Dispuut Europees leger bedreigt Franse regering Ex-Koning Edward bij de baar van Koning George Acheson wenst een compromis inzake Duitsland en de NAVO In 1952 mogen slechts 8000 vreemdelingen naar Indonesië „Proteststaking7' van liberale en socialistische Kamerleden Weerbericht Koning Boude wijn Haarlems Dagblad Faure stelt vertrouwenskwestie Amerika steunt regeringsstandpunt met extra dollar-toezeggingen Acheson dringt „met klem" aan opaccoord Nederlands démenti Vrijdagmorgen laatste tocht naar het historische Windsor Castle Geen lidmaatschap, maar wel stem in haar besluiten Ook verlofgangers worden meegeteld Het woord is aan Brits-Egyptisch contact in Londen en Cairo Belgisch Koningsdebat Nieuw schip van het type Nieuw Amsterdam Regeringsmotie Europees leger Geen herziening vonnissen Duitse oorlogsmisdadigers 66c JAARGANG No 185 [Bureaux: Kennemerlaan 154, Tekf. Adm. 54376 Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K2560), Terrasweg47, Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, Directie,Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 14 FEBRUARI 1952 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 296e JAARGANG No 38 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE MOEILIJKHEID die zich heeft voor gedaan met de vertegenwoordiging van het Belgische Koningshuis bij de begrafenis van de Engelse Koning George VI maakt, een trieste indruk. Als menigeen, dit ver nomen hebbende, zucht en zegt: „Moet daarvan nu ook weer een kwestie gemaakt worden?" kan men die reactie begrijpen. Het is alsof in het tegenwoordige Europa, weinig wilskrachtig en afgemat als het zich toont, iedere kans wordt aangegrepen om een geschil te scheppen, dat dan onvermij delijk ingewikkeld moet worden gemaakt. En l^et lijkt treurig en ook stijlloos dat als een Koning gestorven is, wiens nagedach tenis zowel in zijn eigen land als in het buitenland geëerd wordt, er een „protoco lair" dispuut ontstaat over de vertegen woordiging van een ander Koningshuis. Het is niet in overeenstemming met de ernst en plechtigheid van de gebeurtenis; het ligt zeker beneden haar waardigheid. Men zou zoiets geenszins verwachten in een tijd, waarin „het protocol" niet meer zo gewichtig wordt geacht als eertijds het geval is geweest, ware het niet dat de nei ging tot dispuut liefst traag, voortsle pend, eindeloos dispüut zo overheersend schijnt te zijn. Zo wordt zelfs het aloude protocol erin betrokken. Wel moet men tot eer van het verleden zeggen dat het zulke discussies buiten de openbaarheid placht te houden. Nu is de vraag, waarom de jonge Koning van België niet zelf naar Londen gaat en besloten heeft er zich door zijn nog-jongere broeder, de achttienjarige prins van Luik, te laten vertegenwoordigen, een zaak van politiek dispuut geworden in België. Uit Engeland is bericht dat „men" gegriefd is over het wegblijven van Koning Boude- wijn, terwijl Zweden, Noorwegen, Dene marken, Nederland en Frankrijk alle door hun staatshoofden vertegenwoordigd wor den. En de diplomatieke correspondent van het orgaan der Labour Party, de Daily Herald, heeft al met beslistheid beweerd dat het wegblijven van Boudewijn te wij ten is aan beïnvloeding door zijn vader, de ex-koning Leopold III, omdat deze zich nog immer gekwetst zou voelen door de min of meer duidelijke critiek die wijlen George VI zowel als Winston Churchill in 1940 op hem hadden uitgeoefend. In het geval van de Engelse Koning bepaalde die zich overi gens tot het uitspreken van bezorgdheid over Koning Leopold's besluit, om in Bel gië te blijven en zich niet bij zijn uitge weken regering in Londen te voegen. De uitgesproken critiek kwam van Churchill en gold de capitulatie van het Belgische leger. De Brusselse correspondent van de N.R.C. heeft gemeld, dat het kabinet van de Bel gische premier van Houtte Zaterdag zo ver is gegaan dat men enige bladen verzocht heeft het communiqué van de grootmaar schalk van het Hof, waarin werd aange kondigd dat de prins van Luik de begrafe nis zou bijwonen, niet te plaatsen. Men kwam er toen al gauw achter, dat