidsfront De acht voornaamste nationalistische be wegingen in Noord-Afrika hebben besloten een „front van Noord-Afrikaanse eenheid en actie" te vormen. Volgens een communiqué van de Istiqlal, de partij der nationalistische Arabieren in Marokko, hebben afgevaardigden van de volgende bewegingen hierin zitting: de „Nieuwe Destour" en de „Oude Destour (Tunesië); de „Beweging voor het zegevie ren van democratische vrijheden" en de „Democratische unie van het Algerijnse manifest", beide in Algiers; de Istiqlal en de Democratische onafhankelijkheidspartij (Frans-Marokko) en de Hervormingspartij voor onafhankelijkheid en de Partij voor eenheid en onafhankelijkheid (Spaans- Mar okko). Olympische Spelen Het kleuterklokje dat de naam Marijke draagt en door het comité Klokken voor Amerika aan Prinses Marijke zal worden aangeboden. De Koningin zal het klokje in April meenemen om het als symbool voor de beiaard die door het Nederlandse Volk aan de Verenigde Staten zal worden geschonken, aan .president Truman te overhan digen. Het klokje is 26 cm. hoog, heeft een diameter van 21 cm. en weegt 12 kg. Het embleem is ontworpen door de schilder Louis Meys, de beeldhouwer Gerard, van Remmen vervaardigde het model. Wat is in feite de kem van de kwestie? Het Belgische koningshuis, de Belgische legerleiding, en vele Belgische kringen, maar in de eerste plaats Koning Leopold, zijn er van overtuigd dat wijlen de Engelse Koning en Winston Churchill, evenals een ruim deel van de Engelse openbare me ning, de capitulatie van het Belgische leger in Mei 1940 als een verraad hebben be schouwd. Men kan onbetwistbaar dit nieuwe inci dent beïnvloed zien door de „sfeer van Laeken" op de jonge vorst, die voor zijn vader een diepe genegenheid koestert. Om dezelfde redenen blijven ook de relaties met het Nederlandse Hof koel. De jonge Koning Boudewijn gaat dus eenvoudig niet naar Londen omdat het Belgische leger, en zijn aanvoerder Koning Leopold, door het Britse Koningshuis en de regering niet in ere werden hersteld. De uitlegging dat het protocol de reis van Koning Boudewijn onmogelijk maakt, is natuurlijk een fictie, waar hier niemand geloof aan hecht. Sommigen zien nog een oplossing, name lijk dat Koning Boudewijn toch naar Lon den zal gaan om de perscampagne van de Belgische socialisten, welke door de En gelse pers gretig wordt gepubliceerd, als nog te ontzenuwen. Waarschijnlijk is het daarvoor echter te laat. Prins Albert naar Londen Het Hof van België heeft een commu niqué uitgegeven, waarin medegedeeld wordt, dat Prins Albert Brussel Donder dagmiddag per koninklijke trein zal ver laten. Hij zal vergezeld worden door de groot-maarschalk van het Hof, een adju dant en een ordonnance-officier. De groot hertogin van Luxemburg en Prins Felix hebben de uitnodiging ontvangen eveneens met deze trein te reizen. Minister-president Van Houtte en de mi nister van Buitenlandse Zaken, Paul van Zeeland, zullen de Prins tot Oostende ver gezellen. De Franse minister voor de Koopvaardij, André Morice, heeft Dinsdag bekend ge maakt, dat Franse scheepswerven bezig zijn met de bouw van vijf koopvaardijschepen van 5.000 ton elk voor de Sovjet-Unie. De minister deelde mede, dat de Sovjet-Unie daartegenover tarwe naar Frankrijk zal exporteren. Voor 1952 zijn bij de Franse scheeps- bouwwerven bestellingen geplaatst tot een bedrag van meer dan 60 milliard francs, tegen slechts 15 milliard francs in het voi'ige jaar. Tot de bouwopdrachten be horen die voor vier tankschepen voor de Verenigde Staten, drie vrachtschepen voor Turkije, zes vrachtschepen voor Mexico en drie vrachtschepen voor Chili. Bij Leutasch (Oostenrijk) heeft een la wine van de helling van de Gehrenspitze een boerderij met al haar zeven inwoners, kinderen incluis, bedolven. Reddingsploe gen hebben de bedolvenen nog niet gevon den. In andere delen van Tirol werden eigendommen vernield doch niemand ge dood. Bijna alle wegen