minister Van Houtte tot tweemaal toe gepoogd had de Koning tot andere gedachten te brengen en zelfs overwogen had zijn ontslag aan te bieden, maar daarvan had afgezien omdat niet voldoende instemming met die gedach te bij zijn medeministers bestond. De oppositie tegen de Katholieke Belgi sche regering, bestaande uit de socialisten en de liberalen, is er Dinsdag in geslaagd een motie aangenomen te krijgen (met 91 tegen 84 stemmen en één onthouding), waarin het besluit van de Koning om niet zelf naar Londen te gaan, werd betreurd. In de Kamerzitting bleek niet dat de mi nister-president gepoogd had, de Koning tot andere gedachten te brengen. En toen de oppositie, bij monde van de socialist Spaak en de liberaal Devèze, na de uitslag der stemming op aftreden der regering aan drong weigerde deze daarkan gevolg te geven. Tenminste: op dat ogenblik. De stemming was onverwachts gekomen en een aantal leden der regeringspartij, er niet op voorbereid, was afwezig. Intussen heeft het debat de indruk gewekt, dat men opnieuw in „de koningskwestie", formeel afgedaan door het aftreden van Leopold III en de troonsbestijging van zijn zoon, dreigt te belanden. Dat de regering aansprakelijk wordt ge steld voor een besluit van Koning Boude wijn schijnt in dit geval niet duidelijk. De beslissing lag in een zaak als deze bij de Koning; de minister-president kon hem alleen van advies dienen. Daarom ging het communiqué betreffende de vertegenwoor diging bij Koning George VI's begrafenis dan ook niet van de regering, maar van het Hof uit. Het schijnt wat zonderling dat regeringen aansprakelijk zouden zijn als in zulk geval de Koning haar advies niet aanvaardt. Men zou daaruit moeten af leiden dat de Koning niet volkomen vrij is om te beslissen en de opvatting van zijn onschendbaarheid schijnt in België sinds de koningskwestie dus wel minder con sequent te zijn dan in andere landen. Toen koning George VI nog leefde en besloten had tijdens zijn voorgenomen Zuid-Afri kaanse reis de gastvrijheid van premier dr. Malan te aanvaarden wilde een Lager huislid, die het daarmee niet eens was, er vragen over stellen in het Huis. Dat werd hem geweigerd omdat de Koning niet in het parlement in discussie kon worden ge bracht. Men ziet het verschil: ook in En geland was de vragensteller voornemens, de adviseurs des Konings te critiseren en toch werd dat niet toegestaan. Intussen zal het laatste woord in dit trieste geval nog wel niet gesproken zijn. R. P. Opbrengst van de Volendam wordt voor financiering gebruikt De opbrengst van de Volendam zal wor den gereserveerd voor, de financiering van een nieuw te bestellen passagiersschip van het type Nieuw Amsterdam. Dit heeft de minister van Economische Zaken medegedeeld aan het Tweede Ka merlid de heer Nederhorst (P. v. d. A.), die de minister had gevraagd waarom in afwijking van het hier te lande bestaande verbod van de uitvoer van schroot bij de verkoop van het voor de sloop bestemde passagiersschip Volendam aan de eventuele koper van dit schip toestemming verleend zal worden de helft van het bij sloping ver kregen oud ijzer uit te voeren. (Van onze correspondent te Parijs) De Franse Kamerdebatten over het Europese leger hebben vannacht plotseling een dusdanige wending genomen dat het kabinet van Faure er direct door wordt bedreigd. Gisteren, aan het slot van discussies op doorgaans boog peil. diö drie dagen hadden geduurd, had de Kamer zich uit moeten spreken over een motie waarin het wezen der talrijke bezwaren van de Assemblee zou zijn vervat en die toch de onderhandelaars in Lissabon nog enige vrijheid zou laten. De Kamer is in die delicate opgave niet geslaagd, en premier Faure heeft vanmorgen om 5 uur tegen zijn oorspronkelijke bedoeling in een doodvermoeide Assemblée een nieuwe vertrouwensmotie voor gelegd, waarover Zaterdagmiddag zal worden gestemd. Wanneer zich voordien geen meerder heid heeft afgetekend, voor een van de zes ingediende moties, welke de regering aan vaardbaar acht, dan zal Faure dus genood zaakt zijn zich terug te trekken. Niet alleen zal er dan een ministercrisis zijn uitge broken, die te ernstiger is waar in tegen stelling met het gebruik een kardinaal pro bleem der buitenlandse politiek er de inzet van vormt, doch bovendien zal de confe rentie van Lissabon, waaraan algemeen een beslissend karakter werd toegekend, voor de zoveelste maal moeten worden uit gesteld, zo niet afgesteld. Een goed deel van de avond- en nacht zittingen' was door premier Faure en door minister Bidault besteed aan het streven de Kamer te bewegen zich uit te spreken voor de motie van Pleven de geestelijke vader van het' Europese leger Hierin wordt het huidige project voor de Euro pese defensiegemeenschap gehandhaafd, doch aangedrongen op een garantie van Amerika en Engeland voor het geval dat een der zes landen waarbij natuurlijk aan Duitsland werd gedacht zijn sol daten uit de defensiegemeenschap terug zou trekken teneinde zo over een eigen nationaal leger te kunnen beschikken. De socialistische motie, die ook door de Gaul listen werd gesteund, ging echter aanmer kelijk verder en herhaalde de eis, die Moch al eerder had uitgesproken: Alle be slissingen inzake het Europees leger zou den moeten worden verdaagd tot 1 Juni, het moment waarop de UNO-ontwape- ningscommissie rapport zal hebben uitge bracht. Aanvaarding van deze motie had uiteraard betekend dat de Franse ministers naar Lissabon hadden moeten vertrekken met een mandaat waarop de conferentie bij voorbaat zou zijn afgesprongen. In regeringskringen ziet men om de reeds aangeduide redenen de zitting van Zater dag met begrijpelijke ongerustheid tege moet. Om zich geheel te kunnen wijden aan overredingspogingen, die in het bij zonder op de socialistische vleugel van zijn meerderheid zullen zijn gericht, heeft premier Faure zijn aangekondigde reis naar Londen afgezegd. Bij de begrafenis plechtigheden van Koning George zal hij door de vice-premier Queuille vervangen worden. In zijn bemiddelingspogingen zo zeide men vannacht zal Faure over een gewichtig argument kunnen beschikken, dat hem bij de debatten nog niet ten dienste stond. Inmiddels is namelijk bekend ge worden dat Amerika Frankrijk extra fondsen heeft toegezegd waarmee het in 1952 veertien divisies zal kunnen uitrusten. Daarmee zou Frankrijk in de Europese de fensiegemeenschap een dusdanige voor sprong op Duitsland bezitten dat het gevaar zo meende men van een overwicht van die kant, voor de eerste jaren althans, zou zijn opgeheven. Het verdrag betreffende de Europese defensiegemeenschap moet in zijn finan ciële clausules met de Franse oorlogsin spanning in Indochina rekening houden. Engeland en Amerika moeten met strijd krachten op het vasteland garanties geven tegen elke schending van het verdrag door een lid-staat, de Franse contingenten in Europa moeten tenminste gelijkwaardig zijn aan die van andere staten, eenmaking der nationale eenheden in de gemeenschap geschiedt met zo klein mogelijke eenheden en maatregelen moeten worden genomen om te verzekeren, dat er geen zuiver natio nale divisies worden gevormd." De motie bevat de bezwaren van de Na tionale Vergadering tegen de vorming van een Duits nationaal leger of Duitse generale staf, vraagt de regering nog eens te trach ten Engeland te overreden tot deelnemen aan de gemeenschap, spreekt de wens uit dat de gemeenschap ondergeschikt zal zijn aan een Europees politiek gezagsorgaan en stipuleert, dat de begroting van de ge meenschap moet worden voorgelegd aan de Assemblée van- de Europese defensie gemeenschap en niet onderhevig kan zijn aan een veto der ministers. Naar in Londense kringen wordt ver klaard, heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. Acheson, bij zijn be zoek aan zijn Britse ambtgenoot, Eden, verklaard, dat de Duits-Franse spanning die de vorming van een Europese defensie gemeenschap belemmert, op de conferen tie te Londen over het Duitse vraagstuk opgeruimd dient te worden. Eden zowel als Acheson wensen een onderhoud met kanselier Adenauer, die de begrafenis van Koning George zal bijwonen. Acheson heeft verder met klem ver klaard het van