in de provincie Salzburg zijn geblokkeerd. Sedert Januari zijn in Oostenrijk door lawines 28 personen om het leven geko men. Volgens de weerkundige dienst blijft het lawinegevaar aanhouden. Tot hedenmiddag waren meer dan 100.000 mensen in onafzienbare rijen langs Westminster Hall getrokken om de laatste eer te bewijzen aan Koning George. In de afgelopen nacht werd de hall om 3 uur ge sloten, terwijl nog velen wachtten om toe gelaten te worden. Er bestaan plannen voor een reis van Prins Bernhard en de prinsesjes Beatrix en Irene naar Helsinki, waar zij een ge deelte van de Olympische Zomerspelen zullen bijwonen. Indien deze plannen worden verwezen lijkt zullen de Prins, de prinsesjes en hun gevolg omstreeks 26 Juli per vliegtuig naar de Finse hoofdstad vertrekken, waar dan het jacht „Piet Hein" reeds zal zijn gearri veerd. Het is namelijk de bedoeling dat bij een bezoek aan de spelen verblijf wordt gehouden aan boord van de „Piet Hein", die in dat geval in de Zuidhaven van Helsinki voor anker zal gaan. Het bezoek zou ongeveer acht dagen du ren, tot na de sluitingsplechtigheid van de spelen op 3 Augustus. N o v a 1 i s Ons leven is geen droom; het moest echter een droom zijn en misschien zal het dat eens worden. SEATTLE (A.F.P.) Te Seattle heeft de Amerikaanse republikeinse senator Taft verklaard, dat „nu de communistische aan val op Zuid-Oost-Azië daagt, de Ameri kaanse regering dient te begrijpen, dat de enige kans om de communistische aanval een halt toe te roepen ligt in een invasie van het Chinese vasteland door de natio nalisten". Taft, die zich candidaat heeft gesteld voor het px-esidenlschap, zei, dat het afge lopen jaar heeft geleerd, dat ixx Europa schenkingen in geld en wapens niet de be reidheid om te strijden kunnen kopen. Op Formosa is dat niet nodig, daar bestaat die bereidheid reeds, aldus Taft. Hij eiste meer economische hulp voor Formosa. De Organisatie voor Europese Econo mische Samenwerking (O.E.E.S.) heeft Dinsdag een ovex-zicht gepubliceex-d van de credit- en debetposities der landen, die bij de Europese Betalings Unie zijn aangeslo ten (alle cijfers in dit bericht luiden in dollars). Nederland had in Januari een vooi'delig saldo van 98.7 millioen tegen een voox-deüg saldo van 43.2 millioen in December. Het had eind December een totale debetpositie van 23.1 millioen, die eind Januax'i was veranderd in een totale creditpositie van 75.6 millioen. De totale creditpositie van West-Duits land, die eind December 43.3 millioen be droeg, was aan het eind van Januari tot 53.7 millioen gestegen. Zweden heeft op het ogenblik een totale creditpositie van 235.4 millioen. Het nadelige saldo van Frankrijk en Engeland in Januari beloopt respectieve lijk 102.9 en 151.4 millioen tegen respec tievelijk 69 en 149.7 millioen in December. België-Luxembung, de grootste crediteur in de Unie, heeft op het ogenblik een to tale credit positie van 639.6 millioen. Het voox-delige saldo van Denemarken steeg van 9.2 millioen in December tot 14 millioen in Januari, maar de totale debet positie bedraagt eind Januari 24.6 millioen tegen 38.5 millioen in December. Italië eindigde in Januari met een voordelig saldo van 13.6 millioen tegen 11.2 millioen in December. De totale creditpositie van dat land is thans 251.2 millioen. Zwitserland had in Januari een voordelig saldo van 22.2 millioen tegen 13 millioen in Decembei\ De totale creditpositie bedraagt thans voor dit land 164 millioen. LISSABON (Reuter). Naar hier wordt vernomen heeft de militaire commissie van de Noord-Atlantische verdragsorgani satie (NAVO) goedgekeurd, dat de cp- bouwplaixnen-op-lange-termijn voor de strijdkrachten in Europa onder generaal Eisenhower veranderd zulleix worden. De commissie heeft echter besloten de raad vaix het pact te waarsclxuweix voor de ge varen, welke zouden kunnen voortvloeien uit de vermindering van het aaixtal divisies, dat oorspronkelijk in 1954 