belang te achten, dat te Lissabon overeenstemming wordt bereikt over het Europese leger. De Hoge Commis sarissen in Duitsland van Amerika, Enge land en Frankrijk, zouden vandaag be ginnen met het opstellen van de agenda van de conferentie van de drie ministers van Buitenlandse Zaken, die Zaterdag be gint. Het is nog niet uitgemaakt of kan selier Adenauer ook deel zal nemen. BONN (Van de correspondent van het A.N.P.). Het Nederlandse informatie bureau in Bonn heeft zich genoodzaakt ge zien Duitse persberichten tegen te spreken als zou bij een recent bezoek van de vluch- telingenminister Heinrich Albertz uit Ne- der-Saksen aan Den Haag van Nederlandse zijde de toezegging zijn gedaan, de gevallen van de in Nederland nog gevangen gehou den oorlogsmisdadigers door een Neder lands-Duitse commissie opnieuw te laten onderzoeken. De berichten, die waren ge baseerd op door Albertz gedane mededelin gen, ontberen volgens de mededeling van Nederlandse zijde iedere grond. Het onderwerp der nog gevangengehou den Duitsers geniet in Duitsland een ver hoogde belangstelling nu de Duitse Bonds dag de vrijlating van Duitse gevangenen heeft gevraagd voorzover deze geen „gewo ne misdaden" zouden hebben begaan.De ge dachte aan de beoordeling van alle geval- LONDEN (A.F.P.) De Hertog van Windsor (eens Koning Edward) is te Len den aangekomen. Hij begaf zich onmiddel lijk naar Marlborough House waar hij bij zijn moeder, Koningin Mary, zal logeren. De koningin-weduwe Mary heeft met de Hertog van Windsor een bezoek gebracht aan de baar van haar overleden zoon, de Koning. Op het ogenblik worden te Londen vier- a vijfduizend kransen in gereedheid ge bracht voor de begrafenis van Koning George. De meeste bloemen voor deze kransen zijn uit Engeland afkomstig, doch Rondom de Renault-fabrieken te Parijs is het Dinsdag tussen eendags-stakers en politie tot ernstige incidenten gekomen. Hier is een kijkje in de Rue Yves Kermen. Arbeiders van Renault bekogelen de politie-agenten, die dekking gezocht hebben achter een door de stakers omvergeworpen vrachtwagen, met stenen en andere projectielen. De regeringsmotie, waarover Zaterdag gestemd zal worden, luidt: „De Nationale Vergadering keurt de eenmaking van na tionale strijdkrachten in de Europese ver dedigingsgemeenschap, met bepaalde ga ranties aangaande de Duitse bijdrage, goed, wegens het voortduren van het internatio naal wantrouwen. Frankrijk blijft zijn steun geven aan de pogingen tot algemene ontwapening. Frankrijk keurt gelijkwaardige behande ling van Duitsland in de Europese organi saties goed, maar de contractuele overeen komsten, welke het bezettingstatuut zullen vervangen, moeten garanties aangaande de wapenfabricage, politie en de verdeling der financiële lasten bevatten. Duitslands toetreding tot de Europese verdedigings gemeenschap mag het geen recht geven op toetreding tot het Atlantisch pact. NEW YORK (Reuter) Volgens de di plomatieke correspondent van het Ameri kaanse weekblad „Newsweek" heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Acheson, verleden week in een brief aan zijn Franse collega, Schuman, er op aangedrongen een compromisoplossing voor Duitse deelnemers aan de Noord- Atlantische verdragsorganisatie (NAVO) te steunen. Dit compromisvoorstel wordt op het ogenblik uitgewerkt door dc raad van plaatsvervangers van het Atlantisch pact en wil Duitsland zonder lidmaatschap een stem geven in de besluiten van NAVO, aldus de correspondent. (Van onze correspondent te Soerabaja) Het dagblad „Merdeka" meldt dat er van de 8000 Nederlandse ambtenaren, die thans nog in dienst zijn van de Indonesische overheid, 6000 geplaatst zijn op de lijst van de zogenaamde „misbaren". Deze misbaren zullen voorlopig kunnen aanblijven, doch betaald worden volgens de voor Indonesiërs geldende salarisregeling en niet meer ge nieten van de bijzondere voorrechten, die zij tot nu toe genoten bij het overmaken van gelden naar Nederland en van andere faciliteiten en toeslagen, die aan de groep buitenlandse ambtenaren in Indonesië wor den toegekend. In aansluiting op dit bericht deelt het dagblad „Sin Po" mede dat men inmiddels op verschillende departementen in Dja karta begonnen is met het ontslaan van „misbare" buitenlandse ambtenaren. Van officiële zijde deelde men het blad mede dat „deze ontslagen voornamelijk te wijten zijn aan het feit dat deze Nederlandse amb tenaren te weinig goede wil tonen". Voor het aflopen van de tweejarige ga rantieperiode, zo zegt „Sin Po", konden tegen de „onwillige" ambtenaren geen maatregelen worden genomen. Dit is thans wel het geval. Volgens het Djokjase blad „Kedanlatan Rakjat" zou de minister van Justitie enige dagen geleden hebben besloten dat in 1952, behoudens enkele uitzonderingen, slechts achtduizend vreemdelingen in Indonesië zullen worden toegelaten. In deze 8000 zou den ook begrepen zijn degenen, die naar Indonesië komen met een zogenaamd „be- zoekvisum", degenen, die over een wettige acte van inwonerschap of een vestigings vergunning beschikken en niet langer dan 18 maanden buiten Indonesië hebben ver toefd, alsmede degenen, die Indonesië als quotum-immigrant betreden, doch na aan komst kunnen aantonen staatsburger van Indonesië, dan wel inwoner van Indonesië te zijn. Uit dit bericht valt op te maken dat cok verlofgangers, die naar Indonesië terug keren, meegeteld worden voor het quotum van 8000 vreemdelingen, die dit jaar zullen worden toegelaten. Voorts zou Acheson in de brief er bij Schuman op hebben aangedrongen de Duit sers te verzekeren, dat niet het plan be staat vóór het sluiten van een volledig vredesverdrag op de status van Saarland vooruit te lopen. Acheson heeft een af schrift van de brief aan de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, gezonden en hem meegedeeld te hopen, dat Eden zich met het Amerikaanse standpunt zou kun nen verenigen. Volgens „Newsweek" heeft Schuman niet onmiddellijk op het schrijven van Ache son geantwoord, doch „particuliere inlich tingen uit Parijs wijzen er op, dat hij mo gelijk bereid zal zijn een compromis over Duitslands lidmaatschap van de NAVO te steunen". Een hoge officier van het hoofdkwartier van de strijdkrachten van het Atlantisch pact in Europa heeft te Parijs verklaard, dat een Europees leger onder leiding zou kunnen staan van een „gecombineerde staf commissie". De leider van de commissie zou hoogstwaarschijnlijk een Fransman, mogelijk generaal Juin zijn. Een Italiaan zou bijvoorbeeld stafchef van de luchtmacht en een Duitser stafchef van de landmacht kunnen worden. Een Nederlands of een Belgisch vlootvoogd zou dan als marine stafchef optreden. De officier zeide met nadruk, dat een van deze sleutelposities ongetwijfeld aan een Duitser zou worden toevertrouwd, daar het evenals Italië twaalf divisies ter beschikking zou stellen. Frankrijk zou veertien divisies leveren. Voorts verklaarde de officier, dat de Verenigde Staten nooit zullen toestaan, dat de Duitse eenheden een gevaar voor de Duitse buurstaten zullen worden. Iedere poging van een herbewapend Duitsland om zich uit het Europees leger terug te trekken zou stuiten op oppositie van de Verenigde Staten, Engeland en de andere landen van de NAVO. Als het plan voor een Europees leger dooi de zes mogendheden dit jaar in Mei of Juni zou zijn goedgekeurd, zou het volgens hem wel tot midden 1954 duren voor op doel matige deelneming van West-Duitsland aan de Europese verdediging kan worden ge rekend. witte lelies worden uit Nederland en mi mosa uit Frankrijk betrokken. Uit Nice worden drie of vier vliegtuigen met bloemen verwacht voor de kapel te Windsor, waar de overleden vorst Vrijdag zal worden bijgezet. Vrijdagmorgen om half elf Nederlandse tijd vertrekt de stoet van Westminster Hall naar Paddington Station, voor de tocht naar Windsor. De affuit met de kist wordt aan vier lange koorden getrokken door vijf officie ren en 142 leden van andere rang van de vloot. Koningin Elizabeth volgt het stoffelijk overschot van de Koning in een rijtuig. Hierachter gaan te voet de Hertog van Windsor, de Hertog van Gloucester, de Her tog van Edinburgh en de Hertog van Kent, de 16-jarige neef