bex-eikt zou worden. De commissie heeft hiertoe besloten na bestudering van het rapport van December van de commissie voor defensie-inspan ning, opgesteld onder leiding van Harx-i- man. In dit rapport wordt gezegd, dat de militaire doelen niet bereikt kunnen wor- deix zonder aanzienlijke beïnvloeding van de levensstandaard der ledenlanden. De militaire opbouw dient volgens het rapport gespreid te worden over een langere pe riode. Een woordvoerder heeft verklaard, dat de militaire commissie de permanente groep heeft verzocht Zondag tezamen met de commissie-Harriman te vex'gadei'en, ten einde een definitief rapport voor de raad van ministers op te stellen. Een woordvoerder der West-Duitse re gering heeft Dinsdag op een persconferen tie te Bonn medegedeeld, dat West-Duits land verwacht een bedrag van acht mil liard mark te zullen bijdragen als aandeel in de kosten voor het op de been brengen van een Europees leger. Van geallieerde zijde wordt vernomen dat de „drie wijzen" van de NAVO, Harri- man, Plowden en Monnet een bedrag van elf milliax-d mark als de West-Duitse bij drage hebben aanbevolen. Een beambte van het West-Duitse mi nisterie van Financiën zeide bij het verla ten van de pex-sconfex-entie: „West-Duits land zou nimmer een bedx-ag van elf mil liard mark kunnen bijdragen. Wij kunnen de thans in West-Duitsland geheven belas tingen niet verhogen, en het is evenmixi mogelijk nieuwe belastingen te heffen." De West-Duits bondsregering heeft niet het vooxmemen, een officiële waarnemer naar de conferentie van de Noord-Atlan tische i'aad te Lissabon te zenden. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, zal overleg plegen met de Hoge Commissaris van Groot-Brittannië in West-Duitsland, Kix-kpatrick, alvox-ens zal worden besloten of de West-Duitse bonds kanselier di-. Adenauer zal worden uitge nodigd in het komende weekeinde te Lon den besprekingen te voeren met de drie Westelijke ministers van Buitenlandse Za ken. Adenauer, die West-Duitsland op de teraardebestelling van Koning George zal vertegenwoordigen, komt Donderdag. Spanje Volgens de correspondent van D.P.A. in Lissabon heeft de Spaanse regering de re gering van Portugal verzocht geen pogin gen meer te doen Spanje te doen opnemen in het Atlantisch pact. Spanje zou de voor keur geven aan de „driehoeksoplossing" van een verbond met Portugal en de Ver enigde Staten. Het K.N.M.I. deelt mede: In de afgelopen dagen heeft de strijd tussen de warme en koude luchtstromen tot gevolg gehad, dat er bijna overal in West-Europa grote hoe veelheden neerslag zijn gevallen. In onze omgeving viel de neerslag hoofdzakelijk in de vorm van x-egen; wat er aan sneeuw viel dooide voor een groot deel weg. In Duits land en Denemax-ken heeft de sneeuwval tot gevolg gehad, dat de temperatuur in de afgelopen nacht door uitstraling plaatselijk tot meer dan 10 graden onder het vriespunt daalde. Ook in ons land heeft het de afge lopen nacht hier en daar flink gevroren, maar later in de ochtend liep het kwik weer snel op. Belangrijke wijzigingen in de luchtcix-culatie boven Europa komen op het ogenblik niet voor. Bij IJsland lag van morgen een depressie, die zich in de rich- ting van de Noordzee beweegt. Bij de na dering van deze stox-ing zal tijdelijk weer iets zachtere lucht ons land binnenstromen. <XiC*ttXXXXXX. MEER WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt te 10 uur: Half tot zwaar bewolkt met enige tijd sneeuw of regen. Matige tot krachtige wind tussen Zuid en West. Vannacht hier en daar lichte vorst, morgen overal temperaturen boven het vriespunt. 14 Februari Zon op 7.59 uur, onder 17.50 uur. Maan op 22.05 uur, onder 8.52 uur. Hoog en laag water In IJmuiden Woensdag 13 Februari Hoog water: 5.22 en 17.30 uur. Laag water: 1.07 en 13.23 uur. Donderdag 14 Februari Hoog water: 5.53 en 18.01 uur. Laag water: 1.35 en 13.52 uur.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1