van de overleden vorst, en buitenlandse vorstelijke vertegenwoor digers. Hierna komen de rijtuigen van de Koningin-Moeder, Prinses Margaret en de Koninklijke Hertoginnen. Koningin Mary zal de begrafenisplechtigheden niet bij wonen. Vervolgens komen leden van het diplo matieke corps en andere vertegenwoordi gers uit het buitenland. Zodra de stoet zich in beweging zet zal een batterij van de Royal Horse Artillery" in Hyde Park iedere minuut een saluut schot afvuren tot de koninklijke trein met het stoffelijk overschot van Paddington Station naar Windsor is vertrokken. Sinds Koning George de Derde zijn alle Britse vorsten in Windsor begraven. Allen, behalve Koningin Victoria, rusten in de crypte van de St. George kapel, die deel uitmaakt van het kasteel Windsor. Konin gin Victoria ligt begraven in het mauso leum, dat indertijd te Frogmore in de nabijheid van Windsor voor prins gemaal Albert werd opgericht. Het kasteel Windsor dateert nog van de tijd van Willem de Veroveraar. In de crypte van dit historische bouw werk wordt het stoffelijk overschot van Koning George de Zesde na een korte be- grafenisdienst, bijgezet. Een reportage van de plechtigheden bij de begrafenis van de Engelse Koning wordt aanstaande Vrijdag door Hilversum uitge zonden. De eerste uitzending is te beluiste ren des ochtends van ongeveer tien voor half elf tot kwart voor twaalf, alleen over Hilversum I. 's Middags zijn de plechtigheden te volgen over beide zenders, van ongeveer kwart voor drie tot vier uur. Des avonds wordt de uitzending herhaald. Over Hilver sum II van ongeveer vijf over half acht tot acht uur en over Hilversum I van kwart over tien tot tien over half elf. Voltaire: Wie een pen heeft heeft strijd. len door gemengde commissies is in de Bondsdag ook te berde gebracht door prof. Wahi, een der Duitse verdedigers bij de Neurenbergse processen. Hij heeft met een zijdelingse verwijzing naar de onjuiste berichten in de Duitse pers over de zogenaamde Nederlandse voorstel len geallieerd-Duitse commissies onder neutrale voorzitters voorgesteld. Professor Wahl uit Heidelberg is lid der Christelijke partij en geldt in deze vraagstukken als een der adviseurs van dr. Adenauer. De meerderheid van de Bondsdag heeft zich in haar resolutie over het vraagstuk der ge vangenen echter minder concreet uitge drukt dan deze woordvoerder in het debat en heeft niet over de vorming van zulke commissies gerept. Inmiddels is uit de Duitse pers wel ge bleken, dat de prompte Nederlandse reac ties op de Duitse eisen tot vrijlating enige indruk hebben gemaakt. Met verwijzing naar de mededeling van Nederlandse zijde, dat de in Nederland nog gevangengehou den Duitsers „veroordeelde oorlogsmisdadi gers" zijn, schrijft de Frankfurter Allge- meine Zeitung: „Reeds deze in vergelijking nog milde Hollandse bezwaren tonen, dat Duitsland onder geen omstandigheden vaste grond mag verlaten, wanneer nu de poging wordt ondernomen de geallieerden op een belang rijk terrein van hun na-oorlogse politiek tot een terugtocht te brengen. Zulk een vaste grond verliest men echter wanneer men een algemene amnestie eist". Bij een bezoek aan Den Haag, dat er'toe strekte een nieuwe Nederlandse gave ten behoeve der Duitse vluchtelingen in ont vangst te nemen, heeft Albertz zich er van kunnen overtuigen, dat het een eerste wens in het buitenland is, dat van Duitse zijde niets onbeproefd worde gelaten om het volk duidelijk te maken, dat er inderdaad „wer kelijk schuldigen" bestaan. LONDEN (Reuter) De Egyptische ambassadeur te Londen, Abdl Fattah Amr Pasja, heeft Woensdagavond een bezoek gebracht aan minister Eden, die zich op het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken bevond. De ambassadeur overhan digde een boodschap van de Egyptische minister-president Ali Maher Pasja, in houdende dat de Egyptische regering be reid is zich met de Britse regering in ver binding te stellen, indien Groot-Brittannië Egypte enig voorstel te doen zou hebben. Van Egyptische ziide legt men er de na druk op dat de Egyptische regering er vooral op gesteld is een oplossing te vin den voor het vraagstuk van de titel van Koning Faroek (die thans de titel van „Koning van Egypte en de Soedan" voert, hetgeen, wat de Soedan betreft, niet door Groot-Brittannië wordt erkend). Het verluidt dat de Britse regering thans ten volle bereid is de besprekingen met de Egyptische regering te hervatten. Men acht het in Londense diplomatieke kringen mogelijk dat de Britse ambassa deur te Cairo binnen de komende dagen het initiatief zal nemen tot een hei-vatting der besprekingen. Koning Faroek heeft de Britse ambas sadeur in Caïro Woensdagmiddag in audiëntie ontvangen, zo is officieel in Caïro medegedeeld. Volgens deze mededeling duurde het onderhoud 45 minuten. Waar nemers verklaren, dat het verband hield met de komende Brits-Egyptische onder handelingen. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft te Londen medegedeeld, dat het onderhoud anderhalf uur duurde. „Het was vruchtbaar geweest en er was voortgang gemaakt". Naar verwacht wordt zal de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, de Egyptische ambassadeur in Lon den, Amr Pasja, nogmaals ontvangen al vorens naar Lissabon te vertrekken. Het Nederlandse motorschip „Setas" is bij Nyborg (Denemarken! gestrand. Het schip was met een lading suiker van Nakskou op weg naar Noorwegen en zou in Nyborg bunkeren. BRUSSEL (A.N.P.) Na Woensdag middag een verklaring te hebben aange hoord van de liberale woordvoerder Le- fèbre, waarin deze zeide, dat de liberale Kamergroep uit protest tegen de samen stelling van de Belgische delegatie naar Londen zich zal onthouden van deelne ming aan de debatten tot na de begrafenis van Koning George van Engeland, verlie ten de liberale Kamerleden de vergader zaal. Zij werden een ogenblik later ge volgd door de socialistische Kamerleden. Ook in de Senaat hebben de socialisten en liberalen zich teruggetrokken. Tijdens een zeer rumoerige bijeenkomst heeft Kamiel Huysmans (soc.) de eerste minister er Woensdag openlijk van be schuldigd een misleidende verklaring te hebben afgelegd. De heer Van Eynde (soc.) ging zelfs zover de heer Van Houtte voor leugenaar uit te maken en hem te be schuldigen van vervalsing van histori sche feiten. Toen hij door de voorzitter van de Kamer, Frans van Cauwelaert, tot de orde werd geroepen, vroegen de heer Van Eynde zich te mogen verdedigen. Hij verklaarde hierop dat, in tegenstelling tot de beweringen van de eerste minister, Ko ning Leopold de Derde in 1936 de begra fenis van Koning George de Vijfde te Lon den heeft bijgewoond en pas twee jaar la ter een officieel bezoek aan Londen bracht. De huidige minister van Buiten landse Zaken Paul van Zeeland vergezelde de Belgische Koning toentertijd en was dus van dit precedent op de hoogte. De heer Van Eynde concludeerde hieruit dat de eerste minister en de minister van Bui- tenlanse Zaken de Kamer dus opzettelijk hebben trachten te misleiden. Zijn verklaring verwekte grote opwin ding op de linkse banken en de heer Fayat (soc.) nodigde de leden der regering uit een verklaring af te leggen. Toen de mi nisters zich evenwel van iedere commen taar onthielden riep hij uit: „Wat is dit voor een regering. Zij bedriegt de Kamer van volksvertegenwoordigers en op een beschuldiging van vervalsing van feiten doet zij het zwijgen toe." PLAATSELIJK NEERSLAG Verw Siting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Donder dagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt te 10 uur: Zwaar bewolkt met plaatselijk enige sneeuw of regen po hier en daar ook tijdelijke opklaring Aanvankelijk vrij krachtige tot matige wind fussen Zuid en Oost, later matige tot ke wind uit uiteenlopende richtingi Weinig verandering in temperatuur. 15 Februari Zon op 7.57 uur, onder 17.52 uur. Maan op 23.21 uur, onder 9.02 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 14 Februari Hoog water: 5.53 en 18.01 uur. Laag water: 1.35 en 13.52 uur. Vrijdag 15 Februari Hoog water: 6.22 en 18.32 uur. Laag water: 2.01 en 14.28 uur. CCCCOCCOCOOOOCCOCCQ

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1